P. 1
Diftong Triftong Hiat

Diftong Triftong Hiat

|Views: 732|Likes:
Published by LoRe VrE

More info:

Published by: LoRe VrE on Dec 04, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/01/2014

pdf

text

original

ŞCOALA GENERALĂ ŞEICA MICĂ Vrejea Iuliana-Loredana PROIECT DIDACTIC Clasa: a V-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina

: Limba şi literatura română Unitatea de conţinut: Fonetică Subiectul lecţiei: Grupurile de sunete Tipul lecţiei: Transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe Obiective operaţionale: I.Cognitive: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili să: - departă corect cuvintele în silabe, - enunţe definiţia diftongului, - enunţe definiţia triftongului, - enunţe definiţia hiatului, - identifice vocalele şi semivocalele dintr-un cuvânt - facă deosebire între o vocală şi o semivocală în funcţie de cuvântul în care apar - identifice corect diftongii, triftongii, hiatul în cuvinte date - facă distincţie clară între aceste trei grupuri de sunete, - alcătuiască cuvinte care să conţină aceste grupuri de sunete II. Afective: În timpul orei de curs elevii vor trebui să: - participe în mod active la oră prin răspunsuri pe tema dată - fie receptivi la ceea ce li se predă, să fie atenţi când li se predă şi când le sunt explicate anumite greşeli întâlnite pe parcursul verificării răspunsurilor date

exerciţiu 2. 1997 Limba română manual pentru clasa a V-a. 2005 Limba română manual pentru clasa a V-a.ŞCOALA GENERALĂ ŞEICA MICĂ Vrejea Iuliana-Loredana • Strategia didactică: mixtă (deductivă – definiţii şi exemple + analogică – predarea şi învăţarea se desfăşoară cu ajutorul modelelor + euristică – elaborarea de cunoştinţe prin efort propriu de gândire folosind problematizarea) 1. 2001 5. Mijloace de învăţământ: tehnica vizuală prin suport şi fişe de lucru. problematizare. Bibliografie: 6. observaţia sistematică . editura Humanitas. Modalităţi de evaluare: orală. frontală – în urma unor exerciţii rezolvate în scris de către elevi. editura Humaitas. Metode şi procedee didactice: expunere. editura All. explicaţie. conversaţie. 2001 Limba română – caietul elevului. Resurse şi managementul timpului: - Spaţiul de lucru: sala de clasă Timpul de predare-învăţare: 50 de minute suport de curs Fonetica Limba română manual pentru clasa a V-a. editura Petrion. Forme de organizare a învăţăturii: activitate în perechi de câte doi elevi pentru rezolvarea cerinţelor şi frontal în confruntarea răspunsurilor date 4. tabla 3.

crt. Am văzut ieri ca limba română are … câte litere? Aceste litere se impart în două categorii… care? Prima categorie se împarte din nou în alte două categorii… 3. Metode şi procedee Conversaţia Mijloace de învăţământ Forma de organizare Activitate cu toată clasa (/cu elevul de serviciu) Activitate cu toată clasa. Şi prezintă obiectivele operaţionale mai sus enunţate. Întrebarea frontală directă.ŞCOALA GENERALĂ ŞEICA MICĂ Vrejea Iuliana-Loredana SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE Nr. problematizare Schiţă pe tablă transcrisă în caietele elevilor. 1. Verificarea cunoştinţelor însuşite anterior şi captarea atenţiei este cazul. Evenimentul didactic Momentul organizatoric Activitatea profesorului Pregăteşte materialul ce urmează a fi folosit în cadrul lecţiei. Triftong. Anunţă absenţii dacă este cazul. Notează absenţii dacă 2. Participă la lecţie în mod activ prin răspunsuri Conversaţie 3 min Activitatea elevului Îşi deschid caietele şi se pregătesc de oră. Astăzi vom vorbi despre trei tipuri de grupuri de sunete. Hiat. Conversaţie de verificare 7 minute Evaluarea Durata 2 minute . Fac apel la cunoştinţele dobândite anterior şi răspund întrebărilor. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale care? Enunţă tema lecţiei: Grupuri de sunete: Diftong.

Întrebarea frontală directă. Activitate cu toată clasa Evaluare scrisă. explicaţie Tehnica vizuală prin suport de curs şi fişe de lucru Aceleaşi fişe de lucru plus caietul de notiţe. Îşi notează în caiete explicaţiile date şi corectează greşelile. feedback) Evaluarea Solicită elevilor să scrie ce au reţinut din 7. dacă au nelămuriri. Activitate individuală scrisă. Dirijarea învăţării Împarte suporturile şi fişele de lucru. conversaţie. Dirijează lectura suportului şi dă explicaţii pentru 5. Verifică răspunsurile la cerinţele date şi dă explicaţii suplimentare. 2 min 6 min rezolvarea cerinţelor. O foaie albă de hârtie. Activitate cu toată clasa Conversaţie de verificare 12 Activitate cu toată clasa. . Tema pentu acasă Notează pe o foaie de hârtie Eseul de 5 minute. Activitate în perechi Conversaţie de verificare 18 lecţia de zi. Expunere.ŞCOALA GENERALĂ ŞEICA MICĂ Vrejea Iuliana-Loredana 4. ceea ce au reţinut. Fixarea şi asigurarea posibilităţilor de transfer a cunoştinţelor (conexiunea inversă – 6. Citesc suportul de curs. Împarte fişe de lucru Cer explicaţii cu tema. cer lămuriri în privinţa a ceea ce nu înţeleg. explicaţie. conversaţia. exerciţiu.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->