You are on page 1of 2

Name: _________________________________ Period: _______ Date: ________

Grocery Store math Ratios


My Grocery Store is: ____________________________________
Your first job is to pick two types of fruit or vegetable thats currently on
sale at your grocery store. List the name of the fruit/veggie and its price
per pound
#1 _______________

price per pound ________________

#2 _______________

price per pound ________________

Now youre going to buy 3 pounds of EACH of your fruit/veggie. How


much will you spend for each fruit/veggie and all together?
#1 ____________

price __________ X 3 pounds = ______________

#2 ____________

price __________ X 3 pounds = ______________

Total for both #1 and #2 = _____________________________________

Find an item that is listed 10 for $6.00 or 3 for $9.99.


Item: ________________ ____ for ________
What is the Unit Price of this item? (So, if you only wanted ONE!)
Item =
Price

__________ =

______1______
X

Find another item and show me how you find the Unit Price.

You decide to cook dinner for your family. You only have $50.00 to spend
on a nice dinner. You must have a main dish (beef, chicken), two
sides/veggies and a desert. List below what you are going to buy from the
grocery store. You must have more than 1 pound of the main dish and
veggies.
Main Dish: _______________ price: ___________ x ____ pounds = ____________
Veggie #1: _____________

price: __________ x ____ pounds = ____________

Veggie #2: _____________

price: __________ x ____ pounds = ____________

Desert: _____________

price: __________ = ____________

Dinner Total Price: ________________________________


Total Left Over from your $50.00: ___________________________________
(hint: subtract your Dinner Total from $50.00)
Oh no! Your best friend decides to drop by at the last minute and is very
hungry! You want to help out, so you go back to the grocery store. What
do you buy them?
Item: ___________________

Price: ______________

Now, how much do you have left over from your original $50.00?
_______________________________