ADAPTACIJA DARŽELYJE

Ėjimas į darželį yra svarbus etapas vaiko gyvenime – čia auga jo savarankiškumas, gerėja bendravimo įgūdžiai tiek su jaunesniais ar savo amžiaus vaikais, tiek su vyresniais. Jeigu adaptacija darželyje vyksta gerai, vaikas įgyja naujų įgūdžių spręsti ateityje laukiančias situacijas (ėjimo į mokyklą, santykiuose su nepažįstamais ir t.t.). Kita vertus, pirmosios dienos, neretai ir savaitės, sukelia nemažai streso ir pačiam vaikui ir jo tėveliams. Tėvam neramu, kaip vaikui seksis pritapti prie grupės, naujos veiklos, dienotvarkės, prie daugybės jam nepažįstamų žmonių. Aišku, skaudžiausi momentai vyksta prie durų, kai vaiką reikia palikti ir išeiti. Taigi, ką svarbu žinoti apie adaptacijos procesą ir kaip jį palengvinti?

Svarbiausi adaptacijos rodikliai Apie adaptaciją visų pirma sprendžiame pagal tai, kaip vaikas miega, valgo ir kokia jo bendra emocinė būsena. Normalu, kad vaikui atėjus į nepažįstamą aplinką, minėti rodikliai gali pakisti: vaikas gali pradėti mažiau arba, atvirkščiai, daugiau valgyti; gali sumažėti miego trukmė, suprastėti jo kokybė; vaikas gali pasidaryti jautresnis, irzlesnis. Tokie pokyčiai yra normalūs ir tikėtini, o adaptacijos periodui pasibaigus viskas atsistato į savo vėžes. Adaptacija laikoma įveikta, kai vaikas lengvai atsisveikina su tėvais, mielai bendrauja su kitais vaikais bei auklėtojomis, pats susiranda žaislų, pasiima juos ir dalijasi su kitais, pats valgo, gerai miega, o pabudęs ramiai guli lovelėje.

Kiek laiko trunka adaptacija? Kiekvienas atvejis labai individualus. Tai, per kiek laiko vaikas prisitaikys, priklauso nuo individualių vaiko savybių (tarkim temperamento – jeigu lėtesnis, gali prireikti daugiau laiko adaptuotis); nuo situacijos šeimoje (ar turi brolių, seserų, ar nevyksta svarbių pokyčių šeimoje, tarkim kūdikio atėjimas į šeimą, persikraustymas, skyrybos ir pan...); nuo lyties (berniukai, manoma, prisitaiko kiek lėčiau), nuo to, kaip šeima gyveno anksčiau, ar dažnai vaikas patekdavo į nepažįstamą aplinką ir kiti faktoriai. Kaip bebūtų, apibendrintai manoma, kad  Lengva adaptacija trunka dvi-tris savaites  Vidutiniška – ilgiau nei mėnesį, vaikas pradeda negaluoti  Sunki adaptacija – ilgiau nei pusę metų, akivaizdžiai pakinta jo elgesys, dažnai ir ilgai serga...

Ką daryti, kad adaptacija praeitų lengviau?   Kalbėdami apie darželį akcentuokite tai, ką vaikas čia veiks – kad eis žaisti, galės dūkti lauke, galės draugauti su kitais vaikais, piešti ir pan. Papasakokite vaikui, ką jūs veiksite, kol jūsų nebus. Kadangi vaiko mąstymas yra egocentriškas, jis gali manyti, kad jį paliekate, nes nebenorite su juo būti. Svarbu patikinti, kad turite eiti į darbą, turite reikalų, kuriuos reikia atlikti. Kai kalbatės apie tai, kada vėl susitiksite, galite sakyti: „tu pavalgysi pusrytėlius, tada užsiimsi darbeliais, eisi su vaikais žaisti į kiemą, po to sugrįši pavalgyti pietų, pamiegosi pietų miego, pavalgysi po miegelio ir tada jau aš ateisiu tavęs pasiimti“. Kadangi vaikas dar gerai nesupranta laiko sąvokos, jo diena yra išdalinta į veiklų seką. Toks paaiškinimas jam bus daug labiau suprantamas. Be to, dienos ritmiškumas suteikia saugumo. Venkite pakartotinių atsisveikinimų. Kai pasakote „aš jau išeinu“ – eikite, kitaip tik stiprės vaiko baimingumas ir įsikabinimas. Neišeikite kol vaikas nemato, paslapčia – tai gali sugriauti pasitikėjimą, auginti baimę, kad jus kitą kartą netikėtai dingsite. Trumpas, pozityvus, ryžtingas atsisveikinimas yra svarbus, ypač pradžioje. Paruoškite patys save. Priminkite sau, kad vaikui svarbu išmokti pabūti be tėvų kelias valandas. Patikėkite, kad auklėtojos pasirūpins jūsų vaiku. Dažnai, jums išėjus, vaikas nusiramina jau po kelių minučių. Stenkitės būti ramūs, kiek įmanoma pozityviau nusiteikę. Vaikai yra ypatingai jautrūs artimųjų nuotaikoms ir greitai pagauna bet kokią įtampą jūsų balse, veide, prisilietime. Tada pradeda pats labiau

   

Kad labiau atsipalaiduotumėte. nors stebi. o verkdamas natūraliai išsivalo nuo neigiamų emocijų. Leiskite pamatyti savo vaikui. Jeigu turite klausimų ar norite išreikšti susirūpinimą. 2011 Susan Ng “Parenting Help: How To Deal With Separation Anxiety In Preschoolers”. Adaptacijos laikotarpiu vaikas išgyvena stresą. Ir tik po gero pusmečio vaikas pradeda jaustis saugiai naujoje aplinkoje. pačios baisiausios yra pirmos dvi-trys savaitės. nenoriai keltis. Pirmąjį mėnesį vaikas apskritai yra susikoncentravęs į savo vidinius išgyvenimus. 2011 Rasa Aukštinaitytė „Metas į darželį“. kaip praėjo jo diena. Net ir po kelių savaičių vaikas gali „netrykšti“ džiaugsmu eidamas į darželį. Vaikas. pasijusti saugiai. kad jūs ir auklėtoja bendraujate draugiškai. nebejausti nerimo. Galite visi trys įsitraukti trumpam pokalbiui ar žaidimo veikloje. Vaikai dažnai naudoja savo tėvus kaip tiltą. 2. ką jis čia veiks. kas vyksta aplinkui. pažaisti judrius žaidimus. išmoko naujo. Pradeda megzti santykius su kitais vaikais. Būkite kantrūs! Žinoma. Tada ir atsiranda tikroji motyvacija eiti į darželį. dalyvauti veiklose. Tačiau vaiko adaptacija darželyje tuo nesibaigia. Audronė Kancė. Skatinkite vaiko pasitikėjimą auklėtojomis. pagirkite už tai. pasikalbėkite su auklėtojomis asmeniškai. Nereikėtų stipriai bausti už irzlumą. Neila Ramoškienė "15 vertingų patarimų darželio naujokams”. mokosi bendrauti ir žaisti. Paklauskite. 2008 . dar važiuojant į darželį galite su vaiku pasikalbėti apie tai. Vaikui reikia laiko priprasti. vystant santykius su kitais suaugusiais. galite padainuoti mėgstamą dainą ir pan. Jeigu vaikas mažesnis. 2009 Carol Wagg “Coping with separation anxiety”. jį gali pradėti pykinti. Svarbu reaguoti lanksčiau. pažinimo ir nuostabiausių atradimų kupinas pasaulis! Parengė psichologė Viktorija Ruzgutė Literatūra: 1.y.     nerimauti. suteikti galimybę vaikui nuleisti garą. Pasirinkite optimalų auklėjimo stilių. 5. 2001 Robin McClure “Separation Anxiety Tips for Easing Goodbyes “. karščiuoti. vaikui nedalyvaujant. neleidžia joms kauptis organizme. ką vaikas nuveikė. kur laukia nauji draugai. t. kuriam neleidžiama išsiverkti. 4. organizmas randa kitų būdų kaip atsikratyti įtampos viduje. Taip paskatinsite jį didžiuotis savo pasiekimais bei sustiprinsite nusiteikimą eiti į darželį Nebijokite vaiko ašarų. atėję jo pasiimti. 3. Antrąjį-trečiąjį mėnesį po truputį naujokas pradeda orientuotis grupėje. įdomios veiklos. kaprizus. pradėti ir nepabaigti žaidimai. gali pradėti dažniau sirgti. Skirkite dėmesio vaikui.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful