You are on page 1of 6

Hulumtim i prgatitur mbi :

PPP projektet n sektorin e arsimit t lart n bot

Prgatiti: Gzim Tuli

Prishtin Shkurt, 2012

Hyrje

PPP (Partneriteti Publiko-Privat) projektet si trende t reja t ofrimit t shrbimeve publike paraqesin nj mundsi t shklqyer pr universitetet publike n trheqjen e investimeve nga sektori privat pr ndrtimin, modernizimin, menaxhimin dhe mirmbajtjen e infrastrukturave t nevojshme pr nj arsimim modern. Mungesa e prvojave n Kosov me ksilloj projektesh shton domosdoshmrisht hulumtimin e prvojave aneknd bots t PPP projekteve, andaj ky hulumtim sht br me qllim q t ofrohen raste studimore t PPP projekteve n arsimin e lart n bot, duke e ndihmuar Departamentin PPP t Ministris s Financave t Kosovs dhe autoritetet prkatse t ken nj pasqyr modelesh t PPP projekteve n arsimin e lart pr krijimin dhe vlersimin e ides se far modelesh do t ishin t prshtatshme n vendin ton. Rastet e studimit t paraqitura m tej jan marr nga vebfaqe t ndryshme me prmbajtje t PPP projekteve dhe nga faqet zyrtare t Departamenteve t PPP-ve t vendeve prkatse.

Rastet studimore

Titulli projektit T dhnat e projektit

Gjimnaz n Schwarzenbek
PPP projekti prfshin ndrtimin e nj shkolle t lart Schwarzenbek dhe nj salle trikortshe dhe t objekteve t jashtme pr 950 student, me nj vllim t investimeve mbi 21 milion EUR. DBFO 54 milion EUR 25 vite Mller-Altvatter Building Management GmbH Komuna e qytetit Mueller Altvatter Construction Ltd. Eurohypo AG

Modeli PPP Vlera e Transaksionit Kohzgjatja e kontrats Investitori (SPV) Dhnsi Implementuesi Banka T tjera

Titulli projektit T dhnat e projektit

University of Hertfordshire Sports & Residencies Development


Projekti do t prfshin ndrtimin e rezidencave studentore dhe krijimin e qendrs s sporteve dhe aktiviteteve t kohs s lir n Universitetin e Hertfordshire-it. Projekti prej 143 milion EUR do t ofroj nj akomodim komod pr 1600 student dhe qendra t gjera t sporteve n Kampusin e ri Havilland, n Hatfield. Qendra e re e sporteve prfshin nj pishin 25 metrshe 8 korsish, nj sall kryesore t sporteve me 12 korte t badmintonit, nj holl ndihms me 4 shtigje t kriketit t salls, dy shtigje t mundjes, nj qendr fitnesi dhe nj bar sporti me 100 ulse, pastaj do jet edhe nj menze me 500 ulse. Projekti gjithashtu prfshin fusha t sportit, n prmasa t plota, fusha me bari artificial dhe natyral t dedikuara pr shum qllime. PFI (DBFO) 143 milion EUR 30 vite Carillion Private Finance Limited University of Hertfordshire, Qeveria Lokale Aramark - Soft FM Carillion - Hard FM MacGregor Smith - Other Key Contractor Baynham Meikle & Partners - Other Key Contractor Austin-Smith:Lord - Architect Royal Bank of Scotland Ky sht projekti i par PFI i akomodimit n universitet q financohet nga obligacione.

Modeli PPP Vlera e Transaksionit Kohzgjatja e kontrats Investitori (SPV) Dhnsi Implementuesi

Banka T tjera

Titulli projektit T dhnat e projektit

The new National Maritime College


Kolegji i ri Kombtar i Marins n Irland sht vlersuar si zhvillimi m i inovativ dhe interesant n trajnimin dhe arsimim detar dhe sht institucioni i par terciar q ndrtohet dhe operohet nn modelin qeveritar t prokurimit Partneritet Publiko Privat. Kolegji ka nj kapacitet prej 750 studentve t akomoduar tr kohn dhe nj alokim stafi prej 60 profesorve t ardhur nga Instituti Cork i Teknologjis dhe nga Navy. Secila prej 19 klasave t msimit ka nj kapacitet prej 20 deri n 50 vende. Ndrtess e cila ka nj siprfaqe prej 14000 m ndrtimi i kushton 52 milion EUR dhe ka pr qllim t jet afr detit ku bie e gjith barra e puns. DBFOM 52 milion Euro 30 vite FocusEducation Ltd. Department of Education and Science FocusEducation Ltd., Bovis Lend Leas Halifax Bank of Scotland

Modeli PPP Vlera e Transaksionit Kohzgjatja e kontrats Investitori (SPV) Dhnsi Implementuesi Banka T tjera

Titulli projektit T dhnat e projektit

The UAE University, Al Ain


Projekti i Universitetit t EBA-ve sht lokalizuar brenda kampusit kryesor t Universitetit t EBA-ve n Al Ain. Ndrtesat ekzistuese t Universitetit gjenden n lokacione t ndryshme brenda Al Ain-it dhe kto pr momentin jan duke u konsoliduar n nj kampus t vetm n perndim t Al Ain-it. Kjo do t arrihet nprmjet ruajtjes s disa ndrtesave ekzistuese brenda objektit dhe konstruktimit t ndrtesave t reja. Disa nga ndrtesat ekzistuese duhen t demolohen pr t ndihmuar kt proces. Kampusi i ri do t ket 80 hektar dhe do ti shrbej 15000 studentve.

Modeli PPP Vlera e Transaksionit Kohzgjatja e kontrats Investitori (SPV) Dhnsi Implementuesi Banka T tjera

BOT 310 milion EUR 30 vite Al Hikma Development Companz (ndihmse e Mubadala Organisation) Muhadala Development Company Oger Abu Dhabi LLC, Al Futtaim Carillion Barclays Capital, National Bank of Abu Dhabi, Royal Bank of Scotland and Societe Generale Fitoi mimin: PPP Marrveshja e vitit n Lindjen e Mesme 2007