P. 1
Letërsia e gjuhës shqipe e reduktuar për provim mature

Letërsia e gjuhës shqipe e reduktuar për provim mature

3.2

|Views: 42,752|Likes:
Published by d-fbuser-80908755

More info:

Published by: d-fbuser-80908755 on Mar 10, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/30/2014

pdf

text

original

Lindi : më 1825 në Shkodër
Shkollimi:autodidakt dhe mësoi shumë gjuhë të huaja
Aktivitetet: 17 vjeçar punon si sekretar në konsullatën angleze në Shkodër(5 vjet).
1848 viziton Romën dhe Venedikun ku ishte epror ushtarak në luftën e popullit Italian kundër
zgjedhës austriake.(në fund italianët e larguan nga Venediku me dhunë).
1850 viziton Stambollin ku u punësua në Ministrinë e Jashtme të Turqisë(pasi dinte një sërë
gjuhësh të huaja). 1862 kthehet
në Shkodër në kohën e kryengritjeve të mëdha në Malësi.
Pastaj kthehen në Stamboll e më vonë kryen shërbime administrative në Bosnjë e Hercegovinë

27

dhe në Mal të Zi
Ishte poashtu aktivist i shoqërisë së Stambollit së bashku me Naimin , Vretuan etj. I
vdes e shoqja së bashku me katër fëmijë. Më 1883
emërohet guvernator në Liban.
Vdiq:1892 në Liban

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->