You are on page 1of 2

068 shtja e Hixhabit: Shtypje apo lirim

Nga: Mari C.Ali Pse femrave muslimane iu duhet t mbulojn kokn e tyre? Kjo pyetje bhet si nga muslimant ashtu edhe nga jo muslimant. Por pr shum femra sht m t vrtet prov e t qenurit muslimane. Prgjigjja pr kt pyetje sht shum e thjesht - Grat muslimane e mbajn Hixhabin (mbulojn kokn dhe trupin) sepse Allahu i ka urdhruar ta bjn kt. O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave t besimtarve le t vjn shamit (mbuloj) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo sht m afr q ato t njihen (se nuk jan rrugae) e t mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai sht mshirues. (Kuran 33:59) Shkaqe tjera sekondare prfshijn modestin si tek burrat ashtu edhe tek grat. Pr kt t dy palt do t mohen pr inteligjenc dhe aftsi e jo pr paraqitje dhe seksualitet. Nj vajz shkollare Iraniane thekson: Ne duhet ti ndalojm meshkujt q na trajtojn si objekte seksi, si e kan br gjithmon. Ne duam q ata t injorojn pamjen ton dhe ti japin m shum rndsi prsonalitetit dhe kapacitetit ton. Ne duam q ata t na marrin seriozisht dhe t na trajtojn si t barabart dhe jo t na vijn rrotull pr trupin dhe pamjen fizike. Gruaja Muslimane q mbulon kokn tregon identitetin e saj. donjri q e shef at do t t dij q ajo sht muslimane dhe ka karakter t mir moral. Shum gra muslimane t mbuluara jan t pajisura m dinjitet dhe vetbsim; ato jan t knaqura t identifikohen si gra muslimane. Si e ndershme, modeste, dhe e dlir, ajo as n shkalln m t vogl nuk don q seksualiteti i saj t ket lidhje n marrdhnjet me meshkujt. Ajo q mbulon veten e saj, mbulon seksualitetin por lejon q feminiteti i saj t dal jasht. Pyetja e Hixhabit pr grat muslimane ka pasur kontradikta pr shekuj dhe m siguri do t vazhdoj t ket pr edhe m shum. Disa njerz t shkolluar nuk e konsiderojn kt tem pr diskutim dhe konsiderojn q mbulimi i fytyrs sht i detyruar, kur shumica kan opinion t kundrt. Nj opinion i mesm sht marr nga disa t tjer t cilt jan t mendimit q detyrimi sht i paprcaktuar dhe lihet i hapur n dor t individit dhe sht i mvarur nga situata. Grat e Pejgamberit (a.s.) ishin t urdhruara t mbulojn fytyrn n mnyr q burrat t mos mendojn pr to n aspektin seksual meq ato konsiderohen Nnat e besimtarve, por ky obligim nuk vlente pr grat e tjera. Fjala Hixhab vjen nga fjala arabe Haxhaba q do t thot fshehje nga shikimi apo vshtrimi. N kohn e sotme, konteksti i Hixhabit sht mbulesa modeste e gruas muslimane. Tani bhet pyetja ka duhet t mbulohet? Kurani thot: Thuaju besimtarve t ndalin shikimet (prej haramit), t ruajn pjest e turpshme t trupit t tyre se kjo sht m e pastr pr ta. All-llahu sht i njohur hollsisht pr at q bjn ata. Thuaju edhe besimtareve t ndalin shikimet e tyre, t ruajn pjest e turpshme t trupit t tyre. T mos zbulojn stolit e tyre prve atyre q jan t dukshme, le t vejn shamit mbi krahrorin e tyre dhe t mos ua tregojn bukurit e tyre askujt prve burrave t vet, babajve t vet ose babajve t burrave t vet, djemve t vet ose djemve t burrave t vet, vllazrve t vet ose djemve t vllezrve t vet, apo djemve t motrave t veta, ose grave t tyre (q u prmenden) dhe robreshave, t cilat i kan n pronsin e tyre, ose shrbetoreve nga medhkujt t cilt nuk ndiejn nevoj p femrat ose fmijt nuk i kan t pjekur pr gra. Le t mos krcasin me kmbt e tyre pr t mos zbuluar fshehtsin nga stolit e tyre. Pendohuni t gjith te All-llahu, o besimtar, n mnyr q t gjeni shptim. (24:30-31)

Kto ajete nga Kurani prmbajn dy urdhra kryesore: 1. Gruaja nuk duhet t tregoj bukurit dhe stolit e saj prvese far tregohet nga faktor t pakontrolluar si pr shembull kur fryn dhe era t largon rrobn, dhe 2. Mbulesa e koks duhet t jet e bollshme saq t mbuloj flokun, qafn dhe gjoksin. Islami nuk ka standarde fikse pr stilin e veshjes apo tipin e rrobs q muslimant duhet t veshin. Megjithat, disa krkesa duhet t shihen. E para nga kto krkesa sht se cilat pjes duhen mbuluar, Islami ka dy burime pr udhzime dhe rregulla: i pari sht Kurani, fjala e shpallur nga All-llahu dhe e dyta, Hadithi apo tradita e Profetit Muhamed a.s. i zgjedhur nga Allahu pr t qen modeli pr njerzimin. M posht tregohet Hadithi i Profetit: Aisha r.a. transmeton q Asma, vajza e Abu Bekrit r.a. erdhi te Pejgamberi i Allahut e veshur me nj rrob t holl (t tejdukshme). Ai iu afrua dhe i tha: O Asma, kur nj vajz arrin moshn e menstruacioneve, nuk sht e prshtatshme q t ekspozoj ndonj pjes t trupit, prve ksaj dhe ksaj. Ai tregoi fytyrn dhe duart. (Abu Davud) Krkesa e dyt sht gjersia. Rroba duhet t jet mjaft e lirshme saq t mos paraqes formn e trupit t gruas. Nj mnyr e dshiruar sht t veshurit e nj manteli (pelerin) sipr rrobave. Megjithat nse rroba sht mjaft e gjr ajo nuk sht e nevojshme. Trashsia sht krkesa e tret. Rroba duhet t jet mjaft e trash saq mos t mund t shihet ngjyra e lkurs apo forma e trupit. Profeti Muhamed a.s. ka thn q n gjeneratat e mvonshme t umetit do t ket gra t cilat do t jen t veshura por lakuriq dhe n maj t koks (do duket si ) gungat e deves. Mallkoni ato sepse ato jan me t vrtet t mallkuara. (Muslimi). Nj tjetr krkes sht edhe e gjith pamja dijitoze. Rroba t ciln e vesh femra nuk duhet t jet trheqse n vmndjen e mashkullit. Ajo nuk duhet t ket shklqim q dokujt ti bie n sy ajo dhe gruaja gjithashtu. N shtim ka dhe krkesa t tjera: 1. Grat nuk duhet t vishen ashtu q t duken si burra. Ibn Abasi ka transmetuar: Profeti a.s. i ka mallkuar ata burra q duken si grat dhe ato gra q duken si burra. 2. Grat nuk duhet t vishen n t njjtn mnyr si jobesimtaret. 3. Rroba duhet t jet modeste, jo tepr e zbukuruar dhe jo tepr e keqe n mnyr q t fitoj admirimin apo simpatin e t tjerve. Shpesh harrohet fakti q veshja moderne perndimore sht shpikje e re. Po t vrejm rrobn e grave pak para 70 vjetve do t shohim veshje t ngjashme me Hixhabin. Kto gra aktive dhe puntore t Perndimit nuk ishin t penguar nga rroba e tyre q ishte e gjat dhe e plot dhe kishte modele t ndryshme t mbulimit t koks. Grat muslimane t cilat e mbajn Hixhabin nuk e gjejn at jopraktike apo penges n aktivitetet e tyre n t gjitha llojet dhe nivelet e jets. Hixhabi nuk sht thjesht nj rrob mbulimi por, far sht m e rndsishmja, sht sjellje, qndrim, dukje dhe paraqitje n publik. Ajo sht nj nga tiparet e gjith qnjes njerzore. Nga: IslamOnline.net Prktheu: Ilda Sadriu