You are on page 1of 3

108 BAJRAMI, KREMTIM I FITOREVE

Nga: Mr. BASHKIM ALIU PRCJELLJA E RAMAZANIT Sot sht dita e Bajramit, dita e kremtimit t asaj periudhe t bujshme nj mujore t Ramazanit me adhurim, veprim konstruktiv, aktivitete produktive, pastrim t shpirtit dhe ngritje n piedestalet m t larta t bots morale dhe shpirtrore. Pa kufij e falenderojm Allahun e madhrishm i Cili na mundsoi q muajin e Ramazanit ta kalojm me agjrim, adhurim intenziv dhe aktivitet t bujshm fetar. Krahas pes kohve t namazit, e falm edhe namazin e teravis, poashtu edhe namaze t tjera vullnetare-nafile, e n veanti n dhjet ditt e fundit t Ramazanit e falm namazin e nats; e kemi shpjeguar Kuranin m tepr se do her, i kemi uar salavate edhe m tepr t drguarit t Allahut-Muhamedit [sallallahu alejhi ve sel-lem], kemi qen m t bashkuar se do her, kemi qen unik n veprimet, mendimet dhe ndjenjat tona. N t gjitha ant e bots, muslimant jan ngritur n syfyr, kan br iftar, kan fal teravi, xhamit kan qen prplot me xhemat, dhe kjo flet pr begatin e unitetit n muajin e bekuar t Ramazanit. Kshtu, pas gjith ktyre veprimeve dhe aktiviteteve n muajin e bekuar t Ramazanit, vjen dita e kurorzimit t gjith ksaj veprimtarie me kremtimin e fests s fitr Bajramit duke e madhruar Allahun dhe falenderuar At pr t mirat e panumrta q na i fali. Me rastin e prcjelljes s Ramazanit dhe kremtimit t fests s Bajramit, muslimani prshkohet prnjher nga ndjenjat e gzimit dhe brengosjes. Nga njra an, brengoset pr kalimin e ktij muaji t madhrishm , muajit t pastrimit shpirtror, humanizimit t shpirtit dhe pasurimit t njeriut me vepra t mira, muajit t solidaritetit, humanitetit, begative t shumta dhe sukseseve t shumta t muslimanve si n t kaluarn, poashtu edhe sot. Nga ana tjetr, besimtari prshkohet nga ndjenjat e gzimit me at q kremton fitoret e veta n kt muaj t bekuar, mburret me sukseset e veta n mposhtjen e epshit, edukimin e shpirtit dhe pastrimin e zemrs, gzohet pr ndihmn q ia dha Allahu i Madhrishm q ta kaloj kt muaj t bekuar me ibadete t shumta dhe n mnyr t denj. BAJRAMI, DIT E SHPRBLIMEVE sht e ditur mir se puntori kur e kryen punn e vet, e pret edhe pagesn apo kompensimin pr punn e kryer. Allahu xh.sh. nuk e la njeriun duar that, por pr punn dhe mundin e tij n muajin e Ramazanit, i prgatiti shprblime t veanta n ditn e Bajramit dhe kt dit e quajti dit t shprblimeve pr besimtart e devotshm t cilt iu prgjigjn thirrjes s Allahut t Madhrishm dhe iu prmbajtn porosive t Tij dhe t drguarit t Tij q do ast t Ramazanit ta shfrytzojn maksimalisht, dhe ja tash, pas gjith asaj pune t frytshme, pason shprblimi i Allahut dhe gzimi i muslimanve pr suksesin e arritur n kt muaj t bekuar. Taberaniju transmenton se i drguari i Allahut ka thn: N Bajramin e Ramazanit melekt rreshtohen rreth rrugs dhe thrrasin: Zgjohuni o musliman, shpejtoni te Zoti juaj fisnik i Cili jep t mira dhe i dyfishon ato: Un ju kam urdhruar q nett ti kaloni n ibadet dhe e kryet at; u kam urdhruar q ditn t agjroni dhe keni agjruar dhe kshtu e keni dgjuar Zotin tuaj. Pr at, pranoni shprblimet tuaja.

E kur ta falin namazin e Bajramit, nj thirrs thot: Dgjoni mir! Allahu juaj me t vrtet ua ka falur mkatet. Tash kthehuni t knaqur n shtpit e juaja! Kjo sht dit shprblimi, dhe kjo dit thirret n qiell dit shprblimi. Bejhekiju transmenton se i drguari i Allahut ka thn: Allahu iu drejtua melekve me pyetjen: Si shprblehen ata t cilt e kryejn obligimin e vet? Melekt u prgjigjn: O Krijuesi yn, ate e pret shprblimi. Do tiu thot Allahu: M bheni dshmitar se Un do ti shprblej pr agjrimin dhe namazin me knaqsi dhe falje. Pastaj i Lartsuari, duke i shikuar t gjith falsit n Bajram me nj shikim mshirues dhe mshirplot tha: M luteni Mua, robt e Mi! Pasha Lartmadhrin Time, do kush q do t m lutet Mua sot pr vendin e vet n ahiret, do t ia pranoj, edhe pr kt bot Un do ta shikoj me kujdes; bhuni t knaqur me Mua, edhe Un do t jem i knaqur me ju. Shprndahuni t falur me faljen Time!. FILOZOFIA E FESTAVE ISLAMEdo popull, etnitet dhe shoqri i ka festat e veta t cilat i feston dhe me t cilat mburret pr ngjarje t rndsishme n historin e ekzistimit t vet. Edhe muslimant i kan festat e veta, e ato jan: Festa e fitr Bajramit dhe festa e Kurban Bajramit. Nesaiju dhe Ibn Hibbani transmentojn prej Enesit i cili thot: Kur u shprngul Muhamedi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] prej Meke n Medine, banort e Medins i kishin dy festat e tyre ku argtoheshin dhe dfreheshin. Muhamedi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] u tha: Allahu xh.sh. kto dy festa, jua ka zavendsuar me dy m t mira: Bajramin e ramazanit dhe at kurbanit. Urtsia e festave Islame qndron n at se ato nuk paraqesin thjesht prkujtim t nj date t rndsishme q ka ndodhur n t kaluarn e popullit prkats dhe tashm nuk prsritet me asgj tjetr pos se me kremtim dhe prkujtim t saj, por festat n Islam jan reale, gjegjsisht festimi dhe kremtimi sht real sepse pason pas puns dhe kontributit q e jep do besimtar, e nuk sht thjesht prkujtim i nj date q ka ndodhur n t kaluarn. Kshtu, n festn e fitr Bajramit, besimtari e feston mundin e vet q e dha n muajin e Ramazanit prmes agjrimit, namazit, ibadeteve tjera, ngadhnjimit mbi epshin dhe egon, humanizimit t shpirtit dhe pastrimit t zemrs. Pra, feston pasi ka arritur rezultate dhe ka shnuar suksese konkrete. Poashtu, edhe n festn e kurban Bajramit, besimtari feston pr therjen e kurbanit me t cilin gjest solidarizohet me t varfurit, poashtu disa musliman e festojn edhe kryerjen e kushtit t pest t Islamit - Haxhin, ndrkaq muslimant e tjer t cilt nuk e kan mundsin e realizimit t ndonjrs prej ktyre veprimeve, u bashkangjiten vllezrve t vet n gzim dhe shnimin e fitoreve e sukseseve t rndsishme. Shikuar nga nj aspekt tjetr, muslimani kt fest e feston edhe prmes nj aktiviteti tjetr t rndsishm n veanti pr njeriun bashkkohor, vizitn e t afrmve dhe vllezrve t vet. Me fjal t tjera, n kt koh kur bota vuan nga shprbrja e familjes dhe izolimin e njeriut e shtimin e ndjenjs s egoizmit, n ditn e Bajramit n veanti preferohet vizita e t afrmve dhe vllezrve musliman, e me kt forcohen lidhjet mes muslimanve, shtohet dashuria mes tyre, zbuten zemrat, vhen tulla t shndosha n ardhmrin e umetit dhe luftohet aktivisht dhe energjikisht vetjaksia dhe ndrprerja e lidhjeve farefisnore. MODEL PR NDRTIMIN E LIDERSHIPIT Nj nga shtjet m t rndsishme dhe t ndieshme t zhvillimit t shoqris njerzore, sht ndrtimi i lidershipit i cili do t jet i aft dhe i denj ta udhheq popullin drejt progresit dhe zhvillimit si dhe do t jet i aft t marr vendime t prgjegjshme n situata dhe momente vendimtare.

Muaji i Ramazanit dhe festa e bajramit, sht nj rrug e qart se si duhet t formohet lidershipi. Me fjal t tjera, kjo na mson se t kremtosh suksese dhe rezultate, duhet t kalitesh dhe t punosh si duhet, t veprosh me konsekuenc n edukimin dhe prgatitjen intelektuale, morale dhe materiale. Festimi i Bajramit, pason pas nj muaji pun aktive dhe intenzive, ibadet t shtuar si n sasi poashtu edhe n cilsi, ngritje shpirtrore dhe pastrim t zemrs, humanizim t qenies njerzore dhe shtrim t dors s afrimit. Q t ndrtojm lidership t shndosh dhe t aft, duhet t punojm shum n edukimin dhe kalitjen e tij me koh, e jo t na mbijn si kpurdhat pas shiut, e pastaj t vuaj popullata nga veprimet e tyre kuturu. PROBLEMI I HUMBJES S RITMITNuk mund t flitet pr muajin e bekuar t Ramazanit dhe festn madhshtore t Fitr Bajramit, e t mos ndalemi seriozisht n problemin e humbjes s tempos dhe ritmit t adhurimit. Thn m qart, sht mangsi e madhe q haset kryesisht n gjith botn Islame q n muajin e Ramazanit xhamit t jen prplot me xhemat, t ekzistoj nj gjallri e veant, t ket aktivitete t nduarduarta, por me kalimin e Ramazanit, prfundon kjo atmosfer impozante dhe ndalet ky ritm i adhurimit.Vall, ku tretn gjith ata t rinj e pleq q i mbushn xhamit, i dgjuan derset e Ramazanit dhe u interesuan aq shum pr aktivitetet fetare?! Besimtari nuk guxon t jet sezonal, i prkohshm dhe jo konsekuent n adhurimin e tij. Ai nuk duhet t bhet rob i Ramazanit, por duhet t jet rob i denj i Allahut t madhrishm t Cilit duhet ti tregoj nnshtrueshmri jo vetm n Ramazan, por edhe jasht Ramazanit, apo thn ndryshe n do frymmarje t tij. Pr at, le t jet muaji i Ramazanit kthes n jetn e besimtarit q ti evitoj gabimet e veta, t jet m i kujdesshm n fe dhe t punoj q t jet i devotshm gjat gjith jets s tij.