P. 1
istanbul_ycirpanli_pov321

istanbul_ycirpanli_pov321

|Views: 23|Likes:
Published by ycirpanli5874

More info:

Published by: ycirpanli5874 on Dec 18, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/19/2013

pdf

text

original

İstanbul deyince akla ilk gelen yerdir Taksim.

Yüz yıl önceki Avrupa etkili mimari mirasıyla görülmeye değerdir. Taksim-Tünel nostaljik tramvayı ve Londra’dan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu ile Taksim sanat ve kültür faaliyetlerinin merkezidir.

İstanbul deyince aklımıza sadece metropol gelir fakat Göksu eski İstanbul’u hissedebildiğimiz bir başka yer.

Sahilden geçen bir ana cadde, cadde üzerindeki küçük ama şık dükkânlar, Bebek çarşısı diyebileceğimiz manav, market, kitapçı gibi yerler... Bebek Badem Ezmecisi, geceleri İstanbul’un elit kesimini ağırlayan mekanlar….

İstanbulun yüksek gelirli kesimi nerede eğlenir? Tabi ki Kuruçeşme’de boğaz kıyısına sıralanmış gece kulüplerinde….

Anadolu yakasında yaşayan insanlar Avrupa yakasına geçmek yerine Bağdat Caddesinde vakit geçirirler. Açık hava alışveriş ve moda merkezi gibidir.

İstanbul’un en eski semti Balat. Son dönemlerde ise yapılan restorasyon çalışmaları ile sanat merkezlerine dönüştürülüyor.

Yabancıların Prens adaları olarak bildikleri adalar.. Tarihi konaklar, faytonlar, balıkçılar, Aya Yorgi…

Dolapdere, Tarlabaşı: Taksim’e yakın olmasına rağmen mutenalaştırılamamış semtlerdir.

Eyüp: Tarihi ve mistik İstanbul’u en güzel anlatan semtlerden biri. Ne yazık ki açılan yeni yollarla semtin tarihi dokusu yok edildi.

Sultanahmet: İstanbulluların değil ama turistlerin daha çok zaman geçirdiği bir yer. Sultanahmet Meydanı İstanbul'un en önemli meydanlarından biridir. İstanbul’un en önemli abideleri Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı burada, Hipodromun çevresindedir.

Nuruosmaniye , Mercan ve Beyazıt arasında yer alan Kapalıçarşı, Osmanlı İmparatorluğu dönemi ticaret hayatı ve ekonominin kalbi olan tarihi pazardır. Günümüzde de turistik,tarihi bir mekan olarak İstanbul’un en önemli sembollerinden biridir.

İstanbul’a gelmenin sembolü. Anadoluyu İstanbul’a bağlayan demiryolu hattının Anadolu yakasındaki son noktasıdır. Göç bakımından ise İstanbul’a bir ümitle göç etmenin sembolü olarak gösterilir.

İstanbul’un her köşesinde farklı bir hayat gerek eğlence gerek iş hayatı açaısından hareketli olan bir kent olan İstanbul’da dolayısıyla ulaşımda ciddi sıkıntılar oluşmaktadır ki bunca yere ulaşmak oakdarda kolay değildir. Hareket neredeyse hiçbir zaman durmaz.

İstanbul tarzı vapur İstanbul’dan başka bir yerde yoktur . Martılarla meşhur simidimizi paylaşmak vazgeçilemez alışkanlıklarımız arasındadır.

Asya ve Avrupa’nın birleştiği yerde kurulmuş olan İstanbul , elbette ki birleşimin sembolü olan iki asma köprüden biri Boğraziçi Köprüsü diğeri ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’dür. Ortaköy ise bu köprüyü ve tarihi Ortaköy Camii’nin yanı başı çayhane ve kafeleriyle insanların buluşma noktasıdır.

Galata kulesi ve Galata Köprüsü üzerinde her an balıkçıları oltalarıyla görmek mümkündür. Köprünün üzerindeki desenler Özellikle Ara Güler fotoğraflarıyla İstanbul’u dünyaya tanıtmıştır.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->