‫הקדמה‬

‫כאשר אדם‪ ,‬המכהן בעמדת מפתח או הידוע לחלקים נרחבים מן הציבור‪ ,‬נחשד‬
‫בעבירה‪ ,‬שהדיון בה עשוי להתגלגל לפתחו של בית המשפט‪ ,‬עלולה להתחולל‬
‫סערה תקשורתית‪ .‬סערה זו באה לידי ביטוי בסיקור נרחב של אותו חשוד )תוך‬
‫נבירה בחייו הפרטיים( והצגת עמדות שונות בנוגע לחשד בו הוא מואשם‪.‬‬
‫על מנת להגן על עצמו על החשוד לפעול בשתי מערכות שונות‪ :‬האחת‪ ,‬להגן על‬
‫עצמו מול האשמות שיועלו בפניו בערכאה המשפטית הרלוונטית; והשנייה‪ ,‬להגן‬
‫על עצמו מול הסיקור התקשורתי הרחב לה תזכה הפרשה באמצעי התקשורת‬
‫השונים‪ .‬עליו‪ ,‬אם כן‪ ,‬לא רק לפעול למען ייצוג משפטי אפקטיבי‪ ,‬אלא בד בבד‬
‫לדאוג לייצוג תקשורתי הולם ומקצועי‪.‬‬
‫כאן נכנס לתמונה עורך הדין‪ ,‬אשר תפקידו מתרחב מעבר לגבולות הייצוג‬
‫המשפטי גרידא‪.‬‬
‫על פי מאמרה של מקינזי‪ ,1‬אין מלמדים בבית הספר למשפט כיצד להתנהל‬
‫בהליך משפטי של ידוען‪ ,‬איש ציבור; עורך הדין ניצב מול גורמים רבים‪ :‬סוכנים‪,‬‬
‫כתבים‪ ,‬מנהלי מדיה‪ ,‬בכירים בתעשיית הבידור‪ ,‬אשר לכולם עניין בדימוי הציבורי‬
‫של אותו איש ציבור‪.‬‬
‫התנהלות נכונה של עורך הדין‪ ,‬יכולה להשפיע רבות על הדימוי התקשורתי של‬
‫אותו ידוען‪ .‬המפתח להצלחה הוא התמקדותו של עורך הדין בשני חזיתות במקביל‪:‬‬
‫הגנה משפטית נכונה ואפקטיבית בצינורות המשפטיים הרלוונטיים לצד שליטה‬
‫ביחסי הציבור של התהליך‪ ,‬שליטה שבדרך כלל אמונה על אנשי יחסי הציבור‪.‬‬

‫‪Mackenzie, Margaret (2007). Courting the media. Public relations for the accused and the accusrer(9-23).‬‬
‫‪Westport, Connecticut, London: Prager‬‬

‫‪1‬‬

‬רמון מתפטר בעקבות כך מן‬ ‫הממשלה‪ .‬ענת פלג ורינה‬ ‫בוגוש‪ . London: Prager‬‬ ‫‪3‬‬ ‫"הגלימה השחורה והעיתונות הצהובה‪ :‬יחסם של השופטים אל התקשורת בישראל"‪ .‬בעל אינסטינקטים מצוינים אשר יכול להגן על עצמו תוך התנהלות נכונה‬ ‫באמצעי התקשורת.‬‬ ‫הסיקור לו זוכה רמון בעקבות כך‪ .‬מסגרת מדיה‪ :‬כתב עת ישראל לתקשורת‪2010 .‬‬ ‫‪Westport.‬נדמה כי האיש עונה על סגנון הטיפוס הראשון של מקנזי‪:‬‬ ‫אינסטינקטים מצוינים ושליטה בסודות שמאחורי הקלעים של אמצעי התקשורת‪.‬‬ ‫‪2‬‬ .‬והחלטתו‬ ‫נושאת פירות‪ . Public relations for the accused and the accusrer(9-23).‬אותו טיפוס שהוא האויב הגרוע ביותר של עצמו אשר‬ ‫אסור לו לומר דבר באמצעי התקשורת ללא לליווי של יועץ מדיה צמוד‪.‬‬ ‫הטיפוס הראשון‪ :‬עושה באמצעי התקשורת כבשלו‬ ‫באוגוסט ‪ 2006‬מחליט היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד חיים‬ ‫רמון בחשד שביצע מעשה מגונה ללא הסכמה‪ .‬‬ ‫האחד‪ . Connecticut.‬כדי לאפשר את קיום משפטו מוקדם‬ ‫ככל האפשר‪.2‬‬ ‫בנייר עמדה זה אנסה לבחון דרכי התנהלות במדיה של שתי דמויות ידועות‬ ‫בפוליטיקה לאור שני סוגי הטיפוסים אותם מגדירה מקנזי‪.‬מבלי למצות את זכות השימוע‪ .‬‬ ‫רמון בוחר להתנהל באמצעי התקשורת ללא סוללת יח"צנים מפוארת‪ . ומנגד‪ . Courting the media. Margaret (2007).‬נתפס בעיני רבים כמגמתי ונוטה לטובתו‪– 3‬‬ ‫‪Mackenzie.‫עולות מספר שאלות בתרחישים הללו‪ :‬האם עורך הדין יכול להוביל מהלכים‬ ‫יעילים מול אמצעי התקשורת? האם הידוען יכול להתנהל מול אמצעי התקשורת‬ ‫ללא ליווי של מקצוענים?‬ ‫הידוען – שני טיפוסים‬ ‫במאמרה מגדירה מרגרט מקנזי שני טיפוסים שונים‪.

‬הוא מבין את יחסי הכוחות בתקשורת‪.‬יש להן השפעה רצינית ביותר‪ :‬הן משאירות‬ ‫אותך כמי שמלמל משהו על כל נושא‪ .‬הכוח של רמון נובע מכך שהוא חביב התקשורת.‬ואת המסר שרצה להעביר למינורי‪..‬רמון‪ .‬ואתה‪ .‬הוא הרבה להרים את קולו במהלך‬ ‫הנאום‪ .‬חזר פעמים רבות על אותם משפטים והתעמת ישירות עם איש ערוץ ‪ 2‬גדי‬ ‫סוקניק‪ .‬באופן כללי הצלחת להגיד משהו מדבריך שדי‬ ‫בהם להזיק לך.‬ינואר ‪2007‬‬ .‬‬ ‫עכשיו אני מדבר"‪ ..‬‬ ‫כך נכתב על נאום שנשא בשנת ‪:2007‬‬ ‫"הנשיא נאם ללא הפסקה במשך כ‪ 50-‬דקות‪ .‬צעק"‪.‬‬ ‫הטיפוס השני‪ :‬האויב הגרוע ביותר של עצמו‬ ‫ידוען בלתי מנוסה ברזי התקשורת‪ .‬יולי ‪2010‬‬ ‫‪5‬‬ ‫הארץ‪ 24 .‬יכול ליפול למלכודת המראיין‪ .5‬‬ ‫בנאומו מאוחר יותר בשנת ‪ 2009‬מטיח קצב בעיתונאים את הדברים הבאים‪:‬‬ ‫‪4‬‬ ‫"מארק טוויין ‪ -‬בנוגע ל"ראיון""‪" .‬עושה בתקשורת כבשלו‪ .‬הארץ"‪ .‬היטיב לנסח‬ ‫זאת טווין‪:4‬‬ ‫"הדרך שלו להסיט אותך מנושא לנושא‪ .‬ונוצרו חברויות בינו לבין עיתונאים‪ .‬ויודע להניע תהליכים שיועילו לאינטרסים שלו‪.‬אתם דיברתם מספיק במשך שישה חודשים‪.‫"סיפר לי עיתונאי שרמון הכתיב ממש לכתבים ב'ידיעות אחרונות' ובערוץ ‪ 2‬מה‬ ‫לכתוב בגוף הידיעה ובכותרות‪ .‬תביא לי בתמורה‬ ‫ידיעות סודיות מהממשלה'"‬ ‫רמון‪ . לעולם לא תגיע למקום שבו התכוונת להסביר ולהצדיק את עמדתך"‬ ‫התנהלותו של קצב במדיה ממחישה היטב את דבריו של טווין. הראיונות‬ ‫הטלוויזיוניים שהעניק קצב לטלוויזיה לאורך ההליך שבעניינו הפכו את דמותו‬ ‫לגרוטסקית‪ .‬שניסה לשאול אותו שאלות‪" .‬ ‫הוא מתראיין הרבה‪ .‬‬ ‫מכיר את מקבלי ההחלטות‪ .‬רדופה‪ .‬למעשה‪ .‬הכול אינטרסים‪' :‬שמור לי‬ ‫ואשמור לך‪ :‬אני העיתונאי אכתוב עליך חיובי‪ .‬פרנואידית‪ .

..‬אתה מעיתון 'מעריב'‪ .‬אותו‬ ‫איש ציבור‪-‬ידוען שיפצח את רזי ההתנהלות במדיה‪ .‫"אתם יודעים היטב שערכתם במשך השנים עשרות תחקירים ומעולם לא הצלחתם‬ ‫למצוא דבר‪ .6‬‬ ‫סיכום‬ ‫אופן הסיקור התקשורתי של משפטים בשנים האחרונות מחייבת היערכות מיוחדת‬ ‫של אנשי ציבור מעבר לפן המשפטי‪ :‬עליהם להיות מוכנים לעמידה מול אמצעי‬ ‫התקשורת.".‬וביקש ממנו לצאת מהאולם‪ ..‬עיתונאי מסוים‪ .‬יצליח להשיג ניצחון במערכה‬ ‫התקשורתית )מובן שאין הדבר מבטיח לו זיכוי בבית המשפט(‪ .‬קצב לא אפשר לצרור לדבר‪ .‬שביקש להתעמת עם דברי‬ ‫הנשיא לשעבר‪ .‬מאבטחים‬ ‫במקום ליוו את צרור החוצה‪" .‬נכון רינו? עשיתם מספיק‬ ‫ביזיונות"‪ .‬‬ ‫‪6‬‬ ‫הארץ‪ 12 .‬מרץ ‪2009‬‬ . כיוון שהתקשורת מטרתה לחשוף את שמתרחש מאחורי הקלעים‪ .‬‬ ‫בשלב הזה קטע את דברי קצב העיתונאי רינו צרור‪ .‬צעק קצב לעבר צרור"‪.‬מהעיתון 'מעריב'‪ .‬כותב מאמר‪.‬אך עבור אנשי‬ ‫ציבור הצלחה בפן התקשורתי אינה דבר של מה בכך‪.‬שלום ירושלמי‪ .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful