You are on page 1of 2

093 Amsia

Nga: Khalid baig N prill t vitit t kaluar, Presidenti Klinton nga 50 shtetet mblodhi nj fushat me nj mori ish presidentsh, governator shteti, kryetar bashkie, dhe qindra t tjer t mirnjohur, pr t diskutuar nj nga problemet m urgjente q Amerika po ballafaqon sot. Ai zgjodhi Kolin Pouell q t udhheq kt grup. Obligimi i tyre; t zgjedhin problemin e 15 milion t rinjve amerikan q konsiderohen si rini n rrezik. Ata jan n rrezik t rritjes s tyre t paprvoj, t paditur, madje edhe t padshiruar. tha Pouell i cili ishte emruar si drejtues i Konferencs s Presidentit pr t Ardhmen e Ameriks. Problemi ka potencial pr t rrezikuar shoqrin ton paralajmroi ai. Ai nuk po ekzagjronte. 15 milion nga popullsia totale e rreth 60 milion t rinj, sht nj numr shum i madh. Shumica e tyre vijn nga familjet jofunksionale t cilt bijn viktim e patologjive dhe smundjeve t rrugs. Prej ktyre 3.4 milion provojn drogn, gjysm milioni tentojn vetvrasjen, shum prejt tyre do t ln shkolln e mesme dhe do t jen praktikisht analfabet n nj shtet me edukim universal falas. Doket e tyre seksuale dallojn pak nga ato t kuajve. (70% prej tyre kan br marrdhnie seksuale para moshs 17 vjeare). Koht e fundit Alan Dershouitz, avokat dhe shkrimtar i njohur, kshillon uljen e moshs pr martes deri n 15 vje. (Martesa n kt mosh padyshim do jet ilegale). Krimet e dhunshme t bra nga kta t rinj jan nj problem shum i madh saq n maj Kongresi paraqiti Dshmin e Krimit t t rinjve q lejon t rinjt q nga mosha 13 vje do t trajtohen si t rritur prpara sistemit t drejtsis kriminale. Cila sht zgjidhja e Pouellit pr kt problem? Ai do t gjej kshilltar vullnetar y moshuar, t cilt do t kujdesen pr kto fmij. Por, far ndodhi me prindrit e vrtet t tyre? Ata nuk jan vrar n luft, apo nga ndonj smundje e rnd, apo nga ndonj fatkeqsi natyrore. Problemi qndron n vetveten e tyre. Nnat lan shtpit e tyre pr t realizuar potencialin e tyre t plot n hapsirn e fabriks, n dhomn e shfaqjes, apo n zyr. Shoqria e cila e zvogloi detyrn e qeverisjes s shtpis, humbi edhe amviset e shtpis. Me przierjen e lir t meshkujve dhe femrave n hapsirat e puns, nj gj shpie n tjetrn. Shtpia u shkatrrua nga t dyja ant. Jeta sht dfrim. Qeverisja e shtpis sht e mrzitshme. Fmijt jan barr. Tani 15 milion prej tyre jan barr pr shoqrin. Mbetet t shihet se si nj shoqri, antart e s cils nuk mundn t kujdesen pr fmijt e tyre, do t obligohen t kujdesen pr fmijt e t tjerve. Por grupi elit i udhheqsve amerikan nuk mundn t pranonin q rrnja e problemit ka qen n imponimin e grave jasht shtpive. Ish lideri sovjetik Mihail Gorbaqov ishte pak m shum i sinqert. N librin e tij Perestroika, ai prmend rezultatin paradoksal t dshirs son t sinqert dhe t justifikuar politikisht pr t br grat t barabarta me burrat n do gj. Ai shkruan: grat nuk kan m koh t mjaftueshme pr t prmbushur detyrimet e prditshme n shtpi punt e shtpis, rritjen e fmijve dhe krijimin e atmosfers familjare. Ne kemi zbuluar q shum nga problemet n sjelljen e fmijve dhe t t rinjve, n moralin, kulturn ton dhe n paraqitje jan pjesrisht t shkaktuara nga dobsimi i lidhjeve familjare dhe qndrimi i shkujdesur kundrejt prgjegjsive familjare. Prej ktu lind pyetja: far duhet t bjm ne q t bjm t mundshme rikthimin e nnave n misionin e pastr t tyre femror? Pra, Gorbaqov, (dhe ju t tjert), dgjoni se far thot msuesi dhe udhrrfyesi m i mir pr njerzimin, Profeti Muhamed a.s.. Ai e lartsoi femrn nga pozita q kishte si nj vegl e thjesht n pozitn dinjitoze t t qenurit sbashku me burrat, robr t barabart para Allahut. Megjithat pozita e tyre n shoqri nuk ishte kushtzuar me hyrjen e tyre n botn e mashkullit. Detyra e tyre m e rndsishme sht t kujdesen pr shtpin dhe fmijt. Kujdesuni pr shtpin tuaj sepse ky sht Xhihadi juaj. (n Musnedin e Ahmedit). Xhihadi sht shembull tipik i Jets Islame. Deklarimi i qeverisjes s shtpis si Xhihad pr grat i jep asaj pozitn m t lart t mundshme n nj shoqri Islame.

Jo vetm q sht nj detyr shum e rndsishme, por vetm grat jan n mnyr t veant t kualifikuara ta bjn at. Nuk sht rastsi q shtatzania dhe rritja jan trsisht detyra femrore. Allahu iu ka dhn grave dhuratn speciale dhe natyrn e duhur psikologjike pr kujdesjen e fmijve. Qumshti dhe dashuria e nns kurr nuk mund t zvndsohen. Askush nuk mund t rrnjos apo t konservoj dhembshurin e nns. Durimi, mblsia e saj, dhe gadishmria pr t sakrifikuar rehatin e saj, dhe afrimiteti natyror kundrejt fmijve dhe afrsia natyrore e fmijve pr nnn jan elsi pr rritjen e sukseshme t tyre. Nj nn kupton problemin e fmijs madje edhe kur ai nuk mund ta shpreh at. Ajo n mnyr t veant mund t ndjej nevojat e tyre, si fizike ashtu edhe emocionale. Ajo vetm mund t plotsoj disa prej ktyre nevojave. Pr t tjerat fmijt kan nevoj pr baban. Por pa dyshim edhe vet babai ka nevoj pr mprehtsin e saj pr ti plotsuar prgjegjsit e tij mbi kt fush. Asnj qendr pr kujdesje apo kopsht nuk mund t plotsoj nnn apo baban. Mufti Taqi Osmani thot Ajo far fmijt kan nevoj pr rritjen e tyre nuk sht nj farm. Nnat jan puntore t heshtura, t cilat jan t domosdoshme pr formimin e karakterit t gjenerats s ardhshme. Nj nn besimtare e cila kupton natyrn vendimtare t prgjegjsis s saj, do t mbush fmijt e saj me besim dhe vlera morale, si din vetm ajo. Fmijt e saj do t rriten me kurajo, ndershmri, drejtsi, durim dhe qndrim, dashuri dhe mblsi dhe vetbesim. Nga ana tjetr, nj shoqri pa nna dhe pa organizim shtpie do t prodhoj rini n rrezik. N nj mnyr, roli i nnave sht sikurse i atij shigjetarit n luftn e Uhudit. Duket sikur ka pak rndsi, por ishte elsi i fatit i t gjith ushtris. Nse grat mbahen fort mbas frontit t tyre, e gjith ushtria do t arrij sukses. Nse ato largohen n nj vend tjetr pr nj pozit m t mir t gjith do t humbasin. Nga Khalid Baig Shqiperoi:Ilda Sadriu