You are on page 1of 7

Blízký východ

Irán Irák Jemen Sýrie Omán Bahrajn Kuvajt Jordánsko SAE Afgánistán Egypt

v roce 2002 tzv.Afgánistán Operace Trvalá svoboda Operace Trvalá svoboda (anglicky Operation Enduring Freedom. že Tálibán má v současnosti pod kontrolou menší část země. aby se dohodli na novém vládním zřízení v Afghánistánu. Na konci roku 2001 se lídři afghánských opozičních stran sešli v Bonnu. Karzáí pouze oblast hlavního města[4] a vojenští velitelé zbytek země . OEF) je řada vojenských akcí Spojených států amerických po útocích 11. října 2004 vyhrál v řádných prezidentských volbách. prozatímním (interim) prezidentem a 9. V prosinci 2001 byl jmenován Hamíd Karzáí předsedou prozatímní vlády.Označení se používá především pro účast USA ve válce v Afghánistánu. Jeho moc v zemi je však diskutabilní – s postupným opětovným získáváním vlivu Tálibánu se dá říci. září 2001 deklarovaná jako součást americké války s terorismem. září 2001 Tálibán. USA a spojenci ve spolupráci s afghánskou opozicí svrhli po teroristických útocích 11.

Válka v Iráku ● Válka v Iráku. což vedlo k asymetrickému konfliktu se skupinami. který byl zahájen vpádem vojsk skupiny států vedených USA do Iráku v roce 2003. které se po zhroucení státu a faktickém zničení armády odmítly vzdát ozbrojeného odporu. někdy označovaná jako Druhá válka v Zálivu je v současnosti probíhající konflikt. zahájila okupaci Iráku. Koalice vedená Spojenými státy svrhla diktátorský režim Saddáma Husajna. ale i k rozpoutání občanské války mezi šíity a sunnity .

Islámské radikály nejen z této oblasti při tom pojí zájem na zničení či alespoň poškození společného nepřítele – Izraele. Islamizace Islamizace je proces. Blízký východ se dodnes drží stále na prvním místě v počtu obětí teroristických útoků na region. při němž dochází k hromadné konverzi společnosti k islámu.Islám Islámský terorismus . cizorodého prvku uvnitř dár al-islám(dům islámu – islámské státy) a jeho napomáhačů a zastánců.V moderní době je islamizace spojována především s obavami s rozšířením totalitních náboženských a fundamentalistických režimů.Al-Kajdá Islámský terorismus získává postupem doby (zhruba od skončení Šestidenní války 1967) díky palestinské otázce celoplanetární rozměr. . které představují reprezentanti západní civilizace – hlavně Američané.

která vypukla na přelomu roku 2010 a 2011 poté. Povstalci nyní kontrolují východ země. svět se snaží donutit Kaddáfího k rezignaci a odchodu do exilu.Tuniské demonstrace a následná změnu režimu vyvolaly rozsáhlé protesty v mnoha dalších muslimských zemích především na severu Afriky Lybie Boje povstalců proti Muammaru Kaddáfímu trvají od poloviny února. prosince 2010 ve městě Sidi Bouzid upálil šestadvacetiletý mladík Muhammad Buazízí. protože ji prodával na tržišti bez povolení. když mu policejní hlídka opětovně zkonfiskovala ovoce a zeleninu.ss . Na základě rezoluce Rady bezpečnosti pak mezinárodní koalice ze vzduchu bombardovala Kaddáfího základny i pozemní jednotky. co se 17.Revoluce 2011 Jasmínová revoluce Označení pro Tuniskou revoluci.

ale ani svoji vilu u Rudého moře.Ta vytvořila vládu na základě požadavků opozice – do ministerských křesel usedají lidé bez vazby na Mubarakův režim.Dne 11.Egypt Demonstrace v Egyptě probíhají od 25. V referenru schválili Egypťané novou ústavu. ledna 2011. parlamentní volby se mají konat v září. Mubarak nesmí opustit nejen zemi. února prezident Mubarak vyslyšel protestující a rezignoval.Po pádu prezidenta Husního Mubaraka je v Egyptě u moci armáda. . podle svých slov chce dožít v přímořském letovisku Šarm ašŠajch.

února. Bahrajn Země se otřásá demonstracemi od 14. policejní síly zabily několik desítek lidí. Pak se rozšířily i do dalších měst.Jemen Statisíce demonstrantů požadovaly 4. Lidé žádali především zrušení 48 let trvajícího výjimečného stavu a boj proti korupci.Protesty pokračují dodnes. března odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a rozsáhlejší reformy. šíité to označili za okupaci země. kdy pořádkové síly začaly střílet do lidí a 7 jich zabily. Na pomoc králi vstoupila do země tisícovka saúdských vojáků. která vládne už 200 let. Většina populace jsou přitom šíité. Prezident Bašár Asad slíbil reformy. .Protesty míří i proti sunitské dynastii Chalífa. Sýrie Demonstrace začaly v půlce března ve města Dará na jihu země. Tisíce demonstrantů požadují demisi předsedy vlády šajcha Chalífy bin Salmána.