Fabula te Ezopit , per nxenesit ne shkolle fillore 1-Shqiponja, sorra dhe bariu Nje shqiponje shigjetoi me vrull nga

nje shkemb i larte dhe rembeu nje qengj. Nje sorre qe e pa, plasi nga zilia dhe deshi te bente edhe ajo te njejten gje. U ul me zhurme dhe qendroi mbi nje dash. Po iu pleksën thonjte ne leshin e dashit, e nuk mundi te ngrihej. Rrahu ajrin me krahe me force, sa e pikasi bariu, i cili i shkoi prane, e zuri dhe i preu ca pende. Ne mbremje e mori me vete dhe ua shpuri femijeve. Kur ata e pyeten se c'lloj zogu ishte ky, ai iu pergjigj: - Eshte nje sorre, qe e mban veten per shqiponje. Morali dhe domethenia e fabules eshte ky: Kush shkon pa mend, per te arritur me te medhenjte se vetja, ben gjithfare marrezish, dhe pervec fatkeqesive qe peson, behet edhe qesharak. 2-Peshkataret Disa peshkatare dolen per peshkim, po pasi u munduan nje kohe te gjate, nuk zune gje. Prandaj po rinin ne varke te merzitur. Ate cast, nje peshk i madh grabitqar, qe notonte me shpejtesi, u hodh gabimisht ne mes te varkes. Peshkataret e zune, e shpune ne qytet dhe e shiten. Domethenia e kesaj fabule eshte: Shpesh here, atyre qe nuk u ndihmon mjeshteria, iu sjell gezim fati 3-Dhelpra me bark te fryre Nje dhelper e urritur, qe gjeti ne nje zgavër lisi buke e mish, lene aty nga ndonje bari, hyri me shpejtesi brenda dhe i perlau. Por iu fry barku aq shume sa nuk mundi te dale dot prej andejdhe vuri kujen. Nje dhelper tjeter, qe e solli rruga ne ato ane, e pyeti se c'po ndodhte, dhe kur e mesoi, i tha: - Tani duhet te rrish aty brenda, derisa te behesh aq sa ishe kur hyre.Keshtu do te dalish fare lehte. Domethenia: Vetem koha i zgjidh problemet e veshtira 4-Dhelpra dhe leopardi Nje dhelper u grind me nje leopard se cili prej tyre ishte me i bukur, e meqe leopardi nxori ne pah bukurine e trupit, dhelpra iu kthye e i tha: - Atehere, sa here me e bukur se ti duhet te jem une, qe kam nje mendje te ndritur? - Fabula tregon se bota e dijes eshte me e mire se bukuria e trupit

5-Dhelpra dhe majmuni NJe dhelper dhe nje majmun po kalonin ne te njejten rruge dhe flisnin per bujarine e fisit te tyre. Thane sa deshen derisa mberiten ne nje vareze. Duke hedhur syte andej, majmuni psheretiu. Kur dhelpra e pyeti perse, majmuni, duke i treguar varret, i tha:

Filloi beteja e neperka luftonte me gjarperin e . uli ngarkesen pertoke dhe i foli vdekjes. i tha tjetres te zbrisnin atje. nuk mbrohen nga armiqte. duke i gjykuar keta te fundit si mashtrues.. po vinte edhe ne shtepine e tij.Te me ngreshe barren e druve. qe te ndesheshin midis tyre dhe fituesit t'i takonte edhe uji. Sapo mberriten ne nje pus. qe perkujdesem per ju. kur shoh mbi varre epitafet e paraardhesve te mi dhe te sklleverve te tyre. edhe vendi. -Fabula tregon se edhe njerezit genjeshtare behen teper te dyshimte kur nuk ka se kush ti kontrolloje per ato qe thone. I lodhur nga rruga. kur nuk ishte i zoti dhe vodhi mjalte e dyll. po iu largohen miqve.Kafshe te pacipa. Se fundi. njera prej tyre. bretkosat shkuan tek neperka dhe i dhane zemer.Po nese shterron uji qe eshte aty poshte.perderisa askush prej tyre s'mund te flase. * Kjo ndodh edhe me disa njerez. ndenji ne nje ane dhe po vrojtonte me kujdes. E meqe grindja arriti kulmin. atehere si do te mundim te dalim jashte? * Fabula na meson te mos i marrim gjerat me mendjelehtesi 7-Plaku dhe vdekja Njehere. 9-Neperka dhe gjarperi i ujit NJe neperke shkoi ne nje burrim per te pire uje. Atehere ai tha: . Nga urrejtja qe kishin per gjarperin e ujit. i ngarkoi dhe mori nje rruge te gjate. caktuan kohen dhe vendin e dyluftimit. 6-Bretkosat! Kur shterroi pellgu. ate qe iu vodhi e late pa ndeshkuar dhe po me ndeshkoni mua. nje plak preu nje barre me dru. pa u menduar. Por tjetra i tha: . PAsi u kthye bleterritesi dhe i pa kosheret bosh.E si te mos perlotem. edhe kur eshte ne fatkeqesi. por gjarperi i ujit e pengoi me zemerim. Bletet qe po ktheheshin nga kullota e pane dhe iu leshuan per ta thumbuar. Vdekja erdhi sa hap e mbyll syte dhe e pyeti se perse e thirri: . per shkak te mosnjohjes.i tha ai. dy bretkosa u larguan prej andej. * Fabula tregon se cdo njeri e do jeten e tij. duke i thene se nuk i mjaftonte vendi qe kishte. Thuaj genjeshtra sa te duash. 8-Bletë rritësi Dikush hyri ne nje bletore.i tha dhelpra. per te gjetur nje vend tjeter me uje. qe. rrane ne nje mendje. duke i premtuar se do te luftonin ne krahe te saj.

Mire m'u be. u fut edhe ai ne pus. i vene ne pozite te veshtire. Ate cast.Neqoftese do te punoje atehere kur une robotohesha dhe ti argetoheshe. qe gjykon keq mireberesin e tij . kur te gjitha kafshet e tjera e kishin lene punen dhe po shlodheshin. Atehere ato i thane: . ndihma me fjale s'ka asnje vlere! 10-Milingona dhe brumbulli Ne vere. shkonte neper ara. Kopshtari. e kafshoi. Kete here milingona i tha: . neperka i qortoi se. por me zë. po kur pllakosi dimri dhe bajgat u shkaterruan dhe u shperndane nga shiu. nje milingone. po kendonin pa prere se largu. sot nuk do te te mungonte asgje. sepse u mundova te shpetoja dike qe u rrezua vete. duke dashur qe ta nxirte prej andej. mblidhte kokrra elbi e gruri dhe i grumbullonte si ushqim per dimer. i tha: . Nje brumbull. duke i shprehur gjoja keqardhjen e vet. ndersa bretkosat. se po shpenzonte kohen. i drobitur nga uria. ia dhane nje kuak-kuak me tere fuqine e tyre.Po duhet te dishe se bashkepunimi yne nuk u arrit e duar. * FABULA tregon se aty ku duhen duar. Kur fitoi. brumbulli. e pesojne. Po qeni nuk e kuptoi perse i shkoi prane. qe e pa. jo vetem qe nuk e ndihmuan. ** Ata qe nuk parashikojne te ardhmen ne kohen e mireqenies. milingona nuk foli. megjithqe i kishin premtuarte merrnin pjese ne beteje. kur ndryshojne situatat 11-Kopshtari dhe qeni Qeni i nje kopshtari ra ne pus. Ai. filloi ta tallte. meqe nuk mund te benin asgje me shume. ** Per njeriun e pakenaqur.ujit. erdhi te milingona dhe i kerkoi ushqim. e meqe e mendoi se i shkoi per ta mbytur.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful