PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Tudor Madalina-Maria (Pavoni) CLASA: a V-a B UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala “Mircea-Voda”, Calarasi DISCIPLINA: Limba si literatura romana UNITATEA: NARATIUNEA DATA: 12 noiembrie 2010; SUBIECTUL: Verbul TIPUL LECŢIEI: Recapitulare si consolidare de cunsotinte Competente generale: 1.receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare; 2. utilizarea corecta a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii 3. receptarea mesajului scris , din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse; 4.utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite mesaje de realizare, cu scopuri divesre. Competente specifice: 11.identificarea informatiilor esentiale dintr-un mesaj oral, in scopul intelegerii sensului global al acestuia; 2.3. alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere grammatical; 3.4. sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramatiale invatate; 4.3. alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere grammatical. Obiective operationale: - sa defineasca verbul: - sa recunoasca categoriile gramaticale ale verbului ; - sa construiasca verbe de la anumite onomatopee, cu ajutorul sufixelor; - sa ortografieze corect anumite verbe din enunturi selectate;

- sa identifice rolul timpului in comunicare. Strategii didactice: a) Metode si procedee: conversatia, explictia, expunerea, metoda cadranelor. b) Forme de organizare: frontal, pe perechi; c) Mijloace de invatamant: fise delucru, planes, markere, manualul, textsuport, fise de sistematizare. Bibliografie : Limba romana, manual pentru clasa a V-a, ed . Humanitas Educational Limba si literatura romana pentru clasa a V-a, manual in conformitate cu noua programa, ed. Art , 2010 Bibliografie metodico-didactica: C. Iordanescu –Limba romana- ed. Carminis H. Soare –Limba si literature romana-cls.V-VIII- Indrumator pentru manualele alternative, ed. Carminis Dictionare: Dictionarul explicativ al limbii romane (DEX). Programe: Programa de limba si literature romana pentru clasele V-VIII

alcatuirea unuei copuneri gramaticale pornind de la anumite verbe care exprima starea. 2. Corecteaza si dirijeaza prin intrebari rasunsurile primite.) Colaboreaza pentru Dirijeaza elevii pentru realizarea unei schemei lectiei. Exercitiul exercitului de la pag.CAPTAREA ATENTIEI(5MIN) Elevii vor executa sarcina propusa la Conversatia Profesorul propune un dialog pe baza pagina amintita. 3. daca sunt sesizate greseli in rezolvare. ANUNTAREA OBIECTIVELOR Asculta obiectivele lectiei. timp. fiecare grupa avand de Metoda “cadranelor” raspuns la aceleasi cerinte. Vor avea. e cazul. de alcatuit o compunere cu anumite verbe. Activitate in echipa BAZA MATERIALULUI Rasunsurile se corecteaza in acelasi RECAPITULATIV (15MIN). 5.). existenta. (fisele). de identificat categoriile gramaticale ale verbului. Concluzii (10 min. prin urmare. LECTIEI (2MIN). scheme a notiunilor recapitulate. realizarea Conversatia . 4. vor recapitula notiunile legate de verb din anii anteriori. manual.DESFASURAREA ACTIVITATII DIDACTICE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR MODALITATI DE INVATARE 1.Raportarea si discutarea rezultatelor in Urmaresc cu atentie raspunsurile Conversatia echipa ( 16 min. notand si completand unde pentru prezentarea raspunsurilor. cu toate echipele. actiunea.92 . EXERCITII APLICATIVE PE Rezolva pe planes sarcinile de lucru. compunerea unor verbe pronind de la anumite sufixe verbale.Solicita toti elevii colegilor. Explica elevilor ca pe baza textelor si exercitiilor de pe fisa de lucru. de analizat verbele dintr-un text dat. Exercitiul Profesorul imparte elevii in 5 grupe de cate sase elevi. la anumite timpuri indicate. vizand identificarea verbelor. analiza unor verbe dintr-un text dat. a unor forme verbale corecte.

. solicitand si autoaprecierea. Formuleaza acasa/ tema.Apreciaza verbal activitatea elevilor la clectie. Isi noteaza in caiete tema pentru Tema pentru acas. (2min.).

Vantul suiera infiorator. c.. 2. Ana a invatat patinajul la un club sportive. personana. . Rares a iesit in curte.Transforma comunicarile de mai jos.Treceti la plural verbele subliniate in textele de mai sus. c. Indata ma si trimite mama cu demancare in tarina. 7. Fi/Fii atent la vecinul de partie. trecandu-le la forma negativa.In cartierul nostru exista multe constructii noi. numarul si functia sintactica a acestora. Verbe Prezent Trecut Timp Viitor 3. Suntem/Santem acasa. unde stiam. Bag mana in scorbura. Ca sa-l ajutam. Am citit o povestire frumoasa. 4. Precizeaza ce arata verbele in textele de mai jos: a. lom/luam un morcov si doi carbuni pentru nas si ochi.Fisa de lucru 1.Analizeaza verbele de mai jos. indicand timpul.Alegeti enunturile corecte si alcatuiti cu ajutorul lor definitia verbului: I.Merg la Andrei.Copilul va ramane acasa? e. Subliniati forma corecta a verbelor din enunturile de mai jos: a. Andrei are schiuri noi. a) Verbul este partea de propozitie neflexibila. Completeaza tabelul de mai jos cu verbele identificate la exercitiul 1. Rzvan voia/vroia sa faca un om de zapada. Ai plecat? d. b. i-a spus binicului sau. a. . 5. pentru ca e prea frig afara. Nu fi/fii imprastiat! e. b. c. Zapada inghetase. d. b) Verbul este partea vorbire flexibila. pastrand persoana la se afla. 6. si norocul meu! b.

mor!. desi nu le intelegeam bine” (M.bunici. a nota. Mamma……dat voie sa mearga…. a se odihni. 11. -ai. Completeaza spatiile libere cu una din formele de mai jos: ia/i-a. a deveni. fizica. a pluti. Domnu Trandafir) b. . a se gandi. fas!.merge la munte. sa/s-a. Sadoveanu. El ( a cuceri) publicul cu maiestria sa. tu. geografie. desi nu le vom intelege bine. a vesti. buf!. a manca. 11. ei. -iza.. Magda…. noi. Exprimati-va parerea cu privire la corectitudinea exprimarii. Puneti la timpul viitor verbele din paranteze: Usuletul (a desprinde) mersul pe sarma si (a distra) spectatorii la circ. baz!. Domnul nostru ne-a invatat rugaciuni. Motivati raspunsul. -ani. *De la urmatoarele onomatopee formati verbe cu ajutorul sufixelor: dang!. -i. Redactati o scurta compunere in care sa folositi verbele: a veni. -ui. fiindca nu….vazut de mult pe bunicul ei care……operat saptamana trecuta. ele) /present/trecut/viitor 12. Grupati verbele date pe trei coloane ( verbe care exprima o actiune/verbe care exprima o stare/verbe care exprima existenta): a dormi. va/v-a. a sta. ne invata cantece care erau asa de frumoase pentru copilaria si sufeletele noastre. a ploua. 10. pic! poc!. *Indicati cate un verb neologic derivat cu sufixele –iza si –ifica.. Schimbati for a verbelor a alerga. cantece care erau asa de frumoase pentru copilaria si sufletele noastre. a citi. el. la/l-a. a ramane ( in functie de persoana. “ Domnul nostru ne-a invatat rugaciuni. a. starea sau existenta. a asterne. a aduce. a incalzi. 9. Facultativ: Ex. 4/103 manual *Indicati cate un verb derivat cu sufixele:-a. a scutura.spus voua ca……un rucsac mic. a hotaari. legate de urmatoarele stiinte: chimie. miau!. 8. a reflecta.Cititi fragmentele de mai jos. a striga.II. -ifica. a alerga. a ciripi. a fi. numar si timp) dupa modelul de mai jos: persoana(eu.ea. a) Verbularata denumirea unor obiecte. voi. Ea …. a inota. b)Verbul exprima o actiune. biologie.

.

. receptarea mesajului scris . identificarea secventelor de naratiune dintr-un mesaj oral.sa identifice momentele subiectului. de Emil Garleanu TIPUL LECŢIEI: Insusire de noi cunostinte Competente generale: 1. SUBIECTUL: Caprioara. . 4. cu scopuri divesre.2.1. .PROIECT DIDACTIC PROFESOR: Tudor Madalina-Maria (Pavoni) CLASA: a V-a B UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala “Mircea-Voda”. 3.identificarea ideilor principale dupa citirea globala a unui text. in diferite mesaje de realizare. II. 3.1. recunoasteerea modurilor de expunere utilizate intr-un text narativ. Calarasi DISCIPLINA: Limba si literatura romana UNITATEA: NARATIUNEA DATA: 12 noiembrie 2010. din texte literare si nonliterare.receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare.3. 2. identificarea expresiilor si a cuvintelor noi intr-un text literar sau nonliterar.utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise.2. in scopuri diverse. 3. Competente specifice: 1. utilizarea corecta a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii 3.sa aleaga varianta corecta de raspuns a itemilor pe baza continutului textului. Obiective operationale: . inlantuirea clara a ideilor intr-un mesaj oral.sa sa alcatuiasca enuntiru cu sensurile unor cuvinte date.

sa caracterizeze unul din personajele naratiunii. f) Mijloace de invatamant: fise delucru. ed. saidentifice figurile de stil invatate. Carminis H. sa rescrie sub forma de titluri iedile principale. 2010 Bibliografie metodico-didactica: C. ed.Limba romana-Stilistica si compozitie (compendiu/antologie/exercitii) pentru elevii de gimnaziu.Limba si literature romana in gimnaziu.- sa ordoneze ideile si reconstituie planul simplu de iedi. ed . 2004. Carminis Corneliu Craciun. manual in conformitate cu noua programa. 2003 Dictionare: Dictionarul explicativ al limbii romane (DEX). Paralela 45. Niculescu. Pitesti. explictia. metoda cadranelor. liceu. Humanitas Educational Limba si literatura romana pentru clasa a V-a. Emi-Deva. Programe: Programa de limba si literature romana pentru clasele V-VIII Strategii didactice: d) Metode si procedee: conversatia. Soare –Limba si literatura romana-cls.V-VIII. Structuri didcatice deschise. markere. ed. profesori si specialisti. Ion Toma/Ioana Dinca. Iordanescu –Limba romana. Buc. Art .. fise de sistematizare. 1998 A. manual pentru clasa a V-a. expunerea. pe perechi. Ed. manualul. e) Forme de organizare: frontal. ed.Indrumator pentru manualele alternative.ed. textsuport. Metodica predarii limbii si literaturii in gimnaziu si liceu. Pamfil. Bibliografie : Limba romana. planes. .

tema operei. Desfasurarea Profesorul imparte Pe grupe(5) lectiei elevilor fise cu sarcini de lucru si Pe perechi explica itemii. Se acorda un timp de lucru. Li se prezinta pe Captarea flip-chard atentiei momentele subiectulu. Se observa si evalueaza modul in care elevii au abordat subiectul dat drept sarcina de lucru pentru acasa.Scenriu didactic Secventele lectiei Continuturi Se noteaza absentii Se asigura cele necesare desfasurarii lectiei Moment organizatoric Se actualizeaza cunostintele anterioare despre naratiune. Forme de organizare Resurse materiale Planes Markere Manuale Culegeri Fise Planse Rsurse procedurale Evaluare Actualizarea cunostintelor ancora Conversatia Problemati zarea Explicatia Elevii vor da citire fiselor de lectura realizate ca tema. flip-chartul. voi urmari ca obiectiv aplicarea de catre elevi a . Conversatia Fisele de lucru Explicatia Invatarea prin decoperire Elevii vor rezolva exercitiile de pe fisele de lucru -achizitia informatiei. aducandu-se explicatii in privinta celor ce se vor urmari in lectie.narrator. Se verifica tema pentru acasa frontal.

explicatia Asigurarea retentiei si a transferului . sustinerea acesteia prin argumente. Obtinerea performantei Etapa constatarilor Discutarea raspunsurilor date Interpretarea mesajului textului prin adresarea de intrebari (textuale/transtextu ale). Profesorul comunica tema pentru acasa. autocomunicarea.notiunilor invatate cu privire la naratiune. expresivitatea. formarea atitudinii proprii. detectarea valorilor. Comparati atitudinea prepelitei din lectura lui Bratescu-Voinesti cu cea a caprioarei din textul studiat. creativitatea. aplicarea notiunilor de teorie literara. voi aprecia originalitatea punctelor de vedere. Individual. . voi aprecia capacitatea de exprimare orala a opiniei. trairea afectvia.

jos. 5. inchisi. 2. Identificati cuvintele care indica locul. 4. catifelat. d) amenintata de pericole. 3. .Fisa nr. timpul si personajele. Situatia initiala. b) linistita. 1. 1Structura textului narativ. Gasiti cate un sinonim pentru cuvintele din partea initiala a povestirii:dezmierdat. ( specificati care sunt figurile de stil intalnite in descrierea lor). Gasiti cate un antonim pentru cuvintele din partea initiala a povestirii:subtire. matasoasa.Explica cum sau format ultimele derivate. 6. Cum apar in acest cadru caprioara si iedul? Gasiti formulari din text care exprima legatura dintre cele doua animale. Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa: Situatia initiala sugereaza o atmosfera : a) plina de duiosie di dragoste. c) ocrotitoare. Ce atmosfera sugereaza primele randuri ale textului? Selectati cuvintele care creeaza aceasta atmosfera.

2. 6. d) venise vremea sa traiasca cu celelalte capre. 1. puiul n-o mai asculta. Cauza actiunii. cuvintele care indica schimbarea situatiei initiale. “Vremea intarcatului venise de mult”semnifica: a) mama amanase momentul despartirii de pui. Reciteste al doilea alineat al textului. Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa: 5. b) puiul trebuia sa-si poarte singur de grija.Fisa nr. puiul era inca mic si neajutorat. c) despartirea nu mai putea fi evitata. . 2 Structura textului narativ. 3. In inima caprioarei “incolteste un simtamant staruitor de mila” pentru ca: a) b) c) d) trebuia sa se desparta de puiul ei. Arata ce modifica situatia initiala. Incercuieste. Identifica figurile de stil invatate pe baza tabelului. Discutati si completati tabelul de mai jos pe baza aceluiasi fragment. in alineatul mentionat. venise de mult vremea intercatului. care constituie cuza actiunii: Trasaturi fizice caprioarei si morale ale Trasaturi iedului fizice si morale ale 4.

Subliniaza verbele din fragmentul “Caprioara isi azvarle……ca niste lugere”. 1. Caprioara si puiul paatrund in padurea intunecata. sus. Structura textului narativ. e pazit…. .”acolo l-ar fi stiut”.. pe stancile greu accesibile. Cand ajung intr-un luminis. amestecate in enunturile de mai jos: Venind vremea intarcatului. 2. 5. Caprioara isi dezmiarda iedul cu dragoste. fiindca asa era legea firii.. . “trece di poiana in poiana”) . se hotaraste sa se desparta de el. 6. 3.Povesteste pe scurt acest fragment care contituie desfasurarea actiunii. Caprioara se imbarbateaza si porneste cu iedul spre piscurile muntilor. 3. apare lupul. Caprioara se stinge vazandu-si iedul salvat. Caprioara se jertfeste pentru a-si salva puiul. aratand ce sugereaza. puiul trebuia sa urce singur.Identificati comparatiile in aceasta parte a textului.Ordoneaza intamplarile din povestire.si porneste spre tancurile de stanca” penru ca: a) b) c) d) vrea sa-l lase ratacit. ideul ar fi fost ferit atata de “dusamnia lupului” cat si de “iscusinta vantaorului”. Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa: “Caprioara se imbarbateaza…. 4.Aratati ce sugereaza repetitia din fragmentele: “ acolo. facand despartirea mai usoara. caprioara trebuie sa se desparta de puiul ei.Fisa nr.Desfasurarea actiunii.

. fulgi) .a curge repede ( despre ape de munte) .a nu reusi ( la examn) . perete) . 2.a pieri ( in lupta) . “Caprioara da un zbieret adanc.a se apropia ( despre iarna. Explica alegerea mamei in aceata parte a textului. Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa: 1. Gaseste un proverb care s-ar potrivi perfect ideii subliniate de mesajul textului.a ajunge la o intelegere 2.Alcatuiti enunturi cu sensurile verbului a cadea: . Gaseste un sinonim pentru: zbieret. cade in mijlocul luminisului” semifica: a)vrea sa-l avertizeze pe ied asupra primejdiei. e) se ofera ca prada ca sa-l salveze pe ied. b)cade rapusa de oboseala. c)isi ia ramas bun de la ied zambind sfasietor cu inima plina de durere.a-si inceta existenta ( guverne) .a se imbolnavi .Fisa nr. prada.a se surpa ( zid. 4.a se desprinde ( frunze. 4.a pica (un obiect).Cum s-a format primul derivat? 3. Gsiti cateva expresii care sa contina cuvantul inima. seara) . . Structura textului narativ. sfasietor si dintr-un salt. salt. Situatia dificila. 4.

Completati dupa model: Bolti de frunze. b) nu se poate linisti pana nu-l vede plecand. Selectati in acest sens figuri de stil adecvate. la pamant.Caracterizati in cateva randuri caprioara. b) drumul spre munti. c) nu se mai putea misca. d) caprioara nu mai vede limpede.frunzele copacilor ca niste bolti. sugereaza: a) linistita ca si-a vazut puiul salvat. iar ochii i se tulbura de apa mortii. Hrube adanci de verdeataInima intunecata a padurii- . 3. Alegeti varianta potirivta si barati pe cea falsa: “prabusita in sange. Situatia finala. c) drumul ocolit. 1. b) ea are puterea sa lupte cu moratea pana isi vede puiul scapat de pericol.Padure deschide un nou drum pentru ied: a) drumul vietii. 5. d) inima ei de mama vrea sa-l vada salvat. caprioara ramane cu capul intors spre iedul ei”sugereaza” a) ea vrea sa-l mai vada pentru ultima data. 2. sub coltii fiarei. c) caprioara este sfasiata de lup. Structura textului narativ. caprioara moare. 3. 4. d) drumul printre primejdii. “numai cand aceasta se topeste in adancul padurii. caprioara simte durerea. Spuneti-va parerea! Alegeti variantele potrivite si argumentati in cateva randuri sentimentele cititorului: a) durere c) regret e) nepasare b) emotie d) admiratie f) intelegere 4.Fisa nr.

organizarea secventelor textuale in functie de o cerinta specifica. 1.3. cooperarea in interactiunile de grup.folosirea modalitatilor variate pentru realizarea expresivitatii textului.I. adaptarea vorbirii la situatiile speciale sau neprevazute de dialog sau monolog. a propriilor opinii si atitudini.PROIECT DIDACTIC PROFESOR: Tudor Madalina-Maria (Pavoni) CLASA: a VII-a B UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala “Mircea-Voda”.5.receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare. din texte literare si nonliterare.sesizarea abaterilor de la normele limbii literare intr-un mesaj ascultat.2.recunoasterea modalitatilor specifice de organizare a textului epic. 4.5. 2. cu scopuri divesre. receptarea mesajului scris .4. exprimarea. utilizarea corecta a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii 3.utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise.1. Calarasi DISCIPLINA: Limba si literatura romana UNITATEA: NUVELA DATA: 12 noiembrie 2010.4.L. 4. in scris. 4. SUBIECTUL: Doua loturi. in scopuri diverse.1. 3. Competente specifice: 1. in diferite mesaje de realizare.intelegerea semnificatiei generale a unui mesaj oral.( Metamorfozele personajului) TIPUL LECŢIEI: Lectie mixta Competente generale: 1. Caragiale. . 2. 4. 2.

-sa argumenteze opinii. expunerea. 2003 Dictionare: Dictionarul explicativ al limbii romane (DEX). manualul. Pamfil. ed . manual pentru clasa a VII-a. Ed. Structuri didcatice deschise. Pitesti. -sa-si exprime opinia personala cu privire la personajele nuvelei. vol. Bibliografie : Limba romana. -sa fixeze figura si rolul lui Lefter in nuvela. i) Mijloace de invatamant: fise delucru.Obiective operationale: -sa precizeze ordinea secventelor din textul studiat. Paralela 45. Programe: Programa de limba si literatura romana pentru clasele V-VIII Strategii didactice: g) Metode si procedee: conversatia. .Dictionar de simboluri. h) Forme de organizare: frontal.1. importante pentru caracterizarea lui Lefter. fise de sistematizare. -sa identifice neologismele sau termenii rostiti gresit.Sa dezlegam tainele textelor literara-clasa a VII-a. markere. -sa utilizeze corect pasaje din nuvela. atitudini ale unor personaje. A.Limba si literatura romana in gimnaziu. Corint Indrumator pentru toate manualele alternative. planes. -sa explice simbolistica unor nume sau locuri. pe perechi. Jean Chevalier.sa povesteasca dupa planul de idei. explictia. . -sa identifice marcile oralitatii din anumite enunturi orale sau scrise. metoda cadranelor. Alain Gheerbrant.Ed. textsuport. Craminis.

fiind atenti la explicatiile profesoarei. Se va porni de la identificarea personajelor Profesoara anunta titul lectiei care este notat pe tabla. Resurse materiale Planes Markere Manuale Culegeri Fise Planse Rsurse procedurale Evaluare Conversatia Problemati zarea Explicatia Elevii vor da citire temei. Enuntarea temei si a obiectivelor manualul. enumerand structura si obiectivele acestei lectii.Elevii noteaza.Scenariul didactic Secventele lectiei Continuturi Se noteaza absentii Se asigura cele necesare desfasurarii lectiei Forme de organizare Moment organizatoric Captarea atentiei Se asculta si verifica frontal.Profesoara adreseaza intrebari si ii conduce pe elevi la titlul lectiei. . tema. Se observa si evalueaza modul in care elevii au abordat subiectul dat drept sarcina de lucru pentru acasa.

fiind corectati de membrii celorlalte grupe. liderii vor citi notatiile.. Acestia isi vor desemna un leader care va citi raspunsurile date la exercitii.Dupa efectuarea cerintelor de pe fisa. Activitate frontala Planul Conversatia simplu de idei Explicatia Invatarea prin decoperire Activitate frontala Recuzita Dramatiza rea Dialogul Aprecieri verbale din partea elevilor si din partea profesorului Evaluarea formati Se imparte clasa in 5 grupe. Activitate pe echipe. frontala.Dirijarea invatarii Asigurarea feed-backului Se face rezumatul nuvelei pe baza iedilor pricipale avute ca tema.Grupele se corecteaza reciproc. Se va opri la enuntarea personajelor si surprinderea catorva trasaturiSe acorda o mai mare importanta personajului principal. convesratia Aprecieri verbale din partea elevilor si din partea profesorului. . Se dramatizeaza 2 secvnte (dialogul cu consoarta si tigancile).

Manualul . culegerea Aprecieri finale .Asigurarea retentiei si a transferului Li se anunta tema Activitate copiilor precum si frontala notele sau. pentru fiecare elev care a participat activ la desfasurarea lectiei. eventual aprecierile verbale.

explicati valoarea lor stilistica. ca de pe alta lume. 12. explicand simbolistica locurilor. 8. reclama. broasca.Ce aspect inedit dezvaluie prima replica a lui Lefter. sare. 5. 1. mentionati cateva trasaturi . 2. Descoperiti doua forme verbale de imperativ. Ce fel de personaje sunt “chivutele” . expresii populare si neologisme.Mentionati si alte locuri unde se desfasoara actiunea nuvelei. ma-ntelegi. Preciazti unde are loc acttiunea relatata. lot.? Pe baza dramatizarii si altor secvente din manual.Ce sugereaza numele personajului? ( urmareste fisa de caracterizare) . Ce tip de conflict intalnim aici? 11. sparg. care are semnificatie speciala si in fixarea atitudinii lui Lefter in respectarea situatiei de comunicare. 6.Care jacheta? Intreaba ea aiurita. tigancile. Extrageti din text cate trei termeni de jargon. 1. Precizati alte valori ale cuvintelor mentionate. sparg al dracului” 7. 3. “cand am chef.[ ] Adu farfuriil! Porunceste strasnic d.Care sunt starile lui Lefter in dialogul acestuia cu consoarta. Ce gest inregistreaza naratorul dupa replica acestuia. Notati care este semnificatia repetiei: :”Unde-s farfuriile?… Voi sa vaz farfuriile! Adu farfuriile!. seful. 9.A cenusie … . cucoana [] sparg. 4. sparg. Indicati valoarea morfologica a cuvintelor subliniate: “-In jacheta mea a cenuise de vara… .Fisa nr. Clasificati-le in functie de participarea la evenimentele relatate. Care sunt figurile de stil utilizate de autor in sublinierea trasaturilor? Dar modul de expunere? 10. Precizati care au fost personajele participante la actiune. . Care sunt momentele subiectului din care fac parte secventele dramatizate. Lefter. Precizti omonimele cuvintelor: poarta.