P. 1
10 Sposobow Na Zbudowanie Wyzszego Poczucia Wlasnej Wartosci - J D Vanstone(1)

10 Sposobow Na Zbudowanie Wyzszego Poczucia Wlasnej Wartosci - J D Vanstone(1)

|Views: 456|Likes:
Published by Mirzam86

More info:

Published by: Mirzam86 on Dec 23, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/01/2014

pdf

text

original

www.talkandfeelbetter.

com copyright J D Vanstone 2009 (C)

J D Vanstone

Dziesięć sposobów na zbudowanie wyższego poczucia własnej wartości

Tłumaczył: Filip Dmitrjewski

1

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Spis treści:
Słowo wstępne........................................................................................ 3 Co to jest poczucie własnej wartości?..................................................... 4 Porada 1 – Wykorzystaj moc twojego podświadomego umysłu.............. 6 Porada 2 – Praktykuj sztukę robienia dobrych uczynków. Dobro nagradzane jest dobrem.......................................................................... 8 Porada 3 – Aktywuj swoje pozytywną chemię. Myśl i czuj się lepiej.10 Porada 4 – Rozwiń postawę wdzięczności.............................................12 Porada 5 – Wyobraź sobie swój sposób na własną wartość..................14 Porada 6 – Żyj życiem pełnym uśmiechu................................................16 Porada 7 – Stań się swoim najlepszym przyjacielem.............................18 Porada 8 – Żyj dniem dzisiejszym, nic innego nie istnieje......................20 Porada 9 – Rozwiń umiejętność empatii.................................................22 Porada 10 – Bądź wdzięczny za każdy komplement..............................24

2

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Słowo Wstępne Cześć, już od jakiegoś czasu pracuję w dziedzinie porad i trenowania. Zawsze jestem pod wrażeniem danej nam przez Boga umiejętności do ulepszania naszego życia. Od wieków istnieje filozoficzna debata na temat: „dlaczego tu jesteśmy” oraz „na czym polega nasze życie”? Mówiąc prosto, ludzie znajdujący się na różnych szczeblach drabiny społecznej doszli do tego samego wniosku. Jesteśmy tu, aby wziąć z życia jak najwięcej, prowadzić głębokie związki międzyludzkie, powiększać swoją populację oraz opanowywać wybrane przez nas dziedziny. Szczęście jest stanem, który poznaliśmy i nauczyliśmy się kochać poprzez udoskonalanie naszych poglądów na świat i siebie nawzajem.

Być może czytasz tą książkę, ponieważ pragniesz zwiększyć poczucie własnej wartość, a jeśli tak to jestem pewien, że to czego się tutaj nauczysz będzie ci bardzo pomocne. Możliwe, że gdy czytasz tę

3

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

książkę, istnieją w Twoim życiu rzeczy, z którymi się zmagasz. W tym wypadku proszę kontynuuj czytanie, ponieważ mam nadzieję, że pomysły, które znajdziesz w tej książce przyczynią się do udoskonalenia twojej osoby zarówno pod względem emocjonalnym jak i psychologicznym. A może czytasz tą książkę, ponieważ chcesz się dzisiaj lepiej poczuć. Podczas gdy nie mogę obiecać natychmiastowego uwolnienia z ciążących na Tobie problemów, mogę zapewnić, że jeśli wykorzystasz niektóre idee zawarte w tej książce, a następnie będziesz je praktykował jak swoje hobby, zdobędziesz poczucie własnej wartości.

Co to jest poczucie własnej wartości?

Ujmując sprawę prosto, poczucie własnej wartości jest czyjąś własną oceną swojej osoby po względem psychologicznym, emocjonalnym, fizycznym i duchowym. Własna wartość jest głównie ceną, na którą wyceniamy, jak dobrze czujemy się ze sobą. Jest to coś, co wytworzyliśmy sobie poprzez czas, podlega ona wpływowi poprzez innych ludzi, takich jak nasi przyjaciele, rodzina oraz inne ważne postaci w naszym życiu. Jeśli poprzez konkretny okres czasu osoba jest informowana, poprzez bliską osobę, kolegę czy też nauczyciela, że nie jest „wystarczająco dobra” to jest prawdopodobne, że ta osoba do pewnego stopnia będzie brała tę krytykę, jako „prawdę”. Możemy być często obligowani do myślenia, że osoby bogate, które osiągnęły sukces, mają najwyższy poziom własnej wartości. Jest to jednak iluzją. Nasze życie może być rozłożone na różne kategorie. Podczas gdy kariera, bogactwo i status społeczny są trzema takimi kategoriami własnej wartości to żyjąc takimi kategoriami może brakować nam czegoś względem rodziny, związków międzyludzkich czy na przykład zdrowia. Wszyscy jesteśmy ludźmi, więc jasne jest, że poziom naszej samooceny będzie się wahać poprzez różne zmiany i wyzwania, które napotykamy.

4

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Dlaczego poczucie własnej wartości jest ważne? Własna wartość jest istotna, ponieważ daje nam spokój umysłu potrzebny do docenienia naszego własnego życia oraz życia innych. Wysoka samoocena przynosi osobie radość, pewność siebie, zdrowie oraz poczucie całości. Osoba o odpowiednim poziomie własnej wartości posiada zdolność do prowadzenia radosnego życia bez względu na pojawiające się trudności. Dobrą nowiną jest fakt, że poprawianie samooceny jest łatwe, jeśli osoba zda sobie sprawę, iż może wziąć odpowiedzialność za swoje własne uczucia czy zachowanie. Poprawianie samooceny jest tak łatwe jak rozpoczęcie małego hobby, na przykład czytania książek. Nauczenie się wykonywania ćwiczeń poprawiających ocenę własnej wartości poprowadzi Cię ku lepszemu i szczęśliwszemu życiu. Jak mam zacząć poprawiać siebie?

Dzisiaj możesz po prostu zacząć pracować nad niektórymi pomysłami i ćwiczeniami zawartymi w tej książce. Niektóre mogą przemawiać do Ciebie bardziej niż inne (w końcu każdy człowiek jest inny), gdy będziesz czytał poszczególne informacje. Miej świadomość jak to czego się uczysz możesz wprowadzić do swojego własnego życia. Koniecznie spróbuj się zrelaksować, nie ma potrzeby być zaniepokojonym ćwiczeniami. Jeśli mimo wszystko jednak tak myślisz, pamiętaj, że jest tak jedynie dlatego, iż pragniesz dla siebie tego co najlepsze (w tym przypadku budowania samooceny najlepiej jak potrafisz). Poprzez tą książkę zrelaksowanie będzie myślą przewodnią, która bez wątpienia poprowadzi Cię w kierunku bycia bardziej świadomym siebie i w pokoju z własną osobą. Proszę zauważ, że ta książka jest skierowana na bezpłatną terapię, i jeśli cierpisz na problemy medyczne, być może powinieneś skonsultować się lekarzem, który skieruje cię na odpowiednie leczenie według jego rekomendacji.

5

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 1 – Wykorzystaj moc Twojego podświadomego umysłu
„Wywierasz wpływ na nieprzytomny umysł przez słowne powtarzanie” Clement Stone

Większość ludzi idzie przez życie bez wiedzy o niesamowitej inteligencji danej nam jako cenny dar, która to pozwala nam używać naszego umysłu do tworzenia tego czego pragniemy. Nasze przytomne umysły przetwarzają nasze myśli poprzez system zmysłowy. Czegokolwiek dotykamy, czujemy, wąchamy, widzimy czy też słyszymy, zostanie przetworzone przez nasze przytomne umysły. Tak więc podczas jedzenia ulubionej potrawy jesteśmy świadomi tego, że jedzenie ma przyjemny smak oraz zaczynamy mówić naszemu podświadomemu umysłowi jak wspaniałe jest to jedzenie poprzez ciągłe potwierdzanie tego faktu słowami, oraz zmysłem zapachu. Cokolwiek będziemy ciągle powtarzać naszemu podświadomemu umysłowi, on przetrawi to i uzna to za prawdę. Mówiąc prościej, jedną z metod zwiększających poczucie własnej wartości, której działanie zostało potwierdzone, jest ciągłe praktykowanie słownego potwierdzenia, które wprowadzi nasz podświadomy umysł w stan szczęścia. Teraz pomyślmy o tym w sposób prosty i logiczny. Niska samoocena jest rezultatem naszego podświadomego umysłu, karmionego negatywnymi i obezwładniającymi tezami, takimi jak: nie potrafię, jestem bezużyteczny, nigdy tego nie dokonam, nikt mnie nie lubi, jestem w depresji, życie jest do kitu. (lista czasami ciągnie się w nieskończoność)

Podświadomy umysł jest wszechpotężny, pracuje kiedy śpimy jak i po przebudzeniu. Został zaprojektowany żebyśmy mogli prowadzić satysfakcjonujące życie i jest odpowiedzialny za wielkie osiągnięcia ludzkości. Jednakże, zbyt wielu z nas, zmagając się z naszym codziennym życiem, nie zdołało pojąć jak go wykorzystywać dla jego dobra. Uwierzcie mi, podświadomy umysł jest niesamowity w zapewnianiu zdrowia w sferze ciała, umysłu i duszy. Jest odpowiedzialny za wszystkie podświadome procesy takie jak bicie serca i rośnięcie włosów. Leczy nasze rany, reprodukuje nasze komórki, oraz daje nam nielimitowaną kreatywność. Tak więc, tutaj jest klucz do zwiększenia

6

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

poczucia własnej wartości poprzez podświadomy umysł. Podążaj za moimi instrukcjami. Spersonalizuj je do swoich własnych potrzeb. Praktykuj ćwiczenia każdego dnia, przynajmniej dwa, trzy razy dziennie i zauważ wspaniałe rezultaty:

Znajdź ciche miejsce żeby się zrelaksować w samotności. Miejsce musi być wygodne, z małym prawdopodobieństwem bycia niepokojonym przez innych. Nie próbuj wykonywać tego ćwiczenia prowadząc samochód czy operując ciężki sprzęt. Usiądź lub połóż się wygodnie i jeśli to możliwe zapewnij sobie przyjemną, cichą muzykę relaksacyjną (można znaleźć jej ogromną ilość w internecie). Skup się na oddychaniu, oddychaj przeponą pompując swój brzuch niczym balon podczas wdechu, zatrzymuj powietrze przez pięć sekund a następnie rób wydech, kontynuuj ten proces. Wyobraź sobie, że jesteś na pięknej plaży, oświetlonej przez słońce, i ulegnij tym wrażeniom. Odczuj pełnię spokoju. Wciąż bądź świadomy swojego oddechu i jego uspokajającego wpływu na twoje ciało. Powtarzaj następujące słowa: „czuję się świetnie, czuję się zrelaksowany, lubię siebie we wszystkich sytuacjach”. Powtarzaj te słowa dziesięć razy jako rodzaj kołysanki. Szósty krok: powtarzaj te słowa: moja radość jest we mnie, lubię siebie na wszelkie sposoby, jestem silny. powtarzaj to dziesięć razy jako kołysankę. Stwórz nowe utwierdzenia osobiste w swoim umyśle.

Zawsze pamiętaj, że nieskończona mądrość podświadomego umysłu jest źródłem boskiej mocy, z której możesz korzystać w dowolnym momencie. Zawsze karm swój podświadomy umysł pozytywnymi, zdrowymi myślami poprzez potwierdzanie pozytywnych zwrotów. Podobnie, stwórz przyjemne, żywe obrazy pięknych scenerii w swoim umyśle, patrz regularnie na zachody słońca, chmury, drzewa, jeziora czy rzeki. Takie obrazy są wspaniałe dla umysłu!!

7

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 2 – Praktykuj sztukę robienia dobrych uczynków. Dobro nagradzane jest dobrem.
„Dobroć jest jedyną inwestycją, która nigdy nie zawodzi” Thoerau

Wielu z nas gubi zdolność czucia się dobrze z samym sobą, ponieważ prowadzimy pracowite, wymagające style życia. Niektórzy z nas są tak zajęci robieniem czegoś dla innych, że zostajemy z poczuciem wypalenia i nie docenienia. Niektórzy z nas są tak zajęci próbą utrzymania terminu czy skończenia zadań zawodowych, że tracimy cenny czas jaki moglibyśmy spędzić z rodziną i przyjaciółmi. Następnie są ci z nas, którzy są tak przygnieceni obecnymi zmartwieniami, problemami i przeszkodami. Oni zatracają się także w dziedzinie doceniania samych siebie i tego, kim naprawdę są. Poczucie własnej wartości może dosięgnąć różnych poziomów w różnych obszarach naszego życia. Jest ono bardzo wewnętrznym pojęciem. Mam przez to na myśli, że możemy próbować wytworzyć obraz samych siebie jako posiadających wysoką samoocenę, kiedy tak naprawdę w środku jesteśmy świadomi czegoś zupełnie odwrotnego. Weźmy na przykład nasze gwiazdy Hollywood, lub naszych wspaniałych idolów POP. W obecnej erze multimediów, niektórzy z nas faktycznie znajdują rozrywkę w zauważaniu szczęścia tych bogatych, przepełnionych sukcesem gwiazd. Prawda jest taka, że własna wartość nie ma nic wspólnego z tym co posiadamy fizycznie czy materialnie, ale bardziej z tym co dzieje się w naszych sercach i umysłach. Jeśli chcesz zacząć czuć się dobrze w swoim życiu, zacznij od wewnętrznego stworzenia jakiś dobrych rzeczy, które możesz robić w codziennych obszarach swojego życia jakim jest dzisiaj! Następnie czyń wedle tych pomysłów.

Nie chcę żeby to zabrzmiało onieśmielająco, albo za bardzo jak ciężka praca, i nie proszę Cię żebyś stał się stworzycielem cudów. Żeby wziąć udział w tym małym projekcie, musimy po prostu wyznaczyć sobie pewne małe, osiągalne zadania, które łączy jeden wspólny rezultat: będziesz czuł się dobrze!

8

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Oto co ja zrobiłem, gdy wziąłem udział w tym mini projekcie po raz pierwszy. Byłem oporny żeby go spróbować, ale wierz mi, efekt końcowy był niesamowity. Moja samoocena osiągnęła wyżyny i poczułem się świetnie. Mój Plan był następujący... proszę, stwórz swój własny. Trzy dobre rzeczy każdego dnia będą wystarczające (proszę nie mów nikomu o swoich dobrych uczynkach!)

Wymień pozdrowienie z nieznajomym, wyraź opinię jaki piękny jest dzień. Obdziel przyjaciela/kolegę komplementem na temat tego jak dobrze dzisiaj wygląda (mów z przekonaniem). Zanieś torbę z darami do lokalnego punktu charytatywnego i nie mów o tym nikomu (jest to ważne). Pozbieraj śmieci z lokalnego placu zabaw. Współczuj sprzedawczyni ze sklepu, która przechodzi właśnie trudny rozwód. Pogratuluj sąsiadowi, który właśnie znalazł pracę. Uśmiechnij się do przechodnia, którego uznasz za szczególnie atrakcyjnego.

 

 

Proszę, postrzegaj mój plan jedynie jak coś co ja musiałem zrobić żeby stworzyć odrobinę „dobroci” w moim życiu. Pomysł polega na tym żebyś sam zauważył, że możesz włączyć małe i proste rzeczy do swojego życia, żeby stworzyć uczucie własnej wartości. To może być tak proste jak obdarzenie przechodnia uśmiechem, podziękowanie sprzedawcy za uprzejme obsłużenie Ciebie lub wzięcie telefonu i powiedzenie odległemu krewnemu, że za nim tęsknimy. Już teraz zacznij czynić dobro! I ciesz się z rezultatów. Pamiętaj żeby połączyć się ze swoim podświadomym umysłem, poprzez relaksację i poproś go o dostarczenie Ci pomysłu na tworzenie nowych „dobrych” rzeczy.

9

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 3 – Aktywuj swoją pozytywną chemię. Myśl i czuj się lepiej.
„ Ruch jest lekarstwem na tworzenie zmian w stanach fizycznych, emocjonalnych i umysłowych danej osoby.” Carol Welch

Zapewne jesteś zaznajomiony z pojęciem „endorfiny”, która odnosi się do niesamowitego procesu tworzenia naturalnego wrodzonego środka odurzającego, jako rezultatu wykonywania fizycznej czynności, którą lubimy. Wszyscy mamy wbudowaną umiejętność produkcji pozytywnych chemikaliów w naszych umysłach, które prowadzą nas ku poczuciu spokoju i radości. Pokarmy, które spożywamy i napoje, które pijemy również mają wpływ na to jak się czujemy. Jednakże, dla wielu z nas, koncepcja jedzenia dużych ilości zdrowych warzyw, ryb i pełnoziarnistych pokarmów zdaje się bardziej ciężarem niż przyjemnością. Podobnie, dla wielu z nas, myśl o włączeniu się w jakieś pozytywne ćwiczenie fizyczne wydaje się zrażać do siebie i nas przerastać. Jednakże w praktyce nie musi tak być. Jeśli nie dostarczasz sobie żadnych regularnych ćwiczeń fizycznych, zacznij od spisania na kartce papieru jakiś czynności, które mógłbyś zacząć wykonywać z łatwością. Nie muszą być one wymagające, nie muszą również pochłaniać wiele Twojego czasu. Musi to być, jednakże, coś to możesz realistycznie osiągnąć. Twoje poczucie własnej wartości natychmiast wzrośnie, kiedy rozpoczniesz wykonywanie drobnej, fizycznej czynności, którą możesz wykonać.

Dla początkującego, taka czynność może być czymś tak prostym jak spacer dookoła dzielnicy. Jeśli masz szczęście posiadać w pobliżu bezpieczny, zaludniony park, możesz również rozważyć słuchanie przenośnego odtwarzacza. Musisz jednak rozważyć wszelkie zagrożenia. O wiele bezpieczniej i rozważniej jest ćwiczyć w rytm muzyki w jasnym, bezpiecznym miejscu takim jak siłownia. Muzyka i ćwiczenia wprowadzą więcej wibracji do twojego własnego naturalnego rytmu. To może mieć głęboki wpływ na twoje mentalne i fizyczne reakcje, które są pod znacznym wpływem napływu endorfiny.

10

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Nie bądź proszę zwiedzonym myśląc o ćwiczeniach, jako tylko o sposobie na budowanie poczucia własnej wartości. Niektórzy z nas są fizycznie nie zdolni do chodzenia czy jakiejkolwiek formy ćwiczeń fizycznych, z powodu choroby czy niepełnosprawności. Znalezienie czegoś, co pozwala ci na bycie kreatywnym w jakiś sposób, jest również wspaniałą metodą na nawiązanie kontaktu z tymi pozytywnymi chemikaliami, które prowadzą do wysokich poziomów własnej wartości. Podążaj za tymi krokami podczas tworzenia osiągalnych ćwiczeń polepszających poczucie własnej wartości:

Wybierz czynność wedle własnego uznania, cokolwiek czym jesteś zainteresowany lub co uważasz za pasjonujące, a co jest osiągalne. Na przykład: spacerowanie, jogging, pisanie, malowanie, gotowanie, muzyka. Prowadź badanie na temat wybranego przez ciebie zajęcia. Odwiedź miejsca gdzie możesz ćwiczyć to zajęcie, wykorzystaj bibliotekę/internet w celu znalezienia porad jak je udoskonalić. Rozmawiaj z ludźmi, którzy lubią to samo zajęcie co Ty. Wykorzystuj wybrane zajęcie, jako swoje własne terytorium, zauważ jak pozytywny wpływ ma ono na Ciebie. Zwiększ częstotliwość wykonywania danego zajęcia, uczyń z niego priorytet i zwyczajne przyzwyczajenie. Czyniąc to, wyższe poczucie własnej wartości stanie się zwyczajną reakcją.

 

Kiedy już pojmiesz łatwość zwiększania poziomu Twojej samooceny poprzez praktykowanie zajęć, które mogą pomóc ci czuć się lepiej, uzyskasz lepsze samopoczucie. Kluczem jest zacząć od czegoś małego i nagradzać się odpowiednio. Za każdym razem, gdy wykonałeś spacer, napisałeś wiersz, przebiegłeś maraton czy wspiąłeś się na górę, upewnij się, że nagradzasz się czymś, na co zasługujesz.

11

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 4 – Rozwiń postawę wdzięczności
„Wyrażanie wdzięczność jest uprzejme i przyjemne, odgrywanie wdzięczności hojne i szlachetne, lecz przeżywanie wdzięczności jest dotykiem nieba” Johannes A Gaertner

Zadaj sobie pytanie „Jak wdzięczny jestem?” i posłuchaj jak odpowiadasz, starając się być tak szczerym jak to możliwe. Pracując przez lata z wieloma wspaniałymi klientami, wielu z trudnością starało się wymienić dziesięć rzeczy, za które są wdzięczni w swoim życiu. Tak więc wyzywam Cię teraz. Weź długopis i kartkę papieru i sporządź listę dziesięciu rzeczy, za które naprawdę powinieneś być wdzięczny. Mogą one dotyczyć zarówno przeszłości jak i teraźniejszości. Jak łatwym jest dla ciebie wykonanie tego zadania ? Czy niektóre z rzeczy przyszły Ci natychmiast do głowy, czy też miałeś trudność z przywoływaniem ich z pamięci? Wdzięczność i bycie wdzięcznym za to, co posiadamy, co kochamy, nasze specjalne dary zarówno mentalne jak i duchowe, jest pozytywnym nastawieniem mającym niezrównany wpływ na to jak postrzegamy własną wartość. Prawda jest taka, że masz coś za co powinieneś być wdzięczny, jeśli tylko otworzysz się na tyle by to dostrzec. Wielu z nas ma ludzką tendencję do skupiania się na tym czego nie lubimy w naszym życiu. Jesteśmy zdeterminowani do rozwodzenia się nad tym co powoduje u nas złość, wrogość, frustrację czy wstyd. Wiele z tego bierze początek w naszych przeszłych doświadczeniach. Byliśmy tak przytłoczeni przez coś „złego” co przytrafiło się w naszej przeszłości, że wciąż barwimy negatywnie nasze obecne doświadczenia. Gdy zdecydujesz się być wdzięcznym za to co posiadasz, podejmujesz świadomą decyzję żeby to lubić i doceniać. To natychmiastowo wywołuje poczucie szczęścia i satysfakcji, które poprowadzi Cię ku wyższej samoocenie. Wielu z nas bierze za oczywiste piękno dnia, błogosławieństwo dobrego zdrowia, siłę i cechy, kochane osoby, dobra materialne, oraz wolną wolę do wyboru własnej ścieżki życia. Wielu z nas za pewnik uważa przepływ bieżącej wody, ogrzewane domostwa, wygodne łóżka i nieskończoną dostawę jedzenia wedle naszych upodobań. Mieszkańcy Epoki Wiktoriańskiej byli by bardzo zmieszani gdyby mogliby spojrzeć w swoją przyszłość i zobaczyć ludzkość w tym dwudziestym pierwszym wieku. Zobaczyliby naszą

12

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

zaawansowaną technologię, obfitość wspaniałego jedzenia i strojów, zróżnicowany stan dobrobytu i lekarstwa na wiele śmiercionośnych chorób. W parze z tymi wspaniałymi rzeczami dostrzegliby fatalizm i smutek, napięcie i stres, oraz powszechny pesymizm dzisiejszych ludzi. Bycie wdzięcznym za małe rzeczy w naszym życiu jest początkiem na drodze ku wykreowaniu większego poczucia wewnętrznej wdzięczności, która z kolei podniesie nasz poziom samooceny. Dla wielu będzie się to wydawało niezwykłym pojęciem, dla niektórych wyda się wręcz nienormalne. Wielu wybierze bycie niewdzięcznym i spotkanie się z frustracją, pragnieniami, oraz poczuciem niezaspokojenia. Możesz już teraz rozpocząć wyrabianie wdzięcznego nastawienia:

Gdy nastaje poranek lub zapada noc, popatrz na niebo i jego piękno. Spójrz na drzewa i zróżnicowane kolory i w swoim umyśle powiedz „dziękuję” za ten dzień. Użyj swojego serca żeby naprawdę wyrazić tą wdzięczność, weź kilka głębokich wdechów i zrelaksuj się w tym uczuciu. Pomyśl o ukochanej osobie i wpływie jaki miała na Twoje życie, szczęśliwych chwilach, jej unikalnym charakterze i pięknie. W swoim umyśle powiedz „dziękuję” za tą osobę. Na przykład powiedz: „Jestem bardzo wdzięczny za Michała i radość jaką tak często wprowadza do mojego życia”. Pomyśl o swoim 47 calowych telewizorze LCD posiadającym dźwięk przestrzenny. Pomyśl jaki wpływ ma on na twoją radość płynącą z oglądania filmów czy telewizji. Zacznij dziękować za wspaniałą jakość obrazu i dźwięku której regularnie doświadczasz. Przypomnij sobie trudny czas, gdy byłeś niepewny tego jak wydarzenia się potoczą. Czas gdy czułeś się bardzo samotny. Bądź wdzięczny za to, że udało ci się przez to przejść i za siłę, którą w rezultacie zyskałeś. Bądź wdzięczny za małe rzeczy, przyjacielskie pozdrowienie przez nieznajomego, spokój jaki daje przyjemne, ciche miejsce, nową osobę która pojawiła się w Twoim życiu.

Pamiętaj, że wdzięczność jest czymś, co możesz zacząć rozwijać już teraz. To naprawdę podniesie Twój poziom samooceny!

13

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 5 – Wyobraź sobie swój sposób na własną wartość
„Wyobraź sobie coś, czego pragniesz, zobacz to, poczuj to, uwierz w to, stwórz schemat w swoim umyśle i zacznij to budować” Rober Collier Czy jesteś świadomy siły jaka drzemie w Twoim umyśle i układzie nerwowym? Czy wiedziałeś, że masz zdolność doświadczanie czego tylko sobie zapragniesz po prostu wyobrażając to sobie? Teraz zamknij oczy i wyobraź siebie stojącego przed ogrodem różanym. Gdy patrzysz na róże możesz dostrzec żywe kolory, poczuć ich przyjemny zapach, wyczuć podmuch letniego wiatry. Jak Ci poszło? Czy dostrzeżenie kolorów przyszło Ci z łatwością? Podobnie jak przyjemny zapach, a uczucie letniej bryzy zdawało się realne? Jeśli tak, to właśnie udowodniłeś sobie, że możesz tworzyć każde doświadczenie, jakie chcesz poprzez użycie własnego umysłu. Jeśli nie przyszło Ci to z taką łatwością, nie czuj się zniechęcony. Wizualizacja jest umiejętnością, której każdy z nas może się nauczyć, a która staje się coraz łatwiejsza w miarę ćwiczeń. Ważnym jest, aby nauczyć się wprowadza się w stan relaksacji podczas wizualizacji. Przyjemne, ciche miejsce w bezpiecznym środowisku jest kluczowe. I Znowu wielu z nas ma tendencję do wyobrażania sobie bardziej rzeczy negatywnych, która nie jest dla nas dobra, ponieważ natychmiast doświadczamy uczuć i emocji jakie łączymy z tymi negatywnymi rzeczami. Niektórzy z nas budzą się w środku nocy z poczuciem strachu, zagrożenia, frustracji czy zmęczenia. Sama myśl o nowym dniu może wydawać się nie lada wyzwaniem. Wielu z nas pragnie, aby dzień się skończył zanim się zacznie. Czy kiedykolwiek tak się czułeś? Wiem, że miałeś wiele podobnych doświadczeń podczas przebudzenia. Dobrą wiadomością jest, że kiedy zdasz sobie sprawę, że możesz wizualizować pozytywne spojrzenie na swój dzień, bardziej satysfakcjonujące rezultaty podążą za Tobą. Pomyślmy o tym przez chwilę. Czy ktokolwiek inny może wpływać na sposób, w jaki myślisz i czujesz? Czy twój szef może decydować jak będziesz myśleć i odczuwać? Czy przyjaciel ma taką możliwość? A może wróg? Gwiazda filmowa? Zadam ci teraz podobne pytanie: Czy pozwalasz komukolwiek innemu wpływać na swój sposób myślenia i odczuwania? Tak na prawdę tylko Ty możesz zdecydować jak chcesz myśleć i czuć!

14

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Niektórzy przechodzą ciężkie chwile, gdy muszą zmierzyć się z sytuacjami, w których konieczna jest współpraca z osobami, które nas frustrują i denerwują. Łatwo możemy zagubić poczucie tego kim jesteśmy. Nasza samoocena może spaść, podczas gdy zmagamy się z uczuciem złości i wrogości. To podczas takich chwil wizualizacja może mieć na nią zbawienny wpływ. Oto co możesz zacząć robić już dzisiaj! Wprowadź wizualizacje jako element swojego życia. Spraw żeby przynosiła ci radość jak hobby i czerp korzyści z wyższej samooceny wykonując te proste ćwiczenie:

Wyznacz ciche pomieszczenie, w którym nie będziesz niepokojony, wybierz przyjemną muzykę relaksacyjną i wykorzystując poduszki usiądź w pozycji lotosu bądź też połóż się wygodnie na plecach. Weź kilka powolnych, głębokich oddechów i zamknij oczy, podczas wdechu wypowiedz słowa pokój i światło, podczas wydechu poczuj jak napięcie opuszcza twoje ciało. Teraz wyobraź sobie, że oglądasz swój dzień na wielkim ekranie kinowym, każdą część dnia rozbitą na rozdziały. Wyobraź sobie jasne kolory. Zobacz siebie na ekranie pełnym spokoju i odprężenia. Wyobraź sobie, że się śmiejesz gdy zmierzasz do pierwszego celu. Następnie, wciąż będąc świadomym swojego oddechu, popatrz w górę ekranu i zauważ siebie pełnego śmiechu, podekscytowania i spokoju umysłu. Poczuj w swoim ciele te wspaniałe uczucie spokoju umysłu, zabawy i pewności siebie. Spraw by obrazy na ekranie stały się jaśniejsze. Dobre odczucia, które posiadasz, stają się silniejsze i silniejsze. Teraz wyobraź sobie, że wszystkie rzeczy przez cały Twój dzień stają się pozytywne. Nie bój się! Zobacz jak te pozytywne rzeczy mają miejsce na ekranie. Czuj radość i wielkość tego dnia. Bądź świadomy, że tworzysz swoją własną rzeczywistość poprzez swój umysł. Możesz uzyskać dostęp do uczucia spokoju, radości i siły, kiedy tylko tego zapragniesz.

Praktykuj codziennie pozytywną wizualizację i zbieraj plon w postaci lepszej samooceny.

15

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 6 – Żyj życiem pełnym uśmiechu.
„Śmiech jest najlepszym lekarstwem” Przysłowie Śmiech ma zbawienny wpływ na Twoje zasoby własnej wartości. Niektórzy z nas poruszają się w kręgach gdzie śmiech jest czymś powszechnym. Śmiech jest bez wątpienia zdrowy i naukowcy udowodnili, że ma on związek ze szczęściem. Dr Robert Holden w swoim eksperymencie dotyczącym szczęścia odkrył, że w połączeniu z wysiłkiem fizycznym i pozytywnym myśleniem, śmiech może wytworzyć głębokie poczucie szczęścia u ludzi. Jak dużo śmiechu jest w Twoim życiu? Czy obracasz się wśród ludzi, którzy dużo się śmieją? Czy oglądasz programy telewizyjne dostarczające ci rozrywki prowadzącej Cię do śmiechu? Jednym krokiem, który możesz podjąć już teraz jest założenie dziennika śmiechu. Proszę, przyjmij to jako aktywną metodę w celu zwiększenia swojej samooceny. Noś ze sobą mały notesik i odnotowuj jak wiele razy w ciągu dnia się śmiejesz. Bądź swoim własnym badaczem i działaj, jako swój prywatny konsultant do spraw śmiechu. Czy posiadasz może ulubionego komika czy aktora komediowego? Jeśli tak to zacznij oglądać więcej filmów/programów zawierających twoje ulubione skecze komediowe. Czy oglądasz dzisiaj dużo telewizji? Jeśli tak to ogranicz te programy, które przynoszą ci smutek i przygnębienie. Przestań oglądać wiadomości, filmy dokumentalne oparte na zbrodni oraz opery mydlane gdzie oszustwo i nienawiść tworzą napięcie. Zamiast tego, zbadaj kiedy możesz obejrzeć programy czysto komediowe, które sobie wybierzesz wedle upodobań. Z wykorzystaniem dzisiejszej technologii będziesz nawet w stanie zapisać ulubione „kawałki” i oglądać je kiedy masz na to ochotę. Jesteś niesamowitą osobą, i kiedy zdasz sobie sprawę, że jesteś w stanie kontrolować wszystkie aspekty swojego życia, zaczniesz odczuwać wyższe poziomy samooceny. Wykorzystuj swoje umiejętności do zwiększania ilości dostarczanej zabawy. Im bardziej dziecinny możesz być, tym bardziej staniesz się kreatywny. Dzieci ciągle się śmieją, nie mają świadomości negatywnych stron świata. Rzadko są zainteresowane międzynarodowymi konfliktami, nagłówkami lokalnych

16

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

gazet promujących strach lub powszechny negatywizm. Dzieci mogą dorosłych nauczyć wiele na temat ulepszania naszego życia. Śmiech jest tego świetnym przykładem. Naucz się śmiać się więcej, i jeśli myślisz, że jesteś w tym dobry to naucz kogoś innego swoich sekretów. Śmiech jest natychmiastowym urlopem od strachów i smutków. Śmiech jest uniwersalny i występuje w każdej narodowości. Przynosi nam nadzieję i szczęście. Nie próbuj naśladować tego ćwiczenia jeśli masz problemy z sercem! Oto jest ćwiczenie, które możesz spróbować żeby wytworzyć sobie zwyczaj częstszego śmiania się:

przymuszony śmiech mobilizuje mózg do rozpoczęcia szczerego śmiechu, więc zacznij od wymuszenia chichotu powtarzając ho ho ho ho ho ho ho ho ho i he he he he he Kontynuuj wypowiadając zarówno „ho” jak i „he” osiem razy na oddech. Teraz zrób to z większą siłą, wykorzystaj swój brzuch. Kontynuuj to ćwiczenie przez pięć minut i zauważ jak prawdziwy śmiech podąża za każdym razem. Ma to na ciebie zbawienny wpływ i może spowodować lepszy sen. Podczas gdy możesz czuć się skrępowany, praktykuj to ćwiczenie regularnie gdy jesteś sam albo z dobrym przyjacielem/partnerem, z którym nie czujesz skrępowania. Naucz się śmiać się z pasją prosto z serca.

 

Uczyń śmiech swoim hobby, pamiętaj, że wymuszony śmiech oszukuje mózg do wytworzenia szczerego śmiechu, który jest dobry dla duszy. „Śmiej się a świat śmieje się z Tobą”. Zauważ, że zdobyłeś ogromne pokłady własnej wartości.

17

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 7 – Stań się swoim najlepszym przyjacielem.
„Kochaj siebie najpierw, wtedy wszystko ułoży się”, Lucille Ball

Jak bardzo podobasz się sobie w tym momencie? Znajdź ciche miejsce i zadaj sobie to pytanie. Zobacz, jakie odpowiedzi przyjdą Ci natychmiast do głowy. Jak bardzo kochasz siebie? Tak głupie jak mogą się wydawać, te pytania dostarczą Ci jednak rzeczowych odpowiedzi na pytanie jak wysokiego poziomu własnej wartości oczekujesz w życiu na chwilę obecną. Dla niektórych nie jest jasne, czym jest miłość, i wszyscy mamy swoją własną definicję znaczenia miłości. Wielu z nas z łatwością obdarza miłością innych, jednak z powodu nierozwiązanych wewnętrznych konfliktów, walczymy by pokochać samych siebie. Było już wiele dyskusji na temat prawdziwego znaczenia miłości do własnej osoby. Ci z nas, którzy zmagają się ze stawianiem siebie przed innymi, przyjmują rolę męczennika, robiąc wszystko, co w ich mocy by zadowolić innych, lecz kończąc z poczuciem wypalenia i frustracji. Z drugiej strony, są Ci, którzy mają wielkie problemy z odczuwaniem empatii wobec innych. Z powodu ich wewnętrznego strachu i braku wiary w siebie dokładają wszelkich starań by sobie dogodzić. Najlepszą drogą ku wyższej samoocenie jest traktowanie siebie, jako swojego najlepszego przyjaciela. To nie znaczy, że brakuje ci zdolności do odczuwania miłości, pokory i współczucia wobec innych. Nie, to znaczy że kochamy siebie tak bardzo, że ta obfitość miłości przelewa się na naszych przyjaciół, rodzinę, współpracowników i nieznajomych. Żeby pokochać siebie bardziej już w tym momencie musisz zdać sobie sprawę z prostej prawdy: jesteś niesamowitym stworzeniem z wielką mocą i zdolnościami. Masz w sobie ogromne pokłady talentu, które możesz odkryć i obdarować nimi świat. Nie wymyśliłem tego sobie, tak jest na prawdę czy ci się to podoba czy nie. Jestem przekonany, że wielu z was czytających to teraz, uświadomi sobie wielkie talenty, którymi zostaliście pobłogosławieni. Wiec zakładając, że jesteś niesamowity (a jesteś, naprawdę jesteś), zacznij dziś dawać sobie miłość i docenienie, na które na prawdę zasługujesz. Stań się swoim przyjacielem. Prawdziwy przyjaciel będzie Cię bronić,

18

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

gdy zostaniesz niesprawiedliwie skrytykowany przez innych, wybaczy ci gdy popełnisz błąd. Będzie świętować Twoje sukcesy oraz zmniejszy Twój żal, kiedy płaczesz. To właśnie musisz dla siebie zrobić. Wybaczaj sobie, znowu i znowu. Jeśli jesteś krytyczny wobec siebie lub czujesz się winny, bądź tego świadom. Spróbuj natychmiast wykreować myśl, która nie jest samo winiąca. Jeśli sprawiłeś sobie zawód w jakikolwiek sposób, wybacz sobie i odkreśl przeszłość grubą linią. Wina dostarcza nam lekcję, z której należy skorzystać i wyciągnąć wnioski. Pomyśl o momentach, w których wybaczyłeś innym, mocy jaką to wybaczenie miało na inną osobą jak i na Ciebie. Od tego momentu postrzegaj siebie, jako swojego najlepszego przyjaciela. Zachęcaj swojego przyjaciela do spróbowania nowych rzeczy, broń go od niesprawiedliwej krytyki. Użyj podświadomego umysłu (patrz porada 1) żeby zacząć prowadzić pozytywny dialog z samym sobą. Tutaj przedstawiam ćwiczenie, które możesz wykorzystać żeby zacząć lubić się bardziej:

Wyznacz sobie spotkanie z samym sobą, którego nie możesz odwołać. Twój przyjaciel (Ty sam) liczy na twoje przybycie. Zapisz je w kalendarzu i trzymaj się go za wszelką cenę. Zaplanuj jak ma wyglądać to spotkanie, niech będzie dla ciebie dobre, co przyniesie ci radość, którą będziesz odczuwał trzeźwo i w samotności. Dogódź sobie, idź na basen, odwiedź kino, przespaceruj się w przepięknym plenerze.... Cokolwiek co jest dla Ciebie zdrowe i odpowiednie! Naucz się cieszyć ze swojego własnego towarzystwa. Rozmawiaj z sobą (w swojej głowie, możesz czuć się nie zręcznie czyniąc to na głos) i wykorzystaj doceniający dialog. Zrelaksuj się, zrelaksuj, zrelaksuj. Ciesz się każdą chwilą tego spotkania z samym sobą i bądź świadomy swojego wewnętrznego głosu, głosu który cię lubi i kocha. Odczuj korzyści płynące z posiadania spokoju umysłu, bądź świadom jak możesz wesprzeć innych swoją uzasadnioną wiarą w siebie.

Wspaniałą drogą ku wyższym poczuciu własnej wartości jest zostanie swoim przyjacielem. Zgłębiaj tą dyscyplinę pracując nad poznaniem siebie lepiej i lepiej.

19

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 8 – Żyj dniem dzisiejszym, nic innego nie istnieje.
„Umiejętność znalezienia się w chwili obecnej jest głównym elementem zdrowia umysłowego” Abraham Maslow

Czy Ci się to podoba czy nie, większość, jeśli nie wszystkie nasze niezdrowe myśli i odczucia, które prowadzą do naszej niskiej samooceny, są oparte na przeszłych bądź przyszłych wydarzeniach. Żale z przeszłości przynoszą winę w teraźniejszości, wina w teraźniejszości daje wyraz wewnętrznemu niepokojowi i obawie o przyszłość. Wielu z nas jest na tyle skłonnych do rozwodzenia się nad nieprzyjemnymi doświadczeniami z przeszłości, tak bardzo, że próbujemy przewidywać naszą przyszłość w negatywny sposób. Podąża za tym ciągła fala niepokoju, nerwowości i strachu, którą wybrukowana jest droga ku większemu poczuciu smutku i niższej samoocenie. Duża liczba ludzi objętych zachodnią kulturą została doprowadzona do wiary, że radość i szczęście istnieją, uwarunkowane różnymi rzeczami. Mówimy, że „wszystko będzie dobrze za kilka tygodni, kiedy wyjadę na urlop”, lub „nie mogę się doczekać przyszłego roku, kiedy to Marcin wraca do domu”, lub „niecierpliwie czekam na weekend”, lub „wszystko będzie dobrze jak tylko dostanę awans”. Ta lista ciągnie się w nieskończoność, mamy zwyczaj wierzyć, że szczęście istnieje, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki. Prawda jest taka, że jedyną rzeczą, która na prawdę istnieje jest konkretny moment, w którym żyjemy. Stare dobre czasy nie istnieją, podobnie jak nie istnieje idealna przyszłość. Twoje obecne doświadczenia są przepełnione pięknem i mogą przynosić o wiele większą radość i być bardziej doceniane, jeśli tylko zatrzymasz się i naprawdę zdasz sobie z nich sprawę. Prawdziwa radość dostępna ci w każdym momencie, może być bardzo doceniana poprzez wszystkie Twoje zmysły, włączając zapach, dotyk, wzrok, słuch i smak. Wiele osób postrzega zrozumienie chwili obecnej, jako trudną wiedzę, gdyż mają one pecha być przytłoczonymi poprzez swoją przeszłość bądź przyszłość. Posiadasz w sobie niesamowitą możliwość odnalezienia wyższego poziomu samooceny poprzez po prostu bycie obecnym w danym momencie. Oto co możesz zrobić już teraz żeby docenić teraźniejszość. Usiądź w wygodnej pozycji, gdziekolwiek się znajdujesz. Zrelaksuj się,

20

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

połóż stopy na podłodze oraz ręce na kolanach. Odpręż swoje ramiona i weź kilka relaksujących wdechów. Teraz, poprzez swoje uszy bądź świadomy wszystkich otaczających cię dźwięków. Usłysz każdy dźwięk, ale staraj się nie analizować tego co słyszysz. Odpręż swoje oczy i bądź świadom kolorów, których możesz doświadczyć pod powiekami. Bądź świadom bicia twojego serca oraz ciągłego przepływu energii krążącej po Twoim ciele. Przez zwyczajne skupienie się na podstawie swojego brzucha i oddychaniu możesz odnaleźć większą świadomość chwili obecnej. Zrozum, że przyszłość czy przeszłość nie stanowią dla ciebie natychmiastowego zagrożenia. Możesz być wolny od tych brzemion poprzez bycie bardziej świadomym tego co się dzieje „teraz”. Oto kolejne ćwiczenia, które może ci pomóc żyć chwilą:

Następnym razem, gdy masz od wykonania czynność taką jak zmywanie naczyń, skup swoją uwagę na swoim otoczeniu. Bądź świadom uczucia jakie dają Twoje ręce zanurzone w wodzie. W miarę mycia każdego z przedmiotów, przyjrzyj mu się z bliska, posłuchaj dźwięku wody, szorowania, różnokolorowych bąbelków oraz stukotu porcelany. Stań się zafascynowany kształtem i odczuciem jaki daje każde naczynie, posłuchaj uważnie licznych dźwięków wydobywających się z mętnej wody. Popatrz na każdy najdrobniejszy szczegół. Bądź świadom swoich odczuć, pozycji w jakiej stoisz, szybkości swojego oddechu i bicia twojego serca. Zacznij wyrabiać w sobie postawę absolutnego oszołomienia wobec wszystkiego, nad czym zdecydujesz się skoncentrować.

 

Pamiętaj, że nauczenie się bycia szczęśliwym i pełnym spokoju w teraźniejszości da szczęśliwszy rezultat, niezależnie od tego co jest przed Tobą. Martwienie się jest problemem samym w sobie i nie może dodać ani odjąć niechcianych doświadczeń. Bądź wolny i naucz się żyć szczęśliwie w tym właśnie momencie.

21

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 9 – Rozwiń umiejętność Empatii
„Wrażliwość i życzliwość nie są oznaką słabości i rozpaczy, lecz siły i determinacji”. Kahlil Gibran Zdolność do współczucia innym będzie miała zbawienny wpływ na Twoje poziomy własnej wartości. Większe zasoby empatii będą nie tylko podporą dla Twojej umiejętności komunikacji, lecz również połączą Cię z wyższą formą samo-świadomości, która jest zbawienna dla Twojego ciała i umysłu. Bycie empatycznym nie oznacza, że naszym celem jest wikłanie się w cudze problemy. Niektórzy już tego próbowali i skończyli z uczuciem wypalenia. Nie, bycie empatycznym oznacza stanie przy kimś, badanie z nim jego osobistego świata przez chwilę czy dwie i wyjaśnianie sobie czy ich zrozumieliśmy czy też nie. Jest to pragnienie do prawdziwego usłyszenia i zrozumienia innej osoby. Wiele osób nie ma pojęcia, czym jest empatia. Gdy rozmawiamy z kimś innym, czekamy jedynie żeby ucichliby móc przedstawić swój własny punkt widzenia. Problem polega na tym, że inna osoba wyczuwa, że jej nie słuchamy i wyciąga wniosek, że nie jesteśmy otwarci na inne poglądy. Jeśli nie jesteśmy otwarci na inne idee i nie będziemy słuchać innych, możemy być postrzegani jako samolubni, aroganccy, zaściankowi i generalnie niezbyt przyjemni jako towarzystwo. Empatia jest umiejętnością, która natychmiast zbuduje naszą wiarogodność w oczach innych. Empatia należy do rodziny tzw. „inteligencji emocjonalnej” i jest wspaniałym narzędziem do budowania i utrzymywania długotrwałych związków, zarówno w domu jak i poza nim. W rzeczy samej, jeśli empatia leży w centrum każdego Twojego wmieszania się w życie innych ludzi, krytycznie zwiększysz swój poziom własnej wartości. Kluczem do empatii jest zwracanie uwagi na to co ludzie mówią, zarówno werbalnie jak i za pomocą mowy ciała. Więcej mówimy za pomocą naszego ciała niż słowami, więc podczas kontaktu z drugą osobą zwróć uwagę na jest postawę ciała oraz co wyraża ona za pomocą słów. Ważnym jest pokazanie tej osobie, że naprawdę jej słuchamy. Czynimy to słownie, parafrazując rozmówcę. Przedstawiam tutaj przykład takiej parafrazy, możesz tego spróbować rozmawiając z przyjaciółmi. Przyjaciel mówi: „Mam już dość Marka, ciągle traktuje mnie z góry. Nie znoszę, gdy sprawia, że czuję się nieistotny. Do tego ten okropny wyraz na jego twarzy, gdy mnie umniejsza, jest odpychający. Ty odpowiadasz: „wyczuwam, że masz obecnie problemy w kontaktach z Markiem sprawia, że czujesz się źle.” Oto jest prosty przykład empatycznej odpowiedzi. Następnym razem, gdy rozpoczniesz z kimś rozmowę wejdź w zwyczaj parafrazowania. Nie przesadź, ale spróbuj

22

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

naprawdę wsłuchać się, co druga osoba ma do powiedzenia i parafrazuj okazjonalnie, najlepiej jak potrafisz. Zawsze pamiętaj im lepsza jest twoja zdolność do empatii, tym wyższe poziomy samooceny osiągniesz. Większe poczucie własnej wartości zdobywamy od innych, ludzie wytworzą sobie do ciebie bardziej pozytywny stosunek.

Oto ćwiczenie, które może ulepszyć twoją zdolność od empatii:

Następnym razem, gdy będziesz rozmawiał z kimś twarzą w twarz, bądź świadom jej postawy ciała. Zauważ ruch jej rąk, szybkość mówienia oraz ton głosu. Staraj się utrzymywać odpowiedni poziom kontaktu wzrokowego, podczas którego oddychaj powoli, relaksująco. Parafrazuj rozmówcę poprzez spokojne odzwierciedlanie tego, co właśnie powiedział. Jeśli dana osoba zapyta Cię o Twoją opinie, zależnie od tego jak dobrze ją znasz, delikatnie połóż jej rękę na ramieniu, gdy będziesz przedstawiał swój pogląd. Praktykuj to codziennie a znacznie rozwiniesz sztukę empatii. PAMIĘTAJ, im więcej coś ćwiczysz tym lepszy się stajesz, nie gań się jeśli na początku sprawi ci to trudność.

 

23

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Porada 10 – Bądź wdzięczny za każdy komplement.
„Komplement jest słownym promykiem słońca” Robert Orben

Jak dobrze przyjmujesz komplementy? Zastanów się przez chwilę i bądź tak szczery jak to tylko możliwe. Kiedy ostatnio ktoś obdarzył Cię komplementem? Zależnie od Twojej zdolności przyjmowania komplementów, będziesz je dostrzegać częściej lub rzadziej. Niektórzy z łatwością prawią innym komplementy i idą przez życia stawiając innych na wspaniale złożonych piedestałach. Podczas gdy wiele osób posiada ogromne talenty i umiejętności, nie zawsze mają wystarczający poziom własnej wartości by naprawdę siebie docenić. W Wielkiej Brytanii przez wieki istniał zwyczaj by nie być chełpliwym na temat swoich umiejętności. Tradycja Chrześcijańska i postrzeganie Biblii często było źle interpretowane, prowadząc ludzi do wierzenia, że muszą być skromni, pokorni i odłożeni trudnościami by zdobyć Boże błogosławieństwo. Jednakże te nauki były zinternalizowane przez wielu w negatywny sposób, tak że podążyło za nimi powszechne uczucie braku doceniania czy lubienia samych siebie. Pamiętaj, zostałeś pobłogosławiony talentami, umiejętnościami i zdolnościami, i możesz regularnie gratulować sobie za nie. Gdy nabierzesz umiejętności komplementowania siebie za dobre rzeczy, które czynisz, łatwiej będzie ci przyjmować komplementy innych. Widziałem nie dawno w wiadomościach historię odważnego mężczyzny, który wskoczył w środku zimy do rzeki żeby ratować dziecko, które wpadło do wody. Podczas wywiadu reporter opisał mężczyznę, jako heroicznego i śmiałego, na co mężczyzna odpowiedział: „A, to nic takiego, każdy postąpił by tak samo”. Prawda jest taka, że niewielu postąpiłoby podobnie, a odwaga tego mężczyzny uratowała dziecku życie. Zdawało się, że ten mężczyzna posiada wewnętrzne wierzenie, które zasugerowało mu, że nie chce być doceniony przez innych mimo swojej odwagi. Zwłaszcza kobiety mają trudność z akceptowaniem komplementów na temat swojego piękna i dobrego wyglądu. Powiedziałem koleżance z pracy, że jej włosy wyglądają dobrze, na co odpowiedziała „no, jasne”, mimo iż szczerze tak myślałem. Oczywistym jest, że komplement był dla niej niewygodny. Jeśli ktoś sprawi ci komplement, po prostu powiedz „dziękuję”.

24

www.talkandfeelbetter.com copyright J D Vanstone 2009 (C)

Mówiąc dziękuję, bierzesz komplement na własność i akceptujesz go, jako prawdę. My ludzie, mamy niezwykłą tendencję do chwytania się negatywnych rzeczy i przystawania przy nich tak bardzo jak potrafimy. Spróbuj uczepić się pozytywów zamiast negatywów. Jeśli ktoś Cię obraża, postaraj się o tym natychmiast zapomnieć. Jeśli ktoś prawi Ci komplementy, podziękuj mu i regularnie przypominaj sobie o tym fakcie. Oto ćwiczenie, którego możesz spróbować w celu polepszenia twojej reakcji na komplementy.

Składaj dziesięć komplementów dziennie różnym osobom i obserwuj ich reakcję na nie, upewnij się, że komplementy są szczere. Bez sensu jest chwalić dla chwalenia. Podczas obserwacji ludzkich reakcji, mowa ciała i słowa będą kluczową wskazówką. Zauważ jak czujesz się w rezultacie takiej reakcji. Jak czujesz się, gdy są wdzięczni? Jak gdy są zakłopotani albo lekceważący? Następnie uważnie przemyśl jak ty będziesz reagował na przyszłe komplementy.

Poczucie własnej wartości jest czymś, co możesz zwiększyć u innych przez oferowanie im komplementów. Czyniąc to zwiększysz również swoje własne pozytywne odczucia. Zawsze upewnij się, że twoje komplementy są szczegółowe, na przykład „podoba mi się twoja nowa fryzura, posiada piękny kolor i kształt.” Pamiętaj, że jeśli ktoś czuje się nieswojo z komplementem, ma to wypływ na osobę, która go złożyła. Upewnij się, więc, że będziesz przyjmował z podziękowaniem wszystkie komplementy.

25

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->