Volume 4, Issue 03

Janar 16 , 2012

Our Words Weekly Issue
“ N E W L I F E ” J E T A E R E

S PEC IAL POINTS OF INTER EST:   21 years of Democracy in Albania!! No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

DEMOKRACIA NE SHQIPERI NE KETO 21 VJET (fq.3)
KETYRE LECKAVE FSHIHEN DIPLLOMAT E PERENDIMIT” Pra ata ishin shume te afte per te drejtuar demokracine se kishin mbaruar ne perendim dhe e kishin pare jeten ne demokraci se si vepronin ligjet dhe fjala e liresa respektohej dhe te drejttat e njeriut sa realizoheshin. Duke lexuar kujtimin e fundit me Pjeter Abnorin nga Agim Shehu, kuptojme shume kjarte se kush e kish marre ne dore PD. “Nuk më deshën asnjë « njëri as tjetri » për president”Pjeter Arbnori. Ta them shkoqur si mikut…(Agim Shehut), nuk deshi as njëri, as tjetri (nga krerët e dy partive kryesore); atë detyrë unë e mirëprisja vetëm për të bërë ndonjë punë të mirë përtej premtimeve kot. Por, mbase e kanë më mirë ata që s’më deshën»!... Sepse Pjetri do te respektonte drejtesine se per ate drejtesi e liri vuajti denimin agjitacion e propagande . Pse kërkova të dënohej Ramiz Alia? P.Arbnori(A.Sh.Kujtime) Besoj populli e mban mënd kur si Kryetar Kuvëndi thashë botërisht se Ramiz Alia duhet dënuar vetëm për faktin që na erdhi në demokraci me 500 milionë dollarë borxh, kur këtë e kundërshtonte Kushtetuta e miratuar prej tij. Dmth atë e dënonin dhe ligjet e tij, kurse demokracia e dënonte për kafe! Artisti ynë i mirë shkodran, Gaspër Çurçia u pushkatua prej tij në diktaturë për 200 dollarë me punë biletash treni, kurse ish diktatori falej me 500 milionë dollarë të vjedhura të cilat, pas mendimit tim i përdori për të ushqyer ringjalljen e komunizmit me vegla të tij!..E fola e askush s’më dëgjoi…Fola hapur në Kuvënd dhe për Pashkon me shokë si agjentë grekë që shkatërruan e i vunë flakën dhe asaj Shqipërie që kish mbetur. S’më dëgjoi njeri…Nisi të bëhej kërdia me vrasje e unë ngrita së pari përgjegjësinë e atyre që i hapën armët sheshit ! Në zakon vulosur dhe në Kanun thuhet që para vrasësit duhet dënuar i zoti i armës me të cilën u bë vrasja, dmth ata që i kishin në dorëzim. Më dukej dhe i qëllimshëm hapja e magazinave e kjo ende më mundon»!P.A.(agim shehu kujtime) A.Shehu-«Ç’ju pengonte ju, të persekutuarit që të krijonit partinë tuaj; dëgjova se poeti Gjergj Komnino e ndjeu me kohë çgënjimin e nisi të mendonte për të»! sot e kesaj dite sgjendet.Po perse u zhduk ky biznesmmen ? Kjo ka lidhje dhe duket e paster sepse ai ne mynyre miqsore I tregon Pjeter Arbnorit takimin qe Berisha kish bere meMILLOSHEVICIN dhe GRIGOROVIN E MAQEDONISE. Lidhja e “pafajshme” e të ndjerit Pjetër Arbnori që duke shfrytëzuar miqësinë me Remzi Hoxhën i servir informacionin Berishës se i ishin zbuluar takimet me Grigorovin e Maqedonisë dhe Miloshevicin e Serbisë Pra duket mjaft e paster perse Berisha urdheroi te happen depot e armeve te ndihmonte Serbine me arme dhe nafte kunder Kosoves.Ja keta ishin udheheqesit e te ashtequajtures Demokraci ne Shqiperi. Po piramidave cemer duhet ti veme , kush I krijoi dhe kush I mori leket dhe ku shkuan keto leke? Varferia e popullit kish arritur kulmin kur papritur na hapet nje firme me emrin VEFA ku pot e fusje nje shume paraje merrje dy fish mbas disa Democraci ne Shqiperi muajve.Filluan mafiozet e kuq te fusnin leke dhe tu jepnin disa njerezvesa te terhiqnin popullin mbare.Populli shiten shtepite dhe I «E di, shtoi; u muarr vesh më parë nga futen leket ne keto firma piramidale.Kur sigurimi se nga shokët e tij. E kërcënuan papritur keto na dolen te falementuara.Po ato të largohej menjëherë, dhe ai mërgoi në lejke qe mbeten ku shkuan?pashaqllaret e rinj Itali. Aty befas u gjend i vrarë»… «Dora e te kuq ishin dhe me te poshter se te vjetrit .I Sigurimit arrin kudo gjersa u la e lirë» Pra moren popullit dhe qindarkene fundit dhe e sic e shikojme dhe nga kujtimet e zotit lane me thenj ne troke themi ne ne anet Agim Shehu gjithcka ishte e instrumentuar tona.Sipas deklarates te ish ministrit tew nga pashallaret e kuq.President ne kohen cultures zotit Ylli Pango keto paqra Sali qe u happen depot ka qene Sali Berisha Berisha I ka derguar tek daja e gruas se tij Vetem me urdher te presidentit , ai ishte Liri Beruisha ne amerike ne shtetin e New kryetare I forcave te armatosura te Jersey.Shuma $10 milion dollare.Sic e shihni shqiperise dhe vec ai kish te drejte te keto jane katile gjakpires, shushunja si urdheronte per hapjen e depove te armeve familje… Ne keto moment klasa e ish te me 1997. Me 1995 ne qender te Tiranes perndjekurve politike po eleminohej , zeri I zhduket biznesmeni Remzi Hoxha ku dhe tyre po shuhej nje dore gjakatare po ringjallej

I N S I D E T H I S I S S U E :

Democracia ne Shqiperi 15 vjet te plota Sevime Nebija, Vasil Tabaku, Gresa Pirana, Artan MUlla, Agim desku, Pellumb Kulla Gentiana Mikushnica, Mimoza Rexhvelaj, Pilo ZYba, Raimonda Moisiu, Silvana Berki, Vullnet Mato, Vasil Tabaku, Skender Braka , Bajram Kongjeli, Agim Desku

Faqe 1-3 Faqe 1-20

Faqe 2-3, 4-5 7-9

Faqe 5-7 9, 12

Sot 15 vite te plota nga Masakra e Recakut nga Monda Dibra (fq.20)
Sot 15 vite te plota nga Masakra e Recakut nga Monda Dibra Albanologe Në orët e hershme të mëngjesit të datës 15 janar 1999, fshati Reçak (komuna e Shtimjes) u sulmua nga formacionet militare dhe paramilitare serbe. Pas granatimeve te shumta nga artileria e rëndë ushtarake serbe, këto forca në orët e paradites u futën në fshat dhe i filluan bastisjet shtëpi më shtëpi. Në këto çaste të rënda, disa fshatarë, gjatë përpjekjeve të tyre për t'u larguar nga shtëpitë e veta u kapën nga forcat kriminale serbe dhe, pa hezitim, u vranë e u masakruan në disa lokalitete të fshatit. Ndërkaq, një grup tjetër prej 25 mashkujsh, u përpoqën të fshihej në një ndërtesë, por edha ata u zbuluan nga njësitë kriminale të vdekjes. Kriminelët serbe, këta civilë shqiptarë të pafajshëm, pasi i rrahin mizorisht, me kondak të pushkëve, me shqelma, me dru, me zinxhirë…, e me sende te tjera të forta, i nxorren nga Reçaku, i grumbulluan në një kodër të afërt mbi fshat, dhe me gjakftohtësi të madhe, një nga një i pushkatuan e i masakruan. Gjatë këtij operacioni shfarosës, u vranë 45 civilë të paarmatosur, në mesin e të cilëve ishte edhe një grua.

Faqe 6-7 7,-9, 10-14 17-19

Adresa Anetaresimi

Faqe 20

P a g e

2

O u r

W o r d s

Plani Grek i vitit 2000, për coptimin e Shqipërisë, nga Kledian Lula (fq.3)
Shenjtë, i cili merr pjesë në zgjedhjen e Patriarkut. Autoritetet turke nuk e njohin Patriarkanën, si Patriarkanë Ikumenike. Patriarkana, njihet si shoqëri që i nënshtrohet vetëm ligjit turk. Shkolla Teologjike e Khalkit: Kjo shkollë, në bazë të ligjeve të shtetit turk është mbyllur që vitin 1971 dhe akoma nuk është hapur. Problemi pasurive të Patriarkanës: Përsa i përket pasurive të Patriarkanës, nga ana e shtetit turk, këto pasuri janë të garantuara në arqipeshkëvitë në Turqi, janë të ndaluar që nga viti 1923. Me anë të dekreteve të të zgjidhen si patriarkë ikumenikë edhe ndryshme, shteti turk ka vënë kufizime pse janë ortodoksë. mbi të drejtat e pronësisë së grekëvë bizantinë në Stamboll, të grekëve të StamSinodi i Shenjtë: Probleme të ngjashme, bollit me nënshtetësi greke, si dhe mbi ekzistojnë për zgjedhjen e Sinodit të pronat e grekëve bizantinë në Gokceada e Bozcaada. Në tërësi, statusi i këtyre pronave është i pasigurtë e i diskutueshëm në të ardhmen, për shkak të shpronësimit që mund të ndërmarrë shteti turk. Përsa i përket pronësisë së grekëve të Dodekanezit, grekët bizantinë, të cilët e kanë humbur nënshtetësinë turke, kanë humbur të drejtën mbi këto prona dhe nuk mund t’i trashëgojnë më ato. Lidhur me analizën e përgjithshme të zhvillimeve në rajon, raporti sekret grek, thekson: “Ka patur vështirësi serioze për të siguruar stabilitetin në Ballkan, sidomos pas ndërhyrjes së NATO-s në Jugosllavi. Përpjekjet nga SHBA dhe BE, për të zgjidhur çështjen e Kosovës, nuk kanë qënë të suksesshme. Qeveria greke vlerëson, se ekziston mundësia e një destabilizimi rajonal, që mund të rrjedh nga zhvillimet aktuale, të cilat do të çonin në ndryProblemi i Qipros: Përsa i përket problem- shimin e kufijve ekzistues. Nëse do të ndryshojnë kufijtë në Ballkan e veçanërisht në it të Qipros, Athina synon mbajtjen e pandërprerë të bisedimeve dhe kontakteve Kosovë, qeveria Greke, do të përpiqet të mbajë ekuilibret, me synim për të ruajtur kufijtë e diplomatike Qipro-BE. Lidhur me të përfituar në vitin 1913. ardhmen e Qipros, Turqia ka propozuar formulën e Konfederatës, ndërsa Greqia ka propozuar formulën e “Federatës dyPërsa i përket Jugosllavisë, raporti thekson, se zonale”. qeveria Greke e vlerëson krizën Jugosllave si problem të administratës së Millosheviçit dhe sipas saj, vazhdimi i izolimit të Jugosllavisë rrit

It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague

Per Liri dhe Per Flamure Dita po Vjen

Shqiptaret Duke u Sulmuar nga policia Kosovare e perbere nga Shqiptare...Perse po shtyet ne vllavrasje?
We dedicate this year to the kids of the world!!!

Shkrime nga Sevime Kumanova Nebija
masive ende kerkojne gjurme nga bijte e tyre ende sot kerkojne te verteten ku u fundosen eshtrat e tyre Invalid e deshmore te rene per liri te stergjynosur e te vrare e ndokujte trupin ia kane bere hi e ndokush nuk e dine Se a eshte gjalle biri tije Shirat e vjeshtes dhe ererat e dimrit psheretimat e shpirterave dhe lotet e jetimit Me sjellin prane vellaun e shtrenjte Ate qe ne lufte ishte sypatrembur ate qe ne mesnate ne mes plumbave shendrriste sikur nje trim I vertete Ate qe shkrepte si vetetimat Dhe per kte toke te Arberit luftonte sepse e kishte vende te shenjte Malli per ty me dogji shpirtin sa here qe ulem e te kujtoje pyes shoket se ku shkove? pyes martiret se ku rroni? pyes Zotin eshtrat e tua ku jetojne? Askush dot nuk me pergjigjet E une I shkreti flas me veten vetem zogjte mbeten ti pyes ndokund mos te kane pare Pyes dhe eren qe fryn ne Kosove Pyes ku eshte vellau ime me dergo ta puthe dheun e tije Por se cme jep Zoti nje shprese nje ze me thote ne heshtje tek Bjeshket e Koshares ai eshte i gjalle! Vajta ne ate vend ku enderrova cdo nat O Zot trupa te djegur e eshtra te thate aty qenka vellau ime ne mes shum luleve te lirise Sot I sollem ne vendlindje edhe eshtrat i pushojne ne kte Dhe por ivalidet nuk rekuperohen deshmoret nuk ngjallen plaget nuk sherohen Jo mor jooo keshtu nuk vjen liria O Zot i madh a do sherohen plaget ndonjehere ? .Nuk do ti harrojme asnjehere vitet e debimit te dhunshem te afro nje milion shqiptareve shenje e kujteses qe nuk ka per tu harruar C’na ka mbetur nga deshmoret dhe martiret per pos ata pasardhes qe loti I tyre su shterr kurre e juve solidarizohuni me keta engjej sepse vetem ne kte menyre mundeni ti ndihmoni Zoti I bekofte ata qe dhane jeten per lirine O Zot ne kte dimer me fale nje rreze dielli,nenen ta ringjalle “Nene a e jep jeten per

Tek Bjeshket e Koshares pushon trupi im Ende kerkojne varrezat

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 3

P a g e

3

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre duke u sulmuar nga vellezerit e tyre...

DEMOKRACIA NE SHQIPERI NE KETO 21 VJET nga (fq.1)
ne emer te demokracise.Viti 1997 vit I zi per Shqiperine por dhe me I zi pas 1997.Ne vend qe shqiperia te futej ne binaret e demokracise iu fut binareve te degjenerimit moral .Ajo po behej nje vend ku filloi te lulezoi droga dhe prostitucioni , ku nenat kishin frike te dergonin vajzat ne shkolle se ua rrembenin dhe ua dergonin rrugeve te Italise si prostituta.Vrasjet ne mase .te gjithe te tronditur nga kjo gjendje po merrnin rrugen e kurbetit te shpetonin femijet e tyre nga kjo kolere qe e kishte zene vendin.E Kjo s’ishte gje tjeter vec monedha qe Sali Berisha I la vendit dhe familjeve shqiptare. Po me pasurite kombetare cpo behej ? Shkaterroheshin fabrikat me qellim qe te importonin.Mijera dollare ndihma nga bota nuk e pane driten e diellit ne Shqiperi nga korrupsioni I pushtetareve.ne Shqiperi filloi te ushqehej nje fryme qe te fitohej leku shume me lehte duke mbjelle droge se sa grure apo perime.keshtu Shqiperia filloi te behej vendi I tranzicionit te droges dhe prostitucionit.Mendja e cdo shqiptari ishte te ikte dhe te mos kthehej me te shpetonte femijet nje ore e me pare.Vajzat shqiptare te rrembyera kishin dhe ato tragjedine e tyre neper rruget e botes. Nuk me harrohet , vertet u befasova dhe u trondita kur nje vajze e re me tregoi se si e kishin rrembyer derguar ne itali .Dhe atje 6 djem e drogonin dhe perdhunonin , e rrihnin deri ne nenshtrimin per te dale ne rruge si prostitute.Keto te mira na sollen demokratet e Ramiz Alise pashallaret e rinj te kuq . Te dy keto parti te lindura nga ppsh-ja e drobiten popullin dhe kombin shqiptare. Kushdo qe e merrte pushtetin premtonte dhe kurre nuk realizonte.Shitej pasuria kombetare per nje cope buke te ashtequajtura firma te huaja , ku pas tyre ishin pushtetaret.Shqiperia mall pa zot kushdo mund te bente c’te donte. Nuk u eleminuan ligjet komuniste, mbi te drejtat e njeriut , dhe prones.Pronari I tokes ka dhe nentoken dhe ajrin.Keshtuqe ish pronaret duhet te gezonin token nentoken dhe ajrin.Por asnje qeveri nuk e beri kete sepse mendonin vec per tu pasuruar vete ne kurriz te ish pronareve.Shkaterrohet Riviera shqiptare qe ne kishim punuar shume per ti mbjelle ato ullinj e portokalle.Shkaterrohet bregdet I shqiptare betonizohen sepse na u krijuan pashallaret e rinj dhe duhet te vepronin si te vjetrit te kishin vilat e tyre special duke I dhunuar token e ish pronareve dhe duke I vrare me tritol.Humbet nocioni I ligjit konsolidohet klasa e pashallareve ne kurriz te nje populli ne kurriz te pasurise se tij. Vriten 26 vete ne gerdec dhe pashai ka vene djalin e tij sit e pare por qe smban pergjegjesi.Cdo gje per familjen e pashait ne dem te kombit.Minatoret 60 dite greve urije dhe pashai I Vicidolit ben not ne det.MInatoret luftojne me jeten pashai me qejfin.Ne shqiperi nuk ka me respect per njeriun si qenie njerezore por me shume per fitimin. Ajo qe eshte edhe me tronditese shperdorohet pasurija kombetare.Shqiperia vendi me I pasur ne bote per nafte minerale, ar, diamante vende turistike sot eshte per te qare hallin .Perse? Sepse mineralet nafta jepen me koncension per nje buke goje firmave te huaja (ku ne fakt pas tyre jane pashalaret e rinj te kuq) Si mund ta spjegojme qe Pashai yne I neshtrohet nje shteti te falimentuar?C’fare interesi fshihet pas ketij nenshtrimi? C’far kane fshehur pushtetaret tane neper bankat e tyre dhe nga frika se mos u zbulohet e verteta pranojne te falin kombin e tyre.Kjo eshte cmenduri .Zogu e beri nje gje te tille qe I shiti SHEN NAUMIN Maqedonise.Por ku perse kerkon te fale jugun e shqiperise ce shtyn c’pazar ka bere? Mjer shqipria cpo heq ne kurrizin e saj.Po votimi me dy duar si mund ta spjegojme qe anje uk friksohet nga ligji se denohet po shkele kushtetuten ?me indiferentizmin me te madh Jozefina Topalli deklaron ne ora news tv se ooo !!keshtu qenka mungonin do tu prej rrogen.Deri ku ka arrit injoranca dhe mosrespektimi I ligjit ne Shqiperi. Po ju drejtohemi ju more pashallare te rinj te kuq se ne vertet jemi larg por sdo ta leme memen Shqiperi qe ju shushunja e gjakpires ta eleminoni.Ne kurre sdo tju lejojme te lozni me kombin.Mjaft luajten 45 vjet, boll luajtet dhe ju 21 vjet tani e ka radhen populli tju tregoi vendin qe meritoni me paudhesite qe keni bere duke shkelur ligjet e kushtetutes shqiptare.Ne do te bashkohemi si diaspore me popullin atje dhe nuk do tju lejojme me te shkaterroni dhe eleminoni kombin tone sin nje nder kombet me te vjetra ne Europe.Hakmarrja e popullit do te bjere mbi ju .Koha e shqiptareve ka ardhur dhe ne sdo te vonohemi per ti kthyer Shqiperise frymemarrjen e saj normale . FLUTUR ZAVALINA PRESIDENTE “NEW LIFE” JETA E RE AACO ,NY,USA 21 DHJETOR 2011

Plani Grek i vitit 2000, për coptimin e Shqipërisë, nga Kledian Lula nga (fq.2) (vazhdon)
nacionalizmin e kombit serb, largon ekonominë nga niveli i dëshirueshëm i zhvillimit dhe çon vendin në destabilizim të plotë. Sipas qeverisë Greke, nëse Millosheviçi qëndron në fuqi, veç të tjerash është një burim destabilizimi në rajon, pasi nuk ka një opozitë të fuqishme e të besueshme. Sipas raportit, rënia ekonomike e Jugosllavisë çon në rritjen e krimit të organizuar, pasi shumë politikanë të lartë të regjimit të Millosheviçit, kanë krijuar organizata të ndryshme mafioze. Por frika më e madhe e Greqisë, janë ngjarjet që mund të ndodhin në Jugosllavi, të cilat mund të sjellin mijëra refugjatë në Greqi. Po sipas raportit, nëse do të tentohet që Millosheviçi të rrëzohet me forcë e të çohet në Hagë, qeveria Greke parashikon zhvillime dramatike, të cilat do ta çonin Jugosllavinë në luftë civile të pashmangshme. Nëse në bashkëpunim me qendrat perëndimore të vendim-marrjes, Millosheviçi do të detyrohej të jepte dorëheqjen e të strehohej në një vend të tretë, si psh. në Greqi, ky veprim do t’i krijonte Greqisë probleme të mëdha me perëndimin. Për rrjedhojë, Greqia në një rast të tillë, nuk do të pranonte ta strehonte kurrë Millosheviçin, ndërkohë që do të ishte në interes të Greqisë, përkrahja e opozitës së Millosheviçit. Parashikimi Grek në vitin 2000: Destabilizim i Maqedonisë dhe Rajonit Sipas raportit, lidhjet e dobëta të Maqedonisë me Ballkanin, do ta destabilizojnë atë, si rrjedhim, do të destabilizohej gjithë rajoni. Në një rast të tillë, në raport theksohet, se popullsia shqiptare e Maqedonisë, do të thithej dhe mbështetej nga Shqipëria e Kosova. Sipas raportit, qeveria greke konsideron prioritar, rregullimin e emrit të Maqedonisë në përputhje me pëlqimin e të dy vendeve, për sistemet politike dhe popujt e tyre. Për këtë, skenari grek parashikon një marrëveshje reciproke për emrin, të shoqëruar nga një paketë me zgjidhje për problemet bilaterale, që sipas Greqisë, do të ishin:

Interviste me Koco danaj nga Besnik Rama Shqiptarët kërkojnë Shqipërinë e tyre Natyrale (vazhdon)
Konferencës së Londrës me fakte dhe argumente të panjohura deri më sot. · Lista për Shqipëri Natyrale është misionare, ajo nuk synon pushtetin politik, por shtetin-komb, prandaj ne kemi antarë të Listës politikanë, deputetë të cilët sot bëjnë pjesë në parti të ndryshme poltike, intelektualë të cilët simpatizojnë këtë apo atë parti politike. Prandaj quhemi Listë. Ne nuk na interson kush është i pari. Për ne e para është domosdoshmëria e së ndërtimit të Shqipërisë Natyrale. Ne jemi të gjihë të nevojshëm, por nuk jemi të domosdoshëm, e domosdoshme është vetëm Shqipëria Natyrale, pa të cilën nuk do të ketë as progres, as mirqënie për shqiptarët, por as paqe dhe stabilitet për fqinjët dhe Brukselin. Kyci i paqes dhe stabilitetit rajonal është vetëm shqipëria natyrale. NA. A janë të shtrira degët tuaja kudo në trevat shqiptare? · Pothuaj se në të gjitha. Aktualisht, po punohet për krijimin e degëve edhe në ato zona ku ekzistojnë bërthama të Listës së shqipërisë natyrale. Por dua të vë në dukje edhe një vecori të Listes për Shqipëri Natyrale. Duke qënë Listë, në gjirin e saj bëjnë pjesë edhe shoqata apo parti politike. Dhe sa kohë që këto shoqata apo parti politike janë antare të Listës, për aq kohë ne nuk krijojmë degë atje ku kryejnë aktivitetin e tyre këto parti apo shoqata. NA. Komenti juaj për politikën aktuale shqiptare. Politika aktuale shqiptare në Tiranë, Prishtinë, Shkup etj, në shumicën e saj është kozmopolite. Përjashtim bëjnë një pjesë politikanësh të cilët kanë filluar të artikulojnë nevojën e bashkimit të trojeve shqiptare. Kjo politikë ka disa arsye pse mban një qëndrim të tillë. Një pjesë prej tyre kanë frikë nga të huajt ose presin se cfarë do të thonë të huajt, një pjesë kanë frikën e pushtetit personal apo të partisë, sepse nuk do të jetë njësoj të konkurrosh vetëm në Drenicë apo Gjakovë dhë në Tepelenë apo Vlorë njëëkohësisht, ose të konkurrosh në Shkodër apo edhe ne Tetovë njëkohshisht. Ndërsa një pjesë janë thjesht kozmopolitë. Për shembull, ju jeni në dijeni se shumë politikanë në Tiranë dhe Prishtinë po flasin dheveprojnë për të rishkruar historinë, që sipas tyre e ka shkruar keq komunizmi. Por asnjë deri më tani nuk po thotë se duhet korrigjuar dhe rishkruar edhe historia që ka shkruar mbi shqiptarët shovinizmi fqinj dhe kolonializmi evropian i dikurshëm. Dua të them se rishkruarja e historise brenda shqiptare eshte e nevojshme, por ajo do te ishte pa asnje lloj perfitimi per kombin shqiptar, nëqoftëse nuk njihet dhe nuk korigjohet edhe historia e shovinizmit fqinj sërb, malazez, grek dhe perkrahësve të tyre në Europë dhe botë mbi kombin dhe teritoret shqiptare. Historia duhet të korigjohet, pastaj të rishkruhet. Për shembull: A e dinë shqiptaret historinë e shovinizmit serbo, greko malazez mbi ata dhe teritoret e tyre? Nuk e dine. Ata nuk e dinë se cili është vendimi që Ulqini ju ankesua Malit të Zi, ata nuk e dinë se ku është vendimi që 19 mije kilometra katrore ju dhanë Sërbisë në 1913. Ata nuk e dinë që këtë sipërfaqe, Edwards Grey e konsideroi me përbuzje: disa fshatra shqiptare. Ata nuk e dinë qe Selaniku në 1913 kishte 75 mijë hebrenj, 25 mijë grekë dhe 12 mijë shqiptare, ata nuk e dijnë se si i shfarosi shovinizmi grek, hebrenjtë dhe shqiptarët, ata

P a g e

4

O u r

W o r d s

Shkrime nga Raimonda Moisiu
-Dua DIELL......diell DUA! që pret pranverën,për tu mbushur me lule. Ndaj dua pak diell, ndaj dua pak ngrohtësi. Të vallëzojmë nën tinguj seranatash, në zjarrminë e flakës së qiririt, duke bashkuar ngjyrën e syve... -Në natën e ndërrimit të viteve.... Nën dritën verbuese të shandanëve, sy që kryqëzojnë vështrimet, duart të gërshetuara fort, frymë...frymë...frymë...., pika djerse që pikojnë....., gotat e verës si dy pika gjaku, tiktaket e orës, dy fytyra që ndricohen , dy cigare që tymosen... në natën e fundit të vitit.... -.Nën dritën verbuese të shandanëve.... Sekreti i virgjërisë së kësaj nate, më pushton me dlirësinë e brishtë si një serenatë gazmore, në castin e pasionit të dashurisë.... -.Sekreti i virgjërisë së kësaj nate... Në valëzimin e flladit të natës, mezi pres të përkundem lehtë, në shtratin e argjëntë, të dëgjoj e kënaqem, me sinfoninë e ujit, të lumit, që gurgullon poshtë dritares tonë. -.Mezi pres....! Dashnori im..! Të mos i frikësohemi dritës së shandanëve, të pëshpëritim përrallën e dashurisë, t'i bëjmë buzët si flutura, e të zhytemi në fluturimin e puthjeve, të ndricojmë të fshehtat e syve. -.I dashuri im..! Në strehën e prehërit të natës, të ndërrimit të viteve, orës dymbëdhjetë. ora më e bukur e vetmisë, e zhurmës së mrekulleshme të jetës, të vallëzojmë si një puhizë lulesh, të ndjejmë të rrahurat e ankthit dashuror, të zemrës, të kënaqemi me parfumin e shpërthimit, të frymëmarrjes, të bashkojmë livadhet tona.

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone else’s land??

14 Janar 2012-Albin Kurti ose rilindja e një lideri dhe Vetëvendosjes! Nga Elida BUÇPAPAJ
Mediat në Kosovë i kanë bërë një mbulim shumë të mirë protestës të Vetëvendosjes me moton "Serbia nuk kalon" dhe kjo në fakt i ndihmon shumë analizat që do të vijnë pas 14 janarit 2011. Kamerat i ndoqën dhe shoqëruan protestuesit nga qendrat e banimit, nga ata u nisën dhe u bashkuan në pikat e takimit, kur morën autobuzat, kur u kontrolluan nga policia, kur organizatorët bënin përpjekjet e tyre për të dhënë mesazhe shumë të qarta, për ta mbajtur nën kontroll që kjo protestë të mos degjeneronte nga provokatorë kurrsesi në dhunë. Ne teleshikuesit i ndoqëm „live" në kohë reale se si nga të katër anët e Kosovës, bile edhe nga Shqipëria u bë organizimi, me shumë disiplinë, me shumë qetësi, në mënyrë shumë dinjitoze, deri tek pika kufitare e Dheut të Bardhë apo Merdares, si shprehje legjitime e qytetarëve për të protestuar kur shohin dhe besojnë se janë të shkelura apo të nëpërkëmbura të drejtat e tyre. Shqiptarët e Kosovës më frymëzojnë gjithnjë respekt, sepse kanë vuajtur si askush dhe prapë kanë mbijetuar, pikërisht sepse tek ata nuk është fashitur kurrë ndjenja e protestës, dikur kundër pushtuesit ndërsa sot për të parë implementimin e marrëveshjeve që Kosova dhe Serbia nënshkruajnë në letër që të jenë të përmbushura në realitet. Protesta e Vetëvendosjes u anatemua që në fillim nga politika dhe u pa me dyshim edhe nga faktori ndërkombëtar, sepse ende nuk është fshirë nga kujtesa ajo që ngjau më 2004 kur gjithçka degjeneroi në dhunë, flakë e zjarr. Por Kosova ka mësuar e nxjerrë mësime, ashtu edhe liderët e saj. Hashim Thaçit iu dha rasti për t’i dhënë goditjen rivalit të tij të vetëm pikërisht tek thembra e Akilit, tek siguria dhe stabiliteti i shtetit të ri të Kosovës, duke parashikuar një skenar të tipit të 21 janarit 2011 që u ekzekutua në Shqipëri kur u sulmuan institucionet e shtetit. Por protesta e 14 janarit 2012 e Vetëvendosjes është 180 gradë e ndryshme nga ajo e 21 janarit 2011 që u ekzekutua në Tiranë. Ata që iu bashkangjitën Vetëvendosjes më 14 janar e bënë këtë për të mbrojtur shtetin e Kosovës, ndërsa ata të 21 janarit në Tiranë për të përmbysur një shtet anëtar të NATO-s, sipas modelit afrikan, në vende me diktatura të degraduara si Libia, Tunizia apo Egjypti. Organizimi i Vetëvendosjes ishte gati spontan. Më 14 janar qytetarë nga e gjithë Kosova u drejtuan në pikat kufitare tek Dheu i Bardhë dhe Merdare. Protestuesit e 14 janarit nuk do të sulmonin Policinë e Kosovës, nuk do të sulmonin institucionet e Kosovës, qëllimi i tyre ishte të mbrojnë shtetin e ri të Kosovës nga standartet e dyfishta. Sepse liria dhe lëvizja e lirë ka vetëm një standart. Serbët janë të lirë të hyjnë në Kosovë, por edhe shqiptarët duhet të jenë të lirë të qarkullojnë në Serbi. Mallrat serbe le të hyjnë në Kosovë, por edhe mallrat e Kosovës le të kalojnë nëpër Serbi. Pra marrëveshja e nënshkruar midis dy palëve duhet të ketë vlerë të njëjtë zbatimi, ku reciprociteti është kryefjala. Kosova e respekton reciprocitetin me Serbinë, të njëjtën gjë duhet të bëjë Serbia. Nëse Serbia nuk e respekton, atëhere marrëveshja hidhet në koshin e plehrave, nuk ka vlerë, jo për fajin e Kosovës, por për shkak të Serbisë. Pra, të manipulosh një protestë për qëllime politike, siç bëri Thaçi, nuk është as në favor të tij, as në favor të Kosovës kur atij do t’i duhej që, për të evituar protesta të tilla, të ndërmerrte veprime serioze si shtet, ashtu si veproi në verën e vitit që shkoi Mimoza Kusari-Lila ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, kur i doli zot një vendimi të Qeverisë së Kosovës për masat e reciprocitetit të shtetit të Kosovës me Serbinë dhe Bosnjën. A ju kujtohet se si veproi shteti i Kosovës, kur Serbia nuk respektoi recioprocitetin? Ia bllokoi mallrat e Serbisë. Pra, jo me protesta si veproi vetëvendosja më 14 janar 2012, por konkretisht, de jure e de facto. Dhe veprimet e qeverisë së Kosovës u mirëpritën jo vetëm nga populli i Kosovës, por edhe nga faktori ndërkombëtar, ndërsa Mimoza Kusari-Lila u shpall gati heroinë. Tani më 14 janar vendin e saj e zuri Albin Kurti. Pra çfarë ka ndryshuar tani? Ka ndryshuar se në verën që shkoi ishte qeveria e Kosovës që mbante qëndrime të përgjegjëshme ndaj fqinjit të saj problematik, ndërsa tani qeveria e Kosovës, në vend që t’i bashkangjitet Vetëvendosjes, e fokuson Albin Kurtin si një person problematik që rrënon jo vetëm imazhin e Kosovës por edhe rrezikon stabilitetin e saj. Pra qeveria e Kosovës duke e trajtuar Albin Kurtin kësisoj i humb pikë vetëm vetes të saj. Dhe këtë e tregoi 14 janari, të cilin ne e pamë „live", se si qytetarët e Kosovës iu bashkangjitën thirrjes së Albin Kurtit pa marrë parasysh të ftohtit dhe acarin dhe pa marrë para sysh thirrjet e faktorit politik kombëtar dhe ndërkombëtar. Përballja midis policisë dhe Vetëvendosjes, arrestimet, shkopinjtë e gomës, gazi lotsjellës, pompat me ujin e akullt në kulmin e dimrit dhe për pasojë gurët e protestuesve ishte ajo që do të duhej të evitohej me çdo kusht, por u duk qartë që në krye se Policia e Kosovës kishte marr urdhër për të demonstruar se e ka nën kontroll situatën. Ndërkohë, të ngresh shkopinjtë e gomës e gomat e ujit e të përgjakësh e arrestosh deputetët e parlamentit të Kosovës do të thotë se Policia e Kosovës i tejkaloi kompetencat e veta, sepse të protestosh është e drejtë legjitime dhe policia e shtetit ushtron komptetencat e saj legjitime vetëm kur protestat degjenerojnë në dhunë apo guerrilje urbane. Diçka që nuk kishte asnë lidhje me 14 janarin e Vetëvendosjes të Albin Kurtit. Sepse 14 janari i Vetëvendosjes të Albin Kurtit shprehte indinjatën legjitime për mosrespektimin nga ana e qverisë të Serbisë të marrëveshjes bilaterale të lëvizjes të lirë me Kosovën, ku ndërsa Kosova e respekton këtë marrëveshje, Serbia e shkel, dhe qeveria e Kosovës bën sehir, hesht e rri urtë, si qingj i butë, ndërsa angazhon policinë e shtetit të Kosovës dhe tregon dhëmbët kundër Albin Kurtit, Vetëvendosjes e protestuesave! Po çfarë bëhet kështu?! Hashim Thaçi bëri figurë të mirë para ndërkombëtarëve, por jo para popullit të Kosovës, sepse ndërseu policinë kundër Vetëvendosjes, protesta e të cilës në fakt është në mbrojtje të shtetit të Kosovës, ku përfshihen edhe institucionet e shtetit të së drejtës, pra edhe vetë qeveria e Hashim Thaçit. Vetëvendosja e kaloi një provim, sepse të protestosh është legjitime, por protestat kurrë nuk duhet të kalojnë nga funksioni që kanë, dhe Vetëvendosja arriti që ta ketë nën kontroll dhe të mos tolerojë asnjë lloj provokotori të filtruar në rradhët e saj. Këtë provim e kaloi edhe Albin Kurti me bashkëpunëtorët e tij të ngushtë, disa prej të cilëve janë edhe ata deputetë në Kuvendin e Kosovës. Ata i ikën imazhit të keq të krijuar prej 2004. Ata u përgjakën, u trajtuan keq nga policia e Kosovës, u arrestuan, por përsëri ishin ata që fituan dhe prej dje, pra, prej 14 janarit 2012, ata rilindën, ndërsa Hashim Thaçi sheh tek Albin Kurti një rrezik jo për Kosovën por një rrezik real për karriken e tij si kryeministër.

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 3

P a g e

5

Pllaka astrologjike më e vjetër e botës, në një lokalitet ilir në Split (Vazhdon)
Pllaka astrologjike më e vjetër e botës, në një lokalitet ilir në Split Nga Aldo Xhani TIRANE- Shkencëtari kroat, dr. Stasho Forenbaher, në lokalitetin arkeologjik të Splitit, në fshatin Nakovan në Peleshc, ka zbuluar copa të një pllake astrologjie që daton 100 vjet para erës sonë. Ky është zbulimi i tij i dytë i madh, pasi gati 13 vjet më parë aty zbuloi lokalitetin ilir. "Ky në fakt është një zbulim i papritur që ka dalë gjatë hulumtimeve në vendin e shenjtë ilir të Splitit. Po rikujtoj se në gusht të vitit 1999, bashkë me kolegun Timothy Kaiser, në shpellën e Splitit, në fshatin e vogël Nakovan, afër Orebiqit, kam zbuluar vendin e shenjtë ilir që daton nga shekulli IV dhe i para Krishtit", ka rikujtuar Forenbaher, arkeolog dhe antropolog nga Instituti i Antropologjisë i Zagrebit. Zbulimi i vendit të shenjtë ilir të Splitit kishte tërhequr vëmendjen e shumë medieve të huaja, në mesin e të cilave edhe "National Geographic" dhe "Discovery". Por, një befasi tjetër ka pasuar kur Forenbaher ka vërejtur se në mesin e mijëra copëzave të qeramikës helene gjendeshin edhe fragmente të fildishit të përpunuar, shkruan "Jutarnji list". "Këto copëza të fildishit i kemi zbuluar në një baltë shpelle të ngjitshme, falë një hulumtimi tejet të kujdesshëm. E vetmja pjesë e dukshme ka qenë ajo ku shihet e gravuar gaforrja e përbërë nga tri pjesë. Edhe pse kemi qenë afër këtij zbulimi, ka pasur shumë material që kemi hulumtuar dhe kjo pjesë nga fildishi për disa vjet na ka mbetur mënjanë. Kur kam nisur të zbuloj, kam kuptuar që kemi të bëjmë me fragmente fildishi ku janë gravuar peshqit, e mandej kemi bashkuar dy fragmente me portrete meshkujsh të mbështjellë me pëlhurë dhe duken sikur binjakë", ka rrëfyer Forenbaher për rrugën deri te zbulimi i fundit pas gjetjes se 30 fragmenteve të fildishit për të cilat tashmë ka botuar një punim në revistën e njohur shkencore "Journal for the History of Astronomy". Ai ka shtuar se pas këtij zbulimi ka hedhur dyshime se bëhet fjalë për një artefakt zodiak dhe për ketë ka kërkuar ndihmë nga Alexander Jones, ligjërues në Universitetin e New Yorkut, ekspert për shkencat antike. Pas kësaj, në detaje ka studiuar vizatimet për të nxjerrë përfundimin se bëhet fjalë për një pllakë astrologjie. Në botë njihen vetëm katër pllaka të tilla. Për këtë zbulim sensacional të Forenbaherit do të informohet edhe portali i njohur shkencor "Live Science", përderisa punimi shkencor tashmë është botuar në "Journal for the History of Astronomy". Archaeological Caving in Croatia The Illyrian Rituals of Nakovana Cave by ti m ot hy k a i s e r a n d s ta s o f o r e n b a h e r Nakovana Cave by ti m ot hy k a i s e r a n d s ta s o f o r e n b a h e r F rom the tip of the strategically important Peljesac peninsula on Croatia's Dalmatian coast Nakovana Cave overlooks the Adriatic Sea and some of the most important sealanes of antiquity. In July 1999 we began to reexcavate this "type-site" for the East Adriatic Early Copper Agethe site where an assemblage of artifacts diagnostic of that period was first recognized. Despite its importance to Mediterranean prehistory, the site had never been adequately dated. Digging a deep test trench at the mouth of the cave we found cultural deposits more than 4.5 m thick covering the whole local late prehistoric and early historic sequence. Nakovana's occupation began with the Early Neolithic (ca. 6000 BC), continued through the Copper Age (3500-2300 BC), the Bronze Age (2300-800 BC), and the Iron Age (8th-4th centuries BC), and ended during the Hellenistic period (4th-1st centuries BC). ˇ ˇS. Forenbaher We first took Nakovana to be just a relatively deep rock shelter with interesting stratigraphy. But our experience with caves made us suspect that it might continue beyond the point where its rubble-strewn floor met its downward -curving ceiling. This would not be unusualstandard practice in exploring caves (spelunking) is to crawl into every crack and try digging at points that might conceal hidden spaces. What we found first was the dream of any caver. What we found next was the dream of any archaeologist. THE SANCTUARY Beyond the "back" of the cave, we discovered a spacious, 45 m long cave channel comprising two additional chambers. The entrance to these chambers had been sealed around 50 BC by a natural accumulation of cave deposits and intentionally piled limestone rocks. In the middle chamber we found a very dense scatter of Hellenistic period Illyrian and Greek potsherds concentrated around a single large stalagmite. The highly structured character of this evidence and the unusually high quality of the finds strongly suggested a ritual purpose for this space. The discovery at Nakovana is a rare one in archaeology and unique in southeast Europe. Archaeologists are almost never the first to discover a sealed cave site. During the next

“Mafiozi TAÇI-TOÇI OIL”(sipas SALI Berishes) Vazhdon
“Mafiozi TAÇI-TOÇI OIL”(sipas SALIUT), po “ushqen fëmijët shqiptarë” të Liri Berishës, duke “fituar” 4 tendera në ditë Nga Kledian Lula Kombetare e Prokurimeve Publike (AKPP): Drejtoria e Përgjithëshme e Arkivava të Shtetit Objekti i prokurimit: Blerje karburanti në Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave të Shtetit. Fondi Limit (nqs ka lote, sipas loteve): 2. 916. 666 lekë (pa përfshirë vlerën e TVSH). Vlera e shpallur fituese: 2.864.950 lekë (pa përfshirë vlerën e TVSH) Data e zhvillimit të tenderit : 26.09.2007 Operatori ekonomik i shpallur fitues: “Taci Oil” Ministria e Mbrojtjes Objekti i prokurimit: Blerje “Gazoil D1” Fondi limit (nqs ka lote i ndare sipas loteve) : Totali 92.391.666 lekë Gazoi D1 me autobot 730.000 litra. 72.391.666 lekë Gazoil D1 me tollona, 200.000 litra, 20.000.000 lekë Data e zhvillimit të tenderit 30.09.2007 Operatori fitues: “Taçi Oil” Ministria e Bujqësisë dhe e Ushqimit Objekti i prokurimit (nqs ka lote, i ndare sipas loteve): Blerje karburanti, naftë D2 me autobot për sistemin e ngrohjes. Fondi limit (nqs ka lote, i ndare sipas loteve) 2.000.000 lekë pa TVSH. Çmimi total i ofertës pa TVSH eshte 1.985.500 lekë Çmimi total i ofertës me TVSH eshte 2 382 600 leke Data e zhvillimit te tenderit 14.10.2007 Operatori ekonomik i shpallur fitues: Firma “Taci Oil”. Instituti i Sigurimeve Shoqërore Objekti i prokurimit: Blerje karburanti per ISSH-ne. Fondi limit (n.q.s. ka lote, i ndare ne lote): 5. 000 000 (pesë milion) lekë pa TVSH. Vlera fituese: 4.738.500 lekë pa TVSH. Data e zhvillimit te tenderit: 31.10.2007, ora 11.00, pranë ISSH Tiranë. Operatori i shpallur fitues: Bashkimi i operatoreve ekonomik “Taci Oil sh.a & Kuid”, Rruga “Dëshmorët e 4 shkurtit”, pall “Sky Toëer”, kati i 4. Tiranë. Drejtoria e Përgjithëshme e Burgjeve Objekti i Prokurimit: “Blerje Karburant” Fondi limit, vlera 1.916.667 lekë, pa TVSH. Loti I: Gazoil D1, vlera 1.617.000 lekë Loti II: Benzine pa plumb, vlera 299.667 lekë Operatori fitues: ”Taci Oil International Trading & Supply Company” Prefektura e Qarkut Tiranë Objekti i prokurimit: Blerje karburanti. Fondi limit (nqs ka lote, i ndare sipas loteve): 1.250.000 lekë Gazoil (Naftë D2), fondi 950.000. lekë Benzinë pa plumb, fondi 300.000. lekë Vlera e shpallur fituese (nqs ka lote, i ndare

DUDAT E SHTETIT nga Ilir Taraj (Vazhdon)(fq. 3)
DUDAT E SHTETIT ...( veshtrim 'flash' mbi c'ka ndodhi dje ne Kosove!) nga Ilir Taraj Shteti si regull ka dhëmbë jo duda, (mishrat e dhëmbëve kur janë në dalje e sipër, për ata që se dinë), mirëpo duke qenë një shtet i ri, Kosova jonë, tashmë s'po mund ta ndajmë as si mendim, e vënë re kjo jo vec nga mua, fakt që më gazmon, ende kafshon me duda, (jo vec prej saj)... kush si ka provu, të fusë gishtat në gojën e një foshnje. Mirëpo pos gëzimit se po i dalin dhëmbët, do duhet me provu edhe dhimbjen e kafshimit, e vecan kjo për gishtat e butë, se pikërisht të tillë ishin qëndrimet e protestuesve, përkundër deklarimeve radikale paralajmëse, cka solli reagimin ndërkombëtar qe i dha zemër vëndimarrjes aty të sillet ashtu... .... Deklarata e ministrit ishte se u përdor minimumi i forcës, mirëpo nga c'ka pamë, mendoj se s'kishte ma vend për maksimum, pos plumbave ...! .... Shpesh hamendojmë se qëndrimet e prera të VV, në frazeologji, madje edhe në okelion e saj, janë të tejkaluara, e ndofta do duhej ti bënte nji ‘refresh’ emrit të saj, por faktet e konstatuara në vend, kur ai qëndron i pushtuar pjesërisht nga Serbia, e bën më të pranueshme, e ketu nis keqkuptimi mes palëve, si dhe pikat e referencës nga mund të startohet e ardhmja ... .... Kallashët e serbëve në veri të qytetit, përballë indiferencës e ndofta shoqërimit të ndërkombëtarëve aty me krisma, (nje derivat i shurrës mbi kufomat e talebanëve, që na ka shokuar të gjithëve, vecan ne aleatëve më të ngushtë të amerikanëve), treguan thatazi, se ndërkombëtarët as që e kanë ndër mënd të carmatosin serbët e veriut e para, dhe e dyta, se dhuna ndaj shqiptarëve që protestonin paqësisht, nuk kishte kurrfarë sensi e madje mund të them se qe aq komike, sa pruri dhe spektaklin serb dëfryes me krisma, duke parë c'ka po ndodhte, kur ka një vëndim parlamenti që mbështet pikërisht të kundërtën e qëndrimit të forcave të rendit ... pra protestën! .... Në këtë këndvështrim, dhuna u përdor mbi ''ushqim'' të butë, më saktë mbi ’’qull’’ bebesh, ndaj dhe dudat e saj, u ndjenë fort e do kenë jehonë në kohë ... .... Nuk bëhet fjalë për përgjegjës a analiza, por një gjë po faktohet, lidhja e biznesit aty me politikën e kjo në te dy anët e kufirit mes nesh, sepse vëndimarrjet tona, në Shqipëri, gjejnë një mijë e një sebepe të ngushtojne portën e Kosovës e hapin kanatë dyert për Serbinë, e unë mendoj se ketu qëndron e keqja, se moslënia e hapësirave furnizuese për Kosovën duke perdorë Shqipërinë, tregjet e rrugët mes saj, pa kufi e pa limite, shtyn qëllimisht Kosovën drejt

P a g e

6

O u r

W o r d s

Shenime te fundvitit nga Pellumb Kulla
sot në Shqipëri. Faqe e parë e gazetës Frankfurter Algemajne e vitit 2049 * * * Një shoku ynë bënte aq shumë gabime në të folur, saqë, pa ç’pa, nisi të mësonte gjuhë të tjera. * * * E nga të mos e ndjej veten të fyer atje në stadium? Kur skuadrat dalin në fushë të fillojnë ndeshjen, vetëm unë nuk e di rezultatin. * * * Fatos Nano po boton veprat e plota. Interesante është vepra e tij e 19-të: është një libër i trashë me fletë të bardha, boshe!… Shumë e kanë menduar këtë si defekt të maqinerive të shtypshkronjës. Është e sigurtë që kjo vepër do të blihet brenda ditës, sidomos nga brezi i ri. Shtëpia botuese doli me njoftimin se nuk do ta heqë atë nga tregu. Zëdhënësi i saj tha se vepra e 19-të e shokut Fatos nuk është me fletë të bardha, as si pasojë e gabimeve teknike të shtypshkronjës dhe as e destinuar si bllok shënimesh për shkollarët, por është një botim i plotë, besnik dhe i hollësishëm i heshtjes së Fatos Nanos në gjyq, kur akuzohej për vjedhjen e ndihmave italiane. Heshtja botohet për herë të parë. * * * Politikanët e sotëm shqiptarë i shohin milionat e grumbulluara nga kundërshtarët, jo si objekte për t’i hetuar, por si objektiva për t’i tejkaluar. * * * Edhe komshiu ynë pensionist botoi një libër në këtë fundviti. Në atë libër ai rri e kujton fijepërpe se ç’ ka hequr gjatë diktaturës. Kujton fijepërpe se ç’i kanë bërë dhe si u është përgjigjur ai. I tregon me hollësi dhe është e çuditshme se si ai i mban mend ngjarjet fijepërpe. E kjo nuk ka lidhje, nëse ato që tregon komshiu ynë kanë ndodhur apo jo. * * * Ju them unë, se kur do të trokasë demokracia në Shqipëri: deklarimet pompoze, përgjërimet se në Shqipëri ka liri, demokraci dhe rend të plotë, janë fishekzare! Demokracia tek ne nis atë ditë, kur ata që marrin pushtetin nuk ndërrojnë doganierët. * * * Shkrimtari L.M. shkruan e boton pa pushim. Ai me të shkruar e ne me të lexuar, nuk po e arrijmë që nuk po e arrijmë dot. * * * Njerëzit që flasin shumë janë për të qarë hallin, se nuk kanë fare hapësirë të dëgjojnë të tjerët. * * * Këta pasanikët e rinj po e kalojnë gjysmën e jetës duke u filmuar ngado që venë dhe gjysmën duke parë filmimet. * * * Tërë kurvat kanë pasion të veçantë të zbulojnë kurva të tjera: sa më shumë! * * * Atdheu ynë e flaku komunizmin dhe ka nisur rrugën e gjatë për në Amerikë. E përderisa bota është e rrumbullaktë Shqipëria nuk po kalon nëpër Europë, por po i bie këtej, nëpër Azi. * * * Njerëzit janë hileqarë kur theksojnë se peshku i madh e ha të voglin e nuk e zenë hiç në gojë që njeriu i ha që të dy këta peshq! * * * Eh, moj motër, si kanë ardhur kohët! Sot të vjen nusja te burri me veshë të pashpuar e ia shpon e vjehra që t’i varë vëthët. Ato që duhet t’i shponin tek e ëma, i shpojnë te burri, kurse ato që duhet t’i shponin te burri, i kanë të shpuara që tek e ëma!” * * * Zotrote e ke mirë se kur të fryhet barku, shfryn me bythët e botë! * * * Shkolla që mban emrin e Naim Frashërit e fton vazhdimisht Mensurin në mbledhje të prindërve. (Mensuri, Naim Frashërin e di drejtor të shkollës!) * * * Fjala e urtë thotë “zgjidhi shokët më të mirë se veten”. Kjo e ngatërron shumë botën e njerëzve. Shokët e mi, përshembull, nuk e bëjnë dot. Se nuk mund ta bëjnë edhe ata, kur e kam bërë unë. * * * Njëherë vaktit, shteti i rripte lëkurën individit për të mirë të përgjithëshme. Sot për të mirë të tij, individët po i rrjepin lëkurën e përgjithëshme shtetit!…

NËSE KAM DITUR TË GUXOJ nga FLORI BRUQI … (vazhdon)
Të rinj Me shporta të vogla në duar Vijnë çdo të diel Vijnë(ndoshta)çdo ditë Te dera e Spitalit Në orën 14 Gumëzhijnë korridoret Nga hapat e tyre Zhurmojnë pavijonet Korridoreve… Zvarritët rrëqanthi vdekja Në dhoma hyn shqetësimi Secili me de(r)t Për të afërmin e vet Kështu çdo të diel Kështu çdo ditë Në orën 14 Burbuqja kurajon Nënën Mirlindi jep lëkurën e vet Për ri(ngjalljen)e Saj Të afërmit shërim i dëshirojnë Të tjerët shpresojnë… Ja dhoma… Ora mbi radio Trëndafilat e freskët Mbi tavolinë Tok(gati) e gjithë familja Babai qëndron e mejton Ndoshta… Kujton profilin e dhëndrrit Ja rrudhat e nënës sime (Kujtoj zënkën e prindërve për mua) Tik-taku i orës Dikur pushon Në orën 4 të mëngjesit Një qetësi… Unë Kam parasysh Profilin e fëmijëve të mi Shoh në sy Profilin e Granitit e Diamantit Mullarët e sanës Në oborrin e braktisur Ja(gati) e gjithë familja Mungon(vetëm fizikisht)Ajo Mungon Nëna ime Në dhoma hyn: Ajri Drita Dashuria Jeta Shokët Shoqet Babai Të dashurit…. **** Dhe një hije Më ndjek pas Shkëndijë kohe Profil i Nënës Zjarr i Diellit! RREZE DRITE (Në kujtim të nënës) Për Ty nga zemra këtë poezi po e rris asnjë hije muzgu nuk i fus brenda ti kërkon dritë se ishe dritë siç janë dritë të gjitha nënat vije Ti çdo mbrëmje duke më pëshpëritur: -natën e mirë bir çelësin mos ia vë derës do të vijë nëna (gjumin pa ta prishur) me hapa të pranverës biro të të shoh mos je shpluar kur ike unë të putha a thua më ke ndjerë ndoshta vetëm koha si rreze drite në mua t’paska mbetur këtë poezi Nënë nga zemra e shkrova dhe hije azhuri s’i futa brenda ti kërkon dritë se ishe Dritë siç janë Drita të gjitha Nënat. LAJTMOTIV I SINQERTË U këndoj të thjeshtave të urtave fjalës së dashur dritës së qartë të gjitha ëndrrave më lajtmotiv të sinqertë të gjitha këngëve përherë me kryerresht femrave ejani në këngë nëna dhe motra të dashura gra hyni në këngë në lindëm nga këngët Tuaja nga zëri Juaj morëm këmbë. LIRI FJALE Në ditën e takimit më fole me zë tjetër dhe unë çuditërisht prapë erdha nga zemra të të shoh e të puthi si Dielli kopshtin me lule përse qe aq e ashpër mos vallë në qytetin tend ilirik të ndjekin qentë e tërbuar ndonjë hije nate apo do të mbetesh e mbyllur sall për vete arti nuk të do të vetmuar as muzikë s’mund të ndjesh një buzëqeshje do të kërkoj prore dhe karafila do të dhuroj e puthje të ngrohta mos hesht as mos ik luleborë sigurisht ti ke për t’qeshur një ditë dhe lufta mes unit tënd e urrejtjes do të çmend ty të tërën vetëm jam dhe pres të vish… QYTETI KU TË PRITA U ndala ballë spitalit të Prishtinës hipa si Orfeu në altar dy vargje të t’i them më zërin e shterrur nga shqetësimi dhe unë e pashë qytetin tënd me një dallëndyshe fola, me beso

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 3

P a g e

7

Shkrime nga Vullnet Mato
rrugës ajo më tregoi atë ngazëllim të ligjëruar tashmë nga takimi i buzëve tona në rrugën përskaj Shpellës së Ariut. Por sakaq mua kishte filluar të më dukej vetja tamam si një ari leshtor i madh, ulur pranë një manarie që vetëm blegëronte pareshtur pafajësinë e pastër të vajzërisë DILEMA E OLTES Tregim së saj. Ndaj dhe pyesja tepër se llamba elektrike veten me keqardhje, si te mesi i tavanit të drunjtë. mund të shkalafitej egërTreguam barsoleta gazmore sisht trupi i asaj krijesë aq deri në mëngjes dhe gjumi nuk të njomë, po të arrinte guxoi të afrohej asnjë çast te nisma e asaj dite deri në sytë e ndonjë të riu apo të reje, skajin fundor?!... O zot i ndonëse kishin udhëtuar nëpër madh, mos më jep ngasje shi e baltëra. kaq të tmerrshme në Të nesërmen sapo dielli trup!... nxori syrin në krye të luginës Kur u kthyem në së gjatë të Shkumbinit, grupet qytet, ne u ndamë miu bashkuan qendër të fshati dhe qësisht, si të njohur intim, pas përshëndetjes me fshatarët duke shtrënguar duart fort mikpritës, u nisëm drejt Gurit me njëri-tjetrin. Por, më të Muzhaqit. Për të parë pas, ashtu si te ajo ena e shtypshkronjën e luftës, të tejnxehur, ku stërkalat e instaluar në shpellën, ku kishin lëngut që valon mund të mbetur ende disa shkronja kërcejnë jashtë caqeve të plumbi të shkrira nga zjarri saj, edhe gjaku im pas nazist. temperaturave të larta që Autobusët e kthimit na provoi, ishte ftohur prisnin në Orenjë dhe unë i tashmë. Dhe unë isha bërë bëra vend Oltës te sedilja tepër i matur e i kujdyshe pas shoferit. Gjithë desshëm, për ta lënë këtë lloj afeksioni të tejkaluar, të shuhej vetvetiu, me dinjitet dhe arsye të pastër nga ana ime. Pasi kuptova, se përderisa nuk bëhej fjalë për dashuri mes vërsnikësh, por për atë marifet që quhet ambicie e meshkujve për të shtënë në dorë sa më tepër femra, ishte e kotë të zgjatesha me atë gjysmake të viteve të mi, të shtyrë nga instinktet e pavetëdijshme të moshës së saj. Sa për ngjarjen e asaj dite, mendova se puthjet, si pjesë përbërëse e lojërave të dashurisë rinore, nga kushdo dhe me këdo qofshin, bien nga kujtesa e vajzave, si ato gjethet e verdha vjeshtore që treten në humusin e ditëve të ardhme, kur zënë të çelin gjethet e reja. kur u drejtoja vështrimin dhe putheshin ndonjëherë kur i kisha sytë larg tyre. Mua më kishin caktuar me detyrim të jepja mësim letërsie në klasën e tyre, sepse disa të tjerë kishin nxjerrë lloj-lloj arsyesh për të mos punuar me ta. Por arsyeja vërtetë ishte se, mësuesit nuk çanin dot me kokat e gdhenjve, të ulur nëpër banga, sa për të marrë një dokument shkolle. Dhe kuptohet, puna e detyruar me këta tipa që nuk hanin pyka, kërkonte mundim dhe nerva të forta. Por sidomos durim të përkryer, për ta përsëritur njëmijë herë fjalën që nuk hynte kurrsesi në trurin e tyre të pagdhendur qysh në fëmijëri. Bimi dhe Elda ishin shtyrë nga viti në vit ÇIFTI I HESHTUR më pesën mëshirëmadhe, Tregim vetëm sepse ishin të urtë. Ata që quheshin nga Thuhej mes të gjithë çifti simpatik, ishin mësuesve, se një kope me dy kamerierë të barlepuj mund ta bëje zap restorantit kryesor të qytetit shumë më lehtë, se një klasë provincial. Bimi dhe Elda me ronxhobonxho të tillë, kishin zënë vend në një nga që shpërthenin papritmas në bangat e fundit të klasës, ku të qeshura për budallallëqe kryenin vitin e fundit gjimnaz krejt të kota dhe të shkatërtë shkollës së natës. Ndryshe ronin orën e nga disa mistrecë të rritur, që mësimit.”Shkepsiri” tha i shtynin orët me muhabete e njëri që nuk e kish mësuar karagjozllëqe, kamerierët e mirë emrin e Shekspirit të fejuar qëndronin krejt të madh të letërsisë angleze heshtur në skajin e tyre dhe hajde t’i mbaje bufundor. Buzëqeshnin ëmbël, bullimat e gazit të tyre që nuk ndaleshin, derisa ra zilja, pa arritur të shpjegoj mësimin e ri. Le të ishin të rritur në moshë, ata sapo uleshin në banga, bëheshin njësoj si kalamajtë. Kur e shihje vajzën në këmbë, të dukej aq e hijshme dhe elegante, sa të merrte në qafë. Por sapo ulej në bangë, e ulte edhe veten deri në atë shkallë, sa zbulohej tërësisht se ishte nga mendja një kokërr budallaqje, që mjerë kujt i binte në pjesë. Ngaqë më vinte keq për gjendjen e tyre, një mbrëmje u detyrova t’i them njërës që s’i mbyllej goja: - Dëgjo, moj vajzë! Kur dikush që kërkon të lidhë jetën me ty të sheh të heshtur, mund të thotë, kjo kasafortë kaq e bukur, kushedi sa miliona ka brenda. Po kur t’i harron e lë krejt pa çelës dhe zbulon të gjithë boshllëkun tënd, ai ikën nga sytë këmbët. Mirëpo atyre nuk u bënin fare përshtypje këshillat e mia dhe përsëri qeshnin. Bimi me Eldën kishin të keqen tjetër, në trurin e tyre rrëshqitës si xham i pjerrët, nuk zinte vend asnjë pikë uji, nga tërë ato kova me lëndë mësimore që zbrazja mbi ta. Bimit, të mbushur me katra, që e thërrisja të ngrihej në mësim e më thoshte pa lëvizur nga banga: “Vëre katrën, profesor!” arrita deri aty, sa t’i thosha: “Mëso pesë vargje, ose pesë rreshta, të marrësh një pesë!” Pra, një lëshim ky, në kontrast të madh me nxënësit e ditës, nga të cilët kërkoja analiza ideoartistike të thella. Elda, disi më ndryshe, mundohej të nxirrte pak fjalë çalamane të mangëta, sa për një pesë gjysmake. Erdhi dhe fundi i vitit, kur duhej të mbyllja regjistrin e klasës së tyre. Kisha vendosur që Eldën ta shty nga halli, për të mos lënë shumë mbetës në atë klasë, kurse Bimin ta lë përsëritës për vitin tjetër. Ai e dinte mirë gjendjen e tij me shtatë katra në regjistër dhe erdhi më tha teksa po dilja nga klasa: - Ke vendosur të më lësh, profesor? - Po të të kaloj ty, që i ke duartrokitur katrat publikisht e me zë të lartë, duhet të mos lë asnjë tjetër që ma ka sjellë shpirtin në majë të hundës. - Po unë s’të kam bërë fare zhurmë, profesor? - Për qetësinë tuaj të lavdërueshme si çift, do kaloj Eldën. Ti mëso për vitin tjetër pesë vargjet, apo pesë rreshtat që të kam thënë disa herë. - Ju nuk jeni aq

SHPËRBLESA E PËRPLOTË Një Episod Dramatik në Jetën e Abraham Linkoln-it (Vazhdon)
BRAHAM LINKONL-I dhe DHE LIGJËRATA E GETTYSBURGUT “Nuk’ e besonj – nuk është e mundur të vdesë,” vashdoj djaloshi, duke marrë kurajë. “Po sido që të jetë, ay dëshiron të lërë një dhiatë, dhe – dhe unë kujtonj – ndofta të jetë nevojë për – për ‘të.” Shënime të Përkëthyesit “Kuptonj,” tha ay tjetri, i vrejtur, dhe shpirti i coptuar i djaloshit ndjeu të ngjalpërjashta.” let në zemrën e tij një besim i paMe ato fjalë djaloshi heshti dhe drejtoj parëmejtuar që kish hasur një mik. “Ku shtatin e vet me një dignitet të pahepur, gjendet yt vëlla?” shtoj duke pyetur Presii zemruar po edhe i tërhequr nga bash- denti. këfolësi i tij, i pazoti të shkëputej nga “Gjendet në spitalin-burg atje- n’atë ay gjigandi i panjohur që tregohej aqë ndërtesën e madhe,” u përgjegj djaloshi mirëdashës nënë goditjet e tija, po edhe duke treguar ndërtesën me gisht. “Është e frymëzonte me një ndjenjë besimi Kapiten n’ushtërinë t’onë – n’ushtërin’ e dhe shprese. Sud-it. U plagos në betejën e Gettysburg“Dua një avokat,” foli me rrëmbim, ut dhe e prunë këtu si rop lufte.” duke vështruar me angushti në fytyrën “Oh!” bëri Linkoln-i. Syt’ e tij të thelluar plot rrudha q’e shëkonte prej-së-nalti. vështruan fytyrën freske të djaloshit, dhe “Nuk di se ku të gjenj një avokat në mushklat u-shtrinë, nënë dhëmbjen dhe këtë qytet të tmershëm, dhe duhet përgjigjësinë, me mëshirën më medoemos të gjenj një – s’munt të pres mirëdashëse dhe më atërore. “Më duket se – munt të jetë tepër von – dua një munt t’a mbaronj punën tënde, çuni im,” avokat këtë minutë,” dhe për të dytën tha. “Kam punuar edhe unë ca pak si herë shpirti i tij u-ndes si prej ethesh. avokat, dhe do t’a shkruanj dhiatën për “Ç’punë ke me avokatin?” Përsëri zëri juve, me gëzim.” i qetë dhe miqësor i Linkoln-it e zbuti. Djaloshi e këtheu rrotull përpara se të “E dua që të shkruanjë një dhiatë ose mbaronte fjalën. “Ejani,” i tha, “mos testament . Im-vëlla është-“ dhe e humpni kohë në fjalim – përse nuk më qëndroj frymën e tij me një mundim të thatë më parë?” dhe shëkoj lart në fytyrën dëshpëruar për të kontrolluar veten.” e bashkëfolësit të tij. Pa robat që nuk Thuhet se është duke-vdekur.” ujdisnin pas trupit, kryet e keqgdhëndur si E mbaroj fjalën me një të dredhur të një shkëmp i prerë keq, dhe shtatin e zërit, dhe trimëria e përjashtme dhe pakëndëshëm të njeriut; po ish shumë i ri zëri i dredhur e foshnjarak vajtnë drejt që të dinte se ajo që ndjente të fshihej në zemrën e ati q’e dëgjonte. prapa atyre vijave ish madhëria e vërtetë. Në zërin e tij dhe në qëndrimin e krenit të tij të ri aristokratik ndihej një tingëll kryelartësie të shëmtuar. “Munt t’ju paguajmë, si munt t’a dini – s’jemi të këputur.” I ngjiti sytë në fytyrën e Linkoln -it për të kqyrur nështypjen që do të bënin fjalët e tij. “Im-vëlla është Carter Hampton Blair-i, i Shtetit Georgia. Unë jam Warrington Blair-i. Neve jemi Blair-et e Pallatit Hampton, si e dini.” “Oh!” – tha Presidenti. “Puna nuk do t’ish aqë keq po t’ish që Nellie të mos kish ikur sot nga Washington-i – imemotrë, Zojusha Eleanor Hampton Blair. Carter-i ish më mirë sot në mëngjes, dhe ashtu ajo iku me Senatorin. Ajo është sekretare e Senatorit Warrington, si munt t’a dini; dhe ay është me anën e Yankëve” – zëri i djaloshit ish plot përçmim-“ por, ay është kushëriri ynë, dhe kur ia dha atë punë Nellie-t ajo e pranoj me gjithë kundrështimet e Carter-it dhe t’imët. Ishim varfëruar shumë” – kryenaltësia e djaloshit u harrua për një minutë, duke u tretur në besimin zbutës me të cilin e kish mbushur zemrën e tij ay i huaji. Ish një çlodhje shpirti për ‘të të fliste, dhe dora e madhe që mbështetej në supin e tij kur po ecnin tok dukej si një shiguri që fjalët e tij priteshin me nderim dhe kuptim. “Pa dyshim, po t’ish Nellie këtu, ajo dinte si të gjente një avokat, po Carter-i u bë më keq një gjysmë ore më parë, dhe doktori tha se munt të bëhet më mirë ose munt të vdesë çdo minutë, dhe Carger-i u kujtua për të hollat dhe u çqetësua aqë shumë sa u bë më keq, e kështu unë thashë që do të vete të gjenj një avokat, dhe renda me vrap dhe kështu u përpoqa me juve. Kam frikë se nuk jam sjellë aqë mirë.” Nënëqeshja që pa në fytyrën thatanike q’e vështronte prej-së-nalti ish tërë përgjigjia për të cilën kish nevojë. “Më vjen keq shumë. Kërkonj ndjesë. Shigurisht, jini shumë i mirë që të këtheji me mua me një herë. “Sjellja e djaloshit ish plot me hirësin’ e shigurtë e një të rrituri aristokratisht; edhe në kryenaltësin’ e tij gjendej një cilësi e dashurshëm, dhe vojtja dhe ëmbëlsia dhe krenaria, të bashkuara tok, kapnë zemrën e butë aqë sa edhe ndjenjën e talljes së hollë të Linkoln-it. “Nuk do t’ju vejë mundimi më kot,” djaloshi vashdoj. “Ndofta jemi të varfër, po kemi më

tepër se mjaft që t’ju paguajmë, jam i shigurt. Nellie ka disa stolira, fjala vjen – oh, më duket se i kanë mbetur edhe shumë gjëra. A kushton shumë shkrimi i një dhiate?” pyeti me mallëngjim. “Jo, çun; është një nga gjërat më të lira që munt të bënjë njeriu,” ish përgjigjia e nxituar e Linkoln-it, dhe

P a g e

8

O u r

W o r d s

BALETI I DRERIT TE PLAGOSUR nga Vasil Tabaku (vijon)
errëta dhe kaq të egëra sa edhe përbindëshat tremben.Si nuk u ngopën me fatkeqësitë që i sollën kësaj vajze.O Zot! E kapa për supesh këngëtarën e përlotur dhe e futa brenda. Dhoma ime ishte rrëmujë, ndaj iu luta të më priste në studio.Ne pimë nga një gotë martini me akull,ndërkohë unë njoftova Amundsenin, Buronin dhe Sarandën.Nuk kaloj shumë dhe ne ishim të gjithë bashkë.Rrinim si të penduar që nuk kishim vënë mend me ndodhinë e parë. -Nuk na falet, tha Buroni, serbët janë hakmarrës dhe bizantinist siç janë gjithmonë komunistët, nuk e njohin institucionin e faljes… -E ç’farë ka këtu për t’i falur Helenës, ndërhyri Saranda me lotë.Ajo nuk i ka bërë asgjë sërbëve, përkundrazi ata i vranë axhën dhe babain, i përdhunuan nënën dhe atë vetë, a ka këtu ndonjë faj të Herlenës, të cilin duhet ta falin serbët?… -Fjalët nuk vlejnë më, thash unë pas heshtjes së gjatë. Duhet të marrim të gjitha masat që Helena të shpëtoj syrin e dëmtuar…Ndërkohë duhet të bëjmë kujdes të vecant për të vllain mos i ndodh gjë.Me cdo kusht duhet të merret në mbrojtje nga UNMIK-u. I duhet paraprirë cdo lloj situate, por unë mendoj se edhe ne duhet të marrim masa... -U trembe?-pyeti Buroni. -Jo, nuk është frikë më tepër se sa një veprim i domosdoshëm dhe i zgjuar.U treguam përsëri naiv, bile më tepër se c’duhej...thash i pezmatuar. -Ndërkohë duhet të bëjmë gjithcka për t’i shpëtuar syrin, tha Saranda. -Nuk ka asnjë shpresë, foli dhimbshëm Amundsen, bisedova me mjekët e Prishtinës,nuk dhanë asnjë shpresë. -Ta shpjemë në klinikën “Fjodorov” ndërhyri Saranda, rusët kanë bërë mrekullira. -Patjetër, thash unë dhe me telefonin mobil kërkova Alajdinin, mikun tonë akademik.Alajdini më tha se sapo ishte kthyer nga spitali . -Mjekët e KFOR-it ja kishin operuar syrin duke ja hequr krejt pasi rrezikonte tjetrin, foli me dhimbje akademiku prishtinas... Unë teksa dëgjija këtë lajm vrarë.Aty do të varroseshin të gjitha dhimbjet e saj ...Syri i bukur i Helenës, mund të ishte në një vazo qelqi e mbushur me formalinë...Kalova dorën përmbi ball. Pëllëmba m’u mbush me djersë të ftohta.Po ne tashmë kishte të drejt?. Mbase...artistë hesapi... … Ne po përgatiteshim për në Hagë.Kryegjyqtarja Karla Del Ponte, kishte çuar ftesën e dëshmitares për Erën, Helenën tonë. Nga qarqet serbe qarkullonin fjalë se dëshmitarja ishte e verbër dhe nuk ishte e aftë të identifikonte fajtorët. Kuptohej qartë qëllimi i sulmit ndaj Helenës.Ne ishim grumbulluar në hotel.Pas vizitës në spital, vërejta se Helena ishte tepër e rënë shpirtërisht. -Më rrëmbyen dhe sytë, tha vajza, por unë nuk fola pasi kurrësesi nuk duhej të nxitej lotimi i syrit pas operimit, kishte rreziqe të tjera.Unë tërhoqa mënjanë mjekun okulist dhe i kërkova mendimin e tij. -Të jem realist, kam frikë se edhe syri tjetër do të dëmtohet tepër rëndë, mund të ishim të gjithë përgjegjës humbas shikimin edhe për këtë.Ishim fajtor aq sa njëqintëpërqintë dhe kupdhe naiv.Dikush dikur tohet, kjo është fatale. kishte thënë...po lëri -Si mendoni për në Rusi, në reahat se nuk ke c’pret nga Istitutin “Fjodorov”? e pyeta ata artist hesapi...Thua ky unë drejpërdrejt. opinionist vanitoz të -Nuk kam asnjë shpresë, por nëse mundeni shpjereni.Koha nuk priste, ishim duke bërë procedurat e zakonshme, epikrizën mjeksore, analizat e të tjera, kur Helenës i shpërtheu kriza e syrit te mbetur.Ishte dramatike.Sipas profesorëve okulistë, tashmë ishte thuajse e pamundur shpëtimi.Saranda bëri të pamundurën, ajo u grind me grupin e mjekëve, hyri forcërisht në konsultën mjeksore dhe doli prej andej e tmerruar.Vajza u mbështet tek supi im dhe shpërtheu në dënesa.Unë ndieja si i dridheshin supet e brishtë. -E humbi dhe syrin tjetër, foli Saranda përmes gulsheve të lotëve. Ne kishim mbetur si të ngrirë. Pash si nga sytë e Amundsenit rrodhën lotë… -A mund të vrasësh sy aq të bukur, më tha ai më vonë? -Si është e mundur? -Miku im, i thash gazetarit nordik, ti e ke paksa të vështirë të kuptosh se ç’farë po ndodh me Ballkanin e veçanërisht me vendet e Lindjes ish komuniste.Nuk mundem ta spjegoj këtu me

tronditës, përfytyroja Helenën, mbretëreshën e bukurisë shqiptare të masakruar pa njërin sy...Në vend të syrit tani Helena kishte një zgavër…Ishte një humbellë e bukurisë së

Pilo Zyba, Gentiana Mikushnica, Mimoza Rexhvelaj, Raimonda Moisiu
Gentiana Mikushnica Gjum i rende, shpirti im mesnat e hershme e pa mbarim, pres agimin me padurim. Djersitem, kollitem ne nje nate te gjate a jam duke fjetur? apo ankth ne mesnate. Zgjohem ngadal nje drite ne tunel vazhdon nate e gjate ne mua perhere...! MIMOZA REXHVELAJ Askush Dritarja ime ëshët në hënë, Shoh botën që fle... E zgjohet me zhurmë... Qielli depërton mes gishtërinjve hapsirën bosh mbush miqësisht.... Kokën përkulë... dua të shikoj ku fshihesh engjulli blu.... Yjet dëgjojnë pshërëtimat frymarrja e botës në bloz. Eci me hapa fluturash mes për mes në horizontë Aty ku s,ka shkelur Askush... Pilo Zyba LUMI JETËS Lumi jetës më përplasi Nëpër shpella e nëpër brigje, Herë dhimbja e herë nga gazi, Kur kërkoja të gjej shtigje. Bashkë me dallgë dhe me erë Kokën përplaste në shkëmb, Për të gjetur pak pranverë Shpirti im kudo u end... Ca e shkelën, ca e vranë, Ca e fyen pa mbarim, Ca e flakën, ca e shanë, Ca e shtrydhen pa ngurim... Kraharorin tënd kur gjeti, Për tu prehur dhe harruar, Kohën, vitet, tejë i treti, Pa meshirë dhe i gëzuar. Në pëllëmben tënde, e dashur, Erdhën copëzat e ndjenjës, Nëpër tragjedi argasur Nga dramat e jete – skenës! Ti i mblodhe, dhe i ujite, Lulet e shpirtit – copa mbetur, Me puthje kudo i flladite, Kur ishin fishkur, ishin tretur... Prandaj të dua, të dua, të dua, Dhe gjithësinë e kam pushtuar, Se përkëdheljet, vaditjet e tua, Kopshtin e shpirtit ma mbajnë lulëzuar... Me aromë, ngjyra, shije të pa mbaruar.. Vasil Tabaku ZËRA TË LARGËT Hapa të lehtë Me sandale gjethesh Më ndjekin nga pas në fshehtësi Ndaloj në skaj të dhimbjes sime Bërrylat e lodhur Mbështes mbi trung të pemës. Nuk paskan qenë gjethet Je ti fëmijëri Brilanti im i vetëm i jetës... stinë. Unë rend mbi prushin e ndezur të yjeve Nxitoj Të kap për dore fëmijërinë Ndër duar Më mbeten veç ca gjethe Dhe copëra qielli Qëndisur me buzëqeshje dhe zërin tim Raimonda Moisiu Pas një tradhëtie... Poezi nga Raimonda MOISIU të rrëfehem për kurthet e zemrës, për padurimin që gjithmonë si një ketër, si një skllave e përjetëshme e dashurisë, më thithte të vrapoja, tek ti. -.Me trishtimin tim, me brishtësinë time, me vetminë time, e ftohtë, kallkan si gurët e rrugës, në një stinë të ftohtë, ecja përmes turmës, për tu fshehur mes saj; T'ja falja asaj të kaluarën. -.Me sy po kërkoj një tjetër shpresë, Të ndjej gishta të më krehin flokët e mij, Dhe dihatje të ngrohta nëpër mërdhirjen time. -.Të mund të ndizet edhe njëherë Flaka në kandilin e dashurisë, Të mbjell lulekuqet në gotën e kristaltë, Të vallëzoj përmbi re, nën tinguj serenatash… Pas reve të shiut – rri fshehur qielli, Pas mizoriës së dimrit – nisin sërish sythet, Pas një tradhëtie Po prêt një dashuri E re.....! Sekretet e mija-Poezinga-Raimonda MOISIU Si një robinë e pasqyrës,shoh veten cdo mëngjes në të, dhe pikas nga një shënjë të vecantë, që askush nuk e vëren,përvec syve të mij të zhytur në kujtime, -.Janë shënja të vogla, të zbeta, të mezidukshme,që m'i dërgon, mëngjes për mëngjes, një qënie që qëndron mbi një majë si një përmendore dhe quhet pleqëri. Këto shënja ma dinë emrin, më njohin mirë, e më thërrasin, nga larg, si mikroinfarkte të vegjël! -.Është një sulm i përditshëm,që e pikas vetëm unë,por që e shfaros, një kamp tjetër, i tërë ,e shfarosës, sic shfaros mikroinfarktet e vockla: Një e qeshur në mëngjes

Kur në sytë e tu të ndritshëm, tundues, pikasa Kam hedhur mbi shpinë atë që është e pamundur të një lum trazavcaç fshihet, ca të qeshura të pafajshme ftohtësirën, kuptova se Unë, fëmijërinë time krejt lakuriq lulëkuqja e egër, ca pëllëmbë bythëve dhënë prej Isha zhveshur. Rrija dallgëve. heshtur, sic Një puthje e dhënë hajdutërisht, rri Pafajsia . një lot i vogël si rruazë vajze -.ca trille moshe Nuk i dëgjoja më fjalët e zabelit rendin çmendurisht... dashurisë, Si një kufomë që Mbi trung të pemës E kanë mashtruar me një Mbështetur si një dru i prerë helm të ëmbël, Vështroj vetveten në thellësi Para vrasjes, Sa shumë vite paskam udhëtuar pa e mashtruar me buzeqeshje u ndjerë tunduese, të shtira e dhelPër të të riparë edhe njëherë ty parake. fëmijëri... -.Mundohem të mësohem me Ca gjethe pemësh vetminë time, Më mbulojnë supet. Mundohem t’u shmangem Mbi mua ca hapa të lehtë vrapojnë syve të kaltër, Ndër duar Që gjithmonë më joshnin Më shkërmoqet si kokrra shege për mëkat, E qeshura e largët, pa moshë dhe I lutem zotit të më lerë, që

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 3

P a g e

9

Aventurat Pellazgjike… nga Dardan Leka
Aventurat Pellazgjike... Nxjerrur e perkthyer nga Historia e Herodotit botim i vitit 1802 Paris Pellazgët kanë luajtur dikur një rol të madh te Grekët. Herodoti shpeshëhere i permend ne librat e tij. Të shperndarë në pjesën më të madhe të greqisë, i shohim që kalojnë në Argolidë, në Arkadië, nga ketu shkojnë në Thesalië, dhe në Azië. ndertojnë disa fortifikata në Hellespont ose Propontidë, pushtojnë vendet e bregdetit Egjeenë në mes të Kaikë dhe vendit te banuar pastaj me Ionienet. Pellazgët i gjejmi në Lezbos, në Dodon, në Etolië, në Akarnanië, në Itali në Ombrië qe pastaj e quajnë Tirrenië, në Trakië, në Atinë, në Lemnos etj... Ky popull aqë shumë i perhapur në pergjithësi në mesdhe , ky popull që ishte bërë i famshëm për plaçkitje dhe që kishte lënë gjithkahë gjurmë kahë kishte kaluar, kishte zhdukur aqë shumë vende që i kishte pushtuar, që në kohën e Herodotit e Thukididit nuk mbetej më asnjë, as në Azië e as në Europë, vetëm se disa kantone të mjera, disa vende te izoluara që vertetojnë krejtë pakë vend shkelqësinë Pellazge se sa vjetersinë e tyre. Roli i tyre që lujten mbi skenen botërore më duket i rëndësishëm, qe kam besuar se do t'iu japi vend në këtë Esej mbi kronologjin e Herodotit dhe ky kapitull do të jetë më pakë i vrejtur si një jashtë- vepre ku babai i historisë, pra Herodoti, i permend shpeshë Pellazgët por në dy a tre vende ai thotë se Atenienët ishin më origjinë Pellazge. Ju paraqes pra që ketu këtë analiz për orogjinën e këtij populli aqë të njohur; ti zbulojmi migracionet e tyre të ndryshme, peraferishtë mundohemi të japim kohën se kur ka ndodhur, dhe në fund të hetojmi se a ishin Atenienët me origjinë Pellazge apo jo ? Nga erdhen Pellazgët ? Është shumë për tu habitur se autori Bosharti i famshëm, që i shihte Fenikasit gjithkund, si nuk i sjelli Pellazgët nga Fenicia ? Miëpo në munges të tij, Thoams Renésius, dijetar i dalluar, publikoi në Altemburg në vitin 1650, një permbledhje mbi gjuhën punike "linguae punikae" ku paraqet në kapitullin II XIV e XV; se si Fenikasët e popullojnë dikur ishullin e Tasos, afër Thrakës në Detin Egje, dhe qe nga aty kalojnë pastaj në Atikë dhe nga aty e marrin emrin Pelazgë. Pika e parë, kjo hipotez bi në kundershtim më atë qe ka cekur Herodoti, babai i historisë dhe të gjithë historianët qe e kanë percjellur këtë deshmin e Herodotit, pra është jashtë dyshimit ? origjinë të Pellazgëve. Më së miri do ishte ti kerkojmi pellazgët në Argolidë, ku autorët e vjetër pajtohen gati se të gjithë se aty ishte origjna nuk e kishte marrur emrin Argolidë kur ky princi Forone mblodhi banorët apo kolonet e parë dhe e themeloi një qytet që i jep emrin Foronike. Femijët e tij u quajten Apis, Eurotas dhe e bija Niobe. Kjo princesha Niobe, nga Kurse të dytin, Thomas Réinesus, mund të themi se nuk ka asnjë autor që e permend këtë se Pellazgët vijnë më origjinê nga Fenicia ku Rénesiusi nuk jep asnjë gjurmë nga citimi i tij, sa për te ju siguruar as Denisi i Halikarnasit e as Lucien nuk thojnê asgjê për këtë e Pellazgëve dhe se Inakiusi është prijsi i parë qe ka sundua në Argolidë. Nuk e di se me çfarë emri ishte i njohur ky vndë më parë, mirëpo është e sigurt se nuk mbante kêtê emër qe e permendem si Argolidë. Mirëpo ka shenja të shumta se quhej Inakië, ne kohën e Inakusit, sipas të dhenave të Etienit te Bizancës, spjegon se, në kohën e birit te tij, Ferone ende Jupiteri ose nga një i panjohur lindi dy djema që e quajt Argos dhe Pelasgus. I pari i prej këtyre, Argosi trashegon Apisin, i ndërron emrin vendit dhe e quan sipas emrit të tij ; Argo-lidë, kurse qyteti i themeluar së pari nga gjyshi i tij Ferone, e quajti qyteti Feronikë ku merr emrin Argos. Kjo rrethinë, që ishte krejtë pakë e ujitur, ishte e thatë më një tokê sterile që nuk mjaftonte për t'i ushqyer të gjithë banorët e vendit, një pjesë e këtij populli duhej të kerkoje toka të reja. Princi Pellazgus shkon në Arkadië në krye të këtyre avanturierëve të tij rreth vitit 1896 para krishti. Fegje, i biri i Inakusit kishte ngritur aty 18 vite më parë qytetin e Fegjës (Phègée) ky vend nuk quhej ende Arkadië, si e tham, nuk i dihet emri se si e mbante më parë, por dihet se banohej prej një populli barbar (vendas) qe do a themi në paragrafin e ardhshëm. Pra këta avanturier arrijtën masivishtë, nuk paten veshtirësi që te sundojnë mbi këto popullësi të shperndara që nuk e prisnin një pushtim nga një sundues i huaj, u nenshtruan menjehere, dhe ketu Pellazgusi

Djali i Remzi Hoxhës shkruan
politike, përpiqen ta pengojnë zbardhjen e të vërtetës së zhdukjes së babait tim në mënyra nga më të ndryshmet. Fillimisht u pengua nga Bashkim Gazidede dhe vartësit e tij, Arben Sefgjini, Ilir Kumbaro, Budjo Meçe dhe të tjerë, duke zhdukur të gjitha dosjet dhe gjurmët për të cilat ata ishin në dijeni. Më pas nga Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, duke i emëruar po këta njerëz në krye të institucioneve më të larta shtetërore. Kurse në rastin e fundit, edhe nga Kolegji Penal dhe Kryetarja e Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë, Shpresa Beçaj. Me këtë rast, ju lus që të urdhëroni një hetim dhe procedim penal për shkeljet flagrante që Kolegji Penal dhe Gjykata e Lartë, me në krye Shpresa Beçaj, kanë bërë duke mos zbardhur vendimin e datës 14 tetor, 2011, në lidhje me masën e arrestit të Ilir Kumbaros “Arrest me Burg”, gjë që më pas i mundësoi të arratisej nga drejtësia e Britanisë së Madhe. Më 14 tetor, 2011, Kolegjet e Bashkuara të Gjykatës së Lartë të Shqipërisë morën vendim që masa e sigurisë “Arrest me Burg” e caktuar nga Gjykata e Apelit për Krime të Rënda ndaj Ilir Kumbaros, më 5 janar, 2010, të mbetet në fuqi. Ky vendim i hapte rrugën ekstradimit të Ilir Kumbaros në Shqipëri në seancën e 1 nëntorit, 2011. Mirëpo, edhe pse ligji kërkon vetëm 2 javë për zbardhjen e vendimeve, Gjykata e Lartë e Shqipërisë nuk e shpalli zyrtarisht vendimin për më tepër se 2 muaj, gjë që fillimisht bëri që seanca të shtyhej për datën 1 dhjetor, e më pas ia dha mundësinë e arratisjes së të implikuarit kyq, Ilir Kumbaros. Për më shumë, edhe Ju jeni prind dhe shpresoj se e kuptoni se çfarë dhembje të madhe kemi ne si familje. Me sinqeritetin më të madh,

Sofie Ziri & Lediana Kapaj
Sofie Ziri NJË ËNGJËLL NË PARAJSË… Ndaj nuk i shohim kur nisin fluturimin parajsës së pa-arritëshme dritave kur fiken, aty ku foletë kanë ëngjëjt shumëngjyrësh sëbashkku me dhimbjet e tyre që mbartin ndërsa ikin, lënë një pjesë brenda nesh nëpër ind... Ua ndjejmë dhimbjen ëngjëjve fluturues, ne jemi ata, kur nesër do trokasim t’u themi hapna portën e parajsës, erdhëm pranë dhimbjes, të flemë me ju... Ëndërrat e mia s’do kenë formë atëherë, nuk dua asnjë shenjë, le të digjem më mirë. Në jetën sapo lindim, vetë vdekja na thotë: ”Na ishte një herë...” Më bukur të lexohesh dhe të lesh një gjurmë ku mbi letrën e lëndinës së heshtur-mermer mirë është të shkruajmë një emër njeriu, se ndodh, kthyer në ëngjëll, do të mbahesh mend...! Lediana Kapaj Në jetën time treni më ka lënë shpesh..Kam qëndruar shumë herë në stacion duke parë atë diçka që më ikte aq larg. Cdo herë kam patur dhimbje dhe lot,kam hedhur gurët larg me besimin që do të prekja dikë!! Në të gjithë jetën time jam munduar ti ngjas një princeshe të përrallave magjike dhe çdo herë deshira për të derdhur lot nuk mu nda kurrë... Cdo ditë kaloja në mëndjen time që një ditë tjetër ju shtua kësaj jete dhe iluzionet e mija ishin për cdo ditë e cdo ditë më pak te bukura.. Kishte momente kur qaja për gjërat më të vogla dhe ëndrrat nuk më dukeshin të vërteta por të pakuptueshme ku në të cilat nuk shihja më kalimin e stinëve, ditëve dhe orëve të vitit... Kam ecur para vetes time në pritjen e ndodhjes së një mrekullie..Për mua kishte momente ku dashuria kishte humbur emrin e saj dhe asgjë e bukur nuk ndodhte... Ndonjëherë kam menduar se u shmangesha problemeve të shpirtit po në të vërtetë i kërkoja ato më tepër...fati im i trishtuar dukej që ishte i vetëm në fund të shkrimeve dhe poezive te mia.. Dhe një dite dua që zilja të bjeri fort dhe të provokojë një revolucion të brëndshëm,një uragan lumturie i cili të mundet të vijë deri tek une..Po po tek une! Dua të dëgjoj rrahjet e zemrës dhe të mos mbaj dot lotët e gëzimit...Dhe që kjo zemër të cilën ligësia e dikujt e ktheu ne gur,të mundet të shperthejë në mijëra ngjyra duke bërë që papritur një njeri tjetër të bëj ligjin tek unë. Dua që jeta të më buzëqeshë serish dhe të vij drejt meje nga një qiell mbase i mbushur me yje në

këto ditë dimri... Dua që ai person "tjetër" që do dali nga unë të jetë i veshur me pafajshmëri,me shpirtin mbushur plot me shpresë...Heroina jetës sime! Frymëmarrja jote është gdhendur në gjoksin tim dhe jam gati të të ndjek pas në jetën tënde.

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

“Gjykata e Lartë ‘arratisi’ Ilir Kumbaron” nga Dosja “Hoxha” (vazhdon)
ka ndodhur në mes të kryeqytetit të Shqipërisë”, pretendon Ardiani. Ai pohon se “për 16 vite njerëzit që kanë kryer krimin, të mbështetur nga grupet mafioze politike, përpiqen ta pengojnë zbardhjen e së vërtetës së zhdukjes së babait tim në mënyra nga më të ndryshmet”. “Fillimisht u pengua nga Bashkim Gazidede dhe vartësit e tij, Arben Sefgjini, Ilir Kumbaro, Budjon Meçe dhe të tjerë, duke zhdukur të gjitha dosjet dhe gjurmët për të cilat ata ishin në dijeni. Më pas nga Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, duke i emëruar po këta njerëz në krye të institucioneve më të larta shtetërore. Kurse në rastin e fundit, edhe nga Kolegji Penal dhe Kryetarja e Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë, Shpresa Beçaj”, vijon Ardiani. Djali i biznesmenit të zhdukur tha se me këtë rast, kërkon nga Presidenti i Republikës, Bamir Topi, që të urdhërojë një hetim dhe procedim penal për shkeljet flagrante që Kolegji Penal dhe Gjykata e Lartë kanë bërë, duke mos zbardhur vendimin e datës 14 tetor 2011, në lidhje me masën e arrestit të Ilir Kumbaros “Arrest me burg”, gjë që më pas i mundësoi të arratisej nga drejtësia e Britanisë së Madhe. “Më 14 tetor 2011, Kolegjet e Bashkuara të Gjykatës së Lartë të Shqipërisë morën

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

Shqiptarët nën mal të zi (vazhdon)
Nuk ka shtypje më të rëndë se mohimi i identitetit, si person dhe si komb. Shqiptarët kudo në trojet e tyre nën ish-Jugosllavi përballeshin, pak a shumë, me të njëjtën politikë të egër asimilimi e shtypjesh, ndërkohë që përveç masave të ashpra politike dhe ekonomike që Shqiptarët nën mal të zi - si të ish-regjimi komunist sllav huaj në tokën e vet ndërmirrte kundër Nga Frank Shkreli popullësisë autoktone Një numër artikujsh janë shqiptare -- mbi të gjitha ish botuar kohët e fundit në lidhje -regjimi jugosllav përpiqej me gjëndjen e shqiptarëve nën të ndryshonte emërat e Mal të Zi, gjëndje këjo që sipas mbiemrat e shqiptarëve shumë zëdhënsve shqiptarë në duke i sllavizuar ato me Mal të Zi sa vjen e prapashtesën ''viq'' ose përkeqësohet nga viti në vit, mënyra të tjera, vetëm e nga pikpamja kombëtare, nga vetëm për të zhdukë iden(mos)përfaqësimi i tyre politik titetin e tyre, me qëllim si dhe në fushën ekonomike, në pakësimin e numërit të krahasim me shtetasit e tjerë të shqiptarëve. Në atë kohë Malit të Zi. Shumë prej tyre e këjo bëhej haptas pasi ishte ndjejnë veten si qytetarë të politikë zyrtare e regjimit të rendit të dytë, të diskriminuar, atëhershëm. Këjo politikë të shkelur e të nepërkëmbur -- shtypëse gjatë dekadave ka një përpjekje këjo afatagjatë bërë që më shumë se gjysasimilimi nga autoritetet ma e shqiptarëve nga trojet malazeze me qellim për tu e tyre në Mal të Zi të kenë mohuar shqiptarëve autoktonë marrë rrugët e botës. identitetin kombëtar, në tokën e tyre shekullore -- duke i bërë Një politikë e tillë sot nga që ata ta ndjejnë veten si të shteti i ri i Malit të Zi nuk huaj në tokën e në shtëpitë e kuptohet, sidomos kur të veta shekullore. mirret parasyshë se ishin shqiptarët ata që përkrahën e lobuan -- bile edhe para organeve më të larta qeveritare në Uashington -- në favor të pavarësisë së Malit të Zi, me shpresë se si shtet demokratik e i pavarur, Mali i Zi do t'i trajtonte shqiptarët më mirë se ishfederata e atëhershme Serbi -Mali Zi, dhe se një Mal i Zi i pavarur do t’u shërbente më mire interesave mbarëkombëtare shqiptare, në vend të një federate të qeverisur nga Beogradi. e Zi i meritojnë dhe duhet t’i gëzojnë këto të drejta të barbarta si çdo shtetas tjetër i këtij vendi dhe i kontinentit evropian. Prandaj qeveria e Podgoricës të mos shtojë përçarjet duke u mohuar të drejtat shqiptarëve, dhe as ndryshimet etnike me shqiptarët, të mos i përdorë si një mjet asimilimi ose emigrimi të detyrueshëm, por t’i njohë ndryshimet dhe të përpiqet më shumë për akomodim e jo Mali i Zi pretendon të jetë asimilim, bazuar në standnjë shtet demokratik me ardet evropiane. Në asnjë Por ky shkrim nuk ka për aspirata për tu integruar në vend demokratik nuk konsidqëllim të rrjeshtojë ankesat Evropë dhe për t'u bërë erohet që ngritja e një flamuri e shumëta të popullësisë antar i organizmave euro- kombëtar e një grupi etnik të autoktone shqiptare nën atlantike. Si i tillë, bota të kërcënojë rendin dhe Mal të Zi, pasi ato dihen cilës ai dëshiron t’i bashqetësinë! Si shëmbull, këtu në tanimë mirë nga lexuesit kohet dhe me të cilën Shtetet e Bashkuara, flamuri dhe publiku, por shkurdëshiron të ndajë vlerat e shqiptar valvitet në shumë timisht e në përgjithësi përbashkëta, pret prej raste, në rrugë kryesore dhe gjëndja e tyre atje është Malit të Zi që ai të ushtro- qendra qeveritare, siç është përshkruar si një ''stagnim jë një politikë dinjiteti të Bashkia e Nju Jorkut. E si dhe degradim'' i të drejtave barabartë për të gjithë pasojë, nuk janë kërcënuar të tyre të njeriut dhe si shtetasit e vet, përfshirë kurr rendi e qetësia, por ato qytetarë të barabartë duke u edhe shqiptarët. janë më të fortë dhe jo më të mohuar atyre, ndër të tjera, Kushtetuta amerikane dobët, pasi në manifestime të të drejtën e rivendosjes së thotë se “të gjithë njerëzit tilla marrin pjesë grupet komunës së Tuzit, përdojanë krijuar me të drejtat etnike dhe udhëheqsit e rimin e simboleve të barabarta”, dhe si të qeverisë lokale, në shënjë kombëtare dhe duke tillë, megjithëse ndoshta tolerance e respekti për njëri ndryshuar kohët e fundit, me karakteristika të tjetrin. E ketë të drejtë gëzon ligjet mbi zgjedhjet që ndryshme kombëtare, çdo grup tjetër në Shtetet e shkojnë në dëm të shqipkulturore ose fetare -- të Bashkuara, përfshirë edhe tarëve. Qëllimi i këtij gjithë kanë gjithashtu të malazezët e serbët. Çudi, si artikulli është për t’i bërë njëjtat të drejta dhe rendi e qetësia e këtij vendi thirrje qeverisë së Podgopërgjegjësi në procesin e nuk janë prishur si rrjedhim i ricës që në bashkpunim me vendim-marrjeve për jetën ngritjes së qindra flamujve komunitetin shqiptar të ridhe fatin e vet, gjë që nga mbarë bota, përfshirë shqyrtojë masat që ka marrë është gurthemeli i një edhe nga vende armike të kohët e fundit kundër demokracie të vërtetë. Amerikës! interesave të komunitetit Edhe shqiptarët nën Malin shqiptar në atë vend -- dhe në të njëjtën kohë për të venë në dukje nevojën e një kohezioni më të madh midis udhëheqësve politikë shqiptarë në Mal të Zi, si dhe të nevojës urgjente që elementë të ndryshëm politikë shqiptar të bashkpunojnë për qëllimet e përbashkëta, në interes të komunitetit shqiptar në trojet e veta. Përgjegjësitë kryesore për gjëndjen e keqësuar të shqiptarëve sot në Mal të Zi i ka, natyrisht, vet qeveria e Podgoricës dhe ajo që konsiderohet si politikë anti -shqiptare që po ndjekë ajo. Por, nga ana tjetër, siç ka thënë edhe gjermani Johann Gottfried Herder, secili prej nesh ka mënyrën origjinale të identitetit tonë si njeri dhe se secili prej nesh duhet ta njohë këtë fakt se kush jemi. Sipas tij, këjo vlenë edhe për grupet etnokulturore në tërësi. Këjo duhet të ndodhë edhe për shqiptarët në Mal të Zi si komunitet i përgjithshëm, por një përgjegjësi të madhe për këtë situatë të krijuar kanë sidomos edhe përfaqsuesit e tyre politikë. Përçarjet dhe mosmarrveshjet midis tyre janë tanimë të njohura mirë. Për të qenë i lirë, një komunitet siç është komuniteti shqiptar në Mal të Zi, sipas mendimtarit të njohur evropian Frantz Fanon, duhet të zhvillojë vet objektivat, imazhin e tij politik, kombëtar e kulturor dhe të mbrojë këto vlera dalluese duke u varur e duke u bazuar në kulturën dhe traditën e vet. I takon elitës politike shqiptare në Mal të Zi që përçarjet e tyre politike t’i këthejë në një sistem stabil bashkimi të qëllimeve dhe interesave të përbashkëta për komunitetin

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 3

P a g e

1 1

Shkrime nga Agim Desku
kujtim Ta ruaj për festën tonë që të ngrihem edhe nga varri të të shikoja një herë Buzëqeshjen tënde,fytyrën plot shi mbi faqet tua, diçka te bukur,hershmëri nga sytë që të sjellin dhe të vrasin lotin, në këngët e poetës sa mirë më rri vargu im Si gota e mbushur pak verë Çamërie ngritur në qytetin e Pezës me shije poezi Bashkë me Mirditën,Lindita Prengen ,Kozetën,Agim Bajramin,Nikollën Naxhie Doçin,Hasije Selishten,Kozeta Zavalanin, Mevlyde Saraqin,Shkëndije Hodën, Naxhie Doçin,Hyqmet Haskon,Shefqete Gosoalcin, që na bëri një merekulli me evenimentin e këngës ......................................,si na mbyti lotin. Nëpërmes Drinit të Bardhë Eh Drini im i bardhë më merr me vete çdo ditë të bukur pranvere Me sjell një frymë te re nëpërmes valëve te tua mahnitëse Kah kalëron bashkë me princin e mikes sime,të dytë jemi legjendë E kësaj nate që më vjedh puthjen e pare, sa shpejtë ikën o Dri Pse nuk rri më mua të çmallëm me ty dhe me ëndërren e bukur Sa fajtor je ti o Dri që nuk më merr me vete deri tek deti i asaj mike Të luftoj edhe me valet edhe me piratët për të vetmën fjalë Që po e kërkoja edhe me mijëra vjet më parë në secilën pranverë Nëpër secilën lule edhe tek trëndafilat e saj që i kam marr një ditë kujtim Që i ruaj në kullën time prej ari në të vetmën zemrën time më shtat dryna Askush nuk mund të hy këtu është roja me shpatën me dy tehe tek e mbronë Kujtimin e e aromës më të bukur që kam ndier ndonjëherë apo që e kam shijue Sikur puthjen tënde mike që e ruja si zjarr Prekazi të secilës luftë që e bëra për TY Për emrin tim dhe tënd oj mike u bëra hero dhe atdheun ta lash ty kujtim Në secilin varg timin ma ruaj ,me lulet me te dashura pranvere,në secilin gjeth Ma ruaj më këngët më të bukura,me fjalët që shkëlqejnë natën me hënë Në çdo gjë të bukur ma ruaj sikur ma ruen shpirtin tënd për mikun e fjalës Dhe një ditë do të takohemi në mes valëve te Drinit te Bardhë aty ku ishte fillimi i takimit dhe puthjes që më rri

“Mos ma vrit lotin” pranverën me aromat e trëndafilit të kopshtit tënd Ngjyrë e dashurisë apo ëndërrës cilën ta merrja më parë për

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it….

Ku eshte Kallezimi Penal ne Gjykaten Kushtetuese per votimin me dy duar? Fjale shume dhe vepra hic...Humbje Besimi & Energji e Popullit!!! Sa keq...

Shqiptarët e Malit të Zi dhe standardet e dyfishta të Brukselit nga Adri Nurellari (vazhdon)
zgjedhore, e cila u ka hequr shqiptarëve të drejtat e fituara më parë duke eliminuar kuotën prej pesë deputetësh që kanë pasur të garantuar dhe me sistemin e ri mezi mund të sigurojnë tre deputetë duke e bërë fare të papërfillshme përfaqësinë e pakicës shqiptare në legjislativ. Në planin e ri hapësinor, që është miratuar nga qeveria e Podgoricës, një pjesë e mirë e pronave të shqiptarëve të Plavës e Gucisë është shpallur park kombëtar, duke ua pamundësuar atyre që të nxjerrin të ardhura prej përdorimit tradicional të tokës së tyre. Po ashtu kriporja e Ulqinit, edhe pse dikur e mbrojtur si monument natyror, është parashikuar të shndërrohet në truall të stërmadh ndërtimi që jo vetëm do të shkatërrojë ambientin, por edhe do të ndryshojë raportin demografik të popullsisë të kësaj komune, duke u kthyer në një lloj kolonizimi që do e zvogëlojë peshën specifike të shqiptarëve aty. Gjithashtu censusi i fundit u organizua në mënyrë të stisur që të ulej medoemos përqindja e shqiptarëve, duke iu mohuar deklarimi kombëtar e fetar diasporës shqiptare, si dhe duke shkaktuar parregullsi në proces që synonin që të dekurajonin deklarimin e shqiptarëve si të tillë. Për rrjedhojë, nga mbi 7% shqiptarët në censusin e vitit të kaluar dolën më pak se 5%. sepse pothuajse të gjitha shtetet e Europës janë shtet-kombe, pra shumica e shteteve i mbajnë simbolet kombëtare edhe si simbole shtetërore dhe për rrjedhojë edhe minoritetet që këto kombe kanë në vendet fqinje përdorin si simbole kombëtare po ato simbole që janë simbole të shtetit amë. Nëse ky ligj do të ishte në mbarë Europën vetëm një grusht minoritetesh, do të mund të mbanin hapur simbole kombëtare, pasi shumica e minoriteteve europiane i kanë simbolet kombëtare të njëjta me ato të shteteve ku përbëjnë shumicën. Shqipërisë dhe Maqedonisë kujtohen për bashkëkombësit në Mal të Zi në periudhën e gjallërisë së pushimeve verore dhe e kanë përshtypjen për ta shumë më të mirë se realiteti. Në të vërtetë, si pasojë e diskriminimit të theksuar sot, ka pothuaj njësoj shqiptarë të Malit të Zi në emigracion sesa që banojnë në vendlindje dhe mbi gjysma e pinjollëve të shqiptarëve të para një shekulli sot janë asimiluar e deklarohen boshnjakë apo myslimanac. Asimilimi dhe emigrimi masiv vijon akoma sot dhe këto masat e fundit kanë shërbyer si katalizator për të përshpejtuar këto procese.
E

Së fundmi u miratua edhe ligji për rendin dhe qetësinë, i cili do të pengojë që shqiptarët të përdorin hapur flamurin kombëtar shqiptar, pasi ky ligj ndalon përdorimin e simboleve të shteteve të tjera. Kjo është padyshim një gjë shumë absurde, Në përgjithësi shqiptarët e Kosovës,

Nje teme debati per letersine e djeshme dhe te sotme! Nga Agron Bala (vazhdon)
ata që nuk interesohen fare për mue. Ky âsht edhe shkaku për të cilin i njof, bile edhe me emna. Problemi âsht se janë shum dhe ata lobojnë, mblidhen bashkë rreth mkatit të përbashkët dhe saldohen fort. Ashtu i pafsha të salduem rreth mkatit artistik e estetik. Se ashtu janë edhe më dallueshëm për atë çka i kanë bâ vetes dhe shoqnisë shqiptare në nji kohë shum delikate të formimit të saj. Ajo nuk âsht letërsi mâ. Ajo âsht rrzue si gardh i kalbun dhe e ka humbë betejën e rileximit. Nuk e lexon mâ askush. Shoqnia shqiptare shef nga Europa si nji model edhe i letërsisë edhe i arteve në përleshje me sfidat e përparimit. Ata nuk lexohen dhe nuk harren. Janë arkivue historikisht si vlera të nji eksperimenti me shum të padituna e me shum të panjoftuna. Kjo letërsi përfaqson nji iluzion historik dhe nji ravgim shpirtnor me shum rrënim e shum dam. Cili është shkrimtari që e udhëheq këtë grup, sipas mendimit tuaj? Kuptohet që kur flasim për iluzione dhe për dame të randa të psikes shoqnore të shqiptarëve në diktaturë, nuk e kam aspak fjalën për Sotir Andonin dhe "Kandilin" e tij "të shuar". Kadare e Agolli janë korifejt e letërsisë së socializmit e të diktaturës. Ata kanë sundue me shkëlqim qiellin e letrave shqipe dhe kanë lidhë e kanë zgjidhë. Kanë krijue tendencën dhe kanë ushqye me mija fmijë me dashuni për Partinë e diktaturës dhe për Enverin, diktatorin e Partisë. Nëse ka sot njerz që vërtet e shikojnë me nostalgji at regjim dhe atë sistem, padyshim se nji vend të pamohueshëm formimin e tyne prej fanatikësh kanë edhe kta autorë që, me panegjiriket e tyne, i hoqën breroren Zotit të qiellit dhe ia vendosën mbi kokë nji vagabondi të vjetëve 30-40. Ideologjia e kohës e rafinueme me teknikat letrare e "frymzimin " e vetvetishëm të ktyne autorëve kanë zanë vendin e edukimit delikat qytetar e njerzor në vetdijet e qinda mija shqiptarëve që rriteshin e që me detyrim ua msonin përmendsh vargjet si të ishin ato sure të Kuranit ose parabola të Ungjillit. Çfarë vlerë kanë sot poemat kushtuar Partisë, Enver Hoxhës, jetës së lumtur

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

NATO-ja e vetme nuk mund ta clironte Kosoven! (fq.13)
A. Kurti Opozitari I vetem ne Kosove,Interviste,nga Raimonda Moisi Pergjithshem. Ai nuk kurseu asgje, ai vuri ne sherbim, jo vetem zemren, por edhe mendjen e penen, INTERVISTE gjithw profesionalizmin e tij ME ISH-ZEVENDES SHEFIN intelektual e ushtarak, duke E SHTABIT TE USHTRISE na dhene te qarte genin e tij ÇLIRIMTARE TE KOSOVES te te qenit shqiptar e nje (UÇK), Dilaver Goxhaj, (i njohur gjate luftes me emrin Shpetim Golemi) Bisedoi: Raimonda Moisiu Kolonel Dilaver Goxhaj,-aliasShpetim Golemi,-ka lindur ne Gjirokaster dhe rritur ne zemer te Laberise, ne nje familje me ndjenjen e perkatesise kombetare, atdhetare e patriotike.Nje nga te paret e familjes patriotike GOXHAJ, ka hyre ne kenge njw shekull e gjysem me pare duke luftuar per mbrojtjen e Janines, bashke me vullnetare te ardhur nga Kosova. Atdhedashuria, per Shqiperine etnike, per Kosovwn e cuan ate krejt natyrshem ne rrugen per ne rradhet e luftetareve te UCK-se, madje atdhetar i flakte.Ky gen e ne krye te saj, prane Shtabit te beri Kolonel Dilaver Goxhaj ta shohe veten si pjese perberese e kontributit te tij ne lufte dhe te rreshtohet ne rradhet e UCK-se. Lufta e UCK-se dhe e NATOS-tashme i perket historise dhe e njohur ne dhe Fuqia e armatosur e saj, UCK-ja! kave, njohes i mire i anglishtes.Ka qene pedagog ne Akademinw e Mbrojtjes, -Eshte shkendija-shprehet - por mes gjithe ketyre Shpetim Golemi, qe e qwndron madherishwm ne detyroi faktorin karakterin e tij;Modestia, nderkombetar te ktheje Per cdo shqiptar, por edhe per atdhedashuria e patriotizmi. koken nga "treva e harboten e jashtwme dihet drita -.ruar", e realiste e tragjizmit, shpern-Ju jeni një nga kuadrot e Kosoves, guljes biblike, masakrat, UÇK-së .Si ndodhi që ju u qe vaheroizmi, epiciteti, e gjithw bëtë pjesë e saj? zhdonte te historia e pergjakur e popullit Ndoshta në kët përgjigje do lengonte martir te Kosoves, nga egwr- të më duhet të zgjatem, pasi nen cmen- sia, mizoria e genocidi serb, në përgjigjet e mëparshe që durine ndaj njw populli te pafakam dhënë rreth kësaj milloshevi- jshem. pyetjeje, kam shpjeguar ciane.Per vetëm kronologjinë praktike Kolonelin, Le te sherbeje kjo interviste - të veprimeve. Para së UCK-ja thote Kolonel Goxhaj, si nje gjithash duhet kuptuar se eshte kujtese, per ceshtjen komunë jam lindur e rritur në promotori betare dhe shqiptare, per te sistemin socialist, ku prona qe vuri ne mos harruar te ardhmen e ishte e përbashkët. Si levizje Kosoves e te kosovareve,rjedhojë, unë nuk e kam fuqishem, por edhe nje vleresim, per njohur ndjenjën e fortë ne vepren e gjakun e tyre te tërheqëse për nga vetja, që zgjidhjen e ndershem.Kolonel Dilaver ka prona private dhe, si ceshtjes Goxhaj eshte analist, autor i rjedhojë, të gjithë shqiptarët komshume librave analitike, biles i ndjeja si vëllezër e motra, betare.Ai eshte i bindur ka botuar edhe nje doktrine, i pa dallim krahine apo se :Nato pa UCK-ne , nuk shume leksioneve e metodipërkatësie fetare. Madje unë mund ta clironte Kosoven! Akoma me i prere eshte kur vlereson kontributin e Albin Kurtit, si opozitari i vetem nw Kosove.

tere boten.Ne epiqender te kesaj interviste eshte Lufta

Intervistë me Shqiptaro – Amerikanen Raimonda Moisiu, që bëri të mundur ardhjen në Shqipëri të tri kasetave me zërin e F.NOLIT (fq.13)
ODISEJA E ZËRIT TË FAN NOLIT DREJT ATDHEUT një vlerësim në formë përshëndetjeje nga publicisti i njohur shqiptar dhe gazetari i TV3 Francë, me banim në Francë, Z. Vasil Qesari, i cili më përgëzonte dhe inkurajonte për çka unë kisha bërë për të zbuluar nga veprimtaria e Nolit tonë të madh. Do të ishte përsëri, po ai, “Simbad – Detari” - Z. Vasil Qesari, që do më vinte mua në dijeni që nga Franca, në një mesazh privat, se ekzistonte një kasetë me një fjalim dhe zërin origjinal të Fan Nolit. Kaq dinte “Simbad detari”. Që nga ai çast unë i përngjisja një nëne që ka rënë në gjurmë të birit të humbur. Ditë e natë, atje më punonte mëndja. Menjëherë nisa të shfrytëzoja lidhjet që kisha krijuar më shumë patriotë shqiptaroamerikanë. Ende nuk e dija se thesari që po kërkoja ndodhej diku fare pranë meje – mu në qytetin ku banoj… Marr në "Jepni për nënën!”. I di ti, Monda, më pyeti gjithnjë ndërsa mbaja receptorin në veshët e mi të mprehur, vargjet e Nolit “Mbahu Nëno mos kij frikë së ke djemtë në Amerikë"? Oh, si nuk I dija? Unë e dija krejt – krejt përmendësh atë përmendore për shqiptaroamerikanët. gjë…Unë jam krejt e sigurt se diku ndodhet një kasetë me disa fjalime të Nolit; me zërin e tij origjinal”. I them se më kishte premtuar At'Artur Liolini… Kur… Xha Thanasi më pa në sy si një magjistar dhe, sikur të kërrente diçka të fshehtë nga shpirti më tha: ”Moj bijë, jo një, por janë tre kaseta me zërin e Nolit dhe…dhe ato…i kam … unë. Do të t’i jap, moj bijë!” jta që më ngjanë si suvenire të vjetra, të shtrenjta shumë dhe klasike të ardhura nga historia e mëmëdheut tim; të ardhura nga Korça ime, nga fëmijëria ime; nga fëmijëria që nuk I kthehet më askujt, por që mua, ja, më ishte kthyer brenda një çasti. unë me turmën e shqiptarëve përqark Nolit në ato çaste, gjatë batutave të tija të papërsëritshme. Nganjëherë derdhja lot… Djali im, 23 vjeçar, Jurgesi, atë ditë ka trokitur tri herë në dhomën time duke më pyetur: “O, ma, po ç’ke, moj ma?” Bëra disa kopje e ua dërgova me postë miqve të mi më të mirë… Kur erdha në Shqipëri unë bëra edhe kopje të tjera e ua shpërndava miqve të mi, që i kam të shumtë e jam shumë e lumtur që kam shumë miq. Isha më e lumtura e botës – isha unë që i kisha futur në atdhe kasetat e Nolit… Ato janë një thesar i çmuar, për historinë e kombit shqiptar… Kishte njerëz që më thoshin, mos i jep kasetat pa të paguar, mirëpo… o Zot, a shitet Shqipëria, shqiptaria, a shitet Noli, o miku im Riza?… Noli nuk është vetëm i imi është i gjithë popullit shqiptar. Është ky popull që nxori Nolin e Madh. - A rrojnë sot në Amerikë njerëz që kanë patur lidhje të afërta me Nolin? - Po, ka. Është, për shembull, siç të thash, At "Arthur Liolini, pasardhësi i drejtpërdrejtë i Nolit, i cili

Me t’u kthyer në shtëpi, po mendoja duke fluturuar në qiellin e shtatë, se, o Zot, kë duhej të lajmëroja të parin. Ah, thoja me vete, si nuk kam një altoparlant që të dal në dritare dhe të buças nëpër qiellin e Hartfordit se, unë, Kjo poezi, bijë, më Mbaj mënd që kam broho- unë Raimonda Moisiu nga thotë në mbyllje ritur si e çmendur nga Shqipëria, kisha ja, këtu, mbi xha Thanasi, ka gëzimi, se kam duartroki- tavolinën time, zërin e gjallë historinë e saj. tur duart dhe jam lëshuar të Fan Nolit. dhe e kam përqafuar xha telefon At'Arthur Liolinin Takohemi me Xha Thanasin Thanasin duke e puthur ku Në fillim i telefonova mikut dhe i them për kasetën… Ai të Mozziccato, një kafene mundja në fytyrën e tij të tim, Vasil Qesarit. Më tha se më thotë së, po, është një italianësh. fishkur nga vitet dhe hallet ishte mu në mes të Vlorës atë kasetë, në kishë është, hajde e jetës. Njerëzit që ishin çast. “Vasiiiil! Këtu kam tri një ditë e merre, do të ta Nisi të më tregojë shtruar e në kafene shtangën. kaseta me zërin e Fan Nojap, por më jep pak kohë ta pa u ngutur, por gjithë mall Ndoshta rrallë u kish liiiit!” kërkoj në arkiv… Po mua dhe dhimbje, sikur po ndodhur të shihnin një nuk më durohej… Po tregonte historinë e parë të zonjë të re të pushtonte M’ u bë sikur Vasilit iu bë, merrja kontakt më miq të dashurisë së rinisë, për ashtu një plak. Po unë as sapo e njoftuan se kish rënë tjerë… Një ditë Xha Thana- varrimin e Nolit, që kish që e vrava mendjen nga nga qielli një meteor I florsi (Thanas Laskaj), më fton qenë shumë madhështorë, ata. Vetëm ktheva kryet injtë për shqiptarët. për kafe, e midis të tjerave, me pjesëmarrjen e shumë nga ata spektatorë që në telefon, më thotë së do të personaliteteve më Zë të hanin e pinin në lokalin Pastaj, rregullova vendin jap një dokument me kohës, që nga aktivistët më Italian dhe vetëm u kam mirë e mirë dhe nisa të dëgjoj rëndësi historike. Në atë të shquar të jetës politike thënë triumfalisht: “He kasetat. Kam qëndruar atë dokument, vazhdoi të më amerikane e deri te person- made my day!” ditë tërë kohës në shtëpi… tregonte në telefon xha alitet e instancave më të Kishte momente, që, ndërsa Thanasi, ndërsa unë po larta të shtetit amerikan. I Që atë moment u nisëm në fliste Noli dhe duartrokitnin dridhesha nga emocionet, se them Xha Thanasit: “O xha shtëpinë e Xha Thanasit të tjerë, shikoja se kisha si e ka bërë Noli poemën: Thanas! Do të të them një dhe mora kasetat e shtren- duartrokitur apo qeshur edhe

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 3

P a g e

1 3

NATO-ja e vetme nuk mund ta clironte Kosoven!
kam lindur në një familje muslimane në një fshat të besimit ortodoks. Duke qënë se moshën e adoleshencës e kalova në konvikte me shokë nga të gjitha fetë dhe krahinat e Shqipërisë, përfshi edhe kosovarë e çamë, nuk kam as edhe një ndjenjë antipatie apo përçmuese, si fetare ashtu edhe krahinore ndaj shqiptarëve. Entusiazmi im për UÇK-në dhe luftën çlirimtare në Kosovë ishte një ndër tiparet e mia më tërheqëse edhe pse në atë periudhë nuk isha oficer aktiv në radhët e ushtrisë, për mos të thënë isha i denigruar si i tillë nga qeveria e PD-së dhe më vonë e PS-së, të cilat mbajtën e rimorën në ushtri kryesishtë oficerat militantë të tyre, bashkëkrahinorë, bashkpuntorë ose të një feje, kryesisht

nga (fq.12) (vazhdon)
mediokër dhe që kishin urrejtje ndërkrahinore, krahas ndjenjës së cmirës ndaj të aftëve. Këta tipa u shërbejnë verbërishtë partive, ndaj edhe ato i preferojnë. Unë nuk plotësoja as edhe një nga këto kritere. Duke qënë entusiastë për të ardhmen e Kosovës, dëshiroja që, për të, të bëhej më shumë; kjo ndoshta nga bujaria e shpirtit tim kombëtar sesa për nga thellësia politike. Edhe prirjet e

Intervistë me Shqiptaro – Amerikanen Raimonda Moisiu, që bëri të mundur ardhjen në Shqipëri të tri kasetave me zërin e F.NOLIT nga (FQ.12) (vazhdon)
me ndershmëri dhe inteligjencë, vazhdon të ecë i përkushtuar në gjurmët e Nolit. Ai vazhdon të drejtojë Kishën Autoqefale Shqiptare Ortodokse në USA. I përndershmi At Arthur Liolini, një njëri shumë i përkushtuar jo vetëm për çështjen fetare por edhe për çështjen kombëtarë shqiptare. E… Nuk mund të bëj krahasime se a është apo jo patriot aq sa Noli ai. Noli ka vendin e tij në historinë e Shqipërisë e të kombit, po ashtu edhe At'Artur Liolini ka vendin e tij. Historia e vlerëson dhe, me siguri do ta vlerësojë pasardhësin besnik të Nolit të papërsëritshëm. Është, tjetër, Bill Kamenica, i cili drejton Kishën Ortodokse Shqiptare ne Ëorcester, (Uster Massachuset). Ai është me origjinë nga Kamenica e Korçës, nga ka qenë edhe babai im i ndjerë. Janë gjallë akoma, edhe e veja e Qamil Panaritit, Sara Panariti dhe e veja e Dhimitër Trebickës, Roza Trebicka, të cilat, së bashku me burrat e tyre, kanë qenë në krah të Nolit. Është tjetër, një shqiptare nga Gjanci i Vithkuqit të Korçës, e cila ka shërbyer në atë kishë që kur Noli ishte gjallë, megjithëse disi e moshuar. Thanas Laskaj, po se po… Mund të ketë akoma të tjerë… - A kanë qenë të dhënë pas Nolit jo ortodoksët shqiptarë në SHBA, katolikët, myslimanët apo ateistët? - . . Unë them se të tërë kanë bërë për Nolin, se edhe Noli ka bërë shumë për të tërë këta… Noli nuk bënte dallim kush ishte mysliman, ortodoks, katolik apo afetar. Ai i trajtonte të gjithë njësoj si bashkëkombës shqiptarë. Dhe, se sa ka bërë Diaspora afetare dhe myslimane për Nolin, këtë e keni të pasqyruar në një nga ato kasetat që ju kam dhuruar, ku është fjalimi i personaliteteve fetare në Diasporë, si, ta zëmë, fjalimi i Baba Rexhep Bardhit, në varrimin e Nolit apo sa e sa të tjerë, përfshirë edhe mua që po ju flas në kush është në krye të ortodoksëve shqiptarë? - Sigurisht që e di, është Fortshkëlqesia e tij Anastas Janullatos. Sigurisht që e di edhe që ai është grek. - Po të kishit rast të pinit një kafe me Fortshkëlqesinë e Tij Anastas Janullatos, sot “Qytetar Nderi“ i qytetit të Korçës tënde, ku ti ke qarë për herë të parë në jetë, çfarë do të kishe dëshiruar t’i thoje mes të tjerave klerikut të nderuar? - Mua nuk më pëlqen hipokrizia. Rrethi im më njeh mirë. Sigurisht dhe patjetër do t’i kisha thënë klerikut fort të nderuar grek se, do të ishte mirë që në krye të ortodoksëve shqiptarë të ishte një shqiptar. Do t’i thoja se figura që adhuroj më shumë unë, Fan Noli, ka bërë të gjitha përpjekjet që kisha ortodokse shqiptare të shkëputej e të ruante identitetin e saj ndaj kishës ortodokse greke. Do t’i thoja edhe se do të ishte në të mirë të misionit të tij që t’ia bënte të gjitha nderet Nolit, kësaj figure që do ta kishte lakmi çdo komb i qytetëruar i Europës. Do t’i thoja edhe përderisa ai i është përkushtuar ortodoksisë shqiptarë, do të ishte në të mirën e tij dhe të kishës që ai përfaqëson të jetë një mbrojtës i shenjtë i interesave shqiptare dhe i çështjes shqiptare!. . . Nuk di çfarë të them më shumë për këtë… - Me rastin e këtij bashkëbisedimi, a mund të dinë lexuesit diçka më shumë se kush është Raimonda Moisiu? Mund të na tregoni pak nga aktiviteti juaj patriotik dhe kulturor në atë anë të Atlantikut? mbaruar për mësuesi pikërisht për mësuese të gjuhës angleze, ku kam punuar në qytetin e Korçës, deri ditën që emigrova në USA, si fituese e lotarisë dhe më pas unë kam marrë nënshtetësinë amerikane. Unë erdha në një vend multinacional dhe multikulturol. Falë teknologjisë së internetit dhe kompjuterike që ka hyrë vrullshëm, unë krijova lidhjet e mia, jo vetëm brenda Amerikës, por në të gjithë botën. Lidhje virtuale dhe reale. Me vështirësitë që has çdo komunitet shqiptar. Qëllimi kryesor i këtyre aktiviteteve është për të ruajtur traditën, gjuhën, zakonet, kulturën, vlerat kombëtare dhe identitetin kombëtar; për ta ruajtur nga asimilimi, për ta transmetuar në brezat që vijnë në tokën e huaj, sidomos te ata që lindin në USA, apo kanë ardhur në një moshë fare të re. Aktivitet kanë natyra të ndryshme. Komuniteti shqiptar i Hartfordit në Connecticut, ku unë jetoj, është një komunitet i mrekullueshëm, ashtu si gjithë komunitetet shqiptare kudo në USA. Shqiptarët janë ajo pjesë e emigracionit të vjetër e të ri shqiptar, që ngrohen me idenë e

këtë moment për Nolin e që i përkas besimit bektashian. - Ju e dini, zonja Moisiu, se

- Unë jam nga Korça, brez pas brezi, apo si shprehemi ne korçarët, puro korçare. Jam lindur dhe rritur në lagjen e myslimanëve, ne lagjen ku lartësohet Xhamia e ndërtuar 600 vjet me pare nga themeluesi i Korçës Iljaz Bej Mirahori. Kam

emigrant, por edhe me sakrifica, unë fillova të integrohesha në jetën e komunitet shqiptar dhe amerikan në të gjithë drejtimet. Ne organizojmë sa më dendur që të mundemi, aktivitete artistikekulturore me bazë historike dhe kombëtare; si

krenarinë e të qenët shqiptar; janë pjesëtarë të kulturuar e të emancipuar në vendet, ku ata jetojnë e punojnë, taksapagues të rregullt dhe respektues të ligjeve dhe zakoneve të këtyre vendeve. Unë tashmë aderoj në Partinë Demokratike të mikut të shqiptarëve, Bill Klinton.

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 3

P a g e

1 5

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 3

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te ….

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne SHqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!!

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

A Study on Albania and it’s Politics from 1944-1960 Declassified (continues)

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 3

P a g e

1 9

Ndërtimi i kolonisë Boshnjake në Karabushkopolje, është sllavizim i trojeve shqiptare Nga Andy Apolloni &
Ndërtimi i kolonisë Boshnjake në Karabushkopolje, është sllavizim i trojeve shqiptare Nga Andy Apolloni & Paulo Traboini Mali i Zi është po aq shovinist sa edhe knjazët e Cetinjes Sic dihet, shteti i sotem Malazez eshte pasardhes i drejtperdrejte i ishe Mbreterise se Cetinjes e krijuar gjate shekujve prej dyndjeve e pushtimeve te medha sllave, qe u vendose mbi kete pjese te trupit te Ilirise tone te Lashte. Edhe kjo monarki e vogel sllave, ashtu si dhe ato te tjerat eshte ngritur shekuj me par ne brigjet veriperndimore te Adritikut nga Caret e Rusise dhe Krajlet e Serbise per qellime te caktuara hegjemoniste me ndihmen e aletave te tyre perndimor dhe fuqive te medha te koheve. Si e till ajo mbeti gjithmone nje fuqi teper agresive dhe me synime te perhershme grabitqare ne Gadishullin tone Ilirik. Me suportimin dhe mbeshtetjen e gjithanshme politike, ekonomike dhe ushtarake te Moskes, Beogradit, Stambollit, Athines e tj, knjazet cerrnogoras arriten shume shpejt qe ti zgjerojne vazhdimisht kufijt e tyre. Me forcen e armeve dhe nepermjete dhunes e terrorit, ata pushtuan dhe gllaberuan hapsira te tera te medha teritoresh shqiptare, nje pjese te te cilave i kane spastruar etnikisht, asimiluar dhe sllavizuar plotesisht, ku cdo gjurme, shenje dhe vlere e kultures, tradites, pronesise dhe autoktonise tone tashme eshte zhdukur perfundimisht dhe gjithcka flete vetem ne alfabetin cirilik sllav. Edhe shteti i sotem malazez, si pjelle e kesaj mbreterie barbare, i arnuar, fryre e zmadhuar artificialisht me trojet tona, por si te paret e origjines se tij, ka vuajtur dhe vuane gjithmone nga ethet e forta te ekspansionizmit carist sllavomadhe. Ky delir madheshtie i injektuar ne keto permasa dhe doza kaq te renda ne kete vend, ka nxitur tek ai vazhdimisht orekse teper te medha shoviniste, per zgjerime te metejshme kufijesh e teritoresh. Jane pikerisht keto shkaqe me prapaskena kriminale, shovinizmi, kolonializmi e rracizmi, ato qe i kane frymezuar dhe i shtyjne pushtetaret aktual cerrnogoras, qe te ndjekin ne cdo kohe nje politike shtypese e brutale kunder te tjereve dhe sidomos ndaj popullit shqiptar, qe jetone brenda ombrelles juridike te tij, si dhe nje kurs te ashper, mjaft agresiv, plote tensione, grindje, incidente dhe konflikte me fqinjen e saj jugor, Shqiperine. Kolonizimi i trojeve shqiptare me boshnjak, malaze, serb etj, eshte krim i rend dhe i denueshem. Me natyren e vet te eger dhe aventureske prej okupatori, shteti malazez edhe tani ne kohet e demokracise, ne menyre te hapet e demonstrative, perpara qyteterimit europerndimor dhe opinionit perparimtar boteror, e pa ju dridhur syri fare, po manifestone akoma sjellje tipike arrogante te se kaluares se tij te erret primitive. Ai eshte duke kryer periodikisht veprime te papergjegjeshme dhune e krimi, te cilat jane jo vetem te pa pranueshme per shoqerine tone te sotme, por edhe teper te denueshme nga te gjitha normat dhe ligjet e te Drejtes Nderkombtare. Ne menyre krejt arbitrare e te kunderligjshme dhe me nje mentalitet rracist, pushteteret aktual te Podgorices po vazhdojne perseri te insistojne me kembngulje dhe vendosmerine e nje te semuri psiqik, qe ti mohojne te gjitha te drejtat e ligjeshme popullit tone ne ato treva. Ata kane sfiduar jo vetem pashallaret dhe veziret e molepsur blu te Tiranes, te cilet po e nxijne faqen e tyre per cdo dite, duke u bere bashkpuntor dhe bashkauntor ne krim me Knjazet dhe Krajlet e rinje te Cetinjes e Beogradit, por edhe Lideret e Brukselit qe po i tolerojne kaq shume milloshevicianet malazez te luajne perseri me jeten, te drejtat dhe gjakun e popujve. Duke e pare kete indiferentizem kaq te cuditshem tipik europian, i gjithe lidershipi cerrnogoras, me nje urrejtje te perhershme dhe te eger nacionale qe nuk eshte pare ndonjehere, eshte hedhur ne sulm te pergjithshem frontal kunder shqiptareve. Ai e ka vene ne veprim te plote maksimal makinen e tij ushtarake shteterore dhe po punone intensivisht, duke perdorur te tera menyrat, forcat dhe mjetet e dhunes qe te beje me cdo kusht, kolonizimin, asimilimin, sllavizimin, spastrimin etnik te trojeve tona dhe zhdukjen e identitetit kombtar te shqiptareve nen Mal te Zi. Per te realizuar qellimet e tij te mbrapeshta, kriminale dhe antishqiptare, shteti aktual malazez, vec formave te tjera represive, vitet e fundit ai po perdore me prioritet te madhe edhe ngritjen e Kolonive sllave brenda tokave e trojeve shqiptare. Krahas kolonizimit gradual dhe te panderprere te teritoreve shqiptare qe po kryhet ne heshtje nga individ, familje dhe grupe te vogla e te mesme te popullsise sllave, qe kane mbeshtetjen e fuqishme financiare dhe politike te Podgorices, Shteti Cerrnogorian qe nuk eshte i kenaqur kurrsesi me keto ritme sllavizimi po ndertone me force edhe Koloni te Medha sllave ne tokat tona, te cilat i ka vene nen pronesi dhe spastruar etnikisht nga shqiptaret me forcen e pushtetit te vet. Vendosja e bosnjakeve ne Karabushkopolje eshte kolonizim sllav i trojeve shqiptare. Para disa vjetesh shteti malazez, me politiken e tij te pafytyre qe ndjeke vazhdimisht, per te dale nga situata e rende ne te cilen ndodhej pas goditjes se forte qe mori se bashku me Serbine prej Fuqive te Medha Europerndimore dhe Forcave te Natos, u mundua qe ta paraqiste veten ndryshe nga Beogradi, duke u bere gjoja pak me i urte, me i bindur, me tolerant, me human e tj, por qe ne realitet ishte nje farse dinakrie per te fshehur dhe maskuar natyren e tij te vertet kriminale dhe masakrat qe kishte bere ne Bosnje, Kroaci dhe Kosove se bashku me Serbine. Per ti treguar perndimit se tani Mali i Zi eshte nje shtet paqsor, demokratik, ligjor, i konsoliduar, i te gjithe qytetareve te tij dhe ska asgje te perbashket me te kaluaren e vete kriminale, si dhe hyre ne qef Uashingtonit, Londres, Parisit, Berlinit e tj, por edhe per te mashtruar Tiranen dhe Prishtinen e pergjumura indiferente, filloi gjoja te kritikonte disa qendrime dhe veprime ekstremiste te politikes dhe diplomacise serbe ne lidhje me qendrimin ndaj Kosoves, por edhe per probleme te ndryshme nderkombtare. Kjo strategji qe nje levizje e zgjuar e lidershipit cerrnogoras dhe e dha frutin e vet, duke bere qe shume fuqi te medha perndimore ta ndryshojne opinionin e dikurshem te keq per te dhe te shperblehej mire nga Brukseli, deri ne miratimin e kerkeses se tij si kandidat, per ne Bashkimin Europian. Ndersa ne politiken e tyre te jashteme pushtetaret e Podgorices arrinin disa suksese te admirueshme per te ardhmen e shtetit te vet, brenda vendit ata vazhdonin me dhune tu mohonin te drejtat shqiptareve dhe te kolonizonin e sllavizonin trojet e tyre, duke forcuar, shtypjen, diskriminimin, arrestimet, burgosjet, denimet dhe vrasjet, te cilat cuan edhe ne masakren e pergjakshme qe i bene popullit te Malsise me 9 shtator te vitit 2006. Veper e rend kriminale e ketij plani ogurzi antishqiptar eshte edhe ndertimi ne token tone i nje Kolonie te madhe me sllav Boshnjak Mysliman para disa vjetesh ne vendin e quajtur Karabushkopolje. Duke e propoganduar me djallezi kete grabitje dhe kolonizim te trojeve tona, si nje gjest te madhe human qe po benin cerrnogorasit per te strehuar”vellezerit boshnjak” te cilet na i kishin masakruar gjoja vetem serbet(dhe jo kriminelet malazez), qeveritaret cernogoras bene te mundur qe te mos kishte asnje reagim prej shqiptareve, te cilet u pajtuan lehtesisht me kete vjedhje e rrembim te trojeve te tyre prej kolone sllav boshnjak. Meqense zyrtaret e Podgorices ishin shqetesuar shume per te

Sigurohet banesa për familjen e Telit
Sigurohet banesa për familjen e Telit Vetëm tre ditë pasi u publikua rasti në gazetën “KOHA”, falë gatishmërisë dhe vullnetit të mirë, është rikthyer shpresa për një jetë më të mirë në sytë e fëmijëve të Lefter Koxhaj, Letjanit dhe Rexhinës së vogël. Krahas ndihmave të tjera në mjete financiare, një biznesmen nga rrethina e Gostivarit e që jeton dhe vepron në Gjermani, ka shprehur gatishmërinë për të mbuluar të gjitha shpenzimet për blerjen e një banese në Tiranë. Por kjo nuk ka qenë e tëra... Driton ZENKU/KOHA Gostivar, 9 janar - Lajmi mbi fatin dhe gjendjen e mjerueshme të familjes së komandant Telit që u publikua në gazetën “KOHA”, ka tronditur opinionin publik. Vetëm tre ditë pasi u publikua rasti, fal gatishmërisë dhe vullnetit të mirë të qytetarëve human, është rikthyer shpresa për një jetë më të mirë në sytë e fëmijëve të Lefter Koxhajt-Telit, Letjanit dhe Rexhinës së vogël. Krahas ndihmave të tjera në mjete financiare, një mërgimtar nga rrethina e Gostivarit që jeton dhe vepron në Gjermani, ka shprehur gatishmërinë e tij për të mbuluar të gjitha shpenzimet për blerjen e një banese në Tiranë. Bëhet fjalë për pronarin e kompanisë ndërtimore “Lato Gerustbau”(emri i të cilit është i njohur për redaksinë) nga Gjermania. Nga modestia, drejtuesit e kësaj kompanie nuk kanë pranuar të bëjnë prononcim publik rreth vendimit të tyre human për të ndihmuar familjen e dëshmorit të kombit Lefter Koxhaj, duke pohuar që mbështetja vjen në emër të Zotit dhe sakrificës së dëshmorit i cili nuk kurseu as jetën për të mirën e gjithmbarshme të kombit shqiptar. Nga Këshilli iniciativë për mbështetje të familjes së dëshmorit Lefter Koxhaj, shprehen tejet të kënaqur nga jehona dhe gatishmëria e njerëzve të vullnetit të mirë për të ndihmuar familjen e tij. Sipas tyre, vet fakti që brenda një kohe kaq të shkurtër u arrit të grumbullohen fonde të mjaftueshme për të blerë banesën, dëshmon që interesimi i njerëzve për të kryer një obligim kaq fisnik ndaj një familje të një dëshmori, ka qenë i jashtëzakonshëm. “Jemi shumë të kënaqur nga rrjedha e kësaj iniciative. U nisëm ne emër të Zotit dhe me sinqeritetin më të madh për t’i ofruar ndihmë familjes së dëshmorit tonë kombëtar Lefter Koxhaj. Me ndihmën e Zotit dhe njerëzve të vullnetit të mirë, u arrit që brenda 3 ditëve të grumbullohen mjete të mjaftueshme që të mund të blihet një banesë për fëmijët e tij. Një bashkëkombës i yni me punë të përkohshme në Gjermani, ka shprehur gatishmëri që të paguan tërësisht blerjen e një banese në Tiranë. Po ashtu, brenda kohës ka pasur edhe shumë persona të tjerë që donuan mjete me nijetin e tyre për t’i ndihmuar kësaj familje. Shprehim mirënjohje edhe për ju si medium që e morët me shumë seriozitet trajtimin e këtij rasti dhe ishit mediumi i vetëm ma karakter nacional që u morët me këtë temë”, theksoi për gazetën “Koha”, Arben Elezi, njëri nga iniciatorët e kësaj nisme. Por ndihma e mërgimtarit nga Gostivari, nuk ka qenë mbështetja e vetme për familjen e komandant Telit. Një ditë pas publikimit të rastit, arritën edhe ndihma të tjera. Ndër ta, ishte edhe kontributi i familjes Sadiku nga fshati Sërmnovë e Gostivarit. Ato ndihmuan familjen e komandat Telit me mbi 5 mijë euro. “Kur lexuam lajmin në gazetën tuaj se në çfarë gjendje ndodhej familja e Komandantit tonë legjendar, u prekëm të gjithë anëtarët e familjes. Si mos të na dhimbset kjo familje kur njeriu më i dashur i tyre flijoi jetën për të mirën e kombit tonë. Ne e njohim fortë mirë kontributin e komandant Telit që ka dhënë në Kosovë, Luginën e Preshevës dhe së fundit në luftën e shqiptarëve të Maqedonisë. Është mëkat që të qëndrosh indiferent mbi fatin e familjes së tij dhe të shohësh se si familjarët e tij ndodhen në një gjendje të tillë të mjerueshme. Ne si familje me mundësitë që kemi dhe me ato që na ka falë Zoti u ndamë 3 mijë euro. Po ashtu djali që jeton dhe vepron përkohësisht në Austri, gjatë vitit 2012, nëpërmjet xhirollogarisë do t’ua bart në konton e tyre nga 200 euro për çdo muaj”, theksoi Qelebi Sadiku. Ndërkohë, Rilindja Demokratike Kombëtare për këtë rast ka ofruar 500 euro, ndërsa ka pasur edhe qytetarë të tjerë që kanë ofruar ndihmën e tyre. Familja e dëshmorit Lefter Koxhaj i njohur në luftërat e Kosovës dhe Maqedonisë si komandant Teli ballafaqohet me një situatë të vështirë. Pasi që ishin larguar nga banesa ku kishin jetuar prej vitesh në Tiranë, pjesëtarët e familjes së tij vazhdonin të endeshin rrugëve pa pasur një adresë se ku banojnë. Përveç problemeve shëndetësore të pasardhësit të komandant Telit, djalit të tij

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

“ N E W

L I F E ”

J E T A

E

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Sot 15 vite te plota nga Masakra e Recakut nga Monda Dibra nga (fq.1) (vazhdon
Të nesërmen (më 16 janar) në vendin e krimit, kishte dalur dhe shefi i Misionit të OSBE-së, ambasadori amerikan William Woker. Ai, pasi vezhgoi trupat e e pajete te shqiptarëve, e cilesoi ate masakër rrënqethëse dhe e quajti krim kundër njerëzimit. Atë ditë janari, në Reçak, janë vrarë e masakruar: 1.Lute ASLLANI 2.Banush AZEMI 3.Ragip BAJRAMI 4.Halim BEQIRI 5.Rizah BEQIRI 6.Zenel BEQIRI 7.Lutfi BILALI 8.Ajet EMINI 9.Bujar HAJRIZI 10.Myfail HAJRIZI 11.Skënder HALILI 12.Haqif HYSENAJ 13.Hajriz IBRAHIMI 14.Hakip IMERI 15.Murtez IMERI 16.Nazmi IMERI 17.Mehë ISMAJLI 18.Muhamet ISMAJI 19.Ahmet JAKUPI 20.Eshref JAKUPI 21.Hajriz JAKUPI 22.Mehmet JAKUPI 23.Xhelal JAKUPI 24.Jashar JASHARI 25.Raif JASHARI 26.Shukri JASHARI 27.Fatmir LIMANI 28.Nexhat LIMANI 29.Salif LIMANI 30.Bajram MEHMETI 31.Hanumshah MEHMETI 32.Arif METUSHI 33.Haki METUSHI 34.Ahmet MUSTAFA 35.Asllan MUSTAFA 36.Muhamet MUSTAFA 37Sadik OSMANI 38.Jashar SALI-

Skender Korca shkrime
ke devijuar.... Mjaftë më se të kam kuptuar, mjaftë më ke përfaqësuar, mjaftë se unë jam gjallë por u bë mjaftë deri mbrëmë...mjaftë jetova, Mjaftë se kënga ime ka për të goditur në krye, mjaftë me ke mashtruar në notat e pentagramit, unë kam mjaftë të gjerë shkallën time të notave dhe nuk më duhet të kërcej së cis e gis të të huajës.... Ngjitem me mjaftë përkushtim për të i thënë mjaftë vetës sime, mjaftë kohës së ardhjeve të mia , por mjaftë do duhet të fokusohem tek vetja për të kënduar vdekjen time...ose për të thënë mjaftë belbëzimit që nuk e marrë vesh unë se kush dhe si më flet... ti apo ai princi yt... jo...se mjaftë kam thënë Do ju dua mjaftë shumë, si përherë mjaftë deri në frymën time mjaftuar.... Mjaftë shkrova unë Skendo për Ty KUR MBETESH NË PRITJE by Skender Korça on Friday, December 23, 2011 at 10:34am KUR MBETESH NË PRITJE Sot kafshuar me kohën me besimin... Në një vorbull a ka vend? gjaku në vendi ngjyrës ....së një fjale dhënë Lotin tim e bëri ujëvarë Ujëvarë janë bërë betimet e mia Për këtë lot sërish Kohë, pse më kafshove sot? Pse nuk më le për nesër? Kohë kur ikën kalendari yt A thua vallë të ri takohemi sërish Ke ujëvara e lotëve të mi apo janë tharë betimet e mia? kur në ujëvarë u kafshuan buzët e tuaja me një njeri tjetër e në vend të dashurisë më fale një lot përgjithmonë Njeriu në frymën time...!!! Kam ndier një frymë gulçuar nga njeriu im në një kryqëzim rrugësh e pashë ëndrrën me ty më shikove si engjëll sot... frymë sërish Dita është mostër e imja ADN u bë ëndrra ime Vjedhur sipër gëzofin e dashurisë Atje kur kam ndier një frymë Kam parë edhe një njeri Njeriun që e bëri fryma ime Një ditë gjethesh ... Sot në agun e mëngjesit fola me figurën tënde Të preka në dorën e njomë kur Ti kishe sytë e mbyllur në kafaz gjumi Vetëtimë u bënë zërat Diell u bë dashuria Të thash se natë nuk ka më por është hija e dritës kur ishim bashkë në ëndërr mësove se bota ka engjëj tufat e tyre sot ndiqen nga hija e kafshimit në mëngjeset e bardha sërish jam unë pa sy.... pa zë... pa mëngët që mi qepe mua është dora ime që bartë gjethin e vjeshtës purpurt kur unë e kam jetë ujin e gjethit të shkulur në agun tënd

Kush më ndjek nga hija Në oazën time a gjelbërove me ngjyrë të kuqe? një syth që kur apokalipsi u bë rrëfim kur unë shohë këmisha burrash të rreme që nuk më lënë rehat A bëhet gruaja burrë? kur në muzgun e vonë U bë mjaftë me te, me atë, me ata, hiqen qepallat e marrës por do kuptohet mjaftë mirë se në bie ndeshur një turp mbi tjetër çfarë frekuencash do bjerë kambana sërish bëhet ajo çorbë e dashurisë sime për ty.... unë mbetem në pritjen tënde ti bëhesh vrer për një kitarë të thyer Qoftë përvëluar e keqja e jote, unë mbetem asgjëja sepse është bërë mjaftë në këtë që nuk di për oazën tënde shekull sa mirë të nisur me ty, por atje ku gjembat të therin përditë me shumë gabime që më the se paskam bërë, pa bërë gjë...Ti ke Ujëvarë e kafshuar guximin për të thënë mjaftë, unë

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful