ARALIK 2011

SAYI I

BM TÜRK DERNEĞİ’NDEN HABERLER
“YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ”

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ’NDE İNSAN HAKLARI KONFERANSI
Birleşmiş Milletler Türk Derneği Gençlik Kolu ve Bilkent Üniversitesi Genç Hukukçular Topluluğu’nun birlikte düzenlediği “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Konferansı” 23 Aralık 2011, Cuma günü Bilkent Üniversitesi Mithat Çoruh Amfisi’nde düzenlendi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabul edilişinin 63. yılı kapsamında düzenlenmiş olan etkinlikte, insan hakları konusu geniş biçimde ele alınarak katılımcıların insan haklarına yönelik güncel gelişmeleri farklı perspektiflerden görmelerine olanak tanındı. Program kapsamında konuşan Sayın Levent GÖK (CHP Milletvekili- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi), ve Sayın Ayşe Gülsün Bilgehan’ın (CHP Milletvekili- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi) konuşmaları öğrenciler tarafından ilgiyle dinlendi. Farklı üniversitelerden katılımların olduğu konferansa katılım yüksekti.

Sn. Bilgehan ve Sn. L. GÖK Bilkent’te

BİZİ SOSYAL AĞLARDAN DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ Facebook Twitter LinkedIN Flickr Scribd Yahoo Tumblr

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRK DERNEĞİ

Atatürk Bulvarı, 223/7 Ankara, Türkiye 06680 90 312 427 2216 Telefon • 90 312 427 4283 Belgegeçer www.unaturkey.org

ARALIK 2011

SAYI I

GENÇ DİPLOMATLAR İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR
Genç Diplomatlar Projesi kapsamında, Birleşmiş Milletler Türk Derneği Gençlik Kolu Düzenleme Kurulu ve üyeleri yedinci ziyaretlerini 8 Nisan 2011, Cuma günü Yunanistan Büyükelçiliği'ne yaptı. Büyükelçi Ekselansları Sayın Fotios-Jean Xydas ve İkinci Katip Sayın Photis Bourloyannis-Tsangaridis tarafından Türk - Yunan ilişkileri hakkında bilgi alındı.
Y. Alper Gürlek, Köstence, Slovakya’da, 2011

GENÇLERİN 3 FARKLI İSTİKAMETİ Birleşmiş Milletler (BM) Türk Derneği Gençlik Kolu Başkanı Y. Alper Gürlek ve Projelerden Sorumlu Düzenleme Kurulu Üyesi Ekin Erdoğan, 28 Şubat - 4 Mart tarihleri arasında Slovakya'nın Kosice kentinde Avrupa Genç Liderler Derneği tarafından düzenlenen Ortaklık Kurma Etkinliği'ne katıldılar. Gençlik Kolu üyeleri, aynı zamanda, 11-12 Kasım 2011 tarihinde Bulgaristan’da BM Bulgar Derneği’nin düzenlediği “Liderlik” konulu çalıştaya katıldı. Hemen ardından ise 17-18 Kasım tarihinde UNYANET’in (BM Gençlik Dernekleri Ağı) BM İsviçre Derneği ile birlikte İsviçre’de düzenlediği “Basınla İlişkiler” konulu çalıştayda yer aldı. Gençlik Kolu tüm hızıyla gelecekte katılacağı uluslararası platformlar için hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu yıl ayrıca, Gençlik Kolu üyeleri 4 Kasım 2011’de İspanya Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Büyükelçi Danışmanı Sayın Carlos Ruìz ile görüşen Gençlik Kolu, İspanya- Türkiye ilişkilerini değerlendirdi, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin sorulara yanıt veren Büyükelçi Danışmanı Sayın Carlos Ruìz, iki ülkenin ortak problemi olan teröre ilişkin soruları da yanıtladı. Bir sonraki ziyarette Genç Diplomatlarımıza katılabilir ve aynı heyecanı onlarla paylaşabilirsiniz. Projemizin ayrıntılarını öğrenmek için web-sitemizdeki Projeler - Projects bağlantısını kullanabilir, bize katılmak için Derneğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Gençlik Kolu Yunanistan Büyükelçiliği ziyareti 8 Nisan, 2011.

NEDEN SİZ DE GENÇLİK KOLU’NUN BİR SONRAKİ ETKİNLİĞİNE KATILMIYORSUNUZ?

“Gençlik Kolu her yıl “Hoş Geldiniz Partisi” ile yeni üyelerini kabul ediyor. Bir sonrakine katılmak için bizi takip etmeye devam edin!”

ARALIK 2011

SAYI 1

• Başkanımız Sayın Rahmi Kumaş, 8 Ağustos ve 13 Ekim 2011 tarihlerinde Kanal B’nin programına konuk oldu. • Başkanımızın son katıldığı program 24 Ocak 2011’de yine Kanal B’de yayınlandı.

BMTD’nin ilk stajyeri N.Nihan Kaya

BM TÜRK DERNEĞİ STAJ PROGRAMI BMTD, 2011 yılında Üniversite öğrencilerine yönelik staj programını başlatmıştır. Staj programı yarı zamanlı ve ücretsizdir. Ocak-Haziran ve Ağustos- Aralık dönemleri olmak üzere 2 farklı staj dönemi bulunmaktadır. Eğer siz de staj programı için başvuruda bulunmak istiyorsanız lütfen www.unaturkey.org adresine bakınız. Yapılan görüşmeler sonucunda Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrenisi Nimet Nihan Kaya Eylül-Aralık 2011 dönemi stajyeri olarak seçildi. Kaya İngilizce ve İtalyanca biliyor.

3 AYDA 3 TELEVİZYON PROGRAMI
Birleşmiş Milletler Türk Derneği Başkanı Rahmi Kumaş, 13 Ekim 2011 tarihinde, Kanal B adlı televizyon kanalının Günce adlı programına katıldı. Programda Ankara'nın başkent oluşunun 88. yıldönümü üzerine söyleşi veren Kumaş, ilginç tarihi gerçeklere dikkat çekti. Kumaş, ayrıca, 24 Ekim 2011, Pazartesi günü Kanal B’de yine aynı programa konuk oldu. 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü nedeniyle özel bir söyleşi veren Kumaş, aynı zamanda terör ve doğal afetlerden dolayı olan acı kayıplarımıza da dikkat çekerek, bu kayıpların bir daha yaşanmaması diledi. Kumaş, konuşmasında Birleşmiş Milletler'e ilişkin tarihi çarpıcı örneklere yer verirken, Birleşmiş Milletler'i daha da ileri götürmek için neler yapılabileceğinin altını çizdi.

1946 - 2011
“Biliyor muydunuz? 2011, Birleşmiş Milletler Türk Derneği’nin kuruluşunun 65. yıl dönümü.”

ARALIK 2011

BM TÜRK DERNEĞİ’NDEN HABERLER

SAYI 1

Yılda iki kez basılan Birleşmiş Milletler Türk Derneği dergisi 2011 yılından itibaren yılda bir kez “PAGES of the United Nations Association of Turkey” adıyla basılmaya başlamıştır. Derginin Birleşmiş Milletler Türk Derneği Dünya Federasyonu, üniversite öğrencileri, yerel kurum ve kuruluşlardan oluşan geniş bir okuyucu kitlesi bulunmaktadır. Eğer siz de dergimize makalelerinizle katkıda bulunmak istiyorsanız, info@unaturkey.org adresine Ekim ayının ortasına kadar, adınız-soyadınız, unvanınız ve e-posta adresiniz ile birlikte “PAGES için makale” başlığı ile gönderiniz. Birleşmiş Milletler Türk Derneği olarak, dergimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Dergimize sponsor olmak için lütfen +90 312 427 2216 numaralı telefondan Derneğin Yönetim Kurulu ile iletişime geçiniz.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRK DERNEĞİ ATATÜRK BULVARI 223/7 ANKARA, TÜRKİYE, 06680

info@unaturkey.org 0090 312 427 4283 0090 312 427 2216 Gençlik Kolu için; youth@unaturkey.org

“Siz de derneğimizin capcanlı dünyasına adım atmak ve etkinliklerimizden haberdar olmak istemez misiniz? Bizimle iletişime geçin!”

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful