HOLOKAUSTËT NISËN MË SHQIPTARËT Ekskluzive :(Ball-kanë dmethanë :Ball(mjalt),kan(gjak) Nëna Tereze ishte deshmitarja

e madhe e holokausit ,i cili ndodhi 20 vjet më përpara se sa Hitleri të hypte në fuqi si Fyherer për të ushtrue at mbi çifutët me (1943-1945).Holokausti shqiptar filloi pikrisht më shpalljën e « Manefestit të kombit Serrb » nga mbreti Peter më 1913-tën Serbet në bazë të atij programi shpallën tashtuqujturën luftën e shejtë kundër shqiptarëve.Një akt kriminilaliteti i pa shëmbullt në Ballkan,n’Evropë e në botë për çfarosjën në masë popullin shqiptar , një nder popujt më të lashtë në Ballkan dhe më gjerë.Kjo ndodhi në fillim ts shekullit XX-të,program shovenist në vazhdim,qe kishte si qellim zhdukjën nga faqeja e dheut të një populli të terë ! Këtë llojë programi fam keq e zbatojë nazizmi gjerman ndaj çifutve ,për të cilin gjenocid u tmerrue lahtarshëm gjithë bota.Ndersa holokausiti shqiptar i tridhjetë vjetëve më parë mbjerisht mbeti në heshtje !U zhdukën në hiq gjurmët e fshatit Borovë, kur u bë aneksimi i Shkodrës dhe Dursit nga forcat serbo-malazesiase më 1913-tën.Mos vallë shofenizmi serrb-serboid u bë model i çfarosjës masive naziste,në seleksionimin e popujve qe duhët më çdo kusht të asgjasohën dhe të asimilohën një herë e për gjithmonë !?.

Oslol :Marrja e çmimit Nobel. Është populli liridashës shqiptar ,si i vetmi në botë qe i mbrojti çifutët nga nazistët ,duke sakrifikue vehtën edhe pse edhe vet ishin në robrin gjermane Kujt i ka shkue

ndermend qe pikrisht helmi qe helmonte nxanësit tanë kishte origjinën nga qifutët përkatesisht shteti i tyre ?Është gjall mjeku belg qe ka konstatue dhe i ka hjek dilemat për këtë.Ai është gjallë,jeton në Belgjikë dhe pothuejse as kush si ka renë ndermend edhe pse ai u suspendue dhe iu desht të largohët nga fakulteti i Mjekësis në Bruksel.Është gjall flamanja qe e kishte pruar mostrën për ta konstatue përardhjën e tij.Ky konstatim ishte se » vertët është helm dhe ka përiardhjën nga Zvicra » ?!.Është shëmbull unikal ai i popullit tonë ,qe gjithmon ka berë luftra vetmbrojtse çlirimtare për trojët e veta etnike,pa sulmue e roberue as kënd..Konformë kësaj nëna Tereze kishte deklarue:“Vorfnia për né asht Liri, nuk asht turp as ndëshkim” Nëna e gjith shqiptarëve,past ndjesë e kishte kuptuar dhe i kishte dhënë vehtës qellimin,detyrën qysh para se të merrte “udhën e Indit”. Prandaj edhe “muslimanve u lexonte Kuranin, Induve u jepte uji nga Gange, e katolikët i kungonte”. vitin 2000 u informova për gazetën në fjalë,u njoftova me botuesin,poetin e mirnjohur Lekë Previzi.I tregova një librezë të antarësis dhe se isha njeri prej themeluesve të SHoqates “Nënë Tereza”-Qyteti i vjetër dhe se isha sekretar i kësaj Dege Ai fillimisht më preferojë qe të shkruaja..

.Gazeta e të përndjekurve politik qe del në BelgjikShkrim i Halit Elshanit në këtë gazetë,2000,nr 13 në bruksel Duke qenë njohës i mirë dhe veprimtar e shkrova një artikull:“HOLOKAUSTET NISËN Ja se qka shkruën në këtë letër monument. „Unë gjithmon e kam në zemer popullin tem Shqiptar.Shum luti Zotin qe Pagjeja E tij te vjen ne zemrat tona,ne gjith boten lutem shum per fukarat e mij-dhe për mua dhe motrat e mija.Une lutëm per juve Tereza Bojaxhiu

Nëna terezë.Halti Elshani :Artikulli në gazetën Bota sot,2000 Holakausi i parë shqiptar në Ballkan kishte një deshmitare të pa shembullt të barbarizmave të bishave t’ardhura nga Uralët.Nënë Terezën Gonxhe Bojaxhiun e lindur në një familje shqiptare në Shkup.,pikrisht në kohën e këtij holokausti shqiptar,në të cilin rast ia vranë baban dhe e detyruën të emigrojë për të vazhduar misionin e saj të shenjet,për t’u berë Bënë shejtore e botës,për t’u nderuar me çmimin NOBEL të paqës për shpirtmiresi.Ndodhi kjo katastrof ditën e pashkëve me 1913,pa shperthye lufta e Parë botrore më 1914-tës. « Popujt e vegjel gjithmonë kanë qenë te rrezikuar ne trojet e veta etnike nga fqit, nga popujt e medhenjë gllavrues.Gjatë historisë se popujve hasim në asimilimin, konvertimin dhe pjesrisht njera dhe tjetra. Megjithat ka shembuj qe nuk duhet nisur nga terminologjia popull(komb) i madh apo i vogel. Ka plot shembuj te ekzitimit dhe mbijetimit të popujve(komebve), ne mes e te cilëve padyeshim është edhe populli shqiptar. Ndonse mbretria Dardane dhe Ilire kanë qenë ndër popujt me te mëdhenjë në Siujdhesën Ballkanike dhe me te vjetër n’Evropë. Ajo ka një gjenezë qe do te sqarohët me posht. 1.1a.Inket shtriheshin n’Ande nga jugu i Ekuadorit gjerë në veri te Kilit (shek.XV), duke përfshi Perun dhe Bolivinë Ata e kishin një kult te tmerrshëm; flijimin e njerzëve ne ditë ahengjesh, festash sipas disa ritualeve makabre dhe për pasojë u zhdukën si popull nga Spanjollet !? 1.1b.Avarët kishin përiardhje mongole, shtriheshin qe nga Bajkali e gjerë në Kinën Veriore. Ishte një popull luftarak, kanë qenë te njohur për mizori.Luftuen dhe mposhten bullgaret, hunët, fiset sllave duke rrezikuar edhe Bizantin. Pas këtyre luftrave shkatrruese pati për pasojë demoralizimin, shpërnguljen, rënjen dh me ne fund, ndal nga dal zhdukjen. Pra u zhduken këta dy popuj qe ishin bajagi te mbedhenjë !? 2.1a. Bullgarët janë me përiardhje turko-tatare, pas invadimit sllav u konvertuen ne popull sllav. 2.1b.Maqedonet pas invadimit sllav ne gadishullin Ilirik (shek.VII-te), u ben me përiardhje sllave. 2.1c.Muslimanet alias Boshnjaket u konvertuen ne popull sllav !? 3.Shqiptqret janë me përiardhje nga Ilirët. Historia Ilire çfaqet e fragmentuar.Transformimi nga ilirishtja ne gjuhën shqipe. Shqiptaret e sotshem nuk e përmendin Pirron !? Ata përmendin vetëm humbjet e luftrave: Si te mbretreshes se parë Ilire Teutes, humbjen fatale te mbretit Gent dhe internimin e

tij me 1500 ushtar n’Itali, të Botos djalit te mbretit Dardan Llongarit (Mbretria Dardane shtrihej nga Vardari, Drini, Morava, (Timoku), tradhtin e Demeter Farit1
1

Gobineau :Ka shkrue për përandorit e rremuara, për popujt e zhdukur(Shif Vrion Koka në librin »Rrymat e mendimit politiko-shoqeror në Shqiperi », në vitet e 30-ta të shekullit XX-të,Tiranë 1985

2.Halit Elshani :Çeta e Gostivarit,Tetovë 2009

20 Tahir Elshani kishte tre djem:Mustafen,Osmanin dhe Haxhin.Haxhia nuk ka lanë pas¨ardhes. Tahir Elshani ka qenë kryetar i dy komunave: Novosellës dhe Leshanit. Tahir Elshani ishte udhheqes i kaqakêve dhe bashkë me shokê, burra tê kombit si:Ramë Beka, Hajdin Zeka,Ali Shabani Qazim dhe Azem Vraga,Malê Hakaj, Sali Hoxha,Rexhë Haxhia,Ram Murati, Tahir Kadria e te tjerë vazhduen luftën kunder pushtetit serrb dhe bandave qetnike në Kosovë dhe trevat tjera shqitare Në kohën e austro-hungaris, Tahir Elshani me 32 kaqak i kishte dal në prit Kosta Peqancit dhe Azem Bejtës në Gurakoc. Pas një gjendje poziconesh të rrepta,Azem Bejta kërkon që të terhiqet Tahir Elshani me shokë nga pozicionet luftarake, sepse ne i thotë jemi marr vesh per shume gjera!? Azemi i ka bërë me dijeTahirit,… ne jemi marrur vesh me Kostën”!? -Ka me qenë flamuri i lirë, -Shkollat shqipe kanë m’u qel -Kemi me pasë tê gjitha tê drejtat. Tahiri me shokë ështê pajtue,i kan leshue armet posht dhe bashkarisht kanë vazhdue për Pejë.Aty pra ka fillue nje far gazmendi.Gjatë kësaj kohe i kan sulmue shkiet befas.Ua kanë çkye flamurin kombetar dhe jan detyrue me u terhjek pa pasoja. Kêta qe tê gjithë kan vazhdue rrugën për Junik(zona neutrale) dhe janë vendos në konakun e Rrustë Beqirve. Aty kan qenë nê mes tjerash:Zefi i Vogêl,Beqir Efendi Vokshi,Bajram Curri,Binak Alia.Aty ka pasê edhe nga Shqiperia. Pas debateve herë herë edhe kêrrcnuese nga aspekti i pozicioneve tê ndryeshme,per zgjedhjen e qeshtjes kombetare,jan137 shpernda. Janë tê përfolura gojë me gojë se çka kush ka folë-137sht137 pozicionuar,kësisojt: Bajram Curri ka pretendue me u lidhë me bolshevikët e Rusis, Beçir Efendi Vokshi ka propozue me u lidhë me përendimin,konkretisht me Anglin, Aty janë thye ndermjet vedi dhe ka plasê sherri, ka pasë pasoja: është vra nga Azem Bejta Zefi i Vogël, Beqir Evendi Vokshin në’Erenik duke u kêthy,i kan dal përpara dhe e kanë vra bashkë me trup roje. Kêsisojt fatkeqesisht hyri vllavrasja dhe më pastaj kush ka ka mujt me depërtue. Tahir Elshani u kthye por edhe filloi të shkatrrohët qerdhja e kaqakëve. Bajram Curri mësyeni Dragobin. Azem Bejta u këthye në Drenicë. Tahir Elshanin e akuzuen se gjoja i kishte vra dy oficer gjate rrethimit qe u kishin berë shkijet dhe e burgosën në kullat e Sheremetit nê Pejë.Ia kanë dhanê njê afat për arsyetim ose përndryeshe i kanë thanë:”kemi me tê pushkatue”!? -.Ai i ka thirr burrat të vertet dhe u ka thanê me qit telallin, pare keni, mall keni, se unë nuk i kam vra ata oficer!? Pra e kanë qit telallin(haberin) në Pejë e Podgoricê.Janë lajmrue oficeret dhe kanë ardhë nê Pejë dhe kanë deshmue se janë vertet gjallë.Oficeret i kanë vizitue edhe dy djmet e

20 Tahir Elshani kishte tre djem:Mustafen,Osmanin dhe Haxhin.Haxhia nuk ka lanë pas¨ardhes. Tahir Elshani ka qenë kryetar i dy komunave: Novosellës dhe Leshanit. Tahir Elshani ishte udhheqes i kaqakëve dhe bashkë me shokë, burra të kombit si:Ramë Beka, Hajdin Zeka,Ali Shabani Qazim dhe Azem Vraga,Malê Hakaj, Sali Hoxha,Rexhë Haxhia,Ram Murati, Tahir Kadria e te tjerë vazhduen luftën kunder pushtetit serrb dhe bandave qetnike në Kosovë dhe trevat tjera shqitare. Në kohën e austro-hungaris, Tahir Elshani me 32 kaqak i kishte dal në prit Kosta Peqancit dhe Azem Bejtës në Gurakoc për ta pengue marraveshjën dhe arritjën e tyre në Pejë. Pas një gjendje poziconesh të rrepta,Azem Bejta kërkon që të terhiqet Tahir Elshani me shokë nga pozicionet luftarake, sepse ne i thotë jemi marr vesh me Peqancin per shume gjera!? Ishte kjo një marraveshje e përbashkët për ta luftue austrohungarin,siq e ka përshkrue autori Ilaz Bicaj në librin e vet.,kapitulli i III,”Një përpjekje e deshtuar”,faqe 39-47 Azemi i ka bërë me dije përseri Tahirit,… -ne jemi marrur vesh me Kostën”!? -Ka me qenë flamuri i lirë, -Shkollat shqipe kanë m’u qel -Kemi me pasë tê gjitha tê drejtat. Tahiri pas këtyre debatëve të nxehta, me shokë ështê pajtue,i kan leshue armet posht dhe bashkarisht kanë vazhdue për Pejë.Aty pra ka fillue nje far gazmendi.Gjatë kësaj kohe i kanë sulmue shkiet befas.Ua kanë çkye flamurin kombetar dhe jan detyrue me u terhjek pa pasoja. Këta qe tê gjithë kan vazhdue rrugën për Junik(zona neutrale) dhe janë vendos në konakun e Rrustë Beqirve. Aty kan qenë në mes tjerash:Zefi i Vogêl,Beqir Efendi Vokshi,Bajram Curri,Binak Alia,;;.Aty ka pasê edhe nga Shqiperia. Pas debateve herë herë edhe kërrcnuese nga aspekti i pozicioneve tê ndryeshme,për zgjedhjen e qeshtjes kombetare,janë shpernda. Në disa drejtime: Janë tê përfolura gojë me gojë se çka kush ka folë-është pozicionuar,kësisojt bie fjala:: Bajram Curri ka pretendue me u lidhë me bolshevikët e Rusis, Beçir Efendi Vokshi ka propozue me u lidhë me përendimin,konkretisht me Anglin, Aty janë thye ndermjet vedi dhe ka plasë sherri, ka pasë pasoja:të rënda: -është vra nga Azem Bejta Zefi i Vogël, Beqir Evendi Vokshin n’Erenik duke u këthy nga ky takim,i kan dal përpara dhe e kanë vra bashkë me trup roje. Kêsisojt fatkeqesisht hyri vllavrasja dhe më pastaj kush ka ka mujt me depërtue në drejtime dhe konaqe të ndryeshme.. Tahir Elshani u kthye por edhe filloi të shkatrrohët qerdhja e kaqakëve. Bajram Curri mësyeni Dragobin. Azem Bejta u këthye në Drenicë. Tahir Elshanin e akuzuen se gjoja i kishte vra dy oficer gjate rrethimit qe u kishin berë shkijet dhe e burgosën në kullat e Sheremetit nê Pejë.Ia kanë dhanê njê afat për arsyetim ose përndryeshe i kanë thanë:”kemi me tê pushkatue”!? -.Ai i ka thirr burrat të vertet dhe u ka thanê me qit telallin, pare keni, mall keni, se unë nuk i kam vra ata oficer!? Pra e kanë qit telallin(haberin) në Pejë e Podgoricê.Janë lajmrue oficeret dhe kanë ardhë nê Pejë dhe kanë deshmue se janë vertet gjallë.Oficeret i kanë vizitue edhe dy djmet e Tahirt,Mustafën dhe Osmanin,qe kanë qenë njeri pesë e tjetri shtat veçar.N’at moment e kanë lëshue Tahirin.

etj Kaluën vitët dekadat,..Populli shqiptar përseri i roberuer nënë nazifashizmin,ju bashkue popujve tjer për çlirim duke dhënë kontributin e vet të çmueshëm.Në mbledhjën e Mukjës,gusht 1943 dhe at të Bujanit 1944 :u vëndos qe të bëhët Bashkimi kombetarTë dy këto Vendime më rëndësi u shkelën nga nga ana e skllvo-komunistve ,jugosllav e shqiptar.Për këtë kishte garanci nga Bashkesia Nderkombetare.këto dokumente ruhën si deshmi historike në Tehran të cilat nuk u rrealizuen kurr edhe pse me 1946 Titua në Beograd i kishte thenë Enver Hoxhsë se për këtë jam në takort,por tani për tani nuk është e mundur sepse rreaksioni serb është shumë i madh! Këtë do ta kuptoni herat a vonë ia kthën Enveri !.Bota heshti për 50 vjet të sundimit të roberisë nënë « Krajlit »e tjerë sllavo komunistSa ishte në burg ia kishin zanë vendin e kryetarllakut.Kêto kanë qenë rivalitete në mes shqiptarêve.Të cilat kanë qenë dhe jan prezent në qenjën shqiptare tê përkrahura gjithnjê nga qarqet e ndryeshme pushtuese e qe kanë sherbye thanë me se lehti ndarjês dhe zbehjës se luftês se përbashkët për çlirim. Pas shpartallimit të zonës neutrale tê Junikut u detyrue të kalonte në ilegalitet si ballist Pas një kohe Tahirin e vran “shokët” në mohë,përkatesisht truproja e vet në shtepin e Sherif Boshnjakut nëpër mes një dritarje, i cili ishte ulur pran vatrës se zjarrit duke u nxe sepse ishte koha e dimrit .Sherifi ishte një çipçi, i pa sherr dhe shumë i varfur.

Kêsisojt fatkeqesisht hyri vllavrasja dhe më pastaj kush ka ka mujt me depërtue në drejtime dhe konaqe të ndryeshme.. Tahir Elshani u kthye por edhe filloi të shkatrrohët qerdhja e kaqakëve. Bajram Curri mësyeni Dragobin. Azem Bejta u këthye në Drenicë. Tahir Elshanin e akuzuen se gjoja i kishte vra dy oficer gjate rrethimit qe u kishin berë shkijet dhe e burgosën në kullat e Sheremetit nê Pejë.Ia kanë dhanê njê afat për arsyetim ose përndryeshe i kanë thanë:”kemi me tê pushkatue”!? -.Ai i ka thirr burrat të vertet dhe u ka thanê me qit telallin, pare keni, mall keni, se unë nuk i kam vra ata oficer!? Pra e kanë qit telallin(haberin) në Pejë e Podgoricê.Janë lajmrue oficeret dhe kanë ardhë nê Pejë dhe kanë deshmue se janë vertet gjallë.Oficeret i kanë vizitue edhe dy djmet e Tahirt,Mustafën dhe Osmanin,qe kanë qenë njeri pesë e tjetri shtat veçar.N’at moment e kanë lëshue Tahirin. Sa ishte në burg ia kishin zanë vendin e kryetarllakut.Kêto kanë qenë rivalitete në mes shqiptarêve.Të cilat kanë qenë dhe jan prezent në qenjën shqiptare tê përkrahura gjithnjê nga qarqet e ndryeshme pushtuese e qe kanë sherbye thanë me se lehti ndarjês dhe zbehjës se luftês se përbashkët për çlirim. Pas shpartallimit të zonës neutrale tê Junikut u detyrue të kalonte në ilegalitet si ballist Pas një kohe Tahirin e vran “shokët” në mohë,përkatesisht truproja e vet në shtepin e Sherif Boshnjakut nëpër mes një dritarje, i cili ishte ulur pran vatrës se zjarrit duke u nxe sepse ishte koha e dimrit .Sherifi ishte një çipçi, i pa sherr dhe shumë i varfur.

titist,diktator të urryrë.Por kur bishat serbe u versulën prap mbi trojët shqiptare për një gjenocid të rinje,për t’u përserit holakausti tjetër,,populli shqiptar nuk u gjujzue duke e fillue luftën e re për Liri qe nga Tahir e Nebih Meha,me ushtrin e vet heroike UÇK-ës,dhe bota kësaj here e habitur nga llahtari i krimeve serrbe,n’emer të humanizmit u bë aleate e aspiratave shekullore të shqiptarëve dhe më anën e NATO-os i dha një mësim të mirë e përfundimtar serbo-mdhenjeve më në krye më Millosheviqin.Aspiratat për liri e pavarësi të kosovës martire po rrealizoheshin..Trojët shqiptare u çliruen një herë e për gjithmon nga zggjedhja serbe duke lan pasë :vrasje,plagosje,rrenime dhe shperngulje masive..Shqiptareve ju kthye diniteti si popull e komb.Gjaku dhe porosia e luftetarëve të rënë në të gjitha luftrat çlirimtare janë të shejta,është dhe do të jetë motoja e jetës e jetës sonë,për sot e për të ardhmën më të ndritur në liri e Pavarësi të plot për bashkimin e trojeve shqiptare në një Shqipni Etnik,as të madhe as të vogel siq lanosonin sllavo komunistet serrb.Kosova është gjaku ynë qe nuk falët !Ky pra të nderuar lexues ishte holokausti i dytë shqiptar në Ballkan dhe i treti n’Evropë ! Deshmitari i këtyre masakrave të luftës se fundit në Kosovë ishte ish senatori,humanisti,miku i shqiptarëve z.Villy Kujiperss.Ai sot është kryetar i kmunës në Hernt të Belgjikës edhe pse i moshuar.Shfryetzuem rastin ta vizitojmë dhe ta falenderojmë n’emer të popullit shqiptar.

Deshmitari Villy Kuijperss,Pejë 1999 Po a nuk ndodhi aushvici në shumë vende në Kosovë e posaqerisht ai në burgun e Dubravës,në Prekaz,Mehe,,..Dasam,Rakosh,Drinas,këto të fundit fatkeqesisht fare nuk po përmendën !!!! !Po fati i Qameve ,Toplicës,Tivarit…a nuk është i njati dhe tragjik,Holokaust…

Dosjet në shtepinë e Ish senatorit belg ,mikut të shqiptarëve

Siq po shifët nga kjo foto :janë gjithsejt pesë dosje,tri për gjenocidin serb gjatë luftës së UÇK-së,një për Kurdet dhe një për Nënë Terezën.Pra miku i çështjës shqiptare ka ruajt më gjelozi shumë dokumente dhe emrat e të gjithë shqiptarëtveprimtarët qe kan frekuentue tek ai për të njoftue për situatën e pa zgjidhur të shqiptarëve.A nga ky grup me pietët flet për Enver Hadrin dhe Ibrahim Rugovën.Enveri ishte i pari qe me ka njoftue për gjendjën e vështirë te shqiptarëve jo vtëm në Kosovë por në gjithë hapsirën e ish Jugosllavisë(1976).Fatkeqesisht ai u vra në rrethana ende të pa zbuluara(1990) !Pastaj në vazhdim Ibrahim Rugova. i cili vdiq nga një smundje e rëndë në Prishtinë..
Halit Elshani :Bisedë më villy Kuijpers në hernt të Belgjikës.2001 Halit Elshani :Gazta « Kuq e ZI »Bruksel,2000,faqe 13. Bruksel,2011

Halit Elshani

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful