This action might not be possible to undo. Are you sure you want to continue?

by : DR. T.K. JAIN AFTERSCHO☺OL centre for social entrepreneurship sivakamu veterinary hospital road bikaner 334001 rajasthan, india FOR – CSE & PGPSE STUDENTS (CSE & PGPSE are free online programmes open for all, free for all) mobile : 91+9414430763

5 DECEMBER 09 www.afterschool.tk 1

My words.....

My purpose here is to give a few questions, which are often asked in aptitude tests and competitive examinations. Please prepare well for your examinations. Please pass this presentation to all those who might need it. Let us spread knowledge as widely as possible. I welcome your suggestions. I also request you to help me in spreading social entrepreneurship across the globe – for which I need support of you people – not of any VIP. With your help, I can spread the ideas – for which we stand....

5 DECEMBER 09 www.afterschool.tk 2

**Data sufficiency question ...
**

Are two triangles congruent? a. Both triangles are right angled. b. Both are of same perimeter. Answer : this information is indequate and we cant get the answer on the basis of such limited information

5 DECEMBER 09 www.afterschool.tk 3

**Data sufficiency question ?
**

In what time the cylinder completes one rotation? a. Radius of cylinder is given. b. Speed (angular) is given. Answer : BOTH THE STATEMENTS ARE REQUIRED (we get anwer using both)

5 DECEMBER 09 www.afterschool.tk 4

.Data sufficiency question . b. PQR is an isosceles triangle. ANSWER : BOTH THE STATEMENTS ARE REQUIRED 5 DECEMBER 09 www. What's the length of PQ? a. The length of QR is 7.afterschool. The angle of PQR is 90 degree..tk 5 .

b. Area of circle is168. Answer : both the statements are required 5 DECEMBER 09 www.tk 6 .afterschool. The segment PQ forms the diameter of circle.What's the ratio of length of the line segment PQ to the length of arc PQ. when PQ forms the arc of a circle? a.

In a 1 km race.Find A's time over the course? Speed of B = 28/7 = 4 m per second total time by B = 1000/4 = 250 seconds total time by A = 250-7 = 243 seconds answer 5 DECEMBER 09 www.afterschool.A beats B by 28 m or 7sec.tk 7 .

A runs 1 3/4 times as fast as B.If A gives B a start of 84 m,how far must be winning post be so that A and B might reach it at the same time ?

Options : 220, 196, 190, 144 solve from options : start with 196 196 – 84 = 112 196/112 = 1.75 this is given in question : 1 3/4 ratio 1 is equal to 1.75 answer

5 DECEMBER 09

www.afterschool.tk

8

A can run 1km in 3 min ,10sec and B can cover same distance in 3 min 20 sec. By what distance A beat B?

1 km = 1000 meters distance covered by B when A finishes : 3.16 / 3.33 * 1000 = 948.9 or 949 meters thus A defeats B by 51 meters. Answer

5 DECEMBER 09 www.afterschool.tk 9

In a 100m race,A runs at 8km per hour.If A gives b a start of 4 m and still beats him by 15 sec,what is the speed of B?

Speed of A = 8 * 5/18 = 2.22 meters per second time taken by A = 100/2.22 =45.05 time taken by B = 45.05 +15 = 60.05 seconds distance covered by B = 100-4 = 96 meters speed of B = 96/60.05 =1.6 meters per second speed of B in km / h = 1.6 * 18/5 = 5.76 km per hour answer

5 DECEMBER 09 www.afterschool.tk 10

A and B take part in 100m race .A runs at 5km per hour. A gives B a start of 8 m and still beats him by 8 sec. What is the speed of B?

Speed of A = 5 * 5/18 = 1.39 time taken by A = 100/1.39 =71.94 seconds time taken by B 71.94 + 8 = 79.94 sec. Distance covered by B = 100 -8 = 92 meters speed of B -92/79.94 =1.15 speed of B 1.15 * 18/5 = 4.14 km per hour. Answer

www.afterschool.tk

5 DECEMBER 09

11

If length and breadth of a rectangle are increased by 20% each.tk 12 . what is the change in area ? Let us assume L = 20 and B = 10 area = 200 increase : L =20+4 = 24 and B = 12 new area = 288 increase in area is 44% shortcut = X +X +(X*X%) =20+20+4 = 44 % 5 DECEMBER 09 www.afterschool.

afterschool.If length and breadth of a rectangle are increased by 30% each. what is the change in area ? Let us assume L = 20 and B = 10 area = 200 increase : L =20+6 = 26 and B = 13 new area = 338 increase in area is 69% shortcut = X +X +(X*X%) =30+30+9 = 69 % 5 DECEMBER 09 www.tk 13 .

what is the change in area ? Let us assume L = 20 and B = 10 area = 200 increase : L =20+6 = 26 and B = 7 new area = 182 decrease in area is 9% shortcut = decrease of (X*X%) =30*30% = 9% decrease note : it doesnt matter whether length is increased or width is increased.If out of length and breadth of a rectangle length is increased by 30% and the other is decreased by 30%.tk 14 . 5 DECEMBER 09 www.afterschool. the answer is same in such questions.

what is the ratio of the rates of flow in two pipes of diameter 2 &4 ? (1/2)^2 and (1/4)^2 ¼ : 1/16 or 4:1 or take radius : 1^2 : (1/2)^2 =1:1/4 or 4:1 answer 5 DECEMBER 09 www.The ratio of the flow of water in pipes varies inversely as the square of the radius of the pipe.tk 15 .afterschool.

afterschool.B.S ANSWER = A 5 DECEMBER 09 www. A and B are good in Hindi but poor in English.D are studing together in class 12.4 friends A. A and C are good in Sanskrit. but poor in geography. g B G in H & M & S p in e C g in S p in g D g in M. Who is not good in maths but good in Hindi?: A g In H & S p in e.tk 16 . D and B are good in Maths as well as in Sanskrit.C.

What is the % of water in the new mixture? Total quantity of mixture = 12+10 =22 total water : 9.afterschool.A man buys 12 lts of liquid which contain 20% of the liquid and the rest is water.6 =16.6/22 =75% answer 5 DECEMBER 09 www.6+7 = 16. He then mixes it with 10lts of another mixture with 30% of liquid.tk 17 .

so we will add 5 to l numbers also increase : 3 to 4 (addition of 1).e6h.SERIES : b3c..afterschool.. one is added to b. in 3 we add 3 to e . c4e.h9l.tk 18 . 6 to 9 (addition of 3) and 9 to 13 (addition of 4) answer 5 DECEMBER 09 www. 4 to 6 (addition of 2). in 2nd case rd we add 2 to e .?? L13q answer in the first case.

tk 19 .afterschool. 6 speak english and punjabi 9 can speak only english.( 9+6+3) = 5 answer 5 DECEMBER 09 www. how many speak all the 3 languages? 23 .In a class of 50 students 23 speak English 15 speak Hindi and 18 speak Punjabi 3 speak only english and hindi.

5. decimal number 194 is equal to 1234? Options : 3.afterschool.In which of the system.tk 20 .16 try with options : try for 5 1*(5^3)+(2*5^2)+(3*5^1)+(4*5^0) =125+50+15+4 =194 so answer is 5 answer 5 DECEMBER 09 www.8.

afterschool.If TAFJHH is coded as RBEKGI then RBDJK can be coded as --------ANS: PCCKJ 5 DECEMBER 09 www.tk 21 .

R denotes round-off.7 to 7 5.8) 373 / 5 = remainder is 3 3.4 rounded off to 3 7.7)+R(5.5)+R(3.4)+T(7.afterschool. T denotes truncation: M(373.tk 22 . M denotes modulus operation.Find the result of the following expression if.8 to 6 total : = 19 ANS:19 5 DECEMBER 09 www.

afterschool. If however there were 10 men less it will take 10days more for the work to be finished.tk 23 .A certain number of men can finish a piece of work in 10 days. How many men were there originally? Number of men =x total work =10X 10X = (X-10)(20) 10X=20X-200 X=20 answer 5 DECEMBER 09 www.

tk 24 .1200/.In simple interest what sum amount of Rs. 1120/.in 4 years and Rs.afterschool.in 5 years? Interest = 1200 – 1120 = 80 the total interest for 5 years = 400 principal = 1200-400 = 800 answer 5 DECEMBER 09 www.

Which part of total people speaks both languages. Answer 5 DECEMBER 09 www.tk 25 . 7 speaks french and 8 speaks spanish. 3 do not speak any language.There are total 15 people. So there are 3 persons who speak both the languages.afterschool. 7+8 = 15 BUT IT SHOULD BE 12 (because 3 dont speak any language).

but his new speed is 12/3 = 4. Answer (you may assume other figures also but the answer will be the same). He should increase his speed by how much Let us assume that the jogger takes 4 ours for 12 KM.afterschool.A jogger wants to save 1/4th of his jogging time. His earlier speed was 12/4 = 3.tk 26 . Now he will save 1/4th so he will take 3 hours for 12 KM. 5 DECEMBER 09 www. he increased his speed from 3 to 4 or 33% increase in his speed.

A is an integer.afterschool. Find a? Find HCF of (89-4) and (125-6) HCF of 85 and 119 is 17 answer = 17 answer 5 DECEMBER 09 www.tk 27 . Dividing 89 & 125 by A gives remainders 4 & 6 respectively.

Suppose there are 560 units of work among 8 persons.29% answer 5 DECEMBER 09 www.afterschool. Now there are only 7 persons so each person is doing 80 units of work (instead of 70 units of work).tk 28 . If 1/8 members are absent then work increased for each person by what %.In a office work is distributed between p persons. The work increased by : 10 on 70 10/70*100 = 14.

315. 300. ? We can write these numbers as multiples of 15 : 8. 21.tk 29 . 345.afterschool.23 the next digit should be : 5 DECEMBER 09 www.20.120.

tk 30 .5 DECEMBER 09 www.afterschool.

THUS IF YOU PUT POWER OF ZERO ON 100000. IT WILL BECOME 1. 5 DECEMBER 09 www.tk 31 .afterschool.RULE : a^0 =1 IF ZERO IS PUT AS POWER OF ANY NUMBER. IT WILL BE EQUAL TO 1.

EXAMPLE : (2/3) ^3 = 8/27 ANSWER 5 DECEMBER 09 www.RULE : (a/b)^n = a^n / b^n IF YOU TAKE UP POWER OVER A FRACTION.tk 32 . YOU CAN PUT IT SEPARATELY ALSO.afterschool.

ANSWER 5 DECEMBER 09 www.(27)^2/3 =? 1. FIRST WE PUT 27 AS 3^3 BECAUSE WE KNOW 3*3*3 = 27 = (3^3)2/3 WE CAN CANCEL POWR OF 3 3^2 = 9.afterschool.tk 33 .

5 DECEMBER 09 www.. (TILL 10) = 1024 SO WE CAN WRITE : 1024 = 2^10 = 4^5 (4^5)-4/5 (NOW CANCEL 5) = (4)-4= 1/(4)4 (ANY POWER IN NEGATIVE WILL PUT THE NUMERATOR INTO DENOMINATOR) = 1/256. WE KNOW THAT 2*2*2*2*2.(1024)^-4/5 =? 1. FIRST PUT 1024 AS 2^X.tk 34 ..afterschool...

(X-1) * (X+1) = (X^2 – 1) So we can write it as : =2^(x^2-1) = 256 now factorise 256 = 2*2*2*2*2*2*2*2=2^8 2^(x^2 -1) = 2^8 or X^2 = 9 X = 3 answer 5 DECEMBER 09 www.tk 35 .afterschool.If 2^(x-1)+ 2^(x+1) = 256 then find the value of x .

Simplify : 125^(2/3) * 25^(1/2)*5*5^(1/2) 125^(2/3) = (5^3)^(2/3) 3 gets cancelled so : 5^2 = 25 =5*5 we can write it as : 5*5*5*5*5^(1/2) =5^4 * 5^ (½) (add the two powers. when there is multiplication of their base) =5^(9/2) answer 5 DECEMBER 09 www.afterschool.tk 36 .

triplicate ratio of 2:3 and 9:7? Duplicate ratio of 3:4 =9:16 (square of 3 and 4 respectively) triplicate ratio of 2:3 = 8:27 (take cube of 2 & 3 respectively).afterschool. duplicate ratio of 3:4.5 or 2:21 answer 5 DECEMBER 09 www. Now let us compound (multiply all the X and Y individuallY ) them : X =4*9*8*9 = 2592 Y = 9*16*27*7=27216 their ratio is 1: 10.tk 37 .What is the compounded ratio of : 4:9.

tk 38 .In how much time will it pass a platform 260m long.afterschool. Total distance to cover = 140+260 = 400 time = distance / speed speed in meters per second = 72 *5/18 = 20 meters per second time = 400/20 = 20 seconds answer 5 DECEMBER 09 www.A train 140 m long running at 72 kmph.

Thus the length of train is : 15*8 = 120 meters.tk 39 .afterschool.He finds that a train crosses the bridge in 20 seconds but himself in 8 sec. Answer 5 DECEMBER 09 www. Find the length of the train and its sppeed Let us assume the length of train = X the speed of train = x meters/8 180 meters are covered by train in (20-8) seconds 180/12 = 15 meters per second.A man is standing on a railway bridge which is 180 m.

tk 40 .afterschool.5 meters per second distance to cover = 150 time = 150/(15-2.5) =12 seconds answer 5 DECEMBER 09 www.A train 150m long is running with a speed of 54 Km per hour. In what time will it pass a man who is running at a speed of 9 km ph in the same direction in which the train is going Speed of train = 54 * 5/18 = 15 meters per second speed of mann = 9 * 5/18 = 2.

Time required : 220/17.afterschool. Answer 5 DECEMBER 09 www.tk 41 . In meters per second = 63*5/18 = 17. Distance to cover = 220 meters speed = 59+4 = 63 km per hour.57 seconds.In what time will it pass a man who is running at 4 kmph in the direction opposite to that in which train is going.5 =12.A train 220m long is running with a speed of 59 k m ph .5 meters per second..

one at the rate of 42kmph & another at 48 mph.afterschool.Two trains 137m and 163m in length are running towards each other on parallel lines.In wht time will they be clear of each other from the moment they meet.tk 42 . Distance to cover 137+163 = 300 meters speed = 42+48 = 90 km per hour speed in meters per second = 90 * 5/18 = 25 meters per second time required = 300/25 = 12 seconds answer 5 DECEMBER 09 www.

33 m / s length of train = 12*13. Next it takes 12 sec to pass a man walking at 6kmph in the same direction in which the train is going.6 meters speed for platform =54*5/18 = 15 m / s length of platform+ train = 20*15 = 300 length of platform = 300 – 159 = 140 meters approx.afterschool.33 = 159.tk 43 .Find length of the train and length of platform Solution : Train v/s man speed = 54 -6 = 48 km per hour speed in m/s =48 * 5/18 = 13.A train running at 54 kmph takes 20 sec to pass a platform. 5 DECEMBER 09 www.

tk 44 . Thus the speed of goods train is 60-50 = 10 km per hour.66 * 18/5 = 60 km per hour approx.A man sitting in a train which is travelling at 50mph observes that a goods train travelling in opposite direction takes 9 sec to pass him .66 meters per second or 16. Answer 5 DECEMBER 09 www.If the goods train is 150m long find its speed Solution : Distance travelled = 150 speed =150/9 = 16.afterschool.

Answer 5 DECEMBER 09 www. Thus the length of faster train is 90 meters.tk 45 . we take difference of their speed.the length of the faster train is Solution : = When the trains are going in same direction. 65-47 =18 km per hour or 5 meters per second distance travelled =(time 18 seconds * speed 5 meters per second) = 18 * 5 = 90 meters.Two trains are moving in the same direction at 65kmph and 47kmph. The faster train crosses a man in slower train in18sec.afterschool.

The length of train is Solution : let us assume the speed of train to be X. Answer 5 DECEMBER 09 www. thus distance travelled = (22-4) * 5/18 = 5 m/s time=10 seconds so length of train = 5*10 = 50 meters.A train overtakes two persons who are walking in the same direction in which the train is going at the rate of 2kmph and 4kmph and passes them completely in 9 sec and 10 sec respectively. (X-2) * 9/3600 = (X-4) *10/3600 9X – 18 = 10X – 40 X=22 km per hour.tk 46 .afterschool.

At what time will they meet From 7 am to 8 am only A is travelling.Two stations A & B are 110 km apart on a straight line. 90 / (20+25) =2 hours so at 10 am they will meet. Now 90 km is to be covered.afterschool. Another train starts from B at 8am an travels toward A at a speed of 25kmph. 5 DECEMBER 09 www. One train starts from A at 7am and travels towards B at 20kmph. It would travel 20 km.tk 47 .

33 m/ s 45*13.afterschool.It also passes a railway platform in 45sec.A train travelling at 48kmph completely crosses another train having half its length an travelling inopposite direction at 42kmph in12 sec. Answer 5 DECEMBER 09 www. So the length of train is 200 meters.tk 48 .the length of platform is Distance by 2 trains = (48+42) = 90 or 25 m/s 25 * 12=300 meters. Platform : 48 * 5/18 =13.33 = 600 so length of platform = 600-200=400 meters.

Answer 5 DECEMBER 09 www.afterschool.running at 72kmph in crossing an electric pole Speed of train = 72 * 5/18 = 20 m / s time required = 180/20 = 6 seconds.tk 49 .Find the time taken by a train 180m long.

Two concentric circles form a ring.tk 50 . Find the width of the ring.afterschool. Solution: Formula of circumference = 2 Pi * radius 2 * 22/7 * radius = 352/7 radius = 8 Formula of circumference = 2 Pi * radius 2 * 22/7 * radius = 528/7 radius = 12 thus width of ring = 12-8 = 4 answer 5 DECEMBER 09 www. The inner and outer circumference of the ring are 352/7 m and 528/7m respectively.

so total space enclosed is 42 sq.5 we have 4 cirlces.afterschool.Four circular cardboard pieces. cm.tk 51 .5 cm of space enclosed. Answer 5 DECEMBER 09 www. each of radius 7cm are placed in such a way that each piece touches two other pieces. each has 10. The area of the space encosed by the four pieces is Solution : area of one circle = (22/7) * 7 * 7 =154 square of on one circle = 14*14 = 196 difference of area : 42 one side 42/4 =10.

tk 52 . Its perimeter equals Circumference of circle = diameter * 22/7 = 63 * 22/7 = 198 it is semicircle so divide by 2 = 99 add diameter also – to denote one side : 99+63 = 162 cm answer 5 DECEMBER 09 www.afterschool.A semicircular shaped window has diameter of 63cm.

Total area = 5.16500 5 DECEMBER 09 www.63 multiply it by 800 =Rs.75m.800 per sq meter.tk 53 . Find the cost of paving the floor by slabs at the rate of Rs.The length of the room is 5.75 =20.5m and width is 3.afterschool.5 * 3.

Answer 5 DECEMBER 09 www.The no of revolutions a wheel of diameter 49 cm makes in traveling a distance of 176m is Solution : circumference = 22/7 * 49 = 154 17600 / 154 = 114.tk 54 .29 thus the wheel will make 115 revolutions.afterschool.

tk 55 .A cow s tethered in the middle of a field with a 14feet long rope.16 so cow will take little over 6 days to completely graze the whole field. Answer 5 DECEMBER 09 www.If the cow grazes 100 sq feet per day. then approximately what time will be taken by the cow to graze the whole field? Solution Area 22/7 * 14 * 14 = 616 time required = 616/100 = 6.afterschool..

5 DECEMBER 09 www.tk 56 .A man runs round a circular field of radius 49m at the speed of 120 m/hr. What is the time taken by the man to take twenty rounds of the field? Solution : circumference = 2* 22/7 * 49 =308 total distance to be travelled = 308 * 20 = 6160 time required = 6160/120 =51.3 hours.afterschool.

afterschool.tk 57 .The wheel of a motorcycle 70cm in diameter makes 40 revolutions in every 10sec.8 * 18/5 = 31.8 meters. Speed in km per hour : 8. What is the speed of motorcycle in km/hr? Speed covered in 1 seconds : 4 * 22/7 *70 =880 cm or 8..68 km per hour answer 5 DECEMBER 09 www.

tk 58 .afterschool.A wire can be bent in the form of a circle of radius 56cm. one side will be : 352/4 = 88 thus its area will be : 88*88 =7744 answer 5 DECEMBER 09 www. then its area will be Solution : its circumference is : 2 * 22/7 *56 = 352 when you make a circle out of it. If it is bent in the form of a square.

afterschool.tk 59 .The area of the largest triangle that can be inscribed in a semicircle of radius 2 is? Area of triangle = Formula = 1/2 * base * height = ½ * (2+2) *2 =4 answer 5 DECEMBER 09 www.

A rectangular plot measuring 90 meters by 50 meters is to be enclosed by wire fencing. If the poles of the fence are kept 5 meters apart. How many poles will be needed? The total boundary = 2(90+50)= 280 280/5 = 56 so we will need 56 poles 5 DECEMBER 09 www.afterschool.tk 60 .

5 = 200 2(L+B) = 200 2(B+20+B) = 200 2B+20=100 or B=40 and L=60 so length is 60 meters answer 5 DECEMBER 09 www.tk 61 .afterschool.The length of a rectangular plot is 20 meters more than its breadth. If the cost of fencing the plot @ 26. What is the length of the plot in meter? Total fencing = 5300/26.50 per meter is Rs. 5300.

tk 62 . Answer 5 DECEMBER 09 www.afterschool. how many feet of fencing will be required? Length = X bredth = 20 20X =680.A rectangular field is to be fenced on three sides leaving a side of 20 feet uncovered. or X = 34 boundary =2(34+20)=108 but we will not cover one side =108-20=88 feet. If the area of the field is 680 sq feet.

where L =14. When folded along the other set of sides. B=10 so area of paper =14*10 =140 answer 5 DECEMBER 09 www.A rectangular paper when folded into two congruent parts had a perimeter of 34cm for each part folded along one set of sides and the same is 38cm.afterschool.tk 63 . What is the area of the paper? When we fold from mid of length = L+2B=34 When we fold from mid of width = 2L+B=38 add them = 3L+3B=72 L+B=24.

afterschool.meter.tk 64 .1st X^2+Y^2 =169 -.2nd square of 1st equation:X^2+Y^2+2XY=289 2XY=120 or XY =60 thus area of field is 60 sq.A took 15 seconds to cross a rectangular field diagonally walking at the rate of 52 m/min and B took the same time to cross the same field along its sides walking at the rate of 68m/min. 5 DECEMBER 09 www. The area of the field is? Diagonal = 52*15/60=13 ½ of perimeter=68*15/60=17 X+Y=17 -.

afterschool.The cost of fencing a square field @ Rs.080.4 one side is 12. 20 per metre is Rs.2 cost = 115.6 answer 5 DECEMBER 09 www.10.2*. 57.56 pavement = 115.6 area : 158.20 = 50.5 = Rs. 50 per sq m Boundary = 10.tk 65 .How much will it cost to lay a three meter wide pavement along the fencing inside the field @ Rs.6-6)^2= 43.76 area without pavement : (12.08/.

Aman walked diagonally across a square plot.tk 66 .5% answer 5 DECEMBER 09 www. he would have travelled 2. he walked on diagonal so he walked sqrt(2) = 1. had he walked along edges. Approximately what was the percent saved by not walking along the edges? Let us assume that the side of square is 1.afterschool.41) =.41 thus he has saved (2-1.59 or we can say that he has saved 29.

afterschool. m.. crosses a square field diagonally in 30 minutes.A man walking at the speed of 4 km p.tk 67 . Or 200 hectares 5 DECEMBER 09 www.h. The area of the field is The diagonal is 2 km or 2000 meters side of square is : 2000/sqrt(2) =1414 area of field =2000000 sq.

esnips.afterschool.Download more resources http://www.com/web/onlinespeeches 5 DECEMBER 09 www.tk 68 .

esnips.com/doc/a4161e7a-6859-4583-b3 http://www.esnips.com/doc/17998a15-f26a-4de7-b8 http://www.com/doc/ebceaf38-3af0-4b62-bd4 5 DECEMBER 09 www.esnips.com/doc/61098141-2b35-4dd2-8 http://www.esnips.afterschool.esnips.com/doc/026362a7-efe4-42ef-afe http://www.esnips.esnips.esnips.com/doc/816ec880-c1d5-436c-b5 http://www.com/doc/292f3066-dfff-4507-9ef http://www.com/doc/6335a093-fa8b-4829-91 http://www.http://www.tk 69 .

esnips.com/doc/ebceaf38-3af0-4b62-bd4 http://www.com/doc/1ca22536-6475-4fa4-bb http://www.esnips.Download links ..tk 70 .esnips.esnips.afterschool.esnips.com/doc/f5f8334d-7642-4154-9b http://www.com/doc/3aab1a3a-43f3-49a8-b8 5 DECEMBER 09 www...com/doc/caf3db9b-7739-4f37-86 http://www.esnips. http://www.com/doc/3e7518ef-dc30-4309-af0 http://www.

com/doc/f6d85f1b-881b-4e93-83 5 DECEMBER 09 www.esnips.esnips.esnips.com/doc/48840095-2865-4eb1-88 http://www.com/doc/67a0ff61-c31f-43a0-994 http://www.esnips.afterschool..com/doc/8f6897b7-0bab-4e53-85 http://www.esnips. http://www.Download links.tk 71 ..com/doc/23aac52e-3ecf-4d89-8b http://www.

.afterschool.slideshare.slideshare.net/tkjainbkn/reasoning-2814 http://www.net/tkjainbkn/reasoning http://www. http://www.scribd.com/doc/28677498/ 5 DECEMBER 09 www.Download links..tk 72 .

scribd.com/doc/28617263/Syllabus-of-M http://www..com/doc/6583303/Reasoning-Aft 5 DECEMBER 09 www..scribd.com/doc/28616660/English-Impr http://www.com/doc/28617157/Vedic-Mathe http://www.scribd.afterschool.scribd. http://www.Download links..com/doc/23610071/Reasoning http://www.com/doc/28531795/Mock-Paperhttp://www.tk 73 .scribd.scribd.com/doc/23393680/REASONING http://www.scribd.scribd.com/doc/14675645/10-July-Reas http://www.

scribd.Download links for material in english http://www.scribd.com/presentation/tkjainbkn http://www.afterschool.com/doc/11629005/English-Error http://www.scribd.com/docs/3921499/ENGLISH-% http://www.com/doc/6583520/English-Afters 5 DECEMBER 09 www.docstoc.com/doc/19641980/Error-Spottin http://www.com/doc/14660441/English-After http://www.authorstream.slideshare.tk 74 .net/tkjainbkn/english-error-sp http://www.com/doc/6583519/English-Afters http://www.scribd.scribd.

scribd.tk 75 .com/doc/6583518/English-20-Ma http://www.com/doc/28531795/Mock-Paper- 5 DECEMBER 09 www.com/doc/6583315/English-Impro http://www.afterschool.scribd.scribd.Download links for material on English http://www.

com/doc/14660508/General-Know http://www.afterschool.com/doc/19628963/Mathematics http://www.scribd.Links http://www.com/doc/14647398/English-Impr http://www.tk 76 .scribd.com/doc/19492878/Direct-and-In 5 DECEMBER 09 www.scribd.scribd.

Be Quicker faster more accurate 5 DECEMBER 09 www.tk 77 .afterschool.

ADDITIONAL LINKS http://www.com/doc/23407929/Advanced-M http://www.com/doc/23300964/Advanced-M http://www.afterschool.scribd.scribd.com/doc/23407954/mathematicshttp://www.com/doc/6583520/English-Afters http://www.tk 78 .com/doc/11692763/Advanced-M http://www.scribd.com/doc/11625819/Basic-Mathem http://www.scribd.scribd.com/doc/23407945/MATHEMAT 5 DECEMBER 09 www.scribd.com/doc/23407934/Advanced-M http://www.scribd.scribd.

scribd.tk 79 .com/doc/6583303/Reasoning-Aft 5 DECEMBER 09 www.afterschool.http://www.

scribd.scribd.scribd.scribd.com/doc/23393478/10-July-reaso 5 DECEMBER 09 www.scribd.com/doc/23393476/10-July-reaso http://www.scribd.afterschool.scribd.http://www.com/doc/23407636/10-July-reaso http://www.tk 80 .com/doc/14705025/17-Reasoning http://www.com/doc/23393719/reasonning-44 http://www.com/doc/6583347/DI-and-Reason http://www.com/doc/6583273/Reasoning-Qu http://www.com/doc/23393716/REASONING http://www.scribd.scribd.com/doc/23393680/REASONING http://www.

scribd.afterschool.scribd. http://www.scribd.com/doc/23393316/general-know http://www.tk 81 .com/doc/23609752/Group-Discus http://www..com/doc/6583547/General-Know 5 DECEMBER 09 www..Free download useful material .

GIVE YOUR SUGGESTIONS AND JOIN AFTERSCHOOOL NETWORK / START AFTERSCHOOOL SOCIAL ENTREPRENEURSHIP NETWORK IN YOUR CITY / CONDUCT WORKSHOP ON SOCIAL ENTREPRENEURSHIP IN YOUR COLLEGE / SCHOOL / CITY AFTERSCHOOOL@IN..THANKS...tk 82 .COM JOIN OUR NETWORK TO PROMOTE SOCIAL ENTREPRENEURSHIP 5 DECEMBER 09 www.afterschool.

Sign up to vote on this title

UsefulNot useful- Aptitude test
- Recruitment and Selection at Rjil
- Questions of Speed Trains and Distances for Aptitude Tests
- Aptitude Test Papers
- Computer Aptitude and GK
- Nice Aptitude Problems With Answers
- English Improvement for Aptitude Tests
- English Improvement for Aptitude Tests
- Excise Duty
- Analogy for Aptitude Tests
- Surds and Indices in Business Mathematics
- Taxation - Income Tax
- Questions on Ratio and Proportion
- apsaishu
- Quanta Tive
- Trains aptitude
- TSD 2
- Aptitude
- TSD 5
- Maths
- 15-nov-2012-class7-mensuration-4.pdf
- Year 8 Measurement Worksheets
- basic aps
- Time and Distance-pv
- area info.docx
- work-rate
- Time and Distance Shortcuts for Quantitative Aptitude
- Geometric Formula Review
- MathHelper2
- MathHelper
- Aptitude Test Papers