Tictronik Elektronik Ticaret Hizmetleri Ltd. Şti ADSL Modem, Sunucu ve 3.

Parti Programları Yapılandırma Sunucu:
602Pro Lan Suite, Windows 98, XP, NT, 2000 ve 2003 sürümleri ile uyumludur. Sunucu kurduğumuzu düşünürsek, güçlü "memory managament" ihtiyacını göz önüne alarak, 2000 veya 2003 sunucu versiyonları tercih etmek doğrudur. Sunucunun, işlemci ve ram kapasitesini, trafikle orantılı olarak yapılandırmak gerekir.

ADSL Modem:
602Lan Suite her tip modem (USB, ethernet v.s.) ile uyumludur. Kullanılacak modemin NAT özelliğine sahip olmasını ve NAT edilmesini önemle tavsiye ediyoruz. Ağ güvenliğinin ilk kademesi olarak ve 602Lan Suite' in Web Admin ile Web Mail özelliklerinin yerel ağ dışından da kullanılabilmesi için gerekiyor. Aşağıda örnek olarak D-Link modemin NAT ekranı görülüyor. Modem, dışardan gelecek istekleri, ADSL modemin takıldığı ethernet kartına (192.168.0.1) yönlendirmek üzere yapılandırılıyor. Örnek kurulum olarak ethernet modem ve çift ethernet kartı anlatılacaktır. Modem IP 192.168.0.0, ADSL Ethernet IP 192.168.0.1 NW Ethernet IP 10.1.1.3

Bu yapısıyla, dış istemleri 602Lan Suite; Proxy ve Sock Sunucu, IP Filtre, Firewall özellikleriyle karşılamış olacaktır.

Ethernet:
602Lan Suite her tür modem ve modem/sunucu (USB, hub/switch, ethernet) bağlantısına uyumludur. Ancak, ADSL modemin, hub/switch' e bağlanarak, internet bağlantısının ağa kullandırılmasını, dış güvenlik ve ağ kullanıcılarının kontrol altına alınabilmesi nedenleriyle tavsiye etmiyoruz. Sunucunun, birisi ADSL modeme, ikincisi hub/switch' e bağlanmak üzere iki adet ethernet kartına sahip olması , kuruluşun, LAN' a tam hakimiyetini sağlamaktadır. Ethernet kartlarının paket transfer özelliğine sahip kalitede olması gerekiyor. Aşağıda ethernet kartlarının konfigürasyonları görülüyor. Bazı anakartların varsayılan olarak baktıkları yuva vardır. Bu durumda varsayılan yuvaya, ADSL modemin bağlanması gerekir.
1.Ethernet

2.Ethernet

3.Parti Programların Konfigürasyonları:
MS Explorer: Varsayılan portların kullanılması durumunda, gözatıcılar proxy' i otomatik olarak bulacaklardır. Ancak, bizim verdiğimiz örnekte olduğu gibi (HTTP: 8080 port) farklı port kullanılması durumunda, proxy tanımı yapmak gerekmektedir. Aşağıda proxy yapılandırması gösteriliyor.

Outlook:

MSN Messenger:

Skype: