You are on page 1of 24

VERİTABANLARI

VERİTABANI NEDİR?
• Veri tabanı, en geniş anlamıyla; birbiriyle ilişkili verilerin tekrara yer vermeden, çok amaçlı kullanımına olanak sağlayacak şekilde depolanması olarak tanımlanabilir. • Daha kolay erişmek, yönetmek ve güncellemek için çeşitli bilgilerin düzenli bir şekilde toplanmış hali bir veritabanıdır. • Okulumuzda öğrencilerin notlarının tutulduğu veritabanı. • Nüfus müdürlüklerinde vatandaşların kimlik bilgilerinin tutulduğu veritabanı.
EBT2 A. Karamete & M. E. Korkusuz 2

Örn : Bir sınıf listesi gözönüne alınırsa her bir öğrenciye ait bilgiler birer kayıt oluşturur. Korkusuz 3 . E. Excel.Temel Kavramlar • Dosya : Veri saklama birimlerinde depolanan veri topluluklarına dosya denir. Örn : Word. Paint programları bilgilerini bir dosyaya kaydeder. Karamete & M. • Kayıt : Dosya kendi içinde kayıtlara bölünmüştür. EBT2 A.

sıra no. EBT2 A. Bir kayıt birbiri ile ilişkili alanlardan oluşur. Korkusuz 4 . Sıra No Numara Arasınav Notu . E.Temel Kavramlar • Alan : Her kayıt belli bir bilgi içerebilir... arasınav notu gibi. Numara. Karamete & M.. Bu bilgilerin her birine alan denir.

Korkusuz 5 . Dosyanın herhangi bir kaydına ulaşmak için bir hesap algoritması kullanır. • Hesaba Dayalı Dosyalar : Doğruda erişimli dosya türüdür.Veritabanı Dosya Türleri • Sıralı Erişimli Dosya : Tüm kayıtlar tek tek taranarak istenen kayıtlara ulaşılır. • Dizinli (İndexli) Dosyalar : Doğrudan erişimli dosyaların en tanınmışıdır. Karamete & M. Veri dosyasının yanında bir de dizin dosyası tutulur. EBT2 A. E. • Doğrudan Erişimli Dosya : Kayıtlar tek tek okutulmadan istenen kayda doğrudan erişilir. Dizinli dosyalar gibi ayrı bir dizinde tutulmazlar.

E.Veritabanı Yönetim Sistemleri (VTYS) DataBase Management System (DBMS) • Karmaşık dosya yapıları. verilerin saklanması. • Bu yaklaşımda verilerin girilmesi ve saklanması veriye erişen uygulama programlarından bağımsızdır. EBT2 A. kullanıcıların dosyalara ulaşması problemlerinin çözümü veritabanı yönetim sistemleri yaklaşımını ortaya çıkarmıştır. Karamete & M. çok sayıdaki dosya arasındaki ilişki. Korkusuz 6 .

VTYS • Veritabanı yönetim sistemleri birbiriyle ilişkili veriler ve programlar topluluğundan oluşmaktadır. E. Karamete & M. • Veri topluluğu bir veri tabanı olarak değerlendirilir. EBT2 A. • Veri tabanı sistemleri veri kümelerinin düzenli bir şekilde tutulduğu ve bu verilerin çeşitli yazılımlarla yönetildiği ortamlardır. Korkusuz 7 .

Korkusuz 8 . E. Karamete & M.VTYS Uygulama Programları VERİTABANI VTYS EBT2 A.

E. Karamete & M. Korkusuz 9 .VTYS • Örneğin. EBT2 A. Necatibey Eğitim Fakültesinin ders dağılım programlarının hazırlandığı veritabanı olarak mySQL’i (VTYS) uygulama programı olarak da PHP’ yi kullanmaktadır.

Korkusuz 10 . E. Karamete & M.NEF VERİTABANIN mySQL TASARIMINDAN BİR GÖRÜNTÜ EBT2 A.

NEF VERİTABANIN PHP KULLANICI ARAYÜZÜNDEN BİR GÖRÜNTÜ EBT2 A. Karamete & M. Korkusuz 11 . E.

E. • Verilerin tutarlı olmasını sağlar (Veri Bütünlüğü = Data Integrity) • Aynı andaki erişimlerde tutarsızlıkların ortaya çıkmasını önler. • Verilerin güvenliğini sağlar (Kullanıcıların her alana erişememesi iyi bir özelliktir. EBT2 A. Bunun için çeşitli yetkiler atanır ve verilerle birlikte bu yetkiler de saklanır). Karamete & M.Veritabanı Sistemlerinin Üstünlükleri • Verilerin tekrar edilmesini önler. Korkusuz 12 .

Örn : mySQL. Korkusuz 13 .Oracle Şimdi kısaca bu sistemleri tanıyalım: EBT2 A. E. Karamete & M.SQL (Structured Query Language) • İlişkisel bir veritabanının standart kullanıcı ve uygulama kullanım arabirimine SQL denir. Access. • Pek çok VTYS sorgulama olarak SQL kullanır. MSSQL.

Açık kaynak kodlu olmasından dolayı geniş kullanıcı kitleleri tarafından tercih edilir. E. EBT2 A. Çoklu depolama motor mimarisi nedeniyle özellikle yönetim açısından iyi yol almıştır. MySQL yirmiden fazla platform ve işletim sistemi tarafından desteklenmektedir.MySQL En popüler veritabanı yönetim sistemlerindendir. Korkusuz 14 . Karamete & M. MySQL kullanıma sunulmadan önce “Battle Testing” denilen ve aylar süren bir aşamadan geçtiğinden dolayı güvenlik ve performans açısından iyi yol almıştır.

Esneklik ve çok kullanıcı desteği (web üzerinden MySQL verilerini birden çok kullanıcı yönetebilir. MacOS. 3. Ticari kullanım ise birçok çözüme göre daha uygundur) (Herhangi bir platform sınırlaması yoktur. MySQL sayesinde kişiler verilere internet üzerinden kullanıcı ya da yönetici arabirimlerini kullanarak yetkilendirilmeleri çerçevesinde ulaşırlar. Windows. Karamete & M. Platform Bağımsızlığı nedeniyle bedavadır.) 2. Kullanım Kolaylığı 5. Fiat (Kişisel kullanımda GPL (General Public Licance) lisansı 4. veren MySQL varsayılan tablo boyutu olarak 4GB limite sahiptir). A. Hız (Oldukça hızlı ve kararlı bir yapısı vardır). MySQL topluluğu EBT2 . Linux ve pek çok unix türeviyle sorunsuz çalışır). (Açık kaynaklı olmasının da yardımıyla geniş bir topluluğa ve kullanıcı kitlesine sahiptir).(50 milyon sütun ve üstüne destek 7. E. Sınırları yüksektir.MySQL Avantajları 1. Korkusuz 15 6.

Hiç kullanılmayacak olan kodların da kullanılıyor olması. E. Çalıştığı sunucuda işlem yüküyle ters orantılı bir hıza sahiptir. Korkusuz 16 . MySQL ticari veritabanı sistemlerinde bulunan gelişmiş özelliklere sahip değildir. EBT2 A.MySQL Dezavantajları 1. 3. Karamete & M. 2.

Microsoft Access Access. microsoft tarafında geliştirilen JET veritabanı motoru üzerinde grafik arabirimle çalışan bir veritabanı yönetim sistemidir. Korkusuz 17 . E. EBT2 A. Karamete & M.

Raporlama sistemleri oldukça gelişmiştir. Karamete & M. 4.. Sihirbaz desteği kullanım kolaylığı sağlar. E. Veritabanı SQL e kısa sürede çevrilir. EBT2 A. Korkusuz 18 .Access Avantajları 1. Birleşik Motor Teknolojisi) küçük ve orta seviyeli çözümler için oldukça iyi bir seçimdir). JET veritabanı: (Access tarafından kullanılan JET (Joint Engine Technology. 2. 3.

4. Karamete & M. Korkusuz 19 . EBT2 A. Farklı paylaşım yöntemleri olsa da aslında tek kullanıcılıdır. Office içinde bulunur ve ücretlidir. Büyük ölçekli çözümler için uygun değildir. şifreleme yapılmazsa dosyalar başkaları tarafında kolayca kopyalanabilir. Access dosyaları yerel bir bilgisayar içinde saklanır.Access Dezavantajları 1. 2. E. 3.

Açık kaynak kodu ve gelişime açıklık 4.PostgreSQL Berkeley Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümü tarafından geliştirilen. Avantajları 1. nesne ilişkili veritabanı sistemidir. Güvenirlik ve Kararlılık: (Veritabanı Kullanıcıları tarafından en güvenilir vertabanı olarak kabul edilir. Lisans Kolaylığı (PostgreSQL ile ilişkilendirilmiş ek lisans maliyetleri ortadan kalkıyor) 2. Karamete & M. Korkusuz 20 . Büyük ölçekli çözümler için idealdir. Pekçok sistem yöneticisi tarafında “Her zaman Çalışır” yorumu yapılır). E. EBT2 A. 3.

3. EBT2 A. Hakkında düzenli bilgiye ulaşmak zor. 2.PostgreSQL Dezavantajları 1. Windows ile sorunları olduğu iddia ediliyor. Korkusuz 21 . Karamete & M. E. PostgreSQL desteği özellikle ucuz hosting yapan şirketler tarafından verilmiyor.

Büyük şirketler ve holdingler’in kuşkusuz en iyi çözüm. 22 . 5. Yedekleme ve Geri Yükleme: EBT2 A.Oracle Büyük çözümler için en iyi çözümlerden biridir. Performans: Oracle10g ile beraber neredeyse en iyi çözüm. 2. Bakım durumlarında bile kapatılmıyor. Avantajları 1. 3. E. Karamete & M. Korkusuz Yedekleme işlemini kendi içinde yapabiliyor ve istenilen bir tarihe veritabanını otomatikman geri döndürebiliyor. Şifreleme: Şifreleme direk olarak veritabanı seviyesinde yapılıyor bu da hızı artırıyor. 4.

“Windows ile kullanıldığında ciddi güvenlik açıkları olabilir” gibi kötü bir üne sahiptir. Korkusuz 23 . 2. Deneyimli Yönetici ihtiyacı (Oracle konusunda deneyimli olmayan ve yüksek sistem bilgisine sahip olmayan bir yönetici sistemi yönetemez). E. Karamete & M. Açıklar: yanlış ayar yapılırsa ciddi güvenlik açıkları olabilir.Oracle Dezavantajları 1. 3. EBT2 A.

Alfa Yayınları • Access 2003. Virginia Andersan. Karamete & M. Dr. Korkusuz 24 . Alfa Yayınları • PC Word Ocak 2005 EBT2 A.KAYNAKÇA • Veri Tabanı Sistemleri. Yalçın ÖZKAN. E.