2011 M. GRUODŽIO 19 D.

, PIRMADIENIS

VILNIUS
miestas

Nesibaigiantis kliūčių ruožas / 2
kova

Veržiami diržai stabdo statybas
Valstybės taupymo planai ir naujos krizės nuojauta Europoje labiausiai gąsdina statybų bendroves, kurios, vos pradėjusios keltis po praūžusios finansų krizės, gali būti vėl parklupdytos.
Rytoj Seimas turėtų priimti 2012-ųjų biudžetą. Seimui pateiktame ir daug aistrų sukėlusiame biudžeto projekte valstybės išlaidas siūloma sumažinti 4 proc. Vyriausybė paliko patiems ministrams nuspręsti, kaip jie mažins išlaidas. „15min“ kalbinti ministrai neslėpė, kad kitąmet statybininkams nėra ko tikėtis iš valstybės didelių užsakymų. Vidaus reikalų ir teisingumo ministrai teigė, kad pirmiausia atsisakys viešųjų pirkimų ir investicijų. Kultūros ministras mažins išlaidas statyboms, švietimo ir mokslo ministras skelbia, kad bus sustabdytos mokyklų renovacijos.

Vieni bijo, kiti – ne
Kokią įtaką tokie ketinimai turės statybų verslui? „Manau, kad taupymo planas labai rimtai, labai stipriai palies statybų sektorių. Mažės nekilnojamojo turto kainos, susitrauks rinka“, – „15min“ sakė Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos direktorius Rimas Kirdulis.

D.Kedžio dukra – tarsi daiktas / 4
veidai

Nr. 139 (1229)

Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas Robertas Dargis ramina: valstybė esą neketina atsisakyti didelių investicinių projektų. „Nemanau, kad bus taupoma mažinant Europos Sąjungos fi nansinius projektus. Tai yra ir darbo vietos, ir mokesčiai“, – „15min“ sakė R.Dargis. Anot jo, dėl sudėtingos Europos ekonominės padėties labiau nukentėti gali privačiomis lėšomis fi nansuojami statybų projektai. „Panevėžio statybos trestas“ vykdo nemažai projektų, finansuojamų valstybės lėšomis. Tarp jų – Valdovų rūmų atstatymo darbai, inžinerinių tin-

klų atnaujinimas Radviliškyje, Panevėžyje, Biržuose, Pasvalyje, prezidentūros atnaujinimo darbai. Valstybinių užsakymų vertė skaičiuojama dešimtimis milijonų litų. Tačiau įmonės generalinis direktorius Dalius Gesevičius teigia nemanąs, kad taupymas galėtų smarkiai paveikti bendrovę. „Jeigu bus mažinamos investicijos, statybų sektorių tai, aišku, palies. Bet didžioji dalis mūsų projektų yra privačių įmonių užsakymai, užsienio kompanijų užsakymai, sėkmingai dirbame kitų šalių rinkose“, – „15min“ sakė D.Gesevičius.

|

ISSN 1822-2749

|

NUKELTA /

6 psl.

Tiražas 43000 egz. (audituojamas UAB „Ernst & Young Baltic“) |

Šiuo metu nebaigtose statybose įšaldyta daugiau nei 800 mln. litų.
J.Kalinsko nuotr.

Pažintis su Vilniaus keistuoliu / 9

orai RYTOJ

PORYT

knyga 

/ vilnius

2011 gruodžio 19 d., pirmadienis 2011 gruodžio 19 d., pirmadienis

nesibaigiantis V.Kernagio natos kliūčių ruožas
k.ziminaite@15min.lt

karina ziminaitė

Vytauto Kernagio sūnus Vytautas Kernagis jaunesnysis, bičiuliai Saulius Pilinkus, Andrius Kulikauskas, Gediminas Storpirštis šeštadienį pristatė maestro dainų natų rinktinę „Vytautas Kernagis. Natos“.
Sostinės prekybos centre „Akropolis“ esančiame „Pegaso“ knygyne visi norintys galėjo pavartyti pirmąją iš trijų būsimų natų knygų. Iš viso V.Kernagis sukūrė muziką apie 120 dainų, pirmojoje knygoje „Vytautas Kernagis. Natos“ sugulė 37 dainos su natomis. „Kiekvienas, nors kartą gyvenime laikęs rankose gitarą, bandė groti Kernagį. Akordus atsirinkinėjo savaip, dažnai netiksliai, iš klausos. Šis leidinys yra pirmoji pagalba tiek pradedančiam dainuoti, groti ir kurti, tiek mažo mies-

V.Kernagis jaunesnysis kruopščiai puoselėja savo tėvo atminimą. I.Gelūno nuotr.

v.grigaliunaite@15min.lt

violeta grigaliūnaitė

telio muzikos mokytojui, tiek scenos grandui, tiek kiekvienam, kurio galvoje vis dar aidi maestro dainos. Šioje knygoje – visi žodžiai, visos natos, visi akordai tiek gitarai, tiek fortepijonui. Net neabejoju, kad ši knyga gali tapti geidžiamiausia Kalėdų dovana“, – sakė V.Kernagis jaunesnysis. Šį pirmąjį Lietuvoje leidybinį projektą, atspindintį visą V.Kernagio epochą ir

to laikmečio dainas, išleido V.Kernagio fondas, o sudarė ir parengė maestro bendražygis A.Kulikauskas. „Tai vienintelė knyga, kur vienas lietuvių autorius sudėtas į vieną rinkinį. Turbūt tik M.K.Čiurlionis jau nusipelnė tokios garbės“, – sakė A.Kulikauskas. Kiti du maestro kūrybos „Vytautas Kernagis. Natos“ tomai turėtų pasirodyti 2012aisiais.

Vilniuje gyvenantys neįgalieji nusprendė registruoti sostinės architektūros klaidas, kurias būtina taisyti, kad miestas iš kliūčių ruožo taptų patogus ir saugus kiekvienam. Anot Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentės Rasos Kavaliauskaitės, lankydamiesi viešuosiuose pastatuose neįgalieji užfiksavo, kad tik apie pusė jų pritaikyti žmonėms su negalia. Į kitus arba iš viso negalima patekti, arba patogu lankytis tik pirmame aukšte.

Vargas su poliklinikomis
„Geriau yra tuose pastatuose, kurie yra nauji, neseniai pastatyti. Juose laikomasi visų reikalavimų. Bet senuose pastatuose situacija labai bloga, pritaikymas neįgaliesiems vyksta per lėtai. Dažniausiai skundžiamasi, kad nėra lėšų“, – apgailestavo R.Kavaliauskaitė. Neįgalieji fiksavo ne tik tas vietas, kur sunku atvažiuoti vežimėliu, tačiau ir tas, kurias nepatogu pasiekti senyvo amžiaus žmonėms, lankytojams, turintiems negalią, patyrusiems traumas, nešantiems nešulius, keliaujantiems su mažais vaikais. Ypač nemaloniai nustebino gydymo ir švietimo

įstaigos. Nors situacija po truputį keičiasi, į ligonines, poliklinikas vis dar nelengva patekti turint judėjimo sunkumų. Taip pat yra ir su mokyklomis – neįgalūs vaikai neretai priversti mokytis namuose vien dėl to, kad į mokyklas negali patekti. „Renkamasi paprasčiausią variantą – mokymąsi namuose. O tai pats neefektyviausias mokymas, nevyksta socializacija“, – tvirtino R.Kavaliauskaitė.

si“ neįgaliesiems. Ten durys iš karto atsidaro, kad tik neštų žmonės daugiau nešulių, prekių. Žinoma, žvelgiant atidžiau, yra problemų – tarpai tarp lentynų per siauri, jos per aukštos“, – pastebėjo R.Kavaliauskaitė.

Namai kaip kalėjimas
Kitaip yra su viešbučiais. R.Kavaliauskaitė pripažino, kad organizuojant didesnį neįgaliųjų renginį, į kurį norima pakviesti bent 20 vežimėliuose sėdinčių užsieniečių, susiduriama su problema – apgyvendinti juos vienoje vietoje būna sunku. Tačiau didžiausias nepatogumas neįgaliesiems yra Vilniaus daugiabučiai ir gatvės. „Neretai namai neįgaliam žmogui yra savotiškas kalėjimas. O ir išėjus į lauką prasideda kliūtys – šaligatviai, borteliai. Mums kartais sako, kad kam ką nors keisti, jeigu neįgaliųjų nėra. Tačiau kaip mes galime pasirodyti, kai sąlygos tokios? Tai gali padaryti tik didvyriai“, – kalbėjo Lietuvos žmonių su negalia sąjungos vadovė.

Prekybos centrai – svetingesni
Dar viena įstaiga, kurioje negalią turintiems žmonėms itin sunku apsilankyti, yra seniūnijos. R.Kavaliauskaitė teigė nesiliaujanti stebėtis, kad būtent tose įstaigose, kurios labai reikalingos eiliniams žmonėms, tiek daug kliūčių. Visiškai kitokia situacija su prekybos centrais. Anot R.Kavaliauskaitės, jie gal ir nesiorientuoja į neįgaliųjų poreikius, bet stengiasi palengvinti vežimėlyje sėdinčių žmonių gyvenimą. „Prekybos centrai, ypač didieji, yra „draugiškiau-

orai
lietuvoje
Šiandien bus 1–4 °C šilumos, pūs stiprus vėjas, daugelyje rajonų prognozuojama šlapdriba. Ateinančią naktį daug kur šalnos iki 3 °C šalčio, tik pajūryje bus 2 °C šilumos. Rytoj dieną bus nuo 1 °C šalčio iki 3 °C šilumos, kritulių nenumatoma.

šiandien
Klaipėda

šiauliai

Šiandien Europoje
panevėžys
Atėnai

+4

+2

+2

utena

Berlynas Londonas Madridas Maskva Minskas oslas

Artimiausiomis dienomis
12-20 naktį 12-20 dieną 12-21 naktį 12-21 dieną

Kaunas

8-10 m/s Pietvakarių
vilnius

vėjas

+2

+2

Vilnius Kaunas Klaipėda

-3 -2 +2

-1 0 +3

-5 -5 -3

-2 -2 +1

+1

+17 +3 +7 +8 +1 +2 -2

Paryžius Praha ryga roma Stokholmas Talinas Varšuva

+5 +1 +3 +7 0 +2 +3

www.15min.lt /orai

interaktyvus orų žemėlapis

S.Žiūros/BFL nuotr.

Vilnius nėra draugiškas miestas neįgaliesiems. Ypač sunku patekti į poliklinikas, mokyklas, seniūnijas. Tokias išvadas padarė Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovai, aplankę 54 viešuosius sostinės pastatus.

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

VILNIUS / 3
šventės

Nei premijų, nei vakarėlio
VIOLETA GRIGALIŪNAITĖ
v.grigaliunaite @15min.lt

Niujorke pigiau nei Vilniuje
Prekių kainos Vilniaus parduotuvėse mažesnės nei Dubline, Maskvoje ir Budapešte. Bet apsipirkti Lietuvos sostinėje brangiau nei Varšuvoje, Prahoje ir Niujorke, teigiama naujame tyrime.
Kainų palyginimo paslaugas teikiantis tinklalapis pricerunner.co.uk šį mėnesį paskelbtame tyrime nurodė, kad 2009 m. pabaigoje Vilniuje tokio pat prekių krepšelio kainos buvo 8,2 proc. mažesnės už bendrą visų tirtų miestų vidurkį. Tyrimas buvo atliekamas lyginant kainas 33 pasaulio miestuose visuose žemynuose. Varšuva yra pigiausia tarp tirtų Europos miestų, ten kainos buvo 11,3 proc. mažesnės už bendrą vidurkį. Prahoje kainos buvo 9,7 proc. mažesnės už vidurkį. Mažiausios kainos, pasak šio tyrimo, buvo Indijos mieste Mumbajuje, jos 30 proc. mažesnės už bendrą vidurkį. Toliau rikiuojasi Tailando sostinė Bankokas, Kinijos miestas Šanchajus, Niujorkas, Dubajus ir San Franciskas. Niujorke kainos 16,1 proc. mažesnės už bendrą vidurkį. Brangiausia apsipirkti 2009 m. buvo Osle, kur kainos buvo 35,4 proc. didesnės už bendrą vidurkį. Pasak tyrimo autorių, buvo tiriamos 26 skirtingų prekių kainos. Pavyzdžiui, buvo lyginama, kiek skirtinguose miestuose kainuoja vienas litras pieno, vienas litras benzi-

Vilniaus savivaldybė pasipuošė kalėdinėmis dekoracijomis, tačiau darbuotojai papildomomis išmokomis Kalėdų proga nebus nudžiuginti.
Apie premijas paklaustas meras A.Zuokas buvo itin lakoniškas – apie tryliktą atlyginimą Vilniaus savivaldybėje net negalvojama. „Tiesiog neplanuojame“, – į detales nesileido meras. Nerengs savivaldybė savo darbuotojams ir kalėdinio vakarėlio. Tokį praėjusį penktadienį surengė tik darbuotojų profesinės sąjungos,

Departamentų direktorių algos savivaldybėje mažesnės net apie tūkstantį litų.
tačiau patys dalyviai už jį turėjo ir susimokėti – profsąjungų nariai truputį mažiau, joms nepriklausantys – šiek tiek daugiau.

specialistai uždirba mažiau nei kolegos iš kitų miestų savivaldybių. „Vilniaus savivaldybės darbuotojų atlyginimai daugeliu atvejų yra gerokai mažesni, negu visose kitose valstybės institucijose ir net kitose savivaldybėse, – teigė meras. – Įvertinant darbo krūvį mes mokame mažesnius darbo užmokesčius negu dauguma valstybės institucijų.“ Tiesa, pats meras neturėtų jaustis nuskriaustas, žiūrėdamas į kolegas iš kitų didžiųjų miestų. Pagal oficialius savivaldybių duomenis, Vilniaus meras trečiąjį šių metų ketvirtį per mėnesį uždirbo 5419 Lt, Kauno – 4926 Lt, Klaipėdos – 5358 Lt. Visus lenkia Šiaulių savivaldybė, savo vadovui mokanti didžiausią atlyginimą, kuris 2011 m. trečiąjį ketvirtį vidutiniškai siekė 5657 Lt.

Varšuva yra pigiausia tarp tirtų Europos miestų.
no, autobuso bilietas, konkretūs kompiuterių, muzikos grotuvų, fotoaparatų, batų modeliai, vienodu prekės ženklu pažymėtos sauskelnės, akių tušas, prezervatyvai, gaivieji gėrimai, cigaretės, to paties autoriaus to paties pavadinimo knyga bei bilietas į kiną. Taip pat pažymima, kad kiekviename mieste kiekvienos prekės kaina buvo tikrinama trijose parduotuvėse.

Atlyginimai skiriasi šimtais
Vilniaus vicemerams šiek tiek blogiau – jie uždirba keliais šimtais mažiau, negu jų kolegos iš Kauno ir Klaipėdos. Tačiau labiausiai skiriasi skyrių vedėjų ir vyriausiųjų specialistų atlyginimai. Vilniuje skyriaus vedėjas per mėnesį uždirba apie 2821 Lt, Klaipėdoje – 3880 Lt, o Kaune – net 4550 Lt. Vyriausiojo Vilniaus savivaldybės specialisto alga siekia 2349 Lt, Klaipėdos – 2540 Lt, Kauno – 3142 Lt. Vilniaus savivaldybė taip pat suskaičiavo, kad sostinėje dirbančių savivaldybės ir įvairių ministerijų tų pačių grandžių darbuotojų darbo užmokesčiai gerokai skiriasi savivaldybės k lerkų nenaudai. Tarkime, departamentų direktorių algos savivaldybėje mažesnės net apie tūkstantį litų.

Kalėdos Vilniaus savivaldybės darbuotojams nebus turtingesnės. A.Bagdono/BFL nuotr.

MAŽESNIEJI NETAUPO
Didieji miestai taupo premijų sąskaita, tuo tarpu kiti savo darbuotojus jau pamalonino.
Kauno savivaldybė nusiteikusi sunkmečiu premijomis nesišvaistyti. Klaipėdos savivaldybė savo darbuotojų kalėdinėmis premijomis pinigų irgi neketina skirti. Švęsti su kolegomis jos darbuotojai turės iš savo kišenės. Tačiau mažesniuose miestuose situacija kitokia. Žiniasklaidoje skelbta, kad Šakių rajono savivaldybės ir jai priklausančių įmonių darbuotojams jau išmokėtos premijos, iš viso apie 190 tūkst. Lt. Jonavos savivaldybė irgi ketina paskatinti savo darbuotojus – 27 savivaldybės įstaigų vadovams leista išmokėti tryliktus atlyginimus. Premijas turėtų gauti mokyklų, vaikų darželių, įvairių socialinių įstaigų vadovai.

Dirba daugiau, uždirba mažiau
Paklaustas, ar tikrai savivaldybėje nėra tokių darbuotojų, kuriuos reikėtų paskatinti, A.Zuokas tiesiai atsakyti vengė. Tik patikino, kad Vilniaus departamentų, skyrių

VYRIAUSYBĖS PASIŪLYMAS
Vyriausybė yra parengusi protokolą, kuriame rekomenduojama valstybės institucijoms nemokėti kalėdinių premijų. Tai siūloma ir savivaldybėms. Vyriausybės kanclerio Deivido Matulionio teigimu, jeigu institucijos vadinamuosiuos tryliktus atlyginimus išsimokės, kitąmet bus svarstoma, ar ne per daug pinigų joms yra skiriama.

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

4 / AKTUALIJOS

D.Kedžio dukra – tarsi daiktas
ARTŪRAS JANČYS
a.jancys @15min.lt

Dviejų žmonių nužudymu įtariamo Drąsiaus Kedžio šalininkai vėl pasiryžo trukdyti teismo sprendimui grąžinti jo ir Laimutės Stankūnaitės dukrą motinai.
Negausus, bet karingai nusiteikęs daugiausia pagyvenusių moterų būrys šeštadienį susirinko prie Kedžių ir Venckų namų Garliavoje (Kauno r.) protestuoti prieš praėjusį penktadienį Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimą grąžinti mirusio D.Kedžio dukrą motinai L.Stankūnaitei. Teis-

plakatais. Tačiau šio protesto masto nė iš tolo negalima lyginti su 2010 metų gegužės įvykiais, kai sutrukdyti teisėjo Broniaus Versackio sprendimui grąžinti mergaitę motinai susirinko minios žmonių. Bet dėl viso pikto savaitgalį Klonio gatvėje budėjo ir policijos ekipažas.

Nevykdo teismo sprendimo
Bet motina mergaitės nepamatė nei šeštadienį, nei sekmadienį. Nuolatiniai budėtojai prie Kedžių namo tvoros Klonio gatvėje ketina neleisti vežti mergaitės pas motiną ir šiandien po pietų. L.Stankūnaitė teigia, kad mergaitės atvežti į susitikimą neleido jos globėja teisėja Neringa Venckienė. Bet D.Kedžio artimieji turi kitą versiją, kodėl merga itė l i ko namuose. Viena aktyviausių D.Kedžio šalininkų judėjimo veikėja, jo teta Audronė Skučienė tvirtino, jog mergaitė pati nenori susitikti su mama. D.Kedžio artimieji tvirtino, jog mergaitę, sužinojusią, kad teks atsisveikinti su sene-

liais ir teta bei grįžti pas motiną, ištiko nervų priepuolis, jai iškviesta greitoji pagalba. Žurnalistams ir mergaitei girdint artimieji garsiai svarstė, kad L.Stankūnaitė vaiką gali išsivežti į užsienį ir net parduoti. Psichologų nuomone, tokios kalbos galėjo paveikti 7 metų vaiko psichiką, nuteikti ją prieš motiną. Vakar D.Kedžio rėmėjų „Facebook“ profi lyje pranešta, kad mergaitė ne tik kad nesutinka važiuoti pas mamą, bet ir atsisako šiandien eiti į mokyklą. Teigiama, jog nepadeda net močiutės pažadai, kad ji visą dieną bus mokykloje kartu.

D.Kedžio šalininkai vėl šeimininkauja Klonio gatvėje. E.Ovčarenko nuotr.

Tarnybos sutrikusios
Socialiniuose tinklalapiuose pasirodė D.Kedžio šalininkų skelbiamas aliarmas: atkreiptas dėmesys, kad vaikas turi būti grąžintas motinai ne vėliau kaip per 14 dienų. „Tačiau nepasakyta, jog negalima ir anksčiau. Taigi vaiką L.Stankūnaitė galės pasiimti ir per pirmąjį pasimatymą“, – rašo D.Kedžio šalininkai. Beje, sprendimą grąžinti mergaitę motinai priėmęs teismas paliko spragų, nes neaišku, kaip vyks adaptacinis periodas, per kurį vaikas bus pratinamas prie gyvenimo su mama.

Užtikrinti adaptacinio laikotarpio procesą privalo vaiko teisių apsaugos žinybos.
Teigė V.Kondratjevas. mas nurodė mergaitę motinos globai perduoti per 14 dienų, o iki tol kasdien rengti vis ilgesnius pasimatymus. Venckų ir Kedžių tvoros vėl nukabinėtos D.Kedžio kovą prieš pedofilus remiančiais

Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimu, motinai L.Stankūnaitei grąžinama mergaitė turi kasdien su ja susitikti. Numatyta, jog pirmasis susitikimas trunka dvi valandas, vėliau pasimatymai ilginami iki šešių valandų. Ne vėliau kaip per keturiolika dienų vaikas turi būti perduotas motinai. Tačiau neaišku, ar iki šiol

globėjos teises į brolio dukrą turėjusi D.Kedžio sesuo teisėja N.Venckienė tebėra vaiko globėja, ar ne. Ji nėra gavusi teismo įpareigojimo vežti mergaitę į susitikimus su motina. Kėdainių rajono apylinkės teismo teisėjas Vitalijus Kondratjevas teigė, jog užtikrinti adaptacinio laikotarpio procesą privalo vaiko teisių apsaugos žinybos. Tačiau penktadie-

nį vaikų teisių prižiūrėtojai dar nežinojo, kur gyvens D.Kedžio dukra, kaip užtikrinti vaiko pasimatymus su motina. „Kadangi abi, L.Stankūnaitė ir jos dukra, yra valstybės saugomi asmenys, pasimatymų grafi ką reikės derinti su Policijos departamentu“, – sakė Kauno rajono vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Janina Dabašinskienė.

Potvynis pamaryje virsta stichija
Vanduo pamaryje vienur slūgsta, kitur įgauna pagreitį. Ties Priekule vakar vanduo smarkiai pakilo ir viršijo stichinę ribą.
Pasak Šilutės rajono Civilinės saugos skyriaus vedėjo Romualdo Renčeliausko, per parą padėtis pamaryje pasikeitė. Ties Priekule vanduo vakar siekė 568 cm, o stichinė riba – 560 cm. „Per parą vanduo pakilo 16 cm. Ties Lankupiais – 15 cm“, – sakė vedėjas. Jau šeštadienį vanduo buvo apsėmęs Priekulės poilsio parką, dalį stadiono. Vakar vanduo apėmė dar didesnę teritoriją, tačiau miesteliui kol kas grėsmės nėra. Šilutės regione vakar buvo apsemta apie 5 km kelių. Nebepravažiuojamas kelias Priekulė–Sakučiai–Ventė, čia vanduo siekia apie 30 cm. Panaši padėtis ir kelyje Rusnė–Galzdonai–Plaškiai. Taip pat nepravažiuojamas kelias Sausgalviai–Žalgiriai. Gyventojams kol kas pagalbos neprireikė, į namus jie gali parvykti kitu keliu. Ties Sakučiais vanduo vakar jau veržėsi po pylimo viršų, o ties Petkelių kaimu einančiame magistraliniame kanale esantis pylimas jau buvo išlaužtas. Anot vietinių gyventojų, kai kur žvyrkeliai jau tampa nebepravažiuojami, įveikiami tik traktoriais. Kitose regiono vietose Minija ramesnė. Ties Kartena vanduo per parą nuslūgo 17 cm.

www.ikrauk.lt

R.Žalgevičiaus nuotr.

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

AKTUALIJOS / 5
politika

Prabanga drumsčia kairiųjų protus
LIEPA ŽELNIENĖ
l.zelniene @15min.lt

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) taryba nutarė, kad partijos frakcija Seime konservatorių inicijuotiems „prabangos mokesčiams“ nepritars, nepaisant to, kad pati padėjo tokius projektus parengti.
Socialdemokratų pirmininkas Algirdas Butkevičius įstatymų projektus išvadino „šlamštu“, neatsižvelgdamas į tai, kad socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis pasirašė šiuos projektus registruojant Seime. Be to, Seimui balsuojant dėl įstatymų, kuriais apmokestinami indėliai, nekilnojamasis turtas bei automobiliai, dauguma tuo metu Seimo posėdžių salėje buvusių socialdemokratų pasisakė „už“. „Tie projektai paruošti neatsakingai, atmestinai ir to-

kiems įstatymo projektams negalima pritarti vien dėl turinio ir formos. (...) Įsivėlėme į tokią bereikalingą politinę kovą, kuri mums, kaip socialdemokratams, neduoda jokios naudos“, – partiečiams kalbėjo A.Butkevičius, po pateikimo Seime pats balsavęs už šiuos projektus. Jis teigė, kad socialdemokratai ir toliau pasisako už prabangos apmokestinimą, tačiau Seimo svarstomi įstatymų projektai esą netinkami. „Ar dėl to, kad programoje turime įsirašę, turime priimti šlamštą, dėl kurio paskui gali būti labai daug problemų, emocijų ir praktiškai net neįmanoma įgyvendinti?“ – klausė A.Butkevičius.

IKI RINKIMŲ VALDŽIOS NEVERS
Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pripažįsta, kad jau ruošiasi 2012 metų Seimo rinkimams, o per likusius dešimtį mėnesių iki jų Vyriausybės versti nežada.
Skaitydamas pranešimą „Dėl LSDP strategijos ir taktikos rengiantis 2012 metų LR Seimo rinkimams“ socialdemokratų lyderis A.Butkevičius smarkiai sukritikavo premjero Andriaus Kubiliaus vadovaujamą Vyriausybę, tačiau nuoširdžiai pripažino: socialdemokratai apie valdžios perėmimą iki rinkimų nė nemano. Pasak jo, dabartinė valdančioji koalicija padarė didžiulę klaidą neatsižvelgdama į žmonių nuomonę, neplanuodama strategiškai bei sukurdama arogantiškos ir ignoruojančios valdžios įvaizdį. Šeštadienio tarybos posėdyje LSDP patvirtino preliminarią rinkimų programą, pavadintą „Svarbiausia – žmogus!“. Seimo rinkimams besirengiantys opoziciniai socialdemokratai savo rinkimų programoje ekonomiką žada gaivinti įkurdami 10 tūkst. naujų „technologinių“ darbo vietų, skatindami „žaliąją ekonomiką ir žaliąją energetiką“, didindami minimalų darbo užmokestį iki 1000 Lt, atšaukdami „žalingus konservatorių sprendimus“ dėl pensijų ir algų sumažinimo.

A.Butkevičius į premjero kėdę norėtų atsisėsti tik po Seimo rinkimų. BFL nuotr.

Siūlė taisyti, o ne priešintis
Tačiau ne visi partijos kolegos pritarė LSDP pirmininko pozicijai. Pasak Seimo narių V.P.Andriukaičio ir Algirdo Syso, dabar yra puiki proga priim-

ti „bent kažkokius“ mokesčius numatančius įstatymus, kuriuos būtų galima taisyti. „Už ką mus kala? Už tai, kad mes buvome valdžioje ir to nepadarėme. Kas yra svarbiau: autorystė ar rezultatas?“ – klausė A.Sysas. Pats prie šiomis dienomis Seime svarstomų įstatymų rengimo prisidėjęs V.P.Andriukaitis

sakė, kad, atmesdami šiuos projektus, socialdemokratai elgtųsi neatsakingai. „Sutariame, įvedame po šešių mėnesių, kad būtų pereinamasis laikotarpis. Patobuliname, pataisome, padarome, kaip turi būti, bet socialdemokratai yra už teisingesnę mokesčių sistemą. (...) Išeikime su pasiūlymais, kaip dera

mums. Kaip dera atsakingiems žmonėms. Lietuvos padėtis labai sudėtinga. Turtingieji tikrai gali mokėti daugiau“, – kalbėjo V.P.Andriukaitis. Tačiau jo pasisakymas par-

tijos kolegų neįtikino: Seime esantys socialdemokratai partijos tarybos įpareigoti antradienį vyksiančiame įstatymų svarstyme prabangos mokesčių įvedimui nepritarti.

Tautininkai vėl susibūrė į partiją
Prieš trejus metus su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD) susijungę tautininkai šeštadienį atkūrė Tautininkų sąjungą. Jos pirmininku išrinktas parlamentaras Gintaras Songaila (nuotr.).
Šeštadienį vykusiame partijos suvažiavime taip pat buvo išrinkta partijos taryba, patvirtinta partijos programa, įstatai. Partijos pirmininko rinkimuose dalyvavo ir buvęs Lietuvos centro partijos narys Julius Panka. Pastarasis yra Kovo 11-osios eitynes Vilniaus centre rengiančios Lietuvos tautinio jaunimo sąjungos vadovas. Kiek vėliau suvažiavime J.Panka buvo išrinktas partijos vadovu tapusio G.Songailos pavaduotoju. Tautininkų sąjungos pirmininko pavaduotojais taip pat išrinkti parlamentaras Kazimieras Uoka ir menotyrininkas Valentinas Gylys. Atkurta Tautininkų sąjunga savo tikslu kelia „grąžinti tautiškąsias vertybes į Lietuvos politiką ir telkti platų politinį frontą, skatinti nacionalinį bendradarbiavimą tautos ir valstybės stiprinimo, ekonomikos gaivinimo linkme“. Anot G.Songailos, tautininkai sąmoningai pasirinBFL nuotr.

ko laiką savo partiją atkurti tą pačią dieną, kai prieš 85 metus 1926 m. gruodžio 17 d. tautininkas Antanas Smetona kariniu perversmu perėmė valdžią iš tuometinio prezidento valstiečio liaudininko Kazio Griniaus. Anot tautininkų pranešimo, 2008 m. Tautininkų sąjunga susijungė su TS-LKD, tikėdamasi, kad jungtinėje partijoje nacionaliniai interesai bus ginami veiksmingiau. Tačiau Kovo 11-osios Akto signataro Leono Milčiaus teigimu, „tautinės vertybės ne tik neįgijo reikalingos dirvos, bet priešingai, daugeliu atveju tapo prislopintos, izoliuotos“. Teigiama, kad atkuriamoje sąjungoje dalyvauja daugiau kaip trys ketvirtadaliai buvusios TS-LKD Tautininkų frakcijos narių, tarp jų – Klemas Inta, K.Uoka, buvęs socialdemokratas Audrius Rudys, L.Milčius, G.Songaila.

349,-

189,- GERIAUSI 79,KALĖDINIAI PASIŪLYMAI DIA PAVLO
AVALYNĖS PARDUOTUVĖSE

129,-

Justiniškių g. 91 (PC „Norfa“, cokolinis aukštas) Ukmergės g. 369 (PPC „Big“, antrasis aukštas)

www.kokybiskibatai.lt

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

6 / TEMA

Veržiami diržai stabdo statybas
JURGITA LAPIENYTĖ
j.lapienyte @15min.lt

20
Tiek naujų daugiabučių šiemet statoma Vilniuje.
ser v uota, bet iš t iesų t iesiog nutraukta ir palikta“, – sakė A.Šeštakauskas. Valstybės ir privačiomis lėšomis finansuojamų stat ybų merdėjimą pastebi ir R.Kirdulis: „Rinka yra gana problemiška. Miestuose ir miesteliuose yra užšalusių projektų ir su jais nieko nevyksta arba vyksta kai kurių objektų varžy t ynės. Vizualiai objektai atrodo gerai, tačiau yra praskolinti, dažnai įkeisti bankams.“ Jo teigimu, privačios bendrovės

Atkelta iš 1 psl.

Prognozuojama, kad kitąmet statybininkų algos vėl gali pradėti mažėti. BFL nuotr.

Stato valstybė
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Adakro Šeštakausko teigimu, apie 80 proc. statybų Lietuvoje dabar vykdomos valstybės ir Europos Sąjungos (ES) lėšomis. Privačios iniciatyvos pastaraisiais metais yra smarkiai sumenkusios. Anot A.Šeštakausko, jau dabar įvairių užkonservuotų objektų yra maždaug už 0,8 mlrd. Lt. Jo manymu, artimiausiu metu šie projektai nepajudės iš mirties taško. „Yra 29 lapų projek t ų sąrašas, kurių statyba, norėčiau sa k y t i, y ra užkon-

stato tik siekdamos išgyventi. „Privačių asmenų lėšų statybose buvo minimaliai. Vyko

tik pavienės asmeninės statybos. Buvo statomi tokie statiniai, kurie buvo reikalingi

įmonėms išgyventi, išlaikyti darbuotojų skaičių“, – sakė R.Kirdulis. Visgi daugiabučių namų statybose šioks toks pagyvėjimas jaučiamas – šiemet sostinėje statoma 20 naujų daugiabučių, tuo tarpu pernai statybų apimtys buvo perpus mažesnės, o 2009 m. buvo pradėtos vos vieno daugiabučio statybos. „Šioks toks atsigavimas yra. Tačiau tik Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, kituose miestuose beveik nestatoma. Tai yra susiję su tuo, kad nauja sta-

R.Kirdulio teigimu, statybų sektoriui jau dabar taip blogai, kad labiau jį nuskriausti vargu ar įmanoma. „Didžioji dalis įmonių vos suduria galą su galu, žmonės santykinai mažai uždirba. Kažin ar gali būti daug blogiau nei dabar, kai daugelis bando išgyventi pasitelkdami visą fantaziją“, – mano nekilnojamojo turto ekspertas.

Būstas šiek tiek pigs
R.Kirdulio teigimu, dėl besitęsiančio statybų sektoriaus sąstingio gali mažėti nekilnojamojo turto kainos. Eksperto manymu, būstas kitąmet gali pigti keliais procentais. Nek ilnojamojo turto bendrovės „Oberhaus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas S.Vagonis teigia, kad būstą, ypač naują, gyventojai perka vangiai. „Rinkoje dominuoja pigesnis būstas, kurio kaina dažniausiai neviršija kelių šimtų tūkstančių litų. Žmonės perka ne tą, ką nori, bet tą, ką gali įpirkti“, – „15min“ sakė S.Vagonis.

Šioks toks atsigavimas yra. Tačiau tik Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, kituose miestuose beveik nestatoma.
Sakė S.Vagonis. tyba yra šiek tiek brangesnis produktas negu sena statyba, ir kuo mažesnė perkamoji galia tam tikrame mieste, tuo sunkiau parduoti“, – sakė Nekilnojamojo turto bendrovės „Oberhaus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis. Jo teigimu, kiek daugiau statoma individualių namų: „Mat yt, atpigus žemei, atpigus stat ybų sąnaudoms, žmonės šiek tiek noriau statosi namus.“

Blogiau jau nebūna?
Pasak A.Šeštakausko, jei kitąmet valstybė skirs žymiai mažiau lėšų statyboms, gali smarkiai sumažėti ir statybininkų algos. R.Kirdulis taip pat prognozuoja, kad artimiausiu metu statybininkai gali nesitikėti geresnio gyvenimo. „Statybininkų pajamos kitąmet jau tikrai neaugs. Tokia krizinė padėtis tęsis dar mažiausiai metus“, – prognozavo jis.
Tomas Balžekas Generalinis direktorius t.balzekas@15min.lt Raimundas Celencevičius Redaktorius r.celencevicius@15min.lt
Redakcija Vilniuje Tel. (8-5) 210 5896 Faks. (8-5) 210 58 97 redakcija@15min.lt A.Goštauto 40 B, 01112, Vilnius Kauno biuras Tel. (8-37) 243 000 Faks. (8-37) 207 887 kaunas@15min.lt Kęstučio g. 58, 44305, Kaunas Klaipėdos biuras Tel. (8-46) 257 900 Faks. (8-46) 257 800 klaipeda@15min.lt S.Daukanto g. 2, 92235, Klaipėda Reklama Tel. Vilniuje (8-5) 210 5895 Tel. Kaune (8-37) 207 886 Tel. Klaipėdoje (8-46) 257 800 reklama@15min.lt skelbimai@15min.lt Leidėjas: UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt www.15min.lt

A.ŠEŠTAKAUSKAS
Yra 29 lapų projektų sąrašas, kurių statyba, norėčiau sakyti, yra užkonservuota, bet iš tiesų tiesiog nutraukta ir palikta.

TIRAŽAS – 43 000. ISSN 1822-2749.
Platinamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas.

$

Taip laikraštyje žymimi užsakomieji straipsniai

Asta Cibienė Dienos redaktorė a.cibiene@15min.lt

„15min” – pirmasis nemokamas laikraštis Lietuvoje, kurio tiražą kas ketvirtį audituoja UAB „Ernst & Young Baltic“.

215 100 nuolatinių skaitytojų per dieną
„TNS LT“, Nacionalinis skaitytojų tyrimas, 2011 m. vasara

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

/
iš arti
Tuberkuliozė nustatoma iš skreplių tyrimo. I.Gelūno nuotr.

trumpai
Pavojingi traškučiai

Tuberkuliozės spąstuose
LINA BALSYTĖ
l.balsyte @15min.lt

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pradėjo skubų tyrimą dėl nesaugių lenkiškų bulvių traškučių. Slovakijos specialistai pranešė, kad patikrinus aitriųjų paprikų ir žaliųjų citrinų skonio bulvių traškučius (gamintojas „Frito Lay Poland Sp.z.o.o.“), nustatytas didžiausią leistiną koncentraciją viršijantis alergeno – sulfito dioksino – kiekis. Nustatyta, kad į Lietuvą buvo atvežtos 168 pakuotės (po 77 g) šių bulvių traškučių. Jas įsakyta surinkti iš parduotuvių ir sunaikinti.

Skiepija nemokamai

Lietuvoje įprasta manyti, kad tuberkuliozė – asocialių žmonių liga. Tačiau specialistai pažymi, kad nuo tuberkuliozės neapsaugotas nė vienas – ja susirgti gali kiekvienas, kuris kvėpuoja. Be to, tuberkuliozės bakterijos tampa vis pavojingesnės.
„Žmonės mano, kad tuberkulioze serga asocialiai ar skurdžiai gyvenantys žmonės, kad tai paveldima, neišgydoma liga, – kalbėjo Respublikinės tuberkuliozės ir infekcinių ligų ligoninės gydytoja dr. Edita Davidavičienė. – Yra ir tikinčiųjų, kad tuberkuliozę galima išgydyti vartojant barsuko taukus. Visa tai mitai.“

rinę nervų sistemą, raumenis, kaulų čiulpus ir limfi nę sistemą. „Šiai ligai būdingi simptomai – kosulys, ilgiau nei tris savaites trunkantis skrepliavimasis, apetito stoka, nuovargis, dusulys ir kt. – aiškino dr. E.Davidavičienė. – Panašūs simptomai gali pasireikšti sergant ir kitomis ligomis, todėl ligonį apžiūrėjęs gydytojas turi atlikti tyrimus, kurie padėtų diagnozuoti tuberkuliozę.“ Paprasčiausias tyrimas – skreplių ištyrimas dėl tuberkuliozės mikobakterijų. Diagnozavus tuberkuliozę, ligonis turi būti greitai izoliuotas ir gydomas, nes epidemiologiškai yra pavojingas visuomenei.

atsirado tuberkuliozės sukėlėjų padermės, atsparios vaistams nuo tuberkuliozės, – sakė E.Davidavičienė. – Vaistams atspari tuberkuliozė atsirado dėl netinkamai vartojamų vaistų, gydymo režimo nesilaikymo, nutraukto gydymo. Tokiu atveju tuberkuliozės gydymas gali užtrukti 9–36 mėnesius.“ Gydytoja taip pat pabrėžė, kad skiepai nuo tuberkuliozės nėra 100 proc. efektyvūs, taigi visiškai nuo ligos neapsaugo.

KAIP APSISAUGOTI

Infekcija plinta oru
Pagrindinis šios infekcinės ligos šaltinis – atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus, kuris čiaudėdamas, kalbėdamas ar juokdamasis į aplinką išskiria tuberkuliozės mikobakterijas. Tačiau Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila pažymėjo, kad visuomenėje egzistuoja ne vienas klaidingas mitas apie šią ligą. „Vienas iš mitų – tuberkulioze užsikrečiama viešoje vietoje. Iš tiesų oro lašeliniu būdu tuberkulioze galime užsikrėsti ir miegamajame, namuose“, – kalbėjo E.Danila. Profesorius aiškino, kad tuberkuliozės mikobakterijai patekus į žmogaus organizmą galimi keli variantai. 90 proc. atvejų organizmas, esant palankioms sąlygoms, susitvarko su tuberkuliozės mikobakterija ir ją iš savęs išstumia. Tačiau gali nutikti ir kitaip. „Maždaug 5 proc. atvejų žmogaus organizmas su bakterija nesusitvarko ir ji pradeda plisti. Dar 5 proc. atvejų bakterija laukia dienos „x“, kai žmogus pradeda per daug dirbti, nemiegoti, nevalgyti, išgyvena nelaimingą meilę ir pan. Tuomet tuberkuliozė reaktyvuojasi. Tai reiškia, kad žmogus ne iš naujo užsikrečia tuberkulioze, bet kad užmigusios bakterijos prabunda ir toliau plinta po plaučius, o sunkesniais atvejais – po kitus organus ir sistemas“, – pasakojo prof. E.Danila.

Tuberkuliozės atvejų padažnėjimą lemia įvairios priežastys, tarp kurių – prasta mityba, nedarbas, skurdas, alkoholizmas, migracija ir kt.
„Žmonės per daug dirba, prastai maitinasi, todėl ši liga niekur nedingsta, – sakė prof. E.Danila. – Tuberkuliozė neišnyko ir tendencijos rodo, kad artimiausiu metu ši liga niekur nedings. Ja gali susirgti tiek jaunas, tiek senas, tiek turtingas, tiek vargingai gyvenantis žmogus.“ Specialistai vieningai sutaria – kovojant su tuberkuliozės plitimu, taip pat norint stabilizuoti bei sumažinti sergamumą šia liga, labai svarbu anksti įtarti tuberkuliozę.„Todėl žmonės turėtų ne tik rasti laiko savo poilsiui, tinkamai maitintis, nepersitempti, bet ir nebijoti periodinių pasitikrinimų“, – pažymėjo prof. E.Danila. Bet atvira tuberkuliozės forma sergantys asocialūs asmenys dažnai nesilaiko gydymo režimo. Kadangi priversti išsigydyti tuberkuliozės niekas neturi teisės, šie žmonės tampa infekcinės ligos šaltiniu.

Sergančiųjų po truputį mažėja
Tuberkuliozė vis dar yra viena iš labiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje, nuo jos kasmet miršta daugiausia žmonių. Per pastaruosius keturis dešimtmečius išsivysčiusiose šalyse pakilus gyvenimo lygiui, pradėjus taikyti efektyvius vaistus nuo tuberkuliozės, sukūrus medicininę ir socialinę sistemą sergamumas tuberkulioze sumažėjo. Tačiau Rytų Europoje jis vis dar išlieka didelis. Lietuva ne išimtis. Ji priskiriama prie valstybių, kur sergamumas tuberkulioze vidutinis, t.y. 100 tūkst. gyventojų tenka 25–100 tuberkuliozės atvejų. Tačiau šalies g ydytojai džiaugiasi, kad padėtis, nors ir po truputį, bet gerėja. Antai 1998 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 2 826 tuberkuliozės atvejai, 2002-aisiais – 2 097, 2008-aisiais – 1 892, o 2010-aisiais – 1 573 atvejai.

Per spalį ir lapkritį panaudota trys ketvirtadaliai valstybės lėšomis nupirktų vakcinos nuo gripo dozių – paskiepyta daugiau kaip 76 tūkst. žmonių. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro teigimu, šiemet skiepijimosi nuo gripo aktyvumas – panašus kaip pernai. Iš viso šiemet valstybės lėšomis nupirkta 100 tūkst. dozių Prancūzijoje pagamintos gripo vakcinos. Ji įstaigas, pateikusias paraiškas šiai vakcinai gauti (poliklinikas, ligonines bei globos ir slaugos namus), pasiekė spalio viduryje. Nemokama gripo vakcina skirta rizikos grupėms: 65-erių ir vyresniems žmonėms, taip pat sergantiems lėtinėmis ligomis, dirbantiems dažnai žmonių lankomose vietose, bei asmenims, gyvenantiems socialinėse globos įstaigose, nėščiosioms.

Skalbikliai – be fosforo

LABAI PAVOJINGA

E.DAVIDAVIČIENĖ
Pastaruoju metu susiduriama su sudėtinga problema – atsirado tuberkuliozės sukėlėjų padermės, atsparios vaistams nuo tuberkuliozės. Tokiu atveju ligos gydymas gali užtrukti 9–36 mėnesius.

Tampa atspari vaistams
Vartojant vaistus nuo tuberkuliozės ligą galima išgydyti per šešis mėnesius. Tačiau gydytoja E.Davidavičienė pabrėžė, kad gydymo trukmė priklauso nuo tuberkuliozės mikobakterijų jautrumo vaistams. „Pastaruoju metu susiduriama su sudėtinga problema –

Simptomai ir tyrimai
Ligą sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Tuberkuliozė pažeidžia ne tik žmogaus plaučius, bet ir kaulus, sąnarius, šlapimo takus, cent-

Pasaulyje nuo tuberkuliozės kasmet miršta apie 2 mln. žmonių. Kiekvienais metais pasaulyje užregistruojama apie 9 mln. naujų susirgimo atvejų. Visose šalyse egzistuoja vaistams atspari tuberkuliozės forma. Tuberkuliozė nusineša daugiausia jaunų žmonių gyvybių nei bet kuri kita infekcinė liga. Kas minutę nuo tuberkuliozės miršta du vaikai. 9 proc. 15–44 metų mergaičių ir moterų mirčių priežastis – tuberkuliozė.

Skalbimo milteliai ir indų plovikliai ateityje turės būti be fosforo. Taip nusprendė Europos Parlamentas. Nuo 2013 m. birželio standartinėje skalbimo miltelių dozėje negalės būti daugiau kaip 0,5 g fosforo. Parlamentui primygtinai reikalaujant, taip pat numatyta, kad nuo 2017 m. sausio 1 d. fosforo kiekis standartinėje indų ploviklio dozėje negalės viršyti 0,3 g. Kai kurios ES šalys jau riboja fosforo kiekį skalbikliuose, tačiau Lietuva yra viena iš tų šalių, kuriose parduodamuose plovikliuose ir skalbikliuose leidžiamas didžiausias fosforo kiekis.

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

8 / SKELBIMAI
Siūlo darbą
Besiplečiančių kepyklėlių tinklui reikalingos konditerės- kepėjos. Turintiems patirtį, siūlome gerą, laiku mokamą atlyginimą. Tel. 8 650 54827. Gamyboje ieškoma darbuotoja darbui su stiklu. Apmokome. Atlyginimas priklauso nuo rezultatų. CV siųsti el.p. recruit@ jpmanufactory.lt. Tel. 8 5 249 6847. Įmonė prekiaujanti šventinėmis prekėmis gruodžio mėn. priims į darbą pardavėjas (-jus). Vilnius, el.p. vilnius@raketa. lt, tel.: 8 652 24211, 8 611 37899. Įmonė, turinti socialinės įmonės statusą, UAB„Socialinė integracija“ ieško valytojų. Pirmenybė teikiama kandidatams, turintiems dalinį darbingumą. Tel. 8 5 249 0987, Gabijos g. 30, Vilnius. Kavinė „Break Point“ Vilniuje ieško iniciatyvių ir jaunatviškų padavėjų. Savo CV siųskite ir daugiau informaijos teiraukitės Vilnius@breakpoint.lt. Kepyklėlei - kavinei reikalinga pardavėja - kasininkė. Būtina patirtis, darbas su kasos aparatu, malonus ir greitas pirkėjų aptarnavimas. Tel. 8 650 54827. Nedideliai siuvimo įmonei reikalingos siuvėjos - overlokininkės trikotažui. Vilnius, tel. 8 603 29997. Padėsime greitai įsidarbinti. Turime daug laisvų darbo vietų. Kalvarijų g. 124, 2 kab., II a. Vilnius, tel.: 8 5 276 0908, 8 686 99136. Picerijai reikalinga indų plovėja. Tel. 8 609 96637. Siūlome darbą autošaltkalviams ir autoelektrikams. Pageidautina turintys patirties vilkikų remonte. Galime suteikti gyvenamą plotą. Tel. 8 687 44299. Siūlome darbą valytojoms. Pirmenybė teikiama turinčioms negalią. Darbas Vilniaus senamiestyje. Tel.: 865244482, 2479837. Sunkvežimių servisui reikalingi autošaltkalviai. Patirtis būtų privalumas. Tel. 8 620 88851. Tarptautinė krovinių pervežimo įmonė siūlo darbą C, E kategorijos vairuotojams. Važiavimo kryptys: Vakarų Europa - Rusija. Tel.: 8 687 37777, 8 5 279 3379. UAB „OYLA” reikalinga pavyzdžių siuvėja turinti patirtį. Vytenio g. 50, Vilnius. Tel.: 8 675 81146, 8 652 02805. UAB„Starjobs“ terminuotam ir nuolatiniam darbui Vilniuje ieško kasininkų-pardavėjų, pagalbinių darbuotojų gamyboje, krovėjų, markiruotojų (darbo patirtis būtina). Skambinti tel. 8 682 26674 (I-V nuo 9.00 iki 17.00 val.). Valymo įmonė UAB „BSS grupė“ priims į darbą valytoją ir kiemsargį. Darbo vieta Bokšto g., Vilniaus centre. Pirmenybę teikiame kandidatams su 35-55 proc. darbingumu. Tel. 8 656 70176. Darbas NAFTOS PLATFORMOSE!!! Renkami: STEWARD/ESS, COOKS. Reikalavimai: patirtis/ sertifikatai HUET,BOSIET/gera anglų kalba. CV siųsti: naftosplatformos@gmail.com Tel. 8 656 77004. Pasiūlymas patrauklioms merginoms, norinčioms šokti bei puikiai užsidirbti Vilniuje. Darbas neintymus. Grafikas suderinamas su studijomis ar kitu užsiėmimu. Ankstesnė patirtis - privalumas. Parašyk mums el.p. cv@medusaclub. lt (su nuoroda„šokėja“ ir pageidautina su nuotrauka) arba tiesiog paskambink tel. 8 655 22150. KVIEČIAME DRĄSIAS MERGINAS! Reikalinga pardavėja–kasininkė visam etatui darbui „Valentino“ ledainėje Vilniuje, PPC„Panorama“. Darbo grafikas: darbo dienomis nuo I-V nuo 9.00 iki 18.00, VI-VII – laisva. CV siųsti el. p. info@valentinoledai. lt, arba teirautis darbo dienomis nuo 9.00 val. iki 18.00 val. Tel. 8 652 10001. Reikalinga padavėjos visam ir 0,5 etato itališkame restorane picerijoje „Pomodoro“. CV siųsti el. p. info@ pomodoro.lt, arba teirautis darbo dienomis nuo 9.00 val. iki 18.00 val. Tel. 8 652 10001. Reikalingas picų kepėjas (-a), virėjo padejėjas (-a) visam etatui. Reikalingas picų kepėjas (-a), virėjo padėjėjas (-a) visam etatui itališkame restorane - picerijoje „Pomodoro“. Darbo grafikas slenkantis: 3 darbo dienos, 3 laisvos ir t.t. CV siųsti el. p. info@pomodoro.lt, arba teirautis darbo dienomis nuo 9.00 val. iki 18.00 val. Tel. 8 652 10001. UAB „REFRA“ šaldymo įrangos surinkimo cechui nuolatiniam darbui reikalingi lituotojai – surinkėjai. Reikalavimai – kvalifikacija, atsakingas požiūris į darbą, savarankiškumas. Tel. 8 662 41319 (Miroslav) arba adresu Dariaus ir Girėno g. 173, Vilnius. Reikalingos žavios, drąsios, mėgstančios bendrauti padavėjos dirbti apsinuoginusios (top – less). Siūlome saugų, linksmą ir įdomų darbą draugiškame ir jauname kolektyve bei solidų vakarietišką uždarbį. Palankus grafikas studentėms. Mielai mokysime Jus šio darbo įgūdžių. AKCENTUOJAME - DARBAS NEINTYMUS! CV siųsti el.p. oldtaun@aiva.lt, arba skambinkite tel.: 8 699 78811, 8 5 212 1349. Reikalingi vairavimo mokymo instruktoriai, turintys instruktoriaus pažymėjimą (B, C, CE, D kat.), Vilnius. Tel. 8 612 54600.

Mokslas
Vairavimo mokykla „DRAIVERIS“ A1, A, B, C, CE, D kat. C ir CE kat. vairuotojų profesinis mokymas. Kalvarijų g. 143 – 313, tel.: 8 5 2700105, 8 640 26689. Švitrigailos g. 3, tel.: 8 5 2127394, 8 652 84426. Vilnius. El.p. info@draiveris.lt, www.draiveris.lt. TAIKOME NUOLAIDAS! Dovanokite žinias! „Excel“ kursai pažengusiesiems (finansininkams, buhalteriams ir vadybininkams). Artimiausia grupė – sausio 25 d. Informacija www.countline.lt ir tel. 8 5 263 9922. Vilniaus„Rasos“ specialioji mokykla priima mokytis 7-21 metų vaikus, turinčius protinę negalią. Mokykla suteikia specialųjį pagrindinį išsilavinimą. Mokiniams skiriamas bendrabutis ir nemokamas maitinimas 4 kartus per dieną. Vilnius, Vitebsko g. 19, tel. 8 5 2610980.

Statyba, remonto darbai
Firma„Brenita“. Remontuojame vonias Jūsų namuose. Pensininkams nuolaidos. Garantija. Tel.: 8 5 237 3335, 8 672 16677. Vidaus durys: pušinės, faneruotos, laminuotos. Pigiai. Montavimas ir pristatymas per 3 d. www.duryspigiau.lt. Tel. 8 652 92016. Vonių restauravimas Jūsų namuose. Taikome nuolaidas, garantiją. 18 metų patirtis. Tel.: 8 5 242 2383, 8 688 29271. Balkonų, terasų stiklinimas stumdomomis aliuminio konstrukcijomis. Plastikiniai langai, roletai, žaliuzės, Švitrigailos g. 7, el.p. info@sistemax.lt. Tel.: 8 600 23883, 8 6305596, www.sistemax.lt. Pastatų projektavimas, teritorijų planavimas. Techninių projektų, detalių planų rengimas ir derinimas. Tel. 8 684 30306, www.architektugildija.lt. Remontuojame ir reguliuojame plastikinius langus. Langai su vertikaliomis orlaidėmis. 6-jų kamerų 90 mm pločio profilis. Šarvuotos durys. www.langius.lt. Tel.: 8 5 2310 303, 8 650 47129.

Kita
Privatūs senelių namai Nemenčinėje priims gyventojus, kuriems reikalinga slauga ir globa. Tel. 8 656 81050.

Nekilnojamasis turtas
NAMŲ IR SODO NAMELIŲ PRIDAVIMAS VALSTYBINEI KOMISIJAI, PASTATŲ KADASTRINIAI MATAVIMAI (INVENTORIZACIJA), TECHNINĖ PRIEŽIŪRA. TEL. 8 600 20022. Parduodamas 2 k. butas Brolių g. (39 kv.m, patogumai, izol. kamb, 75 000 Lt), Vilnius. Tel.: 8 5 279 5827, 8 643 03359. Parduodamas 2 k. butas Justiniškėse (1991 m, monolitinis, stiklo paketai, lodžija, 140 000 Lt), Vilnius. Tel.: 8 655 00583, 8 5 279 0428. Parduodamas 2 k. butas Karoliniškėse (viskas arti, atlaisvintas, ekonomiškas, 125 000 Lt), Vilnius. Tel.: 8 5 279 0428, 8 655 00583. Parduodu 1 k. butą Šaltkalvių g. (20,7 kv.m, 5/9, suremontuotas, įstikl. balkonas, 73 000 Lt), Vilnius. Tel. 8 687 89872. Parduodu 1 k. butą bendrabutyje Parko g. (16,6 kv.m, 2/5, patogumai, tvarkingas, 51 000 Lt), Vilnius. Tel. 8 687 89872. Parduodu 1 k.b. Antakalnyje, Žolyno g. (II/5, 23 kv.m, centr. šild., kaina 42 000 Lt). Tel. 8 605 05818. Parduodu 2 k. butą bendrabutyje Aukštuosiuose Paneriuose (34 kv.m, 1/5, dujos, patogumai, 60 000 Lt), Vilnius. Tel. 8 687 89872. Parduodu 2 k. butą Naujojoje Vilniuje (47 kv.m, mūr.n, nauja santechnika, 119 000 Lt), Vilnius. Tel.: 8 5 279 5827, 8 643 03359. Parduodu 3 k. buta Fabijoniškėse, Žadeikos g. (1/10, 62 kv.m, 147 000 Lt), Vilnius. Tel. 8 645 38011. Parduodu namo dalį Markučiuose (104 kv.m, 5,23 arai, miesto vaduo, vietinė kanalizacija, 120 000 Lt). Tel. 8 600 15444. Perku mišką, žemės grąžinimo dokumentus išvadas.Tel. 8 699 32443. Pirksiu 1-2-3 k. butą Karoliniškėse, Žirmūnuose, Justiniškėse. Vilnius, tel.: 8 5 246 4833, 8 607 66059. Pirksiu butą, namo dalį su daliniais patogumais Vilniuje. Vilnius, tel. 8 615 59639. Pirksiu 1-2 k. butą Vilniuje su daliniais patogumais. Vilnius, tel. 8 675 34450.

Perka
Brangiai superkame spalvotų ir juodųjų metalo laužą. Žirnių g. 10, Vilnius. Tel.: 8 676 38344, 8 608 67989. LOMBARDAS. AUKSO, SIDABRO supirkimas. „Aukso centras“, Ozo g. 25, Vilnius (Akropolis). Tel.: 8 5 238 7853, 8 685 49748, 8 673 48359. Perka žemę, mišką visoje Lietuvoje, tinka apleista, išnuomota, su bendraturčiais. Greitai sutvarko dokumentus, atsiskaito iškarto. Tel. 8 671 08059. Perkame auksines monetas, dantų karūnėles, juvelyrinius dirbinius, laikrodžius, aukso ir sidabro laužą. Paskolų suteikimas nuo 5proc. Taikos g.1, Vilnius, tel. 8 623 47249. Perkame mišką su žeme arba iškirtimui visoje Lietuvoje. Tel. 8 698 55325, www.dzukijosmediena.lt. Pirksiu šaldytuvą ir viryklę. Tel. 8 678 64156. SUPERKAME ĮVAIRIŲ MARKIŲ AUTOMOBILIUS. Gali būti su defektais. Padedame sutvarkyti dokumentus. Tel. 8 646 27221. Superkame juodųjų, spalvotųjų metalų, akumuliatorių laužą. UAB „Lietmetas“, Metalo g. 2C, Vilnius. Tel.: 8 614 63481, 8 614 56243. UAB „EXPOMET“ brangiai perka spalvotųjų ir juodųjų metalų laužą. Kalvarijų g. 125 (Sigma), Vilnius. Tel.: (8 5) 8 676 39999, 8 685 38196. UAB „EXPOMET“ brangiai perka spalvotųjų ir juodųjų metalų laužą. Savanorių pr. 174a, Vilnius. Tel.: 8 5 267 2536, 8 676 00777. SUPERKAME ĮVAIRIŲ RŪŠIŲ MAKULATŪRĄ. ATSISKAITOME IŠ KARTO. TEL.: 8 5 232 9004, 8 682 52750.

Baldai
Baldų gamyba, surinkimas ir remontas. El.p. aruno.baldai123@gmail.com. Tel. 8 650 86454. Nestandartinių baldų projektavimas ir gamyba. Geriausios kokybės ir kainos santykis. www.guobosbaldai.lt. Tel. 8 656 69099. Parduodame virtuvės komplektus, bendras ilgis - 200 cm, 2 metų garantija, be surinkimo, nemokamas atvežimas, 499 Lt. www.baldai1.lt. Tel. 8 620 20111.

Poilsis, pramogos
Kavinė „Sultiniai“ senamiesčio centre (Totorių g. 22) ruošia pokylius, furšetus, gedulingus pietus. Asortimentas platus, kokybę garantuojame. Kainos sutartinės. Pageidaujant galiu pristatyti ir pilnai paruoštą stalą. Tel.: 8 5 212 4391, 8 612 62339.

Paslaugos
„DNB Būstas“ brokerė Karolina Grigaitė padeda patikimai parduoti butą, namą. Tel. 8 686 96775. UAB „Kraustymo komanda“ – profesionalios kraustymo paslaugos įmonėms ir gyventojams. Padalinio Vilniuje atidarymo proga visiems kraustymams iki 2011 metų pabaigos taikoma 20 procentų nuolaida. Tel. 8 618 77 600, www.kraustymokomanda.lt. „VELNIO ADVOKATAS“ – mes laimime visas bylas, kurias apsiimame vesti?! Tel.: 8 687 40 002, Tel./fax: (8-5) 237 58 26. ARDO, Atlant, Snaigė ir kitų šaldytuvų remontas. Visų rūšių buitinių šaldytuvų taisymas. Garantija. Vilnius, tel.: 8 5 276 3927, 8 686 47702. Atliekami darbai: nuotekų, vandens, šildymo vamzdynų bei prietaisų ir elektros sistemų remontas ir montavimas. Tel. 8 698 11905. Aukštos kvalifikacijos santechnikų brigada montuoja šildymo ir vandentiekio sistemas, katilines. Tel. 8 684 30480. Garso aparatūros, kompiuterių, televizorių, kamerų, mikrobangų krosnelių, telefonų taisymas. Vilnius, Kauno g. 34. Tel.: 8 5 233 1469, 8 655 22234. Greiti vartojimo kreditai nuo 200 Lt iki 5000 Lt. Registruokitės interneteu www. Creditor.lt ir gaukite! PIRMAS KREDITAS NEMOKAMAI! Tel. 8 638 88832. Televizorių remontas LCD kineskopinių, kliento namuose. Iškvietimas nemokamas. Suteikiame garantiją. Tel.: 8 634 69625, 8 683 70648. ALUPLAST, AVANGARDE, VEKA plastikiniams langams nuolaidos iki 60 proc. Šarvuotos durys. Tel.: 8 685 05067, 8 612 22208, 8 5 235 0088. Įvairių baldų ir kėdžių užvalkalų, pagalvių, užtiesalų siuvimai. UAB „Nikonoros baldai“, Zarasų g. 24/1, Vilnius (šalia „Audėja“ parduotuvės). Tel.: 8 5 232 1955, 8 652 73722. Kokybiškas automatinių skalbimo mašinų ir šaldytuvų taisymas kliento namuose. Tel.: 8 5 232 6600, 8 682 40894. Kompiuterių remontas, pardavimas, atnaujinimas, programų instaliavimas. Be poilsio dienų. Tel.: 8 5 270 4037, 8 652 69666. Skalbimo mašinų ir šaldytuvų taisymas: SAMSUNG, LG, BEKO, ARDO, INDESIT, BOSCH ir kt. Tel. 8 603 07170. Taisau mikrobangų krosneles, automatines skalbimo, džiovinimo mašinas, indaploves, boilerius. Be išeiginių. Tel. 8 672 81883. Visų kompiuterių ir televizorių servisas, dalys geriausiomis kainomis. Žalgirio g. 131, Tel. 8 601 93669, www.pc-help.lt Mokesčių grąžinimas iš 16 šalių. Tel.: 8 656 96668 , 8 5 2728844, www. darbintera.lt. Konstitucijos pr.12219, 5 įėjimas, Vilnius. Superkame ir keičiame metalinius dantų protezus. Taisymas. Žalgirio g. 109. Tel. 8 5 275 7999. Nešiojamųjų kompiuterų, pagrindinių plokščių remontas, instaliacija, priežiūra, virusų valymas. Tel.: 8 663 64408, 8 608 23220. Trumpalaikės paskolos grynaisiais nuo 300 Lt, be užstato, pinigai į namus. www.europrovidus.lt Tel. 8 700 55000.

Grožis, sveikata
AKCIJA! Gydomasis nugaros masažas tik 25 Lt, klasikinis viso kūno masažas tik 55 Lt. www.masazoklinika.lt. S. Žukausko g. 21, Vilnius. Tel. 8 611 11110. Dėmesio! Unikali metodika, padedanti tapti blaiviu ir nerūkančiu. Metodas negydomasis. Tel.: 8 608 14853, 8 679 76185. IŠBLAIVINIMAS VISĄ PARĄ. Priklausomybės ligų gydymas. Tel. 8 606 91150.

Parduoda
Naujos padangos, teisingos kainos. www.sutaupiau.lt. Tel. 8 690 90009. Parduodamas juostinis transporteris, kelia į 3 m aukštį, kaina 1200 Lt. Tel. 8 698 21609. Pigiai parduodame indaplovę„Mille G595 SC 3,3 kw“. Tel. 8 659 98494. Vištų kumpeliai 10 kg - 4,90 Lt/kg, vištų ketvirčiai 15 kg - 4,90 Lt/kg, vištų sparneliai - 4,90 Lt/kg, suš.antys - 12,50 Lt/kg, suš.šprotai - 2,50 Lt/kg, suš.lydeka - 8,90 Lt/kg, suš.kiaulienos karka - 5,60 Lt/kg, suš.kiaulienos kojos - 1,560 Lt/kg. Mindaugo 42, Vilnius, tel.: 8 616 06460, 8 5 215 1873. VYRIŠKI KOSTIUMAI, MARŠKINIAI, KAKLARAIKŠČIAI. SALONAS „ELITMAN“. KOSTIUMAI TIK 200-300 LT. Kalvarijų 24A (pasažo„brahim“ antrajame aukšte). darbo laikas: I-V 10.00-19.00, VI 10.00-17.00. Tel.: 8 679 18611,8 656 28182.

KARDIOLOGINĖ REABILITACIJA IR PROFILAKTIKA! LSMU Psichofiziologijos ir reabilitacijos instituto klinika kviečia gydytis ir ilsėtis PALANGOJE. Kardiologo konsultacija, gydymas, procedūros, gyvenimas su maitinimu (3k./d.) tik 98 Lt. Poilsis - profilaktika (maitinimas 3k./d.) - 79 Lt. Tel.: 8 460 30027 arba 8 618 41860, klinika@ktl.mii.lt, www.pri.kmu.lt.

Transportas
SUPERKAME ĮVAIRIŲ MARKIŲ AUTOMOBILIUS. ATSISKAITOME IŠ KARTO, DIRBAME BE POILSIO DIENŲ. Tel. 8 600 08276. AUTOMOBILIŲ SUPIRKIMAS. Nuo 1970– 2011 m. Gali būti su defektais. Atsiskaitome iš karto. Tel. 8 675 71801. BRANGIAI SUPERKAME AUTOMOBILIUS gali būti su defektais. Tvarkome dokumentus. Atsiskaitome iš karto. Tel. 8 645 53030. Brangiai superkame automobilius ir mikroautobusus (tvarkingus, nevažiuojančius, po avarijos). Atvažiuojame. Atsiskaitome iš karto. Tel. 8 672 26134. BRANGIAI SUPERKAME automobilius, gali būti daužti ar su defektais, nuo 1988–2005 m. Skambinti tel. 8 648 27043. BRANGIAI SUPERKAME AUTOMOBILIUS, gali būti su defektais. Tvarkome dokumentus. Atsiskaitome iš karto. Tel. 8 678 14724.

Gyvas žmonių portalas

www.ikrauk.lt

. skelbkites
Biuruose Vilniuje
A.Goštauto g. 40B, (11 aukštas). Tel.: 8 5 2336535, 8 685 77038 El. paštas: skelbimai@15min.lt Laisvės pr. 60, 1211 kab. (Spaudos rūmai) Tel./Faks.: 8 5 2428065, 8 5 2460563. Mob. 8 682 18824 El.paštas: slavija777@gmail.com

Išvežame nemokamai: buitinę techniką. Nebrangiai: įvairias šiukšles, baldus ir kt. www.utilizatorius.lt. Tel. 8 655 33117. Nebrangiai pervežame baldus, pianinus ir kitus. Krovėjai. Išvežame šiukšles. Tel.: 8 650 16240, 8 601 34981. SUPERKAME ĮVAIRIŲ MARKIŲ AUTOMOBILIUS. TVARKINGUS IR SU DEFEKTAIS. SUTVARKOME DOKUMENTUS, ATSISKAITOME IŠ KARTO. Tel. 8 600 00006. BRANGIAI SUPERKAME ĮVARIŲ MARKIŲ AUTOMOBILIUS. ATSISKAITOME IŠ KARTO. ĮFORMINAME DOKUMENTUS. TEL. 8 605 11996.

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

MIESTAI / 9 VEIDAI

Vilniaus keistuolis: į tris maišus telpantis gyvenimas
LINA BALSYTĖ
l.balsyte @15min.lt

Kad artėja Kalėdos, Vitas suprato tada, kai sostinės centrą nušvietė kalėdiniai papuošimai. Jei ne jie, savotišku Vilniaus simboliu tapęs vyras nė nebūtų pagalvojęs, kad jau gruodis. Tačiau artėjančios žiemos šventės Vitui ūpo nepakėlė. Kalėdų jis nešvenčia jau dešimt metų.
– Vitai, Jums patinka Kalėdos? – O kas yra Kalėdos? – Jėzaus gimimo šventė. – Mano nekoks santykis su Jėzum. Tuos dešimt metų Vitas neskaičiuoja laiko. Prabudęs ryte niekur neskuba. Nedirba. Nesiprausia. Nesikeičia drabužių. Neturi namų, į kuriuos sugrįžtų, ar žmonių, kurie lauktų jo sugrįžtančio. Vito prieglobstis – Vilniaus centre esantys suoliukai, daugybę metų dieną ir nak-

į ant pakaušio suveltą didžiulį kuodą Vitas įsideda stiklainį – formai palaikyti. Buvęs bendraklasis sakė kartą Vitui pridegęs cigaretę. Draugė ne kartą matė jį geriantį kavą prie prabangaus sostinės restorano „Sant Valentino“. Bendradarbis aną rytą pasakojo girdėjęs, kaip Vitas aprėkė praeivius. Sesuo užsiminė pastebėjusi, kad vyras dažnai kalbasi pats su savimi. Ne vienas pažįstamas Vitą vidury nakties sutiko besiruošiantį miegui ant suoliuko Lukiškių aikštėje. Ant suoliukų prabėgo bemaž penktadalis Vito gyvenimo. Jie – ketvirtą dešimtį perkopusio vyro namai. Vieninteliai, kuriuos jis turi. Dvejus metus vyras miegojo „šen bei ten“. Aštuonerius metus naktį sugrįždavo į Lukiškių aikštę. Čia sau buvo išsirinkęs atokiau nuo judrios gatvės stovėjusį suolą. Dar naktimis Vitą galima išvysti susirangiusį ant vieno iš Vokiečių gatvėje esančių suoliukų.

silenki vasarą. Kol kiti išsirengę slepiasi nuo saulės ir gaivinasi vandeniu, Vitas, tarsi mesdamas iššūkį sekinančiam karščiui, nė nenusivelka savo kailinės striukės, žiemą saugančios jį nuo speigų. Po ja vyras apsivilkęs ilgą, bemaž iki kelių nutįsusį, stambiu raštu megztą samanų spalvos megztinį. Kojas jis slepia po treninginėmis, gerokai ištampytomis juodomis kelnėmis.

Tau negėda su manim?
Vitas – neatskiriamas Vilniaus akcentas. Jis taip suaugęs su šiuo miestu ir jo gatvėmis, kad, atrodo, jog be šio žmogaus sostinė prarastų dalį savasties. Vyras visada vaikšto vienas – tikina neturįs nė vieno draugo. Kitų bičiulystės jis išsigina todėl, kad yra kitoks nei panašią į jo likimo naštą nešantys gatvės žmonės. Vitas įsitikinęs – jo istorija kitokia. Ji turi pateisinimą. Netvarkinga, ilga rusva ir smulkiomis garbanomis susiToks Vitas kasdien, bet kokiu oru, keliauja per Vilnių. L.Balsytės nuotr.

prie jo išvaizdos, kartais keistai – tarsi bendraudamas tik su jam vienam matoma auditorija. Kartais smalsiai, bet niekada piktai. Net kai pasipila neaišku kam ir kodėl skirti kelių aukštų keiksmažodžiai, vyro žvilgsnis

diena. Vyras vėl užsimerkė. Tačiau netrukus iš miego jį išplėšė kurtinantis trenksmas. „Kacapiai“, – piktai burbtelėjo Vitas, pamatęs už kelių metrų nuo jo, kelyje, susidūrusius du automobilius. Iš jų išlipę jaunuo-

dą kepurę, nukritusią jam nuo galvos miegant. Šią kepurę Vitas nešioja užsidėjęs ant didžiulės plaukų kupetos. Ją praėjusią žiemą padovanojo pažįstamas taksistas. Norėjo nuo šalčio apsaugoti Vito galvą, tačiau

tį atstojantys jam namus. – Kalėdas ir Naujuosius vėl sutiksite vienas? – Naujuosius metus dažniausiai pramiegu. „15min“ žurnalistė su Vitu, save vadinančiu sostinės keistuoliu, susipažino prieš pusantrų metų. Susipažinkite ir jūs.

Kitoks Princas
Vitas Jonas Marcinkevičius. Pravardė – Princas. Žmogus, dėl savo gyvenimo būdo apaugęs legendomis. Vieni girdėjo, kad jis labai protingas. Kiti – kad labai turtingas. Treti pasakojo, kad
Vitas nepaprastai mėgsta šaltibarščius. L.Balsytės nuotr.

Vitas kitoks. Ne tik todėl, kad vasarą, rudenį, žiemą ir pavasarį miega ant suolų. Vitas nedirba. Jis nesišukuoja. Jau daugybę metų nesiprausia ir nesikeičia drabužių. Jo dienotvarkėje – jokių planų. Savo gyvenimą Vitas leidžia vaikščiodamas po Vilniaus centrą, iš kurio niekada neišeina. – Tai taip ir vaikštot visą dieną be tikslo? – pabandau suprasti. – Kaip be tikslo? Tikslas – išgyventi. Vitas pribloškia savo išvaizda. Ypač, jei gatvėje su juo pra-

raizgiusi barzda bei ūsai iš pirmo žvilgsnio Vitą daro vyresnį. Tačiau didelės, neįtikėtino žydrumo akys, šviesus žvilgsnis ir lygi bei skalsiai įraudusi veido oda išduoda, kad po didžiuliu kevalu skarmalų slepiasi jaunas žmogus. Kitoks Vitas dar ir dėl savo žvilgsnio. Jo žvilgsnis nėra atbukęs. Jis stebėtinai gyvas, stiprus ir paslaptingas. Niekada neleidžiantis iki galo suprasti, kur skrajoja vyro mintys. Vyras drąsiai žvelgia į akis – kartais šelmiškai, tarsi pamiršęs, kad toks žvilgsnis visiškai nedera

išlieka linksmas. Nuo Vito neatskiriama smarvė. Klaikus prakaito, cigarečių ir visų jo išgyventų nesėkmių mišinys. Tarsi jis, lyg sugertukas, būtų pritvinkęs ne tik per dešimtmetį pavargusį ir neprausiamą kūną padengusio dvoko, bet ir susiurbęs visas savo aplinkos negandas: prie jo suoliuko padvėsusios ir pūti pradėjusios žiurkės, šalia prisėdusio ir ramybės nedavusio alkoholiko, sostinės centre niekaip neišnaikinamo fekalijų, kanalizacijos dvoką. – Tau negėda su manim? Aš gi smirdžiu. – Tai kodėl nenusiprausiat? – Tai kad paskui reikės kepenis džiautis. – Tai nesidžiaukit, kam jas džiautis? – Aha, o ką paskui žmonės sakys. Vitas juokiasi. Skardžiai ir vaikiškai linksmai. Ypač, pasakęs kokį nors, tik jam vienam suprantamą, sąmojį. Tuomet nesidrovėdamas ištrupėjusių dantų Vitas visa burna išsišiepia ir jos nesučiaupdamas pradeda iki pasikukčiojimo kvatotis.

liai emocingai aiškinosi. Vitas suprato – nebeužmigs. Tuomet lėtai nuo šono apsivertė ant nugaros. Nuo kieto suolo paskaudę kaulai atsikvėpė.

Vitas – neatskiriamas Vilniaus akcentas. Jis taip suaugęs su šiuo miestu ir jo gatvėmis.
Vitas atsargiai dešiniąją koją nuleido nuo suoliuko ir pastatė ant žemės. Akimirką kvėptelėjęs, tą patį padarė su kairiąja. Tuomet, viena ranka prisilaikydamas už suolo atlošo, lėtai atplėšė savo sunkų kūną ir atsisėdo. Tą pačią sekundę maudulys negailestingai pervėrė abu smilkinius. Persikreipęs iš skausmo Vitas nusikeikė. Nuleidęs galvą žemyn suėmė ją abiem rankomis ir akimirką luktelėjo. Tada giliai įkvėpė ir apsidairė aplinkui. Vokiečių gatvėje virė gyvenimas. Sujudimas išdavė, kad buvo pietų metas. Visų žvilgsniai užkliūdavo už Vito, bet jis jų nematė. Per daugybę metų jis išmoko nepastebėti į save nukreiptų smalsių, kritiškų, pasibjaurėjusių ar piktų akių. Vyras pasitrynė akį. Ant suolo krašto pastebėjo savo juo-

Vito rytas
Įkyrūs saulės spinduliai išplėšė Vitą iš sapnų ir privertė pramerkti vieną akį. Nauja

jo plaukų kuodas toks didelis, kad kepurė pajėgia uždengti tik dalį plaukų kupetos. Storais pirštais sugriebęs kepurę Vitas užmovė ją ant kuodo ir iš kitos akies išsivalė traiškaną. Buvo beprotiškai karšta, tačiau rankos nekilo nusivilkti striukės. Tik šiek tiek labiau ją atlapojo ir, nusišluostęs prakaitą nuo kaktos, pasislinko didesnio pavėsio link. Išdžiūvusi burna priminė Vitui kavą, kurią jis labai mėgsta. Juodą, su dviem gerai išmaišytais šaukšteliais cukraus. Vyras atrišo ant kaklo pakabintą medžiaginį maišelį ir turinį išbėrė sau į delną. Tuomet lėtai suskaičiavo: 3 litai 46 centai. Troškulys nugalėjo – Vitas nusprendė pradėti kasdienę kelionę. Jau buvo beketinąs stotis, bet akys užkliuvo už pro nešvarios juodos kojinės skylę kyšančio nykščio. Vitas žvilgtelėjo į kitą koją – toji taip pat be bato. Pasigirdo riebus keiksmažodis. Vito nuotaika sugadinta. Kažkas naktį, miegant, iš jo pavogė „Crocsus“. Dabar, net per didžiausius karščius, jam teks po Vilniaus gatves vaikščioti senais sintetiniais pusilgiais batais. Pradžia. Tęsinį laikraštyje „15min“ ir interneto tinklalapyje 15min.lt skaitykite šį trečiadienį.

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

10 / SPORTAS
Eurobasket

Lyderis pasikeitė
Savaitgalis Lietuvos krepšinio lygoje Vilniaus „Lietuvos rytui“ ir Kauno „Žalgiriui“ klostėsi skirtingai. Vilniečiai gavo antausį Prienuose, o žalgiriečiai metus baigė pergalingai ir būdami čempionato lyderiais.
Dvi Europos taurės turnyre rungtyniaujančios Lietuvos krepšinio komandos Prienų „Rūdupis“ ir Vilniaus „Lietuvos rytas“ pirmą kartą akis į akį susitiko šalies čempionate. Namuose žaidę Prienų krepšininkai po dramatiškos kovos 90:88 privertė kapituliuoti LKL vicečempionus. Beje, „Lietuvos rytui“ tai buvo pirmoji nesėkmė LKL pirmenybėse. Likus žaisti 0,7 sekundės „Lietuvos rytas“ turėjo 3 taškų deficitą (87:90) ir Tyrese'as Rice'as stojo mesti baudų. Amerikietis pirmąją įmetė, o antrąją specialiai prametė (88:90). Atšokusio kamuolio po netaiklaus baudos metimo siekė abiejų ekipų krepšininkai, tačiau pasibaigęs laikas užfi ksavo įspūdingą „Rūdupio“ pergalę. D.Šalenga pataikė penkis tritaškius iš tiek pat bandymų, pelnė 27 taškus ir tai buvo geriausias 34 metų veterano pasirodymas šiame sezone. „Geros nuotaikos komandą užplūdo po pergalės, tik ja pasidžiaugti laiko nebuvo. Jau esame Graikijoje, kur ruošiamės lemiamoms Europos taurės rungtynėms. Kas be ko,
Prie „Žalgirio“ pergalės daugiausiai prisidėjo Milovanas Rakovičius (15 tšk.). BFL nuotr.

AFP/Scanpix nuotr.

Ukraina ir Vengrija
Sekmadienį Miunchene susirinkusi „FIBA Europe“ valdyba paskelbė, kur bus surengti 2015-ųjų Europos vyrų ir moterų krepšinio čempionatai.
Keturioms šalims – Prancūzijai, Vokietijai, Italijai ir Kroatijai – atšaukus savo bendrą kandidatūrą, vienintele oficialia pretendente tapti „Eurobasket 2015“ šeimininke liko Ukraina. Šiuose rinkimuose teliko tik formalumas – oficialiai pranešti, kad po ketverių metų finalinis Europos čempionato etapas vyks Ukrainoje. „Tai didžiulė Ukrainos sporto, Ukrainos krepšinio ir visos Europos krepšinio pergalė“, – sakė Ukrainos olimpinio komiteto prezidentas Sergejus Bubka. 2011 metų Europos čempionatas praūžė Lietuvoje, o teisę rengti 2013 metų pirmenybes turi Slovėnija. Dėl teisės rengti moterų pirmenybes varžėsi dvi valstybės – Baltarusija ir Vengrija. Per iškilmingą posėdį buvo nuspręsta, jog čempionatas ketvirtą kartą bus patikėtas Vengrijai. Tai valstybei, kurioje 1997-aisiais vyko Senojo žemyno pirmenybės ir kuriose triumfavo Lietuvos rinktinė. „Mano manymu tai buvo nuostabus pasirinkimas, nes Vengrija turi gilias krepšinio tradicijas, ypač moterų“, – teigė „FIBA-Europe“ prezidentas Olafuras Rafnssonas.

pergalė prieš „Lietuvos rytą“ suteikė daugiau tikėjimo ir daugiau jėgų. Bandysime kovoti ir bandysime laimėti antradienį“, – „15min“ sakė „Rūdupio“ vyr. treneris Virginijus Šeškus. Prienų ekipa lemiamą mačą dėl patekimo į kitą etapą žais svečiuose su Salonikų „Aris BSA 2003“ (Graikija) komanda, kuriai namuose pirmajame rate pralaimėjo 60:71. „Lietuvos ryto“ Europos taurėje lauks nieko nebelemianti

akistata Mariupolyje su vietos „Azovmaš“, nes sostinės klubas jau užsitikrino pirmąją vietą savo grupėje. Kauno „Žalgirio“ krepšininkai sekmadienį išvykoje sutriuškino Utenos „Juventus“ komandą 82:60. Tai buvo aštuntoji kauniečių pergalė iš tiek pat galimų Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionate, po kurios „Žalgiris“ aplenkė Vilniaus „Lietuvos rytą“ ir pakilo į pirmąją turnyrinės lentelės vietą.

Dėl nugaros skausmų mače negalėjo žaisti aukštaūgis Robertas Javtokas, tačiau jį puikiai pakeitė Milovanas Rakovičius. Jis buvo rezultatyviausias ir pelnė komandai 15 taškų. „Žalgiriui“ tai buvo paskutinės rungtynės šiemet LKL čempionate, todėl metus laikinosios sostinės klubas užbaigs turnyrinės lentelės viršūnėje. Tuo metu, „Lietuvos ryto“ dar lauks trys susitikimai namuose – su „Juventus“, „Naglio“ ir „Sakalų“ ekipomis.

futbolas

Triumfuojanti „Barcelona“
„Barcelona“ ir toliau sėkmingai įrodinėja, kad yra stipriausias futbolo klubas pasaulyje. Sekmadienį Josepo Guardiolos auklėtiniai Japonijoje laimėjo pasaulio klubų taurę. Tai buvo antrasis Ispanijos čempionų titulas šį sezoną ir 13-asis per trejus metus.
Pasaulio klubų taurės turnyro finale, kuris buvo surengtas Jokohamoje (Japonija), „Barcelona“ futbolininkai lemiamoje dvikovoje 4:0 (3:0) sutriuškino pajėgiausią Pietų Amerikoje San Paulo „Santos“ (Brazilija) komandą, kuri šio turnyro fi nale žaidė pirmą kartą. Du įvarčius nugalėtojams pelnė Lionelis Messi (17 ir 82 min.), po įvartį fi nale į Brazilijos komandos vartus įmušė Xavi (24 min.) ir Cescas Fabregasas (45 min.).

PASIEKIMAS
Naudingiausiu turnyro žaidėju buvo pripažintas argentinietis L.Messi.
Jam įteiktas auksinis kamuolys ir pagrindinio rėmėjo „Toyota“ automobilio rakteliai. Geriausiam pasaulio futbolininkui jau pavyko įmušti 55 įvarčius šiemet. Tai – vienas geriausių rezultatų futbolo istorijoje.

J.Guardiola dėkojo savo auklėtiniams ir teigė, kad jam didelė garbė dirbti su šios komandos žaidėjais. „Noriu dar kartą pasakyti „ačiū“ savo unikaliems žaidėjams. Mes demonstravome nuostabų žaidimą, kurį matė visas pa-

saulis. L.Messi yra kitoks futbolininkas, jis ypatingas, tačiau puikias rungtynes sužaidė ir Andresas Iniesta bei Thiago“, – po triumfo kalbėjo treneris. Trečią kartą FIFA klubų planetos taurės turnyro finale žaidusi „Barcelona“ prieš dvejus metus Jungtiniuose Arabų Emiratuose lemiamoje dvikovoje 2:1 po pratęsimo įveikė Buenos Airių „Estudiantes“ (Argentina) ekipą, o 2006-aisiais Japonijoje finale 0:1 nusileido Porto Alegrės „Internacional“ (Brazilija) komandai. Bronzinis kamuolys įteiktas jaunajai Brazilijos futbolo žvaigždei Neymarui, o sidabrinis – Xaviui. Apdovanojimą atsiėmęs „Santos“ žaidėjas Neymaras prisipažino, kad finale „Barcelona“ parodė kaip reikia žaisti futbolą.

Puslapis parengtas pagal BNS ir 15min.lt inf.

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

ĮVAIRENYBĖS / 11
kino kodas

Kovinės fantastikos dozė
„NEĮMANOMA MISIJA: ŠMĖKLOS PROTOKOLAS“

horoskopai gruodžio 19 d.
AVINAS. Kai kuriems žmonėms monologas kur kas mielesnis nei dialogas. Jei reikia, pasistenkite būti kantrus klausytojas. Artimiausioje ateityje situacija radikaliai pasikeis. JAUTIS. Nesukite sau galvos dėl smulkmenų – joms vis vien veikiausiai neliks laiko. Svarbiausia – nesugadinti iš pat ryto sau ir kitiems nuotaikos dėl niekų. DVYNIAI. Šiek tiek baisoka balansuoti ant bedugnės krašto, bet juk laimėti galite kur kas daugiau nei prarasti. Pasitikėkite savo sveiku protu ir intuicija. Esate arčiau tiesos nei bet kas kitas. SVARSTYKLĖS. Teigiamas atsakymas gali jus gerokai sutrikdyti ir kuriam laikui išmušti iš vėžių. Dar taip neseniai manėte, kad pasaulis yra žiaurus, o šiandien teks pakeisti savo nuomonę. SKORPIONAS. Jūsų taip rūpestingai sukonstruoto kūrinio jums pavydi daugelis. Tik nesipuikuokite ir nesistenkite atrodyti didesnis ar piktesnis nei iš tiesų esate. ŠAULYS. Puolimas, be abejo, pati geriausia gynyba. Tik viena pastaba: taupykite šovinius pačiam svarbiausiam mūšiui, nekelkite triukšmo dėl niekų. Kai kas bandys mesti jums iššūkį.

1hewevgjrw2gjbsn ROLANDAS wt2ffrthy32hyttr MASKOLIŪNAS dfgtr21rtgrasyut r.maskoliunas rtiuiytgrtg2154r @15min.lt grotyfvwtrrthyng

Išvados
Kovinė fantastika (kaip, pavyzdžiui, „Eilinis Džo“) beldžiasi į jūsų duris. Jau ketvirtą kartą pamatysite, koks tas Ytanas šaunus. Jis greitai mąsto, nebijo aukščio ir smėlio audros. Jis nevartoja alkoholio (kaip tą pasimėgaudamas daro Bondas) ir jeigu bučiuoja merginą, tai tik iš reikalo (dar vienas esminis skirtumas). Norint gerai praleisti laiką, patariu nekreipti dėmesio į juokingą siužetą (rusiškai su akcentu kalbančio Ytano, apsimetusio rusų generolu, Kremliuje niekas nesustabdo!). Pagrindinis privalumas – įtikinama reklama, kad be naujau-

APIE FILMĄ
„Neįmanoma misija: Šmėklos protokolas“
(„Mission Impossibe: Ghost Protocol“) JAV, 2011 m., 125 min. Rež. Bradas Birdas. Vaidina: Tomas Cruise'as, Jeremy Renner, Paula Patton.

Siužetas ir kontekstas
Kažkada tai turėjo nutikti: naujasis Ch.Darvino įsikūnijimas pravarde Kobaltas (akt. M.Nyqvistas) nusprendė Dievo vardu paeksperimentuoti su evoliucija. Pirmas žingsnis – paskatinti žmoniją susinaikinti branduoliniu ginklu ir pažiūrėti, kas atgims. Sustabdyti Blogį gali tik Ytanas (akt. T.Cruise‘as) su komanda. Vienas lauke ne karys, bet keturi – tai jau komanda, kuri labai skaudžiai kanda.

Įvertinimas 3/4

sių technologijų net Štirlicas nebeišsiverstų. Tiesa, technologijos fi lme ne visada su-

veikia (užtat puikiai du lemtingus kartus suveikia BMW), o T.Cruise‘as nuolat yra rimtas, tarsi prieš scientologijos suvažiavimo plenarinę sesiją. Bet gražūs vaizdai ir spartus tempas užliūliuoja. Tik finalinės muštynės dėl ypatingo lagaminėlio daugiaaukštėje automobilių aikštelėje tęsiasi be galo ir kiek nusibosta. O Štirlicą prisiminiau neatsitiktinai. Finalas – pasiskolintas epizodas iš „Septyniolikos pavasario akimirkų“. Didvyris žvalgas ir jo nuotolinė žmona. Štai taip trileriai apie žvalgus evoliucionuoja į veiksmo komedijas. Smagu, gerbiamieji.

Daug triukšmo dėl nieko
„NAUJIEJI METAI NIUJORKE“

VĖŽYS. Kiekvienas įrodinės savo tiesą, bet veikiausiai visi bus neteisūs. Tikėkitės kiek nervingos ir pakrikusios dienos. Bent pats stenkitės likti ramus ir remtis faktais. LIŪTAS. Ateitį matote aiškiai ir ryškiai. Į jūsų pranašiškus žodžius turėtų įsiklausyti ne vienas. Padėkite ir artimiesiems pajusti tvirtą pagrindą po kojomis. MERGELĖ. Panašu, kad patekote į užburtą ratą. Liaukitės pagaliau sukęs galvą dėl darbo reikalų. Po atostogų laukia išties pašėlusios dienos – pasitikite jas pailsėjęs.

OŽIARAGIS. Užuot dairęsis atgal, verčiau galvokite apie ateitį. Ne tiek svarbu, ar tai bus realūs planai, ar tik gražios svajos. Išsakytos garsiai, jūsų mintys tikrai suras atidų klausytoją. VANDENIS. Pagaliau išsiaiškinsite dalyką, taip ilgai jus trikdžiusį ar kaip kitaip nedavusį ramybės. Veikite atsargiai ir tik visiškai įsitikinęs sėkme. ŽUVYS. Atvykstate į puikią vietą pačiu netinkamiausiu metu. Pernelyg didelės ambicijos padarys jums meškos paslaugą. Kita vertus, galite pasiguosti tuo, kad bėdos rasis ne dėl jūsų kaltės.

APIE FILMĄ
„Naujieji metai Niujorke“
(„New Year’s Eve“) JAV, 2011 m., 120 min. Rež. Garry Marshallas. Vaidina: Hilary Swank, Ashtonas Kutcheris ir kt.

Įvertinimas 1/4

Siužetas ir kontekstas
Naujųjų metų išvakarėse H.Swank herojė Kler gauna atsakingą užduotį – reikia prižiūrėti, kad tradicinis Times aikštės šviečiantis rutulys vidurnaktį nusileistų kaip pridera. Deja, jis kaip tyčia sugenda, o pašalinti gedimą tegali ką tik atleistas lenkas elektrikas Kaminskis. Elektrikas visgi atvyksta, o kol jis taiso, Niujorke verda gyvenimas. Mes paskui kamerą sekiojame kelias poreles ar pavienius asmenis, besiruošiančius sutikti Naujuosius. Naujos pažintys, nauja meilė, naujų įspūdžių paieška, nauji mėginimai susitai-

kyti arba pasirengimas numirti. C‘est la vie...

Išvados
Atrodo, tai yra fi lmo „Valentino diena“ tęsinys. Pamenu, ten J.Bon Jovis susipyko su K.Heigl, o dabar mėgina susitaikyti. Vaizdelis neįkvepiantis, net nuobodus. Tenka konstatuoti, kad šis filmas tėra daug triukšmo dėl nieko. Garsių aktorių minia, gavusi po kelias minutes laiko ekrane, mėgina suvaidinti vieną kitą etiudą apie įsimylėjimą, apie artėjantį gyvenimo galą, apie tai, kaip ilgisi vyro Afganistane. Kai kurie demonstruoja norą susitaikyti ir nenorą atleis-

ti ir pan. Kiti vien tik važiuoja pakeleivingu automobiliu ir klausosi kvailų pokalbių. Galima rasti tik vieną paaiškinimą, kodėl žinomas režisierius susuko tokią „chaltūrą“ su dideliu aktorių ansambliu. Tai – pinigai. Holivudo vadybininkai, kaip ir muilo operų bei telenovelių gamintojai, žino auksinę taisyklę, kad priviliojus žiūroves populiarių aktorių veidais ir vėliau jas sugraudinus (pigūs, bet veiksmingi triukai, kurių čia nevardinsiu), galima neblogai uždirbti. Ir uždirbs. Bent jau Naujųjų metų pokyliui bei dovanėlėms. Žodžiu, aš jus perspėjau.

2011 GRUODŽIO 19 D., PIRMADIENIS

12 / IN MEMORIAM GARSENYBĖS
netektis

Laisvės šauklys užgeso
V.Havelas – viena svarbiausių politikos figūrų. Nuotrauka daryta 1989 m. Prahoje. AFP nuotr.

Neatlaikė širdis
Šeštadienį mirė visame pasaulyje garsi atlikėja iš Žaliojo Kyšulio salų Cesaria Evora (nuotr.). 70 metų C.Evora mirė ligoninėje gimtojoje San Vinsentės saloje. Jos mirties priežastimi nurodomas širdies nepakankamumas ir staigiai padidėjęs kraujospūdis.
Šių metų rugsėjo mėnesį atlikėja pranešė, kad atsisako muzikinės karjeros dėl sveikatos problemų. Paryžiuje praėjusiais metais jai buvo atlikta skubi širdies operacija. Tuomet ją buvo ištikęs priepuolis po koncerto Lisabonoje, Portugalijoje. C.Evoros įrašų kompanijos „Lusafrica“ atstovai tada pareiškė, kad operacija buvo sėkminga. 2008-aisiais atlikėja buvo patyrusi infarktą. Portugalų ir kreolų kraujo turinčią C.Evorą, užsienio žiniasklaidos vadinamą „juodąja Edita Piaf“, išgarsino mornos – dainos, kuriose į visumą susilieja Vakarų Afrikos ritmai, brazilų melodijos, portugalų fadai ir anglų jūreivių dainos. Mornos atliekamos gitara, fortepijonu, smuiku ir altu. C.Evora didžiojoje scenoje debiutavo 1988 m. būdama 47erių. Nepaisant garbaus amžiaus, dainininkė iš karto pelnė kritikų ir muzikos mylėtojų simpatijas.

Čekoslovakijos prezidentas. Juo jis tapo 1989 m. gruodžio 29 d. po taikios „aksominės revoliucijos“, kuri užbaigė keturis dešimtmečius trukusias režimo represijas, pranešė BNS. Kaip prezidentas jis prižiūrėjo duobėtą šalies perėjimą prie demokratijos ir laisvosios rinkos ekonomikos, taip pat taikų Čekoslovakijos skilimą 1993 m. į Čekiją ir Slovakiją. V.Havelas iš prezidento posto pasitraukė 2003-iaisiais – praėjus 10-čiai metų po Čekoslovakijos subyrėjimo ir vos keli mėnesiai prieš Čekijos ir Slovakijos įstojimą į Europos Sąjungą. Bet net ir pasitraukęs iš prezidento posto V.Havelas liko pasaulinė figūra.

jas už taiką, o tarp jo didvyrių buvo roko atlikėjai, tokie kaip Frankas Zappa. Jis niekada nebuvo visiškai išsižadėjęs „gėlių vaiko“ praeities ir dažnai prie savo parašo nupiešdavo mažytę širdelę.

Sunkiai ir ilgai sirgo
V.Havelas buvo smulkaus sudėjimo, tačiau jo gyvas būdas ir sąmojis galėjo pripildyti didžiausias sales. Net sunkiai sirgdamas jis išlaikė dalį savo valiūkiškumo ir berniokiško linksmumo, savo kalbose lengvai nukrypdamas nuo filosofijos į juokus arba paprasčiausias senas Prahos apkalbas. 1996 m. gruodį, praėjus 11 mėnesių po jo pirmosios žmonos Olgos Havlovos mirties nuo vėžio, jam buvo pašalintas trečdalis dešiniojo plaučio kartu su 15 milimetrų piktybiniu augliu. V.Havelas atsisakė rūkymo ir susituokė su Dagmar Veškrnova – įspūdingos išvaizdos aktore, kuri buvo 20 metų už jį jaunesnė. 2008 m. pradžioje V.Havelas grįžo prie savo pirmosios meilės – dramaturgijos. Jis išleido naują pjesę „Išvykimas“, pasakojančią apie savo postą paliekančio lyderio išgyvenimus, o šis kūrinys sulaukė kritikų pripažinimo.

Gyvenimo moto

UŽUOJAUTA
Buvę ir dabartiniai Lietuvos vadovai vakar pareiškė užuojautą dėl V.Havelo mirties.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė: V.Havelas įkvėpė priešintis tuos, kurie neturėjo galimybės rinktis totalitarinėje sistemoje. Jis įprasmino taikias revoliucijas savo šalyje, kurios tapo pavyzdžiu Lietuvos disidentams. Buvęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis: V.Havelo veikla buvo labai svarbi principine parama, labai nuoširdžia ir tikra parama mūsų siekiams ir mūsų teisei. V.Havelas pirmame laiške po Kovo 11-osios atsakydamas į mano laišką pabrėžė Lietuvos teisę atkurti valstybingumą. V.Havelas tuomet aiškiai įvardijo prievartinį Lietuvos, Latvijos ir Estijos įjungimą į Sovietų Sąjungos sudėtį, kuris prieštaravo tarptautinei teisei. Savo kabinete turėjau jo portretą. Man patiko, kad jis yra Aukščiausiojoje Taryboje, mano kabinete. Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus: V.Havelas iškyla kaip asmenybė, jis vienas iš pirmųjų prisidėjo prie totalitarinės diktatūros sugriovimo ir buvo vienas pirmųjų disidentų, neabejotinas lyderis Čekoslovakijoje, kuris išvedė tuometinę Čekoslovakija iš komunistinės vergijos. Teko ne vieną kartą ir oficialiai, ir asmeniškai bendrauti su juo. Man imponavo jo pažiūros į žmoniškumą, humanizmą. Aš manau, kad tai buvo jo didelė stiprybė.

Pasaulis kartu su Čekija gedi Vaclavo Havelo – žmogaus, kuris sugebėjo taikiai nuversti komunizmą buvusioje Čekoslovakijoje ir tapo šaltąjį karą užbaigusios kovos didvyriu.
Dramaturgas, disidentas, prezidentas V.Havelas mirė vakar ryte, savo užmiesčio name Čekijos šiaurėje. Jam buvo 75-eri.

Pirmasis prezidentas
V.Havelas buvo pirmasis demokratiškai išrinktas

„Tiesa ir meilė turi įveikti melą ir neapykantą“, – kartą pasakė V.Havelas. Tie žodžiai tapo jo revoliuciniu moto, pagal kurį jis, kaip pats sakė, visuomet stengdavosi gyventi. V.Havelas kelis kartus buvo nominuotas Nobelio taikos premijai ir atsiėmė dešimtis kitų garbingų pasaulinės reikšmės apdovanojimų, kurie buvo paskirti už jo, kaip pasaulinio sąžinės ambasadoriaus, pastangas ginti paniekintuosius nuo Darfūro iki Mianmaro. Jis buvo prisiekęs kovoto-

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful