You are on page 1of 9

:

" "



* " " i " "o " "m
* . . " "he,she,it ""s
* " "you ""t

* , " "they ""tis
* " "we ""mus
* " "you ""nt

* *

) ( are

* *
)(a

* :
+ + +
* )(a r e

# #



) , (

** **
-1
-2 ) (will+inf bi
-3 ) (v to be +ing

ba

i a
o
i a
o you u nt
i


*********************************************************************************************


amare
amo

he,she,it
you
we
they
you

amas
amat
amamus
amatis
amunt


amare
i
amabi
he,she,it
amabis
you
amabit
we
amabimus
they
amabitis
you
amabunt


amare
i
he,she,it
you
we
they
you

amabam
amabas
amabat
amabamus
amabatis
amabant

****
+
+v

he,she,it

itis . .
you
it
we
imus
they
itis
.
you
erunt

amare
i
he,she,it
you
we
they
you

amavi
amavistis
amavit
amavimus
amavistis
amaverunt

+eri+v+

amare
i
he,she,it
you
we
they
you

amavera
amaveris
amaverit
amaverimus
amaveritis
amaverunt

+v+ era

amare
i
he ,she ,it

amaveram
amaveras

you
we
they
you

amaverat
amaveramus
amaveratis
amaverant

verb to be


i
he,she,it
you
we
they
you

sum
es
est
sumus
estis
sunt


i
he,she,it
you
we
they
you

ero
eris
erit
erimus
eritis
erunt

fu +

i
he,she,it
you
we
they
you

fui
fuisti
fuit
fuimus
fuistis
fuerunt

fu + er

i
he,she,it
you
we
they
you

fueram
fueras
fuerat
fueramus
fueratis
fuerant

eri+fu

i
he,she,it
you
we
they
you

fuero
fueris
fuerit
fuerimus
fueritis
fuerint

a
ae a



( )
cum

nominative
vocative
accusative
genitive
dative
ablative

nom
voc

singular
rosa
rosa

acc
gen
dat
abl

rosam
rosae
rosae
rosa
plural

nom
voc
acc
gen
dat
abl

rosae
rosae
rosas
rosarum
rosis
rosis

us,er

um
i

donum
nom
voc
acc
gen
dat
abl

donum
donum
donum
doni
dona
dono


ere
e re

habere

i
he,she,it
you
we
they
you
bi

habe
habes
habet
habemus
habetis
habent

habere
i
he,she,it
you
we
they
you
ba

i
he,she,it
you
we
they
you

habebo
habebis
habebit
habebimus
habebitis
habebunt

habere
habebam
habebas
habebat
habebamus
habebatis
habebant


+u+
habere
i
habui
he,she,it
habuistis
you
habuit
we
habuimus
they
habuistis
you
habeuerunt

+era
+era+

habere
habueram
habueras
habuerat
habueramus
habueratis
habuerant

i
he,she,it
you
we
they
you


+u+
+eri+
habuero
habueris
habuerit
habuerimus
habueritis
habuerint

i
he,she,it
you
we
they
you


i u