You are on page 1of 4

N MUAJIN MARS KOMBI MIRNJOHS PRULT PARA NJERZVE T MDHENJ T TIJ

Kumtes me rastin e manifestimit ditt e liris n Lion t Francs ( Beslidhja e Lezhs, Epopeja e uk-s, Dita e msuesit, Prvjetori i demonstratave 1981, Dita e gruas) nga Shoqria Bashkimi Shqiptar N prpjekjt shekullore t Kombit Shqiptar pr lirimin dhe bashkimin e trojve t veta mijra vjeare pushka dhe pena kan qen dy mjete t pandara pr luftimin e armiqve shekullor. Msuesi (ja), intelektuali(ja), lufttari (ja), puntori(ja) ishin n vijn e par t frontit pr lirimin dhe emancipimin e Shqipris. Kto cilsi kan qen t pranishme te pothuajse t gjith njerzit e mdhenj t Kombit Shqiptar, shpesh t pashkputura nga njra-tjetra. Gruaja Shqiptare dhe emancipimi i saj nuk ka munguar n mendsin e trurit t Kombit por as n mesin e lufttarve m t devotshm t tij. Sami Frashri dhe Rilindasit Shqiptar n prgjithsi mbronin iden e nj shkolle shqiptare si qendr e Atdhetarizmit, t detyrueshme pr djem e vajza dhe, natyrisht, n gjuhn amtare. N luftrat m t ashpra t Kombit gruaja Shqiptare nuk shnoj asnj munges. Nga kujtimt m t freskta mund Dshmort Fehmi e t kujtojm trimrin e Mamica Kastriotit, grave Xhev Lladrovci Suliote, trimrin e Bubulins, Jonica Martins n Hot e Grud (zhan darka Shqiptare) e shum t tjerave. Nuk i munguan historis Shqiptare as ifte luftarake si ishin Azem e Shote Galica por edhe Fehmi e Xhev Lladrovci. Nuk munguan asnjher n ball t demonstratave, n ball t lufts s armatosur por edhe n ball t lufts pr zgjerimin e identitet Shqiptar grat Shqiptare. Ndr nivelt m t larta t kulturs dhe frymzimit u gjendn edhe grat e shquara shqiptare. Mund t marrim si shembull Tefta Tashkon, Vae Zeln, Nexhmie Pagarushn, Fatime Sokolin, Dava Gjergjin e shum t tjera t cilat ngritn n majt m t larta artin muzikor dhe frymzimin Shqiptar. Dita e 7 marsit 1887 shnoi hapjn e shkolls s par Shqipe n qytetin e Kors e cila u themelua nga msuesi Petro Nini Luarasi dhe shokt e tij, dit e cila njiht tani si dita e msuesit. Msues e intelektual t kohs ishin eprort e gjuhs dhe identitetit Shqiptar prball projektve t

Rumani gjakun se do ti vyje nipave dhe mbesave pr t shkruar gjuhn shqipe

Naertanjs serbe dhe Megalis ideas t turpshme greke. Muaji mars prkujtoht edhe si muaj i dhimbshm pr Kombin Shqiptar kur egrsira serbe n mars t vitit 1991, e vetdijshme pr rolin e shkolls shqipe, helmoi

nxnsat e shkollave Shqiptare n Kosov, burgosi dhe vrau msuesit Shqiptar duke mbyllur definitivisht shkollat n muajin shtator. Por muaji mars sht edhe muaji i qendress dhe i Rilindjs, muaji kur rinia heroike e visve t pushtuara nn Jugosllavi e ndriuar nga shkolla Shqipe shkundi themelt e saj dhe u ballafaqua me regjimin m t egr t Evrops i cli torturoj 800 000 Shqiptar (m shum se nj e treta e popullsis) gjat dekads dhe burgosi me dhjetra mijra t burgosur politik djem e vajza.

Armiqt e Kombit Shqiptar kan qen gjithmon t vetdijshm pr rolin e rndsishm t luajtur jo vetm nga intelektualt dhe lirimtart e armatosur, por edhe nga Eprort e gjuhs shqipe dhe gruaja Shqiptare. Ashtu ata vun n shnjeshtr jo vetm grupt e armatosura dhe klubt politike, por edhe Eprort e gjuhs Shqipe dhe gruan Shqiptare dhuna mbi t ciln prdorej pr t demoralizuar Kombin mbasi ishte ajo e cila lindte, rritej, edukonte dhe frymzonte djem e vajza trima si ka populli Shqiptar. Fati i Petro Nini Luarasit si edhe i shum msuesve tjer tregojn m s miri sa u friksoheshin armiqt barbar eprorve t gjuhs shqipe. Vrasja e msuesit Halit Geci n 28 Nntor 1997 n fshatin Llaush t Drenics si hakmarrje ndaj UK dhe shfaqja e par publike e UK n vorrimin e msuesit tregojn sa jan t lidhur lirimtart dhe Eprort e gjuhs Shqipe, sa kan karakterizuar pushka dhe pena Eprort e liris. Ushtria lirimtare e Kosovs erdhi si kulmi i prpjekjve shekullore Shqiptare pr realizimin e Clirimit, Bashkimit dhe Prparimit t Kombit Shqiptar, si shprehje e vlerave m t ndritura, m njerzore, m t ngritura Shqiptare; si rezultat i bashkimit t djemve dhe vajzave m t mir t Kombit n nj mundim shekullor n t gjitha hapsirat Shqiptare pr t quar gjer n fund aspiratat legjitime t Kombit Shqiptar.

Rnja heroike e familjs Jashari n Prekaz n datat 5-8 mars 1998 ishte shembulli m sublim i nivelit t lart t vetdijs Kombtare Shqiptare, ishte shembulli i flijimit madhshtor t grave, burrave Shqiptar pr liri, i kundrshtimit t robris, tjetrsimit, nnshtrimit dhe i mospranimit t coptimit t Shqipris. Fal sakrifics s familjs Jashari, fal ngritjs s mijra djemve e vajzave, t frymzuar nga flijimi i saj, nga t gjitha trojt Shqiptare pr lirin dhe bashkimin e Shqipris Kombi Shqiptar u vlersua lart pr vlerat e tij prparimtare, pr dashurin e tij ndaj Atdheut dhe definitivisht si zot mbi trojt e tij. N kohn kur qarqe t errta tentojn t njollosin UK dhe vlerat m t ndritura t njerzimit q barte ushtria e popullit Shqiptar, n kohn kur tentoht t shtrembroht karakteri, veprimtaria dhe Amaneti i saj; Kombi Shqiptar duht t kujtoj m shum se kurr mundimin shekullor, historin tragjike t Kombit, sakrificat e shumta pr lirin dhe bashkimin e Shqipris kulmi i t cilave ishte UK duke treguar vlern e tij n mesin e Kombve. Flijimi i Adem Jasharit dhe familjs s tij ishte lajmtar i Nntorit t ri, i lufts s re pr bashkimin e Shqipris. Flijimi i Familjs Jashari bashkoj zemrat Shqiptare dhe i bri t rrahnin si nj trup q nga Jugu n Veri, q nga Perendimi n Lindje, n t gjitha trojt Shqiptare dhe n mrgat, rreth nj dshire dhe nj qllim. Dshmori Jashar Salihu prcjelli bots se : kudo n Trojt Shqiptare mund t ndgjoni fmijt t thon Un jam Adem Jashari. Prandaj, le t prkujtojm, t nderojm dhe t krenohemi me sakrificat e panumrta t Kombit Shqiptar, mendsin prparimtare dhe t ndritur t tij dhe vlerave t tij m t larta njerzore dhe liridashse. Njerzve t mdhenj t Kombit, Nnave dhe grave Shqiptare, Familjve t dshmorve t Kombit Shqiptar, Eprorve t gjuhs dhe identitetit Shqiptar KOMBI MIRNJOHS

NJERZVE T MDHENJ T KOMBIT KOMBI PRJETSISHT MIRNJOHS