PJESA E PARE

1- Shkencëtarët zbuluan se flokëkuqet kanë vetëm rreth 90 000 flokë, zeshkanet 100 000, ndërsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetëm 20 përqind e bjondinave e mbajnë këtë shifër të flokëve. 2- Fëmijët me sy të zi reagojnë 15 herë më shpejtë se ata me sy ngjyrë qelë.Ata janë më të mirë në sportet ku kërkohet reakcion i shpejtë p.sh. futboll. Ndërsa fëmijët sykaltër janë më të mirë në sportet ku nuk mvaret nga reakcioni i shpejtë, p.sh. Golf. 3- Eshtrat e njeriut janë katër herë më të qëndrueshme se celiku. 4- Sa herë ka rrahur zemra jonë kur jemi në moshën 79 veçare? Shkencëtarët e kanë zgjidhur këtë pyetje. Reth 2,5 miliardë herë. 5- Mushkëria jonë (e shpalosur) do ta mbulonte një fushë tenisi, d.m.th. 100 m². 6- Enët e gjakut të njeriut (të kapura njëra pas tjetrës) janë 2,5 herë më të gjata se ekuatori. 7- Çdo foshnje pas lindjes ka saktë 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 më pak. Ekspertët kanë zbuluar se shumë eshtra gjatë fazës së zhvillimit të njeriut shkrihen ndërveti dhe kështu forcojnë skeletin e njeriut. 8- Foshnjet e lindura në muajin Maj peshojnë më rëndë se tjerët. Arsyeja ende nuk dihet. 9- Një nga 2000 fëmijë lind me një dhëmb në gojë. 10- Në fund të jetës së tij trupi ka prodhuar 950 kilometër flokë, ndërsa sytë janë mbyllur rreth 415 milionë herë. Edhe në moshë të vjetër asnjë asht i njeriut nuk është më i vjetër se 20 vjet-sepse eshtrat përtrihen rregullisht. 11- 69 Fëmijë të një nëne Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 17251765 lindi 16 binjake, 7 trenjake, dhe 4 katërnjake. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë. 12- Operacioni më i gjatë Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg. PJESA E DYTE Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël. Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

5x35.në Mesopotami dhe në Egjipt.5 kg. Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte. Për të prodhuar 1 kg.Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur. Të jashtëm atai konsiderojnë edhe banorët . Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja. ka qene Hesi Re. Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699.Pesha e saj është 51. Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll. Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe. në veri të Kalifornisë. kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.000.490 rrethime. Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor.Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8. Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.i rëndë 2. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.Operimi u realizua në mars 1985. Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600. përafërsisht 2600 vjet para Krishtit. historianët kanë konstatuar se mjeku I parë. me shërimin dhe rregullimin e dhëmbëve (shtatorja e tij edhe sot qëndron në Kajro). nuk lejojnë kurrsesi të përzihet ndonjë I jashtëm në punët e tyre të brendshme.Madhësia e fushës është 241. Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore.122 betejadetare.80 kg. Qytetarët e Bonvilit. Duke gjurmuar dokumentet më të vjetra të kulturës së lashtë të njerëzimit. zhvillimi më I hershëm I mjekësisë duhet kërkuar atje ku ka lindur dhe është zhvilluar shkrimi I parë. por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi. Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite).Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola. që dihet deri më tash.42 km2. Braziliani Edson Donasimento Pele. e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako". Zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes. I cili është marrë.konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave. Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin.44 kapitullime. Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.

në shekullin XVIII është bërë edhe një listë e tillë. Pa arritur Karuzoja në Amerikë. Filmi i parë vizatimor ka dalë në vitin 1908. Që në moshën 15 vjecare ka qenë këngëtar rrugësh. Në moshën 20 vjecare është paraqitë për herë të parë në skenën e operës. vjen seria e pestë dhe . Kosmodromi Kejp Kendedi e sa të tjera. një ndryshim të madh të vërtetë e bën Ëolt Dizni në vitet 30. në të cilën kanë hyrë Muri Kinez. Tempulli I Artemidit në Efes. e filmi është quajtur Fantazmagoria. Në atë listë kanë hyrë: piramidat e Gazës. ndërsa në moshën 30 vjecare ka mahnitur tërë botën me zërin e vet. Të nesërmen ne finale prapë Gjentile përmirëson rekordin botërorë 17. Por. Megjithatë Karuzoja nuk ka shitur mend se është këngëtar i madh. është shumë vështirë të thuhet.mënyra e vizatimit në celluloid (në vend të letrës). Kolosi i Rodosit. spse shalitra (përbërësi kryesor i tij) është gjetur në gjendje të natyrshme në Kinë e në Mongoli dhe se edhe arabët e kanë quajtur kripë kineze ose borë kineze. Besohet se kinezët janë të parët që e kanë gjetur që para Krishtit. Nuk dihet me siguri se kur dhe ku është gjetur baruti. por prapë nuk janë përfshirë në të të gjitha mrekullitë e dorës së njeriut: Kanali i Panamasë. të madh e ka konsideruar veten vetëm në fushën e karikaturës. Koloseumi i Romës etj. një poet grek i quajtur Antipatros nga Sidona. Për t'i ruajtur fshehtësitë e tyre nga të tjerët bonvilasit kanë trilluar një gjuhë krejt të&nbsp. vecanërisht Metropoliteni ka qenë shumë pas operës evropiane.22 m. Opera Amerikane.10 metër. krijuesi I tij ka qenë francezi Emil Koli. e cila ka ndryshuar krejtësisht mënyrën e krijimit të filmit vizatimor. Është llogaritur që ky mur I njelmët do të ishte një kilometër I trashë dhe 280 metra I lartë. ajo listë është rritur gjithnjë e më shumë psh. të cilën e ka hartuar ndërmjet viteve 150 e 120para Krishtit. që në fazën kualifikuese italiani Gjentile ka arritur record të ri botërorë 17. Golden Gejti.në fillim të shekullit të kaluar ka pasur edhe një tjetër prej shtatëqind cudirash. Metropoliteni i Nju Jorkut ( ky artist i madh është paraqitur 607 herë) atë kohë bëhet qendra më e madhe operistike e botës. Por. që i ka krijuar dora e njeriut. Sofia e Stambollit. do të mbetej aq kripë sa prej saj do të mund të ndërtohej një mur rreth tërë ekuatorit. Falë këtij virtuozi të pavdekshëm. Kopshtet e varura të Babilonit. amerikanët gjejnë një teknikë të re. e së pari është shfrytëzuar në betejën e Cividalesë (Itali)në vitin 1331. Gara më e cuditshme që ka ngjarë ndonjëherë në atletikë është gara në kërcim trehapësh në Lojërat Olimpike në Meksikë në vitin 1968. Sikur të ishte e mundhshme të avullohej tërë uji I deteve dhe I oqeaneve të botës. Feneri i Aleksandrisë dhe Shtatorja e Zeusit në Olimp. Shi për shkak të këtij lloj arti Karuzoja nuk e ka dashur Mark Tuenin. Ajo mënyrë e re mbahet edhe sot e kësaj dite. kur I hyn kësaj pune me seriozitet të duhur. Kulla e Pizës. Mauzoleu në Halikarakas. Por. Enriko Karuzoja ka qenë i tetëmbëdhjeti fëmijë(sa kanë pasur pridërit e tij). Në Evropë baruti ka filluar të përdorej në shekullin XIII. Kulla e Ajfelit. më vonë duke u zgjeruar horizonti i dijes së njerëzve për vendet e largëta. Në serinë e tretë Viktor Sanjejevi ia kalon për një cm 17. Se c? janë cudirat e botës.ura më e njohur në botë. Ai nuk ka qenë vetëm gjeni vizatimi por edhe gjeni zbulimesh teknike me të cilat ka ndryshuar plotësisht mënyra e xhirimit të filmit. pse shkrimtari i madh nuk e ka thirrur edhe këtë në një tubim të karikaturistëve që e kishte organizuar ai.e lokaliteteve përreth qytetit. ndryshme nga gjuha e tyre kombëtare që është e pakuptueshme për të jashtmit. Atë vit kur në Evropë shpërtheu lufta e parë botërore. sepse të gjitha definimet bazohen në listën e njohur të shtatë cudirave të botës. s? ka gjë të sigurt. Brenda një kohe fare të shkurtër filmi vizatimor ka pushtuar botën.23m.

Japonia nis të përdorë qumështin e lopës së klonuar. me smok e floket e drejte nga brillantina. Dieta e tij ditore. Riçard Nikson dhe ai sovjetik Leonid Brezhnjev. pionier i llojit kull xhaz (cool jazz). por rezultat i .Mishi dhe qumështi i lopës së klonuar. Nga këto 33 kanë deklaruar se janë gati që të hedhin në treg biftekë dhe qumësht të prodhuar nga këto lopë. Pra Brenda dy ditësh në atë olimpiadë rekordi botërorë është thyer pesë herë me radhë. 1926 . Japonia mund të hedhë në treg këto lloj produktesh. i njohur si trombetist xhaz. Jin Songhao. arrin rekord të ri 17. Një komision i veçantë i Ministrisë së Shëndetësisë ka përfunduar një studim mbi mishin dhe qumështin e lopës së klonuar me të njëjtën teknikë që është studiuar dhe delja Dolly e krijuar në Britaninë e Madhe në 1996. Sipas disave e para kartoline kujtim u stampua ne Ekspozicionin e Pergjithshem te vitit 1889 ne Paris. Ne xhepat e te vdekurve. ka qene ne mode per femren te vishej si mashkull. e dashura e Dumasit (te jatit).braziliani Predeusia&nbsp. Ky njeri ka plot dymbedhjete vjet qe ushtrohet duke vrapuar i zhveshur ne mes te bores per tre kilomeraer ne dite e duke e mbyllur vrapin me nje banje ne ujin e akullt. Rezultatet janë të mira kanë thënë specialistët e mjeksisë sipas të cilëve qershorin e ardhshëm hedhja në treg e qumështit dhe e mishit të lopës së klonuar do tëi prezantohet formalisht Komisionit të sigurisë së ushqimit. Objekti me i prezantuar mbi kartolina në gjithe shekullin e kaluar ndoshta ishte perendimi i diellit.27m.Lind Miles Davis Alton.Xhuzepe Garibaldi që kish zbarkuar në Sicili. 1972 . ose me mire hames mishi. qe ai shprehet se e ka kthyer ne nje pinguin njerezor Eshte me baze mishrash te bardhe dhe me molle e mjalte. mbi jahtin e tij ishte e zakonshme te vishte uniformen e admiralit me bordura prej kadifeje ngjyre violet. Midis intelektualeve te viteve 800. Grekerit mendoni se dekompozimi ndoshta ishte veper e vazove te gurit dhe i therrisnin vemje. Berlin . Klonimi i lopëve ka njohur një bum të vërtetë në Japoni ku egzistojnë aktualisht rreth 40 qendra që e praktikojnë klonimin.39 m dhe triumfon. Emili Kordier. Dhe kur kjo dramë arrin kulmin e zhvillimit të vet prapë paraqitet në skenë&nbsp.Presidenti i Shteteve të Bashkuara. 1860 . Vendi i Sol Levantes ka bërë një hap përpara duke u bërë vendi i parë që do të përdorë qumështin dhe mishin e lopës së klonuar.Napoleon Bonaparte kurorezohet mbret i Italisë.Nga mizat e modifikuara gjenetikisht një ndihmë kundër kileve të tepërta. Në kundërshtim të dukshëm me kujdesin gati maniak të konsumatorëve japonezë për sigurinë e ushqimeve. kercenin me njera tjetren. Nga mizat një ndihmë për dietën Zbulimi gjerman ka lidhje të ngushta midis mekanizmave që drejtojnë asimilimin e yndyrnave tek insektet dhe tek njeriu. ku kliente. ne Paris u hapen nje grup lokalesh vetem per gra siç ishte Monocle. Andinet (amerike jugore) vendosin nje qese me duhan dhe nje gjethe kokaine per ti bere balle udhetimit ne boten e pertejme. Tokyo . Kjo nuk është një përrallë. pushton Palermon. Ne fillim te 900s. "Nuk janë vënë re probleme" përfundon raporti. nenshkruajne traktatin e kufizimit të armeve strategjike SALT I. Ngjarje te 26 Majit: 1805 . Kishte si pamje Kullen Eiffel. një katermbedhjete vjeçar kinez me origjine koreane ka fituar titullin e mbretit te te ftohtit duke i rezistuar per kater ore ngrices siberiane komplet i zveshur. Viktor Sanjejevi në serinë e gjashtë dhe kërcen 17.

Nga studimi është arritur të zbulohen lidhje midis mekanizmave që drejtojnë asimilimin e yndyrnave tek insektet dhe tek njerëzit. student 22 vjeçar shpik Mosaic. tek të cilët . Një studim i publikuar në "Journal of Clinical Investigation". pra janë partnerë të vërtetë për të të bërë shoqëri në shtëpi. Vinton Cerf. e bën atë të aftë që të dallojë një përkëdhelje nga një goditje dhe si rrjedhojë të përgjigjet.kërkimeve të kryera mbi Drosophilën. Kësaj do t'ja arrijë një student inxhinjerie. por ndodh vetëm në 1993 që rrjeti hyn në jetën e të gjithëve duke e ndryshuar atë përfundimisht. hap një skenar të ri për luftën kundër kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse. Tokyo . Në qoftë se do të arrihet të zbulohet ndonjë lidhje tjetër. mund të vallëzojnë. si rrjedhojë dhe më të lehtë për t'u luftuar. Vështërsia qëndron në gjetjen e një gjuhe matematike universale. një numër i vogël njerëzish sieropozitivë nuk janë sulmuar nga virusi. Më njerëzorë dhe më të vërtetë Përfundon në Japoni panairi i fundit e androidëve hi-tech. Duke qenë se egzistojnë këta receptorë tek flokëkuqet. Gëzuar ditëlindjen Internet Data zyrtare e lindjes është 1973. Njëri në universitetin e Kalifornisë tjetri në atë të Stendfordit. falë një proteine virale të alternuar. Madje tani ata mund dhe të qajnë dhe të qeshin. Por në ato vite ata që e përdornin rrjetin ishin vetëm kërkuesit universitarë dhe të apasionuarit pas elektronikës. mund të gatuajnë. Në muajt e parë të 1993 Marc Andwrsen.. në mënyrë që të dialogojnë sa më shumë kompjutera. Fenomeni është më i zhvilluar tek gratë flokëkuqe se sa tek burrat flokëkuq. Përgjegjësi i projektit thotë se është gjetur një bazë e përbashkët në mënyrën se si qelizat e yndyrës integrohen tek gjitarët dhe insektet. atëherë ilaçet kundër dhimbjes absorbohen me një lehtësi më të madhe dhe në një kohë më të shkurtër. Sipas një studimi tashmë të publikuar. njëlloj siç i shikojmë dhe sot.Robotët e sotëm janë në gjendje të bëjnë pothuajse gjithçka që bën njëriu dhe ndonjëherë dhe më shumë. të qeshin. Është viti 1973. të të bëjnë shoqëri dhe të ndihmojnë njerëzit kur janë në vëshërsi. një program për të pasur sitet mbi ekranin e kompjuterit tonë.Gratë me flokë të kuqe kanë një ndjeshmëri më të madhe ndaj analgjesikëve se sa normalja.Data zyrtare e shkruar në librat e historisë është tetori i 1969. të pastrojnë shtëpinë dhe të qëndrojnë pranë të moshuarve dhe të sëmurëve. të kuqet janë më të ndjeshme Një studim ka zbuluar se gratë me flokë të kuqe janë më të ndjeshme ndaj ilaçeve kundër dhimbjes. Robotët e sotëm mund të fluturojnë. Shkaktari është një gjen që rregullon receptorët kimikë të këtij ilaçi. Një proteinë për të luftuar Sidën Disa njerëz sieropozitivë nuk janë sulmuar nga virusi HIV. Studimi i hap rrugë të mundshme terapive të reja që mund të parandalojnë zhvillimin e virusit HIV dhe tek njerëz të tjerë.Një rrugë e re për të luftuar virusin HIV. në gjendje të vallëzojnë. Kështu roboti Robovie i mbuluar me lëkurë sintetike të modifikuar me perceptues të tillë. Ndërsa roboti Wakamaru është në gjendje të kuptojë 10. Është zbuluar se mizat të cilat janë modifikuar duke i hequr një proteinë që rregullon asimilimin e yndyrnave janë shëndoshur.000 fjalë dhe të ndihmojë të moshuarit. pasi kodet alfanumerike ishin shumë komplekse. Një e dhënë tashmë e njohur është ajo sipas së cilës 25-30% e njerëzve të infektuar me virusin HIV. i njëjti që shkakton ngjyrën e kuqe tek flokët dhe ngjyrën e lëkurës si karrotë. Shkaktari i këtij fenomeni është një gen. Dy kompjutera komunikonin nga 500 km distancë.. atëherë do të jemi përballë implikacioneve relativisht serioze të kontrollimit të yndyrnave. Robotët kalojnë fantazinë. Analgjesia. Romë . E drejtë apo e gabuar ky vit u caktua si viti i lindjes së internetit dhe Cerf babai i tij. Kështu për të apasionuarit pas ditëlindjeve mund të themi se ditëlindja e vërtetë e internetit është 1993 pra vetëm dhjetë vjet më parë. Robodex2003. Të gjithë heronjtë e këtij revolucioni çuditërisht janë burra. Rezistenca e sistemit të tyre imunitar i detyrohet një proteine të alternuar të quajtur VPR që e bën virusin e Sidës më të dobët. Montreal. një mizë frutash e modifikuar gjenetikisht nga Max-Planck Institut në Gottinga. ndërsa efekti rezuton më i fortë dhe me një kohëzgjatje më të madhe. kalifornian.

Për të prodhuar këtë proteinë. SARS. identifikohet pika e dobët. Proteina është në gjendje që të ndalojë veprimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të virusit. proteina poteas. koronavirusin 228E. shkaktuar nga një virus i të njëjtës familje me SARS. Revista "Science" publikon një zbulim të rëndësishëm të një grupi kërkuesish nga Lubecca: është ndërtuar në laborator një proteinë që mund t'i kundërvihet SARS-it. . Është hapur një rrugë drej medikamentit. Zbulimi i ri mund të jetë një piknisje e mirë për të modifikuar një medikament.Virusi SARS tashmë ka një thembër Akili. së bashku me një molekulë të aftë për ta bllokuar. Njëkohësisht është ndërtuar dhe struktura e një enzime të njëjtë me koronavirusin e derrave. Kjo është identifikuar nga një grup kërkuesish gjermanë në universitetin Lubecca. SARS. Berlin . tashmë është publikuar. Është hapur një rrugë drej medikamentit. Hapi vendimtar ka qenë krijimi në kushte laboratorike i një proteine që mund të përballet me virusin. Zbulimi që jep shpresa të reja në luftën kundër polmonitit atipik që çon në vdekje. Hapi vendimtar ka qenë krijimi në kushte laboratorike i një proteine që mund të përballet me virusin. së bashku me një molekulë të aftë për ta bllokuar. tashmë është publikuar. Berlin . kërkuesit gjermanë kanë analizuar strukturën e një enzime të virusit që shkakton një grip të zakonshëm. Duke parë rolin e saj ndalues. Zbulimi që jep shpresa të reja në luftën kundër polmonitit atipik që çon në vdekje. kërkuesit gjermanë kanë analizuar strukturën e një enzime të virusit që shkakton një grip të zakonshëm.Virusi SARS tashmë ka një thembër Akili. Proteina që merr pjesë në ndalimin e proçesit të përhapjes së virusit HIV është proteina virale R (VPR). Berlin . Proteina është në gjendje që të ndalojë veprimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të virusit. pakësohet numri i qelizave të imunitetit të shkatërruara nga HIV. identifikohet pika e dobët. Për të prodhuar këtë proteinë. Kur proteina VPR është e alternuar apo mungon. shkaktuar nga një virus i të njëjtës familje me SARS.Virusi SARS tashmë ka një thembër Akili. kërkuesit gjermanë kanë analizuar strukturën e një enzime të virusit që shkakton një grip të zakonshëm. Revista "Science" publikon një zbulim të rëndësishëm të një grupi kërkuesish nga Lubecca: është ndërtuar në laborator një proteinë që mund t'i kundërvihet SARS-it. nuk e kanë përbërësin që virusi përdor për tu futur në qelizat e imunitetit që infektohen fillimisht. Mbi bazën e këtyre të dhënave studiuesit gjermanë kanë ndërtuar modelin e proteinës kundër virusit SARS. Mbi bazën e këtyre të dhënave studiuesit gjermanë kanë ndërtuar modelin e proteinës kundër virusit SARS. proteina poteas. Njëkohësisht është ndërtuar dhe struktura e një enzime të njëjtë me koronavirusin e derrave. Mbi bazën e këtyre të dhënave studiuesit gjermanë kanë ndërtuar modelin e proteinës kundër virusit SARS. Kjo është identifikuar nga një grup kërkuesish gjermanë në universitetin Lubecca. Për të prodhuar këtë proteinë. së bashku me një molekulë të aftë për ta bllokuar. SARS. Zbulimi i ri mund të jetë një piknisje e mirë për të modifikuar një medikament. Ky studim i ri tregon se egziston dhe një anë tjetër e problemit. Proteina është në gjendje që të ndalojë veprimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të virusit. identifikohet pika e dobët.sëmundja nuk ka përparuar. Hapi vendimtar ka qenë krijimi në kushte laboratorike i një proteine që mund të përballet me virusin. Revista "Science" publikon një zbulim të rëndësishëm të një grupi kërkuesish nga Lubecca: është ndërtuar në laborator një proteinë që mund t'i kundërvihet SARS-it. tashmë është publikuar. Është hapur një rrugë drej medikamentit. Kjo është identifikuar nga një grup kërkuesish gjermanë në universitetin Lubecca. Njëkohësisht është ndërtuar dhe struktura e një enzime të njëjtë me koronavirusin e derrave. ilaçet farmaceutike që e bllokojnë atë mund të jenë të dobishëm në luftën kundër Sidës. shkaktuar nga një virus i të njëjtës familje me SARS. koronavirusin 228E. koronavirusin 228E. proteina poteas. Zbulimi që jep shpresa të reja në luftën kundër polmonitit atipik që çon në vdekje. Zbulimi i ri mund të jetë një piknisje e mirë për të modifikuar një medikament.

Romë-Do të jetë e mundur që të lindë një fëmijë nga dy prindër meshkuj. perpjekja për t`i mënjanuar nga udhëheqja e një lëvizjejë. Midis hipotezave të shumta është dhe ajo për të zgjidhur problemin e sterilitetit tek gratë. duke bërë që të lindin dhe shumë pyetje mbi zhvillimet e mundëshme. majmuni bëhet mbret. FAIK KONICA Ka qenë tragjedi e vjetër e popujve ballkanas vecanarisht e shqiptarëve. Flamuri yne? Nuk jane kujtime goditjesh kundra fqinjeve. Ky është rezultat i studimeve 20 vjeçare mbi qelizat embrionale të minjve. Nuk është më blu por ngjyrë portokalli pilula që bën të mundur shndërrimin e burrave në "matadorë të shtratit". ka bërë që industria farmaceutike të shpenzojë një shifër rreth 500 milionë euro për të realizuar një pilulë të re që do të kushtojë më pak dhe do të funksionojë më mirë. Pilula e re është quajtur "Vardenafil". Ne San Francisco mund te shetisesh me nje elefant vetem nese e mban te lidhur me zinxhir. "Në fund të fundit. Cilat jane kujtimet qe shfaq. Ne Alabama nuk mund te shkohet ne kishe me mustaqe fallso. Kur mungon tigri. Disa studiues nga Pennsylvania kanë deklaruar se kanë prodhuar qeliza vezë duke u nisur nga qelizat embrionale të miut. Një ëndërr. Është ilaçi më i ri kundër impotencës së burrave. Në të ardhmen do të jetë e mundur që dy prindër të seksit mashkull të lindin fëmijë.mirëqenia seksuale tek burrat në të shumtën e rasteve çon në mirëqenien e përgjithshme shëndetësore të tyre". Në çdo rast ilaçi nuk mund të merret pa një recetë mjeksore. Premton rezultate më të mira dhe më pak efekte anësore se sa pilula blu. Çdo paketim i pilulës së re do të kushtojë rreth 40 euro ndërkohë që një pako përmban 4 pilula. (ehehe) Fjalë të urta Flamuri permbledh kujtimet e shkuara te nje kombi dhe nje gjuhete pashkruar qe mund ta kuptoj syri dhe zemra e cdo njeriu mendjenja. Nga kjo pikepamje mund te mburremi se Flamuri yne. Deri më sot e vetmja qelizë që nuk ishte mundur të prodhohej ishte qeliza riprodhuese. duke valuar. Këto qeliza kanë potencialitet të zhvillohen në të gjitha llojet e qelizave të miut. Kjo logjikë e triumfit të mediokritetit. Disa ligje jo te zakonshme ne USA: Diteve te diela. Ne Minnesota nuk mund te flihet zhveshur. Ne Florida dikush mund te gjobitet nese e ze gjumi nen kasken e parukjeres.Shkenca i hap rrugën dy prindërve meshkuj Një staf amerikan ka realizuar në kushte laboratorike qeliza-vezë duke u nisur nga qelizat embrionale të miut. sic eshte nje nga me te vjetrit e botes. nuk jane kujtime lakmirash dhe rrembimesh: jane kujtime vetembrojtjeje me mundime te palodhura dhe me trimerira te gjata e te forta qe kane lene gjurma ne letersine e gjithe popujve te qyteteruar.janë shprehur specialistët. Zbulimi i hap rrugë shumë aplikimeve si në fushën e kërkimeve ashtu dhe në atë terapeutike. eshte dhe nje nga me te drejtet. Qelizat vezë janë prodhuar nga qeliza embrionale femërore dhe qeliza embrionale mashkullore duke treguar kapacitetin biologjik të meshkujve për të prodhuar qeliza-vezë. Sot mjekohen me këto lloj medikamentesh vetëm 20-25% e burrave që kanë me të vërtetë nevojë. ne New York eshte e ndaluar te ecesh me nje kaush akulloreje ne xhep. e një populli apo shteti njerëzit më të zotë. Pilula e re e kënaqësisë tashmë është ngjyrë portokalli Është hedhur në treg në 19 maj 2003. i ka shkaktuar e me sa duket do t`i shkaktojë ende dëm . thotë një proverb kinez.

kurse puna pastron shpirtin .Indiane.Italiane. Çmimi i kapelës qe ke blerë nuk është masë e trurit tënd . Gjarpri kurrë nuk tregon këmbë. Kush rri duarkryq në rini. Në gojën e qenit nuk ka dhëmbe elefanti. Sado e gjatë që të jetë nata.Shqiptare. se sa gjallë me turp .Bullgare.Arabe.Angleze. Në shtëpinë e të verbërit edhe Çalamani është i fuqishëm . varri im. mençuria gjatë zemërimit dhe miqësia në nevojë . Miku më lehtë humbet se sa fitohet . Për fat të keq. Kush nuk di hidhërimin. Jeta ka aq vlera të mëdha nga që është aq e shkurtër. Miku i mirë njihet në ditë të vështirë. Modestia ka më shumë bukuri se sa vetë bukuria . Atë çka ta bën goja nuk ta bën as armiku. Ara ime. Kush pret e duron. Ujku qimen e ndërron por zakonin kurr nuk e harron. Koha është flori. Dëgjon të gjithë dhe mëson të vërtetën. por ta fyesh atë mundesh edhe për një minutë. Budallëku dhe mençuria rritën në të njejtën pemë .të ndjeshëm ceshtjes shqiptare. Pema fiton famë nga fryti. sepse nëse vjen rasti ta lidhësh përsëri do të krijosh nyje .Gjermane. Ta fitosh mikun nuk është lehtë as për një vit. ai ka edhe ndërgjegje .Kineze. Nëse puna mbetet për më vonë është vështirë për të gjetur kohën e saj..Italiane.Franceze. nuk di as lumturinë. Rrimë shtrember e folim drejtë. Njerzit e zotë janë princat e vertetë të një kombi. Ai që përpiqet Zoti e ndihmon . Dembelit po ti tregosh punën do të tregojë mençurine. dëgjon një do ta gabosh. populli nuk shuhet .Bullgare. kurse e vërteta ilaç . Pa shokun e mirë njeriu nuk i njeh gabimet e veta . njeriu fiton famë nga puna. Kush skuqet. Gjëja më e shtrenjtë është ajo që e ke fituar me djerë . dita do të vijë . Tre gjëra provohen në tri raste: Qëndresa përpara rrezikut.Afrikane. Mos e këput keq nyjën e miqësisë. Bukuria e kalit është vrapimi.Etiopiane. . Zelli është nëna e suksesit .Arabe. Ai që hynë në luftë edhe do të vritet. nuk mund ta ketë zemrën e zezë .Gjermane.Kineze. bukuria e fjalës ëshë në të vërtetën.Azerbejxhane. ka atë që dëshiron . Më fort se kurrë. çfarë bën i ati e heq i biri. Nuk mbahet shtëpia me bukë të huaj. kombi shqiptarë ka nevojë për njerëz të aftë e me nivel të lart. Ismail KADARE Ai që ka turp. Nëse fyturërn e ki të shtrembër. Ai që ndërton me ndjesë mbron me gjak. Një fjalë e vërtetë fiton nga 100 fjalë të rreme.Arabe. Përtacia e ndihmon sëmundjen. Më mirë afër dhe më i varfër. Molla bje ndër mollë. do të punojë në pleqëri .Amerikane.Çeke. I mërguari .Armene. Shqiptari çalë shkon deri në Bagdad.Franceze Gënjeshtra është sëmundje. nuk ke pse fajëson pasqyrën . kurse syri do akoma . Dhëmbi e kafshon shpesh gjuhën megjithatë ata mbeten miq . princat goditen shpesh në mënyrë të vdekshme..Amerikane. Barku është i ngopur. bukuria e njëriut është në të punuar. Më mirë vdekur me nder.i denuari. Deti nuk thahet. por me flori nuk blihet koha.

por është e vërtetë se në një provincë të Kinës. në anën veriperëndimore të saj. Kjo është një bindje e gabuar. Kur ha fruta. Në kontinentin e Australisë krokodili është një rrezik I madh për popullsinë e atij vendi. Bukë e hi në shtëpi.në Junana. të jetuarit nuk është për të ngrënë. është e mocme 1800 vjet. Gjarpri që ka helmin më të fortë ëshë një gjarpër deti.6 miligram mjaftojnë për të mbytur njeriun. Ky lloj gjarpri jeton në Australinë veriore.Kur ha bukë.nëse duhet shi I rreptë njeriu duhet të bërtasë më shumë. Dhe as kjo nuk ëshë aq e cuditshme sa ëshë e cuditshme dukuria tjetër. I cili jeton buzë bregdetit veriperëndimor të Australisë. Djaloshi përgjigjet. Kur ka shumë bar. Ku të ha kruje. Dy herë flitet vetëm në mulli. Atë çka sjellë sekondi nuk sjell viti. del se ai mund të mbysë 43 njerëz. Sipas studimeve të deritashme ka dalë se gjarpwri tokësor më helmues është një lloj që quhet Notechis sentatus. Për këtë arsye peshkaqentë nuk hynë në ato vende ku mund të ketë krokodilë. që është zbuluar deri më tash. Nëpër ujërat e Australisë krokodilët matin shpeshherë forcat e tyre edhe me peshkaqentë dhe ? pësojnë kusarët e detit. Jo këtu nuk ka kurrë peshkaqen. mos harro njëriun që gërmoi pusin. kur pi ujë. Ai jeton në rajonet tropike të Amerikës së Jugut. Të ngrënët është për të jetuar. ---------------------------------------------------------------------------Anaconda është gjarpri më I gjatë në botë. që është zënë në Kolumbi. njeriu nuk i njeh gabimet e veta.2 miligram helm. Bishti i lepurit nuk mund të zgjatet. Pa shokun e mirë. Flitet që një kalimtar e pyet një djalosh se a mos kishte peshkaqenë në një vend ku donte të freskohej. Ky fenomen I cuditshëm ngjan vetëm në malet e larta të Gaoligunshanit.Këtu nuk ka peshkaqen. që I quajnë Liqene magjike. Lumi i thellë është i qetë. mos harro njeriun që punon arën. ka shumë gomarë të shëndoshë. bjer shi! retë nuk presin dhe bie shi. Gjarpri më I shpejtë kondsiderohet se është Mamba e zezë afrikane. sepse praktika ka treguar që krokodili mund të arrijë në tokë një shpejtësi deri në pesëdhjetë kilometra në orë. ka qenë 11 metra e gjysmë. që janë aq të ndieshme sa vetëm po të flitet apo të këndohet buzë tyre qielli resh shi. Hydroplis belcheri. Shkencëtarët që I ka tërhequr ky fenomen mendojnë se ajri aty është aq I ngirë me lagështirë sa edhe vibrimet më të lehta bëjnë që avulli I ujit të lëshojë pika shi. njëriu i ditur është modest. ku ëshë një grup liqenesh. Një fjalë e keqe rrëzon një mal. Atdheu e nëna. kurr nuk harrohen. Me një lule nuk çel pranvera. Kur një gjarpri të këtillë mund t*nxirren 26. Ai është aq i shpejtë dhe i shkathët sa mund të zërë edhe ndonjë qen që ndahet nga i zoti. I cili ka helm më shumë se gjarpërinjtë e tjerë.sapo del dikush dhe thërret Bjer. I huaji kurrë nuk bëhet i yti. nëse duhet të zgjasë shiu. Këtë lodër e kanë gjetur arkeologët që në vitin 1889 në një varr të vjetër romak dhe që . Por kur ai turist i afrohet ujit. Dora e huaj nuk të kruan si ajo e jotja. – Platoni Duket e pabesueshme. Punën e sotit mos e le për nesra. Kukulla më e vjetër. djaloshi shton . sepse ata u frikësohen shumë krokodilëve. duhet të zgjasë edhe thirrja e njeriut. Anaconda më e gjatë. Helmi I tij është aq I fortë sa vetëm 0. mos harro njëriun që mbjell pemën. Vetëm të vdekurit kanë parë fundin e luftës. Ka shumë njerëz që mendojnë se krokodili në tokë është I ngadalshëm dhe se vështirë lëviz.

Në bazë ë kësaj. Qytetarët e Bonvilit.Me lindjen e tije . Emri I të fejuarit është gravuar në një unazë të gjetur në po atë varr ku është gjetur kukulla. Për t'i ruajtur fshehtësitë e tyre nga të tjerët bonvilasit kanë trilluar një gjuhë krejt të&nbsp. Atw ditw temperatura ka zbritur atje prej ?7 gradw C nw ?45 gradw C. Kjo lodër ka qenë e Kreperi Trifenit.32) temperatura wshtw ngritur prej ?20 gradwC nw +7. përafërsisht 2600 vjet para Krishtit. Kjo bombe kishte masën 4080 kg. Arkeologët jo vetëm që kanë arritur të përtërijnë këtë lodër të lashtë. njëherit edhe femra e vetme që ka marrë dy çmime Nobel: një për zbulimin dhe studimin e radioaktivitetit me 1903. ka qene Hesi Re. Të jashtëm atai konsiderojnë edhe banorët e lokaliteteve përreth qytetit.atëherë kjo jeton në muze. Merret me mend se e fejuara ka vdekur para se të martohej. me shërimin dhe rregullimin e dhëmbëve (shtatorja e tij edhe sot qëndron në Kajro). e së pari është shfrytëzuar në betejën e Cividalesë (Itali)në vitin 1331. Nuk dihet me siguri se kur dhe ku është gjetur baruti. "Bojkonur"-in. në veri të Kalifornisë. ngritja mw e shpeshtw e temperaturws ditore ka ngjarw mw 22 janar 1943 nw Spearfish (Dakota e Jugut). Daglas ka origjine qifute dhe emri i vertete i tij eshte Issur Danielovich. që i ka krijuar dora e njeriut. -Mari Kiri. Në Evropë baruti ka filluar të përdorej në shekullin XIII. I cili është marrë. Se c? janë cudirat e botës. të cilën e ka hartuar ndërmjet viteve 150 e 120para Krishtit. Historia e mjekësisë nis me fillimin e historisë së shkrimit. -Mesharin . prandaj bashkë me të është varrosur edhe lodra e dashur e saj. një poet grek i . Sikur të ishte e mundhshme të avullohej tërë uji I deteve dhe I oqeaneve të botës. historianët kanë konstatuar se mjeku I parë. -Kirk Dagllasi&nbsp. Moska tani duhet që çdo vite t'i paguaj qira 115 mil. është shumë vështirë të thuhet. nuk lejojnë kurrsesi të përzihet ndonjë I jashtëm në punët e tyre të brendshme. Për&nbsp. -Bomba atomike Për herë të parë. -Bojkonur eshtë kozmodromi nga i cili më 1961 u nis në kozmos Juli Gagarini. kur Brenda dy minutash (prej orws 7. që dihet deri më tash. që quhet Mateja Gashpar i lindur më 11 korrik 1988. njeriu i parë që shkoi në gjithësi. vajzë e një familjeje fisnike. K. ku humben jetën më se 155200 veta.Kete emer e nderroi pasi e mbaroi gjimnazin. Ky film u xhirua në Shqipëri aty ka viti 1957. aktor i famshem ka xhiruar 82 filma. Duke gjurmuar dokumentet më të vjetra të kulturës së lashtë të njerëzimit. do të mbetej aq kripë sa prej saj do të mund të ndërtohej një mur rreth tërë ekuatorit. ndërsa me 1911 asaj për herë të dyte iu dha çmimi Nobel për Kimi. spse shalitra (përbërësi kryesor i tij) është gjetur në gjendje të natyrshme në Kinë e në Mongoli dhe se edhe arabët e kanë quajtur kripë kineze ose borë kineze.numri I banorëve në tokë u bë fiks 5 miliarde.30 deri mw 7. eshtë femra e parë që mori çmimin Nobel. ndryshme nga gjuha e tyre kombëtare që është e pakuptueshme për të jashtmit. Është llogaritur që ky mur I njelmët do të ishte një kilometër I trashë dhe 280 metra I lartë.pershkak te diskriminimeve qe iu bene sepse ishte qifut.$ Kazakistanit.Ky kozmodrom tani gjendet në Kazakistanin e pavarur. sepse të gjitha definimet bazohen në listën e njohur të shtatë cudirave të botës. Sipas zakonit të kohës kjo cupëz është fejuar që në foshnjëri me njëfarë Filetin. Besohet se kinezët janë të parët që e kanë gjetur që para Krishtit. -Rolin e Skenderbeut në filmin "Skenderbeu" e luajti aktori rus Akaki Horava. .2 gradw C. por edhe të zbulojnë historinë pikëlluese të cupëzës që ka lozur me të.këtë vepër të famshme të Gjon Buzukut e ka zbuluar Gjon Nikollë Kazazi në vitin 1740 në Romë. -Banori I pese miliardte I tokes është një djalosh nga Zagrebi I Kroacisë. zhvillimi më I hershëm I mjekësisë duhet kërkuar atje ku ka lindur dhe është zhvilluar shkrimi I parë. Ndryshimi mw I madh I temperaturws Brenda njw dite (prej 21 deri mw 22 janar 1916) ka ngjarw nw Brouning (SHBA). me 6 gushtë është hudhur në Hiroshima të Japonisë.në Mesopotami dhe në Egjipt. që më parë Kazakistani ishte republike e ish-BRSS.

pse shkrimtari i madh nuk e ka thirrur edhe këtë në një tubim të karikaturistëve që e kishte organizuar ai. Që në moshën 15 vjecare ka qenë këngëtar rrugësh.39 m dhe triumfon.ura më e njohur në botë. Në serinë e tretë Viktor Sanjejevi ia kalon për një cm 17. arrin rekord të ri 17. në të cilën kanë hyrë Muri Kinez.23m. Dieta e tij ditore. Filmi i parë vizatimor ka dalë në vitin 1908. Atë vit kur në Evropë shpërtheu lufta e parë botërore. e filmi është quajtur Fantazmagoria. Shi për shkak të këtij lloj arti Karuzoja nuk e ka dashur Mark Tuenin. Emili Kordier. Mauzoleu në Halikarakas. Midis intelektualeve te viteve 800. Riçard Nikson dhe ai sovjetik Leonid Brezhnjev. i njohur si trombetist xhaz.22 m. Dhe kur kjo dramë arrin kulmin e zhvillimit të vet prapë paraqitet në skenë&nbsp. një katermbedhjete vjeçar kinez me origjine koreane ka fituar titullin e mbretit te te ftohtit duke i rezistuar per kater ore ngrices siberiane komplet i zveshur. . Brenda një kohe fare të shkurtër filmi vizatimor ka pushtuar botën. Kopshtet e varura të Babilonit. Falë këtij virtuozi të pavdekshëm. Kolosi i Rodosit. vjen seria e pestë dhe braziliani Predeusia&nbsp. Sofia e Stambollit. s? ka gjë të sigurt. Në moshën 20 vjecare është paraqitë për herë të parë në skenën e operës. Por. Ajo mënyrë e re mbahet edhe sot e kësaj dite. Viktor Sanjejevi në serinë e gjashtë dhe kërcen 17. Enriko Karuzoja ka qenë i tetëmbëdhjeti fëmijë(sa kanë pasur pridërit e tij).Xhuzepe Garibaldi që kish zbarkuar në Sicili. mbi jahtin e tij ishte e zakonshme te vishte uniformen e admiralit me bordura prej kadifeje ngjyre violet. 1972 . qe ai shprehet se e ka kthyer ne nje pinguin njerezor Eshte me baze mishrash te bardhe dhe me molle e mjalte. kur I hyn kësaj pune me seriozitet të duhur. ajo listë është rritur gjithnjë e më shumë psh.quajtur Antipatros nga Sidona. Gara më e cuditshme që ka ngjarë ndonjëherë në atletikë është gara në kërcim trehapësh në Lojërat Olimpike në Meksikë në vitin 1968. krijuesi I tij ka qenë francezi Emil Koli. 1926 . Tempulli I Artemidit në Efes. të madh e ka konsideruar veten vetëm në fushën e karikaturës. amerikanët gjejnë një teknikë të re. Pa arritur Karuzoja në Amerikë. më vonë duke u zgjeruar horizonti i dijes së njerëzve për vendet e largëta.mënyra e vizatimit në celluloid (në vend të letrës). e dashura e Dumasit (te jatit). por prapë nuk janë përfshirë në të të gjitha mrekullitë e dorës së njeriut: Kanali i Panamasë. ka qene ne mode per femren te vishej si mashkull. Kosmodromi Kejp Kendedi e sa të tjera. Kulla e Ajfelit. e cila ka ndryshuar krejtësisht mënyrën e krijimit të filmit vizatimor. Ky njeri ka plot dymbedhjete vjet qe ushtrohet duke vrapuar i zhveshur ne mes te bores per tre kilomeraer ne dite e duke e mbyllur vrapin me nje banje ne ujin e akullt. Opera Amerikane. pionier i llojit kull xhaz (cool jazz). një ndryshim të madh të vërtetë e bën Ëolt Dizni në vitet 30.Lind Miles Davis Alton. Feneri i Aleksandrisë dhe Shtatorja e Zeusit në Olimp.në fillim të shekullit të kaluar ka pasur edhe një tjetër prej shtatëqind cudirash.Presidenti i Shteteve të Bashkuara. Jin Songhao. pushton Palermon.në shekullin XVIII është bërë edhe një listë e tillë.Napoleon Bonaparte kurorezohet mbret i Italisë. Në atë listë kanë hyrë: piramidat e Gazës. Megjithatë Karuzoja nuk ka shitur mend se është këngëtar i madh. Por. Ai nuk ka qenë vetëm gjeni vizatimi por edhe gjeni zbulimesh teknike me të cilat ka ndryshuar plotësisht mënyra e xhirimit të filmit. 1860 . vecanërisht Metropoliteni ka qenë shumë pas operës evropiane. që në fazën kualifikuese italiani Gjentile ka arritur record të ri botërorë 17.27m.10 metër. nenshkruajne traktatin e kufizimit të armeve strategjike SALT I. Metropoliteni i Nju Jorkut ( ky artist i madh është paraqitur 607 herë) atë kohë bëhet qendra më e madhe operistike e botës. Të nesërmen ne finale prapë Gjentile përmirëson rekordin botërorë 17. Por. Kulla e Pizës. Golden Gejti. Pra Brenda dy ditësh në atë olimpiadë rekordi botërorë është thyer pesë herë me radhë. ndërsa në moshën 30 vjecare ka mahnitur tërë botën me zërin e vet. Koloseumi i Romës etj. Ngjarje te 26 Majit: 1805 .

Kësaj do t'ja arrijë një student inxhinjerie. një program për të pasur sitet mbi ekranin e kompjuterit tonë.Ne fillim te 900s. kalifornian. Vendi i Sol Levantes ka bërë një hap përpara duke u bërë vendi i parë që do të përdorë qumështin dhe mishin e lopës së klonuar. Klonimi i lopëve ka njohur një bum të vërtetë në Japoni ku egzistojnë aktualisht rreth 40 qendra që e praktikojnë klonimin. kercenin me njera tjetren. Objekti me i prezantuar mbi kartolina në gjithe shekullin e kaluar ndoshta ishte perendimi i diellit. pasi kodet alfanumerike ishin shumë komplekse. Njëri në universitetin e Kalifornisë tjetri në atë të Stendfordit. Një komision i veçantë i Ministrisë së Shëndetësisë ka përfunduar një studim mbi mishin dhe qumështin e lopës së klonuar me të njëjtën teknikë që është studiuar dhe delja Dolly e krijuar në Britaninë e Madhe në 1996.. me smok e floket e drejte nga brillantina. Kishte si pamje Kullen Eiffel. por ndodh vetëm në 1993 që rrjeti hyn në jetën e të gjithëve duke e ndryshuar atë përfundimisht. ku kliente. ose me mire hames mishi. Kjo nuk është një përrallë. në mënyrë që të dialogojnë sa më shumë kompjutera. Në qoftë se do të arrihet të zbulohet ndonjë lidhje tjetër. Andinet (amerike jugore) vendosin nje qese me duhan dhe nje gjethe kokaine per ti bere balle udhetimit ne boten e pertejme. ne Paris u hapen nje grup lokalesh vetem per gra siç ishte Monocle. Por në ato vite ata që e përdornin rrjetin ishin vetëm kërkuesit universitarë dhe të apasionuarit pas elektronikës. Japonia nis të përdorë qumështin e lopës së klonuar. Të gjithë heronjtë e këtij revolucioni çuditërisht janë burra. Vështërsia qëndron në gjetjen e një gjuhe matematike universale. por rezultat i kërkimeve të kryera mbi Drosophilën. Në muajt e parë të 1993 Marc Andwrsen. Është viti 1973. Në kundërshtim të dukshëm me kujdesin gati maniak të konsumatorëve japonezë për sigurinë e ushqimeve. Vinton Cerf.Data zyrtare e shkruar në librat e historisë është tetori i 1969.Nga mizat e modifikuara gjenetikisht një ndihmë kundër kileve të tepërta. Berlin . student 22 vjeçar shpik Mosaic. Dy kompjutera komunikonin nga 500 km distancë.Mishi dhe qumështi i lopës së klonuar. atëherë do të jemi përballë implikacioneve relativisht serioze të kontrollimit të yndyrnave. E drejtë apo e gabuar ky vit u caktua si viti i lindjes së internetit dhe Cerf babai i tij. njëlloj siç i shikojmë dhe sot.. Tokyo . Gëzuar ditëlindjen Internet Data zyrtare e lindjes është 1973. Japonia mund të hedhë në treg këto lloj produktesh. Nga këto 33 kanë deklaruar se janë gati që të hedhin në treg biftekë dhe qumësht të prodhuar nga këto lopë. Rezultatet janë të mira kanë thënë specialistët e mjeksisë sipas të cilëve qershorin e ardhshëm hedhja në treg e qumështit dhe e mishit të lopës së klonuar do tëi prezantohet formalisht Komisionit të sigurisë së ushqimit. Sipas disave e para kartoline kujtim u stampua ne Ekspozicionin e Pergjithshem te vitit 1889 ne Paris. Përgjegjësi i projektit thotë se është gjetur një bazë e përbashkët në mënyrën se si qelizat e yndyrës integrohen tek gjitarët dhe insektet. një mizë frutash e modifikuar gjenetikisht nga Max-Planck Institut në Gottinga. Kështu për të apasionuarit pas ditëlindjeve mund të themi se ditëlindja e vërtetë e . "Nuk janë vënë re probleme" përfundon raporti. Grekerit mendoni se dekompozimi ndoshta ishte veper e vazove te gurit dhe i therrisnin vemje. Nga studimi është arritur të zbulohen lidhje midis mekanizmave që drejtojnë asimilimin e yndyrnave tek insektet dhe tek njerëzit. Është zbuluar se mizat të cilat janë modifikuar duke i hequr një proteinë që rregullon asimilimin e yndyrnave janë shëndoshur. Ne xhepat e te vdekurve. Nga mizat një ndihmë për dietën Zbulimi gjerman ka lidhje të ngushta midis mekanizmave që drejtojnë asimilimin e yndyrnave tek insektet dhe tek njeriu.

të kuqet janë më të ndjeshme Një studim ka zbuluar se gratë me flokë të kuqe janë më të ndjeshme ndaj ilaçeve kundër dhimbjes. Berlin . SARS. Fenomeni është më i zhvilluar tek gratë flokëkuqe se sa tek burrat flokëkuq. të pastrojnë shtëpinë dhe të qëndrojnë pranë të moshuarve dhe të sëmurëve. Mbi bazën e këtyre të dhënave studiuesit gjermanë kanë ndërtuar modelin e proteinës . së bashku me një molekulë të aftë për ta bllokuar. falë një proteine virale të alternuar.000 fjalë dhe të ndihmojë të moshuarit. Kur proteina VPR është e alternuar apo mungon. Për të prodhuar këtë proteinë. mund të gatuajnë. të të bëjnë shoqëri dhe të ndihmojnë njerëzit kur janë në vëshërsi. Shkaktari i këtij fenomeni është një gen. ilaçet farmaceutike që e bllokojnë atë mund të jenë të dobishëm në luftën kundër Sidës. në gjendje të vallëzojnë. Një proteinë për të luftuar Sidën Disa njerëz sieropozitivë nuk janë sulmuar nga virusi HIV. Revista "Science" publikon një zbulim të rëndësishëm të një grupi kërkuesish nga Lubecca: është ndërtuar në laborator një proteinë që mund t'i kundërvihet SARS-it. Shkaktari është një gjen që rregullon receptorët kimikë të këtij ilaçi. pra janë partnerë të vërtetë për të të bërë shoqëri në shtëpi. hap një skenar të ri për luftën kundër kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse. si rrjedhojë dhe më të lehtë për t'u luftuar. e bën atë të aftë që të dallojë një përkëdhelje nga një goditje dhe si rrjedhojë të përgjigjet.internetit është 1993 pra vetëm dhjetë vjet më parë. Duke parë rolin e saj ndalues. kërkuesit gjermanë kanë analizuar strukturën e një enzime të virusit që shkakton një grip të zakonshëm. Më njerëzorë dhe më të vërtetë Përfundon në Japoni panairi i fundit e androidëve hi-tech. pakësohet numri i qelizave të imunitetit të shkatërruara nga HIV. një numër i vogël njerëzish sieropozitivë nuk janë sulmuar nga virusi. Madje tani ata mund dhe të qajnë dhe të qeshin.Virusi SARS tashmë ka një thembër Akili. ndërsa efekti rezuton më i fortë dhe me një kohëzgjatje më të madhe. Një e dhënë tashmë e njohur është ajo sipas së cilës 25-30% e njerëzve të infektuar me virusin HIV. tek të cilët sëmundja nuk ka përparuar. atëherë ilaçet kundër dhimbjes absorbohen me një lehtësi më të madhe dhe në një kohë më të shkurtër. Hapi vendimtar ka qenë krijimi në kushte laboratorike i një proteine që mund të përballet me virusin. Një studim i publikuar në "Journal of Clinical Investigation". Analgjesia. Njëkohësisht është ndërtuar dhe struktura e një enzime të njëjtë me koronavirusin e derrave.Një rrugë e re për të luftuar virusin HIV. tashmë është publikuar. Ky studim i ri tregon se egziston dhe një anë tjetër e problemit. Robotët kalojnë fantazinë. Proteina që merr pjesë në ndalimin e proçesit të përhapjes së virusit HIV është proteina virale R (VPR). i njëjti që shkakton ngjyrën e kuqe tek flokët dhe ngjyrën e lëkurës si karrotë. proteina poteas. Proteina është në gjendje që të ndalojë veprimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të virusit. Montreal. Ndërsa roboti Wakamaru është në gjendje të kuptojë 10. Studimi i hap rrugë të mundshme terapive të reja që mund të parandalojnë zhvillimin e virusit HIV dhe tek njerëz të tjerë. nuk e kanë përbërësin që virusi përdor për tu futur në qelizat e imunitetit që infektohen fillimisht. Është hapur një rrugë drej medikamentit. Zbulimi që jep shpresa të reja në luftën kundër polmonitit atipik që çon në vdekje. Kështu roboti Robovie i mbuluar me lëkurë sintetike të modifikuar me perceptues të tillë. Duke qenë se egzistojnë këta receptorë tek flokëkuqet. identifikohet pika e dobët.Robotët e sotëm janë në gjendje të bëjnë pothuajse gjithçka që bën njëriu dhe ndonjëherë dhe më shumë. Sipas një studimi tashmë të publikuar. mund të vallëzojnë. shkaktuar nga një virus i të njëjtës familje me SARS. Rezistenca e sistemit të tyre imunitar i detyrohet një proteine të alternuar të quajtur VPR që e bën virusin e Sidës më të dobët. Robotët e sotëm mund të fluturojnë. Tokyo . Robodex2003.Gratë me flokë të kuqe kanë një ndjeshmëri më të madhe ndaj analgjesikëve se sa normalja. Romë . Kjo është identifikuar nga një grup kërkuesish gjermanë në universitetin Lubecca. të qeshin. koronavirusin 228E.

Ky është rezultat i studimeve 20 vjeçare mbi qelizat embrionale të minjve. Kjo është identifikuar nga një grup kërkuesish gjermanë në universitetin Lubecca. kërkuesit gjermanë kanë analizuar strukturën e një enzime të virusit që shkakton një grip të zakonshëm. Zbulimi që jep shpresa të reja në luftën kundër polmonitit atipik që çon në vdekje. Proteina është në gjendje që të ndalojë veprimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të virusit. Një ëndërr. Për të prodhuar këtë proteinë. Zbulimi i ri mund të jetë një piknisje e mirë për të modifikuar një medikament. Në të ardhmen do të jetë e mundur që dy prindër të seksit mashkull të lindin fëmijë. tashmë është publikuar. Njëkohësisht është ndërtuar dhe struktura e një enzime të njëjtë me koronavirusin e derrave. identifikohet pika e dobët. Është hapur një rrugë drej medikamentit. Zbulimi që jep shpresa të reja në luftën kundër polmonitit atipik që çon në vdekje.Virusi SARS tashmë ka një thembër Akili. Zbulimi i ri mund të jetë një piknisje e mirë për të modifikuar një medikament. tashmë është publikuar. Këto qeliza kanë potencialitet të zhvillohen në të gjitha llojet e qelizave të miut. Pilula e re është quajtur . SARS. proteina poteas. identifikohet pika e dobët. Shkenca i hap rrugën dy prindërve meshkuj Një staf amerikan ka realizuar në kushte laboratorike qeliza-vezë duke u nisur nga qelizat embrionale të miut. shkaktuar nga një virus i të njëjtës familje me SARS. Revista "Science" publikon një zbulim të rëndësishëm të një grupi kërkuesish nga Lubecca: është ndërtuar në laborator një proteinë që mund t'i kundërvihet SARS-it. Është hapur një rrugë drej medikamentit. Proteina është në gjendje që të ndalojë veprimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të virusit.Virusi SARS tashmë ka një thembër Akili. ka bërë që industria farmaceutike të shpenzojë një shifër rreth 500 milionë euro për të realizuar një pilulë të re që do të kushtojë më pak dhe do të funksionojë më mirë. koronavirusin 228E. Deri më sot e vetmja qelizë që nuk ishte mundur të prodhohej ishte qeliza riprodhuese. Hapi vendimtar ka qenë krijimi në kushte laboratorike i një proteine që mund të përballet me virusin. së bashku me një molekulë të aftë për ta bllokuar. Është ilaçi më i ri kundër impotencës së burrave. Kjo është identifikuar nga një grup kërkuesish gjermanë në universitetin Lubecca. Mbi bazën e këtyre të dhënave studiuesit gjermanë kanë ndërtuar modelin e proteinës kundër virusit SARS. Berlin . Qelizat vezë janë prodhuar nga qeliza embrionale femërore dhe qeliza embrionale mashkullore duke treguar kapacitetin biologjik të meshkujve për të prodhuar qeliza-vezë. Premton rezultate më të mira dhe më pak efekte anësore se sa pilula blu. Hapi vendimtar ka qenë krijimi në kushte laboratorike i një proteine që mund të përballet me virusin. proteina poteas. Mbi bazën e këtyre të dhënave studiuesit gjermanë kanë ndërtuar modelin e proteinës kundër virusit SARS.kundër virusit SARS. shkaktuar nga një virus i të njëjtës familje me SARS. Revista "Science" publikon një zbulim të rëndësishëm të një grupi kërkuesish nga Lubecca: është ndërtuar në laborator një proteinë që mund t'i kundërvihet SARS-it. koronavirusin 228E. Pilula e re e kënaqësisë tashmë është ngjyrë portokalli Është hedhur në treg në 19 maj 2003. së bashku me një molekulë të aftë për ta bllokuar. Për të prodhuar këtë proteinë. Nuk është më blu por ngjyrë portokalli pilula që bën të mundur shndërrimin e burrave në "matadorë të shtratit". duke bërë që të lindin dhe shumë pyetje mbi zhvillimet e mundëshme. Berlin . Disa studiues nga Pennsylvania kanë deklaruar se kanë prodhuar qeliza vezë duke u nisur nga qelizat embrionale të miut. Midis hipotezave të shumta është dhe ajo për të zgjidhur problemin e sterilitetit tek gratë. kërkuesit gjermanë kanë analizuar strukturën e një enzime të virusit që shkakton një grip të zakonshëm. Zbulimi i ri mund të jetë një piknisje e mirë për të modifikuar një medikament. SARS. Romë-Do të jetë e mundur që të lindë një fëmijë nga dy prindër meshkuj. Zbulimi i hap rrugë shumë aplikimeve si në fushën e kërkimeve ashtu dhe në atë terapeutike. Njëkohësisht është ndërtuar dhe struktura e një enzime të njëjtë me koronavirusin e derrave.

. majmuni bëhet mbret.janë shprehur specialistët. Nëse fyturërn e ki të shtrembër. kombi shqiptarë ka nevojë për njerëz të aftë e me nivel të lart. Kur mungon tigri. kurse puna pastron shpirtin .Italiane.Franceze. Përtacia e ndihmon sëmundjen. Ismail KADARE Ai që ka turp. Nga kjo pikepamje mund te mburremi se Flamuri yne. Ne Alabama nuk mund te shkohet ne kishe me mustaqe fallso. Flamuri yne? Nuk jane kujtime goditjesh kundra fqinjeve. sic eshte nje nga me te vjetrit e botes. Ne San Francisco mund te shetisesh me nje elefant vetem nese e mban te lidhur me zinxhir. FAIK KONICA Ka qenë tragjedi e vjetër e popujve ballkanas vecanarisht e shqiptarëve. Sado e gjatë që të jetë nata. Kush skuqet. nuk jane kujtime lakmirash dhe rrembimesh: jane kujtime vetembrojtjeje me mundime te palodhura dhe me trimerira te gjata e te forta qe kane lene gjurma ne letersine e gjithe popujve te qyteteruar.Bullgare. e një populli apo shteti njerëzit më të zotë.Etiopiane. "Në fund të fundit. eshte dhe nje nga me te drejtet. Jeta ka aq vlera të mëdha nga që është aq e shkurtër. Zelli është nëna e suksesit . Ne Minnesota nuk mund te flihet zhveshur.Amerikane. sepse nëse vjen rasti ta lidhësh përsëri do të krijosh nyje . princat goditen shpesh në mënyrë të vdekshme. nuk ke pse fajëson pasqyrën . Budallëku dhe mençuria rritën në të njejtën pemë . Për fat të keq. Çdo paketim i pilulës së re do të kushtojë rreth 40 euro ndërkohë që një pako përmban 4 pilula. Më fort se kurrë. Tre gjëra provohen në tri raste: Qëndresa përpara rrezikut.Gjermane. (ehehe) Fjalë të urta Flamuri permbledh kujtimet e shkuara te nje kombi dhe nje gjuhete pashkruar qe mund ta kuptoj syri dhe zemra e cdo njeriu mendjenja. dita do të vijë .Arabe.Kineze.Bullgare. Kjo logjikë e triumfit të mediokritetit. i ka shkaktuar e me sa duket do t`i shkaktojë ende dëm të ndjeshëm ceshtjes shqiptare. Disa ligje jo te zakonshme ne USA: Diteve te diela. Modestia ka më shumë bukuri se sa vetë bukuria . Ne Florida dikush mund te gjobitet nese e ze gjumi nen kasken e parukjeres.. Dembelit po ti tregosh punën do të tregojë mençurine. Sot mjekohen me këto lloj medikamentesh vetëm 20-25% e burrave që kanë me të vërtetë nevojë. Cilat jane kujtimet qe shfaq."Vardenafil". Gjëja më e shtrenjtë është ajo që e ke fituar me djerë . Në çdo rast ilaçi nuk mund të merret pa një recetë mjeksore.Azerbejxhane.mirëqenia seksuale tek burrat në të shumtën e rasteve çon në mirëqenien e përgjithshme shëndetësore të tyre".Kineze. Mos e këput keq nyjën e miqësisë. mençuria gjatë zemërimit dhe miqësia në nevojë . ai ka edhe ndërgjegje . Pa shokun e mirë njeriu nuk i njeh gabimet e veta . nuk mund ta ketë zemrën e zezë .Afrikane.Arabe. thotë një proverb kinez. Ai që përpiqet Zoti e ndihmon . perpjekja për t`i mënjanuar nga udhëheqja e një lëvizjejë. Në shtëpinë e të verbërit edhe Çalamani është i fuqishëm . ne New York eshte e ndaluar te ecesh me nje kaush akulloreje ne xhep. . Njerzit e zotë janë princat e vertetë të një kombi. duke valuar.Indiane.

mos harro njeriun që punon arën.Italiane. Ai që hynë në luftë edhe do të vritet. Atë çka sjellë sekondi nuk sjell viti. Një fjalë e vërtetë fiton nga 100 fjalë të rreme. njeriu nuk i njeh gabimet e veta. Pa shokun e mirë. Ta fitosh mikun nuk është lehtë as për një vit. Të ngrënët është për të jetuar. Dhëmbi e kafshon shpesh gjuhën megjithatë ata mbeten miq .Çeke. njeriu fiton famë nga puna. nuk di as lumturinë. do të punojë në pleqëri . Molla bje ndër mollë.Angleze. Dora e huaj nuk të kruan si ajo e jotja. Barku është i ngopur. se sa gjallë me turp . ka atë që dëshiron . Atdheu e nëna. njëriu i ditur është modest. Bukë e hi në shtëpi. por ta fyesh atë mundesh edhe për një minutë. Gjarpri kurrë nuk tregon këmbë. Kur ha bukë. Ara ime.Franceze Gënjeshtra është sëmundje. kurr nuk harrohen.Armene. Shqiptari çalë shkon deri në Bagdad. Bukuria e kalit është vrapimi.i denuari. Më mirë vdekur me nder. të jetuarit nuk është për të ngrënë. mos harro njëriun që gërmoi pusin. – Platoni Trekendeshi i bermudeve .Nëse puna mbetet për më vonë është vështirë për të gjetur kohën e saj. Çmimi i kapelës qe ke blerë nuk është masë e trurit tënd . por me flori nuk blihet koha. Një fjalë e keqe rrëzon një mal. Kush nuk di hidhërimin. Me një lule nuk çel pranvera. dëgjon një do ta gabosh. Atë çka ta bën goja nuk ta bën as armiku. Kush rri duarkryq në rini. Ai që ndërton me ndjesë mbron me gjak. bukuria e fjalës ëshë në të vërtetën. Kur ka shumë bar.Shqiptare. Dy herë flitet vetëm në mulli. Rrimë shtrember e folim drejtë. Kush pret e duron. Në gojën e qenit nuk ka dhëmbe elefanti. I mërguari . kurse e vërteta ilaç . Koha është flori. varri im. Ujku qimen e ndërron por zakonin kurr nuk e harron. Më mirë afër dhe më i varfër. Deti nuk thahet.Gjermane. Lumi i thellë është i qetë. Pema fiton famë nga fryti. Miku më lehtë humbet se sa fitohet .Amerikane. bukuria e njëriut është në të punuar.Arabe. çfarë bën i ati e heq i biri. ka shumë gomarë të shëndoshë. kur pi ujë. Dëgjon të gjithë dhe mëson të vërtetën. Punën e sotit mos e le për nesra. kurse syri do akoma . I huaji kurrë nuk bëhet i yti. mos harro njëriun që mbjell pemën. Vetëm të vdekurit kanë parë fundin e luftës. Bishti i lepurit nuk mund të zgjatet. populli nuk shuhet . Ku të ha kruje. Nuk mbahet shtëpia me bukë të huaj. Miku i mirë njihet në ditë të vështirë. Kur ha fruta.

Numri i zhdukjeve eshte impresionant dhe i tmerrshem.ekipet e kerkimit do kishin gjetur copa ne det qe te tregonin ekzistencen e saj si psh veshje shpetimi.Atlanta. avionet dhe barkat nuk u zhduken nga faktore natyror klimatik . pasi doli nga porti i N. Çdo gje qe nje here hyri aty . Ishte nje anije e madhe e marine amerikane. me velat te hapura me ngarkesen te pa prekur . 5-Ciklopi-u zhduk ne 4 mars 1918. Per me shume nje numer i zhdukjeve prekte vetem pasagjeret dhe gjallesat e tjera .Me misterioze eshte qe nuk ndodhen ne nje uragan o ciklon sepse shumica e zhdukjeve ka ndodhur ne kohe te mire. Mesazhet e disa avioneve . ne Kube.Ç'FARE ESHTE TREKENDESHI I BERMUDEVE? Trekendeshi i Bermudeve gjithmone ka qene nje zone e rrezikshme dhe e mistershme.u zhduk rreth muajit Nentor 1872.u zhduk ne 1840 ne rrugen midis Havanes dhe Evropes. vaj ne uje etj. para zhdukjes nuk jepnin asnje shenje anormaliteti.u zhduk ne 4 tetor 1902. eshte i njejti rast i personave qe zhduken ne trekendeshin e Bermudeve .Freja. dhe qe kurre nuk janw gjetur pjese apo te mbijetuar. 150 m gjatesi . kane ndodhur zhdukje gjate 30 vjeteve te fundit te shume avioneve . 2. atehere ç'fare ndodhi?Ku kane shkuar gjallesat?Ç'fare ka ndodhur me reston e anijeve dhe avioneve qe jane zhdukur totalisht ? Dhe pyetja me e rendesishme eshte : Ku jane ? DISA SHPJEGIME Faktikisht Trekendeshi i Bermudeve eshte nje qender energjetike . Elementet e informacionit rreth kesaj zone jane intriguese: ne nje ane te oqeanit Atlantik oksidental. Yorkut u takua ne 4 dhjetor te po atij viti ne trekendesh pa asnje ne bord Kishte pasur 10 persona ne bord. ajo nuk eshte thjesht nje trekendesh por shihet ne formen e nje piramide . Trekendeshi i Bermudeve gjithmone do jete nje burim i pashpjegueshem frike dhe enigme misterioze.U zhduk me 309 pasagjere pa leshuar asnje mesazh ndihme.Rosalia. shume afer trekendeshit te Bermudeve eshte gjetur nje vend ku personat zhdukeshin fizikisht dhe shfaqen kohe me vone. 4. nqse do ishte nje anije . 3. por ishte zhdukur çdo gje e gjalle. Dhe mendohet se kjo piramide kohore perdoret nga universe te tjera (dmth UF ANIJET E ZHDUKURA NE TREKENDESHIN E BERMUDES ! 1. nga qe zhdukja e marinareve.ne fakt ne nje moment te caktuar çdo gje shkonte normal dhe nje minute me vone çdo gje ishte zhdukur pa me te voglin lajmerim. Lundronte mes ishujve Barbados dhe Noorfolk kur u zhduk. Florides dhe meridianit 40 .Asnjehere nuk eshte gjetur asgje e tille ne kerkimet e tyre.u zhduk ne janar 1880.Atehere nqse anijet. . anijeve pa lene asnje gjurme nga to. Ishte nje fregate britanike qe shkonte nga ishujt Bermude ne Angli. Ishte nje anije e madhe gjermane me tre direke qe u takua ne po kete muaj afer Manzanijes . ndermjet Bermudeve. U zhduk bashke me 209 persona ne bord shume afer ishujve Bermude. dhe anijet ngeleshin te braktisura por ne gjendje perfekte dhe ne rregull.Mari Çeleste . ne forma pak a shume trekendeshe . piloteve dhe turistave asnjehere nuk ka qene e zgjidhur.Ishte zhdukur gjithe ekipi.Vetem ne shekullin e 19 dhe me shume ne shekullin e 20 u qartesua qe ndodhte diçka e pashpjegueshme nga qe nuk gjendej asnje gjurme nga zhdukjet.Sipas te dhenave te diteve te lundrimit me vela.Pjesa e mistershme eshte qe asnjehere nuk ka pasur copa ne det . Ishte nje anije franceze qe u takua e abandonuar ne brendesi te trekendeshit duke lundruar normalsht. Bermudet dhe zona me ne jug u braktisen nga lundrimi per rreth 100 vjet nga qe kishin ndodhur shuem zhdukje anijesh dhe mendohej qe ndodhte nga anijet pirate. hyjne ne tjeter kohe hapsinore ndryshe nga jona. nga ku kishte dal ne daten 3 te po atij muaji. kurre me nuk u pa. ZHDUKJE PA PERGJIGJE: Gjate gjithe historise ka patur raporte te zhdukjeve ne Trekendeshin e Bermudeve . çdo gje ne vendin e saj.

Ishte nje hidroavion bombardues PBM i armates amerikane me 13 persona ne bord.6-Raifuku Maru. Eshte nje nga rastet me te çuditshem te trekendeshit. 8-York. kishte shpetuar vetem nje qen qe ishte deshmimtari memec i drames. Ishte nje anije tregetare prej 130 m qe shkonte nga Beaumont. Ishte anije tregetare qe nodhej afer ishullit Cat. 3. U zhduk me 39 njerez ne bord.u zhduk ne 22 tetor te 1944. 4. 600 km nga Bermudet.u zhduk ne 1925. ne Florida. 10-Anglo-Australian. Atlanta. Ishte nje peshkarexhe e vogel . U zhduk me 42 persona ne veri te trekendeshit.u zhduk ne 1924.u zhduk ne 1 korrik 1963. U zhduk midis ishujve Bermude dhe Jamaica. 16-SNO'Boy.Ishte nje anije qe bente udhetime turistike (crocero).Ishte nje avion tregetar amerikan qe fluturonte per Irlande. ne portin Cabello . ne Bahama . 2-Martin Mariner.u zhduk ne 1931. pa asnje gjurme te asaj qe mudn tekishte ndodhur.u zhduk ne shtator 1955. Ishte nje jaht i San Vincent ne ishujt Antillas angleze. vetem 20 m dhe me 40 peshkatar ne bord. 7. Kaloi ne portin e Agustines ne Florida dhe me vone u zhduk me gjithe ngarkesen dhe ekuipazhin. U zhduk ne trekendesh me 32 veta ne bord.C-54. Venezuela.Ishte nje yaht privat qe u shfaq complet vetem . Ishte avion ushtarak i ushtirse amerikane .U shfaq 640 km ne lindje te Bermudeve. 19-Milton Latrides.u zhduk ne prill 1973. Ishte nje anije qe udhetonte midis Çarlestonit dhe Havanes. ishte nje avion tregetar britanik dhe fluturonte per Jamaika.u zhduk ne shkurt te 1940. 18. 12-Rubicon. Ishte anije prej 106 m gjatesi qe lundronte nga Savanah. ishte nje anije kubane qe u zhduk ne qender te Trekendeshit. 6-Tjeter Tudor IV. por me te gjitha gjerat ne rregull. U zhduk pa leshuar asnje mesazh ndihme. Shkonte nga Jamaica ne Cayo ne verilindje kur u zhduk me gjithe ekuipazh. 11. U zhduk me 31 pasagjer dhe tre personel 600 km ne veri te ishujve Bermude. 7-Cotopaxi. U zhduk papritur me pronarin dhe nje pasagjer ne bord.000 tonelata ngarkese dhe lundronte nga Newport News per ne Gjermani. U zhduk afer Kubes. 15-Sulphur Queen.u zhduk ne 2 shkurt 1952. kur u zhduk me 43 persona ne bord. 5. Ishte nje anije qe leshoi mesazhin e fundit te saj nga ishujt Azore. Kerkoi ndihme me radio. ne Norflok. U shfaq pa asnje ne bord.U zhduken te gjithe pas 20 minutash udhetim.Globemaster-u zhduk ne mars 1950.Gloria Colite .U zhduk ne 28 dhjetor 1948. Ishte ngarkuar me 302 tonelata insekticidesh pe plantacionet. 13-Sandra-u zhduk ne qershor 1950.U zhduk me te gjithe njerzit ne te 180 km nga ishujt Bermude.Anita.DC-3.u zhduk 17 janar 1949.Ishte nje avion tregetar katermotoresh Star Tiger.Tudor IV-u zhduk ne 29 janar te 1948. kur bente shetitje ne det jo me larg se 1600 m nga Miami. Ishte nje anije tregetare me 20.u zhduk ne 30 tetor 1945. Texas. Ishte nje anije prej dy direkesh qe u shfaq duke lundruar pa asnje ne bord dhe rreth 80 km ne jug te ishujve Bermude. Virginia. 17-Witchcraft-u zhduk ne 24 dhjetor 1967.u zhduk ne mars te 1973. Ishte nje avion i flotes amerikane . 9.Ishte nje anije mallrash japoneze qe lundronte midis ishujve Bahamas dhe Kubes kur u zhduk.Super Contellaton. duke qene 320 km ne jug te Mobile.u zhduk ne 5 dhjetor 1945.U zhduk ne prill 1932.u zhduk ne 4 shkurt te 1963. Ishte nje avion tregetar i quajtur Star Ariel (binjak i Star Tiger). Ishte anije qe udhetonte nga New Orleans per ne El Cabo AVIONET E ZHDUKUR 1. Me vone u takua nga rojet detare amerikane perbale brigjeve te Floridas pa asnje njeri ne bord. me gjithe ekuipazhin.u zhduk ne mars 1938. ishte nje avion privat ne nje udhetim tregetar qe u zhduk me 32 pasagjer dhe ekipin e tij ne nje pike te papercaktuar midis San Juan (PUerto Rico) dhe Miami.John and Mary.U . Giorgia.u zhduk 1947. 8-Stavenger. 14-Connemara IV.

KB-50. .zhduk me 33 pasagjer ne bord ne veri te trekendeshit. 9-Martin P-5M.U zhduk ne juglindje te ishujve Bahamas.u zhduk ne 11 janar 1957. ne nje baze tjeter sekrete ne Atlantic. U zhduk duke kryqezuar trekendeshin nga Virgina per ne Azore.Chase YC-122. U zhduk mes Palm Beach dhe Gran Bahama. 10.Ishte nje avion tank i Forcave Ajrore Amerikane.u zhduk ne 9 nentor 1956. Ishte nje avion amfib nga patrullat e marines amerikane. 11. 12-Stratotankers KC-135.Flyng Boxcar C-119-u zhduk ne 5 qershor te 1965.u zhduk ne 28 gusht 1963. 14. 13-Cargomaster C-132-u zhduk 22 dhjetor 1963 duke shkruar per Azore. por nuk harriten kurre . u zhduken 480 km ne verilindje te ishujve Bermude. ne Florida . U zhduk me 10 veta ne ekuipazh shume afer Bermudeve.Ishte nje avion tregetar me 10 pasagjer ne bord.Ishte nje avion tregetar me 4 pasagjer.Ishin 2 avione katermotoresh totalisht te rinj t Forcave Ajrore Amerikane.Shkonin ne nje mision sekret nga Bazen Homestead.u zhduk ne 8 janar 1962.