You are on page 1of 26

‫"אם תרצו אין זו הגדה‪"...

‬‬

‫הגדה ליום העצמאות‬

‫כל הזכויות שמורות לפיני יצחקי‬

‫סדר הקערה‬
‫יניח במרכז ‪ 3‬פיתות‪,‬‬
‫ויסדר מסביבן חומוס‪ ,‬טחינה‪,‬‬
‫חצילים ומטבוחה‪.‬‬

‫מקדשים על כוס קולה דיאט‬ .

‬‬ ‫החג הזה‪ .‬‬ ‫החג הזה‪ .‬החג הזה – פיתה ולאפה!‬ .‬החג הזה – שתי פעמים!‬ ‫שבכל החגים אנו אוכלים חמץ או מצה‪. ‫מה נשתנה?‬ ‫מה נשתנה‬ ‫החג הזה מכל החגים?‬ ‫שבכל החגים אין אנו מנפנפין אפילו פעם אחת‪.

‬במאפיית אנג'ל‪. ‫הא‪-‬לחמ‪-‬ניא‬ ‫הלחמניה שאכלו אבותינו היא כלום לעומת הפיתה‬ ‫שאנו אוכלים ביום העצמאות‪.‬‬ ‫ולשנה הבאה בירושלים‪ .‬‬ .‬‬ ‫ובמוצאי חג הפסח כולנו באבולעפיה‪.

‫כנגד ארבעה בנים דיברה תורה‪:‬‬ ‫‪ -‬זהו הלפלף שמשתתף בחידון התנ"ך‪.‬‬ ‫חכם‬ ‫וכן זה הנשאר בבית ורואה טלוויזיה כל היום‬ ‫(והמהדרין מסתכלין רק ב"הלהקה" וב"חסמב"ה")‬ .

‬לא היה נגעל)‪.‬‬ ‫(לו היה שם‪ .‬‬ . ‫רשע – זהו השואל‬ ‫"מה הנקניקיות החריפות האלו לכם?"‬ ‫לכם ולא לו‪.‬‬ ‫ואף אתה הקהה את שיניו‬ ‫ותן לו סטייק חרוך ושרוף‪.

‬חידוניו ומטמוניו)‪. ‫לטעום – את פתח לו והכנס לו את השיפוד‬ ‫ושאינו יודע‬ ‫ישר לפה‪.‬אשר בכל יום עצמאות משגע‬ ‫את כל המדינה בשאלותיו‪ .‬‬ ‫(במקצת קהילות מוסיפים‪:‬‬ ‫שאינו יודע לשאול – זהו חמיצר‪ .‬‬ .

‬‬ ‫עד שרואין לו את קצה החריץ של התחת‪. ‫ותם – זהו הישראלי הממוצע‪.‬‬ ‫עם הגורמט והשרשר‪.‬‬ .‬‬ ‫במכנסיים מופשלות קימעא‪.‬‬ ‫אשר עושה מנגל בפארקים ובאיי תנועה‪.

‬‬ ‫ורבי יהודה היה נותן בהם סימנים כחולים‪.‬בעיטה‪ .‬אגרוף למוח‪.‬בומבה‪.‬גינגה‪ .‬‬ ‫לאטמה‪ .‬נוגרה‪ .‬ואלו הן‪:‬‬ ‫כאפה‪ . ‫אלו עשר המכות‬ ‫שנביא למי שיתפוס לנו את המקום של המנגל‪ .‬‬ .‬ראסיה‪ .‬שטוזה‪ .‬צ'אפחה‪ .

‬צפיה בחידון התנ"ך ותליית דגל על חלון המכונית‪.‬‬ ‫ואלו הם‪ :‬מנגל‪ .‬‬ .‬‬ ‫לא יצא ידי חובתו‪. ‫כל שלא עשה שלושה דברים אלו ביום העצמאות‪.

‫דיינו‬ ‫אילו יצאנו מהבית‬ ‫ולא היינו נוסעים למנגל – דיינו‬ ‫אילו היינו נוסעים למנגל‬ ‫ולא היינו נתקעים בפקק – דיינו‬ ‫אילו היינו נתקעים בפקק‬ ‫ולא היינו רעבים – דיינו‬ ‫אילו היינו רעבים‬ ‫ולא היה לנו בשר בצידנית – דיינו‬ ‫אילו היה לנו בשר בצידנית‬ ‫ולא היינו שמים אותו בפיתה – דיינו‬ ‫אילו היינו שמים אותו בפיתה‬ ‫ולא מורחים אותה קודם בחומוס – דיינו‬ .

‬‬ ‫על כל אותן אלף אלפי הקלוריות‬ ‫‪ ‬‬ ‫שנוספו לאבותינו ולנו‪.‬‬ ‫וינפנף בקרטון מעל לגחלים‬ ‫ביד חזקה ובזרוע נטויה בזווית ‪ 90‬מעלות‪.‬‬ ‫וצ'יפס‪ .‬‬ .‬וסלט חצילים‪.‬‬ ‫ועוד כמה סוגים של קבב והמבורגר –‬ ‫שעלינו להודות‪ .‬וחמוצים‪.‬ולהלל‪ .‫על אחת כמה וכמה‪.‬‬ ‫שהיה לנו גם טחינה‪ .‬‬ ‫ומהרס לכרס‪.‬לשבח ולפאר‬ ‫את היום בו יצאנו משיעבוד לשיפוד‪.

‬‬ ‫וכל המרבה הרי זה משובח‪..‬‬ ‫סוגים של שיפודים‪..‬‬ ‫‪ ‬‬ .‫ובמקצת קהילות מוסיפים‪:‬‬ ‫על (פיתה)‪ ‬אחת כמה וכמה‪.

‬‬ ‫אלא שכולם באים ורוצים עוד‪.‬‬ ‫ועשתה אותו מה זה טעים‪. ‫והיא שעמדה‬ ‫ותיבלה את הבשר בכל מיני תבלינים‪.‬‬ .‬‬ ‫שלא אחד בלבד עמד ליד המנגל לכלותו‪.

‫צא ולמד‬ ‫ובקהילות אחינו בוחרי ש"ס גורסין‪ :‬תצא בחוץ!‬ .

‬על שום מה?‬ ‫על שום קורבן יום העצמאות שהיינו מקריבין לו בית המקדש היה‬ ‫קיים‪.‫מנגל זה שאנו אוכלים‪ .‬ינופף ידו"‪.‬‬ ‫כדבר שנאמר‪" :‬עוד היום‪ ..‬‬ ..

‬עד שהגחלים תהיינה לוחשות‪.‫כמה מעלות טובות לפחמים של‬ ‫המנגל?‬ ‫מינימום ‪ 230‬מעלות צלזיוס‪ .‬‬ .

‬יניח מעל האש ויצלה עד שיעלו תמרות עשן)‬ . ‫דם ואש ותמרות עשן‬ ‫(ינקה היטב את הכבד‪ .

‬‬ ‫שהיו מסובין בבית החייל‬ ‫ומספרין במערכונים כל אותו הלילה‪.‬גבעת חלפון עדיין לא עונה‪.‬‬ ‫ורבי שייקה הלוי‪ .‬ורבי גברי הבנאי‪. ‫מעשה ברבי פולי הגששי‪.‬‬ .‬‬ ‫עד שבא פשנל ואמר להם‪:‬‬ ‫רבותינו‪ .

‫אמר רבי אורי זוהר‪:‬‬ ‫הרי אני כבן שבעים‬ ‫שנה‬ ‫ועדיין לא זכיתי‬ ‫שישודר הסרט "מציצים"‬ ‫בפריים טיים‪ .‬‬ ‫(מחכים מעט עד שייפסקו הזיקוקין ואוכלין את השיפוד בהסבה)‬ .‬בליל יום העצמאות‪.

‫שפוך חמתך‬ ‫כל אחד מהמסובים נוטל בקבוק קולה‬ ‫ושופך על חמותו‪.‬‬ .

‬‬ ‫כי לו יאה‬ ‫קילו בשר עגל‬ ‫קילו פרגיות‬ ‫‪ 2‬קילו שישליק‬ ‫חצי קילו סלטים‬ .‫כי לו נאה‪ .

‬‬ ‫והדליק את המנגל‪.‬‬ ‫ואכל בתאבון גדול‬ ‫שיספיק לו עד יום העצמאות הבא!‬ .‬ושחט את הגדיא‪.‬‬ ‫והוסיף סלטים‪.‬‬ ‫וצלה על האש‪.‬‬ ‫והכניס לפיתה‪. ‫חד גדיא‬ ‫דזבין אבא בתרי זוזי‬ ‫ובא הבן‪ .

‬‬ ‫מנגלינו מנגלינו‪ .‬מנגלינו‬ ‫שמריחים בכל הארץ!‬ .‫אחד מי יודע?‬ ‫שבעה סוגי סלט‬ ‫ששה שיפודים‬ ‫חמישה קבבים‬ ‫ארבע פיתות‬ ‫שלושה סטייק עין‬ ‫שתי כנפיים‬ ‫אחד מנגלינו‪.

‬לטקס כיבוי המנגל‬ ‫!המכנסיים יורדו לחצי התורן‬ ‫!סוף‬ . ‫‪ .