Rancangan Pengajaran harian Hari Tarikh Masa Tahun Bil murid Tema Topik Sub topik Pengetahuan Sedia

ada Objektif : Selasa : 31 Mei 2011 : 8.45 hingga 9.45 : 1 Cekal : 26 orang : Belajar mengenai benda hidup : Diri Saya : Bahagian tubuh : Murid tahu akan kedudukan dan nama bahagian tubuh : 1. Memastikan murid mengenali akan anggota tubuh badan sendiri. 2. Memastikan murid memahami pergerakan setiap anggota badan 3. Menghargai nikmat anggota badan yang dikurniakan. Hasil pembelajaran : Dia akhir pembelajaran murid akan dapat: Kognitif a) menyatakan kedudukan bahagian anggota badan b) melabel bahagian-bahagian tubuh dengan betul Psikomotor a). Melakukan pergerakan anggota badan dengan teknik yang betul b). menentukan kedudukan dan fungsi anggota tubuh dengan betul.

Afektif a). menyatakan rasa syukur atas kurniaan anggota tubuh yang sempurna b). seronok melakukan aktiviti pembelajaran

Bahan bantu mengajar

: a. Model tubuh badan manusia b. Persembahan Power Point ³ Tubuh Saya´ c. LCD d. Komputer riba e. Speaker

Sumber Pengajaran

: 1. Buku Teks Sains Tahun1 2. HSP Sains Tahun 1 3. Buku rujukan Sains Tahun 1,2,3.

Kemahiran Proses Sains

: 1. Memerhati 2. Komunikasi

Nilai ±nilai murni

: 1. Bersyukur dengan nikmat Allah 2. Bantu- membantu

Langkah Set Induksi (5 minit)

Isi pelajaran

Aktiviti guru dan murid 1. Guru bertanya khabar kepada murid-murid

Catatan

Pengenalan bahagian tubuh

2. Guru berbual menggunakan ayat yang mudah dengan sebutan yang betul 3. Guru bertanya akan bahagian-bahagian tubuh badan Murid dapat : - menyatakan beberapa anggota badan yang diketahui. Bersoal jawab dengan murid tentang anggota badan yang diketahui.- guru menunjukkan beberapa keping kad bergambar.

Sumber Pengajaran Kad Imbasan Nilai murni Bersyukur Menghargai ciptaan Allah

Langkah 1 (10 minit ) Aktiviti pergerakan dan nyanyian -perkembangan psikomotor 1. Murid didengarkan muzik berkenaan bahagian tubuh badan 2. Guru melakukan simulasi pergerakan 3. Guru dan murid sama-sama melakukan pergerakan 4. Pergerakan dilakukan secara bergilir (lelaki, perempuan) Sumber Pengajaran Pemain muzik KSP Memerhati Berkomunikasi

Langkah 2 Sumber Pengajaran (25 minit) Bahagian Tubuh i. ii. iii. iv. v. vi. vii. Langkah 3 (15 minit) Rambut Kepala Mata Leher Dada Perut Kaki 1. Guru memanggil seorang wakil murid 2. Menjadikan wakil kelas itu model kepada semua murid 3. Guru menunjukkan bahagian ±bahagian tubuh kepada kelas. 4. Guru mempersembahkan persembahan powerpoint berkenaan bahagian-bahagian tubuh badan. -Pemerhatian KSP 1. Guru mengedarkan lampiran lembaran kerja 2. Guru mengarahkan murid berpasangan bekerja dalam satu kumpulan. 3. Lembaran kerja (Rujuk Lampiran 1). 4. Guru memanggil beberapa wakil untuk mempersembahkan hasil kerja mereka. Langkah 4 Penutup (5 minit) 1. Guru bertanya semula akan bahagian tubuh 2. Guru dan murid menyanyi dan melakukan pergerakan semula. 3. Guru mengucapkan terima kasih Nilai murni Bersyukur Berterima kasih Memerhati Nilai murni Berusaha -Model maujud -Persembahan Power Point KSP

Aktiviti Pengukuhan Melabel bahan lembaran kerja berkenaan ³Tubuh Saya´

LAMPIRAN 1

Lagu Anggota Badan Saya LAGU ANGGOTA BADAN

Tangan di kepala ku Dan juga di bahu ku Ku rapatkan ke sisi Ku letakkan di pinggang Ku angkat tinggi Jemari ku menari Tepuk tangan begini Gembira suka hati Tepuk tangan begini Gembira suka hati Tepuk tangan begini Gembira suka hati

Master your semester with Scribd & The New York Times

Special offer for students: Only $4.99/month.

Master your semester with Scribd & The New York Times

Cancel anytime.