Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu

Microsoft Corporation Yayımlama Tarihi: 14.03.05, Perşembe Yazan: Tim Elhajj Düzenleyen: Sean Bentley

Özet
Bu inceleme, Microsoft® Windows Server™ Update Services (WSUS) uygulamasını kullanmaya başlamak için adım adım yönergeler sağlar. WSUS'yi Microsoft Windows Server 2003 işletim sistemlerine yükleme, güncelleştirmeleri almak için WSUS'yi yapılandırma, WSUS'den güncelleştirmeleri yüklemek üzere istemci bilgisayarları yapılandırma ile güncelleştirmeleri onaylama, sınama ve dağıtma konularını da içerecek şekilde, ağınıza WSUS'yi dağıtmayla ilgili temel görevler için yönergeler bulacaksınız. WSUS pek çok özelliği olan bir güncelleştirme yönetimi çözümüdür, ancak bu kılavuz yukarıdaki görevleri yerine getirmek için yalnızca bir yol sunar. Daha kapsamlı yönergeleri “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesinde bulabilirsiniz (Belge İngilizce'dir).

Bu belgede yer alan bilgiler, Microsoft Corporation’ın belgenin yayımlanma tarihi itibariyle ilgili konudaki geçerli görüşünü yansıtmaktadır. Microsoft değişen piyasa koşullarına uygun davranmak zorunda olduğundan, bu bilgiler, Microsoft adına bir taahhüt olarak değerlendirilmemelidir ve Microsoft’un belgenin yayımlanma tarihinden sonra sunulan bilgilerin doğruluğu konusunda bir garanti veremeyeceği bilinmelidir.

Bu Teknik İnceleme yalnızca bilgi vermek amacıyla sağlanmıştır. MICROSOFT, BU BELGEDEKİ BİLGİLERLE İLGİLİ OLARAK AÇIK, ZIMNİ VEYA KANUNİ HİÇBİR GARANTİ VERMEZ.

Tüm geçerli telif hakkı yasalarına uymak kullanıcının sorumluluğundadır. Telif hakları kapsamındaki haklar saklı kalmak kaydıyla, Microsoft Corporation’ın yazılı açık izni olmadan bu belgenin hiçbir bölümü herhangi bir biçimde, herhangi bir yöntemle (elektronik, mekanik, fotokopi, kayıt veya başka şekilde) veya herhangi bir amaçla çoğaltılamaz, aktarılamaz, bir geri alma sisteminde saklanamaz veya bu tür bir sisteme konamaz.

Microsoft’un bu belgenin içeriğini kapsayan patentleri veya patent başvuruları, ticari markaları, telif hakları veya diğer fikri mülkiyet hakları olabilir. Microsoft tarafından sağlanan herhangi bir yazılı lisans sözleşmesinde açıkça belirtilmedikçe, bu belgenin size sağlanmış olması, bu patentler, ticari markalar, telif hakları ve diğer fikri mülkiyet için size herhangi bir lisans verilmiş olduğu anlamına gelmez.

Aksi belirtilmediği sürece, örneklerde adı geçen şirketler, kuruluşlar, ürünler, etki alanı adları, e-posta adresleri, logolar, kişiler, yerler ve olaylar hayal ürünüdür ve hiçbir gerçek şirket, kuruluş, ürün, etki alanı adı, e-posta adresi, logo, kişi, yer veya olayla ilgisi yoktur.

©2005 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

Microsoft, SQL Server, Windows ve Windows Server, Microsoft Corporation'ın Amerika Birleşik Devletleri ve/veya diğer ülkelerdeki ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır.

Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin malıdır.

İçindekiler
Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu..................1 İçindekiler................................................................................................................ ...........4 Microsoft Windows Server Update Services Adım Adım Başlangıç Kılavuzu ........5

Adım 1: WSUS Yükleme Gereksinimlerini Gözden Geçirme .................................5 Yazılım Gereksinimleri.................................................................................. ..................6 Disk Gereksinimleri ve Öneriler............................................................. .........................6 Otomatik Güncelleştirmeler Gereksinimleri............................................................... ......7 Adım 2: Sunucunuza WSUS Yükleme Adım 3: Ağ Bağlantısını Yapılandırma Adım 4: Sunucuyu Eşitleme ......................................... .........................7 ...................................................... ...........13

............................................................ ....................16 ...............17

Adım 5: Otomatik Güncelleştirmeleri Güncelleştirme ve Yapılandırma Adım 6: Bilgisayar Grubu Oluşturma

....................................................... ............20 ........................................ ......22

Adım 7: Güncelleştirmeleri Onaylama ve Dağıtma

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu

5

Microsoft Windows Server Update Services Adım Adım Başlangıç Kılavuzu
Microsoft Windows Server Update Services (WSUS) ağınızda güncelleştirmeleri yönetmek için kapsamlı bir çözüm sunar. Bu belge, ağınızda WSUS'yi dağıtmayla ilgili temel görevler için adım adım yönergeler sağlar. Aşağıdaki görevleri gerçekleştirmek için bu kılavuzu kullanın: • • Microsoft Windows Server 2003 işletim sistemlerine WSUS yükleme. Microsoft'tan güncelleştirmeleri almak için WSUS'yi yapılandırma.

• WSUS'den güncelleştirmeleri yüklemek için istemci bilgisayarları yapılandırma. • Güncelleştirmeleri onaylama, sınama ve dağıtma

WSUS pek çok özelliği olan bir güncelleştirme yönetimi çözümüdür, ancak bu kılavuz yukarıdaki görevleri yerine getirmek için yalnızca bir yol sunar. Bir görevi gerçekleştirmek için farklı seçenekler varsa, bir not bunları gösterir ve kapsamlı yönergeler için “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” veya “Microsoft Windows Server Update Services İşletim Kılavuzu” teknik incelemelerine yönlendirir (Belgeler İngilizce'dir). Bu belgelerin en son sürümleri http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=47374 adresindeki Windows Server Update Services'a yönelik Microsoft Web sitesinde bulunabilir.

Adım 1: WSUS Yükleme Gereksinimlerini Gözden Geçirme
Bu kılavuz, Microsoft Windows Server 2003 işletim sistemlerine (Web Edition ve tüm 64 bit sürümler dışında) Microsoft Windows Server Update Services (WSUS) yükleme yönergesi sağlar. Microsoft Windows 2000 Server çalıştıran bir sunucunuz varsa ve daha fazla bilgiye gereksinim duyuyorsanız, “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine bakın (Belge İngilizce'dir). Aşağıda varsayılan seçenekleri kullanan yüklemelere yönelik temel yükleme gereksinimleri vardır. Diğer yüklemelere yönelik yazılım ve donanım gereksinimlerini “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesinde bulabilirsiniz (Belge İngilizce'dir).

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 500 istemciye kadar hizmet veren bir sunucu için donanım gereksinimleri aşağıdadır: • • 1 gigahertz (GHz) işlemci 1 gigabayt (GB) RAM

6

Yazılım Gereksinimleri
WSUS'yi varsayılan seçeneklerle yüklemek için, aşağıdaki uygulamaların bilgisayarınıza yüklü olması gerekir. WSUS yazılım gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine bakın (Belge İngilizce'dir). Bu güncelleştirmelerden herhangi biri yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektiriyorsa, WSUS'yi yüklemeden önce sunucunuzu yeniden başlatmalısınız. • Microsoft Internet Information Services (IIS) 6.0. IIS'yi yükleme konusundaki yönergeler için “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine (Belge İngilizce'dir) veya Windows Server 2003'teki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın. • Windows Server 2003 için Microsoft .NET Framework 1.1 Service Pack 1. Bu yazılımı elde etmek için http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=47358 adresindeki Yükleme Merkezi'ne bakın. Bir diğer yol ise, http://www.windowsupdate.com adresine gidip Kritik Güncelleştirmeler ve Hizmet Paketleri'ni aradıktan sonra Windows Server 2003 için Microsoft .NET Framework 1.1 Service Pack 1'i yüklemektir. • Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti (BITS) 2.0. Windows Server 2003 için BITS 2.0 şu anda Yükleme Merkezi sitesinde yoktur. Bu yazılımı elde etmek için http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=47357 adresindeki, Windows Server Update Services Open Evaluation'a yönelik Microsoft Web sitesine bakın. Not: WSUS'yi yüklemek için veritabanı yazılımı gerekir, ancak Windows Server 2003 üzerinde gerçekleştirilen varsayılan WSUS yüklemesi, Windows SQL Server™ 2000 Desktop Engine (WMSDE) veritabanı yazılımını da içerdiğinden burada listelenmemiştir.

Disk Gereksinimleri ve Öneriler
WSUS'yi yüklemek için sunucunun dosya sistemi aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır:

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu • Hem sistem bölümü hem de WSUS'yi yüklediğiniz bölüm, NTFS dosya sistemiyle biçimlendirilmelidir. • Sistem bölümü için en az 1 GB boş alan gereklidir.

7

• WSUS'nin içeriği depoladığı birimde en az 6 GB boş alan bulunması gerekir; 30 GB önerilir. • WSUS Kurulumu'nun Windows SQL Server 2000 Desktop Engine (WMSDE) uygulamasını yüklediği birimde en az 2 GB boş alan bulunması gerekir.

Otomatik Güncelleştirmeler Gereksinimleri
Otomatik Güncelleştirmeler WSUS'nin istemci bileşenidir. Otomatik Güncelleştirmeler'in ağa bağlı olmak dışında donanım gereksinimi yoktur. Aşağıdaki işletim sistemlerinden herhangi birini çalıştıran bir bilgisayarda Otomatik Güncelleştirmeler'i WSUS ile kullanabilirsiniz: • Microsoft Windows 2000 Professional Service Pack 3 (SP3) veya Service Pack 4 (SP4), Windows 2000 Server SP3 veya SP4 ya da Windows 2000 Advanced Server SP3 veya SP4. • Microsoft Windows XP Professional, Service Pack 1 veya Service Pack 2 yüklü veya yüklü değil. • Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition; Windows Server 2003 Enterprise Edition; Windows Server 2003 Datacenter Edition veya Windows Server 2003 Web Edition.

Adım 2: Sunucunuza WSUS Yükleme
Yükleme gereksinimlerini inceledikten sonra WSUS'yi yüklemeye hazırsınız. WSUS'yi yüklemeyi planladığınız sunucuya, yerel Administrators grubunun üyesi olan bir hesabı kullanarak oturum açmalısınız. Yalnızca yerel Administrators grubunun üyeleri WSUS'yi yükleyebilir. Aşağıdaki yordam, WSUS veritabanı yazılımı için Windows SQL Server 2000 Desktop Engine (WMSDE) uygulamasını yükleme, güncelleştirmeleri yerel olarak depolama ve bağlantı noktası 80'de IIS Varsayılan Web sitesini kullanmayı içeren Windows Server 2003 için varsayılan WSUS yükleme seçeneklerini kullanır. Farklı işletim sistemi, veritabanı yazılımı veya özel bağlantı noktası kullanan Web sitesi kullanma gibi özel yükleme seçenekleriyle ilgili yordamları “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesinde bulabilirsiniz (Belge İngilizce'dir).

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu Windows Server 2003'e WSUS'yi yüklemek için 1. WSUSSetup.exe yükleyici dosyasını çift tıklatın. Not: WSUSSetup.exe dosyasının en son sürümü, http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=47374 adresindeki Windows Server Update Services'a yönelik Microsoft Web sitesinde bulunabilir. 2. Sihirbazın Hoş Geldinizsayfasında İleri’yi tıklatın. 3. Lisans sözleşmesinin koşullarını okuyun ve Lisans sözleşmesinin koşullarını kabul ediyorum'u tıklattıktan sonra İleri'yi tıklatın.

8

4. Güncelleştirme Kaynağı Seç sayfasında istemcilerin güncelleştirmeleri alacağı yeri belirtebilirsiniz. Güncelleştirmeleri yerel olarak depola onay kutusunu seçerseniz, güncelleştirmeler WSUS sunucusunda depolanır ve dosya sisteminde güncelleştirmelerin depolanacağı konumu siz seçersiniz. Güncelleştirmeleri yerel olarak depolamazsanız, onaylanmış güncelleştirmeleri almak için istemci bilgisayarlar Microsoft Update'e bağlanır. Varsayılan seçenekleri koruyun ve İleri'yi tıklatın. Güncelleştirme Kaynağı Seç Sayfası

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu

9

5. Veritabanı Seçenekleri sayfasında WSUS veritabanını yönetmek için kullanılan yazılımı seçersiniz. Varsayılan olarak, yükleme yaptığınız bilgisayar Windows Server 2003 çalıştırıyorsa, WSUS Kurulumu WMSDE'yi yükleme seçeneği sunar. WMSDE'yi kullanamıyorsanız, Bu bilgisayarda varolan bir veritabanı sunucusu kullan'ı tıklatarak ve SQL örneği adı kutusuna örnek adını yazarak WSUS'nin kullanacağı SQL Server örneğini sağlamalısınız. WMSDE'nin yanı sıra veritabanı yazılımı seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine bakın (Belge İngilizce'dir). Varsayılan seçenekleri koruyun ve İleri'yi tıklatın. Veritabanı Seçenekleri Sayfası

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 10

6. Web Sitesi Seçimi sayfasında WSUS'nin kullanacağı Web sitesini belirtirsiniz. Bu sayfada aynı zamanda bu seçimi temel alan iki önemli URL de listelenir: güncelleştirmeleri almak için WSUS istemci bilgisayarlarına bildireceğiniz URL ve WSUS'yi yapılandıracağınız WSUS konsolunun URL'si. Bağlantı noktası 80'de zaten bir Web siteniz varsa, WSUS Web sitesini özel bir bağlantı noktasında oluşturmanız gerekebilir. WSUS'yi özel bir bağlantı noktasında çalıştırma hakkında daha fazla bilgi için “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine bakın (Belge İngilizce'dir). Varsayılan seçeneği koruyun ve İleri'yi tıklatın. Web Sitesi Seçimi Sayfası

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 11

7. Güncelleştirme Ayarlarını Yansıt sayfasında bu WSUS sunucusu için yönetim rolü belirtebilirsiniz. Bu, ağınızdaki ilk WSUS sunucusuysa veya dağıtılmış yönetim topolojisi istiyorsanız bu ekranı atlayın. Merkezi yönetim topolojisi istiyorsanız ve bu, ağınızdaki ilk WSUS sunucusu değilse, onay kutusunu işaretleyin ve Sunucu adı kutusuna ek WSUS sunucusunun adını yazın. Yönetim rolleri hakkında daha fazla bilgi için “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine bakın (Belge İngilizce'dir). Varsayılan seçeneği koruyun ve İleri'yi tıklatın. Güncelleştirme Ayarlarını Yansıt Sayfası

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 12

8. Windows Server Update Services Yüklenmeye Hazırsayfasında seçimlerinizi gözden geçirin ve İleri’yi tıklatın. Windows Server Update Services Yüklenmeye Hazır Sayfası

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 13

9. Sihirbazın son sayfasında WSUS yüklemesinin başarıyla tamamlandığı onaylanıyorsa Son'u tıklatın.

Adım 3: Ağ Bağlantısını Yapılandırma
WSUS'yi yükledikten sonra WSUS'yi yapılandırmak ve kullanmaya başlamak için WSUS konsoluna erişmeye hazırsınız. Varsayılan olarak WSUS, güncelleştirmeleri almak için Microsoft Update'i kullanmak üzere yapılandırılmıştır. Ağınızda proxy sunucu varsa, WSUS'yi proxy sunucuyu kullanmak üzere yapılandırmak için WSUS konsolunu kullanın. WSUS ve Internet arasında kurumsal güvenlik duvarı varsa, WSUS'nin güncelleştirmeleri alabildiğinden emin olmak için güvenlik duvarını yapılandırmanız gerekebilir.

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 14 Not: Microsoft Update'ten güncelleştirmeleri yüklemek için Internet bağlantınızın olması gerekir; bununla birlikte WSUS, Internet'e bağlı olmayan ağlara güncelleştirmeleri alma olanağı sunar. Daha fazla bilgi için “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine bakın (Belge İngilizce'dir). Adım 3'te aşağıdaki yordamlar vardır: • • WSUS'nin güncelleştirmeleri alabilmesi için güvenlik duvarını yapılandırma. WSUS konsolunu açma.

• WSUS'nin güncelleştirmeleri alabilmesi için proxy sunucu ayarlarını yapılandırma. Güvenlik duvarınızı yapılandırmak için • WSUS ve Internet arasında kurumsal güvenlik duvarı varsa, WSUS'nin güncelleştirmeleri alabildiğinden emin olmak için güvenlik duvarını yapılandırmanız gerekebilir. WSUS sunucusu Microsoft Update'ten güncelleştirmeleri almak üzere, HTTP protokolü için 80 no'lu bağlantı noktasını, HTTPS protokolü için de 443 no'lu bağlantı noktasını kullanır. Bu, yapılandırılamaz. • Kuruluşunuz tüm adresler için bu bağlantı noktalarının ve protokollerin açık olmasına izin vermiyorsa, WSUS'nin ve Otomatik Güncelleştirmeler'in Microsoft Update ile iletişim kurabilmesi amacıyla erişimi yalnızca aşağıdaki etki alanlarıyla sınırlayabilirsiniz: • • • • • • • • • • http://windowsupdate.microsoft.com http://*.windowsupdate.microsoft.com https://*.windowsupdate.microsoft.com http://*.update.microsoft.com https://*.update.microsoft.com http://*.windowsupdate.com http://download.windowsupdate.com http://download.microsoft.com http://*.download.windowsupdate.com http://wustat.windows.com

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 15 • Not: Yukarıdaki güvenlik duvarını yapılandırma adımları, WSUS ve Internet arasında yer alan kurumsal güvenlik duvarı içindir. WSUS kendi ağ trafiğinin tümünü başlattığından, WSUS sunucusu üzerindeki Windows Güvenlik Duvarı'nı yapılandırmaya gerek yoktur. Microsoft Update ve WSUS arasındaki bağlantının 80 ve 443 no'lu bağlantı noktalarının açık olmasını gerektirmesine rağmen, özel bir bağlantı noktasıyla eşitlenmek üzere birden çok WSUS sunucusu yapılandırabilirsiniz. WSUS sunucularını özel bir bağlantı noktasıyla eşitleme hakkında daha fazla bilgi için “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine bakın (Belge İngilizce'dir). WSUS konsolunu açmak için • WSUS sunucunuzda Başlat'ı tıklatıp Tüm Programlar'ın ve sonra Yönetimsel Araçlar'ın üzerine gelin ve Microsoft Windows Server Update Services'ı tıklatın. Not: WSUS konsolunu kullanabilmeniz için WSUS'nin yüklendiği sunucuda, WSUS Administrators veya yerel Administrators güvenlik gruplarından birinin üyesi olmanız gerekir. http://<WSUS Web sitesi adını>, Windows Server 2003'te Internet Explorer'ın Yerel Intranet bölgesindeki siteler listesine eklemezseniz, WSUS konsolunu her açtığınızda sizden kimlik bilgileri istenebilir. WSUS'yi yükledikten sonra IIS'de bağlantı noktası atamasını değiştirdiyseniz, Başlat menüsündeki kısayolu el ile güncelleştirmeniz gerekir. Ağınızdaki herhangi bir bilgisayar veya sunucuda aşağıdaki URL'yi girerek WSUS konsolunu Internet Explorer'dan da açabilirsiniz: http://WSUSsunucuadı/WSUSAdmin Proxy sunucu belirlemek için 1. WSUS konsolu araç çubuğunda Seçenekler'i, sonra da Eşitleme Seçenekleri'ni tıklatın. 2. Proxy sunucu kutusunda Eşitleme işleminde proxy sunucu kullan onay kutusunu işaretleyin ve ilgili kutulara proxy sunucu adını ve bağlantı http://ntservicepack.microsoft.com

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 16 noktası numarasını (varsayılan olarak 80 no'lu bağlantı noktası) yazın. 3. Özel kullanıcı kimlik bilgileri kullanarak proxy sunucuya bağlanmak istiyorsanız, Proxy sunucuya bağlanmak için kullanıcı kimlik bilgilerini kullan onay kutusunu işaretleyin ve ilgili kutulara kullanıcı adını, etki alanını ve kullanıcının parolasını yazın. Proxy sunucuya bağlanan kullanıcı için temel kimlik doğrulamasını etkinleştirmek istiyorsanız, Temel kimlik doğrulamasına izin ver (parola şifresiz metin ile gönderilir) onay kutusunu işaretleyin. 4. Görevler'in altında Ayarları kaydet'i tıklatın, onaylama iletişim kutusunda Tamam'ı tıklatın.

Adım 4: Sunucuyu Eşitleme
Ağ bağlantısını yapılandırdıktan sonra güncelleştirmeleri alabilirsiniz. Varsayılan olarak WSUS, tüm Microsoft ürünleri için Kritik ve Güvenlik Güncelleştirmeleri'ni karşıdan yüklemek üzere yapılandırılmıştır. Güncelleştirmeleri almak için WSUS sunucusunu eşitlemelisiniz. Eşitleme, WSUS sunucusunun Microsoft Update sitesiyle iletişim kurmasını içerir. İletişim kurulduktan sonra WSUS, son eşitlemeden sonra kullanıma sunulan yeni güncelleştirmeler olup olmadığını belirler. WSUS sunucusunu ilk kez eşitlediğinizden tüm güncelleştirmeler kullanılabilir durumdadır ve yükleme için onayınıza hazırdır. Not: Bu inceleme, varsayılan ayarları kullanarak eşitlemeyi açıklar, ancak WSUS, eşitleme sırasında bant genişliğini en aza indirmenizi sağlayan seçenekler içerir. Daha fazla bilgi için “Microsoft Server Windows Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine bakın (Belge İngilizce'dir). WSUS sunucunuzu eşitlemek için 1. WSUS konsolu araç çubuğunda Seçenekler'i, sonra da Eşitleme Seçenekleri'ni tıklatın. 2. Görevler'in altında Şimdi eşitle'yi tıklatın. Eşitleme tamamlandıktan sonra güncelleştirmelerin listesini görmek için WSUS konsolu araç çubuğunda Güncelleştirmeler'i tıklatın.

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 17

Adım 5: Otomatik Güncelleştirmeleri Güncelleştirme ve Yapılandırma
WSUS istemci bilgisayarları Otomatik Güncelleştirmeler'in uyumlu bir sürümünü gerektirir. WSUS Kurulumu, WSUS sunucusuyla iletişime geçen her istemci bilgisayarına Otomatik Güncelleştirmeler'in en son sürümünü dağıtmak üzere IIS'yi otomatik olarak yapılandırır. Not: Otomatik Güncelleştirmeler'in birçok sürümü WSUS sunucusuna işaret edecek şekilde ayarlanabilir ve kendisini otomatik olarak WSUS uyumlu sürüme güncelleştirebilir, ancak hizmet paketi içermeyen bir Windows XP işletim sisteminde bulunan Otomatik Güncelleştirmeler sürümü kendisini otomatik olarak güncelleştiremez. Ortamınızda hizmet paketi içermeyen Windows XP kullanıyorsanız ve Software Update Services (SUS) uygulamasını hiç kullanmadıysanız, yönergeler için “Microsoft Windows Server Update Services'ı Dağıtma” teknik incelemesine bakın (Belge İngilizce'dir). Otomatik Güncelleştirmeler'e yönelik en iyi yapılandırma yöntemi ağ ortamınıza bağlıdır. Active Directory ortamında, Active Directory tabanlı Grup İlkesi nesnesi (GPO) kullanabilirsiniz. Active Directory dışı bir ortamda Yerel Grup İlkesi nesnesini kullanın. Yerel Grup İlkesi nesnesini veya etki alanı denetleyicisinde depolanan bir GPO'yu kullanmanızdan bağımsız olarak, istemci bilgisayarlarınızı WSUS sunucusunu işaret edecek şekilde ayarlamalı ve ardından Otomatik Güncelleştirmeler'i yapılandırmalısınız. Aşağıdaki yönergeler ağınızda Active Directory çalıştırıldığını varsayar. Bu yordamlar aynı zamanda, önceden Grup İlkesi ayarladığınızı, bunu nasıl kullanacağınızı bildiğinizi ve ağınızı yönetmek için Grup İlkesi kullandığınızı da varsayar. WSUS ayarları için yeni Grup İlkesi nesnesi (GPO) oluşturmalı ve GPO'yu etki alanı düzeyinde bağlamalısınız. Grup İlkesi hakkında daha fazla bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=47375 adresindeki Grup İlkesi sayfasına bakın. Adım 5'te aşağıdaki yordamlar vardır: • • • • WSUS Yönetimsel Şablonunu yükleme. Otomatik Güncelleştirmeler'i yapılandırma. İstemci bilgisayarları WSUS sunucusunu işaret edecek şekilde ayarlama. İstemci bilgisayarda algılamayı el ile başlatma.

İzleyen üç yordamı Active Directory tabanlı Grup İlkesi nesnesinde gerçekleştirin.

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 18 WSUS Yönetimsel Şablonunu eklemek için 1. Grup İlkesi Nesne Düzenleyicisi'nde, Yönetim Şablonları düğümlerinden birini tıklatın. 2. Eylem menüsünde Şablon Ekle/Kaldır'ı tıklatın. 3. Ekle'yi tıklatın. 4. İlke Şablonları iletişim kutusunda wuau.adm öğesini tıklattıktan sonra Aç'ı tıklatın. 5. Şablon Ekle/Kaldır iletişim kutusunda Kapat’ı tıklatın. Otomatik Güncelleştirmeler'in davranışını yapılandırmak için 1. Grup İlkesi Nesne Düzenleyicisi'nde sırasıyla Bilgisayar Yapılandırma, Yönetim Şablonları ve Windows Bileşenleri'ni genişletin ve Windows Update'i tıklatın. 2. Ayrıntılar bölmesinde Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır’ı çift tıklatın. 3. Etkin’i tıklatın ve sonra aşağıdaki seçeneklerden birini tıklatın: • Karşıdan yükleme ve kurma için uyar. Bu seçenek, yönetici olarak oturum açmış kullanıcıyı güncelleştirmeleri karşıdan yüklemeden ve kurmadan önce uyarır. • Otomatik olarak karşıdan yükle ve kurma için uyar. Bu seçenek güncelleştirmelerin karşıdan yüklenmesini otomatik olarak başlatır ve yönetici olarak oturum açmış kullanıcıyı güncelleştirmeleri kurmadan önce uyarır. • Otomatik olarak karşıdan yükle ve kurmayı zamanla. Otomatik Güncelleştirmeler zamanlanmış kurulum yapmak üzere yapılandırılmışsa, yinelenen zamanlanmış kurulumlar için gün ve saat de ayarlamalısınız. • Yerel yöneticinin ayarı seçmesine izin ver. Bu seçenekle, yerel yöneticilerin istedikleri yapılandırma seçeneklerini belirlemek üzere Denetim Masası'ndaki Otomatik Güncelleştirmeler'i kullanmasına olanak sağlanır. Örneğin, kendi zamanlanmış yükleme saatlerini seçebilirler. Yerel yöneticilerin Otomatik Güncelleştirmeler'i devre dışı bırakmasına izin verilmez. 4. Tamam'ı tıklatın.

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 19 Not: Yerel yöneticinin ayarı seçmesine izin ver ayarı yalnızca, Otomatik Güncelleştirmeler kendisini WSUS ile uyumlu sürüme güncelleştirmişse görüntülenir. İstemci bilgisayarı WSUS sunucusunu işaret edecek şekilde ayarlama 1. Grup İlkesi Nesne Düzenleyicisi'nde sırasıyla Bilgisayar Yapılandırma, Yönetim Şablonları ve Windows Bileşenleri'ni genişletin ve Windows Update'i tıklatın. 2. Ayrıntılar bölmesinde Intranet Microsoft güncelleştirme hizmeti konumunu belirt’i çift tıklatın. 3. Etkin'i tıklatın ve Güncelleştirmeleri algılamak için intranet güncelleştirme hizmetini ayarla kutusunda ve Intranet istatistik sunucusunu ayarla kutusunda aynı WSUS sunucusunun HTTP URL'sini yazın. Örneğin, her iki kutuya da http://sunucuadı yazın. 4. Tamam'ı tıklatın. Not: Bu bilgisayarı WSUS'yi işaret edecek şekilde ayarlamak için Yerel Grup İlkesi nesnesini kullanıyorsanız, bu ayar hemen etkin olur ve bu bilgisayar yaklaşık 20 dakika içinde WSUS yönetici konsolunda görüntülenir. Algılama döngüsünü el ile başlatarak bu işlemi hızlandırabilirsiniz. İstemci bilgisayar yapılandırıldıktan sonra, WSUS konsolundaki Bilgisayarlar sayfasında görüntülenmesi birkaç dakika sürer. Active Directory tabanlı GPO ile yapılandırılmış istemci bilgisayarlar için bu süre, Grup İlkesi yenilendikten sonra yaklaşık 20 dakikadır (bu, istemci bilgisayardaki tüm yeni ayarlar için geçerlidir). Varsayılan olarak Grup İlkesi, arka planda 0 ile 30 dakikalık rasgele aralıklarla her 90 dakikada bir yenilenir. Grup İlkesi'nin daha hızlı yenilenmesini istiyorsanız, istemci bilgisayarda komut istemine gidebilir ve aşağıdakini yazabilirsiniz: gpupdate /force. Yerel GPO ile yapılandırılmış istemci bilgisayarlar için, Grup İlkesi hemen uygulanır ve bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer. Grup İlkesi uygulandıktan sonra algılamayı el ile başlatabilirsiniz. Bu adımı gerçekleştirirseniz, istemci bilgisayarın WSUS ile iletişim kurması için 20 dakika beklemeniz gerekmez.

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 20 WSUS sunucusunun algılanmasını el ile başlatmak için 1. İstemci bilgisayarda Başlat’ı ve Çalıştır’ı tıklatın. 2. cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın. 3. Komut isteminde wuauclt.exe /detectnow yazın. Bu komut satırı seçeneği Otomatik Güncelleştirmeler'in WSUS sunucusuyla hemen iletişim kurmasını sağlar.

Adım 6: Bilgisayar Grubu Oluşturma
Bilgisayar grupları, söz konusu olan bir temel dağıtım olsa bile WSUS dağıtımlarının önemli bir bölümüdür. Bilgisayar grupları, güncelleştirmeleri belirli bilgisayarlara yönlendirmenizi sağlar. İki varsayılan bilgisayar grubu vardır: Tüm Bilgisayarlar ve Atanmamış Bilgisayarlar. Varsayılan olarak her istemci bilgisayar başlangıçta WSUS sunucusuyla iletişim kurar; sunucu, bilgisayarı bu iki gruba da ekler. Özel bilgisayar grupları oluşturabilirsiniz. Bilgisayar grupları oluşturmanın yararlarından biri, tamamen dağıtmadan önce güncelleştirmeleri sınamanıza olanak sağlamasıdır. Sınama düzgün giderse, güncelleştirmeleri Tüm Bilgisayarlar grubuna dağıtabilirsiniz. Oluşturabileceğiniz özel grupların sayısı için sınırlama yoktur. Bilgisayar grupları ayarlama üç adımlı bir işlemdir. Önce bilgisayarları, bilgisayar gruplarına nasıl atayacağınızı belirlersiniz. İki seçenek vardır: sunucu tarafında hedef belirleme ve istemci tarafında hedef belirleme. Sunucu tarafında hedef belirleme, WSUS kullanarak her bilgisayarı grubuna el ile eklemeyi içerir. İstemci tarafında hedef belirleme, Grup İlkesi veya kayıt defteri anahtarları kullanarak istemcileri otomatik olarak eklemeyi içerir. İkinci olarak, bilgisayar grubunu WSUS üzerinde oluşturursunuz. Son olarak, ilk adımda seçtiğiniz yöntemi kullanarak bilgisayarları gruplara taşırsınız. Bu inceleme, sunucu tarafında hedef belirlemenin nasıl kullanılacağını ve WSUS konsolu kullanarak bilgisayarları gruplarına taşımayı açıklar. Bilgisayar gruplarına atanacak çok sayıda istemci bilgisayarınız varsa, bilgisayarları bilgisayar gruplarına taşımayı otomatik olarak yapan istemci tarafında hedef belirlemeyi kullanabilirsiniz. En az bir sınama bilgisayarı içeren bir test grubu ayarlamak için Adım 6'yı kullanabilirsiniz. Bu adım aşağıdaki yordamları içerir: • Sunucu tarafında hedef belirleme.

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 21 • • Grup oluşturma. Bilgisayarları gruba taşıma.

Bilgisayarları gruplara atamak üzere yöntem belirlemek için 1. WSUS konsolu araç çubuğunda Seçenekler'i, sonra Bilgisayar Seçenekleri'ni tıklatın. 2. Bilgisayar Seçenekleri kutusunda, Windows Server Update Services'taki Bilgisayarları taşıma görevini kullan'ı tıklatın. 3. Görevler'in altında Ayarları kaydet'i tıklatın, onaylama iletişim kutusu görüntülendiğinde Tamam'ı tıklatın. Grup oluşturmak için 1. WSUS konsolu araç çubuğunda, Bilgisayarlar’ı tıklatın. 2. Görevler'in altında Bilgisayar grubu oluştur'u tıklatın. 3. Bilgisayar Adı kutusuna Test yazın ve Tamam’ı tıklatın. Sınamaya uygun istemci bilgisayarı test grubuna atamak için izleyen yordamı kullanın. Sınamaya uygun istemci bilgisayar, ağınızdaki bilgisayarların büyük çoğunluğunda bulunan yazılım ve donanıma sahip, ancak önemli bir rol üstlenmemiş herhangi bir bilgisayardır. Böylece, sınama bilgisayarıyla karşılaştırarak, onayladığınız güncelleştirmelerin bilgisayarlarla uyumunun nasıl olacağını belirleyebilirsiniz. Test grubuna bilgisayarı el ile eklemek için 1. WSUS konsolu araç çubuğunda, Bilgisayarlar’ı tıklatın. 2. Gruplar kutusunda, taşımak istediğiniz bilgisayar grubunu tıklatın. 3. Bilgisayar listesinde, taşımak istediğiniz bilgisayarı tıklatın. 4. Görevler'in altında Seçili bilgisayarları taşı'yı tıklatın. 5. Bilgisayar grubu listesinde, bilgisayarı taşımak istediğiniz grubu seçin ve Tamam'ı tıklatın.

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 22

Adım 7: Güncelleştirmeleri Onaylama ve Dağıtma
Bu adımda Test grubu içindeki test istemcisi bilgisayarları için güncelleştirmeyi onaylarsınız. Gruptaki bilgisayarlar izleyen 24 saat içinde WSUS sunucusuna kaydedilir. Bu sürenin sonunda, bu güncelleştirmelerin bilgisayarlara dağıtılıp dağıtılmadığını belirlemek için WSUS raporlama özelliğini kullanabilirsiniz. Sınama olumlu sonuçlanırsa, aynı güncelleştirmeyi kuruluşunuzdaki diğer bilgisayarlar için onaylayabilirsiniz. Adım 7 aşağıdaki yordamları içerir: • • Güncelleştirmeleri onaylama ve dağıtma. Güncelleştirmelerin Durumu raporunu denetleme.

Güncelleştirmeleri onaylamak ve dağıtmak için 1. WSUS konsolu araç çubuğunda, Güncelleştirmeler’i tıklatın. Varsayılan olarak, güncelleştirmeler listesine, yalnızca istemci bilgisayarlarda algılanmak üzere onaylanmış Kritik Güncelleştirmeler ve Güvenlik Güncelleştirmeleri'ni göstermek için filtre uygulanır. Bu yordam için varsayılan filtreyi kullanın. 2. Güncelleştirmeler listesinde, yüklenmek üzere onaylamak istediğiniz güncelleştirmeleri seçin. Seçili güncelleştirmeyle ilgili bilgiler Ayrıntılar sekmesinde bulunur. Birbirini izleyen birden fazla güncelleştirmeyi seçmek için, seçim sırasında ÜSTKRKT tuşunu basılı tutun; art arda gelmeyen birden fazla güncelleştirmeyi seçmek için seçim sırasında CTRL tuşunu basılı tutun. 3. Güncelleştirme Görevleri'nin altında Onayı değiştir'i tıklatın. Güncelleştirmeleri Onayla iletişim kutusu görüntülenir. 4. Seçili güncelleştirmelere yönelik grup onayı ayarları listesinde Test grubunun Onay sütununda Yükle'yi ve ardından Tamam'ı tıklatın. Not: Ayar son tarihleri ve güncelleştirmeleri kaldırma gibi güncelleştirmeleri onaylamayla ilgili çeşitli seçenekler vardır. Bunlar, “Microsoft Windows Server Update Services İşletim Kılavuzu” teknik incelemesinde ele alınmıştır (Belge İngilizce'dir). 24 saat sonra, bu güncelleştirmelerin bilgisayarlara dağıtılıp dağıtılmadığını belirlemek için WSUS raporlama özelliğini kullanabilirsiniz.

Microsoft Windows Server Update Services'a Adım Adım Başlangıç Kılavuzu 23 Güncelleştirmelerin Durumu raporunu denetlemek için 1. WSUS konsolu araç çubuğunda, Raporlar’ı tıklatın. 2. Raporlar sayfasında Güncelleştirmelerin Durumu'nu tıklatın. 3. Güncelleştirmeler listesine filtre uygulamak istiyorsanız, Görüntüle'nin altında kullanmak istediğiniz ölçütü seçin ve Uygula'yı tıklatın. 4. Güncelleştirmenin durumunu önce bilgisayar grubuna, sonra da bilgisayara göre görmek istiyorsanız, güncelleştirmenin görünümünü gerektiği gibi genişletin. 5. Güncelleştirmelerin Durumu raporunu yazdırmak istiyorsanız, Görevler'in altında Raporu yazdır'ı tıklatın. Güncelleştirmeler Test grubuna başarıyla dağıtıldıysa, kuruluşunuzdaki diğer bilgisayarlar için aynı güncelleştirmeleri onaylayabilirsiniz.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful