HAYAL GEZEGENİ GEZGİNLERİ

“YAZARINI ARAYAN MASAL” (Çocuk Oyunu)

2 PERDE

İsmail ŞENEL

2

2003-2004 ANTALYA
KİŞİLER ANDAY MERVE KİTAPCİNİ HOMURKULAK ASLAN AYI TİLKİ TAVŞAN KAKTULA (Dev Orman Büyücüsü ) YAZAR

3

(Yazarın notu: Oyunun bazı bölümlerinde, hayvanların karakterlerine uygun olarak kelimeler bozulmuştur. Bu tür kelimeler italik karakterle yazılarak, farklılığı ortaya konmaya çalışılmıştır.)

4

PERDE 1

SAHNE 1 Masal Kitabının önü. (MERVE, ANDAY, HOMURKULAK , KİTAPCİNİ) MERVE: Bu okuduğumuz masal mükemmel. Hele başlangıcını çok sevdim. Bir daha okuyalım, lütfen. Bir varmış, bir yokmuş. Bir ormanda bir aslan. Kralmış ormanda ama, Oynamayı severmiş. ANDAY: Evvel zaman içinde, Kalbur saman içinde. Bu ormanda bir ayı Arkadaşlık peşinde. MERVE: Masal, masal maliki. Bu ormanda bir tilki Oynamayı çok sever. Hakemlik de hobisi. ANDAY: Masal, masal martladı. Bir tavşancık atladı.

Bu kadar eğlenceli ve neşeli bir masalın yarım kalması garip.5 Ormanın gözcüsüdür. acaba? (Merve eline tozlu bir kitap alır ve tozlarını silmeye başlar. MERVE: Bu masal yarım kalmış. Onların durumu nasıl. Ben hala okulun en çalışkanı olarak kalmak istiyorum. zayıf not almak istemem. MERVE: Oysa çok şirin orman hayvanlarını anlatıyordu... MERVE: Bir şekilde bu masalın sonunu öğrenmeliyiz. MERVE: İçimde sanki kötü bir şeyler olduğuna dair bir his var. Yalnız garibime giden bir şey var.... değil mi? MERVE: Evet. MERVE: Bir anda masal boş beyaz sayfalar şeklinde devam ediyor. MERVE: Dev Kaktula. İstersen birkaç kitaba daha bakalım. ANDAY: Üstelik anlatım biçimi de çok neşeliydi. Sonrasında tavşan bir haber getiriyor. pek bir anlam veremedim. ANDAY: Evet.. MERVE: Ben bu masalı çok sevdim.. ANDAY: Umarım sen de benim gibi aynı şeyi düşünmüyorsundur. Dahası bu masal bizim okul çalışmamız. büyücü dev Kaktula’dan bahsettiği yer. Ödevini tamamlayamamış biri olarak. ormandaki bütün gücü kendisinde toplamak istiyormuş. ANDAY: Masalla bazı gerçekler kesişmiş gibi adeta. ANDAY: Sen de işin içyüzünü merak ediyorsun. ANDAY: Çok garip. Bunun masalda anlatılanlarla bir ilişkisi olabilir mi? ANDAY: Önce neşeli ve mutlu bir şekilde eğlenen hayvanlardan söz ediliyordu. değil mi? MERVE: Evet. ) . Bu ifadeyle birlikte zaten masal da tamamlanamadan sona eriyor. ANDAY: Tam da benim düşündüğüm gibi.. Aldanmayın boyuna.

. ANDAY: Şey. )Hobodo dodo.. Sonra ortaya çıkan ve bir anda kaybolan bir üç kulaklı yaratık. yani. o kitaptan! MERVE: (Merve elindeki kitabı Anday’a verir.İçinden garip bir yaratık/uzaylı çıkar. ANDAY: Peki sen kimsin..)Bir dakika içeriden başka bir kitabı alıp geleyim. ‘KİTAPCİNİ. Bunlar gerçek olamaz.’ (Anday’ın kağıdı okumasının ardından Homurkulak’ın ortaya çıkıp kaybolduğu aynı noktada tekrar yoğun bir ışık ve duman yoğunluğu oluşur. bu zamana kadar hiç dikkatimi çekmemişti bu kitap.. .6 ANDAY: Ne kadar da toz çıkıyor.. ışık ve dumanlar arasında kaybolur. Anday’ın eline bir kağıt tutuşturur. ANDAY: Üzerinde ne yazıyor? MERVE: Hiçbir şey göremiyorum. Anday tozları silmeye devam eder. (Bir anda kitabın olduğu noktada bir duman yükselmeye başlar.. Sonra ilk ortaya çıktığı yere dönerek. Merhaba! KİTAPCİNİ: Benden korkmana gerek yok. ANDAY: Şey. Üzerinde bir şey yazıyor. o da ne! Bir garip yaratık… HOMURKULAK: Hobodo dodo.. )İlginç. ANDAY: Ben rüya görüyor olmalıyım.) ANDAY: Hey. oh bulu bula... Siz de kimsiniz? HOMURKULAK: (Kulaklarını gösterir. oh bulu bula..) KİTAPCİNİ: Merhaba. Ya elime verdiği bu kağıt da ne böyle. Korkan Anday yavaşça geri çekilmeye başlar. Yarım kalmış bir masal. (Dışarı çıkarken. Bu kesinlikle bir rüya olsa gerek.

Kitapların duygu dolu. Bunu senin gibi akıllıların kolayca algılaması gerekir.. Benden korkma... Biraz önce gördüğün ise bizim gezegenimizin pratik işlerine yardımcı olan üç kulaklı devlerdendi. Demek o garip devin verdiği kağıt sayesinde sana seslenebildim. ancak içinde sevgiyi sürekli yaşatanlar bilir. Ayrıca bizim gezegenimiz sizin hayallerinizle beslenir.7 KİTAPCİNİ: “Hayal Gezegeni”nden geliyorum. Bunun için Homurkulak sana yardımcı oldu. Bizi bize bizi. ANDAY: Çok mu uzaklarda bu gezegen? KİTAPCİNİ: Bu insanların iç dünyalarının zenginliğine ve niyetlerine bağlı. Ben kitap ciniyim. ANDAY: Hayal Gezegeni mi? Bugün olağanüstü bir gün olsa gerek. Ah.” Benim gelebilmem için önce ismimi öğrenmen gerekiyordu. sahi.. Sonra ismimi yüksek sesle tekrarlaman yetiyordu. Bir yabancıyla konuşmak şu an bana oldukça garip geliyor..” ANDAY: Bizi bize bizi. O kim ve sen ne istiyorsun? KİTAPCİNİ: Ben insanları ve özellikle çocukları çok seviyorum. Ama çok güzel adın varmış. KİTAPCİNİ: Yabancı mı? Buraya aslında ben sen istediğin ve bana ihtiyaç duyduğun için geldim. ANDAY: Ama ben seni tanımıyorum ve sen bir yabancısın. Bir de insanlara yardım etmeyi çok severim. Neyse ki en azından sen konuşuyorsun. Şey. Sen ise yapman gereken her şeyi yaptın ve beni bu adımla çağırdığın için hemen geldim.. KİTAPCİNİ: Herkes bilmez bu gezegeni. sınırsız ve fantastik dünyasından geliyoruz. Sana garip gelecek ama ben ve yardımcım sizlere yardım etmeye geldik. . Görevimiz insanlara dost olmaya çalışan tüm kitaplar gibi sizlere dost olmak ve birlikte hayatın içinde sorunlara çözüm bulmak için Hayal Gezegeni’nden seçilmiş arkadaşınım. ANDAY: Sen onu tanıyorsun demek. Bak şu antenlerime! Bunlar her şeyi anlayıp çözmeme yardımcı olur. Benim adım “KİTAPCİNİ. ben ilk kez duyuyorum bu gezegeni. “KİTAPCİNİ.

KİTAPCİNİ. çünkü biz hep mutlu olmak.. Sizin dilinizde isimler hep böyle hoş mu olur? KİTAPCİNİ: Evet. çevresine saygılı biri olarak seni biz oralardan hep gözlüyorduk zaten. sevmek ve eğlenmek isteriz. ANDAY: KİTAPCİNİ. Pekiyi. Neyse dönelim şu biraz önceki konuya. Sahi. Şu anda da masallar dünyası anlayamadığımız bir tehdit altında gibi.. şu an bilmen gereken en önemli şey. biraz önceki devin adı ne ve niye konuşmuyor ve hep gizlenmeye çalışıyor? KİTAPCİNİ: Onun adı Homurkulak’tır. Bu özelliği sayesinde siz insanlar gözlerinizi açıp kapayana kadar. Senin sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kaldığını biz. KİTAPCİNİ: Bizbizifrak. o yapmak istediği işi yapar. ANDAY: Aslına bakılırsa önemli bir soruna benziyor. Nasıl güzel mi? ANDAY: Biz bizi frak. Bizlerden farklı olarak o gezegenimizin gözle görülebilenlerindendir. bu ne demek oluyor şimdi? KİTAPCİNİ: Sahi. Sadece çok hızlı davranma özelliği vardır. gezegenimizden hissetmiştik. Ben de sana bizim dilimizde bir ad takabilir miyim? ANDAY: Çok hoş olabilir. . ANDAY: Bu konuda belki de haklısınız. Bizim dünyamızda çocuklar masalları çok severler. Adın çok hoş biliyor musun? KİTAPCİNİ: Teşekkürler. Şimdi senin halletmek zorunda olduğun sorunla ilgilenelim istersen! ANDAY: Onun görülebileceğini söyledin.8 KİTAPCİNİ: Biraz önce gördüğün benim öncü yardımcım. Kendini gözlerden saklayabilme yeteneği yoktur. Homurkulak bizzat gelerek bu duruma yakından tanık oldu. İçi sevgi yüklü. senin durumun hakkında bilgi edinmek için gelmişti. senin dışındaki arkadaşların beni göremez. bitirir. Bu yüzden adlarımız hep kulağa hoş gelsin isteriz.

hep gizlenerek dolaşmak zorunda kalıyor. İstersen artık senin sorunlarını çözmeye başlayalım.. senin istediğin başka kişiler de görebilirler. KİTAPCİNİ? Ben daha sana tüm olanları anlatmadım ki. ANDAY: Hangi yetenekler? HOMURKULAK: Aslında bu yetenekler senin kendi başarıların sayesinde gerçekleşecek. Bizbizifrak. Bir de şunu bilmeni istiyorum. Bunun için başarmak ve ya başarmayı denemek zorundasın. Birini gerçekten sevmek. O zaman kelimelerin derinliklerinde ne anlamlar yattığını görebileceksin. KİTAPCİNİ: Biraz önce de söyledim ya! Ben seninle ilgili her şeyi bilirim.. Homurkulak gibi devlerin konuşmasını ancak kendileri ve karşı tarafı anlamak isteyen bizler anlayabiliriz. KİTAPCİNİ: Bunu biliyorum. onu tanımak ve onunla ilgili bilinmesi gereken her şeyi bilmek demektir. Konuşmalarını geliştiremedikleri için de çok yönlü bir gelişim gösteremediler.9 KİTAPCİNİ: Bizbizifrak. ANDAY: Dinle o zaman. ama bu ancak girdiğin ilk özel sınavı başarmandan sonra olacak. Fiziksel yapıları konuşmalarına olanak vermiyor. Buna rağmen bunları başkalarıyla paylaşmak istersen . beni. Bir de kelimelerdeki müzikleri hissettiğinde hayatın anlamının ne kadar da zenginleşebileceğine şahit olacaksın. Tüm bunları başardıktan sonra bize has bir çok yetenek sana geçecek. nasıl söylediğine bak. arkadaşımla beraber okumakta olduğumuz masal bir anda yarıda kesiliyor. onun ne dediğine değil. Sen de birisini gerçekten anlamak istersen eğer. sadece bu dünyada beni görmeyi seçen ve benim seçtiğim çocuk görebilir. Fakat bu durumda sana kazandıracağımız bir çok bize özgü ortak yeteneklerinden bazıları kaybolacak. ANDAY: Bunu nereden biliyorsun ki. ANDAY: Arkadaşlarım veya başka birileri seni asla göremeyecekler mi? KİTAPCİNİ : Eğer sen istersen. Homurkulak benim gibi görüntüsünü gizleme yeteneği olmadığı için de. Ayrıca şunu iyi bilmen gerekiyor ki.

HOMURKULAK: Hobodo dodo. KİTAPCİNİ: Homurkulak’ı iyi tanıman için birkaç bilgi daha. Ama onu asıl güçlü kılan şey önünde bulunan fildişine benzer dişidir. Onda görmüş olduğun bu üç kulağında güç vardır.10 geriye esas sahip olduğun şu anki doğal güçlerin kalacak. İstiyorsan Homurkulak’ı da çağıralım. oh bulu bula? KİTAPCİNİ: Seni fazla korkutup korkutmadığını soruyor. Homurkulak ! (Yine bir ışık ve duman yoğunluğu oluşur ve içinden Homurkulak çıkar. ditti dibi duvak. Homurkulak’ın kurabildiği iki cümle vardır. ANDAY: Sen nasıl anlayabiliyorsun? Sanki her defasında aynı şeyi söylüyor. Bu da ne demek istediğini açıklamaya yetiyor. . ditti dibi duvak. ANDAY: Birincisini artık biliyorum. KİTAPCİNİ: Her defasında söylemek istediğini farklı bir müzikle söylüyor. İkincisi ne peki? KİTAPCİNİ: Homurkulak’ı artık tanıyorsun. HOMURKULAK: Hobodo dodo. ANDAY: Kafasının arkasındaki şu an dokunduğum bu kırmızı nokta ne oluyor? HOMURKULAK: (Anday dokunmasıyla kulaklardan biri kopmuştur. Bunlarla savaştığı kişilere dokunur ve onu alt eder. oh bulu bula. bu diş hiçbir işe yaramaz. Hemen geri gelsin! Haydi gel. eğer kulaklarını tamamını kaybederse. Sonuçta yeniden bu dişlerin şarj olmasını bekleriz ki bunun için üç gün geçmesi gerekir. ANDAY: Aslında korktum. KİTAPCİNİ: Senin çok temiz kalpli ve zeki olduğunu bu yüzden başarıp mutlu olacağını söylüyor. oh bulu bula. dulaak.) Ditti dibi duvak.) HOMURKULAK: Hobodo dodo.

İsteyerek olmadı. KİTAPCİNİ ? KİTAPCİNİ : Benim. ANDAY: Özel sınav bu mu? KİTAPCİNİ : Evet. Homurkulak. Neyse ki iki kulağı daha var. bazı yeteneklerimi sana aktaracağım. Bunun için başkalarına da yarayacak bir iyilik girişiminde bulunman yeterli olacak. Oraya her dokunulduğunda kulaklarından biri gider ve gücü azalır. özel sınav bu! Bu gelişmiş yeteneklerin kalıcı olması için . o kırmızı nokta onun en zayıf noktasıdır. İlgi göstermek ve çözüm bulabilme yetenekleri bunlar.11 KİTAPCİNİ: Eyvah. Böylece senin özel görevin de tamamlanmış olacak. Biraz önce bazı yeteneklerden söz ediyordun. Aman dikkatli olalım bu kulaklar ve burun bize gerekebilir. . aslında sende de var olan. Bunlara sahip olmak hiç de güç olmayacak. Bendeki bu özelliklerin tek farkı daha fazla gelişmiş olmaları. Gördüğün gibi ikinci cümlesi kulağının kaybolması sonucu ortaya çıkardığı işte bu sestir. bu girişimin mutlu sonla noktalanması gerekiyor. ANDAY: Özür dilerim.

Bak şimdi ortaya çıkan şu üç kulaklı. Bunlar işimize yarayabilir. dostlarımızdan dedin. ANDAY: Tam tahmin ettiğimiz gibi. KİTAPCİNİ’nin çok gelişmiş antenleri ve bilge görünümlü kişiliği birçok çözüm yolunun bulunmasında yararlı olabilir. oh bulu bula.12 SAHNE 2 Masal Kitabının önü... Düşünebiliyor musun. MERVE: Şey. HOMURKULAK . Diğerine gelince. Homurkulak’ın sahip olduğu olağan üstü hızı ve gücü varmış. Şimdi sana birisini tanıtacağım. ANDAY: Bu. (MERVE.. ANDAY. Nereden çıktı bu? Sonra dur bakalım. inanmayacaksın ama o yazarın yazdığı ormanlar ve hayvanlar ile ilgili bütün masallar tehlikede.) Anday. oh bulu bula. yanlış söyledin. Hepsinin sayfalarında yazılar yok olmaya başlamış bile. pardon artık iki kulaklı yaratık. Doğrusu Bi-zi-bi-ze-bi-zi olacaktı. Dinle Merve! Öncelikle sana bazı şeylerden bahsetmek zorundayım. MERVE: Bizibizinin mi? ANDAY: Hayır. Bize ondan zarar gelmez. başka da mı var bunlardan? HOMURKULAK: Hobodo dodo. merhaba. KİTAPCİNİ) MERVE: (Sahneye koşarak girer. bu da ne böyle? HOMURKULAK: Hobodo dodo. Hayal Gezegenli dostlarımızdan Homurkulak. Sahi. . Yalnız korkmanı istemiyorum.. Bize yardıma gelmiş. ANDAY: Bu masal sorununu çözmede bize yardım edebilirler. MERVE: Aman Allah’ım.

Anlama ve izleme yetenekleri çok gelişkin. Bunu bilmemizde fayda var. Onların konuşmalarında duyduğumuz melodilerdeki farklılıklar. ANDAY: Ayrıca sana ‘Merhaba’ diyor. MERVE: O zaman beni de anlayabilecektir. ANDAY: Onun bizi anlamasında zaten sorun yok. Sana da görünmek ve seninle de konuşabilmek istediğini de ayrıca belirtmemi istiyor. Doğrusu Bi-zi-bi-ze-bi-zi. MERVE: Şey. Ayrıca onun adını yine yanlış söyledin. ANDAY: Sorun olan masaldaki büyücü mü? HOMURKULAK: Hobodo dodo. merhaba’ Sen nereden anlıyorsun ne dediğini? ANDAY: Bu biraz uzun hikaye. ANDAY: Masaldaki ormana mı gideceğiz? MERVE: Bir masal ormanına nasıl gidebileceğiz ki? . ne söylemek istediklerini ortaya çıkarıyormuş.13 HOMURKULAK: Hobodo dodo. MERVE: Peki bu Bizebizibize nerede? ANDAY: Şu an için onu görmen mümkün değil. oh bulu bula! ANDAY: Sana ‘merhaba. oh bulu bula. HOMURKULAK: Hobodo dodo. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Homurkulak ile ilgili bilgileri bana şu an senin görme olanağın olmadığı KİTAPCİNİ bildirdi. iyi günler’ diyor. Gönülden ve çok dikkatlice dinlediğimizde onları anlayabileceğimizi söylemişti. KİTAPCİNİ : Bu güzel kıza benim adıma ‘merhaba’ de lütfen ve ona da bir an önce görünmekten ve onunla doğrudan konuşabilmekten zevk duyacağımı da söyleyebilirsin. oh bulu bula. MERVE: Hoş geldin. oh bulu bula. Öncelikle masalları ve yazarını kurtarmamız lazım.

HOMURKULAK: Hobodo dodo. MERVE: Ben biraz korktum. bu büyücü dev sadece orman ve hayvanlar için değil. oh bulu bula. MERVE: Biz orada ne yapabiliriz ki? Orada hayvanlar var. ayrıca arkadaşlarımız için bunu başarmak zorundayız. ha! MERVE: O zaman anne ve babamız. oh bulu bula. oh bulu bula. ANDAY: Demek masal kitabının gizli bir kapısı var. oh bulu bula. ANDAY: Yoksa bütün sevdiklerimiz bundan etkilenecek. Şimdilik biz gidiyoruz. oh bulu bula. Açılan kapıdan hemen masalın içine girin ve o özel dünyayı algılaya durun. MERVE: Homurkulak geri mi gidiyor? HOMURKULAK: Hobodo dodo. ANDAY: Masal kitabından gireceğiz ha! MERVE: Nasıl olabilir ki bu? HOMURKULAK: Hobodo dodo. MERVE: Geliyorum. insanlar için de tehlikeli demektir. Sen çok akıllı olduğunu bir kez daha bize gösterdin. oh bulu bula. ANDAY: İstersen gelmeyebilirsin.)Hobodo dodo.14 HOMURKULAK: Hobodo dodo. HOMURKULAK: (Masal kitabının yanındaki kapıyı açar. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Bizbizifrak. Sahi neyi başaracağız biz? HOMURKULAK: Hobodo dodo. . KİTAPCİNİ : Harika. oh bulu bula. Biz daha sonra döneceğiz. Haydi bu ilk adımımızı atalım. ANDAY: O zaman. Büyücü dev var. Sen her şeyi algıladın ve çözme girişimini başlattın. ANDAY: Masal kitabının kapısından içeri girerek öğreneceğiz bu sorunun cevabını.

onlar daha sonra geleceklermiş. İşte kapı açıldı. MERVE: Çok heyecanlanıyorum. MERVE: Biraz gücümü ve cesaretimi toplamalıyım. Her şeyden önemlisi okul ödevimizi bitirmek için de bunu başarmalıyız.. ANDAY: Haydi. Haydi girelim. şimdi kapıdan girmemiz gerek.. . Bu masalı tamamlatmak zorundayız.15 ANDAY: Biz ikimiz girelim.

MERVE: Değişen bir şey yok. KİTAPCİNİ. (MERVE. Tehlikeli mi olur? Hey aslan kardeş! MERVE: Dokunmamanda yarar var. burası masalın geçtiği hayali orman. . ASLAN: Vaaov vaov. ANDAY: Ama hiç hareket etmiyor bunlar. Hem çok hoş. Ben de ayıya dokunmak istiyorum. Hey! Cevap vermiyor. burada sanki her şey donmuş. TAVŞAN) MERVE: Burası masaldaki orman! ANDAY: Evet. MERVE: Masalın tam yarım kaldığı yerde. MERVE: Yine de dikkatli ol! ANDAY: Aslan kardeş. Sonra bu güzel bir masal ve onlar bu masalın güzel kahramanları. değil mi? Şu an hiçbir şey yapamadan böylece kalakalmış durumdalar. Onlardan bir zarar geleceğini sanmıyorum. TİLKİ: Hauuv hih hi. hem de çok üzücü. ANDAY. MERVE: Sesi çıkıyor! ANDAY: Ama sadece dokununca. Üstelik hareket de etmiyor. HOMURKULAK. ASLAN: Vaaov vaov.. ANDAY: Yanlarına yaklaşsak ne olur. ANDAY: Denemeden göremeyiz. MERVE: Tilkiye de dokunuyorum. Bir de dokunarak deneyeyim. Hah. ANDAY: Sanki bir oyun gibi. TİLKİ.. ASLAN. hayvanlar da buradalar. AYI. Bir daha dokunayım. MERVE: Hey. dokundum işte. Bence tehlikeli olabilir.16 SAHNE 3 Masal Ormanın içi. AYI: Uhhao gır.

Bir şekilde değişik ve sanki derin bir uyku içindeler. Bilsen.. Umarım ilk sınavımı başarmış sayılırım ve sen de her ikisini de görebileceksin. MERVE: İkisini ben de görebilecek miyim? (Yine bir ışık ve duman yoğunluğu oluşur ve içinden KİTAPCİNİ ile Homurkulak çıkar. Bu davranışı da zaten onun. bazı güçlerimi kaybedeceğimi söylemiştin.. Ne yapacağız şimdi? ANDAY: Artık KİTAPCİNİ’nin gelmesinin tam sırası. o güçlerini sürdürmesine olanak verecek. KİTAPCİNİ: Bir şeyi itiraf etmek istiyorum. MERVE: Ondan da ses çıkıyor.17 MERVE: Değişen bir şey yok. ANDAY: Ses çıkarmaları bir açıdan iyi. Bizbizifrak. Bu şu an için hala hayatta olduklarını gösteriyor. İyi ki geldiniz? KİTAPCİNİ: Sevgili küçük dostum. Benim güzel küçük dostlarım. ama size zevkle yardım etmeye her zaman hazırım. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. ANDAY: Sanırım. MERVE: Benim onu görebilmem uğruna sana kazandırabilecekleri bazı güçlerden vazgeçtin ha! Anday! Sen harika bir arkadaş ve gerçek bir dostsun. ANDAY: Giderken başkasının da seni görmesine izin verdiğim taktirde. Tavşanın durumunu da bir kontrol edelim.. bu güçlendirilmiş . o da hayatta demek. Yaşasın! KİTAPCİNİ: Tekrar merhaba.. bu defa ikisini de görebiliyorum. Çünkü bunu istiyorum. MERVE: Evet. Bir de tavşana dokun istersen. MERVE: Merhaba! Hoş geldiniz. Güzel. Yine bütün sorunları önce gün ışığına çıkarmak ve sonrasında kararlılıkla hepsini çözmek gerekecek. oh bulu bula.) ANDAY: İşte geldiler. merhaba! HOMURKULAK: Hobodo dodo. size de çok ihtiyacımız olacak. Onun bu yüceliği ve şu andaki yardım severlik isteği. Çocukların en sevdiği masalları kurtarmak istemen bile senin cesaretini gösteren ve sınavı başarmanın ilk adımı oldu. aslında artık bana ihtiyacınız yok.

KİTAPCİNİ: Onlardan mesajınızı almışsınız. ANDAY: Evet hayvan kardeşler! Lütfen uyanın ve sizi etkisi altında tutan kötü şeylerden kurtulun. Biz hayvanları kontrol ettik. İstekte bulunun. ne yapmanız gerektiğini de biliyorsunuz. Onların nasıl olmasını diliyorsanız. Artık kendimi bu konuda suçlamama gerek kalmadı. TİLKİ: Hauuv hih hi.18 özelliklerinden birisi artık. hem de bizim için çok güzel olacak. Onun hayatında karşısına çıkacağı sınavlarla mücadele azmi ve iyilik etme kararlılığı bu güçlerini hep tazeleyecek. ANDAY: Her şeyi öğrendiniz demek. Ne dediklerini nasıl anlayacağız. oh bulu bula. hepsini geçici bir süre için etkisiz hale getirmiş. MERVE: Bütün hayvanların canlanıp olanları anlatmasını sağlamalıyız. MERVE: Bu hem sizler için. MERVE: Hareket ediyorlar. AYI: Uhhao gır. Ölmemişler ama hareket yeteneklerini kaybetmişler. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. Böylece yazarın ne olduğunu ve masalı neden yarım bıraktığını da anlarız. Görüldüğü gibi büyücü dev. İstekte bulunun ki sizin isteklerinizle eski hallerine dönebilsinler. HOMURKULAK: Hobodo dodo. . MERVE: Onlara dokunduğumuzda seslerini çıkarabiliyorlar. Hele sen güzel kız. onun yanında iyi şeyler istediğin sürece bu güç senin de gücün sayılır. cici kız ve Bizbizifrak. ASLAN: Vaaov vaov. MERVE: Gerçekten mi? Buna çok sevindim.

HOMURKULAK: Hobodo dodo.19 KİTAPCİNİ: Onlar beni göremeyecekler. oh bulu bula. Onların konuşmasını sağlamak da sizin isteklerinizle mümkün olacak. ANDAY: Hepinize merhaba! Bize olanları anlatır mısınız? Bunu sizden istemek mecburiyetindeyim. Bunu başarmak da size düşüyor. . MERVE: Konuşun ki sizleri anlayabilelim ve yardım edelim. Dolayısıyla ben onlardan istekte bulunamayacağım.

TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. Beni hepinizin tanıması lazım. KİTAPCİNİ: Beni tanıştırmanıza gerek yok. Yazar tarafından bunun yönteminin bize gösterilmesini bekliyorduk ki. Hepiniz teslim alınmışsınız. . TİLKİ. MERVE: İlk defa bir aslan kralla tanışıyorum. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. TİLKİ: Hauuv hih hi. Ben de sizleri tanıdığıma sevindim. Ben bu ormanın kralıyım. TAVŞAN) ASLAN: Vaaov vaov. ASLAN. Ormanımızı asla terk etmem. Ben de bu oormanı çok seviyorum. Yaazar büyücü tarafından sarayının zindanına atıldı. AYI: Uhhao gır. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Ben de bu oormanın ayısıyım. AYI: Uhhao gır. Benim adım ise Anday. Beni taanıyorsunuz. Büyücü döndüğünden berri ben gönüllü bekçilik yapıyorum. Beni göremezler. tam bu sırada büyücü dev Kaktula onu kaçırdı. oh bulu bula. Sizin bahsettiğiniz öykü o kadar basit bir öykü değil.20 SAHNE 4 (MERVE. Dünyanın en kuurnaz hayvanı tilkiyim ben. Ben de bıcırr tavşanım. ANDAY. Kim yuuvasını kaybetmek ister ki? Ben de ormanı kaybetmek istemiyorum. HOMURKULAK. Ben bu orman için yaratılmışım. Bu yüzden masalımız yarım kaldı. Burayı kaybetmek istemiyorum. ANDAY: Bu da Homurkulak. Ben de Merve. Sizin için elinden gelen her şeyi yapacağını söylüyor. AYI. TİLKİ: Hauuv hih hi. KİTAPCİNİ. Ona karşı savaşmaya bile hazırız. ANDAY: Bu masal neden yarım kaldı? MERVE: Sizi nasıl yenebildi? ASLAN: Vaaov vaov. MERVE: Bu defa kurnazlığınız bir işe yaramamış.

Bunun için bir oyun düzenlemiştik. ASLAN: Vaaov vaov. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım.21 KİTAPCİNİ: Korkularının nedenini tam olarak neden öğrenmiyorsunuz? ANDAY: Sizler tam olarak bu büyücüden neden korkuyorsunuz? ASLAN: Vaaov vaov. Büyücüyü orrtadan kaldırmak için bir plan yaptık. Çok güzel çok orijinal bir yer. Sonrasında ormanı tamamen ortadan kaldırmaya niyetli. Eğlence olmalı o zaman Eğlence her şeyden önce AYI: Uhhao gır. Bu geri dönüşünde daha da güçlü döndü. ANDAY: Sizler ormanınızı daha ilginç. Onun bu ormanda büyük bir savaş gücü kuracağını öğrendik. . Bu büyücü şimdi oormanı ele geçirmeye çalışıyor. Onların burada alternatif bir şeyler yaparak. ormanı gerçekten sahiplenmeleri gerekir. Büyücüyü bu oyunun içinde ortadan kaldıracaktık ki o bizim oyunumuzu bozdu. Bu sayede büyücünün ormana yönelik yapacağı her çeşit girişimin herkes tarafından ne kadar kötü amaçlı olduğu da anlaşılır. daha güzel bir duruma getirmeyi neden düşünmüyorsunuz. Sadece ele geçirmeye çalışmıyor. Ormanımız neşe yeri. KİTAPCİNİ: O büyücüyü ortadan kaldırmak yetmez. Böylece bir daha asla yeniden deneme fırsatı bulamaz. TİLKİ: Hauuv hih hi. Biz daaha önce bu büyücüyü ormandan kovmuştuk. Şimdi geri döndü. AYI: Uhhao gır. HOMURKULAK: Hobodo dodo. MERVE: Herkesin imreneceği çok güzel bir şeyler yapabilirsiniz. Böylece ormana gerçekten sahip çıkmış olacaksınız. oh bulu bula.

Yaşasın yeniden başlıyorruz. TİLKİ: Hauuv hih hi. oh bulu bula. AYI: Uhhao gır. Yazar gelene kadar eski bölümü hatırlamaya çalışıp oynamalıyız. Herkes bu yere imrenmeli. Herkes sizi görmek için buraya gelir ve ormanı koruyup sahiplenirsiniz. Hep birlikte yöneteceğiz biz bu güzel yeri TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. Ben uunuttuğuma da emin değilim ya neyse. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. ASLAN: Vaaov vaov. ASLAN: Vaaov vaov. Ben haatırladım bile. Hiçbir şey hatırlayamıyoorum. Herkes yerini aalsın.. Hem biz de masalı canlandırılmış haliyle görürüz. O zaaman yarım kalan masalımızı bitirmeliyiz. Ormanımızda herkes mutludur Bu herkesçe bilinmeli. ANDAY: Bu merkezin kahramanları ve sahipleri de buranın yerlisi siz hayvanlar olmalısınız. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. Ben masalın adını hatırrlıyorum.22 Bunu herkes görmeli. ben de. Yaşasın. Bu orman eğlence merkezinden başka ne olabilir ki? KİTAPCİNİ: İşte çözüm bulundu bile. değil mi Bizbizifrak? HOMURKULAK: Hobodo dodo. MERVE: Rol dağılımınızı hemen yaparsınız. seyredecek seyircileriniz de hazır. TİLKİ: Hauuv hih hi. Ben masalı unutmuşum. ANDAY: O zaman oyunun başını hatırlamaya çalışın ve kaldığınız yere kadarki bölümü yeniden canlandırın. TİLKİ: Hauuv hih hi. AYI: Uhhao gır. KİTAPCİNİ: Hatırlamalarına yardımcı olabiliriz. .. Adı “Ormanda Yaşam”dır. ASLAN: Vaaov vaov.

HOMURKULAK. KİTAPCİNİ. onu ortadan kaldırmak niyetimiz. TİLKİ: Hauuv hih hi. canımızı sıkacak gelişmeler olabiliyor. Büyücüye karşı bir oyuun oynayarak. ASLAN: Vaaov vaov. Bütün haayvanları toplamaya vaktimiz de yetmeyecek. Ben de oyuunun kuralı gereği hakemlik yapayım. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. Caanımızın sıkıntısını giderecek bir şeyler yapalım. Efendim. Onun büyü gücü hepimizi yok etmeye yeter. AYI: Uhhao gır. Buu daha tehlikeli olabilir.23 SAHNE 5 (MERVE. Biz bir daha mücadele etmeyi deneyelim. KAKTULA. Masal bu ya. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. her zaman siz galip geliyoorsunuz. TİLKİ. Masalda geçen yer bizim oormanımız. ama ben eğlenmeliyim. Benim caanım çok sıkılıyor. AYI: Uhhao gır. Yazarrımızla anlaşarak Kaktula devi konuşturup. TİLKİ: Hauuv hih hi. Çok güzel bir oyun bu. ASLAN: Vaaov vaov. YAZAR) ASLAN: Vaaov vaov. . ASLAN: Vaaov vaov. onun kötü yüzünü herkese gösterebiliriz. AYI: Uhhao gır. Bu sayede herkes bizim yanımızda yer alır. Oo zaman bilek güreşi yapalım. TAVŞAN. İşte oyunumuz baaşlıyor. Size nasıl yardımcı oolabilirim kralım? ASLAN: Vaaov vaov. ASLAN. orrmanlar kralının canı sıkılır. TİLKİ: Hauuv hih hi. TİLKİ: Hauuv hih hi. ANDAY. Oormanı terk edemeyiz. AYI. AYI: Uhhao gır. Yoksa oyunun sonrasında. Orrmanın büyücüsü bu tarafa doğru geliyor. Ben de bir şekilde kuurallara uygun olarak kralımızın galip gelmesi için kurallar üzerinde hafif değişiklikler yapıyorum. AYI: Uhhao gır.

ASLAN: Vaaov vaov. ya da yenileceksiniz. bu ayrıntıyı atlamıştım doğrusu. buna şimdilik gerek yok. KAKTULA: Şu aşamada. Böylece ormanın bütün ağaçlarını savaş kulelerini yapmada kullanacağım. Bu ormaanı ele geçirmek için önce beni yenmen gerekecek. Ya yenileceksiniz. Şu an onun uyanıp da her şeyi eski haline . Yazarınızı zaten uyutmuştum.24 KAKTULA: Bu defa benimle baş edemeyeceksiniz. ben asıl işimi görürüm sessizce ve derinden. Benim senle kavga yapacak kadar saf olduğumu mu düşünüyorsun. bana güneşli günlerin eşliği yeter. Aksi taktirde ben sonsuzluğa dek gücümü terk edeceğim. TİLKİ: Hauuv hih hi. ey bu masalın hayvanları sakinleşiniz. sizler emrime gireceksiniz ve bütün ağaçlar sözümü dinleyecek ve bütün ormana sahip olacağım. Sizler derin uykudayken uyanmasız. Sen öyle san. terk etsin sizi. Aarkadaşlar en azından buna engel olalım. başkasına bırakamam bu önemli işimi. Ben sizlerle uğraşırken zamanın gereği. Bizi yook etmeden ormanı ele geçiremezsin. uzunca bir süredir masal sizin istediğiniz şekilde gelişmemekte. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. savunma güçleriniz. Ayrıca ileride bana lazım olacaksınız. be hey sakallı kukla. Bütün bir orman benim emrimde olacak. sizleri yok etmek gibi bir niyetim yok. Kakala tukula. KAKTULA: Ormanların gücü adına. Masalın gidişatını ele almalıyım kesinlikle. KAKTULA: Farkında değil misiniz ki. Nedir ki buu asıl iş? KAKTULA: Ben ormanı ele geçirirken. ASLAN: Vaaov vaov. saf tavşancık. En güçlü ve tek hakim ben olacağım. Şu yazarcığınızı zindanıma götürüp öncelikle aradan çıkartmalıyım hemen. AYI: Uhhao gır. bu masalın yazarrının buna izin vereceğini hiç sanmıyorum. KAKTULA: Teşekkürler. Sizler derin bir uykuya dalın yeter.

oh bulu bula. KAKTULA: Şu kitabın kenarında uyumakta olan. Kakala tukula. Beni takip et! Sadece istediklerimi yap! (Yazar ile çıkar. MERVE: O zaman Masal Ormanından çıkıp. gel bakalım sen de sevgili masal yazarı. Böylece ormanımız yine neşeli. Oonu bulmak o kadar da kolay olmayacak. Bu arada arkadaşlarımız biraz dinlensin. AYI: Uhhao gır. hemen zindanıma götürmeliyim.25 sokmaması için onu alıp. Maasalımızın bundan sonrasını yazarı kurtardıktan sonra iyi bir şekilde sonuçlandırmak istiyoruz. Size ihtiyacımız olduğunda. Kaktula’nın zindanına gidelim. Sizler bizden haber bekleyin. HOMURKULAK: Hobodo dodo. AYI: Uhhao gır. İşte masal burrada böylece kesildi. İşimi bitirene kadar da onu orada tutmalıyım. KİTAPCİNİ: Her şey anlaşılmış durumda. yine güvenilir bir hale gelecek. Bu ooyunu burada kesmeliyiz ve harekete geçmeliyiz yoksa her şey büyücü dev Kaktula’nın istediği biçimde şekillenecek. ANDAY: Yazarı Kaktula’nın elinden kurtarmak için biz hemen harekete geçiyoruz. ASLAN: Vaaov vaov.) TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. burada olun ki sizi hemen bulabilelim. . yazarınız değil mi ki? Kakala tukula. önce hepiniz şöylece bir uyuyun bakalım.

hala kapıyı açamıyor muyuz? ANDAY: Bu saraya bu kapıdan başka giriş var mıdır. KİTAPCİNİ. ANDAY: Ben her yerine dokunayım. KİTAPCİNİ: Bu sözlerin devamını getirin. büyücü dev Kaktula’nın sözleriyle harekete geçiyor. ANDAY: Kakala tukula.26 PERDE 2 SAHNE 6 Saray. acaba? Bu kapının sapı yok. (MERVE. . oh bulu bula. sırrını söyle. MERVE: Ben hatırladım. ANDAY: Kakala tukula. ‘Kakala tukula’ idi. ANDAY. KAKTULA(SESİ İLE). KAKTULA’NIN SESİ: Sır söylenmez. MERVE: Bu kapının bir yerlerinde dokunulduğunda. açılmanı istiyorum kapı.. Görüyorsunuz hiçbir gelişme yok. ANDAY: Bilmece mi! Kakala tukula. KAKTULA’NIN SESİ: Her sese açılmaz bu kapı.) MERVE: Anday. ANDAY: Her yerine tıklamıştım. ama değişen hiçbir şey yok. HOMURKULAK. ANDAY: Masalda kullandığı sözler. belki harekete geçirici bir mekanizma vardır. bilmece çözülür. MERVE: Bir de tıklatmayı dene. KİTAPCİNİ: Belli ki bu kapı. KİTAPCİNİ: Önce bu kapının sırrını çözmek gerek. Aklıma gelmiyor.. HOMURKULAK: Hobodo dodo. sor bilmeceni. istersen. Böylece sonuca ulaşabilme şansına sahip olursunuz.

.. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Bu yüzden kendini övme ihtiyacı hissediyor. MERVE: Bu kadar basit bir sorunun içinde başka bir iş olmasın.27 KAKTULA’NIN SESİ: Ormanların efendisi. Önce size bir sorum var. Cevabı verebilirim. şimdi güçlerin en büyüğü kimin elindedir? Unutmayın sadece bir şansınız var. Gerçekten de korkaklığının yanında. Artık içeri girebilirsiniz. içeriye girebilirsiniz. Bir daha asla geri dönme şansı elde edemezsiniz. KAKTULA’NIN SESİ: Siz çok zekisiniz. Yani ormanın büyücüsü Dev Kaktula. . Bunu soracaktım. MERVE: Bence de sorunun cevabı. çekip gidersiniz. ANDAY: Bu soruyu soran kendisini tanıtıyor gibime geldi. Buna rağmen önce bir tartışın derim. oh bulu bula. MERVE: Hiçbir hareket yok. KİTAPCİNİ: Bana yanıt çok basit gibi geldi. soranın kendisi. Ona dayanacak artık asla çıkmayacak. İsterseniz şimdi sorunuzu da yöneltebilirsiniz. KİTAPCİNİ: Sadece kendini övmek için uydurulmuş bir bilmece bu. Bir defada bilirseniz. Bilin bakalım. ANDAY: Ben de aynı fikirdeyim. ANDAY: Gerek kalmadı... Aksi taktirde. ANDAY: Cevabı veriyorum. Girebilirsiniz dediğine göre hepimiz girebileceğiz demektir. gözümüzde büyüttüğümüz kadar da zeki birisi değil. Yanıt sizsiniz. sonra içeri girebilmenin yanında zaten soru sorma hakkını da elde edebileceksiniz. KAKTULA’NIN SESİ: Önce cevabı verin. zayıf bir dev bu. KİTAPCİNİ: Bu demektir ki rakibimiz. Bilin bakalım hangisi? Çok güçlüdür ama çok korkak. Cevabı bildiniz.

KAKTULA’NIN SESİ: Girin bakalım. Haydi içeri girelim.28 MERVE: Kapı açılmaya başladı. benimle baş etmek nice kolaydır? . Girmek kadar. çıkmak da kolay olabilecek mi? Göreceğiz bakalım.

KİTAPCİNİ. Ben ormanın büyücü devi Kaktula’yım. oh bulu bula. KAKTULA: Cesaretli yaratıklara da bayılırım doğrusu. ne işiniz var benim sarayımda? Ne istiyorsunuz? ANDAY: Biz buraya size ait olmayan bir şeyi geri almaya geldik. MERVE: Siz daha. HOMURKULAK.29 SAHNE 7 (MERVE. Sizler benim içim kolay lokmalarsınız.. Çok akıllı biri olarak. Birazdan ona dersini vereceğiz. demek ki! Bizler dünyayı her gün biraz daha güzele götürmekte kararlı insanlarız. Benden izinsiz ve davetsiz. Siz ki bilmeceyi çözmekle girmeyi başardınız. diye. YAZAR) KAKTULA: İçeri girmeyi başaran siz yabancılar! Kibarlık yapıp size hoş geldiniz demeyeceğim. KAKTULA: O zaman beni iyi dinleyin. KAKTULA: İki küçük çocuk. KAKTULA: Burada ben alt edilmedikten sonra her şey bana aittir. . KAKTULA.. ANDAY: Şimdilik kızma. ben yenemeyeceğim kimseye kafa tutmam. ANDAY. Homurkulak. ANDAY: Seni her konuda alt edeceğimizi garanti edebilirim. Her kuşun eti yenmez. Buradaki herkes benim kölemdir. Çağlara ve zamanlara meydan okuyan beni siz mi alt edeceksiniz? HOMURKULAK: Hobodo dodo. ya da ebediyen şu gördüğünüz yazar gibi benim kölelerimden biri olursunuz. üstelik kendi kurallarımla. ve bir tane de ne olduğu belirsiz bir garip kulaklı. Bu saraya girmek aslında zordur. MERVE: Bizde bir atasözü vardır. Şimdi de Saray Olimpiyatlarında beni ya yenersiniz. Ancak cevap vermeniz gereken bir sorum var. Ancak çok kolay rakiplerle mücadele ederim. Senin gibi bir dostumuzla ve biz insanlarla dalga geçmenin ne demek olduğunu öğrenecek. Hatta sizler bile. KİTAPCİNİ: Alt etmekten ne kastettiğini hemen öğrenmemiz gerek. insanların istediklerinde neler başarabileceklerini bilmiyorsunuz. ey cesur zayıflar.

oh bulu bula. Yetenek yarışmasındaki rakibim karşıma çıksın. ANDAY: Anlaşıldı. MERVE: Bizi daha fazla oyalamayın da yapılacak olanları söyleyin. KİTAPCİNİ: Merak etme.. KİTAPCİNİ: Herkes kendine bir alanda bir konu seçsin. Benim için hiç kolay olmayacak. Finalinde bir güç ve kuvvet yarışması.. adil ve centilmence bir yarışma olsun dileği olur. KİTAPCİNİ: Ne de olsa kuralı belirleyen o. Zayıf ve zavallı varlıklar. Homurkulak. oh bulu bula. Sizlerle zaten adil bir yarışma asla düşünülemez. ANDAY: Bana da yetenek yarışması kaldı. KAKTULA: Bütün yarışmalardan önce. Sizi yenmek için hepimiz sabırsızlanıyoruz. benim görünmez halimle sana yeterince yardımcı olabileceğim. ANDAY: Ben hazırım. . KAKTULA: İlk karşılaşma yetenek ile ilgili olacak. ANDAY: Kaktula’nın gözleri de bozuk anlaşılan. KAKTULA: Sizin içinizde bir kişi daha mı var? HOMURKULAK: Hobodo dodo. Daha sonra bir bilgi yarışması. ANDAY: Adil ve centilmence olmaması iyi.30 ANDAY: Biz senin istediğin her şartta mücadeleye hazırız. ama denemenin başarmak kadar önemli olduğunu biliyorum. ama ben bu dilekte bulunmuyorum. Hiç değilse vicdan azabı çekmeme neden olmayacak. KİTAPCİNİ: Tabii ki kendi yöntemlerimizle. HOMURKULAK: Hobodo dodo. MERVE: Ben de bilgi yarışmasına katılmak istiyorum. Sen güç ve kuvvet müsabakasına katılıyorsun. KAKTULA: O zaman yetenek yarışmasıyla başlıyoruz.

KİTAPCİNİ: Balonu kap ve omzuma atla. MERVE: Balon atıldığında. 1-0. KİTAPCİNİ: Bu taktik tuttu. HOMURKULAK: Hobodo dodo. . ve işte yine girdi. ANDAY: Önemli değil arkadaşlar. 1-1. Ben kendi işime bakarım. ve işte yine sayı. HOMURKULAK: Hobodo dodo. oh bulu bula. MERVE: Kaktula hiç sayı kaçırmayacak gibi görünüyor.31 KAKTULA: Şimdi yapılması gerekenleri gösteriyorum. oh bulu bula. 3-2. Sonuç yine eşitlik. ANDAY: Bu iş bizim için de çok kolay. bu çocuk nasıl da yükseliyor böyle. o çemberden kolay kolay geçmez. MERVE: Hey. Yine aynı şekilde devam ediyoruz. Gerisi balonu içeriye bırakmana kalıyor. 3-3. Beş adet balonu sırasıyla kusursuz bir şekilde geçiren bu bölümü başarmış sayılacak. KAKTULA: Hey. ANDAY: İşte Sayın Kaktula. HOMURKULAK: Hobodo dodo. KAKTULA: Benim yenilmez biri olduğumu göreceksiniz. Ama bu bizim de başaramayacağımız anlamına gelmiyor. 2-1. beş adetini bu çemberin içinden geçirecek. İkinci balonu da atıyorum. oh bulu bula. 4-4. Onun boyunun yeterince uzun olması onun için bir avantaj. Bu çuvalın içindeki balonları çıkartıyorum. çak Homurkulak. İlk balonu ben atıyorum. 2-2 KAKTULA: Anlayamadığım bir şeyler oluyor. Rüzgar onu başka yerlere uçurabilir. ve işte girdi. göreceksiniz. bizde de yükselme yeteneği var. Her iki taraf da buradaki balonlardan. Yine beraberliği sağladık. KAKTULA: Hop ve 4-3. ANDAY: Sizin boyunuz uzunsa. Üçüncü balon da işler değişecek. sanki altında birisi var.

Bu defa da atarsan ilk bölümde beraberlik olacağından. Boyuma göre olan bu potada hep ben kazanırdım. Atmaya çalışanlar. 5-5. oh bulu bula. . KİTAPCİNİ: : Sadece sakin olman yetiyor. Merve. HOMURKULAK: Hobodo dodo. en az birini kaçırırlardı. Bu çocuk sinirlerimi bozmaya başladı. Atışları rüzgarın azizliğine uğrardı. Şimdi de sıra sende.32 KAKTULA: Bu işte bir iş var ama ne? Balonlar normalde bu kadar düzenli bir şekilde gitmezdi. İşte 5-4. bir sonraki yarışmaya katılma hakkını elde edebileceksiniz. ANDAY: Ve sayı. Bizbizifrak.

Yarışmacı gelsin. KAKTULA: Birinci sorunu soruyorum. ANDAY. kekik. MERVE: Domates. Umarım bilemezsiniz de hizmetkarlarım çoğalır. KAKTULA: O zaman geç bakalım şu taşların arkasına. HOMURKULAK: Hobodo dodo. değil mi? Ben hazırım. Bilgilerinizi bir ölçeyim bakayım. su. tuz ve koyun eti bulunur. Kaktula. İçinde neler var? Hepsini söylemen gerekir. Orman kebabı nedir? MERVE: Bir çeşit etli kebaptır. Şimdi bilgi yarışmasını başlatıyorum. oh bulu bula. kopya çekemeyesin.. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Hah ha! KİTAPCİNİ: Homurkulak’ı iyi izle ve sözlerinden çıkarmaya çalış. Orman gibi diye hangi insanlara denir? . patates. KAKTULA: İlk soruyu bildiğin için ikinci soruyu soruyorum. KAKTULA: Sen orada ne söylüyorsun? ANDAY: Sıkılmış da şarkı söylüyor. MERVE: Ben hazırım. Yoksa bilememiş kabul edileceksin. ANDAY: Ormanla ilgili bilgilerin yeterli mi ki Merve? MERVE: Biliyorsun ben boş vakitlerimde oyun saatim bittikten sonra bol bol okurum. oh bulu bula.. Onlardan uzak dur ki. MERVE: İçinde soğan. HOMURKULAK. Konu ormanla ilgili. havuç. YAZAR) KAKTULA: İlk aşama tamamlandı. KAKTULA: Bu kadarı yetmez. KAKTULA. KİTAPCİNİ gerekirse beni de destekler. bezelye. KİTAPCİNİ.33 SAHNE 8 (MERVE.

oh bulu bula. KAKTULA: Bu soruyu da bildin. KİTAPCİNİ: Diğer elime de bak. Ansiklopediden ilgili maddenin yansımasını yapıyorum. KAKTULA: Olamaz. oh bulu bula. HOMURKULAK: Hobodo dodo. KAKTULA: Siz konuşmayın. kaşı birbirine karışmış insanlara denir. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Sen iyice düşün. KİTAPCİNİ: Scolytidae familyası. KAKTULA: Neden zararlı olduğunu daha söylemedin. Daha onların Latince’de hangi familyaya ait olduğunu bile bilemiyorsun. Ormanbahçivanı adı ne için kullanılır? KİTAPCİNİ: Bunda bir şaşırtma olsa gerek. cici kız. sakalı. Ben evdeki ansiklopedilerinize uzaktan bir göz taraması yapayım. MERVE: Özellikle çam sürgünlerinin kırılmasına sebep olurlar. Eminim ki sen de bilemeyeceksin. Şimdiye kadar kimse bu soruyu bilememiştir. MERVE: Saçı. MERVE: Ormanda zararlı sayılan iki böcek türünün ortak adıdır. KAKTULA: Onlar benim tam sevdiğim türde hayvanlardır. Merve çok iyi gidiyorsun. KAKTULA: Bu son soru. Doğru kabul edemeyeceğim. MERVE: Scolytidae familyası. ANDAY: Bunun bir insan olmadığı kesin. . olamaz bu ya! Bilgi yarışmasını da kazandınız. Dikkatini sakın dağıtma.34 KİTAPCİNİ: Kaktula’ya bak ve anlat. KİTAPCİNİ: Elimin içine iyice bak. ANDAY: Yaşasın. Başaracağına inanıyorum. MERVE: Ben yine hazırım.

Bu yüzden. . HOMURKULAK: Hobodo dodo. Sahi orman kebabını nasıl bu kadar iyi biliyordun? HOMURKULAK: Hobodo dodo. oh bulu bula. MERVE: Biliyorsun biz bir ekibiz. KİTAPCİNİ: Daha önce izlediği dünyalılardan biri de aşçıydı. oh bulu bula. senin sıran geliyor.35 ANDAY: Harikaydın Merve. ANDAY: Biliyorum. yemezse de bir çok dünya yemeklerini iyi bilir.

Sizin yarışmacınız sadece göğsüme değebilir. Aksi taktirde yenilmiş sayılır. bütün gücünü de bize teslim etmesi gerektiğini unutmasın. Saray gerçek yerini ve değerini bulacak.36 SAHNE 9 (MERVE. KİTAPCİNİ: Homurkulak’ın yeteneklerini unutmuşa benziyorsunuz. KAKTULA: Kabul ediyorum. Sadece kendi doğal organlarınızı kullanabileceksiniz. KAKTULA. KAKTULA: Bu kolay kolay olmayacak. HOMURKULAK: Hobodo dodo. gücünüzü de tüketmiş olacaksınız. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Ben her çeşit alet kullanabilirim. Kuralları bilmeniz gerekiyor. Bu defa beni yenmek zorundasınız. ANDAY: Bu tam bir adaletsizlik. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Ben her tarafınıza vurabilirim. MERVE: Sarayı mı? Biz ne yapacağız ki sarayı? ANDAY: Göreceksin. ANDAY. . ANDAY: Arkasındaki kırmızı noktasını koruması gerekmez mi?. KİTAPCİNİ. Siz ise hiçbir alet kullanamayacaksınız. KAKTULA: Beni yenebilmeniz için üç defa beni yere devirmeniz gerekecek. ANDAY: Sarayı da bize bırakacaksın. Ben kazandığımda sizlerin zaten hiçbir söz hakkı kalmayacak. oh bulu bula. HOMURKULAK. Onun hızına ulaşmak için Kaktula’nın daha bir fırın ekmek yemesi gerekir. MERVE: Haksızlık. YAZAR) KAKTULA: Şimdi son bölüme geldik. oh bulu bula. Ben ise bir defa devirdiğimde yarışma bitmiş olacak. ANDAY: Üçüncü kez düştüğünüzde. oh bulu bula. KİTAPCİNİ: Üçüncü kez düştüğünde yenilmiş olacağı gibi.

) Ditti dibi duvak. ANDAY: Kulağının biri kaldı. sen. oh bulu bula. ditti dibi duvak. HOMURKULAK: Hobodo dodo. KAKTULA: Sen yine aynı numarayı yapıyorsun demek.) Hobodo dodo. Homurkulak Kaktula’nın yanına gelir ve dişini deve değdirerek yere düşürür. HOMURKULAK: (Herkes donmuş bir vaziyetteyken. HOMURKULAK: (Herkes donmuş bir vaziyetteyken. KAKTULA: Ne oluyor bana? Ne oldu buna? Bir şey yaptım ama ne? Son kez alt edilmeden bunu bir daha yapmalıyım. garip kulaklı yaratık. Buna rağmen dişini deve değdirerek bir kez daha yere düşürür. HOMURKULAK: Hobodo dodo. HOMURKULAK: (Herkes donmuş bir vaziyetteyken. garip kılıklı varlık. oh bulu bula. Bu defa ani gelişine karşı hazırlıklıyım. KAKTULA: Görürsün şimdi. oh bulu bula. Homurkulak sahnenin bir ucuna geçer. HOMURKULAK: (Herkes donmuş bir vaziyetteyken. KAKTULA: Ne oluyor? Ne oldu bana? HOMURKULAK: Hobodo dodo. oh bulu bula. KAKTULA: Yaklaş bakalım yanıma. yine çok hızlı kaçtın oraya. hodoyu modoyu. oh bulu bula.37 ANDAY: Biz hazırız. oh bulu bula. Homurkulak sahnenin diğer ucuna geçer. Seni mahvedeceğim. ditti dibi duvak. Homurkulak’ın tek kulağı kalır. MERVE: Homurkulak onun diğer iki canını da alırsın. dulaak. İşte rakibiniz karşınıza çıktı. Homurkulak Kaktula’nın yanına gelir fakat Kaktula Homurkulak’tan kurtulmak isterken farkında olmadan eliyle arkasına dokunur. .) Hobodo dodo. ANDAY: Yaşasın ilk canı gitti. KAKTULA: Sen ne zaman geçtin oraya.) Hobodo dodo.

HOMURKULAK: Hobodo dodo. son hareket de kendisinden geldi. oh bulu bula. Homurkulak’ın en tehlikeli olan yeri dişine kendisi dokundu. ANDAY: Artık veda zamanı geldi. o kadar hızlı uzaklaşamıyorsun. Yoksa. oh bulu bula.) Ah. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Homurkulak şimdi daha dikkatli olman gerekecek. bana ne oldu? Elimi kaldıracak güç bulamıyorum.) . Artık ormana ve hayvanlara zarar veremeyeceğiniz bir yerlere gidin ve kimseye zarar vermeden yaşamayı öğrenin. KAKTULA: (Homurkulak’ın dişine dokunur dokunmaz elektriğe dokunmuş gibi kendini yerde bulur. Hey bakın! Masalın yazarı da kımıldamaya başladı. Enerjisinin sadece üçte ikisi gitti demektir. HOMURKULAK: Hobodo dodo. HOMURKULAK: Hobodo dodo. KAKTULA: Şu dişinden yakalayıp seni bir yere sereyim hele. KAKTULA: Elveda.38 MERVE: Bir şey olmayacak. oh bulu bula. Ben bu ormanda bu şekilde yaşayamam. oh bulu bula. (Saraydan çıkar. Her şeyi bırakıyorum. MERVE: Orman kurtuldu. ANDAY: İşte bu. Sayın Kaktula. KİTAPCİNİ: İşte. kazandık. Terk ediyorum buraları. evet bütün büyü gücüm bitti. oh bulu bula. KAKTULA: Hey. ben artık bu ormanda yaşayamam. HOMURKULAK: Hobodo dodo. ne oldu bana. değil mi? KİTAPCİNİ: Şu an için üç kulağından iki tanesi yenilenmek zorunda kalacak. KAKTULA: Şimdi bakıyorum.

bilmiyorum ama mükemmel bir iş başardınız. hayvanların bir daha rahatsız edilmemesi için size ihtiyaçları var. . KİTAPCİNİ: En güzeli hayvanları da buraya getirmek ve sarayı onların kullanımına sunmak. YAZAR: Onu alt etmeyi başardınız demek. YAZAR: Nasıl yaptınız. ANDAY. ANDAY: Sayın yazar. oh bulu bula. HOMURKULAK: (Saraydan dışarı fırlar. YAZAR) YAZAR: Ben neredeyim? Ha. O zaman mükemmel bir takımsınız siz. MERVE: En önemlisi orman da yok edilmekten kurtuldu. KİTAPCİNİ: İşte bu kez de başardık. Merve. KİTAPCİNİ. ANDAY: Artık hayvanlar da özgür ve mutlu olacaklar. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Onları getirmek uzun sürmez mi? KİTAPCİNİ: Homurkulak’ı tanımadığı belli oluyor. isterseniz hayvanları buraya getirelim ve masalın geri kalan kısmını tamamlayalım. Masal yazarken Büyücü kaktula beni masala çekip ormanı mahvetmeye çalışmıştı. hatırladım. YAZAR: Kaktula nerede? ANDAY: Artık bu ormanı terk etti. oh bulu bula. Bundan sonrası için bu saray tam onların ihtiyacı olan bir yer. Yazar da uyanmışken hayvan kahramanlarımız masallarını bitirmeliler ANDAY: Sayın yazar.39 SAHNE 10 (MERVE. oh bulu bula. siz de tamamen kurtuldunuz. ama ormandaki hayvanları unutmayalım. YAZAR: Bu mükemmel olur. HOMURKULAK: Hobodo dodo. MERVE: Yaşasın. böylece gördüğün gibi bizim ödevimiz de tamamlanabilecek.) Hobodo dodo. Bu işi güzel bir şekilde noktalamamız gerekiyor. HOMURKULAK.

MERVE: Onları yeniden görmek çok güzel olacak.40 ANDAY: Siz masalın gerisini hazırlaya durun. . okulun en başarılısı olma özelliğimi koruyabileceğim. Ben de zayıf almayarak. YAZAR: Onları hep mutlu olacakları bir masal dünyasına yerleştirmek ve mutlu olmalarını sağlamak çok güzel bir duygu.

41 SAHNE 11 (MERVE. AYI. avlanmak yasak olmalı. Mükemmel bir şey bu. ASLAN: Vaaov vaov. Eğlence merkezimizi kurmaya oybirliği ile karar verdik. TİLKİ: Hauuv hih hi. Buu eğlence yerini hep birlikte yönetebileceğimizi herkes görmeli. Bütün hayvanlar bizi örnek alıp yaşamlarını değiştirmeli. AYI: Uhhao gır. korkusuzcaa işte geldik buraya. Bu merkezde herkes eğlenirken. Biz haayvanların canının sıkılmaması için. ANDAY. HOMURKULAK. bu sarayı eğlence merkezi yapalım. Bütün hayvanlarr bizi görmeli. oh bulu bula. Örneğin burada. KİTAPCİNİ. MERVE: Kaktula artık sizleri rahatsız edemeyecek. YAZAR) MERVE: İşte Homurkulak ve Hayvan dostlarımız da geldi. O zaaman bu işi modern yöntemlerle çözelim. Kabul edilmiştir. ASLAN: Vaaov vaov. Ormanın güzel kurulmasında neşe ve mutluluk içinde ormanın sakinleri. AYI: Uhhao gır. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. ASLAN: Vaaov vaov. TİLKİ: Hauuv hih hi. bir eğlence merkezi kurmaya karar verirler. TİLKİ. Diğer bütün hayvanlar muutlu olacaklar. Yarım kalan masalımızı güzel bir finalle tamamlamalıyız. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Yeniden görrüşmek ne güzel! ANDAY: Bizim için de sizleri yeniden görmek çok güzel. Kabul edenler. . Artık bu saray hayvanların koorkulu rüyası olmayacak. Hayvanlar ne güzel de anlaşabiliyor denmeli. ne güzel şeyler üretebiliyorlar ve ne de güzel anlaşabiliyorlar demeli. YAZAR: Ormanın sakinleri yeni bir hayatı kurmak sizlerin elinde. TAVŞAN. hayvanlar alemi dışında yeni kurallarımız da oolmalı. etmeyenler. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. ASLAN.

uhhao gır. oh ne güzel. Neşe içinde yaşayalım Dans edelim hep birlikte.42 YAZAR: Böylece hayvanlar. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. HAYVANLAR: Dans edelim hep birlikte. . ASLAN: Vaaov vaov. Hayvanların kardeşliği için Dans edelim hep birlikte. ormanın içinde yeni bir yaşam kurmaya koyuldular. Herkes versin el ele Dans edelim birlikte. AYI: Uhhao. ah ne güzel Mutlu olmak isteyenler Dans edelim hep birlikte. Ah ne güzel. Oh ne güzel. ne güzel. Aartık ne yapacağımızı kararlaştırdık. TİLKİ: Hauuv hih hi. Çok güzel. Dans edelim hep birlikte. çok güzel Ormanlı olmak ne güzel. Bir sağa gidelim Bir sola el ele Ah ne güzel. Yürüyün tek ayak üzerinde. Büyücü devden de kurtulduğumuza göre hayvanların dostluk dansını yapmanın tam sırası. Yavaş yavaş zıplayalım.

Sizin de bekleyenleriniz vaardır. TİLKİ: Hauuv hih hi. ASLAN: (Hep birlikte dans etmeye başlarlar. TİLKİ: Hauuv hih hi. Hem de mutlu bir sonla tamamlandı. Yine görüşmek üzere. Oormanımızı sakın unutmayın. Sizlerden ayrılmak vakti geldi. Sizleri çok sevdik. Masalımız soona erdi. YAZAR: Her şeyin bir sonu olduğu gibi bu masalın da sonu geldi. HOMURKULAK: Hobodo dodo. (Çıkarlar. AYI: Uhhao gır. Herkese hoşça kalın. Birr şeyler üretmek ne kadar güzel ve ne kadar anlamlı. Dansımızı da yaptık. Canınız sıkılırrsa hayvan masallarından okumayı unutmayın ve bizi hep hatırlayın. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. ANDAY: Hoşça kalın. Güle güle gidin.43 ASLAN: Vaaov vaov. oh bulu bula. AYI: Uhhao gır. ASLAN: Vaaov vaov. ANDAY: Sevgili hayvan dostlarımız.) YAZAR: Ben kitabımın başına geçeyim. Bunu da tattık. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım . İşte ormaanımız kurtuldu.)Vaaov vaov. MERVE: İnanın çok zor bu bizim için. Bizleri de uunutmayın. TİLKİ: Hauuv hih hi. MERVE: Sizi unutmayacağız. HOMURKULAK: Hobodo dodo. TAVŞAN: Hıff hıf hıff hım. oh bulu bula. hem de çok. KİTAPCİNİ: Bizim için de gitmek vakti. AYI: Uhhao gır.

KİTAPCİNİ) (Kitabın kapısından hepsi sırayla ön sahneye çıkarlar. diğer kulaklarını yeniden yerine koyduktan sonra. oh bulu bula. Bu da sizlere yeni dünyaların kapılarını açıyor. MERVE: Sizinle geçen zamanımız çok hoş oldu. tekrar normal dünyanıza geri döndük. oh bulu bula. HOMURKULAK: Hobodo dodo. bizi yine unutma. ANDAY: Homurkulak. ANDAY.) KİTAPCİNİ: Masal dünyasını terk ederek. içimden gelen birkaç satırdan oluşan şarkımla duygularımı dile getirmek istiyorum. HOMURKULAK: Hobodo dodo. O bambaşka ve çok güzel oluyor.44 SAHNE 12 Masal Kitabının önü. KİTAPCİNİ: Artık sizler denemenin. Yeni insanlara ve hayatlara doğru yol almanızı sağlıyor. mücadele etmenin ve en önemlisi coşku içinde yaşamanın zevkine varmayı öğrenmişsiniz. ama en önemlisi bir şeyler yapmayı denemek ve başarmak. İzin verirseniz. (MERVE. ANDAY: Gitme zamanınız geldi. . HOMURKULAK. MERVE: Sizleri tanımak çok güzeldi. Şarkılarla ve şiirlerle yaşanan ayrılıklar üzüntüyü ve hüznü unutturur. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Çok güzeldi eğlenmek. Ben sadece sizlerle olmaktan mutlu olduğumu söylemekle yetineceğim. değil mi? MERVE: Bizim için sizler hep burada ve kalbimizdesiniz. oh bulu bula. Çok güzeldi neşelenmek. KİTAPCİNİ: Elbette ayrılıkların en güzelini yaşatmış olursunuz bana.

Dostları sevmek çok güzeldi. Çok güzeldi neşelenmek. KİTAPCİNİ . ANDAY: Yine gelin. KİTAPCİNİ: Bu güzel sözlerden sonra artık huzur içinde gidebilirim. Çok güzeldi eğlenmek. Çok güzeldi eğlenmek. Çok güzeldi eğlenmek. Çok güzeldi neşelenmek. olur mu? Sizi hep bekleyeceğiz. Haydi hazırlan Homurkulak. Bulutlardan tatlı bir şarkı dinler gibi. Güle güle. Kavuşmayı beklemek çok güzeldi Bitmeyecek bir şarkıyı söylemek gibi. Çok güzeldi neşelenmek.45 Bulutlarda yaşamak gibi. HOMURKULAK: Hobodo dodo. Sizlerle paylaşmak çok güzeldi. KİTAPCİNİ: Benim adım KİTAPCİNİ Çocuklar dinleyin beni Sevmek ve korumaktır kahramanların görevi Benim adım biliyorsunuz. Görüşmek üzere. Şarkılarla yaşamak gibi. oh bulu bula.

Bütün arkadaşlarımıza hoşça kalın derken sevinçten gözümden yaş geliyor. Birbirlerine el sallarlarken.) ANDAY: Merve sen neden ağlıyorsun ki? MERVE: Ben ağlamıyorum ki! Sadece seviniyorum. PERDE . oh bulu bula. ışığın içine giren KİTAPCİNİ ve Homurkulak yok olur.46 Sevgilerle yaratılacak dünyalarda Oyunlar ve şarkılarla Hep hayallerle iç içe Ben yine geleceğim Hayallerle hep birlikte HOMURKULAK: Hobodo dodo. (Bir ışık ve duman yoğunluğu oluşur.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful