This action might not be possible to undo. Are you sure you want to continue?

BooksAudiobooksComicsSheet Music### Categories

### Categories

### Categories

Editors' Picks Books

Hand-picked favorites from

our editors

our editors

Editors' Picks Audiobooks

Hand-picked favorites from

our editors

our editors

Editors' Picks Comics

Hand-picked favorites from

our editors

our editors

Editors' Picks Sheet Music

Hand-picked favorites from

our editors

our editors

Top Books

What's trending, bestsellers,

award-winners & more

award-winners & more

Top Audiobooks

What's trending, bestsellers,

award-winners & more

award-winners & more

Top Comics

What's trending, bestsellers,

award-winners & more

award-winners & more

Top Sheet Music

What's trending, bestsellers,

award-winners & more

award-winners & more

Welcome to Scribd! Start your free trial and access books, documents and more.Find out more

The result of those who have passed the test is given below: Marks No. of students 4 8 5 10 6 9 7 6 8 4 9 3 If the average marks for all the fifty students were 5.16, find out the average marks of the student who failed. SOLUTION: Total marks of all 50 students; 50 x 5.16 =258 Value of x 4 5 6 7 8 9 Value of f 8 10 9 6 4 3 fx fx 32 50 54 42 32 27 237

Total marks of 40 students passed = 237 Thus, total marks of 10 students failed = 258-237 = 21 average marks of student who failed = 21/10 = 2.1 2. Following is the distribution of marks obtained by 50 students in Mercantile Law. Calculate the median marks. Marks (More than)0 10 20 30 40 50 SOLUTION: N/2 = 50/2 = 25; interval size = 20-30 Marks Interval 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50 >50 Continuous Series:Median = L1 + N/2 – CF1 x c F0 = 20 + 25 -10x 10 20 = 27.5 3. Obtain the mode of the following data: No.of students 50 46 40 20 10 3

Number of Students (N) 50 46 40 20 10 3

Marks (f) 4 6 20 10 7 3

Cum Frequency 4 10 30 40 47 50

median. SOLUTION: Marks 5–10 10–15 15–20 20–25 25–30 30–35 35–40 40–45 Class A: N=49 & N/2 =24. f0 Freq of Following class.Monthly rent in (Rs.of families paying the rent 6 9 11 14 20 15 10 8 7 = 100 + (20-14)x 20 (40-14-15) = 110. mode and standard deviation for the distribution.) 20 – 40 40 – 60 60 – 80 80 – 100 100 – 120 120 – 140 140 – 160 160 – 180 180 . it lies in the class 100-120. c=5 Class A 1 10 20 8 6 3 1 CF A 1 11 31 39 45 48 49 Class B 5 6 15 10 5 4 2 2 CF B 5 11 26 36 41 45 47 49 . (Median class) L1=15. CF1=11. F0=20.200 SOLUTION: Here the largest frequency is 20. Continuous Series:Mode = L1 + (f1-f0)x c (2f1-f0-f2) Modal Class = 100-120 Lower limit. f1 Class Interval c Mode = 100 = 14 = 15 = 20 = 20 No. L1 Freq of preceding class. f2 Freq of Modal class. The marks obtained by the students of class A and B are given below Marks Class A Class B 5–10 1 5 10–15 10 6 15–20 20 15 20–25 8 10 25–30 6 5 30–35 3 4 35–40 1 2 40–45 2 Calculate mean.909 4.5 The cumulative frequency just greater than N/2 is 31 and corresponding class is 15-20.

SOLUTION: Characteristics No.15.78 6. CF1=11.10. An investor buys Rs. The formula for H. find the arithmetic means of the salaries of the employees of the establishment as a whole.Continuous Series:Median = L1 + N/2 – CF1 x c F0 = 15 + 20 -11x 5 20 = 17. c=5 Continuous Series:Median = L1 + N/2 – CF1 x c F0 = 15 + 24.10 per day to a male worker.12. Of Observations Mean Salary Groups I N1=100 Mean1 = 275 Composite Group II N2=80 Mean2 =225 N=180 Combined Mean = N*x = N1 *x1 + N2 *x2 180x= 100 * 275 + 80 * 225 = 45500 x = 45500/180 = Rs.1. If the numbers of male.5 The cumulative frequency just greater than N/2 is 26 and corresponding class is 15-20.M = (1/x) n .12. female and child workers employed are 20.200 worth of shares in a company each month. 10-1+ 12-1+ 15-1+ 20-1+ 24-1 = 5 x 120 140 =Rs. 14. If the arithmetic means of the monthly salaries paid by two branches are Rs. 252.3 to a child labourer.20. he bought the shares at a price of Rs. male.5 5. Rs. female. F0=15.20 and Rs. Rs. 15 and 5 respectively. After 5 months what is average price paid for the shares by him? SOLUTION: Since shares are bought with varying prices by investing the same amount of money each time.25 Class B: N=49 & N/2 =24.24 per share.225 respectively. During first five months.63 7. A contractor employs three types of workers.M is as follows: H.275 and Rs.15. the average price per share is given by harmonic mean of 10.24. =5 . There are two branches of an establishment employing 100 and 80 persons respectively. and children. (Median class) L1=15.18 to a female worker and Rs.5 -11x 5 15 =19. Rs. Rs. What is the average wage per day? SOLUTION: Salary of male worker per day = 10 Salary of female worker per day = 18 . He pays Rs.

145. 112. SOLUTION: Total number of employees = 1000 Average mean salary = 180.185. Later on. 151. 97.4 = 180400 Actual salary has to paid for employee = Total sales – (Sum of incorrect salary of two emp) + (Sum of correct salary of two emp) = 180400 – (297+165) + (197+185) Actual salary has to be paid to employee is 180400 Average salary = 180318 / 1000 Average salary has to be pay to 1000 employee =>Rs.4 Total salary =1000*180.100. Its profits average 6 per cent of sales. 100.40.180. 180. 90 – 110.197 and Rs.125. 140. 101. 114 144 The firm gives bonus of Rs.13 8. The main salary paid to 1. Find the average bonus paid per employee SOLUTION: Interval 70 – 90 90 – 110 110 – 130 130 – 150 150 – 170 Bonus 50 75 100 125 150 No of employees 2 6 5 5 2 Total amount 100 450 500 625 300 Total amount of bonus = 2 * 50 + 6 * 75 + 5 * 100 + 5 * 125 + 2 * 150 = 1975 Total no of employees = 20 Average bonus = 1975/20 Average bonus = Rs. after disbursement of salaries it was discovered that the salary of two employees was wrongly entered as Rs.50 . Find the correct Arithmetic Mean. 91. 95. 125. 165. 150 – 170. 126. A firm of ready-made garments makes both men’s and women’s shirts. 136.297. and women’s shirts comprise 60 percent of output.000 employees of an establishment was found to be Rs. The following are the monthly salaries of 200 employees in a firm: 75. its profits in men’s shirts average 8 percent of sales.12. 78. 110 – 130.Salary of child labour per day = 3 Number of male worker = 20 Number of female worker = 15 Number of child labor = 5 Wages for male worker = 10 * 20 = 200 Wages for female worker = 18 * 15 = 270 Wages for child labor = 3 * 5 = 15 Total Wages = 200+270+15 = 485 Average wage = 485/40 = Rs. 146. 121. 98. Their correct salaries were Rs.150 respectively to the employees in the salary groups 70 – 90.75. 130 – 150. 158.75 9.318 10. 96. What is the average profit per sales rupee in women’s shirts? SOLUTION: .

2 Mean = Sum of age / Total no of men = 1104/20 Mean = 55.44 46.44 1.2/20 Variance = 14.8 -4.44 0.8 1. this group does not qualify.78 Since standard deviation is greater than 3. Does this group of extras qualify? SOLUTION: Age 50 56 55 49 52 57 56 57 56 59 54 55 61 60 51 59 62 52 54 49 A = X-Mean -5.2 5.24 3.44 285.04 38. Being a statistics buff of sorts.2 -0. the Director suggests that a standard deviation of 3 years is acceptable.04 17.64 14. a Hollywood Casting Company is selecting a group of extras for a movie. Talent LTD.44 10.26 Standard deviation = (variance) Standard deviation = 3.67% 11.24 1.24 0.64 14.8 -1.8 6.2 Variance = sum (A2) / N = 285.Total average profits is 6% Average profit in Men’s shirt is 8% Sales of Women’s shirt is 60% Sales of Men’s shirt = (100-60) = 40% Let us assume total sales is 100.8 3..64 3.2 3.24 10.8 0.44 38.8 0. .24 0.2 -3.2 Total A2 27.64 23. The age of the first 20 men to be interviewed is AGE OF 20 MEN 50 56 55 49 52 57 56 57 56 59 54 55 61 60 51 59 62 52 54 49 The Director of the movie wants men whose ages are fairly tightly grouped around 55 years.8 -3.64 0.8 4.2 -1.2 -6.2 1.04 0.04 33. Total profit = 100*6 = 600 Total profit in Men’s shirt = 40*8 = 320 total profit in Women’s shirt = (600 – 320) = 280 60 * X = 280 Where X is average profit in female shirt X = 280/60 = 4.2 -6.8 -0.2 0.

5 (499. The number of cheques cashed each day at the five branches of the Bank of Orange Country during the past month had the following distribution.5 2 Calculate the Standard Deviation.94 2.03 Variance = (fU^2)/(f) = 15.55 13.5 Frequency (f) 2 14 23 7 4 2 (fX) 0 7 23 10. Comment on the above result you have obtained.03 -0.54 3.5 2 2.02 1.5/52 = 1.999 FREQUENCY 10 13 17 42 18 Hank Spivey. the Director of operation of the bank knows that a St.5 7 2.5 14 1.47 0.5 is assumed value) -400 -200 0 200 400 fd fd2 -4000 -2600 0 8400 7200 9000 1600000 520000 0 1680000 2880000 6680000 .5 899.999 Total 10 13 17 42 18 100 99.06 0.68/52 Variance = 0.0 23 1. The answers are tabulated as under. The Company averaged the husband’s and wife’s responses to get the average couple response.5 8 5 A -1. Should Hank worry about staffing next month? SOLUTION: Class Frequency f Mid values 0 .03 0.deviation in cheque cashing of more than 200 cheques per day created staffing and organizational problems at the branches because of the uneven workload.0009 0. No.28 0.30 Standard deviation = (variance) =0.92 0. The National Car Company did a study asking married couples how many cars the average energy minded family should own in 1998 for each couple.16 Mean = (fX)/(f) = 53. SOLUTION: 2 No of Cars (X) 0 0.5 299.12 3.5 699.5 1 1.53 -0. CLASS 0 – 199 200 – 399 400 – 599 600 – 799 800 .76 4. of cars Frequency a) b) 0 2 0.499.22 0.5 499.12.47 A fA2 2.199 200 – 399 400 – 599 600 – 799 800 .5 d = X.0 4 2. In an attempt to determine the potential future demand.32 1.97 1.

75 – 249. 1. Median will be arithmetic mean of the size of (10/2)= 5th and (10/2+1) = 6th observations.75 149.12 Mean = (0.33. Swifty marketers compare prices charged for identical items in all its food stores.09+1.08 a) b) c) 0. Here are the prices changed by each store for a pound of bacon last week. 1.33+1.75 – 299.98 1. 14.33 1.5 400 – 449.5 63 400 – 449. 0.75 449.75 – 149. determine a) Median class b) The no. of items that represents the median class. 1.5 300 – 349.18 15. Median = ((1.14+1.75 – 449.76/10= 1.98.09 1. 1.14 1.55)/10 = 11.5 27 250 – 299.09+1.75 349. Calculate the mean price. 1.24 1.14. freq 12 26 53 111 183 246 282 300 .08. Hank should worry about staffing in next month.98+1. Which value is a better measure of the central tendency? SOLUTION: In Ascending order.22.5 200 – 249. For the following distribution.24.75 – 349.5 36 450 – 499.75 199.08.5 14 200 – 249. d) The estimated value of the median of these data.5 58 300 – 349.75 Frequency (f) 12 14 27 58 72 63 36 18 Cumm. 1.75 – 499.5 18 SOLUTION: Interval 100 – 149.5 450 – 499.Variance = (fd2)/N – {(fd)/N}2 = (6680000/100) – (9000/100)2 = 66800 – 8100 = 58700 Standard deviation = (variance) = 242. 1. CLASS FREQUENCY 100 – 149.08+1.09.14)/2)= 1.22+1.75 249.08 1.5 250 – 299. c) The width of the equal steps in the median class.08+1.5 12 150 – 199.24+1.5 150 – 199. 1.55 Since N=10 which is even.75 299.05+1.05.75 – 399.75 – 199.5 a ) Median class Class boundaries 99.5 350 – 399.75 399.55 1.28 Since standard deviation is greater than 200. 1. 1.5 72 350 – 399.05 Calculate median price per pound.22 1.

5 849.0833 Median =326.412 Freq.75) or (300 – 349. 4 11 19 29 41 58 71 81 90 97 99 100 x 749. CF1=41. Median.5 1649.5 1849.75 – 349. of items that represents the median class is 58 c) The width of the equal steps in the median class is (299.5 fx 2998 5946.75 + 27.75) or (300 – 349.5) class b) The no. c=99 Continuous Series:Median = L1 + N/2 – CF1 x c F0 = 1200 + 50 -41x 99 17 = 1252.5 1549.5 11546.75 – 349.5 .5 3499 1849.5) d) Estimated value of the median of these data Median = L1 + N/2 – CF1 x c F0 Median = 299.5 949.5 1249.75 + { (150-111)/72 } * 50 = 299.5 MEDIAN: N=100& N/2 =50 The cumulative frequency just greater than N/2 is 58and corresponding class is 1200-1299. (Median class) L1=1200. Mode & standard deviation for the following Distribution: CLASS FREQUENCY 700 – 799 4 800 – 899 7 900 – 999 8 1000 – 1099 10 1100 – 1199 12 1200 – 1299 17 1300 – 1399 13 1400 – 1499 10 1500 – 1599 9 1600 – 1699 7 1700 – 1799 2 1800 – 1899 1 SOLUTION: Interval 700 – 799 800 – 899 900 – 999 1000 – 1099 1100 – 1199 1200 – 1299 1300 – 1399 1400 – 1499 1500 – 1599 1600 – 1699 1700 – 1799 1800 – 1899 MEAN: fx = 124950 N=100 Continuous Series:Mean = fx N = 1249.5 7596 10495 13794 21241.5 1449.833 16.5 1349. F0=17.5 1149.5 17543.N = 300 Median is size of (300/2) (i.e) 150th item which is in (299.5 14495 13945. 4 7 8 10 12 17 13 10 9 7 2 1 Cum Freq. Calculate Mean.5 1749.5 1049.

MODE: Here the largest frequency is 17. Continuous Series:Mode = L1 + (f1-f0)x c (2f1-f0-f2) Mode = 1200 + (17-12)x 99 (34-12-13) = 1255 . it lies in the class 1200-1299.

Are you sure?

This action might not be possible to undo. Are you sure you want to continue?

We've moved you to where you read on your other device.

Get the full title to continue

Get the full title to continue listening from where you left off, or restart the preview.

scribd