Volume 4, Issue 12

Mars 19 , 2012

Our Words Weekly Issue
“ N E W L I F E ” J E T A E R E

S PEC IAL POINTS OF INTER EST:   Albanian Socialist Leader in NY. No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

KRYETARI I PS NE NY ME KOMUNITETIN SHQIPTARE (Fq.24)
KRYETARI I PS NE NY ME KOMUNITETIN SHQIPTARE 16 Mars /2012 . Ne nje nga sallat e NYU te NY /USA kish lene takim krey I opozites shqiptare zoti Edi Rama.Ne nje hyrje mjaft modeste zoti Rama pershendetet me bashkekombasit e tij duke shtrenguar duart.Nje fillim I mbare dhe modest per fillimin e takimit .Ambienti ishte mjaft I pershtatshem dhe ai ndjehej mjaft I lirshem ne komunikim.Ate e shoqeronte zoti Erion Veliaj .Komunikimi u be ne anglisht sepse keshtu deshirohej .Fjala e pare qe foli zoti Rama ishte “DON’T BOTHER ME” mos me ofendoni(shqip)Pas fjales se shkurter te tij duke pasqyruar realitetin e Shqiperise se mjeruar dhe te zaptuar nga kolapsi I korrupsionit nga partia ne pushtet ai dha ne vija te trasha programin e parties se tij .Ai nevizoi se partia e tij do te krijonte per kombin “Nje Rilindje Shqiptare.” Zoti Rama i lejoi bashkekombasit te pyesnin rreth shqetesimeve te tyre dhe rreth ngjarjeve qe kane ndodhur ne Shqiperi dhe se si demokracia nuk funksionon. U bene disa pyetje nga disa studente te universitetit te New Yorkut /NYU .Pyetjet qe ishin me te spikatura ishin ajo e Avokatit Gent Amullai se si do te respektohet ligji dhe institucionet e drejtesise nga ju, se si do te ndaheni pra nuk do te jeni te njejte nga keta qe jane ne pushtet, konkretisht….Por pergjigja nga zoti Rama nuk ishte konkrete.Ne pergjithsi pergjigjet e tij ishin “Ne do te bejme kete apo ate , nuk na tha dicka konkrete se si ato si opozite do te luftonin per te larguar kete qeveri “.Kjo te le per te desheruar?? Pyetja tjeter qe ish vertet per tu vlersuar ishte ajo qe I beri shqiptaroamerikani nipi I deshmores Musina Kokalari , zoti Geri Kokalari I cili iu drejtua Zotit Rama se si do te veproni ju per te zhdukur korrupsionin qe ka zaptuar gjithe vendin kryesisht kete qeveri. Ne luftuam per te larguar Fatos Nanon nga pozita e kryeministrit dhe vente percaktuar sa do te rrini ne pushtet? Buzeqeshje……………….Po u fute ne politike , nuk del me mbet aty, ish pergjigja. Me veshtiresi zoti Veliaj I jep fjalen zv president te organizates “New Life” Jeta e Re aaco,NY .Nder te tjera zv/presidenti I New Life aaco zoti Endri Bida ben pyetjen qe mendoj ishte me e goditura pas asaj te zotit Geri Kokalari:- zoti Rama si do te veproni ju konkretisht tani, jo me vone kur Votat vidhen, Gjygjsori eshte I kompromentuar,

Emigrantet nuk dergojne me para sepse vete Europa eshte ne krize financiare, Gjygjtari Konomi u ekzekutua ne mynyre makabre , asnje reagim nga PS , Opinioni juaj personal si ish professor eshte qe shqiptaret dhe Shqiperia te presin zgjedhjet deri me 2013? Ju si opozite cfare po beni konkretisht per te ndihmuar popullin tani ne kete situate jo me vone ku parlamenti ka shkel kushtetuten, qeveria ka shkel kushtetuten , vidhen hapur 20 milion euro nga qeveria , ku drejtesia nuk funksionon, korrupsioni ka arritur 300%,.Pergjigja e zotit Rama ish “Jam I vetem nuk mund ta bej dot”………. Tjeter pyetje interesante qe I dhemb popullit ish ajo e gazetares , publicists , shkrimtares Raimonda Moisiu :- Zoti Rama ne Shqiperi po ndodhin vrasje perdite dhe neper gazeta lexojme u vetvra, krimi eshte rritur ,

I N S I D E T H I S I S S U E :

Shqiperia etnike
dosem Sali Berishen ,deklaron ai , por ky na doli dhe me I keq se Nano , ky e shkaterroi vendin, Shqiperine .Cfar do te behet konkretisht tani per me luftuar korrupsionin jo me vone tani.Konkretisht si do ta rrezoni kete qeveri te korruptuar qe po shet gjithe vendin, konkretisht ju lutem.Por nga zoti Rama nuk u more ndonje pergjigje konkrete.Pergjigja konkrete ish :-Edi Rama kur te behen zgjedhjet ne 2013????????? perseri te le per te desheruar………………..Nje tjeter pyetje interesante ish nga zoti Astri Hysa nga Fieri: - Zoti Rama a do te keni ju (time limit)kohe

Visita ne NY Agresioni I Serbise Cafo Boga, Sevime Nebija, Koco Danaj, Vasil Tabaku, Agim desku, Mimoza Rexhvelaj, Raimonda Moisiu, Gjinushi, Robert Elsie, Silvana Berki, Vullnet Mato, Ymer Nurka

Faqe 1-24 Faqe 1-3 Faqe 2-3, 4-5 7-9

Faqe 5-7 9, 12

Agresioni i Serbisë kundër shtetit të Kosovës Nga Ramiz Bojaj (fq. 3)
Serbia ish-okupatore, pak ditë pas marrëveshjes për fusnotën (përfaqësimi rajonal i Kosovës) dhe marrjes së kandidaturës për anëtarësim në BE, ka shtuar tejet egërsisht, agresionin e saj kundër shtetit tonë. Edhe pse fusnota është referencë për përfaqësimet rajonale, Serbia fqinje mundohet qe këtë princip ta aplikojë edhe për rregullimin e brendshëm territorial të Kosovës.Pikënisja e gjithë kësaj uverture fillon me përpjekjet për krijimin statusi special për serbët në veri, për të avancuar më vonë ngjashëm me “Republika Srpska” në Bosnjë. Ramiz Bojaj* Serbia kërcënon me luftë të hapur Kosovën. Keshtu janë cilësuar tendencat e Beogradit për mbajtjen e zgjedhjeve lokale e parlamentare të Serbisë edhe në shtetin e Kosovës. Ky vlerësim i klasës sonë politike (qeveritare), nuk duket të jetë aq bindës, a i vendosur. E them këtë, nisur nga fakti se agresion i Serbisë, nuk u cilësua djegia e pikave tona kufitare në veri (përmes strukturave paralele serbe), agresion nuk u quajt as bllokimi i rrugëve dhe pengesat për shtrirjen e autoriteteve RKS në këtë pjesë. Lufta e hapur e Beogradit për zhbërjen e shtetësisë së Kosovës, u shpërblye nga elitizmi ynë politik, duke bërë kompromise me sovranitetin (pranimi i fusnotës i cili lexohet si kthim në Rezolutën 1244 të KS të OKB-së), fazë kjo qe ishte funksionale deri në gjashtëmujorin e parë të vitit 2008 (shpallja e pavarësisë dhe hartimi i Kushtetutës së Kosovës). Serbia ish-okupatore, pak ditë pas marrëveshjes për fusnotën (prezantimi i Kosovës

Skender Braka , Agim Desku, Monda Hamit- Faqe aj, Mimoza Rexhvelaj, 6-7 7,-9, Vasil Tabaku, Gezim 10-14 Mucolli, Hyqmet Has- 17-19 ko, Agim Gashi, Gresa Adresa Anetaresimi
Faqe 24

P a g e

2

O u r

W o r d s

The Role of Diaspora By Cafo Boga (vazhdon)
The Role of Diaspora in Diplomacy Diaspora’s role in diplomacy was established to benefit all Albanians, including those who were left outside the borders of Albania. It is interesting to note that Albania is the only country in the world that is bordered by people of the same nation. To appreciate the role that the Diaspora has played in protecting the best interests of the Albanian nation from early on, it suffices just to mention “Vatra” as an organization, (not be confused with current Vatra), and individuals like Noli and Faik Konica. Currently, especially after the collapse of communism in Albania, the Diaspora was reenergized and continues to promote and protect Albania and Albanians as best it can and played a pivotal role during the Kosova crises. It’s difficult to imagine Kosova gaining its independence without the hard work of the Diaspora and the millions of dollars it has raised to support its people and the UCK. The Diaspora did not write the U.S. policy toward Kosova, but it certainly played a crucial role in turning the tide. Without persistent efforts by the Diaspora, Albania would not have received the $30 million USD for the Enterprise Fund, which has done remarkable things for the country. The United States recognizes the role of all Diasporas. Under an initiative by U.S. Secretary of State Hillary Clinton, it established the International diaspora Engagement Alliance (IdEA). In a recent forum, Secretary Clinton said, “Diaspora communities have the potential to be the most powerful people-to-people asset we can bring to the world’s table.” At that forum, Mrs. Clinton went on to recognize the fact that the United States has the largest number of international migrants of any country in the world. Almost all Americans have immigrant roots—roots that we treasure. Throughout our history, many have retained ties with their countries of origin. These diasporas help make our nation what it is today. Although diaspora engagement with countries of origin is sizeable, the diplomatic and developmental potential for this group remains largely untapped. These diasporas should be an integrated part of the Department’s foreign policy efforts, helping to shape America’s relationship with the rest of the world, she said. The IdEA is an innovative partnership platform launched at the Global Diaspora Forum, designed to engage diaspora communities, private sectors, and public institutions in a collaborative process. The goal is to support the development of diaspora-centric partnerships that promote trade and investment, volunteerism, philanthropy, diplomacy, entrepreneurship, and innovation in countries of origin. In this spirit, I invite the Albanian Government to spearhead a program that would engage

It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague

Rather than helping the children those that can go on luxury vacation in the US...?

Iku uji erdhi bora dhe qytetaret ngelen duke vuajtur ne Shqiperi!!!

Fahri Balliu I paprekshem ne abuzime ndaj popullit te elbasanit!!! Ta kthej koken pas te shohi rrobat e grisura qe ka pas...

Populli vuan nga fukaralleku keto ndertojn llukse!!

A po shihni ndryshime nga shkaterrimet e meparshme ne Tirane???

A ka burra me ne ate vend??? 700 Punetore te firmes Kurum ne Elbasan ne proteste!

Shkrime nga Sevime Kumanova Nebija
non !!!… Provuan me marreveshje .aspak nuk ndegjon !!! eshte?!!!!!!! Provuan menyra te shumta por AI Ardhmerija e qendrimin nuk e ndryshon shqipetareve jane AI ka vendose te bej gjithcka qka moshataret e do ti konvenon mi….AI kush Tani mori fund kjo pritje e gjate.. eshte ?!!!! skam durim me te pres edhe nje AI eshte vdekje e nate popullit…..AI Por e dini kush eshte ilaci per te? eshte ligesija e Ilaci eshte vete plumbi po qe se tjter femijeve……. rrugedalje nuk gjene Ai eshte tmerr per Me mire ta vras nje njeri se nje te urtit ………. komb qe me vite po renkon Dhe i urte nga triPa u gjuajt nje plumb ose pa u mat !!!!!!!!!! derdhe nje pike gjake Provuan me te mire Asnjehere nuk marrin masa per …………..nuk praneve si shqipetare (shkaktare je TI o I lige) Sot menyra diplomatike nuk po egziston Bastisjet neper shtepija vetem tek shqipteraret po behen! Malltretime femijesh tek shqipetare po behen! Burgosjet e prinderve dhe vellezerve tane tek ne po behen! Perse te gjitha keto te keqija na gjeten neve? Kush eshte fajtotori tani? Ndoshta do behem e keqe nga kjo qe po them ……. Por te vereten e dua dhe tjter menyre nuk gjej Shpresova shum vite edhe me nuk shpresoj Dikur ndjeja dashurine me nuk e ndjeje! Dikur ndjeja lumturine me nuk e ndeje! Dikur luaja me femijet me nuk luaj! Dikur buzeqeshja ne krahete babit me afer nuk e kam ! Dikur edhe nenen e kisha mire me shendet tani me nuk eshte Po pasqyrohet jeta ime dikur dhe sot Qfar krahasimi po shihni? Dikur isha e gezuar sot jame pikelluar ! Dikur ndjeja miqesi sot ndjej armiqesi! Sot ndjej edhe urrejtje , lufte dhe vdekje…….. Nje gje dua ta them qe per mua ka vlere “Te gjithe me thone se do behet mire Te gjithe me thone se lirine dhe paqen afere kemi Te gjithe me thone fjale te mira ………. Kot me ,sot kuptova gjithcka vet do perfundoj me pergjigje te ketyre fjaleve po qe se nuk behemi te nje mendje te kundershojme te keqen po qe se nuk behemi te nje mendje te luftoje armikun kot te gjitha keto vargje qe I kam

Per familjet e burgosura KUR TE THIRRA NUK MU PERGJIGJE!!!!!

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

3

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

Agresioni i Serbisë kundër shtetit të Kosovës Nga Ramiz Bojaj nga Fq.1 (vijon)
në nismat rajonale) dhe marrjes së kandidaturës për anëtarësim në BE, ka shtuar tejet egërsisht, agresionin e saj kundër shtetit të ri. Beogradi, duke qendruar parantezë e strukturave ilegale në veri, (në të gjitha dimensionet), vazhdon ti atakojë institucionet shtetërore të Republikës së Kosovës, si në aspektin ekonomik, politik e propagandistik. Mbajtja e zgjedhjeve lokale e parlamentare serbe në veriun e shtetit tonë, ka për synim forcimin e Serbisë brenda Kosovës, legalizimin e strukturave kriminale, për të vazhduar edhe me aplikimin e parimeve juridke sipas kushtetutes hegjemoniste të Serbisë fqinje. Agresioni i shtuar i Serbisë rrjedh edhe nga leximi ose intepretimi i fusnotës, dhe thirrjes qe i bën Rezolutës 1244, e cila e njeh Kosovën si entitet etnik, por jo edhe si shtet të pavarur (faza parastatutore). Edhe pse fusnota është referencë për përfaqësimet rajonale të Kosovës, Serbia fqinje mundohet qe këtë princip ta aplikojë edhe për rregullimin e brendshëm territorial të shtetit të Kosovës. Për arritjen e këtyre synimeve do të kërkohet edhe një faze e re bisedimesh në të ardhmën. Pas thyerjes së kritereve të shtetësisë (pranimi i fusnoitës), do të kërkohen edhe kompromise tjera edhe më të dhimbshme nga Kosova. Nëse Brukseli vazhdon me kushtëzime ose “kompromise” të imponueshme në dëm të Kosovës, lehtë mund të llogarisë edhe në një luftë të re në Ballkan. Përpjekjet për ‘Republika Srpska’ në veri Të gjitha përpjekjet e Serbisë kundër Republikës së Kosovës, kanë për synim krijimin e kantoneve të veçanta egocentrike serbe. Pikënisja e gjithë kësaj uverture fillon me përpjekjet për krijimin e një statusi special në veri, për të avancuar më vonë në republikë serbe, ngjashëm me “Republika Srpska” në Bosnjë. Ditë më parë edhe ambasadori britanik në Kosovë, Jan Klif, ka theksuar se “nuk do të lejohet që veriu i Kosovës të shndërrohet në një ‘Republika Srpska’ të dytë. Mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe do të legjitimonte ekzistimin e strukturave paralele serbe në Kosovë, prandaj ato janë të papranueshme”. Nismat për autonomi në veri vijnë edhe nga institucione periferike siq është fondacioni “Carnege Europe”. Ky fondacion rekomandon se BE-ja duhet të iniciojë bisedime Prishtinë-Beogradi, me qëllim qe “përmes autonomisë rajonale në veri të tejkalohet ndarja mes veriut dhe pjesëve tjera të Kosovës”. Koncepti i ndarjes është keqinterpretuar këtu, ngase vet “autonomia për veriun”, do të thotë ndarje nga pjesa qendrore e shtetit të Kosovës. Iniciativa të tilla janë të njohura,kohën e fundit, kinse për “pajtueshmëri”, shqiptaro-serbe. Pajtueshmëri e vetme në mes të shqiptarëve dhe serbëve mund të ndodhë, atëherë kur Serbia të heqë dorë nga qëllimet ekspansioniste ndaj vendit tonë, të distancohet nga të palarat e saj në dëm të popullit shqiptar, dhe të njeh pa asnjë kusht shtetin e pavarur dhe sovran të Republikës së Kosovës. Testimet e Brukselit BE-ja vazhdon ta përkëdhelë Serbinë sikur nëna fëmijën e keq. Përkrahja e parezervë nga Brukseli, për të gjitha tekat e Serbisë në rrugën e integrimeve (me kushtetutën hegjemoniste dhe mbajtjën gjallë të strukturave paralele), lehtësisht mund të qojnë rajonin drejt një konflikti të hapur ndëretnik. Ky rrezik vjen për faktin se shqiptarët nuk mund ta bartin pafundësisht në qafë Serbinë agresore. Brukseli, duhet ta rikujtojë se Serbia në dekadën e fundit, ishte agresore e tri luftërave ballkanike. Edhe pse ishte shkaktare e tri luftërave, Serbia sërish mbetet e përkëdhelura e BEsë. Edhe sot, në vend qe të ndëshkohet shkaktari i turbulencave në Ballkan (Serbia me aspiratat milosheviqiane), kësaj i lejohet që të “evropianizohet” duke dëmtuar interesat e Republikës së Kosovës. Nëse Brukseli mendon se duke i bërë lajka Serbisë, mund ta fusë nën tutelën e vet, për ta “civilizuar” më vonë, ose ta shkëpusë nga lidhjet e forta me Rusinë, e ka shumë gabim. Serbia në BE, do të jetë Rusi e vogël, duke i shërbyer më shumë interesave të Moskës se sa vet principeve të Brukselit. Anëtarësimi pa kushte e kritere të duhura, mund të lëkund peshën qe e ka sot BE-ja, si bashkësi kombesh të civilizuara. Greqia mund të shërbejë si mësim i mirë në këtë drejtim. Por, duket se Brukseli dëshiron ende testim me lojën “standardet pas anëtarësimit”. Prishtina zyrtare e cilësuar si klasë politike e përulur,nuk është fare e përfillshme nga BE-ja, të paktën si autoritet me ndikim. Proklamimi i politikave shtetërore të Kosovës, sipas kërkesave të BE-së, OKBsë, etj., është degradim dhe shpërfillje e interesave tona nacionale. As Brukseli e as Uashingtoni, nuk qëndrojnë roje në pragun tonë të shtëpisë. Kthimi në rezolutën 12 44, është dështimi më i madh qe ka mundur të bëjë kjo elitë politike e cila udhëheq aktualisht me Kosovën. Retorikat për tregun e brendshëm Retorikat e nxehura të kryeministrit, Hashim Thaçi, rreth zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë, duke shtuar se ‘paralajmërimi i Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale dhe parlamentare në territorin e Kosovës paraqet agresion, ndaj të cilit Kosova do të kundërpërgjigjet. Shqiptarët mund të jetojnë më se miri në një shtet etj’, ngjajnë të jenë retorika boshe dedikuar për tregun e brendshëm. Sikur fraza të tilla të dëgjoheshin para se Kosova të pranonte rrëshqitjen në 12 44, do të ishin më bindëse. Po të ishin këto (fjalë të dala nga zemra) nuk do të prekej asnjë milimetër çështja e shtetësisë, as në nismat ndërkombëtare. Sovraniteti është mburoja më e fortë e parimeve të pacenueshmërisë. Shteti i Kosovës do të kishte më shumë autoritet politik por edhe moral, sikur të mos kishte ndodhur fusnota. Realisht, principet e 1244 krijojnë dualizma juridikë me shumë të panjohura. Kjo vjen nga fakti se Kushtetuta e Kosovës, si akti më i lartë juridik, (me kthimin e 1244) vlenë vetëm për ato pjesë ku njihen ose pranohen segmentet e saja juridike, brenda shtetit tonë. Ndërkaq, në veriun e Kosovës janë ta aplikuara ligjet e UNMIK-ut, bazuar në Rezolutës 1244 të KS të OKB, por edhe “ligjshmëria” e Serbisë fqinje (targat sërbe, dokumentet e identifikimit, udhëheqësit ilegalë të dalë nga zgjedhjet e Serbisë etj). Gati si fushatë mund të cilësohet edhe aksioni policor i gushtit të vitit 2011, në veri. Ngase pasojë e këtij reagimi janë bllokimi i rrugëve, dhe vrasja e policit Enver Zymberi. Republika e Kosovës ndjen nevojë imediate për një klasë politike me kredibile, më autoritative dhe më të përgjegjshme. Në këtë kontekst, duhen krijuar politika më efek-

E vërteta historike mbi shqiptarët - pse nuk thuhet? Fatbardha Demi (vijon)
E vërteta historike mbi shqiptarët - pse nuk thuhet? Fatbardha Demi KA ARDHUR KOHA TË MESOHET E VËRTETA HISTORIKE DHE JO SAJIMET POLITIKE Ne nuk jemi të veçantë. E dashurojmë vërtet vëndin tonë, por akoma më shumë dashurojmë të vërtetën dhe drejtësinë Pashko Vasa Shpesh kam lexuar nëpër shkrime të ndryshme se « viti 2012 është viti i Kombit Shqipëtar ». Sigurisht që shumica e lidhin këtë shprehje me rastin e 100 vjetorit të formimit të shtetit tonë, më 1912. Dhe ku ka më bukur se sa këtë përvjetor, ta nisësh me një ngjarje madhore në një Institucion si Universiteti i Sorbonës, siç qe mbrojtja e doktoraturës nga historiani shqiptar Arif Mati « Kërkime mbi Pellazgët, origjinës së civilizimit grek » (3 janar 2012). Na erdhi keq vetem per Ambasaden e Shqiperise ne Paris, se ciles nuk i kishte ardhur akoma viti 2012, dhe rrjedhimisht nuk morren pjese. Pa u nisur nga titulli ,siç mund të duket në pamje të parë, problematika e trajtuar nga historiani, nuk ka të bëj thjesht me paraprijësit e « civilizimit grek », një popullsi që pa mëdyshje nga të gjithë historianët është emërtuar « më e lashta në Europë », por të trajtuar si « të zhdukur » « të mjergullt » dhe « që nuk na ka lënë historinë e tyre të shkruar ». Disa, këto studime shqiptare mbi Pellazgët, i gjykojnë « për qëllime politike »(1) apo i hedhin poshtë sepse « nuk janë pranuar përgjithësisht ». Rëndësia e studimit të Arif Matit, qëndron jo vetëm tek vlerësimi i trashëgimisë së gjithanëshme të lënë nga këta Pellazgë hyjnorë, por edhe sepse lidhet me ORIGJINËN dhe GJUHËN e kombit shqiptar (trajtuar edhe tek libri “Shqipëria, ose Historia e një populli para-helen”) . Ky studimi dëshmon, që Pellazgët nuk janë zhdukur si popull, por janë asimiluar, tjetërs uar dhe mbijetuar në ditët e sotme, tek popullsia e Kombit Arbër. Se, në studimin e trashëgimisë të popullsisë arbërore, gjëndet material i bollshëm, për të zbuluar mëndësinë , dëshifruar shkrimet, emërtimet dhe domethënien e shumë simboleve “misterioze” apo fakteve historike të Lashtësisë së herëshme. “Përkrenarja e famshme kelte me brirë (cjapi apo dashi) që mbante Pirro II (319-272 pk) ishte e ngjashme me atë të Aleksandrit të Madh. Të njejtën përkrenare mbante edhe heroi kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti (1405-1468)…Kjo vërteton zanafillën e përkrenares me brirë që mbahej nga sovranët , në veçanti nga ata me zanafillë thrako-ilire (2 ) Po, kush ishin këta Pellazgë, që u “sorollatën” si Zot-ër të deteve (Deti Jonë !) dhe ju dhanë atribute të Perëndive, Mbretërve të tyre të famshëm? (shiko Niko Stillo “Etruskishtja Toskërishte”) Këta banorë të parë europianë, që u shtuan në shumë “fise” dhe “fara”, i lanë jo vetëm një arkiv të pasur gjuhësor, por edhe të zbulimeve shkencore, kulturore dhe fetare, shoqërive të mëvonshme në Europë, dhe bashkë-kohëse në Afrikën Veriore, Azinë e Afërme dhe të Largët e deri përtej Oqeanëve. Gjithashtu krijuan modele të drejtimit të shtetit, dhe të

P a g e

4

O u r

W o r d s

Shkrime nga Raimonda Moisiu
-Ëndërrat Në cdo ind të trupit tim si një trumbë ajrore fluturimesh të ndjej ngrohtësinë e bulëzave të gishtave, që më ndez zjarrminë e dëshirave të gjoksit. Të mos ndalem së ëndërruari në dashuri, Ëndrrat! Pas të cilave qëndrojnë, Adhurimi e dashuria, Bukuria e syve të kaltër, Plot imazhe vezulluese qiellore. Përqafimet e shpirtit të brishtë, dhe puthjet e rrëmbyera netëve pagjumë… Të ëndërroj, Se jemi ende zgjuar në këtë botë, Se dicka vjen ndryshe nga dita që shkon, Se jeta jetohet edhe duke ëndërruar! Si një Grua! Grua, - në tërë dimensionin shpirtëror; Të pasionit, ndjenjave dhe dëshirave! -Nata e Shën Shpirtit tim Mezi pres natën e Shën Valentinit, atë natë që ka aq orë, sa netët e shkurtit, por unë dëshiroj të mos mbarojë kurrë, duke harruar edhe lindjen e diellit! Atë, natën e Shën Valentinit, të vetmen natë në netët e mia, natën e Shën Shpirtit tim. Unë dua të më mbërthejnë prangat e ledhatimeve, dhe përskuqja e puthjeve të nxehta, si trëndafilat e Shën Valentinit. Mezi pres agoninë e puthjeve, të magjepsura nga nxehtësia e tyre, të shkrijnë acarin e shkurtit. Mezi pres të marrësh peng përhumbjen e syve të mi, ndriçimin e tyre të qeltë e të gjelbër, si blerimi në pranverë, t’i japë dritë errësirës. Të zbukurojmë bardhësinë e çarçafëve, me aromën e kurorës së shpërthimit t’u japë frymë trëndafilave të ndezur, në kopshtin tim. Jashtë bien qeparisët e flokëve të borës, si nostalgjia e syve të qelqtë,

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone else’s land??

Ëndrra e vitit 1912 nuk është përmbushur, lufta për liri nuk është fituar akoma nga Skënder Minxhozi
ndoqa me shumë dhimbje veprimet e gjykatës jo vetëm në rastin e gjyqit të Gërdecit, por edhe në rastin Meta, në të cilin, sipas asaj që shihje, gjykatësit bënë përpjekje të paimagjinueshme për të hedhur poshtë evidencën e pakundërshtueshme të shkeljes së ligjit,” thotë Withers. Ish- ambasadori e mbyll intervistën duke thënë se askush nuk e ndal dot demokracinë. “Historia po priret drejt demokracisë. Askush nuk mund ta ndalojë këtë, e padyshim as ata pak udhëheqës regresivë, të cilët, siç ka thënë Presidenti Obama “janë në anën e gabuar të historisë.” Shqipëria ka qenë gjithnjë në udhëkryqin e historisë. Dhe aty jeni sërish. Ngrini zërin për demokracinë tuaj, ngulni këmbë për të kërkuar të drejtën tuaj të lindur si një popull i lirë, dhe në fund keni për të fituar”. Zoti Ambasador, Ju keni ngritur zërin për të mbështetur përparimin e parimeve dhe institucioneve demokratike në Shqipëri. Tetëmbëdhjetë muaj pasi jeni larguar nga Shqipëria si do ta përshkruanit gjendjen e demokracisë në vendin tonë sot? Më lejoni që t’i përgjigjem kësaj pyetje në këtë mënyrë: një shekull më parë, një grup i vogël patriotësh shqiptarë, të udhëhequr nga Ismail Qemali, shpalli çlirimin e Shqipërisë nga sundimi i huaj dhe ngriti flamurin e Skënderbeut në truallin shqiptar, për herë të parë pas pesëqind vjetësh. Ato ngjarje do të festohen me krenari nga shqiptarët anembanë botës, gjatë këtij viti. Burrat dhe gratë e guximshme që ngritën atë flamur në Vlorë në 28 nëntor 1912 kishin pak armë dhe burime. Ata përballeshin me armiq në çdo anë. Por ata ishin të frymëzuar nga traditat e mëdha liridashëse të popullit tuaj dhe parimet vizionare të presidentit amerikan Woodrow Wilson, një shembull i vlerave demokratike universale. Qemali dhe bashkëpunëtorët e tij shpresonin ta ndërtonin shtetin e tyre të porsalindur mbi këto vlera. Por çfarë do të mendonin vallë ata patriotë të mëdhenj shqiptarë, nëse do të shihnin se si është politika e sotme shqiptare? A nuk do të zhgënjeheshin ata nga dasitë që mbizotërojnë mes dy partive të mëdha politike – dasi kaq të thella sa e kanë bërë qeverisjen, për të mos folur për reformat që i nevojiten aq shumë vendit, të ngelet në vend? A nuk do të pezmatoheshin ata po të shihnin sesi po tkurren ato liri, për të cilat ata luftuan me aq trimëri dhe përballë vështirësish aq të mëdha, nga një qeveri moskokëçarëse? A nuk do të trishtoheshin ata po të shihnin sesi po abuzohet me idealet demokratike për të cilat ata sakrifikuan aq shumë, nga zyrtarë të etur për pushtet e që përpiqen me dëshpërim vetëm për të mbajtur pushtetin? Nëse këta patriotë do të mund të flisnin sot, nuk kam asnjë dyshim që do të na thoshin se ëndrra e 1912 ende nuk është përmbushur dhe se lufta për liri nuk është fituar akoma. Kjo intervistë po zhvillohet pothuajse ekzaktësisht në përvjetorin e katër të tragjedisë së Gërdecit. Katër vjet pas shpërthimeve, çfarë përfaqëson Gërdeci? Çfarë ndryshoi në Shqipëri pas asaj ngjarjeje tragjike? Çfarë na tregon mënyra sesi është trajtuar kjo çështje, për qeverinë dhe përkushtimin e saj ndaj popullit shqiptar? Reagimi i qeverisë ndaj tragjedisë së Gërdecit mbetet një prej dështimeve të saj më të mëdha. Nuk duhet harruar kurrë se në radhë të parë Gërdeci është një tragjedi njerëzore. Teksa fragmentet e mprehta e të përvëluara të metalit ranë si shi nga qielli, njerëzit humbën të dashurit e tyre, përfshirë fëmijët, në një ngjarje që mund të përshkruhet vetëm si një akt kriminal. Të tjerëve, që u plagosën rëndë nga ciflat, iu ndryshoi jeta përgjithnjë. Askush nuk mund t’ua kthejë më të vrarët familjeve apo t’i shërojë sërish ato trupa të dërrmuar. Por, është një përgjegjësi themelore e qeverisë që të garantojë që drejtësia të vihet ne vend dhe që viktimat e kësaj bëme të tmerrshme të shohin, që ata që mbajnë përgjegjësinë ligjore e morale për këtë krim, të japin llogari për veprimet e tyre. Por, qeveria shqiptare jo vetëm që ka neglizhuar zbardhjen e të vërtetës së Gërdecit, por në fakt, ka ushtruar në maksimum pushtetin e saj, për të mos lejuar që e vërteta të dalë në shesh. Me sulmet e saj të egra kundër prokurorëve që hetonin këtë krim, me sulmet e saj kundër gjykatave dhe medias, me mbrojtjen e atyre, që si ish-ministri i mbrojtjes Mediu, mbajnë përgjegjësi morale, në mos ligjore, për këtë tragjedi, qeveria ka treguar qartë vendosmërinë e saj të palëkundur për të mos lejuar zbardhjen

Withers, Ëndrra e vitit 1912 nuk është përmbushur, lufta për liri nuk është fituar akoma nga Skënder Minxhozi, Ish- ambasadori amerikan në Tiranë, John Withers, në një intervistë për revistën JAVA thotë se ëndrra e vitit 1912 nuk është përmbushur akoma. Sipas tij, lufta për liri nuk është fituar akoma. Ai tha se Ismail Qemali dhe të tjerë patriotë do ishin turpëruar po të shihnin këtë qeveri moskokëçarëse se si tkurr liritë. Withers tha se ka frikë se zgjedhjet do jenë sërish të njollosura, ndërsa theksoi se zgjedhjet lokale në Tiranë ishin turpëruese. Ish- ambasadori tha se kjo qeveri përpiqet të fajësojë të tjerët për dështimet e saj politike. Withers tha se kjo qeveri nuk qeveris, por sundon. “Ajo nuk kryen funksionet elementare për të cilat është në pushtet,” u shpreh ai. Withers flet me tone të ashpra për gjyqësorin dhe për korrupsionin në vend. “Prandaj i

Vrasjet e 21 Janarit, pasi Berisha u kthye në zyrë në orën 15:30 nga S. Gjinushi
e lartë e kompromentimit që ka kjo qeveri. Ne jemi dëshmitarë në `98 ku u kërkua hapur ndryshimi i qeverisë Nano, ndonëse shkaktar ka qenë Berisha. Po ashtu kemi qenë dëshmitarë se si është detyruar të japë dorëheqje Meta apo dhe Majko, për të rikthyer parimin që ka gjithë bota, që se nëse gabon, duhet të largohesh. Jo më që të abuzosh apo të implikohesh, sigurisht duhet të japësh dorëheqje. Politikë më të qelbur, më të implikuar nuk ka.

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

5

Ishte fat që Idriz Zeqiraj mbeti gjallë për ta treguar të vërtetën (Vazhdon)
mësuar gjatë jetës për Idrizin. Kosovë nuk i ngeli mundësi veprimi në grupin ilegal, pa u futur në detalje për të shpjeguar më Duhet të thuhet e vërteta shumë, ngase shokët e tijë u burgosen dhe Idrizi mundi të arratiset. Pra, Idrizi si urtak që është nuk Po e përsëris qe aspak nuk e kam për ju flet asnjëherë për veten e tijë në njëjes. 2 Idrizi do të por gjerat duhet thënë ashtu siç janë. ketë menduar që ta vazhdojë veprimtarinë më vonë Idrizi iku në Shqipëri për dy gjëra. Në duke u kthyer në Kosovë më i avancuar dhe i përgatitur në pikëpamje shkollore , gjë qe provojë shumë herë por e burgosen, ata që ishin po më të njëjten bindje politike si vëllezërit e tyre në Jugosllavi. Aty po të bëhej servil dhe i dëgjueshem do ti kishte të gjitha të miratë sepse tashmë ishte edhe i shkolluar më përgatitje universiteti dhe sigurisht që nuk do ti mungonte asgjë, bile as guximi dhe pamja e ti kreshnike që vetëm burrat e kësaj ane dinë ti kenë. Por ai nuk ishte i till, ishte i biri i Sadri Smajlit, nacionalist gjysh e katargjysh dhe s’kishte asnjë paragjykim dhe dyshim që ai të pajtohej më komunizmin pansllavist. Pra i tillë ishte dhe

Koco Danaj, Ne nuk mund te heshtim perballe ultrashovinizmit
Nga ana e vet Italia merre përsipër të përdorë të gjitha burimet e veta për të vazhduar luftën sëbashku me Francën, me Britaninë e Madhe, dhe me Rusinë kundër të gjithë armiqve të tyre Neni 6 Italia do të marrë sovranitetin e plotë mbi Vlorën, mbi ishullin e Sazanit dhe një teritor mjaft të gjërë për të siguruar mbrojtjen e këtyre pikave(që nga Vjosa në veri dhe në lindje dhe afërsisht gjer në kufirin verior të rrethit të Himarës në jug) Neni 7 Rusisë; kjo konventë do të caktojë minimumin e forcave ushtarake që Rusia do të përdorë kundër AustroHungarisë……. Neni 2 Në qoftë se Italia merr Trentinon dhe Istrinë në përputhje me nenin 4, Dalmacine dhe ishujt e Adriatikut brënda kufijve të shenuar në nenin 5 dhe gjirin e Vlorës, dhe nëqoftëse pjesa qëndrore e Shqipërisë rezervohet për të formuar një shtet të vogël autonom të neutralizuar, ajo nuk do të ketë kundërshtim që pjesët veriore dhe jugore të Shqipërisë të ndahen po qe se këtë e dëshirojnë Franca, Britania e Madhe dhe Rusia, midis Malit të Zi, Sërbisë dhe Greqisë…… Italia do të ngarkohet të përfaqesojë shtetin e Shqipërisë në marrdhëniet e saj me botën e jashtme. Italia pranon nga ana tjetër të lërë në çdo rast në lindje të Shqipërisë një teritor të mjaftueshëm për të siguruar qënien e një kufiri të përbashkët midis Greqisë dhe Sërbisë në perëndim të Liqenit të Ohrit Neni 16 Kjo Marrëveshje do të mbahet e fshehtë. Vetëm aderimi I Italisë në deklaratën e datës 5 shtator 1914 do të behet menjëherë I ditur botërisht pas shpalljes së luftës nga Italia ose kundër saj. Pasi morën shënim për Memorandumin e mësipërm, përfaqësuesit e Francës, Rusisë dhe të Britanisë së Madhe, të autorizuar rregullisht për këtë qëllim, përfunduan me përfaqësuesin e Italisë gjithashtu I autorizuar nga qeveria e vet, këtë Marrëveshje: 1.Franca, Rusia dhe Britania e Madhe japin pëlqimin e tyre të plotë për memorandumin e paraqitur nga qeveria italiane 2.Ne lidhje me nenet 1, 2,dhe 3 të memorandumit, ….Italia deklaron se do të hyjë në luftë sa më parë dhe brënda një muaji të shumtën nga dita e nënshkrimit të këtyre dokumenteve. Bërë në Londër me 26 prill 1915 Kont Benkendorf Pol Kambon Eduard Grei Imperiali

PASOJAT E “HARRESËS” SË ÇAMËRISË SHQIPTARE Nga Sali Bollati
paraardhësit tanë para 100 vjetësh, të bashkuar dhe ndërgjegjësuar të ngrejmë fuqishëm zërin jo vetëm për ruajtjen e integritetit të minishtetit shqiptar të 1912, dhe atë që u arrit për Kosovën Shqiptare ta realizojmë për të gjitha Trojet Etnike Shqiptare.

Në pervjetorin e vdekjes së arvanitasit Aristidh Kola (vazhdon)
Në pervjetorin e vdekjes së arvanitasit Aristidh Kola Përgaditi, Arben LLALLA Arbeni dhe Aristidhi 19 gusht 2000 Për sa u përket atyre që janë Brenda Shqipërisë, intelektualë, artiste dhe në përgjithësi njerëzit e mendjes dhe të artit, kuptohet se ata kanë peshën më të madhe. Periudhat e kryengritjeve, e ndërrimeve me dhunë të sistemit, ose dhe të ndërrimeve të thjeshta në strukturat sociale-ekonomike të një shteti, mbartin një rrezik që nuk duket menjëherë. Brenda një nate, një jave ose një viti, mund të përmbysen dhe të rrëzohen vlera shekujsh me ndërgjegje ose pa ndërgjegje. shekulli primitivimi dhe izolimi nga modernizimet kulturore dhe artistike, e ka shndërruar zemrën e tij në një arë të etur që është gati të pranojë jo vetëm shiun e pastër dobiprurës, por edhe çdo lloj ujërash të qelbura. Me një predispozitë të tillë psikologjike si mund të rezistojë ndaj “imperializmit kulturor” që ndodhet në kulmin e tij? Si mund të rezistojë ndaj shndërrimit të tij kulturor në rast se artistët dhe intelektualët e mëdhenj shqiptarë, vetëm konstatojnë rreziqet, pa sugjeruar masa efikase? Frymëzimet e tyre duhet t’i marrin nga burimi shumë i pasur dhe i pashfrytëzuar gjer më sot i artit dhe historisë së popullit të vet. Kultivimi i një trungu kombëtar kulturor është i domosdoshëm dhe i nevojshëm, njësoj i barazvleshëm me forcimin ushtarak të mbrojtjes së një kombi, të një populli sot e përherë. Popujt që humbën identitetin e tyre kulturor shpejt u zhdukën. Tek shumë intelektualë dhe artistë që kanë ardhur si emigrantë në Greqi, e kam konstatuar këtë rrezik dhe u them se nuk më intereson në qoftë se kanë aftësinë të këndojnë bukur si Maikël Xhekson ose të lozin veglat muzikore si Luis Amstrong ose Pavlo Kazals ose të pikturojnë si Pikaso ose Dali, por duhet të jenë të aftë të krijojnë vepra që të kenë personalitetin dhe identitetin shqiptar. drejtohet popullit të tij. Në qoftë se kjo vepër është me të vërtetë e madhe do të ketë dhe rrezatim botëror. Ata që nisen anasjelltas, d.m.th me synimin të bëjnë vepra botërore, duke mos shikuar popullin e tyre kanë simptoma patologjike të një personaliteti të turbulluar. Gjithë këto sigurisht “Ia them nuses që t’i dëgjojë vjehrra”. Dhe në këtë rast “vjehrra” është udhëheqja politike e Shqipërisë që i uroj të mos ketë “vesh të rëndë”. Pas masakrës në Peshkëpi qëndrojnë “serbët” Nga Aristidh KOLA - “Qeveria greke, nëse nuk kishte lidhje me ngjarjen-dhe unë besoj në një mënyrë të patundur se nuk kishte do të duhej ta dënonte menjëherë aktin gjakatar, të shprehte ngushëllimet e saj ndaj qeverisë shqiptare dhe familjeve të viktimave, dhe t,u jepte premtimin se do të ndërmerrte çdo veprim të nevojshëm për zbulimin dhe dënimin e vrasësve. Nëse kishte lidhje-që, siç thashë më sipër e përjashtoj kategorish- atëherë do të duhej të nxirrte një komunikatë të thatë, pikërisht si ajo që nxori, të tipit “nuk kam asnjë lidhje me ngjarjen dhe nuk më intereson”.

tendencione, nga të cilat disa konsiderohen të justifikuara, të tjera të pajustifikuara, me gjithë që unë personalisht nuk pranoj as edhe një justifikim në fshehjen ose shtrembërimin e historisë. Si arritje, si dështimet janë të dobishme Populli shqiptar me “kokëfortësinë” që e karakterizon konservatorizmi, arriti të ruajë vlera ideale dhe si pjesë didaktike të historisë së një modele kulturore nëpër shekuj. Besa, sedra, krenarpopulli. ia, drejtësia, sensibiliteti gjithashtu dhe shumëllojshmëria e madhe e formave të artit Nga njohja e thellë e historisë së vërpopullor dhe të kulturës, rrezikohen të rrafshohen tetë do të ndërgjegjësohej populli jo brenda një minimumi kohe. vetëm për virtytet e tij, por kryesisht për të metat e tij dhe do të gjejë Shqipëria del nga një periudhë e gjatë izolimi dhe e mënyrën t’i kapërcejë të metat dhe të lirive të kufizuara, në një botë ku mbisundon gjuetia kultivojë virtytet. Dhe ky obligim e pasurimit të lehtë dhe e lavdisë së lehtë. Ndjen se ndodhet kryesisht në supet e intelektualëve. Në mënyrë e veçantë, intel- ka aftësi të futet në këtë lojë, ku nuk ekzistojnë ektualët e diasporës edhe pse ndodhen ligje, rregulla humanizmi dhe sensibiliteti si dikur larg atdheut të tyre, kanë avantazhin të në kohërat e shkuara. shohin çka ndodh atje me qartësi Shqiptari i sotëm nuk ka mundësi kohore, as edhe mendore më të madhe dhe më objekluksin të adoptojë këtë gjueti me masat tradicionale, tivisht, prej përvojës që kanë nga kontakti me popujt e tjerë për zgjidhjen përkundrazi rrezikon të adoptohet, gjë që u duk në mjaft raste tek refugjatët e viteve të fundit. e problemeve kombëtare të rëndësishme. Ky “karakteri i ri” i refugjatëve do të transferohet Detyrë të rëndësishme për intelektualët sigurisht dhe në Shqipëri, siç përhapet një sëmundje epidemike. Kush do t’i konstatojë këto rreziqe dhe e diasporës do të konsideroja kultivisi do të bindet populli t’i verë frerin kësaj të min adekuart të ndërgjegjësimit dhe tatëpjete të rrezikshme që kërcënon të shndërrojë përqendrimin në gjetjen e lidhjes së shqiptarin në një ujk të uritur për bashkëqytetarin hallkave të humbura të zinxhirit dhe bashkëpatriotin e tij? kombëtar. Çfarë duhet kuptuar me këtë? Nga ana tjetër, kjo liri e befasishme mbas gjysmë

Vrasësit, me anë të një komunikate mashtruese, paraqiten si një organizatë patriotike për çliriNuk më intereson të kenë aftësinë e mimeti- min e Epirit të Veriut. A thua janë kaq idiotë sa smit, por aftësinë e krijimtarisë me kuptimin mos të kuptojnë se akte të tilla, jo vetëm nuk e termit të vjetër grek krijimtari, krijoj, shpien në Çlirimin e Epirit të Veriut, por e krijues. Rrjedhimisht krijues është ai që bën diskretitojnë botërisht Greqinë dhe interesat vepër, që frymëzohet nga populli i tij dhe i tona kombëtare?

P a g e

6

O u r

W o r d s

Evropa sabotoi historinë tuaj në shekullin XIX, kur Ilirinë e quajti Ballkan nga Alfred Gjikolaj
Evropa sabotoi historinë tuaj në shekullin XIX, kur Ilirinë e quajti Ballkan nga Alfred Gjikolaj Evropa sabotoi historinë tuaj në shekullin XIX, kur Ilirinë e quajti Ballkan”. pasurinë dhe vetë jetën, kanë punuar me kujdes për të na vdekur në shpirt edhe atë pjesë e cila na bënte krenarë: Historinë. ilir, apo edhe vetë Pirrua i Epirit. Dhe nëse ata më pas folën një tjetër gjuhë, pse nuk tentojmë të përvetësojmë atë pjesë që na takon? Por ky le të mbetet një ilustrim. Vonë nuk është kurrë. shquar, as edhe për identitetin e tyre kombëtar, për të cilin ata kanë të drejtë të jenë krenar. Me fjalë të tjera, të flasësh qëllimisht keq për dikë dhe pa argumente tregon se kemi të bëjmë me një vogëlsi shpirtërore që mbulon me turp atë që shpif, sidomos kur nuk ia njeh, por edhe më keq kur ia mohon vlerat një populli. Çfarë mund të na thoni për zhvillimin e ngjarjeve në vendet e Ballkanit pas përmbysjes së regjimeve komuniste, sidomos për ato lidhur me shqiptarët? Pas Luftës së Ftohtë, Evropa dy herë nuk ka qenë në gjendje të ndalojë genocidet dhe "spastrimet etnike" në kontinentin e vet. Po të mos kishin ndërhyrë më në fund Shtetet e Bashkuara për të ndaluar masakrat në Bosnje dhe në Kosovë, asgjë nuk do ta kishte ndaluar regjimin e Milosheviçit të çonte deri në fund genocidin e tij të bërë kundër popullsive myslimane në Ballkan. Duhet pranuar se Evropa ka disa vështirësi në punën për të integruar në mënyrë të drejtë komunitetet e veta myslimane. Gjithashtu mund të supozojmë se po të kishin qenë të krishterë 8 mijë burrat dhe djemtë që u masakruan në Srebrenicë, Mladiçi dhe Karaxhiçi nuk do t'i kishin shpëtuar proceseve të tyre për një kohë kaq të gjatë. Nga ana tjetër duhet të jemi të ndërgjegjshëm se afiliacionet fetare

Dr. Aleksandre Lambert, me që ju i njihni problemet e vendeve të Evropës Juglindore, Të vrarë, të sidomos shqiptarët, a mund t'u flitni lexPërderisa ne nuk e vjedhur, të uesve tanë, por edhe botës, se si i njihni ju njohim vetveten kafshuar shqiptarët? mirë, përderisa dhe së ngremë zërin, fundmi të Përballë tendencës së përgjithshme të nxijmë gazetat e izoluar, shtypit dhe mediave të tjera ndërkombëtare, çajmë mikrofonat mbase pjesërisht të ndikuara nga propaganda serbe duke përbotëruar vërtet ne dhe greke, si dhe nga gjithë ata që i sa monstruozë nuk dukemi mbështesin, duke folur keq për shqiptarët jemi, duke harruar më shumë dhe duke qenë se bashkësia ndërkombëtare vlerat, kështu ka se tregojmë. bën pyetjen për të ardhmen e këtij populli në për të ndodhur.Të Porse është Evropën Juglindore, unë mendoj se është huajt, shumica turp koha që të paraqitet ky popull në një mënyrë absolute e tyre, ata gjithsesi që objektive, konstruktive, dhe pse jo edhe të që përbëjnë mëhallën e madhe rrotull shtëpisë, nuk të huajt të na mësojnë të jemi më drejtë.Më lejoni t'ju them që në fillim se unë do të na japin vendin që na takon kurrë nëse një ditë shumë krenarë. Dhe ndërsa grekët, për nuk mendoj se shqiptarët janë engjëj dhe ne nuk do të mësojmë të duam para së gjithash shembull, na vendosin kufirin, jo vetëm popuj të tjerë duke përfshirë edhe serbët të vetveten. Dhe që të kesh respekt për vetveten, së pari imagjinar, në Shkumbin, dhe këtë ua jenë të tillë. Unë do t'ju flas për faktin se me duhet të fiksosh në memorie vlerat, pozitivitetin. trashëgojnë brezave, sa nacionalistë përhapjen e klisheve, këtyre ideve të rreme mbetet të jemi? shumë herë të përsëritura me fyerje kundër Kombe të tjera, më agresivë, më të fuqishëm, duket shqiptarëve, askush nuk do mund t'u ndërroveçse na kanë marrë me përdhunë në çdo kohë Sa dimë ne se Aleksandri i Madh ishte jë bindjen shqiptarëve për dinjitetin e tyre të

NËSE KAM DITUR TË GUXOJ nga FLORI BRUQI … (vazhdon)
Kështu e nisi fjalën e tij, redaktori i këtij romani, shkrimtari Mehmet Kajtazi, duke iu referuar kësaj thënie të Frang Bardhit e thënë këtu e para 30 vjetësh. Me këtë ai ndërlidhi këtë mendim me të sotmën se as sot, pra as nesër nuk është koha të dëgjohet vetëm një zë. Tematika e romanit nuk është imagjinuar, siç bëjnë disa prozatorë, është reale, por edhe brenda reales e fsheh emrin e vërtetë të personazhit kryesor të romanit. Fshehja e këtij emri nuk e lëndon romanin. Përkundrazi i jep forcë, ngase edhe akademiku, edhe bujku, e njëkohësisht edhe kritiku letrar që vraponë pas hijeve dhe ngjarjet përeth nesh i merr si vogëlsira, do ta kuptojë se personazhi kryesor është poeti dhe romansieri, Orfeu me kitarë, që u vra pikërisht më 17 janar 1982 nga dora e cerebrëtve të kuq komunistët jogusllavë. Nëse jeta në përgjithësi ka kuptim,atëherë edhe kuptimi e ka rrjedhën e vet të kuptueshme kur ka durim.Ky mendim i Viktor Franklit qysh më 1962 është përkthyer në 25 gjuhë të botës, e Kosova mesazhin e durimit e ka edhe para 1962. E kur durimi shndërrohet në dëshirë për jetë,atëherë liria ec drejtë tij me hapa miklues.Hapat e tillë duhet të lëvizin edhe drejtë Flori Bruqit për ta frymëzuar prapë për ndonjë roman të ri, port ë suksesshëm si ky me simbole,krahasime dhe plot figura të tjera që e pasuruan gjuhën e veprës-theksoi Mehmet Kajtazi. Shkrimtari Rushit Ramabaja, shok i ngusht i Jusuf Gërvallës, pos të tjerash theksoi se periudha e fundit, njëra ndër më të përgjakshmet që filloi pikërisht para 15 vjetësh, siç ndodh me të gjitha stinët e stuhishme e të historisë, nxjerr edhe personalitetet e veta . Ata prijnë si zgalemi dhe zbresin në rrënjën e pavdekësisë sonë, që pastaj të jëtojnë përgjithmonë në kujtime, duke u bërë kështu bartës të përhershëm e të pagjumë të të gjitha kohëve që do të zbardhin duke marrë pjesë tok me në në të gjitha gazet, festat e hidhërimit, në të gjitha përleshjet,gulmet e ngadhnjimit. Ata përherë zënë vend pranë nesh në tryezat e të kremtave, gjithnjë na ndihmojnë t’i pakësojmë barrët e hidhërimeve,gjithnjë na ndijmojnë të rrëmojmë terrin e historisë që të mësojmë nga pësimet e saj.Dhe ata krejt natyrshëm, siç zbret dielli në një mëngjes magjik në prozhmë, zbresin në vjershën tonë, në tregimin tonë, në romanin tonë, në notën shkundulluese të operës, në hijedritën e pikturës.I tillë ishtë ndër të tjerë edhe Jusuf Gërvalla që u bë frymëzim dhe kryepersonazh edhe i romanit të Flori Bruqit.Në raste të tilla, përpara krijuesve shtrohet përgjegjësi e dyfishtë, të shqiptohet deri në shterim heroikja dhe e bukura, pra që arti të ushqeje heroiken, dhe heroikja artin për të krijuar vepren monumentale, që sadopak t’i shëmbëllejë heroit, i cili me këtë rast, pothuajse me të njëjtin shpirt të shenjtë e kendoj baladën e jetës sonë.E shkroi atë, e pikturoi, për t’u martirizuar më në fund në të gjitha ngapak dhe për t’u bërë përmendore e përjetshme e të gjithave.Më pastaj, autori i këtij shkrimi theksoi se “Militantët e çështjes kombëtare dhe përpjekjet e tyre për liri vazhdimisht i kanë provokuar krijuesit e fushave të ndryshme të artit.Në këtë drejtim edhe Flori Bruqi, ka gërshetuar metodën e përjetimit shpirtëror dhe atë filozofik, dukë dhënë një realitet të çmuar në bazë historike, për fatin e kryepersonazhit, fati i të cilit dje ishte anatemë për t’u shëndërruar në simbol të rezistencës praktike.Vetë rrëfimi i veprës, qasja ndaj subjektit dhe në tërësi personazheve, duke i ikur dialogut intensive, krijon një dramatizëm dhe atmosferë të problemit të kohës së re, të cilën e merr në shqyrtim autori.Gjuha e figurshme, lirizmi dhe komponentët e tjerë që e përbëjnë strukturën e veprës, shquhen me natyrshmërinë psikologjike të personazheve me mendime të thelluara rreth fatit ekzistencial të kolektivitetit, duke t’i kujtuar kështu edhe ngjarjet aktuale… Në këtë promovim sa krenar aq shqetësues fjalën e mori poeti Esat Loshaj.Romanin “Vrasësit e Liridonëve” e cilësoi si një simbolikë të stojcizmit tonë në rrjedh të shekujve, që me gjithë pësimet dhe humbjet, një ditë do të kurorëzohet me sendërtim idealësh të liridonëve.Autori në këtë vepër gjakon jo vetëm të portretizojë tragjikën dhe rrugën e përndjekur të robërise kombëtare, që është mbizotëruese në këtë vepër, por këtë gjendje e gërsheton me të kaluarën e lavdishme…Portretimi i këtij dëshmori është emocionalisht i thellë dhe moralidht i drejtë.Ana impresive a autorit del në përpjestim të harmonizuar në anën ekspresive të tij. Poeti Jakup Ceraja për këtë roman tha: “Romani ka një zhvillim tekstor gati spontan,ku terësia del si një poemë lirikoepike.Romani ndjek deri në fund dy vijat kryesore Alban dhe Liridon (vija positive) dhe Sundimtari i Kuq (dykuptimësi) e Vidiç (vija negative). Romani shquhet edhe për mendime origjinale dhe shprehje të reja. Prandaj, ky roman mbi të gjitha është akuzë e rëndë, jo vetëm kundër vrasësve kriminelë, që s’arsyetohen me asgjë, por edhe kundër atyre që mbajtën dhe ushqyen këta vrasës të dyfishtë (të personit të lirisë)”. Shkrimtari, Gani Xhafolli, i impresionuar, këtë roman e cilësoi si një faturë të ligjërimit dokumentar.Ethet e ndjekjeve të një tragjike, dhe të një shqetësimi krijojnë një tensin të lartë, që shpeshherë këputën siguriesat e një loje dramatike.Montazhi i baladës për vdekjen e Jusuf Gërvallës, romanit i jep një dimension të ri të ligjërimit modernë.E përditshmja dhe imagjinarja krijoi një harmoni universale të modelimit.Shqetësimi si nocion merrr formën e një figure të thellë...duke i dhënë kësaj proze një dimension teatral… -Ka vdekur- tha ai. -Ndoshta jo. Të gjitha personazhet jepen në evolucion dialektit… Karakteret zbulohen përmes veprimit dhe dialogjeve… -Të thash njëherë, kanë vdekur që të tre. -Ç’po thua rrezikzi,-thirri i panjohuri. Edhe pse romani ka konflikte dramatike, herë-herë nuk mungojnë as episodet komike as ironike, që krijojnë variacione në stil, përmes të cilave autori fillon sistemin e ligjërimit.Romani mbyllet: “Kush e vrau Liridonin?”- tha ai prapë, ndonëse asgjë nuk kishte mbetur enigmatike.Figurat e djellta lëvizin drejt derës, dielli ngjitej lart.Me sa duket, ky është romani i parë i një autori që për personazh kryesor e merr njërin ndër fatosat e kombit, të kohës së re, prandaj do të ishte mirë që edhe krijuesit e tjerë të merrnin tema të tilla në shqyrtim. 12.01.1996 NË TIRANË, RIBOTOHET ROMANI“VRASËSIT E LIRIDONËVE” Prof.Shyqri Galica Pas vëllimit poetik me titull “Zjarri i Diellit” dhe romanit “Ndërgjegjja” që i botoi vjet në Prishtinë, Flori Bruqi nxorri edhe një vepër tjetër, romanin “Vrasësit e Liridonëve”, që u botua kohë më parë në Prishtinë. Ky roman do të ribotohet së shpejti edhe në Tiranë. Tema e romanit “Vrasësit e Liridonëve” është interesante: aktet barbare të pushtuesve për t’i likuiduar martirët e ditëve tona, vëllezërit Jusuf dhe Bradhosh Gërvallën, Kadri Zekën, Enver Hadrin, etj.Aludimi në figurat të caktuara dhe shqetësimi që krijojnë vrasjet tmerruese krijojnë një atmosferë të tendosur që është faktikisht një përshkrim i gjendjes së sotme nën pushtuesin serb. Një formë herë e çlirët e rrëfimit e herë-hërë më një organizim të dialogut krijon bagazhin e mundimshëm të ambientit nën pushtim .Asociacionet që zgjojnë dialogjet, toni që u jep proceseve jetësore nëpër situata të veçanta dhe rrethanat e krijuara e zgjojnë kërshërinë e lexuesit.Pa dyshim se tema është provokuese dhe jep mundësi konstruktimi artistik të situatave që e bëjnë për vete lexuesin.

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

7

Shkrime nga Vullnet Mato
Ato s'kanë lidhur ftonj konsumi, me kokorroçë të tjerë, për ta rënduar komunitetin me njerëz të uritur, për të shtuar njerëzimin me leckamanë të mjerë. ARTISTËT TURQ TE MONUMENTI I SKENDERBEUT U gjënda kur artistët e një ansambli turk, te monumenti i Skënderbeut filluan të pozonin. Turkeshat kukuriseshin nën piedestalin e gurtë, për testikujt e mëdhenj të kalit prej bronzi. ndiqnin gjer në Dardanele, nga Izmiri, Stambolli, deri poshtë në Edirne; Ndaj mos qeshni me ato që i varen kalit te shalët, tani që gjoku ka ngrirë nën ndenjëset e mia, por pyesni për shpatën që tmerroi sulltanët, dhe e farkëtoi për gjithë shekujt historia!... Ç’MË SHPJEGOI DIELLI DHE HËNA O Diell madhërishëm me syrin e zjarrtë dhe ti, moj sybardha e netëve, Hënë, keni parë të vërtetën e pagabuar nga lart; qëkur të parët tanë na kanë thënë, se trojet arbërore i ka stolisur zoti vetë dhe në jetë të jetëve ne ishim të bekuar. Për cilin krim të madh shekullin e njëzetë, u penguam dhe u braktisëm si të mallkuar?... DIELLI: E, he, nuk ishin, siç thuhet,pushkatimet e krerëve

Ato linin kokën atëherë për mjekrën time, por unë s’i përfillja se në kokën plot halle, Mu duk sikur strategu bukuria arbërore u përkul përmbi jele, më trazonte mendimet dhe u foli më bukurosheve dhe prisja rastin t’u prija që gajaseshin atje: shqipeve në male; Katragjyshet tuaja më

Musine Kokalari, Zonja e Ndaluar (vijon)
1961 ishte një ditë e ftohtë, vjen Musineja në Rrëshen. Kur hyra në dhomë, pashë Musinenë. Aty u prezantuam. Ajo kishte vetëm rrobat e burgut. Rreth 10-15 ditë ndenjëm bashkë. Më pas erdhi e ëma dhe i solli dyshekët, jorganët të gjitha. Ajo më pas ndenji me të ëmën. Nuk kam parë njeri më të mirë se ajo. Gjatë gjithë kohës Musineja shkruante. Donte të bënte historikun e ditës. Kur u lirua, Musineja shkoi tek i vëllai, ndenji atje rreth 4-5 ditë. Kur mori 15-ditëshin e pushimit, ajo vajti tek i vëllai përsëri. U nis në mëngjes dhe u kthye në darkë. Kur erdhi në shtëpi, nuk i foli as një njeriu, vajti u fut menjëherë në dhomë. Mbas disa orësh doli nga dhoma dhe na përshëndeti ftohtë. Që prej asaj here ajo nuk vajti më te njerëzit e saj. Më vonë kuptova se atë nuk e kishin pranuar njerëzit e saj, për arsye se nipit të saj nuk i jepnin bursë studimi. Përpara se të futej në burg, ajo shkon në ambasadë dhe thotë se pse duhej të kishte vetëm një parti dhe jo pluralizëm. Për këtë arsye e morën dhe e futën në burg. Musineja do të jetë gjithmonë e respektuar nga ne, sepse ajo ka qenë motër, ka qenë shoqe, ka qenë nënë. Musineja na mblodhi. Ne kemi qenë për luftën e klasës, për marksizëmleninizëm. Në disa raste ne fajësonim babanë tonë për internimin që na ishte bërë. Ajo na mblodhi, na bëri njerëz Musineja ka pas një shoqe, Zi Nanoja, kanë qenë edhe në burg. Natën që Musineja u sëmur, ajo vajti në spital. Nuk e di se çfarë i injektoj me gjilpërë infermieria, por atë natë Musineja nuk mbijetoi. Mbas disa minutash që iu bë injeksioni ajo vdiq. Ne e kemi veshur me një kostum të zi, më një bluzë të bardhë, me të gjitha. Kur e morën njerëzit e saj, thanë se ajo ishte e lidhur me kavo me tela me gjemba. Ne do t’ia vimin kavot Musinesë? Janë gjëra që të irritojnë. Blendi Fevziu ka thënë se Musineja ka jetuar me një familje jo të mirë. Unë dua t’i bëj pyetjen Blendi Fejziut: ku e njeh ti familjen time? Në qoftë se do të na njohë neve, le të pyesë Tahir Muhedinin, Leonard Demin e të mësojë se cilët jemi ne.” Myzejete Kalo, bashkëvuajtëse e Musinesë: “Doli puna që ajo u sëmur. Ajo ishte vetëm. S’kishte njeri dhe unë me të thënë të vërtetën i kam bërë më shumë hyzmet asaj sesa nënës sime. U lidhëm aq shumë me njëra-tjetrën, sa ajo më njihte edhe nga hapat. Unë e ushqeja, unë e laja.” - Kjo ishte një intervistë e dhënë nga bashkëvuajtësit e Musinesë. I kam hequr shumë pjesë për të ruajtur etikën e gazetarisë, pasi në të ka shumë pjesë me dhunë të frikshme, për të mos thënë horror. Zoti Beci, ju keni jetuar atje. Mund të na bëni një përshkrim si e njohët ju Musinenë? dhe kthehej. Një herë rastisëm tek ura e Fanit. Unë e përshëndeta si bashkëqytetare dhe ajo më përshëndeti. Mbas dy ditësh më kanë kërkuar Gjokë Beci – Natyrisht, të dhe më kanë thënë se pse unë flasësh për krah zotit Agim i kisha folur asaj armikes. është pak e vështirë, pasi Mua më bëri përshtypje, pasi është bashkëvuajtës, është ajo ishte një person shumë i historian, e ka studiuar. Unë zgjuar. Ajo vinte shpesh në do të flas vetëm për atë biblotekë dhe unë në atë kohë pjesë që kam jetuar me atë. isha në bibliotekë e Nuk do të flas si poet, por si Rrëshenit. Ajo vinte dhe dëshmitar i atyre episodeve kërkonte libra. Kërkonte libra të jetës së saj. të historisë së Mirditës, se çfarë kishin shkruar për Në fillin nuk e njihja Mirditën dhe se çfarë kishin Musinenë. Shikoja një zonjë shkruar mirditorët për veten. me një pelush të zi, që Ajo më pyeste vazhdimisht se shkonte vazhdimisht pas cilët ishin librat e fundit. Unë pune te një çezmë gati nja i jepja një tufë me libra. Ajo i 500 metra më tutje, midis merrte, i seleksiononte. Të Rubikut dhe Rrëshenit. gjithë librat e realizmit soMbushte ujë atje, pinte ujë cialist i linte mënjanë dhe

Robert Elsie, Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Është njësoj si në kohën osmane (Vazhdon)
Çështja e tregut është në fakt një pyetje që do doja të bëja. Kadareja për shembull e ka carë tregun. Çfarë ndodh me të tjerët, pse nuk munden, pse nuk ia dalin, kush e ka fajin gjuha, vendi i vogël apo mungesa e interesit? Së pari është mungesë përkthyesish, nuk ka shumë përkthyes të letërsisë shqipe ose ka shumë pak. Kjo është pengesa e parë. Pengesa e dytë, unë e di për tregun anglisht-folës, nuk ka shumë interes. Anglishtja është kaq e madhe dhe ka shkrimtarë nga e gjithë bota, nga Anglia, Australia. Por ka vende të tjera të vogla që ia kanë dalë, janë future në tregun e huaj, janë bërë bestseller-a papritur. Çfarë i mungon Shqipërisë që nuk po çan? Përkthyes letrarë pasi nuk ka. Pra nëse do kishim përkthyes letrarë ato do gjenin botues? Besoj se po, nëse libri është i mirë, nëse është interesant, nëse përkthimi është i mirë, nuk ka arsye pse të mos ketë sukses. Por këtu nuk ka pasur kurrë një traditë për përkthim të letërsisë shqiptare. Për shembull, vendet e tjera të lindjes që ishin në bllokun komunist, gjithmonë kishin institucionet e tyre, thërrisnin përkthyesit jashtë nga Amerika, Franca, Çekia apo Polonia, i shkollonin në gjuhën e tyre, i ndihmonin, i inkurajonin që të përkthenin veprat e tyre por këtu nuk është bërë me shqipen. Shqipëria nuk ka thirrur kurrë përkthyes të mundshëm të huaj që të vinin ë Shqipëri e të mësonin të përkthenin gjuhën. Dhe kjo ka patur pasojë që sot nuk ka përkthyes. Pra nëse kemi ndër mend të na hapet një derë do të na duhet një urë, por nuk e ngritëm do mbetemi këtu. Po, por duhet shumë kohë për të shkolluar një brez përkthyesish që mund të bëjnë këtë punë. Ndërkohë, ju mbani marrëdhënie me shtetin shqiptar apo gjithçka e bëni në mënyrë personale, individuale dhe prej pasionit? Punoj në mënyrë individuale. Pra nuk ndihmoheni nga institucionet tona, nga Akademia jonë, nuk keni financime? Nuk keni medalje, mirënjohje. Jo, asnjëra prej këtyre. Jam krejtësisht i pavarur. E keni pyetur ndonjëherë veten pse e bëni? Unë e bëj për qejfin tim, për interesin tim. Ç’qejf të madh ju jep kjo shqipja jonë e përbashkët? Cxdo njeri ka interesa të vecxantë, njëri luan golf, tjetri mbledh pulla postare, një tjetër është sportist, njëri merret me letërsi kineze. Ndërsa unë përfundova këtu me shqiptarët. Mua më pëlqeu shumë një shprehje e juaja që do doja ta ndaja, kur dikush ju pyeti “a mund të ishit ju një shqiptar dhe nëse po, çfarë lloj shqiptari do ishit”. Dhe ju u përgjigjët “unë do të jetoja me shumë frustracion po të isha shqiptar, unë ndoshta do të çmendesha. Nuk kam përshtypjen se do të mund të jetoja në botën shqiptare, jam një njeri pakëz i brishtë dhe duhet të kesh shumë forcë për të jetuar si shqiptar me shqiptarët”. Po, kjo është e vërtetë. Unë nuk mund të jetoj këtu. Është një vend pak i egër për mua, marrëdhëniet midis njerëzve janë pak të egër. E di që është vetëm një fasadë se brenda e kanë shpirtin e mirë, por kanë një egërsi në marrëdhëniet njerëzore. Ju dini të mbroheni këtu, ndërsa unë këtu jam si lepur, nuk di të mbrohem. Unë vij këtu me shumë kënaqësi, por nuk besoj se mund ta përballoj të vij të jetoj përgjithmonë këtu. Ka shumë frustracion të jetës së përditshme. Jeta është shumë e shkurtër e unë nuk kam kohë te përplasem në pengesa, vetëm për të arritur diçka, kur në një vend tjetër e arrij menjëherë dhe pastaj jetoj jetën time. E di që ju kaloni shumë kohë në ditën tuaj me pengesat që ju dalin përpara dhe kjo ha shumë kohë. Për shembull, po të jetoja këtu do të kaloja sigurisht gjithë ditën duke pirë kafe sepse do të më lajmëronin njerëzit hajde të pimë kafe dhe nga një kafe gjysëm ore, ajo do të shkonte një orë, dy orë, tre

INTERVISTA/ Robert Elsie Po prozën shqiptare, e keni përkthyer? Keni marrë tregime të shkurtra apo pjesë të mira të autorëve? Si e keni sjellë prozën shqiptare në anglisht? Është diçka e rastësishme, unë kam bërë më pak prozë shqiptare, nuk kam përkthyer shumë, ndoshta kam përkthyer dy romane por jo shumë pasi është një mundim. Nëse një autor ka nevojë për një vit për të shkruar një libër, përkthyesi ka nevojë për një vit për ta përkthyer dhe unë nuk kam një vit për të përkthyer një vepër që mbase as nuk shitet jashtë. Tregu anglishtfolës nuk është shumë i interesuar për letërsitë e vendeve të vogla apo letërsinë në përkthim, nuk ka shumë treg për këtë për fat të keq.

P a g e

8

O u r

W o r d s

BALETI I DRERIT TE PLAGOSUR nga Vasil Tabaku (vijon)
stacioneve televizive europiane transmetuan kronika nga Gjyqi Ndërkombëtarë i Hagës. Një pjeës e mirë e kanaleve televizive transmetuan dhe emisione të posaçme, ku ne pamë intervistat me Helenën e Prishtinës dhe mjaft materjale të tjera. -Tani e kemi hak nga një shishe me verë, propozoj piktori. Kaq u desh. Si një turmë çamarokësh ne u sulëm drejt lokalit ku porositëm biftek, peshkë dhe verë të kuqe… Amundësen, me sytë paksa të skuqur nga vera deklaroj se nesër Helena e Prishtinës do të vendoste protezat e syve. Kishin porositur proteza me ngjyrë të kaltër ashtu sikundër i kishte patur syte dikur Helena. Ne brohoritëm dhe e përqafuam Erën. Gjithësesi ishte një ngjarje, e cila meritonte të festohej pse jo dhe me nga një shishe tjetër me verë të kuqe. Vera e kuqe na ndau . Pas darkës ne u ndamë dy e nga dy. Shëtitja ishte e bukur dhe tërësishtë intime.Manteli i zi i natës mbulonte lëvizjet tona të ëmbëla dhe dashurore.Atë natë Bota jetonte dashurinë… ...gjithcka e kishim lënë prapa. Ndoshta...Të paktën ne kështu dëshironim.Le të binte mbi to pluhuri gri i harresës, ashtu sic bie veli i hollë i mjegullës mbi luginënë ku lumi megjithatë rrjedh i qet, i heshtur dhe plotë jetë...Mbbase, ndoshta,edhe mundet, që ne gjithcka t’a kishim lënë prapa... … Realiteti, zëri ynë i përditëshëm… Në aeroport, na prisnin shumë shqiptarë, veçanërishtë prishtinas, gjakovarë dhe prizërenas,kuptohet dhe mjaft tiranas, miqtë tanë të përhershëm.Dikush briohoriti.Ne dëgjuam një breshëri duartrokitjesh dhe thirrjesh , të cilat na jepnin shpresë dhe kurajo.Kishte dhe shumë nga media vendase. Neve pasi mbaruam gjithë përshendetjet, duhej gjithësesi të jepnim dhe nga një intervistë për mediat. Kjo ishte dhe pjesa më e mbushnin zgavrat e errëta dhe dukej sikur asgjë nuk kishte ndodhur me sytë e bukur të Erës,por ky ishte vetëm një iluzion. Sytë e bukur të zanës së bjeshkëve kishin marrë fundë. në dhimbje… Kur mbeta vetëm më Sarandën, ajo më pyeti e shqetësuar se ç’do të bëhej me Erën? -Nuk e di, mbase ajo e ka gjetur rrugën, thash i menduar,askush nga ne nuk ka të drejtë t’i imponoj asaj asgjë, as edhe një propozim i joni nuk do të ket vlerë. Ajo duhet të zgjedhi vet… -Megjithatë dikush nga ne duhet të ndjehet i përgjegjëshëm për këtë,këmbënguli Saranda. -Patjetër,vogëlushe,fola unë, por tani për tani ne do të presim se çfarë mendon ajo vet, pastaj nga ana jonë nuk do ti mungoj asgjë, megjithëse kam bindjen se Helena diçka ka vendosur, besoj se do ta marrim vesh së shpejti të gjithë… -Amundsen…? -Ndoshta, pse jo, unë kam bindjen se midis tyre ka diçka… -Eshtë thuajse e pamundur, pëshpëriti Saranda, pastaj është në mes edhe fëmija dhe… -Mbase pikërishtë fëmija mund t’i lidhi më tepër… -Nuk e di…ndoshta,mbase, dyshoj Saranda…Gjersa të mbaroj filmin nuk besoj se do të kem mundësi ti rri afër ndaj jam dhe e shqetësuar. -Po Valbona? -Nuk e di, për këtë duhet pyetur vet Era. -Besoj se nuk do të ket asnjë kundërshtim, Valbona është thuajse e lirë, ajo vetëm se përgatitet për albumin e ardhshëm, kështu që ka kohë dhe mundësi,ta bisedojmë, thash unë. -Jo, ti mos u përziej fare në këto punë, janë çështje tonat mes nësh femrave,qeshi Saranda. Ne të gjithë iu përveshëm punëve më ngutë. Të gjithë kishim shumë për të bërë. Të gjitha këto, unë tashmë i kisha të rregjistruara në kujtesën time. Kështu që në një mënyrë apo në një tjetër ato përbënin tashmë lëndën e një libri të ardhshëm. Kjo jeta jonë me përpjekjet e mundimshme për një liri të

përgjegjëshme e mbrritjes sonë në Atdhe. Aty vërejta se Helena e Prishtinës kishte emocione. Unë vështroja profilin e mrekullueshëm të saj dhe tashmë protezat e syve

Ata ishin tani vetëm një kujtim, një imitim i qelqit zais dhe një brengë e madhe sa Bota e kësaj vajze të shtrenjtë, të cilën e dashuronim sinqerishtë të gjithë dhe e donim gjer

Gezim Mucolli, Ymer Nurka, Hyqmet Hasko, Agim Gashi, Gresa Pirana
Gresa Pirana TE HUMBA TY POR E GJETA VETEN Si dielli që rrezet i shuan n'dhjetor,e shumë kohë atijë sërish i duhet të vijë,njëlloj edhe dashuria yte qe, sinonim i ikjes, i asaj që jeta në krahet e huaj,ty t’buzëqeshur të gjen. Le veç dhembje,se ishe hajn,hajn i zemrës sime që natën shpon,e shpon me një mashtrim, e që më pas lë vetëm,atë errësirën, erresirën e pahënë. Më ngrihet shpirti,se rrugëdalje tjetër ai nuk ka lotët,pamjen ma qartësojnë,se të humba ty dhembka sikurse gjilpëra mbi lëkurë t’ shëndoshë, që edhe kjo,kalimtare qenka,nuk e dija, momenti dhembi, dhembi,dhembi ai shumë,por më pas ai la, frazën se,"Jeta vazhdon",vazhdon, se pjesë e saj,jam edhe unë. Kur gjethet tokës i ranë,e kur kalendari ngadalë fletët i ndërroi. se ti humbje s’ishe,por veç një përfitim,erë qe që,ma tha një përfitim i asaj,që unë jam kjo sot, shpirt i shëruar që dhembjen ka larg. Ymer Nurka KENGA E ÇAMES… variant i permbysur... Ajo diç më thotë, me dy a tri nota, - Djal-o, s’i sheh dot, sa hire fsheh bota, Gjysma duken sot, sa hëna të plota, Thënkemi më kot, sa fjalë të kota… Si Selvi –Janine, me shtatin e gjatë, Sumbulla-rubine, me gjinj të begatë, Njomet mbi burime, njomet buz’e thatë, Pikëz e thërrime, që rrjedhin nga lartë… Nuk deshi të lozi, ç’zemërdashuruar, Porsi abanozi, moj gushëzpraruar, Si mjaltë–ambrozi, moj buz’ëmbëlsuar?! Ç’më treti, ç’më sosi, syri yt i shkruar… Gëzim MUÇOLLI THYRJE E STINËS SË VERDHË Në mëngjes pranvere stina e vonuar thyen rrezet e diellit në lëngun e zi të kafesë tash mund ta pijnë në qetësi edhe të ftohur deri në fundin e hidhur të filxhanit që dikujt i nxitë kurreshtjen e llumit të kokërrzave të fundit ku në emër të shkencës abstrakte don të zbulojë intrigat e kohës e kaluara thyhet në përrallisje nga barcoleta të zeza parlamentarësh në intervista televizionesh e fletë gazetash kohë e çuditshme e wikileaksit shqiptar më kujtohen “molerët” dikur me fletët e gjera të gazetave mbaronin kapuça për tu mbrojtur prej stërpikave e sot kur merr përpara gazetat nuk e mbulon më kokën ato mbahen me kujdes nëpër duar se mund të stërpikesh kur lexon si janë strukur mes titujsh e rradhësh fjalë që frikën e turpin të gatuara në kuzhina shtetesh fqinje ti servojnë të shkrumbuara duket sikur edhe kafenë e bluajnë te mulliri i fantazmave e reklama e fundit e kaffebarit historik ka ndërruar emrin në legjendat e spiunëve të lodhin ditën e të prishin gjumin e natës kaq shumë spiunë paska pasur rrezik të na dëftohen në gjumë ata dijnë ti vjedhin edhe ëndërrat siq vidhnin jetët siq dogjën poezitë në librin e poetit që shkruante për liri e revolucione siq këputën telin e kitarrës dhe ndaluan të dëgjohej pllaka e gramafonit me 33 rrotullime me zërin e ëmbël të dy vllezërve dukagjinas mos iu besoni rrëfimeve nëse i besoni ujkut me gëzofin e kecave nëpër Evropë zonjat shtyjnë mërzinë dhe vrasin kohën me romane fletëverdha e te ne në çdo janar fletët e literaturës së verdhë përsëritin në kujtime si mrekullinë e San Xhenaros nga Napoli lëngëzimin e gjakut të ngrirë në fotografitë e natës së dimrit të gjatë gjerman dhe një jehonë kënge “hej kush…” po kush pra? Hyqmet Hasko PËR NJË DASHURI DHE NJË ËNDRR Meraku i një prindi përherë i pa gjumë. tretur tek një lot bëhet dallgë në lumë. Dheu tret çelikun, por jo merakun, se dashuria e prindit çel dhe në dimër zambakun. Me një strum në krahë pret ndanë rrugës, në një trung peme mbrohet prej furtunës, se prindërit kanë djalë, por bir nuk kanë, dhe as lumi as deti merakun dot s’ua lan. Përsëri ai erdhi vonë dhe ra të flerë, në dhomën e tij alkooli të deh me erë dhe përsëri ai ngrihet me sy të fryrë, nuk dhuron buzëqeshje, mbetet i zgërdhirë. Pa dale ta pyesim, thotë plaku, ku rri gjithë natën dhe ku gjezdis, që s’e bren për ne pleqtë meraku. dhe na fshihet kurdoherë si urith... Por nena ndjen sembime në brinjë, kryet ia merr dhe në gjoks ia mbështet, në çdo përkëdhelje i shtohet një thinjë, nga dashuria e saj edhe djalit i jep. Dhe me zemër të thyer i thotë troç, plot dhëmshurishte, drithërim e lot, me mirë të kishim një gur në torbë, se kështu, mor bir, s’të durojmë dot... Babai me zë të lartë fillon i bërtet, të duam, mor djalë, se te kemi jetë, se të kemi djalë, por nuk të kemi bir, se po na e bën jetën tepër të vështirë. Këto fjalët tona le të bëhen gozhdë, të të ngulen fort në trurin e shtrembër, se pa njëri - tjetrin nuk jetojmë dot, rrojmë për një dashuri dhe një ëndërr. Agim Gashi E dashura ime E dashura ime, Shpresa ime, Ëndrra ime. Për ty sot thur unë poezi, Për ty që s’të kam parë kurrë... S’e kam prek lëkurën tënde, Mjaltin buzës s’ia kam

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

9

Aventurat Pellazgjike… nga Dardan Leka (vazhdon)
Aventurat Pellazgjike... shqipja rrjedhte nga Pellazgjishtja e gjuha Etruske ! Pra, të dhënat dhe analizat e këtyre hulumtimeve japin rezultate krejtë të kundërta më ato që sypozohej deri më sot, mund të themi se ishim të gjithë në rrugë të gabuar... Sipas këtyre kerkimeve pas shumë vitesh, mendoj se të gjithë autorët deri më sot kanë qenë të mashtruar në këtë drejtim duke menduar se gjuha shqipe rrjedh nga pellazgët, popull i lashtë dhe mitik për të cilin nuk është deterrminuar dri më sot vendi i tyre i sakët i ardhjes së tyr nga një vend i largët i Azisë që sipas Robert D'Angely, në "Enigma" ai e cekë se vendi i tyre i hershëm ishte Tukmenistani i sotshëm . Mirëpo pas analizave të fundit, mund të themi lirishtë se është e kunderta e ketyre teorive të deritanishëme; Duke ditur se, Pellazgët, më vonë kur dëbohën nga Ballkani më qfaqjen e Helenëve, diaspora pellazge gjëjnë strehim në Itali, ku kjo popullësi mbahën atje më emrin e një konfederate Rasna që grekët i quajtën më vonë Etruskë. Mirëpo, para se te ikin Pellazgët nga gadishulli Ilirikë andej në Italië, kjo diaspor tani më që kishin kaluar më se 355 vite në mesin e popujve vendas në Gadishullin tonë, që nga emigrimët e tyre në shekullin XIX-të para krishti, ku ne këtë kohë, grekët apo Helenët ende nuk ishin qfaqur në këtë regjion, vertetohët prezenca e tyre vetëm nga viti 1541 para krishti, në krye më shefin e njohur Deukalionin ! Kjo dëshmon edhe arsyjen tjetër, pse gjuha Etruske nuk kishte asgjë të përbashkët më helenishtën ? Derisa qendroi në mësin tonë prej shekujsh kjo diaspora Pellazgjike, mësoi gjuhën e banorëve vëndas, pra gjuhën shqipe, qe ishte i të njëjtes familje më Trakishtën, ku pastaj kjo diaspora pellazgjike e ardhur nga Fenicia elargët, ishte asimiluar, pershtatur më gjuhën e barbarëve duke harruar gjuhën e tyre të origjinës fenikase, mëgjithêse sipas Robert D'Angely, pellzgët kishin këtë veçori se komunikonin më dygjuhësi, në familje gjuhën e tyre fenikase tê origjinës së tyre ndërsa më tê tjerët gjuhên e vêndasëve, pra gjuhën trake, që ishte e afërme mê shqipen e sotme, kurse pellazgët që jetonin në rrafshirat e Panonisë, në kontakt më Getët e vjetër, ky grup i pellazgëve fliste pra gjuhën gete dhe fenikase. Keshtuqë kur kjo diaspor është dëbuar nga dyndjet helene me shefin e tyre Deukalionin në vitin 1541, ku pushtuan edhe Thesalinë, kjo Diaspor gjeti strehim në Dodon, dhe aty mësoi gjuhën e vendasve, pra gjuhën shqipe ! Si e shohim; nuk ka asnjë mister tjetër rreth kësaj lidhjes Pellazgo Etrusko shqiptare ... ! Pra, as etruskët e as Pellazgët nuk kanë asgjë të perbashkët më origjinen shqiptare, përveç se kesaj lidhjes së gjuhës që këta e moren nga ne dhe pastaj Pellazgët e perhapen nëpërmjet diasporës së tyre që u shperngul në Itali, Toscana dhe më vonë, gjithandej nëpër Azië tê Vogël e nëpër ishuj të Egjeut ku gjithnjë ishin në levizje, në kerkim të një atdheut të ri... Një shembull konkret; të Alpet Dinarike. Mirëpo iu kishte ardhur fundi, pas gati 500 vitesh qendrimi në Lemnos Pellazgët e fundit u dëbuan edhe nga Lemnosi, u shperndanë definitivishtë, humbën gjurmët në histori si popull shtegëtar ku bartën më vete sekretet e tyre përgjithëmon ! Perfundimi; Më fillimin e vëndosjes së kolonëve të parë apo kulturës pellazgjike që nga mijvjeçari i V-të, duke u bazuar vetëm në të dhënat e bartjes së një kultures sê re të zhvillimi siç êshtê perhapja dhe zhvillimi i agrikulturës, që njihihet përmes kêsaj popullatës qê nga historianët dhe shkenctarët sypozojnë se bëhet fjalë për migracinêt pellazgjike drejtë Ballkanit qê nga viti 4500 para Krishti. Nga antropologjia është vertetuar se shqiptarët rrjedhin nga kjo dega e lashtë e banorve të hershëm ku prej tyre rrjedhin ilirët e ndoshta edhe trakët, mund të themi se ne jemi popull autokton me origjinë Ilire e jo pellazge ku më sipër kemi dhënë analizen se si kjo koloni e ardhur nga Lindja pas njê çendrimi tê disa shekujve në mesin e popullësisë autoktone shqiptare nisi të pershtatët nê viset tona derisa mêsoi dhe filloi tê flasi shqipë, me një fjalê kjo diaspor pellazgjike u asimilua por ruajti traditat dhe kulturen e tyre origjinale nga vendët e tyre të Lindjës së largët që asnjëri sot nuk ka mundësi të deterrminoje se nga cili vend erdhen keto kolonit pellazge mirëpo perkundrazi mun të vertetohet dhe dêshmohët se vinin nga Azia e largët dhe se asnjë lidhje familjare nuk vrehet në këtë analiz mes

marrim ishullin Lemnos ! Kur u debuan Pellazgët nga Tyrhenie (Itali) ata gjeten të vetmin strehim në Atikë, periferi të Athinës që pas nje kohe u dëbuan edhe nga Atiku, e strehim të vetëm gjeten në ishullin e Lemnosit. Aty u vendosen ne vitin 1050 para krishti dhe qendruan deri ne vitin 510 para krishti ! Gjuha shqipe si dhe populli shqiptar janë njê popull autokton në Ballkanë, poullësi të racës Dinarike që shtrihej nga veriu i Adriatikut e deri në Atikë, dhe më migracionet e një pasnishme të popullêsive e të kolonëve të ndryshëm nga Lindja, kjo popullësi autoktone filloi të tkurret gjithënjê e më shumë, duke gjetur strehim nê naltêsit e larta të maleve shiptare bregut të detit Jonë dhe Adriatikut deri tek

E VËRTETA MBI PELLAZGO-SHQIPTARЁT Nga Rasim Bebo (vijon)
E VËRTETA MBI PELLAZGO – SHQIPTARЁT Nga Rasim Bebo Kur konfirmohet plotёsisht e vёrteta mbi pellazgo-shqiptarёt dhe qeveria shqiptare ftohet nё kёto dy evenimente tё rёndёsishme: Nё Tiranё me datёn 15-4-2011 nё formimin e shoqatёs “qendra studimore Pellazgjike”. Dhe nё Paris mё 2 janar 2012, kur Pof. Dr. Mathieu Aref mbrojti tezen e doktoraturёs me temё: “studime e kёrkime shkencore mbi pellazgёt nё prejardhjen e qytetёrimit grek”. Qeveria dhe Akademija e Shkencave shqiptare, nuk morrёn pjesё. Pse? Nuk guxojnё te pёrdorin emёrtimin Pellazg. Ata bazohen nё atё qё thonё “ajtollahёt”. Kёsaj i thonё tradhёti, kёsaj i thonё tё mos njohёsh stёrgjyshёrit e tu, kur shkencёtarёt botёrorё flasin me shumё respekt. Robert d’ Angeli thotё: “Pёr Pellazgjishten, dёshmi tё Biblёs, qё thotё tekstualisht: “para shpёrhapjes, qё ndodhi nё kohёn e ndёrtimit tё Kullёs sё Babillonisё, gjithё njerёzimi fliste njё gjuhё tё vetme tё njёjtё.” (Enigma f. 200). Nё vitin 1877 filologu i shquar francez Louis Benloew shkruajti njё vepёr qё tronditi rangjet shkencore e historike. Ky libёr i titulluar “Greqia pёrpara grekёve”. Benloew flet pёr kombin shqiptar. Kombёsia mё e vjetёr nё kontinent. (Shqiptarёt, Kombi mё i vjetёr nё kontinent, 1311-2011). M. Aref thotё: “…pellazgoshqipja shtrihej nё njё pjesё tё madhe tё Europёs: nga Atllantiku (Baskёt) deri nё Detin e Zi (Kaukazianёt, Armenёt) dhe nga dy brigjet e Danubit (madje edhe mё nё Veri me qёnese gjёnden fjalё Lituaneze dhe kuptime tё shpjegueshme nёpёrmjet shqipes) deri nё Detin Egje (KretoMikenёt). Ndёrsa Hirt dhe Shrader midis autorёve tё tjerё modernё kanё nxjerrё hipotezёn e egzistencёs tё njё gjuhe tё vetme “europiane” tё folur nga Atllantiku deri nё Kaukaz dhe nё Azin e Vogёl. (Mathieu Aref, “Shqipёria”, bot, 2007, f. 272). Mё e rёndёsishmja ёshtё paraqitja e tezёs sё Prof. Dr. Mathieu Arefi me titull: “Kёrkime mbi pellazgёt, si origjinё e civilizimit grek”. Kjo tezё u pёrshёndet nga juria pёr serjozitetin dhe rrugёn shkencorё tё ndjekur nga autori, mbas konsultimit, juria vendosi dhёnien e titullit: “Doktor nё shkencat e historisё sё antikitetit (Greqia antike) tё Universitetit Paris – Sorbone.

Mimoza Rexhvelaj , Mihallaq Qilleri & Lediana Kapaj
Lediana Kapaj mirëmëngjes jetë"! herë na djeg por prapë duhet ta mbajmë të ndezur me qëllim që kurrë mos errësojmë shpirtin. Po të bëhej një hulumtim serioz, jam e bindur, se do të dilte numër bukur i madh i atyre që bëjnë vetëvrasje nga bota e të pasurve. Ata i kanë të gjitha. Atëherë PSE? Sepse, gati kurrë, nuk kanë kohë ta ushqejnë shpirtin... Ndaj miqtë e mi unë them...."Sidoqoftë Mimoza Rexhvelaj ASKUSH Dritarja ime ëshët në hënë, Shoh botën që fle... E zgjohet me zhurmë... Qielli depërton mes gishtërinjve hapsirën bosh mbush miqësisht.... Kokën përkulë... dua të shikoj ku fshihesh engjulli blu.... Yjet dëgjojnë pshërëtimat frymarrja e botës në bloz. Eci me hapa fluturash mes për mes në horizontë Aty ku s,ka shkelur Askush... Babi im... mu permbyten qepallat ne shperithimin e lumejve ... ne liqen lotojn syte e perhumbure ne limitet e verbimit..... ndjeva malle..... ah sikur vec nje cast te ishe pran te degjoja zerin doren e ngroht qe me ledhaton mbi koke.... te degjoja nje fjale..... mermeri i ftohte pllakos te fundit lot... babi im.... pse nuk erdhe sot.... se degjove klithmen e mjer... gjak pikon...... MIHALLAQ QILLERI R I K T H I M I Kjo ndodh një herë në një milion vjet Kjo ndodh pas katastrofash kozmike,

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

Mustafa Kruja (1887-1958)- elitë intelektuale që s’përsëritet
menduar t’i bënin një suprizë, ai duke i falënderuar nga thellësia e zemrës, u tha: “Un do t’a siguroj kafshatën e bukës me djersën e ballit!” Mendoj se edhe ky rast shumë domethënës nuk ka nevoj për koment. I veçantë në shprehje dhe jetën praktike të tij ishte profesori modest dhe poliedrik Zef V. Nekaj (1919-2003), i cili, shpesh thoshte, se “Nese ftohesh në seminare kulture apo atdhetare, për çështjen kombtare ose takime të tjera të ngjashme me motive sërisht patriotike asht mirë më marrë pjesë dhe me dhanë kontributin tand. Edhe nëse nuk ke mjete financiare për të mbulue shpenzimet ti duhet me kerkue hua ndër shok dhe me krye detyren kur çështja e atdheut të therret për ndihmë. E nese ti kërkon që të paguhesh nga të tjerët, që janë po si ti (pa mjete financiare) e humb vlerën e kontributit tand ndaj Atdheut.” Ai shpesh citonte fjalët e Presidentit amerikan John F. Kennedy, “Mos prit se çfarë ban atdheu për ty, por çfarë duhet të bash ti për Atdheun tand.” Konferencë e ndonjë perfaqësuesi të pushtetit, Është për t’u lavdëruar sepse ky pushtet inisiativa dhe puna shumë e paskomunist, me pozitë e kujdesshme e Dr. Ardian opozitë është trashigimtari Ndrecës, në përgaditjen e direkt i pushtetit diktatorikësaj Konference si dhe al e gjakatar, që eliminoi e puna shumë serioze e të zhduku të gjithë elitën gjithë studjuesve në përintelektuale shqiptare, që gatitjen e kumtesave, me nuk mund të pranonte të një nivel të lartë shkencor, konformohej me idenë shumë fusha të dijës, si: ologjinë komuniste. Dihet Histori, Politologji, Letërsi se jeta e Mustafa Krujës, e, sidomos Gjuhësi, ku e pat në Shqipëri, do të përfunshtri aktivitetin e vet shken- donte para skuadrës së cor Prof. Mustafa Kruja. pushkatimit, ashtu sikurse e qindra dhe mijëra intelNuk më befasoi aspak ektualve të tjerë. mospjesëmarrja në këtë Unë shpresoj, që kjo Konferencë Shkencore Perkujtimore do të jetë vetëm hapi i parë në rishkrimin me vertetësi të historisë, për të gjitha figurat e mëdha të kombit, mbi të cilat është hedhë vazhdimisht baltë, për vite e vite me radhë nga fallsifikatorët e histories, e në rastin konkret për figurën e Mustafa Merlika Krujës, jeta dhe vepra e të cilit e nderojnë Atdheun dhe kombin tonë. Jemi ne që kemi nevojë, madje sot më shumë se kurrë, për Mustafa Krujën, për vlerat dhe trashigiminë e tij shkencore e kulturale, shpirtnore e morale, patriotike dhe humane, prandaj duhet t’i jepet vendi që meriton, mbasi ai nuk ka asnji nevojë për ne! Rivleresim dhe Balancim Faktesh: Mustafa Kruja Nenshkroi Deklaraten e Pamvaresise se Shqiperise

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

Si filloi kolonizimi i Luginës së Preshevës nga Serbia? (vazhdon)
Memorandum: Si filloi kolonizimi i Luginës së Preshevës nga Serbia? Fronti Demokratik i Bashkimit Kombëtar (FDBK), Kryesia Qendrore e FDBK, Prot. Nr. 31-0012-22/AKT PUBLIK/. MEMORANDUM Drejtuar: Departamentit të SHBA-ve, Zonjës Hillary Clinton. Si filloi kolonizimi i Luginës së Preshevës nga Serbia? lehtësuar të gjitha proceset ligjore për fillimin e punimeve. Ishte vetëm intervenimi i atëhershëm i Rusisë që në momentet e fundit e kundërshtua aplikimin i "Principal Shipping Company" qe e kishte bërë më 1 korrik 1859 për marrjen me koncesion për 30 vite të lundrimit nëpër këtë kanal posa që ai të ndërtohej. atëhershme, me prishjen e mardhënieve diplomatike, që për Serbinë ishin shumë domethënëse në kohën e luftërave kundër Perandorisë Osmane, pranoi kërkesat e Rusisë për mos dhënien me koncesion të drejtës së lundrimit kompanisë franceze "Principal Shipping Company" që ishte edhe pronë e vetë Napoleonit të III-të. Pas shumë negociatave dhe vetëm pas intervenimit të konsullatës Ruse në Beograd ishte arritur marrëveshja që kompanisë shtetërore ruse t'i jepej e drejta e ndërtimit dhe shfrytëzimit të më vonshëm të kësaj rruge lundruese dhe më në fund marrveshja ishte arritur më 18 shtator të vitit 1860. vitin 1864 francezët të irrituar i kishin prishur përfundimisht marrëdhëniet me Obrenovicin dhe i kishin ndërprerë punimet për restaurinim e Moravës dhe as që kishin filluar ndërtimin e kanalit. Derisa tensionet në aksin Serbi-Francë-Rusi po vazhdonin, lidhur me dominimin e projektit dhe rrugës lundruese, në vitin 1867 anija me emrin "Morava" me ekspeditën e udhëhequr nga Ante Aleksiq kishte filluar hulumtimet serioze për vlerësimin e kapaciteteve lundruese të Moravës. Disa vite më vonë, shoqata me emrin "Messenger of Serbian Learned Society", në vitin 1879 e publikon librin që ishte një punim shkencor i Ante Aleksiq me emrin "Morava, gjendja prezente dhe mundesit e saj lundruese", qe ishte një vlerësim dhe pohim për mundësinë e ndërtimit të kësaj rruge dhe analizat e punës teknike dhe arsyetimin e fitimeve ekonomike. masiv të shqiptarëve autokotonë që banonin rreth brigjeve të Moravës, duke spastruar terrenin dhe krijuar Por, vetëm fillim shekulli i "ngujime" të reja me kolonë 20-të ishte koha kur serbë përgjatë krejt vijës së seriozisht filluan interesi- lumit Morava dhe Vardar met konkrete për fillimin e duke përfshirë edhe krijimin ndërtimit të aksit magjik e fshatrave artificiale serbe Danub-Moravë-Vardarme kolonë të ri edhe në jug të Deti Egje. Preshevës dhe rreth qytetit të Kumanovës. Ishte viti 1904 kur filloi lëvizja për lidhjen e Danu- Plan i menduar mirë me bit me Detin Egje dhe qëllime serioze strategjike hapjen e kanalit që do t'i krejtësisht në dobi të realizlidhte këto dy lumenj. imit praktik të kushteve për Për tu realizuar kjo ide forcimin e pozitave Ruse në interesim special kishin Ballkan dhe rritjen e influshfaqur Anglia dhe Gjerencës Ruse për mosrrespekmania që si dëmshpërblim timin dhe tradhtinë e kësaj kishin pranuar të finanmarrëveshje në të ardhmen. conin vet punimet dhe Spastrimi i zhduku nga harta krejt projektin. vendbanimet shqiptare prej Nishit e deri tek Vranja. Qeveria mbretërore serbe e dinastisë së ObrenoArdhja e kolonëve serbë vicëve, si pjesë integrale e rezultoj me uzurpimin e konjukturës së aparatit tokave dhe krijimin e vendstrategjik të Rusisë Cariste banimeve artificiale tek në Ballkan, menjëherë Stacioni i trenit në Preshevë, filloi të zgjerohej drejt Bujanoc, Ristovc etj. U jugut të lumit Morava krijuan fshatra artificiale me duke filluar një elimininim serbë mes Kumanovës dhe Likovës sic janë: Recica dhe Tabanoci, me qëllim që pjesa strategjike e rrafshit të Kumanovës dhe Preshevës (Lugina e Presheves) të mbipopullohet dhe transformohet në tokë serbe, si dhe t'i ndryshohet ekuilibri etnik me të vetmin qëllim prishjen e marrëveshjes me Amerikanët dhe krijimin e monopolit Rusë në hapjen e kanalit dhe lundrueshmërinë përmes tij. I planifikuar në mënyrë precize dhe ekonomikisht shumë mirë i arsyetuar, ky plan kishte elektrizuar aq shumë klasën sunduese serbe të asaj kohe, sa që implikimi Rus ishte bërë aq i domosdoshëm sa herë që qeveria e Obrenovicit mendonte se pozicioni serb ishte dobësuar në nivel ndërkombëtar. Çfarë e kishte ushqyer aq shumë qëndrimin e ashpër Rus, në kundërshtimin dhe minimin e vazhdueshëm të çfarëdo marrëveshje mes Qeverisë Serbe dhe asaj

Marrëdhëniet e prishura me francezët ishin arsyeja që më në fund Obrenovici kishte pranuar t'i jepte edhe disa të drejta të limituara Millosh Obrenovici i kërcënuar Francës për të drejtën e nga qeveria e Moskës së lundrimit dhe kështu në

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

1 1

Shkrime nga Agim Desku
Fllad dëbore, fëshfërimë, Erë fushe trëndelinë, Shtojzovalle fort si zana, Nëna të përkundi djepin, Të mëkoi me këngë e ligje, Të mëkoi trimërinë, Zemërzjarrta dardanie, E bukur si dritë e Zotit. Fluturz e vogël të qëndron mbi dorë, E ledhaton ëmbël me sy, Çfarë më sjell o lajmëtare, Një lajm të bukur si ty? Vij nga larg, nga Arbëria, Të çmallem pak me ty, Prap do kthehem në luadhe, Të lodroj përsëri, do më marrë malli shumë, Do të kërkoj prapë të vij, Do të vij me lajme shumë, Për të bukurën Arbëri. U ngrita vrap fluturim, Me sy të zjarrtë vezullimi, Do lëshoj zë bubullime, Rrufe e shkrepëtimë, T’i drejtohem djalërisë, Heshtja shumë më mundon, Zemra më çahet, për Ilirinë, Kam shumë për të thënë, Derti kurrë s’mu nda nga sytë, E di çfarë po më kërkon, E di çfarë të mundon, E di pse po ngulmon, Në zemer diç të vlon, Të vlon dashuria, të vlon mirësia, Të vlon trimëria, sytë te djalëria, Sytë rrufe nga qielli, Zëmër zjarr tërmeti, Toka të lëkundet, Të përmbysen malet, Zëri të ushtojë, Orakujt të ringjallen… Oaza e shpresës (Reporterit te luftës,Tahir DESKUT) Nisem e mbërrij në oazën e shpresës me varkën e këngës thyej rregullën e moçme të Pritjes me hapin mes valëve të çmendura me guximin e zgalemit e mbështjellur kuq e zi me aromën e bashkimit me lahutën e gëzimit. Është caku i fundit ëndrra ime perdja e diellit aty lëshohet shkëlqimi i ylberit aty vizatohet margaritarët e detit aty gërshetohen. Po kthehem në folenë e moçme të ëndrrës sime po zemra a çelet pa çelës e kënga a del pa fjalën e gjallë unë pyes veten e them: po kësaj rradhe po. Jam aty tek ti oaza ime jam aty me ëndrrën time kthim nuk ka jam vendosur dhe rrënjë kam lëshuar Shqipëri fole e imja, e imja nënë...

Cikel poetik ORAKUJT TË RINGJALLEN… Përtej tyre shikon detin, Detin, detin shkumë e valë, Ma shton më shumë dertin.

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it….

Ku eshte Kallezimi Penal ne Gjykaten Kushtetuese per votimin me dy duar? Fjale shume dhe vepra hic...Shperdoroet besimi, vullneti & ...

Edi Luarasi, jeta ime nga kënga, në teatër dhe kinemaIntervistoi nga Julia Vrapi (vazhdon)
teatrore, por dhe në filma ajo ka realizuar figura të rëndësishme, duke filluar me “Vitet e para, “Gjurmët” dhe duke u bërë e paharruar jo vetëm për artdashësin shqiptarë me rolin e partizanes Afërdita tek filmi “Ngadhënjim mbi vdekjen”. Aktorja e njohur Edi Luarasi është një nga emrat e talentuar të skenës dhe kinematografisë shqiptare, ku gjatë jetës së saj artistike ajo ka interpretuar me dhjetëra role. Jeta artistike e aktores së njohur që në fillimet e saj njohu suksesin, ndërsa vlerësimi i regjisorëve nuk mungoi të cilët i besuan role nga më të ndryshmet. Jo vetëm në skenën Jeta kaq e pasur artistike dekada më parë do të pritej në mes, ku për shkak të ideologjisë së kohës aktorja e njohur Edi Luarasi së bashku me familjen e saj do të përballeshin me jo pak pasoja. Në intervistën dhënë për gazetën, aktorja e njohur Edi Luarasi vjen me një rrëfim për jetën e saj artistike, duke zbuluar momente të veçanta me xhirimet gjatë filmave, por dhe momentet e bukura në skenën teatrore. Në këtë intervistë, aktorja Edi Luarasi tregon se si nisi karriera, në fillim si këngëtare e mirënjohur, më pas aktorja e skenës dhe filmit dhe prezantuesja e Festivalit të 11-të në RTSH, vit të cilin ajo e kujton si më të vështirin në jetën e saj. Në moshën 72 vjeçare, aktorja tregon se pengu i jetës së saj është roli i një luleshitëseje, ndërsa tregon se sot do të donte të interpretonte një rol të bukur dhe ti shkonte për shtat moshës së saj. Duke folur për kinematografinë dhe teatrin shqiptar të para viteve ’90, aktorja e njohur pohon se pavarësisht ideologjisë kërkesat e cilësisë artistike ishin më të mëdha. Kishte punë dhe pasion për profesionin, kujton aktorja. Për Edi Luarasin, sot ka humbur pasioni për teatrin dhe filmin, ndërsa pohon se të rinjtë duhet të kenë dhe më shumë kërkesa për jetën e atyre artistike. Duke folur për jetën e saj artistike, aktorja kujton se në interpretimet e saj në filma, rolin e partizanes Afërdita në filmin “Ngadhënjim mbi vdekjen” nuk e ka dashur, i dukej një personazh i sipërfaqshëm, por më pas ka pranuar. Edhe pse i ka fillimet e saj në jetën artistike me këngën, Edi Luarasi pohon se nuk është penduar që zgjodhi rrugën drejt aktrimit, pasi talenti nuk i ka munguar duke sjellë para publikut role dhe personazhe nga më të ndryshmet. Pjesë e intervistës është dhe jeta përkrah dramaturgut Mihal Luarasi, për të cilën aktorja pohon se ka qenë shumë e bukur, ndërsa bashkëshortin e saj e shikon dhe si kritikun më të mirë. -Jeta juaj artistike është e mbushur me shumë momente të veçanta, por nëse kthehemi pas në vite roli juaj në filmin “Ngadhënjim mbi vdekjen” mbetet si ndër më të realizuarit nga ju në kinematografi. E keni pasur të vështirë rolin? Ka qenë viti 1967 kur u xhirua filmi “Ngadhënjim mbi vdekjen”. Ishte një film me regji të Gëzim Erebarës dhe Pirro Milkanit. Kur kemi xhiruar dhe unë do të interpretoja, më kujtohet se

Kasem Hoxha/“Kuqoja” një prej atyre që thyen ambasadat, tani aktor me 40 role në Gjermani (vazhdon)
për t’u bërë aktor. Kjo ëndërr mbeti e fjetur brenda në vetvete, sepse ishte i bindur se ajo nuk do të realizohej kurrë. Kushtet ekonomike në familje e kishin detyruar atë që të futej në punë dhe të ndihmonte financiarisht familjen: “Në familjen time ishim shumë fëmijë dhe kushtet ekonomike ishin jo të mira. Kjo më bëri që unë të mos vazhdoj shkollën në Tiranë, por të kërkoja punë. Megjithëse punoja, pasioni për teatrin, kinemanë mbeti. Rolet i përjetoja ndryshe nga shokët e mi dhe vazhdimisht përdorja fantazinë time pas çdo filmi që diskutonim me shokët. Isha i vetëdijshëm se ëndrrën time nuk do ta realizoja kurrë. Prindërit ishin punëtorë dhe nuk kishin mundësi që t’ma plotësonin këtë dëshirë”. Fillimisht “kuqoja“, siç e thërrisnin shokët, do të merrej me mësimin e gjuhës gjermane e më pas me mësimin e një zanati për të mbijetuar në Gjermani. Ai nisi një punë si laborant në stomatologji. Një ditë krejt papritur i del përpara në periferi të qytetit ku banonte, Ashafenburg, një tabelë ku shkruhej “shkollë për aktorë“. “Papritur lexova te një ndërtesë ‘Shkollë për aktorë’. U habita dhe mbeta i shtangur. Menjëherë shkova drejt saj dhe trokita. Doli vetë drejtori dhe më la që të takohesha të nesërmen. Biseduam rreth katër orë. Jo vetëm për artin, por edhe për shumë gjëra të tjera. Ai më ftoi në konkurs dhe prej asaj dite mua m’u dha shansi për të vazhduar shkollimin në këtë degë”. Dhe këtu e ka nismën rruga e Kasemit për t’ u bërë aktor, një sfidë kjo përballë viteve që barte në kurriz.

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

NATO-ja e vetme nuk mund ta clironte Kosoven!
bënë ca të tjerë! -Keni lindur në Gjirokastër, sot jetoni në Tiranë. Sa jeni sot të lidhur me Kosovën, me çështjen kombëtare, si një kontribues në Pavarësinë e Kosovës? Më vjen keq që ma bën këtë pyetje, por unë hyj në të harruarit, si dhe gjithë shokët e mi bashkëvullnetarë e bashkëluftëtarë. Nuk e di në se i keni lexuar vargjet e poetit Ali Asllani? Po ua citoj: “Ç’do të thotë patriot, / Sot për sot në Shqipëri? / Një tufë Ah.. e një tufë lot. / Një njeri i pa njeri.” Kjo është ligjësia shqiptare për patriotët dhe më vjen keq që nuk e dini. Unë e kam ditur para se të shkoja në luftë, por ja që s’më la shipri idealist shqiptar. Ky shpirt më detyron që herë pas here të marr penën e të trajtoj probleme të çështjes kombëtare apo të politikës shqiptare. Nëndetsja po ndryshket. Ju faleminderit !

Intervistoi : Raimonda - Ne se do te perdornim në Moisiu këtë rast një shprehje frazeologjike, nga nje arme e ushtrise ku keni qene edhe ju i inkuadruar per 33 vjet: "Nendetsja u kthye ne baze.Vertet ç'fare po ndodh me Dilaverin gjate kesaj periudhe qe po bisedojme?

Mihal Luarasi, Poezitë e ndaluara mi ruajtën mikeshat hungareze!! (Vijon)
Të vetmet vargje dashurie të mbetura pas bastisjeve të Sig urimit të Shtetit në bibliotekën pesonale, pas djegieve nga familjarët e frikësuar, kanë mbijetuar për mrekulli "në zemrën" e grave hungaraze. Këtë fakt të çuditshëm e mësojmë gjatë intervistës me regjisorin Mihal Luarasi, pas daljes në dritë të një libri në formën e një diptiku që titullohet "Lirikat Mëkatare dhe Aforizmat Skiplandeze". Ky është një diptik i çuditshëm, kërcitës dhe provokues për lexuesin e sotëm, një "radiografi" e hollësishme e botës dhe jetës së tij. Vëllimi poetik i përfshirë në këtë libër, edhe pse është shkruar në moshë shumë të re, ruan freski edhe në ditët e sotme, por megjithatë ai do të ishte i paimagjinueshëm për lexuesin shqiptar, në kohën që djaloshi Lurasi i shkroi këto poezi. Si poet, përpos stilit origjinal, ai shfaqet tejet i guximshëm në zbërthimin dhe përjetimin e ndjenjave. Janë aty të gjitha prekjet, puthjet, të dashurat, të pushtuara nga sinqeriteti djaloshar, janë poetizuar pa asnjë lloj tabuje. Dhe një libër i tillë, përplot me kujtime dashurie dhe dialogë rreth mëkatit, atij i shfaqet si në ëndërr, sepse jetonte larg në arrati. Botimi i këtyre poezive erdhi në mënyrë të paparishikueshme. Regjisori i mirënjohur Mihal Luarasi, jo vetëm nuk e kishte ëndërruar gjatë gjithë jetës së tij se do të botonte ndonjëherë një vëllim poetik, por as nuk e kishte tentuar. Si ta dinte ai, që një tufë e poezive të tij, me ato hove të freskëta djaloshare dhe të mbushura me frymë lirie, me patos dashurie dhe erosi, do të sfidonin vitet e do të ishin të mbrojtura me kaq përkushtim, mall dhe përkujdesje në Hungarinë e largët. Poezitë ruheshin me kujdes prej vajzave që e kishin dashur e admiruar atë, gjatë kohës që ai kishte qenë për studime. Zoti Luarasi, gjatë gjithë jetës suaj, ju keni botuar libra studimorë, keni shkruar skenarë dhe keni punuar me përkushtim si regjisor. Sapo ka dalë në dritën e botimit libri juaj i parë me poezi. Si erdhi ky libër në dritën e botimit? Fillimi i të vargëzuarit nisi tek unë në atë moshë kur nisi shumica e të rinjve. Por

Kush janë shkijet? Nga ILIR KONTI -(vazhdon)
Kush janë shkijet? (1) Nga ILIR KONTI gjuhen shqipe duhet të jetë shqiptar skizmatik – shka dhe zakonet shqiptare. Për këtë arsye ju njoftoj që këtë element dhe fakt ta keni parasysh ne punën tuaj te ardhme, nëse këto gjer me tani nuk i keni te njohura. Ndërsa dëshmitë origjinale për pikën 1 mund ti gjeni në Hilendar kurse të tjerat mund t’i gjeni në Metohi (Dukagjin) sidomos në punimet e Dr. Milutin Gjuriqiqit. “Kjo është letra anonime e një popi ortodoks i cili thotë: Na falni qe nuk mund të nëshkruhem nen këtë informatë, sepse, si serb (shqiptar – skizmatik) frikësohem”. (20. IX. 1985) Pra shqiptar-skizmatik. Pra shka-shkije. Ne i quajtëm shkije se ata ishin vetëm të fesë ortodokse dhe flisnin shqip. Pra ata ishin shqiptarë. Duke bërë fjalë për banorët e pronave të Manastirit të Deçanit, Manastirit të Graçanicës, Patrikanën e Pejës etj, prona këto që shtriheshin në një territor shumë të gjerë, siç tregon “bulla e artë” e mbretit Stefan Deçani (1330), dr. zuar), sqaron autori, për të shtuar se është plotësisht e natyrshme që edhe kishat edhe manastiret e këtij ambienti gjeografik, si institucione të shenjta fetare të kësaj popullate dhe të sundimtarëve të saj të jenë ndërtuar nga shqiptarët dhe ato atyre t’u takojnë. e rëndë të cilën ende nuk favorizuese e Turkut që i ka kemi arritur ta zbërthejmë. bërë sllavëve nën presionin Rus, për zhdukjen e elementit Pra ka të bëjë edhe me atë, katolik shqiptar. arsyeja e ndarjes së kishës, sepse në një moment Pra si e thashë edhe më lartë, historik, gjatë kohës së nuk mbetej gjë tjetër për ne ‘çlirimtarëve’ otoman, ose sllav ose muhamedanë. popullata jonë ortodokse, i ka pasur vetëm dy Jovan Tomiq në librin e tij mundësi: të mbetet mbi shqiptarët shkruan se ortodoks dhe të sllavidisa shqiptar u bënë shumë të zohet, ose të islamizohet, njohur në kryengritjen Serbe ‘turqizohet’, që kinse të Te vitit 1804. Madje shumë shpëtoj nga sllavizimi. studiues pajtohen se udhëheqësi i kësaj kryengritje Pra, shkak i ndarjes edhe i pari i dinastisë së Karamë të madhe të shqipgjorgjeviqëve, Karagjorgje ta shtypur fjalorin në gjuhën serbe. (Q.Namani) Viti 1637,për Gjakovën sipas misionarit fra Bonaventura da Palacula ,nga 500 shtëpitë e kësaj kasabaje vetëm 20 ishin katolike të tjerat “ il resto tutti Turche et Scismatici”( të tjerët shqiptarë musliman dhe shqiptarë shkije ). Dhe mandej vashdon:” Per andare dalla parte del Settentrione sopra Jacova incominciano li Scismatici” –duke u ngjitur nga Gjakova në Deçan ,nëveriun e Gjakovës nëpër fshtra të gjithë fashtarët “shkizmatik” Në marsin e vitit 1683 dëshmitë e fra Kerubinit e japin pamjen demografikestatistike të rrethit të Gjakovës si “që nga Gjakova e deri në Deçan ishin të gjithë shkizmatik dhe Manastiri i Deçanit. Pra frati Kerubini që nga Gjakova në Deçan i hasi fshatrat shkizmatik” (“molte ville di Scismatici”.) Shembull i pranisë të shqiptarëve ortodoks është edhe ky, ku për Hasin (ndër bjeshkët e Pashtrikut, në lugine e Lumit Drin, në jug të Gjakovës), shkruhet (më 1837) se: i tërë rajoni është i banuar me serbë të albani-

Shkiejtë quheshin të gjithë ata të krishterë që ngelën nën ndikimin e Patriarkanës së Lindjes Kostandinopojes kur u be skizma ndarja e kishes Prendimore (Romake Rizaj do të konstatojë se ata katolike) me Kishen Linishin shqiptarë dhe në asnjë dore(Ortodokse) ne vitin dokument nuk ka shënime 1054. Nga fjala skizma ka për ekzistimin e serbëve në dal fjala shkij shkja pra këto treva. Kështu kupështë emërtim shqiptar që tojmë, shton Dr. Skënder emërtuan të gjithë ata që u Rizaj, se popullata e Koso- shkëputen nga kisha vës së sotme dhe qeveritarët katolike Perëndimore. e saj: Nemanasit,-Nimanasit (nga shekulli XIX- NeEdhe pse ishin shqiptar, deri maniqët), Stefan Nimani, tash iu është “holluar” aq Shën Sava, Stefan Deçani, shume gjaku i pasardhësve, Millutini, Dushani dhe sa nuk do te diskutojmë Llazarasit, despoti Stefan mbi çfarëdo gjëje të rietj., që të gjithë ishin ilirë, lidhjes me ta dhe se këtu ishin tribullë (fis pellazgëaskush nuk po kërkon iliri, ballë, tri ballët e vëllazërim apo bashkim me maleve që ndodhen në shkije por po bisedojmë me luginën e Moravës së të dhëna dhe burime historiMadhe, pra ishin shqiptarët, ke si u formuan serbët si njëherë katolikë e pastaj nga komb, andaj është mirë ti Millutini e këndej skizmat- dimë proceset e asimilimit ikë (shqiptarë të sllavizuar e te popullatës shqiptare që më vonë edhe të islamipër fat të keq ka qenë plagë

tarëve ortodoks- shkijeve të tokave tona në Mal të Zi, Maqedoni, Serbi dhe Kosovë nga trungu shqiptarë ka qenë edhe politika

Petroviq ishte me origjinë shqiptare. Kësaj periudhe i takon edhe krijimi i letërsisë serbe ku në vitin 1816 Vuk Karagjiqi ( shkja) e ofroi për

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

1 3

Grekët ndalojnë një tjetër shtetase çame të kalojë kufirin
Shenohet nje tjeter rast i diskriminimit te popullsise came ne pikat kufitare te vendit tone me shtetin grek. Nje e moshuar çame me banim ne Elbasan nuk eshte lejuar te kaloje kufirin shqiptaro-grek nga pala greke ne piken kufitare te Kakavijes në Gjirokastër. Mereme Zeneli, 78 vjec tregon per “Ora-News” se të gjitha dokumentet i kishte të rregullta, por sipas gruas, sapo është verifikuar origjina e saj në pasaportë nga pala greke, nuk është lejuar të kalojë në shtetin helen. 78-vjecarja u bën apel organeve shtetërore shqiptare per mbrojtjen e te drejtave te ketij komuniteti, sidomos kur bëhet fjalë për një nënë që do të takojë fëmijët e saj në mërgim. Rasti i fundit eshte edhe nje tjeter tregues i diskriminimit qe kryhet nga pala greke per komunitetin cam,te cileve nuk po u lejohet te shkelin token greke.

KLASA POLITIKE E PAPËRGJEGJSHME,21 VJET PAS RRËZIMIT TË SHTATORES SË DIKTATORIT Nga Elida BUCPAPAJ
Mbahu nën`o mos kij frikë… Nga ILIR KONTI Emigrantët shqiptarë, në përgjithësi, dhe në veçanti ata të Amerikës, mbështetëshin shumë shpresa tek Populli shqiptar kujton me Kur disa shkonin aq larg saqë Konferenca e Paqes dhe mirënjohje të thellë faktin e përshkruanin gjuhën shqipe sidomos tek presidenti se në çastet më kritike të si një “bashkim të tmerrshëm Uilson. “Në listën e miqve ekzistencës së tij , kombi të së thjeshtës me ç’rregullstë Shqipërisë bëjnë pjesë fisnik dhe i madh i SHBA, inë” dhe se një gjuhë e tillë edhe dy njerëzit më të nëpërmjet përfaqësuesit të në përgjithësi nuk ekziston, ndritur të Amerikës dhe të tij tëe denjë në Konferdel Fan Noli, që në një mem- Fan Noli, në rastin e një takimi me botës: presidenti Uilson dhe encën e Paqes , ishte njëri orandum dërguar Komisionit presidentin Uilson, i paraqiti në ish presidenti Ruzvelt”, nga mbrojtësit më të Hetimor, shprehet se gjuha mënyrë jo zyrtare problemin e shkruan “The Adriatik vlefshëm të çështjes shqipe “është shembulli i Shqipërisë. Presidenti amerikan, Review”. Po , na sot? shqiptare dhe në sajë të vetëm i gjallë i gjuhëve sipas Nolit, e dëgjoi ekspozenë këtij qëndrimi fisnik origjinale të Evropës Juglin“me interesim dashamirës” dhe e Jemi të vetëdijshëm se çka atdheu ynë mundi të dore, që janë folur që para siguroi Nolin se ka vendosur ta po bëjmë ? shpëtonte nga një rrezik i Homerit. “Ajo është, sipas tij, ndihmojë Shqipërinë. Fan Noli u E dimë të dallojmë mikun madh. Kjo ngjarje do të pa dyshim gjuhë ariane, takua edhe me ish-presidentin nga armiku? mbetet e pashlyeshme në krejtësisht e ndryshme nga Ruzvelt, për të cilin shprehet se E dimë të falënderojmë zemrat tona.” gjuha greke apo gjuhët ishte jashtëzakonisht e mirinformikun për ndihmën e sllave” muar për Shqipërinë. Ai ishte dhënë ? At Gjergj Fishta ( Tiranë thellësisht i bindur se në KonferKosova është e të gjithëve 1943 ) shkruan se njohja Amerikanët: ”Në një libër encën e Paqes në Paris Shqipëria ne, Kosova është e jona. zyrtare e Shqipërisë nga historie, të shkruar nga shumë do të fitonte pavarësinë nën garKosova nuk është pronë as qeveria Amerikane ishte autorë amerikanë për shqipancinë e fuqive të mëdha. Pra ? e individëve e as e partive, edhe ndërhyrja e tij tek tarët në Shqipëri dhe në Kosova është e të gjithë senatorët duke iu shpjeguar çështjen edhe nga ana fetare (H.Bello). Amerikë, konkludohet se besimi fetar asnjëherë nuk ka qenë motiv ngatërresash ndërmjet prijësve. Informacioni përfundimtar i Komisionit të Lidhjes së Kombeve të datës 12 maj 1922 kundërshton idenë se shqiptarët për arsye të ndarjeve fetare nuk janë të aftë të udhëheqin një shtet modern.” Pra? shqiptarëve të Kosovës zohet me rrugëtim abnormal dhe e pakicave që dëshiro- elektrik të zemrës i cili e shkakton çrregullin e ritmit normal të saj (aritmia). Të rrahurat e zemrës së shëndoshë janë të kontrolluara nga një sinjal i cili lëvizë nëpër jnë t`a pranojnë Kosovën zemër me një rrugë të kontolluar si të tillë dhe të jetojnë në në mënyrën më të përmbaruar. te. Kur pason çrregullimi elektrik i zemrës ,humbet kontrolli i hyrjes Kur në Kosovë edhe në dhe daljes së gjakut nga zemra . Shqipëri ballafaqohemi Gjaku nuk di se a të del nga me probleme që duan zemra apo të hynë në te . Kështu zgjidhje të mençur më në këtë rrëmujë e cila zgjatë jo shkon mendja tek një gjat truri mbetet pa oksigjen dhe defekt i zemrës tek Sinpason vdekja. dromi “Wolf –Parkinsin – White”. WPW karakteri-

GIACOMO DURAZZO-GRIMALDI, DOZHI I PARE I DINASTISE DURRESAKU (vijon)
prindërit Giovanni Durazzo dhe Margherita Monsa. Giacomo i përkiste një familje me origjinë shqiptare dhe stërgjyshi i tij, që kishte zbritur i pari në Itali, quhej Giorgio Durazzo (Gjergj Durrësaku). Me reformën e atij viti (që kërkonte bashkimin e klasës sunduese në një numër të vogël “hotelesh” familja Durazzo mori edhe mbiemrin Grimaldi, duke u quajtur DurazzoGrimaldi. Veprimtaria ekonomike e familjes mbështetej në artin e prodhimit të mëndafshit dhe tregtimin e tij. herë senator. Kështu Giacomo u bë ndër figurat më të Babai i Giacomo-s, Giovanni rëndësishme politike të përmes tregtisë u bë kështu figurë Xhenova-s dhe më 1573 e rëndësishme në qytetin e Xheno- ishte ndër sindicator-ët më vës. Durazzo-t u ngritën në hiertë lartë. Në të njejtin vit e arkinë sociale në Xhenova. Në kurorëzoi karrierën e tij, vitin 1533 Giacomo u përzgjodh pasi u bë Dozh, duke fituar në mes të katër fisnikëve të qytetit postin më të lartë në Repubqë do të bënin homazhe në Porlikën e Xhenova-s në rrethatovener në emër të Republikës. na mjaft të vështira. Klementit VII. Po kështu u caktua të shkonte në Marsejë për të Gjatë periudhës së qeveristakuar Francis I. Në vitin 1538 jes së Giacomo-s pati shkoi me të njejtën detyrë në kundërshtime të ashpra Piacenza për të takuar Paul III. Në midis fisnikërisë së vjetër vitet që pasuan u angazhua në dhe të re. “Të rinjtë”, më të funksione politike. Në fillim të shumtë në numër po vuanin viteve shtatëdhjetë u zgjodh disa nga “garibetto”, siç quhej reforma e vitit 1528, të zbatuar në vitin 1547, pas përpjekjeve të Fioeschi për tu dhënë më shumë rol në qeverisje familjeve më me ndikim, domethënë familjeve të vjetra fisnike. “Të rinjtë” kërkonin që “garibetto” të hiqet dhe në qeverisje të merrnin më shumë rol elitat e fisnikërisë së re, e cila ishte e pakënaqur për shkak të taksave të rënda që i ishin imponuar gjatë luftës së Korsikës. Madje që nga vitet gjashtëdhjetë shpërtheu hapur konflikti midis fisnikërisë së vjetër dhe të re në Dhomat e Këshillave me rastin e emërimeve të reja në postet shtetërore. Një përplasje e tillë ndodhi edhe gjatë zgjedhjes së Dozhit në vitin 1573, ku fisnikët e rinj kërkuan një personalitet që të mbronte interesat e tyre. Ndërsa “të vjetrit” kishin objektiva të kundërta dhe kërkonin zgjedhjen e një eksponenti “të ri” të moderuar. Giacomo Durazzo ishte në të vërtetë kandidat “i të vjetërve”. “Të rinjtë” mbështetën kandidaturat e David Vaccà e Francesco Tagliacarne (dy njerëz të ligjit, ku i pari më vonë kishte mundur të bëhet Dozh) dhe

GIACOMO DURAZZOGRIMALDI, DOZHI I PARE I DINASTISE DURRESAKU Durazzo lindi në Xhenova në vitin 1503 nga

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

1 5

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te ….

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne SHqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!!

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

Disa Ngjarje e pazgjidhura ne Shqiperi nga Prokuroria...

?
Duet nje Kryeprokuror allcak qe te zbardhi ceshtjet te pazgjidhura qe nga vitet 1944!! Perse nuk u pane dokumentat qe verifikonin fjalet e Albana Vokshit? Disa nga ceshtjet qe kane kaluar pa hetuar ne Shqiperi!!

Perse vetem 2 Vjet heqje Lirie u kerkua kur te tjere kane marre me shume per me pak korrupsion? NJe hetues I mire do ti kishte keto kriminele cdo 2 dite gati tu duke dhene llogari….

Perse nuk u hetua shkelja e kushtetutes Shqiptare nga Prokuroria? A thua ka marr fund drejtesia?

Bilioneret e Rinj te pa Prekur ne Shqiperi qe bejn hesapet me $$$ e popullit me keq se S. Berisha

The leader of Opposition in Albania rather spend $$ on luxury vacations in US rather than face the facts and reality in Albania!! Could it be that he’s so implicated with the GOV. that he can end up serving life sentences?

Njerezit vdesin ne Shqiperi sepse Sekseri I lejeve te ndertimit ne tirane Alban Xhillari me E.ramen nuk cajn koke perhapesira midis ndertesave qe te kalojn makinat e urgjences. Me ato ne Shqiperi, kercenimet dhe blerjet ecin, po jo me ne pertej Oqeanit.

A pyet njeri ku eshte burimi I milionave $$ qe ky njeri eshte kukull? Alban Xhillari Sekseri I Lejeve te ndertimit tani kush eshte se E.Rama iku?

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

1 9

Vjedhja Mineraleve

Mineralet ne very te shqiperise te monopolizuara!!! Perse?

Floriri nepermjet mineraleve

Vdesin njerezit per tu pasuruar njerezit e Kryeministrit Shqiptare bashk me Fatos Nanon si sekretar PD’s ne Washington DC. USA

FLuturime me parate e mineriave te populit Shqiptare...

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Njerezit pergjegjes...

Stream Oil Albania has a direct connection to Shkelzen Berisha as well as to his sister Argita Berisha...te tjeret kane vec 1% si kukull qe jane...

Si mund te vjedhesh token parate e pronarit te tokes me ane te kompanive nafte fantazme nderkoh fshiet nga pas vete KM.

Argita & SHkelzen Berisha Pergjegjes per vjedhjen e naftes nga pronaret….

P a g e

2 0

O u r

W o r d s

A Funksionon Kontrolli Shtetit ne Shqiperi

Shembujt e Parave qe vijn drejt SHBA nga vendi me I Varfer ne Europe... Perse?

Familja Berisha & Podesta group 0— Albanian Americans 2

Nje vrime ne uje me keshillat drejt Shqiperise….zvogelimi I reputacionit te Podesta Group per hir te familjes Berisha... Mr. Countryman shell shocked when the opposition and the government of Albania sit down to vote some laws….Question– Did they really sit down together? Yes and you are welcome... Is the money being diverted to the Podesta group for retaliatory against those that tell the truth outside of Albania? So far YES...the war goes on..

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

2 1

Mundësia e lashtësisë së shqiptarëve që nga Atlantida legjendare?!Nga JOANA DIAMANTI
Në brendinë e kësaj vazoje gjeta do copa nga argjila, të holla nga metali, copa të ndryshme eshtrash dhe një mbishkrim tejet të rëndësishëm: PREJ MBRETIT TË ATLANTIDËS – KRONOSIT. Kjo Nuk ishte e tëra. Në zarfin e njëjtë gjeta edhe një dorëshkrim të shifruar me shkronja “B.E”. E hapa dhe e lexova: Në vitin 1883, në Muzeun e Luvrit (Paris) kam hasur në ekzemplar të shumtë të sendeve të zbuluara nga gërmadhat e qytetit të vjetër TIAKUNAKA (Amerika Qendrore) . nga shumë sende aty më ranë në sy disa grimca të vazove të argjilat, para nga metali, si dhe eshtra të ngurosura, plotësisht të njëjta si ato të zbuluara nga rrafshnalta e Hisarlikut (Trojës). Ngjashmëria e sendeve të njëjta më shtyn që të gjitha këto grimca t’ia nënshtroj analizave mikroskopike dhe laboratorike, kështu që arrita në përfundim se ato sende e kanë kohën dhe burimin e njëjtë dhe se materiali i ndërtimit të tyre nuk mund të gjendet as në Hisarlik dhe as në Amerikën Qendrore. Analizat edhe më detale të disa sendeve të metalta tregojnë se ato ishin të bëra prej një legure të përzierjes së platinës, bakrit dhe aluminit, legurë e cila edhe sot e kësaj dite mbete e panjohur. Prandaj, kam ardhur në përfundim se të gjitha këto sende që janë të zbuluara në të dy anët e kundërta të botës janë bërë nga materiali i njëjtë dhe se me siguri kanë edhe prejardhje të njëjtë. Poashtu ishte e rëndësishme edhe fakti se, sendet e cekura nuk kishin prejardhje fenikase, mikene dhe as amerikane… Të kujt kanë qenë pra? Çka duhej menduar në këtë moment? Shkrimi që zbulova nga sendet e Hisalikut, në gërmadhat e Trojës, bindshëm orientojnë kah burimi i tyre i vërtetë – ATLANTIDA”. Herri Shlimani, ky arkeolog legjendar gjerman, edhe para zbulimit të Trojës, dispononte me fakte bindëse për ekzistimin e saj dhe për këto teza të veta ka qenë i përqeshur nga kolegët e atëhershëm. Por, Troja legjendare nga epi i Homerit, është zbuluar pikërisht nga ai vetë. Së paku kjo është ende e pranuar botërisht, që mu në at vend shtrihet Troja e epit të Homerit. (edhe përpos hipotezave të reja që shfaqen kohën e fundit, sikur ajo e Prajsit) Edhe disa dëshmi logjike mbi mundësinë e prejardhjes së shqiptarëve nga Atlantida legjendare. Nëse atlantidasit si popull i ka karakterizuar inteligjenca e lartë kolektive dhe shkalla shumë e zhvilluar e përparimit kulturor dhe teknik, atëherë edhe shqiptarët në shumë etapa të zhvillimit të tyre, si individ dhe kolektiv etnik, i ka karakterizuar mu ky virtyt. Të marrim civilizimin e ilirëve të lashtë, të cilët, përveç një sistemi të organizimit shtetëror dhe teknikë, kanë qenë artist të suksesshëm, arkitektë, dhe ndërtues të mëdhenj. Fortifikatat e tyre të hershme befasojnë për shkallën e lartë teknike dhe arkitektonike të ndërtimit. Pas shtetit të fortë dhe të zhvilluar pellazg-ilir, shqiptarët përherë kanë qenë të robëruar dhe nën sundimin shekullor të tjerëve, andaj potenciali i madh i aftësive të tyre kulturor-teknik, nuk ka pasur mundësi të vjen aq në shprehje si kolektiv etnik i organizuar. Nuk ka dyshim se shqiptarët janë popull që kanë prirje të shprehur kolektive kulturo-artistike. Nëse do ta krahasonim me numrin e banorëve, numri i krijuesve të suksesshëm artistik, e tejkalon mesataren e shumë popujt tjerë të botës. Mjaftë artist shqiptar, posaçërisht ata të shpërngulur jashtë kufijve etnik. Përherë kur u është dhënë mundësia e lirë e krijimit, energjia e tyre latente diku në ndërvetëdijen kolektive si stereotip i të parëve tanë të lashtë (ndoshta edhe nga atlantidasit), gjithnjë ka ardhur në shprehje. Shumë emra shqiptar (ose me prejardhje shqiptare), janë të njohur në të gjithë botën për sukseset e tyre në lëmenjtë e ndryshëm të jetës shoqërorepolitike dhe kulturo-artistike. Kontributi i tyre në zhvillimin e gjithmbarshëm material dhe shpirtëror të civilizimit gjithëpërfshirës bashkëkohor është i madh. Të gjitha që i theksuam më lartë, marrë realisht, nuk janë një gjë e re. Çdo popull në botë ka gjenialitetin e shprehur kolektiv dhe individual, por tek shqiptarët duhet të jetë diçka e veçantë: Deri më tani në histori nuk na është e njohur asimilimi i ndonjë populli tjetër në shqiptarë. Përkundrazi, ne kemi qenë si popull viktimë e asimilimeve të ndryshme gjatë pushtimeve të sunduar askënd. Andaj, të gjithë ata që janë shqiptarë, e mbajnë vulën gjenetike të pastër racore, pa ndonjë kryqëzim të ndonjë shkrirje tjetër masovike. Përkundrazi, shqiptarët ishin ata që nga pushtuesit e ndryshëm u asimiluan duke u përzier edhe me popuj tjerë që tani ekziston me ndonjë emër tjetër në Evropë. ( shembull: dalmatinët e Kroacisë, kanë prejardhje nga fisi ilir DALMAT; malazezët e Malit të Zi, kanë prejardhjen nga fisi ilir DOKLEATËT, etj.) Civilizimi bashkëkohor i sotëm në Perëndim, për zhvillimin e vetë material de kulturor, gjithmonë ka qenë mirënjohës bazave të trashëguara nga kultura e lashtë helene e Greqisë Antike. Ky “shabllon” është pranuar si realitet i pacenueshëm. Ajo, jo rastësisht, ka qenë edhe tendencë e fortë që të ruhet me çdo kusht, nga frika e lëkundjes së themeleve bazë e një vetëdije kolektive mbi të cilën do të ndërtohet rendi i ri botëror. Projektuesit e këtij “rendi të ri botëror”, edhe përpos dëshmive të reja që mund të paraqiten, nuk kanë qenë të interesuar që të shkaktojnë rrëmujë për një çështje të kaluar dhe jo aq me rëndësi nga synimet e veta përfundimtare. që dikton kahet e orientimit të vetëdijes kolektive botërore. Masonët sot kanë depërtuar kudo, veçanërisht në koncerne të mëdha financiere-bankiere, dhe përmes imponimit të kredive dhe ndihmave tjera financiare, ndikojnë në vullnetin e popujve të vegjël, duke trysur të gjitha idetë e reja që nuk i konvenon qëllimeve të tyre të fundit. Qofshin ato edhe zbulime të mirëfillta shkencore. Nuk është fare e rastit që në shumë biblioteka të mëdha dhe të pasura botërore, ruhen me xhelozi dhe me një vello të fshehtësisë së madhe, shumë të vërteta që do ta dëshmonin të kundërtën historike nga ajo që është pranuar. Andaj, fare nuk mund të merret si e rastësi, që në mes të popujve që konsiderohen si një civilizim i lashtë, janë gjithmonë luftëra, tendenca të asimilimit ose imponimi i një mënyre të re dhe të përhapur të të jetuarit dhe të menduarit, me arsyetimin, se ajo bëhet në emër të modernizmit bashkëkohor. Poashtu, nëse e vrojtojmë me një vëmendje të përqendruar zhvillimin e shumë përleshjeve të armatosura me përmasa lokale dhe regjionale në botë, do të vërejmë se, këta popuj gjithnjë janë në luftëra dhe mbahen në ankth të përhershëm, duke ju mohuar e drejta për vetëvendosje dhe shtetësi të pavarur. Si shembuj mund t’i marrim: baskët, shqiptarët, palestinezët, kurdët…etj. Do të ishte naive të mendojmë se dikush frikohet nga ekzistenca e tyre fizike, por frika e vërtetë qëndron gjetiu: në inteligjencën e lartë të trysur si ndërvetëdije Kosovë dhe ngjarjet rreth saj, dhe në kontest të temës tonë në shtjellim, e parashtrojmë pyetjen: Çka ishte ajo që i shtyri pikërisht këta hartues të “rendit të ri botëror” të bëjnë diç të tillë?! Në këtë pyetje do të ketë shumë përgjigje të natyrës: humanitare, ekonomike, politike, ushtarakostrategjike etj. Normalisht, që edhe disa prej tyre mund të merren si të sakta, por, në këtë ngjarje të madhe me përmasa botërore, ka edhe diçka irracionale, ose si latente shpirtërore. Ajo nuk mund të lexohet në gazeta dhe as të ndihet nga goja e politikanëve, poashtu, as të kuptohet nga qendrat e ndryshme të vendosjes politike globale. E përgjigjja do të ishte: magnetizmi i fortë i ndërvetëdijes tonë kolektive që rrezaton pa masë dhe tërheq. Është intuita e popujve tjerë që shpaloset një realitet të pamohueshëm se ne jemi pjesë e atij civilizimi të lashtë, nga i cili kanë buruar shumë njohuri gjatë tërë ekzistencës njerëzore, dhe se është momenti i fundit, që sipas të gjitha ligjeve natyrore, t’i kthehet ky borxh u kahershëm këtij populli. Dhe si përfundim: ME PLOTË BESIM INDIVIDUAL DHE KOLEKTIV DUHET TË KRENOHEMI SE JEMI SHQIPTARË, DHE SI KOMB I TAKOJMË NJË CIVILIZIMI TË LASHTË DHE SHUMË TË PËRPARUAR. Pse të mos themi, edhe nga Atlantida legjendare. Me zbulimet e afërta edhe arkeologjik të ekzistimit të Atlantidës, jam i bindur se patjetër do të vërtetohet hipoteza e pamohueshme e Katapanos se, THOTI-TOTI me të vërtetë fliste shqip, dhe se stërgjyshërit tanë janë më të vjetër nga ato të vërtetuara pellazgeilire. Koha punon për ne shqiptarët…

pandërprera shekullore. Dihet se asimilimi është i imponuar ( i dhunshëm) e shqiptarët kurrë nuk kanë pasur një mundësi të tillë, sepse kurrë nuk kanë

Botën, realisht, e sundon MASONERIA e sekteve të ndryshme, dhe ata, vetën e konsiderojnë si “ELITA SHOQËRORE”

kolektive të këtyre popujve të lashtë. Pra, ata frikohen nga shpirti i këtyre popujve. Nëse marrim luftën e fundit në

P a g e

2 2

O u r

W o r d s

A Study on Albania and it’s Politics from 1944-1960 Declassified (continues)

Edit Durham: Incizimet e rralla shqiptare të 1905 në Londër
Edit Durham: Incizimet e rralla udhëtimit të parë, ajo venshqiptare të 1905 në Londër dosi të vinte në praktikë metodat e hulumtimit NGA OLIMPIA GARGANO etnografik dhe antropologjik. emocioneve të reja, që në Mbase nuk është ky vendi Ballkan kishte gjetur kuptimin për të treguar natyrën e e ekzistencës së vet. veçantë të metodës së saj të Vetë Durham pat deklaruar se vëzhgimit, ku ju mund të motivet që sollën në brigjet gjeni gjurmët e relativizmit lindore të Adriatikut ishin të kulturor dhe etnografisë lidhura me të papriturat e krahasuese, etnologjisë, veçanta të ekzistencës, e po kufijtë e rinj të shekullit të ashtu, është e vërtetë se materi- njëzetë, të cilat ishin të alet dokumentare dhe dëshmitë kryesuar nga antropologët që gjeti aty, qenë të tilla që pas dhe etnologë si Franc Boas dhe Elie Reclus, çka e kishin praktikuar vetë nëpër kërkime gjerësisht në Anglinë e atyre viteve. Këtu duam thjesht të tërheqim vëmendjen, jo vetëm në të dhënat të shëndosha të ruajtura në Bibliotekën Britanike, e shumë shembuj të "kulturës materiale", të cilat ajo ka mbledhur dhe ka dhuruar në muze të ndryshme nëpër Angli. Por, le të shohim se kur qe momenti ekzakt në të cilin Durham u ndërgjegjësua për natyrën e kërkimit të saj. Kjo ndodhi pas një komenti të bërë nga një i panjohur në një takim të rastësishëm. Incidenti ndodhi në udhëtimin e saj të dytë në Ballkan, para se të hynte në Shqipëri. Meqë udhëtonte shpesh i kishte qëlluar që të tërhiqte vëmendjen e njerëzve nëpër lokal, që habiteshin tek shihnin një zonjë angleze e cila udhëtonte gjithnjë vetëm në territore pak të hulumtuara nga të huajt. Studiuesja Pyetjet qenë të të gjitha llojeve, për vendin prej nga vinte, për familjen e saj dhe qëllimin e udhëtimeve të saj. Dhe ajo u përgjigjej gjithmonë me dëshirë, duke thënë se thjesht donte të shkruante ndonjë gjë për vendet, zakonet dhe traditat e banorëve, mënyrën e jetesës së tyre e të tjera. "Me pak fjalë - vërejti një njeri - ajo po bën studime gjeo-etnografike". "Ideja më goditi në mënyrë të jashtëzakonshme. Nuk do të vija kurrë më vetëm"

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 2

P a g e

2 3

Monopolizimi dhe oligopolizimi i krimit (Vazdhon)
Monopolizimi dhe oligopolizimi i krimit Gjergj Thanasi Martin. Në oligopolin e Kanabisit krahas kompromisit për të mos prekur plantacionet e Lazaratit në këmbim të informacjoneve paraprake për kapjen e trafikantëve kokëfortë, që preferojnë autonominë në vend të “mbrojtjes” nga “trusti I lulelakrës “ i Xhivolës, Xhirit dhe Sheëfit të tyre, ka edhe thela të majme për aleatët në qeverisje. Thela ka edhe për eksponentë të LSIsë edhe për eksponentë të aleatëve të tjerë si psh. në zonën e Vlorës. Kuptohet Kryeministri Berisha ka nxjerrë mësim nga 1997 dhe nuk mund të lejojë të rikrijohet në aleancë e re në Vlorë ndërmjet opozitës dhe lumpenit lokal.Tashmë Zançaushërija është me qeverinë, sepse nuk përsëritet më gabimi I bllokimit të skafeëve në Rradhimë. Vetëm budallenjtë dhe gjynahqarët janë subjket të Moratoriumit antiskaf. Të tjerët lejohet të nxjerrin fitime duke transportuar afganë, irakenë e kurdë për në Itali. Shumë shpejt pasi të vihet në zbatim marrëveshja me grupet mafioze të Guanxhout skafet njëlloj si në 1995 dot ë përmbytin San Cattaldo-n e san Foca-n me “turistë” kinezë.Kuptohet ky trafik ka të ardhura të mira, por jo maksimale dhe iu është lënë në dorë aleatëve në qeverisje, duke hedur poshtë kështu edhe shpifjet e opozitës se berisha I do të gjitha për vete. Siç e trajtuam më sipër Klandestinët dhe pasaportat janë një tjetër monopol, ku ka aksionerë të privilegjuar dhe aksionerë të zakonshëm.Të gjithë keqbërësit e vegjël apo hallexhinjtë kosovarë, që kanë blerë pasaporta biometrike shqiptare të prodhuara nga sistemi me të dhëna personale fallso janë pre e lehtë për organet ligjzbatuese shqiptare. Për t’I mbyllur gojën “tekanjozëve” të Rilindja-Ridge-it bëhen edhe spektakle si ai i pezullimit të policëve të Rinasit dmth. peshq të vegjël deri në nivelin e nën komisarit pa lidhje me Kupolën famëkeqe të policisë paralele. Siç e thamë më sipër eksponentët e partive aleate trajtohen si aksionerë të zakonshëm. Ndërsa klandestinë specialë si terroristë iranianë dhe jo vetëm, trafikantë të shquar të mafies turke dhe asaj ish sovjetike sidomos nga republikat e azisë qëndrore, prostituta lindore të rangut të lartë apo marrëdhëniet me diplomat të shteteve pjestare të Boshtit të së keqes etj janë eskluzivitet i rrjetit të lidhur me Kupolën, sepse këto aktivitete jo vetëm prodhojnë më shumë para, por edhe ofrojnë prestigj, njohje ndërkombëtare, shkëmbim favoresh në rrangjet e larta të krimit të organizuar transnacional. Deri tani këto aspekte të Kupolës kanë mbetur të pa goditura publikisht me ndonjë përjashtim të rrallë nga deputetë kurajozë tip Braçe, apo gazetarë antikrim. Fatkeqësisht nga forcat politike vetëm Kreshniku Kuq e zi me sugjerim nga përtej Atlantikut ka guxuar të

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

“ N E W

L I F E ”

J E T A

E

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Në Çiflik tek familjet e nxënësve të rrahur (nga Fq.1)
siguri jete atje nuk ka , vriten grate dhe persekutohen ,c’mund te na thoni , c’mund te beni ju si parti opozitare konkretisht.Perseri pergjigje te pergjithshme jo konkrete.Nje ze u degjua “A keni nevoje per diasporen tju ndihmoje “? Por zoti Rama e kaloi me shaka kete ze serioz qe I dhimbsej populli_dhe po shihte disa pergjigje te zbehta nga ai si kryetare I opozites Shqiptare.Diaspora eshte active jeton me hallet dhe problemet e Shqiperise dhe keto probleme ne mynyre te sinqerte I dergon ne Washington qe ata te dijne te verteten.Zeri I diaspores ish nga pergjigja qe ai I dha zotit Endri Bida qe jam vetem .Vazhduan dhe disa pyetje te tjera nga zoterinjte Zija Lepenica (I persekutuar I sh I burgosur politik), Ilirjana Sana studentene NYU e cila kish qene active dhe ne election e president Obama . Ajo nder te tjera pyet se si do te zhvillohet shendetesia ne Shqiperi , cfar program do te perdorni te ndihmoni popullin, sepse ne keto moment ka shume problem te le shume per te desheruar. Diskutoi dhe Vasil Gjika , Alban Lika gazetare etj… Ne mbyllje e mori serish fjalen Zoti Rama . Keshtu u mbyll ky takim midis kryetarit te opozites zotit Edi Rama dhe komunitetit shqiptare ne Amerike kryesisht ne NY.Pas bisedes pjestare te ndryshem te diasporas ben foto me zotin Rama. Ajo qe mua me beri pershtypje nga ky takim ishte qe Zoti Rama ishte shume I rezervuar ne veprimet konkrete.Diskutonte per perspektiven por jo per te tashmen qe faktikisht eshte nje gjendje alarmante.1-Populli nuk ka buke ne tavoline, “Shqiptare , kombi eshte ne rrezik , te gjithe se bashku te shkojme ne Shqiperi dhe te largojme kete klike mafioze , ku populli te behet zot I fateve te tij, ku ish pronari te gezoje pronen e tij, ku ish vrasjet tani po behen sheshit(duke u I persekutuari apo invalidi te kete te quajtur vetvrasjeneper gazeta ) 3drejten e tij me ligj, ku te ndalohet censure ndaj medias4- shkalla e korrupsioni duke respektuar drejtesine korrupsionit ka arritur ne mynyre si mbret I vendit(I pavarur nga politigalobante, 5- po shitet pasuria komka), ku te ndalohen shitjet e pronave te betare dhe pronat e ish pronareve ,6- ish pronareve dhe pronat shteterore te po shkaterrohen fabrikat si ajo e huajve per nje cope buke si psh 80cent Azotikut te Fierit dhe po dergohen metri katror ne Mirdite ne minieren atje per shitje si scrap ,7- ajo qe eshte te gjitha duhet te ngrijne , ku cdo gje alarmantja dhe qe e prek demokraduhet te filloje nga e para ,nga zerocine ne kocke, ne palcen e saj se ja.Vec keshtu Shqiperia do te marre egzistuari eshte ndryshimi I codit fryme lirisht .Populli , bijt e tij te zgjedhor ku partite e medha te mos shkolluar te drejtojne, akademiket dhe jene krokodilet e gllaberimit te shkencetaret duhet te marrin ne dore partive te vogla, ku te jete hapsire per fatet e kombit.Koha nuk prêt , jemi te aplikimin e deputeteve te pavarur,ku vonuar ,. Sic e pame nga takimi me emrat e deputeteve te jene te afirmuar liderin e opozites nuk shikuam drite qe populli te dije se per ke person jeshile, nuk shikuam ate lider opozitar voton (jo ate qe deshiron partia te ve aktiv qe nuk prete zgjedhjet ne 2013 nje hetues qe ka denuar ne por ne keto moment qe populli ka komunizem si psh deputeti Durim nevoje qe keta ta udheheqin ne Hysi) dhe ku presidenti te zgjidhet largimin e kesaj qeverie mafioze nuk e nga populli. pame.Ne do te presim zgjedhjet ne 2013ishte gjithmone aludimi por jo sot Imponimin e kesaj qeverie per te ne kete moment .Jam e sigurte qe me dhene dorheqjen .Asnje nga keto pika kete ritem dhe optimizem opozita nuk te nxehta nuk I degjuam ne diskutido ti fitoje zgjedhjet me 2013 por ai qe min e tij apo ne pergjigjet e pyetjeve humb eshte populli qe I ka shkuar drejtuar atij.Pa nje opozite te fuqish- fukaralleku ne palce.Pa nje opozite me Sali Berisha serish ne 2013 do t’I active tani ne keto momente te nxehta fitoje zgjedhjet .Pra , sic e shihni kjo ai vend do te eleminohet dhe ne do te parti nuk eshte gati te drejtoi kombin mbesim pa komb vec me flamure. Mendoj se ky eshte nje apel per te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen : Kush I thote vetes shqiptare sot , duhet te veproje ne mynyre active qe neser te mos na denoje historia. Me kete opozite te mefshte qe nuk organizon demostrata paqesore, peticione , apo dergimin ne gjygj per shkeljen e kushtetutes nga palamenti , presidenti dhe kryeekzekutivi, ku vidhen 20 milion euro per te bere Censusin kur vete Censusi eshte antiligjor se u votuan me dy duar ,kjo opozite nuk do ta kete kurre shansin te drejtoje.Por ne diaspora nuk do ta lejojme , ne do te jemi atje me popullin te drejtojme ate ne fillimin e nje demokracie te vertete ku dhe ne shqiperi te lulezojne mimozat dhe te gjitha lulet pranverore.Te gjithe se bashku per nje Shqiperi demokratike.Vec keshtu dhe Shqiperia do te marre fryme lirisht.Populli duhet te drejtoi, bijt e tij te rinj te shkolluar akademiket , shkencetaret duhet te marrin ne dore fatet e vendit.Koha nuk prêt , jemi te vonuar .Edhe tek kjo parti opozitare qe mendohej se mund ta drejtonte popullin nuk degjuam ne ate takim qe te hapte drite jeshile,te hapte horizontin se do te ishte active para zgjedhjeve te 2013 , ku shume lehte me nje kerkese per ne gjykate te larte per votimin me dy duar e rrezonte kete qeveri mafioze se ka thyer kushtetuten .Por ne nuk shohim plan aktiv per largimin nje ore e me pare te kesaj klike mafioze, por ndjejme nen brendesi nje bashkepunim me te. Pra cdo debat , cdo diskutim e kane thjesht fasade ne kurriz te varferise se popullit , sepse te dy keta parti kane dale nga nenemadhja parti PPSH .Te gjithe jane bere pasanike ne kurriz te popullit si dhe duke shperdoruar pasurine kombetare qe e kane kthyer ne pasuri private familjare.Prisnja shume nga kreu i opozites por nuk me doli sic mendohej.”SHUME ZHURME PER ASGJE” Ne diaspora shqiptare qe nuk jemi te implikuar me asnje parti politike , as edhe ne ndonje afere korruptive do te kthehemi per te ndihmuar popullin dhe kombin.Te gjithe jane bere pasanike ne kurriz te popullit prandaj dhe nuk japin pergjigje konkrete.Ne jemi me popullin , I flasim problemet hapur dhe do te qendrojme deri ne fund ne mbrojtje te tij dhe te ceshtjes kombetare shqiptare. F.Z.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful