ŽMOGUS BE TĖVYNĖS

.

.

.

Kurt Vonnegut Žmogus be tėvynės vertė Vytautas Petrukaitis .

UDK 820(73)-3 Vo-42 Kurt Vonnegut ŽMOGUS BE TĖVYNĖS Versta iš: Kurt Vonnegut. ISBN 978-9955-640-30- . Vilnius Tiražas 2000 egz. 21. A MAN WITHOUT A COUNTRY. 41 a.lt www.kitosknygos. 2007 © kitos knygos. 2007 UAB „Kitos knygos“ Vienybės g. Published by Seven Stories Press. 2005 © Vytautas Petrukaitis (vertimas).lt Spausdino UAB „Logotipas“ Utenos g. 2005 Iš anglų kalbos vertė Vytautas Petrukaitis Dailininkė Sigutė Chlebinskaitė © Kurt Vonnegut Jr. LT-51379 Kaunas info@kitosknygos..

Vaikystėje buvau jauniausias _ 5 2. truputį pasilinksminkime _ 53 6. kas yra šmikis?_ 2 3. Ar žinote.Turinys 1. Kvaištelėjusi moteris iš Ipsilančio _ 0 11. Gerai. Lapkričio -ąją man suėjo aštuoniasdešimt dveji _ 65 8. Kūrybinio rašymo pamoka _ 33 4. Kai kas vadino mane luditu _ 59 7. Nedaryk kitam _ 9 10. kas yra humanistas? _ 79 9. Pasakysiu jums naujieną _ 47 5. Ar žinot. Kadaise buvau automobilių prekybos bendrovės savininkas ir vadybininkas _ 9 Requiem _ 33 Autoriaus pastaba _ 37 . Tai štai: turiu jums gerą naujieną _  12.

.

užknarkęs Los Andželo parke _ 4 Norėjau. tam. arabai buki? _ 64 Baisiausia tėvynės išdavystė JAV _ 78 Mes darom. darom _ 90 Gerų naujienų apie viską pabaiga _ 00 Nors užmušk. kaip jūs _ 46 Štai kodėl turime žirafų _ 52 Esame čia. rokiruok“ _ 34 .Tekstai pagal originalias autoriaus iliustracijas Gėris lengvai galėtų _ 5 Girtuoklis. tralialia. nesuprantu _ 0 Gyvenimas – neleistinas būdas elgtis su gyvuliu _ 7 Keisti kelionių pasiūlymai _ 8 Autoportretas. kad bimbinėtume _ 58 Manot. darytas SAAB automobilių prekybos agentūrai _ 32 Mano tėvas sakydavo: „Kai abejoji. kad viskas atrodytų prasminga _ 20 Juokingiausias anekdotas pasaulyje _ 32 Žmogus skylėje _ 35 Vaikinas susipažįsta su mergina _ 37 Pelenė _ 39 Kafka _ 4 Hamletas _ 43 Nežinau. žemėje.

.

.

14 .

– per Didžiąją depresiją. Mano sesuo buvo penkeriais metais vyresnė už mane. nes įsiterpti į suaugusiųjų pokalbį jis tegali suskeldamas kokį juokelį. o abu tėvai mėgo paplepėti. Aš augau laikais. Visą jaunystę klausydavausi komedijų kas vakarą mažiausiai po valandą ir labai susidomėjau. Manau. ir pašnekesys nutrūko. 15 . o gal koledže ar darbe. Per radiją kalbėdavo daugybė puikiausių komikų. prie vakarienės stalo visiems atrodžiau labai nuobodus. kad juokelis – tai būdas įsiterpti į suaugusiųjų pokalbį. Taip aš ir sužinojau. Taigi kai buvau visai mažas. Jie nenorėdavo klausytis kvailų vaikiškų naujienų iš mano bendraamžių gyvenimo. kas yra juokeliai ir kodėl žmonės pralinksmėja juos išgirdę. nutikusius mokykloje. ir aš nejučiomis iš jų mokiausi. iš pradžių padariau tai atsitiktinai – tiesiog netyčia man pavyko kažkoks žodžių žaismas ar kas panašaus. Jie norėdavo kalbėtis apie labai svarbius dalykus.1 Vaikystėje buvau jauniausias šeimos narys. Taigi įsiterpti į pašnekesį aš tegalėjau pasakydamas ką nors juokinga. brolis – devyneriais. o kiekvienoje šeimoje mažiausias vaikas visuomet yra juokdarys. kai komedija mūsų šalyje buvo labai aukšto lygio.

Prieš daug metų dalyvavau kuriant humoristinį televizijos serialą. Kai kurie dalykai nėra juokingi. Aišku. Žemės drebėjimas Lisabonoje 755 metais. Pasak jo. kurios vengčiau ar iš kurios negalėčiau išpešti nieko juokinga. Humoras yra beveik fiziologinis atsakas į baimę. kaip mes verčiame juos kvatoti. kad humoras yra vienas iš kelių atsakų į frustraciją. žinoma. galbūt urzgia ar panašiai. kelia juoką. kad priverčiau nepatogiai pasijusti ar sielvartauti daug žmonių.Juokaudamas aš stengiuosi nieko neįžeisti. Kenedžio ar Martino Liuterio Kingo mirtį. Nemanau. Mes stengėmės laikytis pagrindinio principo: kiekvienoje serijoje turėjo būti paminėta mirtis. kad dauguma mano poelgių buvo baisiai neskoningi. reakcija buvo viena – juokas. Mačiau miestą iki jo. Ir negalėčiau juokauti apie Džono F. yra baisiai juokingos. kai išėjau iš slėptuvės. Aušvico belaisviai taip pat labai šiurpiai juokaudavo. Aušvicą. pavyzdžiui. Aš negaliu įsivaizduoti humoristinės knygos ar parodijos apie. kaip įrodė Volteras. Manau. Šiaip negaliu sugalvoti jokios temos. Šis elementas turėjo padaryti juoką turiningesnį. Froidas teigė. bet tuo pat metu žiūrovai turėjo nesuprasti. Dievas mato: taip siela ieško paguodos. Juoktis galima iš bet ko. Aš šokiruoju tik retkarčiais pavartodamas kokį nešvankų žodį. 16 . Nemanau. negalėdamas išeiti pro vartus šuo ima juos draskyti. bando pasikasti. daro beprasmiškus judesius. Baimė labai dažnai sukelia juoką. nuostaba ar baimė. nes jį apėmusi frustracija. o paskui po jo. Didžiosios katastrofos. Mačiau Drezdeno sugriovimą.

kad galėtų išgyventi šiame pasaulyje. jiems nuolatos gresia baisus pavojus. pasakodavęs labai prastus juokelius. 17 . Bobas Houpas iš tikrųjų nebuvo humoristas. Pavyzdžiui. Juos taip lengvai galėtų nudėti.Juokas būna ir lėkštas. Jis buvo komikas. O iš Lorelo ir Hardžio aš kvatodavau susiėmęs už pilvo. Bet tai kažkuo siaubingai tragiška. Šie vyrukai pernelyg mieli. galinčius sukelti nerimą. Jis niekuomet neužsimindavo apie dalykus.

Kiti tokie klausimai: „Kodėl ugniagesiai nešioja raudonas petnešas?“. bet mes vis tiek džiaugėmės. kad jis ištarė tuos žodžius.Net paprasčiausi juokeliai pagrįsti baimės kruopele. Gyvenime būna tokių beviltiškų situacijų. Paimkime kad ir tokį klausimą: „Kas yra baltas daiktas paukščio kakutėse?“ Žmogus. būna ir nejuokingų juokelių – Froidas vadino juos juoduoju humoru. lietingą naktį: „Įdomu. Vadinasi. Mes bent jau gyvi! Jis tai įrodė. kurio klausiama. lyg iškviestas atsakinėti per pamoką bemat išsigąsta. tai nebuvo jo ar jos protinių galimybių išbandymas. ką šiąnakt veikia skurdžiai?“ Niekas nenusijuokė. 18 . Kai mus bombardavo Drezdene ir mes sėdėjome slėptuvės rūsyje užsidėję rankas ant viršugalvio – jei kartais užgriūtų lubos – vienas kareivis pasakė lyg kokia hercogienė savo rūmuose šaltą. Tiesą sakant. Išgirdęs atsakymą – „Tai irgi paukščio kakutės“ – jis ar ji nusijuokia ir taip atsikrato tos baimės. kad atsakys ką nors kvaila. kad jokios paguodos negali nė įsivaizduoti. „Kodėl Džordžas Vašingtonas buvo palaidotas kalno šlaite?“ ir taip toliau.

19 .

20 .

toks pat kaip Djuko Elingtono „Rafinuota dama“ ar Franklino vardu pavadinta krosnelė. Neįmanoma parašyti geresnės knygos apie mūsų santvarkai būdingus pranašumus ir trūkumus. ir ta problema – savižudybė. rašė: „Esama tik vienos iš tikro rimtos filosofinės problemos.) Aš šmikiu laikau kiekvieną. neskaičiusį geriausio Amerikos apsakymo – Ambrozo Birso „Nutikimas prie Aul Kriko tilto“. (O bjauriuku buvo vadinamas bičas. kuris uostydavo merginų dviračių balnelius.2 Ar žinot. Šmikiu laikau dar ir kiekvieną. kuris susikišdavo į subinę dantų protezą ir taksi nukandžiodavo užpakalinių sėdynių sagutes. Norite pajusti šios knygos dvasią? Jis sakė – ir teigė tai prieš 69 metus – kad jokioje kitoje šalyje meilė pinigams taip neužvaldė žmonių širdžių kaip Amerikoje. 957 metais apdovanotas Nobelio literatūros premija. Tai nepriekaištingas amerikietiškos dvasios pavyzdys. kas yra šmikis? Kai prieš 65 metus mokiausi Indianapolio Šortridžo vidurinėje mokykloje.“ 21 . Patinka? Alžyre gimęs prancūzų rašytojas Alberas Kamiu. Šis kūrinys neturi nieko bendra su politika. neskaičiusį Aleksio de Tokvilio „Apie demokratiją Amerikoje“. šmikiu buvo vadinamas bičas.

Mūsų valdžia kariauja su narkotikais? Verčiau tegul kovoja su benzinu. taip pat ir Adomo ir Ievos laikais. išskyrus Adomo ir Ievos laikus. liberalizmas ir konservatyvizmas. Ir visada. kurie galėdavo priversti tave elgtis kaip beprotį.Taigi literatūra pažeria daugybę juokelių. visi tiesiog atsirado čia. kokia kančia būti žmogumi? (Argi akmuo nenusirita nuo širdies. Kada jis gyveno? 93–960 m. – nes šimtmetį lyg padūkę šėlome važinėdami pirmyn atgal. jei esame homo sapiens ir niekur nuo to nesidėsi? Sunaikinkime viską! Ar kas nors turit atominę bombą? O kas šiais laikais jos neturi?! Bet aš noriu apginti žmonių giminę. golfas ir moterų krepšinis. Ko čia smulkintis. Biblija ir „Lengvosios brigados puolimas“ – skirta klausimui. automobiliai ir mokėjimo kortelės. Kokia klaida mes esame! Mes mirtinai sužeidėme šią mielą gyvybę palaikančią planetą – vienintelę Paukščių Take. 22 . „Nusikaltimas ir bausmė“. Kai kurie iš tokių šiandien vykstančių. iš proto varančių žaidimų – meilė ir neapykanta. „Heklberis Finas“. kai kas nors tai pasako?) Dėl manęs evoliucija gali eiti velniop. vykdavo žaidimai. nors ligi tol toks nebuvai. kad visa didžioji literatūra – „Mobis Dikas“. pervažiuoti kaimyno šunį ir sudraskyti atmosferą į skutelius. „Atsisveikinimas su ginklais“. Kamiu žuvo per automobilio avariją. Kas naikinamąja galia prilygsta benzinui? Įsipili jo į automobilį ir gali lėkti šimto šešiasdešimties kilometrų per valandą greičiu. todėl galiu pasakyti štai ką: visose istorijos erose. Ar suprantate. „Purpurinė raidė“. „Odisėja“. „Iliada“.

gėlavandenių – ne vandenyninių. buvęs lokomotyvo kūrikas. Nuomonę. kaip ir aš. nenuginčijamai paneigia tas faktas. buvo gėlavandenis žmogus. Dauguma amerikiečių nežino. buvo žemyniniai. ir Abraomą Linkolną iš Kentukio. gimęs vidurinės klasės atstovų šeimoje Tera Hotos miestelyje Indianoje. kad menu. esą triūsliai.Esu vienas iš Amerikos Didžiųjų ežerų žmonių. mūsų darbininkijai. orumo ir politinio įžvalgumo Amerikos triūsliams. 23 . poetą iš Ilinojaus. Dažnas Amerikos socialistas. Sakyčiau. paskui Indianos ir galiausiai Ilinojaus. yra žemesnio intelekto. neturintys visuomeninės padėties. abu. buvo savamoksliai darbininkai. gėlavandeniai žmonės. Be abejo. iškalba ir organizaciniais gebėjimais suteiktų daugiau savigarbos. Kitas gėlavandenis žmogus ir puikus oratorius buvo Socialistų partijos kandidatas į prezidentus Judžinas Viktoras Debsas. o žemyninių – žmonių. puikiausiai rašiusių ir kalbėjusių sudėtingiausiomis temomis. ką pirmoje praėjusio šimtmečio pusėje socialistai darė. Kaskart maudydamasis vandenyne jaučiuosi tarsi plaukiočiau po vištienos sriubą. aukštojo mokslo diplomų ir turtų. turiu galvoje Karlą Sandbergą. kad Amerikos istorijoje du iš žmonių. kaip ir aš.

Kas. pagrįstą teiginiu. Beje. ir socializmas propaguoja visuomenę. Ne dėl socializmo doktrinos atsirado Josifas Stalinas su savo slaptąja policija ir buvo uždaromos bažnyčios. ne dėl krikščionybės Ispanijoje siautėjo inkvizicija. Kalbant apie Stalino uždarytas bažnyčias ir maldos namus. Marksas sakė tai dar 844 metais. Iš tikrųjų ir krikščionybė. tikrai jo nesmerkdamas. Savo partiją jis pavadino nacionalsocialistų ar nacistų. mes dar net nebuvome išvadavę savo vergų. Hitlerio svastika nebuvo pagoniškas simbolis. vargstančius dėl sunkios ekonominės ar socialinės padėties. kad „religija yra liaudies opiumas“. kad visi vyrai. kad bent kurį laiką palengvina skausmą. kaip mano daugybė žmonių. šiandien uždarytus Kinijoje: tokį religijos gniaužimą tariamai pateisino Karlo Markso teiginys. Pats Marksas juos vartodavo ir džiaugėsi. tais laikais buvo malonesnis gailestingojo Dievo akiai – Karlas Marksas ar Jungtinės Amerikos Valstijos? 24 . kad ir religija gali guosti žmones. Jis tik atkreipė dėmesį į tą faktą. Adolfas Hitleris propagavo abi šias idėjas. Beje. prieinami kiekvienam. kai Marksas rašė tuos žodžius. Ji vaizdavo krikščionišką darbo žmogaus kryžių. kai opiumas ir jo dariniai buvo vieninteliai veiksmingi skausmą malšinantys vaistai.Tegyvuoja mūsiškiai! „Socializmas“ nė kiek ne baisesnis žodis negu „krikščionybė“. moterys bei vaikai sukurti lygūs ir neturi badauti. Tie žodžiai buvo veikiau nerūpestingai pakartota visiems žinoma tiesa negu autoritetingas pareiškimas. jūsų nuomone. sudarytą iš įrankių – kirvių.

Mudu susipažinome Indianapolyje pasibaigus Antrajam pasauliniam karui. Baigęs Harvardo universitetą. Jį paveldėjęs Pauersas atidavė jį darbuotojams. 25 . kad gautų didesnius atlyginimus ir saugesnes darbo sąlygas. ir tie fabriką sužlugdė. Hapgudas buvo vidurinės klasės atstovas. Per vieną piketą kilo kažkokios peštynės. Jis norėjo. Gaila. Hapgudas jau buvo tapęs JAV pramonės darbuotojų profesinių sąjungų kongreso pareigūnu. Nors tokių nacionalinių pažibų akivaizdoje aš nebūčiau sugebėjęs ištarti nė žodžio. Socializmas yra idealistiška doktrina. jis ėmė dirbti angliakasiu ir ragino savo brolius darbininkus telktis. kad šalis būtų geresnė. kad ši šalis ekonomiškai galėtų būti teisingesnė. nes jie tarėsi gavę teisę išvyti iš bažnyčių dvasininkus. Hapgudų šeimai priklausė klestintis mėsos konservų fabrikas Indianapolyje. esą socialistai nusistatę prieš religiją. Jis taip pat vadovavo protestuotojams prieš mirties bausmės vykdymą anarchistams Nikolai Sako ir Bartolomėjui Vancečiui Masačiusetse 927 metais. ir tiek. kurie apie juos ar jų tikslus galėtų nepalankiai atsiliepti. Taip pat pasielgė ir Kinijos tironai. Markso mintis taip pat sudarė galimybę daugybei žmonių šioje šalyje teigti. Jis buvo tipiškas Indianos idealistas.Stalinas mielai pasinaudojo banalia Markso fraze kaip įsakymu. Kaip ir Debsas. prieš Dievą ir todėl nusipelno didžiausio pasišlykštėjimo. ir Pauersas davė parodymus apie jas teisme. Vis dėlto aš pažinojau vieną jų kartos socialistą – Pauersą Hapgudą iš Indianapolio. Jis manė. niekada nepažinojau Karlo Sandbergo nei Judžino Viktoro Debso.

Jūsų kilnybe. štai. Kaip jūsų galimybių žmogus gali pasirinkti tokią gyvenseną? Hapgudas atsakė teisėjui: – Nejaugi neaišku? Dėl Kalno pamokslo. žiūrėkite. Taigi dar kartą: tegyvuoja mūsiškiai! 26 .Teisėjas pertraukia visus ir klausia jo: – Pone Hapgudai. Jūs baigėte Harvardo universitetą. – jūs stovite čia.

Jis leido man stoti į koledžą tik su sąlyga. nes mano brolis buvo garsus chemikas. Jie labai įtariai žiūri į visus. nors universitete studijavau chemiją. kad maištavau. aš užsidirbu pragyvenimui iš menų. Ne todėl. Už tai sulaukiau labai mažai dėkingumo.Esu iš menininkų šeimos. fizikos ir chemijos fakultetų baimę. toks kaip aš. kad man nereikėtų turėti ko nors bendra su menais. Mat visi mano protėviai buvo menininkai. taip nukentėjo per Didžiąją depresiją. tad aš tik užsidirbu pragyvenimui kaip įprasta mūsų šeimoje. Todėl jis manė. ši baimė persiduoda ir kritikams. 27 . negali būti rimtas menininkas. Žinau. aš vis dėstau anglų kalbos fakultetuose. Štai. Dauguma mūsų kritikų – anglų kalbos fakultetų absolventai. kad techninį išsilavinimą turintis žmogus. Mano galva. kad neįstengė užsidirbti duonos kąsniui. kad tradiciškai universitetų anglų kalbos fakultetai patys to nesuvokdami skiepija inžinerijos. Kritikai mano. Taigi Kornelio universitete studijavau chemiją. praktiška. kad studijuosiu ką nors rimta. Veikiau galima sakyti. tad įdiegiau į literatūrą mokslinį mąstymą. Šiaip ar taip. tapytojas ir architektas. žiūrėkite. kad paveldėjau „Esso“ degalinę. Bet mano tėvas. besidominčius technika.

romanai. Mane priskyrė prie mokslinės fantastikos rašytojų dėl tos paprastos priežasties. Ir kai rašiau apie „General Electric“ ir Šenektadį. fizikai. kad rašau apie techniką. Nenorėjau būti prie tokių priskiriamas. kritikams. kad rašiau apie Šenektadžio miestą Niujorko valstijoje. 28 . Manau. todėl spėliojau. gyvenimą vaizduoja taip pat iškreiptai.Vadinamuoju mokslinės fantastikos rašytoju tapau. chemikai ir matematikai. kad neįgysiu rimto rašytojo reputacijos. kaip karalienės Viktorijos amžininkai gyvenimą. o dauguma gerų Amerikos rašytojų nieko apie ją neišmano. kuriuose nekalbama apie techniką. Jame yra didelių gamyklų ir nieko daugiau. Nusprendžiau taip esant todėl. niekada nemačiusiems šio miesto. Pirmoji mano knyga – „Pianola“ – buvo apie Šenektadį. atrodė. Aš ir mano bendradarbiai buvome inžinieriai. neva esu mokslinės fantastikos rašytojas. kai kažkas pareiškė. kad parašiau fantaziją apie ateitį. kuo nusižengiau. neužsimindami apie seksą.

kas įvyksta staiga. Mes. Tai buvo visiška nesąmonė.968-aisiais. kas susidėjo iš organinių medžiagų. tai. – 29 . – nors pats to nemačiau. Buvo sudegintas visas miestas. nes žmonės ten užtroško. ne mes. prarijo liepsnos. beprasmiškas niokojimas. Tai buvo didžiausios skerdynės Europos istorijoje. Taigi viską. Tai buvo karinis bandymas siekiant sužinoti. aišku. turėjome tvarkyti žuvusių vokiečių kūnus – traukėme juos iš rūsių. išskyrus negausų manąjį karo belaisvių būrelį. karo belaisviai. kai parašiau „Skerdyklą Nr. ir šitokį žvėriškumą parodė britai. Šie atskrido ir naujoviškomis padegamosiomis bombomis padegė visą miestą. Jie naktį išsiuntė bombonešius. kad galėjau papasakoti apie Drezdeno bombardavimą. – kai daugybė žmonių būna nužudomi per labai trumpą laiką. Ir aš girdėjau. 5“. aš žinojau apie Aušvicą. ar įmanoma nušluoti nuo žemės visą miestą mėtant ant jo padegamąsias bombas. ir krovėme milžinišką laužą deginti. Drezdene 945 metų vasario 3-ąją apie 35 000 žmonių žuvo nuo britų padegamųjų bombų per vieną naktį. bet skerdynės yra kitkas. pagaliau tiek suaugau. Aišku.

Iš tikrųjų Merės O’Haros žodžius reikėjo suprasti taip: „Kodėl tau nepapasakojus tiesos – melo apie tai jau užtenka?“ 30 . o Dynas Martinas. iš kurių išeitų šaunus filmas apie karą. mieste. Tada nuvažiavau pas savo draugą Bernį O’Harą – armijoje buvome bičiuliai. Mudu bandėme prisiminti juokingus dalykus iš to meto. Jie ne kino žvaigždės. – Jūs tada buvote dar visai vaikai. dalykus. 5“ paantrašte tapo „Vaikų kryžiaus žygis“. 968 metais buvau rašytojas. Tada buvo atsiųsti vyrukai su liepsnosvaidžiais. kad čia ir glūdi esmė. Man išeidavo vien mėšlas. kaip aš ir kiti karo belaisviai likome gyvi. ką patyriau Drezdene? Mes visi grįžome namo turėdami galvoje daugiau ar mažiau istorijų ir visi norėjome vienaip ar kitaip iš jų pasipelnyti. Mes tada buvome vaikai. Iš tikrųjų jie yra kūdikiai. bet niekaip negalėjau tinkamai visko išdėstyti. patyriau savo kailiu! Taigi parašysiu neskrupulingą knygą apie Drezdeną. žinoma. Ne itin skrupulingas: rašydavau bet ką. tad „Skerdyklos Nr. O jo žmona Merė O’Hara pasišiaušė. juk aš viską mačiau. kokiais kietuoliais dėdavomės kalbėdami ir panašiai – žodžiu.kad šio būdo buvo atsisakyta kaip per lėto. Na. Suvokus. Kodėl man prireikė dvidešimt trejų metų parašyti apie tai. pasklido gana bjaurus dvokas. kad tik užsidirbčiau pinigų. kai buvome karo belaisviai Drezdene. Bandžiau rašyti. pagaliau neliko kliūčių papasakoti tiesą. Velniai rautų. tokią. Tai pasakytina ir apie kareivius. Nežinau. Frankas Sinatra ir kiti vaidintų mus. – tarė ji. be to. kad būtų galima ekranizuoti. Jie ne Djukas Veinas.

Tu jos nesitiki. kuriuos darėme blogiausiems žmonėms. ką galėjau aprašyti. Žinot. rodė. tarp jų ir aš. tai. kita priežastis nekalbėti apie karą yra ta. Bet. kokie niekingi ir iš esmės kvaili mūsų vadovai ir mūsų akstinai. kad labai nemandagu iš karo grįžusio kareivio klausinėti. kokius tik galima įsivaizduoti. įspūdingiausiai papasakosi atsisakydamas pasakoti. 31 . Galop mes galėjome prabilti apie blogus dalykus. kad jis neapsakomai baisus. tiesa gali būti labai galingas dalykas. – nacistams. Aišku. nes parodė. Juk apie tai. Vietnamo karas atrišo rankas man ir kitiems rašytojams.Po Pirmojo pasaulinio karo Ernestas Hemingvėjus parašė apsakymą „Kareivio namai“ apie tai. koks šlykštus yra karas. O tai. Tai buvo madinga. Žinoma. daugybė vyrų. apie karą. ką jis matė. ką išgyvenai kare. ką mačiau. Tada civiliams tenka įsivaizduoti visokius žygdarbius ir beprotišką narsą. užsičiaupdavome. mano galva. kai koks civilis imdavo klausinėti apie mūšius.

32 .

Tau bus be galo dosniai atlyginta. – atrodo. nors ir netikusį. Parašyk eilėraštį. kada juokauju. jeigu jų turite. Jeigu nori rimtai įskaudinti tėvus ir neužtenka drąsos tapti gėjumi. 33 . Juokauju. Suprantu. tai visados juos nubaido. Pavyzdžiui: stok į Nacionalinę gvardiją arba karinių jūrų pėstininkų korpusą ir mokyk demokratijos. Tai labai žmogiškas būdas padaryti gyvenimą labiau pakenčiamą. gali bent jau tapti menininku. Menai – ne būdas užsidirbti pragyvenimui. Taigi nuo šiol jus įspėsiu. kad studijavai universitete. draugui. Tu būsi kažką sukūręs. tavo siela auga. nesvarbu. nereiškiantys visiškai nieko. juokauju aš ar ne. Mojuokit vėliavomis. Dainuok įsijungęs radiją. kai kurie jūsų nelabai numano. Tai transvestitai-hermafroditai. Daryk viską kiek įmanydamas gerai. geras ar prastas. Juokauju. Pirma taisyklė: nevartokite kabliataškių. Netrukus mus puls Al Kaedos teroristai.3 Kūrybinio rašymo pamoka. Nejuokauju. Dainuok duše. Jie tik rodo. Rupūs miltai: jeigu esi koks nors menininkas. Pasakok istorijas.

per vidurį [rodo į linijos apačią. vidurį]. todėl savo pasakojimą pradėkite čia [rodo ašies S–N viršų]. Žmonės. ko išmokau. Istorija vadinasi „Žmogus skylėje“. Neatsitiktinai linija baigiasi aukščiau. Apačioje – mirtis. naudingą rinkodaros požiūriu. O čia – ašis Pr–Pb. – tai skaitytojams įkvepia viltį. Piešiu viską ant lentos sau už nugaros. Dabar duosiu jums patarimą. 34 . Tai ašis S–N – Sėkmė–Nesėkmė. bet iš jos išsikapsto [brėžia kreivę].Noriu pasidalyti su jumis tuo. viršų. labai gražią formą. Pr reiškia pradžią. Ji tokia: kažkas patenka į bėdą. nemėgsta klausytis apie vargšus ir ligonius. kad jums būtų lengviau sekti mano mintį [brėžia lentoje vertikalią liniją]. žurnalus ir eiti į kiną. kurią net kompiuteris galėtų suprasti [brėžia horizontalią liniją nuo ašies S–N vidurio]. išgalintys pirkti knygas. viršuje – dideli turtai ir puiki sveikata. Šią istoriją išvysite begalę kartų. Vidutiniška jūsų būklė čia. Pb – pabaigą. bet ji nebūtinai turi būti apie žmogų ar skylę. Bet ne kiekviena istorija turi tokią labai paprastą. baisus skurdas ir liga. negu prasidėjo. Žmonėms ji nepaprastai patinka ir ji nesaugoma autorinių teisių.

35 .

Beje. surinktus iš primityvių tautų visame pasaulyje. Tame pačiame fakultete mokėsi Solas Belou. nes negaliu pakęsti primityvių žmonių – jie tokie kvaili. o karui pasibaigus įstojau į Čikagos universitetą. bet ji nebūtinai turi būti apie tai. Šiaip ar taip. paprastas žmogelis. kokių pasakojimų jie pririnko iš primityvių tautų. turinčią dvi bjaurias dukras. Jos motina mirė. Ir vėl džiaugiasi gyvenimu. bet iš pradžių Kornelyje studijavau chemiją. nei aš nė karto nedalyvavome ekspedicijoje. dieną. Jie išties atsilikę. Pažiūrėkit. vieną po kito skaičiau tuos pasakojimus. tad argi jai gali būti linksma? O jos tėvas beveik tuoj pat vedė baisią žiežulą. Primityvūs žmonės su savo sumautomis istorijomis nusipelno pralaimėti. kad įgijau antropologijos mokslinį laipsnį. Kas šis taip baisiai nusiminęs žmogus? Tai – penkiolikos ar šešiolikos metų mergaitė. Paskui: „Velnias!“ [brėžia kreivę aukštyn]. Tai štai: nenoriu jūsų gąsdinti. Pradėjau lankytis bibliotekoje. Ką gi. ieškojau pranešimų apie etnografus. misionierius ir tyrėjus – tuos imperialistus – norėdamas sužinoti. padariau didelę klaidą. Ten studijavau antropologiją ir galop gavau šios srities magistro laipsnį. Nors tikrai jas įsivaizduodavome. niekuo neišsiskiriančią iš kitų. Girdėjote šį pasakojimą? 36 . Viena iš populiariausių kada nors papasakotų istorijų prasideda čia [ima brėžti vertikalią ašį žemyn nuo Pr–Pb]. Ji tokia: kažkas. kaip man šiandien pasisekė!“ [brėžia kreivę žemyn]. susipažįsta su neapsakomai nuostabiu žmogumi: „Vaje. ir nei jis. Jie buvo mirtinai nuobodūs – kaip ši ašis Pr–Pb. kaip nuostabiai kyla ir leidžiasi mūsų istorijos. kaip vaikinas susipažįsta su mergina [pradeda brėžti kreivę].Kita istorija vadinasi „Vaikinas susipažįsta su mergina“.

37 .

kad jos giminaičiai jos neatpažįsta. Kai mergaitė pasirodo rūmuose. tai mergaitei jau ir taip plyšo širdis – jai gana.Rūmuose keliama puota. blakstienų tušo ir transporto priemonę į puotą nusigauti. kad mirė motina. paskui nupiešia begalybės ženklą]. tik jau kur kas linksmesnė. Pasirodo mergaitės krikštamotė geroji fėja [brėžia vertikalią liniją aukštyn]. paskui nupiešia begalybės ženklą]. Ši istorija pesimistinė. Ji taip išsidažiusi. Kad ir kas vėliau atsitiktų. bet jis pavirtęs tarakonu [brėžia liniją žemyn. iš jos vėl viską atima [brėžia liniją žemyn]. gerai. 38 . Jis uždirba tiek mažai. kad kurpaitė jai tinka. Mergaitė turi padėti dviem savo įseserėms ir savo šlykščiai pamotei išsiruošti. taigi jos padėtis vėl blogėja. Vieną rytą jis pabunda. kad negali nusivesti merginos į šokius ar aludėje išlenkti alaus bokalo su draugu. kaip buvo žadėta. bet pati turi likti namie. kad buvo puotos gražuolė ir kaip ją pamilo princas. Ar pablogėja iki buvusio lygio? Ne. velniai rautų. ji prisimins. ir ji tampa neapsakomai laiminga [brėžia liniją į viršų. Jis turi vaidingų giminaičių ir išbandė daugybę darbų. Jaunuolis – ganėtinai nemalonaus būdo ir ne itin išvaizdus. Blogiau nė būti negali. Neilgai trunka. Tai gal jai dabar dar liūdniau? Ne. Tada laikrodis išmuša dvyliktą valandą ir. Na. duoda jai pėdkelnes. kol laikrodis išmuša dvylika kartų. pamotė su dukromis išvažiuoja į puotą. Yra dar Franco Kafkos istorija [ima brėžti vertikalią liniją nuo apatinės ašies Pr–Pb dalies]. metas vėl eiti į darbą. Taigi ji parstriksi namo. ji tampa puotos gražuole [brėžia liniją į viršų]. bet nė viename neturėjo galimybių būti paaukštintas. paskui paaiškėja.

39 .

Hamletas irgi to nežino. savižudžio arba vienaip ar kitaip siaubingai apgauto nelaimėlio sielos. Ponia Blavackaja. nes Hamleto padėtis tokia pat kaip Pelenės. Taigi Hamletas užlipa ant kuorų ir kalbasi su ta. O jo motina nieko nelaukusi ėmė ir ištekėjo už jo dėdės. kad esi kvailys. bet tada prie jo prieina draugas Horacijus ir sako: – Klausyk. Na. kaip buvo nužudytas. jei rimtai žiūri į vaiduoklius. ant pilies kuorų pasirodo tokia būtybė. turi už mane atkeršyti. ar bloga. ir kad nereikia jomis tikėti. žinote. nes dažnas jų yra piktanoriškas. gana materialia šmėkla. O toji sako: – Aš tavo tėvas. sakė. Tai tavo tėvas. Taigi mes nežinome. Ir papasakoja. Tas niekdarys – tavo dėdė. Hamletai. tikrų tikriausio šunsnukio. ar toji šmėkla iš tikro buvo Hamleto tėvas. Ar kas nors bandys tai užginčyti? Naujos linijos man nereikia braižyti. mane nužudė. tik lytys čia priešingos.Klausimas toks: ar ši mano sukurta sistema padeda mums įvertinti literatūros kūrinį? Gal tikro šedevro neįmanoma nukryžiuoti ant šitokios konstrukcijos kryžiaus? Kaip yra su „Hamletu“? Sakyčiau. Bet 40 . Jei esate kvailioję su spiritistais. tai ganėtinai geras kūrinys. kad aplink sklando piktosios dvasios. ir jos visos trokšta keršto. Ką tik mirė jo tėvas. man rodos. Jis labai nusiminęs. gera tai buvo naujiena ar bloga? Po šiai dienai mes nežinome. ar ta būtybė iš tiesų buvo Hamleto tėvas ir ar gera tai buvo naujiena. linkusios prišnekėti jums velniaižin ko. tau vertėtų su ja pasikalbėti. Daugelis jų – nužudyto žmogaus. žinote. žinojusi apie dvasių pasaulį daugiau negu kas nors kitas. Taigi Hamletas stumia dienas būdamas toks pat nusiminęs kaip Pelenė.

41 .

Ir kas iš už jų iškrenta? Ogi tas pliurpa Polonijus. man įgriso būti tokiam velniškai neryžtingam“. ką gi. kaip dėdė reaguos. Aš nusisamdysiu aktorius suvaidinti. 42 . kaip dėdė nužudė tėvą pagal šmėklos pasakojimą. Aš ką tik jums įrodžiau. nors tai kvailiausi. kai šie buvo beišeiną iš namų.“ Vadinasi. Taigi jis sau gyvuoja. Juk jis princas. surengsiu tokį spektaklį ir pažiūrėsiu. Deja. aš jį nužudžiau. Hamletas pamano. kad tėvai visuomet turi kartoti savo atžaloms Polonijaus patarimus. rezultatas nekoks. Tuomet sujuda portjeros.. Dėdė neišsikrausto iš proto. Pelenė ar Kafkos tarakonas? Nemanau.jis sako. kaip viską galima patikrinti. Buki tėvai mano. Jis gali nužudyti.. kad čia slapukauja dėdė. būk egoistas. kurio nė kiek negaila atsikratyti. patarimai. girdi. jei ne nuolatinis skolinimas ir skolinimasis. ką tik nori. nei bloga. aš. Šekspyras žiūri į jį kaip į kvailį.“ Žodžiu. gera tai naujiena ar bloga.. kol galiausiai įsivelia į dvikovą ir žūva. tad taria: „Gerai. Taigi mes nežinome. kad Šekspyras labiau už mane tikėjo dangų ir pragarą. Naujiena nei gera. duotus vaikams. kad Šekspyras buvo toks pat prastas pasakotojas kaip bet kuris arapahų genties indėnas. neima miknoti: „Aš.. Kur jis pateko – į dangų ar pragarą? Skirtumas nemenkas. „Nesiskolink pinigų ir neskolink kitiems.“ Bet kas gi yra gyvenimas..... Hamleto nesuėmė. tas niektauza. kokie tik gali būti. šnipštas. jūs mane demaskavote. aš tau – tu man? „O svarbiausia – būki ištikimas sau. ir rapyra perveria portjeras. Naujiena nei gera. o pačiam Šekspyrui jie atrodė juokingi. Taigi jis surengia vaidinimą. aš kaltas. nei bloga. aš žinau. Po šios nesėkmės Hamletas kalbasi su motina.

43 .

kokia naujiena gera. o žmonės taip retai sako mums tiesą šiuose pakilimuose ir nuolydžiuose [rodo į lentą]. Ir jeigu aš mirsiu – neduok. kokios buvo geros naujienos. o kokia – bloga. – norėčiau patekti į dangų ir paklausti ko nors iš tenykščių šulų: – Ei. o kokios – blogos? 44 . kad „Hamletas“ yra šedevras: Šekspyras papasakojo mums tiesą. kad nelabai suprantame. Iš tikrųjų mes taip mažai žinome apie gyvenimą. Dieve.Bet dėl vienos priežasties mes pripažįstame.

45 .

46 .

jei jame nebus veiksnio ar tarinio. kad nuo 99 iki 933 metų JAV įstatymai griežčiausiai draudė gaminti ir gabenti 47 . Mažiausiai norėjau būti gyvas. Ne. Mūsų vyriausybė kariauja su narkotikais. aš vieną po kitos rūkiau vien tik „Pall Mall“ be filtro. Ar galite įsivaizduoti.4 Pasakysiu jums naujieną. gaminančią cigaretes „Pall Mall“ ir pareikalausiu iš jos milijono žalių! Nuo tada. Labai ačiū. nors žinau. šunsnukiai prakeikti. kad sakinys bus nepilnas. „Braun & Viljamson“ bendrovė grasina mane nužudyti. Be to. Bet man dabar aštuoniasdešimt dveji. Diko ir Kolono vardus. aš neiškėliau savo kandidatūros į prezidentus. ant pakuotės. O naujiena tokia: aš paduosiu į teismą „Braun & Viljamson“ tabako bendrovę. neprisipažinsiu. Taip žmonės kalbėdavo apie „sausąjį įstatymą“. kad miegu su nepilnamečiais. Ir jau daugybę metų kuo atviriausiai. Užtat pasakysiu štai ką: mano žmona gerokai senesnė už visus. su kuriais kada nors esu miegojęs. kai trys galingiausi žmonės visoje planetoje turės Bušo. kai man buvo vos dvylika. negu gyvenimas be jokių narkotikų. Tai tikrai kur kas geriau.

Dėl to bėdų neturiu. Ir toks didis žmogus kaip prezidentas Džordžas Bušas pats prisipažįsta. Vis viliuosi. Pasak jo. kad nuo šešiolikos iki keturiasdešimties metų didesnę laiko dalį būdavo prisišniojęs arba nusitašęs. Bet pasakysiu jums viena: kartą pagavau tokį kaifą. LSD ir panašių medžiagų. atsisakyti velnio lašų. Retkarčiais išgeriu taurelę ar dvi. Dievo ar dar ko valia nesu alkoholikas daugiausia dėl savo genų.“ Bet supraskit štai ką: dvi žalingiausios medžiagos. Vienam gale – ugnelė. kuriomis labiausiai piktnaudžiaujama ir kurioms įgyjama didžiausia priklausomybė. kad nuo jų gali pasimaišyti protas. Žinoma. arba girtas kaip dūmas. Indianos laikraščio žurnalistas Kenas Habardas sakė: „Sausasis įstatymas“ vis geriau negu gyvenimas be jokio alkoholio. Baiminausi.alkoholinius gėrimus bei jais prekiauti. kai sukako keturiasdešimt vieni. Tai buvo. Viena. kitam – kvailelis. kokaino. Jokio poveikio nepajutau. kai pirmą kar48 . Marihuanos suktinukę kartą vis dėlto sutraukiau su Džeriu Garsija ir jo grupe „Grateful Dead“ vien tam. yra visiškai legalios. Bet dvi – man riba. be abejo. kad kitas tokio nepajunta nė po kreko porcijos. Kai kuriems girtuokliams vaidenasi rožiniai drambliai. O dėl mano patirties piktnaudžiaujant žalingomis medžiagomis – bijojau heroino. šįvakar irgi išlenksiu. kad cigaretės mane pribaigs. kad būtų smagiau bendrauti. yra etilo alkoholis. jam pasirodė Jėzus ir privertė mesti girtauti. garsėju kaip baisus mėgėjas rūkyti. tad daugiau niekada to nedariau.

daro smurtinius nusikaltimus. atvažiuoja Kurtas Vonegutas! Tais laikais mano automobilis. kad gautų šio tiek mažai likusio narkotiko. kuriuo labiausiai piktnaudžiaujama ir kuriam įgyjama didžiausia priklausomybė – organinis kuras. studebeikeris. Mano manymu. buvo varomas kaip beveik visos transporto priemonės ir kiti mechanizmai šiandien. industrializuotas pasaulis jau buvo beviltiškai priklausomas nuo organinio kuro. Kai čia atsiradote. kurių netrukus laukia „lomkės“. kaip ir daugybė narkomanų. 49 . taip pat kaip kūrenamos elektrinės ir lydyklos. Ar galiu jums pasakyti tiesą? Turiu galvoje šį tą. net kai aš čia atsiradau. Tam naudojamas žalingiausias narkotikas. nuo kurio mes priklausomi. O mūsų vadovai. kiek prisimenu.tą gavau vairuotojo pažymėjimą – saugokis. tiesa štai kokia: mes visi esame priklausomybe nuo organinio kuro sergantys narkomanai. apie ką nepraneša televizijos naujienos. pasauli. Prasidės „lomkės“. ir labai greitai jo visai neliks. beviltiškai bandantys išsiginti šio fakto.

graikų mite pavogusio ugnį iš Dzeuso ir atidavusio ją žmonėms. sukonstravo vos prieš šimtą devyniolika metų. nuo Adomo. Dievai taip įtūžo. Artimi mūsų pusbroliai gorilos. Anglas Maiklas Faradėjus pirmąjį elektros generatorių sumeistravo vos prieš šimtą septyniasdešimt dvejus metus. kad dievai buvo teisūs. O mes ne tik gaminame karštus valgius. bet per mažiau nei du šimtus metų baigiame sunaikinti šią kadaise tokią malonią planetą. orangutangai. Ne veltui žmonės sako: „Rykštė vaiką taiso. vieno iš titanų. Ievos ir nuo Pažinimo obels vaisiaus – tai buvo akivaizdus medžioklės spąstais atvejis. kad nuo Prometėjo. Vokietis Karlas Bencas pirmąjį automobilį. Jo nugara buvo neapsaugota. varomą vidaus degimo variklio.Nuo ko prasidėjo šis galas? Kai kas gal pasakys. kad Prometėją prikaustė prie uolos nuogą.“ Dabar akivaizdu. kai šitaip pasielgė. 50 . dievų sūnaus. šimpanzės ir gibonai visą tą laiką kuo puikiausiai vertėsi misdami vien žaliomis augalinės kilmės medžiagomis. tad ereliai lesė jo kepenis. atlikusią gyvybės palaikymo sistemos paskirtį. Aš sakau. daugiausia per savo termodinaminį šėlsmą su organiniu kuru.

tarp jų orą ir vandenį. 51 . bet tiesa tokia: mes iššvaistėme savo planetos išteklius. Netrukus užges visos šviesos. Dreiko buvo išgręžtas Titusvilyje. sprogstanti. Ak. vienuoliktokų vakarėlis mokslo metų pabaigos proga neįvyks. Žaidimas per daug seniai prasidėjęs. Ir niekas ničnieko negali pakeisti. tarsi rytojaus neturėtų būti. tas taip lengvai padegamas organinis kuras! Šiuo metu mes sprogdiname bemaž paskutinius jo burbuliukus. – Edvino L. Žinoma. Nebebus elektros. bet ne tai svarbiausia. Norit pasikalbėti apie nenumaldomą šėlsmą? Tai mina. Pensilvanijoje. kai palieti kokį iš pažiūros nekaltą žaisliuką. amerikiečiai broliai Raitai pirmą lėktuvą pagamino ir juo paskrido vos prieš šimtą ir vienus metus. Jis buvo varomas benzinu. Todėl jo ir nesulauksime. šiandien – sausa skylė. Sustos visų rūšių transporto priemonės. Ką gi.Pirmasis naftos gręžinys JAV. vos prieš šimtą keturiasdešimt penkerius metus. lašelius ir gabalėlius. Nenoriu sugadinti vakarėlio dalyviams nuotaikos. o Žemės planeta pasidengs griaučių ir niekam nebereikalingų mechanizmų pluta.

52 .

Bet dauguma mūsų. su kuriuo gali šnekėtis apie viską. kad žmonės ant jų labai nepyktų. bet tai – vyras. Apie ką jos nori šnekėtis? Apie viską. su kuriais galėtų šnekėtis. kuriems galėdavo pasakoti savo kvailus anekdotus. Ko reikia vyrams? Jiems reikia daugybės bičiulių ir jie nori. turime tik po sutuoktinį. Kodėl šiais laikais tiek daug žmonių skiriasi? Todėl. truputį pasilinksminkime. Pakalbėkime apie seksą. bet tai – moteris. kad daugumos mūsų šeimos nebe tokios gausios kaip kadaise. Pakalbėkime apie moteris.5 Gerai. nuotaka galėdavo šnekėtis apie viską su kur kas daugiau žmonių. Froidas sakė nežinantis. Anksčiau. bet tokių labai reta. Kenedžiai. Jaunikis turėdavo kur kas daugiau bičiulių. Navahų genties indėnai. Aš žinau. jei šiais laikais susituokiame. bet ir seneliai ar net pusbroliai. 53 . ko reikia moterims. Vyras įsigyja dar vieną draugelį. kai kartu gyvendavo ne tik sutuoktiniai su vaikais. ko reikia moterims: daugybės žmonių. Moteris gauna dar vieną žmogų. kai vyras ir moteris susituokdavo. Viena kita amerikiečių šeima vis dar gausi.

kad ilgainiui Amerika ras būdą parūpinti visiems mūsų piliečiams po didžiąją šeimą – didelį būrį žmonių. į kuriuos jie galėtų kreiptis pagalbos. O dabar paimkite Džordžą ir Laurą Bušus. Juos supa milžiniška didžioji šeima.Kai sutuoktiniai šiais laikais susirieja. koks jis gražus. juristus ir bankininkus. Jie taip patogiai jaučiasi. be kita ko. Jis turėjo šešis šimtus giminaičių ir visus gerai pažinojo. Ir aš tikrai tikiuosi. burblens jį mėgdžiodamas ir aiškins jam. sako: „Tavęs man per maža!“ Vyras. navahu ar Kenedžiu. todėl. tvarkinga pora. dydžių ir formų. kokią mums visiems reikėtų turėti. Sutuoktiniai rengėsi kartu su naujagimiu aplankyti visus jo giminaičius. laikraščių redaktorius. glėbesčiuos. senatorius. įsivaizduojančius. kad yra didžiosios šeimos nariai. žmona ir keletas vaikų – ne šeima. sekso arba dėl vaikų auklėjimo ar dar ko. Kažkada Nigerijoje susipažinau su vyru iš ibų tautos. Turiu galvoje teisėjus. neką didesniais už jį pusbroliais ir pusseserėmis. Jie ne vieni. Kiekvienas pakankamai didelis ir tvirtai stovintis ant kojų ims jį į rankas. Mažylis net susitiks su kitais kūdikiais. Jo žmona ką tik buvo pagimdžiusi kūdikį – kiekvienoje šeimoje tai gera naujiena. kad jie – šauni. kad jie nesutaria dėl pinigų. jiems gali pasirodyti. Tai siaubingai pažeidžiamas išgyvenimo darinys. Iš tikrųjų jie vienas kitam. Argi nenorėtumėt būti to kūdikio vietoje? Aš tikrai norėčiau pamoti stebuklinga lazdele ir duoti kiekvienam jūsų tokią didžiąją šeimą – paversti jus ibumi. 54 . patys to nesuvokdami. viršenybės. visų amžių.

Taip. Reikalavimai tiems žmonėms nuo 55 . ar ji tikrai „nori susidėti su visais tais vokiečiais“. Jie atvyko tuo metu. per kurį anglai ir amerikiečiai kovėsi su vokiečiais? Tada išties atsivėrė praraja. plati ir gili nelyginant pragaro nasrai. nors nė vienas vokiečių kilmės amerikietis neišdavė savo naujos tėvynės. mat mano proseniai vis dar buvo endogamiški ir tuokdavosi tik su tokiais pat kaip jie. bet kiti pasiliko ir klestėjo lyg patrakę. kaip ir mūsų šiandieniniai poliglotiški oligarchai. Vienas jų mūšyje net liko be kojos ir grįžo į Vokietiją. Iš tikrųjų pirmąkart plyšys atsirado dar maždaug Pilietinio karo metais. kokių tik galėjo rasti visame plačiajame pasaulyje. pageidavo pigiausių ir nuolankiausių darbininkų. kai visi emigravę mano protėviai atkako čionai ir apsistojo Indianapolyje. Tiesa. Gal pamanėte. kad taip atsitiko dėl Pirmojo pasaulinio karo. Andrejaus tektoninis lūžis. net šiandien Amerikoje tarp ateivių iš Vokietijos ir Anglijos driekiasi savotiškas Šv. vienas jos dėdė paklausė. Kai 945 metais pasipiršau anglų kilmės amerikietei Džeinei Merei Koks. grynas. kai anglakalbės valdančiosios klasės.Esu vokiečių kilmės amerikietis. jis tolydžio darosi vis mažiau pastebimas.

Milvokyje. koncertų ir sporto salių. „nelaimingi“. darbo negalėjai nusiųsti jiems ten. kalbėdavę angliškai darbe. Ir tie niekuo neprasikaltę žmonės. kur jie jautėsi tokie nelaimingi. ne tik sukūrė sėkmingų verslų. Bet alaus daryklos jis nepasistatydino – ją nusipirko! Štai jums pirmasis kolonistas! Be to. kaip susimąstyti – turiu pasakyti. Taigi anglakalbiams neliko nieko kita. įspūdingiausių Indianapolyje. „neturtingi“. visai pagrįstai: – Po velnių – kieno ši šalis?! 56 . pristatė prašmatnių namų ir vasarnamių. pasiturinčių vokiečių verslininkų su šeimomis. „benamiai“ ir „blaškomi audrų“. todėl jiems šis žemynas atrodė žmogaus nepaliestas. ir jie turėjo pinigų investuoti. Ne taip kaip šiandien. Todėl jie dešimtimis tūkstančių kaip tik įmanydami plūdo čia. bet ir pristeigė bankų. kas vėliau anglakalbiams pasirodys Trojos arkliu. Vienas toks protėvis iš motinos pusės tapo aludariu Indianapolyje. tie žmonės nebuvo dalyvavę jokiuose genociduose ir etniniuose valymuose. Juos 883 metais išvardijo Ema Lazarus: „pavargę“. bet vokiškai – namie. Bet šios plūstančios vargo bangos atnešė ir tai. „sužvarbę“. Čikagoje ir Cincinatyje. O tokius žmones tuo metu tekdavo įsivežti. į kurį buvo prisigrūdę išsilavinusių. įmitusių. klubų ir restoranų.tada nepakito.

57 .

58 .

kas prieš du šimtus metų Nedui Ludui tikriausiai buvo rankinės 59 . nepajėgs išmaitinti. o ne tas prakeiktas kvailas kompiuteris. kuriuo būti gimėte dirbdamas tai. Ji atėmė iš manęs tai. Maždaug devyniolikto amžiaus pradžioje jis sudaužė daugybę naujoviškų įtaisų – mechaninių audimo staklių. ką dirbate. turime tokių įtaisų kaip kompiuteriai. Bilas Geitsas sako: „Palaukit – dar pamatysit. Nedas Ludas buvo Anglijos tekstilės fabriko darbininkas. Pažanga išlupo iš manęs šaudyklę. kurie jus apgaudinėja. ginkluoti raketomis „Poseidon“ su vandenilinėmis bombomis kovinėse galvutėse. 83 metais Britanijos valdžia pakorė septyniolika vyrų už „mašinų laužymą“ – taip buvo vadinamas šis mirties bausme baudžiamas nusikaltimas. Kuo galite tapti – tai stebuklas. per kurias jis praras darbą. aprengti ir aprūpinti pastoge šeimos. Šiandien mes turime tokių mechanizmų kaip branduoliniai povandeniniai laivai. Man tai patinka. per kurias. Be to.6 Kai kas vadino mane luditu. nekenčiantis naujoviškų įtaisų.“ Bet kažkuo tapti turite jūs. kad netobulėtumėte. kuo gali tapti jūsų kompiuteris. Ar žinote. nors turėjo tam tikrų gebėjimų. kas yra luditas? Žmogus.

O ji atsako: – Pašte niekas niekada nepasimeta. tad tie. Taigi skambindavau Karolei ir sakydavau: – Sveika. Tokio dalyko nebėra. 60 . kad to miestelio vardu pavadintas seksu ir narkotikais pagarsėjęs praėjusio amžiaus septinto dešimtmečio renginys (iš tikrųjų jis įvyko gretimame Betelio miestelyje. Ir aš žinau. Jeigu jūs irgi tai bandėte.audimo staklės. Galit įsivaizduoti? Ji gyveno Vudstoke. Karole. Beje. aišku. Tada aš sakau: – Tikiuosi. Na. Turiu galvoje rašomąją mašinėlę. lyg spausdintas kompiuteriu. mašininkei. jame nedalyvavo). pataisydavau pieštuku. Šiaip ar taip. Tu vis dar spausdini mašinėle? Ji. bet Karolei ir jos vyrui nesisekė. kurie sako jį prisimenantys. kaip dar galėjo likti šių paukščių. mes plepame. tekstas nepasimes pašte. o galop aš sakau: – Žinai. kad inkilas jiems keliamas mažiau nei per metrą nuo žemės ir paprastai tvirtinamas prie jūsų teritoriją juosiančios tvoros. „Heklberio Fino nuotykiai“ buvo pirmas istorijoje mašinėle parašytas romanas. Tada skambindavau Karolei Atkins. vis dar spausdina. Nelabai senais laikais aš spausdindavau mašinėle. Neįsivaizduoju. Žinote. kad rankraštis atrodys labai tvarkingai. Parašęs kokius dvidešimt puslapių. Niujorko valstijoje. Juodu su vyru vis stengėsi prisivilioti mėlynuosius strazdus. žinote. Kaip laikaisi? Kaip tavo nugara? Ar atskrenda mėlynieji strazdai? Mudu paplepėdavome – labai mėgstu šnekėtis su žmonėmis. man savo vasarnamyje taip pat. aš parašiau keletą puslapių.

kad tas. Lipu į apačią norėdamas išeiti iš namų. loterijos bilietais ir rašymo popieriumi. pagamintu iš plieno. tad visada perku ten storą gelsvą voką. Praeinu pro žmoną Džilę Kremenc – tuomet ji buvo velniškai pasinešusi prie visokių technikos naujovių.Tiesą sakant. aš imu savo lapus ir susegu tuo daikčiuku. žinojo. o dabar pasinešusi net labiau. Susidaro įspūdis. galėsi pasidėti į spintą. Prieš tai. Jos rašymas mašinėle nieko nevertas. Niekados nesu nieko praradęs. vadinamu sąvaržėle. Kodėl tau nenusipirkus tūkstančio vokų? Tau atveš juos į namus. lapus rūpestingai sunumeruoju. O aš sakau: – Tylėk! Nulipu laiptais – gyvenu Niujorko 48-ojoje gatvėje. Taigi Karolė dabar yra Nedas Ludas. Vaikystėje ji labiausiai mėgdavo skaityti pasakojimus apie mergaitę detektyvę Nensę Dru. tarp Antrojo ir Trečiojo prospekto – ir einu į krautuvėlę kitapus gatvės. kokio dydžio popierių aš naudoju. Taigi ji negali nepaklausti: „Kur išeini?“ O aš atsakau: – Einu nusipirkti voko. Puikiai žinau jų prekių asortimentą. Šnekučiuojuosi su jais. pats tuo įsitikinau. nes žmonės nori nusipirkti loterijos bilietų. Sakau: „Ar pažįstate žmogų. ledinukų ir panašiai. kuris kada nors būtų laimėjęs loterijoje?“ ir „Kas atsitiko jūsų kojai?“ 61 . Stojuosi į eilę. Šiaip ar taip. Tada ji sako: – Nesi vargšas. kas gamino voką. žinoma. – Kur išeini? – sušunka ji. ji prekiauja žurnalais.

Krautuvėlės savininkai – indai. Moteris labai miela. Vokas su dviem metalinėmis šakutėmis perkišti per skylutę atlanke. Visai netoli – Jungtinių Tautų būstinė. kad pataisytų nuotaiką mums. žmonėms iš viso pasaulio. kokia kalba jūs šnekėjotės? Urdu? Pasiplepu maloniai. kad vokas uždaromas dviem būdais. Nemačiusiems tokio voko pasakysiu. Paskui sumoku už voką. Ji tokia dosni: šitaip daro vien tam. Visa tai be galo jaudina. tad visada čia pamatau tų juokingos išvaizdos žmonių iš viso pasaulio. Įeinu į paštą ir vėl stoju į eilę. Bet ji kasdien padaro ką nors su savo išvaizda nuo juosmens. Tuomet einu į paštą. Būna. sakau: 62 . Aš naudoju abu. Kitąsyk ji visiškai juos ištiesina. Nesu jos matęs žemiau juosmens.Galop atsiduriu pirmas eilėje. Aš slapta įsimylėjęs moterį už prekystalio. Taigi laukdamas eilėje netyliu: – Ei. Bet aš nesiimsiu jokių žygių. Kartais ne. Argi vien dėl to nevertėjo čia ateiti? – Ar pastaruoju metu kas nors laimėjo stambią sumą loterijoje? – klausiu jos. ties 47-osios gatvės ir Antrojo prospekto sankryža. Pirma palaižau augalinius klijus – tai savotiškai seksualu. Jis už vieno kvartalo. Mano žmona žino. Vieną dieną ji buvo išsidažiusi lūpas juodai. Ji to nežino. kaip jis vadinamas. Moters už prekystalio tarpuakyje spindi brangakmenis. Tada užklijuoju atlanką. Imu savo rankraštį ir dedu jį į vidų. Tada prakišu pro skylutę tą mažą. nes ji visuomet sėdi už prekystalio. Kartais ji smulkiai sugarbanoja plaukus. kad pataisytų mums nuotaiką. ploną metalinį šiktuką – taip ir nesužinojau.

– Jeigu jums čia nepatinka, kodėl nesinešdinat atgal į savo pasipūtusią diktatoriaus valdomą šalelę, iš kurios atsidanginot? Vieną kartą stovinčiam eilėje man iškraustė kišenę, tad teko susitikti su faru ir papasakoti, kas nutiko. Šiaip ar taip, galiausiai priėjau eilės pradžią. Neišsiduodu tai moteriai, kad ją myliu, – nutaisau kuo abejingiausią veidą. Jis toks šaltas, kad jai gali pasirodyti, jog žiūri į melioną, bet mano širdis daužosi kaip pašėlusi. Duodu jai voką, jinai jį pasveria, nes noriu priklijuoti reikiamą pašto ženklų skaičių, kad ji paskui patvirtintų spaudais. Jeigu ji sako, kad ženklų tiek, kiek reikia, ir juos antspauduoja, viskas gerai. Laiško man nebegrąžina. Taigi ant voko su reikiamais ženklais užrašau Karolės adresą Vudstoke. Tada einu į lauką, ten yra pašto dėželė. Sušeriu lapus milžiniškai mėlynai varlei kvarkuolei. Ji man sako: „Kvar.“ Ir einu namo. Laiką praleidau velniškai smagiai. Elektroninės bendruomenės nieko nesukuria. Galų gale lieki tuščiomis rankomis. Mes esame šokantys gyvūnai. Kaip gražu atsikelti, išeiti iš namų ir ką nors padaryti. Esame čia, žemėje, tam, kad bimbinėtume. Netikėkite, jei kas tvirtins jums kitką.

63

64

7
2004 metų lapkričio -ąją man suėjo aštuoniasdešimt dveji. Koks jausmas, kai sulauki senatvės? Aš visiškai nebesugebu pastatyti automobilio tarp dviejų jau stovinčių, todėl prašau nežiūrėti, kai bandau tai padaryti. O sunkio jėga tapo kur kas mažiau man draugiška ir sunkiau valdoma negu kadaise. Pamatysite: kai sulauksite mano amžiaus – jei sulauksite mano amžiaus – ir būsite pratęsę giminę, imsite klausinėti savo jau pusamžių vaikų: „Kokia yra gyvenimo prasmė?“ Aš turiu septynis vaikus, trys iš jų – našlaičiais likę sūnėnai. Savo svarbų klausimą apie gyvenimą uždaviau sūnui pediatrui. Štai ką savo sukriošusiam senutėliui tėčiui atsakė daktaras Vonegutas: „Tėve, mes esame čia, kad padėtume vienas kitam ištverti šį reikalą – nežinau, kaip jį pavadinti.“

65

Kad ir kokie korumpuoti, godūs ir beširdžiai taptų mūsų vadovai, korporacijos, žiniasklaida, religinės ir labdaros institucijos, muzika vis tiek liks nuostabi. Jeigu, gink Dieve, aš kada nors mirčiau, tegul ant mano antkapio užrašo:
JAM UŽTEKO VIENINTELIO DIEVO EGZISTAVIMO ĮRODYMO – MUZIKOS

Per mūsų katastrofiškai idiotišką karą Vietname muzika be perstojo gerėjo. Beje, tą karą mes pralaimėjome. Indokinijoje tvarką pavyko atkurti tik tada, kai jos gyventojai mus iš ten išspyrė. Tas karas tik pavertė milijonierius milijardieriais. Šiandieninis karas milijardierius verčia trilijonieriais. Štai ką aš vadinu pažanga. Kodėl gyventojai šalių, į kurias mes įsiveržiame, negali kovoti kaip kilmingi ponai ir ponios: uniformuoti, su tankais ir koviniais sraigtasparniais?
66

sakė. Jos nuopelnas tas. rolingai. vadinama bliuzu. Nors esu pacifistas. Tačiau neįkainojama dovana. bet gali įspiesti ją į kampą kiekvieno kambario.Grįžkime prie muzikos. rokenrolas. Ar tikrai dovana pasauliui? Vieną geriausių ritmenbliuzo grupių. bliuzas neišvys depresijos iš namų. Pasak jo. hiphopas ir taip toliau. kurią kada nors girdėjau. svingas. Iš jo kilo visa šiandieninė popmuzika: džiazas. bitlai. Šis vaistas nuo visą pasaulį apėmusios depresijos epidemijos – tai dovana. kad beveik visiems padaro gyvenimą mielesnį. kad vergijos – siaubo. be kita ko. taip buvo todėl. nuo kurio mes niekados iki galo neatitoksime. mokėjo įveikti depresiją: jie galėjo įvaryti senę Savižudybę į kampą grodami ir dainuodami bliuzus. Elvis Preslis. Jis teigia dar kai ką. dėl kurios dažnas užsienietis vis dar šiek tiek mus pakenčia. Mocartas ir panašiai. 67 . buvo trys vaikinai ir mergina iš Suomijos. kad vergai. Marėjaus nuomone. ir man tai atrodo įtikima. kuriame grojamas. bibopas. kai dar kentė vergiją. kurią visam pasauliui davė iš Afrikos kilę amerikiečiai. skirtingai negu jų baltaodžiai šeimininkai. Prašau to nepamiršti. džiazo istorikas ir mano draugas. ir panašiai. kad dabar ji bene vienintelė priežastis. groję viename Krokuvos klube Lenkijoje. Puikus rašytojas Albertas Marėjus. Be to. negu jis būtų be jos. buvo tokia didžiulė. man labai patinka Štrausas. – metais savižudybių tarp darbdavių įvykdavo kur kas dažniau negu tarp vergų. net kariniai orkestrai visada pataiso mano nuotaiką.

Užsieniečiai myli mus dėl mūsų džiazo. O mūsų nekenčia ne už deklaruojamą laisvę ir teisingumą visiems. 68 . Dabar jie nekenčia mūsų už pasipūtimą.

ir taikos metu sparčiai naikina visą planetą – visų rūšių gyviems organizmams kvėpuoti ir gerti tinkamą sistemą. tuo metu viskas sustojo. mato esą paveldėję pribloškiamai neseną žmonių vergijos istoriją. kaip ir jūsų vaikai. Prasidėjo Didžioji depresija. apie idealias transporto priemones. Kada nors ateis Gerovė. Mes svajojome apie visokius namus. Mes jai rengėmės. ką tik atšventusi dvidešimt pirmą gimtadienį. mes piešdavome ateities namus. kuriuose turėtų gyventi žmonės – apie idealius būstus. kad mano duktė Lilė. pats dar vaikas. kaip Sadamas Huseinas ir dar daug kas. AIDS pandemiją ir branduolinius povandeninius laivus. ateities lėktuvus ir kurdavome visokias ateities svajones. moterų ir vaikų radioaktyviaisiais suodžiais ir kaulamilčiais. kaip ir Džordžas Bušas.Kai Indianapolyje lankiau Džeimso Vitkombo Railio pradžios mokyklą Nr. Žinoma. Šiandien iš esmės nauja yra tai. snūduriuojančius fiordų dugne prie Islandijos ar kur kitur. ateities laivus. Jų įgulos pasirengusios raketomis ir kovinėmis galvutėmis su vandenilinėmis bombomis akies mirksniu paversti daugybę vyrų. Mūsų vaikai paveldėjo technologijas. 43. kurių šalutiniai produktai ir karo. stebuklingu žodžiu tapo „Gerovė“. 69 . užsidarė fabrikai.

Svarbiausia tiesa. Žmonės. žmonėms nusispjauti. subjaurojo visą Žemę. yra ta. žino. mano manymu. studijavęs gamtos ar tiksliuosius mokslus ir pasikalbantis su mokslininkais. kad. kurią dabar turiu pripažinti (dėl jos aš tikriausiai nebesugebėsiu juokauti iki savo dienų galo). gyvenę anksčiau ir gyvenantys dabar. visi gyvena kaip Anoniminių alkoholikų draugijos nariai – šia diena. išliks planeta ar ne. 70 . kad šiuo metu mums gresia siaubingas pavojus.Kiekvienas. Labai mažai mano pažįstamų žmonių svajoja apie pasaulį savo vaikaičiams. Dievas duos dar kelias dienas – ir gana. Man atrodo.

o absoliuti galia gadina absoliučiai. kad nėra nė menkiausios galimybės Amerikai tapti humaniškai ir išmintingai. iki beprotystės pasigeriančios nuo galios. Bet dabar žinau. Žmonės – tai šimpanzės. Su šiais kariais elgiamasi. kai nebuvo taikos. kai nebuvo darbo. Todėl. Jų kovinė dvasia. besikaunančių ir žūstančių Artimuosiuose Rytuose. 71 . jog Amerika gali tapti tokia humaniška ir išmintinga. jau sudraskyta į gabalėlius. kuriuos turčių vaikas gavo dovanų per Kalėdas.Prieš daugel metų buvau toks naivus. Mes kovėmės ir dažnai žūdavome dėl tos svajonės per Antrąjį pasaulinį karą. – kaip su žaisliukais. kad vis dar maniau. kaip ir ta daugybė nebegyvų kūnų. apie kokią svajojo tiek daug mano kartos žmonių. kovinę dvasią? Nieko panašaus. kad galia gadina visus. Apie tokią Ameriką svajojome per Didžiąją depresiją. Gal lygindamas mūsų lyderius su apgirtusiomis nuo galios šimpanzėmis rizikuoju pakirsti mūsų karių. kaip niekas niekados nesielgė su manim.

sėdintis raitomis kalvos viršūnėje. Štai ką apie nutilusius Getisbergo žudynių laukus pasakė Abraomas Linkolnas: Mes negalime dedikuoti. Arba šautuvo buožė. kuriuos tai gali jaudinti. kai mūšių laukai buvo maži. galėjo aprėpti visą buvusių ar būsimų kautynių vietą. kad mes su savo menkučiais gebėjimais nebegalime nieko pridėti ar atimti. Žmogus. negalime pagerbti šio lauko. jau pašventino jį taip prasmingai. Narsūs čia grūmęsi vyrai.Protingiausia ir padoriausia malda. Priežasties ir pasekmės ryšys buvo paprastas. medžio anglies ir sieros mišinys. nuskambėjusi po siaubingos žmogaus sukeltos nelaimės. dar tais laikais. negalime šventinti. gyvi ir mirę. Pasekmė buvo skrendantis metalo gabalas. 72 . Arba durtuvas. skirta visiems. kada nors pasakyta garsaus amerikiečio. buvo Abraomo Linkolno kreipimasis Getisberge. Priežastis buvo parakas – kalio nitrato. Pensilvanijos valstijoje.

Amerikiečiai. galvodami apie karą. kad jie atrodytų beveik gražūs. negu jų buvo visoje Linkolno kalboje Getisberge. Iliuziją apie žmogaus patys suprantate ką. vis dar galėjo puoselėti garbės ir orumo iliuzijas. Koks aš tuščiakalbis! 73 .Poezija! Tada vis dar buvo įmanoma karo meto siaubą ir sielvartą pavaizduoti taip. Aš taip jį ir vadinu: „Žmogaus patys suprantate kas.“ Galiu pridurti tokį komentarą: šioje skyrelio dalyje aš jau pavartojau per šimtą žodžių daugiau.

Daugybės negalinčių apsiginti žmonių šeimų žudymas, nesvarbu, senamadiškais įrankiais ar naujoviškais universitetuose sugalvotais įtaisais, tikintis šitaip įgyti karinio ar diplomatinio pranašumo, ko gero, nėra itin puikus sumanymas. Ar jis pasiteisina? Jo entuziastai, jo gerbėjai – jei galiu taip juos vadinti – vadovaujasi prielaida, esą mums neparankių ar dar blogesnių politinių vienetų lyderiai geba justi savo liaudžiai gailestį. Todėl pamatę ar bent jau išgirdę apie supjaustytus į gabaliukus ir ištroškintus vaikus, moteris ir senius, kurie atrodė ir kalbėjo panašiai kaip mes, o gal net buvo mūsų giminaičiai, jie rauda taip, kad tampa visiškai bejėgiai. Šitaip aš suprantu šią teoriją. Tegul kiekvienas, kuris ja tiki, tuo neapsiriboja ir Kalėdų Senį su gerąja fėja paverčia mūsų užsienio politikos simboliais.

74

Kur yra Markas Tvenas ir Abraomas Linkolnas dabar, kai mums jų reikia? Jie buvo kaimiečiai iš Vidurio Amerikos, abu vertė Amerikos liaudį juoktis iš savęs ir mokė suprasti labai prasmingus, labai moralius juokelius. Įsivaizduokite, ką jie pasakytų šiandien. Vienas iš kūrinių, kuriuos Markas Tvenas parašė su didžiausiu nusižeminimu ir širdgėla, buvo apie tai, kaip mūsų kareiviai išžudė šešis šimtus morų tautos vyrų, moterų ir vaikų vaduodami Filipinų liaudį po Ispanijos–JAV karo. Narsusis mūsų vadas buvo Leonardas Vudas, dabar jo garbei pavadintas fortas – Leonardo Vudo fortas Misūrio valstijoje. Ką sakė Abraomas Linkolnas apie Amerikos imperialistinius karus – pradedamus viena ar kita kilnia dingstimi, bet siekiančius pagausinti gamtos ir nuolankios darbo jėgos išteklius, prieinamus turtingiausiems amerikiečiams, turintiems geriausių politinių ryšių? Užsiminti apie Abraomą Linkolną dažniausiai būna klaida, nes jis visada paveržia dėmesį. Tuoj vėl jį pacituosiu. Daugiau nei dešimt metų prieš savo kreipimąsi Getisberge, kai tebuvo Kongreso narys, Linkolną draskė širdgėla ir pažeminimas dėl karo Meksikoje, kuri niekada mūsų nepuolė. Savo
75

kalboje kongresmenas Linkolnas turėjo galvoje Džeimsą Polką. Štai ką apie Polką, savo prezidentą, savo vyriausiąjį gink-luotųjų pajėgų vadą, sakė Abraomas Linkolnas:
Tikėdamasis išvengti įdėmių žvilgsnių, nukreipęs visuomenės dėmesį į akinamai ryškią karinę šlovę – į tą įstabią vaivorykštę, kylančią iš kraujo klanų, į tą akį gyvatės, užkerinčios auką prieš mirtiną kirtį, – jis beatodairiškai pradėjo karą.

Po perkūnėliais! O aš maniau esąs rašytojas! Ar žinote, kad per tą karą mes net paėmėme Meksiko miestą? Argi tai ne nacionalinė šventė? Ir kodėl tuometinio prezidento Džeimso Polko veidas nesipuikuoja Rašmoro kalne šalia Ronaldo Reigano? Meksika buvo labai nedora tada, penktajame devyniolikto amžiaus dešimtmetyje, nes vergiją ten draudė įstatymai. Prisimenate Alamo mūšį? Tuo karu mes savinomės Kaliforniją ir daugybę kitų žmonių ir valdų. Tai darėme, tarsi Meksikos kareivių, kurie tik gynė savo tėvynę nuo okupantų, skerdynės nebūtų žudymas. Ką dar, be Kalifornijos, užgrobėme tuo karu? Teksasą, Jutą, Nevadą, Arizoną, Naujosios Meksikos, Kolorado ir Vajomingo dalis. Kalbant apie beatodairiškai pradėtą karą, ar žinote, kodėl, mano galva, Džordžas Bušas taip siunta ant arabų? Jie davė mums algebrą. Taip pat skaitmenis, kuriuos naudojame, tarp jų ir nulio ženklą, kurio europiečiai ligi tol niekada nebuvo turėję. Manot, arabai buki? Pamėginkit padalyti vieną ilgą skaičių iš kito naudodami romėniškuosius skaitmenis.
76

77 .

78 .

kada nors mirčiau. didžiojo mokslinės fantastikos rašytojo. o Biblija sako. kokį tik galėjau ištarti humanistų auditorijai. neduok. stengiamės elgtis kiek galime padoriau. netikėjo tuo nei mano tėvai.“ Tai mano mėgstamiausias juokelis. Ir jeigu aš. visomis išgalėmis tarnaujame vienintelei abstrakcijai. Dieve. Praėjo kelios minutės. Jiems užteko to. aš esu Amerikos humanistų draugijos garbės pirmininkas. tikiuosi. sąžiningiau ir garbingiau. Mes. humanistai. 79 . kol pavyko juos nutildyti. kas yra humanistas? Mano tėvai ir seneliai buvo humanistai.8 Ar žinote. Jie visi sėdėdami ant klauptų ėmė raitytis iš juoko. jūs pasakysite: „Kurtas dabar yra danguje. Prieš kelerius metus mes laikėme už jį pamaldas. kurią daugiau ar mažiau pažįstame. Mes. nesitikėdami jokio atlygio ar bausmės kokiame nors pomirtiniame gyvenime. Mano brolis ir sesuo netikėjo. kad taip elgtis yra gerai. Beje. nei seneliai. – savo visuomenei. Tokius vadindavo laisvamaniais. Taigi kaip humanistas aš rodau pagarbą savo protėviams. Šias visiškai beprasmes pareigas paveldėjau iš velionio Aizako Azimovo. humanistai. Savo kalboje pasakiau: „Aizakas dabar yra danguje. kad esama pomirtinio gyvenimo. kad jie gyvi.“ Tai buvo juokingiausias dalykas.

Koks humanistų požiūris į Jėzų? Kaip ir visi humanistai. 80 . ką jis kalbėdavo. apie Jėzų sakau: „Jei tai. koks skirtumas. buvo jis Dievas ar nebuvo?“ Bet jeigu Kristus nebūtų pasakęs Kalno pamokslo ir nebūtų mūsų mokęs būti gailestingų ir mielaširdingų. yra gera. aš nenorėčiau būti žmogumi. Tokiu atveju taip pat noriai sutikčiau būti barškuole. o didesnė dalis jo kalbų yra neapsakomai gražios.

Reikia pripažinti. skrybėles prikaldavo prie galvos. Galiu paminėti du iš jų? Aristotelis ir Hitleris. kad įtaigūs spėjėjai. visai pagrįstai. jausdamiesi nepakankamai išsilavinę kaip. maro epidemijos. ko gero.Žmonės turėjo spėlioti beveik apie viską kokį milijoną pastarųjų metų. nori nenori. pavyzdžiui. kad nesėkmę ir sėkmę įmanoma suprasti ir priimti protingai. Ivano Rūsčiojo spėlionėmis. kitas – prastas. Bet iš tikrųjų spėjėjai žinojo ne daugiau už paprastus žmones. Ir per šimtmečius daugybė žmonių. nelabai tikėjusiems. kurių neįstengdavome suprasti. o kartais labiausiai bauginantys spėjėjai. Nederliai. būtume seniai pasidavę. net buvusioje Sovietų Sąjungoje dabar didvyriu laikomas Ivanas Rūstusis. ir mes dabar. turėjo tikėti vienu ar kitu spėjėju. 81 . be panikos. kartais įkvėpdavo mums drąsos ištverti nepaprastus sunkius išmėginimus. Be tos iliuzijos mes visi. Rusams. Vienas – geras spėjėjas. negyvi gimę kūdikiai – spėjėjai dažnai sukeldavo iliuziją. ugnikalnių išsiveržimai. Pagrindiniai mūsų istorijos knygų veikėjai yra mus labiausiai kerintys.

Jie nori kai ko elementariau. Dabar atėjo jų eilė be perstojo spėlioti ir būti išklausytiems. Užtaisyti pistoletai tinka visiems.o kartais mažiau. Kuo daugiau turėsime kovinių galvučių su vandenilio bombomis. kad spėlionės nesiliautų. Jie nori. Teisingai. kad mes grįžtume prie gyvačių tepalo standarto. Įtaigios spėlionės sudarė vadovavimo esmę taip ilgai. kuria žmoniją užverčia tyrėjai. Teisingai. Teisingai. Teisingai. išdidžiausiai išsakomų nemokšiškų pasaulio spėlionių dabar pasigirsta Vašingtone. – kai sukeldavo. nori. 82 . ypač tada. tuo saugesnė bus žmonija ir tuo geriau bus pasauliui. Milijonai. Milijardai. jog dauguma šios planetos lyderių. išleisti ginklams. išleidžiami sveikatos apsaugai. nepaisant visos staiga mums prieinama tapusios informacijos. iliuziją. Jie mano. skatina infliaciją. Mūsų lyderiams įgriso visa ta svari informacija. kad mes valdome savo likimą. kurį paveldės mūsų vaikaičiai. mokslininkai ir sumanūs žurnalistai. Nemažai garsiausių. net tada – tiksliau. Dešinės pakraipos diktatūros kur kas artimesnės Amerikos idealams negu kairuoliškos. išskyrus kalinius ir beprotnamių ligonius. parengtomis iššauti kitą akimirką. kad ši informacija įgriso visai šaliai – gal jie ir teisūs. kad nė kiek nestebina. per visą ligšiolinę žmonijos patirtį. sumažins infliaciją. Jie nori grąžinti mus ne prie aukso standarto.

Laisvoji rinka yra automatinė teisingumo sistema. niokoti gamtą. mąstantis žmogus. Pramoninės atliekos. bet tik šiek tiek. kai bankrutuoja. kad Jungtinės Amerikos Valstijos rūpinsis savo piliečiais. Tai verslininkystės laisvė. Teisingai. tad visi turi užsičiaupti ir apie jas neužsiminti.Teisingai. Ir tai teisinga. Pramonininkams turi būti leista daryti viskas. Ir jeigu iš tiesų esate išsilavinęs. kurie būtų nepageidaujami JAV sostinėje Vašingtone. Teisingai. maustyti kvailus pirkėjus. Teisingai. JAV sostinėje Vašingtone būsite nepageidaujamas. Skurdžiai padarė kažką labai negera. Aš juokauju. Pažįstu porą protingų septintokų. Ar prisimenate tuos daktarus: jie susiėjo prieš keletą mėnesių ir 83 . paslapčiomis susitarinėti dėl nerealių kainų. kišti koją konkurentams ir apiplėšinėti iždą. antraip jie nebūtų skurdžiai. Nėra ko tikėtis. Teisingai. Jais pasirūpins laisvoji rinka. ypač radioaktyviosios. Teisingai. Teisingai. beveik niekam nėra padariusios nieko bloga. todėl jų vaikai privalo atsakyti už padarinius. ko jie tik nori: kyšininkauti.

jie negalėtų nevaržomai spėlioti. Nors beveik visi tie spėjėjai yra labai išsilavinę žmonės. Jie turėjo išmesti savo diplomus.pranešė. O ką į tai atsako Vašingtonas? Ten spėjama kitaip. Spėjėjų daugiau negu tokių kaip jūs – čia esu priverstas spėti – maždaug dešimt kartų. JAV sostinėje Vašingtone jie buvo nepageidaujami. spėlioti. kad mes nesugebėtume išgyventi net po nedidelio masto vandenilinių bombų sprogdinimo – tai paprastas. aiškus medicinos faktas. Jeigu to nepadarė. Bet jeigu jūs bandysite panaudoti beribes žinių atsargas. Susimąstykite apie tai. o priešas visai neatsakytų. paleisti nuodai ilgainiui tikriausiai išžudytų visą planetą. spėlioti. Net jeigu mes pirmi paleistume vandenilinių bombų salvę. nekenčiantys informacijos. pasijusite velniškai vieniši. nepamirškite savo išsilavinimo. Prašau. Kokia nauda iš išsilavinimo? Ten vis dar vadovauja smarkaujantys spėjėjai. net Harvardo ar Jeilio universitetų. 84 . dabar prieinamas išsilavinusiesiems.

Ir visiškai pagrįstai. Jei kartais nepastebėjote. pasauliui mes dabar atrodome pasipūtę.Jei kartais nepastebėjote. Juokų darbas. žudome. neišrinkti mūsų lyderiai nužmogino milijonus žmonių vien dėl jų religijos ir odos spalvos. kur iš tūkstančių afrikietiškos kilmės amerikiečių nepagrįstai buvo atimta rinkimų teisė. Juokų darbas. Taigi būčiau žmogus be tėvynės – jei nebūtų bibliotekininkų ir Čikagos žurnalo. o dėl žemos visuomeninės padėties. pavadinto „In These Times“. rūstūs. mūsų dabar bijo ir nekenčia taip pat kaip kadaise nacistų. Jei kartais nepastebėjote. Verčiam juos daryti bet ką. dėl gėdingai sufalsifikuotų rinkimų Floridos valstijoje. Mes juos žalojame. negailestingi militaristai su siaubingai galingais ginklais – ir niekas mums nesipriešina. Siunčiam juos bet kur. išsišiepę. mes taip pat nužmoginome savo karius. 85 . Jei kartais nepastebėjote. kankiname ir kišame į kalėjimus kaip tik norime. Tiesiog „O’Railio veiksnys“. bet ne dėl religijos ar odos spalvos.

kai pasiduodu negailestingai karo mašinai. kai psichopatiškos asmenybės. Šrapnelį išrado anglas tokia pat pavarde. didingasis „New York Times“ užtikrino. Esu Antrojo pasaulinio karo veteranas ir turiu pasakyti. Kokie paskutiniai mano žodžiai? „Gyvenimas – neleistinas būdas elgtis su gyvuliu ir net su pele. Argi nenorėtumėte. dabar nieko gera nebesitikiu iš žmonių.“ Napalmas buvo išrastas Harvarde. o Pirmąjį pasaulinį karą itin smagia pramoga pavertė du amerikietiški išradimai – spygliuota viela ir kulkosvaidis. Ką galima pasakyti mūsų jaunimui dabar. Į gyvenimo pabaigą Albertas Einšteinas ir Markas Tvenas nieko gera nebesitikėjo iš žmonių padermės. kad dabar ne pirmas kartas. Veritas! Mūsų prezidentas krikščionis? Adolfas Hitleris irgi buvo krikščionis.Prieš mums užpuolant Iraką. nors pastarasis net nesulaukė Pirmojo pasaulinio karo. mane pranokę bendražmogiai Einšteinas ir Tvenas. žmonės be sąžinės. Dabar karas yra televizijos pramogos atmaina. kitaip sakant. kad jūsų pavarde būtų kas nors pavadinta? Kaip ir iškilieji. gailesčio ar gėdos jausmo pasisavino visus mūsų valdžios ir korporacijų iždų pinigus? 86 . kad ten esama masinio naikinimo ginklų.

Jis gyveno maždaug tuo pat metu. o gal netgi šiek tiek blogesnis už nieką. kūdikiais. bet iš tikrųjų jis gyveno vos vakar. kaip mano pirmtakai galėjo išgyventi taip ilgai. Tai išties šiuolaikiško didvyrio idėja. yra varganas dalykas. kokia nauja visa ši informacija. Jis tapo akušeriu – tai turėtų daryti jį ganėtinai šiuolaikišku didvyriu. Ignacas Zemelveisas gimė Budapešte 88 metais. pirmą kartą žmogui atėjo tik vos prieš kokius 40 metų. Kai mano tėvas 87 . Jau sakiau jums. ką galiu jums duoti vilčiai palaikyti. Savo gyvenimą jis paskyrė naujagimių ir motinų sveikatai. Tai pagrindiniai mano didvyrio Ignaco Zemelveiso gyvenimo faktai. Mums praverstų daugiau tokių didvyrių. kaip mano senelis ir kaip jūsų seneliai. Long Ailende. Žodžiu. Ji tokia nauja. kai spėjėjų vadovaujami tampame industrializuoti ir militarizuoti. Ne ką geresnis už nieką. seniais ir visais paliegėliais bei skurdžiais rūpinamasi velniškai mažai. Neįsivaizduoju. kad mintis. Šiais laikais. Gali pasirodyti. kad spėtų jį baigti. mikrobų teorija yra visai nesena. beveik dvigubai senesnis. kad tai buvo seniai.Daugiausia. motinomis. jog daugelį ligų sukelia mikrobai. Man priklausantis namas Sagaponake.

buvo vaikas. kaip sutarti su kitais šiame pasaulyje. kad pacientėms užkratą neša gydytojai. kai pradėjo dirbti Vienos akušerijos klinikoje ir pamatė. kad kas dešimta motina ten miršta nuo gimdyvių karštinės. taip pat jūsų ir mano. o jo – idėjos vis dar labai prieštaringai vertinamos. Jis buvo ne vienietis. Ar buvo galima sugalvoti didesnį įžeidimą? Kaip jis gali drįsti tokį dalyką siūlyti aukštesnės visuomeninės padėties žmonėms?! Zemelveisas suvokė esąs niekas. Luji Pasteras dar buvo gyvas. kad mikrobai gali sukelti ligas. kad jis išgelbėjo milijonus gyvybių – visai galimas daiktas. Zemelveisas stebėjo klinikoje nusistovėjusią tvarką ir jam kilo įtarimas. Jis pasiūlė eksperimentą: prieš liesdami motinas gydytojai privalės nusimazgoti rankas. neturėjo draugų ir užtarėjų tarp Austrijos didikų. Jis pastebėjo. vis prašė kolegų mazgotis rankas. kaip uoliai jie muilavo ir trynė rankas. Tos motinos buvo neturtingos – turtuolių žmonos vis dar gimdydavo namie. Bet gimdyvės vis mirė ir mirė. Jis pasibaisėjo. Taip. tad Zemelveisas. Mat vis dar netrūko didelę valdžią turinčių spėjėjų. ir Ignacas Zemelveisas tikėjo. kurie klausydavosi jo. norėdami iš jo pasijuokti. bet ne jų. Gimdyvės nustojo mirusios – jūs tik įsivaizduokit! Niekas nebemirė. jį pašiepti. Kaip Zemelveisui atsidėkojo Vienos viršiausieji gydytojai – juk jie visi buvo spėjėjai? 88 . siutusių ant žmonių. kur kas mažiau negu jūs ar aš nutuokiantis apie tai. Įsivaizduoju. kaip krapštė panages. Dabar galima teigti. Galop jie sutiko taip daryti. kad po lavonų skrodimo prozektoriume gydytojai iškart eina apžiūrėti gimdyvių. paniekinti. Jis išgelbėjo daugybę gyvybių.

kuriuo skrodė lavoną. Ten jis nustojo tikėjęs žmonija – tai yra mumis ir mūsų informacijos amžiaus žiniomis – ir savimi.Jį privertė palikti kliniką ir pačią Austriją. nors ir kaip nemokšiškai. Iš tikrųjų jiems nerūpi gelbėti gyvybes. Netrukus jis mirė nuo kraujo užkrėtimo – jis žinojo. Kokie ten mikrobai! Bet spėjėjai atskleidė ir šį tą apie save – turime to nepamiršti šiandien. kol jie vis be paliovos spėlioja ir spėlioja. kurios liaudžiai jis taip gražiai tarnavo. Saugokite mūsų ir savo gyvybes. Jiems svarbiausia. kad taip ir atsitiks. Visa galia buvo spėjėjų rankose. Todėl būkite protingi. 89 . Karjerą jis baigė vienoje Vengrijos provincijos ligoninėje. Būkite garbingi. Jie ir vėl laimėjo. Vieną dieną prozektoriume jis tyčia įsidūrė delną skalpeliu. kad jų klausytųsi. Jei jie ko nekenčia – tai protingo žmogaus.

90 .

kad šiuos žodžius ištarė Jėzus. Nekenčiu vandenilinių bombų ir Džerio Springerio pokalbių laidų. Kinai buvo tokie buki. IR ATVIRKŠČIAI. Palyginti su tais laikais. O tais laikais visi buvo tokie buki. Kristus ir mano sūnus gydytojas Markas – kiekvienas jų savaip mokė. ką mėgdavo sakyti Jėzus. kai gyveno didžiausias ir žmogiškiausias iš visų žmonių. kinai per Marką Polą davė mums makaronus ir parako formulę. Kartais aš dėl to gailiuosi. kad paraką naudojo vien fejerverkams. kaip galėtume elgtis žmogiškiau. 91 . Vienas mano mėgstamiausių žmonių yra Judžinas Delsas iš Tera Hotos mano gimtojoje Indianos valstijoje. gal tada pasaulyje nebūtų tiek daug skausmo.“ Daug kas mano. ko nenorėtum pats.9 „Nedaryk kitam to. vardu Jėzus Kristus. nes šitai labai panašu į tai. Bet grįžkime prie tokių žmonių kaip Konfucijus. mes tikrai toli pažengėme. jog gyvenusieji Šiaurės pusrutulyje nenumanė egzistuojant Pietų pusrutulį. Iš tikrųjų tai pasakė kinų filosofas Konfucijus likuspenkiems šimtams metų iki laiko. Be to.

Respublikonų platformos lentoms nelabai tinka. kol yra žemesnioji klasė. Nelabai tinka Džordžo Bušo. Tol. kas socialistiška. Judžinas Delsas. kol yra kriminaliniai sluoksniai. aš esu jos narys. aš nesu laisvas. Ir taip toliau. kol yra žemesnioji klasė. aš priklausau jiems. Štai ką jis sakė per rinkimų vajų: Tol. jei tik galit tai įsivaizduoti. ar jums nesinori pasakyti: „Tol. jie bus vadinami Dievo vaikais. Diko Čeinio ar Donaldo Ramsfeldo kalboms. kol kalėjimuose yra bent vienas žmogus. miręs 926-aisiais. Palaiminti taikdariai. kol yra kriminaliniai sluoksniai. Tol. jie paveldės žemę. kol kalėjimuose yra bent vienas žmogus. neverčia jūsų vemti? Pavyzdžiui. aš nesu laisvas. Tol. 92 . aš priklausau jiems. aš esu jos narys. nemokamos valstybinės mokyklos ar visuotinis sveikatos draudimas? Kai gaidžiams giedant kas rytą išlipate iš lovos. Argi visa. Tol.“ O kaip dėl palaiminimų Jėzaus Kalno pamoksle? Palaiminti romieji.Išklausykit štai ką. Palaiminti gailestingieji. jie susilauks gailestingumo. kai man nebuvo nė ketverių. penkis kartus balotiravosi kaip Socialistų partijos kandidatas į prezidentus ir surinko 900 000 – beveik 6 procentus visų rinkėjų – balsų.

Bet dažnai su ašaromis jie reikalauja. kad bent vienas jų būtų reikalavęs. Bet jie. kad kur nors būtų iškabinti palaiminimai iš Kalno pamokslo. Nesu girdėjęs. „Palaiminti romieji“ – teismo salėje? „Palaiminti taikdariai“– Pentagone? Nejuokinkit! 93 . ne Jėzaus. Mozės. kad visuomeninės paskirties pastatuose būtų iškabinti Dešimt Dievo įsakymų.Kažkodėl gerklingiausi tarp mūsų krikščionys niekados neužsimena apie palaiminimus iš Kalno pamokslo. žinoma.

kaip sukurti išties baisų realybės šou per televiziją. nėra iškvepinti rožiniai debesys. kad taip būtų atsitikę. Žinau vieną realybės šou. išvaizdūs žmonės. Bet aš pats jaučiu. neturintys sąžinės. dėl kurios Konstitucijos koviausi teisingame kare. be to. nuo kurio jums plaukai tikrai pasišiauš: „Studentai vidutiniokai iš Jeilio. į žemiausio lygio komediją panašų perversmą. kurio užtektų visiems. Jis yra įteisintas įstatymu! Jis – tai JAV Konstitucija.Taip jau susiklostė. Šiuo medicinos terminu apibūdinami gudrūs. gana atvirai savo pažiūras reiškiančių baltosios rasės pranašumo propaguotojų. kad į mūsų šalį.“ Džordžas Bušas subūrė aplink save studentų vidutiniokų iš aukštuomenės. kad idealizmas. Kartais aš noriu. Tačiau atsitiko kitkas: šalis buvo užgrobta per niekšingiausią. įsiveržė marsiečiai ir lavonų grobėjai. visiškai neišmanančių istorijos ar geografijos. Kartą manęs paklausė. dar vadinamų krikščionimis. ar neturiu kokių nors idėjų. ir – tai baugina labiausiai – psichopatinių asmenybių. arba PA. 94 .

tarsi būtų ne ligoniai. kurie praturtėjo žlugdydami savo darbuotojus. Jie vadovauja ryšių priemonėms ir mokykloms. Daugybė šių beširdžių PA dabar eina aukštas pareigas mūsų federalinėje vyriausybėje. jos puikiai žino. Jiems priklauso televizija ir jie finansuoja Džordžą Bušą. jos visai gali pasirodyti žmonėse. Jo atsisukę varžteliai! Koks kitas sindromas geriau apibūdina „Enron“. Perskaitykite šią knygą! Kai kurie žmonės gimsta kurti. „WorldCom“ ir begalės kitų korporacijų šulus. PA neatrodo kaip kvailiai. tad mūsų padėtis nė kiek ne geresnė negu Lenkijos vokiečių okupacijos metais. dėl kurių visoje šioje šalyje ir nemažoje dalyje kitų mūsų planetos kraštų siaučia visiška maišatis. kad ir ką kas nors sakytų jiems ar apie juos? Ir jie kariauja karą. o milijardierius – trilijonieriais. o vadai. Klasikinis tekstas apie PA yra 94 metais Džordžijos medicinos koledžo psichiatrijos profesoriaus daktaro Hervio Kleklio išleista „Sveikos psichikos kaukė“. Reikalas tas. kokių kančių kitiems gali sukelti jų veiksmai. kad šie žmonės baisiai apsigimę: jie atėjo į šį pasaulį be sąžinės ir staiga ima visa kam vadovauti. kaip ką tik iškritęs sniegas. Tačiau ne dėl to. kad jis nusistatęs prieš gėjų santuokas. kaip ir apendicito ar pėdos grybelio diagnozė. Ši knyga – apie žmones. Tie žmonės perėmė viską į savo rankas. kiti akli ar su kitais trūkumais. kuris milijonierius verčia milijardieriais.Teiginys. 95 . nes yra bepročiai. – nė kiek negėdingas. kad kažkas yra PA. Joms tai negali rūpėti. investuotojus. norsjoms nė motais. šalį ir vis tiek jaučiasi švarūs.

įveldami mūsų šalį į nesibaigiantį karą. „In These Times“ ir pabučiuokite man į subinę! Mūsų brangiojoje Konstitucijoje esama tragiškos klaidos. Abejonės tiesiog negali jų kankinti. Tie žmonės. Daugybė PA taip aukštai iškilo korporacijose. kad yra tokie ryžtingi. kaip ją ištaisyti. Padarykit tą! Padarykit aną! Mobilizuokite rezervininkus! Privatizuokite valstybines mokyklas! Užpulkite Iraką! Sumažinkite sveikatos apsaugos finansavimą! Klausykitės visų piliečių pokalbių telefonu! Sumažinkite mokesčius turtuoliams! Sukonstruokite trilijoną dolerių kainuojantį skydą apsaugoti nuo raketų! Dėkite skersą ant asmens neliečiamybės įstatymo. Ji tokia: prezidentu gali norėti būti tik bepročiai.Gal jiems atrodė. kad jiems nusišikti. velniai griebtų. kaip tik todėl. kad. klubo „Sierra“. jie tiesiog padarė kai ką ryžtinga. kas nutiks paskui. 96 . pasiryžę ką nors nuveikti kiekvieną dieną ir to nebijo. dabar ir vyriausybėje. jų niekada nekankina abejonės – dėl tos paprastos priežasties. Taip buvo net vidurinėje mokykloje – į klasės seniūnus pretendavo tik aiškiai sutrikusios psichikos mokiniai. ir aš nežinau. Skirtingai negu normalių žmonių.

Kadangi prakalbome apie knygų deginimą. kad apie tai. ir naikino įrašus. Aukščiausiajame Teisme. bandžiusiems išimti tam tikras knygas iš jų lentynų. Nors jie negarsėja fizine jėga. Taigi Amerika. sužinome tik iš knygų. Beje. Amerika. keturi šimtai penkiasdešimt vienas Farenheito laipsnis yra temperatūra. Senate. kurio darbas – deginti knygas. Kongrese ar žiniasklaidoje. kas iš tikrųjų dedasi.Maiklas Muras pavadinimu „Farenheito 9/“ parodijuoja garsaus Rėjaus Bredberio mokslinės fantastikos romano „45° Farenheito“ pavadinimą. įtakingais politiniais ryšiais ar didžiuliais turtais. 97 . skaičiusių šias knygas. užuot atskleidę minčių policijai pavardes žmonių. vis dar sėdi prie knygų išdavimo stalelių mūsų viešosiose bibliotekose. Pagrindinis Bredberio romano veikėjas yra komunalinio ūkio darbuotojas. tokie neinformatyvūs ir taip nebudriai saugo JAV liaudį. kurią mylėjau. vis dar egzistuoja. visoje šioje šalyje jie ryžtingai priešinosi antidemokratiškiems banditėliams. kurią pasiekus užsidega popierius ir iš jo gaminamos knygos. noriu pasveikinti bibliotekininkus. nors ne Baltuosiuose Rūmuose. Dar kartą knygų tema: kasdienių mūsų naujienų šaltiniai – laikraščiai ir televizija – dabar tokie bailūs. kurią mylėjau.

gėdingų. krauju persisunkusių metų – pradžioje. 98 . išleista 2004-ųjų – tų žeminančių.Pateiksiu pavyzdį: Kreigo Angerio „Bušo namai. Saudo namai“.

99 .

100 .

jei kūdikis būtų kanadietis.“ Nedarykite to! – norėjau parašyti jai. kur net vargšai kenčia nuo antsvorio. bet nepasisektų. kad galėtum studijuoti koledže. anglas. Ji laukėsi kūdikio – ne nuo manęs – ir norėjo žinoti. švedas. triūslių draugas. Taip nebūtų. kad aš irgi kvaištelėjęs: visą gyvenimą buvau šiaurinis demokratas. ką manote apie 43 metų moterį. 101 .10 Kvaištelėjusi moteris iš Ipsilančio prieš kelerius metus atsiuntė man laišką. ar nėra blogai paleisti tokį mielą. varliaėdys ar fricas. Ji rašė: „Labai norėčiau sužinoti. nekaltą padarėlį į tokį blogą pasaulį kaip šis. nes tai būtų šalis. kad nauja gyvybė ateis į tokį bauginantį pasaulį. nes gimtų šalyje. besilaikantis Franklino Delano Ruzvelto tradicijų. kuri galiausiai turės kūdikį. Kūdikiui pasisektų. bet prisibijo. Ji žinojo. neturinti nacionalinės sveikatos apsaugos programos nei padoraus visuotinio švietimo. kur mirtinos injekcijos bei karai yra pramogos ir kur reikia atiduoti ranką ir koją. arba emigruokite. Todėl arba toliau vartokite kontraceptines priemones. Jums gali gimti antras Džordžas Bušas arba antra Lukrecija Bordža.

Sakydamas „šventieji“ turėjau galvoje žmones. kuriuos sutikau. padoriai besielgiančius nepaprastai nepadorioje visuomenėje. be muzikos. o jų gali būti visur. man buvo visi šventieji.Bet atrašiau. 102 . kad vienintelis dalykas. dėl kurio manau esant beveik verta gyventi.

turi būti geras! 103 . sausakimša. žiemą – šalta. Ji apskrita. išbūsi čia kokį šimtą metų. pasakykit.Džo. šlapia. – atsakiau. Džo. kreipėsi į mane su vieninteliu prašymu: „Būkit malonus. – Vasarą čia karštą. jaunuoli. jaunuolis iš Pitsburgo. Geriausiu atveju.“ – Sveikas atvykęs į Žemę. kad viskas bus gerai. Žinau tik vieną taisyklę: velniai rautų. Džo.

oranžinis pavojaus lygis ir panašiai – pasaulinio lygmens pokštai. kaip pasigaminti sprogstamąsias kelnes. kurį. mūsų laukia rimti keblumai. mane apėmė visiško absurdo pojūtis. Jis apskelbė.) Atrašiau: Pritariu: tie cirkai su batais. Aš turiu nusiauti batus ir atiduoti juos peršviesti rentgeno aparatu. kad 104 . vykstant Vietnamo karui. nes kažkoks vyrukas bandė savo sportbačiais susprogdinti lainerį. pasakykit man. Bet visų laikų mėgstamiausias man tas. iškrėtė prieš jį protestavęs juokdarys Abis Hofmanas (936–989). Taigi dabar. kai turiu galimybę užduoti tokių klausimų. Ir pamaniau: gyvenu pasaulyje.Neseniai man parašė jaunuolis iš Sietlo: Anądien oro uosto saugos tarnyba manęs paprašė atlikti dabar įprastą veiksmą – nusiauti batus. kurio nebūtų galėjęs įsivaizduoti net Kurtas Vonegutas. ar jūs galėjot tai įsivaizduoti? (Jeigu kas nors sugalvos. Kai padėjau batus į padėklą.

kad išsiaiškintų. 105 . Bent jau taip mes tikėjomės. Tada FTB mokslininkai kišosi į subinę bananų žieveles.naujausias būdas pagauti kaifą – analiniu būdu panaudoti banano žievelių. ar tai tiesa.

Žmonės labai išsigandę. visam likusiam pasauliui. kad žmogus kelia jums grėsmę – gal turi pistoletą kišenėje. o jūs jaučiate. 106 . kad jis nė akimirkos nedvejodamas šaus į jus – ką darytumėte? Mes žinome. geriausia – 2-o kalibro dvivamzdį ir prie savo namų ištaškyti smegenines visiems žmonėms. kad Irakas kelia grėsmę mums. Ar turime sėdėti nieko neveikdami – elgtis kaip maži vaikai. kurie gali būti ginkluoti. Paimkime kad ir adreso nenurodžiusį vyrą. Kodėl mes sėdime rankas sudėję ir apsimetame esą apsaugoti? Kaip tik taip ir nutiko su Al Kaeda ir rugsėjo vienuoliktąja. kurie sėdi išsigandę ir laukia? Atrašiau: Prašau mūsų visų labui nusipirkti šratinį šautuvą. Tačiau Irako grėsmė kur kas didesnio masto. išskyrus farus. Jis rašo: Jei žinotumėt.

Bet. Senatą. kurie surengė peliuko Mikio lygio perversmą ir paėmė į savo rankas federalinę valdžią. kad tie. laikomų Gvantaname. liaudį. Kodėl žiniasklaida ir mūsų išrinkti politikai nepriremia Bušo prie sienos. Norisi. kiekvienam turėti savo nuomonę. tie. nors tikrai ne tai sužinojome iš belaisvių. kurie atjungė visus Konstitucijoje numatytus nuo įsilaužėlių turėjusius saugoti signalizacijos įtaisus. 107 . mūsų žodžio laisvės.Vyras iš Litl Dir Ailo Meino valstijoje parašė man ir paklausė: Kas iš tikrųjų skatina Al Kaedą žudyti ir žudytis? Prezidentas sako: „Jie nekenčia mūsų laisvių“ – mūsų tikėjimo laisvės. mūsų laisvės balsuoti. būtų tikri krikščionys. kaip seniai mums sakė Viljamas Šekspyras. „Šėtonas gali cituoti Šventąjį Raštą savais tikslais“. o kartu – ir pasaulį. ir ne tai prezidentui sako patarėjai. jei Amerikos liaudžiai nesakoma tiesa? Ką gi. kai jis tauškia tokius niekus? Ir ar kada nors gali būti taika arba bent jau pasitikėjimas mūsų lyderiais. Aukščiausiąjį Teismą ir mus. tai yra Kongresą. rinktis.

jam reikėtų perskaityti romaną „Paslaptingas nepažįstamasis“. Kaip jis gali „gelbėti“ žmones juos žudydamas ir niokodamas jų tėvynę? Kaip mes galime smogti pirmi vien todėl. Kaip žmonės gali nematyti. jog mes esame demonai pragare. logika ir moralės nuostatos. kad Žemės planetą ir „prakeiktą žmonių giminę“ sukūrė ne Dievas. kad Bušas buvo išrinktas. Jei tuo abejojate. 108 . kad karinis diktatorius Baltuosiuose Rūmuose – nuogas? Atsakiau jam. Marko Tveno parašytą 898 metais. kad jeigu jis abejoja. gerokai prieš Pirmąjį pasaulinį karą (94–98). Nesvarbu. ką daro. kad jis rūpinasi mumis ir turi šiokį tokį supratimą apie tai. bet Šėtonas. jog netrukus būsime užpulti? Jam svetimas sveikas protas.Arba kaip laiške man pasakė vyriškis iš San Francisko: Kaip Amerikos žmonės gali būti tokie kvaili? Jie tebetiki. kokį laikraštį. aš taip pat. kurios dienos. vedanti mus į prarają. kad tikime. paskaitykite rytinį laikraštį. Jame jis įrodo ir patiria niūrų pasitenkinimą. Nesvarbu. Jis tik silpnaprotė marionetė.

109 .

110 .

Bet pasiklausykit. aišku. moterimis ir vaikais. mokykloms. Įpilk į mokyklinį autobusą. kad marsiečiai nusileido Niujorke ir apsistojo viešbutyje „Waldorf Astoria“. Bet rimtai: jei sekate įvykius skaitydami bulvarinius laikraščius prekybcentriuose. Gera naujiena ta. Supilk tą siusiuką į ferarį ir galėsi spausti šimtą šešiasdešimt kilometrų per valandą. nes mūsų kultūra vienintelė verta supuvusio skatiko visoje planetoje. o siusioja benzinu. kad Marso antropologai pastaruosius dešimt metų tiria mūsų kultūrą. Ogi uranu. Įpilk jo į hondą. kad galėtų jį gesinti. bažnyčioms ir parduotuvėms. ir ji nuveš tave į darbą ir parveš atgal namo. Vos vieno ateivio kakučių užtenka apšviesti visiems Takomos miesto namams. ir galėsi vežioti vaikus į mokyklą ir iš jos. kad jie minta vien visų odos spalvų benamiais vyrais. Įpilk jo į lėktuvą ir galėsi lėkti greitai kaip kulka ir mėtyti visokį šūdą ant arabų. Pripilk jo į gaisrinės automobilį ir jis nuveš ugniagesius į gaisrą. žinote. kuo kakoja marsiečiai. 111 . Bloga naujiena ta.11 Tai štai: turiu jums gerą naujieną ir blogą. Apie Braziliją ir Argentiną. nėra ko nė kalbėti.

nes suprato. Veiksmas vyksta artėjant pasaulio pabaigai. Jos darbinis pavadinimas – tiksliau. estrados komiką. Dėl gyventojų pertekliaus že112 .Šiaip ar taip. paklausykit: laikas padėkoti Dievui už tai. Tik ne žali – jie rausvai violetiniai. manieringu balsu pasakė. Beje. – sucypė ji. Bet man niekaip nepavyksta užbaigti šios knygos. nesuprantu. – ko jūs taip einat iš proto dėl pimpalo čiulpimo ir golfo? Tai ištrauka iš romano. estrados komikas paskutinio teismo dieną nesitenkina tuo. praėjusią savaitę jie grįžo namo. kur net skurdžiai turi antsvorį. lašelius ir gabalėlius. kurio niekaip negaliu pabaigti. kad gyvename šalyje. kad pasmerkia mūsų narkomanišką priklausomybę nuo organinio kuro ir narkotikų prekeivius Baltuosiuose Rūmuose. – Nors užmušk. apie trisdešimt šešeriais metais už mane jaunesnį Gilą Bermaną. Ir jie iš tikro mažučiai. buvo ne skraidanti lėkštė. o to romano. kad joks marsietis niekados nesupras dviejų Amerikos kultūros aspektų. laibutėliu. Ji veikiau panėšėjo į skraidančią sriubinę su dangčiu. Bet Bušo dieta gali šią padėtį ištaisyti. kaip mes bejuokaudami baigiame išnaikinti visas žuvis vandenynuose bei susprogdinti paskutinius organinio kuro burbuliukus. nedarbinis – „Jei Dievas šiandien būtų gyvas“. vos penkiolikos centimetrų ūgio. Ir rausvai violetinė jų vadė atsisveikindama plonyčiu. Na. Ei. kaip baisu pasidarys dėl globalinio klimato atšilimo. Knyga apie tai. transporto priemonė. kurį rašau pastaruosius penkerius metus. – „Jei Dievas šiandien būtų gyvas“ – pagrindinis veikėjas. kuria jie keliauja po kosmosą.

kai pats Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas – tikriausiai jis šiąnakt irgi negaus pasidulkinti – paskelbs Nacionalinę kastratų pasididžiavimo dieną. Ir mes. girdi. aš juokiuosi kaip hiena. jeigu šiandien Jis būtų gyvas? Gilas Bermanas sako: „Dievas turėtų būti ateistas. Apie saugų seksą nėra ko nė kalbėti. Susilaikyti – labai pigu ir patogu. o Dievas? Kas. Paskui nereikia nieko nedaryti. oi. išskyrus mane. mes pražygiuosime pagrindinėmis miestų gatvėmis visoje šioje demokratinėje šalyje. juokdamiesi kaip hienos. šiąnakt nepasidulkins. kad milijonai dorų amerikiečių. balsuojame! Nekantriai laukiu valandos. girdi. Gilas Bermanas sako žiūrovams: Aš tapau visiškas kastratas. Na. visiški kastratai. tarp jų ir dalis čia esančių. nes jokio „paskui“ nėra. nes mes čia apsidirbome juodai. kaip eiti pas dantistą. išprotėjusioje nuo papų pasiutligės. šalyje susidarė nepaprastoji padėtis. kaip juodai. pasidulkins. O susilaikyti nuo lytinių santykių – ne tas pats. Pasitempę. aukštai iškėlę smakrus. o gal sulankstomąją sporto salę.mėje jis pakalba dar ir prieš lytinius santykius. kad užplombuotų šaknies kanalą. Aš žinau ir jūs žinote. šiąnakt visi. Milijonai mūsų išeis iš savo spintų. tad aš turiu bėgti į gatvę ir nusipirkti automobilį ar kontraceptinių tablečių. ir.“ 113 . Celibato laikausi taip pat griežtai kaip mažių mažiausiai penkiasdešimt procentų heteroseksualių Romos katalikų kunigų. O kai mano zirzeklis – šitaip vadinu savo televizorių – man į veidą kaišioja papus ir šypsenas ir sako. kurią galėsiu paslėpti po lova.

o viso labo plagiatoriai. kopijavę didžius ateities kūrinius? 114 . didesnė tik ta. – yra susijusi su tuo. viena didžiausių klaidų.  valandą“. pavyzdžiui: „98 metų lapkričio -ąją. Tokiu atveju gal įmanoma.Mano galva. kad esame žmonės. kas iš tikrųjų yra laikas. kad Antrasis pasaulinis karas buvo ankstesniojo priežastis? Antraip Pirmasis lieka siaubingiausia nepaaiškinama nesąmonė. – kurią darome. laikrodžius ir kalendorius. o griežinėliams duodame pavadinimus. Mes turime visus įnagius suraikyti jį kaip saliamį. Arba pabandykite atsakyti į tokį klausimą: gal iš pažiūros neįtikėtini genijai tokie kaip Bachas. nors iš tikrųjų jie lengvai gali suirti į gabalėlius ar išsilakstyti į šalis kaip gyvsidabrio lašeliai. tarsi jie būtų mūsų nuosavybė ir niekados negalėtų pasikeisti. Šekspyras ir Einšteinas iš tikrųjų buvo ne antžmogiai.

Jis sunerimęs paskambino ir paklausė. K. Tą vakarą man paskambino draugelis. ir jis man padėjo prisiminti. Jis manęs paklausė: – Ar žiūrėjai prezidento pranešimą? – Taip. V. kai turėsiu išsamesnės informacijos apie bombas. Atsakiau. kurias Džordžas Bušas ketina susprogdinti savo kasmečiame pranešime Amerikos liaudžiai. ką didysis britų dramaturgas socialistas Džordžas Bernardas Šo sakė apie šią planetą. nusiunčiau savo redaktoriui Džoelui Bleifusui iš žurnalo „In These Times“ tokią faksogramą: ČIA PASKELBTAS ORANŽINIS PAVOJAUS LYGIS.Antradienį. 20.00 LAUKIAMAS EKONOMINIS TERORISTŲ IŠPUOLIS. nebepublikuojamas mokslinės fantastikos rašytojas Kilgoras Trautas. kas dedasi. kad pranešiu jam. 2004 metų sausio 20 dieną. – O ką jis sakė? 115 .

naujas gripo bei tuberkuliozės atmainas ir taip toliau.– Jis sakė: „Nežinau. man rodos. planetos imuninė sistema bando atsikratyti mūsų pasitelkdama į pagalbą AIDS . aš nesakiau. Apie tai. jie tikriausiai naudoja Žemę kaip beprotnamį. nei kad nesutinku. planeta privalo atsikratyti mūsų. Žinai tą kvailą Barbros Straizand dainą: „Žmonės. bet buvome velniškai godūs ir tingūs.“ 116 . žmones. bet jeigu gyvena. ar Mėnulyje gyvena žmonės. nuodais. Atsisveikinau su savo draugu. Visi tai žino. Mes iš tikro siaubingi gyvūnai. man rodos. – Ką gi. Mano galva. kad čia yra visatos beprotnamis? – Kurtai. bet. jau per vėlu. padėjau ragelį ir parašiau šią epitafiją: „Geroji Žemė – mes galėjome ją išgelbėti. kuriems reikia žmonių. kad reikia daug ėdalo. atlikusią gyvybės palaikymo sistemos paskirtį. bet beveik niekam nė motais.“ Jis kalbėjo ne apie mikrobus ar dramblius – jis turėjo galvoje mus. planeta bando mūsų atsikratyti. – Tu nemanai. – Mes baigiame sunaikinti šią planetą. Taip. yra laimingiausi žmonės pasaulyje“ – ji juk kalba apie žmogėdras. išsiskiriančiais per visą tą mūsų termodinaminį šėlsmą su atomine energija ir organiniu kuru. nei kad sutinku su juo. Štai kokie mes pamišę! Manau.

117 .

118 .

Tada. kodėl nesėkmė. Durelės buvo savižudiškos: jos atsidarydavo automobilio sukeltų sūkurių kryptimi. o dvitaktis. buvo tas. Dabar tikiu. Pagrindinis pranašumas. kai abu pradėdavo važiuoti užsidegus žaliam šviesoforo 119 . sabas buvo švediškas automobilis. kad jis galėdavo aplenkti folksvageną. turėjai įlieti ir skardinę tepalo. panašų į VW „vabalą“.“ Klausykitės: bendrovė „Saab“ tuo metu gamino vienintelį modelį. tik su varikliu priekyje. kurį pabrėždavome norėdami įsiūlyti pirkėjui sabą. kaip ir dabar. Ji ir aš netekome darbo prieš trisdešimt trejus metus. Taigi kaskart įpildamas į baką benzino. bet kaip jūsų vejapjovės ir pakabinamojo valties motoro. kas antraip būtų likę gili paslaptis: kodėl švedai man taip ir neskyrė Nobelio literatūros premijos. Senas norvegų priežodis: „Švedų trumpi pimpiai. dvejų durelių sedaną. buvo ne keturtaktis. skirtingai negu visų kitų. Masačiusetso valstijoje. bet ilga atmintis. paaiškina tai. Automobilio variklis. Kažkodėl tradicinės orientacijos moterys nenorėdavo to daryti.12 Kadaise buvau automobilių prekybos bendrovės savininkas ir vadybininkas Vest Barnsteiblyje. Bendrovė vadinosi „Cape Code Saab“. kadaise ištikusi mane kaip automobilių pardavėją.

kol būdavai kur nors nuėjęs. Man pasakojo. jokia užuolaida nepadėdavo: tepalai atsiskirdavo nuo benzino ir lyg kokia melasa nusėsdavo į automobilio bako dugną. sujungtas su grandine. skriemuliais einančia iki variklio skyriaus. kai gal savaitę buvau palikęs sabą stovėjimo aikštelėje. galingam keturtakčiui automobiliui. Ir dar. Patraukus žiedą. Įtaiso paskirtis buvo neleisti varikliui atšalti. galima sakyti. jūs su automobiliu tapdavote fejerverkais. Be to. Tais laikais sabas nė iš tolo neprilygo glotniam. niekada anksčiau nekonstravusių automobilių. Jis buvo. paleisdavai dūmų uždangą. Kartą aš per patį vidurdienį šitaip užtemdžiau visą Vuds Houlo miestelį. Taigi kai vėl užvesdavai variklį. įmontuoto už priekinių grotelių. tolimajame gale jis pakeldavo savotišką užuolaidą ant spyruokle valdomo velenėlio. Taigi jei grįždavai gana greitai. Bet jeigu grįždavai negreitai. jo buvo varomieji priekiniai ratai. nė kiek neprastesnę už eskadrinio minininko jūrų mūšyje. Pasakiau „šlapias sapnas“? Įdėmiai klausykitės: sabo prietaisų skydelyje buvo žiedas. kad miestelio senbuviai vis dar balsu 120 . variklis iš karto vėl užsivesdavo. Tai kodėl jų automobiliai negali būti geriausi?“ Man neliko nieko kita. Kaip pasakė man vienas potencialus pirkėjas: „Švedai daro geriausius laikrodžius. tik pritarti. karjerą padariusių jaunuolių ženklu.signalui. Bet jeigu jūs ar jūsų antroji pusė pamiršdavote įpilti tepalų paskutinį kartą pildamas benziną. šiandien tapusiam skiriamuoju turtingų. todėl buvo lengviau vairuoti slidžia danga ir galėjai greičiau įveikti posūkius. „šlapias sapnas“. lėktuvų gamyklos inžinierių.

iš kur galėjo atsirasti tokia gausybė dūmų.spėlioja. Aš ėmiau nepalankiai atsiliepti apie švedų inžineriją. 121 . todėl pakišau sau koją – atėmiau iš savęs Nobelio premiją.

Galiausiai jis nebeįstengė to 122 . Humoras – tai priemonė apsisaugoti. kad tikslas būtų pasiektas. Turi įdėti nemažai pastangų. kad gyvenimas pernelyg baisus. naujienos pasidaro pernelyg siaubingos. Vis dar klausausi komedijų. Jis tapo labai rimtas žmogus. Kiekvienas atspindi vienos dienos darbą ir kiekvienas yra juokelis. Pažįstu rašytojų humoristų.Velniškai sunku pasiekti. Jie tapo rimti žmonės ir nebeįstengia juokauti. neleisti gyvenimo baisumui tavęs prislėgti. kad humoras juokintų. Kad ir Maiklas Freinas. kurie nustojo buvę humoristai. bet dabar jų retai pasitaiko. Kažkas nutiko jo galvoje. bet neprisileido to baisumo artyn juokeliais ir panašiai. Jei rašyčiau apie tragišką situaciją. nebūtų reikalo skirstyti ją į laiko tarpsnius. Galop per daug pavargsti. Toks Markas Tvenas manė. „Katės lopšys“ susideda iš labai trumpų skyrių. Pavyzdžiui. Tragiška scena negali nepavykti. „Alavinių žmonių“ autorius. Jei sudėliosi visus reikiamus elementus. Bet suskelti juokelį – tas pats. Joms beveik prilygsta tik pakartotinai rodomos Graučo Markso televizijos viktorinos „Galvą guldau“. ir juokauti nebepavyksta. kaip iš nieko padaryti pelėkautus. kad jie užsivožtų reikiamu metu. ji būtinai sujaudins. britų rašytojas.

Gal tapau gana niurzgus. Jeigu gyveni ganėtinai ilgai. kad įveikti jų juoku nebegaliu. Kai kurie žmonės moka juokauti. aš tikrai būsiu patenkintas. kiti nemoka. nes patyriau tiek daug mane užgavusių dalykų.daryti. Aš tiesiog iš šalies žiūriu. bet gal nebesugebu. Jei praėjus šimtui metų žmonės vis dar juoksis. kad pajėgiu valdyti savo gyvenimą ar kūrybą. 123 . kad jie pajustų palengvėjimą. Nepajėgiu savęs pažaboti. Anksčiau mokėjau. koks tapsiu toliau. Esu apstulbęs. geriausias draugas ir dvi dukros. ir tiek. Visi kiti mano pažįstami rašytojai jaučia valdantys save – aš to nejaučiu. kas atsitiks tam mano kūnui ir smegenims. Nuoširdžiai norėjau tik juokinti žmones. Mat humoras kaip ir aspirino tabletė gali suteikti palengvėjimą. kad tapau rašytoju. Dievaži nenumanau. Galbūt aš nebeįstengiu juokauti – šis gynybos mechanizmas pasidarė neveiksmingas. kad gynyba humoru nebeveikia. Aš tampu kažkuo. Nemanau. Gal patyriau tiek daug sukrėtimų ir nusivylimų. Gal taip jau atsitiko. pamatai mirštant daugybę tau artimų žmonių. Mirė jo žmona.

Aš atsiradau čia.“ Kai grįžau namo po Antrojo pasaulinio karo. 124 . O daugelis skaitančių šią knygą tikriausiai esate to paties amžiaus. Taip.Atsiprašau visų jūsų. kaip jie išgyveno. kurie esate mano vaikaičių bendraamžiai. mano dėdė Danas patapšnojo man per nugarą ir tarė: – Dabar tu esi vyras. kokios garsios didžiulės nelaimės – Didžiosios depresijos. Bet jovalas visuomet čia buvo. kad netapsi suaugusiuoju. Tada aš jį užmušiau. šioje planetoje – baisus jovalas. kol neišgyvensi. kaip mano vaikaičiai. Daugybėje apsakymų po kokios baisios negandos pagrindinis veikėjas pagaliau gali ištarti: „Šiandien aš esu vyras (moteris). gal net savižudišką mitą paskleidė apsakymų rašytojai.“ Bus senbizdų. Niekada nebuvo „gerų senų laikų“ – laikai. Juos. bet ne juokais norėjau užmušti. Pabaiga. Kaip aš sakau savo vaikaičiams: „Nežiūrėkite į mane. Ne iš tikrųjų. Antrojo pasaulinio karo. kaip ir jus. kurie jums sakys. ir tiek. Vietnamo ar dar ko nors. ir tiek. Šį pragaištingą. klaikiai skriaudžia ir apgaudinėja sukčių korporacijos ir vyriausybė.

Staiga dėdė Aleksas pertraukia šį malonų tauškėjimą sušukdamas: „Jei dabar čia ne miela – aš nežinau. kai jaučiatės laimingi.“ Todėl aš dabar elgiuosi kaip jis. pastebėkite.“ 125 . vos ne dūzgiame kaip bitutės. esą tikru vyru tampi tik paragavęs karo. bevaikis Harvardo universiteto absolventas. suniurnėti ar pagalvoti: „Jei dabar čia ne miela – aš nežinau. velionį Aleksą. Jis buvo apsiskaitęs ir protingas. ir raskite akimirką sušukti. kad jie taip retai pastebi esantys laimingi. Kitais žmonėmis jis daugiausia skųsdavosi todėl. Ir raginu jus: būkite geri. kas yra miela. Bet aš turėjau ir gerą dėdę. mes vasarą po obelimi gurkšnojame limonadą ir tingiai apie šį bei tą šnekučiuojamės. mano vaikai ir vaikaičiai – taip pat. sąžiningas gyvybės draudimo agentas iš Indianapolio. Tarkime. Jis buvo mano tėvo jaunėlis brolis.Danas – tas mano negeras dėdė – teigė. kas yra miela.

skaitei paprastutę istoriją apie mergaitę. kai vaizduotė turėjo didžiulę svarbą. Dabar turime vadinamuosius informacijos greitkelius – internetą ir visa kita. Ją turi išugdyti mokytojai. Bet mokytojams ir tėvams nebereikia montuoti tų grandinių. nes ji buvo vienas iš pagrindinių pramogos šaltinių. Jeigu 892 metais tau buvo septyneri. paslydusį ant banano žievelės. Vaizduotės grandinių mums 126 . labai tikroviškomis dekoracijomis. O jei eini į meno galeriją. Ta vaizduotės grandinė išmokoma reaguoti į menkiausią signalą. nepajudėjusiomis iš vietos šimtus metų. garsu ir muzika. matai ten vien kvadratą su dažų dėmėmis.Su vaizduote mes negimstame. kaip jaučiasi ta mergaitė? Skaitei ir kitą istoriją apie turtuolį. Žmonės gali mesti į ją akį ir mintyse išvysti Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimą ar Vaterlo mūšį. Dabar esama profesionalų režisuotų spektaklių su puikiais aktoriais. Buvo metas. Kvadratas neišleidžia nė menkiausio garso. tėvai. Ar jūsų neima juokas? Taip jūsų galvoje įmontuojama ta vaizduotės grandinė. Angliška knyga – tam tikra tvarka išdėstyti dvidešimt šeši fonetiniai ir kokie aštuoni skyrybos ženklai bei dešimt skaitmenų. kurios šunelis nugaišo. Ar jums nesinori verkti? Ar jūs nenorite žinoti.

visiems kitiems veidas tebus veidas. Štai aš ką tik pavartojau kabliataškį. O mintis tokia: taisyklės. kuriems įmontuotos vaizduotės grandinės. Šitaip aš noriu pabrėžti savo mintį. Tie iš mūsų. turi ribas.reikia tiek pat. net ir geros. kiek joti arkliais. nors iš pradžių sakiau jums niekada to nedaryti. 127 . gali žiūrėti kitam į veidą ir pamatyti jame pasakojimų.

Jis buvo gimęs Rumunijoje. ką reiškia būti labai turtingam. name. ir geri. kurį kada nors pažinojau per savo gyvenimą? Jis buvo vyras. „žąsys kaišiodavo snapus pro langus“. Kaip ir visi kiti mano pažįstami. Jis buvo grafikas Solas Steinbergas. manęs neapleidžia jausmas. aš romanistas. Aš paklausiau: – Solai. Galėdavau klausti jo visko. kur. vos ne urzgiančiu balsu jis duodavo man idealų atsakymą. Praėjus šešioms sekundėms kimiu. jo žodžiais tariant. kaip man žiūrėti į Pikasą? Praėjus šešioms sekundėms jis atsakė: – Dievas pasiuntė jį į žemę parodyti mums. daug mano draugų taip pat romanistai. aišku. kad mes verčiamės visai skirtingu amatu. jis jau miręs. bet. bet kai mes kalbamės. Kodėl man susidaro toks įspūdis? Praėjus šešioms sekundėms jis atsakė: 128 . galėjo būti ir moteris. Kartą paklausiau: – Solai.Kas buvo protingiausias žmogus.

Aš paklausiau: – Solai. 129 . vieni nė kiek ne pranašesni už kitus. tu talentingas? Praėjus šešioms sekundėms jis suurzgė: – Ne.– Viskas labai paprasta. bet kiekvieno meno kūrinio akivaizdoje tu atsiliepi į menininko pastangas įveikti savo ribotumą. Tiesiog vieni atsiliepia į ligšiolinį savo pačių meną. Menininkai būna dviejų rūšių. kiti – į patį gyvenimą.

130 .

131 .

132 .

apie tai. jei Žemė galėtų ištarti balsu.“ Ironija būtų ta. kad mes žinome ką darome.R EQ U I E M Jei nukryžiuotoji Žemės planeta įgautų balsą ir ironijos jausmą.“ Žmonėms čia nepatiko. Kai paskutinė gyva būtybė bus mirusi per mus. Tėve. nes jie nežino ką daro. sklindančiu galbūt iš Didžiojo Kanjono apačios: „Viskas baigta. pasakytų: „Atleisk. ko gero. kaip ją niokojame. ji. 133 . kaip poetiška būtų.

.

135 .

136 .

Jose jis siunčia man atspaudus pasirašyti ir sunumeruoti. „Origami Express“ – tai mano ir Džo Petro III bendrovė. Aš tapau arba piešiu paveikslus. spalva po spalvos. įsikūrusi Džo tapybos ir šilkografijos studijoje Leksingtone. tad kiekvieną Džo atspaudą galima laikyti savarankišku kūriniu. taikydamas labai daug laiko atimantį archajišką šilkografijos procesą. Tai ore krentanti bomba. o Džo daro kai kurių jų atspaudus – vieną po kito. Džo sukurtas bendrovės logotipas nėra mano jam siųsto paveikslo atvaizdas. jis subtilus kaip baletas.Autoriaus pastaba Po visą šią knygelę išmėtyti ranka rašyti puslapio dydžio teiginiai – jei norite. – yra „Origami Express“ gaminių atvaizdai. kurio beveik niekas daugiau nebenaudoja: jis spaudžia spalvotus rašalus pro audeklą ant popieriaus. ant jos šono užrašyta: SUDIE. bet mano paveiksliukas. JUODASIS PIRMADIENI 137 . Kentukio valstijoje. kurį jis pamatė mano romane „Čempionų pusryčiai“. Mūsų bendrovės pavadinimas – „Origami Express“ – tai mano duoklė Džo gaminamoms daugiasluoksnėms pakuotėms. Šis būdas reikalauja didžiulio kruopštumo ir pirštų jautrumo. galite vadinti juos rėminti tinkamais siuviniais.

pasitaikanti tik vieną kartą iš milijardo. kad jis tapo romantiškus. Štai kaip tai nutiko. mažiau nei dvigubai už jį vyresnis. Aš nupiešiau autoportretą. Tuo metu Džo buvo vos trisdešimt septynerių. kad propagandos tikslais juos naudoja „Greenpeace“ – organizacija. jis padarė atspaudus. aš buvau geltonsnapis vos septyniasdešimt vienerių metų viščiukas. Nė nebandau skaičiuoti. 993 metų lapkričio  dieną turėjau skaityti paskaitą Midvejaus moterų koledže Leksingtono pakraštyje. Parodęs man afišą.Tikriausiai man pasisekė kaip retam iš gyvų žmonių. Taip. paprašė manęs nupiešti nespalvotą autoportretą – panaudosiantis jį šilkografijos būdu padarytoms afišoms. nes išgyvenau jau kapą ir dar dvidešimt dvejus metus. 138 . kiek kartų jau turėjau mirti ar to norėjau. net savo pačių padermę. Jis studijavo zoologiją Tenesio universitete. Likus dar daug laiko iki paskaitos. Kai atvykau į Leksingtoną skaityti paskaitos ir labai nudžiugau pamatęs afišas. dailininko iš Kentukio valstijos Džo Petro II sūnus. gal ne visai tais žodžiais. iš paties Džo sužinojau. ir kai kurie jo paveikslai tokie patrauklūs ir informatyvūs. kurias klijuos koledžas. dailininkas iš Kentukio valstijos Džo Petro III. proga kuo nekalčiausiai pasimėgauti. savo darbus ir studiją. Bet vienas iš geriausių man kada nors nutikusių dalykų. iš jų paskui daro atspaudus šilkografijos būdu. bet moksliškai tikslius gyvūnų paveikslus. kol kas ne itin sėkmingai bandanti sukliudyti mums savo dabartine gyvensena naikinti ištisas gyvūnų rūšis. buvo mano pažintis su Džo. Džo paklausė: – Kodėl mums nepratęsus bendradarbiavimo? Na.

kuriame gimiau. Joje dar buvo eksponuojamas mano senelio. ir praėjusią (2004 m. kai žiūriu į praeitį. aš po jomis pasirašau ir jas sunumeruoju. meno centre. kaip ir derėjo. Gal jis Dievas? Mums galėjo ir mažiau pasisekti. Džo dėka mudu su Stedmanu susipažinome ir vienas kitą pamėgome. architekto ir tapytojo Kurto Voneguto paveikslai. Po to. Nuo to laiko mes kartu išleidome per du šimtus atvaizdų: Džo daro po dešimt ar daugiau kiekvieno paveikslėlio kopijų. Štai ką jam atrašiau: „Džo Petro III surengė Indianapolyje keturių mano šeimos kartų susitikimą.) liepą Džo surengė mudviejų darbų parodą Indianapolio. Tarp tokių apgautųjų komikas Džonatanas Vintersas.“ Aišku. miesto. „Siuviniai“ šioje knygelėje neatspindi visos mūsų kūrybos – tai viso labo naujausi jeux d’esprit. Džo apgaule vis prikalbina kitus siųsti jam paveikslus. užteks. iliustracijos Hanterio Tompsono serijos „Baimė ir neapykanta“ knygoms. manau. Dauguma mūsų kūrinių – Polo Kly. kai susipažinome. aš tik juokavau. ką labai mėgsta daryti. 139 . architekto ir tapytojo Bernardo Voneguto paveikslas. taip pat po šešis mano dukros Editos ir sūnaus. Iš Džo išgirdęs apie šią šeimyninę parodą Ralfas Stedmanas atsiuntė man sveikinimo laišką. kad galėtų su jais padaryti tai. Jo dėka mudu su tavim pasijutom kaip pirmos eilės pusbroliai. ir anglų menininkas Ralfas Stedmanas. Plačiau neaiškinsiu.Taip ir padarėme ir dabar. gydytojo Marko paveikslus. kiek pasakiau. kad Džo galbūt išgelbėjo man gyvybę. pats seniai studijuojantis meną. du mano tėvo. tarp kurio laimėjimų – slogios. Marselio Diušamo ir panašių dailininkų darbų kopijos. Taip.

ne.“ Geras? 140 .... Jis davė man atsakymą. ji galėtų „riedučiais čiuožti per Luvrą baksnodama pirštu: ‘Taip.. jau velionio tapytojo Sido Solomono. Ji irgi nusprendė. profesionaliai tapytojai. deja.‘ ir taip toliau.. taip.. Pasak Editos. kaip atskirti gerą paveikslą nuo prasto.. ne.. kur kartu leidome daug vasarų. maloniausio kaimyno Long Ailende. ne.. geresnio už kurį negalėčiau nė tikėtis. taip.. kad atsakymas neblogas. Persakiau jo žodžius savo dukrai Editai.. Jis tarė: – Pažiūrėk į milijoną paveikslų – tada niekaip negalėsi apsirikti.Ar „Origami“ atspaudai ko nors verti? Paklausiau dabar..

141 .

.

Kurt Vonnegut

Čempionų pusryčiai

Iš anglų kalbos vertė Povilas Gasiulis Papildytas ir pataisytas leidimas kitos knygos, 2006

„Čempionų pusryčiai“ – groteskiška, politiškai nekorektiška, šiek tiek nešvanki, socialiai kritiška ir labai juokinga knyga. Respektabilus verslininkas Dveinas Huveris – daugelio įmonių savininkas, automobilių prekybininkas ir labai turtingas žmogus. Staiga jam pradeda maišytis protas, jis suvokia, koks absurdiškas, beprasmis ir chaotiškas pasaulis jį supa... Norėdamas prasiblaškyti Dveinas Huveris iškeliauja į menų festivalį Midlende; ten pat atvyksta ir nevykėlis mokslinės fantastikos rašytojas Kilgoras Trautas. Jo fantastinis romanas, pavadintas Dabar jau galima papasakoti, atskleidžia Dveinui „tiesą“ – visas jį supantis pasaulis tėra Visatos Kūrėjo piktavališkas eksperimentas, o pasaulio žmonės – robotai, imituojantys žmogišką pavidalą. Tai – tiesiog bejausmės mašinos, kurios gyvena kasdieninį nuobodų gyvenimą, dauginasi, kariauja, žudosi, teršia gamtą, alina ir naikina savo planetą.

143

Kurt Vonnegut

Skerdykla Nr. 5

Iš anglų kalbos vertė Povilas Gasiulis kitos knygos, 2006

Tai pasakojimas apie keistą Bilio Piligrimo gyvenimą – jam ateiviai iš tolimos Tralfamadoro planetos atskleidžia, kad įprastinė laiko tėkmė neegzistuoja ir visados galima sugrįžti į praeitį ar nusikelti į ateitį. Jis vis iš naujo išgyvena Drezdeno bombardavimą, po karo grįžta į Ameriką, veda, patiria lėktuvo katastrofą, per kurią jam sužalojamos smegenys, apsilanko Tralfamadoro planetoje – ten drauge su iš Žemės pagrobta pornografijos žvaigžde gyvena Tralfamadoro zoologijos sode stikliniame kambaryje... Kaip ir daugelyje savo kūrinių, Skerdykloje Nr. 5 Kurtas Vonnegutas suplaka aštrią satyrą, juodąjį humorą su mokslinės fantastikos elementais ir papildo tai sukrečiančiais autentiškais prisiminimais apie savo paties išgyventą II-ąjį pasaulinį karą. Kurtas Vonnegutas ironiškai protestuoja prieš beprasmybės, žiaurumo ir absurdo kupiną šiuolaikinės visuomenės gyvenimą. Skerdykla Nr. 5 laikoma Kurto Vonneguto kūrybos viršūne, vienu žymiausių antikarinių romanų, absurdo literatūros, juodosios komedijos klasika.

145

.

2006 Genamas iliuzinės meilės gražuolei diktatoriaus dukrai Monai. Katės lopšys sukrečianti visuomenės ir jos nerašytų gyvenimo taisyklių kritika. susvetimėjimas ir bukaprotystė. Salos gyventojai išpažįsta džiunglėse besislapstančio pranašo Bokonono religiją. priima naują religiją ir netgi tampa šios šalies prezidentu. Tirono Monzano valdomoje mažytėje Karibų jūros saloje (tipiškoje „bananų respublikoje“) klesti visuotinis melas. Katės lopšio herojus atvyksta į San Lorenso salą. religijos ir technologijų progreso temomis. aštri satyra politikos.Kurt Vonnegut Katės lopšys Iš anglų kalbos vertė Vytautas Petrukaitis kitos knygos. 147 . darančiomis mus drąsius. kilnius ir laimingus“. kuri pagrįsta fomomis – „netiesomis.

.

padaręs Žemės moteris nevaisingas. Kruiziniu laivu į Galapagų salas atplaukę keleiviai. išsivysto naujas žmogus su mažomis smegenimis ir plaukmenimis.Kurt Vonnegut Galapagai Iš anglų kalbos vertė Povilas Gasiulis kitos knygos. badas. kurios buvo jo visų nelaimių ir kančių priežastis.. kai žmoniją ištiko katastrofa: finansinė ir ekonominė krizė. galiausiai paslaptingas virusas. 149 . 2007 Pagrindinis romano herojus Leonas Troutas – rašytojo fantasto ir paties autoriaus literatūrinio alter ego Kilgoro Trouto sūnus. Iš žmogaus su didelėmis smegenimis. tarp kurių – šešios žmogėdrų kankabonų genties našlaitės. Provokuojantis ir įkvepianti Kurto Vonneguto romanas – neprilygstamo juodojo humoro ir satyros meistro improvizacija evoliucijos teorijos tema. Tolimoje ateityje plevenanti jo siela prisiminimais grįžta į lemtingus 1986-uosius. pasaulinis karas. pradeda naują žmonijos evoliucijos etapą..

lt . www.kitosknygos.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful