You are on page 1of 21

Міністерство освіти і науки України

Відділ освіти Лохвицької райдержадміністрації
Районний методичний кабінет

Лабораторні та практичні роботи
з загальної біології
для 10 класу
природничого профілю

Стефанова Світлана
Володимирівна
учитель біології
Вирішальненської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
перша категорія

2
м. Лохвиця 2009
Укладач: Стефанова Світлана Володимирівна, учитель біології
Вирішальненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Лохвицького району Полтавської
області

Лабораторні і практичні роботи із загальної біології для 10 класу
природничого профілю
Матеріали для вчителів біології та учнів профільних класів до вивчення
курсу „Загальна біологія 10-11 клас”
Посібник складено у відповідності до навчальної програми з біології Київ:
„Педагогічна преса”, 2004

абітурієнтів. практично застосовувати набуті знання. учнів середніх загальноосвітніх шкіл. занять гуртка. Якнайкраще вирішенню цього завдання допомагають лабораторні та практичні роботи. Матеріали можуть бути використані для підготовки і проведення уроків. на яких діти можуть за допомогою дослідів на основі набутих знань вивчати і перевіряти теоретичний матеріал.Є.3 Передмова Для успішного засвоєння учнями біологічних знань та кращого розуміння ними їх практичного значення необхідно. щоб учні не лише засвоювали фактичні дані. гімназій. У посібнику вміщені інструктивні картки до лабораторних і практичних робіт для 10 класу природничого профілю. підготовки абітурієнтів до вступу у ВУЗи. Посібник може бути корисний для вчителів біології. а і вміли використовувати свої знання на практиці. Кучеренко і відповідає розділам програми з біології для профільних класів. Даний посібник ґрунтується на теоретичному матеріалі підручника „Загальна біологія 10 клас”/ М. підготовки до біологічних олімпіад. . ліцеїв.

6 6. Практична робота № 1…………………………………………………4 3. Лабораторна робота №2………………………………...Лабораторна робота №11………………………………………...Лабораторна робота №10…………………………………………..…….…. Лабораторна робота №1…………………………………………….Практична робота №7……………………………………………….12 14...Лабораторна робота №9………………………………………………15 19.7 8.18 24.. Практична робота №3………………………………………………....Лабораторна робота №6…………………………………………….8 9. Лабораторна робота №4……………………………………………..Лабораторна робота №8………………………………………………15 18.Практична робота №11……………………………………………. Практична робота №4………………………………………………........Лабораторна робота №7…………………………………………….7 7.....…..……………...Лабораторна робота №12………………………………………….13 16..12 15.10 12.10 11.13 17.5 5. Практична робота №2……………………………………………….…16 20..Практична робота №10……………………………………………..9 10..Лабораторна робота №5…………………………………………….4 Зміст 1....17 23..…4 2.Практична робота №9……………………………………………….Використана література………………………………………………19 .. Лабораторна робота №3……………………………………………….. Практична робота №5………………………………………………..17 22.Практична робота №6……………………………………………….11 13.Практична робота №8……………………………………………….4 4.…16 21..

Лабораторна робота №2. Мета: навчитися визначати вміст води в організмі залежно від маси тіла. перевернутою догори дном. 2. Властивості води. Спостерігаємо стиснення води від охолодження. спиртівка пробірки. Що спостерігаємо? 3. Яке це має значення у природі? 6. сполученої з колбою. 3. Мета: за допомогою дослідів розглянути основні властивості води та біологічне значення води відповідно до властивостей. смаку. олію. Що спостерігаємо? 5. 1. відсутність кольору. Нагріємо колбу у долонях протягом декількох хвилин. Зробимо висновок про значення води в організмі людини. у склянку з водою. Зануримо край трубки. Яке значення має це явище для живих організмів? 2. сполученої з колбою. Що спостерігаємо? 4. перевернутою догори дном. скляна паличка. 1. у склянку з водою. Для цього наллємо у склянку. Накриємо дно колби хустинкою. Струснемо вміст пробірок. Розглянемо розчинність різних речовин у воді. Хід роботи. колба з газовивідною трубкою. Обладнання: ваги медичні. Визначення вмісту води у власному організмі. . Спостерігаємо розширення води від нагрівання. Для цього наллємо у три пробірки води і додамо туди послідовно сіль. штатив. Зробимо висновок про властивості води та їх значення у живій природі. а потім обережно будемо доливати воду по скляній паличці. Практична робота № 1. 4. вважаючи. Розглянемо інші властивості води: прозорість. запаху. Визначимо вагу власного організму за допомогою вагів. Обладнання: вода. Зануримо край трубки. Розрахуємо вміст води у власному організмі. олія.5 Лабораторна робота № 1 Тема. температуру плавлення і кипіння. Тема. хімічний стакан. розширення при замерзанні. що стоїть на рівній поверхні води майже до краю. Підготуємо ваги для роботи. кухонна сіль. спирт. змоченою у холодній воді протягом декількох хвилин. спирт. хустинка. що наш організм містить в середньому 72 % води від маси тіла. Спостерігаємо силу поверхневого натягу води. поки вода не сягне краю посудини і не утвориться надлишок води над краєм. Хід роботи.

Для цього нанесемо по кілька крапель розчину йоду на зріз бульби. додамо 1-2 мл води і доведемо до кипіння. 7. нагрівач для пробірок. Хід роботи. бульби картоплі. Визначимо наявність глюкози у яблуці. гарбуза. Доведемо вміст пробірки до кипіння. сірники. Поспостерігаємо денатурацію білка. Для цього роздавимо по кілька насінин між аркушами паперу. Спостерігаємо появу масних плям. хліба. Обладнання: пробірки. Визначимо наявність крохмалю в бульбах картоплі. Спостерігаємо появу фіолетового забарвлення. Пронумеруємо послідовно чотири пробірки. У пробірку помістимо трохи білка курячого яйця. 5. Обладнання: пробірки. штатив. р-н йоду. Мета: навчитися визначати за допомогою дослідів молекули органічних речовин. У три пробірки помістимо по кілька крапель олії. та додамо послідовно у першу пробірку 2-3 мл води. ефір діетиловий. Зробимо висновок про властивості органічних молекул та їх наявність в живих організмах. яблуко. 3. вода. скляні палички. борошні. Мета: дослідити властивості ферменту каталази. 6. 4. Спостерігаємо появу червоного забарвлення гемоксиду купруму. штатив. насіння соняшника чи гарбуза. на зволожене борошно. вода. борошно. Вивчення властивостей ферментів. білок курячого яйця. р-н нітратної кислоти. Хід роботи. Перевіримо розчинність жирів у воді та деяких органічних розчинниках. 1. Тема. аркуш паперу. у третю – 2-3 мл ефіру. Визначимо наявність жирів у плодах соняшника. 3%-й розчин пероксиду водню. Визначення деяких органічних молекул та дослідження їх властивостей. у другу – 2-3 мл спирту. 1. Помістимо трохи білка курячого яйця у пробірку і додамо туди кілька крапель розчину нітратної кислоти. Спостерігаємо появу жовтого забарвлення. спирт.6 Тема. Струснемо вміст пробірок. з’ясувати роль ферментів у організмі. . 2. піпетки. крохмаль. Зробимо висновок про розчинність олії у воді та органічних розчинниках. р-н сульфату купруму. Помістимо протерту м’якоть яблука у пробірку і додамо туди 2-3 мл свіжоприготованого розчину сульфату купруму. Визначимо наявність білка у курячому яйці. спиртівка. дослідити деякі їх властивості. Лабораторна робота № 3. шматочки сирих та варених бульб картоплі. скіпка.

яку кількість білків (г) він повинен отримати з їжею. Обладнання: збірник задач Овчінніков С. а у другу і четверту – по 2-3 мл розчину пероксиду водню. щоб компенсувати енергозатрати.О. Збірник задач і вправ із загальної біології. . їх активність залежно від температури та значення ферментів у життєдіяльності організмів. Пригадаємо матеріал. Виходячи з середньодобової норми харчування. Задача 3. що надійшли в його організм.7 2. Добова витрата енергії лікаря швидкої допомоги склала 14630 кДж. Задача 2. 10 збірника задач). 1. яку кількість вуглеводів він повинен отримати з їжею. склала 380г. 3. Добова витрата енергії гірника очисного забою склала 23408 кДж. У першу і другу пробірки помістимо шматочки сирої картоплі. розв’язувати задачі з оцінки добового раціону людини. а білків у їжі не було. якщо маса вуглеводів. визначте. Задача 4. Розглянемо приклади розв’язування задач з використанням понять енергозатрати. Що спостерігаємо? Який газ виділяється? Як це довести? Результати спостережень запишемо у таблицю. 2003. 5. На змаганнях з легкої атлетики юнак за добу витратив 17556 кДж енергії. Спостерігаємо за вмістом пробірок. Розв’яжемо слідуючі задачі. – Харків: ВГ „Основа”. Виходячи із середньодобової норми харчування. У першу і третю пробірки додамо 2-3 мл води. Хід роботи. Мета: навчитися оцінювати добовий раціон людини. енергозатрати організму. Задача 1. вивчений на уроках біології людини. якщо харчування вважати збалансованим. визначте. балансу речовин та норм харчування. 2. яку кількість жирів лікар повинен отримати з їжею. 4. № п/п 1 2 3 4 Вміст пробірки Реакція Практична робота № 2. Визначте. Харчування вважати збалансованим. у третю і четверту – шматочки вареної картоплі. Нагріємо пробірки до температури 380С. Зробимо висновок про властивості ферментів. Оцінка добового раціону людини. Тема. збалансоване харчування (ст. 3. про обмін речовин.

Розглянемо приклади розв’язування типових елементарних задач і вправ. Біологія. Мета: навчитися розв’язувати елементарні задачі і вправи з молекулярної біології. Збірник задач і вправ із загальної біології. Методика розв’язування задач. Тема. 168-171 зб. 4. визначте. . основні властивості. 2. 2. 1. • властивості. задач Барна). Результати аналізу запишемо у таблицю. Тема. 1. а вуглеводи в їжі були відсутні. Виходячи з вмісту білків у м’ясі. Обладнання: підручник. ДНК РНК Практична робота № 4. 2003. – Тернопіль: Мандрівець. • функції. Пригадаємо відомості. 3.О. таблиця „Будова нуклеїнових кислот”. біологічна роль. Овчінніков С. Зробимо висновок про особливості будови і функцій нуклеїнових кислот. Обладнання: збірники задач: Барна І. Зробимо порівняльний аналіз даних нуклеїнових кислот за планом: • структура молекули. якщо жирів надійшло 300г. яку кількість оленини він повинен з’їсти. Ознаки Структура молекули Хімічний склад Різновиди Знаходження у клітині Властивості Функції. – Харків: ВГ „Основа”. • знаходження у клітині. 2006.Розглянемо будову. Хід роботи. Хід роботи. Розв’язування задач з молекулярної біології. Практична робота №3. • хімічний склад. Навчальний посібник. їх біологічну роль.8 Добова витрата енергії оленяра в тундрі склала 20000 кДж. біологічна роль. Мета: узагальнити і систематизувати знання про будову і основні властивості ДНК і РНК. модель молекули ДНК. значення ДНК та РНК. необхідні для розв’язування елементарних задач і вправ з молекулярної біології (ст. Порівняльна характеристика нуклеїнових кислот. • різновиди. зробити порівняльний аналіз нуклеїнових кислот.В.

Тема. Задача 2. На постійних мікропрепаратах розглянемо клітини бактерій та ціанобактерій. У молекулі ДНК з молекулярною масою 69000 аденілових нуклеотидів за масою 8625. 2. характерні риси клітин. 1. 5. Замалюємо схеми будови клітини бактерій та ціанобактерій. Задача 5. Вивчення будови еукаріотичної клітини. Мета: розглянути будову клітин еукаріот. Визначте процентний вміст інших нуклеотидів. Визначимо основні складові частини клітин. нанесемо його на предметне скло. Порівняємо побачене з малюнком на таблиці та мікрофотографіями. розвивати вміння виділяти особливості будови. Вивчення будови клітин прокаріот. Задача 1. Лабораторна робота №4а. 6. таблиця „Будова бактеріальної клітини”. 4. Лабораторна робота №4 Тема. Розв’яжемо слідуючі задачі. препарувальний набір. якщо його молекулярна маса становить 35500. Підготуємо мікроскоп до роботи. що містить бактерії. скільки амінокислотних ланок він містить? Задача 3. У молекулі ДНК аденілових нуклеотидів 15% від загальної кількості. виготовимо препарат і розглянемо під мікроскопом клітини бактерій. Зубочисткою зішкребемо з поверхні зубів біля ясен наліт. Визначте число нуклеотидів кожного виду. Задача 4. предметні і накривні скельця. зубочистка. 3. Виготовимо препарат ціанобактерій і розглянемо його під мікроскопом. Добудуйте другий ланцюг ДНК та відповідну йому і – РНК. Визначте довжину фрагмента білка. зробимо позначення. характерні риси клітин. Обладнання: мікроскоп. Молекулярна маса білка 224000. Мета: розглянути будову клітин прокаріот. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот. Хід роботи. .9 3. Фрагмент ДНК має такий склад: ЦЦЦ – АГГ – ТГА – ГЦА – ТТА . електронно-мікроскопічні фотографії клітин прокаріот. фіксовані мікропрепарати бактеріальних клітин та клітин ціанобактерій. пробірки з ціанобактеріями. розвивати вміння виділяти особливості будови.

предметні і накривні скельця. Практична робота №5 Тема. Ознаки Прокаріоти Еукаріоти Рослини Тварини Клітинна мембрана Ядро Спадковий матеріал Цитоплазма Ендоплазматична сітка . 1. 5. 1. Обладнання: мікроскоп. Результати запишемо у таблицю. Виготовимо препарат поперечного зрізу листка. Порівняємо розглянуті мікропрепарати. препарувальний набір. Підготуємо мікроскоп до роботи. розглянемо його під мікроскопом. Порівняємо побачене з малюнками на таблицях та мікрофотографіями. 7. попередньо намочивши їх у теплій воді на декілька хвилин. епітеліальної. 8. 4. фіксовані мікропрепарати тваринних клітин. сполучної тканин.10 Обладнання: мікроскоп. 6. Визначимо основні складові частини рослинних клітин. Розглянемо його під мікроскопом. Розглянемо запропоновані мікропрепарати бактеріальних. Мета: на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз клітин прокаріот та еукаріот. тварин. Замалюємо схеми клітин рослин. Хід роботи. Підготуємо мікроскоп до роботи. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. тваринних клітин. З’ясуємо особливості будови грибних клітин. Хід роботи. 2. листки кімнатних рослин (бальзаміна. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот та еукаріот. 2. Зробимо порівняльний аналіз будови клітин прокаріот та еукаріот. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати тваринних клітин м’язової. 3. тварин та грибів. мукора. 3. розглянемо його під мікроскопом. таблиці „Будова рослинної та тваринної клітини ”. луски цибулі. 4. електронно-мікроскопічні фотографії клітин рослин. тепла вода. Порівняльна характеристика клітин прокаріот та еукаріот. традесканції). Визначимо основні складові частини клітин тварин. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат мукора. Виготовимо препарат дріжджів. Виготовимо препарат шкірки цибулі. сухі дріжджі. рослинних та тваринних клітин. зробимо позначення. рослинних. 5. Зробимо висновок про особливості будови еукаріотичних клітин. мікропрепарати бактеріальних.

Мікроскопічна і ультрамікроскопічна будова ядра. клітин поперечного розрізу листка. Овчінніков С. 2006. Порівняємо побачене під мікроскопом з даними таблиці. збірники задач: Барна І. підфарбуємо його слабким розчином йоду. . пророщені насінини квасолі. навчитися розв’язувати відповідні вправи. Підготуємо мікроскоп до роботи. 5. Обладнання: мікроскоп. форму. таблиця „ Будова нуклеїнових кислот”. Звернемо увагу на їх розміри. Знайдемо ядра і клітинах різних ділянок кореня. значення ядра в клітині. Розглянемо під мікроскопом виготовлений препарат. 7. 2003. Біологія. Розглянемо мікрофотографії ядра клітини. реплікації. – Харків: ВГ „Основа”. знайдемо основні складові частини ядра. розміщення у клітині. – Тернопіль: Мандрівець. Замалюємо схему ультрамікроскопічної будови ядра. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин (наприклад. Збірник задач і вправ із загальної біології. Тема. Обладнання: підручник. р-н йоду. Хід роботи. Розв’язування елементарних вправ з транскрипції. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. препарувальний набір.В. мікрофотографії ядра клітин. Зробимо висновок про особливості будови ядер різних клітин. 2. Виготовимо препарат поздовжнього зрізу корінця квасолі. Методика розв’язування задач.О. Хід роботи. Тема. зробимо позначення. клітин м’язів. нервових клітин).11 Рибосоми Клітинний центр Мітохондрії Комплекс Гольджі Лізосоми Вакуолі Пластиди Органели руху Лабораторна робота №5. Мета: узагальнити знання про процеси транскрипції. 4. реплікації. Навчальний посібник. Мета: розглянути будову ядра на прикладі рослинних і тваринних клітин. 6. 1. стебла . 3. Практична робота №6.

повторимо це кілька разів. Запишіть послідовність нуклеотидів ланцюга. Тема. 1. Замалюємо послідовно побачене. З одного боку накривного скельця капнемо кілька крапель розчину солі. 3. значення руху цитоплазми та явищ плазмолізу та деплазмолізу для життєдіяльності клітини. 2. Хід роботи. 8%-й р-н кухонної солі. 5. а з іншого фільтрувальним папером відтягнемо розчин солі. 2. гілка елодеї. що ви отримали. Визначте довжину і молекулярну масу фрагмента. процеси транскрипції та реплікації за допомогою підручника. Спостерігаємо явище деплазмолізу – збільшення об’єму цитоплазми та повернення її в попередній стан.12 1. Лабораторна робота №6. Рух цитоплазми. склянка з водою. Підготуємо мікроскоп до роботи. комплементарного даному. збірників задач. Явища плазмолізу і деплазмолізу у рослинних клітинах. Розглянемо приклади розв’язування типових вправ на процеси транскрипції та реплікації. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. Розглянемо виготовлений препарат під мікроскопом. а з другого боку фільтрувальним папером відтягнемо воду. Спостерігаємо явище плазмолізу – відшарування цитоплазми від оболонки клітини. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: УУУ – АЦЦ – ГГУ – ААГ. На якій ДНК його було синтезовано? Визначте процентний вміст нуклеотидів даної ДНК та її довжину. Один з ланцюгів молекули ДНК має таку послідовність нуклеотидів: ТГГ – АГЦ – ГГГ – ААЦ – ТГА . вивчити явища плазмолізу та деплазмолізу на прикладі рослинних клітин. їх властивості. Зробимо висновок про властивості цитоплазми. фільтрувальний папір. Обладнання: мікроскоп. На якій ДНК він був синтезований? Яка з молекул – ДНК чи і – РНК – має більшу молекулярну масу? Задача 3. 7. водяна баня. предметні та накривні скельця. 3. Спостерігаємо за рухом цитоплазми. 6. Покладемо гілку елодеї у склянку з водою і на водяній бані нагріємо до температури 380С. Розв’яжемо слідуючі задачі. препарувальний набір. Виготовимо препарат з листка нагрітої елодеї. Капнемо з одного боку накривного скельця води. Задача 2. 4. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: ААГ – УАА – ЦЦЦ – УГГ – УУГ . піпетка. . Мета: спостерігати рух цитоплазми. Задача 1.

Хід роботи. процеси трансляції за допомогою підручника. Вивчення будови одномембранних і двомембранних органел. Підготуємо мікроскоп до роботи. Тема. закодованого цією і – РНК? Задача 3. 1. Методика розв’язування задач. інфузорій. амеб. Овчінніков С. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. мікрофотографії клітин. Яка і – РНК була основою для синтезу такого фрагмента білка: ліз – вал – тре – ала – про – цис ? Що важче. 2006. „Будова білка”. Біологія. 2. якщо білок. – Харків: ВГ „Основа”. 1. Обладнання: підручник. чи і – РНК. таблиці „ Будова нуклеїнових кислот”. одноклітинних водоростей. збірників задач. білків. – Тернопіль: Мандрівець. генетичний код.13 Практична робота № 7. має молекулярну масу 66000? Лабораторна робота №7. З якої послідовності амінокислот складається білок. Розв’яжемо слідуючі задачі. розглянути будову одномембранних і двомембранних органел. Тема. Обладнання: мікроскоп. Задача 2. Скільки нуклеотидів буде містити ДНК. їх властивості. збірники задач: Барна І. . таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. що його кодує? Задача 4. Навчальний посібник. Розглянемо запропоновані готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Розв’язування задач і вправ з трансляції Мета: навчитися розв’язувати типові задачі і вправи з трансляції.О. цей білок. Яка ДНК була основою для синтезу такого фрагмента і – РНК : ГУУ – АУГ – ЦУГ – АУА ? Яка маса білка. Задача 1. 2003. 2.В. закодований слідуючим фрагментом ДНК: АГТ – АЦЦ – ТГА – ААЦ – ЦАТ? Визначте довжину і масу цієї ДНК. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Знайдемо основні одно мембранні і двомембранні органели. нею закодований. Хід роботи. 3. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. Збірник задач і вправ із загальної біології. Мета: поглибити знання про будову клітини. Розглянемо приклади розв’язування типових задач і вправ на процеси трансляції.

Ознаки для порівняння Яким організмам властивий Де відбувається Які умови необхідні Які процеси відбуваються Кінцевий результат процесу Значення для життєдіяльності організму Значення у природі Фотосинтез Практична робота №9. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. Зробимо висновок про особливості будови одномембранних і двомембранних органел. схеми процесів фотосинтезу і хемосинтезу . хемосинтез . Порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу. їх значення. 4. Практична робота № 8. Зробимо висновок про особливості і значення процесів фотосинтезу і хемосинтезу. Зробимо порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу за планом: • яким організмам властивий. 4. їх значення. Тема. 2. 1. • які процеси відбуваються. 3. зробимо позначення. • які умови необхідні. Хід роботи. Пригадаємо основні відомості про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. Зробимо позначення. амеб. • кінцевий результат процесу. Замалюємо схеми будови клітин інфузорій. Результати занесемо у таблицю. • де відбувається. Замалюємо схеми будови одномембранних і двомембранних органел.14 3. Обладнання: підручник. 5. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу .

їх значення. Зробимо висновок про особливості і значення процесів дихання і фотосинтезу. • кінцевий продукт. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. • які зміни відбуваються з киснем. Результати занесемо у таблицю. • які зміни відбуваються з вуглекислим газом. • значення. 1. • які процеси відбуваються. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий У яких клітинах відбувається Умови процесу Які процеси відбуваються Різновиди процесів Які зміни відбуваються з киснем Які зміни відбуваються з вуглекислим газом Які зміни відбуваються з енергією Кінцевий продукт Сумарне рівняння Значення Дихання Фотосинтез . • умови процесу. їх значення. • сумарне рівняння. Зробимо порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу за планом: • яким організмам властивий. • у яких клітинах відбувається. 2. схеми процесів фотосинтезу і дихання. 4. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. Обладнання: підручник. 3. Хід роботи. Порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. • які зміни відбуваються з енергією. • різновиди процесів.15 Тема. енергетичного обміну в клітині. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси дихання і фотосинтезу.

форму і розміри хромосом у різних видів. Хід роботи. зробимо позначення. .16 Лабораторна робота № 8. другим відділимо два перші сегменти головного кінця. форму і розміри хромосом. калли. видалимо з нього пиляк. Мета: навчитись розпізнавати фази мітотичного поділу в рослинних клітинах. 8. 6. Накриємо накривним скельцем і. Мета: розглянути фази мейотичного поділу під час формування статевих клітин у рослин. 2. особливості хромосомних наборів різних видів. яке значення має різноманітність хромосомних наборів у природі. звертаючи увагу на хромосоми. препарувальний набір. Розглянемо мікрофотографії хромосомних наборів різних організмів. Зробимо позначення. Підготуємо мікроскоп до роботи. 4. 9. 5. Тема. препарувальний набір. що знаходяться на різних стадіях мітозу. предметні і накривні скельця. пиляки кімнатних рослин (традесканції. мікропрепарати хромосом дрозофіли. приберемо з предметного скла залишки покривних тканин пиляка. Під лупою розріжемо пиляк надвоє. Хід роботи. Обладнання: мікроскоп. 1. Розглянемо мікропрепарат корінця цибулі при великому збільшенні мікроскопа. модель будови хромосом. Будова хромосом. мотилі. Визначимо кількість. гібіскуса). Тема. навчитися розпізнавати фази мейотичного поділу. звертаючи увагу на кількість. Замалюємо схеми клітин на різних стадіях мітозу. При цьому парні слинні залози у вигляді дрібних прозорих білуватих тілець виходять із тіла личинки разом з гемолімфою. Розглянемо мікропрепарат набору хромосом дрозофіли. знайдемо у зоні поділу клітини. Розглянемо модель будови хромосоми. Лабораторна робота №9. Препарат бажано забарвити підігрітим ацетокарміном. мікрофотографії хромосом. Для цього личинку помістимо на предметне скло і. Розглянемо слинну залозу під мікроскопом. За якими ознаками їх можна відрізнити? 3. 7. Мейотичний поділ клітин. предметні та накривні скельця. Візьмемо бутон. видавимо голкою його вміст. 2. Виготовимо препарат клітин слинних залоз мотиля (личинки комара). притримуючи одним пінцетом. мікропрепарат корінця цибулі. Обладнання: мікроскоп. розрізняти структурні компоненти хромосом. Помістимо на предметне скло. Зробимо висновок про біологічне значення мітозу. Мітотичний поділ клітин. Знайдемо основні її частини. лупа. 1. З’ясуємо. Замалюємо схему будови хромосоми. легенько притискуючи розподілимо клітини в один шар.

Тема. Практична робота №10. Замалюємо схеми будови клітин на різних стадіях мейозу. 3. 1. • особливості процесу. Обладнання: підручник. • біологічне значення. Фази Процеси. що відбуваються Мітоз мейоз Інтерфаза Профаза Метафаза Анафаза Телофаза Результат Практична робота №11. Зробимо порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу за планом: • в яких клітинах відбувається. Симптоми вірусних і бактеріальних хвороб. взявши бутони різного віку і розміру. схеми процесів мітозу і мейозу. зробимо позначення. їх біологічну роль. При великому збільшенні мікроскопа розглянемо клітини на різних стадіях мейозу. 4. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. Результати занесемо у таблицю.17 3. Обладнання: підручник. 2. Порівняльний аналіз мітозу і мейозу. Хід роботи. • результат. щоб знайти всі фази. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси мітозу і мейозу. Хід роботи. їх значення. Зробимо висновок про біологічне значення мейозу. бажано виготовити кілька препаратів. • фази процесу. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу. Тема. 5. їх значення. Мета: розглянути симптоми найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. 4. Зробимо висновок про особливості процесів мітозу та мейозу. Для того. .

4. Мета: розглянути особливості будови колоніальних організмів на прикладі вольвокса. „Тканини рослин”. Будова тканин рослинного організму. Порівняємо будову їх клітин з будовою вольвокса. Замалюємо побачене. тканин рослинних і тваринних тканин. 2. Хвороба Збудник Шляхи передачі Симптоми Лабораторна робота № 10. зробимо позначення. кору. Риси подібності вольвокса з одноклітинними та багатоклітинними організмами. наприклад. Порівняємо побачене з будовою вольвокса. Обладнання: мікроскоп. Розглянемо готові мікропрепарати тканин багатоклітинних рослин і тварин. Використовуючи підручники біології людини 8 класу та основ медичних знань. „Тканини тварин”. предметні та накривні скельця. Мета: поглибити знання про будову тканин рослинного організму.18 1. найпростіших. порівняти його з одноклітинними та багатоклітинними організмами. Лабораторна робота № 11. Результати занесемо у таблицю. Розглянемо готові мікропрепарати найпростіших. Пригадаємо основні відомості про будову і життєдіяльність вірусів і бактерій. Виготовимо препарат одноклітинної зеленої водорості. 5. дифтерії. таблиці „Найпростіші”. поліомієліту. 2. мікропрепарати вольвокса. Підготуємо мікроскоп до роботи. 1. віспи. Тема. 3. скарлатини. гепатиту В. Порівняємо їх будову з будовою вольвокса. розглянемо його під мікроскопом. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. Розглянемо готовий мікропрепарат вольвокса. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. препарувальний набір. Хід роботи. Зробимо висновок про особливості будови колоніальних організмів у порівнянні з клітинами одноклітинних і багатоклітинних організмів. краснухи. Тема. „Одноклітинні зелені водорості”. грипу. ознайомимося з симптомами найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. одноклітинні зелені водорості. З’ясуємо особливості його будови. 6. 3. Зробимо висновок про значення інфекційних хвороб для людини та у природі. сифілісу та інших. . 4. СНІДу.

Розглянемо мікропрепарат точки росту стебла. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. 1. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу листка. мікропрепарати різних типів тканин тваринного організму. з’ясуємо їх функції.19 Обладнання: мікроскоп. звернемо увагу на особливості будови клітин. 8. Результати запишемо у таблицю. з’ясуємо їх функції. 6. з’ясуємо їх функції. з’ясуємо їх функції. Обладнання: мікроскоп. таблиця „Тканини тварин”. звернемо увагу на будову клітин. Знайдемо молоді клітини. Результати запишемо у таблицю. 6. 5. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. епідерміса листка. Хід роботи. Знайдемо зони кореня. стебла липи. таблиця „Тканини рослин”. 2. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції Лабораторна робота № 12. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу стебла. 5. Підготуємо мікроскоп до роботи. З’ясуємо функції твірної тканини. 3. звернемо увагу на особливості будови клітин. Розглянемо мікропрепарати різних типів сполучної тканини. Розглянемо мікропрепарати різних типів м’язової тканини. їх розміщення. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. 4. їх розміщення. Мета: поглибити знання про будову тканин тваринного організму. Хід роботи. звернемо увагу на особливості будови клітин. їх розміщення. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат поздовжнього розрізу кореня. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин рослинного організму. з’ясуємо їх функції. з’ясуємо їх функції. з’ясуємо їх функції. 7. поперечного розрізу листка камелії. 4. їх розміщення. Тема. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції . 7. 2. Вивчення будови тканин тваринного організму. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин тваринного організму. Підготуємо мікроскоп до роботи. з’ясуємо їх функції. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. Розглянемо мікропрепарат епітеліальної тканини. звернемо увагу на особливості будови клітин кожної зони. точки росту стебла. мікропрепарати поздовжнього розрізу кореня цибулі. 1. Розглянемо мікропрепарат епідерміса листка. Розглянемо мікропрепарат нервової тканини. звернемо увагу на особливості будови клітин. 3.

Методика розв’язування задач.20 1.Г. – Тернопіль: Мандрівець. – М: Просвещение.. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан. Балан.М.Є. Навчальний посібник.З. 10-11 клас. Вервес. 4. 2. Рувинского А. 3.Я. Учебник для 10-11 классов школ с углубленным изучением биологии// под ред. Войтіцький.О. 5. – Харків: ВГ „Основа”. Збірник задач і вправ із загальної біології. В. Біологія. 2000 Загальна біологія: підручник для 10 класу/ М. 1993 .Г. – К: Ґенеза. 2006 Галашин О.2001 Овчінніков С. Бригідир Г.О. Інструктивні картки. Використана література Барна І. П. 2003 Общая биология. Лабораторні і практичні роботи з біології. Кучеренко. Ю.В.

Лабораторна робота №6…………………………………………….17 47...Лабораторна робота №3……………………………………………….Практична робота №8……………………………………………….11 37.Лабораторна робота №1……………………………………………..…4 26...Лабораторна робота №11……………………………………….....13 41.Практична робота №4……………………………………………….....…....Практична робота №3………………………………………………...Лабораторна робота №5…………………………………………….21 Зміст 25.5 29.Практична робота №7……………………………………………….10 36...…………….Лабораторна робота №2……………………………….Лабораторна робота №12………………………………………….12 39..Практична робота №5……………………………………………….8 33.7 32..10 35.Лабораторна робота №8………………………………………………15 42...18 48..Використана література………………………………………………19 .Практична робота № 1…………………………………………………4 27.Лабораторна робота №4…………………………………………….Лабораторна робота №7…………………………………………….Лабораторна робота №9………………………………………………15 43..13 40.Практична робота №10…………………………………………….17 46.Практична робота №11……………………………………………..Практична робота №6……………………………………………….9 34.7 31..…16 45...12 38.…..4 28..…16 44..……....Практична робота №2……………………………………………….Лабораторна робота №10………………………………………….6 30..Практична робота №9………………………………………………..