HAMLET

WILLIAM SHAKESPEARE

Autor: William Shakespeare Lloji: Tragjedi (drame) Ndertimi: Akti I -> 5 Skena Akti II -> 2 Skena Akti III -> 4 Skena Akti IV -> 7 Skena Akti V -> 2 Skena Nr faqeve: 264 Nr I rreshtave: 4.  .Ofelia.Laerti.042 Nr I fjaleve ne total: 29. Poloni.Gertuda.Rozenkrantz.Kladvi.Horaci.Guildenstern.Fortinbras etj.Fantazma e babait.551 Viti qe e shkroi:1599 Kohezgjatje e dramatizimit: 4 ore ( me e gjata) Personazhet: Hamleti.

ai e sheh se kjo nuk ishte një vdekje natyrore. pasi i lajmërohet fantazma e babait Hamletit. Babai i Hamletit mbytet nga vëllai i tij Mbreti Klavd për të marrë në dorë pushtetin mbretëror. Pollonin. Hamleti i tërbuar e godet mbretin me thike dhe e vret. Pas kësaj ngjarjeje Ofelia ishte shumë e tronditur dhe ajo mbytet në lumë. Por. Pas kësaj ngjarjeje Hamleti vërtëtohet për vdekjen jo natyrale të babait. Pas ca kohe në qytet vin disa aktor të huaj ku Hamleti iu thotë të lozin një ngjarje si ajo që i kishte ndodhur ati. Ai fillon të sillet si i marrë për te gjetur mënyrë sa më të mirë se si ti hakmerret Mbretit. Gjatë ndeshjes Laerti e plagos me një thikë të helmuar që Laerti dhe Mbreti e kishin pregaditur për Hamletin. Ai kishte të dashur Ofelinë. Gertruden. Mbreti Klavd të gjithë i bind se kjo ishte një vdekje natyrore. Pasi merr pushtetin në dorë ai po ashtu martohet me nënën e princit Hamlet. Këtu Shakespear-it. Horati shoku më i ngushte i Hamletit dëshiron që ta vras veten por Hamleti nuk lejon dhe thotë se dikush duhet të jetoj dhe të tregoj të vërtetën. Pastaj ndërrojnë armët dhe Hamleti e plagos për vdekje Laertin. . ajo ishte e bije e Pollonit dhe vëlla e kishte Laertin.Permbledhja Hamleti është njëra ndër veprat më të njohura të Shakespear-it. Pas shume përpjekjeve Hamleti arrin ta vrase mbretin por tragjedia përfundon me vdekjen e Hamletit. Gjatë këtij roli ai vret edhe babain e Ofelis. Kur i vëllau merr vesh për vdekjen e babait dhe të motrës së tij i vërsulet mbretit. Gjatë dyluftimit Mbretëresha pinë verën e helmuar dhe vdes. Mbreti me dinakrin e tij e bind Laertin se Hamleti ia kishte vrarë babanë dhe i bind që të ndeshen. por mbreti Klavd e kishte vrarë babanë e tij me helm kur ai ishte duke fjetur . Laerti në momentet e fundit të jetës i kërkon falje Hamletit dhe vdes. bëhet fjalë për Hamletin princin e Danimarkës.

Kemi ndikimin e feve Katolike dhe Protestante ne veper. Hamleti jepet si nje personazh filozofik. Hamleti thot Ka nje vend te paracaktuar se ku do te bie shigjeta qe tregan lidhjen me fene Protestante qe thote qe Zoti kontrollon cdo event. por mendimi e ben ate te atille regon qe ska te vertete absolute por vetem relative. Te jesh.motivet. I cili shpreh ide qe lidhen me relativizmin.zgjedhjet. te fraza te jesh. Dilema e hamletit te hakmerret vet ose t ia le hakmarrjen Zotit sic kerkon feja Katolike. Veprimet ndonjehere jane jokoherente dhe te crregullta. Te fraza nuk ka asgje te mire ose te keqe. Kjo pikepamje ndryshoi ne menyre drastike ne sh.nje djal brilant I ndodhur ne rrethana fatkeqe.Analiza dhe kritikat    Ne shekullin e 17 pjesa ishte terheqese per shkak te fantazmes dhe dramatizimin e gjalle te melankolise dhe cmendurise.psikologjine) qe duket qe ne titull.Megjithese ishte popullore nga fundi I sh.apo te mos jesh.te vdesesh e te mos veprosh jesh- .mendimet. Me vone kur kritika u perqendrua me teper te karakteri sesa te ngjarja Hamleti u vlerasua per konfliktet e tij individuale dhe te brendshme. ekzistencializmin dhe skepticizmin. kjo eshte pyetja? shfaqet ekzistencializmi.17 kritiket e quajten vepren e Hamletit si primitive. Shekspiri ne kete drame nuk perqendrohet te ngjarja (aksioni) por ai hyn ne mendjen e personazheve (dilemat.18 kur kritiket e quajten Hamletin nje hero.te jetosh dhe te veprosh jeshTe mos jesh.

Klaudi. Ofelia eshte e rrethuar nga tre burra te fuqishem ne jeten e saj qe marrin vendime per te: babai. Rozerkrantz dhe Guidelsterm te cilet perfundojne tragjikisht. rojet etj perdorin nje gjuhe me te thjeshte. Kemi temen e incestit ne martesen e Kludios dhe Gertrudes.Laerti dhe Hamleti. . Laerti. Poloni. Kshtu qe ai humb besimin te te gjitha femrat duke e trajtuar Ofeline si te pandershme dhe jobesmike. mbretin) dhe ndikon te personazhet e tjre si Ofelia.Hamleti. Njeriu I pamoralshem Klaudio (vret vllin. Klaudi perdor veten e pare shumes kur flet. Gjendja mendore e Hamletit eshte shume e paqendrueshme. Mbrojtja e Gertrudes vjen ngaqe aje se dinte qe Klaudi i kishte helmuar te shoqin dhe ishte martuar per te miren e mbreterise. Ofelia perdorin nje gjuhe shume te pasur me figura sic I takon postit te tyre ndersa Horaci. Poloni. Hezitimi mper ta vrare vjen nga dyshimi per fantazmen dhe ngaqe Klaudi eshte duke u lutur.e perpunuar dhe ndonjehere e veshtire per tu kuptuar. Hakmarrja shihet site Hamleti dhe te Laeri.     Kemi nje ndjene neverie dhe urrejtje te hamletit per nenen e tij qe nuk I qendroi besnike babait te tij. Ata te tre largohen nga jeta e saj dhe ky eshte shkaku I cmendurise se saj. Gjuha e perdorur nga Shekspiri eshte mjaft komplekse.

 Hamleti do qe te vendose drejtesi Le jeten e vet per tu bere hero. . Mbron Ofeline duke mos ia shprehur dashurine.

Llojet e teksteve Tekst meditues Tekst dialogues Tekst rrefyes Tekst pershkrues .

Skema e komunikimit Derguesi: William Shakespeare Kanali: Libri Mesazhi: Hakmarrja e Hamletit Marresi: Lexuesi Kodi: Gjuha e shkruaer shqipe Rreferenti: Historia e Hamletit Konteksti: Anglia e viteve 1599 .

mbretitVdekja e babait dhe motres-> Hakmarrja e Laertit motresHelmimi I thikes-> vdekja e Hmletit. Klaudit. Laertit thikesHelmimi I veres->vdekja e Gestrudes.Elementet shkak-pasoje shkak      Vrasja e mbretit -> marrja e fronit Shfaqja e fantazmes->Dyshimi I Hamletit fantazmesFitimi I kohes-> Shtirja si I marre kohesMartesa e Gestrudes me Klaudin->urrejtja ndaj te emes KlaudinDyshimi per vertetesine e historise se fantazmes-> inskenimi I fantazmesvrasjes se te atit Vrasja e te atit nga njeriu qe donte-> Cmenduria e Ofelise donteFrika nga Hamleti-> dergimi I tij per ne lufte HamletiKrimi ndaj mbretit-> prishja e ekuilibrave te pushtetit. veres- .

Titujt e pjeseve Shfaqja e Fantazmes Dilema ne mendjen e Hamletit Cmeduria e Hamletit Drama brenda drames Ngurrimi I vrasjes se mbretit Largimi I Hamletit Plani I Laertit per hakmarrje Fundi tragjik dhe I pergjakur .

Hamletit. .Elementet e tekstit   Hyrja:Shfaqja e fantazmes se te atit Pika e lidhjes: Reagimi I Klaudit ndaj vrasjes se Gonzagos .Betimi per hakmarrje I Laertit dhe pakti me klaudin.Gestrudes dhe Klaudit. Cmenduria dhe vdekja e Ofelise. Zhvillimi:Falja e jetes se mbretit.Ardhja e Hamletit Pika kulmore: Duluftimi I Hamletit me Laertin Mbyllja: Vdekja tragjike e Laertit.Vrasja e Pollonit.Largimi I Hamletit.vertetesia e fjaleve te fantazmez.

shume pyetje ngrihen Hamletnese Hamleti eshte apo nuk eshte I dashuruar me Ofeline. Një prove që tregon se Hamleti me të vërtetë ka dashuri per Ofeline është kur ai i thotë asaj. Hamleti tregon gjate librit se ai eshte vertet I dashuruar me te. Megjithese ka shume fakte qe tregojne se ai se deshi kurre por vetem po e perdorte. Hamleti pranon se ai e donte atë.Ese:Dashuria e Hamletit per Ofeline Ne Hamlet-in e William Shakespearit. por pastaj vazhdon të thotë se ai kurrë nuk e donte atë. pergjuar. "Ku është babai yt?" (III). tij" Kjo nënkupton se Hamleti e di se Poloni është duke e degjuar atë dhe është duke planifikuar diçka. Hamleti i pergjigjet me: Le te Mbyllen dyert mbi te. pasi ato kane biseduar. "Unë te dua " (III). Kjo mund të jetë për shkak të faktit se Hamleti e di se biseda e tij me Ofeline është duke u pergjuar. qe ai te luaje budallain ne asnje vend tjeter pervec shtepise se tij" (III). Ofelia i thote atij se Poloni është në shtëpi. . Prova për të vertetuaruar këtë eshte pyetja qe ai I vertetuaruar drejton Ofelise . ne tekst gjejme akoma dhe me shume fakte qe e rrezojne kete argument. Nga menyra se si ai sillet kur eshte vetem me Ofeline nxjerr ne pah se ndjenjat e tij per ate jane te verteta.

Ne fiilim duket sikur ai po tallet.Nje pike tjeter ne tekst qe konfirmon dashurine e Hamletit per Ofeline eshte kur ai I thote asaj te shkoje ne manastir.Kete shfaqen ndjenjat e verteta te Hamletit. Ne nje fragment ai shkruan mos dysho kurre se te dashuroj . Ai I thote asaj qe perkundrejt cdo gjeje tjeter perreth saj qe s mund te ishte e vertete. Nje tjeter shembull I dashurise se Hamletit eshte letra qe ai I shkruan Ofelise. Kjo tregon se si Hamleti po perpiqej ta ndihmonte ate. por eshte e mundur qe Ofelia te kete qene shtatzane me te. . Ai si besonte Polonit dhe duhej te fshihte dashurine dhe te sillej si I cmendur per te miren e Ofelise. Ai ishte teper I zgjuar dhe e dinte qe po e pergjonin e po planifikonin dicka kundra tij keshtu qe ne shumicen e tekstit ai e bem te duket sikur se kishte dashur kurre Ofeline. Kjo behet me e mundshme sepse sapo ai I thote asaj te shkoj ne manastir fillon te thote se sa keq do te qe te lindesh nje femije ne nje bote aq mizore.dashuria e tij per te ishte e tille.

Ne te vertete ajo qe ai perpiqet te beje eshte qe ta mbaje ate sa me larg ceshtjes se Klaudit. Gjate gjithe tekstit dashuria e Hamletit per Ofeline ka shume pikepyetje.Shembulli i fundit i cili provon se dashuria e Hamletit për Ofeline është e vërtetë është kur ai kupton se ajo ka vdekur. AI e ndjen se ska me asnje arsye per te jetuar tini qe Ofelia kishte vdekur. Hamleti i kundërvihet Laertit në lidhje me akuzat e tij se ai kurrë nuk deshi Ofeline.sepse e dinte qe ishte shume e rrezikshme. . Mosshprehja e dashurise ishte per te mashtruar te tjeret dhe per te miren e Ofelise.000 vllezerve per te sdo te krahasohej me dashurine time me pas ai thote do varrosem se shpejti bashke me te . Në varreza. As dashuria e 40. Hamleti i përgjigjet duke thënë: Une e doja Ofeline.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful