2011 M. GRUODŽIO 16 D.

, PENKTADIENIS

KAUNAS
mokesčiai

A.Kubiliaus Vyriausybės dovanos 2012-iesiems / 6
Valdančioji koalicija sutarė, kokių principų laikysis taupydama kitąmet. Gera žinia dabartiniams pensininkams – pensijos kitąmet bus atkurtos visiškai, bloga – būsimiems pensininkams.

šventės

ISSN 1822-5322

Jaunoji mafija: žiaurūs ir godūs
Žudikų šūviai prie vaikų darželio Šilainiuose galutinai išsklaidė Kauno kriminalinės romantikos mitus. Dariaus Čekalino žmogžudystė atskleidė jaunosios kartos Kauno organizuotų gaujų cinizmą, kuris privertė krūptelėti anaiptol ne šventus, bet savitą garbės kodeksą dar išpažįstančius mafijos veteranus.
Praėjusį ketvirtadienį Žiemgalių gatvėje kaukėtų žudikų kulkų suvarpytas D.Čekalinas buvo siejamas su „agurkinių“ nusikalstama grupuote, bet anaiptol nepriklausė gaujos elitui. Šis ne kartą teistas kaunietis buvo kaltinamas 2006 m. nušovęs Artūrą Pakašių, kuris jį neva pirmas puolęs peiliu. Bylą tiriantys prokurorai neatmeta ir keršto versijos, bet nelaiko jos pagrindine: D.Čekalinas teismo laukė, jam nepalankų nuosprendį apskundė būdamas laisvėje, tad keršytojai turėjo pakankamai progų pasiųsti jį į kitą pasaulį, nelaukdami tiek ilgai. Labiausiai tikėtina, kad vyras buvo nušautas už skolas ar nepasidalijus grobio. „Tie vaikigaliai tiesiog raiteliai be galvos! Mūsų laikais eilinių torpedų už menkas skolas šaudyti tikrai nereikėjo. Buvo savas garbės kodeksas, savi įstatymai ir nei autoritetai, nei smulkmė jų nedrįso laužyti“, – anarchija piktinosi su Kauno „daktarais“ anksčiau bendravęs, du kartus už vagystes ir kontrabandą teistas 53 metų kaunietis V.S.

Nr. 138 (1115)

|

|

Kalėdų eglės jau laukia pirkėjų / 2
staigmena

NUKELTA /

5 psl.

Tiražas 70000 egz. (audituojamas UAB „Ernst & Young Baltic“) |

Geležinkeliai stabdo „Snoro“ bankrotą / 7
krepšinis

Išsvajotoji „Žalgirio“ pergalė / 10
H.Daktaro gaują pakeitė daug žiauresni jaunieji banditai.
BFL nuotr.

xx

orai RYTOJ

PORYT

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

2 / KAUNAS

Kalėdų eglės jau laukia pirkėjų
VILIJA ŽUKAITYTĖ
v.zukaityte @15min.lt

Iki Kūčių vakaro liko tik savaitė, todėl žmonės skuba pirkti ne tik šventines dovanėles artimiesiems, bet ir puošia savo namus. Kauno mieste prekyba eglėmis jau įsisiūbavo, tad jau galima rinktis, kokią eglutę puošti – natūralią ar dirbtinę.
Kauno miškų urėdijos Raudondvario medelyno viršininkė Rima Žebrauskaitė teigė, jog intensyviausia eglučių prekyba vyksta paskutinėmis savaitėmis iki Kalėdų. „Dažniausiai per vieną dieną parduodame apie 30 eglučių, bet būna dienų, kai nuperka 100 ir daugiau. Žinoma, savaitgaliais parduodame žymiai daugiau eglučių. Dvi savaites prieš Kalėdas gyventojai perka daugiausia“, – pasakojo medelyno viršininkė R.Žebrauskaitė. Eglučių kainos prasideda nuo 10 ir gali siekti iki 150 Lt. Tokios sumos prašoma už 2–3 metrų aukščio sidabrines egles. Žmonės dažniausiai renkasi mažesnes eglutes vazonėliuose arba didesnes kirstas egles. Anot Kauno miškų urėdo Edmundo Kovalčiko, eglių

EGLUČIŲ KAINOS • Paprastos eglės, kurios aukštis 0,5–1 metras, kaina – 10 Lt; • Aukštesnės eglutės kainuos nuo 15 iki 50 Lt; • Dygioji eglė – nuo 7 iki 120 Lt; • Kalėdiniai medeliai vazonuose – nuo 12 iki 95 Lt; • Eglės šakos – nuo 2 iki 8 Lt.
kainos tokios pat kaip pernai. „Visa produkcija brangsta, bet mes nekeliame kainų. Paprastos eglutės kainuoja nuo 10 iki 100 Lt. Yra skirtingų rūšių eglių, todėl kainos įvairios. Gali būti, kad už eglę sumokėsite apie 100–150 Lt.“ „Natūralių eglučių pirkimas šiuo metu yra labai suaktyvėjęs. Urėdijoje ketiname parduoti daugiau kaip 5 tūkst. eglučių, nes jomis prekiaujame ne tik medelyne, bet ir girininkijose. Žinoma, gyventojai gali nusipirkti ir eglių šakų“, – teigė urėdas E.Kovalčikas.

Žmonės dažniausiai renkasi mažesnes eglutes vazonėliuose arba didesnes kirstas egles. E.Ovčarenko nuotr.

Atbaido baudos
Dar ne taip seniai lietuvių šeimos turėjo kalėdinę tradiciją – miške išsirinkti šventinį medį bei jį nusikirsti. Tuomet medelis tapdavo tikru Kalėdų simboliu. Tačiau urėdai primena, kad nelegaliai kirsti egles draudžiama. „Administracinis kodeksas už paprastos eglutės nukirtimą numato baudą nuo 50 iki 100 Lt. Mano manymu, tai didelė bauda, gal dėl to pažeidėjų nėra tiek daug. Šalia Kauno yra tankiai apgyvendintų teritorijų, bet miškų žmonės tikrai neniokoja. Tai ne masinis reiškinys, o tik pavieniai atvejai. Todėl nelegalių kirtėjų nebijome“, – sakė Kauno miškų urėdas E.Kovalčikas.

E.KOVALČIKAS
Ketiname parduoti daugiau kaip 5 tūkst. eglučių visoje urėdijoje.

Dalins ir nemokamai
Urėdija apie 4–5 tūkst. eglių šakų planuoja išdalinti

per akciją „Parsinešk Kalėdas į savo namus“. „Jau 3 metus iš eilės Kauno miškų urėdija prisideda prie šios akcijos. Žmonės labai susidomėję ir būna patenkinti, kai nemokamai gauna eglės šakų. Ši akcija vyks gruodžio 21 d., tad kauniečius kviečiame dalyvauti“, – priminė urėdas. Gruodžio 18 d., 10 val., Rotušės aikštėje apie 700 eglučių kauniečiams nemokamai iš-

dalys ir žemės ūkio kooperatyvas „Šeimos ūkis“.

Prekiaus visur
Kauno mieste išduoti 28 leidimai prekiauti eglutėmis, eglių šakomis, tačiau, pasak Licencijų ir paslaugų skyriaus vyriausiosios specialistės Violetos Prokopienės, prekyba tik prasidėjo, tad norinčių gauti leidimą dar bus. Tradiciškai laikinosios sostinės gyven-

tojai jiems patinkančią eglę galės įsigyti vietose, kur ūkininkai vasaros ir rudens metu prekiauja daržovėmis, vaisais. Eglėmis taip pat bus prekiaujama prie didžiųjų prekybos centrų. „Mieste yra 30 vietų, kur bus prekiaujama eglutėmis ir šakomis. Žinoma, yra privačių teritorijų, kuriose nerenkama rinkliava, tad vietų sąrašas yra ilgesnis“, – sakė V.Prokopienė.

orai
Lietuvoje
Šiandien bus debesuota su pragiedruliais. Vietomis trumpi krituliai: lietus pereinantis į šlapdribą. Bus 0–5 °C šilumos. Ateinančią naktį kai kur kils silpna pūga, sustiprės vėjas. Temperatūra naktį ir dieną – nuo 1 °C šalčio iki 4 °C šilumos.

KLAIPĖDA

ŠIAULIAI

Šiandien Europoje
PANEVĖŽYS
Atėnai

+3

0

0

UTENA

Berlynas Londonas Madridas Maskva Minskas

+3

3–5
KAUNAS
12-18 DIENĄ

PIETRYČIŲ

Artimiausiomis dienomis
12-17 NAKTĮ 12-17 DIENĄ 12-18 NAKTĮ

+1

VILNIUS

Oslas

Vilnius Kaunas Klaipėda

+1 +1 +3

+2 +3 +4

+1 +1 +3

+2 +2 +4

+1

+17 +2 +3 +13 +2 +3 0

Paryžius Praha Ryga Roma Stokholmas Talinas Varšuva

+6 +3 +3 +13 +5 +2 +5

Interaktyvus orų žemėlapis

www.15min.lt /orai

PER ŠIAS KALĖDAS PADOVANOKITE PAČIĄ GRAŽIAUSIĄ DOVANĄ
Dovaną savo mylimiesiems. Dovaną savo draugams. Gal net dovaną sau. Tačiau neabejotinai dovaną, kurią gavęs žmogus brangins visada – gyvenimą be tabako. „iCoach“ yra nemokama internetinė priemonė, padedanti liautis rūkyti, kurią siūlo Europos Komisija. Daugiau nei 150 000 žmonių jau tapo jos prenumeratoriais, norėdami atsisakyti savo senų įpročių ir pradėti visiškai naują gyvenimą. Exrūkaliaus gyvenimą – sveikesnį, turtingesnį ir kupiną neribotų galimybių. — Kalėdų proga galite padovanoti šį naują gyvenimą kaip gražiai įvyniotą dovaną.

Paverskite ką nors nenugalimu. Šią dovaną rasite svetainėje www.becomeunstoppable.eu

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

4 / MIESTO KULTŪRA

15 metų ištikimybės rokui
Šiandien Kauno rokeriai „Mountainside“ klube „Džem'Pub“ švęs jau 15-ąjį gimtadienį.
Šia neeiline proga muzikantai rengia staigmeną – klausytojams pateiks savo kūrybinio kelio retrospektyvą. Gimtadienio koncerte linksmybes ir kalėdinę nuotaiką padės palaikyti „The Moon Band“, pastaraisiais metais įnešę gaivaus oro į Lietuvos roko sceną, ir šešėlinis „Mountainside“ projektas „The Sidez“. Pastaraisiais metais atsidėjęs kūrybinėms paieškoms ir jų rezultatų įrašams, „Mountainside“ gana retai koncertavo, tačiau, ateinančiais metais išleidę trečiąjį albumą, jie ketina vėl būti aktyvūs šalies roko scenos dalyviai. XX a. pabaigoje susikūrusi grupė roko gerbėjus stebina nuolatinėmis muzikinėmis paieškomis ir netikėtais kūrybiniais sprendimais. Ji išbandė įvairias gitarinės muzikos formas, o naujoji „Mountainside“ kūryba išsiskiria plačiu gitarinės muzikos traktavimu – nuo psichodelikos iki stoner roko, nuo punk iki post roko, kartais nukrypstant net iki ekstremalaus metalo. Per savo akty vios veiklos metus „Mountainside“ išleido du albumus, jų dainos skambėjo radijo eteryje, buvo įtrauktos į įvairius muzikinius rinkinius. Kolektyvas sugrojo šimtus koncertų klubuose, festivaliuose, miesto šventėse, kituose renginiuose Lietuvoje ir užsienyje. Energingais gyvais pasirodymais garsėjantys kauniečiai
„Mountainside“ gimtadienio koncerte – kūrybinio kelio retrospektyva. N.Šerkšnio nuotr.

dalijosi viena scena su tokiomis grupėmis kaip „Dismember“, „Entombed“, „Tito And Tarantula“, „New Model Army“, „The King“, „VoiVod“. „Moun-

tainside“ ne kartą nominuoti geriausios roko grupės ir geriausio albumo kategorijose įvairiuose alternatyvios muzikos apdovanojimuose.

paroda

Muziejaus jubiliejus
Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus pažymi garbingą 90 metų sukaktį. Ta proga M.Žilinsko galerijoje atidaryta viena didžiausių muziejaus istorijoje parodų „Malonu matyti."
Unikalūs eksponatai puikuojasi 9-iose galerijos salėse. Parodoje eksponuojamos ir M.K.Čiurlionio sukauptos meniškos nuotraukos. Ji veiks iki pavasario, todėl lankytojai galės pamatyti tai, kas sukaupta muziejaus fonduose. M.K.Čiurlionio muziejui Kaune priklauso 12 fi lialų. Visuose – meno kūriniai, kurių vertė bėgant metams vis auga.

ISTORIJOS FRAGMENTAI
Muziejus įkurtas 1921 m. gruodžio 14 d.

• 1925 m. atidaryta laikinoji
M.K.Čiurlionio galerija Ąžuolų kalne. 1936 m. galerija pertvarkyta į Vytauto Didžiojo kultūros muziejų, kuris perkeltas į dabartinius rūmus. 1944 m. dailės muziejus pavadintas M. K.Čiurlionio vardu. 1969 m. naujame muziejaus priestate atidaryta M.K.Čiurlionio kūrinių galerija. 1997 m. sausio 1 d. muziejui suteiktas nacionalinio muziejaus statusas.

• •

Stadiono rekonstrukcija: darbais, o ne žodžiais
Viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, esą dabartinė Kauno valdžia nenori rekonstruoti S.Dariaus ir S.Girėno stadiono, visiškai neatitinka tikrovės. Nepagrįstus kaltinimus žeriantys Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ir opozicijos atstovai, būdami valdžioje, patys neįvykdė savo įsipareigojimų, todėl stadiono rekonstrukcija įstrigo. „Atėję pamatėme, kad nebuvo padaryti namų darbai. Nežinau, kas dėl to kaltas – buvusi miesto valdžia ar futbolo federacija. Buvo tik priešprojektiniai pasiūlymai, tačiau jie nėra techninis projektas, kuris yra būtinas siekiant gauti finansavimą iš valstybės biudžeto. Taip pat radome paliktą 60 tūkst. Lt skolą už priešprojektinių pasiūlymų parengimą. Buvo kalbama, kad futbolo federacija ją padengs, tačiau ši skola teko S.Dariaus ir S.Girėno sporto centrui. Neradome ir investicinio projekto, kurį buvo įsipareigojusi parengti buvusi miesto valdžia. Žodžiu, darbo stalo stalčius radau tuščius, nebent buvęs meras laikinai pasiėmė dokumentus susipažinimui...“ – stebėjosi spalio 27 d. antrą kartą Kauno meru išrinktas Andrius Kupčinskas. Jis akcentavo, kad neturint parengto techninio projekto stadiono rekonstrukciją įtraukti į Valstybės investicijų programą (VIP) ir gauti jai finansavimą yra nerealu. Todėl kai kurių Kauno tarybos narių kaltinimai, kad dabartinė valdančioji dauguma nepasirūpino, jog kitų metų VIP būtų numatyta 10–12 mln. Lt, skirtų stadiono rekonstrukcijai, yra niekiniai. Mat be apie 4 mln. Lt. LFF pažadėjo skirti didžiąją dalį šios sumos – 2,7 mln. Lt – bei įsipareigojo iki rudens savo lėšomis parengti techninį rekonstrukcijos projektą. Kauno taryba pritarė pasiūlymui iš miesto biudžeto skirti likusius 1,3 mln. Lt. Tačiau 2010 m. spalio pabaigoje paaiškėjo, jog LFF nėra parengusi rekonstrukcijos techninio projekto ir savivaldybę informavo, jog neketina to daryti. Taip pat LFF savivaldybei įteikė oficialių pasiūlymą bendradarbiauti rekonstruojant stadioną. Tačiau šio pasiūlymo sąlygas išnagrinėję savivaldybės teisininkai konstatavo, jog jos prieštarauja šalies įstatymams, nes LFF norėjo tapti stadiono bendraturte. Savivaldybė buvo pasiryžusi ieškoti kitokių bendradarbiavimo ir investavimo galimybių, tačiau federacija oficialiai pareiškė, jog „nemato galimybės bendradarbiauti dėl stadiono rekonstrukcijos projekto įgyvendinimo kitomis nei 2010-10-25 LFF pasiūlyme išdėstytomis sąlygomis“. 2011 m. pavasarį pasikeitus Tarybos valdančiajai daugumai ir meru tapus Rimantui Mikaičiui, LFF pristatė naujus S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcijos planus, kurių vertė jau siekė 10–12 mln. Lt. Nors tuo metu Kauną valdę politikai garsiai kalbėjo apie būtinybę kuo skubiau rekonstruoti stadioną, realiai atlikti darbai buvo minimalūs. Dabartinė miesto valdžia žingsnis po žingsnio vėl tęsia dar praeitos kadencijos metu pradėtus savo darbus, ir yra pasiryžusi ne tik miestui, bet ir visai šaliai svarbų sporto objektą kuo greičiau prikelti naujam gyvenimui.

techninio projekto ir tikslios darbų sąmatos net negalima pradėti rengti viešųjų pirkimų dokumentų. Jau turi investicinį projektą „Jei visi vieningai sieksime bendro tikslo, viską galima įgyvendinti. Tačiau reikia nepolitikuoti, mažiau kalbėti apie ore kabančius milijonus, ir daugiau dirbti“, – ryžtingai nusiteikęs A.Kupčinskas. Kauno savivaldybė jau turi parengtą investicinį projektą, kuris bus teikiamas tvirtinti artimiausiame Tarybos posėdyje, vyksiančiame gruodžio 29 d. Savivaldybė jau kreipėsi į Vyriausybę ir Kūno kultūros ir sporto departamentą dėl lėšų, reikalingų

techniniam stadiono rekonstrukcijos projektui, numatymo VIP. Planuojama, jog šiems darbams prireiks apie 0,5 mln. Lt. Vyriausybei patenkinus šį savivaldybės prašymą, S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcijos techninio projekto rengimo darbų viešųjų pirkimų procedūros būtų pradėtos 2012 m. Tokiu atveju savivaldybė kreiptųsi į Vyriausybę, jog VIP būtų numatytos lėšos visam stadiono tvarkymui ar bent jau pirmiesiems jo etapams. Vėl atsirado optimizmas „Mūsų meras aktyvus, todėl, jei miestas sugebės pasidaryti techninį projektą, jis sugebės įtikinti Vyriausybę skirti pini-

gų stadiono rekonstrukcijai. Projektą būtina pasidaryti, kad centrinei valdžiai neliktų argumentų, kodėl neskirti pinigų“, – kalbėjo S.Dariaus ir S.Girėno sporto centro, kuriam priklauso stadionas ir Halė, direktorius Vytas Snarskis. Ilgametis centro vadovas pažymėjo, kad neturėtų kilti problemų ir baigiant rengti detalųjį planą. LFF neįvykdė įsipareigojimų Daugelis jau pamiršo, kad Kauno savivaldybė dar 2010 m. liepos pradžioje palankiai sutiko LFF prezidento Liutauro Varanavičiaus pristatytus planus rekonstruoti S.Dariaus ir S.Girėno stadioną. L.Varanavičius tuo metu teigė, kad rekonstrukcijai prireiktų

Užsk. Nr. 302838

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

KAUNAS / 5
nusikaltimai

Jaunoji mafija: žiaurūs ir godūs
ARTŪRAS JANČYS
a.jancys @15min.lt

„Kamuoliniams“ išvengti grotų nepadėjo ir A.Ručienė. E.Ovčarenko nuotr.

Atkelta iš 1 psl. D.Čekalinas buvo nušautas prie vaikų darželio, kai automobilyje laukė žmonos, nuėjusios į darželį pasiimti mažametės dukros. Žudikams buvo nė motais, kad atsitiktinė kulka galėjo kliudyti vaikus, praeivius: juk buvo pusė šešių vakaro, kai šilainiškiai grįžo iš darbų, skubėjo į darželį pasiimti savo atžalų. Tai irgi jokių sentimentų ir kriminalinės garbės kodekso, draudžiančio rizikuoti niekuo dėtų pašalaičių gyvybėmis, nepaisančių banditų bruožas. Kauno apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Vladimiras Kakoškinas nurodė pagrindinius naujosios ir senosios, „daktarų“ mafijos skirtumus: „Dabartinės organizuotų nusikaltėlių gaujos yra godesnės, žiauresnės, nepaiso „senių“ autoritetų“, – aiškino Kauno nusikaltėlių pasaulį puikiai pažįstantis prokuroras.

Henytė tapo prekės ženklu?
Žinoma, idealizuoti senosios Kauno mafijos, „daktarų“ ir „daškinių“, negalima. Henriko Daktaro teismo procesas atskleidžia vis naujas šiurpias žmogžudysčių, plėšimų, turto prievartavimo detales. Vis tik vadinamąją Kauno nusikaltėlių Vilijampolės, arba „daktarų“, kartą tebegaubia legendos aura. Pavyzdžiui, pasakojama,

kad klestėjimo laikais, praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio pradžioje, Kauno mafija buvo sukūrusi kažką panašaus į alternatyvią socialinės paramos sistemą. Tuomečiai šešėlinio pasaulio „autoritetai“ Alvydas Laurinavičius (Luras), Algirdas Žemaitis (Kukas) ir Egidijus Abarius (Goga) „Vilulos“ restorane maitindavo vietinius Vilijampolės vargetas. Prokuroras V.Kakoškinas atkreipė dėmesį, jog dabartiniai mafijozai jokių sentimentalių nusikaltėlių garbės kodekso punktų nepripažįsta, išskyrus vieną: niekada neprisipažinti, neduoti parodymų už rankų juos nutvėrusiems teisėsaugininkams. Kalbėdamas apie Kauno banditų kartų skirtumus prokuroras pastebėjo, jog dabartinė karta stokoja strateginiu mąstymu pasižyminčių lyderių. Tokie buvo Algimantas Sakalauskas (Sokolas, jau miręs), Arikas Pastuškovas, taip pat su teisėsauga bendradarbiauti pasiryžęs „krikštatėvis“ Jonas Bielskis. Veteranų karta galėjo didžiuotis legalioje erdvėje įsitvirtinusiais tūzais, kaip išskirtine valia ir protu pasižymėjęs Lietuvos bokso federacijos prezidentas Remigijus Daškevičius (Daškė, nužudytas 2011 m.), verslininkas Saturnas Dubininkas (Satas). Tiesa, galima atsekti kartų perimamumą: dabartinės gaujos turi sąsajų su motininiu Vilijampolės klanu. Pavyzdžiui, „agurkinių“ vadas Saulius Velečka priklausė jaunajai „daktarų“ kartai,

bet šios sąsajos daugiau sąlyginės. Prokuroro V.Kakoškino teigimu, nutrūktgalvis jaunimėlis naudoja senuosius „autoritetus“ kaip populiarų prekės ženklą: atseit, mano draugo draugas turėjo reikalų su Henyte arba Daške, vadinasi, esu kietas.

Kulkos atšvilpia greitai
D.Čekalinas yra ne pirmasis paslaptingai nužudytas „agurkinis“. Beveik lygiai prieš metus, sausį, tame pačiame Šilainių mikrorajone šūviu į pakaušį buvo nužudytas „agurkinių“ veikėjas Rytis Korsakas. Konkuruojančios „agurkinių“ ir „kamuolinių“ gaujos nuleidžia viena kitai kraują, o nukraujavusius smarkuolius teisėsaugininkai mikliai įkiša už grotų. Vien šiais metais laisvės atėmimo bausmėmis nubaustas „ka-

muolinių“ elitas: Virginijus Baltrušis, Eugenijus Gudeliauskas, Marius Pilvelis, Antanas Juodis. Nuo grotų jų neišgelbėjo ir garsūs advokatai Ričardas Girdziušas ir neseniai Kauno miesto Antikorupcijos komisijos pirmininke tapusi Aušra Ručienė. Teisėsauga nuolat purto ir „agurkinius“. Naujosios gaujos pradėtos ardyti vos įkopusios į abejotinos šlovės viršūnę, o apie 1987 m. susiformavę daktarai pribaiginėjami tik dabar, po 25 metų.

PASKUTINIS PASISPARDYMAS
Gruodžio 9 d. Kauno apygardos teismas 20 metų kalėti už didelio kiekio narkotinių medžiagų gamybą bei platinimą nuteisė 46 metų Alfonsą Želvį (Alfuką).
Ne mažesnes kaip 15 metų laisvės atėmimo bausmes gavo ir kiti 4 gaujos nariai. 2007 m. Kauno policija Alytuje aptiko amfetamino laboratoriją ir per 100 kg narkotinių medžiagų. Alfuko brolis Antanas Želvys buvo tikras „daktarų“ gaujos narys, nors ir jaunesnės kartos. Įtariama, jog tarptautinį nelegalios prekybos tinklą sukūrusią gaują iš pradžių „šefavo“ H.Daktaras, vėliau, prieš pat jos galą, prisisuko ir S.Velečka (Agurkas). Alfuko gauja buvo vienas iš paskutiniųjų senojo Kauno mafijos aštuonkojo čiuptuvų.

Senamiestyje gyventojai bus vaišinami gardžiais kūčiukais. E.Ovčarenko nuotr.

Kalėdų žinia – senamiestyje
ŠARŪNAS BULOTA
s.bulota@15min.lt

Artėjant gražiausioms metų šventėms, nemokamas laikraštis „15min“ ir kepykla „Gardėsis“ Kaune su miestiečiais dalinsis gera žinia ir paskleis kalėdinę dvasią – senamiestyje visus vaišins gardžiais kūčiukais ir dovanos „15min“ laikraštį.
Vilniaus ir M.Valančiaus gatvėse bei Rotušės aikštėje kalėdinę nuotaiką gruodžio 16 ir 23 d. (16–21 val.) bei 17– 18 d. (12–17 val.) dalys geros žinios pasiuntiniai. „Esame miesto dalis, todėl norime prisidėti prie ka-

lėdinės atmosferos kūrimo. Mums labai tinka nešti šią gerą žinią, nes juk patys geriausi ir nuoširdžiausi dalykai yra nemokami“, – teigia „15min“ Kauno skyriaus vadovas Donatas Večerskis. Pasak bendrovės „Fazer kepyklos“, gaminančios „Gardėsio“ prekės ženklu pažymėtus duonos gaminius, generalinio direktoriaus Mindaugo Snarskio, kūčiukai – svarbus šv. Kalėdų simbolis. „Kūčiukus kepame su didele meile ir šventiniu nusiteikimu. Norime, kad juos valgydami kauniečiai pajustų tikrą Kalėdų skonį“, – sako M.Snarskis.

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

6 / AKTUALIJOS

Koalicija rado aukso vidurį
JURGITA LAPIENYTĖ
j.lapienyte @15min.lt

Valdančioji koalicija po audringų derybų vakar sutarė, kokių principų laikysis taupydama kitąmet. Gera žinia dabartiniams pensininkams – pensijos kitąmet bus atkurtos visiškai, bloga – būsimiems pensininkams ir prabangaus nekilnojamojo turto valdytojams.
Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Liberalų sąjūdžio bei Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcijos vakar pasirašė susitarimą, kuriuo patvirtino kitų metų taupymo priemones ir išsaugojo valdančiąją koaliciją. Valdančiosios koalicijos stabilumu suabejota antradienį, kai po pateikimo Seime pritarta siūlymui, numatančiam kitąmet nepervesti 2 proc. į privačius pensijų fondus. Siūlymas buvo paremtas konservatorių ir socialdemokratų balsais, bet tam itin priešinosi valdančiosios liberalų bei liberalcentristų frakcijos. „Tu-

A.Kubiliaus Vyriausybės dovanos kitiems metams nebus tokios blogos, kaip tikėtasi. BFL nuotr.

riu nuliūdinti – intriga baigėsi. Susitarėme“, – sakė premjeras ir konservatorių lyderis Andrius Kubilius.

Turiu nuliūdinti – intriga baigėsi. Susitarėme.
Pranešė A.Kubilius. kišenėse. Vietoje 2 proc. kitąmet į privačius pensijų fondus bus pervedama 1,5 proc. iš socialinio draudimo mokesčio, įsipareigojant, kad 2013 metais pervedimai bus didesni. „Koalicijos partneriai įsipareigoja iki 2012 m. gegužės 1 d.

Seime priimti Pensijų sistemos pertvarkos įstatymus, įgyvendinančius pervedimų į pensijų fondus reformą, paremtą „2+2+2“ principu (nuo 2013 m. sausio 1 d.)“, – rašoma susitarime. Anksčiau konservatoriai buvo linkę kitąmet išvis sustabdyti pervedimus į privačius pensijų fondus, liberalai siūlė pervedimus sumažinti vos puse procento, o liberalcentristai reikalavo palikti 2 proc. Tiesa, kol kas neaišku, kaip į šį pasiūlymą reaguos prezidentė Dalia Grybauskaitė, anksčiau pareiškusi, kad neleis mažinti pervedimų į privačius pensijų fondus.

bet pasiekė, kad bent iki pavasario sesijos būtų atidėtas transporto apmokestinimas. Iki šiol transporto priemones buvo siūloma apmokestinti remiantis galios ir dydžio matais, bet dabar jau kalbama, kad bus pereita prie vertės mato.

Dėl palūkanų – klaustukas
Dėl indėlių palūkanų apmokestinimo valdančiųjų frakcijų nuomonės išsiskyrė. Liberalai teigia apmokestinimui išvis nepritariantys, o konservatoriai siūlo apmokestinti ne 200 Lt metines palūkanas, o kelti ribą iki 400 Lt. Dėl to dar bus diskutuojama. Taupant taip pat 30 mln. Lt bus mažinama kelių fondo programa, ketinama surinkti 25 mln. Lt iš Valstybinių gamtos mokesčių, 30 mln. Lt mažinama valstybės investicijų programa. Koalicija sutarė, kad liks tik Vyriausybės patvirtintos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos vaistams, šilumai, knygų leidybai. Kitų siūlomų PVM lengvatų, tarp jų – ir prezidentės siūlomos lengvatos spau-

dai, bus atsisakyta. Be to, sutarta, kad kitąmet nebus didinamas pelno mokestis. Jeigu Seime nepavyktų panaikinti Vaikų išlaikymo fondo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išlaidas įsipareigojama padidinti 40 mln. Lt, kuriuos teks atimti iš kitų socialinės apsaugos sričių.

Visi patenkinti
„Nebuvo leng vos šitos mūsų derybos, bet privalėjome rasti sutarimą. Tikiuosi, kad mes tikrai tą, ką pasirašėme, įgyvendinsime“, – sakė LiCS pirmininkas Algis Čaplikas. „Iš dalies mūsų sprendimas atspindi ir dirbančiųjų žmonių interesus, iš dalies – senjorų. Labai aišku tai, kad ši Vyriausybė ir ši koalicija yra pasiruošusi toliau dirbti“, – sakė Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis. Trys valdančiosios frakcijos taip pat įsipareigojo balsuoti už 2012 metų valstybės biudžeto projektą, „Sodros“ bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetus. Biudžetą planuojama patvirtinti gruodžio 20 d.

NT apmokestins, o transporto – dar ne
Sutarta nuo 2012-ųjų pradžios apmokestinti brangų nekilnojamąjį turtą. Kol kas siūloma apmokestinti brangesnį nei milijono litų vertės nekilnojamąjį turtą, bet skaičiai dar gali būti koreguojami. Iš prabangaus nekilnojamojo turto apmokestinimo kitąmet tikimasi surinkti 30 mln. Lt. Šiam siūlymui priešinęsi liberalai ir liberalcentristai nusileido,

Nusileido visi
Valdantieji pirmiausia sutarė kitąmet išlaikyti 3 proc. viešųjų finansų deficitą. Pagal susitarimą pensijas ketinama atkurti šimtu procentų nuo kitų metų sausio pirmosios. Tam reikalingų 250 mln. Lt bus ieškoma kitose biudžeto

Tomas Balžekas Generalinis direktorius t.balzekas@15min.lt Raimundas Celencevičius Redaktorius r.celencevicius@15min.lt

Redakcija Vilniuje Tel. (8-5) 210 5896 Faks. (8-5) 210 58 97 redakcija@15min.lt A.Goštauto 40 B, 01112, Vilnius

Kauno biuras Tel. (8-37) 243 000 Faks. (8-37) 207 887 kaunas@15min.lt Kęstučio g. 58, 44305, Kaunas

Klaipėdos biuras Tel. (8-46) 257 900 Faks. (8-46) 257 800 klaipeda@15min.lt S.Daukanto g. 2, 92235, Klaipėda

Reklama Tel. Vilniuje (8-5) 210 5895 Tel. Kaune (8-37) 207 886 Tel. Klaipėdoje (8-46) 257 800 reklama@15min.lt skelbimai@15min.lt

Leidėjas: UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt www.15min.lt

TIRAŽAS – 70 000. ISSN 1822-5322.
Platinamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas.

$

Taip laikraštyje žymimi užsakomieji straipsniai

Asta Cibienė Dienos redaktorė a.cibiene@15min.lt

„15min” – pirmasis nemokamas laikraštis Lietuvoje, kurio tiražą kas ketvirtį audituoja UAB „Ernst & Young Baltic“.

215 100 nuolatinių skaitytojų per dieną
„TNS LT“, Nacionalinis skaitytojų tyrimas, 2011 m. vasara

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

AKTUALIJOS / 7
staigmena

Geležinkeliai stabdo „Snoro“ bankrotą
LAURYNA VIRELIŪNAITĖ
l.vireliunaite @15min.lt

VĖL STOS PRIEŠ TEISMĄ
Londono Vestminsterio magistrato teismas vėl atvers „Snoro“ banko buvusių savininkų ir vadovų Vladimiro Antonovo ir Raimondo Baranausko perdavimo Lietuvai bylą.
Generalinė prokuratūra siekia, kad turto pasisavinimu įtariami bankininkai būtų išduoti Lietuvos teisėsaugos institucijoms. Abu buvę „Snoro“ vadovai sulaikyti Londone lapkričio pabaigoje pagal Lietuvos prokurorų išduotą Europos arešto orderį. Lapkričio pabaigoje teismas nusprendė V.Antonovą paleisti už 300 tūkst. Lt užstatą, o R.Baranauską – už 800 tūkst. Lt. Nei V.Antonovas, nei R.Baranauskas kaltės nepripažįsta ir atsisako būti išduoti Lietuvai. Sprendimas dėl ekstradicijos šiandien tikriausiai dar nebus priimtas. Pasak BNS, šiandien planuojama išklausyti visas šalis ir įvertinti jų argumentus. Delfi.lt pranešė, kad Vilniaus policija vakar surado paslėptus „Snorui“ priklausančius itin prabangius „Maybach“, „Spyker“ ir kitus automobilius, kurių vertė – milijonai litų. Šiais automobiliais mėgo važinėtis buvę banko vadovai.

„Lietuvos geležinkelių“ bandymai stabdyti banko „Snoras“ bankroto procedūrą supykdė Susisiekimo ministeriją. Valstybės įmonės generaliniam direktoriui Stasiui Dailydkai šis sprendimas gali kainuoti labai daug.
Valstybės įmonė „Lietuvos geležinkeliai“ apskundė teismo sprendimą banko „Snoras“ bankroto administratoriumi skirti Lietuvos banko pasiūlytą konsultacijų bendrovės „Zolfo Cooper Europe“ vyriausiąjį partnerį Neilą Cooperį. Tuo pasipiktino Susisiekimo ministerijos, kurios žinioje yra „Lietuvos geležinkeliai“, vadovybė.

Viceministrą A.Štarą (d.) supykdė S.Dailydkos sprendimas. BFL nuotr.

Neįtiko administratorius
Valstybės įmonė, „Snore” praradusi 15 mln. Lt, Lietuvos apeliacinio teismo pareikalavo, kad „Snoro“ bankroto administratoriumi būtų paskirta bendrovė „J ir LBR Bankroto administravimo, teisinės ir buhalterijos paslaugos“. Galutinis teismo sprendimas pradėti bankrotą bus priimtas ne anksčiau kaip sausio viduryje, portalui lrytas.lt sakė Teismo civilinių bylų skyriaus pirmininkas Artūras Driukas.

Iki tol „Snoro“ bankroto procedūra neprasidės, tad bendrovėms bei gyventojams, kuriems bankas yra skolingas, dar teks palaukti. Kaip portalui teigė „Lietuvos geležinkelių“ Teisės ir personalo departamento direktorius Vilius Nikitinas, įmonė yra įsitikinusi, kad bankroto administratorius iš Lietuvos tinkamiau atstovaus skolininkų interesams. Jo teigimu, „Lietuvos geležinkelių“ skundą palaiko ir daugiau kreditorių, kuriems skolingas „Snoras“.

Ministerija įniršo
Valstybės įmonės veiksmai ne juokais supykdė Susisieki-

mo ministerijos vadovybę. Susisiekimo viceministras Arūnas Štaras „15min“ sakė, kad įmonė tokį žingsnį žengė su niekuo nepasitarusi. „Labai negerai vertinu. Šis sprendimas buvo nesuderintas su niekuo. Virš įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ generalinio direktoriaus dar yra ir valdyba, yra akcininkas, bet niekas nepasitarė. Įmonės akcininko ir valdybos nuomonė yra visiškai priešinga: skųsti nereikėjo, nes nereikia užtęsti to proceso“, – sakė „Lietuvos geležinkelių“ valdybai priklausantis viceministras. Paklaustas, ar „Lietuvos geležinkelių“ vadovybės dėl

to laukia kokios nors pasekmės, A.Štaras teigė, kad tai bus svarstoma. „Motyvai, dėl kurių buvo priimtas sprendimas skųsti, lyg ir ginantys įmonės interesus, bet kad nebuvo pasitarta, tai yra blogai“, – pabrėžė jis.

Indėlių grąžinimo nesustabdys
„Lietuvos geležinkelių“ bandymas pakeisti bankroto administratorių nesustabdys valstybės apdraustų indėlių grąžinimo buvusiems „Snoro“ klientams. SEB bankas, pradėjęs mokėti indėlių draudimo išmokas gyventojams ir Vilniaus aps-

krities įmonėms, laikiusiems lėšas banke „Snoras“, pirmą mokėjimo dieną, trečiadienį, išmokėjo net 1,665 mlrd. Lt. Iš šios sumos 1,510 mlrd. Lt (91 proc.) pervesta į bankuose esančias gyventojų ir įmonių sąskaitas, o beveik 155 mln. Lt (9 proc.) išmokėta grynaisiais pinigais. Tiesa, „Snore“ indėlį ir paskolą turėjusieji indėlių gali ir neatgauti – indėlio pinigais pir-

miausia bus padengtos indėlininko turimos paskolos. Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymas numato, kad draudimo išmokos yra nemokamos, jei indėlininko paskola su palūkanomis yra didesnė už jo indėlį. Jei „Snore“ laikytas indėlis buvo didesnis už paskolą, iš indėlio bus atskaičiuota paskola, o likutis grąžintas savininkui.

Prokurorai LATGA-A Po pamokų mokiniams veiklos netrūksta paliko ramybėje
Naujiems mokslo metams įpusėjus, matomi ir antrus metus vykdomų projekto TAPK neformaliojo švie mo programų veiklos rezultatai. Po pamokų vykstančiuose užsiėmimuose ugdomas moksleivių kūrybiškumas ir tolerancija, ska nama užsiim savanoryste ir bū bendruomeniškais.

Neformaliojo švie mo programose, kurias visose Lietuvos apskrityse įgyvendina šešios organizacijos, dalyvauja apie 6 tūkst. mokinių. Kuria spektaklį Patyrinė šiuolaikinės muzikos kalbos ypatumus vėl turi progą 12–18 metų amžiaus Alytaus ir Marijampolės apskričių mokiniai. Pirmojo projekto TAPK etapo metu analizavę ir interpretavę lietuvių tautosakos kūrinį „Eglė karalienė žalčių“, nuo rugsėjo mokiniai gilinasi į kompozitoriaus Arūno Navako ir roko grupės „Rojaus tūzai “ kūrinį – misteriją „Gyvate, tu gyva“. Pagal šį folkloro intonacijomis tur ngą kūrinį moksleiviai projekto metu kurs spektaklį. Mokiniams bus organizuojami aktorinio meistriškumo užsiėmimai, vyks sceninio judesio, vokalo pagrindų, šokio, muzikinio programavimo ir kitos paskaitos. Pasak Gedimino Zujaus, VšĮ „Scenos ir este kos mokykla“ įkūrėjo, programa „Mes“ i n naudinga siekiant kitokių kultūrų supra mo, saviraiškos, taip pat individualių gabumų ir kūrybinių „gyslelių“ atradimo. „Kai kurie iki šiol mažiau bendravę vaikai, ypač iš socialiai jautrių šeimų, po kelių mėnesių jau dainavo ir atliko pagrindinius vaidmenis mokyklos ir kituose renginiuose“, – pastebi G. Zujus. Organizuos socialines akcijas Panevėžio apskrityje mokiniams vykdomos socialinių kompetencijų ugdymo paskaitos netradicinėse erdvėse, įgytas žinias papildančios socialinės pratybos, vėliau bus organizuojamos ir socialinės akcijos. Tai – VšĮ „Sėkmės mokykla“ programa „Aš – komandos dalis“, kurioje dalyvauja daugiau nei 600 mokinių, daugiausia – iš kaimo vietovių.

TAPK veiklose jau dalyvavo apie 19 tūkstančių moksleivių
„Rugsėjį, spalį ir lapkri buvo atvykę lektoriai, kurie dalijosi žiniomis apie komandos formavimą, nuola nį savęs tobulinimą, bendraamžių pažinimą bei motyvaciją. Po mokymų vyksta socialinės pratybos ir moksleiviai vykdo lektorių užduo s, bendrauja, geriau įsisavina gautas žinias“, – pasakojo programos „Aš – komandos dalis“ augusiaisiais numatyta tvarky viešąsias grupių vadovė Vaida Venckutė. erdves, apsilanky globos namuose ir atlikkitus bendruomenei naudingus darbus. Žiniomis dalinasi universitetų dėstytojai TAPK projekto programų veiklos aktyPagelbės bendruomenėms viai vyksta ir kitose Lietuvos apskrityse. Kauno apskrityje pagrindinis dėmesys Vilniaus apskrityje antrus metus iš eilės „Eli nės asmenybės akademijos“ progra- skiriamas mokinių bendruomeniškumui mą vykdo UAB „Vadybos ir psichologijos ska n . Programos „Vil s – išmok , pažin, susidraugau !“ metu Lietuvos šaulių sąins tutas“. Programoje dalyvaujantys skir ngo am- junga supažindina vaikus su Lietuvos istožiaus vaikai turi galimybę sem s žinių pa- rija ir kultūra, papročiais, vaikai ska nami gal asmeninius polinkius ir veiklos sri s – padė miškų urėdams saugo mišką. Tobulin socialines kompetencijas – toks menininko, psichologo, lyderio, visuomenininko ar mokslininko. Su vaikais ben- Molėtų rajono Alantos gimnazijos įgyvendrauja Lietuvos universitetų dėstytojai, dinamos programos „Gyvenu pats“ kslas. paaugliams patrauklūs pramogų pasaulio Utenos apskri es vaikai mokysis viešojo kalbėjimo, diskusijų metu lavins konflikatstovai ir kt. Tuo tarpu Klaipėdos, Šiaulių, Tauragės ir tų sprendimo įgūdžius, vyks į edukacines Telšių apskrityse mokiniai ska nami prisi- išvykas ir t.t. 2010 m. vasarą startavusio TAPK veiklodė prie savanoriškos veiklos. Seminarų metu jiems pasakojama apie savanoriškos se jau dalyvavo apie 19 tūkst. moksleivių. veiklos esmę ir prasmę. Vėliau kartu su su- Projektas tęsis iki 2012 m. vasaros pradžios, o visą informaciją apie jį galima suras www.tapk.lt. Švie mo mainų paramos fondo koordinuojamą projektą TAPK („Neformaliojo švie mo paslaugų rėmimo sistemos sukūrimas savivaldybėse“) iš dalies finansuoja Europos socialinis fondas, dalis lėšų skiriama iš valstybės biudžeto. Užsk. Nr. 302495

E.Vaitekūnas į pensiją išeis švarus. BFL nuotr.

Vilniaus apygardos prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) veiklos. Prokurorai LATGA-A veikloje nerado jokių veikų, turinčių nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
Į prokurorus dėl asociacijos veiklos anksčiau šįmet kreipėsi beveik šimtas jai priklausančių autorių – Andrius Mamontovas, Marijonas Mikutavičius, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Raigardas Tautkus, grupių „Happyendless“, „Biplan“, „Rebelheart“ nariai ir kt. Jie kaltino LATGA-A vadovybę sukčiavimu, didelės vertės svetimo turto pasisavinimu ar iššvaistymu. „Žinoma, nemalonu, kai nesutarimai tarp autorių ir jų pačių įkurtos, jų interesams atstovaujančios organizacijos pasiekia teisėsaugos institucijas, tačiau dabar, įrodę, kad mūsų veikla visiškai skaidri, tikimės didesnio autorių pasitikėjimo“, –

pranešime spaudai cituojamas LATGA-A generalinis direktorius Edmundas Vaitekūnas, nuo kitų metų paliekantis savo pareigas dėl pensinio amžiaus. G.Liaudanskas teigė, kad autorių kelti klausimai dėl LATGA-A veiklos lieka neatsakyti. „Būtų gerai vis tiek tuos atsakymus gauti, reikia galvoti, kaip tai dabar padaryti. Jeigu tikrai tyrimas nutrauktas, tai gavome antausį ne tik nuo LATGA-A, bet ir nuo valdžios struktūrų“, – BNS sakė atlikėjas. Tyrimą atlikę prokurorai teigia, kad tarp LATGA-A vadovų ir atskiros grupės narių susiklostę konfliktiniai santykiai yra vertinami kaip civilinio teisinio pobūdžio. Todėl jie turi būti sprendžiami remiantis civilinius teisinius santykius reglamentuojančiais įstatymais. Pabrėžiama, kad pirmiausia ginčą derėjo pabandyti išspręsti asociacijos viduje.

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

8/ 12 SKELBIMAI
Nekilnojamasis turtas
Nuolat perkame butus namus, sklypus, patalpas.Kaune. Siūlyti įvairius variantus. Tel. 8 650 84277. Išnuomojamos 60 kv.m patalpos Laisvės al. Tel. 8 693 50400. Konsultuoju žemės pirkimo/pardavimo klausimais. Padedu išnuomoti. Tel. 8-614 15504. Parduodame moderniai įrengtą 2-jų kambarių 54 kv.m butą Pakalnės g., 5-tame aukšte. Parduodama su įmontuotais virtuvės baldais ir buitine technika, sienine spinta. Kaina 139.000 Lt. Daugiau informacijos www.aruodas. lt/1-998423. Tel. 8 612 67437. Parduodami nuo 10 a iki 25 a sklypai Jonavos raj, Skarbinų km. Namų valda. Kauno Jonavos pusiaukelė. Elektra, keliai šalia miško. Kaina 3200 LT/a. Tel. 8 652 86085. Parduodu 3 kamb. butą 5 a/4 a. mūriniame name. Bendras pl. 61 kv.m Savanorių pr. prie Prisikėlimo bažnyčios. Skubiai. Be tarpininkų. Tel. 8 647 09730. Parduodu naujos statybos butą Garliavoje 4-ių butų name. B.pl. 85 kv.m, per du aukštus, du balkonai, 3a žemės, komunikacijos, šildymas dujomis. Kaina 185 000 Lt. Tel. 8 659 23788. Parduodu pusę namo A.Šančiuose prie ąžuolyno, 1a žemės. Skubiai, be tarpininkų. Tel. 8 647 09730. Perkam žemės ūkio paskirties žemę Kauno mieste. Madlena tel. 8 676 61200. Perkame žemę žemdirbystei. Atsiskaitome iš karto. Nuomojame žemę. Tel. 8-616 14644. Perku mišką, žemės grąžinimo dokumentus, išvadas.Tel. 8 699 32443. Perku vieno arba dviejų kambarių bendrabučio tipo butą. Gali būti be remonto. Tel.: 837 300 914, 8 676 22 528. Pirkčiau arba išsinuomočiau butą arba namą Kaune arba Kauno raj. Tel. 8 657 63600. Pirksiu vieno arba dviejų kambarių butą Dainavoje, Eiguliuose, arba Šilainiuose. Tel.: 837 30 25 35, 8 609 96 655.

Baldai
Baldai ir interjero detalės prabangiems namams. Didelis pasirinkimas, pagaminta Indonezijoje. Tel. 8 600 14661, Kaune. Nestandartiniai baldai: virtuvės, biuro, vaikų, spintos su stumdomom durim. Tel. 8 611 11747, www.tojobaldai.lt. Parduodame virtuvės komplektus, bendras ilgis - 200 cm, 2 metų garantija, be surinkimo, nemokamas atvežimas, 499 Lt. www.baldai1.lt. Tel. 8 620 20111.

Mokslas

Transportas
SUPERKAME ĮVAIRIŲ MARKIŲ AUTOMOBILIUS. ATSISKAITOME IŠ KARTO, DIRBAME BE POILSIO DIENŲ. Tel. 8 600 08276. Atvežame smėlio, žvyro, skaldos, juodžemio, atsijų iki 7 t. „Bobcat“ nuoma. Tel. 8 657 68660. Meninis automobilių įlenkimų lyginimas nepažeidžiant dažų. Kauno automobilių turguje. Tel.: 8 683 55565, 8 682 10500. BRANGIAI SUPERKAME AUTOMOBILIUS. NUO 1993 IKI 2011 M. TEL. 8 605 11996.

Parduoda
Beržinės skaldytos malkos. Tel. 8 686 26622.

DINGUSIŲ ŽMONIŲ

PA I E Š K A
www.inspectorsoffice.eu

Poilsis, turizmas
Mikroautobusų‚Mercedes Benz“ nuoma įvairioms progoms ir kelionėms Lietuvoje ir užsienyje. Tel. 8 612 19930, nuoma. litaksa@gmail.com.

Beržinės, uosinės, ąžuolinės skaldytos malkos. Tel. 8 613 23999 Parduodame statybinę medieną, vidaus – lauko dailylentes, grindlentes, terasines lentas, pjuvenas, atraižas. Tel.: 8 37 330071, 8 682 25858.

SEKSO PREKĖS. Kalėdinis išpardavimas. Vytauto pr. 17 (tarp autobusų ir geležinkelio stoties). Tel. 8 614 31901. Vištų kumpeliai 10 kg - 4,90 Lt/kg, vištų ketvirčiai 15 kg - 4,90 Lt/kg, vištų sparneliai - 4,90 Lt/kg, suš.antys -12,50 Lt/kg, suš.šprotai - 2,50 Lt/kg, suš.lydeka - 8,90 Lt/kg, suš.kiaulienos karka - 5,60 Lt/kg, suš.kiaulienos kojos - 1,560 Lt/kg. Draugystes 19, Kaunas, tel.: 8 652 92227, 8 37 353966.

Statyba, remonto darbai
GRINDŲ BETONAVIMAS Kaune ir aplink Kauną. Konsultuojame, suteikiame garantija. Tel. 8 678 19899.

Siūlo darbą
Kavinei–restoranui miesto centre reikalingi virėjai (-os). Palankus darbo grafikas. Tel. 8 614 14416. Kepyklėlei-kavinukei reikalinga barmenė-pardavėja. Patirtis būtina. Cv siųskite el.p. lauminda@gmail.com. Pervežimų kompanijai UAB „Hoptransa“ reikalingi tolimųjų reisų vairuotojai, turintys CE kategoriją. Tel. 8 687 70945. Reikalingi picų kepėjas (a), apmokome. Atlyginimas 80 Lt į dieną. Tel. 8 650 26746. Siūlomas darbas pardavėjai prekiauti karštais pyragėliais lauko sąlygomis Autobusų stotyje. Tel.: 837 423873, 8 659 95972.

Paslaugos
„Universalus lombardas“ superka, parduoda ir skolina už auksą, mobiliuosius telefonus, kompiuterius, nekilnojamąjį turtą. Adresas: A. Juozapavičiaus pr. 84A, „Norfoje“, Tel. 8690 63600. „Snaigės servisas“ ČIURLIONIO G. 5 , visų šaldytuvų, skalbimo mašinų, viryklių remontas. Prekyba šaldytuvais ir jų atsarginėmis dalimis. Tel. 8 37 341876. „VELNIO ADVOKATAS“ – mes laimime visas bylas, kurias apsiimame vesti?! Tel.: 8 687 40 002, Tel./fax: (8-5) 237 58 26. Atliekame kompiuterių tech. ir programinį remontą. Lituojame, superkame. Galime atvykti. Tel. 8 606 20351. Atliekame teritorijų tvarkymo, sniego valymo, krūmų kirtimo paslaugas. Tel. 8612 69176. Atvežame smėlio, žvyro, skaldos, juodžiamio, atsijų iki 7t. Tel. 8 699 30078. Atvežame: atsijas, žvyrą, smėlį, juodžemį. Išvežame statybinį laužą. Pasikrauname. Vežame ir mažais kiekiais. Tel. 8 618 87203. Išvežame senus baldus, šiukšles ir kt. Nemokamai - nereikalingą metalo laužą, buitine techniką. Pjauname medžius, tvarkome aplinką. Tel.: 8 601 99230, 799 681. Patikimos perkraustymo paslaugos, mažiausiomis kainomis visoje Lietuvoje. Tel.: 225024, 8 677 79888, www.kraustykislengvai.lt. Pigiausiai išsiurbiame nuotekų šulinius, pasikrauname ir išvežame šiukšles, statybines atliekas, šakas. Tel.: 380853, 8 685 30321. Pigus krovinių ir baldų pervežimas. Krovėjų paslaugos. Tel. 8 606 53447. Taisome automatines skalbimo mašinas. Atvykstame į namus Kaune ir rajone. Tel. 8 671 76825. Televizorių taisymas kliento namuose. Iškvietimas nemokamas, suteikiama garantija. Tel.: 8 37 715991, 8 671 55064. Visų kompiuterių ir televizorių taisymas Kaune Savanorių pr. 192, tel. 8 601 93660 ir K. Donelaičio g. 33, tel. 8 679 66799. www.pc-help.lt.. Visų tipų kompiuterių programų, technikos taisymas, kasečių pildymas. Galime atvykti. Tel. 8 684 09811. ALUPLAST, AVANGARDE, VEKA plastikiniams langams nuolaidos iki 60 proc. Šarvuotos durys. Tel.: 8 37 403813, 8 684 10785. Automobilio 15 m keltuvo nuoma (kaina 60 Lt/val. + atvykimo mokestis). Medžių genėjimas. Šlaitinių stogų dengimas, skardinimo darbai. Rolandas Tel.: 8 687 19660, 8 602 92845. „ABDONO“ kilimų ir žaliuzių valykla valome kilimus (kliento patalpose arba išsivežame), minkštuosius baldus, čiužinius, „Bauer“ ir kt. patalynę sausu ir šlapiu giluminiu būdu amerikietiška įranga. Langų valymas, grindų dangos atnaujinimas, patalpų tvarkymas po remonto ir visos kitos švaros paslaugos. UAB„ABDONAS“ (bet kada) Tel. :77 09 44, 8 688 18946. Žemaičių g. 31, www.abdonas.lt

Pranešimai
Antstolis Raimundas Stanislauskas skelbia Meinardo Valainio turto antrąsias varžytynes. Varžytynėse parduodama: AUDI A6 AVANT, 1994.10.06, baltos spalvos, TP ID Nr. 4836581, v.n. BRV666, rida 402506 km. Dėl turto apžiūros kreiptis į: Vaidą Jalinskaitę, Liepų g. 7-7, Girionys, Kauno raj. Varžytynės vyks Kęstučio g. 67-2, Kaunas, 2012 m. sausio 18 d. 10 val. Pradinė turto pardavimo kaina: 3000.00 Lt. Varžytynių dalyviai privalo įmokėti į antstolio depozitinę sąskaitą Nr. LT74 4010 0425 0007 3073, esančią AB banke DnB NORD, b.k. 40100 dešimt procentų parduodamo turto kainos, kuri yra atitinkamai 300.00 Lt. Parduodamo turto nuosavybės apribojimai: areštas, įregistruotas turto areštų aktų registre 2011-09-23 Nr. 0511004533. Visi suinteresuoti asmenys, turintys teises į parduodamą turtą iki varžytynių privalo pranešti antstoliui Raimundui Stanislauskui, adresu Kęstučio g. 67-2, Kaunas, tel. 8 37 33 88 25 ir pateikti tai patvirtinančius dokumentus Antstolis Raimundas Stanislauskas skelbia UAB„Artharita“ turto pirmąsias varžytynes. Varžytynėse parduodama: pastatas-automobilių švaros centras, vieno aukšto, bendras plotas 662.11 kv. m., unikalus numeris: 4400-0451-6901; inžineriniai tinklai-vandentiekio tinklai, aprašymas L=9,75 m., unikalus numeris: 4400-05903644; inžineriniai tinklus-nuotekų tinklai, aprašymas L=25,25 m., unikalus numeris: 4400-0590-3666; inžinerinius tinklai-lietaus nuotekų tinklai, aprašymas L=5,00 m., unikalus numeris: 4400-0590-3688; kiti statiniai (inžineriniai)-kiemo statiniai, (kiemo aikštelė, tvora), unikalus numeris: 4400-0590-3599, esantys Taikos pr. 103D, Kaunas. Dėl turto apžiūros kreiptis į: UAB „Artharita“, Taikos pr. 103D, Kaunas. Varžytynės vyks Kęstučio g. 67-2, Kaunas, 2012 m. sausio 18 d. 11 val. Pradinė turto pardavimo kaina: 902400.00 Lt. Varžytynių dalyviai privalo įmokėti į antstolio depozitinę sąskaitą Nr. LT74 4010 0425 0007 3073, esančią AB banke DnB NORD, b.k. 40100 dešimt procentų parduodamo turto kainos, kuri yra atitinkamai 90240.00 Lt. Parduodamo turto nuosavybės apribojimai: hipoteka. Visi suinteresuoti asmenys, turintys teises į parduodamą turtą iki varžytynių privalo pranešti antstoliui Raimundui Stanislauskui, adresu Kęstučio g. 67-2, Kaunas, tel. 8 37 33 88 25 ir pateikti tai patvirtinančius dokumentus Pamestas moksleivio pažymėjimas, Nr. MP1395085, išduotas Beatričei Sekonaitei. Radusius laikyti negaliojančiu. Transporto įmonė ieško tolimųjų reisų vairuotojų dirbti tarptautiniais maršrutais: Vakarų Europa – Rusija. Tel. +370 686 50252 Mieli broliai,seserys, 2011 metų gruodžio mėn. 18 dieną Advento sekmadienį 10.00 val. Kauno bažnyčioje adresu: V. Krėvės pr. 80A , bus laikomos pamaldos, kurias laikys vyskupas Artūras Strelčiūnas. Maloniai kviečiame apsilankyti mūsų bažnyčioje. Bendruomenės vadovas.

Kita
Gruodžio 18 d. (sekmadienį), 13 val., įvairių konfesijų krikščionis, jaunimą besidominčius Šventuoju Raštu kviečiame į„Daniela“ viešbučio salę ( A.Mickevičiausg. 28). Tema: „Kad visi būtų viena“. Indiški vaizdo klipai, galimybė pagiedoti ir t.t. Tel. 8 686 62136, www.biblijosradijas-tv.lt. I gr. negalią turinti moteris prašo padovanoti sofą-lovą, 2-3 d. spintą. Tel. 8 645 13551. Kūrybinė paroda-pardavimas, veiks Daukšos 8-2 Kaune. www.artsimona.lt

Grožis, sveikata
IŠBLAIVINIMAS VISĄ PARĄ. Priklausomybės ligų gydymas. Tel. 8 606 91150. Klinikoje „Terra medica“ atliekame: kaulų tankio matavimus rentgeniniu DEXA aparatu (tiriame stuburą ir šlaunikaulio galvutę); echoskopuojame kaklo ir kojų kraujagysles, pilvo organus, gimdą, krūtis, prostatą, sąnarius bei raumenis; ginekologinę mergaičių, moterų apžiūrą ir gydymą; kraujo tyrimus; kineziterapiją, masažus, stuburo kaklinės ir juosmeninės dalių tempimus. Konsultuoja ir gydo patyrę gydytojai. registracija Kaune, Bažnyčios g. 19, tel.: 321 439, 8 686 40 440. www.terramedica.lt Išblaivinimas detoksikacija namuose. Tolimesnis alkoholinės ir kitų priklausomybių gydymas. Tel. 8 686 31649. PADOVANOK ARTIMUI SVEIKATĄ! ORGANIZMO VALYMO PROCEDŪROS- žarnyno, kepenų, limfos valymas. Atrodykite ir jauskitės geriau! Natūralaus gydymo centras, Savanorių 284, Tel. 8 682 92261,8 37 710 602.

Tapk kraujo donoru!

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

PASAULIS /13 9

V.Putino akcijų išpardavimas
Rusijos bendrovių, kurios siejamos su premjeru Vladimiru Putinu arba gauna pelno, pasinaudodamos jo sukurta ekonomine sistema, akcijos išparduodamos, nes po Valstybės Dūmos rinkimų padidėjo politinė rizika.
Daugiausia krintančioje rinkoje prarado dujų bendrovė „Novatek“, kurios pagrindinis akcininkas yra Genadijus Timčenka, senas V.Putino pažįstamas. Nukentėjo ir žaliavų bendrovės, kurias kontroliuoja Rusijos verslininkai, pavertę savo artimus ryšius su Kremliumi daugiamilijardiniais turtais. Tarp jų yra aukso gavybos bendrovė „Polius“, kurioje dalis priklauso trečiajam turtingiausiam Rusijoje žmogui Michailui Prochorovui, ir kalio trąšų gamybos bendrovė „Uralkalij“, kurią kontroliuoja su Kremliumi siejamas oligarchas Suleimanas Kerimovas.
V.Putinas jau nebėra caras, kuriuo besąlygiškai tikima. AFP nuotr.

IŠSIKĖLĖ UŽDAVINĮ
Rusijos premjeras V.Putinas, vakar per televiziją kelias valandas atsakinėjo į gyventojų klausimus.
Jis paskelbė, kad vienas pagrindinių jo uždavinių, jeigu bus išrinktas prezidentu, bus stiprinti Rusijos politinę sistemą ir padėti jai atsikratyti įtakos iš užsienio. „Reikia, kad politinė sistema būtų pakankamai stabili ir galėtų atlaikyti išorės šokus ir visokius perėjūnus, kurie iš išorės mėgins pas mus prasibrauti ir daryti įtaką mūsų užsienio politikos procesams. Tai reikia tvirtai atkirsti“, – sakė premjeras, atsakydamas tiesioginėje televizijos laidoje į klausimą, kokia, jo nuomone, 2012 metais bus prezidento misija. Be kita ko, jis pareiškė, jog reikia „išplėsti demokratiją, kad žmonės jaustų ryšį su valdžios institucijomis vietose, regionuose ir Federacijos lygiu“. Pasak V.Putino, taip pat būtina modernizuoti ir atnaujinti ekonomiką.

Mes tikrai žinome, kad Putino akcijos krinta, bet sunku pasakyti, kaip viskas baigsis.
mu“. Vadinamąsias privilegijas, kurias V.Putino Rusijoje turi „savas žmogus“, galintis prieiti prie prekybos operacijų ir didelių gamtinių išteklių. Kol opozicija protestuoja prieš parlamento rezultatus, kurie sumažino valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ daugumą parlamente, investuotojai parduoda akcijas, kurių pers-

Politinė rizika
Šios bendrovės gavo naudos iš to, ką Kingsmillas Bondas, „Citi“ vyriausiasis analitikas, vadina „rentos perskirsty-

pektyvos, jų nuomone, yra susijusios su režimo stabilumu. V.Putinas ketina sugrįžti į Kremlių kitų metų kovą, bet dabar, kai opozicija reikalauja pakartotinai surengti parlamento rinkimus, jo kelias į trečiąjį laikotarpį prezidento poste susiaurėjo ir yra pilnas pavojų. „Anksčiau buvo visiškai akivaizdu, kad politinėje sistemoje vyrauja ir ją kontroliuoja Putinas. Kol kas viskas taip ir yra,

bet „valdžios vertikalė“ griūva arba bent jos fasadas skeldėja, – teigė analitikas, prašęs neskelbti jo pavardės. – Mes tikrai žinome, kad Putino akcijos krinta, bet sunku pasakyti, kaip viskas baigsis.“

Traukiasi užsieniečiai
Nuo gruodžio 2 d. – paskutinės prekybos dienos prieš rinkimus – praėjusio pirmadienio Maskvos vertybinių popierių rinkos indeksas MMVB nukrito 10,3 proc.

Dolerio indeksas „MSCI Russia“, tarptautinis indeksas, aprėpiantis akcijas, kuriomis prekiaujama užsienyje, nukrito 13,2 punktų. Bendrovės „Novatek“ pasauliniai depozitiniai vekseliai, kuriais prekiaujama Londone, per šį laikotarpį atsiliko nuo „SCI Russia“ 9,9 proc. Ši bendrovė buvo ypatinga favoritė tarp užsienio investuotojų, maniusių, kad ji yra žaidėja Rusijos dujų vidaus rinkoje, organizuota geriau nei nerangi valstybinė eksporto mono-

polija „Gazprom“. Tiesa, kai kurie prekiautojai akcijomis Maskvoje mano, kad šis užsienio investuotojų pasitraukimas – laikinas. „Žmonės bijo, kad kas nors dar išsigąs, – sakė Aleksejus Bačiurinas iš investicinio banko „Renaissance Capital“. – Aš manau, tai laikina: Putinui nėra pavojaus, jeigu jis nesielgs kaip nors papiktinamai. Žmonės vėl domėsis tokiomis bendrovėmis kaip „Uralkalij“ ir „Novatek“, tai labai gerai valdomų bendrovių pavyzdžiai.“

Misijos Irake pabaiga bausmė nuteistas už korupciją J.Chiracas
JAV pajėgos vakar per oficialią ceremoniją nuleido savo vėliavą Irake, ruošdamosi išvesti paskutinius amerikiečių dalinius iš šios šalies praėjus beveik devyneriems metams po prieštaringai vertinamos invazijos, per kurią buvo nuverstas diktatorius Saddamas Husseinas.
JAV kariai Irake jau nebeturi ką veikti. AFP nuotr.

Prancūzijos teismas vakar buvusį šalies prezidentą Jacques'ą Chiracą (nuotr.) nuteisė korupcijos byloje, bet skyrė tik lygtinę dvejų metų kalėjimo bausmę.
79 metų buvęs prezidentas, kuriam dėl medicininių priežasčių buvo leista nedalyvauti teismo posėdžiuose, pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo valdžia ir pasitikėjimu, taip pat dėl lėšų išeikvojimo nuo 1990 iki 1995 m., kai jis buvo Prancūzijos sostinės meras. J.Chiracas nuteistas už tai, kad politiniams sąjungininkams už fi ktyvius darbus

Šiuo metu Irake belikę kiek daugiau nei 4 tūkst. JAV karių, kurie bus išvesti artimiausiomis dienomis. Didžiausią JAV kontingentą šioje šalyje vienu metu sudarė 170 tūkst. karių, dislokuotų daugiau nei 500 bazių. Šis išvedimas žymi pabaigą karo, kuris

nusinešė dešimtis tūkstančių irakiečių ir beveik 4 500 amerikiečių karių gyvybių. Dar daugiau kaip 32 tūkst. amerikiečių buvo sužeisti, o 1,75 mln. ira-

kiečių paliko savo namus, kai 2003 m. prasidėjusi JAV vadovaujama invazija atvėrė kelią žiauriam konfl iktui tarp religinių bendruomenių.

buvo mokamos algos iš merijos iždo. Te i s m o n u o s p r e n d i s J.Chiracui buvo netikėtas. Net prokurorai ragino išteisinti J.Chiracą, kuris Prancūzijoje vis dar yra viena populiariausių figūrų ir kuriam šalis iš esmės atleido už ilgą korupcijos istoriją. J.Chiracas prezidento poste dirbo nuo 1995-ųjų iki 2007-ųjų ir tuo metu turėjo teisinę neliečiamybę. Jis neigė visus kaltinimus, bet ši byla buvo tik vienas iš daugelio korupcijos skandalų, persekiojusių jį per visą jo ilgą karjerą. J.Chiraco gydytojai teigia,

kad jis turi „rimtų ir neišsprendžiamų“ neurologinių problemų. Nors jis kartais pasirodo viešumoje, teismo posėdžiuose dalyvauti negalėjo.

skelbimai
Perka
„Metrampa“ brangiai perka juodųjų ir spalvotųjų metalų laužą. Moka iš karto, išsiveža. Švenčionių g. 8, Betygalos g. 2. Tel.: 740405, 8 687 90575. Brangiai perka juodųjų ir spalvotųjų METALŲ LAUŽĄ, elektros variklius, akumuliatorius .Išsiveža patys. Išveža senus automobilius. Vandžiogalos pl. 106, Domeikava, tel.: 8 682 69307, 8 37 47898. UAB„Baltic metal“ aukštomis kainomis neribotais kiekiais perka juodųjų ir spalvotųjų metalų laužą. Atsiskaitome iš karto. Kreiptis: R.Kalantos g. 49, Kaunas, telefonais 8 37 215092, 8 698 55553. Įmonė perka automobilius nuo 200 iki 1500 Lt. Atsiskaitome iš karto, pasiimame patys. Tel. 8 610 00287. Perka žemę, mišką visoje Lietuvoje, tinka apleista, išnuomota, su bendraturčiais. Greitai sutvarko dokumentus, atsiskaito iš karto. Tel. 8 671 08059. Perkame automobilius į metalo laužą, nevažiuojančius, su defektais ir t.t. Pasiimame patys, išrašome pažymas. Tel.: 8 673 31752, 8 607 97663. Perkame dirbamą žemę ir pievas visoje Lietuvoje, brandų mišką. Gali būti išnuomota. Tel.: 8 670 23652, 8 676 41155. Perkame mišką su žeme ar išsikirsti, malkinius miškus, džiūstančius uosynus, atliekame miško tvarkymo darbus. Tel. 8 618 28211. Perkame mišką su žeme arba iškirtimui visoje Lietuvoje. Tel. 8 698 55325, www.dzukijosmediena.lt. Superkam juodą spalvotą metalą, senus automobilius, akumuliatorius. Demontuojam. išvežam mažus kiekius be poilsio dienų. Atsiskaitome iš karto. Tel.: 8 600 60674, 8 37 260840. Superkame juodųjų ir spalvotųjų metalo laužą. Didesnį kiekį išvešime patys. Raudondvario pl. 112, tel.: 267424, 8 650 50353. Superkame juodųjų ir spalvotųjų metalo laužą. Didesnį kiekį išvešime patys. Raudondvario pl. 112, tel.: 267424, 8 650 50353. Perku žemės grąžinimo dokumentus. Atsiskaitau iš karto. Tel. 8 603 86900. UAB„TORLINA“ brangiai perka juodųjų ir spalvotųjų METALŲ LAUŽĄ, buitinę techniką, senus automobulius, elektros variklius, akumuliatorius. Galime išvežti savo transportu. Išrašome utilizavimo pažymas. Ateities pl. 34, Kaunas, tel.: juodieji metalai 8 37 44 14 14, 8 698 08 051; spalvotieji metalai 8 37 44 14 14, 8 611 44 404. darbo laikas I-V 8-17val., VI 8-13val. Brangiai perkame juodųjų ir spalvotųjų METALŲ LAUŽĄ, elektros variklius, akumuliatorius. Išsivežame patys. Išvežame senus automobilius. S.Lozoraičio g. 19, Garliava, tel. 8 611 39500. PERKAME MIŠKUS IR ŽEMĖS, ŪKIO PASKIRTIES ŽEMĘ.TEL. 8 610 65172. Superkame senus automobilius, išsivežame patys. Išrašome utilizavimo pažymas. Tel. 8 600 00292, autominute@ gmail.com.

AFP nuotr.

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

10 14 / SPORTAS

Išsvajotoji pergalė
Kauno „Žalgiris“ parodė charakterį. Į neviltį gerbėjus varę Lietuvos čempionai susigriebė tada, kai to labiausiai reikėjo ir, sužaidę geriausias sezono rungtynes, išvykoje parvertė Bambergo „Brose Baskets“ klubą – 82:68 (20:13, 24:17, 14:19, 24:19).
Po šios pergalės „Žalgiris“ iš B grupės autsaiderių virto pagrindiniais favoritais sugriebti paskutinį kelialapį į Eurolygos „Top 16“ etapą. Tam Aleksandro Trifunovičiaus auklėtiniams užtenka kitą savaitę, gruodžio 21 dieną, namuose nugalėti Kroatijos čempionę „Zagreb“. Teoriškai „Žalgiris“ į kitą Eurolygos etapą gali patekti net ir pralaimėjęs „Zagreb“ (iki 20-ies taškų), jei „Brose Baskets“ paskutiniame mače išvykoje dar kartą nenugalės Eurolygos čempionų Atėnų „Panathinaikos“.
Antrą kartą Vokietijos čempionus nugalėjęs „Žalgiris“ tapo favoritu patekti į „Top 16“ etapą. BFL nuotr.

sprintas

Nori remti Vilniaus klubą
B GRUPĖ
1. CSKA 9 0 +133 2. „Panathinaikos“ 6 3 +90 3. „Unicaja“ 4 5 +13 4. „Brose Baskets“ 3 6 -38 5. „Žalgiris“ 3 6 -60 6. „Zagreb“ 2 7 -138 Vilniaus miesto savivaldybė svarsto galimybę skirti milijoninę paramą „Lietuvos ryto“ krepšinio klubui. Mainais už paramą, sostinės valdžia taptų klubo dalininke ir dalyvautų komandos valdyme. Tapusi ketvirta dalininke sostinės savivaldybė, anot administracijos direktoriaus pavaduotojo Rito Vaigino, turėtų skirti 2–3 mln. Lt, t.y. ketvirtadalį klubo biudžeto, kuris siekia apie 12 mln. Lt. Meras Artūras Zuokas pridūrė, jog ateityje galėtų keistis ir „Lietuvos ryto“ klubo pavadinimas. Sostinė 2 mln. Lt paramą kitąmet yra pažadėjusi ir Vilniaus miesto futbolo draugijai „Žalgiris“, kurio dalininke taip pat yra.

Atitrūko nuo pradžių
Ant prarajos ribos prieš mačą ba la nsavęs „Ža lg iris“ žinojo, jog nebeturi teisės klysti. Susikaupę svečiai rungtynes pradėjo išskirtinai drausmingai – darnus žaidimas tiek gynyboje, tiek puolime (17:7). Sutrikę „Brose Baskets“ krepšininkai pro šalį svaidė tritaškius (prametė pirmus 14-a), o „Žalgirio“ pranašumas au-

go lyg ant mielių (40:22).Lietuvos čempionai dominavo iki trečiojo kėlinio vidurio (55:36), kai trumpam stabtelėjo, o „Brose Baskets“ pakilo į lemiamą šturmą. Šeimininkams pavyko priartėti (67:60), tačiau „Žalgiris“ nepaleido svarbiausios pergalės šiame sezone. Nugalėjęs svečiuose Kauno klubas nutraukė tragišką išvykų seriją – iki mačo Bamberge Eurolygoje ir VTB Vieningoje

lygoje „Žalgiris“ buvo pralaimėjęs 8 kartus iš eilės.

Komandinis žaidimas
Iki šiol visus Bambergo arenos svečius drebėti vertusį „Brose Baskets“ klubą „Žalgiris“ ryškiausiai pranoko komandiniu žaidimu (14 rezultatyvių perdavimų prieš 8-is) ir tritaškių pataikymu (9/23 – 39 proc. prieš 3/20 – 15 proc.). Rezultatyviausiai „Žalgirio“ komandoje žaidė po 14

taškų pelnę Sonny Weemsas ir Mantas Kalnietis (5 rez. perd.). Marko Popovičius pridėjo 13 (1/7 trit.), Tomas Delininkaitis – 12, o Paulius Jankūnas – 10 taškų ir 14 atkovotų kamuolių. A.Trifunovičius į aikštelę bent trumpam įleido visus 12 registruotų krepšininkų. „Brose Baskets“ ekipoje pasižymėjo Predragas Suputas (16 tšk.), Brianas Robertsas (13 tšk.) ir Marcusas Slaughteris (10 tšk., 9 atk. kam.).

Įsibėgėja
Ukrainoje vykstančiame pasaulio jaunimo (iki 20 metų) II diviziono čempionate antrą pergalę iš eilės vakar šventė Lietuvos ledo ritulininkai. Vėl fantastiškai žaidęs 19-metis vartininkas Mantas Armalis atrėmė visus 22 varžovų smūgius, o mūsiškiai 2:0 nugalėjo Pietų Korėją. Šiandien pirmenybėse – laisva diena, o rytoj lietuviai varžysis su ispanais.

Prarado D.Villą
Pasaulio futbolo klubų čempionato finale kausis „Barcelona“ ir San Paulo „Santos“. „Barcelona“ vakar pusfinalyje 4:0 sutriuškino „Al Sadd“, o „Santos“ trečiadienį 3:1 palaužė Kašivos „Reysol“. „Barcelonos“ sėkmę apkartino sunki Davido Villos trauma. Dėl lūžusio blauzdikaulio ispanas nežais apie pusę metų.

asidėjo gerumo, Vilniaus gatvėje pr linksmybių dienos. s ir šventinės nuotaiko

Tęsiasi labdaringos gerumo akcijos
Luka GAIŽAUSKAITĖ Sakoma, kad nėra blogo oro, tik blogas apsirengimas. Žiemiškai apsirengę modeliai Vilniaus gatvėje nepabūgo praeitą savaitgalį siautėjusio blogo oro ir linksmino praeivius išdaigomis ir linksma fotosesija. Šį savaitgalį verslininkai ir vėl žada pramogas miestiečiams. Gruodžio mėnuo čia paskelbtas Gerumo mėnesiu. Šeštadienį nuo 16 valandos gerumu ir karšta sriuba dalinsis restoranas „Senieji Rūsiai“. Nuo 17 valandos miestiečius adventinių žaidimų ir dainų mokys folkloro ansambliai „Žaisa“ ir „Jotija“. Sekmadienį 16 valandą kauniečius ir miesto svečius kava vaišins kavinė „Vero Cafe“, o nuo 17 valandos Kalėdines giesmes giedos bažnytiniai chorai. Į šventę atskubėję miestiečiai bus kviečiami aukoti labdarai bei prisijungti prie Gerumo akcijos iniciatyvų. Praeitą savaitgalį pirmąsias vaišinimo akcijas Vilniaus gatvėje organizavę restorano „Bazilika“ darbuotojai džiaugėsi, kad praeiviai jungėsi prie jų kvietimų, mielai vaišinosi akcijai specialiai pagamintais makaronais ir aukojo labdarai. Meduolių dalinimo akcijoje, kurią organizavo restoranas „Crazy House“, vieni praeiviai noriai aukojo ir net nesivaišino meduoliais, kiti aukojo litą, bet norėjo gauti patį didžiausią ir gražiausią meduolį. Akcijų metu surinktos lėšos bus skirtos išpildyti Senamiesčio vaikų dienos centro auklėtinių svajones. Dovanas, kurių norėtų gauti per šv. Kalėdas, vaikai jau nupiešė savo piešiniuose, kurie eksponuojami akcijoje dalyvaujančių kavinių ir parduotuvių vitrinose. Tad apsilankę Vilniaus gatvėje įsikūrusiose įstaigose savo akimis galite pamatyti daugumą vaikų piešinių ir norų. Apie senamiesčio renginius daugiau galima sužinoti „Facebook“ profilyje KAUNO SENAMIESTIS GYVAI.

Gerumo m metrašti ėnesio ninkas – www.1

5min.lt

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

ĮVAIRENYBĖS / 11

Senienos virsta pelnu
VIKTORIJA BUTKUTĖ
redakcija@15min.lt

horoskopai gruodžio 16 d.
AVINAS. Būsite smalsus, guvus, nusiteikęs ginčytis ir diskutuoti. Mielai bendrausite su vaikais, nes jie paprastai turi daug įdomių klausimų. Padėkite jiems pažinti pasaulį. JAUTIS. Visi jūsų reikalai pareikalaus neatidėliotino dėmesio. Kažkas, dar taip neseniai užsitarnavęs jūsų pasitikėjimą, šiandien labai jus nuvils. DVYNIAI. Jausitės nesaugus ir neryžtingas. Tik nesigraužkite – toli gražu nesate toks niekam tikęs kaip pats manote. Raskite laiko kai kuriuos dalykus apžiūrėti iš įvairių pusių. SVARSTYKLĖS. Te nieko neapgauna jūsų gera nuotaika ir atlaidumas. Esate paslaugus ir geranoriškas, bet tai dar nereiškia, kad jumis kas nors galės lengvai pasinaudoti saviems tikslams. SKORPIONAS. Nors šventės jau visai čia pat, esate iki kaklo paniręs į karjeros rūpesčius. Panašu, kad vilkas bus įsisukęs į avių bandą, ir jis jau pridarė nemažai žalos. ŠAULYS. Rūpesčiai grauš iš pat ryto. Jausitės prislėgtas ir nerangus, bet antroje dienos pusėje turėtų kristalizuotis vilčių teikiantis veiksmų planas. Nuo tos minutės pagaliau reikalai pajudės.

Kaupdami daiktus kai kurie žmonės jaučiasi apsisaugoję nuo finansinių problemų, tačiau stirtos nenaudojamų rakandų neretai pradeda slėgti. Kitose šalyse žmonės nereikalingus daiktus atiduoda arba parduoda, o lietuviai dar tik mokosi taip gyventi.
„Visada mėgau šiokią tokią kūrybinę netvarką, – pasakojo vilnietė studentė Miglė. – Deja, ši mano netvarka virto tiesiog krūva nereikalingų daiktų, atitvėrusių mane nuo pasaulio.“

Lietuviai vis dažniau nereikalingus ar nenaudojamus daiktus parduoda internete.

Apauga daiktais
Tokių kaip Miglė, mėgstančių kaupti daiktus žmonių, Psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologės Daivos Balčiūnienės teigimu, Lietuvoje yra nemažai: „Juodos dienos mentalitetas yra labai stipriai įsišaknijęs.“ Miglė daugiausia kaupdavo senus laikraščius, žurnalus, knygas, tikėdamasi, kad prireikus galės susirasti reikiamos informacijos neišėjusi iš namų. Tačiau dėl užverstų namų kartais net nesinorėdavo į juos grįžti. Žmonės, psichologės D.Balčiūnienės teigimu, kaupia ir daug kitų daiktų: „Yra nemažai žmonių, kurie turi prisikaupę muilo ir skalbimo miltelių, kuriuos prieš dvidešimt metų duodavo tik už talonus. Kiti kaupia higienos priemones, drabužius, buities techniką.“ Kaupiama esą nesąmoningai – daiktus padovanoti arba parduoti gaila, juk kada nors gali prireikti, todėl dauguma jų ir lieka dūlėti kur nors namų kertėje.

Jei nereikia, galima parduoti
Tyrimai taip pat rodo, kad dalis lietuvių namų kertes užgriozdina mažai naudojamais daiktais. Bendrovės Plius.lt užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ atlikta apklausa ro-

do, kad dauguma – maždaug du trečdaliai – Lietuvos gyventojų neparduoda ir neperka daiktų internetu. D.Balčiūnienė teigė, kad lietuvius kaupti išmokė skaudi istorinė patirtis: „Tai siejasi su istorija – tremtys, sibirai, karai, carai, nepritekliai. Tada reikėjo visko, kas prie ūkio būdavo. Iš tų laikų ir išlikęs tas kaupimas.“ Tuo tarpu Šiaurės Europos šalims tai visiškai nebūdinga. „Skandinavijoje, kur pragyvenimo lygis tikrai aukštesnis nei Lietuvoje, žmonėms svarbu parduoti nebenaudojamą daiktą. Toks sprendimas šiose šalyse laikomas protingu ir praktišku. Lietuvių požiūris taip pat pamažu keičiasi. Išskirčiau jaunesnės kartos interneto vartotojus, kurie yra lankstesni ir aktyvesni, todėl drąsiai naudojasi skelbimų portalais“, – pasakojo bendrovės „Plius“ vadovas Martynas Basokas.

Ilgainiui pasikeitė ir Miglės požiūris į daiktus. Anksčiau turėję sentimentalią vertę, jie merginai pavirto tik šiukšlių krūva. Puikiu pretekstu išvalyti namus jai tapo remontas. Iš pradžių esą buvo gaila mesti daiktus, tačiau kuo toliau, tuo didesniais kiekiais ir ramesne širdimi Miglė grūdo seną šlamštą į šiukšlių maišus, o gerus daiktus tiesiog išdalijo. „Nereikalingas knygas nunešiau į biblioteką, daiktus išsidalijo draugai. Dabar, po „didžiojo valymo“ ir remonto, kambaryje galiu laisvai judėti, lengvai surasti tai, ko reikia. Jaučiuosi šeimininkaujanti savo aplinkoje, o ne atvirkščiai“, – džiaugėsi vilnietė. M.Basokas siūlo dalį nereikalingų daiktų parduoti – tuomet ir namuose vietos bus daugiau, ir netgi pavyks užsidirbti: „Neabejoju, kad kiekvienas, peržiūrėjęs spintą ar gara-

žą, suras daiktų, kuriuos pardavęs ne tik užsidirbs, tačiau ir pradžiugins kitą, reikiamo daikto ieškojusį, asmenį.“

Perka dažniau nei parduoda
Plius.lt tyrimo duomenimis, žmonės internetu dažniau perka, tačiau parduoti savo daiktų neretai tiesiog nemato prasmės. Pirkę internetu daiktus yra beveik penktadalis lietuvių, o pardavę – vos 4 proc. Naudotus daiktus, D.Balčiūnienės teigimu, dažniausiai perka mamos, unikalių daiktų ieškantys žmonės: „Yra žmonės, kuriems patinka medžioklės azartas surasti kažkokį daiktą, senesnį, bet pigiau.“ Parduoti nereikalingus daiktus žmonės dažniausiai linkę tada, kai pritrūksta pinigų, tačiau kol fi nansų stygius nekamuoja, seną turtą lietuviai kol kas mieliau pasaugo laukdami „juodesnių“ dienų.

VĖŽYS. Pagalvokite dar kartą, kuo iš tiesų galėtumėte pradžiuginti brangiausią žmogų. Tikriausiai tai tokia smulkmena, kuri ne iš karto ir į galvą ateis. Jums trūks plyš reikia ją rasti. LIŪTAS. Tik jums pačiam atrodys, kad esate toks, kaip visada. Kiti jus vertins kaip neįprastai pavydų ar paniurusį. Jei prisiversite pasakyti komplimentą, diena nušvis visai kitomis spalvomis. MERGELĖ. Jus graužia kažkoks gal net dorai neįsisąmonintas sunkus rūpestis, todėl jausitės neramiai ir nesaugiai. Jei padėtis iš tiesų komplikuosis, jūs tai greitai suprasite.

OŽIARAGIS. Ne vieną stebinsite savo racionalumu ir objektyvumu, kai aplinkiniai emocingai reaguos į paskutinius įvykius. Turite nuodugniai ir ramiai apsvarstyti visus galimus variantus. VANDENIS. Būdamas tarp žmonių kažkaip savaime vis atsidursite aplinkinių dėmesio centre. Iš pradžių pasijutęs kiek nejaukiai, greit patirsite, kokį pranašumą jums suteikia tokia padėtis. ŽUVYS. Įvykiai darbe ar netikėtas posūkis verslo reikaluose nuteiks jus filosofiškai. Ką darysi, toks gyvenimas: vienur prarasdamas, kitur išlošiate. Nesivaržykite abejoti tuo, kas jums sakoma.

2011 GRUODŽIO 16 D., PENKTADIENIS

12 / GARSENYBĖS
užkulisiai

Brangiausias cirkas
KRISTINA MAŽEIKAITĖ
k.mazeikaite @15min.lt

ISTORIJA

„Cirque du Soleil“ istorija prasidėjo 1984 m., kuomet 20 gatvės artistų komanda surengė pasirodymą Kvebeko mieste. Cirkas iš viso turi 5 tūkst. darbuotojų, iš kurių daugiau nei 1200 yra cirko artistai iš beveik 50 skirtingų valstybių. Kuriamus stebuklingus pasirodymus 300 pasaulio miestų šešiuose žemynuose jau matė daugiau nei 100 mln. žiūrovų. Demonstruojamos tik žmogaus galimybės – nuo pat susikūrimo pasirodymuose nedalyvauja gyvūnai. Cirko įkūrėjas, buvęs fakyras G.Laliberte'as – vienas turtingiausių Kanados žmonių. Jis tapo vienu pirmųjų „kosmoso turistų“.

Įspūdingus spektaklius „Saltimbanco“ Vilniuje, „Siemens“ arenoje, šiomis dienomis rengiantis prabangus kanadiečių cirkas „Cirque du Soleil“ žurnalistams atvėrė užkulisių duris.
Po pasaulį keliaujantis cirkas su savimi vežasi viską: virėjus, siuvėjus, techninį personalą, net nedidelę sporto salę, siuvimo ir skalbimo mašinas. Brangiausio pasaulyje cirko personalas ne tik atsakingai rūpinasi savo inventoriumi, bet ir nestokoja šmaikštumo. Po pasirodymo artistų drabužius plauna antikos dievų vardais pavadintos skalbimo mašinos – šie vardai prikli-

juoti ant kiekvienos iš mašinų. Senutė „Singer“ mašina, kuria taisomi aktorių drabužiai, taip pat ne bevardė – keturios siuvėjos jai išrinko Lordo Victoro vardą. Užkulisiuose prieš pasirodymą kiekvienas artistas sau pasidaro ryškų, spal-

tai apibrėžiamas – per pasirodymus jie sudegina daug kalorijų, todėl gali valgyti ką panorėję. 1992 m. sukurtas cirko šou „Saltimbanco“, kuris pristatomas Lie-

vingą makiažą ir apsivelka sceninį kostiumą, pabrėžiantį jo personažo charakterį. Pasak cirko atstovės spaudai Amelie Hamel, prieš pasirodymus artistams nėra jokių apribojimų – kiekvienas stresą gali nuvyti sau patinkančiais būdais: užkandžiauti, sportuoti ar žaisti loginius žaidimus. Cirko artistų racionas nėra griež-

tuvoje, yra vienas iš seniausių ir techniškai sudėtingiausių „Cirque du Soleil“ kūrinių. Jame pasakojama apie įvairių kultūrų ir skirtingų patirčių žmonių susitikimą miesto aikštėje. Šiame šou gyvai groja ir dainuoja muzikantai bei dainininkai, atliekantys kūrinius išgalvota kalba. Spektaklis „Saltimbanco“ per metus pademonstruojamas maždaug 300 kartų. Margą istoriją pateikia itin marga trupė – net 51 artistas iš 20-ies skirtingų valstybių. „Cirque du Soleil“ artistų treneris Dmitrijus Kalininas pasakojo, kad pats pavojingiausias spektaklio numeris pavadintas „Rusiškomis sūpuoklėmis“. Čia artistai naudoja labai mažai apsaugos priemonių.

Cirko užkulisiuose sceniniai kostiumai čia pat taisomi, skalbiami ir džiovinami. J.Kalinsko nuotr.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful