You are on page 1of 5

Anotācija.

Darba nosaukums ir „Telia Latvija pieslēgumi Vidzemē”. Tātad šajā darbā tiek apspriests gan Vidzemes novada iedzīvotāju iespējas izmantot internetu, gan arī tas, cik daudz un vai vispār Latvijā domā par lauku rajonu ierīkošanu ar minēto produktu. Darba gaitā pieskaros tādai tēmai kā interneta vēsture Latvijā, bet pamatā rakstu par konkrēti Telia Latvia attīstību šeit. Kā arī tas, ka šis uzņēmums ir praktiski vienīgais, kas spēj nodrošināt šajā informācijas laikmetā, ātri attīstošos un ļoti pieprasīto – internetu, katrā lauku mājā un meža vidū, pateicoties radiosakariem. Bet žēl par to, ka šobrīd šīs iespējas ir tikai Vidzemē, taču cerams, ka perspektīvās ir piedāvāt šo iespēju visā Latvijā. Tātad kā jau minēju darbā tiek aprakstīts par to kādā veidā tiek nodrošināti Vidzemes privātie klienti. Aprakstu izmantoto aparatūru no sakaru speciālista skatu punkta – tātad konkrēti par aparatūras iespējām un izmantošanu, un arī no parasta lietotājas puses – pieslēguma drošums, patstāvīgums, laikapstākļu ietekme. Protams nevaru šajā darbā neiekļaut informāciju par Telia Latvia nozīmigajiem lielajiem savienojumiem ar Zviedriju, arī svarīgākie pieslēgumi te pat Latvijā.

kam pārklājums ir visās lielākajās Latvijas pilsētās un to apkārtnēs. Šis projekts gan vēl ir sākumstadijā. ka nu jau ir pieejams arī wi-fi mobilais internets. Aizsākumi būtu meklējami ar mobilo sakaru ienākšanu valstī un Baltcom. Tapēc. un internets beidzot izkļuva ārpus universitātēm un zinātniskajām laboratorijām.to gadu sākumu. Šobrīd tas jau attīstījies līdz tam.1 Vēsture un attīstība Īsā interneta vēstures ieskatā atgādināšu. tad tas viss ir norisinājies reizē.to gadu beigas/90.to gadu vidū. Kā svarīgu atskaites punktu varētu minēt to. 1. Šobrīd Latvijā jau minētais Lattelecom piedāvā ātrāko internetu Eiropā. jo datu plūsmas pārraides ātrums pēdējos gados ir audzis ļoti strauji. Ļoti ilgu laiku Latvijā interneta attīstība stāvēja uz vietas. Lattelecom pārkvalificēšanās uz interneta uzņēmumu ir tikai loģiska. bet kā liecina šī darba temats. Netscape un Microsoft Explorer) . kuri lieto internetu nespēj iedomāties savu dzīvi bez globālā tīmekļa izmantošanas katru dienu. kad radās vispasaules tīmeklis WWW (world-wide-web) un pirmās interneta pārlūkprogrammas ar vizuālu interfeisu (piem. kad tika ieviests vienots šī tīkla protokols.internets sāka attīstīties nepieredzētā ātrumā. 1. vispārīgi par to arī Latvijā. bet atminoties pavisam neseno vēsturi. Kā arī jāatzīmē tas. ka par interneta sākumu varētu uzskatīt 80. Un nu Lattelecom piedāvā pieslēgumu ar ātrumu 500Mbps. jo to nomāca mobilo sakaru ienākšana dzīvē.2 Kā internets ir attīstījies Latvijā Arī Latvijā internets parādijās to pašu 90. . viņiem gan ir problēmas ar lauku rajoniem. Un arī datu pārraides ātrumi ir kļuvuši pavisam citi. bet pēdējo gadu laikā ļoti strauji ir attīstijies interneta pieprasījums valstī un līdz ar to piedāvājumam arī ir jāseko līdzi. ka neviens no pasaules aptuveni 30% iedzīvotāju. tad ar to labi tiek galā Telia. manuprāt. Tomēr tikai 90.to gadu vidū.Vispārīgi par internetu. un nu Lattelecom ir kļuvuši par nozīmīgāko interneta piegādātāju Latvijas pilsētās. taču fakts paliek fakts. ka 1995. gadā darbu sāk 128kbps pieslēgums Rīga – Stokholma.

Telia Latvia attīstība. interneta pārklājums Latvijā. bet izvēlētā tēma skar lielā mēra lauku rajonus un provinces. tad lielāko daļu internetpieslēgumu vēl bez Rīgas aizņem tieši Vidzemes pieslēgumi. Vidzemes lauku rajonos. lai gūt no tā pašu nepieciešamāko. piemēram. Kā jau tas ir redzams kartē. bet diem žēl nevarētu teikt. apgādājot. kuros uzņēmumsnespēj ierīkot internetu. 4. manuprāt.3 Pakalpojuma piedāvātāji Latvijas teritorijā Lai arī Latvijas teritorija nav pārāk liela. ka visā Latvijas teritorijā zina par Lattelecom pieslēgumu un tā iespējām. jo ir neskaitāmi lauku rajoni. Turpināt šo uzskaiti nebūtu grūti. Tātad. ja reiz internets ir nepieciešams vienkāršai izklaidei vai. Par Rīgu varētu teikt droši. Biznesa klienti ir visā Rīgā un Rīgas rajonā. nav nemaz tik daudz šādu iespēju. ka viņiem ir pārklājums visā Latvijā. tad tik un tā nevarētu teikt. ka šajos pieslēgumos nav nepieciešami . tad pagaidām pieslēgumi ir visā Vidzemē un nedaudz Latgalē. bibliotekām vai pagasta padomēm. tas nozīmē. Runājot par Telia Latvia. ka galvenokārt runāšu par Telia Latvia piedāvājumu Vidzemes lauku rajonos – privātpersonām. Tas nozīmē. bet visā Latvijā. Pamatā šie pieslēgumi ir izveidoti dažādos lauku rajonos privātpersonu vajadzībām. ka visā mūsu teritorijā ir 100% pieejams internts. tas ir atrast kādu jaunu informāciju globālajā tīmeklī. Internets Vidzemē. Droši var apgalvot. jo Rīgā šobrīd tiešām ir ļoti daudz šāda veida piedāvājumu. ja mēs runātu tikai par Rīgu. kā arī daļēji tie ir visā Latvijā. tādus klientus kā Hansabanka ar datu pārraides iespējām. apgādājot privātpersonas. ka internetu šeit piedāvā ļoti daudz firmu un provaideru.1 Apraksts par Vidzemē izmantoto aparatūru. Telia Latvia Vidzemes tehniskie risinājumi.1.

Svarīgi ir arī tas. tālāk signāls tiek pārraidīts uz IDU jeb to aparatūras daļu. Tad par šīs aparatūras īpašībām un tehniskajām iezīmēm arī veikšu nelielu aprakstu.paši lielākie iespējamie ātrumi. . kas atrodas iekšpusē. signāla uztveršanai. tad aparatūra sastāv no divām daļām ODU(outdoor unit) un IDU(indoor unit). tas nozīmē.att. 4. uz mājas jumta.2 Ceragon FA4800 tehniskiskais apraksts Jau minēto FA4800 izmanto Vidzemes pieslēgumos un 1. pietiek ar pāris Megabitu pieslēgumu. jo tikai iekšējais gals ir pievienots elektrobarošanai.attēlā redzamajā bildē ir redzams šis aparatūras izmantošanas veids. No tā izriet. ka daļa šīs aparatūras tiek uzstādīta. Tātad Vidzemē privātpersonas pamatā tiek nodrošinātas ar divu veidu aparatūrām. IDU jeb iekštelpu daļa IDU nodrošina ar ethernet portiem tālāko datu plūsmu uz gala pieslēgumu. ka šie pieslēgumi nav veidoti no pašas drošākās un sarežģītākās aparatūras. ka IDU apgādā ar enerģiju arī ODU. 1. Tātad kā ir redzams. Šie pieslēgumi ir veidoti izmantojot radiolinku paraboloīdu antenās. viena ir Motorola Canopy un otrs ir Ceragon FA4800.

PoE. ODU jeb uztvērējdaļa. Tālāksekojošajā tabulā ir parādīta tehniskā atšķirība starp šiem Ceragon FA4800.95 GHz. Range Supported IDU devices Services HSS Tx PW FA4800 Access 2Mbps FA4800 18Mbps FA4800 High End 18Mbps 20Km PoE 80Km PoE and IDU 80Km PoE and IDU Ethernet + 18 dBm Ethernet and TDM 18 dBm Ethernet and TDM + 23 dBm .9-4. IDU-E. Ir trīs veidu ODU sērijas: FA4800 access. ODU darbojas diez gan plašā frekvenču diapazonā – 2.7 GHz. viens no tiem ir ODU ar iebūvētu dzīvokļa antenu un otrs ir ODU ar savienojumu uz ārējie jumta klasisko antenu. aparatūras. un tās funkcija ir radiosignāla uztveršana. ODU ir savienots ar āra antenu. Šī daļa var būt piestiprināta pie sienas un savienota ar iekštelpudaļu(IDU) ar CAT5e kabeli. tas ir atkarībā no antenas ar kuru tas ir savienots. ODU sēriju tipiskie raksturlielumi Max Ethernet Throughp ut Max. ka atrodas ārpusē Protams. katrs no šiem veidiem atškiras ar izmēriem un signāla lieluma un daudzuma pārraidīšanas vajadzību.3-2. IDU-C – 2. IDU-C. IDU-E – 10 collas neliela plastmasas daļa. ODU var būt divu dažādu veidu. ļoti līdzīgs šim ir arī IDU-R.Pavisam izšķir četrus IDU konfigurētus veidus. IDU-R. kura ļauj saņemt radiosignālu. PoE – (Power over Ethernet) ļoti maziņš un kompakts ar vienu ethernet izvadu. ka ODU ir svarīgākā šīs aparatūras daļa. FA4800. skaidrs ir tas. 4xE1/T1 interfeisiem un vienu zemējuma ievadu. 4. nodrošinātā ar diviem ethernet portiem un diviem E1/T1 interfeisiem. FA4800 High end.att attēlotais 19 collas lielais ir jau nopietnāks šīs aparatūras veids. jo ir nodrošināts ar diviem ethernet portiem.