Mad'arsko

země plná

překvapení

Budapešť, město lázní
Nechtěli byste vynechat zážitky z historických lázní v Budapešti?
Objevte lokality v našem městě, které jsou plné pokladů zdraví a wellnessu. Přijďte , ať Vás naše lázně nabijí energií!
www.spabudapest.hu
SPAS

Mad’arsko Maďarsko ve zkratce 1

Maďarsko
ve zkratce
Maďarsko se rozkladá na území téměř 100 000 km2 , zdejší řečí se jinde na světě nehovoří a maďarské lidové písně se nepodobají žádnému jinému folklóru. Zveme Vás k poznávání této zajímavé a pohostinné země a rádi Vás v této brožuře provedeme těmi nejzajímavějšími místy, která se vyplatí objevovat a kam se budete rádi vracet.
Kulturní a přírodní památky se pokusíme krátce představit v pořadí podle turistických regionů a k orientaci přispěje i mapa. Velmi Vám doporučujeme, abyste přímo v místě nevynechali návštěvu turistické informační kanceláře Tourinform, kde můžete získat množství informací a materiálů pro poznávání dané lokality a naplánování výletů do okolí. 140 kanceláří informačního řetězce Tourinform Vám nabízí nejen nápady, ale také nabídky ubytování a programů, dopravní informace a pomůže při řešení každodenních problémů typu “kolik to stojí, jaká je otevírací doba” a podobně. Seznam informačních kanceláří Tourinform a všechny informace, tipy, rady a nabídky týkající se pobytu v Maďarsku najdete na webových stránkách www.madarsko.cz a www.madarsko-zajezdy.cz Přejeme Vám příjemný pobyt a krásné zážitky v tradičně pohostinném Maďarsku! Vydává: Magyar Turizmus Zrt. Rukopis: Magyar Turizmus Zrt. Mapa: Freytag–Berndt Příprava tisku: Makáry Stúdió Tisk: Pauker Holding Kft.

Maďarsko?

Proč právě

Zveme Vás ke znovuobjevování země tisíce tváří, Maďarska, ležícího v Karpatské pánvi v samém srdci Evropy. Ať už zde budete pobývat jako turista, odborník nebo obchodník, naše země, podobná krásné malé šperkovnici, s rozmanitou krajinou, příjemným podnebím, bohatou kulturou, čilým vědeckým, kongresovým a obchodním životem, nabídne každému z Vás trvalý zážitek i s nepřebernou možností zábavy a odpočinku. Maďarská pohostinnost není jen pouhou legendou. Již před tisíci lety přikázal náš první král a zakladatel státu Svatý Štěpán ochranu a péči o cizí poutníky procházející zemí.

Zveme Vás, dnešní potomky středověkých cestovatelů k objevování krás našeho hlavního města Budapešti. Podnikněte výlet lodí či na kole malebným údolím Dunajského meandru, projeďte se na koni Velkou maďarskou nížinou, ponořte se do vln Balatonu. Obdivujte naše historická města a památky, muzea, zámky, ochutnejte speciality naší kuchyně a naše aromatická vína. Zúčastněte se našich kulturních festivalů, mezinárodních konferencí, veletrhů, zapojte se do našeho hudebního života. Maďarsko Vám nabízí program v každém ročním období: počínaje Jarním festivalem, přes letní Festival Budafest, automobilové závody Formule 1, hradní hry v dobových kostýmech, divadelní představení v přírodě, podzimní festivaly vína a zimními koncertními programy konče.

www.madarsko.cz

Maďarsko Proč právě Maďarsko? 2|3

Fakta, údaje o Maďarsku
Rozloha: 93 030 km2 Obyvatelstvo: 10 045 000 obyvatel (předběžný údaj k 1.1.2008) Zeměpisná poloha: leží ve střední Evropě, v Karpatské pánvi, sousedí se státy: Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko a Černá Hora, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko Délka státních hranic: 2 246 km Nejdůležitější řeky, vrchy: Dunaj (417 km), Tisza (597 km); Mátra (Kékes 1 014 m), Bükk, Bakony Nejvyšší bod: Kékestető 1 014 m v pohoří Mátra Nejhlubší bod: Gyálaréte 75,5 m (obec u Szegedu) Průměrná roční teplota: 8-12 °C Počet hodin slunečního svitu: 1 700 – 2 100 hod. / rok Úřední jazyk: maďarský Státní zřízení: republika Měna: forint Státem uznané svátky: 1. leden, 15. březen, Velikonoční pondělí, 1. květen, Svatodušní pondělí, 20. srpen, 23. říjen, 1. listopad, 25.-26. prosinec Mezinárodní předvolba: +36 Mezinárodní hovor: 00 + předvolba státu + telefonní číslo Meziměstský vnitrostátní hovor: 06 + předvolba oblasti + místní telefonní číslo Tísňové linky: Společná tísňová linka: 112 Zdravotní záchranná služba: 104 Policie: 107 Hasiči: 105

Věděli jste?
… že Maďarsko je zemí 1 300 termálních pramenů, 10 národních parků, 8 památek UNESCO a 22 vinařských oblastí? … že Balaton je největším jezerem Střední Evropy – 77 km dlouhým, ale jen 1,5 km širokým v nejužším místě? … že nejvyšším vrcholem Maďarska je Kékestető v Severním středohoří (Északi-Középhegység), který je vysoký jen 1 014 m ? … že objevení vitamínu C je spojeno se jménem Alberta Szent-Györgyiho, který dostal Nobelovu cenu? „Říkali, že je to celé nesmysl, ale jen ať to propaguje, alespoň můžeme vyvážet více papriky!“ - prohlásil Bálint Hóman, ministr školství v roce 1937 na adresu později světoznámého vědce, který při svých pokusech získával vitamín C z papriky. … že Budapešť je jediným hlavním městem na světě, ve kterém se nachází souvislý jeskynní systém, z jehož hloubi prýští termální léčivé prameny? …že elektronicky programovatelný počítač je objevem Jánose Neumanna, který byl maďarského původu? …že Pick Salám se stále vyrábí podle 150ti-leté receptury? … že královna Viktorie byla jednou z mnoha královských zákazníků ručně malovaného herendského porcelánu? … že programy Word a Excel vyvinul pro společnost Microsoft Károly Simonyi ml.? …že „hlavní město“ Západního Maďarska, Győr, nazývají také městem rohových balkónů, neboť zdejší budovy jsou v porovnání s průměrem podstatně častěji zdobené rohovými balkóny? …že v Evropě jedině v jezeře Balaton žije sladkovodní houba, pocházející z Indie? …že francouzský král Ludvík XIV. nazval Tokajské aszú, maďarské dezertní víno, jako „víno králů a krále vín“ ? …že János Kemény byl prvním člověkem na světě, který poslal e-mail ? …že Budapešť patří mezi málo měst v Evropě, kde najdeme dva římské amfiteátry? …že dráhu kosmických lodí Apollo, které přistály na Měsíci, určoval Viktor Szebehely? …že největším přírodním termálním jezerem na světě, ve kterém je možné se koupat, je jezero Hévíz ? …že město Veszprém nazývají také „městem královen“, které si manželka krále Štěpána, bavorská Gizela, ve své době vybrala za své sídlo? …že skutečným vynálezcem vzducholodě byl Dávid Schwarz, od kterého Zeppelin odkoupil patent na vzducholoď? …že kromě toho Maďaři vynalezli také kryptonovou žárovku, zápalky, žárovku s wolframovým vláknem, střídavý proud a radioaktivní sledování stop? … že Ernő Rubik vymyslel slavnou Rubikovu kostku, která se stala „hračkou roku 1981“ a organizovala se i mistrovství světa v jejím skládání?

www.madarsko.cz

Maďarsko Madarsko

Věděli jste? 4|5 Věděli jste?

Budapest'
Prvotřídní

zábava

Budapešť
Pro mnohé návštěvníky je to láska na první pohled, jiní ji začnou obdivovat až po určité době, ale v jednom jsou všichni zajedno: Budapešť je jedno z nejkrásněji položených měst světa. Široký proud řeky dělí dvoumilionovou metropoli na kopcovitou část Buda a rovinatou Pešť. Budínské panoráma – Hradní čtvrť s někdejším Královským palácem a Matyášovým chrámem, stejně jako Gellértův vrch, jemuž vévodí silueta Citadely – bylo zaneseno na Seznam světového dědictví UNESCO.

www.madarsko.cz

Maďarsko Kam ve městě? 6|7

Kam ve městě?
Budínský hrad Na rozdíl od mnoha jiných hlavních měst stojí Královský palác v Budíně na vrcholu kopce, přesně podle představ cestovatelů, kteří vyrostli na pohádkách. Když Budapešťané hovoří o Hradě, nemyslí jen Palác, ale také středověké město, které bylo vybudované na Hradním kopci, kde se rádi procházejí po půvabných náměstích, ve spletitých úzkých uličkách a pěších zónách nabízejících překrásný výhled. K Paláci se můžeme dostat také pomocí speciálního dopravního prostředku Hradní čtvrti – lanové dráhy (Sikló) začínající na břehu Dunaje a šplhající se až na vrchol kopce. Kostel pro královské svatby Kostel Blahoslavené Panny Marie – nebo jak ho zná většina lidí, Matyášův chrám – byl vztyčen už za panování krále Bély IV., zakladatele prvního budínského hradu. Každý z dalších panovníků kostel různě upravoval, přibyla věž, brána, samotná budova byla rozšířena, po určitou dobu v kostele probíhaly i korunovace. V kostele se, díky skvělé akustice, pořádají varhanní a jiné koncerty vážné hudby. Jediná bašta, na které nikdy nesloužili vojáci Když vyjdeme k Hradu ze strany od Dunaje, rozprostřou se nad námi sněhobílé věže Rybářské bašty. Rybářská bašta byla i původně plánována jako vyhlídková terasa a stavba, která měla obohatit celkový obraz města. A co má společného s rybáři? Svého času to byla právě úloha cechu rybářů, postarat se o obranu území, táhnoucího se tudy podél původního hradního opevnění. Metropole na celém světě nejbohatší na léčivé prameny Budapešť je metropole, ve které se nachází nejvíce léčivých a termálních pramenů na světě. Na své si přijde ten, kdo chce sportovat, i ten, kdo se raději potí v páře, nebo doufá v úlevu od potíží pobytem v termálních vodách. Zdejší léčivé prameny pomáhají při léčbě poruch pohybového ústrojí, oběhového systému a ženských chorob. Mezi nejhezčí lázně v Budapešti patří Lázně Gellért, Széchényi a Rudas. Most mezi Budínem a Peští Řetězový most je symbolem Budapešti, je to první stálý most na maďarské straně a druhý na celém úseku Dunaje. Proplouváme-li lodí pod mostem, měli bychom si rychle něco přát, a jak praví pověra, splní se nám to. V Budapešti můžeme mít až devět přání – se dvěma železničními mosty se nad Dunajem klene celkem právě 9 mostů. Nejhezčím parkem v Budapešti je ostrov Markétin ostrov je bývalá královská lovecká obora. Od 19. století se stala oddychovým parkem hlavního města o rozloze 100 ha. Pod letitými stromy se tu skrývají sportoviště, plovárna, největší přírodní pláž hlavního města, amfiteátr a léčebné hotely.

Největší kryté tržiště hlavního města V nejhezčí a největší tržnici metropole, kde je nejbohatší nabídka zboží, lze koupit vše - od čerstvé zeleniny a masa až po nejrůznější koření. Od Velké tržnice se můžeme projít po nejoblíbenější pěší zóně centra, ulicí Váci, která patří jen chodcům.

Parlament Hlavní architekti tohoto města, působící ve druhé polovině 19. století, měli rádi pompu a bohaté zdobení. Důkazem je jedna z nejkrásnějších budov parlamentu v Evropě, nacházející se na pešťském nábřeží Dunaje. Eklektická budova je zvláštní uměleckou sbírkou své doby, s gotickými věžemi, kamennými krajkami, zvenku ozdobená 88 sochami, uvnitř s barokním dojmem působícím slavnostním schodištěm, freskami, mozaikovými okny, gobelíny a obrazy. Největší kostel Vyjdeme-li od Západního nádraží po Malé okružní třídě (Kiskörút), dostaneme se k největšímu kostelu v Budapešti, Bazilice Svatého Štěpána, která pojme až 8 500 lidí. V kapli za oltářem je střežena nejdůležitější relikvie maďarského křesťanství, mumifikovaná pravice krále a světce, zakladatele státu Svatého Štěpána.

Největší synagoga v Evropě Jen pár kroků od Malé okružní třídy (Kiskörút) nás zavede k největší fungující synagoze v Evropě v ulici Dohány, kde se pravidelně pořádají koncerty vážné hudby. V jejím sousedství si můžeme prohlédnout světoznámé Židovské muzeum, představující historii maďarských Židů, jejich liturgické i běžně používané předměty každodenního života a pamětní síň holokaustu. Třída Andrássy, náměstí Hrdinů Třída Andrássy je mistrovským dílem plánované městské výstavby konce 19. století, pod kterou vede první podzemní dráha v Evropě. Ústí u jednoho z nejznámějších maďarských sousoší Památníku Milénia na náměstí Hrdinů. Náměstí Hrdinů je ohraničené z jedné strany Výstavní síní (Műcsarnok) a z druhé strany Muzeem krásných umění (Szépművészeti Múzeum). Městské sady Na břehu jezírka v Městských sadech (Városliget) stojí hrad Vajdahunyad, který byl postavený původně ze dřeva při příležitosti Milénia se záměrem, představit některé prvky typických historických budov nacházejících se na území státu. Ohromná „maketa” zažila takový úspěch, že ji později postavili z kamene. V Městských sadech o rozloze 1 km2 je příjemným programem návštěva Zoologické zahrady, ve které žije pět set různých druhů zvířat a roste čtyři tisíce druhů rostlin. Stálá budova Budapešťského Velkého cirkusu byla vybudovaná také v areálu parku. Vedle něj se nachází Lunapark (Vidámpark) místo, kde se setkává technika minulosti a současnosti, kde si můžete vyzkoušet vícero rozličných rychlých, otáčivých a krkolomných atrakcí, které otestují Vaši odvahu. Něco pro děti V maďarském hlavním městě se nebudou nudit ani děti. Jen několik nápadů z nespočetného množství možností: máte-li už za sebou návštěvu ZOO a viděli jste i veselé představení ve Velkém cirkuse hlavního města, vyhledejte v Milénijním parku Palác Zázraků (Csodák palotája), tento ojedinělý interaktivní dům her, kde se mohou děti i dospělí zábavnou formou seznámit s vědeckými poznatky o světě, který nás obklopuje. Za pěkného počasí ve vyplatí podniknout
www.madarsko.cz

výlet do budínských vrchů, nechat se vyvézt lanovou dráhou (Sikló), projet se Dětskou železnicí, kde Vás obslouží děti a obdivovat panorama města z vyhlídky na kopci János, anebo ze sedačkové lanovky (Libegő). Ti, kteří mají rádi moře, by neměli vynechat Tropicarium – Oceanárium v Budaörs, které je největším mořským akváriem ve střední Evropě. Potěšení pro chuťové pohárky Po potulkách městem nebo po namáhavém sportovním odpoledni na některém z koupališť přijde každému vhod výdatný oběd či večeře v některé z elegantních restaurací nebo v typických čárdách, kde panuje rodinná atmosfera. Kdo má chuť na pravá maďarská jídla, tomu můžeme navrhnout rybí polévku halászlé, Jókaiho fazolovou polévku, Újháziho slepičí polévku, kotlíkový guláš, který také ve většině malých hospůdek dostanete v malém kotlíku, nudle s tvarohem (túrós csusza) nebo jako dezert buď Gundel-palačinky nebo Somló halušky (somlói galuska). Neexistuje taková restaurace, ve které by Vám nenabídli k obědu charakteristická maďarská vína. Výběr je bohatý, počínaje sladkým tokajským, po různé druhy polosladkých a suchých červených nebo bílých vín. Volný čas Volný čas se dá trávit nejrůznějším způsobem. Milovníci kultury mají 365 dní v roce jediný problém: zvolit mezi 237 uměleckými památkami, 223 muzey a výstavnými síněmi, galeriemi, 40 divadly, 54 kiny, 7 koncertními sály, 200 zábavnými podniky s rozmanitým programem. Příznivce umění čeká nezapomenutelný zážitek v Muzeu krásných umění (Szépművészeti Múzeum), kde jsou vystavena díla světoznámých malířů jako El Greco, Goya, Raphael, Rubens, Monet, Manet a Cézanne. K novodobým atrakcím patří Dům teroru (Terror Háza). Nachází se na Andrássy út 60. Během minulého století vyvolávala tato adresa v srdcích Maďarů velký strach. Nejprve byla v roce 1944 sídlem přívrženců nacizmu „nyilašovců“ a pak tajné policie komunistů do krátkodobého povstání v roce 1956. Dnes je však velmi stylovým muzeem, které ukazuje nejen cely, ale také nástroje, které se používaly na mučení lidí. Muzeum má nejen připomínat hrůzy totality, ale zároveň také vzdělávat.

Maďarsko Kam ve městě?, Pozoruhodnosti v okolí hlavního města 8|9

Pozoruhodnosti v okolí hlavního města

Kdo je jednou viděl, nikdy nezapomene na nejkrásnější maďarské městečko ležící u Dunaje, bydliště malířů a sochařů, Szentendre (E2). Svými úzkými uličkami, průchody a dlažbou z kočičích hlav, po které lze stoupat na kopec, kde se městečko rozprostírá, je jedinečnou památkovou rezervací vyzařující atmosféru 18. století.

Esztergom (D2) V Esztergom (Ostřihom) se narodil první uherský král, svatý Štěpán , zakladatel státu. V 11. století bylo město první královskou rezidencí a církevním střediskem země. Dnes je sídlem ostřihomského arcibiskupa, hlavy maďarské katolické církve. Symbolem města a dominantou hradního návrší je klasicistní Bazilika z 19. století, největší v zemi, s největším oltářním obrazem na světě malovaným na jediný kus plátna. Jedinečná je vestavěná kaple Bákócz z červeného mramoru, perla uherské renesanční architektury, o 300 let starší než kostel sám. Poklad Dómu v jihozápadní postranní kapli zahrnuje 400 uměleckých zlatotepeckých prací a textilií, mimo jiné kostěné poháry, gotická mešní roucha, kalich a honosný kříž Corvina. Visegrád (D2) byl postaven v mimořádně známé a krásné oblasti Maďarska, v nejmalebnější části Dunajského meandru. Nejznámější pozoruhodností je hrad ze 13. století na vrcholu kopce a Královský palác ze 14. století na jeho úpatí. V neporušeném stavu se zachovala původně obytná Šalamounova věž ze 13. století sloužící dnes jako depozitář.

Jeden z nejkrásnějších maďarských zámků, bývalou rezidenci panovníků, která se nachází ve vzdálenosti jen asi hodinu cesty autem od hlavního města v Gödöllő (E2), vyhledává ročně více než tři sta tisíc návštěvníků. Vícekrát sem zavítala císařovna Marie Terezie, ale oblíbenou rezidencí rakousko-uherských panovníků se zámek stal až za panování Františka Josefa. Manželka císaře, mimořádně oblíbená císařovna Alžběta, důvěrně nazývaná Sissi, si Gödöllő velmi oblíbila. V městečku Mogyoród (E2) blízko Budapešti, se na Hungaroringu, jediné dráze pro Formuli 1 ve střední Evropě, každoročně utkávají nejlepší světoví piloti tohoto závodu. Maďarské kolo Formule 1 přitahuje statisíce návštěvníků. V Hungarokart Centru o rozloze 2 100 m2 si může během celého roku každý vyzkoušet jízdu na gokartech.

Pokud se vydáme směrem na západ od hlavního města, dostaneme se ke zřícenině kostela ze 13. století v Zsámbék (E2). I v podobě zříceniny nabízí impozantní pohled a zároveň slouží jako reálná kulisa pro koncerty a divadelní představení, která se tu konají každé léto.

PRO CELOU RODINU V OKOUZLUJÍCÍ BUDAPEŠTI

DOBRODRUŽSTVÍ, ZÁŽITKY A ZÁBAVA
Obrovští ŽRALOCI plovoucí na dosah ruky, ALIGÁTOŘI odpočívající v deštném pralese, REJNOCI, které lze pohladit a další tisíce exotických zvířat – to vše čeká na návštěvníky v žraločí zoologické zahradě Tropicarium. Každý čtvrtek se koná atraktivní KRMENÍ ŽRALOKŮ a zájemci si mohou vyzkoušet i POTÁPĚNÍ ve velkém akváriu. Pokud chcete strávit více dnů v Budapešti, využijte naše balíčky služeb, ve kterých Vám nabízíme i ubytování, stravu a p hlíd y dalších zajímavostí. prohlídky

Achat_180x62_Cz_Layout 1 12/8/11 7:33 AM Page 1
cseh180x62.indd 1

Pro další informace navštivte naše e navštivte a webové stránky www.tropicarium.hu vyžádejte si aktuální nabídky mailem a vyžá na info@tropicarium.hu.
12/5/11 3:20 PM

luxus_kulkepviselet_180x128_HUN_terv01.ai

4

12/5/11

2:03 PM

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K

www.madarsko.cz

Maďarsko Zadunají (Dunántúl) 10|11

Zadunají (Dunántúl)
V Maďarsku nenajdete jinou oblast, která by měla tolik chutí, barev, vůní, a která by byla natolik pestrá, jako je Dunántúl neboli Panonie. V této oblasti si každý najde cíl své cesty podle svých představ. Ten, kdo chce plachtit, lézt po horách, kdo hledá večerní zábavu ve městě, i ten, kdo se chce toulat malebnou vesničkou. V Panonii se dá podniknout mnoho, dobře se najíst, jít na krásné výlety, plavat v přírodních vodách, léčit se v termálních lázních, chytat ryby, lovit, šplhat ke hradům, procházet se v arboretech, vydat se po vinných stezkách, obdivovat hrady a zámky. Zde najdeme nejvíce míst bohatých na umělecké památky i ty, jež jsou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – komplex budov opatství v Pannonhalmě, starokřesťanská hrobka odkrytá v městě Pécs a okolí Neziderského jezera. Zcela jistě se tu nebudeme nudit. Fertőd (b2) Největší a nejhezčí barokní zámek v Maďarsku, zámek Esterházyů (Joseph Haydn út 2.), stavěli pro nejbohatší aristokratický rod v zemi od roku 1720 celých 46 let, aby měl veškerou náležitou dvorskou nádheru a krásný barokně-rokokový park jako zámek ve Versailles. Joseph Haydn (1732-1807) strávil na tomto zámku deset let jako dvorní skladatel. Bük (b3) Jméno obce, ležící v blízkosti rakouských hranic, proslavily v Evropě zdejší léčebné lázně (Termál körút 2.), které už 36 let slouží hostům svými blahodárnými účinky. Z celkem 27 bazénů rozmístěných na ploše 13 ha je 11 bazénů zastřešených, 12 venkovních 4 jsou polozakryté. Léčebné kúry se tu aplikují při poruchách trávení, pohybového ústrojí, při kardiovaskulárních onemocněních. Kromě toho je tu také specializovaná revmatologická a fyzioterapeutická ordinace. I pro ty, kteří se právě nepotřebují léčit, je přístupný rekreační park a Birdland Golf & Country Club, který je nejhezčím golfovým centrem v Maďarsku, za což vděčí hřištím s devíti a osmnácti jamkami. Kőszeg (b3) Asi jediné město na světě, kde zvon odbíjí nejen poledne, ale už o jedenácté halasně připomíná vítězství nad Turky v srpnu 1532, kdy obránci zdejšího hradu pod vedením kapitána Miklóse Jurisicse 25 dní úspěšně odolávali útoku armády tureckého sultána Sulejmana, táhnoucího na Vídeň. Jurisicsův hrad se čtyřmi rohovými věžemi (Rajnis József u. 9.) byl postaven ve 13. století, svou dnešní podobu získal po požáru v roce 1777. Okázalé Jurisicsovo náměstí je jedno z nejkrásnějších centrálních městských částí v zemi, oplývá mnoha architektonickými a památkovými skvosty.

Győr (c2) „Město setkání“, starořímská Arrabona a už téměř tisíc let biskupské sídlo, v blízkosti kterého Napoleon vybojoval v roce 1809 vítěznou bitvu. Dnes je Győr oblíbený hlavně díky svému malebnému baroknímu centru, i když se proslavil také jako město průmyslu a škol. Na soutoku řek se nacházejí slavné lázně Rába Quelle Fürdő (Fürdő tér 1.). Pannonhalma (c2) 1000 let se na vrchu Sv. Martina (Szent Márton-hegy) tyčí klenotnice minulosti maďarské architektury, benediktýnské opatství, které UNESCO zařadilo na Seznam světového kulturního dědictví, a které při oslavách svého tisíciletého jubilea navštívil i papež Jan Pavel II. Tata (D2) Toto „město vod“ bylo ve středověku oblíbeným místem odpočinku panovníka, což připomíná také hrádek vybudovaný na pobřeží rybníka Öreg-tó, dnes střediska vodních sportů a vyhlídkových plaveb.

Sopron (b2) Malé město se subalpinským klimatem nedaleko rakouskych hranic, co do počtu památek však nejbohatší město v Maďarsku, obklopené jehličnatými lesy na vrších Lövérek a vinohrady rodícími dobré víno. Součástí rezervace vodního ptactva národního parku Fertő-Hanság je Fertőrákos s vodní kolonií a kamenolomem, připomínajícím egyptské skalnaté chrámy. Dnes je tu jeskynní divadlo (Barlangszínház), jehož letní operní představení, inscenovaná mezi gigantickými přírodními kulisami, představují nevšední zážitek. Točité schody vedou na vrchol skalní stěny, odkud můžete vidět celkové panorama jezera Fertő. Komárom (c2) V 19. století se toto město stalo „městem pevností“. Ojedinělou vojenskou a průmyslovou památkou je tu totiž trojice pevností. V tichém parku ve stínu velikánů na okraji města najdeme termální lázně se šesti bazény (Táncsis M. u. 34–36.). Voda vyvěrající z hloubky 1 260 m je vhodná na léčení revmatických a ženských chorob.

Nagycenk (b2) Jeden ze statků tvořících majetek rodiny významného politika reformního období a revolučních let 1848-1849, grófa Istvána Széchenyiho (1791-1860), stavitele Řetězového mostu, zakladatele Maďarské akademie věd a iniciátora Dunajské paroplavby

Székesfehérvár (D3) Toto starodávné město má ve svém názvu bílou knížecí barvu (Stoličný Bělehrad) a je nejstarším sídlem uherských panovníků. Bylo založeno v roce 972 a známé je též jako Alba Regia. Po dobu pěti století tu stál hlavní kostel v zemi, ve kterém bylo korunováno 37 králů, 39 královen a pohřbeno 15 panovníků, byla zde uložena svatá koruna i státní archiv a konala se zde zasedání sněmu. Jezero Velencei (Velencei-tó) (D3) „Jezero slunečního svitu“, kde slunce svítí 2 050 hodin v roce, je od brzkého jara do pozdního podzimu ideálním místem na rekreaci při cestě mezi Budapeští a Balatonem. Příjemná voda bohatá na minerální látky plní jezero o ploše 26 km2. Jezero je hluboké v průměru 1,2 m a má osvěžující a regenerační účinky. Termální lázně v Agárd, s vodou o teplotě 55 ºC, pomáhají zejména v případě nemocí pohybového ústrojí a gynekologických potíží. Třetinu jezera pokrývá rákosí, zpestřené místy úzkými stezičkami a skrytými tůněmi, což společně vytváří neobyčejné prostředí ptačí rezervace, která je domovem vzácného vodního ptactva. Pécs (c5) Záhadné hrobky z římské doby, turecké džamie s baňatými kopulemi, štíhlý minaret, jemně propracovaná keramika značky Zsolnay, tajuplné obrazy malíře Csontváryho, dekorativní vzory od světoznámého Vasarelyho, vždy počátkem jara kvetoucí mandlovníky, útulné restaurace a kavárny – to všechno je Pécs – česky Pětikostelí. Město na jižním úpatí pohoří Mecsek staré 200 let (lat. Sopianae) bylo za starého Říma významným střediskem raného křesťanství. Unikátnímu památkovému komplexu nekropole ze 4. století, pozůstávajícímu ze 16 staveb, přiznalo UNESCO statut součásti Světového kulturního dědictví. Ve městě jsou nejvýznamnější památky na dobu 150ti-leté turecké nadvlády v Uhrách.

Sárvár (b3) Dlouhý kamenný most vede k pětihranné hradní pevnosti rodu Nádasdy (Nádasdy-várkastély, Várkerület l.), kdysi obehnané vodním příkopem, která od svého založení v 16. století sloužila jako vojenská pevnost i jako šlechtické sídlo. Ozdobou Sárvárského arboreta (Várkerület 30.) na břehu potoka Gyöngyös je 36 metrů vysoký dub ve tvaru pyramidy a další čtyři duby starší více než 300 let. Zdejší léčebné lázně (Vadkerti u. 1) s obsahem soli ve vodě pomáhají při revmatických chorobách, při hojení zlomenin, gynekologických potížích, ale podporují také celkovou regeneraci organizmu a zlepšení kondice, ať už formou léčebné kúry na místě nebo domácí lázně, do které se přidají „termální sárvárské krystalky“ získávané destilačním procesem. Veszprém (c3) „Město královen“ – i tak je nazýváno sídlo prvního uherského biskupství na břehu říčky Séd, neboť korunovace královen v Uhrách tradičně patřily k právům a povinnostem veszprémských biskupů. Pěkné měšťanské domy na skalnatém hřebenu hradního vrchu širokého 500 metrů dotvářejí historickou atmosféru hradní čtvrti, kde v 11.-13. století skutečně stál královský hrad. Zoologická a botanická zahrada Kálmána Kittenbergera (Kittenberger K. u. 17.) je jednou z nejhezčích v zemi. Villány (D5) V tomto historickém vinařském kraji vznikla jako na prvním místě v Maďarsku vinařská cesta Villány-Siklós, procházející osmi obcemi. S jejich vinařskou kulturou se může návštěvník seznámit v Muzeu vín (Bormúzeum, Bem u. 8.). Vyhledávané místní druhy červeného moku – modré porto, merlot, frankovku a kabernet – popularizuje každý druhý rok v říjnu festival červeného vína. Siklós (D5) Hrad v tomto nejjižněji položeném městě Maďarska je jedním z nejzachovalejších středověkých hradů v zemi. Ve svatyni farského kostela objevili restaurátoři nejhezčí nástěnné malby maďarské gotiky 15. století a uznáním jejich práce na obnově džamie beje Malkoče (Vörösmarty u.) je cena Europa Nostra, udělená tomuto městu.

Herend (c3) Zdejší světoznámý porcelán, jehož výroba a malování přechází jako tajná věda z otce na syna, získal na světových výstavách už 24 významných cen a zlatých medailí. Byl oblíbeným artiklem i v panovnických domech v Anglii a ve Vídni.

Pápa (c3) Toto malebné městečko, jehož kvalitní školy vychovaly mnoho velkých osobností maďarské literatury, se označuje také jako „Zadunajské Atény“. Nejnovějším lákadlem města jsou lázně v hradní zahradě (Várkertfürdő), nabízející příjemný oddych po delších procházkách

www.madarsko.cz

Maďarsko Zadunají (Dunántúl) 12|13

Harkány (D5) Stará pověst vypráví, že když čert oral na vrchu Szársomlyó, v brázdě za pluhem mu vytryskla sirnatá voda. Je to voda považovaná za světovou raritu, neboť jako jediná obsahuje rozpuštěný sulfidový ion, který je v ní přítomen v plynném skupenství. To vedlo před 200 lety k založení dnes už proslulých termálních lázní, ležících 25 kilometrů od města Pécs. Lázeňský komplex, zahrnující i koupaliště (Kossuth L. u. 7.) s přepadovými bazény vhodnými pro sportovní plavce i pro děti, se nachází v areálu třináctihektarového parku, který nabízí širokou paletu služeb. Areál je proto oblíbeným místem oddychu i pro rodiny.

Sümeg (b3) Zdejší hrad ze 14. století patří k největším a nejzachovalejším v zemi. Stojí na kopci ve výši 270 m. Ve zdejším muzeu je výstava z historie hradu, mučírna a panoptikum, na nádvoří v létě ožívají někdejší rytířské turnaje.

Szenna (c4) Muzeální vesnice (Rákóczi u. 2.), vybudovaná uprostřed této živé obce, rovněž získala cenu Europa Nostra. Je to komplex památek rozebraných na původním nalezišti a znovu sestavených formou skanzenu ve zdejší volné přírodě. Seznamuje návštěvníky s metodami středověkého stavitelství. Kaposvár (c4) Toto tranzitní město na cestě mezi Balatonem a pohořím Mecsek vyniká velkou pestrostí architektonických stylů. Léčivá voda plní 13 bazénů termálních lázní a koupaliště (Csík Ferenc sétány 1.).

Spa & wellness – s 25 letou praxí
º Máte uz svuj oblíbeny hotel? ˇ ´

Zázitky pro zástupce vsech generací, ve vsech rocních ˇ ˇ ˇ ˇ ˇ tyrhvezdickovy hotel Danubius Health Spa obdobích! C ˇ ˇ ˇ ´ Resort Bük v Bükfürdô je jedním z nejvsestrannejsích ˇ ˇ ˇ º Mad’arska, ktery se svou skandinávskou atmosférou, ´ hotelu nekolika hektarovou zelenou zahradou, kouzelne modry ˇ ˇ ´m vodním svetem a jedinecnou nabídkou je mezi návstevníky ˇ ˇ ˇ ˇ º º ˇ z rad rodin s detmi, páru, skupinek prátel i senioru stále ˇ ˇ populárnejsím. ˇ ˇ Atraktivní vodní svet s lécivou bükskou vodou, kryté i ˇ ˇ nekryté bazény s vodními atrakcemi, perlickovou koupelí, ˇ krytou plovárnou, bazénem s termální vodou. Sleva pro deti ve veku do 14 let! ˇ ˇ Danubius Health Spa Resort Bük buk.reservation@danubiushotels.com

Odpocin si v srdci Sárváru, v objetí prírody! ˇ ˇte ˇ
Prekrásné prírodní prostredí 10ti hektarového sárvárského ˇ ˇ ˇ arboreta, otevírajícího se ze zahrady ctyrhvezdickového ˇ ˇ ˇ ˇ hotelu Danubius Health Spa Resort Sárvár, celostátne ˇ uznávaná lécivá voda, získávaná z vlastního termálního ˇ vrtu a rodinná atmosféra neodolatelne vábí do Sárváru ˇ návstevníky touzící po odpocinku a regeneraci v tichu ˇ ˇ ˇ ˇ prírody. Efektní atriovy stavební styl s prostorny a ˇ ´ ´mi prosvetleny halami stupnuje zvlástní vyzarování hotelu ˇ ´mi ˇ ˇ ˇ a vytvárí jedinecnou, príjemne teplou celkovou atmosféru. ˇ ˇ ˇ ˇ Zlevnené vstupenky a transfer zdarma do sárvársky ˇ ´ch wellness lázní! Danubius Health Spa Resort Sárvár sarvar.reservation@danubiushotels.com

danubiushotels.com

Pfiíroda a wellness v harmonii
Objevte sílu prírody na tichém Margitine ostrove ˇ ˇ ˇ (Margitsziget), jenom 10 minut od centra.
Stylovy a elegantní, tradicní hotel s atmosférou ´ ˇ prelomu století, Danubius Grand Hotel Margitsziget ˇ je prímo propojeny s prvním lázensky hotelem mesta. ˇ ´ ˇ ´m ˇ Danubius Grand Hotel Margitsziget nabízí rozsáhlé lázenské a wellness sluzby. ˇ ˇ Hotel nacházející se v lesoparku nádherného budapest’ského ˇ Margitina ostrova nabízí jedny z nejlepsích lécebny lázní ˇ ˇ ´ch celé Evropy. Základem zdejsích lázensky procedur jsou ˇ ˇ ´ch tri prírodní termální prameny ostrova. ˇ ˇ

Caramell 1/1 hird

superior Danubius Health Spa Resort Margitsziget , Budapest superior Danubius Grand Hotel Margitsziget , Budapest msz.reservation@danubiushotels.com

Odpocívejte s rodinou a s práteli v Panonii! ˇ ˇ ˇ Historická atmosféra me ˇsta Sopron blízkost ˇ, Neziderského jezera (Fertô tó), pame ˇtihodnosti okolí (Fertôd, Nagycenk, Víden burgenlandské ˇ, hrady) lákají na vy ´lety plné jedinecny zázitku. ˇ ´ch ˇ º
Hotel nabízí klidny odpocinek v nádherném prírodním ´ ˇ ˇ prostredí v srdci sopronské cásti Lövérek, pro vsechny ˇ ˇ ˇ ˇ ˇ vekové skupiny v kazdém rocním období. ˇ ˇ ˇ ˇ Cást wellness-fitness (plavecky bazén, jacuzzi, fitko, ´ masáze, zkráslující procedury), oddechovy park s detsky ˇ ˇ ´ ˇ ´m hristem, s terasou na opalování a zahradními hrackami. ˇˇ ˇ ˇ Kulinárské zázitky v restauraci, v Lobby Baru a ˇ ˇ v Tea Baru. Detoxikacní kúra se st’ávovy pustem, ˇ ˇ ´m º dietní program pro zestíhlení tela. ˇ ˇ

Hotel Lövér , Sopron loverhotel@danubiushotels.com

danubiushotels.com

Rozmazlování a odpoãinek v hotelu Danubius Hévíz
Hotely se nachází v Hévízu, v nejznáme ˇ ích ˇjs lécebny lázních Mad’arska, necely 300 m od ˇ ´ch ´ch nejve ˇ ího lécivého termálního jezera na sve ˇ, ˇts ˇ ˇte pouhy 6 km od Balatonu. ´ch
Danubius Health Spa Resort Hévíz Tradice, zázitek a zkusenosti ˇ ˇ
superior

Danubius 1/1 hird
Akcní nabídka 3=4 ˇ

Regenerace od hlavy az k pate! ˇ ˇ Danubius Health Spa Resort Aqua Spa oddech – All inclusive Vyuzijte pr ˇ ˇedností sluzeb all inclusive ˇ a obnovte si zásoby energie!

Cena pokoje obsahuje: • 4 noci, ubytování s polopenzí v DHSR Hévíz nebo 4 noci, ubytováni s all inclusive v DHSR Aqua • bezplatné pouzívaní lázní hotelu ˇ • 1x káva a zákusek • welness kupon v hodnote 1x 10 EUR ˇ
º Dvouluzkovy pokoj 204 EUR / osoba / 4 noci ˇ ´

Super slevy pro deti! ˇ Ceny obsahují DPH. Ceny neobsahují místní rekreacní poplatek (nad 18 let), ktery se platí na míste. ˇ ´ ˇ Vy ´hodné cenové nabídky hotelu platí na omezeny pocet ´ ˇ º ˇ ˇ ´hradne na základe ˇ ˇ pokoju, jejich vyuzití je mozné vy º predbezné objednávky a dostupné kapacity pokoju. ˇ ˇˇ
superior Danubius Health Spa Resort Hévíz heviz.reservation@danubiushotels.com

Danubius Health Spa Resort Aqua aqua.reservation@danubiushotels.com

danubiushotels.com
www.madarsko.cz

Maďarsko

16|17

MenDan Thermal Hotel & AqualandHHHHsuperior, Zalakaros

162 exkluzivních pokojů s průměrnou plochou 30 m2, 7 bazénů s vodní hladinou téměř 450 m2, 2 restaurace, 33 m dlouhý bufetový stůl pro podávání snídaní a večeří, kapacita 600 osob, konferenční sál o velikosti 642 m2, který lze rozdělit na 4 menší prostory, více než sto druhů kosmetických procedur, více než padesát různých léčebných a rozmazlujících masáží, více než padesát sportovních a aktivních programů, přes padesát odborných ocenění a uznání, 180 usměvavých pracovníků, 11 let zkušeností ve vedoucí pozici na trhu, více než 150.000 spokojených hostů. Staňte se i Vy naším hostem a poznejte osobně „ČTYŘI HVĚZDIČKY ÚSMĚVU” v MenDan Thermal Hotel & AqualandHHHHsuperior v Zalakaros!

Danubius 1/1 hird

MenDan Thermal Hotel & AqualandHHHHsuperior
H-8749 Zalakaros, Gyógyfürdô tér 8. • Tel.:+36 93/542-142 Fax: +36 93/542-254 • reservation@mendan.hu

www.mendan.hu

Odpočiňte si a Odpočiňte si
Bükfürdô Bükfürdô
Hunguest Hotel Répce *** + + Hunguest Hotel Répce ***
H-9740 Bükfürdõ, Termál krt. 41. 41. H-9740 Bükfürdõ, Termál krt. Tel.:Tel.: (+36-94) 358-058 (+36-94) 358-058 hotelrepce@hunguesthotels.com hotelrepce@hunguesthotels.com www.hotelfrepce.hunguesthotels.com www.hotelfrepce.hunguesthotels.com

Hunguest Hotel Répce Gold **** Hunguest Hotel Répce Gold ****
H-9740 Bükfürdõ, Európa út 3.út 3. H-9740 Bükfürdõ, Európa Tel.:Tel.: (+36-94) 558-558 (+36-94) 558-558 hotelrepcegold@hunguesthotels.com hotelrepcegold@hunguesthotels.com www.hotelrepcegold.hunguesthotels.com www.hotelrepcegold.hunguesthotels.com

V našich tří-tří-čtyřhvězdičkových hotelích - Hunguest Hotel Répce*** a Répce Gold**** - v-západní čásV našich a a čtyřhvězdičkových hotelích - Hunguest Hotel Répce*** a Répce Gold**** v západní části Maďarska v městečku Bükfürdő, jsou k dispozici veškerá vybavení pro odpočinek, léčení a pobyt nana ti Maďarska v městečku Bükfürdő, jsou k dispozici veškerá vybavení pro odpočinek, léčení a pobyt několik příjemných dnů. Náročně zařízené pokoje, Wellness ostrov (plavecký bazén, perličkové lázně, několik příjemných dnů. Náročně zařízené pokoje, Wellness ostrov (plavecký bazén, perličkové lázně, parní kabina, sauna), salón krásy (kadeřnictví, pedikúra, manikúra, kosmetika, masáže), půjčovna kol, parní kabina, sauna), salón krásy (kadeřnictví, pedikúra, manikúra, kosmetika, masáže), půjčovna kol, v parku ruské kuželky, malé fotbalové hřiště, petanque a hřiště nana basketbal. Pod vedením našich aniv parku ruské kuželky, malé fotbalové hřiště, petanque a hřiště basketbal. Pod vedením našich animátorů se se mohou hosté po celý den zúčastnit různých sportovních programů jako jsou túry na kole, mátorů mohou hosté po celý den zúčastnit různých sportovních programů jako jsou túry na kole, aquafitness, aerobic, nordic walking, cviky nana páteř, lekce plavání. aquafitness, aerobic, nordic walking, cviky páteř, lekce plavání. Výborná kuchyně se se specialitami maďarskémezinárodní gastronomie, aktivní sportovní programy a a Výborná kuchyně specialitami maďarské a a mezinárodní gastronomie, aktivní sportovní programy široká škála služeb zaručují klidný a příjemný odpočinek. široká škála služeb zaručují klidný a příjemný odpočinek. Z hotelu je přímý vstup dodo léčebných zážitkových lázní Bük, kde na Vás čeká jedennejmodernějších Z hotelu je přímý vstup léčebných zážitkových lázní Bük, kde na Vás čeká jeden z z nejmodernějších komplexů saun v Maďarsku a unikátní Medical Wellness Centrum, nabízející perfektní relaxaci pro komplexů saun v Maďarsku a unikátní Medical Wellness Centrum, nabízející perfektní relaxaci pro každou věkovou skupinu. Lázeňský komplex se se rozprostírá na 14 hektarechnajdete zde 3232 bazénů každou věkovou skupinu. Lázeňský komplex rozprostírá na 14 hektarech a a najdete zde bazénů s vodní plochou více než 5200 m2. Hosté zde mohou využívat léčebné služby a různé procedury pod s vodní plochou více než 5200 m2. Hosté zde mohou využívat léčebné služby a různé procedury pod lékařským dohledem, anebo si jen tak užívat blahodárné účinky zdejší termální léčivé vody. V rekreačlékařským dohledem, anebo si jen tak užívat blahodárné účinky zdejší termální léčivé vody. V rekreačním parku je koupaliště s bazény s termální vodou, dětské brouzdaliště, odpočinkový areál, sauna a a ním parku je koupaliště s bazény s termální vodou, dětské brouzdaliště, odpočinkový areál, sauna zážitkový bazén s vodními atrakcemi. zážitkový bazén s vodními atrakcemi.

Eger Eger

Hunguest Hotel Flóra *** Hunguest Hotel Flóra ***
H-3300 Eger, Fürdõ u. 5.u. 5. H-3300 Eger, Fürdõ Tel.:Tel.: (+36-36) 513-300 (+36-36) 513-300 hotelora@hunguesthotels.com hotelora@hunguesthotels.com www.hotelora.hunguesthotels.com www.hotelora.hunguesthotels.com

Hunguest Hotel Flóra*** se se nacházísrdci Egeru, v bezprostředním sousedství městské plovárny a a Hunguest Hotel Flóra*** nachází v v srdci Egeru, v bezprostředním sousedství městské plovárny termálních lázní. Do centra města nebo k egerskému hradu se se dostanete po pár minutách pěšky. termálních lázní. Do centra města nebo k egerskému hradu dostanete po pár minutách pěšky. Hosté mají celoročně přímý a bezplatný vstup dodo Termálních lázní, kde jsou dispozici plavecký Hosté mají celoročně přímý a bezplatný vstup Termálních lázní, kde jsou k k dispozici plavecký bazén, léčebné a termální bazény, masážní bazén a dětský bazén s vodním hradem. Hoteloví hosté mají bazén, léčebné a termální bazény, masážní bazén a dětský bazén s vodním hradem. Hoteloví hosté mají vstup zdarma také nana koupaliště polokrytých zážitkových lázní. Hosté mají i zlevněný vstup do Tureckých lázní. vstup zdarma také koupaliště polokrytých zážitkových lázní. Hosté mají i zlevněný vstup do Tureckých lázní. Hungest Hotel Flóra disponuje ve ve svých bazénech kvalifikovanou léčivou vodou, na jejímž základě proHungest Hotel Flóra disponuje svých bazénech kvalifikovanou léčivou vodou, na jejímž základě provádí v léčebném oddělení komplexní léčebné kúry zaměřené nana revmatické chorobynana onemocnění vádí v léčebném oddělení komplexní léčebné kúry zaměřené revmatické choroby a a onemocnění pohybového ústrojí. V nově postaveném wellness oddělení mohou hosté využít zážitkový bazén, 4 4 pohybového ústrojí. V nově postaveném wellness oddělení mohou hosté využít zážitkový bazén, sauny, jacuzzi, různé wellness procedury, koupele a masáže (aromatické, lávovými kameny, thajské), sauny, jacuzzi, různé wellness procedury, koupele a masáže (aromatické, lávovými kameny, thajské), které zaručují fyzické a psychické osvěžení. které zaručují fyzické a psychické osvěžení. Hotelová restaurace s kapacitou pro 300 osob disponuje příjemnou terasou a skvělou kuchyní, k disHotelová restaurace s kapacitou pro 300 osob disponuje příjemnou terasou a skvělou kuchyní, k dispozici je dále 6 dobře vybavených konferenčních sálů různé velikosti (pro 30-240 osob), které umožňují pozici je dále 6 dobře vybavených konferenčních sálů různé velikosti (pro 30-240 osob), které umožňují organizaci nejrůznějších firemních akcí. O užitečné strávení volného času se se postarají i team building organizaci nejrůznějších firemních akcí. O užitečné strávení volného času postarají i team building programy a ochutnávky vín. programy a ochutnávky vín.

www.hunguesthotels.com www.hunguesthotels.com

ia léčte se v Maďarsku! a léčte se v Maďarsku!
Hajdúszoboszló Hajdúszoboszló
Hunguest Hotel Aqua-Sol **** Hunguest Hotel Aqua-Sol ****
H-4200 Hajdúszoboszló, Gábor Áron u. 7-9. 7-9. H-4200 Hajdúszoboszló, Gábor Áron u. Tel.:Tel.: (+36-52) 273-310 (+36-52) 273-310 hotelaquasol@hunguesthotels.com hotelaquasol@hunguesthotels.com www.hotelaquasol.hunguesthotels.com www.hotelaquasol.hunguesthotels.com

Pobyt s polsopenzí nzí Pobyt polope již od od již

6 6 8€ € 8
/ osoba / ba / noc / oso noc

HUNGUEST Hotel Aqua-Sol se se nacházícentru městské rekreační zóny, v sousedství největších a nejdyHUNGUEST Hotel Aqua-Sol nachází v v centru městské rekreační zóny, v sousedství největších a nejdynamičtěji se se rozvíjejících léčebnýchplážových lázní Maďarska (pro hotelové hosty je zdarma neomenamičtěji rozvíjejících léčebných a a plážových lázní Maďarska (pro hotelové hosty je zdarma neomezený průchod). zený průchod). KRYTÉ ZÁŽITKOVÉ LÁZNĚ AQUA-PALACE JSOU PŘÍMO PROPOJENY S HOTELEM AQUA-SOL! KRYTÉ ZÁŽITKOVÉ LÁZNĚ AQUA-PALACE JSOU PŘÍMO PROPOJENY S HOTELEM AQUA-SOL! Areál Aqua-Palace se se rozkládá na ploše 15 000 2mmá k dispozici 1 600 m2m2 vodní plochypojme naAreál Aqua-Palace rozkládá na ploše 15 000 m , 2, má k dispozici 1 600 vodní plochy a a pojme najednou až až000 osob, odod nejmenších dětí, přes mladésportovně založené návštěvníky až až po seniory a jednou 1 1 000 osob, nejmenších dětí, přes mladé a a sportovně založené návštěvníky po seniory a všichni zde najdou pro sebe tu tu nejlepší zábavurekreaci. všichni zde najdou pro sebe nejlepší zábavu a a rekreaci.

Hajdúszoboszló Hajdúszoboszló

Hunguest Hotel Béke **** Hunguest Hotel Béke ****
H-4200 Hajdúszoboszló, Mátyás király sétány 10. 10. H-4200 Hajdúszoboszló, Mátyás király sétány Tel.:Tel.: (+36-52) 361-411 (+36-52) 361-411 hotelbeke@hunguesthotels.com hotelbeke@hunguesthotels.com www.hotelbeke.hunguesthotels.com www.hotelbeke.hunguesthotels.com

Pobyt s polsopenzí nzí Pobyt polope již od od již

6 6 3€ € 3
/ osoba / ba / noc / oso noc

Hunguest Hotel Béke a léčebné lázně prošly rekonstrukcí a své hosty očekávají s obnovenými službami. Hunguest Hotel Béke a léčebné lázně prošly rekonstrukcí a své hosty očekávají s obnovenými službami. Náš hotel disponuje 204 moderně vybavenými klimatizovanými pokoji, z nichž některé jsou připůsobeNáš hotel disponuje 204 moderně vybavenými klimatizovanými pokoji, z nichž některé jsou připůsobenyny tělesně postiženým hostům. Až na dva mají všechny pokoje balkon. Pro komfort hosta slouží indivitělesně postiženým hostům. Až na dva mají všechny pokoje balkon. Pro komfort hosta slouží individuálně ovládaná klimatizace, LCD televize, telefon, minibar, trezor a fén. duálně ovládaná klimatizace, LCD televize, telefon, minibar, trezor a fén. Počet ubytovacích míst navýšil nový apartmánový dům stojící vedle hlavní budovy, který nabízí 2020 Počet ubytovacích míst navýšil nový apartmánový dům stojící vedle hlavní budovy, který nabízí apartmánů s kuchyňkou a jídelnou pro 2-4-6 člennou rodinu. apartmánů s kuchyňkou a jídelnou pro 2-4-6 člennou rodinu.

Lillafüred Lillafüred

Hunguest Hotel Palota **** SUPERIOR Hunguest Hotel Palota **** SUPERIOR
3517 Miskolc-Lillafüred, Erzsébet sétány 1. 1. 3517 Miskolc-Lillafüred, Erzsébet sétány Tel.:Tel.: (+36-46) 331-411 (+36-46) 331-411 hotelpalota@hunguesthotels.com hotelpalota@hunguesthotels.com www.hotelpalota.hunguesthotels.com www.hotelpalota.hunguesthotels.com

Lillafüred leží uprostřed malebného údolí obklopeného třemi kopci bukových hor, ve ve vzdálenosti 10 km Lillafüred leží uprostřed malebného údolí obklopeného třemi kopci bukových hor, vzdálenosti 10 km odod Miskolce. Tady jezera Hámori, v bezprostřední blízkosti zurčících vod potoku Szinva, se se nachází Miskolce. Tady u u jezera Hámori, v bezprostřední blízkosti zurčících vod potoku Szinva, nachází zámecký Hotel Palota. zámecký Hotel Palota. Hotel má k dispozici 133 pokojů zachovávajících osobitý styl a atmosféru. Pro pohodlí hostů jsou všechHotel má k dispozici 133 pokojů zachovávajících osobitý styl a atmosféru. Pro pohodlí hostů jsou všechnyny pokoje vybaveny minibarem, telefonemtelevizí. pokoje vybaveny minibarem, telefonem a a televizí. Hotelové restaurace nabízí široký sortiment jídel a nápojů maďarské a mezinárodní kuchyně. PřiPři poseHotelové restaurace nabízí široký sortiment jídel a nápojů maďarské a mezinárodní kuchyně. posezení nana gril-terase během letních víkendů se otevírá krásný výhled na jezero Hámori. zení gril-terase během letních víkendů se otevírá krásný výhled na jezero Hámori. VeVe wellness prostorách hotelu se nachází plavecký bazén, finská sauna, parní lázeň, jacuzzi, šlapací wellness prostorách hotelu se nachází plavecký bazén, finská sauna, parní lázeň, jacuzzi, šlapací bazének a místnost pro fitness. Nově vybudovaný “Tichý wellness” nabízí vedle zážitkového bazénu, bazének a místnost pro fitness. Nově vybudovaný “Tichý wellness” nabízí vedle zážitkového bazénu, finskou saunu, venkovní ponorný bazén a solnou komoru. finskou saunu, venkovní ponorný bazén a solnou komoru. Konferenční a společenské místnosti jsou vhodným místem pro pořádání firemních i rodinných akcí. Konferenční a společenské místnosti jsou vhodným místem pro pořádání firemních i rodinných akcí. V zimě i v ilétě očekává své hosty okouzlující Hunguest Hotel Palota! V zimě v létě očekává své hosty okouzlující Hunguest Hotel Palota!

www.hunguesthotels.com www.hunguesthotels.com

Odpočiňte si a léčte se v Maďarsku!
Tapolca
Hunguest Hotel Pelion **** SUPERIOR
H-8300 Tapolca, Köztársaság tér 10 Tel.: (+36-87) 513 110 hotelpelion@hunguesthotels.com www.hotelpelion.hunguesthotels.com

Navštivte město Tapolca s jedinečnou atmosférou někdejších vulkánů, okolních vinic a v Evropě unikátní jeskyní, vyhlášenou v roce 1982 za léčebnou krasovou jeskyni. Do jeskyně se naši hosté dostanou přímo podzemní krytou chodbou, která propojuje jeskyni s hotelem, nacházejícím se přímo nad jeskyní, v centru města, uprostřed čtyřhektarového parku. Hotel Pelion nabízí svým návštěvníkům 228 pokojů, z toho 8 apartmánů, 4 luxusní apartmány. Nabízíme také pokoje pro tělesně postižené hosty, nezapomněli jsme ani na alergiky a samozřejmě na pokoje pro rodiny s dětmi (s možností propojení místností). Naše hosty očekává restaurace Orchidea pro 350 osob, která nabízí bohatý výběr jídel maďarské a mezinárodní kuchyně formou švédských stolů. Nabízíme biokoutek, jídla pro malé návštěvníky. Hostům je k dispozici lobby bar, 24-hodinová pokojová služba, bezplatná školka. Nabízíme Wellnessový ostrov, kosmetiku, kadeřnictví, bohaté sportovní vyžití a samozřejmě jeskynní kúru, která má příznivé účinky na léčbu alergie, astmatu, potíží dýchacího ústrojí. Doporučená doba pobytu v jeskyni je min. 1 hodina – max. 3 hodiny. Ideální délka jeskynní léčebné kúry jsou 2-3 týdny! Organizujeme konference, firemní a jiné akce až pro 1000 osob. Staňte se našimi hosty, Hotel Pelion je tu pro Vás!

Zalakaros

Hunguest Hotel Freya ***
H-8749 Zalakaros, Termál u. 7. Tel.: (+36-93) 340 125 hotelfreya@hunguesthotels.com www.hotelfreya.hunguesthotels.com

Hunguest Hotel Freya se nachází v centru městečka Zalakaros, které je známé díky své termální vodě. Hotel najdeme v sousedství lázní, v krásně udržovaném parku. 150 pokojů a 12 apartmánů je vybavených koupelnou, toaletou, šatnou, terasou, telefonem a minibarem. Na požádání je možné přidat přistýlku. Zážitkové lázně – zábava, dobrodružství, léčení. Kryté zážitkové lázně jsou dostupné přímo z hotelu. Krční a ramenní sprchy slouží výborně jako místní masáž. Zážitkové lázně mají i venkovní část: zážitkový bazén, který je propojený s krytým zážitkovým bazénem – jacuzzi, hydromasáž, krční sprchy, gejzír, skotské sprchy, - dětský zážitkový bazén – mini skluzavky, vodní ježek, stříkající had – hydromasážní bazén, bazén s umělým vlnobitím. Léčba: Hotel je přímo propojený vyhřívanou chodbou s Léčebnými lázněmi Gránit, takže jsou i v zimě léčebná oddělení a kryté bazény snadno a rychle dostupné. Služby: Lobby bar, restaurace pro 300 osob – maďarské, diabetické, vegetariánské pokrmy, bufetové snídaně a večeře – parkování, trezor, objednání taxi, dárkový obchod, prodej novin, kadeřnictví, kosmetika, masáž, organizování programů a akcí.

www.madarsko.cz

www.hunguesthotels.com

Maďarsko

20|21

Greenfield Hotel Golf & SpaHHHHsuperior

Svět golfu a wellness v Bükfürdő • Unikátní kombinace golfového a wellness hotelu v idylickém prostředí • Nachází se v západním koutě Maďarska, přímo v srdci termálního regionu proslulého svými léčivými prameny, v Bükfürdő • 4**** superior hotel je obklopen golfovým hřištěm ’championship’ s 18 jamkami a parkem o rozloze téměř 100 hektarů • Hotel má pro své hosty připraveno 192 luxusně zařízených dvoulůžkových pokojů a 15 apartmánů • Z příjemné restaurace Seasons zařízené v moderním stylu je uchvacující panoramatický výhled na golfové hřiště • Greenfield All Inclusive: 3 x hlavní jídlo formou bufetu, neomezená konzumace nealkoholických nápojů, minerální vody, čaje a kávy po celou dobu pobytu + omezená konzumace točeného piva a rozlévaného vína po dobu večeře • Svět Spa na 3500 m2: 6 bazénů a 8 různých saun s atrakcemi • Medical Wellness: více než 80 různých tradičních léčebných, hýčkajících a zkrášlujících wellness procedur, stomatologie a konzultace plastické chirurgie • Sportovní vyžití: animační a sportovní programy, fitness sál vybavený cardio trenažéry a posilovacími stroji typu TechnoGym, golfové hřiště ’championship’, Nordic Walking, cyklistika
Greenfield Hotel Golf & Spa H-9740 Bükfürdő, Golf út 4. Tel.: 0036-94/801-600 Fax: 0036-94/801-601 E-mail: reservation@greenfieldhotel.net • www.greenfieldhotel.net

Balaton
Region Balatonu je jednou z nejoblíbenějších destinací v Maďarsku, kde se můžete věnovat turistice v nádherné oblasti Národního parku, na kopcích a vrších poskytujících jedinečné panorama, své unavené tělo a duši můžete rozmazlovat ve wellness hotelech, můžete relaxovat ve vodě, můžete rozrážet vlny plachetnicí, anebo jet na výlet lodí, děti se mohou vydovádět v mělké, hebké vodě jižního pobřeží, mládež si tu najde možnosti pro aktivní oddych, můžete tu ochutnat sametová vína a kulinářské speciality známé po celé Evropě, pocítit přátelskost místních lidí. V Regionu Balaton se nachází největší přírodní jezero s termální vodou v Evropě, jedno z golfových hřišť s nejhezčím výhledem do krajiny, Opatství uchovávající zakládací listinu, nejstarší maďarskou jazykovou památku.
www.madarsko.cz

Maďarsko

Balaton 22|23

Aktivně Navštívit můžete jednu z mnoha pláží nacházejících se jak na severní tak na jižní straně. Na četných místech čekají na návštěvníky bazény, animační programy, které poskytnou komplexní zážitek pro celou rodinu. Kvalita vody je vynikající, více pláží dostalo ohodnocení „Vlajka modré vlny“ („Kékhullám Zászló”). Asi nejpopulárnějším vodním sportem na Balatonu je plachtění – samozřejmě po plávání. Toužíte-li po aktivním oddychu, můžete zkusit vodní lyžování u pláže Kemping v Balatonfüred (b4), ve Vonyarcvashegy (D2) a ve Siófok (c3). Na severním pobřeží je možné surfovat. Ti, kteří chtějí vidět přírodní krásy regionu Balaton, si mohou vybrat z velkého množství turistických tras a oblíbených výletních míst, mohou vylézt na vulkanické vrchy, vyhlídky Balatonské vrchoviny, ze kterých se naskytne nádherný výhled na jezero, představující se vždy v jiném světle. Okouzlující svět Národního parku Balaton-felvidék poskytuje během celého roku oddych, zážitky a poznatky pro ty, kteří chodí po jeho stezkách ostražitě a s otevřenýma očima. Balatonská cyklistická trasa vede kolem Balatonu v délce téměř 210 km, po celé trase je značená tabulemi a zčásti vede po cyklistických trasách, zčásti po vedlejších stezkách podél jezera. V této rozmanité oblasti si každý najde takovou

túru, která mu vyhovuje, ať už je to turista, který se chce věnovat cyklistice, nebo sportovec zvyklý na strmější vrchy. V Balatonfűzfő (c3) najdete Dobrodružný park Serpa, kde si můžete vyzkoušet 9 metrů vysokou lezeckou stěnu, dobrodružný chodník a lukostřelecké hřiště. Kontakt: www.serpakalandpark.hu

Najdete tu také balatonskou Bobovou dráhu, která je otevřená v létě i v zimě. Kontakt: www.balatonibob.hu Pro milovníky golfu je tu 18-jamkové hřiště v Balatonudvar (D2). Kontakt: www.balatongolf.hu

Léčivá voda v Zalakaros (b4), vyvěrající z hloubky 2 000 m, má teplotu 96°C. Tato uznávaná léčivá voda má potvrzené nejlepší účinky při léčbě chronických gynekologických onemocnění a nemoci zubního lůžka, v případě chronických zánětlivých onemocnění kloubů, při doléčení nemocných po ortopedických, chirurgických a neuro-chirurgických zákrocích, u potíží oběhového systému, přináší úlevu tělesně postiženým, při rehabilitacích, pooperačních stavech. Lázně nabízejí i nejrůznější atrakce, a tak umožňují zážitky a oddych pro celou rodinu.

Wellness…

…je harmonický soulad těla, duše a ducha, ve kterém sehrává velkou úlohu jak tělesné zdraví, tak zdravá výživa, oddych i duševní aktivita. Díky rozvoji v oblasti turistiky, který se v Maďarsku odehrál během několika posledních let – včetně regionu Balaton – stále více hotelů označuje wellness jako těžiště svých nabízených služeb. V regionu Balaton se nachází léčebné jezero Hévíz (b4), které je v Evropě jedinečné. Je největším biologicky

aktivním, přírodním termálním jezerem na světě, které se nachází v jedinečném prostředí, jen 6 km od Balatonu. Vodu jezera o vodní ploše 4,4 ha ohřívá geotermická energie. Voda se mění jednou za tři dny, teplota ani v zimě neklesne pod 22 °C, v létě dosahuje i teploty 38 °C. Léčivé bahno, které v silné vrstvě pokrývá dno jezera obsahuje sirné sloučeniny a vyniká mimořádnou hodnotou léčivých faktorů.

Siófok je jedním z našich nejfrekventovanějších turistických center, „hlavní město maďarského léta“.

Zážitkové lázně Galerius a wellness středisko v Siófok (c3) nabízejí aktivní, zdravou možnost oddychu pro všechny věkové kategorie. Toužíte-li po vodních radovánkách, navštivte aquaparky a zážitkové lázně v regionu Balaton. Balatonfüred: Annagora Aquapark www.annagora.com, Zalakaros: Gránit Gyógyfürdő (Léčebné lázně) www.bad-zalakaros.hu Siófok: Galerius élményfürdő (Zážitkové lázně) www.galerius-furdo.hu, Marcali: Gyógyfürdő és Szabadidőközpont (Léčebné lázně a středisko volného času) www.marcalithermal.hu Gastronomie, vína K dobré pohodě návštěvníků přispívá jezero také množstvím ryb, lesní oblasti různými druhy zvěře, zahrady s kvalitní půdou ovocem vynikající chuti. Mezi jídla nabízená v okolí Balatonu patří prvenství rybám, mezi nimi „králi”, balatonskému candátovi. Z lidových jídel jsou permanentními oblíbenci návštěvníků langoše, palačinky, ovocné štrúdly a různé druhy místních specialit nazývané „tócsi“ nebo „prósza“. K místním pokrmům samozřejmě patří i místní vína. Vinné odrůdy rostoucí v okolí Balatonu mají osobitý charakter. Navštívíme-li některý z vinných sklípků, potěšíme všechny svoje smysly, neboť skvělé aroma vín se snoubí s krásou oblasti. Pořádá se stále více akcí, festivalů a slavností vína, které mají za cíl oslavit víno a zároveň nabídnout hostům příjemnou zábavu a oddych. Kultura Rozvoj a kulturu Keszthely (b4) po staletí ovlivňovala přítomnost jedné z nejbohatších aristokratických rodin Maďarska, rodiny Festetics. Jejich pompézní barokní zámek, který je dnes muzeem, je jednou z nejkrásnějších uměleckých památek regionu Balaton.

Badacsony (c4) je nejznámějším vrchem, kde se pěstují vinné odrůdy regionu Balaton. Na jižním svahu 437 m vysokého čedičového vrchu čekají na návštěvníky skvělé restaurace a vinárny. Na vrchu kopce nabízí nezapomenutelné panorama vyhlídka Kisfaludy. Balatonská lázeňská kultura se zrodila v XVII. století v Balatonfüred (c3). Balatonfüred je i v mnohých jiných oblastech „městem prvenství”. Zde byla postavena a na svoji první cestu vyjela parní lokomotiva Kisfaludy v roce 1846, zde se nejdříve vyráběly i první plachetnicové jachty, svého času tu působilo první kamenné divadlo hrající v maďarském jazyce. Jedním z nejpoutavějších míst severního břehu je polostrov Tihany (c3). Na jeho menším vrchu vybudovali už před devíti stoletími kostel a klášter. Z původního kostela v současnosti můžeme vidět už jen jeho spodní stavbu podepřenou mohutnými sloupy postavenými v románském slohu, nad ní byl postaven barokní opatský klášter.

Keszthely

www.madarsko.cz

AQUATHERM HOTEL***plus ZALAKAROS

„Harmonie, Pohostinnost, Vitalita”
Rodinný hotel v blízkosti Léčebných, termálních a zážitkových lázní Vás očekává po celý rok s nabídkou wellness, romantické a rodinné rekreace!

Naše služby:
• 22 pokojů s balkonem, nekuřácké (dvoulůžkové, jednolůžkové, apartmán), vybavené sprchou, telefonem, malou ledničkou, barevnou TV, (klimatizované pokoje za příplatek) • Klimatizovaná restaurace s domácí i reformovanou kuchyní a a, • Wellness-Oáza (finská sauna, infra-sauna, parní lázeň s aroma- a solnou terapií, zážitková sprcha, masážní bazén s vyrovnanou hladinou vody), v létě venkovní bazén • léčebné a speciální masáže, wellness procedury • dětská herna, dětské hřiště, půjčovna společenských her • zdarma internet i na pokojích • uzavřené parkoviště • půjčovna jízdních kol (i pro děti) • 18ti-jamkový minigolf

Pobytový balíček na 3 noci s přípitkem na uvítanou, polopenzí, zapůjčením županu a rozmazlující masáží: od 110 Euro /osoba

www.hotel-aquatherm.com
Tel.: 00 36 93 541 910

www.madarsko.cz

Maďarsko

26|27

... kde je naší spíží naše vlastní farma ...

Severní Maďarsko
Nejvyšší hory na území Maďarska se táhnou uhlopříčně severní oblastí země od Dunaje po Tiszu. Šest set až devět set metrů vysoká horská pásma pohoří Cserhát, Mátra, Bükk a Zemplénských vrchů ukrývají unikátní přírodní a kulturně-historické hodnoty. UNESCO vyhlásilo za součást Světového kulturního dědictví soustavu krápníkových jeskyní oblasti Aggtelek a Slovenského krasu, dále národopisně cenné centrum obce Hollókő a historické vinohrady Tokaje. Také lidové umění se v tomto kraji projevuje ve velmi svérázných a pestrých podobách, například palócké výšivky nebo kroj matyó nemají obdobu v celém Maďarsku. Léčebné lázně v obcích a městech Bogács, Bükkszék, Eger, Egerszalók, Mezőkövesd a Miskolc-Tapolca vyhledávají především návštěvníci, kteří upřednostňují klid a odpočinek.
www.madarsko.cz

Maďarsko Severní Maďarsko 28|29

Egerszalók (f2) Vesnička se stala známou díky termální vodě. Ze země, z téměř 400-metrové hloubky vyvěrá 68°C teplá termální voda, která má jedinečné složení. Vápencové usazeniny z tryskajícího vřídla vytvořily během let úžasnou podívanou tzv. solný kopec. S podobným jevem se můžete setkat jen v Turecku nebo v USA. Čekají Vás zde moderní wellness lázně. Zanedlouho bude dokončený i léčebný hotel. Tato termální voda je výborná také na léčení revmatických chorob a na pooperační rehabilitaci.

Szilvásvárad (f1) Je jedním z oblíbených rekreačních míst v zemi, neboť údolí Szalajka je místem okouzlující podívané. Vodopád Fátyol, Lesní přírodní muzeum, jezera s pstruhy, chráněné bučiny i jeskyni pračlověka můžete navštívit jako turisté v pohorkách, ale také si můžete vylézt do sedla koně, či naopak v klidu sednout na lesní úzkokolejku, či do kočáru, v zimě pak i na saně tažené koňmi.

Ipolytarnóc (E1) Procházeli jste se už na dně tropického moře ve středu Evropy? Pokud Vás to zaujalo, musíte navštívit Ipolytarnóc. Živočišný a rostlinný svět pravěkého moře z doby před 20 milióny let se dochoval díky sopečnému výbuchu. Během procházky můžete objevit stopy pravěkých zvířat, žraločí zuby, zkamenělé stromy, otisky listů. Nejznámějšími pozoruhodnosmi jsou zkamenělé kousky kdysi 95 m vysokého pravěkého smrku.

Eger (f2) Šperkovnice: tak nazývají návštěvníci město Eger. Hrad a jeho výstavy jsou nejnavštěvovanějšími místy. Výstavy Gotického paláce, Síň hrdinů, obrazárna, kazemata, restaurovaná Bašta Dobó, Panoptikum a Výstava ražení mincí určitě uspokojí všechny náročné návštěvníky. Zajímavou památkou na svéráznou lázeňskolu kulturu jsou Turecké lázně – historická památka s jedinečnou atmosférou. Egerské termální lázně v jejich sousedství očekávají své návštěvníky v překrásném prostředí. Turisté se mohou procházet v romantických, klikatých uličkách barokního centra, které se nachází pod hradem. Eger je střediskem historické vinařské oblasti, kde se na pěti tisících hektarech rodí jedno z nejznámějších maďarských vín - Egri Bikavér. Určitě navštivte příjemné vinárny a restaurace, které nabízejí výtečná jídla a vinné sklípky v okolí města, zejména známé Údolí krásných žen - Szépasszonyvölgye. Ve městě se pořádají takřka po celý rok kulturní a sportovní akce lákající turisty.

Mezőkövesd (f2) Srdcem a střediskem oblasti Matyó je město Mezőkövesd. Výšivky a kroj Matyó jsou dodnes symboly Maďarska, tzv. hungarikum. V Muzeu Matyó se můžeme seznámit s pestrobarevnými kroji. Staré domy městské části Hadas mají charakter skanzenu a očekávají dnes návštěvníky jako Muzeum obce nebo jako domy umělců. Zdejší koupaliště je největší v severním Maďarsku. Jeho vodní svět včetně bazénu s vlnami poskytují příjemné uvolnění malým i velkým návštěvníkům. Miskolc a okolí (g1) Zajímáte-li se o památky historie, hudbu, výtvarné umění a stavitelství, máte rádi túry lesem nebo holdujete extrémním sportům, případně byste se rádi projeli lesem na kole nebo si chtěli jen tak odpočinout a uvolnit v příjemně teplé termální vodě, pak je Miskolc Vaše město. Hrad Diósgyőr je jednou z nejvýznamnějších a nejstarších památek města Miskolc, jeho historie sahá hluboko do minulosti, ale dodnes hrad žije společně s městem. Koupali jste se už v prameni, který proudil v chodbách skutečné jeskyně? To můžete zažít na jediném místě světa v jeskynních lázních Barlang-fürdő v Miskolc-Tapolca.

Pohoří Mátra (f2) Je „střechou“ Maďarska, vždyť se tu nachází nejvyšší hora, vrch Kékes s výškou 1 014 m a hned v jeho sousedství druhý nejvyšší bod nazvaný Galyatető (f2). Tato oblast je díky znamenitému ovzduší také klimatickým léčebným a rekreačním střediskem. Tato krajina tisíce tváří je i oblíbeným cílem příznivců vesnické turistiky.

Krasová voda tohoto léčivého centra, známého po celé Evropě, má blahodárný účinek na choroby pohybového ústrojí, dýchacích cest a v podobě pitné kúry na žaludek a zažívací ústrojí. Miskolc je obklopený pohořím Bükk. Toto pohoří je organickou součástí každodenního života města a jeho okolí. Blízký Lillafüred je rekreační středisko známé po celé zemi. Na svahu stojí překrásně položený Hotel Palota, který byl postaven ve stylu loveckých zámečků, typických pro dobu krále Matyáše. Letní hosté se mohou projíždět po jezeře nebo obdivovat 17,5 m vysoký vodopád na Szinvě.

Aggtelek a jeho okolí (g1) Patří mezi ta neobyčejná místa, kde útroby země a její povrch skrývají takové pozoruhodnosti, které stojí zato vidět. Pozor, ten kdo jednou spatří tuto čarovnou krajinu, zůstane jejím otrokem! Zde můžeme objevit největší soustavu krápníkových jeskyní v Evropě, která je díky jedinečnému, bohatému a barevnému světu krápníků nejslavnější jeskyní na světě. Pod obcí Aggtelek a pod jejím okolím se nacházejí větší i menší jeskyně, vytvořené před 220 miliony let. Dohromady s jeskyněmi na území Slovenského krasu je známých více než 700 jeskyň. Obrovská Koncertní hala má výbornou akustiku, proto se tu pravidelně organizují koncerty za účasti známých domácích a zahraničních umělců. V jeskyni je možné uskutečnit několik túr s průvodcem, nejdelší dobrodružná túra je dlouhá 7 km a trvá pět hodin. Tokaj a okolí (g1) O tokajských vínech ani není třeba dlouho hovořit, vždyť kdo by neznal bujaré sladké víceputnové tokajské, jedinečné samorodné, voňavý furmint nebo zlatavý muškát? Podle odborníků je výjimečná chuť těchto vín výsledkem šťastné souhry mnoha okolností. K tomu je třeba zdejší, mimořádně bohatá vulkanická půda, svahy s ideální polohou, podzimní ranní mlhy stoupající z řek Tisza a Bodrog, sudy vyrobené ze zdejšího buku, kamenné vinné sklepy pokryté plísní a k tomu vědomosti zdejších odborníků. Mezi usedlostmi regionu má nejvýznamnější tradice vinařské kultury město Tokaj. Už v 18. století se zde pořádaly slavnosti a bály na počest vinobraní a od začátku 19. století organizovali studenti průvody v ulicích Tokaje, kde zpívali písně na počest vína a nosili sochu Bakchuse. Z této tradice vlastně vznikl i dnešní průvod vinobraní, který láká do města statisíce návštěvníků.

Hollókő (E2) Nejvíce zachovalá palócká vesnička Hollókő, je jedním z míst na Seznamu světového dědictví UNESCO. Člověk, který se prochází kolem 65 chráněných domů soustředěných kolem malého kostelíku, se cítí být v minulosti, přestože tuto část obce – což je rarita – obývají místní obyvatelé. V některých domech jsou vystaveny předměty lidové kultury, bohatý lidový kroj, charakteristický pro tento kraj a výrobky tradičních řemesel: hrnčířství, tkalcovství a proutkářství. Na hradě, který se tyčí nad vesnicí, se v létě pořádají pro návštěvníky hradní hry.

Tokaj

www.madarsko.cz

Puszta (Alföld) a jezero Tisza
Zde se nachází Hortobágy, největší travnatá puszta v Evropě. Její slanitá jezera a bažiny ukrývají hodnoty jinde v Evropě nevídané. „Kraj rovný jako hladina moře“ – prohlásil o této oblasti velký maďarský básník Sándor Petőfi, který se do maďarské puszty a Tiszy přímo zamiloval. Řeka zaplňuje tento kraj životodárnou písčitou půdou a polévku rybím masem, a tak má právě zdejší rybí polévka zcela ojedinělou a nenapodobitelnou chuť. V této části země svítí slunce nejvíce a nejdéle a těm, kteří si chtějí napravit narušené zdraví tu vydatně pomáhají bohaté prameny termální vody.
www.madarsko.cz

Maďarsko Puszta (Alföld) a jezero Tisza 32|33

Jezero Tisza Sametově hebká voda, široké zátoky, mrtvá ramena, ostrůvky, množství ryb a dalších druhů fauny, tak by se dalo stručně popsat jezero Tisza-tó, vodní nádrž ležící uprostřed Velké nížiny. Co do velikosti vodní plochy se jezero Tisza se svými 127 km2 řadí na druhé místo v Maďarsku. Mělké a rychle se prohřívající úseky jsou vhodné ke koupání, zatímco hlubší voda je vhodná na různé vodní sporty – po hladině se prohánějí plachetnice, vodní lyžaři a surfeři a navíc se tady, v jižním zálivu v Abádszalók (f2) na rozloze 14 km2 - jako na jediném jezeře v Evropě – mohou používat i motorové čluny a vodní skútry (jet-ski). Voda v okolí obcí Poroszló (f2) a Sarud (f2), která se na jaře hemží sumci a na podzim štikami, přitahuje tisíce rybářů a milovníků chutných rybích specialit. Pokladem obce Tiszacsege (g2), je léčivá voda vyvěrající z hloubky 1 150 metrů, s teplotou 81°C. Je mimořádně vhodná na léčení revmatických a kloubních onemocnění. Statut chráněné přírodní rezervace má ostrov Kácsa-sziget, kde je bohatá flóra a fauna z Potisí, dosud nedotčená a zcela nenarušená. Muzeum-čárda Meggyes (g2) (Meggyes Csárdamúzeum, Tiszafüred-Kócsújfalu, Szeghalmi út, Meggyeserdő) je jediná historicky věrně zrekonstruovaná hortobáďská čárda. Je stylově zařízená a vybavená původním nářadím a dalším inventářem na každodenní použití. Velké a malé volavky, čáp černý, kvakoš noční a vzácné druhy sokolů jsou stálými obyvateli blízké, přísně střežené ptačí rezervace kotliny Tiszavalk. Ať už se návštěvník rozhodne v kterémkoliv z patnácti místních přístavů absolvovat vodní túru, vrací se z ní osvěžený a obohacený o nové zážitky, které mu poskytne pokojná atmosféra romantického vodního prostředí.

Hortobágy (g2) Jedna z největších chráněných stepních oblastí Evropy (s rozlohou více než 1 400 km2), na které se pod širým nebem pase šedý skot, koně, ovce a buvoli. Národní park Hortobágy (s rozlohou 82 000 ha) je od roku 1999 na Seznamu světového kulturního dědictví. Devítiobloukový most je se svými 167,3 metry nejdelším kamenným mostem v systému maďarské silniční dopravy. Klene se nad řekou Hortobágy na okraji stejnojmenné obce. Téměř 300 let stará hortobáďská čárda, typický projev pohostinnosti puszty, nabízí původní pokrmy pastýřů. Blízké Pastýřské muzeum (Pásztormúzeum, Petőfi tér) ukazuje návštěvníkům, jak kdysi žili zdejší pastýři. Jedinečnou flóru a faunu maďarské puszty, lidové umění jakož i typická lidová řemesla a nástroje představuje Kruhová scéna (Körszín, Petőfi tér), kde můžete zblízka vidět obyvatele místní malé zoologické zahrady (šedý skot, bůvoly domácí, nenáročné kozy a maďarské vepře druhu mangalica), chované v ohradách ve volné přírodě.

Kecskemét (E3) Město (s přívlastkem „slavné“) se proslavilo svou meruňkovicí (barackpálinka), honosnými secesními budovami s barevnou keramickou výzdobou a „Kodályovou metodou“ hudební výchovy. Mimořádně cenným dílem maďarské secese je Palác Cifra (Rákóczi u. 1.) zkrášlený květinovými motivy, ve kterém je uchována sbírka děl maďarského malířství 19. a 20. století.

Kalocsa (D4) Nejtypičtější maďarské koření - červená paprika sušící se ve věncích na okapech, malované květinové vzory na verandách a stěnách domů, nádherné výšivky a zdobené kroje spojující v sobě křehkost krajek s pestrými rostlinnými motivy, šíří pověst tohoto už tisíciletého města na celém světě. Nejhezčí výšivky a kroje můžete vidět v 200 let starém Oblastním domě folklóru (Népművészeti Tájház, Tompa Mihály u. 7.), zatímco s dějinami výroby maďarské mleté papriky se seznámíte v Muzeu maďarské papriky (Magyar Fűszerpaprika Múzeum, Szent István király út 6.).

Nyíregyháza (h2) Klidné a příjemné město s kvetoucími náměstími a upravenými parky. Návštěvníkům nabízí nejen procházky, ale také čilý kulturní život. Lázeňský a rekreační areál Nyíregyháza-Sóstófürdő je od města vzdálen čtyři kilometry. Rozkládá se na 46 hektarech dubového lesa a dá se sem dojet i úzkokolejkou. Okolí zdejšího slaného jezera je oblíbeným výletním místem už 300 let. Voda s obsahem sodíku láká na koupání či veslování. Skanzen v Sóstó (Nyíregyháza-Sóstó, Tölgyes u. 1.) má rozlohu 7,5 ha a ve volné přírodě představuje lidovou architekturu a národopisné exponáty pěti geografických oblastí z horního povodí Tiszy. Hajós (E4) Evropskou architektonickou raritou je vinařská vesnička sestávající z 1 200 lisoven a vinných sklípků. Výstavbu těchto vinařských stavení, které mají všechny stejné rozměry a styl, a které k sobě přiléhají, zahájili už němečtí kolonisté, kteří se tu usadili ve středověku. Ve sklípcích vyhloubených do jílovité půdy se nalévá ohnivé víno s výrazným buketem. Kromě toho najdou turisté v místních domcích také ubytování.

Hajdúszoboszló (g2) Je už 75 let „Mekkou revmatiků“ – od chvíle, kdy se místní pramen léčivé termální vody o teplotě 75 °C, vyvěrající z hloubky 1 100 metrů, začal využívat na terapeutické účely. V léčebných lázních (Szent István park 1–3.) zaručuje kúra dlouhá dva až tři týdny až 90ti-procentní zlepšení zdravotního stavu, týkající se těchto diagnóz: chronická onemocnění pohybového ústrojí, gynekologické a kožní nemoci. Mikroklima lázní vytváří pára s obsahem soli jódu vystupující z hladiny bazénů o celkové ploše 10 000 čtverečních metrů. 2 000 hodin slunečního svitu ročně, koupaliště o rozloze 25 ha a jezero s půjčovnou loděk, případně nedávno vybudovaný Aquapark s různými atrakcemi jako je obří tobogán dlouhý 113 metrů, čtyřproudá skluzavka, stometrová „černá díra“, „šílený proud“ a podobně – to všechno činí z města oblíbený cíl nejen lázeňských pacientů, ale všech rekreantů toužících po zábavě u vody. Debrecen (h2) Toto druhé největší město Maďarska je na základě své přesvědčivé role v době reformace hrdým nositelem přívlastku „kalvinistický Řím“. Symbolem města je klasicistní, jednoduše zařízený reformovaný Velký kostel. V Déri muzeu (Déri tér 1.) se nachází mohutná trilogie Ježiše Krista od slavného malíře Mihály Munkácsy. Starobylý slavný hotel Zlatý býk (Aranybika Szálló, Piac u. 11–15.) je nejstarším hotelem v Maďarsku a je dodnes v provozu. Chráněnou přírodní rezervací je od roku 1939 oblíbený park Nagyerdő. Návštěvníky tu očekává zoologická a botanická zahrada a lunapark. Vodou zdejších léčivých lázní se léčí chronické kloubní záněty, revmatické a jiné choroby pohybového ústrojí, nervové a ženské choroby, jakož i ortopedické deformace. V sousedství se nachází celoročně otevřené, zastřešené vodní centrum Aquaticum. Bugac (E4) Bugačskou pusztu, rozkládající se na ploše 11 000 ha a nejnavštěvovanější z devíti částí Národního parku Kiskunság, vyhlásilo UNESCO za biorezervaci. Ve zdejších turistických střediscích se pravidelně pořádají jezdecké exhibice a přehlídky obratnosti čikóšů. Z jejich programu bývá nejatraktivnější krkolomná jízda pětispřeží („puszta-ötös“) a ukázky honičské práce se stádem. Každodenní život pastýřů, stavbu jejich obydlí a výrobu vyřezávaných předmětů denní potřeby přibližuje návštěvníkům výstava v Pastýřském muzeu (Pásztormúzeum, Bugacpuszta). Minulost, biosféra a kultivace místních lesů zpracovává expozice Muzea zalesňování Velké nížiny (Felsőmonostor 545).

Szeged (f5) Je nazýván „městem slunečního svitu“ vzhledem k tomu, že tu lze v průměru napočítat 2 100 slunečních hodin ročně. Po velké povodni způsobené řekou Tiszou v roce 1879 tu s mezinárodní pomocí postavili nové a účelně projektované město s velkolepými eklekticko-secesními budovami. Světoznámým místním produktem je nenapodobitelný salám Pick a segedská paprika, koření s vynikající kvalitou. Štědře se s ní dochucuje rybí polévka, která má prý jen zde tu správnou a autentickou chuť. Mezőhegyes (g4) Je mezinárodně proslavený chovem maďarského plemene koní Nonius, vyšlechtěném v královském hřebčinci. Institut při Královském hřebčíně (Királyi Ménesintézet, Kozma u. 30.), který vznikl za tímto účelem v roce 1784, a který byl svého času jedním z nejvýznamnějších středisek chovu koní v Evropě, zanechal pozdějším generacím téměř 60 pozdně barokních historických památek venkovské architektury, vybudovaných s velkým estetickým citem. Gyula (g4) Gyula je ideálním místem pro člověka hledajícího klid a oddych. Symbolem města je gotický hrad z 15. století, který stojí na rovině a je to jediný zachovaný cihlový hrad ve střední Evropě. Hradní lázně ve více než osmihektarovém parku Almássyho zámku (Várkert), s devíti nekrytými a jedenácti krytými bazény patří k nejhezčím termálním lázním v Maďarsku. Z hloubky 2 500 metrů tu prýští voda s teplotou 72 °C, která se úspěšně využívá při léčbě nemocí pohybového ústrojí, zánětů a ženských nemocí, lokálních nervových příznaků a žaludečních problémů z překyselení. Blahodárné účinky vody prospívají pacientům i při poúrazové rehabilitaci. Navíc jsou tu i zážitkové bazény, bazény pro děti, vířivky, bazény s umělým vlnobitím a několik plaveckých bazénů. Muzeum sedláckých usedlostí (Tanyamúzeum) představuje život rolníků na samotách a vybavení hospodářství 19. a 20. století. Do historie výroby místního známého potravinářského produktu, chutné klobásy (gyulajky), zasvětí návštěvníka expozice továrny na zpracování masa v Gyule (Kétegyházi út 1.).

www.madarsko.cz

Maďarsko Kultura 34|35

Kultura

Toužíte-li po kultuře, Maďarsko je ideálním místem, vždyť v jeho historii se nahromadilo dědictví, které naplní očekávání každého, kdo se zajímá o jakoukoliv oblast kultury. V dějinách země formovali její charakter silné osobnosti – v každé oblasti umění, od lidové kultury, přes stavitelství až po hudbu – a na těchto základech budují nové maďarské generace. Nejlepším způsobem, jak poznat současnost i minulost Maďarska je, když člověk nahlédne do kultury země ve formě návštěvy galerií a muzeí, která se tu nacházejí a prohlédne si se zatajeným dechem stavitelské umění. Do minulosti, což znamená i několik staletí, se lze vrátit jakoby mávnutím proutku i na rohu kterékoliv ulice; najdete tu různé stavitelské styly od Římských zřícenin, přes středověké zámky a barokní paláce, až po eklektické, art nouveau a moderní budovy. Maďarské hlavní město je plné vzrušujících muzeí – Muzeum krásných umění (Szépművészeti Múzeum) (www. szepmuveszeti.hu), Národní Muzeum (Nemzeti Múzeum) (www.hnm.hu), Muzeum uměleckých řemesel (Iparművészeti Múzeum) (www.imm.hu), Muzeum přírodních věd (Természettudományi Múzeum) (www.nhmus.hu), Národopisné Muzeum (Néprajzi Múzeum) (www.neprajz.hu).

I ti, kteří milují hudbu, si přijdou na své, neboť se v naší zemi organizuje nespočet mezinárodních hudebních a kulturních festivalů ze všech oblastí hudby. Milovníci opery si mohou vychutnat vystoupení světové kvality na scéně Státní opery (Állami Operaház), resp. ve velkém množství koncertních síní po celé zemi. Naše folklorní umění prožívá svoji renesanci, opět se do módy dostaly lidové motivy a to nejen v oblasti výtvarného umění. Hudebníky naší doby si můžeme vyposlechnout již také v Národní koncertní síni Paláce umění (Művészetek Palotája), kterého sál patří díky svým akustickým kvalitám mezi přední koncertní síně na světě. Palác postavený v blízkosti Národního divadla dává prostor naší nejvýznamnější sbírce současného umění, Ludwigovu Muzeu a Národnímu tanečnímu divadlu. Naše vlast nabízí jedinečný výběr nejen z palety tradičně pojímaných kulturních možností zábavy, ale disponuje také kulturními atrakcemi, které jsou v současnosti stále populárnější, jako je kavárenský život, filmové umění nebo móda. Hollókő živý skanzen

Největší léčebné lázně Evropy, největší přírodní termální jezero a také přírodní jeskyně, ve kterých proudí termální voda, a na tomto kontinentu jedinečný léčivý suchý plyn (mofetta) – to jsou zvláštní přírodní dary Maďarska.

Zdravotní turistika
V Hévíz (b4) (193 km od hlavního města na západ, na západní straně Balatonu) se nachází největší léčebné jezero Evropy s termální vodou a vodní plochou 4,4 ha, které má i během zimních měsíců teplotu 24–26°C, ale v létě se jeho teplota ohřeje až na 33–35°C. Jezero je neobvyklé díky vzájemnému vlivu zvláštních indických červených leknínů a jehličnatého lesa obklopujícího vodní plochu (místní mikroklima). Díky neustálému rozvoji najdeme největší lázně Evropy v Maďarsku: na rozloze 20-30 ha si přijdou na své nejen ti, kteří hledají léčení, ale i ti, kteří vyhledávají oddych a relaxaci, včetně dětí. V západní části země zabezpečí oddych pro celou rodinu aquapark a léčebné lázně v Bük a Zalakaros (b4), na východě v Hajdúszoboszló a Debrecenu. Sárvár (b3) (na západ od Budapešti, 212 km) je zvláštní svým druhem léčivé vody – 43°C voda vyvěrající z hloubky 1 200 m, která se doporučuje na klasické léčení kloubů a léčivá voda s 83°C s mimořádně vysokým obsahom soli se doporučuje na léčbu gynekologických a kožních onemocnění. Jedinečnými na kontinentě jsou i zvláštní jeskyně a jeskynní lázně Maďarska. V městě Tapolca (c3) (severně od Balatonu, 167 km od Budapešti) nabízí Pelion Hotel jedinečnou kombinaci léčby: vedle bazénů s termální vodou se léčí v léčebné jeskyni, nacházející se pod hotelem, onemocnění dýchacích cest pod odborným lékařským dohledem. V Maďarsku najdeme i takovou přírodní jeskyni (v severovýchodní části země, téměř 200 km od hlavního města, v Miskolc-Tapolca (g1)), kde proudí termální, resp. léčivá voda, která způsobuje, že se z léčby a koupání stává nezapomenutelný přírodní zážitek. V Maďarsku není taková oblast, kde byste nenašli vodu vhodnou k léčení – ze státních zdrojů se každoročně vyčleňuje 20–40 milionů EUR na využití tohoto nejdůležitějšího bohatství, na jeho rozvoj a údržbu. Od začátku tohoto tisíciletí se obnovuje stále více a více starých lázní a rozšířily se také nabízené služby. Takovým příkladem je Egerszalók (f2), kde otevřeli nejnovější léčebný a wellness komplex v létě 2007. Už jen pohled na sněhobílé terasy z vápencových krystalů umístěných mezi zelenými svahy kopců přináší fantastický zážitek. Koupání v lázních je součástí tisícileté maďarské tradice, naše lázně se neustále obnovují, rozvíjejí a návštěvníkům nabízejí stále širší výběr. Nabídka je každým rokem rozmanitější, takže ten, kdo navštíví Maďarsko, najde neustále něco nového, zajímavého. To, co se nemění, je vysoká kvalita a úcta k návštěvníkům – to je důvod, proč do Maďarska přijíždí stále více hostů znovu a znovu.

V lázních s léčivým plynem Mofetta v Mátraderecske (f2) (severovýchodně od Budapešti, 116 km), kde se nacházejí lázně suchého plynu s jedinečným složením, léčí formou kúr směsí oxidu uhličitého a radonu vysoký krevní tlak, zúžení cév, problémy se žilami způsobené cukrovkou, ale léčba je aplikovatelná i při poruchách erekce a při léčbě chronických kožních nemocí.

Lázně v Debrecen

www.madarsko.cz

Maďarsko Zdravotní turistika, Wellness 36|37

Wellness
se střetává obyčej a tradice s očekáváními XXI. století. Velká většina nových (veřejných) termálních lázní odpovídá standardu čtyřhvězdičkového hotelu, pokud se týká nabízených služeb, prostředí a obsluhy. Zvláštností v nabídce wellness jsou ty hotely, které byly přestavěny z panských zámků Rakousko-uherské monarchie na hotely splňující všechna očekávání na oddych a cílené zachování zdraví. V zámeckých hotelech Hőgyész (D4), Bikal(D4), Parádsasvár(f2), Röjtökmuzsaj (b2) se mohou hosté cítit jako zámečtí páni.

Rozmazlování těla může návštěvník příjemně znásobit ve slavných maďarských vinařských oblastech (např. vinařská oblast Tokaj) návštěvou místních vinných sklípků, kde návštěvníky zasvětí do tajů nejlepších ročníků v autentickém prostředí často právě samotní vinaři.

V Maďarsku znamená wellness nejen tradiční možnosti oddychu a nabídku nejrůznějších masáží: je doplněn o tradice léčebné turistiky a nabízí jedinečnou směs rekreace a léčení. V Maďarsku se služby wellness uznávané na celém světě objevily poprvé v nabídce léčebných hotelů – díky neustálému rozvoji se nabídka léčby rozšířila o masáže a wellness programy. Právě z tohoto důvodu mají lázeňské služby a služby wellness ve většině případů lékařský základ, častokrát na hosty čekají daleko školenější odborníci, než by návštěvníci očekávali. Množství wellness hotelů už dostalo mezinárodní ocenění „Medical Wellness“, v takových hotelech mohou hosté využít jednotlivé služby na základě zjištění jejich zdravotního stavu lékařem a přizpůsobené požadavkům a potřebám jednotlivce. Takto pomáhají jednotlivé wellness kúry mnohem efektivněji udržet zdraví a předcházet nemocem. Díky neustálému rozvoji získala většina maďarských lázní svoji současnou podobu po přelomu tohoto tisíciletí – takto

Aktivní

turistika

Vodní turistika
Maďarskem protéká jedna z vodních cest Evropy, řeka Dunaj a řeka nazývaná také „nejmaďarštější“, řeka Tisza, ale země je bohatá i na jezera. Vedle Balatonu, jezera Velencei, jezera Fertő a jezera Tisza se v zemi nachází množství menších jezer a vodních nádrží, které nabízejí skvělé možnosti pro vyžití ve vodních sportech, jakými jsou plachtění, jízda na motorovém člunu a jachtě, vodní lyžování, wakeboard, surfování, atd.

Aquaparky V našich vodních zábavných parcích se může spolu bavit celá rodina. V Debrecenu, bráně hortobágyské puszty, pulzuje zábava pod krytou kupolí Aquatica během celého roku. Aquapark v blízkém Hajdúszoboszló připomíná středomořské pobřeží. Aquaréna v Mogyoród (E2) byla vybudovaná necelých 20 km od Budapešti. Aquacity v Zalaegerszeg (b4) je jedním z největších aquaparků ve střední Evropě, na jeho ploše se kromě jiného nachází 18 různých, 54–120 metrů dlouhých skluzavek. „Nejmladší” aquapark Maďarska je v Balatonfüred, kterého zvláštností je, že v Aquaparku Annagóra můžete kvalitně a vzrušujícím způsobem prožít svůj volný čas nejen v létě, ale během celého roku.

www.madarsko.cz

Maďarsko Aktivní turistika 38|39

Jezdecká turistika Jízda na kole
Jméno Maďarska se už po staletí spojuje s koňmi, maďarská jezdecká turistika nabízí po desetiletí nejkvalitnější služby svého druhu v Evropě. V současnosti je to více než dvěstě usedlostí s nabídkou programů s koňmi, kterou pro turisty zpestřují další nabídky splňující nejrůznější požadavky: počínaje vícehvězdičkovými hotely, zámeckými hotely, přes šlechtické kúrie, až po svérázné pastýřské domy s doškovou střechou, každý si najde to, co nejvíce vyhovuje jeho pohodlí, a kde se cítí nejlépe: www.equi.hu V Maďarsku je vybudovaných na 1 100 km cyklistických tras: nejznámější je cyklotrasa kolem Balatonu, na kole můžete objet také jezero Fertő a druhé největší jezero Maďarska, jezero Tisza. Chcete-li jet na delší souvislejší trasu, pak máte možnost podél Dunaje, na Szigetköz, v Dunajském meandru (Dunakanyar) a na trase směrem na Baju. Nejoblíbenější trasy: Pilis-Visegrádské pohoří (118 km), Dunajský meandr (Dunakanyar) (79 km), cyklistická trasa okolo Balatonu (207 km), Bükk (98 km).

Národní parky
Milovníky přírody čeká v současnosti v Maďarsku 10 národních parků, 36 chráněných krajinných oblastí a 151 chráněných přírodních oblastí na rozloze více než 900 000 ha chráněného území, což je téměř 10% celkové rozlohy země. Disponuje mimořádně hodnotným přírodním bohatstvím, na mnoha místech se zachovalo téměř nedotčené území puszt, bažin, inundačních území, pastvin, lesů a travnatých porostů, uchovávajících pradávné druhy rostlin a živočichů. www.nemzetipark.gov.hu

Kempování Kempování je nejvolnější formou rekreace, ať už u Balatonu nebo v termálních lázních, v blízkosti města nebo v přírodě. Naše kempy se za poslední roky značně rozvinuly. Téměř 430 registrovaných kempů nabízí pro návštěvníky skutečně širokou paletu, ze které se dá dobře vybírat. www.mccc.hu Golf Golf jako sport se stal v poslední době pro mnohé oblíbenou formou oddychu. Přírodní poměry Maďarska jsou vhodné pro výstavbu golfových hřišť, a tak nic nebrání jeho rozvoji. Vhodné podnebí a idylické prostředí nabízí krásný golfový zážitek.

www.madarsko.cz

Maďarsko Aktivní turistika 40|41

Rybolov Lovit ryby je v Maďarsku možné, pokud jste vykonali státní rybářskou zkoušku resp. vlastníte doklady opravňující Vás k rybolovu – státní rybářský lístek a místní povolenku. Jedním z největších bohatství Maďarska je relativně neporušené přírodní prostředí a vysoký stupeň biologické různorodosti. Hlavními místy na rybaření jsou naše přírodní vody (Dunaj, Tisza, Balaton, jezero Velencei, atd.), umělé rybníky a rybníky provozované rybářskými firmami. Z vod, které se využívají i pro rybolov, je největší jezero Tisza, 6 000 hektarová vodní nádrž vytvořená hrází na řece Tisza. Druhy ryb, které se tu dají lovit, jsou kapr, sumec, parma, štika, jeseter, bolen, sumec trpasličí, lín a nejeden hájený druh jako třeba piskoř pruhovaný, ježdík žlutý či drsek větší. Jezero Velencei se rozprostírá 40 km od Budapešti, jeho velká část je porostlá rákosím, kde se tvoří laguny. Jezero má velmi dobré podmínky pro rekreaci, oddych, pobyt na pláži, vodní sporty i pro rybolov. Balaton je největším jezerem střední Evropy (600 km2), i když jeho průměrná hloubka vody je jen 3 metry. I z tohoto důvodu je vynikající na trávení chvil oddychu, na koupání, pěstování vodních sportů a v neposlední řadě i na rybaření. Pokud chcete rybařit na volné vodní ploše, v mnohých přístavech si můžete pronajmout loďku. www.mohosz.hu

Lov a myslivost Trofeje znamenající světová prvenstvá, světoznámé pohoštění s velkou tradicí v gastronomii a vinařské kultuře, nedotčené přírodní prostředí, hospodaření s divokou zvěří na vysoké úrovni, kombinovatelné lovecké túry, bohatá nabídka programů i pro doprovod, lovy nabízející nezapomenutelné zážitky v každém ročním období – to jsou charakteristiky, kvůli kterým přijíždí do Maďarska každým rokem více a více zahraničních milovníků lovu a myslivosti. Pohoří Pilis a Budínské pohoří jsou bohatá na jeleny, Malá nížina (Kisalföld) se může pyšnit svým stavem jelenů a srn, Soponya svými bažanty, Gerecse divočáky, Západní Zadunají stavem jelenů. Oblasti Severního Maďarska bohaté na lesy vyhovují hlavně lovu na divou zvěř, zejména divočáky. Na mnohých místech země se organizují různé lovecké akce, které očekávají návštěvníky s pestrým programem. Programy začínají nástupem lovců, pak následuje soutěž ve střelbě, připraví se zvěřina, vaří se pokrmy z divočáka. Program může být doplněn o vystoupení sokolníků, lukostřelců, loveckých psů. Návštěvníky-lovce doprovázejí na lovu místní myslivci, kteří zvěř měří a dávají povolení k odstřelu: www.omvk.hu, www.vadaszat.lap.hu

Zajímavosti

Světové dědictví Na zemi existují také přírodní a kulturní hodnoty mimořádného významu, které představují společné světové dědictví a jejich zničení by znamenalo obrovskou ztrátu pro celé lidstvo. Maďarsko je na tomto Seznamu zastoupené 8 místy: pobřeží Dunaje v Budapešti, Hradní čtvrť v Budíně a třída Andrássy, vesnička Hollókő, jeskyně krasu Aggtelek, tisícileté Benediktýnské Hlavní Opatství v Pannonhalmě a jeho přírodní prostředí, puszta – Národní Park Hortobágy, Starokřesťanské náhrobky v Pécs, Kulturní a přírodní oblast jezera Fertő a historická vinařská oblast Tokaj. Hungarika - maďarské speciality Když navštívíte zahraničí, chce to kromě krásných vzpomínek, vzít si s sebou i něco hmatatelného. K typickým maďarským produktům patří v první řadě různé druhy kvalitního alkoholu: červené víno Egri Bikavér, meruňkovice z Kecskemétu, Tokajské aszú, Zwack Unicum, gyulajská klobása, červená paprika z Kalocse a ze Szegedu, husí játra, cibule z Makó, Túró Rudi – tvarohová pochouťka s čokoládovou polevou - ta potěší asi každého. Chuť guláše, halászlé, Gundel-palačinek, kuřete na paprice či dortu Doboš, je třeba zjistit přímo na místě činu. www.hungarikum.lap.hu

Zámky-kúrie-hrady Na území Maďarska stálo v minulosti 4 500 zámků a kúrií, ale 2. světová válka způsobila obrovské škody v celé Evropě, mimojiné i na zámcích. Zatímco v zemích Západní Evropy věnovali obrovské finanční prostředky a velké množství času na obnovu zámků, socialistický svět, včetně Maďarska nevěnovalo velkou pozornost těmto stavbám. Změna režimu znamenala změnu i v osudu zámků, které mají v Maďarsku charakter uměleckého díla. Z celkem 3 500 zachovaných starodávných zámků a kúrií funguje v současnosti téměř padesát z nich jako hotely, jejichž hosté si mohou vychutnat naráz atmosféru historické minulosti, panskou pohodu, ale i všechny vymoženosti moderní doby uspokojující tělo i duši. Venkovská turistika: Hlavní charakteristikou venkovské turistiky je její úzké sepětí s přírodou, rodinná atmosféra, zdravé stravování, pohyb, sportovní a rekreační programy, lidové tradice, řemeslné umění, seznámení se s kulturou venkova. Nejde jen o odpoutání se od každodenních starostí, ale představením úplně jiného životního stylu nutí ke změně úhlu pohledu. Maďarská pohostinnost není jen legendou, www.fatosz.hu

www.madarsko.cz

Maďarsko Zajímavosti, Víno a gastronomie 42|43

a gastronomie

Víno

Pěstování vinné révy a výroba vína má v Maďarsku tisíciletou tradici, naši pěstitelé hroznů a vinaři nadále pokračují v této tradici. Víno je zároveň jedním z dominantních prvků maďarské historie, kultury a gastronomie. Maďarská kuchyně má přes své různorodosti svůj typický charakter. Nese v sobě způsob, jakým před stoletími připravovali jídla pastevci, rybáři, lovci, ale i středozemní způsob přípravy pokrmů používaný v dobách renesančního panovníka krále Matyáše Korvína, který se projevil díky jeho italské manželce. Nejoblíbenější chody tradiční maďarské kuchyně pocházejí z doby, kdy většina strávníků držela od brzkého rána do pozdního večera pluh tažený voly, nebo ručně kosila obilí. Tradiční pokrmy neztratily nic na své popularitě ani mezi populací, pro kterou je důležité zdravé stravování, jen se trochu pozměnily. Ten, kdo vyrazí na cestu za poznáváním Maďarska, se bude neustále setkávat s jedním velmi příjemným zařízením, jakou je cukrárna, která už více než 200 let čelí různým změnám stylů v pohostinském průmyslu a své zákazníky očekává s dorty, zákusky a lahůdkami. V létě je její neodmyslitelnou atrakcí zmrzlina, v zimě zase kaštanové pyré nabízené se sladkou šlehačkou. Typickými specialitami jsou Somlói halušky, dort Dobos, dort Stefánia, tvarohový řez Rákóczi.

K maďarské kuchyni se velmi dobře hodí i domácí vína, mezi kterými najdeme skvělá červená i bílá vína. Jejich charakter je dán nejen jejich druhem, ale také místem pěstování hroznu. V Maďarsku je v současnosti 22 vinařských oblastí, které se mimořádně liší z hlediska lokality i charakteru vína, které se v nich vyrábí. Mimořádně oblíbená jsou červená vína z oblasti Szekszárd, Villány, Sopron a Eger, různé druhy bílých vín pocházející z okolí Balatonu, jako např. juhfark ze Somló, Rizling z Csopak anebo Kéknyelű z Badacsony. V Maďarsku si můžeme vybrat z několika set gastronomických událostí, od Festivalu třešní až po soutěž ve vaření guláše, každý si najde, co mu vyhovuje. Labužníkům nabízíme Festival štrůdlu, který se koná každý rok v červenci, milovníky ryb upozorňujeme na Mezinárodný festival ryb, který probíhá každoročně v srpnu v Potisí, zvědavcům zase mezinárodní výstavu Festival a trh vína a šampanského, který se pořádá každý rok v září v Budapešti, dobrodruhům říjnový lov v údolí Szalajka, gurmánům večeři z husích pochoutek a ochutnávku mladých vín organizovanou v listopadu na Martina a mohli bychom pokračovat dál a dál…

Kalendář událostí
Vybíráme pro Vás z akcí a programů roku 2012: LEDEN Hrdinové, králové, svatí. Obrazy a pamětihodnosti z maďarské historie. 3. leden – 26. srpen Maďarská Národní galerie v Budapešti, Buda Palace, náměstí Szent György tér 2. www.mng.hu ÚNoR Busójárás 16. – 21. únor Masopustní karneval a průvod masek v historickém městě Mohács. www.mohacsibusojaras.hu BřEZEN Budapešťský Jarní Festival 16. – 26. březen Jeden z největších kulturních festivalů v Maďarsku. www.btf.hu DuBEN Velikonoční festival v Hollókő 8. – 9. duben www.holloko.hu KVěTEN Slavnost rozvinutí plachet v Balatonfüred 12. květen Oficiální slavnostní zahájení balatonské sezóny a závod plachetnic. www.balatonfured.hu ČERVEN Tokajský festival vína 1. – 3. červen Tradiční svátek vína ve světově proslulé Tokaji. www.tokaj-turizmus.hu ČERVENEc Formule 1 – Velká cena Maďarska 29. červenec Závod nejrychlejších vozů řízených světoznámými závodníky na okruhu Hungaroring v Mogyoród. www.gptours.cz SRPEN Sziget festival v Budapešti 6. – 13. srpen Jeden z největších multikulturních Open-Air-festivalů Evropy na budapešťském ostrově Óbuda. www.sziget.hu Září Vinobraní v Badacsony 8. – 9. září www.badacsonyiprogramok.hu říJEN Festival čabajské klobásy 19. – 22. říjen www.kolbaszfesztival.com LISToPAD Výstava keramiky Zsolnay v Pécs leden – prosinec www.zsn.hu PRoSINEc Budapešťské vánoční trhy www.budapestinfo.hu

Vítejte v Maďarsku a poznejte místa, na která se budete vracet. Vaše Maďarská Turistika

AKTIV TOURS
BUDAPEST
Aktiv Tours nabízí komplexní služby pro volný čas a MICE. • 21 let zkušeností a širokých znalostí požadavků trhu • Dynamický a jazykově vybavený personál • Nabídky šité na míru a služby přizpůsobené klientovi • Hluboké znalosti o produktu • Pevné a profesionální vztahy s dodavateli • Vysoce kvalitní služby za výhodné ceny Ať už hledáte klasický či inovativní program, garantujeme nezapomenutelný zážitek.

AKTIV TOURS - KDE SE KREATIVITA POTKÁVÁ SE ZKUŠENOSTÍ
Aktiv Tours DMC H-1065 Budapest, Nagymezô utca 54-56. Tel: +36 1 214 6262 • Fax: +36 1 214 6260 E-mail: aktivtours@aktivtours.hu, Web: www.aktivtours.hu

www.madarsko.cz

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful