Volume 4, Issue 02

Janar 09 , 2012

Our Words Weekly Issue
“ N E W L I F E ” J E T A E R E

S PEC IAL POINTS OF INTER EST:   Democracy in Albania!! No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

DEMOKRACIA NE SHQIPERI NE KETO 21 VJET (fq.3)
Te gjithe ne qe e kemi jetuar dhe vuajtur sisitemin dictatorial mendonim se me renien e saj do te hapej nje drite jeshile per ne dhe te gjithe popullin tone.Jo drite jeshile te largoheshim nga vendi yne por drite jeshile per te marre fryme lirisht ne vendlindje. Entuziazmi dhe shpresa qe e madhe ….por….. Duke mos e harruar kurre te kaluaren e zeze ne duheshim te luftonim per lirite tona , per te drejtat e njeriut qe te ishte I lire ashtu sic lind dhe merr fryme lirisht pa asnje persekutim. Viti 1990. Shqiperia jetonte ne skamjen me te madhe qe kish pare historia e atij vendi.Gjithcka mungonte ne treg.Nuk kish buke te mjaftueshme , drita , uje .Mjeksia akoma me keqnder kohe qe pashallaret e kuq ndertuan PALLATIN E KONGRESEVE mijera dollare amerikane.Popullit I kish shkuar varferia ne kocke.Studentet nuk kishin kushtet minimale ne konvikte. Ne keto kushte te mjerimit studentet ngrihen per te protestuar.Nuk mund te shtyhej ndryshe.Kjo nga njera ane.Nga ana tjeter “Byroja Politike KQ i PPSH me ne krye Ramiz Aline (qe kuptohet ishin nje)sic e kane deklaruar nuk kishin para me per te blere ate cka ishte me minimalja per popullin grure.Borxhi I tyre kish vajtur ne maksimum keshtu (sipas tyre ) kudo qe munoheshin te kerkonin borxhe per ushqim per popullin nuk u jepnin.(Shqiperia nje vend I pasur me minerale , nafte , flori diamante ishte ne kete gjendje .Perse valle ? Kuptohet qe floririn e popullit e moren Pashallaret e kuq .Por do te vije dhe ajo dite qe do te gjendet ku e kane derguar). Pra ne keto kushte e gjeti viti 1990 Shqiperine. Ishte mbushur kupa nuk mbante me , keshtu qe studentet u ngriten ne revolten per permiresimin e kushteve te jeteses neper konvikte.Ne mbledhjen e studenteve (sipas deshmitares prezente ne kete debat (MIMOZA FERRAJ)pasi u diskutuan kerkesat e studenteve I derguari I Alise , Adil Carcani do te jepte konsideratene tij por , nga fundi I bankave te auditorit degjohet thirrja e nje studenteje .DUAM LIRINE E FJALES, DUAM PARTINE TONE TE STUDENTEVE, DUAM TE HAPEMI ME PERENDIMIN”.Mbledhja mori ngjyra te zuan me shoket e tyre ne kryeqytet .Pak nga pak e gjithe shqiperia u solidarizua me studentet per nje liri te fjales , mendimit dhe veprimit, per parti pluraliste.Presidenti Alia akoma shpresonte se leshimi I pushtetit kishte andralla me mbrapa prandaj Perestrojken qe mbante ne dore si dopjo gjashta ne loje nuk dinte ku ta dergonte.Ai ishte ne mes dy zjarresh atyre te studenteve dhe Byrose politike me Nexhmije Hoxhen qe ishte mbi te ne cdo moment.Greva e urise e studenteve e shtiu qeverine Carcani me presidentin Alia ne nje udhekryq nga ku smund te dilnin aq lehte.Por 45 vjet diktature ato e kuptonin se ci priste .Sa disidente ishin neper burgje sepse kerkonin lirine e fjales .Sa te rinj e te reja u vrane per nje fjale goje .Te gjhitha keto I mendon Ramiz Alia Prandaj nuk di sit e veproje.Cdo te behej me ta , po me familjet e tyre qe kishin sunduar per 45 vjet. Nga dita ne dite cdo gje veshtiresohej .Dalja e tankeve neper qytetet Democraci ne Shqiperi qe patrulloninishte nje hap I per te shtypur demostruesit nxiituar prej tij por sipas tij duhej bere.Ai akoma shpresonte tjera dhe te gjithe studentet bashkohen me se do ta mbante pushtetin me dhune keshtu qe mendimin e studentes Mimoza Ferraj. urdheron Hekuran Isain te shtinte mbi studen(Nuk jam dakord me mendimin e zotiti tet dhe mbi popullingje qe Hakuran Isai nuk e Biberaj kur deklaron ne intervisten e zbatoi.Pra nuk qe Ramiz Alia ai qe nuk lejoi dhene per Top Stori me 8 dhjetor 2011 ne gjakderdhje por Hekuran Isaj e deklaron dhe top chanel, se studentet nuk kishin nje Pjeter Arbnori ne kujtimet e tij.. Se bashku vision te kjarte .)Ishin studentet ato qe me studentet u solidarizuan te gjitha nenat kerkuan me Adil carcanin Partine e tyre. tiranase, I gjithe populli .Qente me policet Duke pare se si mori udhen ajo mbledhje neper Tirane vershonin papushim , tanket nga me studentet Adil Carcanit si mbetej gje ana tjeter…Vertet nje rremujedhe anarshi..Ne tjeter vec te deklaronte se do ta bisedonte keto kushte Ramiz Alia kerkon te takoi nje kerkesen e tyre per nje parti te studentegrup studentesh. Ne mendjen e tij , sic e kish ve………… Vrulli I studenteve nuk u ndal deklaruar ne mbledhjen e byrose politike qe asnje sekonde nder kohe ne te gjithe do te bejme sikur do tu japim liri por ne do ta qytetet e Shqiperise studentet u solidarikomandojme serish por me metoda te tje-

I N S I D E T H I S I S S U E :

Democracia Fan S. Noli Sevime Nebija, Vasil Tabaku, Gresa Pirana, Artan MUlla, Agim desku, Pellumb Kulla Gentiana Mikushnica, Gresa Pirana,Mimoza Rexhvelaj, Fred Shyti Raimonda Moisiu, Silvana Berki, Vullnet Mato, Vasil Tabaku, Skender Braka , Bajram Kongjeli, Agim Desku

Faqe 1-3 Faqe 1-18

Faqe 2-3, 4-5 7-9

Faqe 5-7 9, 12

Fjalimi i Fan S. Nolit më 1924, në Parlamentin Shqiptar (fq.18)
Pesë pikat kritike të shoqërisë shqiptare që Fan S. Noli i shpalosi më 1924, në një fjalim në Parlamentin Shqiptar E para. Anarkia fetare: Katër fe të ndryshme që nuk kanë zënë rrënjë në zemrën e një populli pagan. E dyta. Anarkia sociale: Këtu s’ka as klasë (të lartë) bejlerësh, as klasë bujqish, as klasë burzhuazie. Këtu bujku është më bej se beu dhe beu më bujk se bujku. Kemi një shembull të bukur për partinë popullore, e cila mbahet sot në fuqi prej bejlerëve nga oxhakët më të vjetër, kurse anëtarët e saj lëvdohen se kanë shpëtuar prej bejlerëve. E treta. Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen, qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në kaleidoskop. Këtu ambiciet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha. E katërta. Anarkia patriotike: Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar shenjtërojnë anë e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që

Faqe 6-7 7,-9, 10-14

Adresa Anetaresimi

Faqe 18

P a g e

2

O u r

W o r d s

Plani Grek i vitit 2000, për coptimin e Shqipërisë, nga Kledian Lula (fq.3)
Ballkanit, si dhe fakti historik i tij si zonë ku përplasen interesat e shteteve të mëdha, ka qënë element bazë e konstant i presionit të fuqive të mëdha mbi shtetet e rajonit. Greqia e cila ka synime afatgjata përsa i përket rajonit dhe siç dihet, ka probleme me disa vende të Ballkanit është duke përgatitur skenaret strategjike, për të futur Ballkanin në sferën e saj të influencës ekonomike e politike, duke shfrytëzuar rrethanat e deritanishme në mënyrën më të mirë të mundshme. Greqia deri tani e ka zhvilluar strategjinë e saj, duke zbatuar një diskriminim të dyfishtë. Gjatë kësaj kohe, ajo ka zhvilluar politikë bashkëpunimi me sllavët dhe shtetet ortodokso-kristianë, duke mbajtur qëndrim intransigjent ndaj shteteve të tjera të Ballkanit. Në këtë kontekst ajo është tërhequr edhe nga zbatimi i rezolutave të OKB-së, siç ishte rasti i BosnjëHercegovinës. Ajo i vendosi embrago Republikës së Maqedonisë, vetëm për shkak të emrit të saj gjatë kohës së krizës në Kosovë. Nga njëra anë, Greqia u vu në rolin e dishepullit mbrojtës të paqes me aktivizim në forcën shumëkombëshe në Kosovë, duke u përpjekur të shmangte reagimet e SHBA-s dhe NATO-s, ndërkohë (nga ana tjetër) nxiti protestat kundër aksionit të NATO-s në Jugosllavi duke përdorur OJF-të, shtypin, pushtetin lokal, partitë politike, sindikatat, këngëtarë e muzikantë, si dhe organizoi fushata intensive ndihme për serbët. Përpjekjet e Greqisë për të dominuar mbi territoret e Ballkanit, janë duke shkaktuar probleme të mëdha me Maqedoninë, njëkohësisht me Bullgarinë dhe Shqipërinë. Greqia, asnjëherë nuk i ka braktisur pretendimet e saj për këto territore. Për realizimin e këtyre synimeve, Greqia shfrytëzon edhe problemin më të vogël ekonomik, apo destabilitetin social të fqinjëve të saj, pa harruar të shfrytëzoj qënien si anëtare e Bashkimit Evropian, për të intensifikuar aktivitetet kundër vendeve të Ballkanit. Plani Grek për destabilizimin e Ballkanit, i datës 30 Qershor 2000 Një raport prej 100 faqesh i është paraqitur Kryeministrit Grek, Kostas Simitis, nga Ministria e Jashtme e Greqisë. Ky raport, i diskutuar dhe i debatuar me kujdes deri në mesnatën e datës 30 Qershor 2000, në mbledhjen e kabinetit qeveritar të Greqisë, është konsideruar si “hap i rëndësishëm në strategjinë e Greqisë për ekspasion në Ballkan e Qipro” dhe në këtë kontekst, si “skemë e domosdoshme për realiz-

-shqiptare në Yzberish të Tiranës e jo vetëm aty, prani e cila ishte vendosur të realizohej në mënyrë të njëanshme që në datën 5 prill 1997, kjo e paracaktuar sipas një plani të hartuar e të koduar në kancelaritë greke. Rëndësia gjeo-strategjike e

It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague

Stolen Albanian Dollars being paid to lobbies in US...US lobbies soon will have to return stolen dollars….Stolen property law in the US...

Per Liri dhe Per Flamure Dita po Vjen

A thua kane ndjenja keto njerez qe shume femije po

We dedicate this year to the kids of the world!!!

Shkrime nga Sevime Kumanova Nebija
"Vajza nuk ka per te mbijetuar." "Jam e sigurt se ai qe shkaktoi aksidentin kishte pire, dhe mua tani me duhet te vdes. Pse e bejne kete gje njerezit nene? Duke ditur qe keshtu do te marrin shume jete. Dhimbja me ther si njemije thika. Thuaj motres qe te mos qaj, thuaj babit qe te jete i forte, se kur te shkoj ne parajse do tju shikoj gjithmone nga lart te gjitheve. Dikush duhet ta kish mesuar ate djale, se te pish dhe te ngasesh, eshte e gabuar. Ndoshta nese prinderit e tij do ti kishin thene, une nuk do isha duke vdekur tani. Frymemarrja po me dobesohet me shume. Nene keto jane castet e mija te fundit dhe jam shume e deshperuar. Do doja te te perqafoja nene, nderkohe qe jam e shtrire ketu, te te thoja se sa shume te dua, nene...te...dua...nene......lamtumire." (Keto fjale jane shkruar prej ne gazetari i cili ishte deshmitar i gjithe aksidentit.Me shume dhimbje ai i shkroi keto fjale dhe menjehere filloi sensibilizimin ne qytetin e tij.Nese e lexuat ju kerkoj nje gjest te vogel, qe dhe ju te klikoni 'Share' qe sa me shume njerez te jene te vetedijshem e te kujdesshem per veprimet e tyre ne kete prag festash.) Tek Bjeshket e Koshares pushon trupi im Zemra me therr, ah sa trishtim te dua o biri im te puthe e te perqafoj se ku e di me kure do te shofe ku e di eshtrat mua ku do mi lene por shpirti im do vi tet vizitone uroj mbas lufte ti te shpetosh e mos harro Kosoven ta vizitosh neve te na kujtosh sadopak me nje lule ne varr te kujtosh se ende rrojme me ty jemi te gjalle Pershendeteshin me familje me lote qane dhe prej njeri tjetrit I ndane Nje voglush e pyet babain e tije “Babi a do te shof perseri? I ati I permalluar thote: kete e di vetem nje Zot. Ne mes ujqerve bem jeten e gazepi nuk na u nda kurr Varrezat -"Lendina e loteve", te perndjekur nga shtepite e tyre Nen terrorr te pa shmangur nen etjen e pa ngopur te gjakpiresve nene debimin e torturat serbosllave Po ku vajten ata qe sot me nuk jane? ku I derguan ata bije qe sot nenat e tyre vetem mbi fotot qajne?

Me shpirt në Shqipëri me trup në Maqedoni Degjoj doktorin qe thote:

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 2

P a g e

3

Në mbrojtje të identitetit kombëtar
popullin shqiptar, konsiderojeni të barabartë me të gjithë popujt e tjerë në Mal të Zi, ndaloni planet e asimilimit dhe të spastrimit etnik, ndaloni shpërnguljen e popullsisë, ndaloni ndryshimin demografik të popullatës së Malësisë, ndaloni diskriminimin, sepse me votat tona e ndërtuam shtetin e Malit të Zi dhe ky shtet duhet të jetë në shërbim të të gjithë qytetarëve të Malit të Zi”. Forumit Demokratik për Integrim i shqiptarëve në Mal të Zi Kryetar – Anton Lulgjuraj

DEMOKRACIA NE SHQIPERI NE KETO 21 VJET nga (fq.1) Vazhdon
ra.Do te vendosim ne krye te ketyre partive qe do te krijojne njerezit tane keshtu qe ne sna prek kush.Ky do te jete kushti jone po te duan te krijojne parti.Debati Alia me studentet ishte I fuqishem sepse studentet kerkonin liri demokraci hapje drejt perendimitdhe partine e tyre. Sipas Mimoza Ferraj , ata qe kishin komunikim direct me Ramiz Aline ishin Sali Berisha, Gramoz Pashko, Neritan Ceka, Aleksander Meksi.Meksi kujton ajo na solli gazetarin e Rojterit .Pas shume debatesh me ne fund u vendos te krijohej Partia e Studenteve.Shume enigmatike mbledhja ne shtepine e Gramoz Pashkos djalit te Eleni Pashkos antare e KQTE PPSH- se Ne shtepine e Gramoz Pashkos ishin mbledhur disa persona por jo Sali Berisha.Mimoza Ferraj deklaron qe ne po benim debat per emrin e parties qe do te krijohej, se ne studentet donim te quhej partia e studenteve .Sali Berisha troket ne dere te Gramoz Pashkos dhe asnjeri nuk deshi ti hap deren qe ai te bente pjese ne kete parti qe sapo krijohej(dicka fshihej).Por sipas Mimozes ajo si labe qe ish (Vlonjate) ngrihet merr celsin dhe I hap deren Sali Berishes dhekeshtu ai u be pjese ne krijimin e Partise Demokratike. Nuk u ftua asnje nga shtresa e te persekutuarve kjo te linte de dyshoje qe ne fillim por megjithate ata I kishin bere hesapet mire se ke do te vendosnin ne partine e re te krijuar.Studentet keta mafioze te kuq I lane jashte cdo sfere politike . Ajo qe ish me dramatikja te gjithe keta student qe moren pjese ne krijimin e kesaj partied he ne demostratat e dhjetorit (sipas urdherit te Ramiz Alise dheTe sigurimit te shtetit) keta student nuk duhej te flisnin rreth ngjarjeve te dhjetorit ose ndryshe duheshin eleminuar…….Ketu bashkohem me mendimin e Biberajt qe keta intelektuale ia vodhen revolucionin ketyre studenteve.por nuk pajtohem me te kur thote se KETA STUDENTE NUK KISHIN NJE VIZION TE KJARTE POLITIK ISHIN NJE GRUPIM NJEREZISH PRA NUK ISHIN LEViZJE TE MIRFILLTA POLITIKE.Nder kohe qe Mimoza Ferraj ne mbledhjen me Adil Carcanin kerkoi liri fjale, mendimi dhe partine e studenteve.Edhe ne takimin me Ramiz Aline kerkuan krijimin e nje Partie te studenteve Keta student kishin vizion te qarte politike porGjarperi Ramiz Alia qe kish future helmin ne mes tyre keta pedagoge qe I kishin sherbyer ose vete ose familjet e tyre diktatures serish do te mbronin diktaturen por ne nje mynyre me te sofistikuar, duke nderruar kostumin e diktatures dhe duke veshur kostumin e demokracise.Keshtu keta pseudodemokrate intelektuale UA VODHEN REVOLUCIONIN STUDENTEVE dhe me vone I kercenuan me jeten nese ato hapnin goje se c’kish ndodhur (M.F.)Keshtu I detyruan studentet e dhjetorit te emigrojne neper bote ndryshe skishin siguri jete Pashallaret e kuq nepermjet sigurimit te shtetit tentuan me atentate jasht shqiperise ti eleminonin nje nga nje… Ngjarjet sic e dime rrothen si rrodhen .K eta intelektuale te derguar nga Ramiz Alia I qendruan besnik kauzes se tij ne veprim.Ata ndryshuan vec kostumin por jo ideologjine e tyre.Duke iu rikthyer nje retrospective se kush ishte Sali Berisha, duam te bejme nje verifikim nese fjala e zotit Biberaj opinion I tij Ishte I sakte apo jo per Sali Berishen ne Top Stori me 8 dhjetor 2011 ku ai shprehet: “ UDHEHEQESI I VERTETE I DEMOKRACISE ISHTE DOKTORR BERISHA , ISHTE ME I SOFISTIKUAR SE DISA TE TJERE”?.... Duke pare historine e doctor Berishes se kush ishte nga kish ardhur , ku punonte dhe kujt I sherbeu deri ne 1990 do te shohim se opinion I zotit Elez Biberaj eshte I gabuar.Sipas historis familjare zoti Berisha martohet me n je vajze me nene slave (malazeze) ku tezja e saj dhe djali I tezes agente te UDB, dhe nga dokumentatdel se dhe keta kane qene agente te UDB ne kohen e komunizmit tregon se Berisha ishte si “kollona e peste “ ne kete Parti Demokratike te sapo krijuar..Ja pse pikerisht keta bij pashallaresh apo langoj te pashallareve u grupuan ne krijimin e PD pikerisht ne shtepine e zotit Pashko. Duke iu referuar fjales se zotit luan Gashi ne takimin qe ai ka pasur kur Zoti Berisha ishte President kuptojme qe ne pushtet kishin ardhur serish komunistat … Ne fakt po ti referohemi ngjarjeve te movoneshme kur ish te perndjekurit politik , ata qe e vuajten direct regjimin dictatorial mbeten serish ne demokraci po te persekutuar?A eshte kjo nje rastesi apo ka te beje me politiken qe do te ndiqnin kreret e PD duke patur si instrumentalizues mesimet e Hoxhes dhe Alise.Si mund ta spjegojme qe te persekutuarit nuk arriten te krijojne Partine e tyre .Nje paaftesi apo nje censure e dyte (diktature).Ata ishin te shkolluar ne perendim.Kur nje delegacion europian I vizitoi ne burg ata me shpoti I thane “ZOTERINJ PAS

Plani Grek i vitit 2000, për coptimin e Shqipërisë, nga Kledian Lula nga (fq.2)
imin e projektit të Megali-Idhesë”. Pikat e përfshira në këtë raport, kanë tituj të tillë: 1. Zhvillimet Ndërkombëtare dhe interesat e Greqisë 2. Integrimi i Greqisë në Bashkimin Evropian 3. Problemi Qipros 8. Zhvillimet në Ballkan 4. Disa propozime dhe vlerësime 5. Mardhëniet Turqi-Greqi Ky raport i përgatitur nga Ministria e Jashtme e Greqisë, tregon se nuk ka patur ndonjë ndryshim në politikën e saj ndaj Turqisë. Si pjesë e politikës së afrimit fals, të shfaqur përmes tërmetit të rënë në Turqi, Greqia ka bërë përpjekje, për të krijuar përshtypjen, se e kishte harruar projektin famëkeq të “Megali-Idhesë”. Ndaj kauza e “miqësisë Greqi-Turqi” filloi të bënte më shumë përkrahës në Turqi, një pjesë e të cilëve kanë shprehur mendimin, se ushtria turke duhet të largohet nga rajoni i Detit Egje e për rrjedhoj, të gjitha mosmarrëveshjet GreqiTurqi, duhet të zgjidheshin në Gjykatën e Hagës, duke mos harruar kushtin, që këto zgjidhje duhet të trajtoheshin në linjë të plotë me kërkesat dhe interesat greke. Raporti dëshmon, se Greqia po përgatitet t’i bëjë Turqisë disa kërkesa, të cilat janë: Kërkesa lidhur me Patriarkanën: Zgjedhja e patriarkut në Stamboll konsiderohet si një zgjedhje e përcaktuar nga Memorandimi 1092/6-12, i vitit 1923 dhe varet nga zyrtarët e Stambollit. Memorandiumi përcakton, se Partriaku duhet të jetë qytetar turk. Në këtë mënyrë, priftërinjtë të cilët nuk janë qytetarë turqë, ose që nuk kanë shërbyer

6. Korelacioni midis Qipros dhe mardhënieve Turqi-Greqi 7. Mardhëniet etnike brenda Maqedonisë dhe Shqipërisë

Interviste me Koco danaj nga Besnik Rama Shqiptarët kërkojnë Shqipërinë e tyre Natyrale (vazhdon)
argumente te reja, që ti bindim fuqitë e mëdha se Shqipëria natyrale është një domosdoshmëri për paqen dhe stabilitetin rajonal. Po ju jap një fakt të ri të panjohur më parë që do i bëhet prezent fuqive të mëdha. Deri tani opinioni shqiptar ka ditur se coptimi i trojeve shqiptare në Londër u bë gjoja për të shpëtuar paqen evropiane. Dhe është sjellë si fakt fjalimi i kryerait të kësaj konference Greyt në Dhomën e Komuneve të Britanisë së Madhe. Bukur. Por,ne gjetëm origjinalin, që janë vetë Kujtimet e Greyt të botuara në vitin 1927. Në këto kujtime, Grey, përgenjeshtron atë që ka thënë në Dhomën e Komuneve me të cilën është ushqyer për afër 100 vjet opinioni publik dhe poltik shqiptar. Ja se cfarë thotë Grey lidhur me gjoja rrezikimin e paqes evropiane: ….Pra, lufta në Ballkan nuk e rrezikoi paqen evropiane nga rihapja e cështjes së Kostandinopojës apo të ngushticave te Bosforit, sepse as Austria dhe as Rusia, dy fuqitë më ngushtësisht të interesuara, nuk kishin ndër mend të ishin aktive për të influencuar kushtet që Greqia, Bullgaria dhe Serbia mund ti vendosnin Turqisë duke prekur Maqedoninë. Cështja e rrezikut dhe e përplasjes ishte Shqipë…ria, ku dominimi turk u thye pas luftës. Aleatët ballkanikë ishin të verbuar nga fitorja; Serbia donte, të kishte dalje në Adriatik, dhe kishte shumë mundësi që ajo dhe Mali i Zi të dëshironin të merrnin disa rajone të Shqipërisë duke i konsideruar pjesë të plackes së luftës. …..(Grey, Memoires, 1927, faqe 246) Ka edhe të tjera, fakte tronditëse, të cilat jo vetëm do ti vënë në vështirë si fuqitë e mëdha, por edhe do ti detyrojnë të anullojnë Londrën-1913, ashtu sicknë anulluar Versajën-1919 dhe Jaltwn-1945. shqiptare dhe në diasporë. Bile është pranuar si nocion politik edhe nga fqinjët tanë, sërb, grekë, maqedonas apo malazez. Po ju jap vetëm një shifër,qysh nga shpallja zyrtare e Listës së Shqipërisë natyrale e deri më sot, në Para nesh ka pasur edhe të median e shkruar dhe atë elektronike të tjera organizma politikë apo fqinjëve tanë janë botuar mbi 800 analiza, shoqërore, ashtu sic ka edhe deklarata, shkrime, njoftime. E përbashkëta e pas nesh, ashtu sic do të ketë tyre është se të gjithë përdorin nocionin të tjera. Rëndësi ka që të Shqipëri Natyrale. Mjafton të kërkoni nw gjithë lumenjtë të derdhen www.google.com emrin Prirodna albanija dhe në Detin e Shqipërisë natdo ta verifikoni vetë cfarë thashë më lart. yrale. Deri tani kemi vetëm Tashmë ka kohë që ka filluar faza e organizimit Vetevendosjen që shndërroi të saj në mbarë trojet shqiptare dhe në diasporë. dëshirën në votë duke dalë Në muajin janar do botohet gazeta elektronike forca e tretë në Kosovë. www.shqiperianatyrale.net, ndersa ne muajin Mars 2012 do te filloje botimi i gazetës së N.A. Si do të realizohet dhe përqafohet nga përditshme Shqipërianatyrale. Po në muajin sa më shumë shqiptarë platforma juaj? janar, ministra e jashtëm të Italisë, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë, Rusisë, Austrisë Por tashmë ajo është përqafuar si Platformë dhe SHBA do të kenë në dorë kërkesën e Listës nga qindra mijëra shqiptarë në mbarë trojet për Shqipëri Natyrale për anullimin e KonferNA. Po Aleanca “Kuq e Zi” si shikohet nga ju? Si aleat në mbrojtjen e vlerave tona apo…?

P a g e

4

O u r

W o r d s

Shkrime nga Raimonda Moisiu
Cikel me Lirika dashurie nga Raimonda MOISIU -Dua DIELL......diell DUA! nën retë, që nxijnë, si sorrat. Më janë të huaj tashmë, krevati i argjentë i përkundur lehtë nga aroma e trupit. -.Kam harruar, melodinë e ofshamave, dhe rrëshqitjen përtokë të bardhanës prej hëne të carcafëve. -.Jam nisur të kërkoj një qiri, të më bëjë dritë, në burgun e ftohtë të qënies sime. -.Flaka e tij të largojë terrin e heshtur, të largojë errësirën nga puset, në tunelin e pafund të stinës së dëshirave të mija.... -.Dëshiroj t'i marr erë qiririt ,që ndricon mbi një varr, mbi varrin e virgjërisë së rinisë time..... -.Ndjej hapat e stinëve të jetës, me këpucë të rënda me gozhdë që vrapojnë mbi trupin tim të brishtë trupin e një gruaje të vetmuar. -.Thërras erën të më sjellë një shpresë, kërkoj dikë t'i japë ngrohtësi,ëmbëlsi, këtij kopështi të vetmuar, me rrezet e ngrohta të diellit, që ngroh, kopështin e tij.... .-. T'ia marr lulet e kopështit të tij t'i mbështet fort, në gjoksin tim, T'u jap të pijnë nga gjiri im. -.Me zërin e dëshirave të ndezura, me sinfoninë e ujit që gurgullon, me dritën e qiririt mbi feminitetin e trëndafilit, të joshin botën e tik-takeve të zemrës, si elektrone të lira në tërë akacjen, e trupit tim....! Unë jam si një akace e harruar,

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone else’s land??

KU ËSHTË FSHEHUR SHQIPËRIA E KOSOVËS nga Milazim Krasniqi (fq.5)
Enigma e vitit 2012 këtyre dy njësive. Suksesi i njëqindvjetorit do të ishte i madh nëse kjo ndarje gjithanshëm të kombit tonë. Por, ata nuk shpirtërore do të frenohej disi. Fjala vjen, janë të vetëdijshëm se ndarja deri sot askush nuk e ka hulumtuar në njëqindvjeçare tashmë ka prodhuar një mënyrë shkencore se cilat janë vrragët që komb që i ngjet simbolit të vet, ka lënë jugosllavizmi në shpirtin e shqipshqiponjës me dy koka, pra një komb me tarëve të Kosovës, gjatë pushtimit gati dy koka, që nuk shikojnë gjithmonë në të njëshekullor serb, sikundër që askush ende njëjtin drejtim. Ata para se të bëjnë nuk e ka hulumtuar se cilat janë vrragët që çfarëdo pune për bashkimin politik, kanë lënë në shpirtin e shqiptarëve të duhet të bëjnë diçka për ndërprerjen e Shqipërisë helenizmi dhe komunizmi. ndarjes së mëtejshme shpirtërore të Pjesët e paharmonizuara të asnjë objekti, por as të një kombi, nuk mund të bashkohen pa u dhunuar, ose e pakta pa u dëmtuar ndonjëra prej tyre ose të dyja pjesët. Pa u harmonizuar elitat politike, elitat fetare, elitat ushtarake, elitat financiare, elitat kulturore, etj., nuk ka mundësi të harmonizohen pjesët e ndara për një shekull të plotë të kombit shqiptar. Masat nuk e bëjnë bashkimin, ashtu si këlthasin populistët e ndërkryer. Nëse këto elita duan të fillojnë ndonjë proces njohjeje e afrimi, rastin e kanë pikërisht gjatë vitit 2012, si vit që prodhon më shumë kujtime të përbashkëta. Por, nga sa po shihet, nuk do të ketë ndonjë përparim thelbësor në këtë drejtim. Gjasat janë që Shqipëria do të kremtojë në një mënyrë të drunjtë njëqindvjetorin e themelimit, pra sa për adet e për hesap të vetin, por pa bërë ndonjë reflektim, pa bërë ndonjë korrigjim, pa bërë asnjë vlerësim kritik. Dhe do të kërkojë që Kosova të jetë prapë në bisht të kremtes, pasi ajo të ketë ndodhur, si puna e Isa Boletinit në filmin

miliona lekë për shtrëngime duarsh (fq.5)
Qeveria “Berisha”, miliona lekë për shtrëngime duarsh me zyrtarët amerikanë Partia Demokratike dhe qeveria shqiptare kanë shpenzuar miliona lekë për të mundësuar thjesht takime dhe shtrëngime duarsh me zyrtarë amerikanë. Partia në pushtet rezulton se ka nënshkruar disa herë kontrata me kompani amerikane në fushën e lobimit për të “blerë” qëndrimin pozitiv amerikan ndaj reformave të qeverisë dhe situatës politike në vend. Takimet për realizimin e të cilave është shpenzuar para janë shitur më pas në Shqipëri si suksese të politikës së jashtme të Shqipërisë dhe si mbështetje për reformat e ndërmarra. Pavarësisht se në logjikën amerikane të funksionimit të politikës diçka e tillë nuk përbën problem mbetet enigmë se nga i gjen paratë Partia Demokratike për të shpenzuar miliona për lobim. Agjencia “Lajmifundit” disponon të dhënat për kompaninë “BKSH & Associates” që është kontraktuar nga Partia Demokratike për konsulencë politike në vitin 2009 dhe ka kryer lobim për një periudhë gjashtë mujore që përfundonte qershorin e vitit 2009 kur dhe ishin përcaktuar zgjedhjet parlamentare. Në kontratën e firmosur me përfaqësuesit e Partisë Demokratike huhet se kompania garanton konsulencë strategjike dhe avokati për procesin e hyrjes në NATO dhe sa i takon çështjeve të politikës së jashtme ndërsa përcaktohet se “kompania merr përsipër edhe ndërmjetësimin për realizimin e takimeve mes përfaqësuesve të qeverisë shqiptare me anëtarë të Kongresit, stafin e kongresistëve dhe zyrtarë të qeverisë amerikane”. Vlera e kësaj kontrate është deklaruar zyrtarisht në shumën 120 mijë dollarë. Për ta patur më të qartë se për çfarë i ka përdorur kompania amerikane paratë e marra nga partia në pushtet vlen deklarimi i vet “BKSH & Associates” që ka realizuar 18 kontakte për llogari të Partisë Demokratike. Në 14 janar 2009 kompania telefononte senatorin Richard Lugar për ta ftuar të merrte pjesë në një darkë me kryeministrin e Shqipërisë Sali Berisha. Në 2 shkurt kryhet sërish një telefonatë për të mundësuar një tjetër darkë mes senatorit Lindsay Graham dhe kryeministrit Berisha. Në të njëjtën ditë janë kryer dy telefonata të tjera me senatorin John McCain për të mundësuar një takim me kryeministrin shqiptar. Në 4 shkurt telefonohet sërish McCain dhe senatori tjetër Richard Burr. Në 11 dhe 12 mars kompania amerikane ka dërguar një e-mail ambasadorit amerikan në NATO duke lobuar për çështjen e anëtarësimit të Shqipërisë. Më 17 dhe 20 prill kompania amerikane ka ndërmjetësuar takimet e kryeparlamentares Jozefina Topalli me zyrtarë amerikanë. “BKSH &Associates” ka dërguar e-maile kongresmenit Dan Burton, komitetit për politikën e jashtme, kongresmenit Elliot Engel, komitetit për siguri dhe bashkëpunim në Evropë, kongresmenit Robert Wexler e Dan Burton sërish për të mundësuar takime me kryeparlamentaren shqiptare. Një nga kontratat më të bujshme të qeverisë shqiptare është padyshim ajo e vitit 2007 me kompaninë e Tom Ridge, “Ridge Global, LLC”. Lobimi me anëtarë të Kongresit për reformat e ndërmarra nga qeveria shqiptare për përmbushjen e kritereve të NATO-s dhe BE-së ashtu sikurse dhënia e këshillave të çështjet e sigurisë kombëtare dhe anëtarësimit në NATO i kushtoi taksapaguesve shqiptarë nga fondi i buxhetit të shtetit 479,973 dollarë për një periudhë një vjeçare. Në vitin 2010 rezulton se qeveria shqiptare ka firmosur kontratën me “Patton Boggs” me vlerë 275,000 dollarë për një periudhë prej gjashtë muajsh e me përfundim në 31 dhjetor 2010. Objekti i lobimit është këshillat me Kongresin dhe administratën amerikane, kontaktet me anëtarë të kongresit, zyrtarë të qeverisë amerikane dhe biznesmenë amerikanë për të diskutuar për çështjet e Ballkanit Perëndimor, programet e Shqipërisë, tregtinë, ndihmat dhe marrëdhëniet dypalëshe mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Sipas informacioneve që disponon agjencia “Lajmifundit” e njëjta logjikë e pagesave të majme për takime dhe shtrëngime duash është përdorur edhe me të tjera kontrata të kripura, të firmosura herë në emër të qeverisë së Shqipërisë dhe Demokratët e kanë deklaruar vet në KQZ herë tjetër në emër të Partisë Demokratike. shpenzimin e 340 mijë eurove në bazë të kontratës me kompaninë irlandezo-Amerikane

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 2

P a g e

5

Miliona lekë për shtrëngime duarsh nga (Fq. 4)
Q4 Public Relations and Penn, Schoen and Berland Associates, konsulencë dhe shërbim lidhur me fushatën zgjedhore 2009. Në vitin 2011 qeveria shqiptare firmosi kontratë me “Podesta Group” me vlerë monetare 60 000 USD muaj dhe me afat 12 mujor. Shuma totale e shpenzuar nga qeveria në këtë rast shkon në 720 mijë dollarë.

“Mafiozi TAÇI-TOÇI OIL”(sipas SALI Berishes) Vazhdon
“Mafiozi TAÇI-TOÇI OIL”(sipas SALIUT), po “ushqen fëmijët shqiptarë” të Liri Berishës, duke “fituar” 4 tendera në ditë Nga Kledian Lula dhe i korruptuar deri në “majë të hundës” e quante Rezart Taçin në televizone: “Një farë Taçi-Toçi, një kontrabandist, kriminel dhe mafioz shumë i rrezikshëm i bandës së padrinos Fatos Nano”. Ndërsa në vitin 2008, kryeministri i “duarve të pastra” SALI BERISHA, i shiti (fali) kompaninë Rezart Taçi”, pronar-fasada publike e shtetërore “ARMO”, duke u bërë ortak në përfitimet trustit mafioz të naftës, “bamirësi” i e aseteve dhe të ardhurave që buronin nga ky privat“bamirëses” Liri Berisha të fondacionit izim mafioz, firmosur nga ministri hajdut Genc Ruli “Fëmijët shqiptarë”, përveç si blerës i dhe “bekuar nga kryeministri kryehajdut Sali Berkompanisë shtetërore “ARMO” në isha. Qysh nga ajo kohë, Saliu mbylli gojën, duke vitin 2008, rezulton të ketë qënë edhe mohuar në “TV-Ora News” (tek Alfred Peza) fitues tenderash të shumtë shtetërorë akuzën ndaj “mafiozit të rrezikshëm Taçi-Toçi” dhe gjatë vitit 2007 në pushtetin e Sali që pas asaj interviste, Rezart Taçi u bë dhe vazhdon Berishës. Kujtojmë, që në vitin 2007, të jetë biznesmen i pushtet-familjes ‘SALI”. kohë kur ministrat dhe drejtorët e lartë Siç dihet dhe siç është parë në ekrane, “mafiozi i të pushtetit të SALIUT i jepnin Rezart rrezikshëm Taçi-Toçi” del përherë në ekrane në Taçit tender-pazare abuzivë për shitje- krahë të “nënë” Liri Berishës, “nënë-madhes” së blerje-karburanti, kryeministri SALI, pushtetit, si “sponsor gjeneral” i fondacionit që ka ky qytetar, politikan e shtetar kameleon krijuar dhe “menazhon” financiarisht gruaja e kryeministrit. Se ku i gjen “mafiozi i rrezikshëm Taçi-Toçi” milionat që derdh çdo muaj në arkën e OJF-së të “nënë” Liri Berishës, ne nuk e dimë. Por dimë faktin që sponsori Rezart Taçi ka qënë dhe është klient kryesor në listën e tenderave që jepte dhe jep kupola mafioze e pushtetit “SALI”, duke përfituar miliona euro prej furnizimit me karburante të ministrive dhe institucioneve e shërbimeve shtetërore. Firma “TaçiOil”, si firmë e përzgjedhur nga pushteti, ka arritur të fitoj edhe 7 tendera brenda 2 muajve, madje edhe 4 tendera në ditë, për furnizim karburantesh të pushteti “SALI”, megjithëse ligji shqiptar i prokurimeve (tenderave) e përcakton kështu: “Nuk lejohet, që një firmë të pranohet në tender dhe të fitoj 3 tendera rradhazi brenda 3 muajve… Në rast se kjo lejohet prej titullarëve të institucioneve, Agjencia Kombëtare e Prokurimeve Publike (AKPP) i konsideron këto tendera të pavlefshëm ligjërisht dhe i anulon. Në rastin e Rezart Taçit, “mafiozit të rrezikshëm Taçi-Toçi” të shpallur të tillë publikisht prej Sali Berishës, pra të “bamirësit” të “bamirëses” Liri Berisha, ky ligj ka rezultuar të jetë “letër higjenike”, mbasi Kompania “Taçi Oil” ka fituar deri në 7 tendera brenda 2 muajve e dhe 4 tendera në 1 ditë!, nën pushtetin e Sali Berishës, “kryeministrit antikorrupsion dhe flamurtarit e mbrojtësit të shtetit ligjor”. Kompania “Taçi-Oil” e pushtetfamiljes kryeministrore “SALI”, vazhdon të përlajë tendera të shumtë çdo muaj nga institucionet publike, madje duke qënë edhe konkurrues i vetëm, madje dhe me prokurim të drejtpërdrejtë me firma private ministrash, pa komisione tenderimi. Po i referohemi fletores zyrtare, të bërë publike nga Agjencia Kom-

KU ËSHTË FSHEHUR SHQIPËRIA E KOSOVËS nga Milazim Krasniqi nga (fq. 3)
“Nëntori i dytë”. Në vend se të tregohej se si Isa Boletini po luftonte në Merdare kundër katër divizioneve të armatës serbe të kral Petrit e të Bozhidar Jankoviqit, që ata të mos arrinin në Vlorë, ai paraqitet teatral e patetik, nën shikimin sipëran të vendalinjve, që kishin marrë shtetin shqiptar në pronësi me këngë e me valle. Me siguri kjo klishe do të aktivizohet edhe gjatë kremtimeve të vitit 2012. Prandaj, as një shekull pas themelimit, nuk është e qartë se ku është fshehur ajo Shqipëri e Isa Boletinit, më saktë ajo Shqipëri e Kosovës, e lagur nga lumenj gjaku të shqiptarëve të saj, në mbrojtje të shtetit shqiptar. Dhe nuk do të dihet asnjëherë, deri sa ideologjia kombëtare të çlirohet nga prangat e helenizmit e të komunizmit, të cilat e kanë shfytyruar deri në palcë. Ajo Shqipëri e Isa Boletinit dhe e Kosovës mbarë është fshehur e injoruar, sepse nuk ka qenë filogreke e filosllave. Dhe nuk ka qenë antiislame. Prandaj, edhe është hequr nga themelet e shtetit shqiptar krejtësisht. Nga themelet që edhe pas njëqind vjetësh nuk janë forcuar aq sa është e domosdoshme, për ta mbajtur vetë ngrehinën e këtij shteti. Dhe kjo për shkak se nën trysninë e helenizmit të paketuar si gjoja oksidentalizëm dhe të pansllavizmit të paketuar si komunizëm, Kosova shqiptare dhe kontributi i saj sublim për pavarësinë e Shqipërisë, është hequr tinëzisht nga themelet e asaj ngrehine shtetërore dhe nga vetë kujtesa e shtetit shqiptar. Prandaj as ideja e bashkimit nuk po zë truall në Shqipëri

P a g e

6

O u r

W o r d s

shenime te fundvitit nga Pellumb Kulla (vazhdon)
Një katundar zbriti në Tiranë dhe pyeti se si mund të bëhej milioner. I thanë që bëhej ashtu, po të merrej me politikë. Katundari pyeti se çfarë ishte politika. I thanë që është një zanat që ushtrohet duke u kujdesur për fatet e kombit. U bënë pesëmbëdhjetë vjet tani, që katundari kujdeset pa pushim për fatet e kombit! * * * formimit, në Shqipëri, janë Instituti i Kulturës Sportive dhe Fakultetit i Mjekësisë. Pranimi i studentëve atje, sot, bëhet me shoshë të hollë. Tashmë është kuptuar, se studentët nuk shkojnë atje për t’u bërë trainerë, pediatër dhe kardiologë, por deputetë, ministra dhe kryeministra. Kështu, pas vitesh fatet e vendit do të jenë në dorën e mundësve! zuar nga numri gjithnjë në rritje i aksidenteve nëpër rrugë, qeveria shqiptare paska urdhëruar që në çdo kilometër të vendoset një polic! Një polic në çdo kilometër, kjo është direktiva që publikoi Këshilli i Ministrave! A do ta zgjidhin vallë problemin këta policë të vendosur në çdo kilometër? Jo, nuk është e sigurtë. Ajo që është e sigurtë është ndërrimi i gjuhës tradicionale të popullit. Tani e tutje do të dëgjosh të moshuar që nxjerin kokën nga dritarja e veturës dhe të pyesin: – “Edhe sa policë larg, është Çorovoda që këtu, more bir?” Shpesh, monarkët iknin nga maja e shtetit dhe duke fshehur identitetin, shkonin të bënin punë të rëndomta, si hamej dhe si pjatalarës, që të njihnin jetën poshtë. Tek ne, në Shqipëri, ndodh e kundërta: njerëz të rëndomtë, duke fshehur identitetin, venë në majë dhe udhëheqin punët e shtetit, që të njohin jetën lart. E pastaj, aha, nuk kthehen më poshtë! * * * Ai që zgjidhte kandidatët për kryesinë e dinte mirë kërkesën e Kryetarit: ata duhet të ishin të bindur, besnikë dhe kurrsesi më të mënçur se Kryetari. Me dy cilësitë e para gjendeshin plot. Me cilësinë e tretë nuk gjendej dot asnjë. * * * Mund të ma marrin edhe për mungesë patriotizmi, por unë e them dhe e përsëris se hajdutët e huaj që vjedhin nëpër vendet e tyre, i dua më shumë se hajdutët shqiptarë që vjedhin në Shqipëri. * * * * * * Atdheu ynë sot është vendi, ku një turp i kombit jeton me mirë se ai që është “Nder i Kombit” * * * * * * “Shtyhet afati për të paraqitur dokumentat për dëmshpërblimin e të burgosurve politikë të diktaturës enveriane, deri në 30 qershor të vitit 2033” Nga një copë gazetë e shqyer e vitit 2032 * * * Historinë nuk e bëjnë heronjtë dhe trimat e kombit. Atë gjithnjë e kanë bërë historianët e Akademisë së Shkencave, që paguhen mire për ta bërë atë. * * * Dihet mirë tani, se qendrat më të rëndësishme të Sado që nuk ka më të shtrenjtë se nëna, kushuriri i tretë i nënës, nuk është nëna vetë! drejtojnë të ngopurit, pasanikët. Që shtetin ta drejtojnë pasanikët, ka dy rrugë: ose pasanikët të bëhen ministra, ose ministrat të bëhen pasanikë! Në vendin tonë po ndodh kjo e dyta: ministrat po pasurohen! Kot bëhet gjithë kjo zhurmë: vjedhjet tek ne bëhen me pikësynime të ndershme. * * * * * * Një polic për kilometër! E skandaliApo, në një anë të autostradës, një shef i Policisë Rrugore t’i ulurijë një shoferi: “Si guxon, more maskara, të më fluturosh me dyqind policë në orë?!” Kurse në sheshin ku shiten e blihen veturat e vjedhura, do të dëgjosh: – “Ta gëzosh Benzin e ri! Vetëm mos harro t’i ndërrosh rregullisht vajin, në çdo katër mijë policë!” * * * Në dramaturgjinë tonë të realizmit socialist, tekstin e personazhit negativ, ne na e shkruante gjithmonë pozitivi. * * * Zgjedhjet shqiptare edhe këtë herë patën probleme të shumta, por pa dyshim janë më të mirat e të gjitha zgjedhjeve të zhvilluara deri Ime shoqe mua më ka kujdesin e saj të parë. Nuk pyet për veten ajo, ngaqë çdo gjë e imja për të është e shënjtë. Ja, përshëmbull: më shumë kujdeset për vjehrrën time, se për vjehrrën e saj.

Amerikanët na mësojnë edhe se si kursehet koha. Ata përdorin shumë gërmat e para në vend të emrit * * * të plotë. Psh, thonë JFK, në vend të John Fitzgerald Kennedy. Pastaj përdorin CNN, FBI, CIA e Është më mirë kur punët e shtetit i shumë iniciale të tjerë, që ata i quajnë akronime. Për drejtues automjetesh të dehur shënojnë statusin DWI (Driving While Intoxicated). Dhe, ja, me anën e këtyre akronimeve, me 10-12 gërma, ata mund të të tregojnë një histori të tërë, si kjo: “CNN tha sot se CIA dhe FBI fshehin një raport të vjetër policie mbi JFK të kapur në DWI” Po të futeshin akronimet në Shqipëri, Sali Berishës do t’i thoshin SB. Duket si shaka, por a e merrni dot me mend sa tonelata bojë do të kursenin përditë gazetat këtu?!

FLORI BRUQI : NËSE KAM DITUR TË GUXOJ… (vazhdon)
nga jeta, sepse e nxit Bardhësia e katër vargjeve, figura e saj, shpirti shqetësues, Fjala”. Në kapitullin e tretë mbarështrohet një lëndë po aq e pasur dhe e thekur letrare e autorit mbi veprat dhe mbi jetën e shumë autorëve botërorë e shqiptarë,sipas këndvështrimit dhe shijes dhe dioptrisë krijuese të studiuesit Bruqi. Flori Bruqi këtu spikat me vështrimet e tij të thukta dhe përmbajtësore, me një metodologji klasike të vështrimit: ai shkruan mbi veprën e autorit, jep mjaft shënime biografike dhe shtjellon motivet e veprës së tyre, por edhe klasifikon ndonjë nga poezitë apo prozën apo shkrimin e akëcilit që merr në theks të vështrimit. Në të gjitha këto vështrime kritike vërehët përkushtimi dhe niveli studimor i autorit me një bagazh të mirë studimor mbi veprat dhe autorët. Poashtu autori, në secilin vështrim jep edhe të dhëna të shumta mbi veprat e autorëve, që përmbëjnë opusin krijues të tyre, si informacion të plotë për lexuesin. Janë një sërë artikujsh kritik e publicistik edhe për figurat e jetës sonë letrae por edhe politike e publicistike sikur artikulli për Dr.Ibrahim Rugovën, ku Bruqi qëmton me këndvështrimet e tija, duke na sjellë përshkrime dhe vlerësime për figurën madhore e komplekse të presidentit historik Ibrahim Rugova, por edhe për veprën e tij letrare dhe kritike që është mjaft e bujshme. Gjithashtu me interes janë edhe mjaft shkrime të kësaj natyre, siç janë p.sh shkrimet për Nënë Terezën-nderin e kombit shqiptar, pastaj vështrimet kritike për figurat letrare si për Eqrem Çabejn, Ernest Koliqin, Martin Camajn, Azem Shkrelin, Ismail Kadarenë, Prend Buzhala, Naim Kelmendi, Bardh Frangu,dhe poetë të gjeneratës më të re të postmodernes, sikur Irena Gjoni, Lediana Kapaj, Alma Papamihali,Thani Naqo, Jorgo Sofokli Telo, Valdete Berisha e ndonjë tjetër. Ato që përbëjnë gamën e gjerë të vështrimeve dhe temave sintetizuese, por edhe tematike, janë disa nga shkrimet që zënë vend në këtë vepër, si “Shkrimtari idealist shqiptar gjatë shekullit XX”, “Kritita tani ngjanë në një digë të shpartalluar, që i varen lllamarinat nga erërat e fitimit”,”Spastrimi etnik në Kosovë”,”Shqiptarët në shtypin arab”, ”Historik i shkurtër i gjuhës shqipe” etj.Me një fjalë, vepra letrare e Flori Bruqit: “Nëse kam ditur të guxoj” përmbën një aureolë pikëvështrimesh të qëmtuara lëtrare mbi veprat e shumë autorëve të shquar vendas e ndërkombëtar, por edhe ato mbi veprën autoriale të këtij shkrimtari tashmë të njohur në letrat tona.me kontributin e shumë veprave cilësore letrare, poetike e publicistike që zënë vend të merituar në “Panteonin” e letërsisë shqiptare. Naim Kelmendi I.CIKËL POETIK FILLIMI I NJË POEME Ujëvarat e malit derdheshin Mbi shkëmbinj si mendimet tona mbi ngjarje, mbi shtigje… Nga t’ia fillonim?! Nga plagët e trupit, të zemrës, apo të mëmëdheut ? Nëpër deje na rridhte Revolucioni dhe qumështi i nënave Dhe ne-e dinim: Pa nëna dëshmorësh, Pa gra e nuse të veja S’do të ketë kurrë paqë e liri… E sot, Këngët, Vallete fabrikat janë gjerdane më stolira të kremtës tonë ! PORTRETI I NËNËS “Nënë, për ta shpëtuar jetën Ty, dhashë lëkurën e do ta jepja edhe shpirtin” Prof.dr.sci.Mirlin (Maxhun) Bruqi Nga qytetet e fshatrat e largëta vijnë Banorë(të përkohshëm)në Prishtinë Pleq Plaka Të reja

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 2

P a g e

7

Shkrime nga Vullnet Mato
njerëz që dinë mirë, se nuk ka asgjë që mund ta vrasë një femër shpirtërisht, më rëndë se mospërfillja. Pasi kam pasur gjithmonë parasysh, se janë pasionet dhe emocionet intime, ato që e drejtojnë jetën tonë. Në këto rrethana, mu krijua mjedisi intim më fantastik, për të shijuar hiret e sipërfaqshme të saj, krejt ashiqare përballë marshuesve të tjerë, kur ata, veç katër palë këpucëve që lejonte mushamaja jonë e gjatë, asgjë tjetër nuk mund të shihnin me sy. Por ndërkohë unë ndodhesha në një hall të madh. Sepse në raste të tilla kaq të rralla, edhe një puthje e pa arsyetuar mirë nga ana ime, do t’i ngjante vendimit të një artiljeri të sprovuar, për të vënë dorën te mekanizmi shkrepjes, për hedhjen e predhës së topit, pa përcaktuar saktë objektivin dhe pa llogaritur mirë trajektoren ku mund të arrinte ajo qitje. Por edhe në anën tjetër, nuk ishte e mundur kurrsesi, që ai organizëm i njomë femëror, me të gjithë receptorët e ndjesive trazimtare, të mos kishte fare ngacmime nga afërsia aq intime e një trupi mashkullor dhe të mos ngrinte dilema për mua. Pra isha mes dy zjarresh dhe mes dy ekuacionesh me shumë të panjohura, ku më duhej të eksploroja edhe xhunglën e trurit të saj. Sipas mendjes sime, Olta, nuk mund të mos kishte marrë parasysh se unë, për vetë natyrën artistike, nuk mund të isha engjëll në atë moshë të papërmbajtur. Gjithashtu, ajo nuk mund t’i kishte instinktet e vetëmbrojtjes femërore aq me defekt, sa të futej verbërisht mes zjarrit, pa menduar pasojat, që po provokonte një mashkull në një afërsi trupore aq të rrezikshme për të dy. Kaluam territorin e Shpellës së Ariut dhe unë si një ari i tërbuar brenda shpellës sime prej mushamaje, po haja veten me dhëmbë, duke pasur kapistrën e dinjitetit të moshës që më shtrëngonte fort te buzët. Teksa kjo arushë e vogël ma kishte bërë gjakun të më shkrepte xixa dhe kokën sikur kisha brenda një tufë me xixëllonja. Vërtetë, në atë kohë unë nuk mund të gjuaja femra, por kur gjahu hynte me këmbët e veta në strofkën time, më krijohej një problem i madh. Pasi edhe indiferenca, apo mungesa e oreksit, më shkaktonte shqetësimin, se ajo gjithçka mund të mendonte për mua. -Me dashuri e ke marrë gruan? - më pyeti Olta befas duke ngritur kokën si ndonjë kotele brenda mushamasë, teksa sytë e saj tërë shkëlqim vezulluan sy dy yje në muzg. -Po. Me një dashuri të llahtarshme, kur nuk më linin ta shoh as me sy. Po të vinte atëherë nën mushamanë tim, siç ke ardhur ti tani, asaj i prisnin të dy këmbët. Ajo ngriti sërish kokën me habi për të kapur sytë e mi dhe tha: -Ata paskan qenë prapa botës! -Prapa botës, në këtë pozicion ku ndodhemi ne tani, gjendet Amerika e lirisë së plotë, por ata ishin poshtë botës, diku andej nga Afrika. Olta mori frymë thellë dhe avullin e ngrohtë ma lëshoi enkas mbi fytyrë. Atë çast fryma e saj aromatike mu duk tejet e këndshme dhe tepër e nevojshme. Njësoj sikur të më kishte munguar ajri, desha që ajo të shfrynte sërish, ta thithja të tërë atë frymë vajzërore, për të freskuar mushkëritë e mia, deri në skajet e kapilarëve, ku po më vlonte gjaku i ndezur. Por në këto dallgëzime ndjenjash e sipër, u gjendëm te kanioni rrethor sipër Kostenjës, ku fshati dukej si në pëllëmbë të dorës. Atë çast Olta, duke konstatuar se shiu kishte pushuar, i dha fund dilemës sime dhe të saj njëkohësisht. Ajo afroi lehtësisht buzët e saj, takoi me afsh buzët e mia dhe pas kësaj doli krejt nga mushamaja. Më vështroi në sy, buzëqeshi ëmbël dhe u shkund me një lehtësim të çuditshëm, sikur të më kishte paguar qiranë e strehimit. Të lumtë, thashë me vete, nuk paske qenë aq budallaqe, sa mund të mendoja, të më lije në dilemën e errët, të plagosur në ndenja dhe të ikje tutje. Përkundrazi, dole e zgjuar, mjaft guximtare dhe krejt pa paragjykime moshore. Të rinjtë marshues zbritën në fshat nëpër një rrugë këmbësore gjithë dredha. Dhe nën rrezet e diellit që zbardhi Kostenjën e mjegulluar pas shiut, u ulën për të hapur çantat e ushqimit të drekës që kishin marrë me vete. Unë u mora me organizatorët e ekskursionit, për të siguruar bazat e strehimit të mbrëmjes dhe sakaq Olta më kishte humbur nga sytë. Por gjatë gjithë kohës ndjehesha i ndezur përbrenda dhe përfytyroja skena fantastike të eksituara nga dëshira absolute e asaj femre të re, që më kishte shkatërruar tërësisht ekuilibrin e ndjesive të mia. Pasi ra nata, oda e madhe fshatare, që na mblodhi me një grup prej njëzet ekskursionistësh të rinj, çuditërisht kishte brenda edhe Oltën. Ajo me siguri kishte nuhatur drejtimin tim dhe kishte shkuar aty, duke u bashkuar me këtë grup bujtësish. Ndjeva padashur gëzim të brendshëm që tashmë mund ta shihja përballë atë vajzë çapkëne, në tërë linjën e saj fizike, për të shuar edhe kureshtjen, si do të reagonte pas hapit të parë që kishte bërë gjatë marshimit. I zoti i shtëpisë, një kostenjar babaxhan, shtroi tre sofra darke të mëdha, me bulmetra të freskëta për të gjithë ne. Në fund na gostiti me tre tasa me mjaltë lulesh dhe na tha, se mund ta mbanim zjarrin ndezur gjatë gjithë natës për të dremitur në supet e njëritjetrit. Olta zuri vend te cepi i oxhakut përballë meje dhe gjithë natën gazi dhe hareja në sytë e saj buruan dritë, më

DILEMA E OLTES Tregim nga dikush, për të cilin kanë simpati, pavarësisht deri ku kanë mundësi të jepen fizikisht. Shiu binte vrundullues mbi kapuçin e mbi supet e mia dhe rruga përpara mjegullohej deri larg, nga kamxhikët e ujshëm që rrihnin tokën pa pushim. Nuk isha gjendur asnjëherë, në dyzet e ca vjetët e jetës sime, në një pozicion çiftor me ngacmim aq të tmerrshëm, si të asaj dite. Por dhe me një dilemë po aq të pazakonshme, për të zbuluar se ç’e shtyu atë vajzë, të më bënte një provokacion femëror aq torturues. Por a kisha shanse t’i shpëtoja atij rasti që e solli nën mushamanë tim Oltën aq të lakmuar nga djemtë e rinj? Kjo nuk mund të ndodhte, për shkak se unë isha nga ata

SHPËRBLESA E PËRPLOTË Një Episod Dramatik në Jetën e Abraham Linkoln-it (Vazhdon)
BRAHAM LINKONL-I dhe DHE LIGJËRATA E GETTYSBURGUT Shënime të Përkëthyesit Linkoln-it një sëmbim i dhëmshur iu përgjegj psherëtimit. Fjala e tij u provua, ashtu si pat frikë ay vetë, një dështesë. Kur i ngjiti syt’ e tij mi ata bashkatdhetarë të tij që nuk kishin dashur t’i jepnin asnjë brohori, sikurse t’ish edhe për formë vetëm, për mundimin e tij më të mirë, Linkoln-i ndjeu zemrën e tij të bëhej copë-copë. Dhe ahere vuri re që po binte muzika, që kori po këndonte një këngë vajtimi; piesa e tij ish lojtur, dhe ish lojtur keq. Kur u mbarua ceremonia Everett-i e hasi Presidentin sakaqë. “Zotni President”, nisi të thotë, “ligjërata juaj-“ Por, Linkoln-i ia preu fjalën me një buzëqeshje, duke i hedhur dorën në sup. “Më mirë të mos bëjmë fjalë për ligjëratën t’ime, Zotni Everett,” i tha. “Këjo nuk është e para herë që kam ndjerë se digniteti im s’duhet të më japë leje të flas përpara popullit.” Dhe Presidenti vashdoj duke i çfaqur nderimet e duhura folësit të ditës me disa fjalë të përzemërta. Everett-i e dëgjoj i mejtuar dhe, kur mbaroj kryetari, i tha: “Zotni President, do t’isha i gëzuar sikur të muntnja të kënaq veten t’ime me idenë që iu afrova mejtimit qëndror të rasjes së sotme në dy orë sikundër juve iu afruat në dy minuta.” Po Linkoln-i tundi kryet, qeshi, dhe u këthye të fliste me një tjetër, pa ndruar opinionin e tij, se ay ish një njeri që kish besim në gjykimet e veta. Treni i veçantë që la Gettysburg-un sakaqë pas ceremonisë në vorresën e fushëbetejës pruri rredhin e Presidentit në Washington atë natë. Por, nuk gjendej prehje, ditën tjetër, për njërinë në timon të kombit; përkundrazi, puna e tij po shtohej gjersa, më katër pasdreke, ndjeu nevojën e madhe për erë, dhe dolli nga Shtëpia e Bardhë, vetëm, për një shëtitje. Mëndja e tij merrej edhe me ngjarjet e ditës së mëparshme – me shumicën e qetë dhe impresive, me qiellin e këthjelët të Nëntorit që ngrihej si kular, në ndërmbretnimin e heshtur të motit, midis gëzimit të verës dhe luftës së dimrit, përmi ata që kishin ikur nga lufta e dheut për të vajtur në gëzimin e Qiellit. Piktura ish nështypur thellë në mëndjen e tij; i dilte përpara si një avitje. Dhe bashkë me ‘të i vinte një dhëmbje, një çqetësi e mëndjes q’e kish munduar edhe në orët që kishin rrjedhur ndërkohë – hidhërimi i dështimit të ligjëratës së tij. Atë ditë kish hedhur më nj’anë, me një mënyrë të butë po edhe të përfuntme, çdo përmëndje mi atë pikë nga ana e atyre q’ishin rreth tij; kish hedhur sytë në kryetitujt e gazetave me një nëqeshje sarkastike, kur pa lëvdimet e tyre; Kryetari i Shtetit, mejtonte ay, duhet koplimentuar medoemos, sikurse t’ish edhe për formë vetëm; komentet e gazetave, kish përfunduar ay, s’kishin asnjë rëndësi. E dinte mirë se në rasje të tjera kish dhënë disa fjalë të goditura mirë; asnjë njeri që kish zgjuarësin’ e tij s’munt të mos pranonte që herë pas herë kish zaptuar zemrat e dëgjuësve me sulmën e fjalëve të tija; por, prapë nuk kish nonjë ide të naltë për zotësin’ e tij për të trajtuar fjalë, dhe ngjarja e djeshme ia kish tronditur më tepër atë besim. Solli nër mënt me hidhërim faktin që, edhe për Presidentin, a’su ngrit asnjë dorë, asnjë zë brohorimi. “Duket që fjala ime t’ish shumë e varfër” tha me vete; “por, prapë unë kujtonja q’ish një fjalë mjaft e mirë. Sidomos, qëllimi im kundrejt tyre ish i mirë.” Hapat e tij të gjata e shpunë në rethinat e qytetit, dhe papandehur, në një çip t’udhës, që mprapa një gardhi, një djalosh i ri, nja pesëmbë-dhjetë vjetsh, dolli duke rendur në drejtimin e tij, u pengua, u përpoq me ‘të, dhe Linkoln-i e mbajti të mos binte me një krah të shpejtë, të fortë. Djaloshi u ngreh me këmbë, hodhi prapa flokët e tij të dëndura, të çelta, dhe vështroj me kryenaltësi; dhe Presidenti, duke e shëkuar në sy, vuri re që syt’ e tij të kaltërt ishin të mbytur në lot. “E duani tërë udhën për veten tuaj? S’munt një njeri nga Sud-i as t’ecën nëpër udhët papa-“ dhe fjalët u prenë nga një dhënesë. Zemrimi dhe krenaria e dialoshit s’ishin gjë për njërinë që përpjetonte mi’te – për atë mëndje të gjerë djaloshi ish vetëm një çun në dishtresë. “Çuni im, ajo që të pengon udhës gjendet përbrënda teje,” tha Presidenti me butësi, dhe me ato fjalë djaloshi i habitur i hapi syt’ e tij të lagur dhe qeshi, një qeshje mbytëse, foshnjarake q’arrijti në thelbin e zemrës së njeriut më të motshmë. “Është më mirë kur qesh, çun,” tha Linkoln-i, duke e cënuar në sup. “Tani thua-më se ç’ngatresa je duke gjetur në botë. Ndofta të munt të të ndihmonj.” “Ngatresa! Ngatresa!” thirri dialoshi me zemrim,

“çdo gjë është ngatruar,” dhe e çthurri gojën në sharje të marra kundra qeverisë që nga Presidenti gjer te nëpunësi më i vogël. Linkolni i dëgjoj me durim, dhe kur çuni pushoj për të marrë frymë, “Vashdó, vashdó” i tha me mirëdashje, “të bën mirë të nxjerrësh helmin për-

P a g e

8

O u r

W o r d s

BALETI I DRERIT TE PLAGOSUR nga Vasil Tabaku (vijon)
Tashmë ne të gjithë ndjeheshim përgjegjës për të shpallur të vërtetat e mëdha të genocidit serb në Kosovë, por mbi të gjitha për llahtarin dhe tragjedinë e familjes së Helenës dhe të vetë vajzës.Helena natyrisht, ishte e sigurt se materjalet ishin të bollshme për të dëshmuar të vërtetat rrënqethëse edhe pse demagogjia serbe e tipit komunisto stalinist i jepte ngjyra politike dhe donnte me çdo kusht të errësonte të vërtetat.Pritej nga dita në ditië arrestimi i kryexhelatit të serbëve Millosheviçit,por ende nuk kishim asgje te sigurt.Të gjithë ishim të shqetësuar dhe të preokuèpuar.Ndaj Helenës por edhe ndaj nesh, grupit tonë, nuk kishin reshtur shantazhet dhe presionet.Helenës në një zarf i ishte dërguar fotografia e kokës së prerë të Milloshit.Vajza ishte tronditur pamas.Gjithësesi ne morrëm masa të tjera sigurie. Në zyrën time në Tiranë dikush kishte futur poshtë derës një kërcënim të hapur shkruar me gërma të prera gazetash ku më kumtohej se po të vazhdoja luftën për mbledhje materjalesh kundër serbëve më priste i njëjti fat i të gjithë armiqëve të Serbisë etnike…. Amundsen gjithësesi donte të më qetësonte, ai porositi martini me akull dhe në intimitet më tha se tashmë ishin pjekur kushtet që ai të bente një hap final drejt Helenës. -E kam dashur gjithmonë, edhe atëherë kur Milloshi u shfaq si një rival i pashpallur, kuptohet,unë nuk kisha shprehur gjer atëherë asnjë grimë ndjenje dhe simpatie, përjashto këtu ndonjë vlerësim kalimtar. Nuk e pata zili, as u bëra xheloz. Mendova se kështu e pruri fati dhe i urova në heshtje me gjithëë shpirt fatë dhe dashuri.Por jeta qënka tepër e ashpër.Kam qarë kur mësova atë tragjedi, por isha i pafuqishëm të ndryshoja gjë në tërë atë univërs dhimbjeje, e vetmja gjë që mund të bëja ishte të ofroja shpirtin tim. Natyrisht, nuk ishte e lehtë as dhe e sigurt. Por me sa kuptoj rrethanat e prunë që ne të jemi për njëritjetrin. Mbase kështu është shkruar siç shpreheni shpesh ju shqiptarët… Unë buzëqesha dhe pohova lehtë me kokë. këmbëngulës.Am undsen, foli për vlerat e mia si artist dhe vlerat profesionale si gazetar.Mbeta i habitur, nuk e prisja këstë shprehje të hapur sentimentalizmi të mikut tim nordik, i cili shquhej për një lloj ftohtësie të Ju miku im jeni si të thuash heroi i këtij dokumentari magjik për Eposin. Kështu e kam menduar unë. Vizionohe kur të kesh kohë, më jep ndonjë mendim para se ta dërgoj për transmentim. Unë, mbeta vërtetë i mahnitur nga aftësia, nga shkathtësia dhe profesionalizmi lart i mikut tim nordik.Për një çast vetja mu duk mjerane dhe e ngathët.Vërtetë, si mundi t’ja arrinte kaq shhpejtë dhe krejt befasisht shfaqet me një vepër dokumentareske të nivelit të lartë? Amundsen punonte rregullisht, pafjalë dhe thuajse tërtë kohën, ai nuk e njihte nocionin tetorarësh të punës, ai punonte në të gjitha orët e ditës. hur.Ajo nuk foli asnjë fjalë, por u mbështet në supin tim dhe nisi të dëneste me dhimbje. Përmes gulsheve të lotëve më tha se Erën, pra Helenën tonë e kishin sulmuar natën në gjum dhe nga përpjekjet për ta rrëmbyer i kishin dëmtuar njërin sy.Helena kishte shpëtuar falë rezistencës së vetë dhe ndihmës së gjitonëve, të cilët kishin njoftuar policinë e UNMIK-ut, njerëzit me maska ishin zhdukur me makinë pa lënë asnjë gjurmë. Helena ishte spitalizuar në Prishtinë, por rrezikohej syri i saj. Kisha mbetur si i mpirë.Fjalët më kishin mbaruar.E qortoja ashpër Isha i shtrirë në shpinë dhe po veten në heshtje. Duhej të mendoja.Papritur trokiti dera tregoheshim më të kuje dhomës sime. desëshëm me Helenën -Ju kërkon dikush me ngut tonë…Por tashmë ishte posht tek porta më tha fqintepër vonë dhe cdo moralji .Nuk e dëgjuat zilen? izim apo fjalë ishte e kot.Si -Jo, i thash, po dal menjëherë, nuk mundëm ta faleminderit për mundimin.U shmangënim këtë goditje të vesha shpejt e shpejt dhe kur re, nuk mjaftuan gjithë ato hapa derën pash se prapa saj gjëma dhe tragjedi.Por rrinte me sy të përlotur Valnjerëzit pskan edhe mllefe bona, këngëtarja e mirnjokaq të verbëra, kaq të errëta

-Edhe diçka,gazetari nordik ndali për një moment. -Do të doja që këtë kasetë t’ja u bëja dhuratë miku im pikërisht juve, njeriut pasionant dhe të fortë, të talentuar dhe

habitëshme... -Kam filmuar gjithçka,më tha ai pastaj, rrugën tonë drejt Bardit të Verbër dhe vizitën tek ai.Unë mendoj se do të bëjë një surprizë në ekranet e Perëndimit.

Gentiana Mikushnica, Gresa Pirana, Mimoza Rexhvelaj, Shyhrete Hama
zemërak, çakall. Shyhrete Ahma..... NE ZEMRAT TONA JE Se një çimkë e vogël i zuri në lak. Të gjithë pas Saliut çudira MOTER E DASHUR.... Duket se hajdutet keq kanë këputin, Lutjet e motrave, dhe rënë në hall, Të vrasim rojtarin që kapi hajdutin uratat nga largë... Saqë dhe Filipin e quajnë (!). Zoti qofshim fale i ka çakall. Bir Selman i nënës, kë të qajë më degjuar!, parë, gjith miqësine e ke shum Keq nga zemërimi veten hanë Iliri që iku, pastë këmbën e mbarë. pranë... me dhëmbë, shëndet e përshëndetje Ndjejnë se si u shket, toka Me shpirt e me zemër, urojnë duke të uruar. ndënë këmbë. gjithë shqiptarët, _____ Nga një çimkë e vockël keq u Me vetie martë, që të gjithë zemëruan, kusarët. Fol moj qeveri, fol se na Jo se janë kusarë, por se u Që tani në korr, po na ulërasin, kënaqe, zbuluan. Që na djegin sytë kur shikojmë si Ose je e çmendur, o s'ke flasin. cipë në faqe Me vite zanatin e kishin Çdo orë e çdo çast po ushtruar, Kur dëgjojmë seç thonë, të lot dëgjojmë harbutin Po kurrë nuk qenë zënë me mendj'e kokës, "Turp të ketë rojtari që preshin në duar. Ky koalicion, turp' i Europës. kapi hajdutin" (!). Një çimkë e vogël bëri katraTurp' i Europës dhe i gjithë hurë, Planetit, ...Shan e jargavitet kjo I nxori kusarët me zë dhe Si shpellë Ali Babe, gjithë zyrat e racë zagari, figurë. shtetit........................( Jetojm ne E ka fajin çimka s'e paska nje shtet te korruptuar ... ku kusari (!) Me zë dhe figurë në arrën e vjedhin nga me i vogli tek me i Siç thoshte dikur misrit, madhi ... ne nje shtet ku dhe pse mbretëreshë shëmtira, Zëvendës i parë i Kryeminisdoktorri ka rrog ... duhet ta Për shëmtinë e saj fajin trit paguash ... kohaa kur dhe pse kish pasqyra. E ka xha Saliu kapak të mesuesit i paguan shteti .... t tenxheres, ngelin nklase po s shkove kurs Kope e hajdutëve se mban Nuk ka ç'i bën derës, i bie privat .......... koha ku jemi ne ata dot inatin, penxheres. qe i kemi mesu kta te sillen E ka fajin çimka, u prishi keshtu ... e cdo njeri paguan rehatin. pasojat ... keshtuqe mire te na e Bën sikur s'kupton tufa me Po të kishte numrat e di dhe rabecka, bejne e le ta rrjepin kte popull se majmunë, Sala do ta hante, Metën me kshu e do ...! Se çimkat u shpikën bash gjithë lecka. për këto punë. Duket që Saliu keq ka rënë në Gentiana Mikushnica hall, Pa titull Shohim se si nxin shteti Metës i thotë qengj, Filipit Djaj pashpirt njoha ne kete jet, me lenduan thell ne zemer, as endrra nuk shoh me, realiteti i eger me perqafon, c'ngrohtesi me ofron, egersishte me perkdhel, me dhuron me te cmuaren ne jet, e une lejoj te me iken nga dora...! Egjull plot jet sot takova, ohhh sa doja ta perqafoja, ti thoja''frik kam nga djaj te pashpirt''..! Ti thoja se une s'lendoj do ty..! Heshta,injorova,lendova...! O engjull qe me mbron, Dashuri me ofron, mos me braktis, me pirte ca dite, ndoshta ajo dite do behet vite, me prite se nje dite do te vi..! Ndoshta vdekjen do ta ndjej, por ''ne zemren time te prangosur do te ndjej..! Do t lirohem nje dite, shpirti im i trishte do te shendrohet ne hi..! Dhe ti,mos lejo qe hirin e shpirtit tim, te prekin ata djajte qe nuk kishin meshire..! Me mbroj..! Nisa rrugen Nisa rrugen te cilen asnjher se kisha nisur, asnjeher andej s'kisha kaluar, diqka ne shpirt me ngulfat, zemra e heshtur rinte, mora guximin nisa rrugen...! Nje dite kete rrug do te nis aty ku kam mbet...! Por ne kete caste,jam ndal...! Me duhet force...! Nje dite do te takoj ndoshta aty

Rruga kishte nje emer''fatin tend gjeje'', MIMOZA o ZOT c'kerkoja une ne REXHVELAJ ate rruge, Mos më vrit si te perballem me te Përse vret mendjen papritura, Dashuri mjerane? si ti sfidoj gjerat qe i takoj Vallë, ku i fshehe prekjet ne rrug, në këtë sqollë të pisët as qe kisha nje ku derdhen jashtëqitjet?! pergaditje...! Nuk pyeta aske, Përse rënkon zëxjerrë c'guxim te pakuptimt dashurija ime? kisha mare, Të jap zërin e ëmbël, as vet s'kuptoja...! shpirtin e madh, penën ngjyer me gjak Papritur,nje heshtje e nje dhe shkruaj poezi kalimtari me dha pergjigjjvetëm poezi... en, ik nga ketu,eshte heret te Unë të shëroj ty maresh kete rruge, që mos t,më vrasësh kthehu me penën time.... mbrapa,pyet,pergaditu, gjej forcen e shpirtit, Gresa Pirana zemren fshehe dhe I verbër deri sa ti më mendjen ndeze..! hape sytë Melisë Syt e gjelber beji 10-te, Ditë shtatori ,fillimi i te vendosesh 1-her ne jete, semestrit të dyte i klasës nuk eshte e leht..! së dhjetë për Melisën. Melisa ishte një vajzë Vendosa ketij fati, shtatëhedhur e bukur që ti them jooo..! nuk kishte shumë para Ti je ai qe me ndihmove te por brenda saj fshihej një jap kete pergjigjje..! thesar ,si cdo vajzë e re Dhe pse ndoshta eshte e edhe kjo lakmonte jetën gabuar..! e natës ,baret e kafenet..

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 2

P a g e

9

Edhe sllavomaqedonasit duhet të mësojnë gjuhën shqipe! Nga FAIK KRASNIQI
Arsim i integruar për mjediset e përziera shumë etnike nënkupton që edhe sllavomaqedonasit të mësojnë gjuhën shqipe me qëllim integrimi në shoqëri etj, kështu veprohet në vendet perëndimore ku popullsia është e përzier etnikisht, dhe ky ka qenë propozimi i ndërkombëtarëve edhe për I. R. J .M(Maqedonia), por këta shizofrenat e VMRO-së shpejtuan menjëherë që këtë propozim të tyre ta shëndrrojnë në vendim Qeverie për mësimin e gjuhës sllavo-fyromiane që nga klasa e para ëer fëmijët shqiptarë, duke anashkaluar reciprocitetin respektivisht se edhe ata duhet të mësojnë gjuhën shqipe në mjediset e përziera, ndërsa partia shqiptare në Qeveri, BDI–ja, ka dhënë aminin dhe është bërë pjesë e gjithë kësaj katrahure për shqiptarët. Gjuhën shqipe duhet ta dijë edhe Kryeministri, ministrat dhe përfaqësuesit e Institucioneve kryesore në vend sepse ky është shtet multietnik, dhe shqiptarët përbëjnë një pjesë shumë të madhe të popullsisë së përgjithshme të I. R .J. M(Maqedonisë), andaj logjikisht dhe krejt humane është të dijnë të flasin edhe në shqip. Unë nuk mund të paramendoj që në Kuebek të Kanadasë përfaqësuesit politik mos i dinë të dy gjuhët zyrtare edhe gjuhën angleze edhe franceze, apo në Belgjikë ku të dy gjuhët janë zyrtare edhe ajo franceze edhe holandeze por edhe gjermane edhe pse gjermanët përbëjnë një pakicë në raport me francezët dhe holandezët. Brukseli p.sh është zonë ku të dy gjuhët janë zyrtare edhe pse shumicën e popullatës së Brukselit e përbëjnë frankofolësit. Kjo vlen edhe për Zvicrën dhe shumë vende të tjera. Por gjithë këto ndryshime dhe kompromise bëhen me vullnet të mirë dhe të ndërsjelltë, në formë reciproke, e jo me imponime siç tenton qeveria aktuale VMRO-BDI. Nëse atyre u pengon gjuha shqipe ( që shihet se u pengon në masë të madhe) atëherë logjikisht dhuna prodhon dhunë, andaj shqiptarët do duhet jo ta mësojnë gjuhën e tyre nga klasa e parë por fare mos ta mësojnë, t’i bojkotojnë në të gjitha nivelet, dhe nëse tekstet shkollore të historisë janë një kompromis i kohës ku për historinë shqiptare mësohet diku 5% nga të gjitha leksionet, ndërsa pjesa tjetër për gjithë të tjerët, do të ishte mirë që nxënësit shqiptarë pjesën më të madhe të leksioneve t’i mësojnë vetëm për historinë nacionale dhe më pak nga ajo botërore. Për mendimin tim do të ishte mirë që planprogramet nga gjuha amtare dhe historia, shqiptarët t’i kenë të njëjta me ata të Kosovës dhe Shqipërisë, një planprogram unik për gjithë shqiptarët kudo që jetojnë. E vërteta është se Kosova e ka unifikuar planprogramin me atë të Shqipërisë, jo vetëm sa i përket gjuhës amtare dhe historisë por edhe në shumë fusha të tjera, dhe së shpejti pritet ta kenë një abetare. Por në Maqedoni kjo nuk po ndodh vite me rradhë sepse sllavo -fyromianët(maqedonasit) gjithmonë gjejnë ndonjë kuisling shqiptar pseudo-intelektual, ja shkruajnë emrin në ndonjë tekst të përkthyer në mënyrë katastrofale, i japin ca lekë dhe vazhdojnë dominimin e tyre edhe në sferën e arsimit. Andaj edhe në vitin 2012 në tekstet e historisë p. sh. edhe nxënësi shqiptar në Shipkovicë të Tetovës, Sllupçan të Kumanovës apo Zajas të Kërçovës do vazhdojë të mësojë për Dame Gruevin, Ilindenin, Jane Sandanskin dhe të tjerë në ndërkohë nxënësit sllavo-fyromian(maqedonas) as që duan të dëgjojnë për termin shqiptar e lëre më të mësojnë për historinë tonë dhe për figurat shqiptare. Paradoks.

Djali i Remzi Hoxhës shkruan….(vijon)
Djali i Remzi Hoxhës i shkruan Topit dhe ambasadorëve: Hetoni Shpresa Beçajn për skandalin Kumbaro Kur autoritetet e kane kaluar ne heshtje skandalin me vonesen e zbardhjes se vendimit nga Kolegji Penal per arrestin me burg dhe ekstradimin e Ilir Kumbaros, ne dukje e qellimte per te mundesuar aratine e tij, kete çashtje nuk mund ta harrojne kollaj familjaret e biznesmenit. Edhe pse kerkojne drejtezi prej 16 vitesh, kur aktualisht fale kembenguljes se tyre jane zbardhur autoret, dora e shtetit ne rrembimin e 1995, perseri drejtesia i zvarrit. Rasti me i fundit mungesa e pergjegjesise nga gjykata per te zbardhur ne kohe vendimin, para 1 nentorit, teksa u mundesua vetem javen e trete te dhjetorit. Ne keto kushte, Ardian Hoxha, djali i biznesmenit Remzi Hoxha, i zhdukur nga SHIK -u me 1995, i eshte drejtuar autoriteteve me te larta te shtetit, Presidentit Bamir Topi, Prokurores Ina Rama, ministrit Eduart Halimi, Nenkryetarit te KLD-se, Kreshnik Spahiu. Por jo vetem kaq, pasi letra i eshte postuar edhe ambasadave te rendesishme. Kerkese per ndihme i eshte adresuar ambasadorit te SHBA-ve, Alexander Arvizu, te BE-se, Ettore Sequi dhe OSBE-se, Eugene Volfarth. Letra eshte shkruar nga Prishtina dhe kerkon vendosjen e drejtesise dhe ndergjegjesimin e shtetit. Me poshte letra e plote drejtuar presidentit Topi, por derguar edhe tek autoritetet e permendura me siper. 04 Janar, 2012 KËRKESË PËR HETIM TË KOLEGJIT PENAL DHE KRYETARES SË GJYKATËS SË LARTË, SHPRESA BEÇAJ Për: Z. Bamir Topi, President i Republikës së Shqipërisë dhe Kryetar i KLD-së, Cc: Z. Kreshnik Spahiu, Nënkryetar i KLD-së, Z. Eduard Halimi, Ministër i Drejtësisë i Republikës së Shqipërisë, Znj. Ina Rama, Prokurore e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë, Z. Alexander A. Arvizu, Ambasador i SHBA në Shqipëri, Z. Eugen Wolfarth, Ambasador i OSBE në Shqipëri, Z. Ettore Sequi, ambasador i BEse, Shqipëri Nga: Ardian Hoxha, djali i Remzi Hoxhës I nderuari Z. Topi, Në emër të familjes sime, iu drejtohem Juve si institucioni më i lartë shtetëror, President i Republikës së Shqipërisë, dhe njëkohësisht edhe kryetar i KLDsë, por mbi të gjitha si një nga njerëzit e pakët skenën politike në Shqipëri që kanë mbetur me dinjitet dhe njerëzi. Babai im, Remzi Hoxha, është i zhdukur që nga data 21 tetor, 1995, nga punishtja e tij në Tiranë, nga zyrtarë të ShIK-ut të asaj kohe. Çdo ditë, për mbi 16 vite, jetojmë në ankth dhe me dhembje të papërshkruar. Për mbi 16 vite asnjëherë nuk ka dalur asnjë zyrtar qeverie që të paktën t’i kërkojë ndjesë familjes sime për atë që na ka ndodhur në mes të kryeqytetit të Shqipërisë. Për më shumë, për 16 vite njerëzit që kanë kryer krimin, të mbështetur nga grupet mafioze politike,

Silvana Berki & Sofie Ziri
Sofie Ziri E ti kot po më kërkon poshtë jastëkut tënd jam fshehur Frymës tënde kot përgjon në jam gjallë a jam e vdekur… Vetullës tënde përgjumësh Do të ulem nën qerpikë Të dy bashkë ta dëbojmë natën E ti themi gjumit ik. Silvana Berki Do ta prish gjumin mëngjesit! Kur i cel sytë në mëngjes A e sheh yllin e fundit ? Dritës tij të përshëndes… E ti zgjoj ëndërrat e gjumit. Pa të fryj si fllad i grimtë Ta freskoj buzën e shtratit E rrëmbimthi të sjell dritë Që të zgjohesh prej "inatit. E do zbres cepit të buzës Për pak kokë do të pushoj Do të derdh rrezen e muzës Nëpër zemër të të shkoj Dhe fanitem si padashur Nëpër yje, nëpër hënë Që të zgjohesh ku ke dashur E të pyesësh: Ku ke qënë? FALMË DASHURINË... Tani po sodis sytë e diellit dhe me ato të mendjes, të shoh ty... Falmë atë zhurmë në heshtje, që pranë detit arteriet, pulsojnë dhomën e zemrës, lëmshi i ngjeshur sheh nga larg, qiellin e çakërdisur, ç’po ngjet kështu...? Po më ngatërron lëmshin tim të mendimeve, ndërkohë qetësoj një zog të pafajshëm, peshon qerpikut tim me këmbë të peshëleh’ta, më duhet të largoj mjergullën lart çative, shkarazi faqeve të të puth. Dua të kapërcej eshtrave një nga një, me frymën time të mbush midishapësirat përtej detit të frikshëm, prej andej nga vjen lajvmotiv i dashurisë, ndërsa koha gërryen gjithëçka, përdhunon egërsuar honet e saj... Ah, ky det dallgëzues, sa shumë dhimbje mban fshehur anësh shkëmbinjëve, aty ku janë lindur dashuri të ndryshme dhe ngjarë tragjedi po aq shumë, kohërave legjendare. Zot, mos lejo të ndodhë brenda meje, ndonjë çudi...! NJË ËNGJËLL NË PARAJSË… Në kujtim të 8-Vjetoritt, të bashkëshortit tim... (më 15 Dhjetor, 2003 ) Një pjesë e imja u shkëput, tetë vite më parë larguar kohëgjatë nga shpirti im, afruar dhe kujtuar me kohë të barabartë, gufimin e zemrës ky qiell, fryn çdo ditë... Dridhjet e pulsit ende në rënkim çudia qëndron sëbashku me njeriun edhe kur vdes, edhe kur lind, si vete të çuditëshme tonat ndiesi. Ende e ndjej pranë, bisedoj me të karajfila vendos mbi gjoksin e tij...

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

“Gjykata e Lartë ‘arratisi’ Ilir Kumbaron” nga Dosja “Hoxha” (vazhdon)
Familja e Remzi Hoxhës, letër Presidentit Topi: Hetoni anëtarët e Kolegjit që vonuan zbardhjen e vendimit Familja e Remzi Hoxhës, biznesmeni shqiptaromaqedonas, i zhdukur 16 vite më parë në Tiranë, i kërkon Presidentit të Republikës që të ndërmarrë një hetim për anëtarët e Kolegjit të Gjykatës së Lartë, pasi kanë vonuar zbardhjen e vendimit. Letra i është dërguar edhe ministrit të Drejtësisë, Kryeprokurores, si dhe selive kryesore diplomatike në Shqipëri. Letërshkruesi Ardian Hoxha, djali i Remziut, pretendon se vonesa në shpalljen e vendimit ka sjellë “arratisjen” e Ilir Kumbaros nga Anglia. “Në emër të familjes sime, iu drejtohem juve, si institucioni më i lartë shtetëror, President i Republikës së Shqipërisë, dhe njëkohësisht edhe kryetar i KLD-së, por mbi të gjitha si një nga njerëzit e paktë në skenën politike në Shqipëri që kanë mbetur me dinjitet dhe njerëzi. Babai im, Remzi Hoxha, është i zhdukur që nga data 21 tetor 1995, nga punishtja e tij në Tiranë, nga zyrtarë të SHIK-ut të asaj kohe. Çdo ditë, për mbi 16 vite, jetojmë në ankth dhe me dhembje të papërshkruar. Për mbi 16 vite asnjëherë nuk ka dalë asnjë zyrtar qeverie që të paktën t’i kërkojë ndjesë familjes sime për atë që na

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

ATLLANTIDA
të mendoj se banorët e parë të Kretës, ndofta vinin nga Peloponesi apo Santorini. mijvjecarin 4-5 p.e. sonë, kur Kur këto familje dolën nga akoma nuk ishin themeluar shpellat (sipas arkeologëve, dinastitë faraonike, që sipas në Kretë kjo kishte ndodhur miteve egjyptiane, mund të aty nga mijvjecari i 5 kishin si themelues fig. e p.e.sonë) u vendosën në Menesit apo Keopit, pra të dy shtëpi të mëdha, të përbashpersonazhëve, që si dëshmojnë këta për të gjithë antarët e emrat e tyre, mund të ishin familjes, që ishin prindër e pasardhës nga ajo familje e fëmijë, motra e vëllezër, krijuar nga bashkimi i yjnisë Jo nipa e mbesa, kushërinj të me Zeusin. Mendoj se fig. e parë, të dytë, të tretë, etj. yjnisë Jo, nuk ka ekzistuar si Prandaj ishte e natyrëshme grua, por simbolizonte vajzat e që antarët e saj të jetonin në reja, që sapo kishin hyrë në harmoni ekonomike, moshën e martesës, kurse fig. e shoqërore e shpirtërore dhe Erës, shprehte femrën e pjekur të gjithë së bashku të si grua, pra gruan-mëmë. Në përpiqeshin si një bashkësi librin që kam botuar në (komun-komunitet) për Shqipëri kam theksuar se mbarvajtjen e familjes. Kjo figurat yjnore të mitologjisë karakteristikë përcaktonte dhe marrëdhëniet e tyre edhe karakterin komunist të familjare, njehsonin forma të jetesës tek popujt e lashtë. ndryshme të familjes primitive Dhe këtë vecori, popujt e që u zhvilluan edhe tek popujt lashtë e ruajtën edhe kur e lashtë të Ballkanit. Nga këto familja komuniste u familje primitive, në periudha shndrrua në shkallët më të të ndryshme të lashtësisë, u larta të saj, në gjini dhe më formuan edhe organizime të pas edhe në vëllazëri (gr. ndryshme shoqërore. Cdo fratri) dhe në fise. Familje popull në lashtësi e kishte të tilla komuniste, që arrinin origjinën nga ato familje që më të kishin disa qindra parë kishin banuar në shpella. anëtarë, janë zbuluar edhe Psh: zbulimet arkeologjike në në shek XIX tek banorët Kretë, kanë dëshmuar indigjenë në ishujt e ekzistencën më të herëshme të Polinezis. Mendoj se ishte veprimtarisë së njeriut, qysh kjo familje komuniste në nga mijvjecari i 7 p.e. sonë, në Knos, që nga mitologjia një shpellë të Knosit, që identifikohej me fig e ndodhej nga ana veriore e Zeusit. Me kalimin e kohës Kretës, në drejtim të Pelodhe shumimit të njerëzve ponesit dhe ishujve të Egjeut brenda saj, kjo familje u nga (Santorini, etj), gjë që më shtyn në disa familje të tjera, që u VLADIMIR P. XHELAJ ATLLANTIDA vendosën në vënde të ndryshme të Kretës, prej të cilave u formuan fiset e popullit të Kretës. Një familje-komuniste (Zeus) ishte zhvilluar edhe në Argo, prej së cilës mendoj se u zhvilluan të gjithë fiset e popullit Elen. Një familjeZeus mendoj se u zhvillua edhe në Dodonë të Epirit, prej së cilës u zhvilluan fiset që formuan popullsinë e Epirit dhe Thesalisë. Një familje-Zeus u zhvillua edhe në Pella të Maqedonisë, prej së cilës u zhvilluan të gjitha fiset që formuan popullin maqedon. Erodoti tregon se popujt ilirë kishin si vendbanim mi i shprehjes së protoshqipes “Ar +ban +polis”, që jep kuptimin “Ar bën pjellësi (krijuesi)”. Dhe “pjellësi”(krijuesi) ishte një familje komuniste e tipit Zeus. Në afërsi të Tiranës ndodhet fshati Arban, ku mendoj se kishte ekzistuar edhe Arbanpolisi, banimi qëndror i Ilirëve. Kur Erodoti e përcakton Albanpolisin si kryeqendër të Ilirëve, duhet të kuptojmë se ky banim, përcaktonte vendin ku kishte banuar ajo familjeZeus nga rodhën të gjitha fiset që formuan popujt Ilirë. Pra kur mitologjia prindërit e Zeusit ishte çifti yjnor Kroni dhe Rea, kurse këto figura kishin lindur nga çifti yjnor Urani dhe Gea, prej nga lindën edhe titanët, ciklopët dhe figura hiperbolike me njëqind duar. Kroni, që kishte qenë një titan, e goditi të atin dhe i mori pushtetin. Nga gjaku i rrjedhur lindën erenitë, gjigandët, nimfat, etj. Por Kroni, nga frika se fëmijët e tij mund ti merrnin pushtetit, i hante ata sapo lindnin. Por kur lindi Zeusi, e ëma Rea, e fsheu atë në një shpellë në Kretë, ku ai ushqehej nga dhia Amalthia dhe nga bletët. Sipas mitologjisë, Rea i dha Kronit të hante një gur, që e bëri atë të villte vëllezërit e motrat Zeusit. Ciftet Urani dhe Gea, Kroni dhe Rea, Zeusi dhe Hera që ridhnin prej njëri tjetrit, duhet kuptuar se shprehnin forma të ndryshme të familjes prehistorike, që ridhnin njëra nga tjetra, pra nga trasformimi i njerës në tjetrën. Dhe ndryshimi i formave të familjes, ka si shkak, ndryshimin e formave të martesës, nga edhe kushtëzohen format e ndryshme të familjes. thotë se popujt e lashtë të Kurse titanët, ciklopët, nimBallkanit kishin lindur nga fat, erinitë, gjigandët, mendoj Zeusi, duhet të kuptojmë se shprehnin gjendjen se fig e tij identifikonte shoqërore të burrit dhe gruas familjen komuniste që në këto familje. Luftrat kishin në origjinë fiset e ndërmjet tyre mendoj se popujve të lashtë të Ballshprehin revolucionet prehiskanit. Mitologjia tregon se torike shoqërore, d.m.th transformimin e familjes prehistorike, nga një formë më e ulët në një formë më të lartë, që u kurorëzuan me lindjen e rendit gjinor me karakter amtar dhe atëror, me lindjen e familjes patriarkale të bazuar në poligamin dhe monogamin. Më tej do të dëshmoj se lindja e fig. së Athinës shprehte lindjen e fam. patriarkale të bazuar në poligamin. Kurse konflikti ndërmjet Kronit dhe fëmijëve të tij, mendoj se shpreh faktin që forma e re e familjes zeusiane, lindi në luftë me marrëdhëniet e vjetra të familjes kroniane. Dhe zgjidhja e këtij konflikti prej Reas, që i dha Kronit të hante një gur që e bëri atë të villte fëmijët e tijë, mendoj se shpreh faktin historik se kishin qenë gratë, që kishin kryer revolucionin e trasformimit të familjes kroniane, në familjen zeusiane. Por një familje ndryshon formën dhe trasformohet në një formë të re familjare, kur ndryshohet forma e martesës. Pra, ndryshimi i familjes kroniane, në zeusiane, kishte si shkak ndryshimin e formën së martesës, gjë të cilën e kishin kërkuar gratë. Kurse guri që Rea i dha të shoqit të hante, është një simbol metaforik, që mendoj se dëshmon ekzistencën e një zakoni të lashtë, kur popujt prehistor-

kryesor Albanpolisin (në gjuhën shqipe “Arbanpolis”), që sipas të dhënave që jep ai, duhet të kishte ekzistuar në zonën e territorit rreth Tiranës. Kam shpjeguar se emri “Albanpolis” është greqizi-

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 2

P a g e

1 1

Shkrime nga Agim Desku
Nё liri erdhёm si ushtarё e gjeneralë pёr tokё e kokё e plis tё bardhё denbabaden se shqipet na rritёn nёpёr secilёn kala duke valëvitur flamurin kuq e zi me emrin Shqipёri e Çamёri. EMRIN E KAM POEZI Emri im mё ngjan nё varg e vargu nё emёr. FLAS ME VARGUN Me vargun flas shqip e nuk zihemi asnjёherё. Flasim mё shumё pёr atdheun dje e sot me gjuhё zemre flasim deri nё agim. Fjalёt i marrim aty ku ka liri ka edhe pak vend nё secilin varg pёr miken time, Valerinë. Me vargun flasim pse jo edhe pёr dashuri. Pёr luftёn shkruajmё epitafe martirёt i ndritim nё gjeneralë me vargun kemi çka flasim çdo ditё nga pak fjalёt kurrё nuk pёrfundojnё. Të nderuar miq,kjo poezi “Mos ma vrit lotin” ishte dhuratë e frymëzimit poetic,që përjetuam në drekën e shtruar në ambientet e lokalit në Pezë,ten je mikut te tij,nga miku ynë Hyqmet Hasko ,për nder te promovimit te dy librave te tij,dhe ishte një atmosphere impresionuese,ku pimë edhe verë Çamërie,andaj përjetimi ishte i shumë anshëm,takimi mes poetëve,ishte një ndjënjë që nuk do harrohej shumë kohë,dhe kënga e poetes Shefqete,që na mbyeti lotin,te falem miku ynë,z.Hyqmet Hasko Cikel poetik Mos ma vrit lotin Ka një rrugë që me vite e kërkoj Diku mes shqipeve kalon andej Dhe kënga ma e bukur pranverën lulëzoj Kur bilbili ia thotë lotin do ta lej Që e ruaj për ty qytetin tim,kah ecën këmbë e saj Dhe për Lutjen time që askush nuk mund të ma ndaloj Të të rri afër teje ,aty pranë lumit plot pejsazh Tek sa ikin furtunat rrezet e diellit shkëlqejnë Nëpër secilin gjeth ku shkruaj vargun tim Nëpër ato fjalë që i gjej kujtimeve të rujtuara me vite Kujtoj ditarin ,këngën, herë në lotin jetim si dikur kur isha vetë vargu e shpirtin dremisë Kur u bëre një lule e secilit gjeth te blertë e takoja Alpeve të bukura shqiptare Si nuse që vjen bashkë me

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it….

Ku eshte Kallezimi Penal ne GJykaten Kushtetuese per votimin me dy duar? Fjale shume dhe vepra hic...Humbje Besimi & Energji e Popullit!!! Sa keq...

Shqiptarët e Malit të Zi dhe standardet e dyfishta të Brukselit nga Adri Nurellari (vazhdon)
Themeluesit e Europës së bashkuar, Shuman dhe Monet, kanë besuar se vizioni i tyre do të mundësonte një paqe jetëgjatë në Ballkan. Edhe për vendet që dolën nga komunizmi, integrimi europian është hamendësuar se në mënyrë graduale shërben si motivues i ndërtimit dhe konsolidimit të paqes, si dhe i pajtimit ndëretnik. Duke parë tragjedinë ballkanike të viteve ‘90, Brukseli u shtoi tre kritereve anëtarësuese të Kopenhagës sundimi i ligjit, demokracia dhe ekonomia e tregut, edhe kushtin e realizimit të standardeve sa më të larta të të drejtave të minoriteteve. Fatkeqësisht kjo formulë me sa duket nuk ka funksionuar siç duhet me disa vende ballkanike, të cilat edhe pse i afrohen anëtarësimit në BE, nuk kanë hequr dorë nga nëpërkëmbja e të drejtave të minoriteteve dhe nuk janë angazhuar për një fqinjësi me të vërtetë të mirë. Përkundrazi, avancimin në procesin e integrimit në kushtet kur nuk kanë dëshmuar respekt të theksuar për minoritetet apo fqinjësinë e mirë, këto vende e kanë trajtuar si një dritë jeshile prej Brukselit që të shpërfillin akoma më tej marrëdhëniet me etnitë e tjera.
Kështu, Maqedonia, edhe pse vend kandidat prej vitit 2005, nuk humbet rast për të nëpërkëmbur pakicën domethënëse shqiptare. Kjo është vënë re me nisma të shumta si projektligji i natalitetit, enciklopedia e mbushur me rrena e fyerje me projektin Shkupi 2014 etj. Serbia është në të njëjtën linjë, edhe pse ka avancuar ndjeshëm në procesin e integrimit europian vijojnë të diskriminojnë shqiptarët e luginës së Preshevës e të dëshmojnë shovinizëm e agresivitet nëpërmjet sabotimit që i bëjnë sovranitetit dhe sundimit të ligjit në Kosovë strukturat paralele që Beogradi ka instaluar brenda shtetit kosovar. Fatkeqësisht e njëjta gjë po vihet re edhe nga shteti malazez, i cili tani që ia hodhi lumit me marrjen e statusit kandidat e ka hequr maskën e "engjëllit" që ka mbajtur për hir të imazhit që ka dashur të përcjellë në Bruksel, dhe ka dalë në lëkurën e vjetër duke ndërmarrë një sërë nismash që dëmtojnë rëndë gjendjen e pakicës shqiptare malazeze. Në referendumin për pavarësinë e Malit të Zi shqiptarët luajtën një rol kyç, pasi bashkësia ndërkombëtare e bëri të qartë që do ta pranonin pavarësinë malazeze vetëm nëse ajo siguronte mbi 55% të votave. Rezultati final ishte 55.5 dhe këtu vota e shqiptarëve ishte kyç për të siguruar një shumicë bindëse për perëndimin dhe për të mundësuar deklarimin dhe njohjen ndërkombëtare të pavarësisë. Jo vetëm që shqiptarët u ballafaquan me mosmirënjohje dhe nuk u shpërblyen për kontributin e tyre, por pësuan mandej një përkeqësim institucional të gjendjes së tyre. 
Konkretisht, Mali i Zi ka bërë vitin e kaluar një reformë

Nje teme debati per letersine e djeshme dhe te sotme! Nga Agron Bala (vazhdon)
e egër të politikës ku kurbanët ishin deterrentët e mbajtësit në kambë të nji psikoze lufte të pafund. A e lexoje letërsinë që botohej aso kohe? Për nji kohë të gjatë lexoja rregullisht. Kjo për dy arsye. Si njeri i shkrimeve doja me përkitë diku, me qenë diku nëpërmjet të qenit me dikë, i dikujt, i ngjashëm ose vazhdues i dikujt. E kam pasë ndie qysh krejt herët se letërsia jonë ishte nji letërsi atipike, asnji nuk i përngjiste asnjenit, nuk kishim shkollë të mirëfilltë artistike, frymë të përbashkët. Shkrimtarët shqiptarë nuk kishin nji plazëm të përbashkët, me përjashtim të Rilindjes. Por edhe ajo nëmos... Shkrimtarët e RS i lidhte direktiva ideologjike dhe ndërhymja e shtetit në detaje të krijimtarisë. Leximet e mia ishin mâ i bukri zhgënjim. Letërsia funksionale që shkruhej aso kohe ndër ne ishte uniforme, servile, e nënshtrueme, pa ide të reja dhe frigaçe. Rezultati i saj mbi çdo vetdijë të lirë a që priret kah liria e mvetësia: neveri. E dyta âsht se unë kam qenë msues letërsie dhe detyrimisht duhej të përditsoja nxansit me produktin mâ të ri të kohës. Leximi i asaj letërsie ishte nji torturë në vete. Unë them se edhe nxansit nuk kishin nji interes për tê. Ajo letërsi nuk ngjallte asnji kureshtje. Temat e ndotuna me ideologji dhe "aktualitet" ishin të amshta dhe diheshin pa u lexue. Letërsia nuk e msonte njeriun si me jetue, por si me sakrifikue e si me jetue mâ pak e mâ keq. Personazhet ishin kthye në shejtorë e shkrimtarët në klerike, edhe pse ndër ne kndonte solo e në mi settima ateizmi mâ xhahil. Realizmit Socialist? Çfarë ndikimi pati tek lexuesit e kohës?

Kjo letërsi nuk kishte asnji mision artistik. Shum-shum mund të themi se kishte nji mision dublikimi të propagandës. Vetdija djallzore e regjimit e kishte të kjartë se deri në ç'masë privohej kjo shoqni prej të mirave që sjell zhvillimi. Dhe, ngaqë shteti nuk kishte mundsi dhe nuk donte që kjo shoqni të kalonte nji lloj limiti zhvilliÇfarë misioni kishte sipas juash letërsia e mi, letërsia e artet hymnizonin punën,

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

Rizgjimi Kombëtar i shqiptarëve ortodoks të Rekës - II (fq.13)
Xhevat Bislimin kundër decentralizimit dhe për Bashkimin Kombëtar's Rizgjimi Kombëtar i shqiptarëve ortodoks të Rekës - II "... Siç e thash, në vitet e para të Republikës të sapoformuar të Maqedonisë, e tërë popullsia shqiptare e Rekës se Epërme, ortodokse dhe myslimane, gjuhë komunikimi në shtëpi e ka pasur vetëm gjuhën shqipe. Nëna ime nuk dinte asnjë llaf në gjuhën maqedonishte ose në ndonjë gjuhë tjetër. Por ama tani, me fëmijët dhe nipërit e mi në Amerikë komunikoj kryesisht në gjuhë angleze, me nipat e mbesat e mia këtu, të lindur pas viteve të 60-ta, më duhet të flas pothuajse vetëm në gjuhën maqedonishte. Dhe këta tani po shfaqin habinë e tyre, se përse unë nuk e kam harruar shqipen e prindërve të mi? Për të sqaruar dukurinë e asimilimit tonë, meqë jam goxha i moshuar, po sjell tre emra konkret të personaliteteve tanë. Fillimisht do të përmend emrin e një personaliteti, prindërit e të cilit kanë qenë shqiptarë. Ai është djali i Hallës sime, Velikës, Video Smilevski – Bato, i shpallur Heroi i Popullit në Republikën e Maqedonisë. Videon edhe mund ta quajnë maqedonas, meqë sa ishte gjallë nuk është deklaruar ndonjëherë publikisht se prindërit e tij ishin shqiptarë. Por ama Hallës sime, Velikës dhe Burrit të saj Uroshit, prindër të Videos, me ç’të drejtë mund t’u tjetërsohet identiteti i tyre shqiptar!? Xhevat Bislimin kundër decentralizimit dhe për Bashkimin Kombëtar' Sa herë që Video Smilevski vinte te dajallarët në Kiçinicë, e vinte shpesh, flisnim

vetëm shqip, në gjuhën tonë amtare. Ndonjë bisedë të asaj kohe e kam mbajt mend edhe unë, por nuk është vendi këtu që t’i rikujtoj… Personaliteti tjetër është ish Kryetari i Akademisë se Shkencave të Maqedonisë, Mateja Matevski. Babai i tij ka qenë mik me Babain tim në Stamboll. Kur ai u kthye nga Stambolli

gjuhë amtare e kishte shqipen. Akademiku i shquari Matevski vazhdon të heshtë se prindërit e tij ishin shqiptarë. Do të bënte gjynah nëse do të thoshte se ata ishin tjetër soj… Kisha një shok timin të ngushtë në shkollën 8-vjeçare në Gostivar. Me te flija në të njëjtën dhomë në konvikt.

Intervistë me Shqiptaro – Amerikanen Raimonda Moisiu, që bëri të mundur ardhjen në Shqipëri të tri kasetave me zërin e F.NOLIT (fq.13)
ODISEJA E ZËRIT TË FAN NOLIT DREJT ATDHEUT Intervistë me shqiptaro – amerikanen Raimonda Moisiu, që bëri të mundur ardhjen në Shqipëri të tri kasetave të incizuara me zërin e Nolit. Bisedoi :Riza LAHI RIZA LAHI : Zonja Raimonda, seç kam një parandjenjë…dua t’ju pyes, mbase keni diçka personale që u lidh me figurën e gjigantit nga Kolonja? rrëzoi Nolin. Më vonë, kur unë hyra në shkollë dhe pikërisht në klasën e 5-të, të tetëvjeçares, në librin e Leximit Letrar ne kishim poezi të Fan Nolit, si “Rend, or Marathonomak”, “Anës së Lumenjve”, etj. Mësuesi im i letërsisë quhej Sotir Nuçi Naçi. Ai ishte biri i një prej mësuesve të shquar të hapjes së Mësonjëtores së Parë Shqipe, ne Korçë, Nuçi Naçi. Mësuesi im këmbënguli që unë të përfaqësoja recituesit e shumtë të shkollës sonë duke recituar një poezi nga Noli. Noli i mrekullueshëm I gjyshit tim; atë Nol që nisa ta dashuroja përditë e më shumë. Kë më zgjodhi mësuesi? “Anës së Lumejve”. Bëhej konkurs në shkallë rrethi në shtëpinë e pionierit – siç quheshin atëherë qendrat shtetërore të edukimit të fëmijëve. Me poezinë përmendësh, që e di edhe sot, dhe plot emocione hipa në podiumin e recituesve. Dhe…Fitova çmimin e parë në Korçë…në Korçën time që aq më merr malli, e me mungon shumë. . ta shikoni në librin tim të sapo botuar "Jeta mes dy Po jepesha përditë e më dashurive" (Midis atdheut fort pas Fan Nolit. Lexoja dhe mërgimit), i cili fillon me gjithçka çfarë shkruhej për shkrimin për Nolin, fjalinë që të. Sigurisht në atë kohë posa citova më lart. ishim të mbyllur, dhe kontakti me botën, ku Noli - Çfarë ju ka tërhequr veçakishte jetuar, aktivitetin e nërisht…sidomos… te kjo tij për kombin dhe krijim- figurë aq e shtrenjtë për ju? tarinë e tij, ne nuk e njihnim mirë; aq sa na - Te Noli më ka tërhequr ofronte koha që jetonim. gjithçka. . . Para shumë Më vonë, duke u rritur, viteve, më bie në dorë një rritej edhe vizioni im, për material që ishte për referentë ditur më shumë për këtë cat historike – Fjalimi i Nolit kolos të letrave shqipe, për në Parlamentin Shqiptar, më këtë historian, poet, poli1924, fjalim që ka po atë tikan, fetar e patriot. Duke vlerë historike, politike dhe lexuar Nolin i cili ishte një mesazh për zgjidhjen e universal në veprimtarinë çështjes sonë kombëtare edhe e tij, ndërgjegjja ime aktualisht, siç e kishte më patriotike rritej, sigurisht 1924. Ka të njëjtën vlerë sot, në rritjen e ndërgjegjes sidomos për ata politikanë sime patriotike ka ndikuar kolltukofagë që vetëm majedhe babai im i ndjerë, i men, çirren si atdhetarë, i cili ishte shumë patriot. kanë ngulur thonjtë e tyre Për mua Noli përfaqëson atdheut, nuk e lënë atë të elitën e shquar të burrave marrë frymë dhe populli nuk të kombit shqiptar. Figura po i shkulë dot nga kolltuku i e tij prej shqiptari të egos për pushtet. Ky takëm vërtetë, rrallë do të dallkaukësh është bërë pronar përsëritet në udhën e i Shqipërisë. Kjo shtresë historisë së shqiptarëve. qesharakesh e mjeranësh Noli është uragani që shqiptarë nuk pushojnë së përjetësoi vlerat kërcituri dhëmbët vetëm në kombëtare, identitetin vetën e parë: UNË! kombëtar dhe shqiptarinë në USA". Ai fjalim i Nolit, mua më ka befasuar jo vetëm për inÇfarë përfaqëson Noli për teligjencën e Nolit tonë të mua si shqiptare me Madh. Ai përbën një mesazh banim në SHBA, ju mund të mençur që ka dalë nga shpirti i Nolit tonë. Më pas unë shihja që udhëheqës të shtetit shqiptar, vinin në ShBA dhe bënin vizitë në varrin ë Fan Nolit; ndjeja njëfarë ”Zilie” për ta. Noli jo vetëm është idoli im, desha ta respektoja edhe unë, por doja të përmbushja një amanet të gjyshit tim. Një ditë vajta vetë te varri i Nolit dhe i lashë një tufë lule, ndeza edhe një qiri, sipas traditës shqiptare. Shkova edhe në kishën që ka ngritur ai - te kisha e Shën Gjergjit në, Boston. Unë tashmë isha qytetare amerikane, falë fitores me një Green Card. Nisa të rrëmoja në arkivat e pafund të Amerikës për të gjetur copëza të vyera nga jeta e Nolit të Madh. Fati im i mirë e deshi që unë të merrja pjesë në një aktivitet të komunitetit shqiptar në Ëorcëstër, Masachusët, Boston; shqiptarët e Amerikës kësi lloj aktivitetesh i quajnë Festivali Shqiptar (Albanian Festival). Si pasionante e vjetër e gazetarisë që jam, këtë aktivitet e pasqyrova te gazeta shqiptare “Shekulli”. Për kënaqësinë time të pafund, prej këtij shkrimi, unë mora një përshëndetje nga misioni i Paqes në Saharën e Largët

ni, atdhetari, poeti, patrioti i rilindjes, Fan Stilian Noli.

Mua po më këputej shpirti duke e parë gjyshin tim që RAIMONDA MOISIU : Për më dukej më i forti i botës, Herë të parë emrin e Fan Nolit të qante sikur qaja unë kur e kam dëgjuar në moshën 7 dikush me rrëmbente një vjeçe. Po shihja gjyshin tim të lodër. U mundova ta ndjerë që më donte paqetësoja gjyshin, dhe ai, pas fundësisht, se ishte shumë I pak, nisi të më tregonte… shqetësuar. Qe përkulur përmbi Dhe… Jo vetëm atë ditë, radion tonë të vjetër dhe sikur por pa pushim. Gjyshi im, donte ta përfshinte me të dyja Baki Kamenica, kish qenë pëllëmbët e tija të mëdha, të fanolist, kishte marrë pjesë mplakura dhe aq të dashura për bashkë me Nolin në kryenmua. Dhe, ngriti kokën plot gritjen e Qershorit. Si një dëshpërim e të përlotur. Radio përkrahës i tij, gjyshi im Tirana, sapo kish transmetuar kishte bërë 18 muaj burg lajmin se kish vdekur historia- nga Qeveria e Zogut, që

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 2

P a g e

1 3

Rizgjimi Kombëtar i shqiptarëve ortodoks të Rekës - II nga (fq.12) (vazhdon)
Emrin e ka Gligor Jovanovski, i cili tani është anëtar i Akademisë se i falë gjynahet, sidomos kur themi se prindërit i kishim serbë, maqedonas, turqë. Mbase është koha, në kuadër të debateve të mëdha për ridefinimin etnik të maqedonasve, të rilindin edhe shqiptarët ortodoksë në Republikën e Maqedonisë. Këtë ua kemi për borxh shpirtrave të prindërve tanë, ia kemi për borxh shpirtit të Josif Bagerit, i cili sakrifikoi aq shumë për të ardhmen tonë… Uroj që Shoqata Josif Bageri të realizoj planet e saj për të ndërtuar Shtëpinë "Josif Bageri" dhe Campingun "Krist Josif Bageri" në Nistrovë. Unë nga ana ime do të ndihmoj financiarisht dhe do të angazhohem të bind miq, që të ndihmojnë për t’u realizuar këto dhe të tjera plane të Shoqatës, sepse jam i bindur se kështu do të afirmojnë personalitetet e shquara, Josif Bagerin dhe Djalin e tij, Kristin, do të përafrojnë njerëzit e etnive dhe feve të ndryshme në këtë hapësirë tonën të përbashkët. (Fjalë përshëndetëse në simpoziumin kushtuar Josif Bagerit, me 25-26 qershor 2011 në Tetovë) Branko Manjolovsky, Josef Bageri, humbës apo i fituar?

Intervistë me Shqiptaro – Amerikanen Raimonda Moisiu, që bëri të mundur ardhjen në Shqipëri të tri kasetave me zërin e F.NOLIT nga (FQ.12) (vazhdon)
perëndimore. Ma dërgonte një diplomat shqiptar, Bashkim Pitarka. Mes të tjerave, ai citonte, atdhetarin, patriotin, ish studentin e Fan Nolit, bashkëkohës i tij, biznesmenin me emër, pronarin e 4 diskotekave të njohura - "Nights of Hartford", në Hartford, Ct - pikërisht atje ku banoj unë - Thanas Laskajn, nga Përmeti me origjinë. Fati im i mirë e deshi që unë, nëpërmjet këtij atdhetari të takoj e të njoh nga afër shumë patriotë shqiptarë të Amerikës; po ashtu të njoh nga afër më shumë patriotë shqiptaroamerikanë të lindur në Shqipëri e USA, si edhe të marr pjesë në veprimtaritë e tyre aq të njohura atdhetare, kulturore dhe shoqërore. Fati im i mirë e deshi që kërkesës sime për të bërë një vizitë në varrin e Fan Nolit, atdhetari Thanas Laskaj, me gjithë moshën e thyer, iu përgjigj pozitivisht, dhe unë, kështu, vizitova Kishën Autoqefale Shqiptare dhe varrin e Fan Nolit. Te kisha unë vizitova dhomën e bibliotekën e Nolit që ruhet me aq kujdes nga At'Arthur Liolini. Kjo ka qenë dita më e bukur dhe fatlume e jetës sime - unë preka nga afër sendet personale që ka prekur Noli ynë i madh. Aty, në kishë, unë e pashë nga afër Nolin edhe fetar, edhe prift, edhe politikan, edhe poet, shkrimtar, edhe pamfletist, edhe përkthyes - atdhetar dhe shqiptar të vërtetë. Pashë njeriun e madh të kombit, poliedrikun dhe eruditin, në mes të famës e lavdisë të të cilit, qëndronte modestia e tij. Aty ishte pasqyruar mbretëria e tolerancës fetare në komunitet. Kontributi i Nolit ishte ndërtuar sipas thënies biblike që ai përdorte gjithmonë: "Një popull pa vizion zhduket”. Duke vënë në plan të parë vizionin e një populli - popullit të tij shqiptar - Noli hodhi një bazë të shëndoshë të rizbulimit të identitetit kombëtar dhe ruajtjes së tij nga asimilimi kulturor pas disa shekujsh shtypjeje. ndjenjat atdhetare e kombëtare, por edhe ndjenjat fetare. Përpjekja dhe realizimi që bëri Noli ynë i madh - shkëputjes së ortodoksisë shqiptare nga ajo greke, shkëputje e cila ruhet edhe sot me fanatizëm nga pasardhësi i shquar i Nolit At 'Arthur Liolini, përbën një kontribut shkrepëtitës nga ana e klerikut ortodoks. Ishte Noli e më pas pasardhësit e tjerë shqiptaro-amerikanë të Bostonit që luajtën një rol të rëndësishëm në rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe SHBA-së Historia e marrëdhënieve shqiptaroamerikane, themelet e të cilës janë hedhur që me Nolin e Madh, janë dëshmitar i gjallë i kontributit, nxitjes dhe bërjes realitet të asaj ngjarjeje shumë të rëndësishme. Nën frymën e Nolit, shumë gra të mençura shqiptaro amerikane të Bostonit, Ustërit, Massachusët, Nev Jorkut, Nju Xhërsit, Detroit etj dhanë atë kontribut të madh kudo e kurdo për Shqipërinë e tyre që kishte nevoja shumë, që klithte si një shqipe e plagosur dhe kërkonte krahët, mendjen, energjitë dhe paratë e bijve të saj. Patriotë të vjetër si eruditi, njeriu i letrave shqipe, Faik Konica; Qamil Panariti, botuesi i gazetës ", Dielli" të themeluar nga Noli; biznesmeni i industrisë kulinare që bëri legjendën në industrinë kulinare amerikane Antoni Athanas; Dhimitër Trebicka, botuesi i gazetës "Liria"; Thanas Laskaj, Bill Kamenica, Rexhep Baba Bardhi, njeriu shpirtëror i besimit bektashian shqiptar, pasardhësi i Nolit, i përndershmi At'Artur Liolini, Ekerem Bardha, etj. - këta Unë po ju them edhe një fakt tjetër rreth Nolit. Noli si një kryeministër i Qeverisë të dalë nga Revolucioni i Qershorit, do të kishte shofer personal një shqiptar nga Kolonja, nga e kishte origjinën ai kolos i letrave shqiptare. Shoferi i tij quhej Jorgo Bello, apo si e thërriste Noli vetë Xhejms Ford, pasi ngiste Fordin amerikan që përdorej nga Noli, si kryeministër. Varri i Nolit është një varr i thjeshtë me lëndinë të kulturë, megjithëse është brezi i tretë lindur në USA. Ai është një personalitet i shquar i kombit, diasporës dhe fesë. Ai këndoi liturgjinë e rastit te varri i Nolit. Kam parë me këta sy se si Thanas Laskaj dhe At 'Arthur Liolini, këta studentë të Nolit e aq burra të vjetër, të derdhnin lot mbi varrin e kolosit nga Kolonja shqiptare.

- Po, si arritët të binit në gjurmë se dikush kishte konservuar diku zërin e Nolit?

Pashë nga afër atë përpjekje dinjitoze e vlerësuar historikisht, por që përbënte një eveniment historik e kombëtar; jo vetëm për

studentë e pasardhës të Nolit ishin të parët që ngritën zërin e tyre në favor të çështjes së Kosovës deri në Departamentin e Shtetit e të Kongresit Amerikan, ashtu si kishin bërë për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

blertë dhe një gur mbi krye, ku në njërën anë janë skalitur emri i Nolit si - Si rashë në gjurmët e kasetave arqipeshkop dhe në anën me zërin origjinal të Nolit? tjetër flamuri shqiptar. Mmmm. . . Ditën që unë vizitova kishën e Shën Gjergjit, të ngritur …Pasardhësi i Nolit, At nga Noli ynë i madh dhe varrin e 'Arthur Liolini, një njeri tij, unë e pasqyrova në një shkrishumë fisnik. Ai flet një min tim te gazeta e Tiranës shqipe të pastër e më “Koha Jonë”. Kur…më vjen një

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 2

P a g e

1 5

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 2

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te ….

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne SHqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!!

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

“ N E W

L I F E ”

J E T A

E

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Fjalimi i Fan S. Nolit më 1924, në Parlamentin Shqiptar nga (fq.1)
njeriu të jetë tradhëtor e të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurt që të nesërmen do të prokllamohet patriot i madh. E pesta. Anarkia e idealeve: Këtu idealet e shtrembëra, të errëta e të mumifikuara të Fanarit e të Buhares përfyten e përleshen në një luftë për jetë a vdekje me idealet më të gjalla më elegante e më të nderitshme të Perëndimit. Na mungojnë vetëm idealet e antropofagëve. Po për të zënë vendin e tyre kemi kolltukofagët, krimba të verdhë me kokë të zezë, që rriten me plagët e infektuara të Shqipërisë në lëngim, këpushë që mund t’i copëtosh, por jo t’i shqitësh nga trupi që kafshojnë dhe thëthijnë. Herodi tregon se në betejën navale të Salaminës, një athinas kapi një anije persiane me dorën e djathtë e s’e lëshonte, gjersa ia prenë; atëhere e kapi me dorën e mëngjër, ja prenë dhe këtë, atehere e kapi me dhëmbë e s’e lëshoj gjersa i’a prenë kokën. Sikur të ngjallej Herodi përsëri do të shikonte që kolltukofagët tanë janë më të fortë se ky trim legjendar i vjetërsisë antike. Që t’i çqitësh këta tanët nga kolltuku duhet të preç jo vetëm duart e kokën po dhe këmbët e trupin.

Skender Korca shkrime
Nuk kuptohet mjaftë, fjala mjaftë…. Jam i lodhur, jemi lodhur, trandur, jemi goditur…mjaftë më. Nuk e dëgjojnë as ata që e thonë këtë fjalë sepse jemi lodhur më….mjaftë. bërtit se mjaftë ishte bërë....Ndryshe nuk bëhet mjaftë... Ike se është bërë mjaftë me mua, sepse nuk pritet gjatë në këtë fushë që as mjaftë nuk duket e jona, dashuria mjaftë, në këtë arë të artë.... mjaftë u durua...që gjëmon ndër mua mjaftë sepse është bërë vërtetë mjaftë... Këtë mjaftë ti ma the e ma drejtove mua që kurrë nuk mendoja të jetë mjaftë.... Sa herë që të kujtoj, mjaftë mirë na del se kush tha mjaftë, kush lozi me zjarrin e ndezur mjaftë gjatë, kush u përvodh në këtë vorbull mjaftë të dredhur, kush e ngushëlloi këtë gabim mjaftë të madh? Akuzë më mjaftë se më nuk ekzistoj.... Mjaftë jetova unë.... Mua mjaftë më bënë...ma qave kokën mjaftë se unë nuk po merrem më ty tha ai që na bëri mjaftë, do merrem me vetën time si të tjerët, mjaftë më kinse të kam mbrojtur...mjaftë de. Ti the mjaftë....unë ende akoma me mjaftë dashuri e ruaj kujtimin për ty...! Kush më thotë mua mjaftë është për të hyrë në histori...Kush e ka këtë guxim sepse edhe unë më duket e kam kuptuar se mjaftë të durova, apo më durove... Dashurinë nuk e paske kuptuar mjaftë... Kush e kupton , mjaftë ka kuptuar se si jam sot...po e përsërisë...mjaftë identik e pa koncept të dalluar... për ty jam sërish mjaftë i dashuruar sërish...mjaftë me betim e kam thënë...Sot kam mjaftuar me këtë fjalë.... Dashuria është mjaftë delikate sepse mjaftë e ka rrejtur njeriun, mua....edhe ty.... mjaftë e kanë prerë në besë, mjaftë i u janë betuar asaj, ty dhe mua...., sepse dashuria është mjaftë e zgjuar që të kuptoj këtë mjaftë mesele që më bëre të jam në gjendje tronditëse... Por ka për t’i thënë mjaftë të vërtetë një ditë, sepse është koha e ndaljes së turrit kur gjërat mbrapsht dhe mjaftë i ke

Kush e flet këtë fjalë e dëgjon vet dhe e kupton mjaftë se është për t’u thënë Mjaftë aman...kuptoje se mjaftë u bë mjaftë. Kush e përdorë shpesh këtë një lojë e gjatë e përzgjedhur për një fjalë?.... ? Askush pra, sepse nuk e dëshirë “princi tënd në kërkim”,...,... kuptojnë mjaftë. Sepse dikush tha që mjaftë nuk na Mjaftë është që na ka rënë ndërmend të duhej kjo...e tha mjaftë gathemi mjaftë....sepse sa herë që themi bim....gabimi ishte mjaftë i mjaftë, ka ndodhur diçka që mjaftë madh...është gabim i pa riparuar thëniet nuk janë ndalur....Sa shumë sepse gaboi shumë, mjaftë shumë, sa mjaftë kanë thënë ata, mjaftë është që nuk duhet të gaboheshin mjaftë ata bërë... që duhen....Shumë keq...mjaftë keq....Kush mbeti i pa gabuar...ata që Dje dhe sot mjaftë... nuk erdhën për të thënë mjaftë... as kur unë isha ai për të më thënë Ndërroje më se mjaftë u bë...Ti dhe unë mjaftë.... kuptoje se si të është bërë mjaftë... Është rruga e kujtesës së kësaj fjale... Mjaftë i lidhur, mjaftë në kuptim të pa kuptuarit, mjaftë në robëri, mjaftë i Kur thuhet mjaftë, kur imponohet robëruar, mjaftë i lirë kështu,mjaftë i mjaftë, kur tretet mjaftë, kur nuk trishtuar, mjaftë i dhënë pas asgjëje, rilindet më, kur tërë hapësira e këtij mjaftë e mjaftë sepse shumë u bë, qielli është mjaftë për t’u parë... mjaftë më...!!! Horizonte dijesh që duken mjaftë, Nuk e dëgjojnë ata , as unë e as Ti, që ngulfaten për të mos thënë dikujt këtë na e bënë mjaftë kështu, sepse është fjalë mjaftë që të cenon të drejtën krijesa që mjaftë ja ka bë...mjaftë ka tënde mjaftë, që të ngritë në këmbë se

Mbrohu edhe pa mua,nëse mundesh, se mjaftë me të pashë më çarçafë të bardha të dorëzimit...

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful