2011 M. GRUODŽIO 21 D.

, TREČIADIENIS

KLAIPĖDA
Kalėdos

Jei švęsti, tai švęsti / 3
Juodas mėnuo – taip gruodį apibūdina miesto švenčių organizatoriai. Jiems šiemet užsakymų pabiro lyg iš gausybės rago. Linksmintis šiemet panoro daugiau bendrovių, jos plačiau atvėrė pinigines.

pasekmės

Brolių išgertuves sugadino policija / 2
norai

ISSN 1822-5330

Mažieji verslininkai siekia paramos / 3
dalia

Šviesa tunelio gale: mama išvydo dukrą
Laimutė Stankūnaitė, bandydama atgauti savo dukrą, ryžosi ateiti į tuos namus, kuriuose ji per pastaruosius keletą metų buvo ne kartą prakeikta. Kaukėtų apsaugininkų lydima L.Stankūnaitė vakar peržengė jos dukrą globojančios teisėjos Neringos Venckienės namų Garliavoje slenkstį.
Kėdainių rajono apylinkės teismas grąžinti velionio D.Kedžio dukrą jo sugyventinei, motinai L.Stankūnaitei nutarė praėjusį penktadienį, bet tik vakar jai pavyko pasimatyti su dukra. Susitikti su dukra jai teko D.Kedžio šalininkų tvirtovėje, Klonio gatvėje Garliavoje. Prie Kedžių ir Venckų namų budinčių žmonių būrys žinią apie jų smerkiamos L.Stankūnaitės atvykimą sutiko ramiai, jai einant į N.Venckienės namus įžeidžiančių replikų iš minios nepasigirdo. L.Stankūnaitė, prižiūrima vaiko teisių apsaugos pareigūnų, su dukra bendravo daugiau nei dvi valandas. Per pasimatymą jokių incidentų neužfi ksuota. L.Stankūnaitės susitikimas su dukra buvo planuotas neutralioje vietoje, tačiau į Garliavą atvykusiems Kauno miesto ir rajono vaikų teisių apsaugos darbuotojams ir psichologei nepavyko įtikinti mergaitės, kad ji būtų nuvežta į susitikimą su mama. Susitikimas N.Venckienės namuose surengtas po išvakarėse surengto audringo mergaitės globėjos ir jos motinos susitikimo Vaiko teisių apsaugos tarnyboje.

Nr. 140 (1028)

|

|

NUKELTA /

7 psl.

Tiražas 43000 egz. (audituojamas UAB „Ernst & Young Baltic“) |

Dvidešimt metų ant grindinio / 12

orai RYTOJ

PORYT

L.Stankūnaitė susitikti su dukra atvyko į D.Kedžio šalininkų tvirtovę.
E.Ovčarenko nuotr.

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

2 / KLAIPĖDA

Senukas kaltina policiją
EGLĖ PETKUTĖ
e.petkute @15min.lt

trumpai
Jūrininkams nebeduos pinigų

„Jeigu būčiau žinojęs, kad šitaip baigsis, nebūčiau ėjęs pas brolį“, – atsiduso gargždiškis Juozas Uktveris, negalintis pamiršti nakties, dėl kurios teks minti teismų slenksčius.
69 metų J.Uktveris su žmona Emilija siekia įrodyti, kad spalio 20-osios naktį policijos pareigūnai viršijo įgaliojimus ir sumušė nesipriešinusį pensininką, kuris iki šiol neatsigauna nuo patirtų sužalojimų.

Prabudo areštinėje
Spalio 20 d. vakarą J.Uktveris nusprendė aplankyti soduose gyvenantį savo brolį. Vyrai žiūrėjo serialą ir lošė kortomis. „Vėliau brolis kažkur

Iš karto po to vienas pareigūnų stipriai smogė ir vyras pargriuvo ant grindų. Vyras atsipeikėjo jau policijos areštinėje gulintis ant grindų. Medikai iš areštinės išgabeno vyrą į Gargždų ligoninės Priėmimo skyrių. Čia jam diagnozuotas lėtinis alkoholizmas ir abstinencinis sindromas. Tokia išvada pribloškė Uktverių šeimą, kuri tikino, kad Juozas išgeriantis tik per šventes. Problemų dėl alkoholio turįs brolis, kuris ir sumanė tą naktį iškviesti pareigūnus. „Pareigūnai mažų mažiausiai persistengė. Pensinio amžiaus žmogų jie uždarė į areštinę, o iš ten jis buvo išneštas ant neštuvų. Tada iškeliama baudžiamoji byla dėl pasipriešinimo pareigūnams. Mes paprašėme, kad būtų ištirti ir medikų veiksmai, nes Gargždų ligoninės gydytoja paciento medicinos kortelėje įrašė, kad medi-

J. ir E.Uktveriai siekia įrodyti, kad pareigūnai ir medikai su jais pasielgė neteisingai. E.Petkutės nuotr.

tyrimą dėl pareigūnų veiksmų. Tačiau sulaukė neigiamo atsakymo. Šią nutartį jie apskundė ikiteisminio tyrimo teisėjui, kuris panaikino nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą ir perdavė Uktverių skundą po-

ir užpuolė namelio savininką. Atvykusius pareigūnus esą pasitiko lauke prie namelio buvęs pareiškėjo brolis. Namelio šeimininkas pasiskundęs pareigūnams, kad viduje likęs brolis jo neįsileidžia į namus. Pa-

tą. Tačiau jį ir toliau kamavo skausmai. Po dviejų dienų vyras pasijuto dar prasčiau, pradėjo dusti, visas pamėlo. Nieko nelaukę artimieji iškvietė greitąją pagalbą, kuri negaluojantį vyrą išgabeno į Klaipėdos uni-

Uosto direkcija, nebūdama tikra, kad Jūrininkų centre įkurtai viešajai įstaigai „Tarptautinė jūrininkų konsultavimo misija“ skiriamos lėšos naudotos skaidriai, nebeskirs lėšų šiai viešajai įstaigai. Jūrininkų aptarnavimo paslaugas teikia ne tik „Tarptautinė jūrininkų konsultavimo misija“, bet ir nuo 2009 m. rugsėjo mėnesio įkurtas UAB „Jūrininkų centras“. Šių juridinių asmenų telefono, fakso numeriai ir elektroninio pašto adresai sutampa, abiejų direktorius tas pats asmuo – Algirdas Grybas. Uosto direkcijai tai sukėlė įtarimų.

išėjo. Jo laukiau, žiūrėjau televizorių ir apžiūrinėjau brolio drožinėtą lazdą. Tuo metu, jau apie vidurnaktį, staiga pro duris įsiveržė pareigūnai. Įėję net žodžio neištarė. Sakau, vyrai, kas nutiko? Atsistojau, bet iš karto gavau smūgį į pilvą ir man tiesiai į akis papurškė dujų“, – prisiminė Juozas.

kai vyrą rado gulintį girtą gatvėje“, – aiškino advokatas Osvaldas Martinkus. Jis įtaria, kad medikai ėmė dangstyti pareigūnus.

Parodymų raizgalynė
Emilija ir Juozas Uktveriai parašė pareiškimą prokurorui, prašydami pradėti ikiteisminį

licijai nagrinėti iš naujo. reigūnai beldė į duris, tačiau Visų pusių parodymai apie jų niekas neatidarė. Tada jie spalio 20-osios nakties įvykius per langą įkišo pagalį ir bandė kardinaliai skiriasi. Sodo name- atkabinti durų kablį iš vidaus. lio šeimininkas nurodė, kad su Tuo metu policininkai esą maį svečius atėjusiu broliu žaidė tė, kaip viduje buvęs J.Uktveris kortomis ir gurkšnojo alkoho- bandė pareigūnams suduoti per lį. Jis pasiūlęs svečiui likti nak- rankas. Tada nutarta duris išvoti. Palikęs miegantį brolį, nu- stumti. J.Uktveris pareigūnus sprendė aplankyti sūnėną, taip pat gyvenantį soduose, ir su juo pažaisti kortomis. Tačiau sūnėno namie neradęs nuėjo pas kitą brolį, gyvenantį Gargžduose. Su juo išgėrė apie pusę litro degtinės ir išėjo namo. Tačiau grįžęs niekaip negalėjo atidaryti Piktinosi E.Uktverienė. durų. Šios buvusios užrakintos iš vidaus. Viduje likęs brolis esą atsisakė įleisti šei- neva pasitikęs rankoje laikymininką į vidų. Tada šeiminin- damas beisbolo lazdą. Kadankas nubėgęs pas kaimynę, kuri gi jis priešinosi, pareigūnams ir iškvietė pareigūnus. teko panaudoti jėgą. Policijos pareigūnų versiSiekia įrodyti tiesą ja buvo dar kitokia. Pareigūnai teigė, jog gavo pranešimą, kad į I š Ga r g ž dų l igon i nės sodo namelį atvyko du žmonės J.Uktveris namo grįžo kitą ry-

Negi pareigūnai dviese nepajėgė susitvarkyti su vienu senuku? Reikėjo šitaip sumušti?

versitetinę ligoninę. Dvi dienas vyras išgulėjo reanimacijos palatoje, dar tris – inkstų ligų skyriuje. Medikai paciento kraujyje aptiko šlapimo. Gydytoja artimiesiems paaiškinusi, jog taip galėjo nutikti dėl sumušimo arba inkstų uždegimo. „Negi pareigūnai dviese nepajėgė susitvarkyti su vienu senuku? Reikėjo šitaip sumušti? Sadistai ir maniakai, kitaip nepavadinsi. Du mėnesius neturim ramybės, o kiek dar kainavo vaistai. Jeigu vyras tikrai priešinosi, tegu nubaudžia, bet už tokį sumušimą turi būti atlyginta, kaltieji turi atsakyti“, – piktinosi E.Uktverienė. Pareigūnus užsiundęs Juozo brolis šiuo metu išvykęs į Angliją, kur gyvena jo buvusi žmona. Juozo artimieji įsitikinę, kad jeigu brolis būtų čia ir dar kartą duotų parodymus, paaiškėtų, kad nukentėjusysis buvo teisus.

Papeikimas už įžeidimą
Klaipėdos miestinio autobuso vairuotojas, šiurkščiai atsakęs garbaus amžiaus senolei, susilaukė pastabų iš savo vadovybės. 10 maršruto autobuse prieš kelias savaites kilo konfliktas, kai viena senolė rusų kalba paklausė, kur jai geriau išlipti. Vairuotojas šiurkščiai liepė kreiptis į jį lietuviškai arba nešdintis į „savo Rusiją“. „Norime nuoširdžiai atsiprašyti dėl įvykusios nemalonios, komplikuotos ir nepatogios situacijos. Tiek administracija, tiek vairuotojai nori kuo geriau aptarnauti keleivius. Visas mūsų darbas orientuotas į keleivį, bet įvairiausių nesusipratimų išvengti nepavyksta“, – atsiprašymo laiške teigė Klaipėdos autobusų parko vadovė Jelizaveta Daugininkienė. Anot jos, močiutę įžeidęs vairuotojas bendrovėje dirba jau 30 metų. Iki šiol jis nebuvo gavęs pastabų dėl keleivių įžeidinėjimų.

orai
Lietuvoje
Šiandien – debesuota su pragiedruliais, bus 1–2 °C šalčio, tik pajūryje 1 °C šilumos. Ateinančią naktį gali atšalti iki 6 °C šalčio, rytoj dieną bus 2–3 °C šalčio, pajūryje – 1 °C šilumos. Kritulių neprognozuojama.

Šiandien Europoje
ŠIAULIAI KLAIPĖDA

+10

+8

PANEVĖŽYS

Atėnai Berlynas

+8 2-6 PIETRYČIŲ

UTENA

+8
KAUNAS

Londonas Madridas Maskva Minskas

Artimiausiomis dienomis
12-22 NAKTĮ 12-22 DIENĄ 12-23 NAKTĮ 12-23 DIENĄ

+9
-6 -5 -1 -2 -1 +4

VILNIUS

Oslas

+14 +4 +12 +13 0 0 -2

Paryžius Praha Ryga Roma Stokholmas Talinas Varšuva

+10 +3 0 +8 +1 +1 +1

Vilnius Kaunas Klaipėda

-6 -6 -2

-2 -2 +1

+9
Interaktyvus orų žemėlapis

www.15min.lt /orai

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

PAJŪRIS / 3

Švenčių rengėjams – Mažieji verslininkai juodo darbo mėnuo prašo paramos
AURELIJA KRIPAITĖ JURGA ANDRIJAUSKAITĖ
klaipeda@15min.lt a.kripaite @15min.lt

norai

Juodas mėnuo – taip gruodį apibūdina švenčių organizatoriai. Jiems šiemet užsakymų pabiro lyg iš gausybės rago. Linksmintis šiemet panoro daugiau bendrovių, jos plačiau atvėrė pinigines.
„Absoliučiai nesąmoningas mėnuo. Šiemet visi lyg susitarę norėjo švęsti du savaitgalius – gruodžio 9–10 arba 16–17 dienomis. Tarsi juodas ketvertukas šios dienos. Rimtų šventės organizatorių mieste yra gal 12, visi jie jau seniai užimti, tad įmonės ėmė, ką begalėjo. Ir vietos, ir programos atžvilgiu viskas buvo jau seniai suderinta, užsakyta. Jei būčiau norėjęs, ir savo uošvienę vakaro vedėja būčiau įsiūlęs“, – juokavo bendrovės „Trys karaliai“ vadovas Remigijus Žiogas. Pasak jo, renginių karštinė dar nesibaigė. Įvairios bendrovės renginius švęs iki pat šio savaitgalio. „Labiausiai užimtomis dienomis turėdavome po 7–8 renginius per dieną, dabar jau po porą. Pailsėsime per Kalėdas ir po jų vėl renginiai tęsis. Taip pat ir sausį“, –

Klaipėdos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos nariai bando įtikinti politikus paremti smulkųjį verslą.

Švenčių organizatoriai gruodį vos spėja suktis. „Trys karaliai“ nuotr.

pasakojo R.Žiogas. Anot organizatorių, sausį šventėms la i ką rezer vav usių bendrovių yra panašiai tiek, kiek ir gruodį. Sausį švenčia įvairūs gamintojai, kuriems dabar darbymetis.

eidavo apie 1800 Lt, šiemet – 2500 Lt. Kad bendrovės šiemet plačiau atvėrė pinigines, neslėpė ir „Renginių centro“ vadovas Marius Tumšys.

šventę – bendrovės nori ir pačios atlikti sumanytus namų darbus, ir prisidėti prie šventės, o ne tik laukti organizatorių staigmenų.

Paslaugos pabrango
Šiemet bendrovės organizatoriams nepagailėjo didesnio atlygio. R.Žiogas neslėpė – kaina šiemet pak ilo. Pernai vakaro vedėjas, apšvietimas, aparatūra vakarui atsi-

„Pernai buvo mažesni biudžetai, žmonės labiau taupė. Šiais metais daugiau renginių. Jaučiame, kad norima kokybiškesnių produktų – stalo gardesnio, geresnės aparatūros, garso, šviesos, gražios aplinkos“, – kalbėjo M.Tumšys. Orgaizatorius pastebėjo, kad keičiasi ir verslininkų požiūris į

Šventėms bendrovės dažniausiai renkasi viešbučiuose esančias konferencijų, banketines sales. Pasak viešbučio „Old Port“ vadovės Irinos Kruček, didelės įmonės šventė ir sunkmečiu, ir dabar. Jos nori kokybiško vakaro – su gardžiais patiekalais, renginių vedėjais, muzika.

Neseniai įsikūrusi taryba paruošė priemonių planą, kaip būtų galima paskatinti verslumą regione. Įgyvendinti visas priemones atsieitų apie 4 mln. Lt. Uostamiesčio politikams verslininkai pateikė išbraukytą sąrašą ir prašo paremti iš miesto biudžeto bent pagrindines priemones, kurioms prireiktų apie 650 tūkst. Lt. Tačiau valdininkai ir tam nelinkę skirti pinigų. „Kartais atrodo, kad kažkas iš principo nenori šių priemonių įgyvendinti“, – teigė smulkiesiems verslininkams atstovaujantis Aras Mileška. Anot jo, kituose Lietuvos miestuose yra priimta fi nansuoti moksleivių verslumo ugdymą, rengti jaunimo turnyrus, organizuoti tyrimus. Būtent tam finansavimo siekia ir uostamiesčio smulkieji. Anot A.Mileškos, versle paprastai išlieka tik 5 iš 100 įkurtų ne- A.Mileška teigia, kad didelių įmonių. valdžios investicijos „Iš tų, kurie daly- greitai sugrįžtų. vauja verslo tur- A.Kripaitės nuotr. nyruose, pap-

rastai išlieka 9 iš 10“, – tokią statistiką pažėrė A.Mileška. Anot jo, tokie turnyrai, po kurių verslo idėją turintieji gauna fi nansavimą veiklos pradžiai, atsiperka labai greitai. Jau per porą metų skirta finansinė injekcija sugrįžta per mokesčius. Uostamiestis iki šiol neturi ir verslo inkubatoriaus, kuriame butų teikiama informacija apie verslo kūrimą, galimybes mieste. Kritikos strėlės skrenda ir į Klaipėdos ekonomikos plėtros agentūrą. Jos darbas netenkina verslininkų, o planai skamba tarsi šūkiai. Tačiau Klaipėdos politikai kol kas gana skeptiškai vertina naujosios tarybos darbą ir pasigenda konkretumo. „Paskaičiuota, kad per metus verslui suteikiame lengvatų už 4–5 mln. Lt. Tai gal jos nereikalingos?“ – retoriškai klausė vicemeras Artūras Šulcas. Naujoji taryba įpareigota dar kartą peržiūrėti savo planus. Vėliau juos analizuos miesto politikai.

Pamarį vis dar semia potvynio vandenys
AURELIJA KRIPAITĖ
a.kripaite@15min.lt

Nors per pastarąsias paras upių vandens lygis pamaryje krito, gyventojai baiminasi dėl semiamų rūsių.
Antradienį vandens lygis vietose krito iki maždaug 13–15 centimetrų. Pavyzdžiui, Minija ties Priekule nuslūgo maždaug 13 cm ir jau nebesieka stichinio lygmens. Savaitgalį ir pirmadienį upė šioje vietoje jau buvo pasiekusi stichinį lygį. Ties Lankupiais Minijos lygis krito 8 cm. Slūgo ir Nemunas – ties Panemune ir Smalininkais

upės lygis krito 14 cm. Tačiau Kartenoje situacija buvo priešinga – per gyvenvietę tekanti Minija dar labiau ištvino. Vandens lygis čia pakilo dar pusmetriu. Kaip pasakojo Šilutės rajono savivaldybės Civilinės ir priešgaisrinės saugos tarnybos vedėjas Romualdas

Renčeliauskas, visame rajone apie 9 hektarai teritorijos yra po vandeniu. Iš viso užlieta apie 10 km kelių. Nors dar nėra užlieta ir nuo pasaulio atskirta nė viena sodyba, Vileikių ir Pagrynių kaimo gyventojai jau pajuto potvynio nemalonę – vanduo ėmė tvindyti rūsius.

Vanduo vis dar telkšo ant Šilutės–Klaipėdos kelio. Iš viso užlieta apie 170 metrų. Vandens gylis čia yra 20–22 cm. Anot R.Renčeliausko, artimiausių parų orai bei vėjo kryptis lems, ar vandens lygis kils ir vėl pasieks stichinį ar slūgs.

Minijos vandenys apsėmė slėnį Gargžduose. „15min“ nuotr.

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

4 / KLAIPĖDA
šventės
Kalėdų Senelis kiekvieną pavakarę laukia Teatro aikštėje. D.Grikšaitės nuotr.

Populiariausios knygos rinkimai
Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriuje (J.Janonio g. 9) gruodžio 21 d. 16 val. prasideda šeštasis Klaipėdos leidyklose per metus išleistų knygų konkursas „Klaipėdos knyga 2011“.
Paraiškas dalyvauti konkurse yra pateikę 7 leidėjai, jie konkursui pateikė 11 knygų. Nugalėtojai bus apdovanoti specialiai šiai progai sukurtais ekslibrisais. Tradiciškai populiariausią knygą rinks skaitytojai. Balsuoti galima šešiuose didžiuosiuose Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniuose: Meno skyriuje (J.Janonio g. 9), Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Turgaus g. 8), Jaunimo skyriuje (Tilžės g. 9), Kalnupės fi liale (Kalnupės g.13), Pempininkų fi liale (Taikos pr. 79/81A), „Kauno atžalyno“ fi liale (Kauno g. 49). Balsuoti bus galima elektroniniu paštu info@biblioteka.lt i r i nter neto sveta i nėje www.biblioteka.lt. Gražiausią knygą 2012 m. sausio 24 d. speciali komisija išrinks atvirame komisijos ir leidėjų bei knygos dizainerių posėdyje. Kon k u rso paskelbi mo dieną knygos mylėtojų laukia daugiau susitikimų su klaipėdietiškomis knygomis:

Kalėdinės šeimų varžybos
Visą gruodį Klaipėdos Teatro aikštėje viešėjęs Kalėdų Senelis kviečia į paskutinius pasibuvimus kartu ir iškilmingas išlydėtuves antrąją Kalėdų dieną.
Gruodžio 26 d., po sočių pietų, 15 val., Klaipėdos Teatro aikštėje vyks Kalėdų Senelio palydėtuvės, kuriose dalyvaus geriausi Senelio draugai klounė Dulidu ir Maestro Maestrisimo. Šią dieną visos šeimos, šeimynėlės ir šeimynos kviečiamos dalyvauti išskirtinėse varžybose Kalėdų Senelio taurei laimėti. Dalyvių laukia ir kalėdinio sprinto, ir krepšinio, ir šokinėjimo per pusnis, ir veltinio metimo rungtys. Pirmosios vietos laimėtojai galės pasimėgauti tikromis žiemos pramogomis ir sniegu, kurio taip trūksta pajūryje. Jų laukia viešnagė žiemos pramogų komplekse Druskininkuose „SnowArena“. Šeimos, pageidaujančios rungtis dėl šio prizo, turėtų suskubti ir iš anksto registruotis el. paštu kaledine.taure@gmail.com arba tel. 8 614 10322 iki gruodžio 25 d. Visą prieššventinę savaitę Teatro aikštėje vaikai galės susitikti su Kalėdų Seneliu, padėsiančiu pasirengti šventėms ir įgyti kalėdinę formą. Senelio namelyje, kaip visada, veiks kalėdinis paštas, laukiantis laiškų su norais ir sveikinimais. Pasimatyti su Kalėdų Seneliu antradienį ir penktadienį bus galima nuo 16 va l., t rečiadienį – nuo 17 val., o ketvirtadienį – nuo 18 val. Pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25 d., žaidimai, šokiai ir siurprizai prasidės nuo 15 val. Šį trečiadienį, gruodžio 21 d., nuo 14 val., klaipėdiečiams ir miesto svečiams, nespėjusiems pasipuošti namų, bus dalijamos nemokamos eglių šakos. Akciją „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ ne pirmus metus organizuoja ir dovanoja Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos.

Klaipėdiečiai raginami rinkti populiariausią knygą. BFL nuotr.

11 val. prasidės Klaipėdos leidyklose išleistų leidinių paroda-mugė, kur bus galima rasti dovanų Kalėdoms, gauti autorių autografų. 14.30 val. savo talento gerbėjus į susitikimą kviečia Nijolė Kliukaitė-Kepenienė, kuri pristatys savo naują romaną „Mirties vandenynas“. Paskelbus konkurso „Klaipėdos knyga 2011“ pradžią, šansonų vakarą susirinkusiems dovanos akordeonistas Žygimantas Laurinavičius.

Konkursas, kurio metu bus išrinkta geriausia Klaipėdoje išleista knyga, v yks jau šeštąjį kartą.

Užsk. Nr. 302983

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

AKTUALIJOS / 5

Nauji mokesčiai klimpsta Seime
JURGITA LAPIENYTĖ LIEPA ŽELNIENĖ
redakcija@15min.lt

Seimo opozicija padarė viską, kad valdančiajai daugumai kitų metų biudžeto priėmimas taptų sunkiai įveikiamu kliūčių ruožu. Bandydami priimti biudžetą parlamentarai užtruko iki nakties, o kai kurie mokestiniai sprendimai įstrigo iki ketvirtadienio ar dar ilgiau.
Seimo nariai 2012-ųjų valstybės biudžeto priėmimo procedūrą vakar pradėjo keliomis valandomis vėliau nei planavo ir posėdžių salėje užtruko iki nakties. Visgi vėlų antradienio vakarą Seimas priėmė kitų metų biudžetą. Politikai sutiko mažinti investicines programas, karpyti viešąsias išlaidas. Seimo nariai pasipriešino ir savo kolegų siūlymams kitąmet skirti papildomų lėšų kapinaičių tvarkymui, mokyklų renovacijai ir pan. Valdančiąją koaliciją iš suplanuoto darbo ritmo išmušė opozicija, vakar visą dieną valdantiesiems sėkmingai kaišiojusi pagalius į ratus.

balsavo tik 69 parlamentarai. Pritrūko dviejų dalyvavusių. Vakare parlamentarai balsavo dar kartą. Šįkart už balsavo 69 Seimo nariai, o du – Mišrios Seimo narių grupės atstovė Rima Baškienė ir liberalcentristas Valdemaras Valkiūnas – susilaikė. Jų dalyvavimo pakako, kad įmokos į privačius pensijų fondus būtų sumažintos. Liberalai ir liberalcentristai, nors ir pritarė pervedimų į pensijų fondus sumažinimui, bet kritikavo šį veiksmą. Opozicija tikino, kad į privačius pensijų fondus nereikia pervesti nė lito. Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Julius Veselka pabrėžė, kad privatūs pensijų fondai dirba nuostolingai, todėl tuos pinigus, kurie pervedami į privačius pensijų fondus, reikėtų tiesiog pridurti prie „sodrinių“ pensijų.

tė, ar nevertėtų įvedant nekilnojamojo turto mokestį neapmokestinti pirmojo būsto – to, kuriame deklaruojama asmens gyvenamoji vieta. Pasak pasiūlymo autoriaus Žilvino Šilgalio, tokiu būdu būtų įvykdytas socialinis teisingumas. Tačiau R.J.Dagys įrodinėjo, kad toks pasiūlymas – tik gudravimas. „Ką jūs čia dabar gudraujate? Jei žmogus turės du būstus: vieną už 10 mln. Lt, kitą – už 100 tūkst. Lt. Atspėkite, kuris būstas bus pirmasis? Neabejotinai už 10 mln. Lt“, – pateikė pavyzdį parlamentaras. Balsuojant buvo pritarta, kad apmokestinamas turi būti bet koks būstas, vertinamas daugiau nei 1 mln. Lt, neatsižvelgiant į tai, ar jis vienintelis, ar asmuo turi daugiau.

A.Kubiliaus Vyriausybė būsimiems pensininkams įteikė prastą dovaną. BFL nuotr.

Palūkanos liks nepaliestos?
Vakar parlamentarai po svarstymo nepritarė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisoms, kuriomis nuo kitų metų balandžio siūlyta apmokestinti didesnes nei 400 Lt per

NT dar neapmokestino
Seimas vakar nesugebėjo, kaip buvo planuota, skubos tvarka priimti Nekilnojamojo turto įstatymo pataisų, pagal kurias visiems fiziniams asmenims, turintiems brangesnį nei 1 mln. Lt vertės turtą, nuo kitų metų tektų mokėti nekilnojamojo turto mokestį. Šio klausimo nuspręsta imtis ketvirtadienį. Svarstant nekilnojamojo turto apmokestinimą opozicinių partijų atstovai teigė negalintys pritarti neparengtam ir painiam teisės akto projektui. Seimas antradienį svars-

metus palūkanas. Anksčiau valdantieji svarstė, kad reiktų apmokestinti didesnes nei 200 Lt per metus palūkanas. Teisės akto projektą turės tobulinti Seimo Biudžeto ir finansų komitetas. Už teisės aktą po svarstymo balsavo 49, prieš – 33, susilaikė 38 Seimo nariai. Įstatymo projektui pasipriešino didžio-

ji dalis Liberalų sąjūdžio atstoūdži vų. Dauguma liberalcentristų bei socialdemokratų susilaikė, keli jų balsavo „prieš“. Vieningai už pataisą balsavo tik konservatoriai. Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis teigė, kad sprendimas apmokestinti palūkanas sudrebintų Lietuvos bankinės sistemos pamatus –

i ž i paragintų žmones atsiimti indėlius iš bankų. „Tvarkietis“ Valentinas Mazuronis atkreipė dėmesį, kad, priėmus pataisas, mokesčius turėtų mokėti vos 15 tūkst. Lt banke laikantys žmonės, kurių tikrai negalima pavadinti turtingais. Premjerui Andriui Kubiliui oponentų kalbos įspūdžio nepadarė.

Įmokas šiaip taip sumažino
Seimas po svarstymo pritarė valdančiųjų iniciatyvai kitąmet mažinti įmokas į privačius pensijų fondus nuo 2 proc. iki 1,5 proc. Po svarstymo iškart buvo balsuota dėl priėmimo ypatingos skubos tvarka, tačiau pirmąkart priimti galutinio sprendimo nepavyko, nes

NETEKO LENGVATOS
Kitais metais liks galioti Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos vaistams, šilumai ir knygų leidybai.
Tuo metu viešbučiams teks mokėti 21 proc. PVM – metus galiojusi mokesčio lengvata jiems panaikinta. Neįvesta ir PVM lengvata maistui. Dėl to, ar naikinti PVM lengvatą viešbučiams, Seimo nariai vakar smarkiai susikibo. Opozicija tikino, kad Vyriausybė atgrasys turistus nuo kelionių į Lietuvą, o premjeras pabrėžė, kad viešbučiams PVM lengvata turi būti naikinama, nes verslininkai ja naudojosi tik pelnui didinti, o ne kainoms mažinti. Finansų ministerijos skaičiavimais, PVM lengvatos taikymas viešbučiams per metus iš biudžeto būtų atėmęs 200 mln. Lt.

Prieš kyšius

Vakar startavo „Vilniaus Lietuvos Tūkstantmečio Rotary klubo“ inicijuota akcija „Aš neduodu kyšio“.
Didžiųjų miestų degalinių tinkluose „Statoil“, „Lukoil“ ir „BP“ galima rasti dėžutes su akcijos lipdukais „Aš neduodu kyšio“. Lipdukus vairuotojai gali pasiimti nemokamai. „Šia akcija norime atkreipti dėmesį į smulkų kyšininkavimą, nesvarbu, ar papirki-

nėjamas policijos pareigūnas, ar gydytojas, ar kitas valstybei tarnaujantis žmogus. Toks visuomenės, kuri renkasi duoti kyšį, elgesys veda į savidestrukciją, nes nesurenkami mokesčiai, negali kilti valstybės pareigūnų algos“, – sako Mindaugas Jusius, „Vilniaus Lietuvos Tūkstantmečio Rotary klubo“ prezidentas. Akcijos metu bus išplatinta 20 000 lipdukų, jie skirti užsiklijuoti ant automobilio.

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

6 / REKLAMA

Užsk. Nr. 303233

Tomas Balžekas Generalinis direktorius t.balzekas@15min.lt Raimundas Celencevičius Redaktorius r.celencevicius@15min.lt

Redakcija Vilniuje Tel. (8-5) 210 5896 Faks. (8-5) 210 58 97 redakcija@15min.lt A.Goštauto 40 B, 01112, Vilnius

Kauno biuras Tel. (8-37) 243 000 Faks. (8-37) 207 887 kaunas@15min.lt Kęstučio g. 58, 44305, Kaunas

Klaipėdos biuras Tel. (8-46) 257 900 Faks. (8-46) 257 800 klaipeda@15min.lt S.Daukanto g. 2, 92235, Klaipėda

Reklama Tel. Vilniuje (8-5) 210 5895 Tel. Kaune (8-37) 207 886 Tel. Klaipėdoje (8-46) 257 800 reklama@15min.lt skelbimai@15min.lt

Leidėjas: UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt www.15min.lt

TIRAŽAS – 43 000. ISSN 1822-5330.
Platinamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas.

$

Taip laikraštyje žymimi užsakomieji straipsniai

Asta Cibienė Dienos redaktorė a.cibiene@15min.lt

„15min” – pirmasis nemokamas laikraštis Lietuvoje, kurio tiražą kas ketvirtį audituoja UAB „Ernst & Young Baltic“.

215 100 nuolatinių skaitytojų per dieną
„TNS LT“, Nacionalinis skaitytojų tyrimas, 2011 m. vasara

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

TEMA / 7

Šviesa tunelio gale: mama išvydo dukrą
ARTŪRAS JANČYS
a.jancys @15min.lt

PEDOFILIJOS BYLOS VINGIAI
Dviguba žmogžudyste įtarto, paslaptingai mirusio D.Kedžio pareiškimuose teisėsaugai bei jo filmuotoje medžiagoje teigiama, jog A.Ūsas kelis kartus tvirkino jo dukrą L.Stankūnaitės tėvų namuose Petrašiūnuose.
Tėvai ir dukra tai griežtai neigia. Aukščiausiasis Teismas neseniai nusprendė perduoti Vilniaus miesto 2-ajam teismui iš naujo nagrinėti D.Kedžio dukrelės tvirkinimu kaltinto, paslaptingai žuvusio Andriaus Ūso bylą. Neseniai postų neteko keli aukšti Policijos departamento pareigūnai. Paaiškėjo, kad liudininkas Mindaugas Žalimas žudynių išvakarėse pranešė departamentui apie D.Kedžio planuojamus nusikaltimus, bet policijos vadai apie tai neinformavo prokurorų. Tyrimas dar nebaigtas. N.Venckienė įsitikinusi, kad netikėtai atsiradęs liudininkas yra pedofilų klano intrigos, siekiant atiduoti mergaitę biologinei motinai L.Stankūnaitei.

Atkelta iš 1 psl. L.Stankūnaitė teigė, jog laikinoji mergaitės globėja, D.Kedžio sesuo N.Venckienė, ir močiutė Laimutė Kedienė septynerių metų vaiką tyčia prieš ją nuteikė, prigąsdino. D.Kedžio artimieji tvirtino, jog praėjusį penktadienį sužinojusią apie tai, jog teks atsisveikinti su seneliais ir teta ir grįžti pas motiną, mergaitę ištiko nervų priepuolis, į Klonio gatvę Garliavoje iškviesta greitoji pagalba. Žurnalistams ir mergaitei girdint artimieji garsiai svarstė, kad L.Stankūnaitė vaiką gali išsivežti į užsienį ir net parduoti. Tačiau L.Kedienė tvirtina, jog mergaitė bijo viena likti su mama, nes esą prisimena, kaip ją prieš kelerius metus L.Stankūnaitė neva pardavinėjo pedofilams.

sitikti. Numatyta, jog pirmasis susitikimas turi trukti dvi valandas, vėliau pasimatymai ilginami iki šešių valandų. Ne vėliau kaip per keturiolika dienų vaikas turi būti perduotas motinai. N.Venckienė šį sprendimą apskundė, bet jos skundas dar nepradėtas nagrinėti. Vykdyti šį sprendimą nedelsiant įpareigotos Kauno miesto ir Kauno rajono Vaikų teisių apsaugos skyriaus darbuotojos, tačiau šios nežino, ką daryti. Kauno miesto Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Birutė Daugėlienė pripažino, jog socialiniai darbuotojai pagal

įstatymą privalo kontroliuoti, kaip motina prižiūrės dukrą, lankytis jų namuose. Tačiau tokiai galimybei kelią užkerta kitas, valstybės saugomų asmenų ir liudininkų įstatymas. L.Stankūnaitės gyvenamoji vieta įslaptinta, jai ir jos dukrai skirta apsauga. B.Daugėlienė teigė nežinanti, kokios bus mergaitės gyvenimo sąlygos pas mamą, ar L.Stankūnaitė dirba, turi pajamų. Jos žiniomis, šias aplinkybes išsiaiškino teismas, nusprendęs grąžinti vaiką motinai. „Privalome vykdyti teismo sprendimą. Gaila, kad vadinamieji mergaitės gynėjai

trukdo mums atlikti pareigą. Jie nepagalvoja, kad taip elgdamiesi traumuoja daug kančių patyrusį vaiką. Jeigu gyvename teisinėje valstybėje, teismo sprendimą reikia gerbti“, – „15min“ sakė Kauno miesto Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.

Ateityje laukia sunkios pasekmės
B.Daugėlienė pripažino, jog „Garliavos sindromas“ išskirtinis, tačiau Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojams beveik kasdien tenka aiškintis su išsiskyrusiais sutuoktiniais, nepasidalijančiais vaiko, neleidžian-

čiais jo į susitikimus. „Sutuoktiniai dėl vaiko bylinėjasi metų metus, vaikas nuteikinėjamas prieš vieną tėvų, trukdoma bendrauti. Kai toks vaikas sulaukia paauglystės, jo elgesys tampa nenuspėjamas, tėvai su juo nebesusikalba. Taip yra dėl vaikystėje pa-

tirtos psichologinės traumos“, – aiškino B.Daugėlienė. Ji apgailestavo, kad D.Kedžio ir L.Stankūnaitės dukra patyrė sunkią psichologinę traumą dėl dramatiškų su ja susijusių įvykių. Visa tai gali neigiamai atsiliepti jai augant, ypač paauglystės laikotarpiu.

Nežino, kur gyvens mergaitė
Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimu, motinai L.Stankūnaitei grąžinama mergaitė turi kasdien su ja su-

Kaukėti apsaugininkai buvo pasirengę nuo D.Kedžio gerbėjų ginti savo globotinę. E.Ovčarenko nuotr.

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

8

Užsk. Nr. 303054

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

9

Užsk. Nr. 303055

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

10 / SKELBIMAI
Transportas
SUPERKAME ĮVAIRIŲ MARKIŲ AUTOMOBILIUS. ATSISKAITOME IŠ KARTO, DIRBAME BE POILSIO DIENŲ. Tel. 8 600 08276. BRANGIAI SUPERKAME AUTOMOBILIUS. NUO 2000 IKI 2011 M. TEL. 8 605 11996. AUTOMOBILIŲ PLOVIMAS BE VANDENS, AUTOMOBILIŲ POLIRAVIMAS, AUTOMOBILIŲ SALONŲ VALYMAS. MUS RASITE: VIRŠUTINĖ G. 32, REGISRACIJA TEL. 8 604 06812.

Tapk kraujo donoru!
Kita
KALĖDINĖ AKCIJA itališkiems maisto produktams parduotuvėje "Meidita", Dubysos g.23, tel. 8 674 56507.

Perka
Perkame mišką su žeme arba iškirtimui visoje Lietuvoje. Tel. 8 698 55325, www. dzukijosmediena.lt.

Parduoda
Prekyba STOGŲ FASADŲ dangomis, lietaus sistemomis. Stogų dengimo darbai. Tel 8 646 71888.

KRIZIŲ ĮVEIKIMO CENTRAS
www.krizesiveikimas.lt
Tel. 8 640 51555

Poilsis, turizmas

DINGUSIŲ ŽMONIŲ

Pažintys
38 M. MEILUS IŠSITUOKĘS, NEVAIKŠTANTIS KAUNIETIS LAUKIA NERŪKANČIOS GYVENIMO DRAUGĖS IKI 40 M. TEL. 8 604 21603.

PA I E Š K A
www.inspectorsoffice.eu

Grožis, sveikata
IŠBLAIVINIMAS VISĄ PARĄ. Priklausomybės ligų gydymas. Tel. 8 606 91150. YPATINGAS PASIŪLYMAS! Organizmo valymas "Bio detox" aparatu. Atvykstame į namus. Tel. 8 654 48894.

Paslaugos
„VELNIO ADVOKATAS“ – mes laimime visas bylas, kurias apsiimame vesti?! Tel.: 8 687 40 002, Tel./faks. (8-5) 237 58 26 Greiti vartojimo kreditai nuo 200 Lt iki 5000 Lt. Registruokitės internetu www. Creditor.lt ir gaukite! PIRMAS KREDITAS NEMOKAMAI! Tel.:8 638 88832. Sudarius apsaugos sutartį, apsaugos sistemą įrengsime už 1 LITĄ. Saugos tarnyba UAB „Apsaugos komanda“. Tel. 8 699 10242, 8 46 343070, www. komanda.lt . UAB „Kraustymo komanda” - profesionalios kraustymo paslaugos įmonėms ir gyventojams. Tel.: 8 618 77 600, www. kraustymokomanda.lt Kiekvieną savaitę vežame keleivius, siuntinius, Lietuva - Anglija. Tvarkingas mikroautobusas, patyrę vairuotojai paiims iš namų ir pristatys į vietą. Tel.: 8 636 75597, + 447 423721702. Kilimų, minkštų baldų valymas. Valymas po statybos ir remonto darbų. Tel.: 8 657 94361, 8 657 94363.

Dingusių be žinios, pagrobtų žmonių paieška visame pasaulyje Judėjimas prieš prekybą žmonėmis Visokeriopa pagalba aukoms ir jų artimiesiems Konsultacijos

Statyba, remontas
Vidaus apdaila, laiptinių remontas, sienų šiltinimas, kapitalinis butų ir namų remontas, santechnika. Rekomendacijos. Medžiagų pristatymas. Tel. 8 657 92330. Balkonų, terasų stiklinimas stumdomomis aliuminio konstrukcijomis. Plastikiniai langai, roletai, žaliuzės. Dubysos g. 25-207 kab., (II a.), el.p. klaipeda@sistemax.lt. Tel.: 8 46 496873, 8 675 66117, 8 601 05036, www.sistemax.lt

Nekilnojamasis turtas
IŠSINUOMUOČIAU 1 K. BUTĄ IKI 300 LT + PATARNAVIMAI. TEL. 8 645 5546.

Mokslas
TEORINIS MOKYMAS BŪSIMIEMS PILOTAMS MĖGĖJAMS, SKLANDYTOJAMS IR ULTRALENGVŲJŲ ORLAIVIŲ PILOTAMS. TEL.: 8 652 79222, 8 614 39494.

Siūlo darbą
UAB "Baltic contractors" darbui Klaipėdoje ieško aukštos klasės suvirintojų bei metalo kontrukcijų surinkėjų. Savo CV siųsti adresu: personalas@ balticcontractors.lt, tel. pasiteirauti 8 46 247 025. Valymo paslaugų įmonei reikalingas pensinio amžiaus sandėlio darbuotojas (turėti ūkio-sandėlio tvarkymo patirties). Tel. pasiteirauti: 8 607 53661 (nuo 8.00-16.00 darbo dienomis).

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

12 / RŪPYBA
šeima

Globoti vaikus – tik gerai pasiruošus
DARIJA PETRAITYTĖ
redakcija@15min.lt

Draugai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką ir labai džiaugiasi. Jūs nusprendėte padaryti dar geresnį darbą ir namus suteikti iš plakato liūdnai žvelgiančiam vaikui. Nuostabu, bet ką darysite, jei vaikas jūsų neprisileis, naktį negalės užmigti, vogs maistą ar šlapinsis į lovą?
„Imant vaiką globoti vien „dėl mados“, labai greitai nusiviliama – nei vaikas puls iš karto rodyti dėkingumo, nei aplinkiniai bus itin susižavėję. Visai kas kita, jei nusprendi, kad gali daug duoti ir nesitikėti jokios grąžos“, – atvirai apie sprendimą globoti pasisakė du vaikus globojanti Jūratė Juškaitienė. Vaikų globos srityje dirbanti socialinė darbuotoja Laima Nausėdaitė mano, kad dar prieš pareiškiant norą globoti, reiktų rimtai pasišnekėti su savo artimaisiais. „Jei globoti vaiką ketina sutuoktiniai ar nesusituokusi pora, noras turėtų būti abipusis. Jei globėjas būtų vienas, jis turėtų užsitikrinti tvirtą paramą iš savo tėvų, seserų ir brolių ar kitų artimųjų, nes sunkių momentų bus ir savaitgaliais, ir vakarais, kai nedirba jokios vaikų teisių ar globos tarnybos“, – patarė L.Nausėdaitė. Šnekėtis reikia ir su savais vaikais. Pasak socialinės darbuotojos, tai neturėtų būti vienas ar du pokalbiai, o kelių mė-

nesių procesas, kad vaikai spėtų susitaikyti su mintimi apie naują šeimos narį. „Pirmąjį globotinį ėmiau prieš dešimt metų, kai savi vaikai jau buvo paaugliai. Su jais kalbėjome, diskutavome ne vieną savaitę. Svarbiausia, manau, nusistatyti ribas ir taisykles, kas globojamą vaiką auklės, o kas su juo draugaus“, – patirtimi dalijosi globėja.

Kas yra svarbiausia?

Biurokratija ne itin baisi
Visuomenės apklausos rodo, kad didžiausia kliūtis globoti vaiką yra biurokratiniai reikalavimai ir procedūros. Tačiau, pasak L.Nausėdaitės, reikalavimai nėra sunkiai įgyvendinami. „Vaikas nėra daiktas, kurį gali įsigyti visi norintys, todėl šiokia tokia tvarka turi būti. Kita vertus, oficialūs reikalavimai neperžengia sveiko proto ribų. Pavyzdžiui, globėjai turi turėti kur gyventi ir vienam asmeniui būste turi tekti ne mažiau nei 14 kv. m. Taip pat būtina pristatyti sveikatos pažymą – žmogus privalo būti pajėgus pasirūpinti vaiku“, – apie reikalavimus pasakojo socialinė darbuotoja. Kokias nuolatines pajamas per mėnesį turi gauti būsimi globėjai, nėra nustatyta. Vaiko teisių apsaugos specialistai kiekvieną atvejį svarsto atskirai. Svarbiausia, kad būtų užtikrinti pagrindiniai vaiko poreikiai – jis turėtų ką valgyti, kur miegoti, žaisti, galimybę mokytis.

Net ir atitikę visus formalius reikalavimus, potencialūs globėjai dar turi išklausyti tris mėnesius trunkančius mokymus, kuriuos prieš kelerius metus buvo nuspręsta rengti kaip prevencinę priemonę, kad vaikai nebūtų grąžinami į globos namus. „Mokymuose būsimi globėjai yra supažindinami su visais galimais sunkumais paėmus vaiką, kaip juos spręsti, diskutuojama su socialiniais darbuotojais, psichologais, sava patirtimi dalijasi globėjai. Tik išklausę visą kursą žmonės realiai gali atsakyti, visų pirma sau, ar jie tikrai yra pasirengę imti globoti vaiką, kuris dažnai būna traumuotas blogos patirties, skriaustas“, – pasakojo L.Nausėdaitė. Pasak specialistės labiausiai nereikėtų tikėtis, kad sudėtingas vaiko elgesys ims ir pasikeis per kelias savaites. Geriau nusiteikti kiek niūresniam scenarijui: apie metus laiko besitęsiančiam adaptaciniam periodui, kai vieną dieną viskas būna nuostabu, o kitą – gili duobė. „Pačioje pradžioje itin reikalinga kantrybė, kurios prireiks dvigubai daugiau nei saviems vaikams, ir tikėjimas, kad globotinis galiausiai įvertins visas pastangas, net jei niekada to neparodys. Ilgainiui visos viltys pasiteisina ir globa duoda daug gerų emocijų patiems globėjams ir jų šeimai“, – teigė J.Juškaitienė. Dažnai naujus globėjus glu-

L.Nausėdaitė globėjus įspėja nesitikėti, kad sudėtingi vaikai pasikeis per kelias dienas. J.Kalinsko nuotr.

mina emocinės grąžos ir prisirišimo nebuvimas, kai vaikas, pavyzdžiui, valgyti ar nuvesti į tualetą gali paprašyti visai svetimo žmogaus. Bet, pasak socialinės darbuotojos, tai visiškai normalu, nes globoti paimti vaikai neretai nepasitiki suaugusiais, būna patyrę skriaudų ir neturėję konkretaus artimo žmogaus, kuris būtų jais rūpinęsis. Kita vertus, anot globėjos, nereikia tikėtis, kad vaikas bus iš karto savas globėjams. Toks jis gali tapti tik bėgant laikui.

VAIKAS IEŠKO NAMŲ
Globos įstaigose gyvena daugiau nei 4 tūkst. vaikų visoje Lietuvoje.
Per metus į vaikų globos namus patenka apie 1,3 tūkst. vaikų. Jiems to nereikėtų išgyventi, jei būtų pakankamai globėjų šeimų. Jei galvojate tapti vaiko globėju, daugiau informacijos gali suteikti: Jūsų savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius. Vilniuje telefonais: 8 5 2112567 (Vilniaus miesto Vaiko teisių apsaugos skyrius) 8 5 2715980, 8 679 89294 (VšĮ Paramos vaikams centras).

Globos džiaugsmas – iš trupinėlių
Ištvėrus pirmuosius sunkius metus, galiausiai tarp globėjų ir vaiko užsimezga ryšys kaip

tarp tėvų ir vaikų. Svarbiausia, susidūrus su itin rimtomis problemomis, nepavėluoti kreiptis pagalbos į specialistus, įsitikinusi L.Nausėdaitė. „Iš pradžių džiaugsmai dažnai būna netiesioginiai, tarsi susirankioti iš kasdienybės trupinių. Pavyzdžiui, vaikas išmoko žaisti, greičiau atsiprašo, iš-

drįso kažkur nueiti pats, jo nebestebina skalbimo mašina, nuo stalo nebevagia maisto...“ – vardijo J.Juškaitienė. Didžiausias globėjų džiaugsmas, kai galiausiai „spygliuotas ežiukas“ tampa tiesiog vaiku, kuris ateityje gebės savarankiškai gyventi, dirbti ir sukurti savo šeimą.

Dvidešimt metų ant grindinio
AURELIJA KRIPAITĖ
a.kripaite@15min.lt

Klaipėdiečiai pro jį yra praėję tūkstančius kartų. Herkaus Manto gatvėje elgetaujantis Sigitas išmaldos prašo jau beveik dvidešimt metų. Tačiau savęs neleidžia vadinti benamiu. Šiukštu! Namus jis vis dar turi. Kol kas. Iki pavasario.
Bedantis, ilgabarzdis, tačiau nusiprausęs. Įsitaisęs ant šaligatvio, šalia pasideda ir ramentą. Be jo vargiai paeitų. Kai į aukų dėžutę įmetu 3 litus, jis greitai susirenka monetas, palikdamas tik baltus centus. „Dar pribėgs kas ir pavogs. Visokių būna! Baisu“, – sako Sigitas. Paklaustas, kur nakvoja, Sigitas atsako: „Iki šiol gyvenau su draugu, bet jis sausį mirė. O kambarys – sūnaus, kuris Londone. Per Velykas jis žada grįžti ir parduoti butą. Tada reikės ir man išeiti“. Kur tada? Bet kur, bet tik ne į nakvynės namus, kur, anot Sigito, pilna girtuoklių ir narkomanų. Sigitas sako per dieną surenkantis nuo kelių iki keliasdešimt litų ir jau iš tolo matantis, kuris praeivis duos, o kuris – ne: „Aš galiu iš karto pasakyt, kuris duos, kuris ne. Ir niekada neapsirinku. Tos psi-

Sigitas šiemet pirmąkart šventes sutiks vienas. A.Kripaitės nuotr.

chologijos išmokau per devyniolika metų, kol esu gatvėje. Turtingi niekada neduos. Nė galvos nepasuks.“ Kur Sigitas sutiks šias šventes? „Niekur neinu per jokias šventes. Kur čia eisi? Pernai Naujuosius sutikau dar su draugeliu. Sausio 31-ąją jis pasimirė. Vėžys viską suėdė. Nieko nebeliko. Šiemet jau būsiu vienas. Pirmos šventės vienatvėje“, – nelinksmai atsako vyras. Paklaustas, ar seka šalies įvykius, Sigitas turi ką pasakyti, o labiausiai gaili, kad socializmas buvo sugriautas, o ne pataisytas. „Viską žinau – anuomet vadovavau stambiai kompanijai Rusijoje. Ot, gyvenau! O dabar – va, gatvėje sėdžiu. Ne veltui sakoma – nespjauk į šulinį. Man taip ir nutiko“, – sako jis.

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

SPORTAS / 13

Metų sporto geriausieji
Penkiakovininkė Laura Asadauskaitė ir irkluotojas Mindaugas Griškonis – šiems atletams Lietuvos sporto žurnalistų federacijos nariai skyrė geriausių metų sportininkų laurus.
„Londonas man visuomet yra sėkmingas. Šiemet ten iškovojau Europos čempionato sidabrą, tad tikiuosi, ta sėkmė mane lydės ir vasaros olimpinėse žaidynėse“, – atsiėmusi apdovanojimą kalbėjo L.Asadauskaitė. Šiemet penkiakovininkė nežadėjo daug medalių, bet po dukros gimimo į didįjį sportą sugrįžo su trenksmu. Vilnietė pasaulio čempionate sugebėjo laimėti bronzą ir asmeninėse varžybose, ir estafetėje su komandos draugėmis. Europos čempionate liko per žingsnį nuo auksinio apdovanojimo, o metų pabaigoje Čempionų taurės varžybose buvo antra.
L.Asadauskaitė ir M.Griškonis tapo geriausiais metų sportininkais.

trumpai
Neklupo
Vilniaus„Lietuvos ryto“ krepšininkai po Europos taurės rungtynių su Mariupolio „Azovmaš“ išliko nesužeisti F grupėje. Susitikimas, kuris nieko nelėmė nė vienai ekipai, baigėsi Lietuvos komandos pergale 74:67. Savaitgalį „Lietuvos rytas“ gavo skaudų antausį LKL pirmenybėse nuo Prienų „Rūdupio“ ekipos, tačiau antradienio vakarą sugebėjo atsitiesti ir padovanoti kalėdinę dovaną savo sirgaliams. Pirmoje mačo pusėje vyko atkakli kova, o prieš pertrauką Radoslavo Rančiko vedami „Azovmaš“ krepšininkai perėmė žaidimo vadžias ir buvo priekyje – 36:33. Po pertraukos „Lietuvos rytas“ persvėrė rezultatą ir ketvirtajame kėlinyje galutinai įrodė savo pranašumą. Lemiamą vinį į „Azovmaš“ „karstą“ įkalė tritaškį pataikęs ir skirtumą iki dviženklio padidinęs Renaldas Seibutis (70:60). Jis tapo rezultatyviausiu nugalėtojų gretose ir surinko 17 taškų.

L.Asadauskaitė aplenkė dviejų Europos stalo teniso čempionato medalių laimėtoją Rūtą Paškauskienę ir Europos šachmatų čempionę Viktoriją Čmilytę. „Labai vertinu šį apdovanojimą. Šie metai man buvo sėkmingi, tačiau nesigręžioju į praeitį, o žiūriu į ateitį. Nuo lapkričio jau ruošiamės Londono žaidynėms, netrukus iš-

vyksime į stovyklas Ispanijoje. Dienos iki žaidynių suplanuotos kone minučių tikslumu. Per savo karjerą iškovojau daug titulų, tačiau sportininkui nėra svarbesnio apdovanojimo už olimpinį“, – „15min“ sakė M.Griškonis. Vienv ietę i rk luoja nt is M.Griškonis. šiemet labiausiai norėjo iškovoti bilietą į Londono olimpiadą ir tai pa-

darė pasaulio čempionate, kur užėmė 7-ąją vietą. Kai buvo pasiektas šis tikslas, sportininkas nenurimo ir Europos čempionate dar kartą sutelkęs visas jėgas tapo čempionu ir pakartojo 2009 metų triumfą. Metų sportininko rinkimuose irkluotojas aplenkė krepšininką, naudingiausią pasaulio jaunimo čempiona-

to žaidėją Joną Valančiūną ir pasaulio bokso čempionato bronzos medalio laimėtoją Egidijų Kavaliauską. Septintąjį kartą surengtame šalies sporto žurnalistų balsavime „Metų komanda“ vienbalsiai pripažinta Lietuvos vaikinų iki 19 m. krepšinio rinktinė, o „Metų treneriu“ – jos strategas 35 metų Kazys Maksvytis.

Eurolyga

Likimą spręs patys
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai šiandien patys spręs savo likimą Eurolygoje.
Prieš savaitę Bamberge pakloję stebuklingo išsigelbėjimo pamatus, Lietuvos čempionai turi puikią galimybę praverti „Top 16“ etapo duris – užtenka namuose nugalėti „Zagreb“ klubą. „Šiame sezone kartais žaidėme taip, kad buvo abejojama mūsų galimybėmis, tačiau geras žaidimas prieš „Brose Baskets“ vėl suteikė vilčių, – atviravo „Žalgirio“ strategas Aleksandras Trifunovičius. – Būsime maksimaliai susikaupę, nes norime patekti į „Top 16“ ir sužaisti dar bent tris mačus namuose. Manau, jog prie savų žiūrovų nejausime papildomo spaudimo dėl rungtynių svarbos.“ „Žalgiris“ yra aiškus favoritas. Praėjusią savaitę Bamberge jis prisikėlė iš mirusių ir prieš šį mačą turėtų nepaprastai pasitikėti savo jėgomis. Laimėti Kaune bus labai sudėtinga užduotis, tačiau mes turime planą ir tikimės sužaisti puikų mačą“, – kalbėjo „Zagreb“ treneris Vladimiras Androičius. Iškovojęs pergalę „Žalgiris“ ne tik garantuotai patektų į „Top 16“, bet ir turėtų teorinį šansą pakilti į trečią B grupės vietą. Tam dar reiktų Malagos „Unicajos“ pralaimėjimo namuose Maskvos CSKA ir „Brose Baskets“ pergalės svečiuose prieš „Panathinaikos“.

A.Trifunovičius. BFL nuotr.

dienos citata
Nereikėtų manyti, kad susitarimai dėl varžybų baigties aplenkia Lietuvos sportą.
Diskusijoje „Korupcija sporte: ar visos rungtynės Lietuvoje laimimos sąžiningai?“ sakė Declanas Hillas, knygos „Parduotos rungtynės“ (The Fix) autorius.

15min.lt /s185996 t
Nesutrumpintą straipsnį rasite nuskaitę šį kodą

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

14 / GAZAS.LT

Kalėdų misija
TOMAS DIGAITIS
t.digaitis @15min.lt

Gazas.lt žurnalistų misija – nuvežti skaitytojų laiškus pačiam tikriausiam Kalėdų Seneliui buvo sėkminga. Senelis laiškus gavo ir pareiškė viltį, kad visi vienas kitam padėsime išpildyti savo norus. O Gazas.lt žurnalistai patyrė, kokia gali būti smagi tokia kalėdinė kelionė.
Kai su „Nissan“ sugalvojome Kalėdinio ekspreso nuotykį, nesitikėjome, kad atsilieps tiek GAZAS.LT skaitytojų ir atsiųs savo norus. Mes jų neskaitėme, bet elektroninius laiškus versdami popieriniais ir pakuodami juos į kalėdinius vokus pastebėjome, kad prisegtose nuotraukose buvo ir ketvirtos kartos golfas, ir naujas „Qashqai“, ir keli nauji BMW X6. Tikimės, kad Kalėdų Senelis visus jūsų norus išpildys. Vienokia ar kitokia forma. Susitikome ketvirtadieniui virstant penktadieniu, lygiai vidurnaktį. Į dėžę supakuotus laiškus, savo mantą, fotografo ir operatoriaus ekipiruotę sukrovėme į „Qashqai“. Pasukome Suomijos link. Navigacijos sistema rodė 1517 km iki kelionės tikslo. Pirmas sustojimas – Talino uostas.

bėjimas iki Kalėdų Senio darbo dienos pabaigos pristatyti laiškus ne visiems suomiams pasirodė priimtinas. Nesvarbu, kokiu automobiliu suomiai važiuoja į savo kelionės tikslą, jie laikosi kelių eismo taisyklių. Jei kelio ženklas greitį riboja iki 80 km/h, visi važiuoja lygiai tiek – nei daugiau, nei mažiau. Mūsų keliais kilometrais per valandą greitesnis tempas jiems pasirodė, sakykime, nemandagus. Keliolika aplenktų automobilių savo nepasitenkinimą išreiškė mirktelėjimu tolimosiomis šviesomis. Neskubėkite, suprask.

kelionę pranešėme jam apie mūsų kalėdinę misiją, džiugu, kad pasitikdamas mus jis tai prisiminė. „Sveiki atvykę, lietuviai! Ilga turėjo būti jūsų kelionė. Ar jūs atvažiavote iš Klaipėdos? Gal iš Vilniaus?“ – puikiomis geografijos žiniomis sužavėjo šiomis dienomis pats populiariausias žmogus planetoje. Priimdamas mūsų atgabentus laiškus Kalėdų Senelis tarė: „Tikiu, kad juose yra ne tik materialių, bet ir nuo-

tik ką išsipildė. Gal ne materialine, bet dvasine prasme Kalėdų Senelis yra tikras.

Patikimas laiškanešys
Važiuojant atgal, kilometrai tirpo. Ties Šiauliais išsipildė mano kalėdinis troškimas. Pradėjo snigti. Nuo Kryžkalnio iki Gargždų važiavome tris valandas. Papuolėme į tokią pūgą, kokios kelyje dar nebuvau sutikęs. Sustoję atsikvėpti aukščiausioje magistralės vietoje, sunkiai galėjome atidaryti „Qashqai“ duris. Sniegas dribo tonomis. Važiavome neviršydami 40 km/h. Sutikome po bučinio su kelio atitvaru vidury kelio stovinčią „Mazda“. Keletas vilkikų statesnėse įkalnėse užstrigo. O mūsų „Nissan Qashqai“ važiavo užtikrintai. Tiesą sakant, užtikrintai jis važiavo visos kelionės metu. Automagistralė, didmiestis, siauras kaimo keliukas ar užpustytas pagrindinis Lietuvos kelias – „kiškis“ niekur nepavedė. Jis puikiai „suvalgė“ didelę mūsų mantą, keturiems suaugusiems keleiviams salone dovanojo komfortą. Tik kelis sykius jis bandė mus paklaidinti. Navigacinėje sistemoje „sukrauti“ žemėlapiai, rodos, kiek senoki. Kelių naujesnių kelių jis nežinojo, todėl primygtinai siūlė rinktis maršrutą, prieštaraujantį kelio ženklams.

3800 KM
• 80 valandų
42 val. iš jų kelyje

Kokios Kalėdos be sniego?
Iki Kalėdų likus savaitei važiuoti 1500 km į šiaurę ir nesutikti sniego – keista. Bet štai, likus 200 km, peizažas po truputį prisipildo baltos spalvos. Vos per dešimt kilometrų viskas pasidengė baltomis paklodėmis, ties šalikelėse stovinčiais namais išdygo pusnys, o kelias pasidengė keliais milimetrais sniego. Sveiki atvykę į Kalėdų Senelio kraštą!

• 5,7 l/100 km
degalų sąnaudos

GAZAS.LT skaitytojų laiškai – Kalėdų Senelio rankose.

• 216 litrų
lietuviško, suomiško ir estiško dyzelino.

Jis mūsų laukė
Ir šai mes, kur buvę kur nebuvę, po 1500 km kelionės žengiame į Kalėdų Senelio rezidenciją. Rankose nešdami šimtus norų, sveikinamės su pačiu tikriausiu Kalėdų Seneliu. Jis mūsų laukė. Prieš

ROVANIEMIS | Pagaliau sniegas! / 1500 km /

Du kiškiai vienu šūviu
Į gigantišką keltą, be mūsų „Qashqai“, tilpo dar keli šimtai automobilių. Devynių aukštų pramogų centre ant vandens visiems yra ką veikti. Kazino su lošimo automatais, airiški alubariai, restoranai, kavinės, suvenyrų, kvepalų, laikrodžių parduotuvės, supermarketai, vaikų žaidimo aikštelės ir t.t. Taip pat patogūs minkštasuoliai. Ypač tinkami kelių valandų poguliui. Helsinkį pasiekėme vidurdienį. Iki vakaro dar daug laiko, tad sugalvojome puikų planą, kaip jį išnaudoti. Šalia Helsinkio esanti „Nissan“ atstovybė yra artimiausias „Nissan High Performance“ centras Baltijos šalims. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad čia parduodami sportiniai „Nissan“ automobiliai – 370Z ir GT-R. Spėjame, 370Z yra puikus automobilis, bet turėdami galimybę pasivažinėjimui pasirinkti vieną iš dviejų, neabejodami renkamės „Godzilla“ (GT-R pravardė, – red. past.). Vien pamatyti šį protų nesuvokiamą, technologijų prigrūstą, 480 AG galios šedevrą būtų gera Kalėdų dovana. O mums teko jį išbandyti. Kalėdos kvadratu! Apie mūsų įspūdžius jau greitai skaitykite GAZAS.LT portale.

širdžių, taikos ir ramybės linkinčių norų. Pasaulyje ne visiems sekasi, ne visi svajoja apie turtus. Milijonai žmonių lieja prakaitą, kad išgyventų ir savo šeimai padovanotų Kalėdas. Tikiu, kad vieną dieną visi gyvensime laimingai ir padėsime vienas kitam išpildyti visus troškimus.“ Nors Kalėdų Senelio kaimas po truputį tampa panašus į „Akropolį“, po penkių minučių pokalbio su Kalėdų Seneliu jaučiame, kad mūsų svajonės

YVASKILA | Pavasariškas kelias. / 1000 km /

HELSINKIS | Pasivažinėjimas GT-R. / 700 km /

TALINAS | Eilėje pas jūrų gigantą. / 600 km /

Vairavimo etiketo etalonas
Iki Kalėdų Senelio kaimo likusius 800 km įveikėme per dieną. Suomijos keliai bene geriausi, kokius teko išbandyti. Pirmus kelis šimtus kilometrų įveikėme automagistralėmis – nuobodu, bet labai efektyvu. Na, o likę 600 km dviejų juostų „Via Baltica“ primenantys keliai – vienas malonumas. Jie pakankamai greiti, bet posūkiai daro juos įdomiais vairuotojui, o pro langą matomi peizažai – keleiviams. Tiesa, mūsų sku-

Algirdo Venskaus/waska.lt nuotr.

VILNIUS | Startas – Gedimino prospektas. / 0 km /

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

ĮVAIRENYBĖS / 15
skaitmeninis kodas

Išmanūs, bet kitokie
GEDIMINAS GASIULIS
g.gasiulis @15min.lt

horoskopai gruodžio 21 d.
AVINAS. Nepasiduokite pagundai daryti dalykus, akivaizdžiai jums netinkančius. Kai sėdi ant liaunos šakelės, menkiausias vėjo dvelksmas gali prišaukti bėdos. JAUTIS. Atsargiai: aplinkiniai turi savo interesų, kurie nebūtinai sutampa su jūsiškiais. Esate gana protingas, kad atskirtumėte pelus nuo grūdų. DVYNIAI. Jei dirbate kokį darbą, visi žiūrovai taps dalyviais. Šioje dirbtuvėje kiekvienam teks pasiraitoti rankoves ir galbūt net išsitepti baltas rankeles. SVARSTYKLĖS. Savo gal kiek nepamatuotą entuziazmą ir energiją pagaliau pritaikysite produktyvioje veikloje. Iškelsite gražių naujų idėjų. SKORPIONAS. Kiekvienas trauks antklodę į savo pusę, bet tegul jūsų tai neišmuša iš vėžių. Ramiai dirbkite savo darbus. O vakare susiraskite malonių pramogų! ŠAULYS. Nerizikuokite finansiškai – didelė nuostolių tikimybė. Apskritai šiandien saugumas ir apdairumas – kur kas didesnės vertybės nei abejotina nauda.

Žmonių gyvenimą pakeitę išmanieji telefonai ir patys sparčiai keičiasi bei tobulėja. Permainų gūsį žada ir „Nokia N9“ bei „Samsung Galaxy Note“. Juos išbandėme ir dabar galime įvertinti.
Matyt, teisus buvo Steve‘as Jobsas, sakydamas, kad žmonės nežino, ko nori, kol jiems to neparodai. Šis posakis ypač tinka kalbant apie naujausius „Nokia“ ir „Samsung“ gaminius.

kurta „Linux“ pagrindu. Jei iki šiol „Nokia“ liga buvo programinė įranga, tai „MeeGo“ yra kuo puikiausias vaistas. Ji neeikvoja techninių išteklių, yra patraukli, o svarbiausia – ją lengva naudoti.

Jokių mygtukų
N9 valdomas kitaip nei kiti telefonai. Jis neturi jokių funkcinių („namų“, „atgal“ ir pan.) mygtukų – tik šone įtaisytus „užrakinimo“ ir garso valdymo mygtukus. Aplikacijos uždaromos braukiant pirštu nuo bet kurio ekrano krašto, o braukiant ne nuo krašto valdoma įjungta programa (pvz., grįžtama atgal, skaitomas kitas el. laiškas ir pan.). Šis veiksmas vadinamas „swipe“. Bene didžiausių pagyrų nusipelno daugiaprogramis režimas. Mat uždarius programą iš tiesų ji ne išjungiama, o „užmigdoma“, t.y. ji ir toliau veikia foniniu režimu. Visas „miegančias“ programas galima rasti specialiame lange ir bet kada jas vėl aktyvuoti. „Užmigdytos“ aplikacijos beveik nenaudoja telefono resursų, tačiau po kurio laiko vėl įjungus jos pradeda veikti akimirksniu. Paminėjimo verta ir galimybė bet kuriuo metu (pvz., žaidžiant ar naršant internete) įsijungti keturias kone dažniausiai išmaniajame telefone naudojamas aplikacijas: skambinimą, SMS žinutes, interneto naršyklę ir kamerą. Norint tai padaryti tereikia „timptelti“ apatinį kraštą ir šios aplikacijos pasirodys ekrane.

„Nokia“ pasididžiavimas
Nors užsienyje „Nokia“ savo flagmanais vadina „Windows Phone“ telefonus, Lietuvoje aktyviau reklamuojamas kitas neseniai išleistas telefonas – N9. Tai – aukščiausios klasės išmanusis telefonas, turintis 3,9 colio įstrižainės aukštos raiškos (854 x 480 tšk.) ekraną, 1 GHz taktinio dažnio procesorių, 64 GB atminties (galima rinktis ir 16 GB modelį) ir 8 mln. tšk. vaizdo kamerą. Tačiau dar daugiau dėmesio verta telefone įdiegta operacinė sistema „MeeGo“. Ne, tai nėra dar viena keiksmažodžiu tapusios „Symbian“ versija. Ji neturi nieko bendro ir su „Windows Phone“. Tai – visiškai kita operacinė sistema, su-

Trūkumai
Ironiška, tačiau operacinė sistema yra ir didžiausias telefono trūkumas. Kad ir kokia patogi ji būtų, kadangi yra visiškai nauja, kartais tenka susidurti su neišbaigtumu. Tarkime, naršant internete negalima atsidaryti naujos naršyklės kor-

telės, tik atskirą naršyklę. Išjungus ją tenka „užmigdytų“ programų sąraše ieškoti prieš tai naudoto naršyklės lango. Nors dauguma programų veikia puikiai, kai kurios (tarkime, „Facebook“ aplikacija) striginėja. Filmuojant negaSakė S.Jobsas. lima vaizdo priartinti ar atitolinti ir t.t. Be to, „Nokia“ paskelbė, kad didelės raiškos ekranas, 8 mln. daugiau neketina gaminti tele- tšk. vaizdo kamera, jis palaiko fonų su „MeeGo“, o tai reiškia, net 4G ryšį. kad programuotojai nebus linkę Tačiau labiausiai dėmesį kurti aplikacijų šiai operacinei traukianti detalė yra specialus sistemai. Tiesa, jai nesunku pri- rašiklis, kuriuo galima tiksliau taikyti „Symbian“ skirtas prog- valdyti telefoną, piešti ar rašyti ramas, tačiau pastarajai taip pat tiesiog ekrane. šviečiasi saulėlydis... Būtent tuo šis įrenginys skiNusivyliau ir vaizdo kame- riasi nuo standartinių išmaniųjų ros kokybe, kurią vertinčiau kaip telefonų ar planšečių – jis skirtas „gerą“, bet ne „puikią“. ne tik skambučiams, naršymui Nepaisant trūkumų, man internete, žaidimams, bet ir užpatiko telefono intuityvumas rašams. Tai sako ir jo dydis: „Gair lengvas valdymas. Tiesą sa- laxy Note“ išties primena nedikant, nustebau, kad tai paga- delę užrašų knygelę. mino „Nokia“. Ar jis vertas 1,8 Trūkumai tūkst. Lt? Šį klausimą paliksiu jums. Šiaip jau, užrašinė yra patogus dalykas, o kai gali ją visuomet turėti su savimi – tai tikras išsigelbėjimas. Tačiau testuojant „Galaxy Note“ susidūriau su labai buitiška problema: kur jį įsidėti? Tiek priekinėse, tiek galinėse džinsų kišenėse jis vos telpa, o ir sulaužyti baisu. Su savimi dažnai nešiojuosi kuprinę, bet jei laikyčiau joje, nespėčiau atsiliepti į skambučius. Taigi darau prielaidą, kad „Galaxy Note“ skirtas nešiotis tik rankinėse. Kita, smulkesnė, buitinė Skaitmeninė užrašinė problema – bendravimas teleTelefonas? Planšetinis kom- fonu. Ne, garsas puikus, bet kalpiuteris? Ne, tai – užrašinė! Taip bėti prie ausies priglaudus tokį patraukti vartotojų dėmesį ban- didelį telefoną labai jau neįprasdo kompanija „Samsung“, prista- ta. Taigi bene geriausias sprenčiusi 5,3 colio įstrižainės ekra- dimas būtų kartu nešiotis dar ir ną turintį įrenginį „Samsung laisvų rankų įrangą. Galaxy Note“ su „Android 2.3“ Vis dėlto ieškantiems universalaus telefono „Galaxy operacine sistema. Idėja puiki. Ir įrenginys Note“ gali pasirodyti patraukpuikus: spartus 1,4 GHz dviejų lus variantas. Kaina – apie branduolių procesorius, ryškus 2 tūkst. Lt.

Žmonės nežino, ko nori, kol jiems to neparodai.

VĖŽYS. Teks prisitaikyti prie taisyklių, kurias sukūrė kiti. Susiraskite panašių į save. Jūs neturite būti vienas.Šiandien puikiai seksis amatų meistrams. LIŪTAS. Likite budrus ir nesipainiokite kitų kelyje. Tikėtina, kad esate sutrikęs ar įtūžęs, bet tai dar nereiškia, kad nežinote, kas turi būti padaryta. MERGELĖ. Jei jums atrodo, kad niekas nesikeičia, tai tik todėl, kad pokyčiai yra laipsniški. Tikrai nėra reikalo pasiduoti nusivylimui. Jūs vis dar tvirtai sėdite balne, ir jūsų valanda išmuš.

OŽIARAGIS. Aukščiau galvą! Laikas įvardį „Aš“ rašyti didžiąja raide. Prisiimkite visą atsakomybę už savo veiksmus ir nesivaržykite pasididžiuoti darbais. VANDENIS. Jūs susipažinsite su kažkuo, apie ką ilgai galvojote. Tik nepamirškite, kad į pačius svarbiausius klausimus nebūna lengvų atsakymų. ŽUVYS. Tereikia trupinėlio geros valios, ir viskas dar gali susitvarkyti. Kelią įveiks einantis, o ne dejuojantis. Bendraudamas šiandien ypač pasistenkite būti mandagus ir korektiškas.

2011 GRUODŽIO 21 D., TREČIADIENIS

16 / GARSENYBĖS

Atsargiai su žodžiais!
KRISTINA MAŽEIKAITĖ KARINA ZIMINAITĖ
redakcija@15min.lt

Ši kino juosta bus staigmena“, – žada Janina Lapinskaitė, atlikusi pagrindinį vaidmenį savo vyro Algimanto Puipos filme „Miegančių drugelių tvirtovė“. Kino teatrus šis naujas lietuviškas filmas pasieks netrukus po Naujųjų – sausio 13 d.
Vakar J.Lapinskaitė svečiavosi portalo 15min.lt redakcijoje ir atsakė į skaitytojų klausimus. Pagal rašytojos Jurgos Ivanauskaitės romaną sukurtame fi lme J.Lapinskaitė vaidina moterį, kuri apsiima globoti tris iš Vokietijos grįžusias prostitutes. – Ką galite pasakyti tiems, kurie vėl maišys lietuvišką kiną su purvais, kad nuobodus, slegiantis, tamsus? – Pirmiausia, kad pamatytų filmą, ateitų ne pasiruošę kritikuoti, o pažiūrėtų į darbą, į kurį daug širdies įdėjo daugybė žmonių. Kartais, kai pasakome vienas kitam piktą žodį, nepamatuojame, kaip jis žeidžia. Noriu tikėti, kad kritikai blogą žodį sakys jį pamatavę, o ne tik todėl, kad fi lmas lietuviškas. Man yra tekę būti užsienyje, kino festivaliuose. Taip skaudu, kad kitame krante tavo darbas yra įdomesnis. Bet šįsyk nesu nusiteikusi, kad kritikai mus maišys su purvais.

J.Lapinskaitė mums daugiau pažįstama kaip filmų režisierė, o ne kaip aktorė. J.Kalinsko nuotr.

– Teko girdėti, kad „Miegančių drugelių tvirtovė“ buvo filmuojamas su pertraukomis. Dėl ko taip buvo? – Ne paslaptis, kad fi lmas yra gana brangus menas. Šis filmas buvo filmuojamas keistai. Gavome finansavimą vėlyvą rudenį, tad pradėjome fi lmuoti antrą juostos dalį, kuri yra susijusi su žiema. O kitų metų rugsėjį pradėjome fi lmuoti fi lmo pradžią. Iš dalies sunku dėl to, kad po pertraukos aktoriams sunku taip pat pasijusti. Kita vertus, laikas leido pataisyti klaidas, kurių galbūt buvo anksčiau. Tiek pasiruošimo metu, tiek filmavimų metu buvau antroji fi lmo režisierė. – Ar sudėtinga įkūnyti J.Ivanauskaitės kurtus personažus? – Negaliu pasakyti, kad esu

viena didžiausių jos kūrybos gerbėjų. J.Ivanauskaitė man labai įdomi kaip asmenybė, o kūryba įdomi buvo tiek, kiek reikalinga ekranizacijai. Kalbant apie „Miegančių drugelių tvirtovę“, jame nėra pažodinio pasakojimo to, kas buvo J.Ivanauskaitės romane. Tai būdinga visoms A.Puipos ekranizacijoms. Tačiau jos darbai buvo geras įkvėpimas kurti filmą, vaidmenis. – Romanas „Miegančių drugelių tvirtovė“ prasideda niūria apokalipsės nuojauta. Daug kur skelbiama, kad 2012 m. įvyks pasaulio pabaiga. Ką jūs apie tai manote? – Kartais galvoju, kad kiekvieno žmogaus gyvenime ta pasaulio pabaiga gali nutikti netikėtai ir ji nebūtinai susijusi su fizine mirtimi. Žmonių

Noriu tikėti, kad kritikai blogą žodį sakys fi lmą pamatavę, o ne tik todėl, kad jis lietuviškas.
gyvenime įvyksta tokie svarbūs lūžiai, skausmai ir netektys, kurie, sakoma, yra blogiau nei pasaulio pabaiga. Aš tikiu likimu ir galvoju, kad jei yra lemta, tai pasaulio pabaigai įvykti, kažką pakeisti mūsų planetoje, vadinasi, taip ir bus. Neskaičiuoju žvaigždžių, nežiūriu horoskopų, bet tikiu, kad ir mano gyvenime yra tokių vingių, kurių nenoriu žinoti, todėl neinu pas burtininkes. Man patinka netikėtumai, tad manau, jei pasaulio pabaiga įvyks, bus vis smagiau, kad ji nutiks visiems kartu.

– Ar filmavimo aikštelėje kūrybinė grupė dažnai girdi jūsų ginčus su vyru režisieriumi A.Puipa? – Filmavimų aikštelėje, ko gero, labai retai girdi. Jei reikia ginčytis, atrandame laiko ne aikštelėje. Kūrybinių ginčų buvo, bet jie nepikti. Filmavimo aikštelėje tam nėra laiko, rudens, žiemos dienos buvo labai trumpos, tad ginčydavomės iki arba po fi lmavimo. Ginčai persikeldavo į namus. Tie, kas yra dirbę kine, ar aktoriai, ar žmona ir vyras, žino, kad viskas turi būti nuspręsta iki fi lmavimo pamainos. – Ar sunku vyrui ir žmonai kartu būti ir darbe, ir namuose?

– Kartu su pragyvenom daugiau nei 30 metų. Neturėjau laimės ar nelaimės pajusti, ką reiškia gyventi su gydytoju ar fi nansininku. Aš taip pripratau, kad neįsivaizduoju, kaip gali būti kitaip. O gyventi kartu... Yra sunku, bet labai įdomu. Kuo sunkiau, tuo ilgiau kartu gyveni. Nors žmonės ir sako, kad vienas kitą myli, lengva nebūna. Mes turime sodybą, kurioje visiškai pasikeičia darbo principas. Aš raviu daržą, Algimantas skaldo malkas. Išmokau malkas skaldyti ir aš. Mūsų darbas skirtingas. Mes ne visą laiką būnam kaip du sulipę vyšniukai. Kiekvienas turime savų paslapčių.

bausmė
R.Rudokas (d.) vairuoti negalės dvejus, R.Cicėnas – ketverius metus. „15min“ nuotr.

Ramūnai teisėjų nesugraudino
Teismai nepasigailėjo bendravardžių aktorių Ramūno Rudoko ir Ramūno Cicėno. Pirmojo – apeliacija, o antrojo – prašymas skirti švelnesnę bausmę buvo atmesti.
Klaipėdos apygardos teismas galutinai patvirtino, kad R.Rudokas dvejiems metams neteko teisės vairuoti automobilį ir dar turės sumokėti 2 tūkst. Lt baudą. R.Rudokui gegužę buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas už tai, kad jis vairavo automobilį Neringoje ir sustabdytas policijos pareigūnų nesutiko pasitikrinti blaivumo, nepateikė vairuotojo pažymėjimo, kitų dokumentų. Aktorius iš pradžių teisme neigė vairavęs, tikino, kad pareigūnai galėjo suklysti sakydami, kad vairavo būtent jis. Tačiau galop prisipažino ir nuoširdžiai atsiprašė. Kitas aktorius – R.Cicėnas – vairuotojo pažymėjimą prarado ketveriems metams ir bus priverstas patuštinti piniginę 4,5 tūkst. Lt. Vilniaus apygardos teismas atmetė jo prašymą skirti švelnesnę baudą. R.Cicėnas rugsėjo viduryje, vairuodamas automobilį „Audi TT“, vienoje Vilniaus sankryžų trenkėsi į šviesoforą ir jį nuvertė. Pol ic ijos kom i s a r iate R.Cicėnui nustatytas 2,06 promilės girtumas. Maža to, aktorius nepateikė vairuotojo pažymėjimo, neturėjo transporto priemonės techninio paso, o „Audi TT“ techninė apžiūra buvo pasibaigusi.