2009 2010

2009-2010 Güz – Bahar Öğretim Yılı Ders Notları
Arzu Erdem Kaynaklar: 1. Yazılım Uzmanı 1, Selçuk Tüzel 2. Yazılım Profesyoneli 2, Fulya SATAR . Engin ÖREN 3. Herkes için Visual Basic 2005, Jeff Kent 4. Microsoft Visual Basic.Net Başlangıç Rehberi, İhsan Karagülle 5. Visual Basic.Net 2003, Y.İnan, N Demirli

Bilgisayara Giriş

Arzu Kocaeli Üniversitesi 2009 2010

Bunun sonucunda eğer şekildeki ekran karşımıza gelirse.NET 2003 programı altı CD'den oluşmaktadır. Kuruluma devam etmek için Visual Studio. kurulum başlamadan önce bilgisayarımızda çeşitli ayarlamalar yapılacak anlamındadır. . mutlaka Front Page Server Extensions bileşenini kurmanız gerekmektedir. Kurulumu yapmak istemiyorsanız Skip butonuna basmanız sterlidir.NET 2003 Dicsl'i takalım. KURULUM ve GİRİŞ Bu kısımda Microsoft Visual Studio. bilgisayarınızda Web uygulamaları ve servisleri geliştirerek bilgisayarınızı bir Web Server olarak kullanacaksanız. Lisanslı olarak aldığınız Microsoft Visual Studio . Bunu IIS içinden gerçekleştirebilirsiniz. 2) Eğer şekildeki ekran ile karşılaşırsanız.NET Prerequisites seçeneğine tıklıyoruz. Diğer üç CD ise en son istenildiği takdirde kurulacak MSDN (yardım) CD' leridir. Bunlardan iki tanesi program kurulumunu içeren CD'lerdir.NET 2003 programının nasıl kurulacağını ve kurulum sırasında nelere dikkat edileceğini adım adım inceleyeceğiz. Eğer bilgisayannız Framevvork yapısına uygun değilse. Bu ılemi nasıl yapacağınızı Setup Instructions butonuna tıklayarak öğrenebilirsiniz. 1) Bilgisayarımıza Microsoft Visual Studio.Bölüm 0. Şimdi adım adım kuruluma başlayalım. bunu ayarlayacak bir adet Windows Prerequisites CD'si vardır.

Bu liste bilgisayarınızda kurulu programların versiyonuna göre daha kısa ve uzun olabilir. 6) Gelen listede eksikler belirlenmiş durumdadır. 4) Bilgisayarımız için gerekli bileşenleri yükleme analizini yapan şekildeki ekranı görünce bir süre bekleyelim.3) Yandaki görüntü karşımıza geldiğinde CD'ler içinde bulunan Windows Prerequisites CD'sini takarak OK butonuna basalım. Bunların tamamlanması için Install Now! Linkine tıklamamız yeterlidir. 5) Gelen lisans ekranını okuduktan sonra. eğer bir sorun yoksa I agree seçeneğini işaretleyerek Continue linkine tıklayalım. 3 .

Continue linkine tıklıyoruz. Ardından Product Key kısmına 25 haneli kurulum anahtarını doğru olarak girdikten sonra.7) Gerekli bileşenlerin yüklenmesi bittikten sonra. karşımıza gelen ekranda lisans maddelerini okuyarak I agree seçeneğini işaretliyoruz.NET seçeneğine tıklıyoruz. sağ alt köşede çıkan Done linkine tıklayarak bu ilk kademeyi sonlandırıyoruz. ilk kurulum CD' sini takarak OK butonuna basıyoruz. 4 . 10) Kurulumda gerekli dosyaların kopyalanması ve yapılandırılması için kısa bir süre bekledikten sonra. 9) Şekildeki ekran karşımıza çıkınca. 8) Program kurulumu için ikinci kısım olan Visual Studio.

eksik kurduğunuz programları sonradan ekleyebileceğinizi unutmayın.NET programlarını kurabilirsiniz. Ben. Visual C# . Ayrıca. Visual J# .NET. hem de kurulum süresini uzatacaktır. Visual C++ . 12) Bilgisayarınızın performansına göre kurulum süresinin ilk bölümü 15 dakika ile 45 dakika arasında sürebilir.NET kurulumuna ait ise aşağıdaki ekranda aynı anda bu yapı içinde bulunan Visual Basic. Eğer başka bir Disk bölümünüz varsa ve oraya kurmak istiyorsanız Local Path kısmından bu seçimi yapabilirsiniz. 5 . Fazla program seçimi hem Disk üzerinde gereksiz yer kaplayacaktır. diğer programların başlarında bulunan kutuları boşaltmanız gerekmektedir. Ancak sadece kullanacağınız seçenekleri kurmak istiyorsanız.Net dışında tüm programları kurmaya karar verdim ve Disk bölümü olarak E sürücüsünü seçtim. Visual C++. Tüm kurulum yaklaşık 1.NET.11) Eğer elinizdeki CD' 1er Microsoft Visual Studio.NET. Herşey tamamsa install Now linkine tıklayabilirsiniz.5 GB yer kaplamaktadır.

elinizin altında yard e dım kütüph hanesinin yüklü olması her zama yararlıdı Bunun y an ır. İlk kurulum CD'sini ç d m çıkartarak yerine ikinc kurulum CD'sini ta y ci m akıp. 15) Bundan so onra devam etmek zorunda m değilsiniz.Şekildeki m mesaj iletis karşımıza geldiği zaman artık ilk CD'nin görevi so si a z k n onlanmış 13) Ş demektir. için şekilde listeden i eki n Prod duct Documenta ation seçene eğine tıklay yıp. OK butonuna b basarak kuru uluma deva ediyoruz am z. MSDN CD'lerinin ilkini tak C karak gele en ekran 6 . Kurulum ekranını kapatmak için Done linkine ı k e tıklamanız yeterli olac t caktır. 14) Evet nihaye kurulum tamamlan et m ndı. Ancak yazılım y d yaparken.

MSDN'in tamamını Disk üzerine yüklemek için. 7 . ekstradan 2 GB alana ihtiyaç olduğunu hatırlatayım.yardımları ile yardım dosyalarını yükleyelim.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful