Volume 4, Issue 04

Janar 23 , 2012

Our Words Weekly Issue
“ N E W L I F E ” J E T A E R E

S P EC I A L P O I N T S O F I N TE RE S T:  My testimony in court in regard to January 21at, 2011. No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

“Prisni dëshminë time në gjykatë për 21 Janarin” (fq.3)
Fatos Mahmutaj Nga emisioni Exclusive në Top-Channel me titull “21 Janari një vit më pas…” realizuar nga gazetari Muhamed Veliu, transmetuar mbrëmjen e së dielës, përfshihej edhe dëshmia e gazetarit Fatos Mahmutaj i plagosur në 21 janar 2011. Përmes kësaj dëshmie të parë televizive pas largimit nga Shqipëria, dhënë korrespondentes së Top-Channel në Bruksel, Arta Tozaj, Mahmutaj i ka dërguar një mesazh gardistëve që e goditën me një plumb në dorë, se ata do të përballen me dëshminë e tij, kur delaroi se “ Do të vijë në gjykatë për të dëshmuar”. Në pjesën e dytë të këtij programi Mahmutaj shfaqet duke mbajtur një laptop përpara, duke rrefyer momentin kur ai ishte duke raportuar në telefon atë që po ndodhte dhe momentin kur u plagos. Kjo është përgjigja që Mahmutaj dha kur pyetet si e kujtonte ai 21 janarin ku mbeti i plagosur, teksa raportonte me telefon në studion e televizionit ABC News atë që po ndodhte në bulevard. “21 janari është një ditë që është njësuar me qënien time. Është një ditë që nuk mund të fshihet, nuk mund të harrohet. Jam përpjekur ta harroj këtë 21 janar këtë ditë. Jam përpjekur që kjo të jetë thjesht një kujtim i hidhur i së kaluarës. Por ka qënë e pamundur edhe për shkak të disa ndodhive që i kanë ndodhur familjes time, që janë ngjarje të hidhura normalisht. Por edhe për disa arsye të tjera”. Momentin e plagosjes ai e ilustron duke treguar xhaketën e shpuar nga plumbi. . “Më kujtohet një moment kur kisha pak kohë kur kisha ardhur në Belgjikë dhe ndodhesha në një kamp emigrantës në Bruksel, kur i kërkova familjes time të më sillte disa sende nga Shqipëria. Më dërguan edhe një xhup, që e kisha veshur ditën e ngjarjes. Sa hapa pakon e nxorra dhe më pas e kapa tek jaka ku ndodhet vrima e plumbit. Ndodhesha me telefon tek veshi dhe me dorën tjetër mbaja kartën e gazetarit, së bashku me mikrofonin, për t’ju lënë të cionua si një dëshmitar që denoncoi fuqishëm Gardën e Republikës, duke denoncuar faktin që garda qëlloi mbi njerëzit . “Ditën e enjte 6 ditë pas 21 janarit, unë isha i ftuar ne emisionin Top-Story të Sokol Ballës . Një ditë më pas, që i binte fiks një jave pas 21 janarit, shkova tek spitali Nënë Tereza për të mjekuar dorën. Kur po kthehesha tek farmacia 10 takova një polic që e kisha lënë të takohesha me të. Ky polici pa e zgjatur vendosi pistoleten në brinjë, duke më dhënë një mesazh. Mos fol shumë. Pikërisht ajo pistoleta që më vendosën tek farmacia 10 i dha fund cdo gjeje. Nuk kisha zgjidhje tjetër. Nuk kisha c’të bëjë gjë tjetër në Shqipëri. Rrugës në kthim për në shtëpi ndalova tek rruga e Durrësit për të pyetur agjencitë e udhëtimeve për një biletë. Nuk e kisha vendosur ku do të shkoja. Thjesht doja të ikja. Momentin që kalova më kanë pikasur, më kanë parë dhe ndjekur nga mbrapa, kush vesh miku im që Democraci ne Shqiperi dreqin e merrtha që dhe njëdhënë urdhërpunon në Rinas më kishin verbal atje për të më ndaluar dhe mos të kuptohej që unë isha gazetar dhe mos të kaloja . Pyeta miq të tjerë të mi të njohur në më qëllonin. Plumbi më kapi ku bashkohet Durrës, Kakavi dhe Korçë, me idenë se cfarë gishti tregues dhe vazhdoi mbrapa, duke po ndodh, a është e vërtetë kjo për mua. Më kapur xhupin tek jaka, pikërisht aty ku pohuan se ishte e njëjta gjë. Zgjodha një ndodhet mesi i qafës time. Pra, ishte një makinacion nga këto marifetet shqiptare për plumb që ishte nisur në kokë. Më ka të ikur, se nuk kishte asnjë lloj mundësie ruajtur zoti, nuk di c’të them tjetër. Heku- tjetër” ran Deda që vdiq, koka e tij ndodhej vetëm 10 centimetra larg kokës time. Ky Rrëfimi gazetarit Mahmutaj vijoi duke shpjeishte për mua 21 janari fatal, që nuk mund guar përse ai zgjodhi Belgjikën për të kërkuar ta harroj” thotë Mahmutaj. azil politik. Por, cfarë e detyroi atë të largohej nga Shqipëria . Mahmutaj tregoi për emisionin Exclusive se pas 21 janarit, ai u pozi“Zgjodha Belgjikën për të kërkuar azil politik, pasi Belgjika është një vënd me demokraci të konsoliduar, është kryeqytet i Eu-

I N S I D E T H I S I S S U E :

Deshmia 15 vjet te plota (perfundimi) Sevime Nebija, Vasil Tabaku, Gresa Pirana, Artan MUlla, Agim desku, Pellumb Kulla Gentiana Mikushnica, Mimoza Rexhvelaj, Arshi Pipa, Raimonda Moisiu, Silvana Berki, Vullnet Mato, Vasil Tabaku, Skender Braka , Bajram Kongjeli, Agim Desku

Faqe 1-3 Faqe 1-20

Faqe 2-3, 4-5 7-9

Faqe 5-7 9, 12

Sot 15 vite te plota nga Masakra e Recakut nga Monda Dibra (fq.20)
Sot 15 vite te plota nga Masakra e Recakut nga Monda Dibra Albanologe SALIHU, 39.Shukri SALIHU, 40.Bajrush SHABANI ,41.Ahmet SMAJLAJ ,42.Sheremet SYLA , 43.Shyqëri SYLA, 44.Bajram XHELADINI, 45.Njazi ZYMERI Ne shqiptarët jemi dëshmitarë për krimet e kryera në Kosovë.Dhe këto krime i dim mirëfilli se i ka kryer shteti serb me të gjitha mekanizmat e tij.Për krimet në Kosovë nuk është përgjegjës vetëm kryekrimineli Sllobodan Millosheviq dhe disa bashkëpunëtorë të rangut të lartë,siç thonë hetuesit e OKB-së. Për krimet makabre në Kosovë(të përmasave gjenocidi dhe etnocidi), përveq rangut të lartë shtetëror të Serbisë,përgjegjës janë edhe institucionet akademike serbe, siç është Akademia e Shkencave e Serbisë dhe përgjithësisht intelegjenca serbe,por mbi të gjithë përgjegjës për shfarosjen e shqiptarëve, është kisha serbe në krye me patriarkun Pavle,e cila vazhdimisht ka qenë promotore shpirtërore e realizimit të platformave politike antishqiptare që nga Car Dushani, e Naçertanija e Ilia Garashaninit 1844,e deri në qershor 1999 !!! Duke i pasur në dorë të gjitha dëshmitë (inçizime e fotografi të të gjitha krimeve në

Faqe 6-7 7,-9, 10-14 17-19

Adresa Anetaresimi

Faqe 20

P a g e

2

O u r

W o r d s

Plani Grek i vitit 2000, për coptimin e Shqipërisë, nga Kledian Lula (fq.3)
fijëve, trajnim i policisë maqedonase nga policia greke 3. Trajnim i personelit ushtarak maqedonas, mjeteve të blinduara dhe armatimeve greke. 4. Zhvillimi i marrdhënieve kulturore mes dy vendeve 5. Mbështetja substanciale dhe praktike e Maqedonisë nga ana e Greqisë, për t’u pranuar në BE rrit 1. Zgjerimi i lidhjeve ekonomike (tregëti, telekomunikacion e investime) 2. Kooperim në sigurimin kombëtar dhe çështjet e mbrojtjes (kontrolli i kuQeveria Greke i jep rëndësi në skenarin e saj, hartimit të teksteve shkollore për nxënësit maqedonë, trajtimit të historisë së minoritetit grek sipas recetave të Greqisë, si dhe hapjes masive të kurseve për mësimin e gjuhës greke, dhënien e bursave për studentët maqedonë për të studiuar në 2. Greqi dhe hapjen e një “Arsakion School” e cila, do të jap një shembull më të mirë se 3. shkolla e njëjtë, që është hapur në Tiranë. Qeveria Greke: Politika e jashtme ndaj Shqipërisë, kërkon riplanifikim Sipas raportit, Athina është shumë e shqetësuar për të ardhmen e Shqipërisë, nëse ajo do të kthehet ose jo në “faktor destabiliteti për rajonin”. Athina mendon, se politika e jashtme Greke në raport me Shqipërinë, duhet të riplanifikohet. Çështjet, të cilat qeveria Greke duhet t’i zgjidh në të ardhmen me Shqipërinë, janë këto: 1. Mardhëniet me Berishën Mardhëniet me opozitën shqiptare (PD) Çështja Çame

4. Futja e sa më shumë njerëzve të Greqisë në presidencë, qeveri, në institucione e administratën publike shqiptare, brenda opozitës 5. Regjistrimi i popullatës, që qeveria shqiptare po përgatit 6. Jugu dhe Veriu, ndarja psikologjike dhe kulturore e Shqipërisë Greqia planifikon të insistojë, që origjinat etnike janë regjistruar në Shqipëri gjatë regjistrimeve të mëparshme. Intensifikimi i përpjekjeve, që elementi grek në Shqipëri, të vendos përfundimisht në politikën dhe qeveris-

It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague

New York GIANTS go to the Superbowl!!!

Ku eshte Fahri Balliu me vajzen e tij biznesmene te Gerdecit…& te Metalurgjise?

Albin Kurti duke udhehequr Shqiptaret ne Kosove per zbatimin e Ligjit te parliamentit!!!

21 Janar 2012 populli nderon 4 te vraret nga janari 2011...Fajtoret pa FAJ…

We dedicate this year to the kids of the world!!!

Shkrime nga Sevime Kumanova Nebija
jeten per mua” Pranvera dhe stinet tjera po kalojne e ne vend shiut lotet rreke po pikojne Ftohti e dimri 7 vite trokiten ne dere tek nje familje e varfer ku 2 femije te bukur me munde rriten me nje kasolle Nje dite te ngopur e shume dite te uritur perplot 7 pranvera ashtu ata u rriten Nje nene me lote nje baba pa shprese 2 femi pa ardhmeri dite e me dite edhe kulmi mbi ata po shkaterrohej e po behej hi. Loznin gjithe femijet e lagjes ne bore por vogelushet e varfer qendronin te strukur me prinderit ne kasolle Skishin mbathje e asgje pos nje nje dashuri te prinderve qe femijet I ngrohe Nje dite dimer shum I ftohte trokiti ne dere te kesaj familje nje fortune shume e forte Nena e gjore I ofroij bijte e saje por kote ishte kure dimri grabitqare goditi per vdekje te dy cunat e saje Njeri vogelush doli me vrap te luaj me shoket e tije ne bore te gjithe ishin grumbulluar dhe me cudi po e shikonin cunin qe vetem me fanelle te holle e pa mbathje qendronte mbi bore Nena e kerkoi ne kasolle por nuk e gjeti dot kur doli ne rruge cunin e saje e gjeti te shtrire ne akull te ftohte Me vrap shkoi dhe e kapi ne krahe ndersa mbi bore me doren e tij te vockel kishte shenuar disa fjale ”Nene a do e kishe dhene jeten per mua” Vogelushit kembet iu ishin ngrire per here te fundi kerkoi nga nena ta ngrohe ne perqafimin e saje Nena me zemer te thyer cunit te saje I pergjigjet jo biri im nuk e jap jeten sepse ti je jeta ime Ashtu si nje foshnje I posalindur me trup dhe kembe te ngrire I strukur nen perqafim te nenes leshoi frymen e fundit te tije Lote e lote pa mbarim rrjedhnin mbi trupin e vogelushit mbase vdiq I gjori

Tek Bjeshket e Koshares pushon trupi im “Nene a e jep

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 4

P a g e

3

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

DEMOKRACIA NE SHQIPERI NE KETO 21 VJET nga (fq.1)
ropës dhe është një vënd që ndodhet pak më larg se vendet e rajonit rreth Shqipërisë, për të shmangur ato pasojat negative që më erdhën si pasojë e plagosjes time në 21 janar. Nuk pata shumë probleme me marrjen e statusit të azilantit politik këtu në Belgjikë, pasi që në ditët e para kreva atë pjesën kryesore të procedurave . Në momentin që u paraqita në zyrën e të huajve në Belgjikë, u prezantova rastin tim, u mjaftuan me cfarë u deklarova për të përfunduar fazën paraprake të dokumentacionit. Thjesht më bënë edhe një vizitë mjekësore, ku mësova se kisha 3 kocka të thyera në dorë nga plumbi. Tashmë jam duke pritur disa procedura të cilat duan kohë sipas procedurave belge.” kësaj cështje. Ky person më propozoi që të largohesha nga Fatos Mahmuaj ka folur edhe për Shqipëria për faktin se isha i hetimin e plagosjes së tij, e cila pasigurtë dhe ndaj nuk mund të është pjesë e dosjes hetimore të vazhdoja së qëndruari në Shqipëri. prokurorisë. Ai ma argumentoi me faktin se një ushtar i gardës është më i “Jam kontaktuar nga prokuroria që pushtetshëm sa i gjithë grupi i në momentin kur isha i plagosur hetimit, pasi ushtarët e gardës në spital. Erdhi grupi hetimor, të dukej ashiqare që kontrollonin cilëve u dhashë dëshminë time. vendin e ngjarjes dhe prishinin Madje u vizatova një skicë të provat, ndërsa prokurorët nuk vëndit të ngjarjes, duke ua shpjemundeshin të afroheshin në guar me detaje gjithcka. Disa ditë vendin e ngjarjes. Nuk arri ta më pas në vendin e ngjarjes ku po konceptoj dashakeqësinë e prokukaloja rastësisht përballë kryemrorit të caktuar për të dëmtuar inistrisë, pashe grupin e hetimit hetimin dhe për të larguar dhe kontaktova me një prokuror, i dëshmitarët . Gjithsesi, unë jam cili është edhe shefi i hetimit të kontaktuar nga prokuroria gjatë kohës që ndodhem në Belgjikë me emaile dhe u kam thënë që jam dakort me cdo lloj mënyre apo forme, patjetër jam në dispozicion të drejtësisë për të dëshmuar pse jo edhe në gjykatë”. Nuk mendoj që do të dalin ndonjë herë përpara drejtësisë ata që më plagosën mua dhe vranë katër protestues të tjerë. Të gjitha proceset që kanë pak prapavijë politike asnjëherë nuk përfundojnë. Jam shumë pesi-

mist për drejtësinë shqiptare në këtë drejtim”, deklaron Mahmutaj.

Plani Grek i vitit 2000, për coptimin e Shqipërisë, nga Kledian Lula nga (fq.2) (vazhdon)
jen shqiptare. Greqia planifikon të ushtrojë presion mbi qeverinë shqiptare, për të përfituar në këto drejtime: Epirin dhe në muajin Maj 2000, ato arritën deri aty, sa të shpërndajnë harta që tregonin Shqipërinë Jugore të përfshirë brenda kufijëve 1. Ndalimin e aktiviteteve të vogla të Greqisë me percaktime gjegrafike që çonin kufirin grek, deri në terroriste, në jug të Shqipërisë jug të Tiranës. Kjo shkaktoi reagim të fuqishëm në Shqipëri dhe 2. Shpërndarja e popullsisë të rajon. Kur u vërtetua katërfshatit Lazarat, i cili konsiderohet si faktor që sjell shqetësime në fshatrat cipërisht, se trupat greke të Yzberishtit, megjithëse pretendonin se dhe në zonën ku banon minoriteti qëndronin në Shqipëri vetëm për grek (në Dropull) ndërtime logjistike, por që në fakt shpërndanin harta të Vorio-Eprit, 3. Ndalimi i dhënies së “tapive fallco” nga Shteti Shqiptar, për tokat qeveria greke u detyrua t’i tërheqë këto njësi nga Shqipëria. Vendimi në minoritet i qeverisë greke, për të dislokuar forcat ushtarake greke në Greqia është shumë e shqetësuar për atmosferën anti-greke që mbizotëron Shqipëri, u përcaktua në datën 5 prill 1997 nga Këshilli Politikës së në Shqipëri. Trupat greke të dislokuara në Yzberish të Tiranës, kanë Jashtme dhe Mbrojtjes Kombëtare të Greqisë (KYSEA). Askush nuk bërë propagandë lidhur me Voriodi të thotë, se si guxoi Greqia, që në mënyrë të njëanëshme të vendoste në strukturat e saj shtetërore, për dërgimin e njësive të specializuara të ushtrisë greke në territorin shqiptar, gjë të cilën e ka kundërshtuar me forcë opozita shqiptare (PD), gjatë gjithë kohës të prezencës së kësaj njësie ushtarake në Shqipëri. Dy pika kryesore që shqetësojnë 1. Fraza e Sali Berishës “Genocidi i muslimanëve çamë”, po tërheq mbështetës. Çamët, të cilët edhe pas luftërave ballkanike, me të drejtën e trojeve të tyre, vazhdonin të jetonin në territorin që Konferenca e Londrës i kishte caktuar Greqisë, u bënë viktima të politikave asimiluese të qeverive greke e të një genocidi të pashembullt, që arritën kulmin më 27 Qershor 1944. Nga ky genocid humbën jetën me mijëra çamë, ndërsa ata që mundën të shpëtonin, braktisën përgjithmonë Greqinë, në të cilën lanë gjithë pasuritë e tyre. Data 27 Qershor 1944 është njohur si e tillë nga parlamenti Shqiptar dhe është shpallur “Dita e Genocidit Grek Kundër Çamëve” 2. Raporti thekson, se qeveria greke dhe shërbimet sekrete të Greqisë, kanë shumë njerëz në shërbim të tyre brenda administratës shqiptare, në të gjithë rangjet. Ky konkluzion padyshim, mbështetet në informacionin e shërbimit sekret turk, që duhet pranuar se është ndër më të fuqishmit në botë. Sipas raportit, dy ministra dhe një zvendësministër të qeverisë shqiptare, raportojnë menjëherë në Athinë, për të gjithë sekretet e shtetit dhe të qeverisë së Shqipërisë. Në shenjë shpërblimi për këtë kontribut, ata posedojnë llogari rrjedhëse në Qipro e Selanik. Konkluzione Raporti konkludon, se Greqia është hedhur në ofensivë për të realizuar skemën e “Megali-Idhesë” dhe ka projektuar objektivat e mëposhtëm strategjikë: 1. Të qetësojë Turqinë dhe të paralizojë aftësinë e saj operative në Ballkan 2. T’i bëjë disa lëshime Bullgarisë, në lidhje me Maqedoninë dhe Kosovën

Interviste me Koco danaj nga Besnik Rama Shqiptarët kërkojnë Shqipërinë e tyre Natyrale
Konferencës së Londrës me fakte dhe argumente të panjohura deri më sot. pjesën tjetër Jugosllavia. Ata nuk e dijnë se Lufta e dytë boterore filloi në · ata nuk e dijnë që Edwards Grey 7 prill 1939 kur u pushdeklaron në kujtimet e tij se nuk morën tua Shqipëria dhe jo në asnjë vendim për trojet shqiptare, ata 1 shtator 1939 kur u nuk e dijnë që Pol Kambon deklaron në pushtua Polonia. Ata kujtimet e tij në 1913 se Kufijtë e nuk e dijnë që në Jaltë Shqipërisë janë dhe do të mbeten nuk u diskutua fare për problemi më i madh i pazgjidhur, ata Shqipërinë, sepse ishte nuk e dijnë që Ahmet Zogu nuk u njoh vendosur të fshihej nga si mbret në vitin 1940 kur shkoi në harta e Europes. Ata Londër, sepse zemërohej mbreti i nuk i dijnë dy referatet e Jugosllavisë Petër dhe ai i Greqisë Cubrillovicit, të 1937 Jorgo që ishin në Londër sëbashku me dhe 3 nëndor 1944 mbi qeveritë e tyre në mergim dhe që ju shfarosjen e shqiptarëve ishte premtuar ndarja e Shqipërisë pas të Kosovës qoftë edhe me Ushtri. Ata nuk e dijnë se lufte, deri në shkumbin Greqia dhe vendimet e Konferencës së Potsdamit e detyrojnë Greqinë të lejojë shqiptarët të kthehen në trojet e tyre në Cameri. Ata nuk e dijnë se cfare coptimi barbar i ka bërë Diktatura shoviniste e fqinjëve e mbeshtetur nga disa fuqi të mëdha europiane, kombit dhe trojeve shqiptare etj etj. Por as politikanët e tyre shqiptare, as akademitë e tyre servile ndaj politikanëve, as profesorët e të drejtës ndërkombëtare po kaq servile ndaj tyre nuk do tua thonë. Pse? Sepse kane frikë nga të huajt që sot i kemi aleatë, apo se gjoja na prishet fqinjësia e mirë. Ndërsa të huajt demokratë të pas viteve 90-te, i pohojnë vetë këto barbari dhe padrejtesi, sic bëri i madh Robin Kuk, që deklaroi para deputetëve britanikë se ne duhet të riparojmë të gjitha padrejtësitë ndaj kombit shqiptar. Dhe riparim do të thotë, korigjim i historisë, do të thotë Shqipëri Natyrale. Vetëm pas kësaj historia mund të rishkruhet. Disa politikanë shqiptarë jetojnë me shpresë se shqiptarët po kozmopolitizohen, kur po ndodh e kundërta, shqiptarët po shqiptarizohen jo në mënyrë folklorike, por europeiste. Thelbii këtij europeizmi, është Shqipëria Natyrale, këtë nuk e ndal dot askush./Besnik Rama)

P a g e

4

O u r

W o r d s

Shkrime nga Raimonda Moisiu
-Dua DIELL......diell DUA! -.Sikur dreri thërret drenushën e tij, në këtë natë të fundit të vitit , Ti falemi altarit të dashurisë! -Unë...e...Ti...mëkatarë Të gjithë mëkatojmë, Të gjithë e dëshirojnë atë, si Unë edhe Ti.... Vështrojmë bahcen, ka veshur fustanin e blertë, në mes të saj lartësohen pemët me mollë. Unë e Ti, të harlisur nga delikatesa e perëndeshës dashuri, vrapojmë drejt tyre, të këpusim mollë. Jo një mollë, sa këputën e mëkatuan, Eva me Adamin, por më tej se një, më shumë, shuuumëshuuuumëshuuuumëëëë. -.Vetëm do të mëkatojmë sot mes mollëve! -.Të gjithë mëkatarët frikësohen, por jo... Unë e Ti.....! Ne nuk kemi frikë; se na ndrit, një kandil, pasqyra në ujët e burimit. Vështrohemi mbi burim, duke përkëdhelur kacurrelat e njëritjetrit, mes burbuqeve të përflakura, të puthjeve të nxehta. Si dy nimfa të cmendura, si luspat e midhjeve në ujë.... - nëpër përvëlimin e lakuriqësisë. Dashuria, vjen si një këngë në muzg, si gjinkalla në agim, që e këndon sinfoninë , me gjuhën e lepujve të egër, në livadhin e praruar nga blerimi. -.-

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone else’s land??

TRIDHJETË VITE FANTAZMË E GJALLË nga Gëzim MUÇOLLI
Monolog i mundshëm i atentatorit ionalisht kishin vdekur tre shqiptarë … zilinë në sytë e kolegëve që më së shumti TRIDHJETË VITE FANTAZMË E më rrahën shpatullat e pash prapa syzave GJALLË me kornizë të zezë si të intelektualëve (Monolog i mundshëm i atent... drejtori publikisht më përcolli falenderiContinue Reading min e shokëve të federatës kryetarit të Gëzim MUÇOLLI TRIDHJETË VITE shtetit kryetarit të partisë kryetarit të FANTAZMË E GJALLË -Jusuf Gërlidhjes socialiste të popullit punues të valla : Nëse atentatori është shqiptar Jugosllavisë e shumë prijësve në emër të mos u zbuloftë kurrë! (Kush e vrau popullit gati nuk po bindesha se isha heroi Jusuf Gërvallën?Tradhëtari ende nuk i tyre heroi Jugosllavisë mes gotave të është gjetur nga drejtësia!) …prap shlivovica-s avujve të rakisë serbe sa më janari shqiptar më ngrin shikimin përkdhelnin shikimet ziliqare të kolegëve endem sot i paemër rrugëve të vetmisë ata më quajtën me fat agjent i privilegjuar ose humb i shtrirë përmbys në mononë rol se ti e flet gjuhën e atyre të treve që logun e përçartjes vetëm kur më del shteti ua caktoi mbylljen e dosjeve fundin përpara pasqyra hetoj dhe pyes kush e kapitullit të rrezikimit të Jugosllavisë jam s’di si a jam ende gjallë në ecjen nuk do të kishte më të tjerë nuk do të timë hapat e mi janë numrim i mbrapkishte më guxim shqiptarët s’do të kërsht i orës së rërës moti duket se kam konin Repubvdekur e vetëm natën e bind veten se likë ma çfarë jam gjallë mes ëndrrash dhe trishtimit Republike ata zgjohem pa frymë pa shpirt ata prap i duhet të shoh në endërr edhe kur shtërngoi kënaqen me armën nën jastëk prap ata i shoh në “pokrajinën” dhomën time kur mbyllë veshët më kanë drejta më jehon kitara e Jusufit zëri i Bardhoshit shumë se e mes tyre edhe në terr shoh sytë e republikat Kadri Zekës më mbeti si dritë verbuese tjera përfashkëlqimi i fotografisë së tyre bijtë e qësim në Nënës Ajshe me vëllaun Kadri … e Federatë shkurtër ishte lavdia , në kthimin nga përfaqësim në Untergrupenbah më kujtohet duRepublikën e artrokitja e kolegëve puthja e shefit në Serbisë kanë kushtetutën socialiste kanë përqafimin solemn mirnjohja e autonomi -do ti vrajë buka e marshallit më drejtorisë promovimi në zanat pak ishte pat folur mes dhëmbësh shefi ah sa gaboi të më quanin 007 isha agjent i sigurimit marshalli i pat mashtrue se do tua jepte shtetror numrin e licencës me dekret Republikën kosovarëve mos harro kurrë sa ma zbritën proporcionalisht me veprën punoi për shtet pararojë e revolucionit e kryer e numri i të vrarëve ishte ngrishefi ynë i atëhershëm e ruajti vëllazërirur për tre tash shijova shikimin min e popujve edhe bashkimin shoku vëllazëror më folën në gjuhë sllave më Aleksandër hero i popullit jugosllav hero i thane se isha hero rroftë vëllazërimShqipërisë komuniste ah sa tmerr ishte ’66 bashkimi eh sa shumë u pi atë ditë që u -ta kur ia fshinë emrin me gomë e ktheva nga detyra e u këndua internac- përcollën në shtëpi ah Marshall sa i ligë u tregove atëherë për hatër të shqiptarëve e quajte deformim punën heroike të shokut Rankoviq ah Tito na i preve këmbët pikërisht kur ai duhej të ta zinte vendin se ai i njihte mirë shqiptarët i doli hakut atyre kur ua dha vesikat për Turqi u tha mos të harrojnë pse ishin muslimanë e kur të treten shkretëtirës së Anadollisë mos të harrojnë rrethin e kuq të gjakut rreth shkollave në netët e janarit kur iu thonim të vraponin këmbëzbathur e rrëzoheshin mbi akull me gjymtyrë të dërmuara prej pendrekëve te stanicat e milicisë urdhëri ishte o pushkën o shpirtin o arnaut ah me gjak ua shtruam rrugën për në Turqi e disa hoxhallarve tonë besnik në detyrë u thamë lëvdoni dhe rreni në popull se atje bëhet kungulli e bostani sa kerri i drunit ata folën siq duhet me ta i zgjatëm duart i futëm veshët nëpër xhami në oda pleqësh,dasma e në të pame partia duhej të dinte çdo gjë UDB ishte syri e veshi i partisë … e sa i zgjaste shefi këto llafe e dinim mirë kohën e artë edhe pse ishim të rinj e tashmë u kthye ajo pararoja e shtetit shoku Ranko kurr nuk ndejti kot hija e tij s’u tret nga këto mure zyresh e laboratoresh moti e pata kuptuar që ishim si hije, mbretëri e errësirës territ dhe tmerrit ..,ah qe ku po vjen shoku i Partisë komunist i vjetër revolucionesh ka më së shumti dekorata sa ngadalë flet kur më shtërngon dorën e më puth tri herë më pyet si prindi shpëtove kollaj o bir se shqiptarët nuk na duan më nuk na frigohen e nuk na binden nejse,sa e gjatë ishte nata sa e trashë ishte bora sa i gjatë ishte akulli nën strehët e shtëpive a ishte e idhtë birra gjermane a pate problem heroi im sa orë prite nën hije edhe pse ishte mbrëmje e terr a gjete hijen më të mire a të pritën gati sipas procedures hijet tona të tjera a të pa kush se gjermanët oh të poshtër janë ata të gjithë janë si policë a të ndihmuan vëllezërit e tu të gjuhës që me vite endën rrjeta marimënge mbi sofra buke e mikpritjeje në banesa mërgimtarësh markat e dinari shtruan gjakun e prishur në tradhëti të reja ah heroi im gati harrova biri im pyetje teknike a tu dridh dora a u ligshtove se tre ishin dosjet që mbylle se edhe ti i thua vetit shqiptar mirë,mirë e kam ditur unë kur zgjodha emrin tënd besniku ynë tani revolucioni jugosllav flen i qetë shqiptarët do ta kuptojnë frikën do ta hajnë me bukë pas lajmeve në TV e Prishtinës se pati qërim hesapesh ndër emigrantë të fala zonjës kur të kthehesh mos i harro parfumet e as dhuratat për fëmijët se ti ishe babai në udhëtim zyrtar… ….eh sa kohë ka kaluar nuk desha të kujtoj atë natë po s’ më lëjnë as sot shqiptarët përvjet e kanë nderuar kujtimin e asaj nate e ata tre u bënë heronj ua dija emrat,ua dija ditlindjet numrin e këpucëve çdo gjë e kam mbajtur në mend atë natë kur historia u thye dhe u përmbys mbi gjakun e kuq mbi borën e acartë ata ranë e u ngritën përjetë në kushtrimin e tyre për liri e unë me hapin e dreni po ikja atë natë nga ata nga vetvetja nga populli im unë agjenti me numër të vogël me liçencë për të vrarë shqiptarë pse po ndodh kështu në vuajtjet e shpirtit qe tridhjet vjet ata lartësohen si heronj atdhetarie e rapsodët pyesin përherë kur këndojnë një këngë hej kush e vrau jusuf gërvallën e unë heroi jugosllav nëpër hirin e perandorisë serbe endem qysh moti i vdekur fantazmë e gjallë e thonë se kur të vdes nuk do të më tretë kurrë dheu shqiptar. *Lavdi heronjve të kombit Vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe shokut të tyre të idealit Kadri Zekës. Gëzim MUÇOLLI, 17 Janar 2012.

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 4

P a g e

5

Pllaka astrologjike më e vjetër e botës, në një lokalitet ilir në Split (Vazhdon)
four seasons (2000-2003) we excavated the middle chamber's Hellenistic layer, removing more than 40 m2 of deposits. RITUAL ACTIVITIES Ritual activities tend to be carried out at locations with unusual natural characteristics, often in places that can contain the participants, focus their attention, and veil them in mystery. Nakovana's middle chamber fits the bill perfectly. It is the largest, most comfortable space in the cave, with enough room for a small group. Access, however, is tightly controlled-to gain entry one must crawl through a long narrow tunnel. This tunnel also allows a faint ray of daylight to peneNakovana Cave, plan and section. 1, cave mouth; 2, test trench; 3, rubble; 4, ancient entrance; 5, Illyrian sanctuary. 26 v o l u m e 4 7, n u m b e r 3 e x p e d i t i o ntrate the cave, illuminating only one thing in the middle chamber-the large stalagmite. Behind it, the cave becomes a high, vaulted corridor descending into the mountain, thus setting the stalagmite against a dark background. When light is focused on it, a dramatic visual effect is created, enhancing its apparent size and establishing it as the overriding visual focus. The stalagmite bears no signs of having been carved. Instead, nature has worked an uncanny piece of mimicry, shaping it to resemble a phallus. There are no comparable stalagmites in this chamber and no corresponding stalactite forming above it. Was it placed there intentionally? Excavating beneath it, we found the stalagmite rests on a series of prehistoric layers, the most recent dating to the Copper Age (ca. 3500 BC). But a direct radiocarbon date on the stalagmite's base indicates that it only began to grow around 2000 BC. Therefore, it remains an open question whether it grew on this spot or was moved there. What is not in question is that the stalagmite was the focus of ritual activities in the cave for 300 years. The pottery found M. Da mr anin Nakovana's middle chamber seen through the ancient entrance tunnel. Geology mimics biology: a phallic stalagmite was the focus of ritual attention. w w w. mu s eu m . u pen n . edu / e x p e d i t i o n 27mostly in a tight cluster immediately in front of the stalagmite helps us understand the kinds of activities that took place. Of the 8,000 potsherds recovered 73 percent are from fine Hellenistic ceramic vessels, over a hundred of which have been fully reconstructed. They include imports from mainland Greece, Gnathia wares from Greek settlements in southern Italy, and locally produced copies from Greek colonies within Dalmatia. We also recovered several special vessels fashioned expressly for use in offerings. These are all likely to have been valuable possessions. Most of the vessels (cups, jugs, and plates) are related to drinking and, to a lesser extent, serving food. This suggests feasting, a practice used elsewhere by generous, gift-giving chiefs to secure a grateful following. So do the animal remains which show a preference for lamb and kid, both traditional feast menu items. Overall, though, not much meat was consumed-only 14 sheep or goats over 300 years according to faunal analysts Preston Miracle and Jo Wilson-and the offerings were not deposited continuously over the cave's 300 years of use. Instead, the several discrete episodes suggest that special times called for special events, perhaps once a generation. This does not indicate frequent, large feasts. However, the presence of miniature vessels might mean the feasts were more symbolic than actual, only using token amounts of food for offerings. Indeed, a small number of vessels bear short votive graffiti, scratched in either Greek or Latin. One of the groups of cups and bowls left as offerings before the stalagmite. Nakovana's Illyrians acquired Hellenistic

Koco Danaj, Gjashtë letrat e mia për ministrat e jashtëm mbi bashkimin e trojeve Shqiptare. (vazhdon)
Koco Danaj, Gjashtë letrat e mia për ministrat e jashtëm mbi bashkimin e trojeve shqiptare. “Sot i nisa 6 letra në adresë të ministrave të jashtëm evropianë, si edhe në adresë të Departamentit të Shtetit, lidhur me bashkimin përfundimtar të territoreve të Shqipërisë me Kosovën, sepse koha nuk pret më”. Kështu u shpreh dje, Koço Danaj, njëri ndër gazetarët dhe publicistët e njohur të vendit tonë, i cili njihet gjithashtu si iniciator i krijimit të listës për Shqipërinë Natyrale. referendumi, apo të ndërmjetësimit të shteteve të mëdha evropiane? Zoti Danaj, në cilin moment të procesit për bashUnë mendoj se kjo gjë duhet bërë menkimin e Shqipërisë me Kosovën, ndodhemi aktujëherë dhe pa asnjë lloj referendumi. Sepse alisht? rezultati i çdo lloj referendumi të tillë dihet Unë mendoj se jemi në momentin e fundit. Koha saktësisht. Sot çdo shqiptar i ndershëm e bir nuk pret më. Nuk ka nevojë të kërkojmë alternativa shqiptari kërkon me çdo kusht bashkimin e të ndërmjetme për bashkimin natyral të trojeve tona. trojeve dhe korrigjimin e gabimit historik të Jemi pikërisht, në momentin kur duhet të kërkojmë fuqive të mëdha në Konferencën e Londrës. bashkimin e dy shteteve sovrane shqiptare që Prandaj unë ju pyes për çfarë nevojitet përbëhet nga një komb, rreth një shteti të vetëm. Me referendumi në këtë rast kur gjymtyrët e një pak fjalë ka ardhur plotësisht koha që të kërkojmë kombi janë prerë mizorisht dhe pabashkimin e territoreve tona etnike. drejtësisht, duke e ndarë Shqipërinë me kufij artificial gjatë vitit 1913? Në këtë Ju mendoni se kjo gjë duhet zgjidhur me anë të një moment historik, me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë, ne duhet të veprojmë. Cila është detyra e dy klasave politike të Shqipërisë dhe Kosovës për bashkimin e trojeve tona? Politikanët e Shqipërisë dhe Kosovës duhet të bëjnë detyrën e tyre. Për këtë i mëson vetë momenti historik që ka ardhur te pragu i derës. Vetëm mjafton që këto dy shtresa politike të shfaqin përgjegjshmëri dhe të mos jenë të shitur te Beogradi, apo te Athina. Sot momenti historik na udhëzon të gjithëve që të bëjmë çdo gjë në emër të bashkimit. Megjithatë, cili është veprimi i parë që duhet të

“Mafiozi TAÇI-TOÇI OIL”(sipas SALI Berishes)
“Mafiozi TAÇI-TOÇI OIL”(sipas SALIUT),sipas loteve): Gazoil, Naftë D2, Çmimi për njësi 117. 95 lekë. Totali 943.600. lekë, pa TVSH Benzinë pa plumb Çmimi për njësi 124.8 lekë. Totali 249.600. lekë pa tvsh Data e zhvillimit të tenderit: 30.11.2007 Operatori fitues: “Taçi Oil International Trading and Supply Comp” Ministria e Drejtësisë Objekti i prokurimit (nqs ka lote, i ndarë sipas loteve): “Karburante (benzinë pa plumb, gazoil me tollona, gazoil për ngrohje me autobot)”: Loti I : Benzinë pa plumb, me tollona Data e zhvillimit të tenderit: 06.12.2007. Operatori ekonomik i shpallur fitues: “Taçi Oil International Trading and Supply Comp” Ministria e Drejtësisë Loti II: Gazoil D1 (Eurodisel) për automjete me tullona 28.000 litra Fondi limit (nqs ka lote, i ndarë sipas loteve): 3.990.000 (Tre milionë, nëntëqind e nëntëdhjetë e nëntë mijë) lekë (Pa TVSH).Data e zhvillimit të tenderit: 06.12.2007. Operatori ekonomik i shpallur fitues: “Taçi Oil International Trading and Supply Comp” Ministria e Drejtësisë Loti I: Benzinë pa plumb me tollona 816.667 lekë (pa TVSH) Loti II: Gazoil D1 (Eurodisel) për automjete me tollona 3.173.333 lekë (Pa TVSH). Vlera e shpallur fituese (nqs ka lote, i ndarë sipas loteve): 3.892.000 (Tre milionë, tetëqind e nëntëdhjetë e dy mijë) lekë (Pa TVSH). Data e zhvillimit të tenderit: 06.12.2007. Operatori ekonomik i shpallur fitues: “Taçi Oil International Trading and Supply Comp” Comp”. SHËNIM

Prej 3 vitesh, Agjencia e Prokurimeve Publike, nën dirigjimin e (nëndrejtores) gruas së Arben Sevgjinit, rrëmbyesit të biznesmenit Remzi Hoxha, ka bllokuar publikimet për fitimin e tenderave të karburanteve prej kësaj firme, “fituar” në ministritë dhe institucionet që varen Ministria e Drejtësisë prej pushtet familjes “SALI”, duke mos publikuar 104 tendrat që ka marrë me urdhër të Loti I: Benzinë pa plumb, me tollona Saliut dhe “nënë Lirisë” firma “TACII-OIL”, e 784.000 lekë (Pa T.V. SH) quajtur prej SALIUT në vitin 2007, si “banda Loti II: Gazoil D1 (Eurodisel) për automjete kriminale e naftës e drejtuar nga një farë mafiome tollona 3.108.000 lekë (paT.V.SH). zi i rrezikshëm Taçi-Toçi”. Data e zhvillimit të tenderit: 06.12.2007. Operatori ekonomik i shpallur fitues: “Taçi Oil International Trading and Supply

DUDAT E SHTETIT nga Ilir Taraj (fq. 3)
DUDAT E SHTETIT ...( veshtrim 'flash' mbi c'ka ndodhi dje ne Kosove!) nga Ilir Taraj Serbisë, interesat janë pa dyshim të ndërlidhura mes vendimarrjeve tona e biznesit, e ja ku jemi sot! Këtu e vetëm këtu e shoh unë pikën ku duhet të goditet pa menduar dy herë, e jo protestuesit e rij, që të ardhur nga nje kohë e re si moshë, befasohen me të shkuarën e kaluar përbuzëse nga serbia, të etërve të tyre, dhe i kaplon mendimi kundër e revolta protestuese, që vjen si një kompesim pa vetëdije kundër dhunës, krimeve e masakrave ende të pagjykuara serbe mbi kombin tonë! E ardhmja është me ata, e ardhmja i përket drejtësisë, koha do ta vërtetojë këtë, e shumë shpejt klasat e deritashme kameleone të politikës, do zevëndësohen nga kjo shtresë e re me mentalitet e qëndrime europiane, dhe jo kapitulante e anadollake!

P a g e

6

O u r

W o r d s

Familjarët e viktimave të 21 janarit, letër Arvizut (Tema)
Nuk do ketë paqe pa u vënë drejtësia (LETRA E PLOT Familjarët e katër viktimave të 21 janarit 2011, në prag të një vjetorit të kësaj ngjarje kanë kërkuar ndihmë nga Ambasada Amerikane për drejtësi për humbjen e të afërmve të tyre. Në një letër dërguar ambasadorit amerikan Aleksandër Arvizu, të cilën e ka gazeta “Tema”, familjarët e katër viktimave kanë mbledhur bashkë firmat e tyre për të kërkuar mbështetje dhe drejtësi për zbardhjen e këtij krimi, që ata e quajnë një krim shtetëror, një vrasje të tmerrshme të njerëzve të thjeshtë nga shteti i tyre. Në fund të letrës prej katër faqesh, me nota ku dallohet qartë dëshpërimi për drejtësinë e munguar deri më tani, familjarët e katër burrave që u vranë atë ditë nga Garda e Republikës thonë se nuk do të ketë kurrë paqe pa u vënë në vend drejtësia e këtyre vrasjeve . “Në këtë përvjetor ne e kemi më të vështirë të shkojmë tek varret e tyre se sa ditën kur i varrosëm. Sepse dhe ata nuk kanë gjetur dhe nuk do të gjejnë prehje pa u bërë drejtësia. Edhe ata si fëmijët e tyre do të na pyesin: Pse më vranë kur po rrija me duart në xhepa në bulevard para kryeministrisë? –Ziveri Pse më vranë kur po rrija ngjitur e po shikoja nga tenda e ABC News? – Hekurani Pse na vratë kur po qëndrimin në anën paqësisht në të drejtën tonë? – Faiku dhe Aleski”. Më tej familjarët i drejtohen Arvizut duke i kërkuar që të nxisë dhe të mbështesë prokurorinë në zbardhjen e kësaj vrasje duke i thënë tjetër të Bulevardit kur po qëndronim se filmimet nga të gjitha mediat kanë treguar se plumbat erdhën nga garda kur demonstrata po shpërndahej. Duke hedhur dyshime për hetimet, ata shkruajnë: “Vrasjet lindën të qarta, por po bëhen përpjekje për t’i turbulluar rrugës me qëllim që e vërteta të mos dalë kurrë. Filmimet e të gjitha mediave televizive të pranishme në bulevard me 21 Janar kanë treguar se armët e zjarrit nga Garda e Republikës u përdorën kur demonstrata po shpërndahej. Nuk ka pasur dhe nuk ka nevojë për asnjë hetim të stërholluar për të provuar se me 21 Janar 2011 forcat e komanduara nga kryeministri Sali Berisha nuk shpëtuan asnjë jetë, por morën jetë”, shkruajnë familjarët e katër të vrarëve. Më tej ata citojnë dhe deklaratat e kryeministrit Berisha duke thënë se këto vrasje ngjajnë si vrasje të një diktature. “Pabesia e madhe në vrasjet e 21 janarit është se njerëzit janë vrarë si në diktaturë duke menduar se janë në demokraci. Përsëritja pas një viti e të njëjtit qëndrim cinik nga kryeministri dhe anëtarët e qeverisë së tij tregon mungesë të plotë reflektimi dhe pendese. Por mburrja me përdorimin e armëve të zjarrit kundër civilëve të thjeshtë është në vazhdën e presioneve të qeverisë për intimidimin, devijimin dhe mundësisht bllokimin hetimi të vrasjeve”. Letrën me nota mallëngjyese familjarët e mbyllin me apelin se s’do ketë paqe pa drejtësi. “Nuk do të ketë paqe dhe qetësi të vërtetë në Shqipëri pa u bërë drejtësia për vrasjet e 21 Janarit. Drejtësia për 21 Janarin është më shumë se një çështje personale e jona. Është një çështje e funksionit ose jo të shtetit ligjor në Shqipëri”.

NËSE KAM DITUR TË GUXOJ nga FLORI BRUQI … (vazhdon)
QYTETI KU TË PRITA U ndala ballë spitalit të Prishtinës hipa si Orfeu në altar dy vargje të t’i them më zërin e shterrur nga shqetësimi dhe unë e pashë qytetin tënd me një dallëndyshe fola, me beso dhe ikëm të dytë e më tepër ike ti unë prapë jam aty ku më ke lenë në sallën e kuqe të Pallatit të Rinisë vallëzoj me hijet nuk e di cilën ta përkdhel ti nuk je retë mbi qytet me nevrikosin dhe shiu më lag bashkë me vargjet një ditë në një orë dil e takohemi kiamet nuk bëhet nuk bëhet as qyteti det i mërzitur rri i fyer jam pres dashurinë tënde e të fle mbi gjinjtë e tu mbi buzët e tua të zë një ëndërr të kërkoj t’i ha ata sy me vargje po vargjet nuk kanë faj që ti nuk i ndjen asnjë grimë mos ik mos u fsheh e as zërin mos e ndërro!… AKUARELI I DIELLIT Iku tetëmbëdhjetë vjeçare E bukur S… Si hëna pesëmbëdhjetë Në fletore shkroi vjershën Për mëngjesin në Prishtinë I pëlqyen soliterët e lartë Dhe shtëpitë plot blozë Tjegullat e çative të ulta Me myshqe të venitura Shtegu i fushës kujtonte nënën Më këmbë t’amputuar Dhe Agimin e madh pas shiut Që lëkundin pemët në zgavra Në Prishtinë.. Ajo me gishtin tregues vizatoi Në xhamat e atelesë Profilin e babait plak-Metë Pastaj e fshiu me dorë Dhe dorën e puthi Kur u kthye në vendlindje Vuri pëlhurën pas një karroje me sanë Në kalldrëm… Dhe vizatoi dridhshëm një rrugicë fshati në muzg Në agimin e azhurtë Hapi dritaren e rrotulloi çuditshëm Lindjen e Diellit Hijet në vetminë e rrugës Dallëndyshet, një pikë vesë Në mbrëmjen e majit Ngriti penelin Dhe e ngjeu në Akuarelin e Hënës Pikturoi rrugën Me baltë të Strellcit Durakun plak Kopshtet me dardhë Fshatarët e vyer Me drapërinj në duar Shtëpi me dyer të rënda Strehë me borë Hapësira bojë gushëpëllumbi Nga fshatrat malorë… MENDIM I KREDHUR Shpirti i Saj Një lëndinë Qershori Selvitë ndanë rrugës Trupin e saj imitojnë E dua atë Era viteve Buzët do t’ia vyshkë Reliefin e kuq të mollëzave Vizat e rudhave do t’ia prishin Por Megjithatë e dua Sot Kur me të jam i dritëzuar Në shpirtin e përjetshëm Jam i rrethuar edhe më njomësi Edhe me rrudha Nga pranvera e syve Margaritarë të Saj. REKUIEM I PËRLIGJUR Prej gjakut e zemrës s’mund të dalë siç u dogjën të tjerët s’dua të digjem ç’donin ziliqarët në kopshtin e Edenit mollën e Eridës në dorë që më lanë ditë pas dite prej zemërimit të përligjur nga trishtimi Zeusi s'e fal Prometeun pa ia treguar fshehurisht intrigën dashuritë digjen e përvëlohen sa fort brenda çdo ëndrre vuan zemra vetë udhë u deshën që djajtë të risjellin poshtërimin e zbritur nga Olimpi i lartë të lënë shtrëngatën... e të vrasë njerëzinë një këngë ilirishte përftohet fshehtësire e vjen një kohë letargjie me gjëmë... SHPRESA TË DJEGURA Me çantë mbi shpinë të mbushur plot mall rrëzë supi rripat e saj fort të shtrënguar të rrezikuar frikshëm endeni nëpër vargmale nëpër dhëmbë fatziun fajtor duke mallkuar Shikimi i nënëmadhes si shqiponjë pas e ndjek klithma djemsh mbetur ikona nëpër pragje një dashuri e braktisur shpirtin tuaj e djeg lot që mundin burrërinë e shkasin mbi faqe Gra zemërngrira presin në ankth zhytur veten mallkojnë që nëna s’i bëri dot djalë motra kërthinj prej trishtimit të mbytur dhimbje e pamatur që gjunjëzon dhe djajtë Mërgim mëkatar, mijëra varre bosh ke lënë ti nënat kobzeza, që s’kanë një gur ku të qajnë vejusha të pafat ngado mbjellë si tulipanë të zinj fëmijë që prindërit në prehër dot s’i mbajnë Emigrant, fjalë mizore që s’di të falësh kurrë dete lotësh mbush e mallin kudo ti e mbjell zemra nënash me gozhdë mbërthyer në mur kujtimi përcaktor njerëzish që tonelata dhimbjesh sjell...! në shpresat e djegura vret dhe qan trishtimi... Ç’RËNDËSI KISHTE E KA GJITHÇKA?!

Pensionistët flasin për infarkt miokardi e parashikon fundin në stolat e parqeve publike edhe lotët kur djegin shpirtin së brendshmi mes glasave të sorrave më ngjan se më hiqet i rëndi mallëngjim mes gjilpërave të përgjakura...

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 4

P a g e

7

Shkrime nga Vullnet Mato
merieri duhet të jetë jo vetëm i arsimuar, po duhet të dijë edhe gjuhë të huaj, - ngulmova ta bind. - Eh, o profesor, edhe për një copë gur, siç jam unë, do ketë vend diku në ndonjë mur të shtrembër, sa të mos rrokullisem të më marrë lumi!... Këto fjalë të dhimbsura të një ÇIFTI I HESHTUR mendje fukarai më bënë të mendohem. Ai iku i Tregim zemërngushtë sa thoni, mërzitur dhe më dërgoi të profesor! ëmën që kishte muhabet - Nuk është punë me time shoqe. zemre, po punë fjale, që e ke - Po, Bimin tim që thënë me gjëmim “Vëre kate kam rritur me kothere, rën!” dhe tani ajo s’më lejon të do lësh në klasë ti, o lë asnjë tjetër në klasë, po të goxha profesor, që po të kalova ty. mbaj në gojë tek të tërë, si - E ke gabim që më lë, - floririn e të gjithë tha qetësisht, - Një copë pesë mësuesve!? për mua, nuk do bëjë hatanë. - O, ho, ho, leri E vështrova menkëto lëvdata të kota, se do dueshëm me keqardhje. ta shoh edhe njëherë atë - Po mirë, more Bim, ta punë! - i thashë për ta zëmë se të fal një pesë dhe ti e hequr qafe dhe duke mos mbaron këtë hall, po si do çash pasur mundësi të lë asnjë në jetë pa dituritë më elementjetër, i kalova të gjithë, tare që të nevojiten? duke i hedhur në - Kismet, si të jetë kontingjentin jetësor, si thënë... Unë nuk do bëhem dengje pa markë. profesor si ju, pjata dhe lugë do Pas dy vjetësh çoj te klientët nëpër tavolina... kishte ndryshuar sistemi - Do vijë dita që kashoqëror dhe me privatizimin e bërë në sektorin e tregtisë, Bimi me Eldën kishin marrë nga ndarja me punonjësit e tjerë, lokalin e brendshëm të bar-restorantit. Ata u bënë pronarë të ligjshëm dhe ndërtuan një banak modern në fund të sallës së madhe, ku bari i tyre filloi të tërhiqte klientë nga i gjithë qyteti. Bimi si kamerier dhe Elda e bukur si banakiere, i shtuan mjaft të ardhurat, blenë frigoriferë të fuqishëm, pajisje e komoditete pune, furgon furnizimi dhe një veturë për argëtimet e tyre familjare. Duke dalë kësisoj në krye të konkurrencës mes lokaleve tregtare. Teksa isha duke zbritur nga shkolla me çantën time të punës në dorë, Bimi para derës kryesore më pikasi. Futi një çast kryet brenda, diçka i tha së shoqes te banaku dhe më thirri entuziast: - Të lutem, ktheu një minutë, o profesor! Nuk ia prisha qejfin, më tepër se u bëra kureshtar përse më donte tani që s’kishte aspak nevojë për mua. Hyra brenda dhe kur vura re përzemërsinë, me të cilën më ftonte, duke më marrë për krahu të ulesha te njeri nga kolltukët e rehatshëm, qëndrova së fundi përballë tij. Ai i bëri shenjë gruas dhe ajo solli menjëherë një tabaka të madhe me birra dhe meze të bollshme. - Ti je rob zoti, o profesor! Ne të dy me Eldën nuk e harrojmë kurrë të mirën tënde. Tani mos na e prish qejfin të pimë ndonjë birrë për shëndetin tënd dhe te na urosh, se na ka shkue puna fjollë me këtë lokal! Mbeta pa fjalë. Ngrita gotën që ma kishin bërë gati dhe u thashë: - Hajt, u priftë e mbara dhe me fitime të tjera më të mëdha në të ardhmen! Më bëhet qejfi, që e paskeni rregulluar jetën tuaj për bukuri, me punë! - Faleminderit shumë, - tha ai me një shprehje plot respekt në fytyrë. - Po edhe një fjalë du me ta thanë, o profesor, se më ka ngelë merak kur më ke thanë: Si do çash në jetë ti Bim, që nuk mësove asgjë në shkollë, e unë të thashë, kismet, o profesor. A e shef tani, ti me alamet diplome profesori, s’ke para të hysh në lokalin tim të pish një birrë me gruan. E mua s’më mungon tani asgjë prej gjëje!... E kundrova qetësisht te ata sytë që i shkëlqenin nga euforia dhe i thashë: - Kjo është koha jote, o Bim, koha ime ende nuk ka ardhur !... Nuk di nëse më kuptoi saktë ku e kisha fjalën, por di se ai e përdori dhe e shfrytëzoi në maksimum kohë që kishte në dispozicion. Kaluan disa vjet. Unë ika në kryeqytet, besnik i profesionit dhe pasionit tim. Dhe Bimi me atë copë pesën që i fala atëherë, nuk u bë profesor. Por se si u ngjit deri deputet në parlament, se si i rregulloi problemet e arsimimit, e di vetëm ai. Guri i tij nuk zuri vend në ndonjë mur të shtrembër, por në majën e kalasë shqiptare. Ndodhi një ditë rastësisht, i pashë nga larg si çift, kur zbritën nga benci luksoz dhe hynë në një dyqan mode të Tiranës. Të veshur të dy me kostum të zi firmato. Bimi me kravatë të kuqe dhe këpucë lustrafine me majë. Elda me shall farfuritës dhe këpucë më taka të holla. Të dy me pamje të velur, sikur kishin zbritur nga një planet tjetër i rruzullimit. Unë me një qeskë në dorë, ku kisha blerë ca karota dhe presh, ika ca më larg tyre, për të pritur kohën time. Ndoshta vjen… NGATËRRESA E PANDREQSHME Tregim Shkurtimi ka qenë kurdoherë mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë e shqiptimit të emrave, për të mos lodhur gojën me zgjatime rrokjesh të panevojshme. Por jo gjithmonë kjo mënyrë thirrore ka gjetur mirëkuptim mes njerëzve. Dy kushërinjtë e parë me emrat Gracen dhe Hysen, thirreshin shkurtimisht “Cen”, nga të gjithë në fshatin Prevallë të Çermenikës. Fjala vjen: O Cen ! - ou !njëri. O Cen ! - Eu bre! tjetri. Kushërinjtë Cen, si djem të baballarëve vëllezër, kishin pamje të ngjashme, por karaktere krejt të ndryshëm. Cen - Graceni tridhjetëvjeçar ishte bari me një tufë dhi. Përveç cilësive të tjera, njihej nga të gjithë për sjellje të ngjashme me një cjap përçor të shkathët e të harbuar nëpër rrëpira shkëmbinjsh e përrenj të mbuluar me shkurre të gjelbëruara. Duke qenë kësisoj edhe pak allçak në përgjigjet që u jepte të tjerëve, ai dukej sikur i priste fjalët me latoren që mbante në dorë për të prerë degë të gjethuara, me të cilat ushqente dhitë. Fshati e mbante në gojë për shpotitë e tij me të cilat shkuleshin gazit. Një bari që ruante dhitë e shtëpive të lagjes së posht-

SHPËRBLESA E PËRPLOTË Një Episod Dramatik në Jetën e Abraham Linkoln-it (Vazhdon)
BRAHAM LINKONL-I dhe DHE LIGJËRATA E GETTYSBURGUT Shënime të Përkëthyesit Linkoln-it, dhe zëri i djaloshit tregoj një lezim të zemrës së tij. “Gëzohem ahere, sepse, natyrisht, Carter-i dëshiron të lërë sa më tepër që të jetë e mundur. Si munt të kuptoni, për atë punë e do dhiatën – Carter-i është i vluar me Zojushën Sally Maxfield, dhe do t’ishin martuar në këtë kohë po të mos qe plagosur dhe rrënë rop. Kështu, si çdo burrë fisnik q’është i vluar, ay dëshiron t’i lërë së vluarës së tij çdo gjë që ka. Pallati Hampton më bie mua pas Carter-it, po është edhe një sumë të hollash – një sumë mjaft e madhe – vetëm që s’e vemë dot në dorë tani, nga shkaku i luftës së mallkuar. Dhe ajo sumë i bie shoqes së Carter-it, se ajo është shoqe për ‘të – po thua se shoqe – dhe po të mos bënjë dhiatë, suma nuk do t’i vejë asaj. Do t’i bjerë Nellie-t dhe mua në qoftë se – në qoftë se i ngjet gjë Carterit.” “Edhe ti qënke bërë merak nga frika se munt të të bjerë ty ajo sumë?” pyeti Linkoln-i i mejtuar. “Po, doemos,” tha djali me padurim. “Natyrisht, do të jetë një turp po të na bjerë neve, Nellie-t dhe mua, sepse kurrë nuk do të mundim të bindim Nellien të pranonjë atë sumë. S’kemi nevojë për ‘të – unë jam i zoti të mbanj Nellie-n dhe veten t’ime,” tha djaloshi me kryenaltësi, duke hedhur prapa kryet e tij të çelur; dhe ajo lëvizje e krenit të tij ish si lëvizja e krenit të një kali bujar, të mirë-rritur. Duke folur kështu arrijtin njëtash përpara ndërtesës q’ish spital edhe burg. “Do t’ju shpie brënda, pa nonjë ndalim; mos bëji merak për atë. Këtu më njohin të gjithë mua,” hodhi djaloshi fjalët pas supit të vet, duke i nënëqeshur miqësisht. Presidentit, si për shigurim. Duke u derdhur me vrap në korridorin që shtrihej përpara, djaloshi nuk vuri re që rojat po sallutonin figurën shtat-madhe që po i vinte pas; mëndja e tij e prishur nuk e la të çuditej sepse nuk gjente nonjë ndalim në të hyrë, atje ku po vraponte nëpër ndërtesën e madhe, me mikun e tij që po i binte pas me hapa të gjata. Një djal’ i ri – pothua një djalosh, edhe ay – nja njëzet e tre ose njëzet e katër vjetsh, fytyra e pashme e të cilit ish tani një hije e bardhë, ish i mbështetur kundër kultrave të shtratit, duke vështruar derën me dëshirë kur po hynin ata. “Të lumtë, Warry ,” e priti me gëzim të vëllanë, “më paske gjetur një avokat,” dhe tiparet e tij të zbetë u-ndritnë më një nënëqeshje aqë shkëlqenjëse sa dukej pa vënt n’atë vis aqë të shëmtuar. I shtriti dorën njeriut që po i afrohej, dhe që dukej si një mal i math prapa shtatit të vëllajt të tij. “Ju falem nderit q’arthtë,” i tha me gjithë zemër, dhe në zërin e tij ndihej gjith ajo sjellje prej grand seigneur-i që gjendej edhe n’atë të vëllajt të tij. Papandehur e zuri një sëmbim, kryet e tij rra mi kultrat, mushklat e tij u drothnë, krahu që kish rreth qafës së djaloshit të gjunjëzuar u-shtrëngua pa dashur. Por, prapë, edhe në kohën që agonia e mbante në thonjt’ e saj, ay nënëqeshte me kurajë gazmore. “Ment më rrëmbeu era krejt,” mërmëriti, me zë të dredhur, po syt e tij ndritnin me tallje. “Më mirë t’i shtrohemi punës përpara se të dalë nonjë erë më e fortë e të më shpjerë shumë lark. Atje në tryezën gjendet kalemi dhe ngjyra, Zotni – im vëlla nuk më kallëzoj emrin tuaj.” “Vëllaj i juaj dhe unë u-hasmë pa nonjë ceremoni,” u përgjegj ay tjetri, duke i vënë në rregull sëndet e shkrimit. “Ay m’u turr mua si nonjë dem i ri,” dhe djaloshi qeshi me gjithë zemër, me gjithë merakun e math. “Emri im është Linkoln.” Oficeri i ri e kqyri me kujdes. “Një emër i mirë për pikëpamjen tuaj sepse, si e kuptonj edhe juve jini me anën e Nord-it, jo?” Syt’ e thellë nënëqeshnë misteriozisht. “Jam, vërtet, me atë anë. Munt të më quani edhe “Yankee,” po të duani.” “Zotni Linkoln, kini një gjë në veten tuaj,” tha Georgiani i ri seriozisht, më një përulje mirëdashëse të pa-parëmejtuar, “e cila më bën të dëshironj t’ju quanj, me lejen tuaj, si një mik.” Folësi kish atë instinktin e lumur q’i bën fjalët të japin kuptimin e tyre më të bukur, dhe Presidenti, në të cilin ay instinkt ish i fortë, ndjeu të zgjohej një vëllazëri e shpejtë për atë armikun e tij i cili po e sallutonte përpara se të vdiste. Me njëherë nderi dorën e tij të madhe. “Le të zëmë dorë,” tha. “Vërtet, jemi miq.” “Gjersa të na ndanjë vdekja,” tha oficeri nga-dal, nënëqeshi, dhe pastaj e hodhi kryet përmbrapa me një lëvizje si atë të vëllajt të tij më të ri. “Tash le të shkruajmë dhiatën,” tha përfundisht. “Po, tash do t’i japim funt kësaj punës së dhiatës, Kapiten Blair,” u përgjegj me zë të çelur burri i math. “Kur të shkarkohet mëndja juaj nga rëndësira e plaçkës mun të prëhi më lehtë dhe të bëji mirë më

shpejt.” Nënëqeshja e ëmbël dhe e ndritshme e oficerit të Sudit shkëlqeu edhe një herë, krahu i tij hoqi më afër supin e djaloshit, dhe Presidenti kuptoj, më dhëmbje, që miku i tij i ri e dinte që do të vdiste. Me pyetje të shkurta, të thjeshta, dhe me përgjigje të

P a g e

8

O u r

W o r d s

BALETI I DRERIT TE PLAGOSUR nga Vasil Tabaku (vijon)
dy fjalë, por lufta për të mbijetuar mbeturinat e komunizmit është tejet e egër, gati shtazarake,pa njohur asnjë kufij… Gjithësesi ne duhej të sfidonim kriminelët bizantinistë serbë.Helena e Prishtinës do të shkonte për dëshmi në Gjyqin e Hagës,atje do të ishim edhe ne, por pa të drejtë dëshmie, thjeshtë si gazetarë dhe antarë të luftës kundër Genocidit Serb në Kosovë. Ditët po afronin.Mjekët thanë se pas disa ditësh, Helena mund të dilte nga spitali. Dikush foli për proteza syshë…Por Helena, kishte vendosur të paraqitej para Gjyqit Ndërkombëtarë, pa sy fallco, pa lente, ashtu me dy zgavra të errëta të krimit. -Dy sytë e mi janë pjesë e këtij krimi që ende vazhdon,tha vajza me trishtim.Nuk pranoj asnjë lloj ndërhyrjeje tjetër, as mëshirë…Ky ishte fati im. Unë i isha afruar dhe e putha në faqe.Ajo më preku me mollëzat e gishtave dhe buzëqeshi: -Ti…! Unë nuk munda të flas por e putha përsëri ... -Mos u mërzitë, kështu e ka jeta, u desh që unë ti provoja të gjitha.Nga sytë e mi po rridhnin lotë.Helena mi fshiu me dorë dhe pas pak me zë të ëmbël më tha: -Burrat nuk qajnë, ti je një nga burrat e mdhenjë që kam adhuruar,ndaj mos më zhgënje të lutem…Sido që të paraqitet, jeta është dhuratë e zotit, apo jo…?! Ishim goditur tepër rëndë.Tek ne tashmë mungonte buzëqeshja, mungonte humori dhe ngacmimet reciproke.Pesha e heshtjes na i kishte krrusur supet, na kishte bërë të mbyllur në vetvete dhe na kishte ngurtësuar. Pas daljes së Helenës nga spitali, ne pothuajse rrinim pranë saj të gjithë.Valbona dhe Saranda i shërbenin për gjithçka, po ashtu dhe nëna e Valbonës, një grua e heshtur me sy të bukur si të një kukulle, por tashmë të mplakur parakohe.Dikur ajo -Na vranë vajzën, tha ajo ngadalë përmes lotësh.Era tashmë është një lule pa petale, pa gjethe…O Zot! E ç’farë nuk bënë ata barbarë mbi ne.Dua të besoj një sekret tonin,Era Hagë, mund të ket probleme, sipas mjekëve është në muajin e shtatë dhe, ti e kupton pas gjithë atyre barbarive, mund të ndodh ndonjë ngjarje, dështim, apo ku ta di unë e shkreta.Këtë fakt nuk e di askush, veç ne të treve.E kemi mbajtur të fshehtë për vet faktin se mos kemi ndonjë presion nga njerzit e Milloshit, pra serbët, ata kurrësesi nuk duan që një fëmijë me baba serb të lind në Prishtinë tek një femër shqiptare… -Sidoqoftë ne paskemi urime!- I thash me gëzim, aq më mirë, mos u shqetëso. Bëtë shumë mirë që më vutë në dijeni, pasi kjo duhet të na bëjë akoma edhe më të kujdesëshëm.Eshtë një mrekulli që dashuria e Helenës me Milloshin kurorëzohen me një fëmij, aq më tepër që i ndjeri Millosh nuk është më.Së shpejti do të dal dhe vepra e tij e përkthyer në shqip dhe unë do të bëjë të pamundurën që libri të dali një ditë me lindjen e fëmijës. Nëna e Valbonës më përqafoj dhe më puthi. Era, të ka pikë të dobët, të do më tepër se një vëlla.Ka shumë besim tek ju ndaj dhe më tha t’ju vija në dijeni të parin… Tashmë vogëlushja jonë kishte edhe një motiv më tepër të jetonte, fëmijën, ajo errësirën e përjetëshme do e ndriçonte me atë fëmijë të pritshëm të njeriut që kishte dashur më shumë në jetë… Padyshim që isha i emocionuar,por tashmë përgjegjësia ishte edhe më e madhe për vogëlushen Era,atë mrekulli femërore ku dora e krimit kishte bërë një masakër të vërtetë.Por ja që jeta është e mahnitëshme, atëherë kur gjithçka duket e pamundur vjen një sinjal i saj në formën e shpërthimit të një jete tjetër, fëmija dhe gjithçka fillon dhe merr kuptim, fillon dhe bëhet e bukur ,e dashur, e ngrohtë dhe plotë diej shprese… Mendoja se Amundsen n uk do ta priste mirë këtë lajmë, por gabova.Ai u gëzua si fëmijë.Pash si i vezulluan sytë dhe më përqafoj.

më ftoj të pinim një kafe në hollin e shtëpisë.Isha tejet kureshtarë për këtë femër e cila nuk i kishte kaluar të dyzetë e tetë vitet, por tashmë ngjante si një plakë e thyer në moshë.

ma kishte thënë sikur të isha nëna e vetë, bile ajo kështu më ka trajtuar. Era është shtatëzënë me të ndjerin Millosh Sushiçovoç.Për këtë unë dua ta shoqëroj vetë vajzën në

Arshi Pipa, Agim Gashi, Gentiana Mikushnica, Mimoza Rexhvelaj, Raimonda Moisiu, Skender Braka
Gentiana Mikushnica Penen ne duar mbaje, Cfar te shkruaj, Nga te ja filloj, Nuk e di, Thell ne zemer nje muze kam, Te behem nje cicerone I zemres, Prap nuk di…! Kam nje pen te art ne duar, Te flas apo te shkruaj, Boja e zez, Kam frik mos me harxhohet..! MIMOZA REXHVELAJ Mali i rrezuar mbi uje... skalitur imazh gruaje varre i heshtur mes lutjeve te shtrigave... puthe kaltersin e mjegulluar.. ngujuar uje ne gure... A gure ngujuar ne uje..... heshtje e ftohte ... mbi rrullat e trupit ne agoni shkruan marrezit... femije e kohes. Arshi Pipa Drita Azemi Kelmendi KOSOVES Vllazen shqiptare,Kosova s ashte e jona. Kush me e permende guzon ai ban trathti ! O kob qi s do t'harrohet tevona ! Kosova e ngrate dergjet e vdes n'robni. Prej bastardhesh trathtue qi i zhgulen zemren e n'pre ia hodhen klyshve qi Moskova per gjak ndersen,me parzem shkel nen themren mizore sllave po jep shpirt Kosova . Der kur vllazen,do ta ndiejme na veten fajtore pse vendin ku Shqipnia leu guxojme ta duam,tue pasun frige fatshkreten Kosoven tone ta quajme gjymtyre atdheu ? O toke e bukur ku fjala burrneshe ilire ushton qysh me mjegull gojdhane! gjoks i Shqipnise,ku e ndryme si luaneshe nder hekura gjemon zemra Dardane. Sot tjeterkush ta gzon frytin e punes, mbi token tande,kosovar,je skllav ! Qi t'la mbi vetulla kamxhiku skllav ! Qofte e mallkueme fara qi aty hidhet me djerse e njomun pleqsh,me lote kerthijsh! Buken e turpit e t'poshtnimit t'idhet, o vend martyr,deri kur ta kaperdijsh? Qenka pra faj me lyp te drejten tande? Doren per lemoshe duhet me i shtri kusarit? O gjuhe,ti banu rrfe e tmerrin trande ! Do t'vije,do t'vije nji dite ora e shqiptarit ! Mbas nesh tjere kane me ardhe.S fiket Shqipnija pse disa qindra nesh rrzohen nen plumbin. Se per cdo dhjete prej nesh qe amshon lirija dhjete mije do t'lindin e dhjete mije do t'humbin ! Andej na priret shpirti i forte me hove t'dalldisuna ngadhnjimi,ushton jehona: O vllazen,nalt ju ballin! Prej Kosove Der n'Cameri Shqipnija asht e jona. skender braka Muzgut të porsarënë, kur drita s'kish në shtëpi. Kur shtëpia s'kish zjarr dhe bukë për fëmijë. Drejtë qiellit të hapur ku mbretërit e fateve strehohen. Një mesogrua zgjat duartë dhe mërmërit. Mërmërit lutjen e vazhduar, pa gjetur kërkund ngushëllim, kërkund pa gjetur një fije ngrohtësi. I rrëshqasin lotë gjaku prej kraharorit të zbërthyer. Para duarve të saj,legjenda e mjerimit tërheq heshtjen e përgjumur të buzëmbrëmjes, si bualli i lodhur i arës tërheq sekretet e mbijetesës. Sekretet e lindura prej kllonimit të përtejskamjes Mbi fatin e vdekur,e gjora grua derdh zëmërimin e grumbulluar, Përtokë gjunjët mbështet dhe shikimin mbërthen, mbi parmakët e shqyer të qiellit. Zoti i humbur,nuk mundet të ta dëgjoj lutjen e saj të shurdhuar. Bekimi i tij hyjnore në zëmrat kufomë, që s'arrijnë të ndjejnë asgjë është tretur, a udhëve të padukshëme të ferrit diku është ngatërruar. Gjurmët e vuajtjeve e shtrëngojnë thellë e më thellë nën gji. Në gjirin e tharë që qumësht s'nxjerr dot për buzët e përvëluara. Damka e trishtimit një tjetër jetë të pavdekur shkatërron. Në trupin e tharë rishkruan të tjera plagë të pashëruara. Raimonda Moisiu Pas një tradhëtie... Poezi nga Raimonda MOISIU -.Të mund të ndizet edhe njëherë Flaka në kandilin e dashurisë, Të mbjell lulekuqet në gotën e kristaltë, Të vallëzoj përmbi re, nën tinguj serenatash… Pas reve të shiut – rri fshehur qielli, Pas mizoriës së dimrit – nisin sërish sythet, Pas një tradhëtie Po prêt një dashuri E re.....! Sekretet e mija-Poezinga-Raimonda MOISIU Si një robinë e pasqyrës,shoh veten cdo mëngjes në të, dhe pikas nga një shënjë të vecantë, që askush nuk e vëren,përvec syve të mij të zhytur në kujtime, -.Janë shënja të vogla, të zbeta, të mezidukshme,që m'i dërgon, mëngjes për mëngjes, një qënie që qëndron mbi një majë si një përmendore dhe quhet pleqëri. Këto shënja ma dinë emrin, më njohin mirë, e më thërrasin, nga larg, si mikroinfarkte të vegjël! -.Është një sulm i përditshëm,që e pikas vetëm unë,por që e shfaros, një kamp tjetër, i tërë ,e shfarosës,

A mundet ajo,vall,me uzhgulun dejsh Do t'humbin shqim ata qe sot na pa ba kufome llogoren e shtypen ! krahnorin? Kulqedra e re me lakminat e vjetra Lumnin tande Kosove,at'here at'here do t'shembet kur ta shofim ta rrfejsh shqypen kur gjak i lire t'vadise hullin e prej majesh tu'e sulmu me sqep e plorit. kthetra.

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 4

P a g e

9

Aventurat Pellazgjike… nga Dardan Leka
Aventurat Pellazgjike... Pellazgusi mbretnoi në qetësi për shumë vite ku i dha emrin ketij vendi Pelazgjië. Pausaniasi që e jep këtë mendim nuk na bind aqë shumë e tera kjo histori është krijuar sipas deshmis së poetve. Pelazgusi sundoi rreth 20 vite, e kishte një djal qe quhej Likaon. Mirëp o ky princi Likaoni ishte i tronditur shumë nga nga traditat e zakonet e pa pelqyera të kËtij popullit të posa pushtuar, ose klima nuk i përshtatej; ose thjeshtësija apo paparshtatshmeria ne karakterin e tij, vendosi që të shperngulet nga ky vend i pushtuar dhe te vendose diku tjetër. keshtu qe në këtë kerkim, derisa behej gati të ikte nga kjo tokë, lajmi kishte ardhur se, Thesalia qe deri atëhere ishte liqe, as një termeti te fuqishëm, aqë tronditës sa qe mali Ossa ishte ndarë nga mali Olimpi !Ujërat që e kshin vershuar këtë luginë të bukur ishin zbrazur permes kësaj hapjes dhe ky vend shumë shpejt u zbraz dhe i teri u tha, menjëherë popuj të tërê per rreth zbulojnë këtëo fusha të medha qe i priste kjo fushê e zbrazet popuj fqinjë te vinin dhe ta kultivonin atë. Kjo ndodhi para se te vdiste Pelazgusi, i cili perfiton këtë rast qe iu premtonte ardhmeri kjo tokë vjergje e bekuar per te gjithë popujt per rreth mirëpo askush nuk kishte guximin t'ia merrte Pelazgusit i cili tani më e kishte pervetsuar... I biri i tij Likaoni, ishte ende i ri për te percjellur keshillat e babait të tij, i lë babain e tij Pelazgusin në Arkadië, i merrë pas vehtes pelazgët aventurier dhe shkon në Haemonië, e popullon një pjes te këtij vendit që është në mes të Olimpit dh Pene, ne pernedim qe kufizohet me malin Poeus dhe ne lindje deri te deti Egje, ketu formohet Pelagiotidë, njohur më vonë me emrin Magnezi, kjo ngjarje ka ndodhur perafersishtë rreth vitit 1883 para Krishti. Edhe me të vjetër se Hëna...? Arkadianët, a ishin Pellazgë ? Pelazgusi e mori me vete në Haemonië edhe Pellazgë tjerë qe e kishin percjellur qe nga Argolida, dhe atje në Argolid më nuk kishte mbetur asnjê prej tyre vetem barbaret e hershem vndas qe kishin jetuar aty edhe më parë, të pakët ishin pellazgë qe kishin mbetur aty ne mesin e vendasëve, kishin ndertua shtepi dhe me ne fund shkrihen me banoet e tjerë me shumicë barbare. Nuk dyshohet pra qe nuk kishin mbetur në Arkadië edhe një pjesë e vogël e Pellazgëve, sepse edhe herodoti e citon ne një vend se Arkadiano-Pellazgët themelojnë kolonit e tyre në Ioniene, ne brigjet lindore te Ndersa Likaoni, i biri i Pelazgosit mbeti dhe sundoi mbi barbaret ne Arkadië, poashtu edhe i biri i tij Niktimusi. Sundimi i Niktimusit nuk Arkasi nuk ishte as i biri i Zeusit e as nipi i Likaonit nga e bija e tij Kalfisto, pra ky Arkasi ishte ai që i dha emrin banorëve te Arkadisë dhe të gjithë Arkadienëve, i cili ishet nisur si avanturier nga Argolida deh pas një lufte barbaret apo detit Egje* ne Ionine e famshme te Homerit. Pra një kolonie autoktone Arkadiane me një pakicë aleatesh pellazgësh. Me këtë citim nga Herodoti deshmohët se të gjithë Arkadianët nuk ishin me origjnë pelalzge por vetm një pakicë prej tyre. zgjati shumë ai mbijetoi një revolucion që ndrroi pamjen e vendit. Avanturier të tjerë, të ardhur nga Argolida e pushtuan Arkadinë krejtë lehte njashtu si e kishte marrur ne dor edhe pelazgusi 70 vite më parë. Keta pushtues nga Argolida kishin për udheheqës Arkasin, qe ishte i biri i Orkomenusit, si e thotë Duris në librin e tij historia e Maqedonisë, se ky vendasit e Arkadisë e humbin luftën dhe u vunë nën sundimin e pushtuesve te ardhur nga Argolida ne krye me Arkasin deh per deshmi, Aristoti permend në republikene Tegeatëve këtë ngjarje. Pa ky pushtim ndodhi rreth vitit 1834 para Krishti. Pa dyshim së bëhet fjalë për antikitetin e hershëm, behet fjalë pra per kohen 222 vite para se te vinte Danaii në Argos, 264 vite para sundimit te Sekropit në Atikë, dhe 285 vite para se te vinte kadmosi në Beotië. Mirëpo a mund ta quajmi këtë periudh aqë të lashtë sipas ideve aqë kok-trasha e feminore sipas epitetit nga Prosélenes, se gjoja keto ngjarje qe i permendem më siper kanë ndodhur "pasi qe është dukur hëna" ? Ky term i shtrembruar për pellazgët qe thuhej se "ishin aty para hënes" iu ka ka dhënë rast një numri tê madh të përrallave nga të autoret e vjeter e mbi të gjitha preku edhe autoret modern, qe ketu duhet ti themi dy fjalë; Në mesin e ketyre autorve te fundit, te kohes së tanishme, janë gjetur disa të cilët harrojnë se

Pellazget dhane qyteterim nga Aristidh Kola (vazhdon )
Pellazget dhane qyteterim Aristidh Kola .. “Gjuha e perëndive”, një libër studimor që përpiqet të hedhë dritë mbi lashtësinë e Pellazgëve. Autori i këtij libri është arvanitasi i madh, Aristidh Kola. Duke u bazuar në studimet e tij personale, por edhe në ato të studiuesve të tjerë, që kanë pasur lidhje me çështjen pellazgjike dhe me tezën e gjuhëve indoevropiane, ai konstaton se populli Pellazg është jo vetëm paraardhës i ilirëve, por edhe i grekëve dhe shpërndarës i qytetërimit në pjesën më të madhe të botës. Pellazgët, si populli më i qytetëruar, nuk ua dhanë elementët e qytetërimit të tyre vetëm grekëve, por edhe fenikasve, babilonasve dhe popujve të tjerë. Kush është gjuha e perëndive ? Libri “Gjuha e Perendive” i arvanitasit te madh Aristidh Kola trajton nje ceshtje qe nuk eshte aspak e re, por ndoshta edhe me e vjeter se kontinenti yne, ceshtjen e gjuhes dhe te identitetit te Pellazgeve. Intelektuali Arvanitas prej Italise se poshtme, Dhimitrios Kamaradas ishte i pari qe i entuziasmuar nga afrimi i fjaleve arvanitase me ato homerike e parahomerike, tha se: “Gjuha Arvanitase eshte gjuha e perendive”, eshte pikerisht ajo gjuhe qe permend Homeri, dhe si te tille ai nenkuptonte gjuhen shume te vjeter pellazgjike, gjuhen e atyre njerezve qe u dhane emra perendive dhe menyrave te adhurimit. Ky konstatim i Kamarades, i dha titullin ketij libri. I madhi Aristidh Kola edh poshte tezen e indoevropianizmit, dhe kembengul, duke u mbeshtetur ne fakte se gjuha rrenje nga e cila kane rrjedhur te tjerat eshte pellazgjishtja, gjuha e popullit qe themeloi qyteterimin boteror. Nder te tjera autori permend se:- Pavaresisht se jam ne kundershtim -ndoshta absolut- me mendimin sundues lidhur me indoevropianet une mund te jap nje sqarim, gjithmone ne lidhje me kete ceshtje. 1. Deshmi, legjenda, tradita, fjale, monumente per pellazget kemi qe nga Gadishulli Iberik gjer ne Indi, kurse jo per Indoevropianet. 2. Teoria Indoevropiane eshte pjelle e fantazise shkencore, qe u mbeshtet ne bashkesine e rrenjeve gjuhesore qe nga Evropa e gjer ne Indi. Nderkohe qe kjo bashkesi shpjegohet fare mire me teorine pellazgjike. Pse atehere kjo nuk u quajt teori pellazgjike. Pse atehere kjo nuk u quajt “bashkegjuhesi pellazgjke”, por Indoevropiane ose Indogjermane; nuk besoj se ka ndihmuar per kete shkenca, me shume se sa synime te tjera te ndryshme prej saj.. 3. Djepi i Indoevropianeve percaktohej me bindje te plote ne brigjet e lumenjve Gang e Indhos gjate shekullit te kaluar. Me vone u transferua ne Kauakaz, ne Pamir dhe tani se fundmi nderroi vend ne Evrope, gjithnje me po te njejten bindje fanatike. 4. Permenden fakte per spostimin e indoevropianeve me pretendimin qe ata te pranoheshin nga historia, permendeshin hollesira etj, dmth. vogelsira hipotetike dhe fantastike – bile dhe data- me

Silvana Berki & Lediana Kapaj
Lediana Kapaj Sytë e tu do kenë aq ndricim saqë mund të ndriçojnë një qytet të tërë...! Pesha e dashurisë që ti mban dhe sinqeriteti yt do më ngrohin duke më dhënë pickime ne zemër... Një nga një ti do të më japësh të gjitha çelesat e shpirtit tend,ti do më hapësh zemren duke marrë te shpirti yt të gjithë mbytjen që mbaja prej kohësh në vetëvete.. Ashtu si një yll qielli ti do më drejtosh në rrugët e dashurisë së vërtetë dhe të pavdekur.. . Sa mirë është të kalosh kufirin sepse e di që asgjë nuk do të jetë më si më parë!! Lulet që lindin në baltë bëhen madhështore,vuajtjet kthehen në jepje dhe zhgënjimet e mëparshme do ishin thjesht formalitete të vjetra.. Do udhëtoj edhe unë njëditë në këtë botë të qetë ku jeta është vetëm butësi dhe në të cilën do të endem jo si në një dramë... Dhe atëherë mund ti them vetes :Nuk ke pse rri më në këtë stacion të errët pasi më në fund ke hypur në trenin e duhur! Por për momentin jam në pritje.... Silvana Berki Krizat...fillojnë gjithmonë nga dicka, qoftë kjo në familje, shtet a kontinent. Krizat...mund të kenë shumë pasoja të mëdha një zemër e sëmurë e një shtet e lë dhe pa vend. Dhe ne spektatorët e përhershëm të saj indiferentët e modernizuar Akoma ndjekim arsyet e paarsyeshme, cdo skaj Akoma ulemi një tryeze....paftuar. Si krizantët shekullorë aristoteilanë, që gjithmonë mundohen ta marrin kalanë nga brënda që po tu japësh dorën ta marrin dhe krahnë që po ti tolerosh...shijnë si u ka ënda.

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

“Gjykata e Lartë ‘arratisi’ Ilir Kumbaron” nga Dosja “Hoxha”
“Më 14 tetor 2011, Kolegjet e Bashkuara të Gjykatës së Lartë të Shqipërisë morën vendim që masa e sigurisë ‘Arrest me burg’ e caktuar nga Gjykata e Apelit për Krime të Rënda ndaj Ilir Kumbaros, më 5 janar 2010, të mbetet në fuqi. Ky vendim i hapte rrugën ekstradimit të Ilir Kumbaros në Shqipëri në seancën e 1 nëntorit 2011. Edhe pse ligji kërkon vetëm dy javë për zbardhjen e vendimeve, Gjykata e Lartë e Shqipërisë nuk e shpalli zyrtarisht vendimin për më tepër se dy muaj, gjë që fillimisht bëri që seanca të shtyhej për datën 1 dhjetor, e më pas ia dha mundësinë e arratisjes së të implikuarit kyç, Ilir Kumbaros. Për më shumë, edhe Ju jeni prind dhe shpresoj se e kuptoni se çfarë dhimbje të madhe kemi ne si familje”, përfundon Ardiani.

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

E verteta mbi betejat e Kosoves 1389 --1448 Nga Dardan Leka (vazhdon)
Bonfini per Betejene IIte te Consonam=Kosoves 1448 Qellimi i sjelljes se ketyre dy hartave është diçka tejet e rendesishme ! Nese vreni mirë keto dy harta qe ngjajne aqe shume me njera tjetren jane dat me 5000 si sangjak beg ku pastaj para se te leshonte kete vend u dergua ne sherbim edhe ne Kosove (Moesia) apo mesia=sigurishte mesi... Ne harten tjeter ne te te majt shifet Lugina e drenices qe me origjine nga Tmolusi kur erdhen ne sherbim ne betejen e kosoves ata u mahniten kur vrejten nje regjion nje vend te ngjajshem me te tyrin atje ne turqi e i vetmi vend ne kosove qe ngjan me Si ishte situata ne Ballkane dhe Kosovë 16 vite para Betejes 1389 ? Sipas te dhenave te shumeautorve te asaj kohe dihet sot se 16 vite para kesaj beteje te amshme, ushtarët serbë qe ishin ne shërbim te Muratit, te cilin e kishin percjelluar ne ekspedita te medha ne Azi e ne Karamani e ne terë lindjen, numri i atyre që ishin kthyer pastaj ne Serbi, ishin ankuar nga menyra se si sulltani i kishte keq trajtuar ata.Ata e akuzoin Muratin për përdhunimin e tyre në kushtet në të cilat u dorëzuan dhe u bene sherbtor te tij. Si mbeten popujt e ballkanit vasal te sulltan Muratit para betejes se Kosoves ? Si pasaoj ishte humbja e dy lufterave, ajo e vitit 1363 afer Nishit dhe 1371 në Betejen e Marices ku moren pjes edh shiptaret, mirëpo serbet dhe bullgaret mbeten tributer te sulltanit andaj çdo vite duhej ti dorzonin 1000 ushtare Muratit per luftrat e tij ne lindje kunder krishterve. * Lazari ia kishte vu me vemendje veshin ketyre ankesave te këtyre fjalimeve te ushtarve qe ktheheshin nga sherbimi ushtarakë, se si ai mund të akreditonte dhe të ushqente më shumë lëndë kundër gjyqit turkë, situat e cila filloi të bëhej e padurueshme ne popullatë ku pas nje kohe kishin shperthyer kryengritje, duke i larguar te gjithe Gjyqtaret Spahit turkë nga vendi.....*(kete paragraf e rregullova si duhet per tu kuptuar me lehte nga lexuesi) tuar spahijt(gjyqtaret, prefektet) e tij dhe thyer marrveshjen qe kishin bere me pare me disfaten krishtere pas betejes se Marices. Kur ai i kishte bërë të gjitha përgatitjet e tij, i dërgoi ambasadorët e tij dhe me shkres iu dergoi leter te gjithë krishterve duke iu deklaruar luftë dhe pothuajse menjëherë pas deklarimit te tij mblodhi një ushtri të fortë prej 60 000 luftëtarëve ..

largë njera tjetres per me se 1500 kilometra por kan nje lidhje te veçant per ne sepse ne kete harten djathtas ne Luginen e Tmolusit per here te pare Skenderbeu sherbeu si koman-

ngjan shume ne Tmolusin ne turqin e sotme. Poashtu lidhja tjeter mes ketyre dy regjioneve eshte se ne kronikat turke permendet deshmia e ca ushtarve turk

Tmolusin ne turqi eshtë kjo lugina e drenices si deshmi se edhe beteja e kosoves eshte zhvilluar ne kete luginë.

Mirepo serbet nisen dhe iu dali në pritë, ne bullgari, ku hasin perballë me një trup prej 20 000 osmanve të cilët ishin nisur për një ekspeditë vezhguese para ushtris se madhe qe vinte ne krye me sulltanin. Ekspedita turke pra sulmua Murati kishte hartuar planin e papritmas dhe u munden, tij, i mblodhi të gjitha forcat vetem 5000 prej tyre i e tij qe kishte ne lindje qe shpetuan vdekjes.Turqit ia kishte në sherbim dhe atribuojnë këtë humbje si pergatitej te hakmirrej ndaj "nema nga qielli' ose klithja krishterve te ballkanit qe e perendis, të cilët besonin kishin ngritur koken dhe se kjo humbje e dënoj rrebeluar kunder forces se tij Muratin se ai e kishte e ia kishin larguar e perseku- perzier gjakun me të një

Shqiptarët nën mal të zi
komunitetin shqiptar atje. Nëqoftëse Mali i Zi vlerëson lirinë dhe demokracinë dhe dëshiron realizimin e aspiratave të tij për tu bërë anëtar i organizmave euro-atlantike, atëherë ai duhet të heqë dorë nga politika shtetërore e asimilimit dhe të rishqyrtojë vendimet e marra kohët e fundit karshi shqiptarëve në atë vend, vendime të cilat komuniteti shqiptar dhe përfaqsuesit e tij politikë i konsiderojnë si diskriminuese. Nëqoftse jo, atëherë, pjesëtarët e komunitetit shqiptar në Mal të Zi dhe shqiptarët kudo, përfshirë Tiranën dhe Prishtinën zyrtare dhe sidomos shqiptarët në Amerikë dhe në Evropën Përendimore duhet të shfaqin vendosmërisht papajtueshmërinë dhe pakënaqësinë e tyre me mënyrën se si Podgorica trajton shqiptarët -- dhe në të njëjtën kohë -- këtë pakënaqësi tua shfaqin autoriteteve përkatëse vendimarrëse për politikën e jashtme në çdo vend ku jetojnë. Mali i Zi duhet të jetë i vetdijshëm se duke u mohuar shqiptarëve të drejtat që ata kërkojnë për të qenë të barabartë me të tjerët në atë shtet --ai minon shtetin e vet moralisht dhe ligjërisht -- para botës dhe para një pjese të qytetarëve të vet që fatkeqsisht, sot për sot, e ndjejnë veten si të huaj në tokën e vet. Këtë, duke pasur gjithashtu parasyshë se trajtimi i barabartë për të gjithë, si dhe liria dhe demokracia për të gjithë qytetarët, pa dallim, janë në të njëjtën kohë, faktorët që do të çojnë në një rend e qetësi afatgjatë si edhe stabilitet të qëndrueshëm jo vetëm për Malin e Zi por edhe për rajonin.

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 4

P a g e

1 1

Shkrime nga Agim Desku
pranverë gjithçka u bëra vetëm për të hyrë dhe mbetur në shpirtin tënd të shënjtë u bëra edhe kalorës edhe i krisuri i kësaj bote që botën ndryshon me shpirtin tim me dashurinë time me fjalët me të bukura që ju dhoroj miqve të mi,atdheut tim ëndërrës sime dhe piramidës sime që e lajmë me lot shiu kur të takohemi mbi majën e saj,mbi buzëqeshjen e saj,mbi puthjet plot zjarrë,aty do te ndalet për pak, pranvera,aty do të ndalen për pak edhe luftërat,aty do te na jep uratën i imi zot, aty është pranvera ime,je lulja më e bukur që kam parë ndonjëherë,aroma më e dashur e kujtimit tim për vargjet që do lindin atë ditë,apo nuk do të këtë më mbrëmje,vetëm dritë e pranverë edhe dielli do të di të dashuroj edhe hëna do te ndalet për një cast,dhe do të ndalët ora ime,çdo gjë do të na shikoj si është kthyer bota nga ne ,një botë tani është më ndryshe,më e bukur,më e dashur,pa luftëra,pa ëndërra dhe unë me mikën tani më nuk jemi legjendë jemi syri i botës se dashuruar,jemi fjala dhe vargu i pranverës se bukur tani jemi udhëtarë me Drinin e Bardhë .secili vrapojmë pas buzëqeshjes, pas fluturave që të jenë edhe ato në përqafimin tonë,në dashurinë e mikës në zemrën e saj që na prêt ne dritarën e saj me lule shumëngjyrëshe, me zemrën e hapur plot aromë dhe puthje plort zjarr. Eh Drini im sa i dashur je,më more për pak me vete, Udhëtoj bashkë me hënën e me të falëm shumë që më emrin tënd takove më mikën,më Eh sa demonet duhet dyluftuar ëndërrën ,me lulet,me me ta ,ti nuk e di bukurinë ,me atdheun,me Të gjithëve do të ju jap hënën çdo gjë te bukur në këtë e të kaloj udhëtimin tim botë krejtë ndryshe si vetë Edhe në mbrëmjet pa hënë do jeta e mikës sime. të iku edhe furtunave Do të jem njeriu me etjen me te madhe në botë Cikel poetik Mbrëmje me hënën Vetëm t`i gjëj lulet e shumë kërkuara nëpër pyejet përralSonte kalova bashkë me ty lore edhe nëpër ujërat e Niagarës Që ruajnë dashurinë e pastër Të takoj lulen më te aty ku nuk ka shkelur ende bukur,që rri e fshehur këmbë njeriu Diku në njërën mrekulli ,më Aty ruhen lulet e princezës thonë të kësaj bote sime,aty është kurora

Nëpërmes Drinit të Bardhë pranë dhe m`i djeg buzët edhe ashtu te thara prej vitesh pritje,dyluftime deri sa u bëra edhe këngë edhe varg edhe

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it….

Ku eshte Kallezimi Penal ne Gjykaten Kushtetuese per votimin me dy duar? Fjale shume dhe vepra hic...Humbje Besimi & Energji e Popullit!!! Sa keq...

Shqiptarët e Malit të Zi dhe standardet e dyfishta të Brukselit nga Adri Nurellari
gjitha kjo situatë dhe tolerancë e Brukselit ndaj veprimeve që përkeqësojnë gjendjen e pakicave shqiptare në vende të ndryshme të Ballkanit lë të mendohet se politika e jashtme e vendeve të BE-së ka standarde të dyfishta.
Nga njëra anë Brukseli i bën presion Prishtinës që nëpërmjet të ashtuquajturave negociata t’u japë edhe më shumë të drejta se ç’kanë prej pakos së Ahtisarit serbëve të veriut e nga ana tjetër, s’ka fijen e ndjeshmërisë për përkeqësimin e gjendjes së pakicave shqiptare në tri shtetet sllave ku ata banojnë. Ky standard i dyfishtë në kurriz të shqiptarëve mund të vijë si pasojë e miqësive historike me jugosllavët, namit të keq që kemi marrë në dekadat e fundit, faktit që ne kemi prioritet miqësinë me SHBA-në ose që kemi shumicën e kombit mysliman, por gjithsesi është e pandershme dhe e papranueshme. Nëse ish-fuqitë e mëdha europiane nuk aplikojnë atë që ata vetë predikojnë, pra nuk e mbajnë fjalën që japin, atëherë edhe shqiptarët nuk kanë më detyrim që të ndjekin me përulje naive zotimet që kanë marrë ndaj komunitetit ndërkombëtar. Nëse Bashkimi Europian e bën të qartë që shpërblen guximtarët ose më saktë ata që janë të aftë të shkaktojnë më shumë rrëmujë rajonale, siç bën Beogradi me serbët e Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjës, atëherë edhe shqiptarët duhet të koordinohen nga Tirana e të kenë një qasje më proaktive që t’i përshtatet më mirë situatës së re që po përvijohet.

Nje teme debati per letersine e djeshme dhe te sotme! Nga Agron Bala (vazhdon)
lumtur në komunizëm…një utopie të pazakontë? Mjerim i madh ka plasë ndër ne kur ende dikush si puna e juej që dini se çfarë flisni e që formuloni nji pyetje të tillë. Asht njilloj si me më pyetë se çfarë mendoj për holokaustin nazist mbi hebrejt. Kjo tregon se shkenca shqiptare po ngurron dinakisht me bâ studime mbi historinë tonë mâ të re. Pa u përcaktue epoka, rrugët, tendencat, domosdoshmënitë dhe rastsitë e saj, qëllimet e vërteta të sundimit dhe mbajtja e nji populli peng për 45 vjet, as te hapi, as te hupi, as te bregu, as te deti vetëm e vetëm që diktatori të vdiste në dyshek, asgjâ nuk mund të fillojë seriozisht në ket drejtim. Sot gjysma e shoqnisë shqiptare mendon se komunizmi erdhi ndër ne si rezultat i nji lufte të mirfilltë civile, kurse gjysma tjetër mendojne tradicionalisht se lufta e shqiptarëve në vjetët 1942 -44 ishte nacionalçlirimtare dhe e udhëhequn nga komunistët. Në ket terren kaq të polarizuem, si mund të kemi nji pozicionim të historiografëve të letërsisë ? kaluemen e vet. Po disidentët? A kishte vërtet të tillë? Kur i keni lexuar ju veprat e tyre? ryemja e talentit mbas nji çeshtje të cilën ti mâ vonë e deklaron se nuk e ke besue, përban kontradiktën dhe fatkeqsinë e autorit si dhe shkakun e bjerrjes së veprës. mbushun me mesazhe, e pajisun me vlera estetike e, sidomos, me aktin sublim të dëshmitarisë si akt qytetar. Pra disidentët tanë që unë kam fillue t'i analizoj në punimin tim mâ të fundit prej rreth 250 faqesh me titull Kemi disidentë dhe disidenca jonë âsht "Nji letërsi tjetër", e kanë là gjobën sui generis dhe nuk mund të zbulohet me historike me faktin se nuk patën rini kritere të përdoruna në vendet e Lindjes botuese, por ata i sollën shkrimet e komuniste. Ata kanë shkrue mbrenda tyne në kohën e sotme të paprekuna, hapsinave të lirisë tyne dhe kanë vendosë të kjarta, pa alegori dhe detyrim vetë se kur do ta nxirrnin veprën e tyne leximi alegorik, dëshmi guximi për botim. Fakti që nuk kanë botue âsht krijues e guximi qytetar që para nji fatkeqsi për autorët disidentë, për sa nevojës së dëshmisë nuk e llogaritën kohë që ata duhet të përballonin tundiveten dhe familjet e tyne. Të tillë janë min e dëshirës për botim, por për veprat Zef Zorba,Vehbi Ademi, Lec Shllaku, asnji dam, asnji rrezik. Ato bajnë pjesë Sandër Gera, Anton Çefa e nji mori të në realitetin letrar e kompeticionin e tjerë mâ shum e mâ pak të njoftun, të heshtun të letërsive në kohë të kolerës. cilët presin me u lirue karrike e vende Randsi ka që kjo lloj letërsie ka ardhë që të ulen edhe ata në sofrën e deri tek na e paprekun, kritike, e shkrimtarisë shqipare të shekullit XX.

Lavdi Zotit që na e kemi nji disidencë. Përndryshe do të ishte si me thanë se kush nuk e ushtron institucionin e lirisë, ka rrezik të mos jetë i denjë për liri. Liria âsht aty për t'u përdorë. Dhe njerzit mandej vlersohen e Kjo letërsi, në atë braktisje gjykohen simbas mnyrës sesi e e mjerim ku ka ra, në fakt kanë përdorë lirinë e tyne. Pra e ka nji vlerë të madhe. problemi, parasëgjithash, âsht Ajo na tregon sesi nuk rreptsisht moral. Nuk kam thanë duhet me shkrue si dhe na kurr se shkrimtarët shërbestarë vërteton se askush nuk ka nuk ishin me talent, me aftsi ose aq pare sa me e blé të të pajisun me dell artistik. Zhgr-

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

NATO-ja e vetme nuk mund ta clironte Kosoven! (fq.13)
A. Kurti Opozitari I vetem ne Kosove,Interviste,nga Raimonda Moisi kushtueshme do të jetë lufta. Ndaj ndërhyri edhe NATO-ja, për ta frenuar atë forcë shkatërrimtare serbe, e cila bëhej nën pretekstin e ndëshkimit të “terrorizmit shqiptar”, term ky i përdorur edhe nga Rugova. poshtërsisë së botës moderne, një aspekt i jetës politike dhe shoqërore, e lidhur ngushtë me jetën në konkurencë me popujt e tjerë. Por duke u bindur se vetëm lufta me armë do ta shpëtonte Kosovën, u trembën se mos ajo luftë merrte karakterin edhe të një revolucioni shoqëror i ndryshëm nga çka kanë ndër mend PD dhe PS në Tiranë, ndaj dhe e atemuan dhe më në fund e çarmatosën UÇK-në. E tillë ishte propaganda e politikanëve shqiptarë. Unë shkova në atë luftë pasi ajo ishte e justifikuar si e tillë, sepse nuk kish mbetur më as edhe një alterntivë tjetër, pasi nuk kish më as edhe një të mesme midis lirisë së Kosovës dhe shpopullimit të saj. Pra, lufta morri formën e të vetmit faktor ekstrem sublim, e cila do të mënjanonte ose do të parandalonte shpërnguljen dhe shpopullimin e Kosovës nga shqiptarët, do të parandalonte padrejtësitë dhe vuajtjet e llahtarshme që do të vinin nga ai shpopullim masiv. Ky mendim i sfumoi tek mua të gjitha prirjet apo pretekstet për të mos shkuar në atë luftë. E dija dhe e di se lufta nuk është në shlodhje e kulturuar. Unë isha i bindur se me atë veprim po bëja një vetësakrifikim, madje një vetëmohim për të ndihmuar në minimizimin e të këqijave të padurueshme kundrejt shqiptarëve. Por, në fund të fundit, ky është edhe patriotizmi. Të mendoje për të drejtën e bashkimit kombëtar në një shtet të vetëm, për mua në atë kohë do të thoshte që t’i kundërviheshe politikës së Tiranës e të Evropës për të drejtën e vetvendosjes për shqiptarët; do të thoshte që shqiptarët të kombinonin dhe të ristrukturonin skemat politike, diplomatike dhe ushtarake të veprimit, në përputhje me situatën në Ballkan dhe regullat e së drejtës ndërkombëtare, në kushtet e globalizimit nderkombëtar, duke vënë në plan të parë të drejtën e popujve sipas konventave ndërkombëtare. . Nga këndi im i vështrimit si ushtarak profesionist, duke parë tej kufijve të Kosovës, kisha kuptuar se ajo kish qenë e shtypur, e shfrytëzuar dhe e trajtuar pamëshirë dhe padrejtësishtë si nga regjimi i Titos ashtu edhe nga politika europiane, të paktën e atyre viteve ‘90-të. Dhe ajo çka unë shihja, ishte një pamje e thjeshtë njëngjyrëshe dhe e kuptova se kish qenë e keqe. Sepse Kosova në veçanti, dhe çështja shqiptare në përgjithësi, ishte një shem-

INTERVISTE e mia të theksuara intelektuale nuk ishin të llojit që lidheshin më shumë me filozofinë politike, por lidheshin me filozofinë e artit të luftës. Mos harrojmë diçka, që lufta çlirimtare e një populli është pika kulmore e një “infeksioni” që përshkon çdo shoqëri politike, që rrezikon të infektojë edhe antarët më të fortë, më të lumtur e më të shëndetshëm të saj. Si të tillë, unë e shihja qartë se lufta në Kosovë do të ishte një luftë e pamëshirshme, pasi Millosheviçi gëzonte një mbështetje të gjithëanëshme në Sërbi dhe ajo më bindi se po vërtetohej teoria e Klauzeviçit, i cili theksonte se sa më të rënda, sa më shumë mbështetje në popull që të kenë qëllimet përkatëse politike, aq më ekstreme, aq më e pamëshirsh- Unë e dija se lufta nuk është pavarësishtë se politikanët me, shkatërrimtare dhe e shkencë, por kulmi i shqiptarë dhe ata evropjanë

Intervistë me Shqiptaro – Amerikanen Raimonda Moisiu, që bëri të mundur ardhjen në Shqipëri të tri kasetave me zërin e F.NOLIT (fq.13)
ODISEJA E ZËRIT TË FAN NOLIT DREJT ATDHEUT . Unë tashmë aderoj në Partinë Demokratike të mikut të shqiptarëve, Bill Klinton. - Vërtetë? Bëni pjesë në partinë e Klintonit? Uaaa! Po… Çfarë ju ka shtyrë? - Qëllimi im që unë vendosa të jem anëtare e Partisë Demokratike të njeriut aq popullor në mes të shqiptarëve, Bill Klintonit, është për të ngritur zërin e komunitetit shqiptar të Hartfordit; për ta integruar sa më bukur atë në demokracinë amerikane; sigurisht duke pasur edhe një ndjenjë respekti e mirënjohje për Bill Klintonin, si një personalitet dhe burrë shteti, që i doli në mbrojtje popullit tim shqiptar te Kosovës. Që, për më tepër, i tregoi botës dhe Europës kristiane se si një kristian, mbron të drejtën e një populli të besimit mysliman, duke dalë hapur në mbrojtje të popullsisë myslimane të Ballkanit e duke ju kundërvënë edhe me gjuhën e SHIP”, në Hartford. Ishim 15 gra shqiptare. - Në një shkrim tuajin të para do javëve ju keni bërë një pasqyrë të femrës shqiptare intelektuale në diasporë. Mund të na flisni pak për këtë forum tuajin? Për ndonjë arritje? - Siç e theksova më lart, falë teknologjisë kompjuterike, duke qenë anëtare në shumë vizita virtuale si “Artcafé”, ”Tefta Tashko Koço”, ”Mëmëdheu”, ”Albshkenca” - forume dhe vebsajde bashkatdhetarësh, unë jam tashmë në një "ekspeditë" të përbashkët me bashkatdhetarë në të gjithë botën. Në Kosovë e në tokën mëmë, Shqipëri, ne "eksplorojmë" mendime, krijime letrare, probleme shoqërore, ekonomike dhe politike. Këto lista janë si MEDIA SHQIPTARE, pa censurë dhe me liri të plotë mendimi të hapur të emigrantëve shqiptarë kudo në botë. Në këto lista virtuale, jepen mendime e diskutohet e bëhen dhe debate në ndihmë të proceseve e zhvillimeve demokratike të vendit tonë, apo të integrimit të shqiptarëve në tokë të huaj. Unë, me këto lista e forume virtuale, kam bërë shumë miq e mikesha të reja, por edhe kam rigjetur e takuar shumë miq të vjetër, me të cilët i kisha humbur lidhjet për shkak të emigrimit, apo kam krijuar edhe shumë miq të rinj. Ndër to është edhe ishkolegia ime, që ju e njihni si autore dhe si patriote, korçarja Merita Bajraktari McCormack, e cila mundësoi themelimin e këtij forumi, i cili, që në momentin e konceptimit dhe krijimit ka në themel bashkërendimin e punës sonë të përbashkët e frytdhënës. Ne veprojmë edhe si grup moderatorësh me pjesëmarrjen dhe në harmoni te plote dhe produktive (shihni blogunrevistën tone http://www. botaegruasshqiptare. com/ për më shumë) edhe me vajza e gra te tjera. Ky bashkëpunim ka në bazë komunikimin e sinqertë, dashurinë e pakushtëzuar dhe mbështetjen e njëratjetrës mes një grupi të gjerë vajzash dhe grash shqiptare anembanë botës. Forumi BOTA E GRUAS SHQIPTARE, është një forum që ka në brendësi një numër të madh motrash të një gjaku dhe që për ta ilustruar esencën do përdorja shprehjen e Maks Velos: "Në jetë ka histori, gjeografi, muzikë, art, kulturë, letërsi, politikë, vizion për të ardhmen". doni t'i transmetoni brezit të ri që sot jo vetëm studion Nolin, por do të ketë edhe mundësinë të dëgjojë zërin e tij? Po ashtu cili është mesazhi juaj për femrën shqiptare në përgjithësi në këtë fillim viti?

luftës, makinës vrasëse serbe dhe kasapit Millosheviç. Një aktivitet shumë i bukur dhe shpirtëror që kam organizuar me gra – emigrante ekonomike nga Shqipëria këtu ku jetoj, është prerja e flokëve nga këto gra dhe dhurimi i tyre, Qendrës Spitalore të Kancerit, për gratë që vuajnë nga kanceri në gji. Ju e dini se, nga bioteraptë që kalojnë këto gra të sëmura, atyre iu bie floku. Nga ky aktivitet që mori vlerësime nga Departamenti për “HUMAN RELATION-

- Mesazhi im për brezin e ri …Do t'i rekomandoja të E pra, ky është Forumi Bota e mos e ndalë vrullin për të Gruas Shqiptare, Zëri i studiuar Nolin. Ata që nuk e shpirtit femëror, ku aderojnë kanë nisur akoma ta studifemra krijuese dhe intelektua- ojnë Nolin, të fillojnë sa më le, pena te karrierës letrare, parë. Aty ata do të gjejnë publicistike, poete e shkrimgjithë çka por edhe do të tare, që kanë bërë e po lënë edukohen ndjeshëm me një emër të mirë në fushën e ndjenjën e atdhedashurisë. letrave shqipe, pikturiste dhe Ata do të marrin nga Noli artiste, këngëtare, aktore, shumë gjëra të vyera për politikane nga gjithë anët e jetën. Kësi gjërash do të rruzullit tokësor që nga marrin edhe ata që menAmerika, Europa, Kosova, dojnë se e njohin Nolin – Shqipëria, e deri nga Austral- këtë shpellë margaritarësh ia e largët. Politikane me një që nuk i gjendet fundi eksperiencë nga vendet ku ka asnjëherë, por vetëm se të lindur demokracia, që një ditë magjeps e të magjeps. ky Forum, do të ketë përfaMesazhi im, për femrën qësuesen e saj politike në shqiptare, sidomos atë në integrimin e demokracisë emigracion është që ato të perëndimore në vendin tonë. bëhen mesazhiere të gjuhës Është një listë shumë e gjatë, traditës, kulturës, vlerave e pjesëmarrjes së femrës kombëtare dhe identitetit krijuese dhe intelektuale në kombëtar shqiptar, jo vetëm Diasporë, e të gjitha së bash- nëpërmjet krijimeve të tyre, ku ne ngremë zërin tonë por edhe te fëmijët e tyre që femëror në dobi të çështjes lindin në tokë të huaj. kombëtare, në mënyrë të Ruajtja e këtyre vlerave veçantë në çështjen e Kosoështë ANTIASIMILIM. vës. Intervistoi : RIZA LAHI - Cili është mesazhi që ju

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 4

P a g e

1 3

NATO-ja e vetme nuk mund ta clironte Kosoven!
bull i skajshëm i asaj çka ishte në esencë situate e përbashkët e gjithë kombeve të tjerë të Ballkanit, por edhe të Evropës. Edhe ato shtete të mëdha që dukeshin përparimtare, vura re se lufta e Sërbisë kundër shqiptarëve në Kosovë për ta nuk përbënte as edhe një lloj shqetësimi, të cilët ose vononin të flisnin ose nuk flisnin fare. Për mua Kosova paraqeste një kombinim të emigracionit masiv, të detyruar nga prapambetja ekonomike dhe represioni serb, me një politkë të brendëshme, (por edhe në emigracion), thellësishtë pacifiste joaktive, nënshtruese, e cila ishte agresive vetëm kundër UÇK-së, gjë që mua më bënte të ndjeja dhimbje dhe turp të thellë

nga (fq.12) (vazhdon)
pse politikanët e Prishtinës dhe të Tiranës tregoheshin të tillë. Kjo më dha shtysën të formuloja bindjen dhe pikpamjet e forta e të qarta për drejtësinë e luftës çlirimtare në Kosovë dhe ekzistencën e UÇK-së si dhe për lidhjet që ekzistonin midis politikës së Tiranës dhe asaj të Rugovës dhe bashkëpunimi i tyre me Evropën kundër UÇKsë. Me këtë pikpamje përpiqesha të hidhja hapin e parandalimit të luftës civile midis shqiptarëve në

Shpirti i trazuar i të mirënjohurës Tefta Radi Zenepe Luka (vazhdon)
Shpirti i trazuar i të mirënjohurës Tefta Radi Zenepe Luka të saj, më 20 janar bëhet një konferencë për rolin dhe kontributin e gruas gazetare në sallën e SHQUP. Ikona e TVSH: “Po Faleminderit Tefta, që këtë ndahem nga TVSH-ja me kënaqësi ia dhe lexuesve të kokën prapa, tani jam e “Telegraf”. tëra në lirinë time” Teksa feston këtë përvjetor, kujtoni ardhjen tuaj në jetë, Ka qenë një ditë e paprindërit, mallin për zakontë për mua, dita kur vendlindjen Tefta Radi? intervistova gazetaren, Vendlindja nuk shqitet kurrë ikonën e TVSH-së, Tefta nga kujtesa e askujt. Vjen një Radin. Ndjeva emocione, moment dhe e përmend atë duke pasur përballë kome shumë krenari. legen, që e kemi nisur Vendlindja ime, është bashkë udhën e jetës. Unë Gjirokastra, qyteti i gurtë, i gazetare në gazetën përhimët, magjik, me shumë “Kukësi i Ri”, Tefta histori dhe arkitekturë inmësuese e letërsisë në teresante, me kështjellën shkollën e mesme në shekullore, qytet turistik, Fusha-Arrëz. Tërë kohën listuar në thesaret e vlerave të kemi qenë bashkë, në mos spikatura të UNESCO-s. Në fizikisht, ajo duke lexuar të vërtetë, prindërit e mi janë shkrimet dhe unë duke u jabanxhinj në këtë qytet, ku çmallur në ekran. Ngjarjet ishin vendosur që të rinj në e 1997-ës, më kujtojnë një punë. Nëna, Nezajeti, ishte skenë gati tragjike. Një vetëm 18 vjeç, sapo kish grup të rinjsh kishin mbaruar shkollën për infermrrethuar gazetaren, e iere dhe punonte në një kishin marrë peng, vetëm çerdhe, ndërsa babai, Çerçizi, se ishte e TVSH-së. Kur ushtarak, ishte vetëm 25 vjeç. dëgjova zërin e saj, jam Si shumë të rinj të tjerë, në sulur mbi ata të rinj të vendin e sapodalë nga lufta, përçudnuar dhe ju kam im atë nga partizan i Brigadës thënë: “Çfarë keni me së Dytë S, që në moshën 15gazetaren, me Teftën, vjeçare, shkoi në shkollën largohuni se do të lajmëroj “Skënderbej”, për të vijuar policinë”! Tefta ra në më tej në të gjitha nivelet krahët e mi dhe më tha: arsimin ushtarak, me profilin “Faleminderit, më ekonomist. Unë kam jetuar shpëtove jetën”! Ndoshta, deri në moshën 5- vjeçare në janë këto arsyet që Tefta lagjen “Palorto” dhe në këtë ma besoi mua të vetmen moshë, fëmija fikson gjërat intervistë që dha vetëm më të veçanta. Unë kam pak orë para se ajo të fiksuar rrugët e përpjeta dhe mbushë 60 vjeç, duke të tatëpjeta dhe më tingëllon shprehur edhe brengën për ende zëri i ngrohtë i nënës që largimin nga TVSH, ku më thoshte: Mos ma lësho punoi 35 vjet. Në nderim dorën! Nuk na shpjeguat se nga vinin prindërit tuaj, që gjetën dashurinë në Gjirokastër? Babai është nga Leskoviku, treva e patriotëve të mëdhenj si: Zylyftar Poda, Jani Vreto, i madhi Faik Konica dhe shumë patriotëve të tjerë, por është edhe vendi i sazeve. Hafize e Selim Leskoviku, këngëtarët që bënë emër, jo vetëm në Ballkan. Disqet me këngët e tyre, janë regjistruar në Amerikën e viteve 1920. Kushërira e parë e babait tim, me banim në Australi, i ruan ato me shumë kujdes dhe njëherësh çmallet me vendlindjen. Gjyshi ishte arsimuar në Turqi dhe punonte në strukturat e pushtetit vendor të kohës, ndërsa gjyshja, rridhte nga një familje ushtarakësh të oborrit mbretëror të Ahmet Zogut, me mbiemër Ajazi. Në kujtesën time, zënë goxha vend, gjyshërit e mi. Nëna ime vinte nga një familje e mesme çifligarësh nga fshati Biranj i Korcës, që ishin argatë në shtëpinë e tyre. Gjyshi im, Ahmeti, është ndër emigrantët e parë në Amerikë, që me paratë që fitoi, bleu toka. Ndërsa gjyshja, Adilja rrinte në shtëpi për të rritur 5 fëmijët. Si mund të harroj shtëpinë e gjyshërve, ndërtuar në një kodër plot dritë, hajatet e mëdhenj, dritaret, dyert, tavanin, gdhendur bukur në dru. Cila ka qenë fëmijëria e Tefta Radit? Unë kam qenë fëmija e parë e çiftit, madje vajza e rrethuar nga tre vëllezër, kësisoj kam marrë dashuritë dhe përkëdhelinë e prindërve, gjyshërve, pa hesap. Çfarë punësh mund të bënte një fëmijë në shtëpi? Ne kishim një shtëpi përdhese, pas gjimnazit “Qemal Stafa” në Tiranë dhe fushat sportive të shkollës, bëheshin “pronë” e fëmijëve të lagjes pas dite. Duke bërë të gjitha lojërat me top. Nostalgji kam për kohën që kaloja tek gjyshërit në fshat, flas për të mamasë, ku thuajse rrija tërë kohën e pushimeve. Unë jam larë në përroin afër shtëpisë, kam mbledhur dru për të ngrohur saçin, me të cilin piqnim byreçkat, kam punuar edhe në kooperativë. Në kooperativë? Po, po. Shkoja pas dajeshës, vija vargje duhani, bënim liko. Unë kam vjelë qershitë lart në pemë dhe nuk kisha frikë se mund të rrëzohesha, por di të bëj edhe një liko të mrekullueshme. Kam ecur zbathur, kam gjakosur këmbët, kam hipur majë pemëve, pse jo edhe kam vjedhur ndonjë kokërr mollë në plantacionet, që ishin në të dy anët e rrugës kur shkonim në Korçë. Qëndrimi në fshat, më bëri një vajzë pastërtore, shikoja gjyshen se si i lante rrobat me finjë dhe kur i paloste ju vendoste nga një sapun me erë që dërgonte gjyshi nga Amerika. Për ëndrrat e rinisë, emocionet, vështrimet tinëzare të djemve, çfarë kujtoni në këtë ditë jubilare të jetës? Mosha e rinisë, është pjesa më e bukur e jetës, për cilindo. Unë kam bërë gjimnazin “Naim Frashëri”. Kujtoj me nostalgji mësuese Valin, Liljanën, të ndjerin Rinush Idrizi, mësuesin e mrekullueshëm të letërsisë, kimisë. Në klasë kam qenë me Amali Dhamon, Fatos Nanon, Rexhinën, Virgjil Kulen, Çlirim Poron etj., etj.. Kam qenë vajzë e shkathët, gjithmonë e mirë në mësime. Ndërsa vështrimet tinëzare të djemve, erdhën në kohën që ishim studentë. Miqësia e shkollës së mesme, atëherë ishte e pastër, e sinqertë. Tefta Radi përfundoi studimet për letërsi, në mos gabohem. Ju keni qenë një vajzë e bukur, e ndjenit xhelozinë e shoqeve? Po, përfundova fakultetin për gjuhë-letërsi dhe ndjehesha komode, pasi, sikurse ju kam thënë, kisha lexuar shumë në fëmijëri dhe adoleshencë. Sigurisht janë vite të bukura, mbushur me emocione, pse jo edhe zhgënjime. Në kohën tonë, pjesë e jetës studenteske kanë qenë edhe aksionet, zboret ushtarake, që megjithë vështirësitë, nuk mungonin humori dhe batutat mes studentëve. Ndërsa për xhelozi të shoqeve, asnjëherë nuk ka ndodhur dhe nuk kish arsye pse. Kemi qenë shoqe, miqësia mes shokëve dhe shoqeve studentë ka qenë aq e bukur dhe pa hile, sa e ruajmë edhe sot. Mbaruat studimet për letërsi, si u gjendët gazetare në RTSH? Unë u emërova mësuese e gjuhë-letërsisë në Pukë, në shkollën e mesme në Fushë-Arrëz, kohë për të cilën kam nostalgji të veçantë. Kam jetuar dhe i kam në mëndje ata njerëz të varfër, por që kishin një zemër të madhe. Unë gjithë kohën, vazhdoj të ruaj miqësinë me ish nxënësit e mi dhe miq që zura në vitet e para të punës në jetën time. Vërtetë ka qenë rastësia, që më solli në studiot e TVSH-së. Një kolegu im, që punonte me emisionet e rinisë, vjen në klasën ku po jepja mësim dhe konstatoi se i pëlqente zëri im. Më pas më ftoi në një konkurs, që organizoi Radio-Tirana, ku unë fitova. Besoj se kjo quhet rastësi, apo jo? Me kalimin e kohës, ky profesion i ri, u shndërrua edhe në pasion. Sipas jush, në cilën periudhë jeni ndjerë më mirë si gazetare? Është e kuptueshme, në sistemin e sotëm, për lirinë që të ofron, për hapësirat që të krijon. Atëherë kishe një media, ku ne rezervoheshim shumë në atë që bënim, në zgjedhjen e të intervistuarit, i cili duhet të ishte i qethur i rruar, të mos kishte elementë të shfaqjeve të huaja, siç quhej atëherë. Por nuk mund të rri pa thënë atë që e ndjejmë të gjithë edhe lexuesi edhe teleshikuesi. Gazetaria edhe sot është shumë e politizuar. Ekranet janë shumë të rënduar nga politika. Mund ta quajmë gazetari të njëanshme djathtas ose majtas. Sot lajmet në përqindjen më të madhe të tyre bëhen brenda unazës. President, qeveri, Parlament dhe forcat politike. Nëse ka 10 ngjarje politike, nuk ka pse të pasqyrohen të 10-ta. Gazetarët sot nuk lodhen fare, vijnë kasetat gati të filmuara, vijnë sinkronet, vijnë tekstet e shtypura. Ende nuk e kuptoj mirë se çfarë lloj gazetarie është kjo. Çdo gazetar profesionist ia bën këtë pyetje vetes dhe nuk merr përgjigje. Si u ndjetë kur u shkëputët nga ekrani?

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 4

P a g e

1 5

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 4

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te ….

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne SHqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!!

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

A Study on Albania and it’s Politics from 1944-1960 Declassified (continues)

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 4

P a g e

1 9

Ndërtimi i kolonisë Boshnjake në Karabushkopolje, është sllavizim i trojeve shqiptare Nga Andy Apolloni &
stabilizuar sllavet boshnjak qe i vrane e masakruan vet, perse nuk e ndertuar kete Koloni Boshnjake ne thellesi te tokes se tyre, si ne Petrovce, Budve, Kotorr, Cetinje e tj, te cilat jane zona edhe me te zhvilluara se sa te tonat, por e vendosen ate ne tokat tona(midis Podgorices dhe Tuzit, Malesise)? Po cile pyeten okupatoret e Cetinjes per kete pushtim te ri tokash shqiptare, sepse me sa dihet asnje parti dhe force politike shqiptare, por as edhe Ferhat Dinosha, Nikoll Gegaj, Fuad Nimani, Gezim Hajedinaga, apo ndonje bashkpuntor tjeter i ngusht i Qeverise Malazeze, nuk jane shprehur dhe prononcuar rreth ketij kolonizim sllav ne Karabushkopolje? Pra nje veprim i till kolonizimi kaq kriminal i kryer me force nga ana e malezezeve, duke mos e pyetur fare popullin tone, si pronar te atyre trojeve eshte bere me qellime te caktuara antishqiptare, dhe si i till ai duhet te vihet ne vend nga drejtesia, duke u kthyer bashkatdhetareve tane cdo pellembe toke te grabitur, ndersa autoret e saj, qofshin ata te veshur edhe me pushtet, te ndeshkohen rend penalisht, sipas ligjeve qe i parashikone edhe vet Kushtetuta e Malit te Zi, per mbrojtjen e te drejtave te cdo qytetari, apo kombesie qe ndodhet ne ate shtet. Ne shqiptaret nuk mund t’u japim me toka as ortodokseve serb e malazez, por as edhe myslimaneve boshnjak, pamvarsisht se me keta te fundit nje pjese e popullit tone ka religjion te njejte fetar sic eshte Myslimanizmi, pasi per ne tokat, trojet, gjuha, kombi dhe Flamuri Kombtar jane teper te shenjta dhe nuk mund ti shesim e as mund ti falim, sepse te shqiptaret per mbi te gjitha religjionet qendrone ” Feja e Shqiptarizmit”. Shteti diktatorial cerrnogoras, per te miren e vete dhe te popujve qe jetojne brenda tij, tashme i ka ardhur koha qe te distancohet perfundimisht nga politika e tij e vjeter kriminale antishqiptare dhe ti detyroj dhe ndaloj disa klane te vet, qe ti mbajne larg duart e tyre te pista prej trojeve tona, si dhe te ktheje cdo pellemb toke te grabitur e marre me pare me dhune, nepermjet forces se pushtetit te tyre. Lideret malazez qe po shkojne gjithmone e me thelle ne rrugen e diktatorit kriminel libian Muhamer Gadaf, te cilin e kishin mik te madhe Cetinja, Beogradi dhe Druzhe Tito, nuk mund te na mashtrojne me ne shqiptaret per te na futur ne grindje me boshnjaket apo ne miqesi te ngushte me ta duke ju falur atyre troje, si ne Karabushkopolje, Vuksanlekaj, Valdanos, Tivar, Plav, Guci e tj. Per ne shqiptaret te gjithe kolonizatoret kane te njejtin emer dhe jane njesoj si ata serbo-malazezo-greko -maqedonas me besim fetar ortodoks, ashtu edhe ata boshnjako-turq islamik dhe kudoqofshin ata ne cdo cep te trojeve te Kombit shqiptar, si ne Karabushkopojle, Tivar, Podgorice, Rozhaj, por edhe Presheve, Shkup, Manastir, Follorine, Arte e Preveze(Cameri) e tj. Shteti Cerrnogoras duhet ta dije fort mire, se kurr nuk do te mund te arrij qe tendertoj nje te ardhme demokratike dhe europiane, duke shtypur, denuar, diskriminuar, kolonizuar dhe sllavizuar shqiptaret ne Mal te Zi, te cilet jane pjese e nje kombi prej 7-8 milionesh ne Ballkan, prandaj sa nuk eshte te kthehet nga civilizimi perndimor dhe demokracia e vertet, duke zbatuar me perpikmeri te gjitha kerkesat dhe rregullat e saj, si dhe t’ju jape te drejtat shqiptareve, qe bene ate shtet te pavaruar prej Serbise. New Yor Nga Andy Apolloni & Paulo Traboini

Sigurohet banesa për familjen e Telit
Sigurohet banesa për familjen e Telit Letjanit të vogël, si pasojë e largimit nga banesa ku jetonin, në momentet e largimit bashkëshortja e tij Rabija kishte kaluar një krizë shëndetësore, pas çka ishte shtruar për shërim në një Spital të Greqisë. Djali i Telit, për shërim në Gjermani Këto ditë, Rabija dhe Letjani i vogël do të duhet të udhëtojnë drejt Gjermanisë, ku pritet që Letjani t’u nënshtrohet kontrolleve dhe vendosjes në veshë të aparatit për dëgjim. Sipas drejtuesve të këshillit iniciativ për mbështetje të familjes së dëshmorit Lefter Goxhaj, ka ngelur edhe pak punë deri në sigurimin e mjeteve të nevojshme për mbulimin e shpenzimeve për shërim të Letjanit në shtetin gjerman.

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

“ N E W

L I F E ”

J E T A

E

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Sot 15 vite te plota nga Masakra e Recakut nga Monda Dibra nga (fq.1) (vazhdon
Kosovë,dëshmi për djegjet dhe plaçkitjen e pasurisë së shqiptarëve, dëshmitarë që mbijetuan krimin dhe emra të shumtë të kriminelëve serb,që morën pjesë drejtëpërdrejt në krime,është e pajustifikueshme neglizhenca e institucioneve të Kosovës dhe organizmave të tjerë të shoqërisë sonë, lidhur me ngritjen e aktpadive penale,kundër kriminelëve veç e veç,në grupe,si dhe mgritjen e një padie penale kundër vetë Serbisë (shtetit serb).

Amnistia ne NY
Buajr Alimani ka lindur me 27 janar të 1969 në Patos të Shqipërisë. Ai ka studiuar në Akademinë e Arteve të Bukura" në Tiranë dhe në 1992 është larguar për të jetuar në Greqi ku filloi të punoj si asisten regjizori në disa prodhime kinematografike greke.Buajr Alimani ka marrë një Festivalin Ndërkombëtar në Kopenhagen, Danimarkë. Serioziteti i mjeshterise se Filmit AMNESTY te Regjizorit Bujar Alimani pas shume cmimeve eshte prezantuar ne mbremjen e dt:21 Janar 2012 ne Muzeumin Modern te Arteve MOMA New York City .Ne te gjithe besojme kur madheshtia e nje vepre arti arrine lartesine e saj,vetem atehere kur na ka prekur dhe goditur, shpreh se nje shembull i tille ishte dhe AMNESTY i cili ka prekur,goditur dhe befasuar te pranishmit qe kishin mbushur sallen,me emocionet e pa pershkruashme mbi deshmite e realitetit i femres shqiptare,qe mbeshtillte ndjenjat e dhimbjes si dhe te tragjedise se shoqerine njerezore ne kohen pas nderrimeve te sistemeve ne shqiperi.Nje merit e madhe e regjizorit Alimani ne prezantimin e ketij filmi dhe qe e e ngriten ne kete pike te larte te ketij suksesi ,ishte dhe bashkepunimi i tij me aktoret si: Luli Bitri,Karafil Shena,Mirela Naska,Todi Llupi,Alexsander Rapi,Anastas Nika ,Artan Islami,si dhe dy femijet mjaft te talentuar Omer Omeri dhe Orest Arapi.Puna e regjizorit Buajr Aliamanit ne kete film si dhe per te gjithe sukseset e arritura jane nje shembull per ringjalljen e vlerave te Kinematografise shqipetare. c.d.th se edhe pse i ndodhur larg vendlindjes ne token Helene perkundrejte veshtiresive te emigracionit ai nuk u step,perkundrazi guximi dhe pasioni per te u bene nxitja me fuqishme dhe nje shtyse me e madhe qei tregon tash me qarte se ka prekur pasionin si dhe shpirtin fisnik,per te ecur ne nje drite per te ecur ne nje drejtim...vetem per Artin.Ne mbyllje te filmit regjizori Bujar Alimai per disa minuta u perball me te gjithe te pranishmit qe ndodheshin ne salle, prej ku nuk i munguan as pyetjet qe i drejtoheshin dhe tek percilleshin nepermjet Znj/ Sonila Vjeshta .. per nje caast u ndezen edhe nje here emocionet ,nen zerat dhe duartrokitjet: Congratulations Albania , Congratulations Bujar Alimani PER TE MOS MBETUR FATALITET I HUMBJES SE MADHESHISE TE TALENTEVE DHE TE ARTISTEVE ..BESIMI TEK ARTISTET DUHETE TE JETE DOMOSDOSHMERISHT ,VLER SIMI YNE..SI DHE VLERSI-

MI KOMBETARE . Shkruar nga: Syriha Ademovi 21 Janar 2012 New York.

çmimet në Berlinale, tre të tjera në Leçe si dhe ka marrë pjesë në

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful