You are on page 1of 19

Fenologjia e Ftoit

POM AL

Fenologjia e Ftoit

Emrtimi botanik: Cydonia oblonga L. Familja: Rosaceae.

Njohja e fazave fenologjike sht e rndsishme pr zgjedhjen e vendmbjelljes sipas klims dhe shrbimeve agroteknike (krasitja dimrore dhe verore, plehrimi, ujitja, rrallimi i frutave, vjelja dhe mbrojtja tosanitare)

Fazat Fenologjike (Fenofazat)

Shnim: Prshkrimi sht prqendruar tek fenofazat riprodhuese duke ln jasht rritjen vegjetative (t gjetheve dhe lastarve) si edhe fenofazat e plakjes dhe rrzimit t gjetheve

Sythi i Fjetur (Dimror)

Sythat e przier i gjejm n degzat frutore tipike t species s ftoit, veanrisht n majat e degzave t shkurtra e t shtypura, t vendosura n degza torbeste ose degza t prziera njvjeare t emrtuara brirt e krmillit (a).

Sythi i fjetur (SHKURT)

Fillimi i Zmadhimit t Sythave


Kto sytha, n llim t Marsit, zmadhohen (b)

Fillimi i zmadhimit t sythave (FILLIMI I MARSIT)

Shfaqja e Lastarit
M pas, duke u hapur, ojn n formimin e lastarve gjethor (c) t gjat 5 10 cm, me 3 6 gjethe.

Shfaqja e lastarit (FUNDI I MARSIT)

Rritja e lastarit
N llim t Prillit, lastari e ka prfunduar zhvillimin e tij (d)

Rritja e lastarit (FILLIMI I PRILLIT)

Shfaqja e Sythit Lulor


N skajin e tij shfaqen gonxhet e para lulore (e)

Shfaqja e sythit lulor (dekada I e PRILLIT)

Zmadhimi i Sythit Lulor

Kto gonxhet lulore llojn t hapen menjher m pas (f )

Zmadhimi i sythit lulor (MESI I PRILLIT)

Lulzimi i Plot
Ato arrijn lulzimin e plot n dekadn e dyt (g)

Lulzimi i plot (dekada II e PRILLIT)

Rrzimi i Petlave
M von nis rrzimi i petlave (h)

Rrzimi i petlave (dekada III e PRILLIT)

Fundi i Rrzimit t Petlave


Rrzimi i petlave prfundon n fund t muajit Prill (i)

Fundi i rrzimit t petlave (FUNDI I PRILLIT)

Lidhja e Frytit
N Maj llon lidhja e frutave q qndrojn n pozicion vertikal (l).

Lidhja e frytit (FILLIMI I MAJIT)

Rritja e Frytit
Gjat rritjes s mtejshme, pesha e frytit e bn at t pjerrsohet horizontalisht degzn n t ciln ndodhet (m)

Rritja e frytit (FUNDI I MAJIT)

Pushzimi Maksimal i Frutave


N mes t Qershorit, frutat jan pak a shum t mdhenj, thuajse t gjith t kthyer nga posht dhe ruajn mbetjet e kups lulore; pushzimi q mbulon lkurn sht n nivelin m t lart dhe me ngjyr kafe t elur (n)

Pushzimi maksimal i frutave (MESI QERSHORIT)

Fillimi i Humbjes s Pushit


Frutat jan t mdhenj, me shum farra, trsisht t mbuluar nga nj pushzim i dendur dhe vazhdojn t rriten gjat gjith vers. N fund t Korrikut (o), ky pushzim llon t rrallohet duke lluar nga zgavra e bishtit ndrkoh q frutat rriten gradualisht

Fillimi humbjes s pushit (FUNDI I KORRIKUT)

Zmadhimi i Frutave t Gjelbr


N Shtator, marrin ngjyr lkure t gjelbreme (p) q mbulohet nga nj pushzim shum i imt, q perceptohet paksa me an t prekjes, e q mund t hiqet me lehtsi.

Zmadhimi i frutave t gjelbr (FILLIMI I SHTATORIT)

Fruta t Pjekura
Duke shkuar drejt pjekjes natyrore n Tetor, fryti ndryshon ngjyr n t verdh t gjelbreme deri sa merr ngjyr t verdh ari n kohn e vjeljes (q)

Fruta t pjekura (TETOR)

Rrzimi i Frutave
Nse vrojtojm bimn e ftoit gjat fazave t para t zhvillimit t frytit, vrejm nj prirje pr t lidhur shum fruta. N fakt, t gjith frutat, edhe pse t destinuar t rrzohen, vazhdojn t rriten vazhdimisht, deri n momentin e rrzimit, sikur t rriteshin normalisht deri n pjekje; n fakt, gjat zmadhimit t frytit, dukuria e rrzimit merr rndsi t madhe dhe mund t ndahet n dy nnperiudha: n t parn, q shkon deri n muajin Qershor, rrzimi sht shum i lart; n t dytn, q shkon nga Qershori deri n vjelje, rrzimi bhet i luhatshm, shpesh pak ose aspak.

Prandaj, nga kndvshtrimi praktik, gjykimi pr nivelin e lidhjes s frutave (frytzimit) nuk duhet t konsiderohet i sakt prpara mesit t Qershorit.