P. 1
KPDS Teknikleri

KPDS Teknikleri

|Views: 53|Likes:
Published by Neslihan Karatepe

More info:

Published by: Neslihan Karatepe on May 12, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/12/2011

pdf

text

original

KPDS TEKNİKLERİ

Genişletilmiş 2. Yayın
Hazırlayan ukant © 2008

1

KPDS & ÜDS SINAVLARINA TEK BAŞINA HAZIRLANMAK
NEREDEN BAŞLAMALI?

KPDS ve ÜDS sınavlarına girmek isteyenlerin çoğu kelime haznelerinin zayıflığından şikayet ederler. Ancak kelime ezberlemeye başlayarak sınava hazırlık yapılmaz.
1) GRAMER ÇALIŞIN

İngilizce seviyeniz Intermediate ve üstü ise kendi kendinize gramer çalışabilirsiniz. Önce İngilizcede isim, sıfat, zarf, fiil, zamir, clause gibi temel kavramların ne olduğunu hatırlayın. Gramer çalışmaya ondan sonra başlayın. Örneğin, TIME CLAUSE, ADJECTIVE CLAUSE, NOUN CLAUSE terimlerin ne anlama geldiğini bilin.
2) SINAVI TANIYIN, SORU TÜRLERİNİ BİLİN

KPDS ve ÜDS soru türlerini ve soruların çözüm yollarını öğrenin. Sizi neyin beklediğini bilerek ve soruları nasıl çözmeniz gerektiğini bilerek hareket etmek çalışmanızı kolaylaştıracaktır. Seçenekleri elemeyi de öğrenmeli ve bol bol uygulamalısınız.
3) OKUMA ÇALIŞMASI YAPIN

Okuma çalışması yaparken düz metin değil paragraf soruları okumalısınız. KPDS'de her paragraf ile ilgili 5 soru soruluyor ve sorulardan bazı yorum bazıları ise doğrudan çıkarım sorularıdır. Okuma soruları ile ilgili teknik bilgileri İP UÇLARI kısmında bulabilirsiniz.
4) KELİME ÇALIŞMASI YAPIN

Kelime öğrenmek kolay, akılda tutmak ise zordur. Kelimeleri akılda tutmanın yolu, onlarla ilgili metinler, cümleler okumak ve bir anı sahibi olmaktır
5) BOL BOL SORU ÇÖZÜN

Gramer testleri çözüyorsanız önce konu testleri ile başlayın. Böylece hangi konularda sorununuz olduğunu anlayabilir ve derhal müdahale edebilirsiniz. En son tüm konuları içeren gramer tarama testleri çözün. Soruları cevaplarken neden a değil? neden b değil , vs gibi sorularıda sorup cevap verebildiğinizden emin olun. Yani seçenekleri doğru eleyebildiğinizi tespit edin. Bazı sorularda doğruyu bulmak ve bazı sorularda ise yanlışı bulmak kolaydır. Siz her iki yöntemi de kullanmaya alışın.

2

SINAVLARA HAZIRLANANLAR İÇİN BAZI ÖNERİLER
Gramer ile çok fazla uğraşmayın

Gramer çalışmak size puan ve birçok soru tipi ile uğraşırken zaman kazandırır. Bu yüzden önemlidir. Ama tek başına size en fazla 20 - 30 puan getirir. Bundan dolayı sadece gramer odaklı bir hazırlık evresi geçirmeyin. Test tekniklerini mutlaka çalışın ve uygulayın. İngilizce test tekniklerini ve sınavın bölümlerine göre ip uçlarını bilmezseniz sıkıntı yaşarsınız. . İngilizce eğitim alanların ve maalesef İngilizce eğitim verenlerin fakında olmadan yaptıkları şey sadece konular üzerinde çalışmak ve ondan sonra da soru çözmeye çalışmaktır. Bu kesinlikle yanlış bir yöntemdir. Daha Önce KPDS'de Çıkmış Sorular Üzerinde Çalışmalar Yapın Konu ve strateji çalışması yaptıktan sonra çıkmış tüm KPDS soruları üzerinde çalışın. Soruları kendiniz çözün ve açıklamalı çözüm veren kitaplardan faydalanın. Gireceğiniz Sınavın Yapısını Tanıyın Sizden sorularda ne isteniyor, kaç tane soru tipi var, okuma soruları kaça ayrılıyor gibi bilgileri mutlaka bilmelisiniz. Gireceğiniz sınavı teknik olarak tanımalısınız. Unutmayın ki size eğitim verecek kişi de bu bilgilere sahip biri olmalı ve sizi tıpkı bir antrenör gibi sınava hazırlamalıdır. Kelime ezberlemekle vakit kaybetmeyin ! Genellikle adaylar girecekleri sınava 2 ay kala çalışmaya başlarlar. Bu saatten sonra akademik kelimeleri isteseniz de tam olarak öğrenemezsiniz. Sınavlarda salt kelime soruları zaten 10’u geçmez. Bundan dolayı sadece kelime ezberlemeye çalışmak, zamanı boşa kullanmaktır. Sorulara baktığınızdan daha fazla seçeneklere bakın. Bazen doğru cevabı arayacak, bazen de sadece yanlış cevapları eleyeceksiniz. Kesinlikle yanlış olduğuna emin olduğunuz seçeneklerin üstünü karalayın ve göz önünden kaldırın. Paragraf Sorularından Korkmayın Okuma soruları veya paragraf sorularında zor olan parça değil, seçeneklerin birbirine yakın olup olmadığıdır. Size bir bakışta çok uzun ve çok zor görünen bir parçanın soruları belki de çok basittir. Genellikle paragraf ya da metin uzun ise “ Bu Zor Bir Parça “ diye düşünüp bırakıyoruz. Halbuki, parça ne kadar uzun ise, konu hakkında o kadar çok bilgi sahibi oluruz.

3

Her dilde belli başlı kurallar vardır ve bu kurallar sınırlıdır. >> Verilen soruda önce seçeneklere bakın. bunlarda mutlaka bilin. Gramer sınırlı kurallarla. sınır sayıda cümlenin kurulabildiği bir sistemdir aslında. İlk bakışta çokmuş gibi görünen gramer konuları ve kuralları aslında hiç de o kadar fazla değildir.İngilizce / Türkçe ÇEVİRİ . Çünkü sorular bu şekilde oluşturulmaktadır. Bu hangi gramer konusunda sorulduğunu önceden biliyor olursunuz.KPDS VE ÜDS SORU TİPLERİNE GÖRE SINIFLANDIRMA VE SORU SAYILARI SORU TİPİ KELİME BİLGİSİ GRAMER SORULARI CÜMLE TAMAMLAMA ÇEVİRİ . >> Önceden bol bol gramer testi çözün. Önce her konu için tek tek ama sonra karışık gramer testleri çözün. Bu kısmı hızlıca geçip. ayrıca ne tür yapılar kullanılamaz. Örneğin tense çalışıyorsanız " By the time" hangi tenslerle kullanılır sorunsunu cevabını bilin ama aynı zamanda " By the time " görünce nelere elemeniz gerektiğini de mutlaka bilin ve seçeneklerde hemen eleme yapın. Seçenekleri elemeye mutlaka önceden alışmış olun. Öncelikle gramer eğitimi alırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır: >> Çalıştığınız konuda hangi belli başlı yapılar kullanılıyorsa bilin. paragraf sorularına ve Close test kısmına ağılık vermelisiniz. 4 .Türkçe / İngilizce PARAGRAF TAMAMLAMA ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZAN CÜMLE KARŞILIKLI KONUŞMA (DİYALOG) DURUMA UYGUN DÜŞEN İFADEYİ BULMA EŞ ANLAMLI CÜMLEYİ BULMA (RESTATEMENT) OKUMA VE ANLAMA PARAGRAF SORULARI TOPLAM KPDS SORU SAYISI 8 (TÜM KELİME SORULARI) 17 10 5 5 6 6 6 6 6 25 100 SORU ÜDS SORU SAYISI 8 (TÜM KELİME SORULARI) 15 12 3 3 5 5 5 YOK YOK 24 80 SORU GRAMER (DİL BİLGİSİ) SORULARI ÇÖZERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ? Gramer soruları çözülmesi en kolay olan bölümlerden biridir çünkü sizden her konu için belli konuların detaylarını ve kurallarını bilmeniz istenmektedir. >> Gramer bölümünde çok hızlı olmalısınız.

Ancak gramer bilginiz iyi olmalı. Bir cümlenin benzer anlamı yani tekrar ifade edilmesine " Restatement" denir. B) Although they had no proof.Passive değişikliği yaparak  Eş anlamlı kelimleler kullanarak  Benzer bağlaçlar kullanarak: Ör: Although yerine Eventhough kullanarak. Yani bire bir aynısı istenmiyor. Verilen cümle ile sizden istenen seçeneğin zamanı (TENSE) aynı olmak zorundandır. Adverb Clasue. Modal.  Bu soru tipi ile baş edebilmek için kelime öğrenmeniz gerekmiyor. Bundan dolayı verilen cümlenin tıpa tıp aynısı seçeneklerde olmayabilir. Kafanız karışmasın. 5 . we will be late = We had better hurry. A) It is certain that the fire that had burned down the two factory buildings was started by Steven. otherwise we will be late ( IF yerine Otherwise) NELER YAPMAK GEREKLİ  Her şey değişir ama TENSE DEĞİŞMEZ !.  Sorunun sizden ne istediğine dikkat edin " Anlamca En Yakın Cümle" isteniyor. O zaman sorudaki zamanla örtüşmeyen seçenekleri hemen eleyebilirsiniz. Adjective ve Noun Clause'ların çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Tense. Tekrar ifade etmek yani restatement farklı şekillerde yapılabilir:  Gramer yapısını değiştirerek: Örneğin Active .EN ÖNEMLİ GRAMER KONULARI  Cümlelerde Zaman Uyumu  Time Clause / Zaman Cümlecikleri  Clause bilgisi  Bağlaçlar ve Bağlaç Türleri DİKKAT : Gramer sorusu çözerken kelime anlamına takılıyorsanız YANLIŞ YOLDASINIZ demektir ! Gramer sorularını çözmek için cümleyi anlamak gerekmez. VERİLEN CÜMLEYE ANLAMCA EN YAKIN İFADEYİ BULMAK Aşağıda örneklendirdiğim gibi bu soru tipinde sizden verilen cümleye anlam bakımından en yakın olan seçeneğin hangisi olduğunu bulmanız isteniyor. Steven was the one suspected of starting the fire which burned down the two factory buildings.  Sadeleştirmeler Kullanarak: Ör: If we do not hurry. ÖRNEK: 1) Steven was accused of starting the fire that burned down the two factory buildings.

but they all ended up being interested in literature. KELİME SORULARI NASIL ÇÖZÜLÜR? Sınavlardaki kelime sorularını 3 başlık altında değerlendirebiliriz. association remark emotion sentiment intention Açıklama: Bu soruda. bu yüzden doğru cevabımız “C” seçeneğidir. Preposition’a dayalı kelime soruları: 6 . Anlama dayalı kelime soruları: Bu sorularda boşlukta bizden istenen kelimenin ya eş anlamlısı ya da kelimenin açıklaması ya da istenen kelimeyi gerektiren durum cümle içerisinde bize verilmektedir. D) They accused Steven after they had proof that the two factory buildings had been burned down. boşluk için verilen seçeneklerdeki kelimelerin hepsi anlam olarak uyabilir ancak İngilizce açısından kalıp olduğu için buraya sadece tek bir seçenek uygun olacaktır. E) Steven denied the accusation that he had started the fire that burned down the two factory buildings. Aynı zamanda sorulan kelime türü de bizim için önemlidir. Örnek: More women are entering ________ male jobs and it is a clear fact that these jobs are losing their convention in that matter. Bu yüzden bu sorularda cümlenin tamamına hâkim olmamız gerekmektedir. “with the intention to” kalıbı sorulduğundan bu sorunun cevabı “E” seçeneğidir.C) The accusations against Steven were dropped after the two buildings burned down at the factory. relatively fortunately traditionally spectacularly recklessly Açıklama: Bu soruda “and” den sonra verilen kısımda bu işlerin bu anlamda geleneklerini kaybettiği ifadesi verilmektedir. Kalıba dayalı kelime soruları: Bu tür kelime sorularında. Örnek: There are many literary figures who went further in their educations with the _________ to study a branch of science. Örneğin seçeneklerde verilen zarflardan hangisi cümlede verilen hangi fiili nitelemektedir.

c) 1994 Brüksel NATO zirvesinde ilk kez önerilen "barış için ortaklık" programı. enabling the old Warsaw Pact members and former Sovlet republics to take part in a wide range of military cooperation with NATO. was. films _______ on horror and violence can only be aired after midnight. eylem. verilen İngilzce cümleye anlamca en yakın Türkçe cümleyi bulunuz. Bu nedenden dolayı kelime sıkıntısı da çekilmez. 7 .Edilgen Uyumuna) bakın  To be ( am. were) = . Anlam olarak diğer seçenekler sorulsa da bir tek seçenek sadece bu preposition’ı almaktadır. At the 1994 Brussels NATO summit a "partnership for peace" programme was formally launched. Örnek: According to new regulations of Turkish television broadcasting.-40. is. sorularda. Verilen cümledeki fiilin atlını çizin  İngilizcedeki VERB Türkçe'de cümle sonundaki Yüklem. a) Eski Varşova Paktı üyeleri ve önceki Sovyet cumhuriyetleri.Passive (Etken . idi ÖRNEK 1 36. Bu yüzden doğru cevabımız “B” seçeneğidir. (KPDS Mayıs 2003) 36. are. Onu bulun  Active . b) Eski Varşova Paktı üyelerinin ve önceki Sovyet cumhuriyetlerinin NATO ile geniş kapsamlı askeri işbirliği yapmalarını sağlamaya yönelik "barış için ortaklık" programı.dır. ÇEVİRİ SORULARI NASIL ÇÖZÜLÜR Çeviri soruları sınavlarda en çok puanı toplayabileceğiniz bölümdür çünkü zaten cümleler çevirlmiş olarak seçeneklerin arasında hazır beklemektedir. ancak 1994 Brüksel NATO zirvesinde resmen hayata geçirilme olanağı buldu. bize boşluktan sonra bir preposition verilir. Çeviri sorularını çözerken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:  Zaman uyumuna dikkat edin.Bu tür kelime sorularında. eski Varşova Paktı üyelerine ve önceki Sovyet cumhuriyetlerine NATO ile askeri alanda sıkı bir işbirliği yapma olanağı sağlamayı amaçlıyordu. Fiildir. boşluktan sonra verilen “on” preposition’ı sadece “based” için uygundur. 1994 Brüksel NATO zirvesinde kabul edilen "barış için ortaklık" programı sayesinde NATO ile askeri alanda çok kapsamlı işbirliği yapma olanağı buldular. interested based enthusiastic concerned regarded Açıklama: Bu soruda. dir .

• According to the passage • It is stated in the passage that..  Paragrafta bilmediğiniz kelimelerle vakit kaybetmeyin  Gördüğünüz bağlaçların altını çizin (Therefore. (bu sorular kaçmaz) Örnek Soru Kökleri: • According to the writer/ author.. However. Nerede.. PARAGRAF VE OKUMA SORULARI İÇİN ÖNERİLER Tüm sınavlarda adayların en çok çekindikleri bölümlerden biri okuma soruları ya da paragraf soruları diye adlandırılan kısımdır. because. ilk kez 1994 Brüksel NATO zirvesinde resmen kararlaştırılıp yürürlüğe konan ve eski Varşova Paktı üyeleri ile önceki Sovyet cumhuriyetlerine NATO ile askeri işbirliği olanağı sağlayan geniş kapsamlı bir programdır. Bu sorularda yorum yapılamaz ve direk metinden cevaplar bulunabilir.)  Ana fikre odaklanın. Kim. • It is suggested in the passage that 8 . Bu durumun aslında bir kaç temel nedeni var:  Kelime bilgisi yetersizliği  Soru köklerini tanımamak  İngilizce okuma deneyiminin olamaması  Şıkları elemeyi bilmemek  Paragrafta nereye bakacağını bilmemek  Zamanı Kullanma becerisinin olmamamsı  Psikolojik nedenler METNİ OKURKEN :  Önce soruları okuyun ve size ne sorulduğunu bilin :Soruların tamamını aklınızda tutamazsınız ama paragraf ile ilgili bir fikriniz olacak ve size ne sorulduğunu az çok bileceksiniz.d) 1994 Brüksel NATO zirvesinde.. bizde cümle sonunda passive arıyoruz ve tabiki tek seçenek D. • It is argued in the passage that. 1) Direkt Bilgi soruları: Ne zaman. Hangi vb. eski Varşova Paktı üyelerine ve önceki Sovyet cumhuriyetlerine NATO ile geniş kapsamlı bir askeri işbirliği yapma olanağı sağlayan "barış için ortaklık" programı resmen yürürlüğe kondu... e) "Barış için ortaklık". detaylara takılmayın SORULARI OKURKEN BİLMENİZ GEREKENLER Paragraf ve Okuma sorularında 2 tip soru türü vardır.. Çözüm: Verilen cümledeki fiil PASSIVE oldugu iiçin...

The writer explains that. 9 .. The passage makes the point that.. • The author concludes that • From the passage we undewrstand that..... It is explained in the passage that. (Anlamıyorsanız vakit kaybetmeyin) Örnek yorum Soru Kökleri: • One understands from the passage that. Yorum yaparak seçeneklerden hangisinin doğru olduğunu soran soru türüdür. 3) Ana Fikir Soruları: Parçanın en genel cümlesi onun ana fikridir... It is clear from the passage that....• • • • • • • • • • • • • • • • • • • The writer author/ points out that.... 2) Yorum Soruları: Bu sorular sizi uğraştıracak olanlardır.... • One can/may infer from the passage that... The writer suggests that The writer is of the opinion that....... • The pasage largely deals with.. • Tha main point of the message is that.. • The main concern of the passage... As explained in the passage that.. We see in the passage that..... As (it is) pointed out in the passage. It is obvious from the passage that....... • As we can understand from the passage.... • We can undewrstand from the passage that.. The point made in the passage is that. • It is understood from the passage..... • It can be inferred from the passage that. • One infers from the passage that..... The passage explains that. • We learn from the passege that. One essential point made in the passage is that.... The writer makes the point that.. • The main subject of the passage.. It is pointed out in the passage that... It is suggested in the passage that.... Ana fikir sorularının genellikle geniş zamanda olduğuna dikkat ediniz ( İp Ucu) Ana fikir Sorularına Örnekler: • The passage is mainly concerned with. As (it is) mentioned in the passage.... • As we learn from the passage. • One can/ may conclude from the passage that.. • The main idea of the passage is that...... • As (it) can be understood from the passage... The author argues that... • The passage implies that • It is implied in the passage that • It is shown in the passage that.. • From the passage we learn that.... • We can infer from the passage that.

Eğer bize bağlaç soruluyorsa iki ayrı cümleyi de anlamak gerekmektedir. the writer has set out. 10 . or / both ……. Çünkü bu kelimeler bir önceki cümleye gönderme yapar. that. Cloze Test soruları nasıl Çözülür? Ralph Waldo Emerson (1803. Boşluğun verildiği cümleyi anlamak yeterlidir.. Gramerdeki belli başlı yapılar sorulamıyordu.. but ……. • Bu sorularda önemli olan unsur parçanın tamamını anlamak değildir. • Boşluktan sonra yer alan preposition (ilgeçler)’e dayalı kelime soruları bize sorulabilir. The passage emphasizes. help to do sth. Daha önceki sınavlarda öğrencinin kelimenin doğru halini bilip bilmediği sorulamıyordu.solely) ……. not a scientist.merely. zarf. these. help sb do sth. as well / not only ………. fiil ve isim halini sorulamıyordu. but also / not only …….. Yani kelimenin sıfat. The passage gives a general account of. but ……. gerund/infinitive. • Not only(just.. the.. another. • Many/some people think __________ . In this passage. other” gibi kalıpların arkasından gelen kelimeler sorulur. but he was more keenly interested in the scientific advances of his day than is commonly realized . Ancak bu yapıların arasında kullanılan ifadeler uzun olabilir ve bu yüzden cümleleri iyi takip etmek gerekmektedir. The passage describes. Okuduğumuz her cümleyi gramer ve kelime olarak incelemeliyiz.. Others bize sorulabilir. those. İlk önce bu soru türünün sınavlara neden konulduğunun cevabını öğrenelim. and yapıları sorulabilir... bazı fiillerin özel durumları (help sb to do sth. too / not only ……. • Phrasal verbs konusunda çeşitli sorular sorulabilir. but ya da neither …….. Örneğin.. • Sıfat cümleciklerinin daha farklı türleri bize sorulabilir... • Bazı kelimelerin birbirleriyle sık kullanımı bize sorulabilir. • Bu sorunun bir diğer özelliği çok basit bir ifadeyi bile bize sorabilir ancak karmaşık bir formda sunarak bize sorar. Ancak parça olarak yer aldığı için aradaki cümleler uzun olabilir.1882 ) was a sage. • Bu sorularda yer alan kelime soruları “this. • Aşağıdaki cloze teste bir göz atalım.• • • • • Tha main argumant of the passage is that. help do sth) vb. • Bu soruları rahat bir şekilde cevaplayabilmek için bol bol parça çalışması yapmamız gerekmektedir. nor / either ……..

this side of Emerson's thought and life (24) ……. (22)…… one focused on the chemical composition of water. Birbirlerine çok benzeyen parçalar olduğu için sorulan sorularda aşağı yukarı aynıdır. Emerson's life in science is the best of books (25)……. (23)……. Bu tip parçalarda sorulan kelime ve yapılar bellidir. a lecturer. b) therefore c) so that d) but e) since 24.. a) more b) so c) such d) as [kariyerine konferansçı olarak başladı] e) only 22. and he started his career (21)…. a) should attract b) is attracting c) will attract d) has attracted [“to date” şu ana kadar anlamı verir ve present perfect kullanımı gerektirmektedir. (2004 kpds cloze test) Tipik bir biografi paragrafı. however. philosophy and social reform.. To date.] e)had attracted 25.only a handful of significant scholarly discussions. a) although [Seçeneklerde verilen tek iki ayrı cümleyi birbirine bağlayan yapı “-e rağmen] *buradaki virgül iki cümleyi birbirinden ayırmaktadır ve bu bağlaç sadece bağlayabilir.One of his early aspirations was to be "a naturalist".. a) describing b) including [içeren ifadesi arada “on natural science” olmasına rağmen “talks” ifadesini nitelemektedir] c) considering d) intending e) defining 23. Emerson went on to make his mark primarily in the areas of literature. a) to b) for c) on [hakkında anlamı veren bir preposition] d) with e) at 11 . this aspect of Emerson that have marked the bicentennial of his birth.essayist by giving talks on natural science. and it is one that will endure.* he remained an eager lifelong student of both traditional and contemporary natural and social science. religion. Normalde gramer kitaplarında bu yapıyı göremezsiniz ancak parçalarda görebilirsiniz. 21.

All the newspapers were trying to influence the minister.All the newspapers were trying to influence the minister. they were trying to change his mind. "namely". he was punnished to be executed. "influence the minister = "change his mind" 12 . b) The murderer was arrested Bu bağlaçların Türkçe tam karşılıkları şöyledir: That is = yani. " sentenced to death = punnished to be executed" . That is. Bu bağlaçları gördüğünüz zaman önceki cümle ile ilgili soru beklemelisiniz. "in other words".. Örnek ____________ That is. On other words = başka bir değişle Namely = yani That is to say = diyeceğim o ki. Bu bağlaçların yardımı ile sadece paragraf veya okuma soruları değil. Örneğin eğer bize "That is" gibi bir bağlaçtan önceki cümlenin ne olduğu soruluyorsa soruyu çözmek gayet kolaydır. yani Örnekler: . "that is to say" bağlaçları kullanılmış ise daha önce verilen cümlenin açıklaması verilmiş demektir.The murderer was sentenced to death. In other words.. ayrıca verilen cümleyi en iyi tamamlayacak cümleyi bulma soruları da çözülebilir. a) The murderer was sentenced to death.İNGİLİZCE OKUMA VE PARAGRAF SORULARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAĞLAÇLAR Eğer size verilen paragraf veya cümlede "that is". "influence the minister = "change his mind" . he was punnished to be executed. Namely. they were trying to change his mind.

O da A Seçeneğinde olduğu için DOĞRU CEVAP A'dır diyoruz. parçanın anlam bütünlüğünü sağlamak için getirilebilecek cümleyi bulunuz . ___________.  This. ÜDS. eventhough.. b) The year 2003 will doubtless be another difficult year for the Japanese economy c) Recovery looks like being slow d) This uncertainty gave rise to a cut in interest rates e) Once global investor confidence returns. yapmanız gereken şey. Unutmayın ! Sizden tüm paragrafın çevirisini yapmanız beklenmiyor. bize TEKİL AD lazım. TOEFL veya sınav hazırlık kurslarına gidiyorsanız mutlaka " OKUMA TEKNİKLERİ" eğitimi verip vermediklerini öğrenin ve bunu nasıl yaptıklarını sorun ***** Paragraf Tamamlama Sorularında ilk önce dikkat etmeniz gerekenler:  Zaman Uyumu: boşluktan önce ve sonra zaman uyumuna bakmalısınız.. Temel okuma tekniklerini edinerek ve seçenekleri eleyerek bu kısımda başarılı olmamanız için hiç bir neden yoktur. boş bırakılan yerlere. but. ben anlamam" fikirine kapılıp bu soru bölümünü boş bırakmayın. the brighter economic picture of the first 6 months of 2002 failed to carry over into the second half of the year. bizden PAST istiyor.. a) External demand supported Japan's exporters to some degree. that.. equity markets will. Sonra This = ? diye düşünün. This was no doubt influenced by rising unemployment which is now at a record high. (KPDS MAYIS 2003) In Japan. start to perform well again Çözüm: İlk önce birinci cümlenin ve ikinci cümlenin zamanlarına bakın (TENSE) . but the domestic market was at a low ebb.. Aksine biraz dikkat ederek ve seçenekleri eleme yoluna giderek doğru cevapları bulabilirsiniz. sorularda. Bundan dolayı sadece A ve D seçeneği doğru cevap olabilir. in all likelihood. ** NOT: KPDS. these gibi işaret sıfatlarına dikkat edin  Because. Asla "benim İngilizce seviyem yeterli değil. ÖRNEK 2 (KPDS MAYIS 2003) 13 . İşte size 5 saniyede 2 Şık . sizden istenilen boşluğu seçeneklerden hangisinin dolduracağını bulabilmek. gibi bağlaçlara dikkat edin ÖRNEK 1 ..PARAGRAF TAMAMLAMA SORULARI NASIL ÇÖZÜLÜR? Paragraf tamamlama soruları sınavlarda bana göre rahatça puan toplayabileceğiniz bölümlerden biridir.

Ana fikir: Çocuk adamı gördü özne ve fiil de birer sıfat var ama temel anlam aynı. poor or nonexistent. In 30% of cases. ___________.A recent survey carried out by the UK lecturers' union shows that almost a quarter of respondents rate their academic freedom as limited. Ama ben size burada cümlelerin ana fikirlerini bulmaktan daha çok bahsedeceğim. Ana fikir: Çocuk adamı gördü özne ve fiil de ikişer sıfat var ama temel anlam aynı. bulunulan yer ve zaman hakkında ek bilgiler verir. Ana fikir: Çocuk adamı gördü 14 . Yani basitçe tekrar etmek gerekir ise. that pressure had come from the organization paying for the research. Önce bunu anlamak gerekir. Ve bu sebepten dolayı da. kişiler. BİR CÜMLENİN ANLAMINI BULMA ANA FİKRİ BELİRLEME Her dilde olduğu gibi İngilizce'de de her bir cümlenin bir ana anlamı vardır ve buna ana fikir denir. bir cümlenin bir öznesi ve o öznenin yaptığı bir iş vardır. Yukarıdia da bahsettiğim gibi karşınızdaki cümle ne kadar uzun ve karmaşık görünürse görünsün. ancak her zaman için KİM . a) Researchers in every sector know that they must get positive results into journals b) Most worrying is the results of this loss of integrity on medical research c) Some researchers said they had been pressurized to alter results. Örnek: a) The boy saw the man b) The young boy saw the old man c) The naughty young boy saw the angry old man Basit Özne ve yüklem var.. Seçeneklerde tek past cümle C olduğu için düşünmeden işaretleyin. Sadece fiillerin zamanlarına bakmanız yeterlidir. Çünkü gördüğüm kadarı ile İngilizce öğrenmek için uğraş verenlerin ve sınavlara hazırlananların çoğu cümle bazında sıkıntılar çekmektedir. Ana fikri bulmak deyince ilk önce aklınıza paragraf soruları veya okuma parçaları gelebilir. son cümle past. Elbette ki cümlelerin içerisinde bulunan farklı yapılar bize olaylar.NE YAPTI sorusunun cevabı tektir. sonuçta basit tek bir anlamı vardır. delay their publication or even bury them d) The public loss of confidence in science has reached serious proportions and must be faced squarely e) Those with access to the truth are too often those with most to gain from avoiding it ÇÖZÜM: Bu soruyu 10 saniyede çözebilirsiniz. okuma bölümlerinde başarısız olmaktadır. Ek bilgi veren yapıları ayırt edebilmek için İngilizce gramer eğitiminizi tamamlamanız gerekir. İlke cümle past. ve tabiki ikinci cümlede past olmalıdır.

bir cümlenin temel anlamı içerisine katılan diğer bilgilere rağmen değişmemektedir. the most serious ones are those of ________ and repair. (E) örneğindeki cümlenin sonuna uzun bir yer tamlaması ekleyerek yer ve o yerde olan ek bir olay hakkında da NOUN CLAUSE kullanılarak bilgi verilmiş. Basit bir cümle "CLAUSE" yani YAN CÜMLELER ile zenginleştirilir. 1996 KPDS KELİME SORULARI VE ÇÖZÜMLERİ 1. Ama temel anlam aynı. Ana fikir: Çocuk adamı gördü Cümlede ek olarak zaman belirtilmiş ama temel anlam aynı. Cümle içerisine "accidentally gibi bir zarf yerleştirilebilinir veya daha karmaşık görünen gramer yapıları eklenebilir ama unutmayın ki temel anlam hep aynıdır. Among the problems facing bridge engineers. Dilerseniz örneğimizi biraz daha karmaşık hale getirelim. Ancak temel anlam aynı. Ana fikir: Çocuk adamı gördü Örnekler çok daha fazla şekilde artırılabilinir. nezaman. Cümleye içerisine giren sıfatlar. zaman zarfları ve yer tamlamaları bize ek olarak nerede. Ana fikir: Çocuk adamı gördü Yukarıdaki basit örneklerde de görülebileceği gibi. hangi özne hangi nesne gibi bilgiler verirler. e) The boy whom I met in class A saw the man whose mother lives next to us HE HIM Özne de bulunan ismin sonuna ve nesnenin sonuna birer ADJECTIVE CLAUSE (SIFAT CÜMLECİĞİ/ YAN CÜMLE) getirerek isimler hakkında ek bilgi verilmiş. A) improvement B) reassessment C) determination D) distinction E) maintenance 15 . Ana fikir: Çocuk adamı gördü e) The boy whom I met in class A saw the man whose mother lives next to us in the house where a terrible murder took place several years ago.d) The naughty young boy saw the angry old man in the room d) The naughty young boy saw the angry old man in the room yesterday Cümlede ek olarak yer belirtilmiş ama temel anlam aynı.

ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soru metninde yer alan mevcut kelimelerden hareket edersek. DOĞRU CEVAP (C) 3. bazı çağrışımlardan yararlanılabilir. the American public is _____ to go along with these policies.” ve “the most serious ones” bize bazı sorunların olduğunu. “a” seçeneği “-den söz etmek” anlamındadır ve verilen seçenekler fiilin 3. DOĞRU CEVAP (E) 2. “refer” eylemi “passive” yapıda kullanılmamaktadır. verilen boşluktan sonraki “and” bağlacının işlevi ve görevi de düşünülerek (“and” . soru metnindeki “among the problems. It now appears that while US leaders are still willing for the nation to exert itself abroad and give large amounts of foreign assistance. hali olduğundan yapı “passive” dir. The two major political parties in Britain are currently _______ to extreme and radically different approaches. “maintanence” (bakım) sözcüğünü çağrıştırmaktadır. A) spontaneous B) precarious 16 . Şöyle ki. “c” seçeneğindeki “be committed to” (kendini bir şeye adamak) bir kalıptır ve bu yapı ya bir isim (N) ya da isim tamlaması (NP) veya ulaç yapı “gerund:Ving” ile kullanılır.. “but”. A) referred B) obsessed C) committed D) implied E) meant ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soruda boşluktan sonraki edat “to” bir ipucudur. “or” gibi bağlaçlar aynı yapı ve özellikteki sözcüklerin bağlanmasında kullanılır) bu bağlaçtan sonra gelen sözcük “repair” (onarım) sözcüğü olduğu için. Bu edat ile kullanılan iki eylem “a” ve “c” seçeneklerinde verilmektedir.

Bartok was influenced as much by the musical innovations of Debussy and Stravinsky as by East European. _______ Hungarian. DOĞRU CEVAP (D) 4.still willing…” (hala…istekli iken) tam tersi (isteksiz) “reluctant” “d” seçeneğinde bulunmaktadır. DOĞRU CEVAP (E) 5. Dolayısıyla “while….C) competitive D) reluctant E) deliberate ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soruda verilen bağlaç (while) işimizi çok kolaylaştırmaktadır. Çünkü “hardly” olumsuz bir sözcük ya da yapı ile kullanıldığında anlam olumlu olur. Bu bağlamda ise “hemen hemen” (hardly) Eski Amerikan sanatının esrarengiz ve en az ulaşılabilir olması hemen hemen şaşırtıcı olmayışını anlatmaktadır. A) exceedingly B) notably C) appropriately D) vehemently E) adequately 17 . folk music. It is _____ surprising that the art of ancient America reaming the most mysterious and the least accessible A) urgently B) vaguely C) indifferently D) elaborately E) hardly ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soruda boşluktan sonra gelen sözcük “şaşırtıcı” tek başına kullanıldığında beklenilmeyen bir durumu ifade eder. Çünkü bu bağlaç zıt iki duygu ve düşünceyi ya yapı açısından ya da anlam bakımından (ki burada sözcük kullaımları çok önemlidir) birbirine bağlar.

18 . Yapı da olumsuz verildiğine göre (I do not think…) “anlamak” anlamındaki “make out” doğru seçenektir. A) got over B) written off C) taken after D) made out E) brought up ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soruda yer alan amaç ifadesi (infinitive of purpose: . the nineteenth century _____ the greatest expansion of wealth the world had ever known.ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soruda en son kısımda yer alan ifadeye dikkat etmeliyiz. DOĞRU CEVAP (B) 6. A) brought about B) put off C) held up D) looked E) set off ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soruda kullanılan bağlaç “Due to..to read the inscription:yazıtı (kitabeyi) okumak için) den yola çıkarak kitabelerin okunup anlaşılması oldukça zor bir iştir. Tekrar kullanılan sözcüklerde (industrialization and colonization) yoğunlaşırsak. “…by East European..” iki cümle arasında sebep-sonuç ilişkisini göstermektedir. DOĞRU CEVAP (A) 7. but I do not think they have ______what it really means. ikinci cümlede bunların neden (brought about) olacağı (ya da yol açacağı) sonuçların (refahın bütün dünyada büyük ölçüde yaygınlaşması) verildiğini görebiliriz. Due to industrialization and colorization.” Doğu Avrupa tarafından ifadesinden sonra gelen virgül özellikle (notably) her hangi bir Doğu Avrupa örneğini istemektedir ki burada “Hungarian” (Macaristan) bir örnek olarak verilmiştir. ----Hungarian…. The two archaeologists have tried hard to read the inscription in old Latin.

A) them B) one C) some D) none E) another ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soru tiplerinde hemen seçeneklere bakıp bizden istenileni anlamaya çalışalım. DOĞRU CEVAP (E) 9. We’ve had some pretty good directors over the years but Dr. DOĞRU CEVAP (C) 10. çünkü karşılaştırılan gruptan bir çoğu ise daha bebeklikte öldüğü anlaşılmaktadır. The children of today are healthier and better ______ than those of the past.DOĞRU CEVAP (D) 8. bu anlamı destekleyici koruma/özen gösterme anlamlarına gelen “care for” en doğrusudur. Soru metninde verilen“advice” sözcüğü ipucudur. “and” bağlacı “healthier” ve “better” gibi iki olumlu sıfatı bağlamaktadır. and far fewer of them die in infancy. bir seçenekte ise hem sayılabilir hem de sayılamayan isimlerle kullanılan bir durum söz konusudur. Dolayısıyla ancak “some” ile birlikte kullanılabilir. Dolayısıyla. Naturally I will come to you for advice whenever I feel in need of ______. 19 . Bu sorunun seçeneklerine baktığımızda dört seçenekte sayılabilir. Bu sözcük sayılamayan bir isimdir. A) disposed of B) fed up C) rounded up D) looked into E) cared for ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soruda sıfatların karşılaştırılmasında kullanılan yapı ile “and” bağlacı işimizi kolaylaştırmaktadır.

Tasdik Acute keskin (düşünce). A) by far B) over all C) just in D) as much E) too much ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Bu soruda kullanılan zaman (tense) en büyük ipucudur. gülünç Abundant bol. ani ve nezaketsiz biçimde Absolute mutlak. Alışılmış. yanlışsız Accused sanık Accustomed alışkın. bırakmak Abruptly aniden. Elverişli Adjust ayarlamak. çok çabuk tehlikeli bir biçime gelen hastalık Adapt uyum sağlamak Adequate yeterli. Uymak 20 . doğru. dar açı. Ancak “a” seçeneğindeki “by far” Present Perfect Tense ile kullanılır. Uydurmak. The committee showed their wholehearted approval of the designs he submitted.Radcliff is _____ the most capable of them. Uygun. tamamen Absurd saçma. Elde etme Acknowledgement onay. Şiddetli. A) me too B) so did I C) so have I D) so we do E) we also have ÇÖZÜM & AÇIKLAMALAR Yine seçeneklerden hareketle hemen ana cümlecikte verilen zaman ile uyumlu olan seçenek “B” doğrudur. Vazgeçmek. çok Accomplish başarma. tamamlama Accord uzlaşma Accountant muhasebeci Accurate kesin. Kabul etme. her zamanki Achieve başarma. DOĞRU CEVAP (B) KPDS’DE EN ÇOK ÇIKAN KELİMELER Abandon terk etmek. DOĞRU CEVAP (A) 11. and ______.

korku. iddia etme Argument tartışma. gözlerini kırpıştırmak Bloom çiçek açmak Blossom çiçek açmak. başarı. Uyarlanabilir Administrate yönetmek. onay. yarar Blame suçlamak Blink Open and close. iştah. marifet Attempt teşebbüs etmek. sorun Affectionate müşfik. tarz Approval tasvip. Dostça. madde-fıkra. değerli nitelik Astonished hayret etmek. esas. Mükâfat Base temel. hırs Award ödül. eşya-parça Artisan zanaatçı. heves. resmi izin Argue tartışma. canlanmak. endişe. müsait Avidity gayret. anlayış. münakaşa. sav. geçenek Alliance ittifak Ally müttefik. kavrayış Approach yaklaşım. iyi Aid. denemek Attract cezbetmek. birden fazla anlama gelebilen Amend düzeltme. beceri. askeri üs Beneficial faydalı Benefit fayda. varlıklı Agreeable razı. dost Alter Change Ambiguous müphem. bol Annual yıllık. yıldönümü Anticipate tahmin etmek.Adjustable ayarlanabilir. sevecen Affluent Wealthy. mesele. Anlaşılabilir Affair olay. İdare etmek Admirable takdire değer Advanced ilerlemiş. Rahat. değiştirme Ample gerektiğinden çok. şaşkın olmak. hoş. esnaf Ashamed utanmak Assassinate suikast yapmak Asset Advantage kıymetli şey. elde etmek. çekmek Available elde edilebilir. yardım Aisle sıralar arası. ve ona göre davranmak Apparel Clothing. gelişmek 21 . kılık kıyafet Appetite Desire for food. erdem Asset servet. arzu Appreciate takdir etmek Apprehension Fear. İleri Affable Agreeable. aynı anda Attack saldırmak Attainment Achievement. iddia Article makale. şaşırmak At once derhal. tanımlık. yol.

yetkili. soğuk nemli Clarify açıklamak. şiş. hayırseverlik. tezgahtar. enerjik Bruise berelemek. bestelenmiş. talep etmek Call up telefon Etmek Candidate aday. ezmek. tasma Collide çarpışma. cezbetmek Cautious ihtiyatlı. namzet Capable yetenekli. saklamak. defnetmek. birleştirmek Commerce ticaret Compare mukayese etmek Compensation bedel. toslama. yetenekli. bere. büyük buluş Briskly Quickly. birdenbire durmak Breakthrough cepheyi yarıp geçmek. tümsek Burglar (ev. aklamak. tamamen Composed birleşmiş. sarp kayalık Clog tıkamak. tazminat. tıkanmak. ezik Brush up Review tazelemek Brutality Cruelty vahşilik Budget bütçe Bump vurma. rekabet. hayır kurumu Cheer neşe. Energetically canlı ve istenilen tarzda. şarj Charity sadaka. aynı zamana rastlama 22 . sekreter Cliff uçurum. örtmek Concurrence Agreement. örtmek Call at uğramak Call off iptal etmek Call on ziyaret etmek. takunya Coast kıyı Coincidence tesadüf Collar yaka. dükkan) soyan hırsız Bury gömmek. gaf yapmak Border sınır Break off kırılıp ayrılmak. aynı olan. tezahürat Chemist kimyager. itham.Blunder gaf. hamle. telafi Compete yarışmak. tedbirli Chance şans. Competition yarışma. esir etme. sınama Complaint şikayet etmek Complete tamamlamak. ehliyetli Captivate büyüleme. açıklık getirmek Clear temizlemek. eczacı Choice seçmek Choir koro Clammy yapış yapış. birlik olma. uyuşma. çarpma Combine birleşmek. rekabet etmek Competent Capable ehil. kendine hakim olmak Compromise uzlaşmak Conceal gizlemek. ilişiğini kesmek. izin vermek Clerk memur. gizlemek. tesadüfen olmak Charge ücret.

-e adamak Diluted sulandırılmış. oluşmak Consistently mütemadiyen. haczetmek. zehirlemek. pekiştirme. tayin etmek Constitution anayasa Contaminate kirletmek. sıvıya dönme. yok sayma Deny inkar etme Depict göstermek. önem Conserve koruma muhafaza etme Consider hesaba katmak. kibar. tesis etmek. noksan Delicate nazik. devamlı Constitute teşkil etmek. hassas.Condense yoğunlaşma. meyus Determine belirlemek. cürüm Criminal suçla ilgili. itimat Confidence kendine güven Confidential Secret gizli. dile getirmek Deplore teessüf etmek. cezalı Crooked eğri. bozmak Contented halinden memnun. dikkatli Consequence netice . yanıltıcı Dedicate adamak. su katılmış 23 . Denial inkar. üzülmek Dept borç Desperate ümitsiz. tiksinmek Device alet. saygılı Coward korkak Creative yaratıcı Crime suç. mutlu Cooperation işbirliği Courteous nazik. müzmin Confiscated Seized müsadere etmek. hilekar Crop mahsul Crowd kalabalık Cruelty zulüm. narin Delight sevinç. sır Confirm teyit etmek. tespit etmek azimli. saymak Consist of müteşekkil olmak. sürekli. haz. zevk. çözeltme Confidence güven. aygıt Devote . amatörce uğraşma Deadline son teslim tarihi Decade on yıl Deception aldatma. göz önünde tutmak. virajlı. suçlu. kararlı Detest nefret etmek. çarpık. onaylama. istimlak etmek Conflict çelişmek Congratulate tebrik etmek Conscientious Careful vicdanlı. bozguna uğratmak Deficient eksiz yetersiz.. ithaf etmek Defeat yenme. gözü dünmüş Despondent ümitsiz. hile Deceptive aldatıcı. acımasızlık Dabble su serpme.

tiksinme. yükseltme. ayırt etmek. yok olmak Distinguish Ayırmak. eksiltmek Discipline Punish disiplin. düzen. seçkin. tertip Dispute tartışma Dissolve çözmek. çıkarmak Employer iş veren Encouraging teşvik edici.Diminish azaltmak. mahcubiyet Emerge meydana çıkmak Emit yaymak. güzelliğini arttırma. mizaç. ünlü. açığa vurmak Doubt şüphe. gıpta etme Equivocal Ambiguous iki anlama gelebilen Espionage casusluk Essential gerekli Examine Inspect. ark. avantaj Efficient verimli. münazara etmek Disease hastalık Disgraced Ashamed gözden düşmüş. dağıtmak. muayene etmek. dikkatli ve nazik Discretion basiret. itibarsız. süslemek. muaf. kuşku Drift sürüklenmek Drowsy Sleepy uykulu. ihtiyat Discuss talk about tartışma. küçültmek. giderek azalmak Eagerness şevk. haddinden fazla Exchange karşılıklı değişmek Excuse mazeret Exempt bağışık. kendine yer edinmiş Distrust güvenmemek Ditch hendek. tedbir. genişletmek Enlarge büyütmek. hariç tutmak 24 . genişlemek Enlighten aydınlatmak Enthusiastically şevkle. arzu Edge kenar. başlamak Embarrassment utanma. saptırmak Divide bölmek. gücünü. hararetle Envy kıskanma. midesini bulandırma Dishonest sahtekar Disintegrate parçalamak. cesaretlendirici Endearing sevdiren Enhance değerini. bölünmek Disposition eğilim. kanal Divert başka yöne çevirmek. randımanlı Elevation kaldırma. yüz karası Disgust iğrenme. istek. sağduyu. terfi Embark (on) gemiye binmek. sorguya çekmek Excessive aşırı. uyku veren Duplicate Copy kopyasını yapmak Dwindle Diminishes. cezalandırma Discourteous nezaketsiz. ayırmak Divulge Reveal ifşa etmek. tetkik. kaba Discreet saygılı.

derin. su üstünde kalmak. hayran olmak. yorgun Exhibition sergi Existence varlık Exotic Unusual Expand genişle(t)mek. keçileri kaçırmak. firar etmek Flip fiske atmak. yormak Fearsome dehşetli. korunmasız bırakmak. sarih Explore keşif. kuvvetsiz Fever ateş.Exhausted bitmiş. Ateşleme. budalalık Forecast tahmin etmek Forestall erken davranıp önlemek Fortunate şanlı. yetenek Giggle kıkırdamak Gist Main idea ana fikir Gleeful neşe dolu Globe küre 25 . çimlendirmek Gift hediye. talihli Frank açık sözlü. maruz bırakmak. mümkün Feeble Weak zayıf. küstah Float aimlessly Drift. içten. hararet. işten atma Fiscal mali Flawless kusursuz. inceleme gezisi Explorer kaşif seyyah Expose ifşa etmek. pişirme. teşhir etmek. bir şeyi oluruna bırakmak Floor zemin Fluctuate inip çıkmak Flushed Red kızarmak. sisli Fool aldatmak. poz Extensive büyük. beyhude Gain kazanmak. yaymak Futile boşuna. tükenmiş. sefer Explicit Definite açık. elde etmek Gash Deep cut derin yara Germinate Grow çimlenmek. doku Fact gerçek. yüzmek. humma Firing. korkunç Feasible yapılabilir. büyümek Expedition yolculuk. samimi Frightened korkmuş Fume pis kokulu gaz. baygın Far uzak. oldukça fazla Fabric kumaş. pozlamak Exposure ifşa. kandırmak Foolishness aptallık. şaka yapmak. bitkin. ışığa tutmak. çok Fatigue yorgun. olgu Faint Indistinct donuk. korunmasızlık. utanmak Foggy Misty. kapsamlı Extremely. defosuz Flee from Run away kaçmak.

düşüncesiz Incredible inanılmaz Incurable tedavi edilmez. oyun. görevli Inadvertent kasıtsız. telaşlı Hence bu nedenle. umarsız Indispensable vazgeçilmez. geliştirme In charged sorumlu. uyuşuk. hile Homeless evsiz Honest samimi. zorunlu Indistinct belirsiz. aşağı eğilme Inconsiderate başkalarını düşünmez. fiyatını artırmak Hinted Indirectly suggested. zararlı Heat ısı. parlayıcı Influence etki Initial First ilk.Goods mallar. haşin Hasten acele etmek. ayak takımı Hesitate tereddüt etmek. gösterge Indifferent kayıtsız. büyük Humorous komik. ettirmek Have faith in inancı olmak Hazardous tehlikeli. çaresiz Indecisive kararsız. özensiz Impression izlenim. gayretli Inert Inactive hareketsiz. çekimsemek Hide sakla-n-mak Highway anayol Hike Walk uzun yürümek. idare etmek Grievance Complaint Grumbles Complains şikayet. etki Impromptu Unrehearsed hazırlıksız. bundan dolayı Herd sürü. dürüst Hug kucaklamak. kaba. doğaçlama Improve ilerletme. başlangıç Insignificant Değersiz önemsiz. dikkatsiz. güldürücü Hurl Throw. bilmezden gelmek Impartial yansız Imprecise kesin olmayan. durma Harsh sert. ikna etmek Industrious çalışkan. sarılmak Huge kocaman. sav Ignore pay no attention to. belirsiz. eylemsiz Inflammable kolay tutuşan. fırlatmak. bulanık Induce kandırmak. ima etmek Hoax Trick şaka. 26 . belirti. aldırmamak. elde olmayan Incline eğilme. kesin olmayan Indication anlatma. yakınma Halt mola. eşya Govern yönetmek. ısıtmak Hectic Very busy heyecanlı.

düzensiz Mild ılımlı. Litter çöp Locate bulunma. yanlış kullanım Moderate ılımlı 27 . kılavuzluk eden Leak sızıntı. yumuşa-t-mak Memorize ezberlemek Mend Repair tamir etmek Merge Become one birleşmek. hafif. madde. tane. şerit Law hukuk.Insist ısrar etmek Insolent Rude küstah. konu-fıkra Jam sıkıştırmak. ılıman Misty sisli. kilitlemek. aralıklı Intrepid Yılmaz. izdiham Landscape manzara Lane dar yol. bulanık Misuse suiistimal. tenha Look up to Respect hayran olmak. engellemek. girift Investigator dedektif. kanun Leading önde olan. eğitici Insult hakaret etme. içine katmak Messy dağınık. araç Meddle Interfere karışmak. yoğunluk Intention niyet Interfere müdahale etme. yönetim Manufacture imal etmek Means yol. burnunu sokmak Medicine tıp. engelleme Interfere with yoluna çıkmak. kimsesiz. terbiyesiz Inspire telkin etmek. ilgisiz Irresponsible sorumsuz Issue konu. yöntem. korkusuz. konferans Liability sorumluluk. sağlanan gelir Irrelevant konu dışı. bir yerde yerleşmiş olma Lofty High yüce. azametli Lonely yalnız. çatışma. yükümlülük Limp topallamak. ilaç Meditative Thoughtful derin derin düşünen Melt eri-t-mek. ilham etmek Instructive öğretici. talih. uğur Majority çoğunluk Management idare. yüksek. örnek almak Luck şans. yayım-baskı Item adet. cesur Intricate Complicated karışık. çatlak Lecture ders. aksamak Lingered kolay kolay ayrılmak. karışmak Intermittent kesik kesik. hor görme Intensity güçlülük. araştırıcı Investment yatırım.

iftira Neglect ihmal etmek Negligible ihmal edilebilir Nod onaylamak. kendi isteğiyle On strike grevde Open-minded Açık fikirli Opinion fikir Orchid orkide Outline ana hat.. düzmece Pick up toplama. çok fazla çarpıcı Overseas deniz aşırı Oversimplify aşırı basitleştirme Overturn Flipped over devirmek.Moist nemli. tuhaflık Percent yüzde Personality şahsiyet Pessimistic kötümser Phony sahte. geçit Pay attention to dikkatini vermek Peculiarity özellik. tepe üstü getirmek Owing to sayesinde. özel olay Odorless kokusuz Of his own accord Voluntarily. saklı. hız Pain acı. çıktı Outrageous nefret uyandırıcı. haber vermek Notorious adı çıkmış.. önemli gün. öfkelendirici Overdue vadesi geçmiş. ağrı Pale solgun Participate iştirak etmek Partner ortak Passageway pasaj. anlaşılması güç. fikri sabit yapmak Obstinate Stubborn. bereketli Plunge dalma. sızı. Obsess aklına takılmak. kötü şöhretli Novelist romancı Object itiraz etmek Objection itiraz. kalıp Monster canavar Mud çamur. verim. taslak Output ürün. gecikmiş Overemphatic fazla vurgulu. yüzünden dolayı Pace Speed adım. vesile. sakınca Obligation mecburiyet Obscured Hidden. başını sallamak Notify bildirmek. fırlama Poetic şiirsel Point of view bakış açısı 28 . ıslak Mold şekil vermek. .-e özgü olma. devşirme Plentiful bol. inatçı Occasion fırsat.

poliçe Polish cilalamak. önlem Precisely tam olarak. yeniden elde etmek Recruit üye yapmak. seve seve Readily isteyerek. çürütmek Regarded as gibi görülmek. kayıtsız Reckon hesaplamak. semt. prim Presume varsaymak Pretense rolüne girme. takip Put off elbisesini çıkartmak Quarter çeyrek. daha önemli Private özel. sakınma Refugee mülteci Refute yalanlamak. değiştirmek Recent yakında olmuş Recession gerileme. durgunluk. niyet etme. sabık Pride gurur. çıkmak Punctual dakik Punctuality Being on time Purify temizlemek. saflaştırmak Pursue peşine düşmek. etkileyici Promote terfi ettirmek Promotion terfi Propose önerme. evlilik teklifi Prospects başarı şansı Prove kanıtlamak. izini sürmek. şahsa ait Prodigious Huge. ödül. boyamak Poll oylama. kesinlikle Prediction tahmin Premium sigorta primi. askeri kışla Quartet dörtlü Raise yukarı kaldırmak. arındırmak. artırmak. işe almak Refrain from kendini tutma. korumak Preview ilk gösterim Previous önceki. bilgili. iftihar Prior to öncelikli. bölge. tahmin etmek Recover iyileşmek. anket Pollute kirletmek Postpone ertelemek Praised övmek Precaution tedbir. kocaman Profilic çok eser veren Profound derin. kabul edilmek Region bölge 29 . müthiş. şaşılacak. çocuk yetiştirmek Rate oran Readily Easily kolayca. azalma Reckless aldırışsız. davranış biçimi.Policy politika. gönülden Recast yeniden çıkarmak. bahane Pretext bahane Prevent engellemek.

nöbet kişileri Relieve hafiflemek. pürüzlü Rule out Reject Runaway kaçak Rush aceleyle koşmak. şart. tereddütlü Reluctantly gönülsüzce Remark söz söyleme. onarım Represent temsil etme Reprimand azar. irfan. itibar Require gerektirmek. iyileşmiş. tecdit. saygı göstermek Revise gözden geçirmek Revive yeniden canlan-dır-mak Reward ödül Ridiculous Absurd. acımasız. sözü edilmeye değer Remove çıkarmak. merhamete gelme Relentless amansız. itimat Relief Ferahlama. ilim School board okul yönetimi Scold azarlama. ayrılmak Resignation istifa. kaşınmak Sealed mühürlü 30 . tasarı Scholarly çok derin. rahatlamak Reluctant isteksiz. istemek Reservation yer ayırtma. paylama Reprove azarlama. zırva Rub ovma. kabullenme Resonance tınlama Respect saygı. yontulmamış. fincan tabağı Scattered dağınık Scheme plan. kaba. ilhamla bildirme Revere Loved saymak. ihtiyat Resign istifa etmek.Rejection ret Relent yumuşama. kazımak. hürmet Restored onarılmış. bilgili. merhametsiz Reliance geven. bilimsel Scholarship burs. kavurmak. çürük . kurtarma. alıp götürmek Renovation yenileme. Gildings derecede saçma Rim Edge kenar Rival rakip Rot çürüme.takviye-. hakim olma Restriction sınırlama Resultant sonucunda ortaya çıkan Reveal açığa çıkarma. ovalama Rugged zor. hücum etmek Saucer çay. fark etme Remarkable dikkate. sınırlama. işine iade edilmiş Restraint zaptetme. paylama Scorch yakmak. gevşeme. paylama Reputation ün. acı sözlerle incitmek Scratch tırmalamak. temizlemek.

Globe küre Spokesperson sözcü Sporadic Intermittent (düzensiz aralıklarla olan) Squeeze sıkmak. zaptetmek Select. önem. mücadele etmek 31 . gayret göstermek Stray başıboş. ayırım Selfish bencil Sensitive duyarlı Separate ayırmak Serene sakin. basamak Stern sert. bağlantı yeri Seed tohum Seek araştırmak. kişilik Stayed late Lingered. kurnaz.Seam dikiş yeri. Homeless Stretch germek. kurmay Statue heykel Stature boy-pos. çalışanlar kadrosu. ezmek Staff personel. bitmiş. Sphere. doğmak. esnetmek Struggle çabalamak. sabit Stem from -den ileri gelmek. yakalamak. rüzgarın yönünü değiştirmesi Shipping gemiler. küçümsemek Soothe Comforted sakinleştirmek. sert. girift. korumak Shift vardiya. müsamahasız Stiff katı. yüce Severe acı. çıkmak Step adım. seçmek. şiddetli Shade gölge Shape şekil Shareholder hissedar Shattered mahvolmuş. sert. eli sıkı Stockholder hissedar Straighten doğrultmak Strain kendini zorlamak. kıran kırana Stingy cimri. Spectacle görülecek şey. yorgun Shield Protect. kalkan. rahatlatmak Sophisticated karmaşık. sipariş alıp gönderme Shout bağırmak Shrewd Clever. bulmaya çalışmak Seize tutmak. açık göz Sinful günahkar Sink dibe batmak Skillful becerikli Skip atlamak Slope eğim Sly sinsi Smooth yumuşak Sneer dudağını bükmek. oyalanmak Steady düzenli.

meyil Tiny küçük. bayağı. kalabalık olarak gitmek Tilted Crooked yatırmak. hassas Suspicion şüphe. ufacık Top üst. hayatını idame ettirmek Susceptible to kolay etkilenen. davranış. duruşma Triumph zafer. operatör Surmount üstesinden gelmek. büyümek Symptom Sign semptom. üstün olmak Survive hayatta kalmak. topu ayağından almak. narin. temelini çürütmek 32 . tedavi Treatment muamele. (tiıyr) gözyaşı Tempt ayartmak. yoldan çıkartmaya çalışmak Testimony tanıklık. cüzi Trust güvenmek Tunnel Underground passageway altgeçit Underestimate az/düşük olarak tahmin etmek Underground metro. ipuçlarından olayı çözmek Trail sürüklemek. davranış. dikkatli eksiz Thoughtful düşünceli Thrifty tutumlu. üstesinden gelmek. . başarı Trivial abes. kopyasını çıkarmak. gezdirmek. alt etmek. dayanıksız. tedavi Trial deneme. korumak Swell Grow şişmek. ek Surgeon cerrah. Talent yetenek Tax vergi Tax-exempt vergiden muaf Tear (teyr) yırtmak. zan Sustain devam ettirmek. yer altı Undermine baltalamak. zirve Torn yırtık Tower kule Trace Indication iz. artmak. ifade Thorough tam. çökertmek. zeka işi Sufficient yeterli Summary Özet Superficial yüzeysel. desteklemek Subtle ince. eğmek. huzurlu Transaction iş görme Treachery ihanet Treatment muamele. idareli Throng Crowd kalabalık. izlemek Tramped Walked heavily kuvvetli adımla yürümek Tranquil serene sakin. eser . kabarmak.Stubborn inatçı dik başlı Subsidize Para vermek. yenmek Surpass aşmak. belirti Synopsis Summary özet Tackle çaresine bakmak. üstünkörü Superior daha üstün Supplementary takviye.

Underrate hafife almak. kendini beğenmiş. teslim olmak Zinnia zenya çiçeği NOT: Bu belge KPDS ve ÜDS gibi yabancı dil sınavlarına hazırlanan arkadaşlara yardımcı olması açısından çeşitli bilgi kaynaklarından 33 . çeşitli. zorlu Vital hayati önemde Voluntarily gönüllü olarak Vote oy vermek Vulnerable Susceptible saldırı veya tenkide açık / maruz olan Wasteful savurgan. ayrılmak Wither Dry up solmak. meyve vermek. belirsiz. sendika Unique biricik. serbest Unwillingly istemeyerek Unwillingness isteksizlik Vacant boş. küçümsemek Unhesitatingly tereddüt etmeden Union birlik. zaaf Wealthy zengin. açık. beyhudelik Varied değişik. kırışmak Yield to kazanç. çekilmek. tek. eşsiz Unpardonable affedilemez Unpleasant nahoş . abes şey. akıllıca. gelir. pek çok Versatile çok yönlü. bir şeye canı sıkılmak Victim kurban Victory Triumph. varlıklı Wheel tekerlek Whip kamçı. engin. müsrif Weakness zayıflık. dalgın Vague müphem. soldurmak. kamçılamak Wise akıllı. boyun eğmek. mantıklı Withdraw çekmek. kibir. şüpheli Vanity Pride. ürün. sindirmek Witness Şahit Wrinkle buruşmak. şiddetli. tatsız Unrehearsed provasız Unrestrained denetimsiz. zafer Violent sert. elinden birden fazla iş gelen Vexed Annoyed. değişken Vast çok geniş. frenlenmemiş.

Umarım verilen bilgiler işinize yaramıştır. Ücretsiz olarak kullanma ve kopyalama hakkına sahipsiniz. Başarılar Dilerim… ukant 34 .yararlanılarak ukant tarafından hazırlanmıştır.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->