You are on page 1of 2

033 Dashuria sht nj udhtim

Nga: Dr. Shahid Athar Zoti, prtej mshirs s tij t pafundme na ka dhuruar ndjenjn e bukur t dashuris. Dhe Ai sht q bashkoi zemrat e tyre. Edhe sikur ta shpenzoshe gjith ata q sht n tok, nuk do t mund ti bashkoje zemrat e tyre, por All-llahu bri bashkimin e tyre, pse Ai sht i gjithfuqishm, i urt. (Kuran 8:63) Dashuria sht vela e cila drejton rrjedhn e jets. Poeti Khalil Gibron shkroi Mos ndrysho rrjedhn e dashuris, pr dashurin, nse ajo t gjen ty t denj, do ta ndryshoj vet rrjedhn e jets tnde. Dashuria mund t jet e vetmja arsye e t jetuarit. Dashuria nuk mund t krkohet, por duhet t jepet prpara sesa ta presim at n rikthim. Dashuria na drejton neve t knaqim njeriun e dashur dhe t shmangim aktet t cilat zemrojn njeriun e dashur. Detyra prpara nesh qndron se si t rrnjosim dashurin n kt bot plot urrejtje. Urrejtjen ndrmjet burrave dhe grave, ndrmjet t pasurit dhe t varfrit, ndrmjet njerzve t bardh dhe atyre me ngjyr, ndrmjet fiseve dhe kombeve, etj. Si mund t behemi dhurues t dashuris dhe fara t bims? Burmi i dashuris ton sht Zoti vet dhe prfitimi i dashuris ton duhet t jen krijimet e Tij. Si mund t bhemi prfitues t dashuris s Zotit? Sipas Kuranit, Zoti i do ata q jan t vetdijshm pr ekzistencn e Tij, t cilt kthehen tek Ai pr pendim, ata q mbahen t pastr, bjn mir, ata q besojn n Zot, ndjekin drejtsin dhe q ngulmojn me durim. Duhet njkohsisht t shmangim te qnit ata q Zoti nuk i do. Zoti nuk i do keqbresit, dinakrit, njerzit arrogant ose gnjeshtart plangprishs. Njerz t till jo vetm q i privojn vetes dashurin e Zotit, por edhe udhzimin e tij. O ju q besuat! Kinie frik All-llahun dhe krkoni afrim te Ai, luftoni n rrugn e Tij q t gjeni shptim. (Kuran 5:35) Dashuria e Zotit n t njjtn koh krkon nga ne q t ndjekim rrugn e Profetit Muhammed (a.s.). N Kuran thuhet Thuaj: Nse e doni All-llahun, ather ejani pas meje q All-llahu t ju doj, tju fal mkatet tuaja, se All-llahu sht q fal shum, mshiron shum. (3:31). Dashuria e Profetit ton nuk duhet t shprehet vetm npermjet fjalve por edhe veprave, si; duke iu gzuar t mirs dhe parandaluar t keqen, n propagandimin e mesazhit t dashuris tek donjri, dhe duke patur nj sjellje q reflekton llampn e ndritshme. Kur nj udhtar niset n nj udhtim drejt Zotit, shejtani nxjerr shum pengesa n rrugn e tij. Shpeshher duke u shfaqur si nj njeri i afrt i cili do ti kundrvihet dhe

lndoj at. Ne duhet t jemi n gjendje ta dallojm at, qndrojm indiferent ndaj tij dhe tia drejtojm cshtjet tona Zotit. Ne duhet ti falim t gjith, n mnyr q t jemi t falur prej Zotit. Ne duhet t luftojm urrejtjen me dashuri dhe mbetemi n dashuri me krijesat e Zotit, pa marr parasysh se si ata na trajtojn neve. Ne duhet t jemi modest dhe t pranojm kundrshtimin si testim. Po e prfundoj ktu me nj lutje t Profetit Muhammed (a.s.) O Zot, falma mua dashurin Tnde. Na fal mundsin q ne t duam ata q t duan Ty. Na fal mundsin q ne t mund t bjm veprimet t cilat fitojn dashurin Tnde. Bje dashurin tnde tek ne m t shtrenjt se dashuria e vetvetes, familjes dhe pasuris ton. Amin. Perktheu Elida Cenaj