You are on page 1of 32

sot falas bashke me gazeten, telegazeta

Suplementi i ShitbleRJeve te Shtepive, makinave, qiRate dhe nJohJet e ReJa

Kryeredaktore: Anila BAshA Zv/kryeredaktor: Erl MurAtI - rezarta DElIsulA - Granit soKolAj Tel:(04)359-104, Fax:(04) 359-116 E-mail:gazetashqiptare@balkanweb.com

Viti XIII - Nr.3954

E premte, 10 Gusht 2007
opinioni i dites

Çmimi, 50 lekë (1 euro)

S

ynimet e Beogradit po bëhen të qarta. Argumentet e bazuara në mitologji po i artikulojnë gjithmonë e më pak. Ajo çfarë kërkojnë nga bashkësia ndërkombëtare,

Serbia kerkon krijimin e ShqiperiSe etnike
Nga Ilir BaBaramo

tashmë është diçka konkrete. Gjatë negociatave që do të zgjasin dhe katër muaj të tjerë, serbët pritet të paraqesin si zgjidhje të çështjes së Kosovës, ndarjen.
Vijon në faqen

hiStoRia e plote e ekzekutimeve qe niSen nga nJe gJobe ne vitin 1999

27

vloRe, vRitet xhaxhai i miqve te zanit
Qëllohet me tre plumba në kokë 70-vjeçari, babai i Gentian Gërdhuqit, atentatorit të tre vëllezërve Kerri. Viktima e djeshme është i teti në konfliktin mes dy familjeve
Në faqet 2-3

Rikthehet hakmaRRJa
amulli ne ps
Në faqet 17-19

Jeta ndryshe e kryetares
“Nuk jam amvisë, por ha çdolloj ushqimi” “Më emocionuan lulet e Ramës për ditëlindje” “Pushimet? Kam 10 vjet që nuk marr leje” “S’harroj mbrëmjet te PD-ja, kur doktori na përkthente ‘Ne me quitte pas’ të Brel”

Jozefina

Sot ne Suplementin

Sterkaj: në shtator nxjerr të palarat e Ramës
Në faqen 7

shkoder

Ja maturantët që aplikojnë për në itali

Në faqen 25

2 - FAQE E PARE

E premte, 10 Gusht 2007

KONFLIKTET
EKZEKUTIMI
VLORE/ Klio Gërdhuqi, xhaxhai i shokëve të Zanit. Policia: Kemi shumë pista

Tre plumba në kokë për hakmarrje bariut 70 vjeç
Viktima, babai i ekzekutorit të vëllezërve Kerri
VLORE asmëritë e të bijve dhe nipërve, të ni sura plot 10 vjet më parë, i kanë marrë jetën një 70-vjeçari. Dje, në Vlorë është ekzekutuar me tre plumba pistolete me silenciator në kokë Klio Gërdhuqi, babai i Gentian Gërdhuqit, i akuzuar si një nga autorët e ekzekutimit të vëllezërve Kerri në 2001-in, në qytetin e Vlorës. Të afërmit e tij e kanë gjetur të moshuarin pa jetë pranë tufës së deleve, ndërkohë që autori kishte mundur të largohej i qetë. Menjëherë pas kësaj, policia e Vlorës ka nisur hetimet intensive, por deri në orët e mbrëmjes së djeshme, nuk është njoftuar për identifikimin apo ndalimin e autorit. Burime policore kanë bërë të ditur se pista kryesore e hetimit është hakmarrja, por akoma nuk ka asgjë të lokalizuar, për faktin se fisi Gërdhuqi nga fshati Bestrovë ka shumë hasmëri. Vrasja e djeshme e të moshuarit ka shkaktuar dhe viktimën e 8-të mes dy fiseve, Kerri e Gërdhuqi, në 8 vjet. Fillimisht janë vrarë tre vëllezër Gërdhuqi, pas tyre një i katërt i fisit. Për hakmarrje, në 2001-in u ekzekutuan 3 vëllezër Kerri, ndërsa dje, 70-vjeçari. EKZEKUTIMI Babai i një prej të dyshuarve si ekzekutor i vëllezërve Kerri disa vjet më parë, në të njëjtën kohë dhe xhaxhai i tre vëllezërve Gërdhuqi të vrarë në Urën e Mifolit në vitin ‘99, është ekzekutuar pak minuta pasi ka dalë nga shtëpia. Mëngjesin e djeshëm, rreth orës 06:00, 70-vjeçari Klio Gërdhuqi ka dalë nga shtëpia për të kullotur bagëtitë. Pasi është larguar nga banesa, sipas dëshmive të të afërmve në polici, 70vjeçari është drejtuar për në një zonë ullishteje, rreth 2 kilometër larg shtëpisë. Rreth orës 09:00, familjarët e të moshuarit kanë parë

H

Fillimisht janë vrarë tre vëllezër Gërdhuqi, pas tyre, një i katërt i fisit. Për hakmarrje, në 2001-in u ekzekutuan 3 vëllezër Kerri, ndërsa dje, 70-vjeçari

Gjikë dhe Kastriot Gërdhuqi gjatë kohës që gjykoheshin si anëtarë të bandës së Zanit, të ekzekutuar në vitin 1999, në Urën e Mifolit, nga vëllezërit Kerri

Gentian Gërdhuqi, djali i viktimës së djeshme, i akuzuar për ekzekutimin e tre vëllezërve Kerri për hakmarrje, në vitin 2001 në Skelë

POLICIA Sipas policisë së Vlorës, motivi i vrasjes ka qenë hasmëria, e cila po hetoheht në disa pista të cilat dyhsohen se mund të kenë të bëjnë me vrasjen e 70 vjecarit. provat materiale që ka mundur të gjejë në vendngjarje. Të vetmet prova janë tri gëzhoja arme dhe sipas deklarimeve të bëra nga policia, autori është ende i paidentifikuar, megjithëse të dyshuar ka shumë. Poliqenë hasmëria, e cila po hetohet në disa pista, ku dyshohet se mund të kenë të bëjnë me vrasjen e 70vjeçarit. PISTAT Motivi i vrasjes së bariut të moshuar, mendohet të jetë hasmëria. Burime nga Drejtoria e Policisë së Vlorës, kanë bërë të ditur se po hetojnë në disa pista, pasi Gërdhuqajt kanë disa hasmëri, të cilat kanë zanafilla të vjetra që nga koha kur ata jetonin në Pilur, për të mbërritur në vrasjet e vitit 1999, e më pas ato të 2001-it të vëllezërve Kerri, ku i dyshuari kryesor është djali i viktimës, Gentian Gërdhuqi. Ky i fundit, pak kohë më parë është ekstraduar nga Greqia dhe aktualisht po hetohet nga Prokuroria e Krimeve të Rënda në Tiranë, ndërsa djali tjetër Elton Gërdhuqi, tashmë është në arrest shtëpie, pasi dhe ai dyshohet për një vrasje. Sipas policisë, shkak i vrasjes së 70-vjeçarit Klio Gërdhuqi, me një ekzekutim mafioz me tre plumba në kokë, është hakmarrja, por fakti i shumësisë së hasmërive që kanë Gërdhuqajt e vështirëson hetimin. (re.kro)

NGJARJET

Dy ekzekutimet e bujshme me nga 3 viktima

T

re plumba në kokë, duket se nuk kanë qenë rastësi. Tre plumba për tre të vrarë, ndoshta ky mund të jetë shpjegimi i arsyes se përse i moshuari 70-vjeçar nuk u qëllua vetëm 1 herë në kokë, apo me aq sa kishte krehri i pistoletës së autorit. Dyshimet e policisë për vrasjen kanë rënë edhe mbi familjen

Tre plumba në kokë, ndoshta për tre vëllezër të vrarë
Kerri. Kësaj të fundit, në vitin 2001 i janë vrarë tre pjesëtarë të saj, vëllezërit Ilir, Sokol dhe Alfred Kerri. Për këtë ngjarje u akuzua Gentian Gërdhuqi, djali i viktimës së djeshme, i cili pas 5 vitesh u arrestua në Itali, nga ku më pas u ekstradua në Shqipëri. Tre vëllezër Gërdhuqi u vranë në vitin 1999 nga Kerrët, dhe tre Kerrë u vranë për hakmarrje nga Gërdhuqët. Duket se numri tre ka njëfarë lidhje me plumbat në kokë babait të Gërdhuqëve. Në rast se autori është i afërm i Kerrëve, atëherë për tre vëllezërit e vrarë i ka dhënë nga një plumb Klio Gërdhuqit, babait të të akuzuarit si autor. Nëse autori është nga tjetër fis hasmish, atëherë tre plumbat në kokë janë rastësi.

tufën e deleve të shpërndara që vinin në drejtim të shtëpisë. Në fshatin Bestrovë, menjëherë vëllai i Klios së bashku me të afërm të tjerë, janë drejtuar për në vendin ku kishte çuar për të kullotur bagëtinë 70-vjeçari, në

zonën e quajtur “Moçalë”, pranë rrugës kryesore Vlorë–Fier, jo shumë larg nga shtëpia. Sapo kanë mbërritur, kanë parë të shtrirë në tokë plakun e shtëpisë, i cili ishte i mbuluar në gjak. Menjëherë e kanë transportuar për në spitalin

e qytetit të Vlorës, por sipas mjekëve, i moshuari tashmë kishte vdekur për shkak të 3 plumbave të marrë në kokë. POLICIA Pak pas ngjarjes, policia ka mbërritur në vendngjarje, ku ka nisur të mbledhë

cia menjëherë është vënë në lëvizje, ku ka bërë disa kontrolle banesash, ndërsa janë marrë në pyetje familjarë të viktimës dhe njëkohësisht persona të tjerë që mendohet të kenë lidhje me ngjarjen. Sipas policisë së Vlorës, motivi i vrasjes ka

E premte, 10 Gusht 2007

FAQE E PARE - 3

Të dënuarit, mes frikës dhe ankthit për familjet e tyre

Dy hasmit, të kapur jashtë shtetit
Dhimitrov Kerri e Gërdhuqi u ekstraduan nga fqinjët
D
y prej shumë anëtarëve të dy fiseve të përfshira në konfliktin e përgjakshëm, Dhimitrov Kërri dhe Gentian Gërdhuqi, të akuzuar për pjesëmarrje në ekzekutimet respektive, u ekstraduan një vit më parë, në 2006-ën, nga Greqia dhe Italia. Ndërsa ndodhen në burg, frika dhe ankthi për familjet e tyre i mban gjithmonë të tensionuar. I pari u soll në Shqipëri, Dhimitrov Kerri, i cili është shpallur në kërkim për vrasjen e 3 vëllezërve Gërdhuqi më 12 gusht 1999. Dhimitrov Kerri ndodhej në burgun e Peruxhias në Itali, në kohën që u ekstradua. Ai kërkohej nga INTERPOL-Tirana për masakrën. Madje, ai ishte arrestuar në Itali për një tjetër vepër penale dhe fillimisht nuk dihej mirë kush ishte, pasi përdorte gjenealitete të rreme. Por, pas dërgesës së materialeve nga pala shqiptare, fotografive dhe gjurmëve të gishtave, i arrestuari u identifikua si Dhimitrov Kerri dhe pas plotësimit të procedurave, u ekstradua në Shqipëri. Ndërsa në korrik të vitit 2006, u ekstradua nga Greqia, Gentian Gërdhuqi, i kërkuar nga Drejtësia shqiptare për ekzekutimin e Kerrëve në 2001-in. I ekstraduari Gentian Gërdhuqi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit të Vlorës, në vitin 2004 e ka dënuar me 25 vjet heqje lirie. Gërdhuqi bashkë me tre të tjerë, akuzohet se qëlloi mbi 3 hasmit e tij. Pas shpalljes në kërkim, ai u arrestua në Greqi dhe më pas u soll në Shqipëri, pak kohë pasi nga Italia u ekstradua hasmi i tij.

Ja si nisi hasmëria e dy fiseve, që gjakosi rrugët e Vlorës

ETAPAT

Gjoba e vitit 1999, që shkaktoi tetë të vrarë
eriali i vrasjeve mes dy familjeve Gërdhuqi dhe Kerri, ka nisur në vitin 1999, dy vjet pasi në Vlorë ishte bërë kërdia. Tre pjesëtarë të familjes Gërdhuqi; Gjika, Kastrioti dhe Fani, të cilët njiheshin si anëtarë të bandës së Zani Çaushit, u ekzekutuan pak kohë pasi dolën nga burgu. Vrasja e tyre shënoi dhe nisjen e hasmërive mes dy familjeve, e cila dje shënoi viktimën e tetë. Pasi dolën nga burgu, në bazë të dënimeve të lehta të tyre, si pjesëtarë të bandës së Zanit, vëllezërit Gërdhuqi vazhduan aktivitetin kriminal të nisur në vitin 1997. Në 12 gusht të vitit 1999, ata u vunë një gjobë vëllezërve Kërri, për të cilët dihej se kishin shumë para. Por, këta të fundit nuk ulën kokën. Ata nuk iu bindën vëllezërve Gërdhuqi, me gjithë presionet. Madje, në të njëjtën ditë, në Urën e Mifolit, Kerrët qëlluan mbi Gërdhuqët, duke i lënë të vdekur në vend. Menjëherë ata u larguan dhe ikën nga Shqipëria. Ndërsa pak kohë më vonë, u qëllua për vdekje edhe një i afërm tjetër i Gërdhuqëve, i quajtur Petrit Gërdhuqi. Por dy vjet më vonë, ndoshta duke menduar se askush nuk mund të merrte

1 2 3 4 5 6

KONFLIKTI Më 12 gusht të vitit 1999, vëllezërit Kerri ekzekutojnë Kastriot, Gjikë dhe Fan Gërdhuqin, pasi këta të fundit iu vënë gjobë VAZHDIMËSIA Pak ditë pas ngjarjes makabre, u ekzekutua pranë shtëpisë së tij edhe kushëriri i Gërdhuqajve, Petriti, ngjarje që u konsiderua si hakmarrje HAKMARRJA Më 30 korrik 2001, Gërdhuqajt vrasin brenda një makine tre vëllezërit Kerri, 10 orë pasi kishin mbërritur nga Italia DËNIMET Gjykata, më 30 mars 2004, dënon me nga 25 vjet vrasësit e Kerrëve; Gentian e Ilir Gërdhuqin, Lorenc Karafilajn dhe Armando Qirjon VENDNDODHJET Armando Qirjo është arrestuar në 2001-in, ndërsa Gërdhuqi është ekstraduar në 2006-ën. Në të njëjtin vit edhe Dhimitrov Kerri EKZEKUTIMI I PLAKUT Dje, në fshatin Bestrovë u ekzekutua me 3 plumba në kokë, 70-vjeçari Klio Gërdhuqi, babai i Gentianit. Vrasja, ndoshta për hakmarrje

S

VLORË

Qyteti i Vlorës

GËRDHUQAJT Burime nga policia bëjnë të ditur se Gërdhuqajt kanë disa hasmëri që prej vitit 1997, ku sipas policisë, djemtë e fisit në fjalë kanë qenë problematikë dhe mund të kenë kryer shumë krime, të cilat ndoshta ende nuk janë provuar, si anëtarë shumë aktivë të bandës së Zani Çaushit

hakun e viktimave të vitit 1999, Kerrët u kthyen në Vlorë nga Italia. Më 30 korrik 2001, pa shkuar ende në shtëpi, sapo kishin zbritur me makinën e tyre nga trageti i linjës Brindizi-Vlorë dhe

po bënin një shëtitje në Skelë, janë qëlluar nga breshëri automatiku, duke mbetur të vdekur në vend. Kështu, tre viktimat ishin vëllezërit Ilir, Sokol dhe Alfred Kerri, duke e çuar në

shtatë numrin e tyre. Si autorë të kësaj masakre, nga policia u identifikuan Gentian dhe Ilir Gërdhuqi, Lorenc Karafilaj dhe Armando Qirjo, të cilët u zbuluan mbi bazën e gjurmëve të gishtërinjve që u gjetën në autoveturën dhe armët që u përdorën gjatë vrasjes. Të katër të akuzuarit u dënuan me nga 25 vjet burg. Hasmëria mes dy familjeve kishte nisur kohë më parë, në periudhat më të përgjakshme të Vlorës. Burime nga policia bëjnë të ditur se Gërdhuqajt kanë disa hasmëri që prej vitit 1997, ku sipas policisë, djemtë e fisit në fjalë kanë qenë problematikë dhe mund të kenë kryer shumë krime, të cilat ndoshta ende nuk janë provuar, si anëtarë shumë aktivë të bandës së Zani Çaushit. Ata morën dënime mjaft të lehta për ngjarjet e vitit 1997 në Vlorë dhe duke u liruar pas 2 vjetësh, rinisën aktivitetin kriminal, i cili u mori jetën. Ndërsa hasmëria mes fiseve duket se e ka arritur kulmin dje, kur u qëllua në kullotë me delet e tij, babai i Gentian Gërdhuqit. Ndoshta ai është qëlluar për historinë e nisur 8 vjet më parë, e cila ka sjellë plot 8 viktima.

4 - POLITIKE

E premte, 10 Gusht 2007

ZGJEDHJET NE TIRANE
DEBATET
Legalisti Murat Basha shpall kandidimin për deputet

PLL, Berishës: Zonën 31 ose na fut në qeveri
Shehi: Jam tërhequr 2-3 herë, tani jo

M

urat Basha, nënkryetar i PLLsë, u shpreh dje se ka dëshirë të konkurrojë për deputet në zonën zgjedhore 31, por la të kuptohej se mund të tërhiqej, nëse koalicioni qeverisës, gjithnjë në nivelet e dyta, do të zgjerohet edhe me parti jo parlamentare. Basha futet në garë, menjëherë pas një përplasje që dy kryetarët e dy partive të djathta, të LZHKsë dhe të PR-së patën me njëri-tjetrin për çështjen e kandidimit. “Partitë e koalicionit duhet të ulen në tryezë me njëra-tjetrën për të vendosur për kandidaturën më të mirë, që siguron vota në këtë zonë”, - u shpreh dje Basha. Ai kështu lë të nënkuptohet se do të dëshironte që ky koalicion ta zgjidhte atë si kandidaturë, pasi është në nivelin e duhur për të përballuar sfidën, por gjithashtu do të bënte një zgjerim të maxhorancës parlamentare edhe me një parti tjetër. Nënkryetari i legalistëve la të kuptohej se mund të tërhiqej nga gara, nëse rrezikohen votat e të djathtëve, por këtë tërheqje sipas tij, koalicioni qeverisës duhet ta kompensojë me ndonjë post. “Ne kemi dy-tre figura që mund të përballojnë sfidën e qeverisjes, janë figura me integritet të plotë”, u shpreh dje Basha. Por zërat në PD theksojnë se Basha është shpallur si kandidaturë në përpjekje për të zhvlerësuar kandidimin e Shehit, i cili po i krijon shumë probleme me vendosmërinë e tij për të kandiduar në zonën e Bamir Topit. Edhe dje, Shehi shprehu të njëjtin qëndrim lidhur me këtë çështje. “I kemi hyrë fushatës me qytetarët e zonës. Mendoj se nuk duhet të bëhemi dy apo tre kandidatura nga i njëjti krah, se kështu rrezikon që të shpërndahet vota dhe të rritet mundësitë e së majtës për të fituar”, - deklaroi Shehi dje. Ai theksoi se tashmë nuk mund të flitet për ndon-

jë tërheqje, pasi LZHK-ja, sipas tij, është tërhequr dy-tre herë për të siguruar fitoren e kandidatit të koalicionit të djathtë, “por kësaj radhe nuk ka tërheqje”. Sipas tij, LZHK-ja e meriton një vend në Parlament, kështu që ai do ta përballojë sfidën elektorale, me apo pa mbësh-

tetjen e PD-së. Ishte Shehi që herën e fundit, pra në 2005, kandidoi i vetëm, pa mbështetjen e PD-së në Tiranë dhe arriti t’i rrezikonte disi fitoren avokat Ngjelës, me 1.200 votat e marra. Pavarësisht se ka deklaruar se do të kandidojë i vetëm, Shehi ka dhe mbështetjen e

disa figurave kryesore të PDsë, ato figura që kanë bërë historinë e saj. Në një deklaratë të dy ditëve më parë, zyra e shtypit e Shehit, bëri të ditur se ata që janë kundër kandidimit të tij në PD, janë “kasta e vjetër e ish-komunistëve që ka zënë vend në Partinë Demokratike”. KANDIDIMI Futja e Murat Bashës në garën për zonën zgjedhore 31, në PD shihet si një mundësi për shmangien e Dashamir Shehit nga gara elektorale për këtë zonë. Vendosmëria e Shehit për të kandiduar do të bëjë që në zgjedhjet në këtë zonë votat të ndahen mes të djathtëve dhe të mos të mendohet fare gara me të majtët. MEDIU KUNDER SHEHIT Kryetari i PR-së, Fatmir Mediu, bëri të ditur ditë më parë se kandidatura për zonën zgjedhore 31 do të zgjidhet brenda koalicionit qeverisës dhe se ky koalicion nuk funksionon vetëm për t’i plotësuar “tekat” ndonjë kandidati. Përgjigja e Dashamir Shehit ka qenë e menjëhershme. Zëdhënësi i tij ka deklaruar se qëndrimi i Mediut vjen si pasojë e publikimit nga ana e Shehit e dosjes që e inkriminon ministrin aktual në aferat e mëparshme dhe aktuale.

Rama: Kanë nisur negociatat. Vasili: Nuk ka ende emra konkretë

Kandidati i majtë, konsulta me aleatët
S
ocialistët dhe aleatët e tyre të opozitës nuk kanë ende një emër kandidati për deputet në zonën nr.31 në Tiarën. Burime pranë PS-së bëjnë të ditur se ende nuk ka asnjë propozim zyrtar për këtë, edhe pse nga e djathta kanë filluar të dalin emrat e parë. Kryetari i PS-së Edi Rama tha para pak ditësh se për këtë do të diskutohet edhe me aleatët e koalicionit opozitar, por duket se diskutimi do të fillojë në ditët e fundit të muajit gusht, kur të kthehen nga pushimet edhe drejtuesit e këtare partive. ‘Pa asnjë dyshim, do të jetë një emër i konsultuar me partitë e opozitës dhe me qytetarët e zonës. Konsultimi ka filluar’, deklaroi Rama para pak ditëve. Por të pyetur nga EDI RAMA ‘Pa asnjë dyshim, do të jetë një emër i konsultuar me partitë e opozitës dhe me qytetarët e zonës. Konsultimi ka filluar’, deklaroi Rama para pak ditëve në lidhje me përcaktimin e kandidatit për deputet në zonën 31, në Tiranë. PETRIT VASILI Sekrtetari i Përgjithshëm i LSI-së Petrit Vasili bëri të ditur se ende nuk është diskutuar asgjë në lidhje me faktin se me ç’emër do të konkurohet në zonën nr.31 në Tiranë, ku ishte deputet Presidenti Bamir Topi.

‘Gazeta’ përfaqësues të partive aleate thanë se ende nuk është diskutuar asgjë rreth këtij problemi. Për zonën nr.31 deri më tani ishte përfolur emri i Erion Veliajt, i cili deri tani ishte Drejtor Ekzekutiv i lëvizjes ‘Mjaft’, por ky i fundit e mohoi një

fakt të tillë. Ende nuk ëhstë përfolur asnjë emër tjetër, për zonën e cila mbeti pa deputet, me zgjedhjen e Bamir Topit në krye të shtetit shqiptar. Në zgjedhjet e fundit, përballë Topit PS kandidoi Mimi Kodhelin, por mendohet që e njajta

kandidatyrë të provohet disa herë, edhe pse ajo u vlerësua si më e gjetura në zgjedhjet e 3 korrikut 2005, e propozuar nga Fatos Nano. Ndërkohë as nga LSI nuk ka ndonjë emër për këtë zonë. Madje as kjo e fundit duket nuk e ka marrë

nsimën të bëjë ndonjë propozim pa nisur diskutimin me PS-në. Sekrtetari i Përgjithshëm i LSI-së Petrit Vasili bëri të ditur se ende nuk është diskutuar asgjë në lidhje me këtë çështje, por edhe vetë LSI nuk ka ndonjë emër.

E premte, 10 Gusht 2007

POLITIKE- 5

Arben Imami Dashamir Shehi Murat Basha
Arben Imami është i fundmit nga demokratët që ka shprehur interesa për të kandiduar në zonën 31 të kryeqytetit. Përveç tij, përfliten edhe emrat e Gent Strazimirit dhe Arben Xhikut. Ky i fundit mund të ketë mbështetjen e demokratëve të kësaj zone, pasi është kryetar i nëndegës 31 të PD-së në kryeqytet. Por ajo që do të vendosë për këtë zonë do të jetë mbledhja e kryesisë së PD-së, e cila ende nuk është lajmëruar se do të mblidhet për këtë çështje, pasi pret dekretin e Topit President. Menjëherë sapo Topi u zgjodh President, ishte Dashamir Shehi, kryetar i LZHK-së, i cili bëri një kërkesë publike, pastaj edhe zyrtare në PD për të qenë ai kandidat për deputet në zonën zgjedhore 31. Por mbështetja zyrtare e PD-së ka munguar, madje edhe aleatët nuk kanë qenë shumë entuziastë për këtë emër. Por gjithsesi, Shehi ka deklaruar se do të kandidojë, pavarësisht se çfarë vendimi zyrtar do të marrin demokratët. Nënkryetari i PLL-së, Murat Basha, i shtohet listës së gjatë të kandidaturave nga e djathta, i cili pretendon kandidimin në zonën 31 të kryeqytetit. Dalja e tij ndodhi menjëherë pas vendimit të Shehit për të mos u tërhequr nga kandidimi për deputet në Tiranë, madje dhe pas përplasjeve që patën Shehi me Mediun për këtë çështje. Ai thekson se do të ishte e mirë që koalicioni të zgjedhë kandidaturën më të mirë që siguron vota në zgjedhjet e pjesshme.

Shefi i organizimit Flamur Noka deklaron se kandidati për deputet i përket demokratëve

PD kundër aleatëve: Zona 31, e jona
“Nuk kemi arsye t’ia lëshojmë zonën aleatëve brenda apo jashtë koalicionit”
GILMANA BUSHATI

K

andidatura për zonën zgjedhore 31 do të jetë vetëm e Partisë Demokratike. Kjo parti ka vendosur se këtë zonë, që njihet si zonë e demokratëve, nuk do t’ua lëshojë aleatëve, parlamentarë apo jo, duke rrëzuar shpresat e Dashamir Shehit për një përgjigje pozitive në lidhje me kandidaturën e tij në këtë zonë. Duket se me këtë vendim të PD-së, kjo zonë do të jetë më tepër një përplasje mes kandidaturave të djathta, sesa garë mes të djathtëve dhe të majtëve. Këtë qëndrim e bëri të ditur dje sekretari organizativ i PD-së, aktualisht një nga funksionarët e vetëm në punë në këtë parti, Flamur Noka. “Kandidatura do të jetë vetëm e jona, zona zgjedhore 31 në kryeqytet njihet si zonë e demokratëve, kështu që nuk kemi asnjë arsye për ta lëshuar atë aleatëve, qoftë të koalicionit parlamentar, apo jashtë tij”, - deklaroi dje ai. Ai nuk komentoi qëndrimet e fundit të Shehit, apo deklaratën e Murat Bashës, nënkryetarit të PLL-së, por shtoi se demokratët kanë respekt për pjesëtarët e koalicionit, por vendimi i PDsë është që në këtë zonë do

Bastioni
Partia Demokratike u shpreh dje se zonë 31 është historikisht bastion i saj, kështu që nuk ka asnjë arsye për t’ia lëshuar aleatëve të maxhorancës parlamentare, apo asaj jashtë saj. Sekretari organizativ i PD-së, konfirmon zyrtarisht këtë qëndrim të demokratëve lidhur me këtë çështje.
Flamur Noka

Dashi i LSI mori 8.2 përqind

Më 2005, Topi mori 3.600 vota më shumë se Kodheli
B
amir Topi, në zgjedhjet Dashi i LSI-së, i cili mori e fundit parlamentare të vetëm 8.20 për qind të vo3 korrikut 2005, u shpall tave. Në zgjedhjet e 2005, në fitues me 9.756 vota, me këtë zonë morën pjesë 18.286 rreth 3.600 vota më shumë votues, nga 38.472 që ishin se kandidatura e së majtës, të regjistruar dhe pjesëmarqë atëherë ishte rja në votim ishnënkryetarja e te në nivel të Bashkisë së BAMIR TOPI kënaqshëm, kryeqytetit, Mimi në zgjedhjet e 48.24 për qind të 2005 fitoi me 3.600 votuesve. Zona Kodheli. Para zgjedhjeve të 3 ko- vota më shumë se zgjedhore 31, rrikut, mendohej kandidatja edhe pse ka ndryse gara mes Topit socialiste, Mimi shuar format dhe Kodhelit nuk Kodheli. Me 9.756 vazhdon të mbemund të ishte e le- vota të marra në tet një bastion i htë, por në fund zonën zgjedhore demokratëve, dhe rezultati ishte 31, ai renditet ndër tashmë kjo 53.35 për qind për vendet e para në mbështetje është listën e deputetëve rritur pasi depuTopin dhe 33.36 për qind për Kod- demokratë të teti i kësaj zone, helin. Në këtë zonë zgjedhur para dy Topi, u zgjodh kandidat potencial viteve. President i Reishte dhe Ilir publikës.

të jetë një kandidat i PD-së dhe i asnjë partie tjetër. Funksionari i demokratëve shtoi më tej se gjithçka po punohet pikërisht në këtë kuadër dhe nuk shprehu se kjo zonë mund t’i lihet ndonjë aleati që ka nevojë për një deputet më tepër në legjislaturën e ardhshme. Noka bëri të qartë dje se për momentin kjo parti ende nuk ka shpallur një kandidaturë për këtë zonë, pasi kandidaturat janë duke u mbledhur dhe më pas për t’u përzgjedhur se cila do të jetë kandidatura që të sigurojë fitoren, ndoshta në nivelet që arriti Topi në vitin 2005. Burimet në PD,

bëjnë të ditur se Berisha po përpunon disa kandidatë, por s’ka bërë të ditur emrat, përveç të vetëshpallurit Arben Imami, që synon këtë zonë si dhe postin e sekretarit të përgjithshëm, që tani për tani mbahet nga Ritvan Bode. Gjithashtu, përfliten Gent Strazimiri, zëvendësministri i Brendshëm dhe Arben Xhiku. Ky i fundit aktualisht është kryetari i nëndegës së PD-së i zonës zgjedhore 31. Duket se Berisha do ta ketë të vështirë të vendosë mes këtyre tre emrave, pasi Xhiku mund të jetë kandidati më i zgjedhur për të marrë vota në këtë zonë,

të cilën e njeh shumë mirë. Madje, demokratët e kësaj zone zgjedhore i kanë sugjeruar drejtuesve dhe funksionarëve të partisë në qendër që në këtë zonë duhet një kandidaturë sa më e afërt me banorët e kësaj zone. Por nëse nuk vendoset Xhiku, atëherë, mes kandidaturave të përfolura, ata mund të mbështesin edhe Dash Shehin, pasi njihet si tiranas i vjetër. Debati që ka filluar pritet të përfundojë në momentin që Presidenti aktual, Bamir Topi, të firmosë dekretin për mbajtjen e zgjedhjeve të pjesshme në këtë zonë.

6 - POLITIKE

E premte, 10 Gusht 2007

Kryeministri akuzon Putinin, Tadiçin dhe Koshtunicën

Kosova, Berisha sulmon Rusinë “perandorake”
“Ka arsye imperiale që po bllokon OKB”
ryeministri Berisha, në një intervistë dhënë “Zërit të Amerikës”, ishte i ashpër me qëndrimin që po mban Rusia për çështjen e Kosovës. Sipas tij, Rusia nuk ka arsye të tjera, përveç atyre “imperiale”. “Rusia po e bllokon një rezolutë të Këshillit të Sigurimit për arsyet e veta imperiale dhe për asnjë arsye tjetër”, - shprehet Berisha në mes të tjerave në këtë intervistë. Më tej, Kryeministri është shprehur se Beogradi aktualisht vazhdon të këmbëngulë te doktrina e “Serbisë së Madhe” dhe ajo s’është asgjë tjetër, vetëm pasqyrim i politikave të ish-diktatorit Millosheviç. “Shikoni Beogradin. Çfarë është ai sot? Është doktrina Millosheviç pa forcë. Koshtunica dhe Tadiç nuk po kërcënojnë të përdorin ushtrinë, nuk po përqendrohen tek ushtria. Por ata po ruajnë të njëjtat parime të Serbisë së Madhe”, thekson Berisha në këtë intervistë. Kryeministri Berisha paralajmëron kundër ndarjes së Kosovës dhe thotë se një shtet serb në pjesën veriore nuk është zgjidhja për serbët e atjeshëm. “Është e rrezikshme, - thotë ai, - të ndryshosh kufijtë ekzistues, pasi kjo do të nxiste kërkesa për autonomi etnike në rajone të tjera, bile edhe brenda vet Serbisë”. “Unë e di për shembull se ka më shumë shqiptarë në Serbinë jugore, sesa ka serbë në Kosovën veriore. Ka më shumë boshnjakë në Sanxhak, sesa serbë në Kosovën veriore. Mendoj se ruajtja e kufijve ndërkombëtarë është e vetmja rrugë”, - deklaroi në këtë intervistë dhënë për radion “Zëri i Amerikës”. Kryeministri ka deklaruar se ka rëndësi vendimtare, që politikanët shqiptarë në Kosovë t’i shtrijnë dorën pakicës serbe dhe t’i bindin ata se në një Kosovë të pavarur nuk do të jenë të rrezikuar, por do të kenë një të ardhme të sigurt. Ky reagim i Berishës vjen menjëherë pas deklaratës së Ministrisë së Jashtme serbe, në të cilën bëhet i ditur qëndrimi kundër deklaratës së Pres-

K

identit të Shqipërisë, Bamir Topi, për “pavarësi të Kosovës, si i vetmi status përfundimtar”. Me një gjuhë të ashpër, diplomacia serbe e konsideron si të pa-

pranueshme deklaratën e Topit, madje ndjen se kjo mbështetje e Tiranës zyrtare vjen nga dëshira për krijimin e një “Shqipërie të Madhe”. Por në deklaratën

e Topit, të bërë gjatë takimit të tij me Presidentin e Kosovës, Sejdiu, është shprehur qëndrimi i kahershëm i Shqipërisë, i mbështetur edhe nga SHBA-ja, që statusi përfundimtar i Kosovës të jetë pavarësia.

QENDRIMET E BERISHES
• Rusia bllokon rezolutën për Kosovën, për qëllime imperiale • Politika e Beogradit është pasqyrim i politikave të Millosheviçit • Shikoni Beogradin. Çfarë është ai sot? Është doktrina Millosheviç pa forcë • Koshtunica e Tadiç ruajnë parimet e Serbisë së Madhe • Do të ruhen kufijtë ndërkombëtarë

Kreu i PAD thotë se nuk drejton një parti të majtë

Ceka vazhdon reflektimin, nuk mohon futjen në qeveri
Kryetari i PAD-së, Neritan Ceka nuk mohoi lajmet e fundit të mediave, që flasin për një kalim të tij në koalicionin qeveritar. Ai nuk i ka komentuar shumë këto lajme, por gjithsesi e ka lënë të hapur këtë mundësi, që do të thotë dhe një hyrje të tij në qeverinë e Berishës. “Ne nuk jemi parti e majtë”, ka deklaruar Ceka. Kohët e fundit flitet shpesh për ndryshime qeveritare në shtator. Ndërsa aleatët e Berishës, janë shprehur se këtë punë e vendos Kryeministri, por nuk kanë shprehur entuziazëm për këto ndryshime. Pjesëtarë të maxcionin qeveritar dhe përfshirjen të kryetarit apo të një funksionari tjetër të kësaj partie në qeveri, me një post ministror. Ky ndryshim diktohet kryesisht nga kontributi që dha Neritan Ceka gjatë zgjedhjes së Presidentit të Republikës, ku ai hyri në garën presidenciale vetëm për ta bërë atë një garë kushtetuese. Në raundin e tretë kur ai hyri në garë, mori plot 32 vota, ndërsa në të katërtin, ai mori vetëm pesë vota, ndërsa 85 të tjerat ishin për kandidatin Bamir Topi, që u zgjodh President. Të gjithë e kanë vlerësuar pozitivisht këtë lëvizje të Cekës.

Serbia kundër Topit
Ministria e Jashtme serbe reagoi dy ditë më parë kundër deklaratave të Presidentit Bamir Topi. “Këto deklarata janë atentat ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të një shteti demokratik, i cili është anëtar i OKB-së dhe kufijtë e të cilit njihen ndërkombëtarisht”. Deklarata të tilla, sipas zyrtarëve serbë, nuk kontribuojnë në konsolidimin e raporteve të fqinjësisë së mirë, as në “çimentimin e këtij stabiliteti, për të cilin rajoni i Ballkanit ka shumë nevojë.

Neritan Ceka

horancës kanë lënë të kuptohet se ndryshimet do të bëhen vetëm në kuadër të zgjerimit të koalicionit qeveritar me një parti të re. Dhe të gjithë flasin për një mundësi të hyrjes së PAD-së në koali-

Majlinda Bregu nënshkruan kontratat me Helmut Lohan

Kritikat e Berishës, Europa trajnon specialistët e Integrimit
417 mijë euro është vlera e dy kontratave në mbështetje të zbatimit të Programeve të Bashkëpunimit Ndërkufitar, që ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu nënshkroi dje me shefin e delegacionit të Komisionit Europian në Tiranë, Helmuth Lohan. Sipas Bregut, njëra kontratë për asistencë teknike prej 201 mijë eurosh, do t’u mundësojë specialistëve të Ministrisë së Integrimit si dhe stafit të përfituesve të projekteve të bashkëpunimit ndërkufitar, që të marrin pjesë në takime me grupe interesi shqiptare e të huaja dhe të përfitojnë nga aktivitete trajnuese. Ndërsa kontrata tjetër prej 216 mijë eurosh, do të bashkëfinancojë kontributin e kësaj ministrie për një projekt të përbashkët me Qendrën Helene për Zhvillim dhe Novacion, për krijimin e Akademisë Europiane në Vlorë dhe Janinë. Menjëherë pas ceremonisë së nënshkrimit të këtyre dy kontratave, Bregu vlerësoi si mjaft pozitive nënshkrimin e këtyre kontratave, pasi do të ndihmojnë në programet e bashkëpunimit ndërkufitar, adresojnë çështje të përbashkëta që lindin nga afërsia e shteteve, si për shembull zhvillimi social dhe ekonomik në zonat kufitare, bashkimi i përpjekjeve për të ruajtur mjedisin dhe shëndetin publik, parandalimi dhe lufta kundër krimit të organizuar, sigurimi i kufijve dhe promovimi i aktiviteteve të përbashkëta të komuniteteve lokale. Nga ana e tij, Lohan theksoi se këto programe trajtojnë çështje të përbashkëta që lindin si pasojë e fqinjë-

sisë mes vendeve, si zhvillimi social dhe ekonomik në zonat kufitare. “Tenderat për thirrje projektesh nën programin IPA, pritet të hapen nga viti 2008 e në vazhdim. Programi IPA i bashkëpunimit ndërkufitar në Shqipëri, do të përfshijë pro-

grame nga të cilat përfitojnë rajonet kufitare me Shqipërinë si: Greqia, rajoni i Adriatikut, Mali i Zi, ishRepublika Jugosllave e Maqedonisë dhe Kosova”, tha dje Lohan, i cili vlerësoi këtë nivel bashkëpunimi me Shqipërinë.

E premte, 10 Gusht 2007

POLITIKE - 7

E MAJTA
OBJEKTIVI
Komisionet e Asamblesë Kombëtare do të paraqesin në kryesi draftet për çdo problem

PS, në nëntor gati programi qeverisës
Ekspertë të laburistëve anglezë dhe PASOK-ut do të asistojnë projektin
Darina TANUSHI

P

S pritet të ketë në nën tor të këtij viti pro gramin e ri politik të saj, që do të jetë edhe programi qeverisës. Burime nga kjo parti bënë të ditur se në fund të gushtit do të fillojë punë për hartimin e dokumentit të ri politik. Vetë kryetari i PS-së, Edi Rama do të nisë në muajin shtator turin në bazën e partisë, ku edhe do të shpalosë një nga një detaje të këtij programi. Dokumenti politik do të nisë të hartohet fillimisht nga ekspertët brenda partisë, të cilët do të jenë pjesë të komisioneve që do të ngrihen si pjesë e Asamblesë Kombëtare. Këto komisione do të kenë të njëjtën ndarje si ajo e komisioneve parlamentare. Secili prej tyre do të merret me atë pjesë të programit, sipas fushës që i takon si; arsim, ekonomi, kulturë, siguri kombëtare, çështje ligjore, bujqësi, etj. Por në një fazë të dytë, gjatë turit në bazë të kryetarit të partisë Rama, do të organizohen edhe tryeza të veçanta për çdo fushë, me ekspertë nga shoqëria civile, për të thithur prej tyre mendimet që do të pasurojnë programin politik e qeverisës të PS-së. Pak kohë më parë, kryetari socialist, Edi Rama deklaroi se në hartimin e programit të ri politik të PS-së do të ndihmojnë edhe ekspertë nga partitë simotra jashtë vendit. Kështu, ndihmë pritet nga PASOK-u i Greqisë, laburistët anglezë, por edhe nga të majtët hungarezë, italianë, etj. Megjithëse ka kohë që është lancuar një gjë e tillë, ende nuk ka një bashkëpunim me këto parti për programin e PS-së. Ashtu siç edhe e ka deklaruar më parë, programi i ri politik që do të jetë edhe programi i qeverisjes së ardhshme që PS-ja mendon të drejtojë pasi të fitojë zgjedhjet e përgjithshme, do të ketë si piketa kryesore politika të reja sociale dhe ekonomike, të cilat tashmë do të synojnë sipas socialistëve, nxjerrjen e vendit nga krizat e njëpasnjëshme. Edhe pak ditë më parë, zëdhënësja e PS-së Mimi Kodheli ka sqaruar se “PS-

PROGRAMI I RI I PS
• Për një ekonomi me dimensione humane, në përkrahje të biznesit të vogël e të mesëm • E drejta e punës dhe mbrojtja e saj, strehimi, sigurimet shoqërore, politika shëndetësore të reja dhe në përkrahje të popullatës • Arsim më profesional. Zhvillim dhe mbështetje më e madhe për kulturën, shkencën, artet e sportet. • Parandalimi i disa plagëve sociale të qytetërimit të sotëm • Mbrojtja e Mjedisit • Çështja themelore kombëtare • Qëndrimi ndaj minoriteteve • Sigurimi dhe mbrojtja e vendit • Integrimi europian dhe euroatlantik i Shqipërisë • Politika ndërkombëtare e paqes

Ndihmë pritet nga PASOK-u i Greqisë, laburistët anglezë, por edhe nga të majtët hungarezë, italianë, etj.
ja do të fillojë punën e saj me bazën dhe simpatizantët e saj, si dhe me të gjithë qytetarët të cilët kanë besim në projektin e madh të PS-së në të ardhmen, nga Veriu në Jug”. Ende nuk ka filluar të hartohet programi i ri, por gjithçka që do të shkruhet në këtë dokument, do të jetë e konsultuar mirë. Muaj më parë, kur opozita dhe vet PS-ja po përgatiteshin për zgjedhje të parakohshme, kryetari Rama filloi të shpaloste një e nga një disa prej pjesëve të programit që kishin të bënin me gjendjen e arsimit, zhvillimin e ekonomisë, bujqësinë, politikat socialiste e veçanërisht trajtimin e shtresave në nevojë dhe moshën e tretë.

NJOFTIM PUBLIK
Për Afishimin e Regjistrimit Fillestar të Pasurive të Paluajtshme (Bazuar në Ligjin Nr. 7843, datë 13.7.1994 “Për Regjistrimin e Pasurive të Paluajtshme”, i amenduar) Zyra Qendrore e Regjistimit të Pasurive të Paluajtshme njofton se Afishimi Publik i Regjistrimit Fillestar të Pasurive të Paluajtshme do të bëhet në Zonat Kadastrale të publikuara si më poshtë. Periudha e Afishimit Publik do të fillojë në datat e publikuara më poshtë dhe do të vazhdojë 45 ditë kalendarike. Të gjitha subjektet private dhe shtetërore që kanë të drejta pronësie ose të drejta të tjera reale mbi pasuritë e paluajtshme në zonën kadastrale përkatëse, janë të ftuar të vijnë dhe të verifikojnë Regjistrimin Fillestar të pasurive të tyre. Nëse pronari (si dhe personat që kanë interesa të tjera mbi pasurinë) është dakord me të dhënat e regjistrimit të pasurisë së tij ai/ajo duhet ta konfirmojnë regjistrimin në listat përkatëse. Nëse pronari (si dhe personat që kanë interesa të tjera mbi pasurinë) ka pretendime se regjistrimi i pasurisë së paluajtshme është i gabuar ose nuk është i plotë ose mungon, atëhere ai/ajo menjëherë duhet informojë në Zyrën Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme dhe të dorëzojë aty dokumentacionin mbështetës për sa i përket Pasurisë. Të gjitha pretendimet do të shqyrtohen dhe do të paraqiten në listat e afishuara brenda periudhës së Afishimit Publik. Procesi i Regjistrimit Fillestar është FALAS PER TE GJITHE PERSONAT QE KANE TE DREJTA MBI PASURITE E PALUAJTSHME. Regjistrimi Fillestar Sistematik i Pasurive që ndodhen në zonën(at) kadastrale të paraqitura në listën e mëposhtëme është mbështetur nga projekti i zbatuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri me fonde të siguruara nga Qeveria Finlandeze.

sh-deputeti i PS-së, Paulin Sterkaj shprehet se ka mbështetjen e elektoratit të Malësisë së Madhe, ndërsa i cilëson deklaratat e disa prej drejtuesve lokalë të PS-së, si të përgatitura nga Edi Rama. Në një reagim për mediat, Sterkaj shprehte se në shtator do ta njohë opinionin publik se si e njeh ai Edi Ramën. “Deklaratat që janë bërë nga ndonjë individ apo kryetar dege në lidhje me mua, nuk gëzojnë mbështetjen e elektoratit dhe bazës së Partisë Socialiste. Ato janë deklarata të përgatitura nga kryetari i PSSH-së, Edi Rama, pavarësisht se kush vihet në rolin e lexuesit”, - u shpreh dje Sterkaj, një ditë pas deklaratës së 6 kryetarëve të PS-së në Malësinë e Madhe. “Vendimi dhe veprimi për të hyrë në seancën plenare ku u zgjodh Presidenti ka gjetur mirëkuptim jo vetëm nga Malësia e Madhe, por në të gjithë Shqipërinë”, - tha Sterkaj.

I

Sterkaj: Do të nxjerr të palarat e Ramës

8 - EKONOMI

E premte, 10 Gusht 2007

SITUATA ENERGJETIKE
ANKESAT

BIZNESI I VOGEL - Nuk do të shlyejmë më detyrimet tatimore, në rast se situata vazhdon gjithë gushtin

Situata e furnizimit me energji elektrike rrit koston për sektorin privat

7
LEKË Është tarifa që duhet të paguajë një konsumator shqiptar për çdo kilovatorë energji elektrike të konsumuar. Ky çmim është vendosur që në fillim të vitit në vazhdim nga ana e Entit Rregullator

Bregasi: Dëmet e biznesit, 15 mln euro në muaj
Genc KONDI

L

8,4
LEKË Parashikohet të bëhet, sipas kërkesës së Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare, tarifa e re e energjisë elektrike. Deri tani, ka patur njoftime kontradiktore lidhur me rritjen e çmimit

3
HERË Rezulton të jetë rritur, sipas raportit më të fundit të Fondit Monetar Ndërkombëtar, çmimi i energjisë elektrike në tregun rajonalk ballkanik, ku ka ndikuar edhe thatësira e jashtëzakonshme

logariten në plot 15 milionë euro çdo muaj kostot shtesë, që detyrohet të paguajë biznesi shqiptar për të përballuar, me forcat e veta, krizën aktuale energjetike. Sektori privat i ekonomisë së vendit ka plot tre muaj që po shkon me shpejtësi drejt një kolapsi financiar, të panjohur më parë nga ndërprerjet e mëdha të energjisë elektrike. Sipas biznesmenit Luan Bregasi, nga një llogari e thjeshtë, që është bërë nga Dhoma e Tregtisë Tiranë, biznesi në të gjithë vendin humb mesatarisht, çdo ditë, nga mungesa e energjisë elektrike, afërsisht 500 mijë euro, si pasojë e humbjeve në prodhim, prishjes së artikujve ushqimorë apo kostos shtesë për naftën e gjeneratorëve. Humbjet më të mëdha llogariten për bizneset e mëdha të prodhimit dhe shërbimeve. Ndërmarrja e shpëndarjes duket se e ka përqendruar vëmendjen në furnizimin më të rregullt vetëm në aksin industrial, përgjatë autostradës Tiranë-Durrës. Ndërsa, mjaft problematike paraqitet situata në bizneset e shpërndara, kryesisht, në periferi të kryeqytetit, si dhe ato që ndodhen nëpër lagje.

Ndërsa tregtarët e vegjël në kryeqytet paralajmërojnë se nuk do të shlyejnë më detyrimet tatimore, nëse do të jenë të kushtëzuar nga situata energjetike edhe gjatë muajit gusht. Të pyetur nga

Gazeta, shumë prej tyre thonë se shpenzimet që bëjnë për të mbajtur në funksion gjeneratorët janë tepër të larta. Këto shpenzime janë të ndjeshme sidomos për atë kategori biznesi të vogël që

ushtron aktivitet në mjedise me qira. Burime nga Bashkia e kryeqytetit pohojnë se “shumë prej bizneseve të vogla janë në prag falimentimi, pasi situata ka ndikuar në uljen e prodhimit dhe volumit të tregtisë, pakësimin e fuqisë punëtore” etj. “Në fund të muajit duhet të paguaj 400 mijë lekë të vjetra qira, por tani nuk arrij ta siguroj këtë detyrim”, shprehet një tregtar te Tirana e Re. “Jam i detyruar të përdor gjeneratorin, por jo më shumë se dy orë, se i bie që të punoj vetëm për të nxjerrë naftën e tij”, thotë ai. Kufizimet 4-6 orë në ditë kanë krijuar një kolaps të vërtetë edhe për atë pjesë të biznesit që konservon produkte ushqimore në kushte frigoriferike. Përballë situatës së krizës energjetike në të cilën ndodhet sot vendi ynë, biznesi i kërkon qeverisë një sërë lehtësirash për të përballuar koston në rritje të prodhimit, një nga të cilat është rimbursimi i karburanteve. Kjo, pasi janë shtuar shumë kostot e prodhimit në një kohë që, me hyrjen në fuqi të MSA-së, konkurrenca europiane është bërë mjaft e ndjeshme. Aktualisht, Shqipëria importon rreth 9 milionë kilovatorë në ditë energji, kurse konsumi ditor llogaritet sa në dimër.

ENERGJETIKA Genc Ruli paralajmëroi një sërë masa emergjence si reduktimi i orarit zyrtar të administratës shtetërore, bashkëpunimi me bizneset për të ulur në këtë periudhë përdorimin e energjisë,etj

FINANCAT Për herë të parë, më 12 korrik, ministri i Financave, Ridvan Bode, la të kuptohej se rritja e çmimit të energjisë elektrike është e pashmangshme, përsa kohë që kriza godet buxhetin e shtetit

PS, akuza qeverisë për korrupsion në tenderat e energjisë

K

33
PËRQIND Është rritur kohët e fundit çmimi i artikullit ushqimor, më të pranishëm në tryezat e shqiptarëve, bukës. Prodhuesit kanë paralajmëruar rritje të mëtejshme, ndoshta deri në 100 lekë/copë

a lëshuar dje akuza të fuqishme kundër qeverisë dhe ministrit të Energjetikës sekretari i PS për programin politik dhe deputet i kësaj partie, Andis Harasani. Ai i ka bërë thirrje qeverisë të hapë tryezën e menaxhimit të krizës energjitike me pjesëmarrjen e ekspertëve të të gjitha forcave politike e të shoqërisë civile. Kjo tryezë është i vetmi mekanizëm që do të kompensonte sadopak paaftësinë e plotë të këtij kabineti qeveritar për të administruar një krizë që prej dy vjetësh e paralajmërojmë si shprehje të një sëmundjeje që vjen

Harasani: Berisha të shkarkojë Rulin. Tallet me shqiptarët!
edhe më dëshpërues terrin që ka rënë në të gjithë Shqipërinë është fakti se kjo krizë ka edhe një komponente tjetër përveç asaj të paaftësisë. Që është komponentja e një korrupsioni, po aq të madh sa edhe vetë kriza, tha ishdrejtori i KESH. Ne jemi gati t’i vëmë qeverisë në dispozicion të gjithë ekspertizën tonë për ta zbutur sadopak këtë situatë errësire të paparë në asnjë vend të botës së elektrifikuar. Për momentin, shkarkimi i ministrit Ruli do të ishte minimumi moral që kryeministri duhet të marrë përsipër në rast se nuk do të pranojë që përveçse nuk është në gjendje të zgjidhë krizën dhe është i zhytur në korrupsionin e tenderave të energjisë, ai edhe po tallet me shqiptarët.

KESH Deri tani, KESH ka ndërmarrë një numër reformash, ndërkohë që qeveria ka akorduar edhe 50 milionë dollarë financim për Korporatën, por çmimi i energjisë nga importi rritet me shpejtësi

vetëm duke u rënduar dhe që mund ta çojë Shqipërinë në kolaps, tha ai. Ajo që e bën

FMN Në raportin e datës 18 korrik, Fondi Monetar konstaton se performanca e kompanisë ka ardhur në rënie. Arkëtimet janë ulur nën nivelin 50% e mundësive gjatë vitit 2006 dhe prodhimi do të jetë 30% më pak

E premte, 10 Gusht 2007

SOCIALE - 9

Rektori i Politeknikut: Pranimet në universitet, relativisht të larta, s’kemi auditore

Universitetet, të kënaqura nga kuotat
Rrokaj dhe Kule: Kuotat janë në parametra realistë
Ermelinda HOXHAJ

M

e.hoxhaj@gazetashqiptare.com

iratimi i kuotave të reja nga qeveria ka gjetur edhe mbështetjen e rektorëve dhe dekanëve të fakulteteve të ndryshme, ku sipas tyre, këto kuota janë në përputhje me propozimet e tyre. Universitetet mbeten të kënaqura nga numri i studentëve që do të pranohen për vitin akademik 2007-2008. Rektori i Universitetit të Tiranë i ka cilësuar këto kuota realiste, duke theksuar se janë marrë parasysh propozimet e universiteteve. Por nuk ka lënë mënjanë dhe kërkesën që i ka bërë Ministrisë së Arsimit në lidhje me rritjen e numrit të pedagogëve, si dhe në lidhje me zgjerimin e ambienteve të Universitetit të Tiranës. Ndër të tjera, Rrokaj ka shpjeguar se “ne jemi të vetëdijshëm që këto kërkesa nuk do të plotësohen të gjitha, pasi është e vështirë, por të paktën të ndërtohet një

SHEZAI RROKAJ Kuotat, të cilat janë miratuar një ditë më parë nga qeveria, janë në parametrat e propozimeve që i janë bërë Ministrisë së Arsimit dhe sipas rektorit Shezai Rrokaj, janë realiste dhe të përballueshme për UT-në DHORI KULE Kuotat e përcaktuara nga qeveria janë në përputhje me kërkesat e Ekonomikut dhe shtesat për Filialin e Sarandës. Problem janë vetëm shtesa në stafin pedagogjik, e cila duhet të miratohet së shpejti nga qeveria PËRPARIM HOXHA Në propozimet tona, numri i kërkuar ka qenë 1000 studentë, ndërkohë që janë miratuar 1470 kuota, pra një numër relativisht i madh, duke marrë parasysh mungesën e bazës materiale si auditorët dhe stafi pedagogjik istrisë së Arsimit për të rritur numrin e pedagogëve, të cilët janë të paktë në numër, sidomos pas shtimit të kuotave për këtë vit akademik. “Edhe pse nuk kemi degë të hapura, me përjashtim të një dege, numri i kuotave të pranimit është shumë i lartë, që do të duhet të zhvillohet mësimi me turne, por me këtë krizë energjetike që kemi, do të përballemi me shume probleme”, - ka deklaruar Hoxha.

plan për të përmirësuar gjendjen”. Ndër të tjera, Rrokaj ka shpjeguar se 4.840 studentët, të cilëve do t’u hapen dyert për të studiuar në Universitetin e Tiranës, është një shifër e pranueshme për universitetin dhe se është në përputhje me kërkesat që i kanë bërë Ministrisë së Arsimit në propozimet e tyre. Gjithashtu, i kënaqur nga kuotat ka qenë dhe dekani i Fakultetit të Ekonomisë, Dhori Kule, pasi sipas tij, kuotat kanë qenë në përputhje të plotë me

propozimet që ka pasur fakulteti që ai drejton. I vetmi problem që Kule ka si dekan i Fakultetit të Ekonomisë janë shtesat e pedagogëve, ku sipas tij, Ekonomiku ka një nevojë imediate për 80 pedagogë shtesë. “Qeveria duhet të miratojë edhe shtesën e pedagogëve, për të ulur në këtë mënyrë mbingarkesën e pedagogëve të brendshëm, duke bërë një rritje të numrit të pedagogëve të jashtëm deri në 80 të tillë”, - ka deklaruar Kule. Kuotat e prani-

meve në universitet janë cilësuar relativisht të larta nga rektori i Universitetit Politeknik, Përparim Hoxha. Në propozimet tona, numri i kërkuar ka qenë 1000 studentë, ndërkohë që janë miratuar 1.470 kuota, pra një numër relativisht i madh, duke marrë parasysh mungesën e bazës materiale siç janë auditorët që mungojnë dhe stafi pedagogjik”. Por sipas tij, këto kuota janë vendosur nga qeveria dhe është e kotë që të kontestohen, por do t’i bëjnë kërkesë Min-

Pritet terminal i ri për pasagjerët

REPUBLIKA E SHQIPERISE
SHKOLLA E MAGJISTRATURES
Tel: (04) 363914/364943, Fax (04) 342328, Rr.”Elbasanit, (Prane) Fakulteti i Gjeologji Minierave Tirane. E-mail:info@magjistratura.edu.al; www.magjistratura.edu.al

Andrea Gebbeken, drejtore e re e Aeroportit

NJOFTIM
Njoftohen të gjithë të interesuarit, për të vazhduar Shkollën e Magjistraturës, se: Numri i kandidatëve për magjistratë (profili prokuror) që do të ndjekin Shkollën e Magjistraturës për periudhën 2007-2010 do të jetë 10 vende. Konkursi i pranimit të kandidatëve për magjistratë, (profili prokurorë), do të zhvillohet në datën 10 shtator 2007, ditën e hënë, ora 8.00, në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Rregjistrimet do të kryhen gjatë periudhës 15-30 gusht pranë sekretarisë mësimore të kësaj shkolle. Programi i pranimit përmban lëndët E Drejtë Civile dhe Tregëtare, E Drejtë Penale, E Drejtë e Proçedurës Civile, E Drejtë e Proçedurës Penale, E Drejtë Kushtetuese dhe E Drejtë Administrative. KANDIDATI DUHET TE PLOTESOJE KETO KUSHTE: 1. Të jetë diplomuar “Jurist”në një nga Universitetet brenda ose jashtë vendit. 2. Të ketë notë mesatare 8(tetë). 3. Të mos jetë i dënuar. KANDIDATI, PER RREGJISTRIM, DUHET TE PARAQESE KETO DOKUMENTA: 1. Rekomandim zyrtar nga vendi i punës ku ka punuar (në rast se ka punuar). 2. Dëshmi penaliteti. 3. Raport mjeko-ligjor. 4. Fotokopje e noterizuar e diplomës dhe çertifikatës së notave. 5. Kërkesën që dëshiron të vazhdojë Shkollën e Magjistraturës në profilin (prokuror). 6. Çertifikate personale me fotografi dhe një çertifikatë familjare. Tërheqja e programit (ku do të gjeni edhe listën e lëndëve që do të shërbejnë si bazë për testimin) bëhet pranë sekretarisë mësimore të Shkollës deri në datën 30 gusht. Ju bëjmë të ditur gjithashtu se në bazë të Ligjit Nr.9414 datë 20.05.2005 “Për disa shtesa dhe ndryshime në Ligjin Nr.8136 datë 31.07.1996”Për Shkollën e Magjistraturës në Republikën e Shqipërisë”, këtë vit konkursi do të zhvillohet vetëm me shkrim. Për të testuar jo vetëm njohuritë me karakter profesional, por edhe ato të kulturës së përgjithshme dhe të inteligjencës e të mënyrës së të shkruarit, teza do të përmbajë pyetje përshkruese, esse, teste të zakonshme inteligjence si dhe raste praktike. Për më tepër informacion vizitoni faqen tonë të internetit :www.magjistratura.edu.al ose kontaktoni me Shkollën e Magjistraturës me numër tel. 363914, 364943. Ju urojmë suksese! DREJTORIA E SHKOLLES

Përcillen në “Euroudhëtim” 30 studentët më të mirë

Andrea Gebbeken

D

uke filluar prej datës 1 gusht 2007, znj. Andrea Gebbek en është Drejtoreshë e Përgjithshme Ekzekutive e Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës (TIA). Ajo zëvendësoi Dr. Constantin von Alvensleben, i cili e përfundoi kontratën e tij me TIA-n. Znj. Gebbeken do të vazhdojë punën e suksesshme të Dr. von Alvensleben, duke mbajtur operacionet në standardet e tyre më të larta dhe duke përgatitur Aeroportin për zgjerimin e ardhshëm të terminalit të ri të pasagjerëve. Ajo ka një përvojë të gjatë në manaxhimin e aeroporteve të Dusseldorfit dhe Hamburgut, aty ku kompania HOCHTIEF AirPort ka aksionet e saj. “Ne jemi shumë të kënaqur me arritjet e TIA-s gjatë fazës së parë të Marrëveshjes së Koncensionit dhe me rritjen mbresëlënëse të çdo viti. Këto suksese janë rezultat i një drejtimi të shkëlqyer. Znj. Gebbeken ka punuar në pozicione të ndryshme për kompaninë HOCHTIEF AirPort për më tepër se dhjetë vjet. Ajo është përfshirë në projektin e TIA-s që në fillimet e tij”, - tha Dr. Reinhard Kalenda, kreu i Këshillit Administrativ të TIA-s. TIA aktualisht ofron shifra rekord trafiku pasagjerësh që nuk janë shënuar ndonjëherë në historinë e saj. Gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti, trafiku i pasagjerëve u rrit me 22% krahasuar me atë të gjysmës së parë të vitit 2006. Kjo rritje ka shumë arsye, por më kryesorja është infrakstruktura moderne dhe efikase e terminalit të ri. Drejtoresha e re e Përgjitshme Ekzekutive ka formim akademik në shkencat ekonomike dhe shoqërore.

L

ëvizja MJAFT zhvilloi një ceremoni për përcjelljen e 30 studentëve më të mirë shqiptarë të cilët në bazë të një projekti të titulluar “Euroudhëtim” do të kenë mundësi të vizitojnë brenda 30 ditëve këdo qytet europian. Ambasadori i sapoemëruar i Gjermanisë në Tiranë, z. Bernd Borchardt në fund të ceremonisë, u shpërndau studentëve biletat e trenit, me të cilat ata do të kenë mundësi të udhëtojnë falas në këdo qytet evropian që do të kenë dëshirë ta vizitojnë. Studentët do të udhëtojnë në 11 gusht, fillimisht në Berlin, ku do të marrin pjesë në një ceremoni zyrtare e më tej secili do të shpërndahet sipas itinerarit që ka zgjedhur vetë. Ky ishte dhe projekti i fundit i Erjon Veliajt në këtë lëvizje.

10 - REKLAME
REPUBBLICA ALBANESE
MINISTERO DELL’ECONOMIA, DEL COMMERCIO E DELL’ENERGIA
OST Sh.a. (Operatore Sistema Trasmissione)
Bulevardi “Marsel Kashen” Nr. 10 Tirana, Albania. Tel/Fax: +355 4 220812 E-mail: piu@ost.com.al

E premte, 10 Gusht 2007

REPUBLIKA E SHQIPERISE
MINISTRIA E EKONOMISE, TREGTISE DHE ENERGJETIKES
OST sh.a. (Operatori i Sistemit te Transmetimit)
Bulevardi “Marsel Kashen” Nr. 10 Tirane, Shqiperi. Tel/Fax: +355 4 220812 E-mail: piu@ost.com.al

AVVISO DI GARA
Oggetto: “Centro Nazionale di Dispaccio e Telecontrollo” Rif: PRPSEAISB/OST/PIU/CDT/01/07
Il Governo Albanese ha ricevuto un Credito dal Governo Italiano per il “Programma di Ristrutturazione e di Potenziamento del Sistema Elettrico Albanese per la suaintegrazione nel Sistema dei Balcani”. Parte del credito sarà utilizzata per la realizzazione di quanto in oggetto. Base d’asta pari a Euro 23.000.000, con criterio di aggiudicazione all’offerta più vantaggiosa. REQUISITI DI PARTECIPAZIONE: Aver realizzato, chiavi in mano, almeno un sistema di controllo SCADA/EMS (centro nazionale o regionale), di valore e dimensione analoghi a quello inoggetto; Avere un fatturato per forniture di componenti di sistemi di controllo, riferito agli ultimi 3 (tre) anni, non inferiore complessivamente a 15 (quindici) milioni di Euro; Avere un fatturato globale riferito agli ultimi 3 (tre) anni non inferiore a 50 (cinquanta) milioni di Euro . Le Imprese e/o le Associazioni Temporanee Italiane, interessate a partecipare alla gara possono ottenere una copia completa dei documenti di gara facendone richiesta scritta alla PIU/OST all’indirizzo sotto riportato e dietro il pagamento di Euro 500 (cinquecento) non rimborsabili, versando o trasferendo l’importo sul conto No OST-PIU 111107595030226 presso la Banca Union Bank - (swift: UNALALTR) a nome di PIU/OST, con tutte le spese a carico dell’ordinante. Una copia del bonifico deve essere mandata via fax alla PIU/OST, per evitare ogni ritardo nella consegna dei documenti di gara. Il bando di gara sarà pubblicato sulla Gazzetta Ufficiale della Repubblica Italiana – G.U.R.I. dell’8/8/2007 n. 92 V° Serie Speciale Contratti Pubblici. Le offerte dovranno pervenire in busta chiusa alla PIU/OST, all’indirizzo sotto riportato, non più tardi delle ore 12.00 del giorno 05/11/2007. OST sh.a.. Bulevardi “Marsel Kashen” Nr. 10 Tirana, Albania Tel: +355 4 220812 Fax: +355 4 220812 E-mail: piu@ost.com.al Website: http://www.ost.com.al
Rr.”Dëshmorët e 4 shkurtit”, Pall.26,ap.8 Tiranë, Albania Tel. +355-4-246647 Fax. +355-4-258264

NJOFTIM PER TENDER
Objekti: Ndertimi i Qendres se RE Kombetare Dispecer dhe Telekontrollit Ref.: PRPSEAISB/OST/PIU/CLA/02/07
Qeveria Shqiptare ka marre nga Qeveria Italiane nje kredi per “Programin e Ristrukturimit dhe Fuqizimit te Sistemit Elektrik te Shqiperise dhe integrimin e tij ne Sistemin Ballkanik”. Nje pjese e ketyre fondeve do te perdoren per projektin e mesiperm. Gara zhvillohet sipas nje sistemi ankandi, me vlere baze 23 milione Euro,dhe me gjykim per çmimin me te ulet te ofruar nga pjesemarresit ne gare. KERKESAT PER PJESMARRESIT NE TENDER: Te kete realizuar te pakten nje sistem kontrolli SCADA/EMS (qender kombetare ose rajonale), me “celesa ne dore”, ne vlera dhe dimensione te ngjashme me objektin ne fjale; Te kete faturim per komponentet e sistemeve te kontrollit, referuar 3 (tre) viteve te fundit, jo me pak se 15 (pesembedhjete) milion Euro Te kete nje xhiro vjetore gjate 3 (tre) viteve te fundit jo me te vogel se 50 (pesedhjete) milion Euro. Shoqerite dhe/ose Shoqerite e perkohshme me bashkim kapitali (Konsorciumet ose Joint Venture) Italiane, te interesuara per te marre pjese ne gare mund te terheqin nje kopje te dokumentave te gares duke bere kerkese me shkrim ne drejtim te PIU/OST, perkundrejt pageses te 500 (peseqind) Euro te parimbursueshme, ne llogarine bankare Nr. OST-PIU 111107595030226 prane Bankes; Union Bank: (swift: UNALALTR) ne emer te PIU/OST, shpenzimet bankare jane per llogari te urdheruesit te pageses. Nje kopje e dokumentit te pageses te Bankes do ti dergohet me fax PIU/OST, per te shmangur cdo vonese ne dorezimin e dokumenteve te gares. Njoftimi Per Tender do te publikohet ne Gazeten Zyrtare Italiane – G.U.R.I. te dates 8/8/2007 nr. 92 Seria Speciale Kontratat publike. Ofertat duhet te dorezohen ose dergohen ne zarf te mbyllur prane PIU/OST ne adresen e poshteshenuar jo me vone se ora 12.00 dt. 05/11/2007. OST Bulevardi “Marsel Kashen”, Nr. 10 Tirana – Albania; Tel: +355 4 220812 Fax: +355 4 220812 E-mail: piu@ost.com.al Website: http://www.ost.com.al

Acting on behalf of the Water Companies of Durrës, Lezhë, Fier and Saranda

Acting on behalf of the Water Companies of Durrës, Lezhë, Fier and Saranda

Rr.”Dëshmorët e 4 shkurtit”, Pall.26,ap.8 Tiranë, Albania Tel. +355-4-246647 Fax. +355-4-258264

REPUBLIKA E SHQIPERISE
PROJEKTI RAJONAL PER FURNIZIMIN ME UJE DHE KANALIZIMET BERLINWASSER INTERNATIONAL AG DURRES

REPUBLIC OF ALBANIA MUNICIPAL WATER AND WASTE WATER PROJECT BERLINWASSER INTERNATIONAL AG DURRES

FTESE PER TENDER TE HAPUR NDERKOMBETAR
1. Qeveria Shqiptare ka marre nje kredi nga Banka Nderkombetare per Zhvillim (IDA te orientuara drejt Projektit Rajonal per Ujesjelles dhe Kanalizimet, dhe synon te perdore nje pjese te fondit per realizimin e Kontrates

INVITATION FOR INTERNATIONAL OPENED TENDER
1. The Government of Albania has received a loan from the International Development Association (IDA) towards the cost of Municipal Water- and Waste Water Project and intends to apply part of the funds to cover eligible payments under the Contract for

BLERJA E DY KAMIONAVE PER PASTRIMIN E KANALEVE TE UJRAVE TE ZEZA PER NDERMARJET E UJESJELLESIT TE FIERIT DHE SARANDES. Nr Kontrate. GFS21
2. Berlinwasser International AG i cili vepron per llogari te Ndermarrjeve te Ujesjelles dhe Kanalizimeve ne Durres, Lezhe, Fier dhe Sarande, fton te gjithe konkuruesit te marrin pjese ne Tenderin e Hapur Nderkombetar per realizimin e prokurimit te mesiperm. Dokumentet e Tenderit (dhe kopje shtese ) mund te blihen ne : Berlinwasser International AG Rr. 4 Shkurti Pall. 26, Ap. 8 Tirana, Albania Tel/Fax: +355 4 258 264 Attention: Richard Pope, Executive Director Email: Mailbox.Albania4Cities@berlinwasser.net Kundrejt nje pagese te pakthyeshme prej 150 Euro, ose ekuivalente ne kursin e kembimit per secilin komplet. Ofertuesit e interesuar mund te perftojne informacion te metejshem ne te njejten adrese 4. Ofertat duhet te paraqiten prane Berlinwasser International AG ,ne adresen e mesiperme jo me vone se data 20.09.2007 ora 1000, kohe ne te cilen do te behet hapja e tenderit dhe ku pjesmarresit ose perfaqesuesit e tyre ftohen te marrin pjese. Pjesmarresi ne tender qe terheq oferten e tij pas hapjes es tenderit ose nuk pranon te lidhe kontraten , ne rast se shpallet fitues, i konfiskohet sigurimi i ofertes dhe perjashtohet nga lista e konkurimit per nje periudhe dy vjecare. 4. 2.

SUPPLY OF TWO FLUSH TRUCKS FOR WATER UTILITIES OF FIER AND SARANDA, CONTRACT NO. GFS21
Berlinwasser International AG hereby acting on behalf of the Water and Sewerage Work Enterprises of Durres Lezha, Fier and Saranda, invites you to submit a quotation for the following contract. Bidding documents (and additional copies) may be purchased at: Berlinwasser International AG Rr. 4 Shkurti Pall. 26, Ap. 8 Tirana, Albania Tel/Fax: +355 4 258 264 Attention: Richard Pope, Executive Director Email: Mailbox.Albania4Cities@berlinwasser.net for a nonrefundable fee of 150 Euro, or its equivalent in a freely-convertible currency, for each set. Interested bidders may obtain further information at the same address. Bids shall be delivered to Berlinwasser International AG under the same address on or before 10.00 hours, 20th of September 2007, at which time they will be opened in the presence of the bidders who wish to attend. A Contractor who withdraws his quotation during the validity period and/or refuses to accept the award of a contract when and if awarded will be excluded from the list of contractors for the project for two years.

3.

3.

5.

5.

E premte, 10 Gusht 2007

AKTUALITET - 11

Të lënduarit, autori i ngjarjes, Behar Meko, administratori Arben Salillari dhe dy punëtorë

Kërkon rrogën me granatë, 4 të plagosur
Ngjarja, pranë një objekti në ndërtim në Fushë-Mëzez
Gazmend JANKU
g.janku@gazetashqiptare.com

TIRANE entativa për të marrë me çdo kusht rrogën e muajit të kaluar, për pak sa nuk shkaktoi një tragjedi të vërtetë. Behar Meko, 34 vjeç, pasi ishte pushuar nga puna, ka shkuar të kërkojë rrogën e muajit të kaluar, duke kërcënuar administratorin e firmës së ndërtimit “Gora”, me granatë në dorë. Tentativa për t’i hequr granatën nga dora Mekos ka shkaktuar shpërthimin e saj, ku për pasojë u plagosën vetë Meko, administratori Arben Salillari si dhe dy punëtorë të tjerë që ndodheshin aty pranë, Lindor Hajmeta, 23 vjeç dhe Suzan Çibaku, 22 vjeç. Të plagosurit janë dërguar menjëherë në Spitalin Ushtarak, ndërkohë që në vendngjarje kanë mbërritur forcat e policisë dhe grupi hetimor. Burime nga Drejtoria e Policisë së Tiranës kanë bërë me dije se motivi i kësaj ngjarjeje ka qenë konflikti për rrogën mes punëtorit të shkarkuar nga puna, Behar Meko dhe administratorit të firmës “Gora”, Arben Salillari. NGJARJA Dëshmitarë në vendngjarje kanë pohuar se gjithçka ka ndodhur shumë pranë objektit që ndërtohej nga firma “Gora”, në fshatin FushëMëzez të Tiranës. Rreth mesditës së djeshme, ish-punëtori i kësaj firme, Behar Meko, i cili ishte pushuar nga puna, është afruar pranë kantierit të ndërtimit dhe me një granatë që e mbante në dorë ka kërcënuar se do ta shpërthente nëse nuk i jepnin rrogën e muajit të kaluar. Administratori i firmës në fjalë, Arben Salillari së bashku me dy punëtorët, Lindor Hajmeta dhe Suzan Çibuku janë munduar ta qetësojnë Mekon, ndërkohë që ky i fundit kërcënonte vazhdimisht me shpërthimin e granatës. Në një moment, administratori dhe dy punëtorët tentojnë t’i marrin granatën Mekos, por ky veprim për pak sa nuk rezultoi fatal. Granata ka shpërthyer, duke plagosur të katër personat që ndodheshin aty. Shpërthimi

Shpërthimi
Tentativa për t’i hequr granatën nga dora Mekos ka shkaktuar shpërthimin e saj, ku për pasojë u plagosën vetë Meko, administratori Arben Salillari si dhe dy punëtorë të tjerë që ndodheshin aty pranë, Lindor Hajmeta dhe Suzan Çibaku i granatës shkaktoi gjithashtu edhe një gropë të vogël anës asfaltit të rrugës automobilistike ku ndodhi ngjarja, ndërkohë që dhjetëra cifla kishin shpuar rrethimin me fletë metalike të objektit që po ndërtohej. Pas shpërthimit, punëtorë të tjerë të firmës kanë dërguar menjëherë të plagosurit në spital, nga ku konfirmohet se gjendja e tyre shëndetësore nuk paraqet rrezik për jetën.

T

MOTIVI Behar Meko prej disa ditësh i kërkonte administratorit të firmës së ndërtimit “Gora”, pagesën për muajin e kaluar. Refuzimi i drejtuesve të firmës për t’i dhënë rrogën, duket se e ka shtyrë Mekon të ndërmerrte atë veprim të rrezikshëm. Për momentin ende nuk dihen arsyet se përse firma në fjalë nuk i paguante rrogën ish-punëtorit të saj, Behar Mekos
Një nga të plagosurit e djeshëm me granatë

HETIMI Burime policore që shkuan në vendngjarje, janë shprehur se punëtori i shkarkuar nga puna, Behar Meko prej disa ditësh i kërkonte administratorit të

firmës së ndërtimit “Gora”, pagesën për muajin e kaluar. Refuzimi i drejtuesve të firmës për t’i dhënë rrogën, duket se e ka shtyrë Mekon të ndërmerrte atë veprim të rrezikshëm. Për momentin

ende nuk dihen arsyet se përse firma në fjalë nuk i paguante rrogën ish-punëtorit të saj, Behar Mekos. Ndërkohë që personat që ndodheshin brenda kantierit të ndërtimit nuk kanë pranuar të prononcohen në lidhje me këtë ngjarje. Pritet

që në ditët e ardhshme dhe me përmirësimin e gjendjes shëndetësore të të plagosurve, kjo ngjarje të zbardhet plotësisht. Që nga dita e djeshme, hetimet për zbardhjen e mëtejshme të ngjarjes i ka marrë Prokuroria e Tiranës.

NGJARJA

Aksidenti, teksa tentoi të lidhte korrentin te vinçi elektrik

Vdes nga korrenti minoreni punëtor
N

Klodian Gjikondi ndihmonte dajën në ndërtim
NGJARJA Aksidenti fatal ka ndodhur në kohën kur minoreni Klodian Gjikondi kishte marrë përsipër të lidhte telat e korrentit në vinçin elektrik, i cili ishte montuar në katin e gjashtë të pallatit për të ngritur materialet inerte inerte. Nga pakujdesia, 17vjeçari ka prekur telat që përcillnin energjinë, duke u goditur menjëherë nga rryma elektrike dhe duke rënë me forcë në tokë. Menjëherë, Gjikondit i kanë ardhur në ndihmë punëtorët e tjerë që ndodheshin aty, mes të cilëve edhe daja i tij, duke e dërguar menjëherë në ambulancën nr.8 në kryeqytet, e zbardhjen e plotë të këtij aksidenti. Nga të dhënat e para mendohet se ngjarja ka ndodhur për shkak të pakujdesisë së viktimës, i cili nuk kishte ndonjë njohje apo eksperiencë për lidhjen me energjinë elektrike të vinçave të tillë. Gjithashtu, hetuesit do të verifikojnë edhe përgjegjësinë e personave që lejuan minorenin të kryente atë lidhje me korrentin, e cila fatkeqësisht rezultoi fatale. Dëshmitarët në vendngjarje janë marrë për disa orë në pyetje në ambientet e Komisariatit nr.2 të policisë së Tiranës, ndërkohë që materialet për këtë ngjarje i kanë kaluar për hetime të mëtejshme prokurorisë së rrethit. ga.ja

jë pakujdesi e mo mentit i ka kushtuar jetën minorenit 17-vjeçar, Klodian Gjikondi me banim në fshatin Vaqarr të rrethit të Tiranës. Ngjarja tragjike ka ndodhur paraditen e djeshme, në një pallat në ndërtim në afërsi të vilave të Selitës, në zonën e quajtur “Serat”. Gjokondi, i cili vazhdonte shkollën e mesme, prej pak ditësh kishte filluar të ndihmonte dajën e tij, i cili punonte në një pallat në ndërtim e sipër. Aksidenti fatal ka ndodhur në kohën kur minoreni kishte marrë përsipër të lidhte telat e korrentit në vinçin elektrik, i cili ishte montuar në katin e gjashtë të pallatit për të ngritur materialet

Pamje nga pallati ku ndodhi aksidenti

cila ishte edhe godina më e afërt në atë zonë për t’i dhënë ndihmën e parë mjekësore. Por fatkeqësisht, çdo përpjekje për të shpëtuar jetën e të riut rezultoi e pasuksesshme. Kontakti me rrymën elektrike kishte rezu-

ltuar fatal për 17-vjeçarin, i cili edhe pse në shkollë, kishte pranuar të ndihmonte dajën e tij në ndërtim për të siguruar ndonjë të ardhur. Në vendngjarje mbërritën më pas edhe forcat e policisë, të cilat nisën hetimet për

12 - AKTUALITET

E premte, 10 Gusht 2007

Zëvendësministri i Brendshëm, Strazimiri dhe kreu i Policisë, vizitojnë pikat kufitare në Shkodër

“Dosjet e ’97-ës, si gjithë të vjetrat”
Prençi: Zbardhja e tyre, si e të gjitha ngjarjeve të tjera
SHKODER ëvendësministri i Brendshëm, Genci Strazimiri dhe kreu i Policisë së Shtetit, kryekomisar Ahmet Prençi, e kanë konsideruar si pjesë normale të punës së policisë rihapjen kohët e fundit të dosjeve të vitit 1997. “Është detyrë e Policisë së Shtetit që të zbardhë të gjitha krimet, të zbulojë të gjitha ngjarjet, pavarësisht viteve kur kanë ndodhur ato. Ne kemi si një ndër prioritetet e punës sonë zbulimin e ngjarjeve të vjetra. Pak rëndësi ka viti kur kanë ndodhur, ’67 apo ’97–të”, - deklaroi dje zëvendësministri Strazimiri, i cili ndodhej për një inspektim në pikën kufitare të Muriqanit. Sipas Strazimirit, policia synon që lista e personave të kërkuar për vepra të ndryshme penale të zvogëlohet sa më shumë dhe ata të vihen para Drejtësisë. Ndërkaq, numri një i Policisë së Shtetit, Prençi, u shpreh se në të gjitha drejtoritë e policive në qarqe është duke u punuar për të zbardhur ngjarjet e vjetra. “Në të gjitha qarqet kemi ngritur grupe të posaçme pune, ekipe të specializuara që kanë nisur punë me dosjet e vjetra. Puna bëhet në disa drejtime, rihapje dosjeje, grumbullim provash apo shtim i provave të tjera për të vërtetuar plotësisht autorësinë”, - tha më tej ai. Kryekomisar Prençi saktësoi se për të zbardhur dosjet e vjetra janë angazhuar disa sektorë, si policia kriminale, sektori i krimit të organi-

Z

DOSJET
Javët e fundit, policia ka rihapur të paktën tre nga dosjet më të tmerrshme të vitit 1997, ku viktima kanë mbetur jo pak punonjës policie, Garde dhe SHIK-u. E para dosje që tashmë konsiderohet e zbardhur është ajo e 23 majit 1997 në Cërrik, ku mbetën të vrarë gjashtë gardistë të Gardës së Republikës. Vrasja e dy ish-punonjësve të SHIK-ut gjatë sulmit mbi godinën e këtij institucioni me 28 shkurt 1998, është rihapur gjatë ditëve të fundit. Po ashtu, prokuroria po heton për zbardhjen e masakrës së Urës Vajgurore
Zëvendësministri i Brendshëm, Gent Strazimiri dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Ahmet Prençi, dje në Shkodër

Deklarata
Zëvendësministri i Brendshëm, Genti Strazimiri ka pohuar dje nga pikëkalimi i Muriqanit, se rihapja e dosjeve të vitit 1997 është pjesë e punës normale të policisë. “Është detyrë e Policisë së Shtetit që të zbardhë të gjitha krimet, të zbulojë të gjitha ngjarjet, pavarësisht viteve kur kanë ndodhur ato. Ne kemi si një ndër prioritet e punës sonë zbulimin e ngjarjeve të vjetra. Pak rëndësi ka viti kur kanë ndodhur, ’67 apo ’97–të”, - tha ai.

zuar. Gjatë javëve të fundit janë rihapur disa nga dosjet e vitit 1997. Konsiderohet e zbardhur nga prokuroria masakra e 23 majit 1997 në Cërrik, ku bandat kriminale qëlluan mbi autoblindin e Gardës së Republikës, që do shkonte në qytet për të rimarrë komisariatin, që ishte “pushtuar” nga eksponentët kriminalë, duke lënë të vrarë gjashtë gardistë dhe plagosur disa të tjerë. Po ashtu, janë rihapur dosja e vrasjes së dy ish-shikasve në Vlorë, me 28 shkurt 1997, ku turmat e demonstruesve sulmuan godinën e SHIK-ut, në dalje të qytetit. Masakra e Urës Vajgurore, ku viktima kanë mbetur plot 5 policë dhe shumë të tjerë më pas, është dosja e radhës që prokuroria po heton për ta zbardhur. INSPEKTIMI Zëvendësministri i

Brendshëm, Genti Strazimiri i shoqëruar dhe nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Ahmet Prençi ka inspektuar disa pika të kalimit kufitar. Fillimisht janë ndalur në pikëkalimin e Muriqanit, ku mesatarisht në ditë përpunohen 1.500 persona dhe

500 automjete. Strazimiri ka dhënë një vlerësim maksimal për pikëkalimin e Muriqanit, e cila duket se i plotëson me së miri kushtet dhe ka arritur që të përballojë fluksin e lëvizjeve në këtë sezon turistik. “Jemi duke bërë një tur inspektimi në të gjitha pikat e kalimit, për të parë mënyrën sesi po u shërbehet turistëve

dhe lëvizjeve të shumta të kësaj periudhe. Po shohin një nivel shumë të mirë në Muriqan, është bërë një punë e kënaqshme”, - ka pohuar ai. Qëllimi i lëvizjes së drejtuesve të lartë ka qenë kontrolli nga afër i situatës në të cilën ndodhen këto pika kalimi. Pjesë e inspektimit ka qenë dhe pika e Hanit të Hotit.

FTESE PER OFERTE
1-Qeveria Shqiptare ka marre nje kredi prej IDA 3805CWP WP2 per projektin e

“PUNIMEVE ME KOMUNITETIN”
te cilat do menaxhohen nga Fondi Shqiptar I Zhvillimit duke synuar te perdore nje pjese te fondeve per investimet ne zonat e meposhteme:

Shenja në 2 shtëpi, nuk ka të dëmtuar

Lazarati, breshëri e plumba mbi lagjet e Gjirokastrës
GJIROKASTËR - Për më se tri orë, banorët e lagjes “Zinxhira” në periferi të qytetit të Gjirokastrës, kanë përjetuar mbrëmjen e të mërkurës, momente tmerri nga frika e plumbave që vinin nga fshati Lazarat. Banorët tregojnë se prej orës 21:30, kohë kur dhe qyteti mbeti pa drita, si pasojë e një defekti në nënstacionin e Memaliajt, deri në mesnatë, janë dëgjuar krisma në ajër. Plumbat kanë shkaktuar thyerje xhamash në dy prej shtëpive të banorëve të kësaj lagjeje, njëra prej të cilave në pronësi të tyre, punonjësit e policisë dhe hetuesit kanë mbërritur në vendngjarje, ku kanë parë atë çfarë kishte ndodhur. Pas ekspertizës, ekspertët kanë konstatuar se plumbat kishin ardhur nga fshati Lazarat, shumë pranë lagjes në fjalë. Policia është duke hetuar në lidhje me ngjarjen, ndërsa nuk bëhet e ditur nëse uniformat blu kanë shoqëruar ndonjë të dyshuar për ngjarjen, që fatmirësisht nuk u shoqërua me të lënduar. Plumbat kanë rënë në muret e shtëpive, dhe njërës i ka përshkuar dhe banjën.

një efektivi të Policisë së Qarkut të Gjirokastrës, ndërsa banesa tjetër, pronë e qytetarit Maksi Dudumi. Të sinjalizuar nga kolegu i

3-Dokumentat e tenderit mund te tehiqen gjate muajit Gusht 2007 prane Fondit Shqiptar te Zhvillimit me paraqitjen e kerkeses me shkrim te ofertuesit ne kete adrese: Rr.”Sami Frasheri” Nr 10, Tirane. Tel/Fax 234885; Email adf@albaniandf.org; www.albaniandf.com kundrejt pageses ne shumen e pakthyeshme prej 5000 leke. Dokumenta tenderi do te terhiqen edhe prane komunave ose bashkive respektive. Informacione te metejshme per tenderin mund te merren ne te njejtat adresa.

E premte, 10 Gusht 2007

AKTUALITET - 13 Gjykata, “arrest me burg” Oliver Agos

MASA

Mbetet në qeli, tentoi të digjte vajzën
G
jykata e Tiranës ven dosi të lërë në qeli 42-vjeçarin, që katër ditë më parë i vuri flakën shtëpisë, me qëllim që të digjte vajzën e tij. Ditën e djeshme, gjyqtarja e gatshme së bashku me prokurorin e çështjes si dhe avokatin mbrojtës, është detyruar të shkojë në ambientet e Qendrës Spitalore “Nënë Tereza”, në pavijonin e Djegieve, ku ndodhej i pandehuri. Pikërisht aty i komunikuan dhe masën e sigurisë. Ago është shprehur se kanë qenë shkaqet familjare ato që kanë shtyrë t’i vinte flakën shtëpisë. Sipas të pandehurit, divorci me bashkëshorten dhe problemi për ndarjen e shtëpisë, e kanë shtyrë drejt një akti të tillë. Po ashtu, Ago ka akuzuar të bijën si shkaktare të plagëve të marra nga flakët e zjarrit. Ai ka theksuar se vajza e ka shtyrë nëpër flakë, në momentin që ka dalë nga banesa për të lajmëruar policinë. Në përfundim të fjalës së tij, i pandehuri i ka kërkuar gjykatës një masë të lehtë sigurie, por gjykata e ka rrëzuar këtë kërkesë. Gjyqtarja ka vendosur masën “arrest me burg” për të akuzuarin për “vrasje të

Gjykata e Faktit, Tiranë

mbetur në tentativë”. Ago u arrestua katër ditë më parë, kur pas një grindjeje me ishgruan V.Z., i vuri flakën shtëpisë dhe u përpoq të digjte të gjallë vajzën e tij të madhe. Aktualisht ndodhet në spital, pasi ka pësuar djegie në të dyja duart.

Gjykata e Krimeve të Rënda, rrëzon vendimin e asaj të Vlorës

“Butrinti”, gjykata 20 ditë burg policëve të trafikut
Akuza duhet të sjellë prova dhe fakte konkrete
Klodiana LALA
k.lala@gazetashqiptaree.com

Arjan Shehu

TIRANE

G

jykata e Krimeve të Rënda rrëzoi vendi min e asaj të Vlorës për gjashtë ish-policët e komisariatit të Sarandës, të cilët akuzohen për trafik klandes- Dritan Kaso tinësh. Togat e zeza vendosën dje masën e sigurisë togat e zeza vendosën ta rrë“arrest me burg” për 20 ditë zojnë vendimin e Gjykatës së për 12 të pandehurit, që për- Vlorës, që kishte dhënë funduan në pranga në masën e sigurisë “arrest me kuadër të operacionit burg” për të pandehurit. “Butrinti”. Brenda këtij afati, Mosparaqitja e ndonjë prove prokuroria, e cila ka vetëm konkrete nga ana e organit pak ditë që ka marrë në dorë të akuzës për implikimin e dosjen hetimore, duhet të të pandehurve në krim, ka paraqesë prova dhe fakte bërë që gjykata të vendosë konkrete që të mund të ndaj tyre masën e sigurisë vërtetojë akuzat e ngritura “arrest me burg” për 20 ditë. ndaj efektivave të policisë Prokuroria pretendoi dje se dhe bashdisponon këpunëprova dhe torëve të tyre, fakte që të cilët dysvërtetojnë Gjykata e Krimeve të hohet se veimplikimin e Rënda vendosi dje pronin si të akumasën e sigurisë grup i strukzuarve në rr“arrest me burg” për turuar krimijetin e 20 ditë, për 12 të nal që merrej trafikut të pandehurit e dosjes me trafik klandes“Butrinti”, mes të klandestinëve nga cilëve dhe gjashtë tinësh. E vetShqipëria policë, që akuzohen mja provë e drejt Grepër trafik fortë që disqisë. Por në klandestinësh p o n o n fakt nuk solprokuroria, li asgjë por që dje nuk ka mundur ta konkrete, pasi asnjë nga të paraqesë në gjykatë, janë pandehurit nuk është kapur disa përgjime të realizuara në flagrancë. Në këtë rast, gjatë hetimeve për zbardhjen nëse prokuroria nuk arrin të e rrjetit. sjellë para gjykatës prova SEANCA konkrete mes të cilave dhe Paraditen e djeshme, 12 të përgjimet e bëra mes të dysakuzuarit e dosjes “Butrin- huarve si anëtarë të grupit ti”, mes të cilëve dhe gjashtë kriminal, atëherë dosja efektiva policie, u shoqëru- mund të shkojë drejt dëshan për në Gjykatën e Krimeve timit. të Rënda për t’u njohur me DOSJA masën e sigurisë. Pasi dëgVetëm pak ditë më parë, juan pretendimet e palëve, dosja hetimore me 12 të dys-

Kadri Emini

Naim Daci

huarit si anëtarë të një rrjeti të trafikut klandestin, i është dorëzuar Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Të pandehu-

rit mes të cilëve dhe gjashtë policë të komisariatit të Sarandës, e konkretisht, Petraq Rako, Dritan Kaso, Neim

Daci, Kadri Emini, Ilmi Bejko, Vullnet Ruçi, akuzohen për plot 12 raste të organizimit dhe kalimit në mënyrë klandestine të rreth 70 personave në drejtim të Greqisë, nëpërmjet pikëkalimit kufitar të Qafë-Botës në Sarandës. Për të kryer këtë “shërbim” grupi i kërkonte “hallexhinjëve” shumën prej 500 eurosh. Sinjalimi i parë për funksionimin e grupit kriminal,

erdhi nga Greqia dhe pas disa muaj hetimesh përfunduan në pranga 12 të dyshuarit e parë, ku si kapo i grupit u cilësua Arjan Shehu. Operacioni u kodua “Butrinti”. Sipas prokurorisë hetimet ende vazhdojnë, pasi dyshimet se pjesë e grupit kriminal janë dhe të tjerë persona, mes të cilëve dhe punonjës aktualë të policisë, janë të forta.

REPUBLIKA E SHQIPERISE
MINISTRIA E EKONOMISE, TREGETISE DHE ENERGJITIKES

“ALBBAKER” SH.A. NE LIKUJDIM E SIPER

FTESE PER ANKAND
Albbakër sha në likujdim e sipër në Tiranë, shpall për shitje me ankand pasurine e luajtshme gjendje në uzinën e bakrit Rubik si më poshtë: 1.Elektrokompresorë , sharrë dhe kombinat druri, gjendje në uzinën e bakrit Rubik

Vendimi

A

Policia vë në pranga dy shpërndarës droge

Ankandi do të zhvillohet në datën 16.08.2007 ora 11.00, në “Albbakër”sh.aTiranë II.Shufra dhe profile çeliku, gjendje në uzinën e bakrit Rubik.

Ankandi do të zhvillohet në datën 16.08.2007 ora 09.00, në “Albbakër”sh.aTiranë Në këtë vleftë nuk përfshihet TVSH-ja. Pjesëmarrësit në ankand janë të detyruar të blejnë dokumentat e ankandit të cilat do të tërhiqen pranë “Albbakrit”sh.a Tiranë, blloku “Vasil Shanto” Tel& Fax 230736 kundrejt pagesës së pakthyeshme prej 2000 lekë Çdo person fizik e juridik i interesuar për të blerë makineritë e pajisjet, shufrat dhe profilet e celikut, të paraqesë në vendin, datën dhe orën e caktuar, pranë komisionit të ankandit: Kërkesë me shkrim për blerje të makinerive e pajisjeve, shufrave e profileve te celikut, që janë shpallur për shitje. Dokumentin që vërteton konfirmimin e pagesës prej 20% të vleftës fillestare të ankandit. Pagesa do të kryhet në llogarinë bankare e Albbakrit sipas udhëzimeve të zhvillimit të ankandit, pika nr.7 e tij. Dokumentin e identifikimit dhe dokumenta të tjera konform “Udhëzimit për zhvillimin e ankandit” Vlera prej 20 % e paguar për pjesëmarrje në ankand nuk do të kthehet pjesëmarrësve në ankand vetëm për rastet e parashikuara në pikat nr.9,10,etj. të “Udhëzimit për zhvillimin e ankandit”

gjentët e antidrogës të Drejtorisë së Policisë së Tiranës, kanë arrestuar pasditen e djeshme dy persona të akuzuar për shpërndarje të lëndëve narkotike. Emiljan Mukës 28 vjeç dhe Elis Dautxhiut 22 vjeç, në momentin e arrestimit, policia u ka gjetur një sasi prej 25 gramësh lëndë narkotike e llojit kanabis-sativa. Burimet policore janë shprehur se dy të arrestuarit kanë deklaruar se drogën e kishin për përdorim vetjak. Por të dhënat paraprake të policisë dhe sasia e narkotikut, e cila tejkalon atë të parashikuar për përdorim vetjak, kanë ngritur dyshime se sasia e drogës ishte e destinuar për shpërndarje. Materialet në ngarkim të Mukës dhe Dautxhiut, pritet që sot t’i kalojnë për hetime të mëtejshme Prokurorisë së Tiranës.

AXHENDA
sot
Dielli lind në ora 05.43 dhe perëndon në ora 19.49

PARASHIKIMI
sot

I MOTIT NE RRETHIN E

TIRANES

nesër
Temperatura e parashikuar për nesër në TIRANË

E premte, 10 Gusht 2007

Temperatura e parashikuar për sot në TIRANË

Lagështira 62 %

Maksimale

29 16

Maksimale

28 15

Era do të fryjë nga Perëndimi me shpejtësi 8 km/orë

Minimale

Minimale

azeta Tiranës
e
Zonat
Zona e Qendrës Zogu i zi Rruga e Kavajës Rruga e Durrësit Rruga “Myslym Shyri” • Rruga “Mine Peza” • Sheshi “Avni Rustemi” • • • • •
i këtij nënstacioni, i cili do të financohet me fonde të Cooperacionit Italian, është i nevojshëm, duke marrë parasysh që ngarkesa elektrike në qytetin e Tiranës, sidomos në qendër të tij, rritet 25-30% në vit, duke rritur nevojën për burime energjetike, që t’i përgjigjen kësaj kërkese. Ndër të tjera, Korporata i bën thirrje qytetarëve të mos kryejnë ndërhyrje në rrjetin elektrik, me qëllim lidhjet e paligjshme apo vjedhjen e energjisë. Kjo thirrje merr shkas nga aksidentet në rritje për shkak të ndërhyrjes së paautorizuar në rrjet, duke sjellë si domosdoshmëri kujdesin për ruajtjen e sigurisë së jetës si dhe ruajtjes së infrastrukturës së rrjetit energjetik.

14

Shkak i avarisë, mbingarkesa e vazhdueshme në nënstacionin elektrik kryesor

Gjysma e kryeqytetit pa drita
KESH: Digjet transformatori, defekt i rëndë në qendër
Ermelinda HOXHAJ
e.hoxhaj@gazetashqiptare.com

G

ati gjysma e kryeqy tetit ka mbetur pa en ergji elektrike, si pasojë e një avarie të rëndë në nënstacionin elektrik të qendrës. Zona e Qendrës, Rruga e Durrësit, Rruga e Kavajës, rruga “Mine Peza”, rruga “Myslym Shyri”, Zogu i Zi dhe sheshi “Avni Rustemi”, nuk do të furnizohen me energji deri në momentin që të rregullohet defekti. Por sipas burimeve të KESH-it, defekti është shumë i rëndë, pasi është djegur transformatori qendror. Sipas KESH-it, shkak për djegien është bërë mbingarkesa e vazhdueshme në rrjet. Drejtuesit e korporatës nuk kanë dhënë një afat konkret për riparimin e avarisë së ndodhur, edhe pse kanë deklaruar se do të mundohen që nënstacioni të vihet në punë brenda mbrëmjes. DEFEKTI Avaria në nënstacionin qendror ka lënë pa drita gjysmën e Tiranës. Korporata Elektro-Energjetike Shqiptare njofton se një avari e rëndë në Nënstacionin e Qendrës ka shkaktuar stakimin e transformatorit qendror, duke lënë pa drita disa zona rreth qendrës së kryeqytetit. Verifikimet e

B

Qytetarët: Ujë dy herë në ditë, s’na mbushen depozitat
anorët e kryeqytetit shprehen se çdo ditë e më shumë po thahen për ujë të pijshëm. Pasi furnizimi me ujë vetëm për 2 orë në ditë, nuk është aspak i mjaftueshëm sepse asnjëherë nuk arrin t’u mbushen depozitat me ujë. Ndër të tjera, furnizimi me ujë në orët e para të mëngjesit ka bërë që të mos e ndjejnë fare ujin që u vjen në çezmat e shtëpive të tyre, pasi është shumë herë, ndërkohë që përderisa asnjëherë nuk u mbushen depozitat me ujë, kjo do të thotë që presioni i ujit është shumë i vogël. Më problematike janë kthyer Rruga e Elbasanit, Rruga Bardhyl si dhe rruga “Myslym Shyri”, zona këto që nuk kanë qenë problematike më parë. Ndërkohë, shumë problematike është dhe rruga “5 Maji”, pasi në këtë zonë ka tre ditë që nuk furnizohet me ujë të pijshëm.

Drejtori i Përgjithshëm i KESH-it, Gjergj Bojaxhi, gjatë avarisë së sotme në nënstacionin e qendrës

Problemi
Defekti në nënstacionin e qendrës ka sjellë probleme në furnizimin me energji të zonës së qendrës, pasi ka lënë pa energji gati gjysmën e Tiranës. Ende nuk është dhënë një afat konkret për riparimin e transformatorit para tregojnë për një veprim të mbrojtjes gazore për shkak të mbingarkesës se vazhduar, që ka sjellë stakimin e transformatorit. Brigadat e remontit kanë punuar ditën e djeshme për çmontimin dhe zëvendësimin e tij. Kështu, lagjet e prekura nga ky defekt do të jenë Zona e Qendrës, Zogu i zi, Rruga e Kavajës, Rruga e Durrësit, Rr. “Myslym Shyri”, Rr. “Mine Peza”, sheshi “Avni Rustemi”. Avaritë e shpeshta të verifikuara kohët e fundit në këtë nënstacion portativ (i ndërtuar për të përballuar përkohësisht kërkesat për furnizim), kryesisht shkaktohen nga mbingarkesa, në një kohë që kapaciteti i in-

staluar e tejkalon kërkesën në rritje për furnizim. Drejtori i Përgjithshëm i KESHit, Gjergj Bojaxhi ka miratuar pezullimin e dhënies se pikave të reja të lidhjes në linjat që ushqehen nga ky nënstacion nisur nga gjendja e shfrytëzimit të tij, që ndodhet në kufijtë maksimal, duke mos pasur asnjë rezerve. Ky pezullim është parashikuar të zgjasë deri në momentin e ndërtimit të një nënstacioni të ri 110/20 KV, me dy transformatorë nga 40 MVA, që do të mundësojnë dyfishimin e kapacitetit të instaluar. Me miratimin e sheshit të ndërtimit nga ana e Bashkisë Tiranë, ndërtimi

Simptomat e përbashkëta i klasifikojnë të sëmurët si mbartës të virusit

G

jatë 24 orëve të fundit, në Spitalin Infektiv janë regjistruar 12 pacientë të rinj me virozën ende të paidentifikuar. Sipas të dhënave nga mjeku i rojes, personat janë vizituar, por nuk kanë qenë në gjendje të vështirë dhe janë dërguar sërish në shtëpitë e tyre, duke ndjekur rekomandimet e mjekëve dhe u janë bërë serume. Sipas mjekëve specialistë, pacientët nuk kanë asnjë rrezik për jetën, ndërkohë që sipas tyre asnjë pacient nuk është shtruar në spital, por u është dhënë vetëm ndihma e parë dhe janë kthyer sërish në shtëpitë e tyre. Ndërkohë, sipas mjekëve, janë simptomat e përbashkëta që kanë pacientët që i klas-

Viroza anonime prek 12 pacientë
Mjekët: Në këto 24 orë s’ka rrezik për jetën
Gjatë 24 orëve të fundit, në Spitalin Infektiv janë regjistruar 12 pacientë të rinj me virozën ende të paidentifikuar

Spitali infektiv në QSUT

ifikojnë ata si mbartës të këtij virusi ende të pa identifikuar. Simptomat janë

diarre, dhimbje barku, temperaturë të lartë, si dhe lotim e kruajtje të syve. Deri

tani mjekët nuk dinë të thonë se nga është burimi i kësaj viroze, pasi kjo virozë është shpërndarë në të gjitha grupmoshat, dhe jo vetëm në një zonë të përcaktuar të kryeqytetit, por në disa zona, të cilat janë dhe larg njëra-tjetrës si hapësirë gjeografike. Nga kjo virozë ka pasur të prekur fëmijë, mosha të reja, por nuk kanë munguar as pacientët nga mosha e tretë. Ndërkohë, analizat se nga vjen prejardhja e saj pritet të dalin javën që vjen.

ashkitë e rretheve kërkojnë eksperiencë nga Bashkia e Tiranës. Gjatë kësaj jave, në Bashkinë e Tiranës kanë qenë përfaqësues të bashkisë së Korçës, të cilët kanë kërkuar të njihen me rregulloret e Bashkisë së Tiranës, me procedurat e licencimit të subjekteve, si dhe me kontratat që ka lidhur Bashkia e Tiranës me firmat e pastrimit. Por një ndër kërkesat e tyre më të mëdha ka qenë dhe marrja e përvojës në lidhje me shërbimin ndaj qytetarëve. Këtë praktik e kanë hapur si fillim disa komuna nga Kosova, të cilat donin të merrnin eksperiencë nga Bashkia e Tiranës një vit më parë dhe kjo është pasuar dhe nga bashkitë e tjera të vendit. Para dy javësh ka qenë bashkia e Kuçovës dhe janë në pritje bashki të tjera të rretheve.

B

Bashkitë e rretheve “kurse private” në Tiranë

AXHENDA
sot

PARASHIKIMI
sot

I MOTIT NE RRETHIN E

DURRESIT

nesër
Temperatura e parashikuar për nesër në DURRËS

E premte, 10 Gusht 2007

Dielli lind në ora 05.43 dhe perëndon në ora 19.49

Temperatura e parashikuar për sot në DURRËS

Maksimale Lagështira 62 % Minimale

29 16

Maksimale

28 16

Era do të fryjë nga Perëndimi me shpejtësi 8 km/orë

Minimale

azeta Durrësit
e

15

Prangosja, pas kërkesës së ardhur në Prokurorinë e Përgjithshme nga INTERPOL Roma

Katër në pranga për Drejtësinë italiane
Djemtë e fisit Keçi akuzohen për trafik e organizim bande
Artur KORRIKU
rrethet@gazetashqiptare.com

TE ARRESTUAR
• Afrim Keçi, 36 vjeç • Emiliano Keçi, 26 vjeç • Astrit Keçi, 38 vjeç • Alzan Keçi, 28 vjeç

DURRES

K

atër shijakas, pjesëtarë të të njëjtit fis që kërkoheshin nga INTERPOL Roma, janë prangosur në orët e para të mëngjesit të ditës së djeshme. Të akuzuar për disa vepra penale, ata ishin dënuar nga organet e Drejtësisë italiane në mungesë për disa vepra të rënda penale. Në kuadrin e operacionit të koduar “TREVIZO”, në pranga kanë rënë Afrim Keçi, Emiliano Keçi, Astrit Keçi dhe Alzan Keçi. Ata janë dënuar në mungesë nga Gjykata e Pizës, në Itali për krime të rënda, si trafik të lëndëve narkotike, shfrytëzim prostitucioni, e deri në organizim e drejtim të organizatës kriminale. Në bazë të dënimit të dhënë nga Gjykata italiane, organet tona të Drejtësisë kanë marrë edhe letër-porosinë ku kërkohej arrestimi i tyre. Prokuroria e Përgjithshme ka lëshuar fletë-arrestet për katër të dënuarit nga Drejtësia italiane, ekzekutimi i të cilave është bërë në një kohë rekord. ARRESTIMI Operacioni për arrestimin e të kërkuarve nga Drejtësia italiane është bërë dje, në orët e para të mëngjesit nga policia e Durrësit në bashkëpunim me Departamentin e Hetimit të Krimeve në Policinë e Shtetit. Sipas policisë, në kuadrin e operacionit të koduar “TREVIZO” u arrestuan të kërkuarit, Afrim Keçi, 36 vjeç, lindur e banues në Shijak, i dënuar me 14 vjet e 4 muaj burg në mungesë nga Gjykata e Pizës, në Itali, për veprën penale të “Trafikimit të lëndëve narkotike”. Ai ishte person i shpallur në kërkim nga INTERPOL Roma. I arrestuari tjetër i këtij operacioni është Emiliano Keçi, 26 vjeç, po nga Shijaku, i dënuar nga Gjykata e Pizës me 14 vjet e 6 muaj burg, po në mungesë, për veprën penale të “Trafikimit të lëndëve narkotike si dhe për shfrytëzim prostitucioni”. Astrit Keçi, 38 vjeç, nga Shijaku, i dënuar nga Gjykata e Pizës me 14 vjet e 4 muaj burg, për “Organizim dhe drejtim organizate krimina-

AKUZAT
• “Trafik të lëndëve narkotike” • “Shfrytëzim prostitucioni • “Organizim dhe drejtim organizate kriminale”

Disa në liri pasi mbyllën hesapet

Katër të arrestuarit dje në Shijak

Të fortët e qytetit bregdetar probleme dhe në Itali
DURRES - Vitin e kaluar ranë në prangat e policisë dy nga kapobandat e ashtuquajtura më në zë të qytetit bregdetar, Lul Berisha dhe Gëzim Salillari. Bashkë me Salillarin, i njohur ndryshe si Gëzimi i Kashtës, u arrestuan dhe Ilir Sukja dhe Artur Vaco (ky i fundit njihet me pseudonimin “Labi”). Gëzimi i Kashtës ishte në kërkim në Shqipëri dhe Itali që në vitin 2001, me le”, është personi i tretë i arrestuar. Ndërkohë që në pranga ka rënë po në sajë të këtij operacioni edhe Alzan Keçi, 28 vjeç, nga Shijaku, i dënuar po nga Gjykata e Pizës me 7 vjet e 4 muaj burg, për “Trafikim të lëndëve narkotike”. DENIMI Mësohet se dënimi i të arrestuarve është bërë me 15 prill 2005. Por ata arritën të largohen nga Italia e të ktheheshin sërish në Shqipëri. Më pas, në Prokurorinë e akuzën për trafikim të lëndëve narkotike. Ai ishte edhe pronar i një hoteli luksoz ne stabilimentin e vilave në Plazhin e Durrësit. Ndërsa “sunduesi” i Durrësit, Lulzim Berisha, i akuzuar për vrasje, trafik droge, etj, u arrestua në një apartament në Tetovë. Berisha akuzohet se në vitin 1998 ka vrarë Dritan Sallakun, ka plagosur Ilir Nelën e Agim Rexhepin. Në të njëjtin vit, ai ka ekzekutuar Artan Pajën e Viron Currin, ndërsa ka plagosur Marsel Sotirin. Më tej, në 99-ën, ai ka vrarë Eduard Ongarin, Marsel Sotirin e në fund masakroi Klodian Saliun, me të cilin krijoi bandën e pasi pa që Saliu formoi grup tjetër, i dha fund konkurrencës. ori urdhrat e ndalimit të tyre. Këto urdhra mbërritën në Drejtorinë e Policisë së Durrësit, ku më pas u krye ekzekutimi i tyre. Sipas prokurorit të Durrësit, Nasip Naçe, “procedura vazhdon me njohjen e vendimit të Gjykatës italiane nga Gjykata e Durrësit”. Për këtë qëllim do të shihet nëse vendimi i Drejtësisë italiane është i formës së prerë dhe nëse afatet e burgimit përkojnë me atë që parashikon kodi ynë penal.

I moshuari përdori një tel

Depresioni, gjendet i vetëvarur 74-vjeçari

Gëzim Salillari

Përgjithshme mbërriti edhe letër-porosia nëpërmjet Ministrisë së Drejtësisë nga INTERPOL Roma për kapjen e tyre. Kjo e fundit, pas një bashkëpunimi me Prokurorinë e Pizës dhe Prokurorinë e Antimafias të Firences, nx-

DURRES - Në kushtet e një depresioni të rëndë, një 74-vjeçar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Policia e Durrësit bëri të ditur se ngjarja ka ndodhur dy ditë më parë, rreth orës 08.30 minuta, në lagjen nr 10 të qytetit, ku është gjendur i vetëvarur në korridorin e banesës së tij 74-vjeçari Xhelal Hoxha, lindur e banues në Durrës, i martuar me 4 fëmijë. Në vendngjarje shkoi grupi hetimor, i cili nga këqyrja e kufomës si dhe nga dëshmitë e të njohurve e familjarëve, arriti në përfundimin se i moshuari është vetëvarur pasi kishte kohë që vuante nga depresioni. Për të kryer aktin e fundit të jetës së atij, ai kishte përdorur një copë teli të cilin e kishte lidhur në njërën prej shtyllave metalike të tendës së rrushit përpara banesës së tij. Me këtë rast, numri i vetëvrasjeve që kanë ndodhur në qarkun e Durrësit që nga muaji janar i këtij viti arrin në 22.

16- REKLAME

E premte, 10 Gusht 2007

s Summer pages
E premte, 10 Gusht 2007

SPECIALE - 17

Redaktor përgjegjës: Ilda LUMANI,

Art Dizajn: Altin ALIAJ,

E-mail: summerpages@gazetashqiptare.com

EVENIMENTI

Këngë e valle çame, buzë kufirit grek
AGJENTI I CIA-s

TE PATHENAT E GRUAS SE HEKURT QE KA NEN “HYQEM” 140 BURRA

Në pension spiuni më i vjetër në botë
TENDENCE

JOZEFINA TOPALLI
Jeta ndryshe e kryetares së Kuvendit

Moda e 2008, me rroba banjo trup

18 - SPECIALE

E premte, 10 Gusht 2007

ur mendon për kryetaren e Ku vendit të Sh qipërisë, Jozefi na Topalli-Çoba, sigurisht të gjithë mendojnë një grua të ashpër. "Je grua e hekurt", i kishte thënë një nga pleqtë e azilit në Tiranë dy ditë më parë, zonjës së Parlamentit që kishte shkuar të sajdiste me një drekë atë shtresë të njerëzve të mbetur të vetëm në këtë botë. E duke filluar të flasim për këtë çështje, në këto ditë gushti, kur aktiviteti parlamentar ka përfunduar, kur duket se kriza për zgjedhjen e presidentit ka marrë fund, kryetarja e Kuvendit po kërkon që t'i japë Parlamentit një tjetër dimension: atë të orientimit më shumë drejt çështjeve sociale. Dhe fillon të tregojë për diçka ndryshe që duhet të bëhet për artistët me emër, duke marrë shkas nga humbja e jetës së Violeta Manushit; apo mendon që të organizojë një takim me mjekë e nëna, për t'i dhënë më shumë zë idesë që gratë duhet të civilizohen, të bëjnë pap-testet apo mamografitë, të merret me fëmijët jetimë...Po gjakmarrja? Ah, kjo është një plagë shumë e rëndë. Pafuqia për të bërë diçka, shkon përtej dëshirës së gruas nga Shkodra që kërkon një mundësi për ata fëmijë të ngujuar dhe nuk ka mundur të gjejë dot një skemë sociale. "Por ka shumë raste, - thotë Jozefina, - kur kemi pasur në dorë të bëjmë diçka dhe e kemi bërë". "Nuk më harrohet njëherë, kur ne kemi qenë në opozitë. Në Pirg të Korçës, tre fëmijët e një familjeje u mbytën në rezervuarin përballë shtëpisë. Fëmija i parë u fut dhe humbi jetën, djali i dytë u fut ta shpëtonte, por humbi dhe ai, e pas tyre, edhe djali i tretë donte të bënte diçka...Pasi dëgjova këtë ngjarje, mora makinën dhe u nisa në shtëpinë e tyre. Çfarë t'u thosha? U ndjeva vërtet

ummer S pages JOZEFINA Jeta ndryshe K
Anila BASHA

Të pathënat e gruas që drejton Kuvendin, marrëdhënia me familjen, pasionet e pamundura dhe preferencat...
FOTOGRAFIA Një ndër pasionet e kryetares së Kuvendit është fotografia. Madje ekspozitën e fotove të Marubit e ka çuar deri në Këshillin e Europës ku vetë presidenti i KE i kërkoi si dhuratë tre fotografi shumë keq. Mendova se gjithçka kaloi kur në zyrë të PD-së, më vjen një ditë nëna e tyre dhe më thotë: Nuk mund të rri më në atë shtëpi. Bëj diçka! Sa hap derën e shtëpisë, përballë kam rezervuarin...Ishte e pamundur. Nuk ishim as në pushtet e nuk dija si t'ia bëja. Atëherë, mora një letër dhe i shkrova Fatos Nanos, ku i tregova gjithë historinë... Bravo i qoftë, e bëri vendimin dhe ata (familja) u larguan prej andej", - tregon Jozefina Topalli, duke thënë diçka pozitive edhe p ë r veprimin e kundërshtarit të vet politik. Por ngjarje të tilla nuk e kanë lënë pas as tani në pozicionin e kryetares së Kuvendit. Tregon se njëherë, e lodhur dhe e stresuar, kishte shkuar në shtëpi pa dashur të shqetësohej. "Por një numër celulari binte pa fund dhe vendosa ta hap. U ndjeva keq kur në anën tjetër të telefonit dëgjoj zërin e një nëne 24- vjeçare që më thotë: Më kanë marrë edhe fijen e fundit që më lidh me jetën. Ish i shoqi i kishte rrëmbyer djalin dhe në atë moment s'mora vesh se çfarë mund të bëja. Telefonova në Ministrinë e Brendshme dhe të gjithë u vunë në lëvizje. Më në fund, më njoftuan, djali u gjet në Kosovë. Me thënë të drejtën sikur u lirova". Ajo e di se këto janë raste sporadike, kur dikush mund të ndihmohet edhe në këtë mënyrë. "Por sa të tilla mund të ketë?" - thotë Jozefina, duke kërkuar në mendje një zgjidhje dhe disa politika parlamentare më shumë për fenomenet sociale, apo për atë që Jozefina mendon ta konsiderojë si "dimensioni social i Kuvendit". LIDHJA ME POLITIKËN "Kam hyrë shumë e re në politikë, 32 vjeçe. Më ftuan zyrtarët e degës lokale atje. Ishte një brez shumë i mirë grash që u përfshinë në PD në

e kryetares

SHARMANTE? A ua merr mendjen kryetarja jonë me lookun e saj homologëve që takon? Jozefina Topalli qesh me këtë detaj: një femër mund të bëjë më shumë lobing sesa një burrë. Në një vizitë të vetën zyrtare në Luksemburg, një nga të përditshmet e Luksemburgut ishte hapur me titullin "Kryetari i Kuvendit takohet me kryetaren sharmante të Shqipërisë"

Rrëfimi
mënyrat që kanë zgjedhur për të vazhduar në politikë. Po si e ndjeu veten kur Edi Rama i dhuroi tufë me lule për ditëlindje? "Ah, gjest i jashtëzakonshëm. E vlerësova", thotë kryetarja, e cila mban mend se kur mori këtë detyrë askush nuk u kujtua që t'i dërgonte në zyrë qoftë "edhe një lule të thame" qesh kryetarja. Ndërkaq, ajo vetë është shumë e kujdesshme për çdo eveniment të 140 deputetëve në Kuvend. Përveç skedarit të ditëlindjeve të tyre, ku nuk mungon urimi i saj, janë të rralla rastet kur nuk ka qenë për "qokë" gjatë ceremonive që mund të ketë pasur gjithsecili. LIDHJA ME SHKODRËN Jozefina Topalli, është një katolike shkodrane e rritur me traditat e familjes së saj, dhe besimin tek zoti. "Po besoj në zot" thotë kryetarja e Kuvendit. Shprehja që përdor më shumë kur është vetëm përballë Zotit është; Zot i madh më ndihmo. Në Shkodër, shkon shumë shpesh. "Shkoj në shtëpi, tek nëna". "Unë e di se çdo gjë që ndodh në atë qytet do të më faturohet

1996-ën. Dhe nëse nuk do të kishte ndodhur '97-ta, të gjitha do të kishin ecur përpara". Por në fakt, ndër të paktat që eci, ishte Jozefina. Meritën për këtë, ia jep vetes dhe karakterit të saj, por edhe mbështetjes së familjes. Kur kemi qenë në opozitë, njëherë Berisha më ka dhënë një mesazh: "Përpiqu, politikani rritet në opozitë". Dhe kjo më ka mbet në mendje. Por çfarë ndjenje ka ajo vetë kur e akuzojnë për një kryetare të ashpër, penalizuese, pse jo deri në ekstrem? "Mendoj se politikani duhet të jetë vendimmarrës, këmbëngulës dhe i pozicionuar. Këtë kam bërë edhe unë" tregon shefja e parlamentit, që gjatë bisedës në asnjë rast nuk të jep përshtypjen e krijuar për të si një "zonjë e hekurt". Kur e pyesim për miqtë e saj politikë, Jozefina thotë: "Nuk ka miq në politikë. Secili ka egon e ambicien e vet". Por ka edhe konsideratat e veta për kolegët, e sidomos opozitarë. Ka respekt për Servet Pëllumbin e Namik Doklen; I pëlqen sinqeriteti i Pandi Majkos, dhe vlerëson shumë karakterin e Gramoz Ruçit. Vlerëson dhe Nanon e Berishën për

E premte, 10 Gusht 2007

SPECIALE - 19

ummer S pages
SHTËPIA Kryetarja e Kuvendit e ka siklet kur i përmend shtëpinë. "Më thotë im shoq: rregullove gjithë parlamentin dhe nuk po merremi pak me shtëpinë". Në fakt do t'i pëlqente shumë që në shtëpinë e vet të kishte një kënd për miqtë që mund ti vinin nga brenda apo jashtë vendit. Dhe akoma nuk ka menduar për këtë komoditet.

FEJA A do ta lejonit Megin, (vajzën) të martohej me një mysliman? "Motra ime është martuar me një mysliman", -thotë ajo natyrshëm, duke mos e pasur problem këtë fakt. Madje teksa rikthehet në kujtime, shpjegon se familja e saj e njohur në Shkodër, miqtë më të afërt i ka pasur të gjithë myslimanë.

mua. Për mirë a për keq qoftë". "Por tani ka filluar të mos më shqetësojë kjo gjë", - tregon shkodrania, e cila është 'imunizuar' nga fjalët e tepërta, aq më tepër kur e di se ka një bazë të fortë të qytetarisë shkodrane që e ka mbështetur që në 1996-ën dhe e mbështet edhe tani. "Lidhja me elektoratin është shumë e fortë. Unë shkoj thuajse çdo javë, por sa herë kam fushatë parazgjedhore, trokas derë më derë për të kërkuar votat". Kur i themi se është privilegjuar Shkodra këtë vit me investime Jozefina thotë: "E meriton. Një qytet në të cilin nuk është investuar që prej 60 vjetësh". LIDHJA ME FAMILJEN E ka të shenjtë familjen Jozefina Topalli. Është martuar me bashkëshortin e vet në 1988-ën dhe ka mbajtur gjithë kohën mbiemrin e vet nga babai Çoba, vazhdon ta mbajë edhe sot. "Vetëm në vitin 1996, kur duhet të hyja në parlament, në gjendjen civile bëra ndryshimin e mbiemrit", - tregon ajo. Nga martesa e saj me Tonçin ka dy fëmijë. Megi është 18 vjeç, sapo ka mbaruar maturën dhe po aplikon për një sh-

SUPERSTICIOZE? Kryetarja e Kuvendit nuk është aspak supersticioze. E ka nga e ëma: beson vetëm në zot, nuk lexon horoskop. Por shansi i keq, ia kujtojnë pjesëtarët e stafit: ka hyrë në zyrën e Kryetarit të Kuvendit ditë të martë; e pra, ndaj i janë bërë edhe dy mocione në krye të Parlamentit. kollë jashtë shtetit. Jozefina tregon se vajzën do ta orientojë drejt ekonomikut dhe menaxhimit të biznesit. Por kur pyetet nëse vajza ka qejf të bëhet politikane dhe çfarë do t'i sugjeronte mamaja e vet për këtë gjë, Jozefina thotë: "Shumë studim, shumë, shumë studime". Vetë Megi hyn në takimin tonë dhe sapo kthehet nga një kurs trajnimi për lidershipin, ku ishte improvizuar në fakt një skenë juridike. "Mua më vendosën në rolin e të dënuarit", - thotë vajza me flokë të zinj e presh të drejtë, si dikur Jozefina, dhe me sytë e të atit. Djali Genari, është vetëm 12 vjeç dhe sapo ka përfunduar klasën e 6-të në shkollën "Edit Durham", apo ndryshe njihet si shkolla 9-vjeçare "11 Janari". Ka preferuar në një shkollë publike dhe jo private, por si nënë shpreson shumë për dy fëmijët e saj, që sot, kanë me dhjetëra e dhjetëra mundësi, ndryshe nga jeta e saj e vështirë prej të persekutuari në rininë e vet, kur ka qenë në Shkodër. "Një rast ka qenë kur u ndjeva keq për djalin. Ishte koha e mocionit të dytë në Kuvend. Isha vërtet shumë e tensionuar. E mbylla Genarin në shtëpi me çelës dhe ai qante nga pas:

dua të vij edhe unë. Ca kisha stresin ç'po ndodhte, ca po qante dhe Genari...e hapa edhe një herë derën. E mora dhe e zbrita nëpër shkallë, duke menduar se do ta bindja. Por ai u kap pas derës së makinës dhe nuk e lëshonte derisa i thashë shoqëruesit që ta mbante larg sallës së Kuvendit në ndonjë lozhë. Dhe ai u mërzit kur pa gjithçka", tregon Jozefina. Edhe pse familja e saj po qëndron këto ditë në rezidencën e Durrësit, gruaja e parlamentit, ka vendosur të mos bëjë pushime. Shkon pasdite pranë familjes ndërsa paradite gjendet në zyrë. "Uf, kam 10 vjet që nuk bëj pushime. Megjithatë, në Durrës, kënaqemi me familjen".

INCIDENTET Në 2 vitet si kryetare, ka pasur nja dy incidente jashtë shtetit: "Njëherë shkova në Danimarkë. Sa do të takoja homologun, më mbeti taka e këpucës në një vrimë. U skuqa e u ndjeva shumë keq. Nxora këmbën nga këpuca, dikush tjetër aty nxori këpucën prej andej ku kishte ngecur dhe e vesha. Por kryetari i Parlamentit priste aty". Rasti i dytë ishte në Rumani. Sa do të shkonte drejt e në takim. Por valixhja nuk erdhi. E në një foto, ajo duket me çizme. "E urrej tani këtë gjë, megjithatë, valixhen me rrobat personale e zyrtare tani e mbaj gjithmonë me vete", - tregon kryetarja.

PASIONET Biçikleta...Eshtë një ndër pasionet që tanimë Jozefina Topalli nuk e realizon dot. Deri vonë sa herë shkonte në Shkodër, biçikleta ka qenë mikesha e saj, por sot e ka të pamundur. Të qenurit në krye të Kuvendit e ka frenuar nga disa pasione, dhe me eskortën e Gardës që e shoqëron gjithandej, s'mund të bëjë më xhiro në qytetin e biçikletave. A merreni me sport zonja kryetare? "Plot, sa shkoj në Durrës dalim me familjen dhe vrapojmë të tre. Madje bëjmë edhe garë. Vrapoj shumë" thotë Jozefina duke kujtuar se në një foto me bashkëshortin e vet buzë detit, ka dalë edhe në Bluetooth në Gazeta Shqiptare. Fotografia mbetet një nga hobi-t e saj. Albumet e Marubit gjenden gjithandej nëpër zyrë. Të gjitha shkallët e kryesisë së Kuvendit janë mbushur me fotografi të vjetra, pse jo me dy kuptime. Të shohësh parlamentarët e dikurshëm dhe t'i krahasosh me ata të sotmit...janë shumë larg. Atëherë, të gjithë kishin respekt për parlamentin dhe nga mënyra sesi visheshin. Sot,

gjithçka ndryshon, në parlament mund të hysh edhe me xhinse e pulovër. Jozefina thotë se vetë nuk është një nënë e mami që gatuan, ama nuk lë gjellë pa ngrënë kur e ka përpara. Ndonjëherë i pëlqen të dalë edhe pa bodigardë, apo qesh me vete kur del vjedhurazi nga shtëpia për "t'u shpëtuar" djemve të Gardës. "Veç kur i gjej të zverdhur e të lodhur që më kanë ndjekur me vrap, pak më vonë dhe unë e ndjej që kjo është gabim", - tregon kryetarja. Nuk i ka qejf fare restorantet, ndërkohë që nuk është e dhënë pas pijes. Pooo, e pranon me dëshirë që është një kërcimtare e shkëlqyer. "Mbaj mend kur kemi qenë në opozitë, sa ikte doktori, ndiznim ndonjë magnetofon të madh te selia e bënim party vetë. Me këngë franceze. Sa mirë kemi shkuar. Njëherë e mori vesh Berisha, veç kur na erdhi dhe ne shtangëm të gjithë. Por ai u ul dhe jo vetëm u bashkua me grupin, por filloi të na recitonte poezinë e këngës së Jacque Brel "Ne me quitte pas", - kujton Jozefina.

20 - SPECIALE

E premte, 10 Gusht 2007

ummer S pages
ISH-DEPUTETI I PD-SË, AZGAN HAKLAJ, PRODUCENT I FESTIVALIT

Këngë e valle
çame buzë kufirit grek
Mikpritës, Saranda Konispoli dhe Ksamili

K

ARTAN HOXHA

thimi në traditë i marrëshimit të komunitetit çam drejt kufirit grek çdo fundqershori, nuk do të jetë më i vetmi aktivitet me përmasa kaq të mëdha. Prej gushtit të këtij viti do të nisë një tjetër eveniment me përmasa kombëtare, i cili do të ketë si mision të tij shpalosjen e vlerave më të mirë të folklorit dhe kulturës çame. Artistë, këngëtarë, valltarë, koreografë nga të gjitha viset ku flitet shqip, brenda hapësirës shtetërore të Shqipërisë dhe në trojet etnike jashtë vendit, do të mbushin për tri ditë me Aktiviteti i organizuar nga radhë skenat e SaUnioni Artistik për ditën e randës, Konispolit dhe flamurit në Vlorë Ksamilit. Këngët dhe vallet çame, të ardhura nga e kaluara historike dhe ato më të rejat, do të interpretohen nga ansamblet popullore më të njohur të kombit tonë, nga Lugina e Preshevës e Mitrovica deri në Igumenicë e Himarë. Pjesëmarrësit në këtë festival me karakter kombëtar, jë nga karakteristikat më tipike të folklorit do të interpretojnë dhe çam është dhe “Vallja e Osman Takës” me këngë e valle të krahinave legjendën e njohur të saj, që njihet njëkohësisht të ndryshme të Shqipërisë, dhe si vallja më e vjetër e Ballkanit. Thuhet se por që kanë si motiv të tyre edhe Aleksandri i Madh që kishte në ushtrinë Çamërinë, tragjeditë dhe e tij shumë ilirë nga Çamëria apo dhe Pirrua i heronjtë e saj. Synimi i këtij Epirit, para se të niseshin në betejë për të rriaktiviteti të organizuar nga tur moralin dhe entuziazmin e luftëtarëve Unioni Artistik Kombëtar hidhnin të gjithë këtë valle që historikisht përShqiptar me mbështetjen e mendet si “Vallja e Epirit” apo si Shoqatës Politiko Atd“Çamiko”(kështu e quajnë dhe sot grekët). hetare Çamëria dhe bashVallja e Osman Takës nuk është krijim i njerikisë së Sarandës, është që ut që mori emrin. Ajo është vallja më tipike dhe kultura dhe folku i më e lashtë jo vetëm e Çamërisë, por dhe tërë Çamërisë, të mos mbetet në Ballkanit. Vallja mori emrin e Osman Takës për vetë kërcimin e famshëm që i bënte ky talent i rrallë dhe në veçanti mbas kërcimit me virVallja mori emrin e tuozitet të paparë që i bëri kësaj valleje nën litarin e varjes nga ku arriti ti shpëtonte dhe Osman Takës për vdekjes. Që nga ajo kohë kjo valle mori emrin vetë kërcimin e e këtij kërcimtari të famshëm me emrin Osman famshëm që i bënte Taka.

harresë, vetëm brenda festave apo gëzimeve të familjeve çame, por të evidentohet si një nga thesaret e çmuara të kombit shqiptar. MISIONI Producenti i këtij aktiviteti gjithëkombëtar, ish-deputeti i Partisë Demokra-

tike Azgan Haklaj tha se “çamët dhe Çamëria janë pjesa më e vuajtur e kombit tonë, që ka provuar mbi kurriz krimet dhe barbaritë më të mëdha që njeh bota e qytetëruar. Kombi shqiptar sot kur kemi në prag pavarsinë e Kosovës, është në

Osman Taka i shpëtoi varjes duke kërcyer N

këmbë, më vital se kurrë ndonjëherë, për të shpalosur vlerat më të mirë të tij. Shqiptarët janë një popull me kujtesë të fortë dhe ne nuk kemi se si të lëmë në harresë pikërisht atë pjesë të kombit që ende dhe sot është duke vuajtur një padrejtësi të madhe. Për të risjellë dhe një herë në vëmendjen e çdo shqiptari këngët dhe vallet e bukura çame, që këndohen dhe kërcehen nga i madh e i vogël në çdo dasmë ku flitet shqip, për të qenë në krah të këtij komuniteti të martirizuar padrejtësisht dhe për të kënaqur gjithë banorët e zonave të jugut si dhe turistët e shumtë që vizitojnë këtë pjesë të Shqipërisë në muajin më të nxehtë të vitit, ne vendosëm që të organizonim këtë eveniment artistik me karakter gjithëkombëtar”. ORGANIZIMI Unioni Artistik Kombëtar Shqiptar është kthyer tashmë në një distributor që përçon te çdo shqiptar vlerat më të mira të kulturës, folklorit dhe traditës sonë kombëtare. Përvoja e suksesshme në organizimin e një sërë aktivitetesh të rëndësishme në rang kombëtar e më gjerë e Unionit Artistik Kombëtar Shqiptar, është një garanci për vlerat që do të paraqesë ky festival folklorik. “Sapo kemi mbyllur me sukses edicionin e përvitshëm të Sofrës Dardane në Tropojë, të cilin e kemi kthyer tashmë në një tra-

ÇAMËT Më gjithë vrasjet, masakrat e shpërnguljet e shumta që ka provuar mbi kurrizin e tij, populli çam përbëhet sot nga 300 mijë banorë brenda kufirit grek dhe 250 mijë të tjerë ndodhen të shpërndarë në territorin e Shqipërisë, kryesisht në jug dhe Shqipërinë e Mesme.

ky talent i rrallë

Këngët dhe vallet çame këndohen dhe kërcehen nga i madh e i vogël në çdo dasmë ku flitet shqip

ditë, dhe i jemi përveshur punës për Festivalin e Parë të Këngës dhe Valles Çame. Stafi drejtues i aktivitetit, të gjithë bashkëpunëtorët dhe mbështetësit tanë, janë të bindur se zëri i Çamërisë dhe shpirti i martirizuar i saj, do të jehojnë më fortë se kurrë në eterin e Shqipërisë”, tha producenti Haklaj. Pjesëmarrja e madhe e mbi 21 grupeve dhe

ansambleve folklorike, pritet të ketë një audiencë të madhe jo vetëm prej komunitetit të qyteteve ku do të jepen shfaqjet, por dhe nga çamët e ardhur posaçërisht apo turistët që do të jenë me pushime në jug të vendit. Festivali synon që të kthehet në një eveniment të përvitshëm duke u bërë kështu një tribunë e ekspozimit të vlerave më të mira të kulturës çame.

E premte, 10 Gusht 2007

SPECIALE - 21

ummer S pages
Ç

E kaluara e lavdishme e Çamërisë nga lashtësia në ditët tona

Çamëria, djepi i burrave të mëdhenj
madh, themelues dhe rektor i Universitetit të Stambollit, që do të krenohej çdo komb po ta kishte të vetin. Në thesarin e madh të Çamërisë janë dhe Dora D’istra, e lindur në Pargë. Ndërsa xhaxhai i saj, një tjetër çam i njohur, Jon Gjika do të themelonte Akademinë Rumune gjatë Rilindjes Kombëtare. HERONJTË Nuk mungojnë bijtë e Çamërisë dhe në panteonin grek, ku bien në sy Marko Boçari nga Suli dhe Kostandin Kanari nga Parga. Bijë të Çamërisë janë dhe Jakup Çapari që ngriti 3000 luftëtarë në mbështetje të Avdyl Bej Frashërit, apo Muharrem Rushiti që dërgoi përfaqësuesit e Çamërisë në mbështetje të Ismail Qemalit për shpalljen e pavarsisë së vendit më 1912. Jo më pak gjurmë në memorien e kombit kanë lënë Faik Konica dhe Mitrush Kuteli me origjinë nga Kutalisa e Larisës. Heronjtë e Çamërisë do të jenë të shumtë edhe gjatë Luftës së Dytë Botërore duke luftuar përkrah bashkombasve të tyre fashistët dhe nazistët.

Në foto presidenti i Unionit Artisik Kombëtar Shqiptar, Azgan Haklaj, producent i festivalit, me këngëtaren Gjyste Vulaj gjatë një aktiviteti artistik

amëria ka qenë dhe mbetet një vatër trimërie por dhe një vatër diturie e atdhetarie. Si pjesë etnike e kombit shqiptar që është nga popujt më të vjetër të Evropës, kjo krahinë ka historinë, legjendet, perënditë dhe figurat e shquara të saj, që e bëjnë atë një nga pjesët më vitale të kombit tonë. Çamëria dallohet për perënditë e lashta duke filluar qysh nga Perëndia e Dodonës që ka folur për herë të parë shqip në Çamëri. Për këtë fakt dhe poeti i madh kombëtar Naim Frashëri në poezinë “Dallandyshe” ka shkruar:Eni vjen prej Çamërie/ me ato mijëra fjalë/ me atë gjuhë perëndie/. Po tu referohemi figurave kryesore të Çamërisë, do ta fillonim nga Olimbia (nëna e Aleksandrit të Madh) e do të vazhdonim me Pirron e Epirit (nipi i Olimbisë), mbretëresha Teuta e Ilirisë,(që është vajzë çame nga dera e Pirros së Epirit) madje deri dhe Kleopatra e famshme e Egjiptit që është nga Ptolemenjtë e Epirit. Dinastia e Ptolemejve ka dhënë një kontribut të madh

Atmosfera e krijuar gjatë një aktiviteti të Unionit Artistik në Tiranë

për tri shekuj me radhë në lulëzimin e Egjiptit, kohë gjatë së cilës u krijua qyteti i Aleksandrisë me bibliotekën dhe akademinë e famshme të tij. Për Ptolemenjtë flasin me kaq superlativa dhe dy korifejtë e mendimit shqiptar, Sami Frashëri dhe Faik Konica. E KALUARA Më pas Çamëria i dha krishtërimit që në fillimet e tij, Papën Shën Elueteri, i cili e çoi krishtërimin deri në Angli. Po ashtu në shekullin e katërt i dha Shën Donatin, një shënjtor tjetër i

madh i kristianizmit. Çamëria është ajo që i dha Bizantit dhe Patriarkanës së Stambollit shumë personalitete gjatë shekujve e mijëvjeçarëve të kaluar. Do të veçonim Patriarkun Atenagora, i cili bashkëpunoi me Papa Gjon Palin e katërt, për të afruar sa më shumë Kishën Ortodokse me atë Katolike, duke manifestuar shqiptarizmin e tij si bir i Epirit dhe Çamëriësë. Emri i Hoxha Hasan Tahsin Filatit njihet fare pak përballë veprës e potencialit intelektual të këtij burri të

Detaje
Marrshimi i çamëve vuri në alarm Greqinë M
ë 25 qershor të këtij viti komuniteti çam në Shqipëri zhvilloi marrëshimin e përvitshëm drejt kufirit jugor me Greqinë për të përkujtuar viktimat e genocidit të ushtruar nga bandat e Napoleon Zervasit. Ndryshe nga vitet e kaluara këtë herë pjesëmarrje ishte shumë më e madhe. Vëmendja që i kushtoi media këtij aktiviteti bëri që forcat e sigurisë matanë kufirit të viheshin në gatishmëri të lartë. Madje për herë të parë u panë vetëm disa metra nga kufiri jonë shtetëror, trupat e repartit special elitë të Greqisë, EKAM. Disa ditë më vonë drejtuesit e komuniteteve fetare në vend, mbajtën një ceremoni përshpirtje të përbashkët në kujtim të mbi 4 mijë viktimave të genocidit grek. I vetmi drejtues i një komuniteti fetar që nuk iu bashkua kësaj ceremonie ishte kreu i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, hirësia e tij Anastas Janullatos. Këtë vit në mbrojtje të popullsisë çame, u vunë dhe disa deputetë të njohur të forcave të ndryshme politike, të cilët e ngritën zërin fuqishëm dhe në podiumin e parlamentit shqiptarë. FESTIVALI Festivali i Parë i Këngës dhe Valles Çame do të zhvillohet në qytetin bregdetar të Sarandës nga data 31 gusht deri më datën 2 shtator 2007. Konkurimi do të bëhet duke dhënë shfaqje dhe në Konispol e Ksamil, qytete të banuara nga popullsia çame dhe gjatë verës vizitohen nga një numër i madh turistësh. OBJEKTIVI Qëllimi i Festivalit të Këngës dhe Valles Çame është shpalosja e vlerave më brilante të pasurive etnomuzikore, etnokoreografike dhe të kostumografisë së krahinës së Çamërisë. Festivali synon të rikthejë në qëndër të vëmendjes mbarëkombëtare Çamërinë, dhe të risjellë në skenë vlerat më të mirë të kulturës çame. VENDODHJA Festivali i Këngës dhe Valles Çame u vendos të organizohej në Sarandë, Konispol dhe Ksamil pikërisht në këtë periudhë të vitit për dy arsye madhore. E para; Në këto treva banon një numër i madh i popullsisë çame të shpërngulur nga genocidi grek. E dyta; Fundi i gushtit është periudha më e vizituar nga turistët.

EVENIMENTI
ORGANIZATORËT Festivali i Këngës dhe Valles Çame do të ketë producent të tij, presidentin e Unionit Artisik Kombëtar Shqiptar, Azgan Haklaj, dhe president nderi, biznesmenin çam Tahir Muhedini, kryetari i Partisë për Drejtësi dhe Integrim. Një ndihmesë të madhe do të japë dhe kryetari i bashkisë së Sarandës Edmond Gjoka. PJESËMARRËSIT Në Festivalin e Këngës dhe Valles Çame do të marrin pjesë 21 grupe dhe ansamble folklorike nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Greqia, Lugina e Preshevës, Italia dhe diaspora. Gjeografia e pjesëmarrësve është përzgjedhur nga gjithë hapësira e botës shqiptare, nga Sanxhaku e Lugina e Presheves deri në Igumenicë e Himarë.

22 - SPECIALE

E premte, 10 Gusht 2007

ummer S pages
IDENTITETI I PORTORIKANIT HOZE RODRIGUEZ ISHTE RUAJTUR PËR DEKADA TË TËRA

“zbulon” Agjentin 007
C
UASHINGTON IA zbulon të famshmin “agjenti 007”. Me shumë pak bujë, agjencia e shërbimit sekret amerikan ka zbuluar identitetin e agjentit më të rëndësishëm dhe më të mbrojtur të saj, Hoze Rodriguez, kreu i Shërbimit të Fshehtë Kombëtar. Kryeagjenti amerikan ka dalë tashmë në pension dhe zëdhënësi i CIA-s, Mark Mansfield, tha se ajo që e kishte nxitur atë të zbulonte identitetin ishte interesi në pjesëmarrjen e evenimenteve publike. Rodriguez është njeriu më i rëndësishëm në “lojën amerikane të spiunazhit”, emrin e së cilës ndoshta askush nuk do ta marrë vesh ndonjëherë. Gjithçka që publiku amerikan dinte për të, ishte vetëm emri “Hoze”. Rodriguez mori detyrën e kreut të shërbimit të fshehtë të CIA-s në nëntor 2004. Me krijimin e Shërbimit të Fshehtë Kombëtar, vitin e kaluar, në kuadrin e riorganizimit të shërbimit sekret, Rodriguez u bë shef i operacioneve sekrete, duke mbikëqyrur të gjitha llojet e operacioneve të fshehta të agjencive amerikane të spiunazhit. Ndryshe nga paraardhësit e tij të fundit, Rodriguez zgjodhi të

CIA
FSHEHTËSIA Shërbimet e tij jashtë shtetit janë të gjitha sekret. Ndërkohë, shumë pak dihet për të; thjesht që ka lindur në Porto Riko dhe ka punuar për divizionin e CIA-s për Amerikën Latine. Edhe mosha e tij ka qenë subjekt i sekretit për identitetin.

Del në pension spiuni më i rëndësishëm i botës
KARRIERA Gjithçka që publiku amerikan dinte për të, ishte vetëm emri “Hoze”. Rodriguez mori detyrën e kreut të Shërbimit të Fshehtë të CIA-s në nëntor 2004. Me krijimin e Shërbimit të Fshehtë Kombëtar, vitin e kaluar, në kuadrin e riorganizimit të shërbimit sekret, Rodriguez u bë shef i operacioneve sekrete të CIA-s.

mbante të fshehtë identitetin e tij, ndërsa jepte urdhrat për disa prej operacioneve më delikate të CIA-s dhe të shfaqej shumë pak publikisht, ...Rodriguez ishte njeriu më i edhe në këtë rast, nën korëndësishëm në “lojën perturë. Ai besonte se i shërbimit amerikane të spiunazhit”, emrin kreuduhej të ishtesekret nuk i njohur publikisht. e së cilës ndoshta askush nuk Por megjithatë, në qardo ta marrë vesh ndonjëherë... qet e brendshme të sig-

urisë, identiteti i Rodriguez nuk ishte një sekret i ruajtur shumë mirë. Madje, edhe përdoruesit e enciklopedisë online, “Wikipedia” krijuan një faqe enkas për të, edhe pse ajo përmbante informacion jo shumë të sigurt dhe të verifikuar. Kaq dihet për të: Rodriguez ka lindur në Porto Riko, ka punuar për një kohë të gjatë në Amerikën Latine, përfshi këtu edhe Meksikën.

Disa zyrtarë, duke folur me kusht që emrat e tyre të mos bëheshin publikë, kanë thënë se ai hyri në telashe gjatë viteve ’90, ndërsa po përpiqej të ndihmon- ...Ndryshe nga paraardhësit e tij të te një shok që ishte arresfundit, Rodriguez zgjodhi të tuar për trafik narkotikësh në Republikën Dombante të fshehtë identitetin e tij, menikane. Departamenti i Drejtësisë ka hetuar ndërsa jepte urdhrat për disa prej në lidhje me veprimet operacioneve më delikate të CIA-s ... dhe incidentet e Rod-

riguez, por asnjëherë nuk ka ngritur akuza për të. Edhe pse incidenti solli për pasojë largimin e tij nga posti i kreut të divizionit të CIA-s për Amerikën Latine, karriera e tij në lojën e spiunazhit vazhdoi. Ai shërbeu jashtë vendit të tij dhe mori postin e shefit të qendrës së CIA-s kundër terrorit më pak se një vit pas sulmeve të 11 shtatorit 2001. “Hoze krijoi reputacion të mirë lidershipi në këtë fushë, këtu në selinë qendrore të CIA-s dhe ka drejtuar disa prej operacioneve më të rëndësishme kundër terrorizmit”, - deklaroi drejtori i CIAs, Michael Hayden në një deklaratë. “Ai ka bërë shumë për të mbrojtur vendin, duke forcuar shërbimin sekret”, - thotë Hayden. “Përtej aftësisë së tij operacionale, në çdo detyrë ai tregoi një kujdes shumë të madhe për njerëzit dhe ndihmoi shumë në përgatitjen e oficerëve të shërbimit sekret”, - shtoi ai. Javën e ardhshme, Rodriguez do të bëjë edhe daljen e tij të parë publike në një konferencë, lidhur me sigurinë e kufijve në El Paso të Teksasit. Rodriguez nuk ka caktu ar një datë të sigurt për largimin e tij nga detyra dhe vendimi për zëvendësimin e tij nuk është marrë ende.

E premte, 10 Gusht 2007

SPECIALE - 23

Rroba
N
AIMONA VOGLI

ummer S pages

Receta Si
Si të gatuajmë
Mish i shuar me verë të kuqe

banje trup,

TENDENCA 2008
ë ditët me diell, në rërën e nxehtë, në freskinë e detit ose pishinës, dëshiron të biesh në sy për një look të bukur dhe në modë? Atëherë duhet të zgjedhësh një kostum të ri plazhi, për të rrezatuar nën dritën e diellit. Si duhet të jetë ai? Tendencat e verës rikthejnë modele plotësisht femërore, sensuale, të freskëta dhe seksi. Me trup ose të ndara, trekëndësh ose drejt, ato duhet të vënë në pah, ose të fshehin defektet e trupit tuaj. ME TRUP Rikthehet bindshëm dhe plot dinamizëm kostumi i banjës me turp. Elegant, të lehtëson lëvizjet, të fsheh defekte, etj. Plot joshje në plazh, puthitur si një lëkurë e dytë, me hapje përpara dhe prapa, ai është risia e kësaj vere. Ndër stilistët më të njohur, ky element ka bërë jehonë dhe është rikthyer fuqishëm, ka qenë dhe risia e tyre më e madhe. Ndërsa në vendin tonë ai nuk ka krijuar një boom të madh. Femrat shqiptare vazhdojnë të preferojnë për ditët e tyre në plazh e pishina, kostumin e ndarë në dy pjesë. Nëpër dyqanet e Tiranës, të rralla ishin ato që e ofronin këtë produkt (tek Europian Trade Center dhe dyqanet Smart Shooping), që dhe pse ka qenë gjetja e verës 2007-2008 për krijuesit e modës, tek ne ka kaluar qetësisht. Mbetet për të pritur verën e 2008-tës për të ndjerë impaktin e këtij elementi në modën tonë. Modelet më të preferuara sipas Verës, pronare e një dyqani tek Tregu Çam, "vazhdojnë të jenë format trekëndëshe dhe ato në formë reçipeti me mbushje". Ngjyrat më të kërkuara? Ato pikante, si portokallia, e verdha dhe roza, por dhe klasiket, si e zeza dhe e bardha. PLOT LULE Plot larmi dhe kreativitet, shumëngjyrëshe dhe ekzotike, rro-

K

Cilat janë zgjedhjet më të preferuara nga shqiptarët

ndryshme, si trekëndësh ashtu dhe drejt. Edhe këtu, ajo që do të përbëjë modernen do të jetë ngjyra si dhe elementi "tutti i fiori", (plotësisht me lule). Ndikimi i modës së viteve '70 do të ndihet dhe këtu, pikërisht në përjashtimin e elementëve si zinxhirë, gurë e temina dhe përqenME LULE drimi në materiLulet kanë qenë elementi më mbizotërues i ale të ndërthurukësaj verë dhe për të qenë plotësisht në ra dhe që karakmodë dhe rrobabanjot tuaja duhet ta terizohen me një përmbajnë patjetër këtë detaj, që mund të detaj unik dhe të jëte në çdo ngjyrë dhe përmasë. njëtrajtshëm. SHALLET bat e banjës me lule kanë pushtuar Një aksesor që nuk mund t'i munplazhet dhe pishinat kudo. Të gojë thuajse kurrë ekspozimit tonë freskëta dhe rinore, shpërndajnë në plazh. Të freskët dhe plot entuziazëm dhe një humor të mirë ngjyra të bukura e materiale të letë ditët tuaja solare. I këtij mendi- hta. Utilitarë, jo vetëm për t'u shmi është edhe stilistja Anila trirë, por dhe për të krijuar variaKonomi. Për të nuk ka një model cion në veshje, duke i kthyer në të përcaktuar në mënyrë të mirë- mënyrë praktike në minifustane, filltë, për sa i përket veshjeve të apo dhe në minifunde të këndplazhit. Mund të jenë me forma të shëm.

Aksesorët
Përveç shallit të plazhit që mund të jetë në një ngjyrë unike ose ose, nuk duhet harruar të mbani me vete një çantë super të madhe, mundësisht në material plastik, për t’i rezistuar sa më shumë ujit dhe rërës.

MESHKUJT Edhe meshkuj kanë të drejtë për të pasur rroba banje plotësisht në modë. Një e drejtë nga e cila meshkuj shqiptarë nuk heqin dorë aspak. Tërheqës dhe plot sharm, ata shpalosin në plazh dhe pishina modele nga më të ndryshmet. Më të preferuarat janë bokserat në formë pantallonash të shkurtra, të lirshme dhe komode, plot ngjyra dhe dizajn. Me gjatësi nga më të ndryshmet, duke filluar nga gjuri dhe duke u ngjitur gjithmonë e më lart... Në ngjyra uniforme por dhe me dekore të ndryshme, duke përfshirë këtu dhe lulet. Dhe për ata që duan të guxojnë më shumë, edhe bokseri i ngjitur pas trupi është më se i preferuar. Ky i fundit, në tonalitete të errta, si e zezë, bluja e errët, grija, etj. Përjashtohen kos t u - met e banjës me formë "slip", paksa femërore dhe aspak në linjë me mashkullin muskuloz, të rikthyer bindshëm këtë verë.

jo është një recetë që zakonisht shoqërohet me një pjatë tjetër. Kështu, mishi i shuar me verë shoqërohet ose me patate të furrës, ose me pure patate, ose me makarona. Por ka edhe mundësi të tjera për t’i dhënë sa më variacion një vakti të shijshëm. PËRBËRËSIT: • 1 kg mish viçi i prerë në copa të vogla • 1 kokërr qepë • 1 karotë • 1 rrënje selinoje • 2-3 thelbinj hudhre • 1 lugë miell • vere të kuqe, gatimi • vaj ulliri • kripë • erëza (majdanoz) Mishi ndahet në porcione të vogla dhe skuqet ne vajin e paranxehur. E rëndësishme është që skuqja duhet të bëhet në temperatura të larta dhe në një tenxhere me anë të trasha. Pasi të ketë marrë ngjyrë të kafenjtë dhe një kore të kuqërremtë nga të gjitha anët, largojini porcionet dhe vendosini në një pjatë mënjanë. Vazhdoni me porcionin tjetër të mishit. Kështu me radhë, deri sa të mbarohet i gjithë mishi. Pasi të jetë skuqur i gjithë mishi, hidheni përsëri në tenxheren me enë të trasha ku u bë skuqja dhe spërkatini me miell të situr. I përzieni mirë dhe i shuani me vere të kuqe. Lëreni mishin të pijë verën për disa minuta. Pastaj shtojini edhe zarzavatet e pastruara dhe prerë në copa të vogla paraprakisht. Shtojini ujë, uleni zjarrin dhe vërini kapakun. Lëreni kështu për të paktën 1 orë. Pas një ore, provojeni mishin nëse është bërë gati. Nëse po, shtojini kripën dhe erëzat dhe lëreni edhe një 10 minutësh tjetër përpara se ta hiqni nga zjarri. Ju bëftë mirë!

AXHENDA
sot
Dielli lind në ora 05.43 dhe perëndon në ora 19. 51

PARASHIKIMI
sot

I MOTIT NE RRETHIN E

SHKODRES
nesër

E premte, 10 Gusht 2007

Temperatura e parashikuar për sot në SHKODER

Temperatura e parashikuar për nesër në SHKODER

Maksimale Lagështira 64 % Minimale

27 18 0

Maksimale

26 18

Era do të fryjë nga Jugu me shpejtësi 3 km/orë

Minimale

azeta Shkodrës
e

24

Ekzekutuan pas sherrit banal në rrugë, në 2007-ën urdhër-arresti

Pranga pas 10 vjetësh, si u zbulua vrasja e 1997-ës
Arrestohen dy vëllezërit, Ilir dhe Agron Burgaj
SHKODER jë vrasje e një pla gosje të ndodhura plot 10 vjet më parë vetëm për një zënkë banale, janë zbardhur nga policia e Shkodrës. Dëshmi e fakte të grumbulluara për shumë vite me radhë, kanë bërë që uniformat blu të qytetit verior të zbardhin vrasjen e Fahri Lopçit dhe plagosjen e Njazi Gurajt. Për këtë arsye, janë arrestuar dy ditë më parë në mbrëmje vëllezërit, Ilir dhe Agron Burgaj nga qyteti i Shkodrës, të cilët akuzohen për këtë ngjarje. Kështu, pas 10 vitesh zbulohet një vrasje dhe një plagosje, duke bërë të mundur dhe arrestimin e dy vëllezërve si autorët e ngjarjes. Agron Burgaj, 36 vjeç dhe Ilir Burgaj, 29 vjeç, banorë të lagjes “Partizani” në qytetin e Shkodrës, janë ar-

N

VRASJA Burgajt kanë vrarë me armë zjarri automatike shtetasin Fahri Lopçi, si dhe është plagosur shtetasi Njazi Gjuraj, i cili ishte kalimtar i rastit në rrugë. Hetimet e bëra pas 10 vitesh nga vrasja, kanë nxjerrë në dritë dhe shkakun bëjnë të ditur se, tashmë janë grumbulluar të gjitha provat për të vërtetuar fajësinë e dy vëllezërve. Në sajë të punës operative të policisë për zbulimin dhe dokumentimin ligjor të ngjarjeve të vjetra, të pazbuluara dhe veprimeve hetimore të kryera, është bërë i mundur zbulimi e dokumentimi ligjor i vrasjes dhe plagosjes së ndodhur më datë 02.10.1997, në lagjen «Partizani». Nga hetimet ka rezultuar se këta dy shtetas ishin autorë të kësaj vepre penale, pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin, më datë 02.10.1997, në vendin e quajtur «Kullat italiane», në lagjen «Partizani», kanë vrarë me armë zjarri automatike

Ilir Burgaj

Agron Burgaj

restuar nga policia e këtij qyteti në orët e vona të mbrëmjes së mërkurë, në shtëpitë e tyre. Drejtoria e Policisë së Shkodrës, në bashkëpunim me komisariatin e këtij qyteti, bëri kapjen dhe ndalimin e dy vëllezërve, pas lëshimit të urdhrave të arrestit në ngarkim të tyre nga Prokuroria e Rrethit, një ditë më parë. Burime nga Drejtoria e Policisë së Shkodrës

shtetasin Fahri Lopçi si dhe është plagosur shtetasi Njazi Gjuraj, i cili ishte kalimtar i rastit në rrugë. Hetimet e bëra pas 10 vitesh nga vrasja kanë nxjerrë në dritë dhe shkakun. Për kohë të tëra, policia ka hetuar, mbledhur dëshmi personash okularë dhe prova të tjera, për të «gozhduar» pas hekurave dy vëllezërit Burgaj. Sipas policisë, në atë

kohë, vëllezërit e kanë kryer veprën penale për motive hakmarrjeje, pas një konflikti banal të çastit që kishin pasur 3 ditë më parë me viktimën. Vëllezërit Burgaj akuzohen për veprat penale «vrasje me dashje e kryer në bashkëpunim», «plagosje e rëndë, e kryer në bashkëpunim» dhe «mbajtje pa leje të armëve të zjarrit».

Shiroka, mes plehrave e ndotjes së liqenit

Dom Oreste viziton të trafikuarat

“Festë” me viktimat në Fshatin e Paqes
SHKODËR - “Për të jetuar nuk është e nevojshme të shfrytëzohesh”. Ky është mesazhi që transmetohet nga Dom Oresti, i cili prej vitesh është vënë në shërbim të grupeve që kanë më shumë nevojë, që bëhen viktima të trafikut. Dom Oreste Benci ka qenë i pranishëm dje në mjediset e Fshatit të Paqes në Shkodër. Në këtë ambient ndodhet dhe një komunitet i Bashkësisë, «Papa Gjoni 23», që është themeluar nga Dom Oreste. Mes të pranishmëve, Benci ka folur për aktivitetin e bashkësisë që drejton, sidomos në drejtim të kontakteve me ato që shfrytëzohen në rrugë, me qëllim që këto vajza t’i rikthehen jetës normale. Në takim kanë qenë të pranishëm dhe ambasadorët e Paqes të Zadrimës dhe drejtuesi i tyre, Dom Antonio Sharra. Ata kishin përgatitur fletëSHKODËR - Zona turistike e Shirokës humb çdo ditë pamjen si e tillë. Papastërtitë në të gjithë bregun e Liqenit të Shkodrës po bëjnë që pushuesit t’i largohen Shirokës. Për të pushuar në Shirokë, duhet që të bashkëjetosh me mushkonjat, mizat, erën e plehrave apo ujin e ndotur prej tyre. Ndërsa vite më parë në brigjet e Liqenit të Shkodrës pushuesit bënin plazhe, tani ato mund të numërohen dhe shihen si diçka e veçantë. Kjo pikërisht për shkak të papastërtive që ndodhen kudo. Lokalet që janë ndërtuar në të gjithë vijën bregdetare, janë dhe ndotësit më të mëdhenj të Liqenit të Shkodrës. Pronarët e tyre hedhin mbeturinat vetëm pak metra larg ndërtesës së tyre, duke shkaktuar një ndotje të madhe. Rezultati: shkodranët po i largohen çdo ditë e më shumë Shirokës.

palosje e parrulla, ku bënin apel për harmoni e paqe në shërbim të së mirës. Lidhur me aktivitetin e ditës së sotme dhe personalitetin e Dom Oreste Bencit, është shprehur famulltari i Shkodrës dhe drejtues i Fshatit të Paqes, Don Gjovalin Sukaj. Mbi 100 viktima të prostitucionit kanë mundur t’i rikthehen jetës normale dhe dinjitoze, në saj të mbështetjes dhe ndihmës që i ka dhënë komunitetit «Papa Gjoni i 23-të» dhe themeluesi i tij, Dom Oreste Benci.

E premte, 10 Gusht 2007

AKTUALITET - 25

Ja lista emërore në Konsullatën e Shkodrës

Studentët e veriut që aplikojnë në universitetet italiane
K
jo është lista e të gjithë stu dentëve nga rrethet e veriut të cilët kanë aplikuar për studime në universitetet italianë për vitin 20072008. Sipas punonjësve të Konsullatës Italiane në Shkodër nuk ka ende një përgjigje për studentët që kanë fituar të drejtën e studimit, pasi universitetet italiane janë duke shqyrtuar kërkesat. Rezultatet e pranimeve për studentët e veriut mendohet të dalin rreth datës 20 të këtij muaji.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Alija Alikokej Amuli Arraj Basho Bercaj Biba Brunga Brushtulli Çarkaj Cokaj Çuku Çuni Çuni Curraj Daberdaku Damzi Domi Domnori Dragani Faslija Fati Fugarinja Gjeçi Gjeloshi Gjoka Gjonej Halilaj Hasaj Hasmujaj Hoxha Hoxhaj Hysaj Jakupi Kallaverja Kapidanja Kastrati Kavaja Kazazi Koleci Kraja Kraja Kruja Leka Lesaj Lukaj Lumani Malja Mandi Marku

Enri Erudita Ardit Benard Jonila Nertila Erisiola Mariza Anton Violeta Arlind Irena Gjovalin Mariza Visarda Sebastian Ardit Ilir Maldi Bertol Herion Fatjon Ardit Arjola Benard Aldo Flavio Çlirim Erjona Elona Redona Marsid Mirsada Rami Elvis Migerta Arnisa Niko Edison Armira Ditmira Suela Blerina Oneda Besmir Emiranda Ardit Jonida Orges Brigitt

7/13/1988 7/23/1989 3/28/1989 3/30/1987 2/24/1989 3/5/1988 3/30/1989 11/27/1988 12/4/1988 3/29/1987 6/13/1989 5/28/1988 4/8/1986 7/24/1989 2/19/1988 6/19/1989 9/27/1988 6/9/1989 2/24/1989 7/26/1989 5/2/1989 12/17/1987 3/20/1989 11/9/1988 8/10/1989 11/14/1988 11/22/1988 11/30/1988 5/17/1985 2/5/1986 2/15/1989 3/23/1986 5/12/1989 3/23/1988 9/29/1988 9/14/1984 3/2/1988 9/17/1989 2/28/1989 3/10/1986 5/6/1989 7/22/1989 7/16/1984 6/29/1989 12/30/1988 2/22/1988 1/13/1989 5/10/1989 7/11/1988 10/29/1989

Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Mirdite Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Peshkopi, Diber Shkoder Shkoder Bajze Shkoder Shkodër Shqipëri Peshkopi Diber Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Lezhe Shkodër Albania Lezhe Shkoder, Albania Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Peshkopi Peshkopi,diber Shkoder Shkoder Shkoder Koplik,m.madhe Lezhe Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Lezhe Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder

51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105

Marku Marku Marku Marku Marku Meti Mhillaj Mozali Mujaj Narkaj Ndoj Ndreca Ndreka Nikjari Nikolli Nurçja Panavija Preçi Prelaj Prenga Qerpiku Qiriako Rasha Rreshketa Seferi Selmani Senaj Shelqetja Shkreli Shtjefni Shuku Smajlaj Spahija Spasari Stojani Stomi Syla Sylja Taflaj Teli Thana Torba Trungaj Tusha Verri Vitaj Vokrri Vokrri Vorfa Vuka Zefi Zenelaj Zeneli Zhala Zyberi

Eljona 10/17/1987 Glaudiola 8/16/1988 Nikolin 11/14/1988 Paulin 8/30/1987 Pavli 10/9/1988 Jesmina 4/9/1989 Doloreta 9/2/1989 Fleino 5/31/1989 Denis 4/13/1988 Ridana 4/8/1988 Malvina 11/10/1988 Lejdi 11/29/1988 Erina 4/7/1988 Indrit 11/5/1987 Danjela 12/1/1988 Sadvjona 4/11/1989 Erlis 9/1/1988 Anila 9/1/1988 Dorina 8/21/1989 Erjon 8/24/1989 Elvis 11/27/1982 Sara 2/24/1986 Rudiana 2/25/1985 Redona 5/24/1989 Arlinda 1/24/1988 Arlen 8/16/1988 Joneda 7/14/1989 Lisander 12/14/1988 Besard 8/30/1988 Antonela 5/18/1989 Ermando 8/21/1988 Ervilda 7/11/1988 Brikena 8/25/1986 Paolo 8/15/1988 Eralda 5/23/1987 Erisela 2/22/1989 Estela 6/18/1989 Arlind 5/3/1989 Teuta 1/3/1970 Rasel 6/17/1989 Florijana 6/13/1988 Malvina 9/24/1988 Ardit 7/19/1989 Gladjola 4/18/1983 Laredina 4/1/1989 Romina 10/31/1987 Arsela 9/11/1988 Eduart 2/18/1989 Erjon 5/22/1989 Valentina 20/01/1989 Elvis 12/7/1985 Luneda 1/18/1987 Fjoralda 4/9/1989 Greanta 3/19/1988 Alma 5/24/1989

Lezhe Lezhe Shkoder Lezhe Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Koplik-Shkoder Shkoder Shkoder Lezhe Lezhe Lezhe Shkoder Shkoder Shkoder Lezhe Mirdite Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder,albania Kukes Shkoder Shkoder Albania Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Shkodër Albania Mat Shkoder Fushe-Arres Shkoder Shkoder Shkoder Shkoder Peshkopi, Diber Shkoder Rreshen (Mirdite) Gjirokaster Shkoder Lezhe Lezhe Shkoder Lezhe Shkoder Shkoder Kolonje Shkoder Shkoder

26 - AKTUALITET

E premte, 10 Gusht 2007

Arrestohet dy orë pas ngjarjes, 20 vjeçari Drilon Qoku: Jam penduar, ishim duke pirë kur e vrava

Vritet emigranti me thikë në zemër
Sherri, Petrit Nurçja u godit në qendër të Maqellarës
Andri DURO
rrethet@gazetashqiptare.com

V

DIBER

Autori
Policia ka arrestuar dy orë pas ngjarjes autorin e krimit, i cili tashmë akuzohet për vrasje me paramendim. 20vjeçari ka shfaqur pendesë, duke pohuar para policisë, se ishte nxituar duke e goditur viktimën ndërsa ishin duke pirë

ritet në qendër të Maqellarës në Dibër, emigranti. Ngjarja ka ndodhur dje në mesditë, kur 30-vjeçari Petrit Nurçja është goditur me një thikë në zemër, duke i shkaktuar edhe vdekjen e menjëhershme. Autori i kësaj ngjarjeje është 20-vjeçari Drilon Qoku, po nga Maqellara. Pas një grindjeje banale, në pije e sipër ai ka nxjerrë thikën dhe ia ka ngulur në zemër emigrantit të ardhur nga Greqia, duke e lënë të vdekur në vend. I riu është larguar nga vendi i ngjarjes, për t’u arrestuar dy orë pas krimit, në dalje të fshatit të tij. Ai ka shfaqur pendesë për krimin e kryer, megjithëse është prangosur dhe tashmë akuzohet për vrasje me paramendim. KRIMI Ngjarja ka ndodhur në orën 13:00, në qendër të fshatit Maqellarë të Dibrës. Ndërsa kanë qenë në një lokal në qendër të fshatit duke pirë, viktima Petrit Nuçja, i cili gjatë kohës që kishte

qenë në Greqi e kishte kthyer emrin në Kristo, është përplasur me fjalë e debat me 20vjeçarin Drilon Qoku nga i njëjti fshat. Sipas policisë, përplasja mes dy të rinjve ka qenë momentale dhe për motive të dobëta, ku nuk përjashtohet që ata të kenë qenë në gjendje të dehur. Pas një grindjeje momentale, Qoku ka nxjerrë një thikë, duke ia ngulur në zemër 30-vjeçarit

Nuçja, i cili ka gjetur vdekjen në vend. Ngjarja ka pasur disa dëshmitarë okularë, të cilët megjithëse janë munduar t’i japin ndihmën e parë viktimës, sërish nuk ia kanë arritur, pasi 30-vjeçari ka

dhënë shpirt në vend. ARRESTIMI Policia ka mbërritur menjëherë në vendin e ngjarjes, duke marrë të dhënat e para operative, ku për pak kohë është bërë edhe identifikimi

i autorit të krimit. Më pas është rrethuar gjithë zona me qëllim prangosjen e tij. Si rezultat i një pune të shpejtë operative, është bërë i mundur arrestimi i Drilon Qokut, pas dy orë kërkimesh intensive në dalje të fshatit Maqellarë. Ndërkohë që i arrestuari ka pranuar autorësinë e krimit, duke u shprehur se ishte nxituar në veprimin e tij dhe se ngjarja kishte ndodhur në pije e sipër, për shkaqe banale. Sipas policisë, Qokut i është kapur edhe arma e ftohtë e krimit, e cila është sekuestruar në cilësinë e provës materiale. Ndaj 20-vjeçarit është ngritur akuza e “vrasjes me paramendim” dhe “armëmbajtje të ftohtë pa leje”. Ndërkohë, mësohet se viktima ka qenë prej disa vitesh emigrant në Greqi. Sipas policisë, i riu nuk ka pasur ndonjë konflikt të mëparshëm dhe se ngjarja ka qenë momentale. Dyshohet se viktima dhe autori kanë bërë debat me njëri-tjetrin në gjendje të pirë. Megjithatë, ngjarja është në hetim dhe motivi i saj ende nuk është dhënë zyrtarisht nga policia.

SHKURT Pengmarrësi i gruas e fëmijëve: Jam penduar
CËRRIK- Kastriot Çani, 34-vjeçari që mori peng në shtëpinë e vjehrrit gruan dhe tre fëmijët e tij në fshatin Malasej të komunës së Gostimës, ka shfaqur pendesë për ngjarjen e dy netëve më parë në Cërrik. Ai kërcënoi me vdekje bashkëshorten dhe fëmijët, pasi ishte bërë xheloz për të shoqen, por falë negociatave të policisë u arrit që të lironte fëmijët e më pas gruan.

Plagoset me dinamit peshkatari amator

ABUZIMI

E akuzuar dhe nëndrejtoresha e KPTHN-së

Shitën hekurin e kombinatit, në hetim dy punonjës
MALLAKASTËR- Dy punonjësit e Kombinatit të Përpunimit të Thellë të Naftës në Ballsh, janë vënë nën hetim për abuzime me detyrën. Shpresa Basha 37 vjeç, nga Ballshi, me detyrë nëndrejtoreshë e KPTHN-së dhe Bardhyl Mehmeti 53 vjeç, me detyrë mekanik në KPTHN. Të dy këta persona mësohet se janë kapur në flagrancë, duke bërë shitje të pjesëve mekanike të kombinatit. Sipas burimeve policore, të dy këta shtetas kanë shkelur ligjin “Për prokurimet publike”, duke bërë shitje verbale të 20 mijë kilogramëve hekurishte, të cilat ishin pronë e Kombinatit të Përpunimit të Thellë të Naftës në Ballsh. Shitja është bërë prej tyre në firmën private “DRIEND” sh.p.k. Nga burimet brenda KPTHN-së, mësohet se të dy këta punonjës janë pezulluar nga puna deri në zbardhjen e rrethanave dhe akuzave që rëndojnë mbi ta. Realisht, për shitjen e këtyre hekurishteve duhej kryer ose një tender, SHKELJA Dy të akuzuarit për abuzim me detyrën kanë shkelur ligjin “Për prokurimet publike”, duke bërë shitje verbale të 20 mijë kilogramëve hekurishte, të cilat ishin pronë e Kombinatit të Përpunimit të Thellë të Naftës në Ballsh ose prokurim i drejtpërdrejtë, ose urdhri i drejtorit të KPTHN-së Ballsh. Asnjëra prej këtyre tri rrugëve nuk ka qenë e zbatuar, duke i çuar të dy punonjësit në fjalë drejt abuzimit. Nga burime konfidenciale nga policia e Ballshit, mësohet se ka qenë vet shefi i Komisariatit Ballsh, Gjin Lesi, ai që e ka konstatuar këtë abuzim dhe ai që e ka çuar deri në fund atë për të nisur më pas procedimin penal. Sipas burimeve policore, dy punonjësit kishin disa kohë që abuzonin duke përfituar shuma të konsiderueshme parash nga shitja e hekurit, që ishte pronë e kombinatit ku ata edhe punonin. Pas nisjes së hetimeve, ata janë munduar të mos pranojnë asgjë, gjithsesi, por momentin po hetohen në gjendje të lirë deri në sqarimin e plotë të kësaj shkeljeje të konstatuar. ir.ho

LEZHË- Një 34-vjeçar nga Shënkollë e Lezhës ka mbetur i plagosur, pasi për të nxjerrë bukën e fëmijëve, gjuante peshk me mjete të kundraligjshme. Ngjarja ka ndodhur pasditen e djeshme, kur Martin Deda, gjuetar amator i peshkut, ka qenë duke gjuajtur peshk në lumin Mat. Vendosja e fitilit detonator të shkurtër me kapsollën ka bërë që lënda plasëse t’i shpërthente në dorë, duke e masakruar atë. Mjekët nuk kanë dhënë ende shpresë për jetën e tij.

Arrestohet i kërkuari për tentativë vrasjeje

Shisnin medikamentet që duheshin dhënë falas

FIER- Policia e Fierit ka vënë në pranga dje, një person të shpallur në kërkim 3 ditë më parë, për tentativë vrasjeje. Armando Shabani, 27 vjeç, banues në fshatin Marinëz të rrethit Fier, u arrestua për veprën penale të “vrasjes së mbetur në tentativë”, ngjarje kjo e ndodhur në datën 6 korrik, në një nga lokalet e fshatit Marinëz. Në pranga është vënë dhe përkrahësi i tij, Ergius Cuca 21 vjeç, emigrant në Greqi.

Pezullohen mjekët që abuzuan me ilaçet
POGRADEC- Një mjeke gjinekologe dhe një infermiere janë pezulluar nga detyra, ndërsa Urdhri i Mjekut do të vendosë largimin ose jo të tyre nga puna. Shitja e medikamenteve është shkaku i plasjes së këtij skandali, ndërkohë që denoncimi i një qytetari ka përfshirë në alarm bluzat e bardha në qytetin liqenor. Skandali ka ndodhur në Qendrën e Planifikimit Familjar, në të cilën testet e kontrollit të shtatzanisë por edhe medikamente të tjera me vulën e Qendrës Spitalore në Tiranë, shiten me lekë në dorë, madje disa herë, më shtrenjtë se në farmacitë e këtij qyteti. Sipas drejtoreshës së Qendrës së Planifikimit Familjar në këtë qytet, Alma Kamberi, në datën 1 gusht, një qytetar ka denoncuar blerjen e testit të shtatzanisë me lekë nga mjekja gjinekologe dhe infermierja. Pas kësaj janë ushtruar kontrolle të befasishme, ku ka rezultuar se denoncimi i qytetarit ka qenë më se i vërtetë. Madje, në ambientet e Qendrës së Planifikimit Familjar janë gjetur edhe sasi të shumta barnash, një pjesë e mirë e të cilave nuk kishte lidhje me këtë shërbim.

Tre aksidente me 9 të plagosur

Alma Kamberi

ELBASAN- Në tre aksidente automobilistike që u regjistruan dje në segmente të ndryshme që përshkojnë qarkun e Elbasanit, mbetën të plagosur nëntë persona, katër prej të cilëve në gjendje kritike për jetën. Aksidentet kanë ndodhur në një hark të shkurtër kohor nga njëri-tjetri, ku si pasojë e shpejtësisë, automjetet kanë dalë nga rruga apo janë përplasur, duke shkaktuar për fat të mirë vetëm të plagosur.

E premte, 10 Gusht 2007

OPINION - 27

O

P

I

N

I

O

Serbia kërkon krijimin e Shqipërisë etnike
(Vijon nga faqja 1) ...Goran Zvilanoviç, ishministri i Jashtëm i periudhës pas Millosheviçit, u shpreh qartë: Nëse Kosova fiton pavarësinë, serbët e Veriut do kërkojnë bashkimin me Serbinë. Zvilanovic është një ish-ministër dhe citimet e tij nuk mund të konsiderohen si deklarata zyrtare, por në të njëjtën kohë, ai është një nga njerëzit më të informuar në Beograd, është zyrtari që ka zbatuar për shumë vite diplomacinë e klasës politike që pasoi Millosheviçin. Serbia vazhdon të kërkojë kështu një rishikim total të hartës së Ballkanit, përcaktim të kufijve mbi baza rreptësishtë etnike. I pari që artikuloi këtë ishte Kryeministri aktual. Shtatë vjet më parë, Koshtunica sapo kishte hyrë në zyrën e Millosheviçit, deklaroi për revistën franceze, “Politique Internationale” se Beogradi do kërkojë bashkimin e Srpska Republika me Serbinë, në rast se bashkësia ndërkombëtare i jep Kosovës pavarësinë. Kjo deklaratë është mjegulluar më pas nga stuhia diplomatike që ndërmori Beogradi gjatë viteve të fundit me argumentet që paraqiste kundër pavarësisë së Kosovës. Kosova është djepi i Serbisë dhe serbët nuk mund të pranojnë që t’u cenohet integriteti territorial, ishte klisheja e gjithë fushatës agresive që Serbia ka ndërmarrë për të penguar formalizimin e shtetit të ri të Kosovës. Ky qëndrim, që u artikulua për shumë vjet me radhë, shpreh një emocion, por nuk ofron asnjë zgjidhje. Dikur Kosova do ketë një
Nga Ilir BABARAMO

periferi
Q

N

Nga Alba Malltezi

Tel Aviv
MUNGESA E UJIT DHE DRITAVE, TIRANA SI RRIPI I GAZËS everia e Tiranës mund të ngushëllohet dhe të justifikojë mungesën e energjisë elektrike në Shqipëri duke iu treguar shqiptarëve për palestinezët dhe Rripin e Gazës. Në fakt, në këtë vend të vuajtur të Lindjes së Mesme furnizimi me energji elektrike dhe me ujë bëhet tamam si në Shqipëri. Safuati, miku im palestinez dhe njëkohësisht koleg, duke komunikuar në “Skype” për problemet që ata kanë në Gaza, po më tregonte se furnizimi me drita tani në verë, bëhet me këtë orar: me ditë të alternuara, nga ora 8-16.00 dhe nga 16.00- 24.00 ka kufizim energjie, pra 8 orë mungesë çdo ditë. Ndërsa sa i përket ujit, furnizimi bëhet vetëm 4 orë në ditë dhe kështu, gjithë shtëpitë palestineze janë të pajisura me rezervuare e depozita, tamam si në pallatet shqiptare. Të kujtojmë se Gaza jeton në rrethim, konflikt të armatosur, mungesë shteti dhe vetëm një vit më parë u bombardua nga ushtria izraelite centrali i furnizimit të energjisë me karbon. Nuk e di se sa do t’i interesonte menaxherëve të Qeverisë shqiptare ta sillnin për qytetarët e tyre këtë analogji. Shqetësimi dhe bezdia e shqiptarëve që jetojnë në Shqipëri është i kuptueshëm, por edhe shqiptarët që jetojnë në Izrael, të mirinformuar përmes mediave në internet, shprehin habi dhe indinjatë për këtë problem që vazhdon të mbetet i pazgjidhur në atdheun e tyre. Të krahasosh natyrën e Izraelit dhe të Shqipërisë gjen shpejt përgjigjen: Shqipëria është vend plot gjelbërim, ujë, e me reliev të mrekullueshëm, ndërsa këtej nga Lindja e Mesme shkretëtirat e thatësira zënë pjesë të konsiderueshme të territorit. Ndoshta është kjo arsyeja që vë në lëvizje trurin e njeriut në rast nevoje dhe emergjence, por administratorët e qeverisjes shqiptare e kanë aq të amortizuar, saqë vështirë të gjejnë zgjidhje pa ndryshuar këtë pjesë të rëndësishme këmbimi. albamalltezi@hotmail.com imponojë shqiptarëve si zgjidhje, pikërisht atë për të cilën i ka akuzuar për gati një shekull. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, kufiri mes Serbisë dhe Shqipërisë ishte pikërisht në lumin Ibër. Këtë hapësirë shqiptarët e konsideronin Shqipëri etnike, ndërsa serbët si Shqipëri e madhe. Me ndarjen e Kosovës, Serbia kërkon rivendosjen e kufirit pikërisht mbi Ibër. Çfarë pasojash mund të ketë kjo zgjidhje? Të paparashikueshme. Nëse serbët e Kosovës do kërkojnë që doganierë të kenë gangsterët e klubit Dolce Vita, shqiptarët e Preshevë, Medvegjës dhe Bujanovcit do kërkojnë gjithashtu të bashkohen me trungun kombëtar. Ende nuk dihet nëse kancelaria serbe ka vendosur apo jo në peshore se kush ka më shumë vlerë: dinozauri ekonomik i Trepces apo lugina strategjike e Preshevës. Përmes kësaj lugine kalon aksi Beograd-Nish-ShkupSelanik.

zgjidhje. Statusi i protektoratit ndërkombëtar nuk zgjat përjetësisht. Beogradi këtë e ka të qartë. Përmes një maratone sfilitëse diplomatike, bashkësia ndërkombëtare arriti të propozojë një zgjidhje, planin Ahti-

saari. Kur propozoi një pavarësi të mbikëqyrur, presidenti finlandez u bazua jo vetëm në historinë e largët dhe të afërt të Kosovës, por dhe tek parimet që ishin fiksuar nga Grupi i Kontaktit: Mosndarje të Kosovës dhe

Serbia vazhdon të kërkojë kështu një rishikim total të hartës së Ballkanit, përcaktim të kufijve mbi baza rreptësishtë etnike

mosbashkim të saj me ndonjë vend fqinj. Beogradi mendon ndryshe. Kërkon të krijojë një Serbi që nis nga Ura e Brçkos, në Bosnjë dhe përfundon tek ura mbi Ibër, në Mitrovicë. Atë që u përpoq ta bëjë në luftë me katër vende fqinje Millosheviçi, Koshtunica synon ta realizojë përmes negociatave, duke pasur si të vetmen armë veton ruse kundër pavarësisë së Kosovës. Dejtoni dhe plani Ahtisaari janë dy kolonat që mund të sigurojnë stabilitet në Ballkan. Pavarësia e Kosovës i jep fund procesit të shpërbërjes së Jugosllavisë. Me ndarjen e Kosovës, serbët synojnë krijimin e shteteve etnike. T’i hysh kësaj aventure, do të thotë ta kthesh Ballkanin ne gjendjen e 15 viteve më parë. Paralajmërimi i Sali Berishës ishte i qartë. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Kryeministri shqiptar u shpreh kategorikisht kundër ndarjes së Kosovës. Madje Berisha tha se Serbia, në një rast të tillë, mund të përballet me të njëjtat kërkesa brenda territorit të saj. Aludimi për luginën e Preshevës ishte i qartë. Liderët e shqiptarëve të Maqedonisë kanë bërë të qartë më se një herë, se nëse Kosova ndahet, dhe pjesa shqiptare e FYROM do kërkojë të njëjtën gjë. Nuk ka më kufij të sigurt në Ballkan, tha rreth një vit më parë ministri i Jashtëm i atëhershëm, Besnik Mustafaj, i pyetur rreth një skenari të mundshëm të ndarjes së Kosovës. Duket paradoksale, por Beogradi po përpiqet t’u

28 - SPECIALE

E premte, 10 Gusht 2007

PERGJIGJE PER LEXUESIT
ERJONI & ERA kujdes në marrëdhënien tuaj. Marrëdhënia në çift është e mirë dhe pa probleme të duksh -me, megjithëse shpesh keni mendime të kundërta dhe debate. Në çështje sentimentale paraqitet të jetë mjaft periudhë e mirë.Ky muaj do t'ju sjellë ndryshime të shumta në të gjitha aspektet.Për Erën ky muaj do të jetë pak i vështirë dhe i ngarkuar emociona -lisht por megjithatë fundi i tij do të sjellë më tepër kënaqësi në marrëdhënien tuaj. MARIGLENI & EVANA

Një kombinim shumë i mirë me 85 %. Erjoni është i shenjës së Demit dhe horoskop Akrepi.

Era është e shenjës së Gaforrja dhe horoskop Shigjetari.Gjatë këtij muaji duhet të tregoni shumë

HOROSKOPI I SOTEM
DASHI
Kjo ditë do të fillojë mjaft e mbarë për ju.Për një çështje ekonomike do të merrni lajme të mira dhe të mbështetura për shumë prej jush.

DEMI
Pak tension do të lindë me partnerin tuaj.Mundohuni ta shmangni atë sa më tepër! Në mbrëmje do të keni mundësi për argëtim dhe kënaqësi emocionale.

BINJAKET
Do të ndiheni jo shumë të plotësuar emocionalisht. Shprehni hapur mendimin tuaj dhe më pas gjithçka do të shkojë sipas dëshirës tuaj. Për shëndetin duhet të tregoheni më të vëmendshëm.

GAFORJA
Një udhëtim i menduar për sot do të realizohet shumë shpejt. Por një dokument i mbetur pezull, nuk duket se do të sjellë shumë favorizime për ta përfunduar në këtë ditë.

Një kombinim i mirë me 60 %. Marigleni është shenja Luanit dhe horoskop Pesjorja. Evana është e shenjës së Dashit dhe horoskop Virgjëreshës. Ky muaji do të jetë periudhë ndryshimesh për ju.Në çështje sentimen-

tale duket se mesi i tij do të jetë i favorizuar për ju. Marrëdhënia në çift është e mirë dhe pa probleme të dukshme, edhe pse shpesh keni mendime të kundërta dhe debate, gjithsesi ju paraqiteni një çift ideal për të përballuar sfidave dhe problemeve tuaja.

LUANI
Edhe pse nuk do të ndiheni shumë mirë fizikisht, do t'ja impononi vetes një lëvizje.Për këtë duhet të jeni më të kujdesshëm. Besojini gjërave që janë drejt ndryshimit.

VIRGJERESHA
Një çështje ligjore, do të jetë pak problematike gjatë ditës. Mirëpo mbështetja e një mikut tuaj, do t'ju nxjerrë nga situata dhe madje do të përfitoni mjaft.

PESHORJA
Do të firmosni për një propozim të rëndësishëm që do t'ju bëhet. Për një testim që do të bëni, duhet të tregoheni të kujdesshëm. Menaxhimi i një biznesi, do t'ju kushtojë mjaft të ardhura.

AKREPI
Me një gjykim të drejtë do të mund të përfitoni mjaft nga situata profesionale pak të ndërli kuara. Për një çështje shtetërore, dita do të jetë e favorshme.

DHJETËDITSHET E VIRGJËRESHËS
BURRI VIRGJËRESHË SI PARTNER Është i matur dhe i drejtë.Mban mend data dhe kontrata.Do të dojë me të vërtetë, dhe kritikon dhe pret që ta dëgjojnë. Gjithashtu i pëlqen pastërtia, ngrohtësia dhe respekti. GRUAJA VIRGJËRESHË SI PARTNERE Është e turpshme dhe gjithashtu e fortë. Në profesionin e saj është e rehatshme, e zgjuar dhe e përqëndruar. Interesohet për dashurinë e vërtetë. Dhe kur i vjen do të dashurohet jashtë mase. Do të shkatërrojë një lidhje vetëm kur kupton se ka hipokrizi. Është një shenjë praktike dhe romantike.

SHIGJETARI
Pak palestër do të jetë e nevojshme gjatë kësaj jave për të fituar një formë të mirë trupore dhe emocionale. Vendosini paratë aty ku mendoni se do të jenë të sigurta.

BRICJAPI
Do të nisë një ditë e qetë në çështje pune, megjithatë duhet të merrni parasysh, edhe ndonjë pengesë që mund t'ju dalë për një blerje apo kredi.

UJORI
Edhe pse do ta kuptojnë situatën ekonomike në të cilën ndodheni, miqtë tuaj nuk do të jenë shumë të gatshëm për t'ju ndihmuar. Përpiquni të kujdeseni më tepër për shëndetin.

PESHQIT
Pak palestër do të jetë e nevojshme gjatë ditës për të fituar një formë të mirë trupore dhe emocionale. Pak kujdes duhet të bëni edhe me ushqimet e dëmshme.

E premte, 10 Gusht 2007

RAJON - 29
gënjyer dhe ajo kërkon që të gjenden autorët e sulmit në të kundërt, do ta konsiderojë sulmin ndaj qeverisë të inskenuar prej saj. Të gjitha këto tensione mes partive kryesore maqedonase erdhën pas heqjes së imunitetit prej deputeti të ish kryeministrit Vllado Buçkovski i cili akuzohet se ka keqpërdorur postin si ministër i mbrojtjes në vitin 2001, me çka ka dëmtuar buxhetin e shtetit për 3 milionë euro. Akuzat ndaj tij po hetohen nga gjykata. Përfaqësuesi i BE-së ka thënë se zyra e tij po vëzhgon procesin e akuzave ndaj ish kryeministrit Buçkovski, ndonëse nuk komentojnë dot proceset gjyqësore.

Reagon Brukseli: Konfliktet pengojnë reformat

“Lufta” politike në Maqedoni, BE bën thirrje për uljen e tensionit
Gruevski Buçkovski

RASTI “BUÇKOVSKI” Tensionet mes partive kryesore maqedonase erdhën pas heqjes së imunitetit të ishkryeministrit Vllado Buçkovski, i cili akuzohet se ka keqpërdorur postin si Ministër i Mbrojtjes në vitin 2001, duke dëmtuar buxhetin e shtetit me rreth 3 milionë euro.

SHKUP - Përfaqësuesi i BEsë në Maqedoni, Ervan Fuerre u ka bërë thirrje udhëheqësve politikë atje të punojnë për pajtim kombëtar dhe stabilitet. Sipas tij, në javën në vazhdim, vendit do t’i duhet një përqendrim për të realizuar një seri reformash. Thirrja e Fuere vjen në kohën kur skena politike po sheh një tensionim të madh mes maxhorancës dhe opozitës. Partia e kryeministrit Nikolla Gruevskit ka ngjyrosur politikisht një sulm me granata ndaj

Akuzat
Partia e kryeministrit Nikolla Gruevskit ka ngjyrosur politikisht një sulm me granata ndaj qeverisë para disa ditësh, duke sugjeruar se gisht në këtë akt mund të ketë Lidhja Social-Demokrate në opozitë. Por, opozita ka hedhur poshtë të gjitha akuzat ndaj saj. qeverisë para disa ditësh, duke sugjeruar se gisht në këtë akt mund të ketë Lidhja SocialDemokrate në opozitë. VMRO DPMNE ka kërkuar nga rivalët e saj të shpjegojnë disa deklarata të bërë nga liderë opozitarë të cilat thoshin se “situata politike do të radikalizohet”. Por opozita ka hedhur poshtë të gjitha akuzat kategorikisht me sulm ndaj partisë qeverisëse. Sipas Lidhjes SocialDemokrate, qeveria është duke

I dërguari i Brukselit deklaron se plani për pavarësi është ende në tryezën e negociatave

Statusi i Kosovës, nisin negociatat e reja
BE: Shansi i fundit për zgjidhje mes Prishtinës e Beogradit

T

LONDER
Prishtinë

rojka ndërkombëtare nisi dje në Londër bisedimet shtesë për statusin e Kosovës, duke theksuar se plani “Ahtisaari” që parashikon pavarësinë, është ende një opsion i mundshëm. I dërguari i BEsë në bisedimet për zgjidhje të statusit, Ëolfgang Ischinger, deklaroi dje për radion BBC, se serbët dhe shqiptarët mund të përballen me mundësinë e tyre të fundit për një zgjidhje të negociuar. Ambasadori gjerman në Londër tha se ata do të fajësohen, nëse procesi dështon. Ekspertë nga Rusia, Evropa dhe SHBA diskutuan të gjitha mundësitë e zgjidhjes së statusit, ndërsa sot ata do të nisin fazën e parë të diplomacisë “shëtitëse” në Ballkan për bisedime me udhëheqësit serbë dhe shqiptarë. Ndërkohë, kryeministri i Kosovës, Agim Çeku, ka deklarzar se “bisedimet shtesë prej 120 ditësh për statusin e Kosovës për Kosovën paraqesin një përpjekje të fundit të bashkësisë ndërkombëtare për të bindur edhe ato shtete që hezitojnë ta pranojnë pavarësinë e Kosovës, se ajo është zgjidhja e vetme e mundshme. Kryeministri thotë se ka se çfarë të bisedohet me Beogradin, por kjo nuk nënkupton se mund të bisedohet edhe për pavarësinë e Kosovës. “Kosova në këtë proces hyn me një platformë shumë të qartë, që nënkupton se pavarësia e Kosovës, tërësia territoriale dhe pakoja e Ahtisaarit janë të panegociueshme”. Me Beogradin kemi ç’të bisedojmë, por jo për këto çështje që përmenda. Ne do të kërkojmë nga

Serbët bllokojnë rrugën Nish-Prishtinë
BEOGRAD - Qindra rezervistë të ushtrisë serbe bllokuan dje rrugën kryesore në jug të Serbisë, duke kërkuar pagesën për pjesëmarrje në luftën e Kosovës në vitin ‘98-‘99. Ata kanë paralajmëruar se do të ndërmarrin masa më radikale, nëse problemi nuk zgjidhet brenda javës. Ende nuk ka pasur reagime nga ana e autoriteteve serbe, por zyrtarët thonë se së shpejti do të nisin të merren me këtë çështje. Bllokimi i rrugës mund të tensionojë edhe më shumë situatën e krijuar, para bisedimeve të reja në lidhje me statusin përfundimtar të Kosovës. është aktualisht nën kontroll dhe se detyra e trupave të KFOR-it është ruajtja e qetësisë brenda kufijve aktualë të Kosovës. “Misioni ynë është që të garantojmë siguri në gjithë Kosovën. Procesi politik është punë e kryeministrit dhe e trojkës dhe Bashkësia Ndërkombëtare është e qartë për këtë. Derisa ky proces të vazhdojë, gjenerali Kater dhe forcat e tij do të garantojnë mjedis të qetë për të gjithë kosovarët”, - deklaroi Ulrih, pas takimit me Kryeministrin e Kosovës, Agim Çeku.

SHKURT Kroaci, zbulohet rrjeti i trafikut të heroinës
ZAGREB - Policia kroate shkatërroi një rrjet kroatoboshnjak trafikantësh heroine dhe arrestoi gjashtë persona, të cilët po përpiqeshin të trafikonin këtë drogë në vende të Evropës perëndimore. Katër të dyshuar kroatë dhe dy boshnjakë, të gjithë të moshës 33 deri 37 vjeç, u arrestuan në një operacion të ndërmarrë njëkohësisht në Zagreb, Sisak dhe Zadar”, njofton një komunikatë e Drejtorisë së policisë kroate. Gjatë kontrolleve të bëra në disa apartamente dhe makina, të përdorura nga të dyshuar në tre qytete, policia sekuestroi më tepër se 4 kilogramë heroinë me vlerë 410.000 euro.

Serbia: Jo integrimit në BE, nëse Kosova fiton pavarësinë
BEOGRAD - Serbia nuk do të kërkojë anëtarësim në BE, nëse blloku perëndimor do të njohë Kosovën si shtet i pavarur, njoftoi gazeta e njohur serbe “Politika”. Në një koment të gjerë, një ditë përpara takimit të të dërguarve ndërkombëtarë në Beograd, gazeta tha se BE nuk duhej të ndiqte Uashingtonin, nëse SHBA njihte Kosovën. “Serbia është e bindur se njohja e njëanshme amerikane e Kosovës nuk është rruga që duhet të ndjekë edhe BE-ja”, thuhej në koment. “Sidoqoftë, nëse BE-ja do ta ndjekë pas SHBA-në, ajo do t’ia bëjë të pamundur Beogradit kërkimin e anëtarësisë, pasi një veprim i tillë bie ndesh me kushtetutën”, shtonte ajo. trojka që të mos ketë propozime të reja, por të na ndihmojë në çështje për të cilat mund të arrihet progres dhe të mos humbet kohë që të diskutojmë çështjen e statusit, apo çështjen e pavarësisë apo çështjen e pakos së Ahtisaarit”, deklaroi ai. “Pakkush ka iluzione se kjo periudhë shtesë se mund të sjellë rezultate për procesin. Por, qëllimi i tij më shumë është që t’u jepet kohë disa vendeve që hezitojnë ta pranojnë realitetin dhe që të

Kriza e bursave, Europa “djeg” 160 miliardë euro

Koshtunica

binden se pavarësia është e vetmja zgjidhje reale, e mundshme dhe e pranueshme”, theksoi Çeku. Ndërkohë, komandanti i NATO-s për Evropën, admirali Hari Urlih, ka deklaruar se situata në terren

Një krizë e rëndë financiare përfshiu dje të gjithë Europën, pasi bursat e kontinentit të vjetër “dogjën” plot 160 miliardë euro, nëpërmjet shitjes së aksioneve me vlerë më të ulët sesa ishin blerë. Situata duket ende problematike, Banka Europiane akordoi një fond prej 95 miliardë eurosh për të stabilizuar gjendjen, ndërhyrja më “zemërgjerë” e saj në tregun financiar që prej atentateve të 11 shtatorit të vitit 2001 në Nju Jork. Dita e sotme do të përcaktojë trendin financiar dhe nëse kjo nuk stabilizohet, kriza mund të theksohet edhe më shumë.

30 - KULTURE
INCIDENTI

E premte, 10 Gusht 2007

Flakët krijuan një vatër brenda Parkut

N

jë zjarr i rënë dje në orët e pasdites ka rrëzikuar seriozisht Parkun Kombëtar të Butrintit. Flakët kanë përfshirë një faqe të malit të Sotirës mbi Ksamil, mal që e ndan Ksamilin me liqenin e Butrintit. Zjarri ka rënë rreth orës 18:00 të pasdites dhe sipas drejtorisë së pyjores së Srandës ka përfshirë

Zjarri rrezikon Butrintin
një territor rreth 1 hektar. I ndihmuar nga era dhe terreni flakët kanë krijuar brenda pak kohësh disa vatra zjarri dhe kanë rrezikuar zonat e skajme të Parkut Kombëtar të Butrintit. Megjithë masat e marra për të penguar flakët që mund të kanosnin kurorën e pemëve mbi liqenin e Butrintit, sërish zjarri ka arritur të krijojë një vatër në zonën e parkut. Por, pas orës 20:20 drejtimi i erës ka ndryshuar dhe flakët nuk kanë përparuar në thellësi të Parkut, duke shmangur kështu rrezikun që mund t’i kanosej zonës arkeologjike. Drejtori i Parkut Kombëtar të Butrintit Ylli Cerova ka njoftuar dje në mbrëmje se rreziku është shmangur dhe se për lokalizimin e vatrave të zjarrit kanë ndihmuar punëtorët e Parkut të Butrintit dhe të rinjtë e fshatit Shëndëlli. Edhe pse zjarrfikësja e Sarandës ishte pranë vendngjarjes zjarrfikësit nuk kanë mundur të ndërhyjnë për shkak të ter-

renit të vështirë. Ndër hapësirat më të rëndësishme të këtij parku, është zona arkeologjike ku gjenden rrënojat e qytetit antik të Butrintit, i cili ndodhet nën mbrojtien ndërkombëtare të UNESCO-s. Butriniti gjendet në skajin jugor të liqenit të Butrinit në një distancë prej 18 km larg nga qyteti i Sarandës. Ai është një prej pikave më të rëndësishme arkëologjike të Shqipërisë.

NJË FESTIVAL ARTI, KU ARTISTË, POETË, PERFORMUES NGA SHQIPËRIA E JASHTË SAJ DO TË SJELLIN VIDEO, INSTALACIONE, FOTOGRAFI, BALET MODERN, MUZIKË EKSPERIMENTALE

jë kalë, si ai i Trojës do ta gje jmë sot në Porto Palermo. Kalaja e famshme e Ali Pashë tepelenës do të ndërrojë fytyrë. Përgjatë rrugës që të ëon atje instalacione të mëdha krijuar nga artistë shqiptarë e të huaj do të rrëfejnë në një mënyrë a në një tjetër histori, legjenda, personazhe. Një formë për të sjellë atmosferën e asaj epoke. Hija e rëndë e bazës ushtarake, do të venitet për pak. Sepse kalaja e Ali Pashë Tepelenës do të shndërrohet në një laborator arti. Për tre ditë me rradhë artistë nga Shqipëria dhe jashtë saj do të vijnë me idetë e tyre këtu, në të parin Festival Ndërkombëtar të Artit në Shqipëri i cili do të mbahet nga sot, 10 gusht deri më 13 gusht. I mbërritur në edicionin e pestë ArtKontakt, tashmë vjen me një Festival Ndërkombëtar që jo vetëm do të sugjerojë “ide të reja” por edhe do të eksperimentojë dhe bëjë ndërhyrje në kontekstin historik dhe arkitekturor të zonës. Për t’u bërë kështu, një dëshmi e asaj se si arti lidhet ngushtësisht me turizmin dhe

bie në duart e artistëve N

KALAJA e Ali Pashës

SHNDERRIMI Kalaja e Ali Pashait, e mbushur me ngjarje, gojëdhëna, histori, zakone dhe mënyra jetese për tu rrëfyer, do të shërbejë për të realizuar instalacione të ngritura posaçërisht për për të risjellë atmosferën e asaj periudhe, ngjarje, apo situata bëhet përçues e promovues i këtyre vlerave. Sipas organizatorëve ky festival arti realizohet duke përdorur teknika të reja artistike, dvd video, instalacione, fotografi, balet modern, muzikë eksperimentale, etj. Artistë, poetë, performues nga Shqipëria e jashtë saj do të bëjnë ndërhyrje artistike, duke iu referuar kontekstit historik dhe arkitekturor, për të përmirësuar kështu imazhin turistik të kësaj zone. Një ndërhyrje artistike nga to që përmenden aty është përshembull elementi simbolik i “Kalit të Trojës”, që ashtu sikurse sugjerojnë artistët hungarezë, “do të jetë një metaforë e mrekullueshme e shkëmbimit kulturor si mjet fitoreje për të thyer fortifikime si simbole të luftrave dhe konflikteve”. Kalaja e Ali Pashait, e mbushur me ngjarje, gojëdhëna, histori, zakone dhe mënyra jetese për tu rrëfyer, do të shërbejë për të realizuar instalacione të ngritura posaçërisht për për të risjellë atmosferën e asaj periudhe, ngjarje, apo situata.

Stendat e ngritura me botime të artit bashkëkohorë dhe me materiale publicitare të bregdetit shqiptar; sportet ujore siç është kanoa dhe serf me vela; stendat me produkte të prodhuara enkas me stilizim historik; ambjentet me kulinari vendase, si dhe surpriza të tjera do të përbëjnë një tjetër spektakël për të gjithë ata që do të bëhen pjesë e Art Kontakt Festival. Një program që thyen rregullat tradicionale të spektaklit live, ndërsa do të ndahen e rrëfehen emocione, do të ëndërrohet dhe “bëhet konkrete një utopi”. Në festival do të jenë pjesëmarrës artistë nga Gjermania, Sllovenia, Italia, Franca, Amerika, Serbia, Kroacia, etj. Ndërsa në finale organizatorët thonë se nuk do të mungojnë as çmimet të cilat do të ndahen mbrëmjen e 12 gushtit. ad.pe.

LIBRI

Ndalohet përkthimi i “Harry Potter-it” N

Festivali do të eksperimentojë dhe bëjë ndërhyrje në kontekstin historik dhe arkitekturor të zonës

Marrin pjesë artistë nga Gjermania, Sllovenia, Italia, Franca, Amerika, Serbia, Kroacia, etj

jë djalë 16 vjeç nga Marseja u ndalua të hënën teksa u pyet nga policia, nën akuzat se kishte shpërndarë përmes Internetit një përkthim frengjisht në mënyrë të paautorizuar të librit të serisë së J. K. Roëling, Harry Potter and the Deathly Halloës, që do të dalë në shitje në versionin e tij në gjuhën frënge në 26 tetor. Të mërkurën në mëngjes, disa orë pas ndalimit të tij , i riu një fans i magjistarit ,u la i lirë. “Duket se ky djalë nuk ka vepruar me qëllim, bëhet fjalë vetëm për një të afeksionuar “, u shprehën dje burime të gjyqësorit francez , duke iu referuar të përditshmes spanjolle “El Pais”. “Për më shumë, është një francez që mbrohet shumë mirë në anglisht”, cilësuan. Në fakt, ekspertët u çuditën nga cilësia e përkthimit, që ishte si e një profesionisti, kur e detyruan të riun të vazhdonte të përkthente. Policia vuri në dukje se për këtë arsye do të pyeteshin dhe njerëz të tjerë, ndërkohë që i riu një student resident në Aix-nëProvence, mund të përballet me sanksione të forta ekonomike. “Harry Potter and the Deathly Halloës” doli në shitje në versionin e tij original, në agimin e 21 korrikut. Të paktën 12 milion lexues në të gjithë botën qanë, ose u bashkuan me fatin e të riut Harry Potter, sipas statistikave të botuara nga disa agjenci lajmesh. Sepse kështu kulmon fenomeni letrar më i mrekullueshën në histori, një sagë që filloi dymbëdhjetë vjet të shkuara, kur Joanne Kathleen Roëling, një grua e divorcuar dhe e papunë që jetonte në Edinburg, Skoci, shkroi një roman për fëmijë, të pagëzuar Harry Potter.

E premte, 10 Gusht 2007

SPORT - 31

Kreu i Federatës së Futbollit kërkon arritjen e standardeve

Duka: Në 2008-n, klubet të gjitha me statut
“Ky është kusht i UEFA-s për licencimin”

F

ederata Shqiptare e Futbollit ka organi zuar dje seminare me përfaqësuesit më të lartë të klubeve të futbollit shqiptar. Në këtë seminar ka marrë pjesë Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, i cili së bashku me zv/Presidentin Bujar Kasmi dhe Sekretarin e Përgjithshëm të FSHF-së, Roland Mici kanë drejtuar këto seminare pune. Në këto mbledhje janë pasqyruar qartë direktivat e UEFA-s për Licencimin e Klubeve dhe kriteret që vetë klubet duhet të përmbushin. Presidenti Duka ka theksuar në këtë takim, se ka ardhur koha që klubet të arrijnë standardet ndërkombëtare nga ana ligjore por edhe organizative, pa harruar infrastrukturën. Sektori i Licencimit në FSHF u ka dërguar klubeve formularët dhe kriteret, me qëllim që klubet t’i plotësojnë ato brenda afateve të përcaktuara nga UEFA. Duhet theksuar fakti se në këtë seminar merrnin pjesë jo vetëm donatorët e klubeve por edhe përfaqësuesit e pushtetit lokal, nga varen vetë klubet e futbollit. Presidenti i FSHF-së, duke iu referuar kritereve të Licencimit të Klubeve, sqaroi me hollësi për vëmendjen e veçantë që këta përfaqësues të pushtetit lokal duhet t’u kushtojnë kritereve të Licencimit për përmirësimin e infrastrukturës ligjore, organizimin dhe përmirësimin e kushteve të stadiumeve. Sistemi i zhvillimit të seminarit me nga 4 klube për çdo seminar, ka krijuar mundësinë e bashkëbisedimit në detaj për çdo problem dhe vështirësi që mund të hasen në ecurinë e plotësimit të kritereve të kërkuara nga UEFA, në Sistemin e Licencimit të Klubeve. Vetë përfaqësuesit e klubeve të futbollit janë shprehur të gatshëm të bashkëpunojnë me pushtetin lokal dhe FSHF-në, në mënyrë që kriteret e licencimit të plotësohen brenda afateve të përcaktuara nga UEFA. Federata Shqiptare e Futbollit në projektet e saj për vitin 2008, ka si qëllim plotësimin e kritereve të Licencimit të Klubeve. Në këtë mënyrë, FSHF-ja po u vjen

në ndihmë klubeve me asistence juridike, ekonomike etj. UEFA, në sistemin e ri të Licencimit të Klubeve parashikon që çdo klub të ketë përcaktuar qartë stat-

utin e tij, mënyrën e organizimit dhe kushtet optimale të infrastrukturës në stadiumet ku zhvillojnë ndeshjet ekipet e klubit përkatës. Në dy seminaret e zhvil-

M

Dopingu, UEFA pezullon Alban Dragushën e Besës

luara dje, morën pjesë presidentët e klubeve të Partizanit, Vllaznisë, Besës, Elbasanit, sekretarët e klubeve të Dinamos, Vllaznisë. Seminaret e punës do të vazhdojnë edhe ditën e nesërme me klubet e tjera të futbollit, ku do të parashtrohen kriteret e reja të Licencimit të Klubeve 2008-2009.

Presidenti i FSHF, Armand Duka

esfushori i skuadrës së Besës, Alban Dragusha është pezulluar nga UEFA dhe tashmë pritet që të jepet edhe vendimi për dënimin e kosovarit. Futbollisti i kavajasve u kap me substanca të ndaluara, pasi iu bënë testet pas përfundimit të ndeshjes së parë të Kupës UEFA, Bezania-Besa, e cila u zhvillua në Serbi. Pasi u kontrolluan analizat, rezultoi se Dragusha kishte marrë substanca të ndaluara, duke bërë që ai të mos luante në ndeshjen e kthimit. Tashmë, pritet që çështja të shqyrtohet plotësisht nga Komisionet Disiplinore të UEFA-s, për të marrë një vendim për dënimin e lojtarit kosovar, Alban Dragusha, i cili aktivizohet me skuadrën e Besës. Ky është rasti i parë në histori, që një lojtar shqiptar apo që luan në Shqipëri kapet me substanca të ndaluara.

K

Kaliari e Rexhina, balotazh për Bogdanin
me kohë, kur ishin i vetmi ekip që po interesohej për Bogdanin. Tani, merkato ka hyrë në zhvillim të plotë dhe shqiptari ndiqet edhe nga disa ekipe të tjera me shumë insistim. Ekipet që duken më afër tij janë Napoli dhe Lazio, të cilët janë konkurrentë të vështirë për Kaliarin, si për potencialin ekonomik ashtu edhe për historinë e tyre. Por nuk janë vetëm këto ekipet që po tentojnë të marrin “Er-Bomber”. Dje, shtypi italian foli edhe për një interesim të fortë të ish-ekipit të “Bogut”, Rexhina.

aliari ka nevojë t’i japë pak eksperi encë sulmit të tij. Me ikjen e Suazos, sulmuesit aktual që ka, lojtarët e Kaliarit janë pa shumë eksperiencë dhe për këtë arsye, kuqeblutë po kërkojnë një sulmues që të ketë vlera teknike dhe eksperiencë në Serinë A. Bogdani është një objektiv i hershëm i Kaliarit dhe drejtori sportiv, Salerno, ka qenë ndër të parët që ka filluar tratativat me Kievon për sulmuesin shqiptar. Ndoshta, drejtuesit kuqeblu janë penduar disi që nuk e mbyllën tratativën që

OPINIONET
kipet shqiptare treguan edhe njëherë se e kanë shumë të vështirë që të ecin në Europë dhe të kalojnë qoftë edhe një tur. Përveç skuadrës së Besës, që këtë sezon jo vetëm që arriti të kalojë në turin e dytë të Kupës UEFA, por zhvilloi edhe dy ndeshje shumë të mira, skuadrat e tjera si Tirana, Teuta apo edhe Vllaznia dështuan në misionin e tyre. Klubet shqiptare vërtetuan edhe njëherë se Kupat e Europës mbeten një mollë e ndaluar për ne, dhe se do të duhet shumë punë dhe profesionalizëm që të arrihet sadopak në nivelet e skuadrave europiane. Për këtë çështje, që është shumë e rëndësishme për futbollin shqiptar dhe zhvillimin e këtij të fundit në krahasim me vendet e tjera të Europës, flasin specialistët e lojës së topkëmbës, të cilët deklarojnë se kjo është një “sëmundje” që është shfaqur përpara disa vitesh dhe që vazhdon të jetë e pranishme në futbollin shqiptar. I pyetur për

Medin Zhega dhe Neptun Bajko japin recetat për sukses

E

Dështimi i klubeve në Europë, specialistët bëjnë analizën
mendimi është edhe një tjetër ish-trajner i përfaqësueses shqiptare dhe njëkohësisht specialist futbolli, Medin Zhega, i cili shprehet se ky dështim tregon për një nivel të ulët të klubeve shqiptare. “Përveç skuadrës së Besës, e cila arriti të kualifikohej në turin e dytë të Kupës UEFA ndaj një kundërshtari jo shumë të lehtë, si edhe zhvilloi ndeshje shumë të mira, skuadrat e tjera si Tirana, Teuta apo Vllaznia nuk treguan asgjë duke dështuar plotësisht. Nuk kishte ndodhur asnjëherë që skuadra shkodrane të pësonte aq shumë gola në dy ndeshje duke mos shënuar asnjë. Edhe ne kemi luajtur në Europë ndaj kundërshtarëve disa herë më të fortë, por nuk kemi pësuar asnjëherë aq shumë gola, dhe në shumë raste kemi arritur të fitojmë. Dështimi në Europë, tregon edhe një herë nivelin e ulët të klubeve shqiptare të krahasuar me simotrat e tyre europiane. Kjo është një “sëmundje” që është shfaqur disa vite më parë, dhe vazhdon të prekë futbollin tonë ashtu siç ndodhi edhe në këtë sezon. Duhet shumë punë dhe përgatitje që të arrijmë në standardet e skuadrave europiane”, - përfundon prononcimin e tij për gazetën, ish-trajneri i kombëtares Medin Zhega. Ndërkaq, faktet flasin qartë, në sezonin e kaluar, vetëm skuadra e Tiranës arriti që të kalojë një tur në Kupën UEFA, ndërsa në këtë sezon e kaluan një tur Vllaznia në Kupën Intertoto, por që u shkatërrua në turin e dytë dhe skuadra e Besës, e cila ndodhet tashmë në turin e dytë të Kupës UEFA.

çështjen e ecurisë së skuadrave shqiptare në kompeticionet ndërkombëtare, ishtrajneri i kombëtares shqiptare dhe njëkohësisht specialist futbollit, Neptun Bajko shprehet se duhet një përgatitje profesionale e klubeve. “Për sa i përket çështjes që ju po pyesni, mund të them se dështimi i ekipeve shqiptare në Kupat e Europës ka lidhje me drejtimin jo në mënyrë profesionale të këtyre klubeve. Përveç skuadrës së Besës, e cila arriti që të kalojë në turin e dytë të Kupës UEFA

duke zhvilluar edhe ndeshje të mira, skuadrat e tjera dështuan. Duhet që këto skuadra të bëjnë një përgatitje më të mirë dhe profesionale. Duhet që ekipet të kenë objektiva të tjera, dhe jo ato që mendojnë drejtuesit e këtyre klubeve kur skuadrat luajnë në Europë. Dështimi shqiptar në kompeticionet europiane është diçka që trashëgohet që përpara disa vitesh, dhe ndodhi edhe në këtë sezon” shprehet në prononcimin e tij ish-tekniku kuqezi, Neptun Bajko. Ndërkaq, në të njëjtën linjë

32- REKLAME

E premte, 10 Gusht 2007