You are on page 1of 17

Shpeshhere pyesim veten: Cfare kam bere te meritoj kete?

Pse lejon Zoti te me ndodhin keto gjera?

Ketu eshte spjegimi...

E bija i rrefen te emes se vet se si gjerat po shkonin te gjitha mbrapsht per te; Ajo e ka humbur provimin me matematike,

...i dashuri e la per shoqen e saj te ngushte.

Ne keto dite te veshtira, nje nene di si tia ngreje moralin vajzes se saje... Do te bej nje torte te shijshme. Ne kete cast e ema perqafoi te bijen dhe bashke u drejtuan per nga kuzhina, teksa e bija perpiqej te qeshte

Kur e ema po pergatiste enet dhe perberesit, e bija u ul perballe saj ne karrige. E ema e pyeti, Zemer, do te te pelqente nje pjese torte? E bija u pergjigj, patjeter, mami, ti e di qe une e pelqej torten.

Ne rregull... tha e ema, pi pak nga ky vaji i gatimit. E shokuar e bija u pergjigj, Cfare?!? Ne asnje menyre!!!

Si thua per kete vezen e gjalle? E bija iu pergjigj, Po tallesh?

Si thua per pak miell? Jo, mam, do te semurem!

E ema u pergjigj, Te gjitha keto gjera te pagatuara shijojne keq, por nese i bashkon...

...Ato krijojne nje torte te shijshme!

Zoti punon ne te njejten menyre me ne. Kur ne e pyesim se pse na ndodhin disa gjera, ne nuk mendojme se cfare do te na sjelle.

Te dashur miq, mos u dekurajoni nga veshtiresite e jetes...

...ato thjesht sa na bejne me te forte...

Dergoje kete mesazh tek te gjithe ata qe ti vlereson... Une e bera, dhe shpresoj qe dita jote te jete Nje cope torte!

Te uroj nje torte te mrekullueshme! Oops! Doja te thoja NJE DITE te mrekullueshme!