P. 1
Ajans nasıl dijital yapılır

Ajans nasıl dijital yapılır

|Views: 7|Likes:
Published by Çağla Şaner Aral

More info:

Published by: Çağla Şaner Aral on Sep 20, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/12/2014

pdf

text

original

Ajans nasıl dijital yapılır?

Alışılagelen çizgiüstü ve çizgialtı ajanslar dijitale dönüyorlar ve bu aşamada zamanlama, maliyet ve kaliteyle rekabet yaratıyorlar. Ajansların dijital ürünlere yoğunlaştığı ve müşterilerin mükemmelden daha azını kabul etmediği bu ortamda nasıl rekabet edeceğiz? Bir reklam ajansına “Dijital nedir?” diye sorsanız alacağınız cevap muhtemelen “banner reklamları” veya “bir email kampanyası” olacaktır. Ne var ki dijital internetin çok daha fazlasını kapsıyor. Gerçek şu ki, reklamlar dijital formda üretiliyor ve dosya olarak teslim ediliyor. Bu durumda, her ajans bir şekilde “dijital”dir demek olabilir fakat dijital olmakla bu konuda uzman olmak arasında çok büyük fark olduğunu anlamak gerekir.

Yüzde yüz dijital gelecek Dijital tüketicilerin, medya platformlarının ve markaların görünümlerini dönüştürüyor. Tüketicilerin ellerindeki iPhone, iPad and 3D TV gibi yeniliklere bağlılıkları gittikçe artıyor ve dijitalin evriminin durdurak bilmediğini kanıtlıyor. Marka ve reklamcılara da bu değişime ayak uydurmak düşüyor. Baskı, baskı öncesi, TV ve internette uygulanan geleneksel ajans uzmanlıkları artık dijital dünyada uygulanamıyor. 48-sayfalık ilanlar hızlı bir şekilde dinamik, yüksek çözünürlüklü ekranlara, değerli ilan alanları projeksiyon alanlarına ve yürüyen merdivenlerin yanlarında yer alan statik reklamlar da dijital panellere terfi ettiler. Tüm bunlar reklam ajansları için kusursuz bir fırtınanın habercisi. Bir marka oluşturma anlamında daha fazlasına ulaşmak yaratıcı ve konsept takımlarının parmak uçlarında ancak, üretim sonucunda, bu yeni tür yaratıcılığın beceri ve tecrübe ile hakkını vermek çok güç. Ajanslar için daha zoru ise, dijital ürünleri kar ederek teslim etmek. Dijital markalaşma konusunda tüketici beklentilerini karşılamak için artık markalar da ajanslardan daha fazlasını istiyorlar. Nielsen’e göre, krizin zirve yaptığı zamanda İngiltere’nin en büyük 100 reklamcısının yarısı medya harcamalarında kısıntıya giderken, %80’i dijital yatırımlarını arttırmıştır. Marka sahiplerinin en büyük kazancı, dijitalin ölçülebilirliği olsa da dijital reklam frekanslarının ve türlerinin artışı markaların ajanlara tam bağlanmama gibi yeni riskler de taşımaktadır.

Dijital yaşamdan kaçış yok Birçok güçlü birimin yönlerini yaygın bir dijital gelecek yaratmaya yönlendirmesi ajanslar için umut verici gibi görünüyor. Dijital ajanslarda yetişenler dijital üretim, yönetim ve teslimatın karmaşık olduğunu bilirler. Portföylerine dijital üretimi de ekleyen eski baskı, TV veya baskı öncesi ajansları, müşterilerinin beklentisi olan kalite, zamanlama ve maliyet konularında çok zorlanmışlardır. Reklam ajanslarının dijital ürünlerine olan kamuoyu ilgisi daha fazla yoğunlaşacak ve müşteriler mükemmelden daha azını kabul etmeyecektir.

marka sahiplerinin ve tüketicilerin taleplerini karşıladığını ve ajansların da süreç içerisinde meteliksiz kalmadıklarını görmeye başlarız. Ama önemsemiyorsanız. Bu sıralar ajansları en fazla zorlayan nokta “karlılık”. . Aynı mantık kampanyalarda da kullanılırsa ajanslar kendi ün ve yaratıcılığını inşa eder ve böylece de dijital üretim. Eğer kaliteyi önemsiyorsanız.Bu bağlamda ajansların derdi. Eğer ajanslar. uzmanların eline bırakılır. Normalde bu modelin işlemesinin nedeni üretici firmanın marka değeri. iş tekrarı. bunlar ulaşılması çok zor şeyler. zamanında teslim edememe. tasarım. tasarım. direksiyonu ve motor silindirlerini üretmez (üretmemelidir de). dijital üretimin geliştirmede özel beceri. günümüz ajans dünyasında. üretim karlılığından daha önemsiz olduğunun farkına varırlarsa reklamların. Harici uzmanlardan oluşan bir tedarik zinciri sayesinde bir araba meydana getirilir çünkü bu işi onlar daha iyi ve uygun maliyetle yapmaktalar. arabanın tüm parçalarının tek bir üretici tarafından üretildiğini düşünür. deniz aşırı birçok kodlama şirketleri bu konuda yardımcı olabilir. Motor endüstrisi dijital için örnek olabilir. Yaratıcılık müşteri ve bütçe kazandırır ancak. yapılan hatalar. Ancak marka sahibi bütün fren balatalarını. üretim gelirlerinin. test ve kodlama gerektirmesidir. pahalı freelancerlar ve üretim bazlı diğer birçok kötü deneyimler sayesinde karlar yok olmakta. estetik ve fikri haklarla ilgilenmesidir. Herkes.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->