Mambo CMS

Mambo CMS je 7 let vyzrálý projekt open source redakčního systému pro výstavbu webového sídla a jeho vývoj kontinuálně probíhá. Prošel různými stadii vývoje, vzestupy a pády. Jeho tým je zkušený a prokázal svou životaschopnost. Po hvězdných letech s vrcholem v r. 2005 (Mambo 4.5.2.x) následovala roztržka vývojářů, období přešlapování a kritického nedostatku zdrojů (závěr 2005-2006). V současné době je Mambo na vzestupné dráze, aktuální verze je 4.6.3.

Národní prostředí
je bezesporu silnou stránkou Mamba. Je plně podporováno kódování UTF-8. Pokud zvolíte počeštěnou distribuci MamboCZmd, která je dostupná na www.mambodrom.cz, bude vás provázet čeština již od instalace, která je mimochodem velmi jednoduchá. Mambo je kompletně počeštěno včetně administrace i české audio podpory antispamového systému CAPTCHA, takže Mambo česky i mluví. Kromě patřičného nastavení databáze není třeba Mambo pro češtinu nijak nastavovat a bez přehánění lze napsat, že Mambo podporuje češtinu od přírody. Kdo nechce použít počeštěnou distribuci, může použít distribuci originální a češtinu si dohrát později. Mambo je modulární. Pro vybudování vícejazyčného webového sídla lze použít doplněk Nok Kaew.

Licence
Redakční systém Mambo je šířen pod licencí GNU/GPL, verze 2. A je zdarma. Licenční politika Mamba je přívětivá nejen k provozovatelům Mamba ale také k nezávislým vývojářům doplňků, pro které Mambo tým potvrdil, že jejich doplňky nepovažuje za odvozeniny Mamba a proto mohou vývojáři vydávat svá díla pod licencí, jakou uznají za vhodnou. Tento přístup není v případě jiných open source projektů zdaleka automatický a je to jeden z důvodů zvýšeného zájmu nezávislých vývojářů o Mambo. Mambo má po světě celou řadu fanouškovských webů. Oficiální stránky Mamba jsou http://mambo-foundation.org, kde naleznete hlavní rozcestník.

Co Mambo umí
Mambo je oblíbené pro svou všestrannost, modulárnost, jednoduchost použití a líbivé šablony. Používají jej jak profíci, kteří znají HTML, PHP, popř. SQL či CSS. Ale také amatérští uživatelé, kterým stačí umět klikat tlačítkem na myši. S Mambem můžete vytvořit webové sídlo pro blog, ecommerce, komunitní portál a další. Od verze 4.6 je Mambo distribuováno ve dvou verzích, Complete a Lite.

Mambo Complete je tradiční Mambo tak, jak bylo distribuováno i v minulosti. Obsahuje jádro Mamba a rozšíření jádra v jednom integrovaném balíku. Mambo Lite je totéž jádro, ovšem bez rozšíření jádra, jako jsou například Odkazy, Ankety, Reklamy, Komentáře ap. Tato rozšíření jsou volitelná a mohou být doinstalována nebo odstraněna stejně jako ostatní doplňky nebo nahrazena doplňky nezávislých vývojářů. Mambo Lite představuje pro instalaci významně menší balík dat a je určeno pro pokročilé uživatele, kteří si chtějí svůj web upravit dle svých představ. Články Vytvoření článku je velmi snadné. Pro jejich úpravy slouží zabudované editory. Jednak pohodlný WYSIWYG editor MOStlyCE, který se ovládá podobně jako např. Word, včetně vkládání obrázků pomocí komfortního správce obrázků (Image Manager). A dále je možné WYSIWYG editor vypnout a upravovat přímo HTML kód. Od verze 4.7 bude zabudován další editor XStandard v úpravě pro Mambo s mnoha prvky verze Pro.

Články lze třídit do sekcí a kategorií, určovat datum začátku a konce jejich publikování. Způsob zobrazení článků je široce nastavitelný pomocí parametrů, ke každému článku je možné definovat meta popis a klíčová slova pro podporu SEO. Ve správě uživatelů lze určit práva pro pořizování, schvalování a čtení článků. Článek se dá lehce připravit pro tisk nebo na něj upozornit známého. Staré články je možné uložit do archivu. Komentáře Mambo má zabudovanou komponentu Komentáře, pomocí níž mohou návštěvníci přidávat komentáře k jednotlivým článkům. Ochrana před spamem CAPTCHA V jádru je volitelná autentizace, pomocí níž lze eliminovat automatizovaný spam šířený pomocí botů při vkládání kontaktu nebo komentářů. Pokud nevyhovuje textová forma, lze použít zvukovou variantu, rovněž v češtině.

Správce jazyků Mambo je plně, tzn. včetně administrace, připraveno pro lokalizaci do národního jazyka, podporuje UTF-8. K dispozici je český překlad. V případě potřeby jej může uživatel jednoduše upravovat podle svých představ. Nic nebrání např. úpravě překladu do nářečí nebo žargonu. Podpora lokalizace je rozšířena i na proces instalace, která může probíhat v jednotlivých jazycích. Univerzální instalátor Mambo nerozlišuje instalaci komponent, modulů, mambotů nebo šablon - vše se instaluje pomocí univerzálního instalátoru, který je pro uživatele velmi jednoduchý. Pro vývojáře to znamená konec rozdělování jejich doplňků na jednotlivé funkční části. Komponenty, moduly, ap. mohou být zabaleny společně do jednoho balíčku a nainstalovány pomocí jednoho kliknutí v univerzálním instalátoru. Ověřovací mambot Mambo 4.6.2 má nový ověřovací mambot a systémový mambot pro zpracování událostí, což umožňuje nezávislým vývojářům snadno přidat své rutiny pro přihlášení, registraci a další autorizační rutiny aniž by museli kompletně přepracovat své moduly a komponenty. MOStlyDBAdmin Je komponenta, která umožňuje snadnou zálohu a obnovení databáze. Kontrola aktualizací Tato funkce v menu Systém kontroluje server Mambo Foundation a zjišťuje, zda je nainstalována nejnovější verze nebo patch Mamba. Reklamy Správa reklam a klientů se sledováním počtů aktivních reklam zobrazení a kliků. Ankety Umožňuje snadno vytvářet a publikovat ankety. Odkazy Zobrazí odkazy sdružené do kategorií. Kontakty Umožňuje spravovat kontakty a vytvářet kontakty s vazbou na uživatele webového sídla. Hromadná pošta Rozešle poštu vybraným skupinám uživatelů. RSS kanály Je možné sdružovat RSS kanály do kategorií a odkazovat na obsah zájmových webů. Syndikace obsahu Podporuje RSS 0.91, RSS 1.0, RSS 2.0, Atom, OPML a umožní přebírat obsah webového sídla ostatním webům. Wrapper (obaleč) Umožňuje začlenit stránku z jiného webu tak, že je součástí webové prezentace.

A další… Vlastní moduly, nejnovější články, nejoblíbenější články, náhodné obrázky, bleskovky, související články, vyhledávání, formátování kódu GeSHi v textu, ochrana zveřejněných adres pomocí email cloaking, podpora SEF, hodnocení článků, vytváření vlastních menu… To je seznam dalších funkčností, které lze v Mambu snadno použít.

Doplňky
Samotné Mambo je modulární a poskytuje základní funkčnost, která byla popsána výše. Další rozšiřování vlastností se provádí pomocí doplňků – tzv. mambotů, modulů a komponent. Nezávislí vývojáři programují doplňky, jichž jsou stovky. Mezi významné patří např. doplňky pro: • galerie obrázků, fotografií ap. (Ice Gallery, Datso Gallery) • fórum (Fireboard, Mamboboard, SMF - Simple Machines Forum vč. bridge) • úložiště souborů (Remository, SOBI2) • univerzální katalog (SOBI2) • e-shop (SupaCart, VirtueMart) • SEO (sh404SEF, OpenSEF) • Community Builder (správa a rozšiřování vlastností uživatelů) Výčet doplňků není konečný a stále vznikají nové.

Šablony
jsou jednou z nejdůležitějších vlastností Mamba. Pomocí šablony je řízen vzhled webového sídla a tvoří přitažlivý kabát vaší prezentace, která má zaujmout vaše návštěvníky. Šablony se tvoří pomocí CSS stylů a máte několik možností, jak šablonu změnit. Pokud jste designér a umíte CSS, máte v rukou mocný nástroj, pomocí něhož si vytvoříte vzhled webového sídla podle vlastních představ. Dále máte možnost si stáhnout již hotovou šablonu z webů, kde jsou jich stovky. Šablony profesionálního vzhledu se zpravidla prodávají ale dají se nalézt i velmi povedené šablony zdarma. Výměna šablony je opět snadná. Pro inspiraci nebo jako ukázka mohou posloužit následující příklady různých webů postavených na Mambu: • http://www.sugarcrm.com/crm/ • http://mtv.nl • http://opensourcecms.com/ • http://www.dimestoreproductions.com/ • http://www.foundrymedia.co.uk/web/ • http://inspirenortheast.co.uk/ • http://villalehaleha.com/ • http://www.viennasolutions.com/ • http://www.houstonshost.com/

Co Mambo neumí
Při popisu produktů autoři zpravidla nadšeně vyzdvihují přednosti popisovaného produktu a o jeho slabinách taktně mlčí. Uživatel si na ně musí přijít sám... Uvedu 2 oblasti, ve kterých Mambo není nejsilnější a pokud některou z nich skutečně potřebujete, doporučil bych se s Mambem netrápit a poohlédnout se po jiném řešení.

ACL (Access Control Level) neboli právování Mambo používá pevně danou hierarchickou strukturu skupin oprávnění, která se nedá rozšiřovat. Uživatel může být členem právě jedné skupiny. Je to jednoduché a tuhé. N-level Články jsou v Mambu řazeny do kategorií a ty do sekcí, přičemž článek může být právě v jedné kategorii a ta, jak už asi tušíte, může být opět právě v jedné sekci. Dále existují články, které nejsou zařazeny do žádné kategorie, ty se nazývají statické. Články tedy nemohou být zařazeny do více kategorií a jejich členění je pouze 2úrovňové. Výše uvedená omezení budou řešena v Mambu 5.0, řada uživatelů se s tím naučila žít. Selfpromotion Poslední slabší stránkou není vlastnost samotného redakčního systému ale jeho týmu, který vytvořil kvalitní produkt ale nezbývá mu sil na prezentaci, aby přitáhl odpovídající pozornost uživatelů a nezávislých vývojářů. Situace se pozvolna zlepšuje ale kvalitnímu CMS, jakým aktuální Mambo bezpochyby je, by byla adekvátní mnohem větší komunita než ta stávající. Nezávislí vývojáři znovu objevují Mambo a jejich zájem postupně roste.

Odnože – forks
Dochází k vývoji odnoží, angl. forks. Při dodržení licence GPL má každý právo vytvořit na základě kódu Mamba svou odnož a tu svobodně distribuovat. Mambo tým považuje za své uznání, že ostatní programátoři používají kód Mamba při uplatňování svých potřeb na trhu. Podrobnější stanovisko k odnožím http://source.mambo-foundation.org/content/view/8/23/ Joomla! Nejznámější odnož Mamba si získala značnou popularitu. Zjednodušeně řečeno Mambo 4.5.x = Joomla! 1.0.x. Na další verzi 1.5 se však neúměrně dlouho čeká. Elxis Zajímavá odnož řeckých vývojářů, je zaměřena na vícejazyčnost, včetně administrace a nápovědy. Podrobněji rozpracováno nastavení oprávnění (ACL), podpora dalších databází. Aliro Rodící se odnož bývalého vedoucího vývojáře Mambo týmu, Martina Bramptona. Zatím osamocen.

RoadMap
Vize, představy a plány dalšího vývoje Mamba jsou vtěleny do dokumentu zvaného Roadmap. Tímto dokumentem dává vývojový tým najevo uživatelům, nezávislým vývojářům, veřejnosti směr dalšího předpokládaného vývoje jednotlivých verzí Mamba.

Přehled verzí
4.5.x – udržovaná legendární větev z důvodu kompatibility, k této verzi existuje stále velké množství kompatibilních doplňků, v nejbližší době se očekává uvolnění verze 4.5.6. 4.6.x – aktuální přechodová verze, nyní 4.6.3 4.7 – připravovaná nová přelomová verze, důraz kladen na přístupnost a použitelnost, beztabulkový layout, beta verze se očekává začátkem r. 2008

5.0 – zcela nová verze založena na cakePHP, budoucnost Vývoj Mamba udržuje kontinuitu a provozovatel webového sídla založeného např. na Mambu 4.5.2.3 jej může upgradovat pomocí několika sad patchů až na aktuální verzi 4.6.3. Podrobnosti o připravované verzi 4.7 jsou docela zajímavé a některé z nich jsou uvedeny v článku Co přinese Mambo 4.7.

Na čem to běží
Pro běh Mamba na serveru je potřeba vytvořit prostředí sestávající z Apache (IIS), PHP a MySQL. Provozovatel Mamba použije zpravidla služeb některého z českých nebo zahraničních webhostingů. Apache Webový server Apache nainstalovaný na jakoukoliv platformu, kterou Apache podporuje, Mambo bylo úspěšně testováno na Linuxu, Mac OS X, Windows 2000/XP a BSD. Nejčastější a doporučované jsou systémy založené na Unixu/Linuxu z bezpečnostních a výkonových důvodů. Apache 1.13.19 a vyšší (doporučený 2.0.55). Mambo lze provozovat i na IIS od Microsoftu, většina instalací však běží na Apache. PHP PHP 4.2.x nebo vyšší (z bezpečnostních důvodů je vhodná verze PHP 4.4.x a vyšší): Spolu s PHP musí být nainstalovány databáze MySQL, xml a zlib. Mambo nepodporuje safe_mode. Přestože v safe_mode provozuje Mambo mnoho uživatelů, úspěšný chod Mamba za těchto podmínek je závislý na konkrétním způsobu nastavení serveru. Safe_mode není pro PHP doporučen a v PHP6 bude zrušen. MySQL Mambo bylo testováno na verzích MySQL 4.x a 5.x. Mambo neběží ve Strict Mode na MySQL 5.x.

Další informace
Zájemci o redakční systém Mambo CMS si jej mohou vyzkoušet včetně administrace v demo instancích a další informace mohou získat v níže uvedených zdrojích: • Instalace Mamba v 5 obrazech – jednoduchý obrázkový návod na instalaci • První kroky – doporučené první kroky po instalaci, včetně bezpečnostních nastavení • Learning Mambo – kniha o Mambu kladně hodnocena Martinem Bramptonem • Další zdroje Mamba – odkazy na zdroje Mamba • Mambo Software Forge • Mambo Forum • Mambo Documentation Napsal: emil, prosinec 2007

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful