Volume 4, Issue 09

Shkurt 27 , 2012

Our Words Weekly Issue
“ N E W L I F E ” J E T A E R E

SPECIAL POINTS OF INTEREST:   Resolution to the national cause No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

ZGJIDHJA E ÇËSHTËJES KOMBËTARE I TAKON VULLNETIT nga Shaban Cakoli (Fq.24)
ZGJIDHJA E ÇËSHTËJES KOMBËTARE I TAKON VULLNETIT nga Shaban Cakoli NJERËZOR-POPULLIT SIÇ I TAKON PESHA E TRUPIT Shkruan:Shaban Cakolli Nëse e shfletojmë pak historinë,nëse lexojmë dhe kuptojmë si duhet,shohim se ngjarjet e mëdha historike kanë ndodhur në historikun e luftës sonë të përgjakshme,se shqiptarët kurrë nuk kanë ditur as të qahen as të ankohen.Ata në vend ankimeve armikut ju kanë përgjigjur me luftë,saherë lakmitarët pushtues mësynë kolonizimin dhe pushtimet e tokave tona.Po,të bindshëm ishin shqiptarët se nuk mundenin të fitonin lirinë pa luftë e kundërshtime,madje edhe kur binin në duar të armikut,para tytës,litarit apo thikës i thonin armikut:Kurrë mos të qofsha falë,e paguaj me jetë ,por një grimcë tokë nuk ta falë.Jemi dëshmitarë të dhunës dhe poshtriit,masakrës,burgjeve,vrasjeve,largimev e nga puna,marrjen e shkollave tona,institucioneve dhe dëbimit nga atdheu që na e bëri pushtuesi barbar sërb.Shumëkuj nga ne i kujtohet,kur sërbët me disa argat të tyre shqipfolës na e morën kushtetutën!Ata dhe fillimisht argatët e tyre,na mbajtën tubime,na e zbukuruan thelbin e temave me gënjeshtra,se shqiptarët me ndërrimin e kushtetutës lere që nuk humbin asgjë,por fitojnë këtë dhe këtë!!! Ne nuk i pranuam ato zbukurime,por tham qartë nuk duam ndërrim kushtetute dhe për këtë paguam haraqet,humbje të vendit të punës,burgosëjeve dhe përndjekjeve.Fundja përkundër kundërshtimeve tona,nuk na pyeti kush dhe kushtetuta u ndërrua!Ne nuk ishim edhe të habitur,nga se populli ynë kishte rënë nën pushtimin sërb dhe nuk na shpëtonte gjë tjetër nga ai,vetëm për të u mbatur gju për gju dhe dhëmb për dhëmb me ta,çka edhe pse me vonesë ndodhi.Kush mund të na e hjek frikën sot,kur Kosovarët nënshkruan një marëveshje me sërbet,përmes fusnotave dhe rezolutës 1244?! Një gjë dihet:Populli nuk e tha fjalën e vet për këtë edhe asgjë dhe i humbëm të gjitha!Shpesh kemi marrur premtime nga titullarët tanë me ju siguroj,ju garantoj,betohem se asgjë nuk do të shkoj në dëm të Kosovës,se rezoluta 1244 ka vdekur,kurse hyrja e bisedimeve me te i ngjanë sikur të bisedohej me të vdekurin,ose kjo rezolutë u ringjall,kjo na shqetëson!Vështirë të gjindet në botë një popull si shqiptarët,që të kenë guxuar aq shumë,që të kenë luftuar aq shumë,për të thyar armiqët pushtues të tokave tona dhe për të dalur kryelartë para historisë.Kështu bëri UÇK-ja,të cilët rrëmbyen armët dhe nuk kursyan gjakun për të bërë Kosovën e lirë.Padyshim,morali,guximi dhe ideali i tyre bëri që në krahun e tyre të rreshtohen aleatet nga Evropa dhe bota.Kështu shqiptarët fituan lirinë dhe shtetin filluan të e ndërtojnë me ndihmën dhe administrimin e ndërkombëtarëve.Kosova ia doli edhe të shpalli Pavarësinë e vet,të cilën e njohën mbi 80 shtete dhe pregaditeshin të e njohin edhe të tjera,por Sërbia edhe pas humbëjes nuk e kishte hequr nga kushtetuta Kosovën si tokë të vetën!Ajo betohej se nuk do të njeh kurrë shtetin e Kosopse duhej të dëgjohej fjala e popullit! vës,çka herdo kur do të i imponohej të e Përkundrazi,titullarët e shtetit tonë pas njihte,por edhe mos të e njihte fare nuk ishte miratimit të aktit po flasin me fjalë zbukushumë e rëndësishme.Shpallja e pavarësisë së ruese:Shqiptaret nuk humbin asKosovës ishte bërë ditë e shenjtë për shqiptarët gjë,përkundrazi ata në çdo rajon prezantodhe këtë nuk mund të e vente askush më në hen në emër të Kosovës!Ndoshta është pyetje.Vit më parë nuk di për dreq të mallkuar ashtu,ne nuk jemi të gjithë politikaj dhe lindi ideja e bisedimeve shqiptaro-serbe,me jurist,për të njohur thelbin e këtyre mbikqyrëjen e Brukselit,e quajtur fillimisht marrëveshjeve,po kush do të na e hjek frikën teknike e që dal-ngadal rrëshqiti në biseda deri sa ne të e kuptojmë?Por populli ynë politike.Ndoshta ky ishte presion i faktorit është mjegulluar para këtyre gjërave,ka ndërkombëtarë mbi shqiptarët dhe këto biseda humbur rrugën në mjegull dhe te populli ynë duheshin meodomos të mbaheshin!Kosova nuk kjo tingëllon sikur kohën kur na thonin,se duhej të përulej para asnjë presioni,edhe pse me ndërrimin e kushtetutës nuk humbim ndërkombëtarët na u kanë gjindur pranë në

I N S I D E T H I S I S S U E :

Shqiperia etnike

Zgjidhja e ceshtjesh Sulmi Cafo Boga, Sevime Nebija, Koco Danaj, Vasil Tabaku, Agim desku, Kujtim Stojku, Mimoza Rexhvelaj, Raimonda Moisiu, Gjinushi, Robert ELsie Silvana Berki, Vullnet Mato, Vasil Tabaku, Skender Braka , Agim Desku, Blerina BrahoJorgo Telo

Faqe 1-24 Faqe 1-3 Faqe 2-3, 4-5 7-9

Faqe 5-7 9, 12

Sulmi në Afganistan, anetare I SquadraesAmerikane luftarake letër ngushëllimi familjes Vogli
Komandanti i Skuadronit të Dytë të Ushtrisë së SHBA-ve, që operon në kuadër të misionit ISAF në Afganistan, me të cilin Forcat Speciale Shqiptare kryejnë misionin e tyre në Kandahar, i ka dërguar familjes së kapitenit Feti Vogli dhe Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura një letër ngushëllimi në të cilën sqaron edhe rrethanat e rënies në krye të detyrës të ‘Dëshmorit të Atdheut”, kapitenit Feti Vogli. Nënkolonel David Jones shprehet në këtë letër se kapiteni Feti Vogli ra pre e një zjarri të befasishëm të një efektivi të policisë afgane në pikën e kontrollit, ndërsa ai iu përgjigj këtij zjarri me trimëri e kurajo. Teksti i plotë i letrës: “Dëshiroj të shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta për humbjen e të dashurit tuaj. Fetiu po kryente një mision humanitar jashtëzakonisht të rëndësishëm në ditën që ndodhi incidenti tragjik. Ai po eksploronte mënyrat se si mund të ndërtohej një shkollë dhe një qendër shëndetësore në një zonë të quajtur Robat, ku komuniteti lokal ka nevoja jetike për arsimim më të mirë dhe infrastrukturë shëndetësore më të mirë. Fetiu po kryente një mision rikonicioni në Distriktin Spin Boldak, në Afganistanin Jugor së bashku me kontingjentin e tij të Forcave Speciale Shqiptare “Eagle 4”, si dhe me trupa nga skuadroni i Kavalerisë e anëtarë të policisë afgane. Gjatë operacionit, një polic i pabesë afgan, në mënyrë krejt të befasishme hapi zjarr dhe plagosi Fetiun

Faqe 6-7 7,-9, 10-14 17-19

Adresa Anetaresimi

Faqe 24

P a g e

2

O u r

W o r d s

The Role of Diaspora By Cafo Boga (vazhdon)
Why Albania should focus on diaspora entrepreneurship role. When successful, diaspora entrepreneurship fosters business development, job creation, competition, innovation, and the creation of transnational business networks. It can also tap into existing social capital in destination countries and generate new opportunities for economic, social, and political capital sharing through the global networks that entrepreneurial activities create. Higher levels of entrepreneurship are positively correlated with higher levels of economic development. But whether high levels of entrepreneurship spur economic growth or high levels of economic growth encourage entrepreneurship is not so important. What is relevant is that the link between the two is strong. The Albanian-American Diaspora in the United States has established a strong niche in construction, restaurants, and real estate. Wealthy Albanian-Americans have also started venturing into investments both here and back home. The Diaspora can play an important role in developing entrepreneurial opportunities in Albania in the field of real estate development, tourist infrastructure, manufacturing, and trade. In my opinion, the Diaspora also can play a key role in transforming and revitalizing towns and villages where they come from, which have fallen into despair. This can be done through the development of ecotourism, heritage tourism, nostalgia trades, and building second-home residences. Still not all forms of entrepreneurship contribute equally. Recent research shows that two groups, “necessity entrepreneurs” and “opportunity entrepreneurs,” have very different effects on development. Necessity entrepreneurs are defined as those who are simply self-employed. Those running businesses that require little education and low start-up costs usually work in sectors that are oversaturated with competitors and have razor-thin profit margins. Thus, while selfemployment can create value for the entrepreneurs themselves and any employees they might have, research shows that necessity entrepreneurship has no real effect on country’s economic development. The majority of Albanian diaspora members comprises of necessity entrepreneurs, at least in the beginning stage of their reestablishment. The research also finds that necessity entrepreneurship plays a relatively small role in innovation-driven economies. Nonetheless, most governments in developing countries continue to promote necessity entrepreneurship rather than opportunity entrepreneurship. Opportunity entrepreneurs, on the other hand, are much more likely to have a positive impact on economic development. Skilled individuals who specialize in high-demand and rapidly growing sectors of the knowledge-based economy can create huge economic opportunities

It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague

Where are the 8 Million Euros that where Collected by the Berisha Foundation?

Mbas debores vijne permbytjet...a jane te pergatitur institucionet ne Shqiperi…?

Fahri Balliu I paprekshem ne abuzime ndaj popullit te elbasanit!!! Ta kthej koken pas te shohi rrobat e grisura qe ka pas...

A po Shihni ndonje ndryshim nga e kaluara me Bashkine e Tiranes...? The official look “ I Cmendur me kartel”
Shkrime nga Sevime Kumanova Nebija
por edhe sa vite duhet te pres gjer sa te vi te te perqafoje. Me fatin nga Zoti, nuk luftoj edhe pse nga dhembja e lotet zemra ime nuk duron dot nuk mundem te kundershtoj keshtu qenka e shenuar te lindi dhe te rritem afer nenes e babai im te jetoje larg mua. Po te le kte lule mbi kte varr te shkrete edhe pse dheu qenka thare por cdo stine qe do vije dhe shkoje kjo lule do mbes njesoje asnjeher ska per tu vyshkur sepse lotet e mie kan per ta ujitur dhe besoj qe ai lote im do prek eshtrat e tua keshtu do ndjeshe dashurine time dhe mallin e pashuar. Me shume djepa e me pak varre C’eshte kjo vajze qe qane pa ndale? C’jane keto dite sikur varr? C’jane kto zogje qe nuk fluturojne? c’jane keto lule qe nuk lulezojne? c’jane keto femije qe po qajne? c’jane keto nena qe zi po mbajne? Pse ne kete nate kemi mbete pa fjale? Pse kjo shpi ka mbet pa djale?

The face of KGB aka FSB feeling their roots shaking….!

birin e saje nga ushtrija sot nje moter pret me gezim te vetmin vella me u kthy te shpija Dyert u hapen e familja po pret ta perqafojne me malle birin e vet

gjithmone e ndjene se pari a jane ne rrezik bijte e saje e kush qenka gjahtari Nana me zemer te vrare del para burrave thote ”me jeten time gjakun njeri tjetrit me ja fale e nga biri s’keni per t’me ndare” !

A ka stine qe nuk derdha lote ? Pa ty babi im

Fjala ishte fjale besa ishte bese Tuj prit vajza vellaun e vet Prej gardhit shpise marrveshje e jo dajak nje burre me mllef po por perseri therrat shponin ne tuj prit nana qe sa vjet ! pret tuj prit familja konak. kishte marre ne ta shof se sa qenka rrite shenje tuj prit gjithe keto dite Ai mizor nuk kishte zemer djalin e ri ta vret si nje trim doren me shtri, Sot nje nene pret me mall e me ndalu me vrasje se ska dobi, Thojne zemra nanes nuk ia mbylli plaget asaj nene qe hak mas haku perplot 10 vite

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

3

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

Sulmi në Afganistan, anetare I SquadraesAmerikane luftarake letër ngushëllimi familjes Vogli nga Fq.1
dhe dy ushtarë të tjerë të koalicionit. Një komandant afgan i Pikës së Kontrollit u përpoq të reagonte shpejt për të neutralizuar agresorin, por gjithsesi plagët e Fetiut rezultuan shumë të rënda. Ata që ishin të pranishëm në këtë ngjarje e përshkruan të gjithë reagimin dhe sjelljen e Fetiut pas këtij sulmi të befasishëm si heroik. Pa asnjë dyshim, ai luftoi me një kurajo absolute, me nder e dinjitet duke dhënë dhe jetën e tij. Ai u qëllua ndërsa përpiqej që ta bënte jetën e të tjerëve më të mirë. Për këtë arsye, ju siguroj që Fetiu është për ne një hero, që do të nderohet e do të ketë nderimet tona më të larta, ndërsa vazhdojmë misionin tonë në Afganistan. Ai ishte një luftëtar trim e i respektuar, ndaj dhe do të mbetet gjithnjë në mendjet dhe zemrat tona, ndërsa ne do të mbarojmë punën që ai filloi në Provincën e Kandaharit. Qëllimi im është që Fetiu të jetojë gjithnjë në zemrat tona nëpërmjet fitoreve të vazhdueshme ndaj Talibanëve, dhe nëpërmjet paqes që ne po arrijmë për popullin afgan të drobitur nga lufta. Sakrifica e tij do të jetojë gjithnjë në shpirtin e një partneriteti të qëndrueshëm e të pashkatërrueshëm që ekziston ndërmjet ushtarëve të skuadronit tim dhe operatorëve special të Forcave Speciale Shqiptare. Edhe një herë, ngushëllimet e mia më të thella për ju dhe familjen tuaj. Do të ndjejë mungesën e kapitenit Feti Vogli dhe ndikimin e tij pozitiv në mjedisin e luftës në Afganistan.”- shkruhet në letrën e Nënkolonelit David Jones.

Të rinjtë, të zhgënjyer pas pavarësimit të vendit
shpresuar se pas shpalljes së pavarësisë, do të zgjidhej problemi i udhëtimit të lirë jashtë vendit, për të studiuar. Por, sipas tij, kjo dëshirë, e në anë tjetër edhe mundësia e punësimit brenda vendit, tash për tash janë të pamundura, pa u eliminuar dukuritë negative, të cilat, siç thotë, e kanë pllakosur shoqërinë kosovare. “Pas pavarësisë mendonim se do të hapen kufijtë për ne të rinjtë, që të shkojmë të studiojmë jashtë. Unë jam ‘master’ në Fakultetin Ekonomik dhe kam shpresuar të shkoj të studioj në Austri apo gjetiu, por mundësi nuk ka. Shkurt, perspektiva nuk na ka dalë siç e kemi paramenduar. Do të thotë, duhet t’i përkasësh një partie politike për të arritur të punësohesh. Jam i zhgënjyer... Nuk shpresoj. Pa u hequr korrupsioni, krimi i organizuar, pa u rregulluar gjyqësia, Kosova nuk ka për të ecur para”, thekson Fisnik Rugova. Republika e Kosovës, sipas statistikave të ndryshme, vazhdon ende të mbetet një vend me nivel tejet të lartë të papunësisë, ndërkohë që pjesa dërmuese e shoqërisë, vlerësohet se i takon moshës së re. Visar Gashi, student në Fakultetin Juridik, thotë se të rinjtë dekurajohen gjatë studimeve, për shkak të pa perspektivës në vend: “Kjo është më e keqja nga të gjitha. Kam shumë shokë që e kanë kryer fakultetin dhe tash punojnë krejtësisht diçka tjetër. E shohim se nëpër kafiteri ka shumë të rinj. Mos të kishte papunësi, të gjithë nuk do të kishin kohë për të dalë. Po të kishin qenë të angazhuar në aktivitete sportive, kulturore ose diçka të punojnë, nuk do të kishte pasur kaq shumë tollovi nëpër lokale, mbrëmjeve. Gjithmonë janë plot”. Por, krejtësisht ndryshe mendon i riu Hysni Fejza. Ai thotë se perspektiva ekziston dhe se që nga shpallja e pavarësisë e deri më tash ka qenë kohë e shkurtë për të bërë ndryshime radikale në funksion të përmirësimit të jetës së të rinjve. “E shoh që rinia e ka një perspektivë në Kosovë. Nuk janë realizuar ato që kemi pritur dhe çka kemi menduar, por besoj, që për katër vjet, mendoj se është ende herët. Në të ardhmen kanë për t’u realizuar ato çka ne i kemi menduar, para katër vjetëve, që kanë për t’u realizuar. Personalisht, për vete po flas, me këtë Qeveri, që tani është duke e udhëhequr Kosovën, nuk jam i zhgënjyer. Mund të jetë më mirë, por është mirë, kur e krahasojmë me qeveritë e kaluara”, shprehet Hysni Fejza. Ndryshe, Albana Morina, studente në “master” e Menaxhmentit në Universitetin e Prishtinës, vlerëson se të rinjtë nuk duhet fare të mbështeten në shpresën se politikanët që e drejtojnë shtetin, do ta ndryshojnë për të mirë jetën e të rinjve: “Kemi pritur zhvillim ekonomik dhe shumë gjëra tjera. Por, siç po shihet, është e njëjta situatë. Ndoshta, edhe po të kalojnë jo vetëm katër vjet, por edhe shumë më shumë, ma merr mendja që njëjtë kemi për të mbetur. Jemi vetëdijesuar që, do të thotë, nuk presim asgjë më shumë prej shtetit, por jemi përpjekur që vetë, me aftësitë tona, të ecim përpara dhe të bëjmë diçka për vete, e jo prej shtetit ose një përkrahjeje ashtu siç na duhet neve, si të rinj, pavarësisht a jemi student, a punojmë, apo çfarëdo qoftë”.

Lulëzimi në periudhën e Balshajve; Mbi të kaluarën e Ulqinit
Ulqinit u formuan edhe skalitësit e njohur Mikeli, Gjergji dhe Radosh Gjoni, kurse në vitin 1397, Gjergj Stresi vepron në rindërtimin e qytetit, duke angazhuar këtu edhe mjaft raguzianë dhe venedikas, si mjeshtër të njohur ndërtimi. Këto projekte të filluara arkitekturale i vazhdon edhe Balsha i III-të. Mirëpo, përvoja jo e duhur e këtij të fundit pati për pasojë përfshirje më të fuqishme të Venedikut në këtë truall. Balsha i III-të, megjithatë, arriti që në vitin 1413 ta kthejë Ulqinin sërish në duart e familjes Balshaj deri në vitin 1421, kur ky vdes dhe kur shuhet dinastia e princërve Balshaj. Si gjurmë e kohës së sundimit të Balshajve në këtë qytet, veç tjerash, dallohet Kulla e Balshajve në pjesën e sipërme të qytetit, kullë kjo që u rindërtua disa herë dhe sot shërben si muze-galeri. Nga koha e Balshajve, përkatësisht e Gjergj Stresit, në burimet historiografike bëhet fjalë për fisnikët venedikas që udhëtuan me galerë nga ujërat e Dalmacisë deri në grykën e turbullt të Bunës së rrezikshme, me gumnat e saj prej rëre dhe cektinat e këtij lumi deri në Shën Kollin e asaj kohe. Më vonë, Balsha III do të transportojë verën prej Ulqinit me lundra nëpër Bunë dhe liqe drejt të quajturave montanee, pra malësisë. Siç u pa më lart dhe sipas pohimit të Rovinskit, për Balshajt kultura perëndimore ishte më e afërt sesa ajo lindore, dhe se krahas kulturës shkrimore sllave tek ta ekzistonte edhe ajo latine, gjë që vërehet edhe te Nemanjitët. Në këtë kontekst vlen të ceket një shënim i studiuesit Boshkoviq (Boskovic, Ulcinj), sipas të cilit Ulqini kishte një kishë të ndërtuar në stilin romano-gotik ku gjendej edhe një varr princëror, që ka gjasa të jetë ai i motrës së mbretëreshës serbe Helena dhe i familjes Balsha, me mbishkrimin në gjuhën latine “hic iacet Zorzi Balschi et sui eredes…”, që do të thotë “këtu pushon Gjergj Balsha me trashëgimtarët e tij…” Për ne këtu ka rëndësi fakti se në fjalën latine hic (këtu), figuron h-ja nistore që shpesh mungon në rrasat e varreve të kësaj hapësire, por është ruajtur në ndonjë rrasë të Shasit. Për këtë kishë Boshkoviq nuk përjashton mundësinë që të jetë katedralja e njohur e Shën Mërisë së Ulqinit. Në dy monedhat që u atribuohen Balshajve, në njërën anë figuron mburoja apo sqyti me kokën e ujkut me nofull të hapur, kurse mbi të është përkrenarja në majë të së cilës është po ashtu koka e ujkut.

Nga Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Republika e Venedikut drejton një eskuadrilë në drejtim të Ulqinit për të marrë në mbrojtje bashkëshorten e Gjergjit, Helenën, për të cilën thuhet se ishte e bija e princ Llazarit. Gjatë shekullit XIV, në punëtorinë e

P a g e

4

O u r

W o r d s

Shkrime nga Raimonda Moisiu
më shton ankthin e pritjes,që si një mur i ngurtë, qëndron para meje. Nëpër cipeën e plasur të hënës, të bie në luginën mundohem të zhytem në ujrat e dashurisë, shumëngjyrëshe të dritave të thyej gardhin të rrugës, e ndarjes. derisa piklat e vesës Një tjetër të lagin trupin tim. dashuri kërkoj, Që përtej, të marr puthje ndjej guitjet e pëllumbave të cdo natë, egër, dhe nga puthjet, që vijnë nga thellësia e pyllit; të zgjohem cdo mëngjes.... Dëgjoj sinfoninë e zogjve të lumtur, që -Zogu dhe "Shaga" bisedojnë me -.thellësirat e shpirtit dhe me Një vështrim i heshtur, i egër, dëshirën time kokëkrisur, që -Dua DIELL......diell DUA! të rri strukur pas teje, si një zog i zënë.. Një zog me pendë të arta, i buzëqesh fytyrës time dhe me sqepin që nuk i rreshtin këngët, po më sjell puthje. Po zbret, që nga dega mbi mua po më puth te flokët, në qukën e gushës, dhe…në buzet e mia të dëshpëruara … Ky zog pendëartë, dhuratë nga "qyteti" im i lirisë, që gjithmonë më shtyn për mëkate. Ka erdhur pranvera … Ky grafullim lulesh, përball dritares sime, kjo erë që e sjell aroma e petalkave që nga Mesdheu, po më cmënd për dashuri. Unë zbërthej komcën e parë, të këmishës sime; Bëj dashuri me erën! Moj erë, që po hyn e butë, e ngrohtë, e ëmbël, intime , që po hyn ngado në qënien time, sic hyjnë pa ndrojtje tingujt e serenatave, që vijnë nga atdheu ; Të dua!

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone else’s land??

Ligji 1998 i shtetesise Shqiptare (vazhdon)
mësipërm, revokohet edhe për fëmijët në ne moshën 18 vjeë, të cilët e kanë fituar shtetësinë së bashku me prindërit e tyre, duke pasur gjithnjë parasysh interesin e fëmijës, si dhe faktin që fëmija të mos mbetet pa shtetësi. Neni 14 Personi, i cili ka hequr dorë nga shtetësia shqlptare për shkak të premtimit për fitimin e një shtetësie tjetër, e rifiton shtetësinë shqiptare në qoftë se nuk fiton shtetësinë e premtuar brenda një kohe të arsyeshme. Edhe në këtë rast bëhet një kërkesë dhe paraqiten dokumentet e nevojshme.KREU III MBARIMI I SHTETESISE SHQIPTARE Neni 15 Shtetësia shqiptaremerr fund me kërkesë të personit, kur ai plotëson kushtet e mëposhtme: 1. Ka mbushur moshën 18 vjec. 2. Nuk mbetet pa shtetësi si rezultat i heqjes dorë nga shtetësia shqiptare, meqenëse ka shtetësi të huaj, fiton shtetësi të huaj ose garanton se do të fitojë shtetësi të huaj. 3. Eshtë rezident në një shtet të huaj. 4. Nuk është në ndjekje penale për vepra penale, për të cilat, sipas legjislacionit shqiptar, parashikohet dënim me burgim jo më pak se 5 vjet. 5. Nuk ka detyrime ligjore ndaj autoriteteve shtetërore, personave juridikë dhe fizikë. Vendimi për njohjen e faktit të heqjes dorë nga shtetësia shqiptare mund të revokohet, kur vërtetohet se ish-shtetasi shqiptar, me vetëdije, ka përdorur të dhëna të pasakta ose dokumente të falsifikuara per lenien e shtetësisë . Neni 16 Për të miturit shtetësia shqiptare mbaron kur të dy prindërit, të cilët, nga ana e tyre, kanë hequr dorë nga shtetësia shqiptare, merren vesh që edhe fëmija e tyre ta lërë shtetësinë shqiptare. Edhe kur njëri prej prindërve nuk është dakord që fëmija të humbasë shtetësinë shqiptare, fëmijës mund t'i hiqet shtetësia, në se çmohet se një gjë e tillë është në dobi të fëmijës dhe nëse fëmija ka apo do të marrë një shtetësi tjetër. Fëmija i mitur e humbet shtetësinë shqiptare kur birësohet nga prindër të huaj dhe fiton, me këtë rast, një shtetësi të re. KREU IV PROCEDURA QE NDIQET PER HEQJEN DORE NGA SHTETESIA SHQIPTARE, SI DHE PER FITIMIN E RIFITIMIN E SAJ ME NATYRALIZIMNeni 17 Kërkesa për fitimin, rifitimin ose heqjen dorë nga shtetësia shqiptare paraqitet në organet e Ministrisë së Rendit Publik të vendbanimit të personit ose, në rast se personi banon jashtë shtetit, në për faqësitë diplomatike ose konsullore të Republikës së Shqipërisë jashtë shtetit. e shoqëruar me dokumentet e kërkuara nga ky ligj. Neni 18 Në rast se dokumentet e nevojshme nuk janë të plota, organet kompetente, brenda një muaji, ia kthejnë kërkuesit për plotësime të

LI GJ Vendimi për dhënien e shtetësisë shqiptare mund të revokohet në se vërtetohet se i huaji ose personi pa shtetësi, me vetëdije, kërkesën për marrjen e shtetësisë shqiptare e ka bazuar në të dhëna të pasakta ose në dokumente të falsiflkuara. Vendimi për marrjen e shtetësisë shqiptare, i dhënë në kushtet e paragrafit të

Vrasjet e 21 Janarit, pasi Berisha u kthye në zyrë në orën 15:30 nga S. Gjinushi (vazhdon)
OSBE dhe i ndonjë tjetri, sepse qeveria për 24 orë është e detyruar të thotë se kush është përgjegjësia e saj dhe e strukturave të saj. Është ajo që do të bëjë kallëzimin ashtu siç bëri për ata që hodhën gurë apo për organizatorët e protestës, duhet të bëjë kallëzimin edhe për organizatorët e vrasjeve. Ajo tentoi dhe tha që vrasjet i ka bërë opozita. Ky ishte një skenar më keq se Rajshtangu. Fshehja e serverit është vetëm një anë e gjithë fshehjes që i bën qeveria 21 Janarit, sepse filmimet i ka Garda, Policia dhe vetë Kryeministri. E vërteta është aty. Në çdo vend tjetër nuk e lë njëri qeverinë që të kapardiset dhe të flasë për heronj, të flasë për kokëpalarë dhe të thotë që më hetoni, duke fshehur provat. Kjo hetohet duke i hequr asaj mjetet, me anë të të cilave mund të ndikojë në hetim dhe gjykim të njëanshëm. Këtu flitet kot për hetim të paanshëm, kur provat fshihen në mes të ditës, vrasësi mburret në mes të ditës dhe presionet bëhen po kështu. - Raportit i SHKB konfirmon vrasjet nga Garda dhe çorganizimin e policisë. Komenti juaj? Shqiptarët, qoftë nga përvoja e tyre 20 vjeçare, por dhe nga ajo që po ndodh nëpër botë, dinë një gjë, që në demokraci nuk ka të vrarë me plumba nga asnjëra palë dhe veçanërisht kurrë nga shteti. Vetëm në diktaturë ka plumba ndaj protestuesit, por dhe diktatorët pasi përdorin plumbat, largohen. Do mjaftonte kaq për ta kategorizuar siç duhet ngjarjen e 21 Janarit dhe që sot, vrasësit, jo vetëm që nuk duhet të ishin në qeveri, por të ishin duke dhënë llogari para drejtësisë. Është shumë e qartë se opozita nuk ka patur asnjë tendencë për pushtimin e institucionit, pasi pushtimi nuk bëhet me shkopinj dhe me gurë. Në 21 Janar u duk qartë se policia nuk e përballoi dot presionin e protestës dhe po ashtu u duk qartë se turma ka qenë me kurriz te dera kryesore, duke brohoritur. Policia, nëse ka ndërhyrë, patjetër nuk ka kërkuar mbështetje me armë, por as nuk e ka këshilluar këtë gjë. Në momentin e vrasjes, po të shikonit ishkomandantin e Gardës, ka qenë me kurriz nga kolegët e tij dhe u bënte shenja me duar njerëzve që të largoheshin. Ky hiqet si trim dhe që është më frikacaku, thotë se ka qëndruar për 5 orë në rrethim, kur protesta ka mbaruar në orën 16: 00 dhe ka filluar rreth orës 14:10. Ku janë pesë orë këtu?! Kryeministria nuk ka qenë asnjëherë e rrethuar sepse gjithë krahu nga universiteti dhe krahu nga mbrapa ka qenë me tre mijë policë, të cilët mundësonin dalje të lirë të kryeministrit dhe ministrave. Ata kanë qenë të pashqetësuar. Berisha e ka zbuluar vetë çfarë skenari ka përdorur. Në fillim ka thënë se ka qenë duke ngrënë drekë me dikë dhe ka ardhur rreth orës 15:30. Ky është

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

5

Ishte fat që Idriz Zeqiraj mbeti gjallë për ta treguar të vërtetën (Vazhdon)
Kujtime për mësuesin tim Idriz Zeqiraj Këto ditë doli një artikull mjaft i qelluar i zotit I.Zeqiraj. Art që ja vlente të lexohej për të dhëna që nuk kisha pasur rastin ti lexojë më parë për Heronjtë e Kombit. Meqë kam një komshi që ishte i të njëjtës gjeneratë me V. Gervalla, Sadik Gjonbalaj u interesova dhe më shumë për ta pyetur. Ai më tregonte që në atë gjeneratë ishte edhe DR SCI. Tush Gegaj tani doktor i fizikës atomike në Universitetin të Prishtinës. Mu bë zemra mal sepse Tushin e kam pasur profesor të fizikës dhe astronomisë në gjimnaz bile kemi ngelur edhe shokë më vonë gjatë studimeve të mija. Thjeshtë mendova çfarë gjenerate frytdhënëse paska qenë. Dhe sinqerisht u mallëngjeva. Tani dy fjalë për art. e Idriz Zeqirajt. Për të gjithë ata që shkruajnë për të mirën e kombit kam respekt të madh e për ju Baca Halit kam dy herë respekt, një që jeni i moshuar por edhe i di sado pak meritat tuaja gjatë veprimtarisë suaj, që askush nuk mund t’i mohojë, por do gjera duhet sqaruar. E potencuat që: "Përmbajtja dhe qellimi !Idrizit ka qenë shumë i zhgenjyer në sistemin titist dhe për at edhe e ka lëshue vendin në kohën më të re,duke mendue qe atje do gjen at qe e ka andrrue.Se pari

Koco Danaj, Kërkesë për anullimin e Konferencës së Londrës së vitit 1913 (vazhdon)
qe pergjate gjithe vijes kufitare tokesore ka vetvehten. Ky absurd fillon qe nga Hani I Hotit ne veri dhe perfundon ne qafen e Botes ne jug. Pra kemi te bejme me nje rast sui generis dhe tipik gjenocidist. Një nga politikanët më të mëdhenj britanikë, ish ministry I jashtëm Robin Kuk e pranon një gjë të tillë kur thotë se: …Ne po zhbëjme padrejtesitë që bëmë ne shekullin e kaluar ndaj kombit shqiptar….Robin Kuk, Diskutim në Dhomën e Komuneve, 3 prill 1999 -Rregullimi I statusit te trojeve shqiptare, pergjate nje shekulli I eshte nenshtruar 7 Marreveshjeve nderkombetare, vendimet e te cilave ose kane qene koloniale ose kane qene arnime pjesore te pjeseve te funksiononte më. .... ndryshme te kombit shqiptar. Ato jane Marreveshja Një mëngjes të bukur mora në shtëpi e Londres qe mori vendime tipike koloniale duke e një mesazh nga Ambasadori Austriak coptuar kombin shqiptar, Marreveshja e Versajes e që dëshironte të më takonte me cila la ne fuqi coptimin colonial te Marrveshjes se urgjencë: i thashë të vinte menjëherë tek unë. Disa minuta më pas Mensdorff Londres, Marrveshja e Jaltes e vitit 1945 e cila e zhduku fare kombin shqiptar nga harta e e Europes, ishte aty. Dhoma në të cilën e prita Marrveshja e Rambujese e cila ju kushtua vetem ishte e vogël, kishte një tavolinë të njepjese te teritorit shqiptar sic ishte Kosova, vogël në mes me vazo të gjata me Marreveshja e Konculit e marsit 2001, qe ju kushnarcize që vinin nga Fallodon. Mensdorff hyri si era, dhe i merrej pak tua nje pjese te kombit shqiptar sic eshte Lugina e Presheves, marrveshja e Ohrit e gushtit 2011, e cila fryma ngaqë kishte nxituar, i lumtur ju kushtua nje pjese te teritorit shqiptar ne ish nga lajmet e mira që sillte, dhe bërtiti: “ Ne heqim dorë nga Gjakova”. .....Më republiken jugosllave te Maqedonise. Aktualisht kombi shqiptar jeton ne dy shtete qe jane Shqiperia pas u morëm me rehati me Gjakovën. artificial dhe kosova, ne shqiperine Lindore ne ...(Grey, Memoires, Botimet Payot, FYROM me status te popullit shtetformues dhe ne 1927, faqe 256) dy pakica kombetare ne Mal te Zi dhe ne Serbi. Cfarë përbën rasti i kombit shqiptar SOT KUR FLITET PER MARRDHENIE TE dhe teritoreve të tij në marrdhëniet REJA NDERKOMBETARE TE MBESHTETURA ndërkombetare? JO NE TE DREJTEN E FORCES, POR NE FORCEN E SE DREJTES, SHQIPTARET KANE -Kombi shqiptar eshte nje rast unikal TE DREJTE TE KERKOJNE RIPARIMIN TEne kontinentin europian. Shqiperia aktuale, eshte I vetmi shtet ne Europe, RESOR DHE JO PJESOR TE PADREJTESIEVE KOLONIALE QE JANE BERE NDAJ TYRE. VETË DREJTUESI I TË ASHTUQUAJTURËS KONFERENCË TË LONDRËS GREY, E PRANON SE ATA VEPRUAN ME ANTË TË FORCËS DHE JO ME ANË TË SË DREJTËS: JA POHIMI I TIJ: ......TRAKTATI I VENDOSUR PAS LUFTES SE DYTE BALLKANIKE ISHTE NJE RREGULLIM ME ANE TE FORCES DHE JO ME ANE TE SE DREJTES..... SERBIA DHE MAL I ZI I KONSIDERONIN DISA RAJONE TE SHQIPERISE, SI PJESE TE TYRE OSE SI PLACKE LUFTE PER SHKAK TE FITORES MBI TURQINE....(GREY, MEMOIRES, 1927, FAQE 246). TE NDERUAR ZOTERINJ E drejta e bashkimit te shqiptareve ne nje shtet te vetem bazohet ne disa akte juridike te pranuara nderkombetarisht edhe nga vete fuqite e medha. Cilat jane ato? 1-Pergjate nje shekulli, shqiptaret festojne 28 nentorin 1912 si date te shpalljes se pavarsise se tyre dhe nuk festojne daten qe vendosi coptimin e tyre dhe krijimin e Shqiperise artificiale qe eshte sot, date qe eshte 29 korriku 1913. Fuqite e medha e njohin nje date te tille si feste kombetare te shqiptareve. Njohja e dates 28 Nentor si feste kombetare e shqiperise, le te hapur edhe nga ana juridike bashkimin e kombit shqiptar ne nje shtet te vetem 2-Kushtetuta e Republikes se Shqiperise ne Preambulen e saj, pranon te drejten e bashkimit te shqiptareve ne nje shtet si te drejte legjitime. Fuqite e medha qe e kane miratuar kete Kushtetute e kane pranuar kete te drejte, duke mos bere asnje vrejtje per Preambulen e saj. 3-Sot ekzistojne dy shtete e gjysem shqiptareve qe mund ta realizojne kete me ane te mjeteve paqesore 4-Bashkimi i shqiptareve ne nje shtet, do te jete procesi pertfundimtar i paqes dhe stabilitetit te rajonit te ballkanit. 5-Ne muajin tetor 2010, nje organizate prestigjioze nderkombetare, Gallup Internacional ne nje nga sondazhet e saj beri publike keto shifra: Ne Kosove, mbi 81 perqind e shqiptareve duan bashkim me Shqiperine, ne Shqiperi, 63 perqind e shqiptareve duan bashkim me Kosoven, ne maqedoni 78 perqind e shqiptareve duan bashkim me Shqiperine. 6-Pas viteve 90, si pasoje e ndryshimit te marrdhenieve nderkombetare jane anulluar dy Konferenca te rendesishme nderkombetare -Eshte anulluar Konferenca e Versajes e citit 1919-1920. Ajo krijoi aso kohe mbreterine serbo-kroato-sllovene, duke anulluar edhe pavarsine e Malit te Zi. Me vone, ne vitin 1927, kjo krijese u quajt Jugosllavi. Sot ky vendim i Konferences se Versajes eshte anulluar ne masen 90 perqind, ne vend te Jugosllavise, jane krijuar 7 shtete te vecanta. Ka mbetur pa u zgjidhur nga kjo Konference bashkimi i Kosoves me Shqiperine. -Eshtë anulluar tërësisht Konferenca e Jaltës e

Pronat ne Mertiraj
16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Dine Ismail Zekaj Hader Zeqir Zekaj Kalo Abedin Zekaj Mysteak Abedin Zekaj Musa Rakip Saliaj Mete Rakip Saliaj Neshat Nazer Saliaj 36 Kanan Nazer Saliaj 37 Sejdi Nazer Saliaj Maze Hasko Beqiraj Beqir Hysen Beqiraj Pelivan Tafil Beqiraj Rait Rustem Beqiraj 38 39 40 41 42 35 36 37 38 39 40 Kanan Beqir Hoxhaj Tare Hysni Hoxhaj Riza Serjan Caushaj Shaban Cano Muhaj Sulejmen Cano Muhaj Gjysh Islam Salo 51 52 53 54 55 56 49 50 51 52 53 54 Malo Ceno Malaj Kadri Alush Malaj Dalan Selim Xhaferi Lelo Ferko Imeraj Osmen Bilbil Imeraj Cano Bilbil Imeraj 65 66 67 68 69 70 63 64 65 66 67 Shahin Qamil Breshanaj Murat Avdi Aliaj Barjam Hakan Aliaj Luto Memin Meminaj Duro Shask Selfo 34 Istref Qazim Sinanaj 50 48 Sherif Ceno Malaj 64 62 Qazim Qamil Breshanaj 29 30 31 32 33 34 35 27 28 29 30 31 32 33 Kaso Mane Sinanaj Axhem Mane Sinanaj Aredin Sherif Sinanaj Bilan Baxhul Sinanaj Sako Ramen Sinanaj Haki Ramen Sinanaj Pronjo Qamil Sinanaj 43 44 45 46 47 48 49 41 42 43 44 45 46 47 Musa Sako Islamaj Tefik Nuredin Islamaj Nuri Shahin Islamaj Barjam Shahin Islamaj Bedri Shahin Islamaj Mamudi Hader Islamaj Beqare Qamil Islamaj 57 58 59 60 61 62 63 55 56 57 58 59 60 61 Metush Ali Caushaj Ysni Ali Caushaj Shaban Zyk Caushaj Cize Zyk Caushaj Balil Brahim Bazaj Hakim Memet Breshanaj Nuri Memet Breshanaj

P a g e

6

O u r

W o r d s

Letër e hapur në publik (vazhdon)
gezojne shqiptaret mbase njezet vjet….Mos u zemero nga keto fjale zoti Alia sepse ate te vertete qe nuk e kupton sot ne kete tryeze do ta kuptosh me vone ndofta shpejt, planin tone te pregatitur nga profesor Pilinci me koleget e tij Intelektuale Amerikan…. “ Flet zotit R. Alia:” E para e punes jame teper i gezuar dhe i lumtur qe takohemi pereseri me ju profesor Luzaj. E dyta, per sa i perket zarfit dhe leters do te thosha nje cike keshtu:- mua me dergonte leter profesor Pilinci e me thoshte si te veproja…. Letra ka ardhur me daten 25 janar. E hapa. E lexova me kujdes dy a tre here ne dite, e gjykova te arsyeshme dhe e njoftova profesor Pilincin dhe ftesen e pranova. Ja dhe sot gjendem midis jush, midis patriotve,”. Profesor Luzaj buzeqeshi ftohte. Alia me dinakrin e tij te hershem ngrihet ne kembe me nje qeshje te fshete (cinike)…, tha se: “ une e dija se patriotet jane me zemer te madhe. Takimi i sotem dhe ne vazhdim me ju gojarisht me dha lehtesine, qe kemi ne mes nesh edhe profesorin e merituare Luzaj. Une nuk mund te humbisja rastin qe te mos takoja te pakten dhe nje minut per kete patriot dhe misionar te demokracise perndimore amerikane, profesor Pilincin, pra deshiroj ta perqafoj e ta puth ne balle per mision e tij kombetar. Une unk thashe asgje. Profesor Luazj i nervozuar i thote Alise se “Pilinci te shumta atentat et edhe perpjekje per ta vrare. Tre here i plagosur nga tiranija e kuqe-serbe dhe sot ju doni ta puthni ne ball!, Ne u detyruam qe se bashku te punojme me ju sepse populli dhe Shqiperia jone eshte ne rrezik dhe ne rruge kryq….” z .Alia: “Po mire me fal, me fal, jame dakord me ty profesor Luzaj. Po eshte e vertete. Po po po….une pikerisht ketu doja te dilja. Po mire o vellezer. Shiko! Dakord jam me ju,domethene e kam ketu, ketu letren e profesor Pilincit, Me shkruante ne leter se nuk do te permendim te kaluaren e Enverit…. etj.etj….” Flet zoti Limos Runa i cili ishte prezent ne ate takim: “ zotrinje na nuk duam qe ne Shqiperi te perserisni ate qe beri Enveri per 40 vjete, vrau femij, te moshuar, vrau ate popull fukara…. Na nuk duam lufte civile, te vritet vellau me te atin. Bolle na kini vrar! Vellaun tim te vogel 15 vjecar e vrate ne mest te Vlores….” I nisur nga c’fare po ndodhej ne ato pak minuta te nxehta them; “Profesor Luzi, zotit Runa, ju lutem!: Plaget e vjetra leri, se c’fare u be me intelektualet e patriotet, (penda e historjaneve ate pune kane)…, E ju drejtova, zoti Alia :”Te pergezoj nga zemera, duk ju uruar fitoren-historike, ndalimin e luftes civile ne 2 Korik, dhe ne vazhdim pune te mbare e arritje te metejshme ne interes te popullit te kombit Shqiptar…, ne dhe ju zoti (Alia) sa me pare duhet hedhur drite mbi ate popull dhe Shiperin time…. Renia e Murit te Berlinit na ka krijuar kenaqesine te jemi se bashku, sepse dje Enveri na quajti armiq po sot ne kete toke te bekuare gjendemi balle per balle ( sy per sy ) me ju, zoti ( Alia ), Kriza politike po vazhdon, dhe munde te shkase…, agjentura ( serbo-greke ) do te organizohet me ata shqiptar te xhaketave te vjetra-bolshevike (spiun) ne jemi te shqetesuar se kjo krize mund te acarohet dhe te kaloj ne lufte civile, sepse Shqiperise Meme po i shkeputen bijte dhe bijat e saja, intelektualet everte, ata te urritur, te ushqyere me tollona, ata drejt nje shteti te huaj, pa e ditur se kush do t’i presi…, nese une kujtesen do t’a coje dy muaj me pare pikerisht ne muajin Korrik-Gusht nuk do te doja ne kete tryeze, ato skena rrenqethese dhe teper te dhimbeshme…. Nje armate e tere anijesh, ne mezin e tyre anijet italiane Appia, Grecia Espresso, tragete greke, anije franceze, prisnin ne portin e Durresit per te ngarkuare 8000 shqiptar,… ata duke pare se si shoket qe kishin ne krahe binin ne det per t’u bere ushqim per peshqit dhe per te mos u gjendur me kurre, duke pare, qarje femijesh, gjakosur, rrenkime, te pa para ne historin njerzore!.. Ju lutem te mbajme nje minut zi…. Profesor Luzaj loton! Ramiz Alia perqafon prefesor Luzaj dhe kethen koken nga mua, (syte e Alise me lote)…., R.Alia: “ Epo nuk ishte kaq e thjesht 40 vjete me Enver…, keshtu jo, jo, jo pse beni sikur s’e dini? Ju, profesor Luzaj keni qen bashke me Enverin ne Paris…. Une sot gjeta rastin t’i them lirisht dhe qart mendimet e mija te mbyllura te viteve te shkuara…. Po, po jam dakord me planin e profesor Pilincit, do ta thosha keshtu, ne thelb duhet medoemos, ruajtja e sekretit fjalet, plani etj.etj….” Te nesermen me 24 shtator 1990 ambjenti i dhomes dhe i tryezes se pales se Tiranes zyrtare ishte i ngrohte!. Une filloj: “ Z.Alia marredheniet diplomatike midis Amerikes e Tiranes jane te ngrira qysh prej 16 shtator 1939, 51 vjete. Sot eshte koha te diskutojme per shkrirjen e akujve te diplomacis Tirane –

NËSE KAM DITUR TË GUXOJ nga FLORI BRUQI … (vazhdon)
Aty gjendet përgjigja për “A është Rifat Kukaj një thesar shqiptar?”, “Në vend të përkujtimit:Mehmet Kajtazi”, “Kush është Kolec Traboini?”, “Keze (Kozeta) Zylo”, “Kush është Gani Xhafolli?”, “Kush është Nehat S. Hoxha”, “Muxhahedinët si «Gold-en Boys»”, “Persekutimi komunist mbi vajzat e Bajram Currit”, “Polemikë pa dorashka”, “Gërmime në llagëme të pista”, “Letër e hapur organizatorëve dhe spektatorëve të koncertit të Goran Bregoviqit” e mjaft të tjera shkrime të kësaj kategorie. Më tutje Bruqi thekson “Çuditërisht, askush nga deputetët nuk parashtroi pyetjen sesi ata do ta arrinin të menaxhonin, të dilnin në krye me një Kosovëforcërisht të aneksuar, me dy milionë shqiptarë të mllefosur dhe të armiqësuar me shtetin? Për t’i dhënë përgjigje kësaj pyetjeje, së pari duhet të analizojmënatyrën e nacionalizmit serb, e cila prodhon aberracione ciklike të politikës ser- be nga rrjedhat normale historike.” Duke iu rikthyer xhelozisë ai shton: “Mëria zakonisht ka prodhuar konflikte serbe me fqinjët, ndërkaq xhelozia ka prodhuar antievropianizmin fanatik. Kur filloi e gjitha kjo? Kur dhe kush e zbuloi mitin e Kosovës?”. Duke lexuar “Guximi Shqiptar” natyrshëm sqaron edhe detaje tëtilla: “Kur nisi ky ortek i iracionalizmit? Zakonisht mendohet se etnologu serb,Vuk Karaxhiq, është prodhuesi i këtij miti, por misionin hulumtues atij ia besoi etnologu dhe linguisti i njohur slloven J. Kopitar, i cili bashkëpunonte ngushtë me Gëten. Shkrimtari gjerman kishte obsesion periudhën antike greke, kohënqë sipas tij, në qenien e njeriut ka ekzistuar harmonia mes elementit apolonik (racional) dhe atij dioniziak (irracional, emotiv). Gëte mendonte se qytetërimi perëndimor lëngon nga ngadhënjimi i plotë i racionalizmit, që e vlerësonte sinjë shkarje të rrezikshme. Ai kishte shpresë të madhe se harmonia e dikurshme antike mund të gjendej ende në baladat e popujve të Ballkanit”. Po a mundet të shkruhet ndryshe historia? A mund të ndriçohet realiteti i saj? Përgjigja e Bruqit ndodhet në “Guximi Shqiptar… këshortë, të cilët, pasi bëjnë përpjekjet e duhura për ta njohur njëri-tjetrin, mësohen t’i lëshojnë pe shokut ose shoqes së jetës, sidomos kur mosmarrëveshjet e vogla rrezikohen të bëhen të rënda, shpesh me pasoja të padëshirueshme dhe të hidhura për qetësinë dhe qendrueshmërinë e familjes. Pikërisht ky libër i Flori Bruqit, me këshilla dhe shembuj që burojnë nga përvoja shumë shekullore e bashkëjetesës familjare, por dhe i ndërthurur me fjalë dhe porosi të mençura të shumë shkrimtarëve dhe shkencëtarëve botërorë , dhe BURRI DHE GRUAJA, LIBËR KËSHIL- vendas në studime psikologjike dhe LASH PËR shoqërore serioze për këto probleme, synon që të shërbejë si udhëzues me vlerë BASHKËJETESË FAMILJARE për të zgjedhur mënyrat më të përshtatshme për të zbutur dhe kapërcyer Libër publistiko-shkencor për bashmosmarrëveshjet bashkëshortore, që e këjetesën familjare helmojnë dhe e lëkundin familjen. Libri shumë shpejt do të bëhet i dashur për Marrëdhëniet dashurore para martesës si lexuesit shqiptar…(Nga Recensioni). dhe jeta bashkëshortore në periudhat fillestare, sidomos, kur të rinjtë dhe të Prof.dr.sc.Ermal Kristo, psikolog rejat i verbon dashuria,parafytyrohen dhe Prof.Kastriot Ymeri, pedagog në përgjithësi janë të lumtura. Por më Prof.Driton Shehu, pedagog special vonë, kur bashkëshortët fillojnë të ndeshen Prof.dr.sc.Kaltrina Daka,sociologe me vështirësitë e jetës së përditshme dhe ndodh një farë velje e njërit ndaj tjetrit, jo Tiranë, 01.01.2000 vetem nis të shfaqet një farë ftohje por ndonjëherë zhvillohet dhe një luftë, herë e BURRI DHE GRUAJ,LIBËR QË butë dhe herë e rreptë, për mbijetesën e LEXOHET ME DASHURI familjes, natyrisht pa i përjashtuar çastet e gëzuara dhe të lumtura.Me qenë se çdo PËR DASHURINË familje përbëhet nga bashkëshortët, të cilët përveç seksit, dallohen dhe ndryshojnë Interesimi për të thelluar kërkimet në njëri nga tjetri edhe prejardhja, lloji i fushën e krijimtarisë, madje në fusha të edukimit familjar dhe shoqëror, veçoritë ndryshme, autorin e librit “Burri dhe psikosomatike, formimi intelektual etj. Në gruaja”, Flori Bruqi, i cili pos vëllimit mënyrë të pashmangshme, përpjekjet për poetik “Zjarri i diellit”(1995), ka botuar konsolidimin e familjes ndeshen në edhe romanet “Ndërgjegjja”(1995), mosmarrveshje, grindje, dhe zënie, që “Ringjallja”(1996), “Gjarpërinjtë e bashkëshoqërojnë jetën e tyre. Krahasipallatit”(1996), “Dorëzeza”(1997) dhe misht të lumtur duhen quajtur ata bash“Toka e djegur”(1998), e ka provokuar edhe njëra nga çështjet më komplekse, dashuria, ku janë shqyrtuar një sërë aspektesh që ndërlidhen më raportin ndërmjet njërëzve, përkatësisht sekseve.Është në të vërtetë një qasje specifike një problematike të pashterrshme, aq shumë të trajtuar pothuajse në të gjitha zhanret e gjinisë shkencore, letrare e publicistike. Marrëdhëniet dashurore në periudha të ndryshme të jetës konceptohen në një spektër pak a shumë të gjerë që këshillat e shumta dhe shembuj përkatës që burojnë nga përvoja shumëshekullore e bashkëjetesës familjare dhe intime, gërshëtuar me mezazhe shkrimtarësh, shkencëtarësh e intelektualësh të botës e të vendit, të artikuluara nëpërmjet paraqitjeve të tyre publike, do të mund të shërbejmë për të mësuar anë të nduarnduarta të këtij realiteti për të kapërcyer situata të pakëndshme, por edhe për ta bërë jetën më të lumtur. Libri “Burri dhe gruaja” është një botim i veçantë, që provokon gjithsesi me kompleksitetin e tij, me mendimet e çlira me sugjerimet konstruktive dhe artistike, që shpejt përvetësojnë lexuesin . Pa dyshim është një zhanër që do të lexohet me dashuri për dashurinë, shumë nga të fshehtat e jetës mbase do të mund t’i gjejnë ata që do ta kenë në duar këtë libër. Botoi”Flomed”,Prishtinë, 2000 Sh.G SFIDIMET PËR LIRINË Arian Blushi NGPG”Rozafa”Shkodër 1998 NTP”Flomed”Prishtinë 1998 Romani “Tokë e djegur” bën fjalë për luftën në Kosovë, që bëjnë njerëzit e përvuajtur, njerëzit e robëruar, të etshëm për liri.Autori sjell atmosferën e kësaj lufte dhe të luftëtarëve të lirisë, të cilët nuk kursejnë as jetën për liri. Duhet të kihet parasysh se kjo prozë e Flori Bruqit e mban lexuesin të interesuar gjer në fund, meqë krijohet një atmosferë e lehtë, për një çast harron ankthin dhe pret se ç’po ndodh si në

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

7

Shkrime nga Vullnet Mato
VAJZERIA E PAPREKUR Tregim zemrës tënde. Por edhe duhet të dish, se më këto që më the mua, tregove se ka mbetur pak prapa kohës. Megjithatë nuk të fajësoj, sepse e di presionin e madh familjar që të ka burgosur shpirtin edhe ty bashkë me të fejuarin tënd... Eh, ne femrat, nuk na ka dënuar zoti, siç thonë, po vetë robi, që të vuajmë edhe për cingërimat e trupit tonë... Por bota e zhvilluar nuk pyet për dashuritë e rinore të gruas që zgjedhin, po për virtytet dhe dhuntitë e saj, se dashuria e vërtetë, nuk qëndron mes trupave, po mes shpirtrave, - u mundua ta qetësojë Lora. Papritur sytë e Kunës u bënë me të gjallë, ajo u zgjat mbi tryezë dhe e puthi në të dy faqet shoqen e ardhur nga larg. - Uh, rrofsh, moj Lora, e të rrofshin të dy fëmijët, për mundësinë që më krijove të zbraz dufin e brendshëm dhe për këto fjalë që më the, të cilat nuk do të m’i kishte thënë as psikologia më mirë. Kisha nevojë për flladin shpirtëror që më dhe sot. Tani sikur e ndjej veten diçka më të lehtësuar...Dhe me këtë rast të them, se je e ftuar në dasmën time këtë vjeshtë, të lutem të me vish patjetër se të pres! - Do të vij me shumë kënaqësi! - ia priti Lora e ngazëllyer. Pas kësaj Kuna ra pakëz në mendime dhe i shkreptiu ndërmend, se deri tani kishte qenë një pemë pa kokrra, që për shumë vjet lëshoi vetëm degë e gjethe të harlisura, por së fundi kishte ardhur koha të lidhte edhe ajo frutat e gëzimit madhështor, si çdo femër që mezi e pret këtë ngjarje kulmore të jetës. Mirëpo me gjithë kënaqësinë që sillte ky ndryshim i madh në jetën e saj, e ardhmja po sillte për të edhe ngarkesa shpirtërore të reja.

Musine Kokalari, Zonja e Ndaluar
Si e rrahen ne qeli Nexhmije Hoxha dhe Fiqirete Shehu · Agim Hoxha: Nexhmije Hoxha së bashku me Fiqirete Shehun torturuan në qeli Musine Kokalarin Hoxha kur ai ishte gjallë. Mendoj se hedhja e bustit dhe krijimi i pluralizmit ishin rezultat i një kalvari të gjatë sakrificash, që vajzat dhe djemtë më të shquar të kombit shqiptarë pësuan në përpjekje, në Një ndër ikonat më të mëdha të sakrifica kundër diktaturës disidencës shqiptare antikopër një shtet të lirë dhe munistë ka qenë Musine Koka- demokratik, siç ua kishin lari. Informacionet mbi të janë lënë të parët e tyre. Jam i shumë të pakta për publikun nderuar që sonte kam në shqiptar. Jo pa qëllim ditën e studio zotin Agim Musta, 20 shkurtit kam zgjedhur të shkrimtar, historian, ish-i flasim për një fig kaq të burgosur politik; zotin, shquar. Pa dyshim që hedhja e Gjokë Beci, poet i njohur, bustit përbën ngjarje shumë të autor i disa këngëve, që ka rëndësishme, pasi shënon dhe një poezi të mrefundin e komunizmit në kullueshme kushtuar Shqipëri. Pa mohuar vlerën e Musina Kokalarit. Edhe atyre që hodhën bustin, unë për faktin tjetër se Gjoka dua të theksoj rolin e atyre që u ka qenë dëshmitarë i përballën me diktatorin Enver vuajtjeve të saj, pasi ka jetuar 16 vjet në qytetin e Rrëshenit së bashku me të në internim. - Zotërinj, si fillim dua të më jepni një opinion tuajin për Musine Kokalarin... Agim Musta - Musine Kokalari ishte simbol i disidencës shqiptare. Në jetën e saj dallohen krime të komunizmit, që e internoi përjetësisht në Rrëshen, ku dha dhe jetën. Gjokë Beci - Gjithashtu dhe unë të njëjtin mendim kam, vetëm se dua të shtoj diçka. Unë do ta quaja Musine Kokalarin emblemë të frymës demokratike shqiptare, emblemë të luftës kundër komunizmit. - Ndoqëm një insert të përgjithshëm mbi jetën e Musine Kokalarit. Pamë që ishte një disidente e mirëfilltë e komunizmit. Aty paraqitëm një dokument të Departamentit të Shtetit amerikan, ku tregohet arrestimi i saj. randumin, që ua dëgjoi misioneve anglo-amerikane me në krye kolonelin Palmer. Ajo i kërkoi që forcat anglo-amerikane të ndërhynin, sepse zgjedhjet e 2 dhjetorit të 1945 do të ishin të manipuluara. Është për të ardhur keq që angloamerikanët bënë vetëm një Agim Musta - Këtu do të paralajmërim të zbehtë. beja një sqarim. Musineja Kështu, Enver Hoxha për mua është demokratja e vazhdoi rrugën që kishte parë politike, që kërkon zgjedhur për të vendosur zgjedhje të lira, që pushteti diktaturën komuniste. të ndërtohet në bazë të Zgjedhjet e 2 dhjetorit të zgjedhjeve të lira. Kur vitit 1946 u manipuluan komunistët kërkuan të bëjnë krejtësisht. Në ato zgjedhje zgjedhje të lira më 2 dhjetor u vunë dy kuti: një e kuqe të 1945, Musineja, si përfa- dhe një e zezë. Për kutinë e qësuese e një grupi zezë u thoshin se ajo ishte opozitar, ku bënin pjesë jo kutia e reaksionit dhe se vetëm socialdemokratët, kush votonte te kutia e mori përsipër të bëjë memo- reaksionin do të ndëshkohej. Ndërsa për kutinë e kuqe u thoshin se ishte kutia e Frontit dhe dihej që mbrapa Frontit ishte Partia Komuniste. Njerëzit që votonin te kutia e zeze, me dashje ose pa dashke, kur dilnin, i merrnin forcat e Sigurimit. Ka pasur dhe raste që i kanë çuar në internim dhe në burgim vetëm pse kishin votuar kundër Frontit. U zbulua “komploti” i këtij grupi opozitarë, që me anë të misioneve anglo-amerikane kërkonin rrëzimin e qeverisë komuniste. Në fakt, atë donte ta bënte populli me votë të lirë dhe nuk u la që të bëhej. Musineja dhe shokët e saj u arrestuan dhe misionet angloamerikane u larguan nga Shqipëria.

Robert Elsie, Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Është njësoj si në kohën osmane (Vazhdon)
Po në Kosovë, është e ngjashme kjo gjë? Nuk di, nuk kam patur këto probleme në Kosovë. Natyrisht që Kosova e para 20 viteve është e ndryshme nga Kosova sot por mua më duket se njerëzit janë njësoj, shqiptarët aty apo këtu, me pak ndryshime, në thelb njësoj janë. Po për të kuptuar gjuhën që flitet në Tiranë dhe gjuhën që flitet në Prishtinë, keni probleme apo është njësoj? INTERVISTA/ Robert Elsie te e sotshmja. Një nga këto gjëra është korrupsioni burokratik. Kjo është një nga gjërat që gjithmonë ka qenë kështu. Tjetra është paaftësia e administrative, e vendit. Nuk është diçka që varet vetëm nga partia, është më tepër qëndrimi i popullit. Pra, që të marrësh diçka që do, duhet të njohësh dikë në Ministri, të pish kafe me të, pastaj të pish prapë kafe javën tjetër me të, edhe një herë të tretë, e më pas ai të lidh më personin që ty të intereson. D.m.th është njësoj si në kohën osmane, nuk është si një shtet normal. Edhe tani që flasim kështu është si në kohën osmane? Po, po. Po, këtë doja të thoja. Unë shkoja në atë seminar të gjuhës shqipe në Prishtinë për të mësuar, pasi aty flisja lirisht, por ata flisnin diçka që për mua nuk ishte shqip. Për një student që mëson gjuhën letrare, që përpiqet të zbulojë të gjithë lakimet e gjuhës, dhe del në rrugë e ballafaqohet me një gjuhë tjetër, është shumë e vështirë dhe unë nuk kuptoja asgjë. Ky ishte një problem shumë i madh dhe më pengonte shumë të mësoja gjuhën sepse nuk i kuptoja njerëzit fare. Kjo ishte në fillim sepse tani i kuptoj madje i kuptoj edhe arbëreshët tani. Edhe arbëreshët i kuptoni? Po, tani po, por mbaj mend në Prishtinë, kur isha student, kisha dhomë studenti të cilën e ndaja me një arbëresh nga Kalabria. Nuk e kuptoja fare- fare se çfarë thonte. Ai ishte me mendimin që fliste shqip dhe unë e dëgjoja me vëmendje por Mendimi im është që nuk kam një mendim për këtë. Kjo është punë e shqiptarëve që të vendosin për gjuhën e tyre. Kuptoj që zhvillimi historik ka çuar që toskërishtja të sundonte pak më shumë në një kohë kur shumica ishin gegë dhe kjo krijon sot një problem por gjithsesi gjuha nuk e di nëse fliste italisht apo shqip. Besoj, ju i keni takuar tani arbëreshët, arvanitasit, shqiptarët e Ukrainës, shqiptarët e Bullgarisë, shqiptarët kudo janë. Pra, keni takuar shqipen kudo është. Ka akoma të përbashkëta apo secili flet shqipen e vet? Është një gjuhë e përbashkët që kuptohet por ka elemente vendore që ndryshojnë dhe shyqyr që janë sepse kjo është pasuria e gjuhës, janë ndryshime. Unë gëzohem shumë për dialektet e shqipes. Kam një projekt në internet me incizime të shqipes dhe çdo herë që udhëtoj, që shkoj nëpër fshatra të ndryshme, marr një mikrofon me vete, si gazetar siç jeni ju, dhe incizoj, kryesisht çobenjtë sepse ato flasin një gjuhë të pastër kudo që janë. Më interesojnë shumë ndryshimet gjuhësore midis vendeve dhe për mua kjo është pasuria më e madhe e gjuhës. Ndërsa tani flitet për rishikimin e Kongresit Drejtshkrimor të 1972-shit, ju çfarë mendimi keni në këtë përplasje mendimesh? standarde ekziston dhe duhet për një komunikim të përbashkët por në fund është puna e shqiptarëve që të vendosin se si ta konkretizojnë këtë gjuhë. Ama kur kërkuat një fjalor gegnisht-anglisht, i zemëruat shqiptarët! Po, po. U habita shumë nga kjo gjë sepse e mendoja si diçka normale që të kishte një fjalor dhe nuk kishte. Kjo ndodhi në Kosovë që është më keq se ato janë shumë fanatikë për gjuhën letrare standarde në qarqet intelektuale. U thashë “po pse nuk ka një fjalor të gjuhës që flisni përditë?” dhe ata më thonin “jo, nuk ka, se ne flasim shqip”. Kështu, unë bëra një kërkesë publike pak a shumë dhe kishte reagime interesante për mua. Nga vendet e ndryshme ku keni incizuar gjuhën shqipe, ku mendoni se është ruajtur më mirë gjuha shqipe, ku flitet më pastër? Personalisht më kanë bërë përshtypje shqiptarët e Ukrainës të cilët flisnin një shqipe të përkryer. Po, e kam dëgjuar intervistën tuaj që keni bërë në Karakurt të Odesës në Ukrainë. E kam dëgjuar me shumë vëmendje dhe ishte shumë e bukur. Më pëlqeu shumë kur njëri tha “Cari i Rusisë na dha baltë” pra tokë. Përsa i përket pyetjes suaj, mua më intereson shqipja kudo është. Në veri habitem për pasurinë e gjuhës, për dialektet e ndryshme, forma që dallohen shumë nga standardja. Edhe Greqia është shumë interesante, arvanitasit e Shqipërisë së mesme flasin atje një gjuhë shumë të bukur e të vjetër, më duket se dialekti më i vjetër i shqipes është në jug fare, atje nga Peloponezi, Evia, Andros por është një gjuhë që po vdes. Shumica e folësve më të mirë janë mbi

P a g e

8

O u r

W o r d s

BALETI I DRERIT TE PLAGOSUR nga Vasil Tabaku (vijon)
sallë pati ilaritet. Por ajo që e ndjeu më tepër ishte Helena. Vajza u drodh. Pastaj mbi ballin e saj të bukur u shfaqën bulza djerse. -O Zot, kam frikë, i pëshpërita Buronit, mos nga emocioni nuk flet fare, ajo e di se çfarë i kanë punuar këta dy bastardë… -Nuk besoj, pëshpëriti Buroni, ajo mezi e ka pritur këtë ditë… Ne heshtëm pasi në sallë ishte e ndaluar në mënyrë kategorike çdo fjalë apo pëshpëruimë… Pas procedurave rutinore, Kryeprokurorja thirri emrin e Erës, apo sikundër e thërrasin miqtë e afërm të saj, tha Kryeprokurorja me buzëqeshje të ngrohtë Helena e Prishtinës. Ne duartrokitëm dhe për habinë tonë askush nuk na tërhoqi vrejtje… Helena e shoqeruar nga Saranda u paraqitë përpara trupit gjykues me cilësinë e dëshmitares. Vajza bëri betimin tradicional dhe priti me kokën drejtuar nga juria gjyqësore. Saranda pasi e kishte shoqeruar gjer tek podiumi i dëshmitarit, ishte ulur në poltronin e parë. Të gjithë prisnim me ankth. Dy të akuzuarit rrinin me duart mbështetur mbi tavolina si të ngurtësuar. -I njihni dy të akuzuarit?- e pyeti Kryeprokurorja -Po, tha vajza janë pikërisht gjeneral Sushiçoviç dhe gjeneral Mlladiç, dy vrasës të regjur, I pari ka vrarë axhën tim dhe babain tim tek oborri i shtëpisë… -Ajo nuk thot të vërtetën, kundërshtoj Mlladiç, vajza është e pa saktë, për të na bindur le të na identifikoj një e nga një… -Nuk po ju kuptoj i pandehur,ndërhyri Kryeprokurorja -Atëhërë ndërhyri avokati i Sushiçoviçit, le ti identifikoj një e nga një të tregoj me gisht kush është Mlladiç dhe Kush është Sushiçeviç. -Po, tha vajza,ju zoti avokat keni të drejtë pasi mendoni se duke më verbuar nuk do të jem në gjendje ti identifikoj ata që më shkatërruan jetën dhe më vranë gjithçka… -Protestoj, ndërhyri avokati, zonjusha më akuzon pa të drejtë… gropat e zbrazëta të guvave të syve. Të gjithë kishin shtangur. Për një çast u duk sikur gjithçka ngriu, por fotoreporterër kameromanër dhe gjithë gazetarët u e ushtarëve nënë time dhe mua, më vrau dhe dashurinë. Dashuria ime ishte Millosh Sushiçoviç, djali i këtij bastardi dhe krimineli të pandalshëm.Unë jam këtu të dëshmoj se vrasësit e familjes sime, janë dhe vrasësist dhge përdhunuesit e gjithe lagjes sonë. Aty u vranë mbi pesedhjetë e dy burra e djemë, u përdhunuan mbi dymbëdhjetë gra e vajza . Unë jam këtu të dëshmoj se këto krime të shëmtuara i kanë kryer të dy këta zotërinjë dhe ushtarët e drejtuar prej tyre. Pasi grabitën gjithçka,plaçka dhe lekë dogjën shtëpite dhe gjeneral Mlladiç njërën prej shoqeve të mia të fëminisë e mori me vete bashkë me shumë meshkuj të cilët edhe sot e kësaj dite nuk dihet se ku ndodhen, në kampe internimi, burgje apo varre të përbashkëta. Salla kishte mbajtur frymën pezull dhe dëgjonte. Në sytë e shumë prej të pranishmëve kishte lotë që rridhnin e pikonin mbi tavolina… -Nëse më lejoni dua t’ju themë këtyre përbindëshave njerzor se unë në trupin tim kam pasardhësin e dashurisë sime,të Milloshit të shtrenjte, djalit të këtij vrasësi,kjo krijesë e dashurisë sime, në një mënyrë më jepë shpresë të jetoj, ta rrisë dhe ta bëjë të fortë si Milloshin…Salla ishte ngritur në këmbë dhe duartrokiste e përlotur… Gjyqi tashmë kishte mbaruar. Helena kishte bërë mrekullinë e saj dhe të gjithë ishim të prekur. Amundsen e kishte rrëmbyer në krahë dhe e puthte. Kameromanët xhironin po ashtu dhe fotoreporterët shkrepnin në pafundësi aparatet e tyre. Ne e përqafuam me radhë miken tone të bukur,trime e të fortë. Ajo ishte tashmë vërtetë një kreshnike e Eposit të Madh Shqiptar. Gjithë ,mbasditen dhe mbrëmjen televizionet e Europës trasmentuan mrekullinë e Gjyqit Ndërkombëtar të Hagës me emrin Helena e Prishtinës. Vajza

-Mos u shqetësoni zoti avokat, tha Helena, por Gjykatësit e nderuar dhe Bota le ta shikojnë veprën tuaj me emrin Helena e Prishtinës, dhe vajza hoqi syzet e errte ku u panë dy

turrën.Helena u afrua tek dy të akuzuarit, ky është zoti Mlladiç dhe ky zoti Sushiçoviç. Gjeneral Sushiçoviç pasi më vrau xhaxhain, babain, pasi më përdhunoj me gjithë togën

Mimoza Rexhvelaj, Skender Braka, Jorgo Telo, Hyqmet Hasko, Sofie Ziri
Mimoza Rexhvelaj A TË VIJ ? Nëpër natë dëgjoj një melodi, e mëndja fluturon e vjen tek ti.... Zemra rrahu,fort, fort... dhe nga syri rrodhi lot... Më fal tha buza... Më fal tha loti... e ndjeva dhimbjen që më pushtoi. Merrëm sonte në mbretëri, aty pran teje do ulem ...do rri. Të betohem, s,do flas as edhe një fjalë. Në heshtje do të hyj...në heshtje do të dal. VASIL TABAKU ASGJË TJETËR Kuajt e shpirtit tim shkrofëtijnë nga shpatullat masive veson gjak. Patkonjtë e tyre rrëshqasin nëpër gurët e trishtimit tim... Tej dëgjohet vetëm një gurgullimë dhimbjeje. Një re pluhuri indiferente rri nderur prapa supeve të mi dhe... asgjë tjetër. Jorgo Telo O CAJUP, O KRYEPLLAJE! (Peizazh) përngjan. Aty malet ngjajnë kodra Një sekret i lartësisë… Aty fusha është si sofra Me të gjitha mirësitë… Aty nuk mbahet blerimi Kur buis të nginjen sytë. Aty ajri ka strehimin; Më i pastri në Orbitë. Bukuritë s’kanë të sosur Dehet shpirti nga aromat. Si në kor thëllëzat rrotull Do zilepsen amazonat… Aty lulet janë në garë, Kush të ket’ ngjyra më tepër Aty shpatet çfarë s’mbajnë…! Caj e lule, ç’do më tjetër? Midis qiellit e malit Turren bletët pa përtes’. Gjithçka lypset, aty marrin. Ndërtojnë mjaltin me kujdes. Le pa le kur nëpër shpate Vrundullojnë dhen e dhi…! Blegërimat nuk përmbahet Bukuri mbi bukuri…! veriut, thosha një fjalë, çuditërisht të gjithë ndonëse përbrenda të njëjtit sensi u orientudigjesha si një yll qielam. lor. Analfabet të shkolluar Pret e pret kjo Kryepllajë hymë në jetë, Unë i ndrojtur jam ndaj Që të veshë disa “kostume”…. ligjet e saj thuhej se duhet bukurive, Dhe me bujarinë e saj, ti mësonim vet, skuqem dhe vetëm nga Të jetë pllaja më fatlume. kështu, i kërkuam edhe një vështrim. jetës dy pole, Ajo me përshëndeste me S’ësht’ çudi dhe perënditë, Freddy Shyti që të orientoheshim në të fjalë mjaltësie, Për t’u çlodhur sa më hijshëm ashtu si botës në bankat në një bot të bukur me BUSULLA E JETËS Do të zbresin ndonjë ditë Bankave të shkollës shkollore. futi në ëndërrim. Te ky vend fort i magjishëm… mësuam Por në vend të vetullave ja se bota kishte dy pole, nxorëm sytë Ajo shkonte dhe askush Strakaveci te ben roje që njëri me tjetrin nuk tek i shpikëm jetës një pol s’i hidhte një fjale, Shkemb i Zhejit - thene ndryshe. këmbehen të dytë. Por te çdo vështrim Te rri prane si Shqiponje. dhe njëri me tjetrin nuk Nuk na mjaftonte dashupërcillte një mesazh, Te dy hidhni vallen dyshe... afrohen. ria, “I guximshëm kush Kjo ishte një e vërtet e respekti, buzëqeshja dhe është të vijë të më marrë, S’ësht’ e largët ajo ditë; provuar, harmonia. se kam zemrën më të Do ndërrojë “kurs” turizmi. akrepi i busullës, sido që ta Njeriu në jetë do të ishte i bukur nga ç’jam vajzë.” Do të ngjiti lartësitë ktheje, lumtur, Muaj vere e muaj dimri… polit të veriut kish për tu sikur kësaj shpikje të mos Në plazh ndodhi këmbët drejtuar, ishte futur. na ledhatonte vala, Sofia Ziri-Nako atje ku ti nuk do doje të Mallkuar qoftë ajo ditë, dhe deti pëshpëriste ca NË QYTETIN TIM... veje. kur busullës jetësore fjalë mirësie. Në qiellin tim, nis të bjerë shumë Por mbas shkollës, dolëm veriun i kërkuam, Unë s’durova dhe me ujë shi. në jetë, nuk e dinim se do bëheshi hodha stërkala, Unë e pëlqej atë, jo si soditës të botës dy im si të dytë ajo qeshi dhe dy zemra edhe pse më lag të gjitha misht’ polare, dhe akrepi i parasë do na rrahën dallgë ngrohtësie. nuk mund t’i them, m’u largo... në vend të busullës, ngecte në fyt... ndërkohë aq tepër më huton orët vumë në dorë, Në trotuar ne së bashku sa dhe ombrrellën nuk e hap. rrotullimit të akrepave kalojmë tani shpesh, HYQMET HASKO Sa shumë atë e dashuroj, rendnim vërdallë, PRANVERË TË dhe tundin kokën te më lagu, më lagu gjer’ në palcë...! nga orët e para të mëngjesit, qeshur vërsnikët. GJITHA STINËT deri mbrëmjeve vonë. Ne u dhurojmë të I flakëm librat, formulat dhe Përditë në trotuar kalonte gjithëve petale LARG QYTETIT TIM... aksiomat, një vajzë, buzëqeshjesh, Hutueshëm vrapoj në një ditë shiu, i përveshëm mëngët dhe me vështrimin derdhur te se tani pranverë i kemi mishrat pijnë veç ujë të kripur, vështrimin fokusuam, gëzimi rinor. bërë të gjitha stinët... rrugës së gjerë fundin s’ia shoh, si akrepi i busullës polit të E shikoja dhe s'mund t’i Sepse tok me blegërimat Ngjiten zile e këmborë. Trembur ikin vetëtimat Prej deshve, cjepve përçorë. zbathur vrapoj, se s’dua të ndaloj. Oh sa i madh është ky qytet, në ditët e shiut, lagesh vërtet, as çadër s’kam, hapur asnjë boutique, sa keq timin shpirt, lagështon ky shi...!

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

9

Aventurat Pellazgjike… nga Dardan Leka (vazhdon)
Aventurat Pellazgjike... dhe sulen në drejtim të Pellazgëve. Të rrezikuar për rreth nga armiqët, Pellazgët terhiqen tek Aborigjenët. Por as këta të fundit nuk ishin më të butë se Ombrisët fare, tubohën dhe dojnë ti sulmojnë, derisa Pellazgët ishin të pa armatosur, shkojnë drejtë tyre, duke mbajtur në dor degë të ullirit në shenjë lutjes. Kjo sjellje e urtë e tyre qarmatosi Aborigjenët dhe iu ndanê toka Pellazgëve dhe bëjnëaliancë me ta kundër Sikulëve që këta i ngacmonin më luftëra të shpeshta. Tokat që ua kishin ndarë Pellazgëve nuk mjaftonin për të gjithë këtë popull, i sulmuan Ombrisët, së bashku më Aborigjenët dhe ua marrin një pjes të vendit. Gjithnjë më ndihmën e Aborigjenve u bënë të fuqishëm i sulmojnë edhe Sikulët më një sulm të ashpër sa qê Sikulët i humbin shpresat, mbledhin gratë e fëmijêt e tyre, arin dhe tërë pasurin që posedonin dhe ua lshojnë vendin Pellazgëve. Kjo ka ndodhur sipas të dhenave të Tukididit, tre shekuj më vonë se sa Grekët kishin filluar të vendosin kolonin e tyre të parë në Sicili. Kjo koloni greke ështê ajo e udhëhequr nga Teuklesi, ku mê kêtê rast themelon qytetin e parë Naksos në Sicili, do thotë rreth vitit 769 para krishti, dhe duke llogaritur kthimin per tre shekuj mbrapa, percaktohemi se Sikulët arrijten në Sicili, duke u mbeshtetur nê të dhenat e historianit Teukles, ata erdhen në Sicili në vitin 1059, para krishti. Mjerishtë, na vjen keq për këtë hipotez por në këtë kohë nuk kishtë më fare Pellazgë në Italië sespe kishin ikur të gjithë në Atikë, para 30 vitësh.Kjo do thotë se Sikulët terhiqen në Sicili edhe më herët se koha që na e paraqet Tucididi.Dhe pêr këtë arsyje kemi vendosur te marrim deshmin e Denisi Halikarnasit, i cili duke u mbeshtetur në deshmi tê Helanikusit të Lesbosit, i cili e vendos shpernguljen e Sikulëve tri gjenerata para luftës së Trojës, do thotë, 26 vite të sundimit të Alkionisit në Argos, ndersa tjerê autor si Filistusi i cili e vendos shpernguljen e Sikulve 80 vite para luftês së Trojës, pra rreth vitit 1550 para Krishti, me nje ndryshim prej 20 vitesh. Si e tham, asnjêherë deri ketu Pellazgët nuk kishin ndriquar se sa në kêtê vendin qê pushtojnê prej Sikulëve. Gjithçka iu shkonte mbarë sipas deshirës sê tyre, mirëpo kjo arritje e tyre krijon edhe aspirata tjera... Diaspora Pellazgjike kthehet në Greqi Asnjëhere deri ketu pellazgêt nuk shkelqyen sa në këtë vend qe ua moren Sikulêve, ku keta te fundit e tham, iken nê Sicili dhe atje krijuan vendin e trye te ri qe edhe sot quhet Sicilia... Gjithçka pellazgêve u shkonte per dore në Itali, nê rrethin e Toskanës, por prapë, as ketu nu qendrojnë si duhet se kajta=etja për të patur ehe mê shumë pasuri i shtyri deri tek humbja e kontrolit ! Një komb i cili është bujar ai pajtohet më vetvehten e tij se ishte i mirë, derisa kundershtari e trajton më nenqmim, ai mbushet me ndjenja hakmarrese dhe pret momentin e duhur qe ky pezem te shpertheje njê ditë herdo kur... Ky rast nuk vonoj dhe erdhi ! Pellazgët mbetën të gjithë ketij populli qe ndoshta mungonin kultivues ? Një uri e tmerrshme kaploi vendin e tyre, erdhen pastaj smundjet ngjitëse që moren një pjes të mirë të rinisë që ishte shpres e ketij populli. Tani qinjët e tyre që ndjenin se momenti i hakmarrjes kishte Pergjigjëja e Oraklit ishte e prerê; nuk i kishin zbatuar ligjet e detyruara nga perendia, qe ua kishte kerkuar njê dimë, borgj, me dhurim bagêtie dhe drithera, por as kjo nuk iu ndihmoj pellazgêve, perseri uria dhe smunja i dermoi. Mê nê fund u mblodhen tê gjithê populli në njê kuvend të pergjithêshêm, pêr tê diskutuar rreth pergjigjêjes sê orakulit. Posa u tubuan në kuvend, njëri prej pleçve te tyre nga ky kuvend u ngrit në këmbë e ju tha te tjerve se nuk e keni kuptuar si duhet pergjigjêjen qe na ka shprehur Orakuli ! Ai kerkon edhe një shperblim tê fëmijve tonë, iu thotë plaku i urtë. Mendimet rreth flijimit të fëmijve nisen deri tek shperberja e ketij kuvendi, por edhe njêhere dergojnê prifterit e tyre paar orakulit por perseri pergjigjëja e Perendisê ishte; te ju falen femjet ! Pelalzgët tani ishin të detyruar, ose te japin këtë sakrificë ose të lêshonin vendin, nuk iu kishte mbetur tjetër... Kryepleçnarêt kishin vendosur që të braktisin vëndin, ehepse shumica rrefyzonin, por ne nderkohê vjen edhe një e papritur në mesin e kêsaj fatkeqsije që nuk mundë ti

tronditur nga këto fatkeqësi tê jashtëzakonshme qe ju erdhi si një dënim nga perenditë ! Fushat e tyre pjellore mê nuk dhuruan s një kokërr drithë, sikur se perendia donte ti ndeshkoje nga egersija tyre ndaj fqinjeve te tyre ose ndoshta vetë toka më nuk prodhonte fryte tê duhura per nevojat e të

ardhur, i sulmuan papritmas dhe i shkatrruan krejtësishtë ! Pellazgët mê nuk ia arriten të bashkohën, u shperndanë nê të gjitha anët, perveqse një numri të vogël që mbeti ende pêr një kohë nê Italië, nën kujdesin e ktyre Aborigjenêve. Ata që shpetuan iu drejtuan orakulit për të nxjerrur kêshillat e duhura se ç'duhej të benin pêr të mbijetuar.

SI MUND TË MOS VRITEN NJERËZ nga MIHALLAQ QILLERI
demonstruesve... Dy pamje dhune në dy kryeqytete të Ballkanit. I vihet zjarri Athinës dhe jo vetëm që askush nuk vritet nga policia, por akuzohet kjo e fundit se ka përdorur më shumë lëndë kimike, ( gaz lotësjellës), sesa duhet. NëTiranë, akuzohet opozita për sulm ndaj instituicioneve. Nuk kuptohet se ndaj kujt mund të protestojë një opozitë në demokraci. Në Itali demostruesit hyjnë deri brenda parlamentit, në Greqi sulmohen ministri e institucione, Në Francë depërtohet deri në ndërtesat qeveritare, në Amerikë pushtohen qendra qytetetesh, po në ...Amerikë vdes Huiston dhe bota e artit..qan! Sa e vështirë është demokracia në një vend të pazhvilluar si ne, të mbrujtur me sindromën otomane të pushtetit, të “edukuar” e diktaturën e proletariatit.! Më 21 janar 2011 në një demonstratë u vranë 4 njerëz pa djegur asgjë, pa vrarë askënd, pa turpëruar askënd. Në Greqi, në Athinë, Selanik, Korfuz, Agrinjo, digjen qendrat e qyteteve dhe policia pranon të plagoset për vete, - 97 të plagosur,dhe të mos vrasi qytetarët protestues, madje as edhe anarkistët fytyrëfshehur.. MIHALLAQ QILLERI KONSTRUKSIONE LECKASH Nëse dëbora shtrin përtokë gjethnajen e ngrirë. Në se shpirti vdes ngadalë ashtu, i nxirrë. Nëse ti largohesh me retë e qiellit si e verbër, E mjegulla merr me vete zjarret e shpirtit, Nëse unë mbetem ngjyrë dheu i mbuluar thellë Nën ftohtesinë tënde kristaline, Vrasëse sa mungesa e zjarrit, ngrohtësisë, Nëse uria e zemrës nis kujen e pragvdekjes, Nëse malet shëmben me shpina të thërrmuara, Nëse qiejt përpijënë gënjeshtrën e tejdukshme, Ti nuk ke ekzistuar kurrë. Mirazhe ethesh ka qenë e vetquajtura dashuri, Dhe fjalët, fjalët, fjalët, si konstruksione leckash Të shqyera nga mrekullia e jetës..

Silvana Berki
Egër ! Ky dimër qënka më i egër se të tjerët Më i egër se sytë e një tirani të përbindshëm që na i brymos kaloriferët , ndryshkur sistemeve, gërryer natyrës. Hënën e ka zënë ngërci ashtu të plotë, ndaj ujqërit i dëgjoj tek në dhimbje ulërijnë. Pa ngrënë.... akullnajave , egërsohen e kanë ftohtë Të uritur … dhe Hades vet e përpijnë. Aty, ngujuar brymës së kohës në një qetësi të përmortshme zhbiroj...fasadën e akullt e transparente, të kësaj stine të fjetur kristalesh të djeshme. Ky dimër qënka shumë i gjatë ! si një okupues kryelartë që ecën triumfues tokës së huaj e pamëshirshëm sfidon gjithcka përreth Sa e egër kjo sonatë, 1001 netëve tuaj ! Ngrihem , e mpirë, si ariu polar prej gjumit të gjatë dimëror ...të këpusë atë zinxhir të ndryshkur portës së dy botëve Eh, ky dimrër i egër hënëzës së plotë c `akorduar motëve, lotëve. * Hades= prej mitologjisë greke, mbreti i botës së vdekur. Unë, gjithmonë kam besuar në matematikë në kalkulime llogjike Aty kam kërkuar të kuptoj arsyen njerëzore llogjikën mistike. Aty, kam zbërthyer engimat e jetës në sa e sa parime, si lumi që rrjedh natyrshëm shtratit të vet e derdhet oqeanit në mijëra mendime. Thuhet se cdo gjë ka një arsye, ka një llogjikë,

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

96-vjet më pare, MASAKRA GREKE NË HORMOVË. (vazhdon)
në këtë botë dhe në atë jetë përpara zotit. Gjeneral Çika, me orgjinë nga Borshi dhe me banim në Amerikë, në kujtimet e tij shkruan, “Aktet më barbare dhe çnjerëzore në historinë e racës njerëzore që ndodhën në kohët moderne ishin ato që kreu ushtria greke në fshatin Hormovë të Tepelenës. Në 14 Maj, gjeneral Leitnad Dever, në krye të Komisionit Hetimor Ndërkombëtar i shoqëruar nga kapiten Groot, mjeku major De Long, dhe Toger Meleq Frashëri, vizituan vendin e ngjarjes në fshatin Kodër dhe konstatuan bedena të mbushura me trupa njerëzish të therur dhe masakruar shtazërishtMë 14 qershor të vitit 1914, ne Tepelenë erdhi ambasadori amerikan dhe takoi popullin e Hormovës të grumbulluar ne kalanë e Tepelenës. Përpara tyre mbajti një fjalim të rëndësishëm, mbushur me tone ngushëllimi dhe keqardhje. Pastaj takoi dhe pa një për një dhe fytyrë për fytyrë të gjithë njerëzit e pranishëm, numëroi 163 gra, përveç vashave dhe fëmijëve, mori me të shkruar nëmurin e vetëve që ishin vrarë në masakër.Gazetat e kohës shkruanin; “Në Hormovë, fëmijëve të vegjël u presin gishtërinjtë e duarve, ndërsa të mëdhenjve u fusin gozhdë në këmbë dhe në gji”.Një i krishterë që ishte kthyer nga Amerika dhe në ato ditë ndodhej në Shqipëri, gjatë bisedimit me shqiptarët në Amerikë, theksonte se “ Duhet ta dinë shqiptarët e Amerikës se ata që hyjnë këtej janë ushtarë grekë dhe jo “Epirotë”, siç duan të thonë gazetat greke.”Kurse një tjetër gazetë njoftonte; “kisha ishte mbushur me kufoma, kudo gjendeshin opinga, feste të bardha të skuqura nga gjaku, tesha të ndryshme etj. Një njeriu, pasi i kishin prerë veshët, hundën dhe i kishin nxjerrë sytë, i kishin marrë shpirtin duke i ngulur bajonetën në zëmër”. 16) Plagët dhe dëmet që shkaktuan këto luftëra ishin të shumta dhe të mëdha. Edhe sot pas 100 vjetësh ende nuk janë mbyllur. Në Hormovë përveç 217 burrave që u therën me dorë, 1140 të tjerë; burra, gra, pleq dhe fëmijë vdiqën rrugëve nga malaria dhe sëmundje të ndryshme. Nga 1500-1600 vetë që ikën nga fshati në pranverën e vitit 1914, vetëm 360 frymë mbijetuan dhe u kthyen të gjallë në vatanet e tyre. Në Klos, në një vend të quajtur “ Mirash “ mbeti një Hormovë e dytë. Gjënë e gjallë, dhëntë, dhitë, lopët, qetë, kafshët e ngarkesës e çdo gjë tjetër i theri dhe i hëngri ushtria greke. Në Hormovë u rrëmbyen 5000 krerë bagëti të imta, 1500 gjedhë, 400 kafshë pune , u dogjën 98 shtëpi etj. Ngjarja që ne kujtomë, është një nderim në respekt dhe mbrojtje të shpirtrave të 217 burrave, që u martirizuan, u therën dhe u vranë barbarisht nga forcat kriminale greke dhe bashkëpunëtoret e tyre. Njëkohësisht përbën një apel të fortë për ne dhe brezat që vijnë dhe na kujtojnë të hapim sytë dhe të jemi vigjilentë, të mos biem në befasi, të mos harrojmë kurrë ato që kanë ndodhur dhe të mos lejomë që masakra dhe tragjedi te tilla të përsëriten. Greku ndërton varre ne kujtim të ushtarëve të rënë gjatë luftës italo-greke, ndërsa ne u kemi harruar emrat dhe

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

E verteta mbi betejat e Kosoves 1389 --1448 Nga Dardan Leka (vazhdon)
jan masakruar te gjithe, me siguri nuk i kane kuptuar intrigat e serbeve se çka eshte folur mes tyre ?Me siguri se Llazari kishte rene viktim e gjeneralve te tij ose jan trembur nga e shtena e topave apo devet karakteristike ua kane qe kemi dokumente te shkruara te shumta, pra me te verteta se sa gojdhenat e europianve.Megjithate emri i Millosh Kopiliqit mbetet i shkruar per gjithemone ne analet e osmanlive si je vrases, ndersa tek krishteret personalitet bujar me mbiemrin Kobilja ka egzistue, megjithese me vone serbet e shendrrojne kete emer Kobilja ne Obiliç se ne gjuhen serbe Kobilja quhet pela, kurse per shqiptaret ky eshte hero, nje percjellur per krahu dy çaush dhe e kane kontrolluar mire para se te pershendetej me sultanin, mirepo edhe rrobat e Millosh Kobiliçit ne sarajn e Sulltaneve sot ne Stamboll vertetojne se ky rast eshte i vertete. Perse lind dyshimi tek Millosh Kopiliqi per tradhti ?Qe perse, si e pershkruajn disa autor.Vuksava dhe Mara, dy vajzat e Llazarit ishin te martuara, e para me Millosh Kopiliqin, e dyta me Vuk Brankoviçin. Fjale pas flale kalojne te dy motrat ne grindje te madhe rrethe vlerave te burrave te tyre ku secila e levderon burrin e saj por qe perfundon me perleshje e kacafytje dhe ofendime mes Milloshit dhe Vukut deri sa perfundon me dyluftim per te cilin marrin leje nga Llazari. Ne kete dyel me kuaj, Miloshi e rrexon per toke vuk Brankoviçin por i fal jeten, por Vuku kishte gjetur nje menyre tjeter per tu hakmarrur nga kjo humbje e turpshme per te, pra vendos te shpifte fjale ne deme te Milloshit duke then per te se ai eshtë tradhtar deh bashkepunon me turqit...dhe nga keto fjale ka mundesi qe edhe Llazarit iu ka mbushur mendja se Milloshi do ta tradhtonte. T'ju rikojtojmi ketu më parë se 16 vite para Betejes se Kosoves, pra, qe nga viti 1365, me disfaten e Nishit dhe ate te Marices me 1371, serbet dhe bullgaret kishin humbur soverenitetin e tyre, ata me nuk dominonin ne shtetet e tyre, tera keto shtete sllave qe humben luften, perpos malazezeve dhe shqiptarve, keta te tjeret administroheshin nga mbikqyrsit osman qe quheshin Spahij, apo targa mbledhes, megjithese bullgaret ketu u nxorren disi ndryshe, pasi qe Shishmani i dha vajzen e tij sulltanit, keshtu qe edhe boshnjaket kishin mbetur tributer te sulltanit, paguanin njashtu si serbet per çdo vite haraç sulltanit me dukat por edhe nga 1000 çuna te rinje Llazari i dhuronte sulltanit per lufterat e tij ne Azi per me se 16 vite em radh. Poashtu edhe boshnjaket, ndersa Raguzianet suvrenitetin e kishin blere me dukat.Mirepo ne vitin 1387, dy vite para beejes se kosoves Llazari dhe Shishmani vendosin te rrebelohen, i largojne te gjithe Spahijt (taragambledhsit turqë) nga vendi dhe perseri gjejne lirinë, mirepo sulltani nuk ngutej nga ana tjeter e Bosforit kishte vendosur qe posa te perfundoje luften kunder mongolve dhe tartarve ti kthehej perseri lazarit e Shishmanit qe perfituan nga trubullirat e sulltanit ne Azi duke e prishur marrveshjen 16 vjeçare ne mes tyre.Thyerja e kesaj marrveshje pra e solli sulltanin te angazhohej ne Betejen e Kosoves ne vitin 1389, per te ripertrir me nje marrveshje tjeter; rivendosjen e despotve te rinjë tek popujt sllavë.Pra si

shtie friken, ne ekte betej prej para se te kryeje kete akt serbeve vdes vetem një , Llazar ndaj sulltanit ai njihej si Hebrelloviçi. bashkepuntor i turqeve dhe tradhtar, pastaj nga tradhtari Pra vertetesia kete here gjendet sot ne liridashes !Mirepo ne anen e historianeve osman edhe nje gje dihet se ky

bujar, nje personazh i dalur nga nje fis i deres se mirë ! Fakti se ky rast ka ndodhur e tregon fakti se kur nje i huaj ka dashur te flas me sulltanin, gjithenjë e kane

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

1 1

Shkrime nga Agim Desku
Çamëri Kënga labe ma e bukura more Këndohet sot e nësër Në qytetin tim Siparunt. Pejë,17.janar 2012 Cili ishte lexuesi i Beqir Musliut “Nëse thua diçka te re,degjoj,e lexoj,nëse nuk thua diçka te re,mos fol.Është një mendim i bukur i një shkrimtari,i cili u kujdes që lexuesit t`i servohet diçka e bukur,dhe vërtetë nëse dëshiron të mbetesh në analet e letërsisë,kulturës në përgjithësi.E veçanta e këtij shkrimi padyshim rendësia që ka për lexuesin e sotëm,ngritja dhe shqyrtimi i një paralele mes lexuesit të djeshëm dhe të sotëm.Në veçanti cili ishte lexuesi i Beqir Musliut,cila ishte kategoria prej lexuesit,,këto dhe pyetje tjera do të mundohemi t`i shqyrtojmë në këtë shkrim analitik ,për figurën letrare prej poeti të B.Musliut.Pra edhe lexuesi si kategori letrare, që mund të thuhet lirisht se është një nyje mjaft delikate që luen një rol te rendësishëm në afirmimin e vlerave kulturore ndonëse mund të thuhet se është edhe kyqe në rujtjen dhe afirmimin e këtyre vlerave në përgjithësi ,si nëpër shtypin e kohës ,ashtu edhe nëpër mediumet tjera informative.Themi se lexuesi ka të zgjedhur,poetin,krijuesin e formave te ndryshme të kulturës,apo më mirë të thuhet,lexuesi di të zgjedh çfarë të lexoj, akcilin shkrimtar,sikur që vlenë të theksohet ajo thenja, se më mirë mos të lexohet sesa të lexohet gjithëçka,por kjo nuk e arësyeton mos lexizgjedhi lexuesin e vetë të min,mund të thuhet se e pasionuar,e ai ishte nga më të forcon bindjen se vertetë zgjedhurit e shtresave të arta të lexuesi duhet të zgjedh mes leximit,qoftë atij të vlerash cilësore.I këtij teatrit,galerive dhe formave mendimi gjithënjë mbetet tjera te kulturës në lexuesi i pasionuar,i cili përgjithësi.Një ambient i edhe bën zgjedhjen adhierarkisë intelektuale ekuate.Mirëpo për lexuesin kombëtarisht të ngritura dhe të e poetit Beqir Musliut mund fuqizuara falë mendimit dhe të konkludohet, se ai e ideve të këtij poeti.E them se kishte zgjedhur tanimë koha që flitej ,ishte ajo e repoetin,apo poeti e kishte zistencës kombëtare,e një zgjedhur vetë lexuesin. Janë okupimi famkeq fashist,që çdo këto dy pyetje që e kanë gje te bukur dhe shqiptare përgjigjen tek vetë pomundoheshin ta asimilonin apo eti,ngase ai me punën e vetë edhe ta shfarosnin krijuese,letrare e artistike e rrënjësisht,por dashuria dhe

Përgamenë në janar (Jusuf Gërvallës III) Me kanjushat fluturim Janë pulëbardhat e lirisë Deri kur lotin ma ndalin në

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it….

Ku eshte Kallezimi Penal ne Gjykaten Kushtetuese per votimin me dy duar? Fjale shume dhe vepra hic...Shperdoroet besimi, vullneti & ...

Teo Angjelopullos udhëton në një... det tjetër. nga Grigor Jovani (vazhdon)
mbyllet më 1977, me filmin “Gjuetarët”, që duhet thënë, siç e ka pranuar edhe vetë, që nuk ka shkëlqimin e dy të parëve. Greqi, ashtu edhe më tej, kishin filluar të frynin erëra më përparimtare gjë që, natyrisht, i shkonte për shtat - Angjelopulos *** vendosi t’i hypë Pegasit së Ngaqë kishte mbaruar ndërtimin e tij filmik, për të fluturuar kështjellës epike në kinemanë helene, aty në qiejt e përbotshëm. nga fillimet e viteve 80-të, kur si në Tani kërkesat janë të tjera. Prej operimit bisturial të plagëve civile greke, duhej kaluar në problemet madhore mbarëbotërore të qenies, të ekzistencës së species njerëzore. Problemet vetiake të një njeriu, brenda një shoqërie të caktuar, merrnin tani një fokus më të madh: njeriu përballë një bote të tërë, brenda përjetësisë. “Aleksandri i Madh” (1980), që iku me tre çmimet kryesore nga Festivali Ndërkombëtar i Venecias (një lloj “Oskar” evropian), “romani” shumëplanësh balzakian i kinemasë, që simbolizonte fundin e epokës së ideollogjive, ishte për grekun e madh, si të thuash, “pagëzimi i zjarrit” në kinemanë botërore. Këtej e tutje konsiderohej i përbotshëm. Edhe grekët vetë, e kishin marrë vendim: Angjelopulos, nuk u takonte më vetëm atyre. Vetë ai, koshient për rolin historik, me të cilin ishte ngarkuar, i kishte lënë pas “klishetë” ballkanike të të rretherrotullve dhe deklaronte: “Për mua, kinemaja

Nje teme debati per letersine e djeshme dhe te sotme! Nga Agron Bala (vazhdon)
thanë se shoqnia shqiptare ishte uloke si Din Hyka. Dhimitri ishte i ndershëm intelektualisht, të paktën. quhen edhe kshtu "shkrimtarë të burgosun". Shkrimtarët e dënuem janë të gjithë ata që, në lidhje Tani të flasim pak për shkrimtarët e me veprimtarinë e krijimdënuar…si dhe sa i njihni historitë e tarinë artistike letrare, nuk tyre? gjetën hapsinë të shfaqen si të tillë. Po t'i hyjmë Kta shkrimtarë po na i tregojnë vetë klasifikimeve simbas historitë e tyne. Kemi raste shum të hollsive atëherë do të dhimbshme, por ndër ta ka edhe trafikan- humbisnim në nji labirint të identitetesh biografike, letrare dhe fjalësh e lojnash fjale. Pra intelektuale. Unë mendoj se fjala "i kemi shkrimtarë që e dënuar" âsht fjalë që duhet ridimenrefuzuen letërsinë zyrtare sionue. Të dënuem simbas meje janë të edhe si estetikë edhe si gjithë ata që për shkak represioni dhe pjesëmarrje. Ata u angacensure nuk e shpërfaqën produktin e zhuen në hartimin e nji tyne letrar dhe mbeten gjatë pa u preletërsie tjetër si për kah zantue në publik. Ata që ju keni ndër parimet, si për kah orientimend janë të burgosun dhe mund të met estetike dhe teknike. Me ket akt ata banë dëshminë e refuzimit dhe të mospjesëmarrjes në falsifikimin e destinacionit të artit. Ndërkaq dalja e tyne në dritë mbas 90-ës na sjell edhe lajmin e gzueshëm se ajo letërsi ka qenë edhe cilsisht e zgjedhun. Einstein-i thotë se "kur vjen koha me mbrojtë jetën, na duhet të tërhiqemi". Në tortura dhe në rrethana ekstreme njeriu mund të mos rezultojë ai që mund të dëshirohej. Nji kundërshtar i regjimit më deklaronte me sinqeritet se ndihej me shum fat që jeta nuk e kishte vû në provë, dmth që nuk kishte ra në dorën e Pra nëse RS ra dhe la nji vakuum xhelatëve të regjimit. Unë mendoj se në të thellë, kjo letërsi, aniçka se trotura dhe sprovime njeriu ka nji rrethaminore në vllim, nuk e la në të madhe lehtësuese. Dhimbja njerletërsinë shqipe pa degën e saj të zore âsht e respektueshme deri në justilirisë simbas shpirtit të saj tradi- fikim të ligshtisë. Ndryshe âsht komprocional misi për karrierë e ndryshe kompromisi sepse të dhemb mishi e kockat. A besoni edhe ju se ata bënë kompromise me regjimin me Si duhen shënuar akte të tilla kur të shpresë se do t'i shpëtonin shkruhet historia e letërsisë së kësaj burgjeve, internimeve, më keq periudhe? akoma ekzekutimeve ... ? Para se gjithash na duhet të kryejmë punë me realizmin socialist. Të stabilizohen kriteret lidhë me rolin, efektet dhe funksionet e tij në jetën shpirtnore të vendit. Disa thonë se ka mbetë kjo punë kur të largohen natyralisht protagonistët e asaj stine. Unë mendoj se delikatesa nuk âsht e keqe, por na sot kemi nji produkt letrar të ri që krijohet për ditë dhe që, për fat të keq, ky produkt po lindet dhe gjallon nën hijen e nji letërsie të vdekun ose gati sa pa vdekë. Kujdesi për të ardhmen e ban urgjent katarsisin në ketë fushë, ku të gjithë do të thirren si të barabartë ndaj përkatsisë dhe si të ndryshëm për kah kontributet. Vazhdojnë me qenë ende lugë e parë autorë që janë ku e ku mâ poshtë se nivelet e veta gjatë diktaturës. Merren si modele dhe bile edhe si simbole.

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

NATO-ja e vetme nuk mund ta clironte Kosoven! (fq.13)
A. Kurti Opozitari I vetem ne Kosove,Interviste,nga Raimonda Moisi INTERVISTE ndërgjegjen e tyre në lidhje me braktisjen që u kanë bërë idealeve të luftës, të dëshmorëve dhe të atyre që luftuan, dhe e justifikojnë veten po me atë lehtësi me të cilën justishkojnë prapa. Idealizmi i Hashimit mbaroi sëbashku me luftën, për mos të thënë qysh në Rambuje;ndërsa idealizmi i Ramushit mbaron pak më vonë, kur filloi të mendojë për t’u marrë me politikë. Madje unë do të Çekun ditët e fundit të luftës në UÇK, që Ramushi ta linte TMK-në, sepse jetonte ende me idealet e luftës, krejt ndryshe nga Agim Çeku, Thaçi, Limaj, J.Krasniqi, Xh. Haliti, A. Syla etj. Duke qënë se Ramushi nuk ishte xhveshur nga ato ideale, ai do t’u prishte punë si këtyre ashtu edhe ndërkombëtarëve, pasi jo vetëm që TMK-në nuk do të pranonte kurrë që ta shuanin, por do të përpiqej ta shëndrronte atë në një ushtri të rregullt e me të gjitha komplentimet që ka nevojë një ushtri. Ai do ta bënte këtë sepse kish guximin, trimërinë dhe idealin e gjakut të vëllezërve të tij, kish të drejtën morale, ndërkohë që Hashimit me shokë u mungonin të gjitha këto. Duke e parë se ai mund t’i bënte këto, i përkëdhelën sedrën, duke i thënë se mund të jesh shumë më i suksesëshëm në politikë. Pra këtu ndryshojnë Hashimi me Ramushin përsa i përket kufirit të fundit të botës së idealit të tyre. Prej atyre momenteve ata u kthyen në politikanë, në praktiçistë, duke bërë hesap se çfarë leverdie personale do t’u sillte në xhepat e tyre kalimi në politikanë dhe braktisja e UÇK-së dhe e idealeve të saj. Kur ndërkombëtarët e panë se Hashimi hodhi poshtë jo vetëm idealet e luftës por ishte gati të hidhte poshtë edhe interesat e gjithë shqiptarëve në Kosovë ( pas vdekjes së Rugovës, pasi në këtë pikë nuk ia kalon dot Rugovës), ndërkombëtarët i dhanë vendin e parë në zgjedhje. Ai e bëri këtë i vendosur, edhe pse e kishte të qartë se i humbi një herë e përgjithmonë votat e popullit idealist, që është shumica e tij, por e kishte edhe më të qartë se fitonte diçka më të rëndësishme: përkrahjen e vendosur të ndërkombëtarëve. Për këtë , ndërkombëtarët bënë ligjin që nuk ka rëndësi nëse në Me këtë transformim ata zgjedhje nuk do të marri fitonin përkrahjen e ndërkpjesë shumica e zgjedhësve; ombëtarëve prezentë në boll edhe sikur të dalin në Kosovë dhe, si rjedhojë, edhe votime vetëm kandidatët në fushatat zgjedhore do të për deputetë të të gjitha merrnin aq vota se ndërkpartive dhe zgjedhjet quhen ombëtarët do të vlerësonin të rregullta. Me këtë lloj shkallën e largimit të tyre nga ligji Hashimi, Ramushi dhe idealet e luftës që ata bënë. LDK-ja do të jenë gjithnjë

njëjtin përkushtim si dikur në luftë por me një ndryshim, pa asketizmin e e një idealisti atdhetar. Përdryshe, do të thoshja se, duke u shkëputur nga idealet e UÇK-së ata gradualisht u shkëputën edhe nga idealet shpirtërorë, pasi pa një shkëputje të tillë nuk mund t’i shërbehet politikës. Hashimi nuk mund të mbetej Hashimi i idealeve të asaj lufte. Ai dhe Ramushi nuk mund t’u drejtohen më bashkëluftëtarëve, pasi ata, (luftëtarët), përveç pasurisë shpirtërore nuk kanë asnjë pasuri tjetër; ndërsa këta të dy tashmë kujdesen vetëm për pasuesit besnikë të tyre dhe përfitues, të cilët ndjekin rregullisht të gjitha rregullat e politikanit: të mbjellësh për të gjithë dhe të korrësh veç për fikonë pasurimin në mënyrë vete. Ata tashmë Ata tashmë të padrejtë të tyre dhe të nuk kanë asnjë konflikt me miqve e shokëve që u

thoshja se Ramushin e nxitën A. Çeku dhe ndërkombëtarët që e sollën Agim

Arvanitasit (vazhdon)
trashgimtarët e fronit bizanitn, Paleologët, të bashkojnë forcat me Mehmetin kundër shqiptarëve, ti shpartallojnë, dhe, pas një rrethimi të gjatë, të marrin 10 mijë pengje. Por kishte edhe më keq. Xhufi 4, 1 pirg me koka, nis emigrimi drejt Italisë Duke shfrytëzuar rastin, pra rrëzimin e Perandorisë Bizantine, Republika e Venedikut shpejton të gëlltisë sa të mundë nga territoret e saj. Pikërisht në këtë periudhë shqiptarët e Peleponezit, që në këtë kohë quhej Moreja, tashmë kundërshtarë të patjetërsueshëm të otomanëve, por edhe të tradhëtuar nga bizantinët e fundit, piketohen nga venecianët si aleatë të mundshëm. Irakli fund , 13 Pikërisht në të njëjtën periudhë, në truallin amë, në Arbëri, Gjergj Kastriot Skënderbeu ja kishte dalë mbanë të qyteteve të fortifikuara veneciane në zonat e Arbërisë opo dhe të Greqisë, shqiptarët, qofshin ata të truallit amë, qoftë arvanitët e Greqisë, ishin konvertuar në kundërshtarët më efikasë ndaj otomanëve. Por edhe aleatët e fundit, venedekasit, të kërcënuar seriozisht nga otomanët menjëherë pas vdekjes së Gjergj Kastriotit më 1468, dhe rënies së kalasë së Krujës 10 vjet më pas, do i tradhëtonin shqiptarët. Irakli Fund: 16, 17 Në këtë kohë nuk njihet ndonjë bashkëpunim konkret mes shqiptarëve të Moresë dhe Skënderbeut, gjithsesi arvanitët ndihmojnë me sukses të admirueshëm të birin e tij, Gjon Kastriotin, në fushatën e mëvonshme për çlirimin e Arbërisë. Irakli Fund 14, 15 Duke e vazhduar rezistencën edhe pas rrëzimit të Bizantit dhe më tej duke luftuar për mbrojtjen e Pjesa e dytë Pushtimi i territoreve të Arbërisë dhe të Peleponezit nga otomanët dhe politika e tyre agresive me “rebelët arnautë” duket krijon pasiguri nga ato që çojnë drejt valëve të reja të migrimeve. Këtë radhë atdheu i ri i shpiptarëve do të ishte Italia. Për këtë rracë të fortë njerëzore, për këta aleatë të Sinkron: përplasja e filmit, vjetër dhe heronj të mbrobashkia pastaj tipi: Kemi jtjes së krishterimit, italianët ardhur nga ….. i hapën dyert pa pikën e mëdyshjes. Kështu e kujton këtë detaj historik zëvendëskryetari i Irakli Fund, 18 komunës së Mashqitës, një ngujim arbëresh në Italinë e Kenga: O e bukura More Jugut, i populluar dikur nga paraardhësit e tyre shqiptarë, Për fat të mirë arbëreshët e të mbërritur aty menjëherë Italisë kanë pasur mundësi pas rënies, në vitin 1535, në të konservojnë dhe të duar të turqve, të kështjellës mbajnë gjallë traditat dhe së Koronit, që gjendet në njëkohësisht historinë e jugperëndim të Peleponezit. prejardhjes. Si këtë këngë 600 vjeçare, që rrëfen Por shqiptarët e kishin gdhenmallin e madh, por dhe dur ndërkohë në memorie të hidhërimin për largimin e Europës figurën e tyre si kushtëzuar nga Moreja, luftëtarë nga më të zotët që apo nga Peleponezi i historia kishte prodhuar sotëm. ndonjëherë. Prandaj edhe “Stradiotë”, dhe të kishe një kontigjent stratiotësh shqiptarë në ushtri, do të thoshte të fitoje, dhe sërish vetëm të fitoje, betejat me kundërshtarët. Irakli Fund, 19 Kështu stratiotët shqiptarë bëhen të njohur në Evropë. Madje fenomeni i tyre studjohet në literaturën ushtarake. Më i famshmi nga të gjithë, sipas historisë, ishte njëfarë Mërkur Bua, nip i një prej komandantëve shqiptarë të kryengritjeve në Peleponez. Nuk kishte asnjëherë më tepër se 600 kalorës, por ku shkonte Mërkur Bua me 600 shqiptarët e tij, atje shkonte edhe fitorja. Në aleancë me venecianëtm Mërkur Bua, në krye të shqiptarëve të tij, shpartallon në vitin 1496 fiorentinët dhe më tej edhe milanezët, por edhe francezët e mbretit Karl të 8-të. Paskësaj kalon në aleancë me francezët e mbretit Ludovik të 12-të dhe shpatrallon spanjollët. Në vitin 1506, i dërguar nga francezët, Mërkur Bua i shpëton kokën Papës Julius II duke shpartalluar forcat e revoltës së tiranit të Bolonjës, Xhovani Bentivolio. Menjëherë më pas Bua shfaqet

përballonte invazionin otoman.

shtete të ndryshme, nisur nga Venediku, por edhe Franca e Gjermania, nxituan ti përfshinin në ushtritë e tyre. I quanin “Stratiotë”, apo

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

1 3

NATO-ja e vetme nuk mund ta clironte Kosoven!
në vend të parë, të dytë apo të tretë, sipas devotshmërisë në nënshtrimin ndaj ndërkombëtarëve që tallen me interesat e shqiptarëve. Hashimi vetëm me 105 mijë vota që morri partia e tij në vitin 2007 u bë kryeministër, që do të thotë vetëm me 7% të votave të të gjithë votuesve në Kosovë. Ja se si e mbështesin ndërkombëtarët. Në këto kushte, ç’është nevoja që ata të vrasin mendjen për UÇKnë dhe Kosovën kur leverdia duket sheshit? Pushteti të pasuron. Këtu është edhe arsyeja pse ata ndahen midis tyre. Mirëpo, pikërishtë këtu ata kanë gabuar, nuk kanë menduar se në jetë ekziston edhe një gjyq tjetër, gjyqi i historisë, e cila do t’i njollosi jetë e mot, dhe që ka filluar shumë shpe-

nga (fq.12) (vazhdon)
jtë ta bëjë këtë. Po, ku mund ta ketë burimin ky deformim i tyre në ideale? Këtë, në radhë të parë duhet ta kërkojmë teke moszhvillimi i mjaftueshëm kulturor i tyre, pasi dihet se nga një pemë e thatë nuk mund të presësh një degë të njomë. Lakmia për t’u pasuruar ndoshta e ka burimin edhe tek fëminia e tyre pak a shumë e varfër, pasi dihet se dëshira për

KLASA POLITIKE E PAPËRGJEGJSHME,21 VJET PAS RRËZIMIT TË SHTATORES SË DIKTATORIT Nga Elida BUCPAPAJ
eksponentët e ish-klikave të diktaturave, siç ndodh mjerisht shpesh në Shqipëri. Në asnjë vend të Europës Lindore nuk mund të ndodhë që në nivelet më të larta të drejtësisë, të polititkës dhe të diplomacisë të qëndrojnë zyrtarë të lartë të nomenklaturës, njerëz të ish-Sigurmit apo figura të komprometuara siç ndodh në Shqipëri.Fakti që në PS janë ricikluar bijtë dhe nipat e nomenklaturës më të lartë të regjimit komunist, të cilët nuk janë distancuar nga etërit dhe gjyshërit e tyre, fakti që në PD vazhdojnë të bëjnë karrierë njerëz me skeletë në dollapë dhe me hipoteka, tregon shkakun real se përse deri më tani nuk është bërë as distancimi dhe as dënimi i krimeve të komunizmit çka domosdoshmërisht përbën një akt të detyrueshëm moral, kushtetues dhe kombëtar.Pra kjo histori nuk mund të zgjasë më. Në një vend anëtar të NATO-s, klasa politike e ka për obligim kushtetues edhe t’i dënojë krimet e diktaturës, edhe të pastrohet nga mbetjet e diktaturës, edhe të pastrohet nga hipotekat e së djeshmes, sepse e ardhmja nuk mund të mbetet peng i së djeshmes, që kur të kujtohet 21 vjetori i rrëzimit të shtatores së Dullës, klasa politike dhe kombi shqiptar të jenë bashkë; që 20 shkurti të jetë një datë dhe ditë e sanksionuar në kushtetutën e Shqipërisë, për të qenë në shërbim të kujtesës, të konsolidimit të shtetit të së drejtës, të forcimit të demokracisë dhe unitetit kombëtar e të mos harrohet kurrë e të mos shqitet kurrë nga kujtesa.

Short Notes by James Pandeli
HAIL ALBANIANS...HAIL ISA BOLETINI FOR DECLARING OUR IDENTITY 1912 ! James Wm. Pandeli REMEMBER ALBANIANS: WE DO NOT HAVE OUR GRANDPARENTS OR EVEN OUR GREATGRANDPARENTS IN MOST CASES BUT WE HAVE EACH OTHER. OUR ANCESTORS MADE POSSIBLE THIS CONNECTION TO APPRECIATE. LIVE OUTSIDE IN THE WORLD, TRAVEL DIFFERENT PLACES ALONE, WHETHER FOR SCHOOL OR WORK...YOU'D APPRECIATE COMING IN CONTACT WITH AN ALBANIAN JUST TO HAVE THE COMPANY IN STRANGE PLACES. I'VE DONE THIS OFTEN, MET MANY GREAT AND INTERESTING ALBANIANS, ALWAYS FELT SAFE AND WELCOMED... IF YOU NEVER HAD THAT EXPERIENCE YOU COULD NOT APPRECIATE WHAT IT MEANS TO BE AN ALBANIAN THE WAY I HAVE EXPERIENCED. I'M CERTAIN MY GRANDFATHERS HAD THE SIMILAR EXPERIENCE HAVING LEFT HOME AT NINE AND TWELVE, 1884 AND 1904 RESPECTIVELY AS ORPHANS. WERE THEY SAFE AND WELCOMED ? I AM HERE TODAY (2012) SURVIVING TO WRITE ABOUT THIS. YOU MAY HAVE NOT LIVED TO APPRECIATE THIS EXPERIENCE...BUT RROFTE SHQIPTARE! THAT IS WHY...AND ALWAYS RROFTE ISA BOLETINI ! THE EAGLE HAS LANDED “The Albanian represents the living museum of the world’s culture.” were the first pre-historic people to identify human spirituality through their understandings of the Muharrem Cerabregu, foremost Mother-Earth concept. The Albanian historian Mother-Earth was the Mother of what later evolved into a Supreme Allow this analysis of the name of God, the God of Abraham. the Babylon and Sumerian/ That is the true chronology Mesopotamian era (7000 B.C.) of the evolution of the Gods Supreme Mother-Earth Goddess albeit recognizing that what ‘Ishtar’ by applying the Pelasgwas subsequently created in Illyr-Albanian Language (oldest in other cultures has had the Europe) and concepts as discovstaying power if not comered by this writer based on the plete truth. analysis of Hesiod’s ‘Genesis of the Gods’ (i.e. The Beginning of the World) in one of the 20th The Pelasg- Illyr-Albanian century’s greatest discoveries as people refer to themselves presented in ‘Oh Albania, My as the ‘Eagle People’, Poor Albania’ (l980) as well as ‘Shqiptar’, in the Illyrsubsequent Essays by this writer. Albanian Language. It is Because the descendants of other my contention that this cultures have a disproportionate ancient people had simultacontrol here in the West over what neously identified themis disseminated there is little selves as ‘Eagle People’ and reference to this discovery due to the worshippers of a Mother the self-interest that has long -Earth Goddess that they outweighed truth as well as the created and revered. They subsequent level of understandeventually were recognized ings. The Pelasg-Illyr-Albanians as ‘enlightened’ as their many groups migrated to other parts of the known world in the pre-historic era. There may have been this correlation (i.e. mutual relation) between the ‘Eagle People’ and an identification of the Mother-Earth concept. This creation of the MotherEarth and name ‘Ishtar’ had as a basis both the Illyr-Albanian word identification in the name of the Goddess and the early story of the ‘Beginning of the World’ by the Greek writer Hesiod (c.700 B.C.) as deciphered in ‘Oh Albania…’. The name ‘Ishtar’ probably evolved as did the identity ‘Ishqiptarr’ the ‘Eagle People’ reflecting the mutual connection. In Pelasg- Illy-Albanian a more complete translation of ‘Ishtar’ may be ‘She (The Mother-Earth) was (‘ish’ = ‘she was’) the creation as the result of the ‘wind (Er) that had raked (Tarr) the loose soil (first stage of Ge, Gaia) until the foundation of the Earth (Ge) was formed. Hesiod referred to this event as Eros, Tartarr and Ge or Gaia in his tale of a ‘Beginning’ though the Pelasg- Illyr-Albanian interpretation was either not known or understood by the Greeks. Was this the original message of the existence of a Mother-Earth Goddess that had ‘enlightened the world? Were these identities, ‘Ishtar’ and ‘Ishqiptarr’, identifying the Goddess and the messengers? The syllable ‘qip’, in Pelasg-Illyr-Albanian represents the ‘beak’ of the Eagle. A more ‘advanced’ civilization may have accepted the identity ‘Ishtar’ to identify the Goddess but unaware of probable origins of the messengers. It might be kept in mind that while other ‘civilizations and people’ have come and gone, the Pelasg- IllyrAlbanians survived and remained over the thousands of years with a unique level of understandings, supported by an

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

1 5

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te ….

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne SHqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!!

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

Disa Ngjarje e pazgjidhura ne Shqiperi nga Prokuroria...

?
A thua I ndihmojne stervitjet qe vijne nga USA keto zyrtare? Perse nuk u pane dokumentat qe verifikonin fjalet e Albana Vokshit? Disa nga ceshtjet qe kane kaluar pa hetuar ne Shqiperi!!

Perse vetem 2 Vjet heqje Lirie u kerkua kur te tjere kane marre me shume per me pak korrupsion?

Perse nuk u hetua shkelja e kushtetutes Shqiptare nga Prokuroria? A thua ka marr fund drejtesia?

Bilioneret e Rinj te pa Prekur ne Shqiperi qe bejn hesapet me $$$ e popullit me keq se S. Berisha

Njerezit vdesin ne Shqiperi sepse Sekseri I lejeve te ndertimit ne tirane Alban Xhillari me E.ramen nuk cajn koke perhapesira midis ndertesave qe te kalojn makinat e urgjences. Me ato ne Shqiperi, kercenimet dhe blerjet ecin, po jo me ne pertej Oqeanit.

Alban Xhillari Sekseri I Lejeve te ndertimit tani kush eshte se E.Rama iku?

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

1 9

Vjedhja Mineraleve

Mineralet ne very te shqiperise te monopolizuara!!! Perse?

Floriri nepermjet mineraleve

Vdesin njerezit per tu pasuruar njerezit e Kryeministrit Shqiptare bashk me Fatos Nanon si sekretar PD’s ne Washington DC. USA

FLuturime me parate e mineriave te populit Shqiptare...

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Njerezit pergjegjes...

Stream Oil Albania has a direct connection to Shkelzen Berisha as well as to his sister Argita Berisha...te tjeret kane vec 1% si kukull qe jane...

Si mund te vjedhesh token parate e pronarit te tokes me ane te kompanive nafte fantazme nderkoh fshiet nga pas vete KM.

Argita & SHkelzen Berisha Pergjegjes per vjedhjen e naftes nga pronaret….

P a g e

2 0

O u r

W o r d s

A Funksionon Kontrolli Shtetit ne Shqiperi

Shembujt e Parave qe vijn drejt SHBA nga vendi me I Varfer ne Europe... Perse?

Familja Berisha & Podesta group 0— Albanian Americans 2

Nje vrime ne uje me keshillat drejt Shqiperise….zvogelimi I reputacionit te Podesta Group per hir te familjes Berisha... Mr. Countryman shell shocked when the opposition and the government of Albania sit down to vote some laws….Question– Did they really sit down together? Yes and you are welcome... Is the money being diverted to the Podesta group for retaliatory against those that tell the truth outside of Albania? So far YES...the war goes on..

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

2 1

Konfliktet mes Ilirëve dhe Maqedonasve të Filipit II nga KRESHNIKU (vazhdon)
Konfliktet mes Ilirëve dhe Maqedonasve të Filipit II nga KRESHNIKU Filipi II të Maqedonisë që në fillim të mbretërimit iu desh të eliminonte kryesisht dy kërcënime: pushtimin Ilir të disa krahinave të Maqedonisë dhe rivalët e tjerë për fronin. Politika që do të ndiqte Filipi jo vetëm ndaj Ilirëve por edhe popujve të tjerë të rajonit do të ishte një politikë ekspansioniste, ashtu sic K.Grimberg e thekson në veprën e tij “Historia Botërore dhe Qytetërimi II”. Riorganizimi i ushtrisë ishte një detyrë e domosdoshme për këtë ekspansion. Kështu, Filipi krijoi një formacion të ri dhe të efektshëm taktik i cili do të quhej “Falanga Maqedonase”. Gjithashtu, përdorimi i kavalerisë ne sulm u bë i shpeshtë nën sundimin e Filipit. Duke u shquar për një disiplinë të lartë, duke e kthyer Maqedoninë në një shtet ushtarak si dhe duke pasur mbështetjen e minierave të arit dhe argjendit në Thraki, Filipi arriti të fitonte një betejë vendimtare kundër Tebës në Keronë të Beotisë i cili i lejoi atij të zotëronte krejt bregdetin Thrak, të kontrollonte me ushtrinë e tij kështjellën e Tebanëve Grekë dhe të anullonte aleancat detare të mëparshme të Athinës. Si shkëmbim, Grekërve iu ofrua paqja të cilën ata e pranuan, me përjashtim të Spartës. Filipi arriti deri aty sa të pretendonte çlirimin e Azisë së vogël prej Persëve. Të gjitha këto suksese të mbretit Maqedonas nuk do të ishin bërë të munKetriporit të Thrakisë për një sulm të përbashkët kundër Filipit II të Maqedonisë. Diodori na tregon se Filipi veproi me zgjuarsi duke e bërë këtë aleancë të padobishme. Në verën e vitit 356 para Krishtit, Ilirët e Grabosit u mundën në një betejë të rëndësishme nga Parmenioni (400-330 para Krishtit), gjenerali i Filipit dhe me vonë i Aleksandrit të Madh. Pak mundësi ka që Grabosi të ketë qenë i biri i Bardhylit ndërkohë që origjina e tij mund të lidhet më tepër me fisin Ilir të Grabaejve të cilët banonin diku pranë liqenit të Shkodrës ose në zonën e Mirditës së sotme. Grabejt nëkëtë kohë ishin të organizuar si një minishtet brenda shtetit të Taulantëve. I ati i Grabosit mund të ketë qenë Grabusi i cili sundoi nga 437 -423 para Krishtit mbi një mbretëri të Taulantëve duke luajtur madje dhe një rol të rëndësishëm në konfliktin që shkaktoi fillimin e luftës së Peloponezit. Kemi kështu dalëngadalë një organizim të Ilirëve nën një mbretëri të Taulantëve (Dallëndyshëve) i cili kulmoi me ardhjen në fron te Glaukut ose Glaukisë. Duke iu rikthyer Grabosit, mbretërimi i tij u shkurtër u shoqërua me humbje të shkaktuara nga Filipi gjatë viteve 358-357 para Krishtit. Humbja e vitit 356 para Krishtit prej mosfunksionimit të aleancës me Paionët dhe Thrakët, e detyroi Grabosin t’i nënshtrohet Filipit duke i dhënë mesa duket fund mbretërimit të tij 2-3 vjeçar. Taulantët dhe Parthinët u gjendën të pafuqishëm përballë fuqisë gjithnjë e në rritje të Filipit. Kështu, rreth vitit 344 para Krishtit, Filipi ndërmorri një tjetër fushatë luftarake kundër këtyre fiseve Ilire nga ku nuk e pati të vështirë të dilte fitimtar, të plaçkiste vendin dhe të merrte nën kontroll shumë kala. Në këtë kohë të pafavorshme mbret i Ilirëve pas Grabosit duket se u bë Pleurati i cilli po ashtu si paraaerdhësit e tij iu desh t’i bënte ballë sulmeve të vazhdueshme të Filipit mbi tokat e Ilirëve. Pak të dhëna ka mbi veprimtarinë e Pleuratit shtetit i të cilit organizohej rreth Taulantëve që mesa duket ishte edhe origjina e tij. Sipas Didimit, Pleurati pasi e kishte detyruar Filipin t’a ndiqte i kishte shkaktuar këtij të fundit një humbje thuajse fatale nga ku 150 luftëtare elitarë Maqedonas që mbronin mbretin kishin gjetur

dura nëse ai nuk do të ishte siguruar nga shpina perëndimore prej sulmeve të mundshme të Ilirëve. Më 356 para Krishtit shënohet një aleancë mes Grabosit të Ilirisë, Likeit të Paionisë dhe

Vritet një heroinë e gazetarisë botërore Nga Frank Shkreli (vazhdon)
Marie Kolvin, gazetarja amerikane e punësuar nga gazeta britanike Sandej Tajms gjatë 20-vjetëve të fundit, u vra dje -- ndërsa forcat siriane vazhduan sulmet intensive kundër qytetit të rrethuar sirian Homs -- së bashku me fotoreporterin francez Remi Ochik. Edhe tre gazetarë të tjerë u plagosën në këtë sulm, që disa media raportojnë se ishte një sulm i qëllimshëm kundër qëndrës së përkohëshme të medias në qytetin e rrethuar sirian. Redaktori i gazetës Sandej Tajms, Xhon Uithrou e cilësoi gazetaren Kolvin si ‘’një nga korrespondentët më të mëdhej ndërkombëtarë të brezit të saj.’’ Marie Colvin ka raportuar për më se 20-vjetë nga zonat e luftës dhe konflikteve anë e mbanë botës përfshirë edhe luftën në Kosovë, ku ajo u ishte bashkangjitur çetave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për të ndjekur nga afër operacionet e luftës së tyre kundër forcave ushtarake serbe dhe ishte një ndër zërat kryesorë që në atë kohë i raportonte botës mizoritë e forcave policore e ushtarake të Millosheviçit kundër popullësisë shqiptare. Si një prej korrespondentëve më të dalluar ndërkombëtarë, Marie Colvin merrte për detyrë të mbulonte zonat dhe luftërat më të rrezikshme anë e mbanë botës nga Ballkani e deri në Çeçnja, në Sri Lanka ku gjatë luftës civile atje humbi një sy, e deri në Lindjen e Mesme, përfshirë luftën në Libi e Irak e kohët e fundit luftën në Siri, që më në fund i mori jetën. Ajo ishte trimëreshë dhe e guximshme dhe nuk kishte frikë të ballafaqohej me diktatorët më të këqij të botës, në përpjekje për të zbuluar të vërtetën. Me një rast, ajo tha se misjoni kryesor i gazetarit është zbulimi i të së vërtetës. ‘’Ne kemi mundësi dhe duhet të ekspozojmë tmerret e luftës dhe veçanërisht barbarizmat kundër civilëve të pafajshëm,’’ shtoi ajo. Një ditë para se të vritej nga forcat siriane, gazetarja Kolvin i tha entit britanik të lajmeve BBC, ‘’Unë pashë sot një foshnje duek dhënë shpirt. Një skenë absolutisht e tmerrshme, një foshnje 2-vjeçare ishte qëlluar nga sulmet. Një shrapnel kishte penetruar trupin e tij të njomë dhe mjeku që u përpoq ta shpëtonte tha s’mund të bëjë assgjë për ta shpëtuar. Trupi i dridhej deri sa dha shpirt.’’ Në korrespondencën e saj të fundit për gazetën Sandej Tajms nga qyteti Homs i rrethuar nga forcat siriane, ajo tha se banorët e qytetit kanë frikë se forcat e presidentit Assad do të masakrojnë popullësinë civile dhe shtoi se banorët iu lutën asaj që t’i raportoj botës mbi ato që po ndodhnin aty dhe tu ndihmojë atyre duke ndaluar bombardimet. Në korrespondencën e fundit, ajo raporton gjtihashtu se: ‘’Niveli i tragjedisë njerëzore në këtë qytet është jashtzakonisht i lartë. Banorët janë të terrorizuar. Pothuaj çdo familje duket se ka pësuar humbje ose plagosje të dashurish të tyre.’’ Nga secili prej tyre tha ajo, behej pyetja e pa shpresë: ‘’Pse na ka braktisur bota?’’ Reagimet ishin të shpejta mbi lajmin e vrasjes së gazetares amerikane Marie Kolvin dhe fotoreporterit francez Remi Oçlik. Zëdhënsi i Departamentit të Shtetit, Mark Toner, tha për median se Shtëpia e Bardhë ‘’është shumë e shqetsuar dhe e pikëlluar’’ nga lajmi për vdeekjen e gazetares amerikane dhe kolegut të saj. Pronari i Sandej Tajms Rupert Murdok tha se Marie Kolvin, ‘’ishte e vendosur, që në një mënyrë ose në një tjetër, të raportoheshin aktet dhe veprat mizore të tiranëve por edhe vuajtjet e viktimave të tyre.’’ Komisioni për Mbrojtjen e Gazetarëve duke marrë parasyshë faktin se ç’prej revoltës kundër regjimit Assad në Siri kanë gjetur vdekjen nëntë gazetarë të huaj e vendas, dënoi terrorin kundër gazetarëve, duke thënë se ‘’Vrasjet e gazetarëve vendas dhe ndërkombëtarë

Momenti më i vështirë kur duhej ta varrosja një djal të ri Craig Jurisevic
gjysmë në kampet e përqendrimit deri në çlirimin e Dachau në maj të vitit 1945. Zhurnal Plus: Na tregoni më tepër rreth përjetimeve tuaja gjatë kësaj kohe? Jurisevic: Udhëtimi im nga një kirurg në Kukës, për të ekspozuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, në një kirurg dhe luftëtar me UÇK-në në malin Pashtrik ishte një përvojë torturuese që ka ndryshuar jetën time. Vuajtjet e të pafajshmëve, vdekjet e tmerrshme të grave dhe fëmijëve, masakrat dëshmitar i të cilave kam qenë dhe luftimet që i kam përjetuar, të gjitha kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në kujtesën time. Pavarësisht nga kjo dhe pavarësisht nga plagët fizike e emocionale, unë do ta bëja të tërën përsëri. Në kohë lufte gjykimi dhe uni ndikohen nga ajo që po ndodh rreth jush dhe është lehtë të humbasim busullën tonë morale. Unë i kam qëndruar besnik dëshirës sime për të ndihmuar viktimat e kësaj lufte, si civilëve ashtu edhe luftëtarëve, dhe më është dashur të bëhem luftëtar për të arritur këtë. Akoma është e vështirë të pranoj se kam qenë i detyruar të vrasë në mënyrë që të mbrojë, por në një konflikt të tillë kjo gjë duhej bërë. Njësitë paramilitareserbe dhe njësitet e ushtrisë së rregullt, me të cilat na është dashur të përballemi, nuk kanë respektuar sundimin e ligjit dhe as civilët e pafajshëm të paarmatosur. Zhurnal Plus: Kohën e kaluar në luftë, ju e keni përshkruar si "ferr''. Cili ishte momenti më i rëndë që keni përjetuar? Jurisevic: Momenti më i vështirë gjatë tërë konfliktit, është rasti kur më është dashur të varrosë një djalë të ri që ishte vrarë. Ndjenja e bartjes së këtij djali në krahët e mi ishte sikur të bartja fëmijën tim, dhe kjo ndjenjë vazhdon të më ndjekë edhe kësaj dite. Ka pasur edhe incidente dhe ngjarje të tjera të tmerrshme, shumë prej të cilave do të dëshiroja t’i harroj. Zhurnal Plus: Ka pasur ndonjë moment gëzimi? Jurisevic: Ishte një moment suprem gëzimi për mua në këtë luftë. Kjo ishte dita kur lufta përfundoi dhe granatimet ndaluan. Unë isha dëshmitar i fundit i një lufte e cila solli dëbimin më të madh masiv të civilëve në Evropë që nga Lufta e dytë Botërore. Zhurnal Plus: A keni arritur të rimerrni jetën tuaj pas kësaj përvoje të rëndë? Jurisevic : Jeta ime ka qenë e vështirë që nga viti 1999, por unë ende vazhdoj të ofrojë shërbimet e mia për viktimat e luftës. Pas Kosovës, unë kam shërbyer si kirurg me Ushtrinë Australiane në Timorin Lindor (2006) dhe në Afganistan (2008). Zhurnal Plus: Keni shkruar një biografi mbi përvojat tuaja të jashtëzakonshme në Kosovë. "Gjaku në duart e mia" do të botohet në gjuhën shqipe. Si ju bën kjo të ndjeheni? Jurisevic: Unë mendoj se libri dërgon një mesazh të rëndësishëm për botën, dhe askush nuk mund të thotë se kjo është thjesht "propagandë shqiptare" pasi unë nuk jam shqiptar dhe nuk kam asnjë interes për të dhënë mbështetje për Kosovën apo Shqipërinë. Ky libër do të shkaktojë shumë polemika, por e vërteta duhet të jetë e njohur dhe krimet nuk duhet harruar kurrë!

P a g e

2 2

O u r

W o r d s

A Study on Albania and it’s Politics from 1944-1960 Declassified (continues)

V o l u m e

4 ,

I s s u e

0 9

P a g e

2 3

Klito Fundo, Si u mposht në Korçë mundësi ''më i madh'' i botës Nga Vepror Hasani (vazhdon)
të fortin e Ballkanit. Korça po ndihej vërtet në hall. I ardhuri nga Jugosllavia na kishte shpallur sfidë. Viti 1923 do të mbetej i paharrueshëm për korçarët. Nasi Polena “Pothuajse të gjithë kishin të njëjtin mendim: vetëm Nasi Polena mund të përballej me këtë njeri, por Nasi sapo ishte kthyer nga kurbeti dhe jetonte në Polenë. Ai edhe mund të mos tregohej i gatshëm, sepse e kishte deklaruar që kishte hequr dorë nga sporti. Nasi Polena kishte punuar si mundës profesionist në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shkuan në shtëpinë e Nasi Polenës dhe i treguan për Pavllo Dopudian. I treguan për forcën e tij, për hekurat që ngrinte me dhëmbë, për krahët e fortë e gjithçka tjetër, ndërsa më në fund e pyetën: “Do të vish të matesh me të”? “Kam kohë që nuk jam stërvitur, u përgjigj Nasi Polena, por megjithatë do të vij”. Ata që morën përsipër organizimin e ndeshjes përcaktuan çdo gjë deri në imtësi. Ndeshja do të zhvillohej në fundjanarin e vitit 1923, te lokali që shërbente si kazino në hyrje të pazarit të Korçës. Lajmi u dha sërish nga revistat dhe gazetat. Atë ditë e gjithë Korça do të ishte aty. Ishte një ndeshje vërtet e fortë. Banorët e Korçës ndiqnin lëvizjet e dy njerëzve me gjak të ngrirë. Nasi Polena edhe mund të mos dilte i gjallë nga ajo përballje, por nuk ndodhi ashtu. Erdhi një çast që Nasi Polena e vuri poshtë njeriun më të fortë të Ballkanit, pretendentin për kampion bote. U vendos që të bëhej dhe një ndeshje tjetër. Edhe në ndeshjen e dytë Pavllo Dopudia e pa veten poshtë kundërshtarit të tij. E vetmja fjalë që tha humbësi, ishte belbëzimi: “Nuk e prisja…!” Pastaj, duke ikur, Dopudia kishte thënë se një ditë do të vinte prapë…” Epilog Edhe pse Pavlo Dopudia kishte thënë se do të vinte përsëri, nuk u pa më. Në vitin 1937, kampioni i Amerikës Latine, Rafail Dishnica (Gërnjoti), u kthye në Korçë. I kishin propozuar të merrte nënshtetësinë argjentinase, por nuk pranoi: “Jam shqiptar dhe i tillë do të mbetem deri në fund”, ishte përgjigjja e tij para gazetarëve. Madje kishte vënë si kusht që në afishet e ndeshjeve të shkruhej “Rafail Dishnica nga Shqipëria”.. U martua dhe pati 7 fëmijë. Katër djemtë Leonidhën, Ilian, Dhorin dhe Thimin i bëri boksierë. Në vitin 1960, në Korçë u kthye edhe kampioni i botës në mundjen e lirë profesioniste, Petro Sturgji, por edhe ai u la i harruar. Sa herë që i kujtoj të gjitha këto, nuk e di pse më kujtohet Pavllo Dopudia, që i kishte shpallur luftë gjithë botës sepse ishte vetëshpallur i pamposhtur, por që në momentin kur e pa veten poshtë kundërshtarit, belbëzoi i habitur: “Si ndodhi kështu!” Me këto fjalë i dha fund rrëfimit të tij, poeti dhe prozatori Klito Fundo.

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

“ N E W

L I F E ”

J E T A

E

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

ZGJIDHJA E ÇËSHTËJES KOMBËTARE I TAKON VULLNETIT nga Shaban Cakoli (nga Fq.1)
fatkeqësitë tona.Ata do të duhej në gjirin tanë të i mbanim si miq,por jo edhe për hirrë të tyre të pranojmë çnjerëzimin.Kosova ka pasur shumë arsye të vonoj këto bisedime të imponuara.Fillimisht duhej të u kushtëzohej serbëve dëmi në viktima,djegëje,kufoma që na i zhdukën pa gjurmë,një kërkim falje publike për dëmin që na i ka shkaktuar popullit,largimin e barikadave nga Mitrovica e pushtuar etj...Kosovarët sikur harruan këto dhe u gjinden në Evropë sikur në odat e gjyshit,ballë për ballë me vrasësin.U fol edhe për një lloj proporcionaliteti,të cilin e filloj Qeveria,prej të cilit u tërhoq duke lënë viktimë të ndjerin Enver Zyberin.Sërbia nënshkroi dhjetëra marrëveshje,por nuk e përfilli asnjë.Tani shqiptaret për qudi nga marrëveshja teknike,rrëshqiten në ate politike dhe e firmosen.Pas kryerjes së këtij akti,zëvendëskryeministrja Edita Tahiri,e cila i dha formulim një fusnote,në vend të ishte në mes popullit dhe të ju shpjegonte popullit,lëre që nuk është paraqitur para popullit,por thuhet nuk është kthyar në Kosovë fare!Si rezultat i nënshkrimit të kësaj fusnote,mbrëmë në Beograd u pre një shqiptarë në fyt nga sërbët.Kjo tregon se asnjë marrëveshje me armikun nuk vlenë dhe këtë fat e pritin gjithë shqiptarët që i nxë nata në Sërbi.Ne jemi shqiptarë të Kosovës,që vendin tonë e kemi çliruar me gjak,kemi shpallur shtet të pavarur dhe me Sërbinë nuk kemi pasur nevojë të bisedojmë për statusin e Kosovës,si do të prezantohet kosova në rajon,etj....Nëse kjo rrugë u nis me presionin e ndërkombëtarëve,shqiptarët do të duhej të u thoni n ndërkombëtarëve kujdes:Nëse ju na impononi këtë rrugë,ne kemi rrugën tjetërBashkimin me Shqipërinë,rrugë kjo ku presioni juaj nuk hynë në punë.Kosova do të mund të ia pamundësonte edhe një kohë Sërbisë hyrëjen në BE,e cila ka vënë kusht të fus hundët në BE,pa hjekur dorë nga Kosova,dhe aleatet e sërbëve do të ia mundësojnë këtë në mars.Të hyjnë në Evropë gjelatët sërb,të cilët kanë masakruar dhe janë ushqyar me gjakun jo vetëm të shqiptarëve,por edhe gjitha kombeve të ish-Jugosllavisë,siduket është habi e madhe dhe kjo BE,bëhet e parëndësishme!Deklarata se Evropianët do të bëjnë lëmoshë për Kosovën,nëse ajo nënshkruan marrëveshjen,duke i futur në liberalizimin e vizave shqiptarët,është cinike dhe qesharake.Lëmosha ushtrohet vetëm mbi fëmijët:Ky liberalizim i vonuar nuk ka përse të i joshi shqiptarët:Shqiptarëve të Kosovës ju hyn pak në punë liberalizimi i vizave.Dihet mirë shqiptarët i varfëroj Sërbia dhe një përqindje e madhe e Shqiptarëve vuajnë për bukë goje,dhe në vend të hallit si të rrugëtojnë Evropës,kanë hallin si të fitojnë një korë buke.Kur me liberalizimin e vizave dihet mirë se shqiptarët nuk do gjejnë vend pune në Evropë,nuk kanë shanca të hyjnë azil,se Evropa ju vë kushte para hyrëjes të kenë me vete një shumë parashë,e cila garanton financimin e tyre gjatë kohës të qëndrimit në vende të Evropës,dihet mirë kush përfiton nga liberalizimi i vizave,vetëm bijët e bijat e pushtetarëve kosovarë që nuk ia dijnë skajin pasurisë.Liberalizimi i vizave,kosovaret i vë edhe para një sprove:Riatdhesimin e atyre që dhjetra vite kanë ndejur Evropës,që kanë shkri muskujt duke punuar për atdheun e familjet,por nuk kanë fituar statuset.Ministrat në Kosovë këtë do të e nënshkruajnë pa hezitime.Ata nuk kanë hallin e riatdhesimit të tyre,por me nënshkrim fitojnë shuma parashë,duke shpresuar se edhe të riatdhesuarit do të vijnë me shumë të holla,do të investojnë në ekonomitë e Kosovës,duke harruar se kriza në Evropë,ua ka mundësuar atyre sa të mbijetojnë dhe asesi të kursejnë.Riatdhesimi i atyre që kanë mbajtur gjallë Kosovën me dhjetëra vite,lëre që do tëvarfëroj Kosovën,por edhe do të shpërthej konflikte,nga se në Kosovë nuk ka kushte për shumë njerëz të bëjnë jetë normale.Si dhe çka do të na sjell nënshkrimi i kësaj marrëveshje me fusnota,ne nuk dijmë vetëm na ka hy frika në palcë.Një gjë është e sigurtë.Të hënen në ora 12.00,para Qeverisë do të nisë protesta e VV e cila ka droje të jetë gjithëpopullore.Si do të shkoi rrjedhoja?Kush do të u përgjigjet? Mesiguri para tyre nuk do të del zëvendëskryeministrja Edita,në mos lider tjerë,para tyre do të jenë patrulla të mëdha policës,ndoshta shkopinjë,gazra,uji me cisterne mbi demostruesit,e cila me siguri do të shtonte rebelimin e popullit.Shumë kohë para nënshkrimit të marrëveshjes,krerët sërb këmbëngulnin se nuk heqim dorë as nga BE,as nga Kosova!Kjo tani u bë realitet,Sërbia shkon në BE nga muaji mars,e cila gjithësesi si gjakatare në BE,do të zbehë rëndësinë e interesimit të popujve për të u futur në gjirin e BE.Pas nënshkrimit të marëveshjes,të dy palët vendimin e paraqiten si fitore të vetën dhe rëndësi historike.Përderisa Stefanoviq fill pas nënshkrimit të marrëveshjes i buzëqeshur doli para popullit të vet,duke ua paralajmeruar fitoren historike,Edita jonë as që u kthye nga Brukseli! Ajo nga Evropa fusnotën e quajti fluskë bore,e cila do të shkrihet me fillimin e pranverës,Stefanoviq ia ktheu përgjigjejen duke iu kundërvy,se ajo do të mbetet akullanjë në të cilën zonja Tahiri mund të rrëshqet dhe shqyhet.Fill pas tyre dualen edhe deklaratat e z.Dell dhe Petersen.Kjo jo vetëm që mjegulloi popullin tonë,por më e arsyeshme dhe reale duket deklarata e Petersenit.Çka duhet të kuptojmë më tutje?Dielli nuk fshihet me shoshë,rezultatet e këtyre marrëveshjeve mund të kuptohet pas pak muajëve,të cilat dëftojnë kush është humbës,kush fitues?Urojmë fitorja të jetë mes nesh.Nëse Kosova humbet e tëra me këto marrëveshje,ose na kthen dhjetëra vite prapa,populli ynë nuk mund të pajtohet me këtë.Në zgjidhjen e çështjes kombëtare,rolin kyq e ka vullneti i popullit,i cili në këtë rast nuk u përfill,nga se shumica dërmuese ishin kundër dialogut me Sërbinë.Të dialogosh me një armik si Sërbia,vështirë shpëton pa rënë në grackë.Me shekuj na ka djegur qumıshti dhe na ka mësuar të i fryjmë kosit.Urojmë,shumë urojmë,që e drejta kësaj radhe të mbetet në krahun tonë.