Volume 4, Issue 14

Prill 02 , 2012

Our Words Weekly Issue
“ N E W L I F E ” J E T A E R E S P E CI A L P O I N TS O F I N T E R E S T :  Family members of Rexhaj & Cerrca killed 13 years ago by Serbian Sllavs. No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

Sot para 13 vitesh, shkijet e Istogut vranë dhe dogjën 5 familjar 'Rexhaj' nga Cerrca, Shkurtë për ditën e fillimit të bombardimit të Serbisë nga NATO-ja (Fq.26)
Nga Xhevat Rexhaj - Një datë, një ditë, një histori që do të ndërroi nga gjeopolitikën dhe gjeografinë e botës, një ditë që do shënonte për herë të parë në historinë e njërizimit një madhështi njerëzore kur shtetet demokratike të botës mike të shqiptarëve që u fituan në anën tonë me menqurinë e Njeriut që ndërroi kohen dhe ktheu drejtësinë, President Ibrahim Rugovës, ishte pra 24 Marsi i vitit 1999 kur Natoja do të fillonte ta dermonte Serbinë pushtuese në tokën Dardane Dardaninë. Ishte një ditë jo e thjeshtë, ishte një ditë e veçantë, një ditë që prej mëngjesit disi ora nuk lëvizte me atë ritmin e vetë normal, ishte 24 Marsi i vitit 1999, dukej se disi vonohej edhe rënia e shënuesit të sekondave dhe minutave të fundit për fillimin e bombardimeve të Natos kundër Serbisë, çdo gjë ishte në pritje. Pritej rrëfimi i Njeriut më të dashur, njeriut më të Madh njeriut më të duhur që të njoftonte se kishte rënë kambana që të sulmohej bastioni i së keqes, pra shteti monstrum i krijuar nga dhuna dhe terrori shekullor mbi supet e kombeve evropiane, pra Serbisë. Sot para 13 vitesh, shkijet e Istogut vranë dhe dogjën 5 familjar 'Rexhaj' nga Cerrca Unë me këtë shkrim i falënderoi publikisht të afërmit e mi që sakrifikuan dhe varrosën nanën, vëllanë dhe familjarët tjerë nënë rrezikun serb, do u jem gjithherë mirënjohës. Xhevat Rexhaj Momenti kur në TV et botërore u duk Njeriu i bekuar nga Zoti për kombin shqiptarë Presidenti i SHBA së Bill Klinton, dita u shkurtua dhe shekulli i tragjedisë shqiptare nën pushtim filloi të përfundoi. Në orën 19.45 minuta, filloi të rrah treguesi i orës për shqiptarët, filloi festa edhe pse dihej se do të ketë edhe shumë dhimbje, shumë plagë dhe shumë pësime njerëzore nga “ ariu i plagosur dhe i çmendur me emrin kobzi Serbia”, mirëpo tjetër rrugë nuk kishte për ta përzan përherë nga trojet tona të pangopurin me gjak shqiptari, armikun që ra mbi cakun serb dhe dridhi kryeqnren e së keqës, kryeqendren e krimit me emrin Beograd, thash të telefonoi mundësisht në Kosovë. Djali i axhës tim Qerim R. Rexhaj e kishte një telefon satelitor në shtëpi, telefonova dhe për fat lidhja u hap, bisedova me nënën dhe me vëllain Rifatin, u thash për brengën dhe euforinë time, ndërsa ata disi mbaheshin mirë duke thënë se e fundit do të jetë e mira për Kosovën, dhe se ata janë të gjithë bashkë me të afërmit e tjerë.”O djali i jem ju keni me e gëzua lirinë e Kosovës e për ne pleqtë qysh e pastë shkrua Zoti se shkiet janë të pa shpirtë. dhe se shtëpinë nuk do ta lëshojmë..” Djali i axhës Qerimi tha na koftë me fat liria se Klintoni ka me ja thye qafën Serbisë”, ishin disa nga fjalët e Qerimit. Unë isha kryetar i LDKsë dhe Këshillit të Emergjencës, bënim organizime të ndryshme, mblidhnim ndihma dhe mjete financiare për Institucione dhe për popullatën në egzod organizonim dhe bënim gati një grupë prej 98 shqiptarësh që ishim nënshkruar dhe lajmëruar që të niseshim për në luftë (kishim bërë edhe përgatitjet duke dërguar oficirin e ushtrisë një antarë Kryesie të degës dhe Nëndegës sime (por mjerisht pas qëndrimit të tij në Shqipëri ai duhet të kthehej ngase ishte i kërcnuar nga falangat majtiste marksiste- leniniste që nuk lejonin luftëtarë të Institucioneve është temë në vete), pra me ato mundësit tona ndihmonim vendin, (jam ende i lumtur që isha dhe jam LDK ngase askush nuk mundet të mohoi se shumica e luftëtarëve të Ushtrisë Clirimtare ishin shqiptarë të ndergjegjshëm që deshten Presidentin, lirinë dhe luftën e drejtë për shporrjen e Serbisë nga Dardanai...) Lajmet e mbrëmjes në TVSH, 26 mars 1999”;

I N S I D E T H I S I S S U E :

Xhevat Rexhaj
shkatërrimtarë dhe gjenocidial që kishte ardhur dhe ishte futur në trojet tona duke na i rrenuar pasuritë tona historike dhe kombëtare… Me 26 mars 1999 serbët masakruan dhe vranë 19 anëtarë të Familjes Imaraj nga Pdalishta e Istogut Unë isha në Zvicër, për shumë shkaqe kisha lënë nënën dhe vëllain në Kosovë (gjithmonë do të më brej ndërgjegjeja) por ishte mu nëna ime e ndjerë që më kishte bindur që unë të largohem nga Kosova me fëmijë të vegjël dhe gruan në perëndim. Pas euforisë kur pash raketën e parë amerikane

13 vjet nga vrasjet Eulex heton Cafo Boga, Sevime Nebija, Koco Danaj, Vasil Tabaku, Agim desku, Mimoza Rexhvelaj, Raimonda Moisiu, Robert Elsie, Silvana Berki, Vullnet Mato,

Faqe 1-26 Faqe 1-3 Faqe 2-3, 4-5 7-9

Faqe 5-7 9, 12

EULEX dhe KFOR hetojnë arrestimin e policëve të Kosovës nga Serbia (fq. 3)
Pas arrestimit të policëve kosovarë Shukri Binaku dhe Sami Beqiri nga policia serbe në pikën kufitare të Merdarës, një komision ushtarak i KFOR-it ka dalë në vendin e ngjarjes për të vërtetuar dhe hetuar rastin. Edhe EULEX-i po e hulumton rastin. Baki Kelani zëdhënës i Policisë së Kosovës thotë se policët e kidnapuar nga xhandarmëria serbe kanë qenë duke patrulluar brenda territorit të Kosovës, kjo ka dal edhe nga hetimet e zhvilluara nga policia e EULEX-it dhe KFOR-it thotë, Kelani. Ndërkaq, Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, thotë se është në kontakt me autoritetet ndërkombëtare, sidomos me EULEX-in, për të ushtruar ndikimin që policët, ndaj të cilëve është shpallur ndalesa prej 48 orësh në burgun e Kurshumlisë, të lirohen dhe të kthehen në shtëpi. “Kemi kërkuar, përmes mekanizmave ndërkombëtarë që i kemi në dispozicion, përmes EULEX-it, e po ashtu, edhe përmes Përfaqësuesit Special të BE-së, Samuel Zhbogar, t’i shfrytëzojnë të gjitha mundësitë e presionit ndaj Serbisë që të lirohen policët e kidnapuar. Gjithashtu, i jemi drejtuar me shkresa Komisionit Evropian dhe institucioneve tjera që të bëjnë një presion maksimal për lirimin e policëve, të cilët pa asnjë arsye janë kidnapuar në territorin e Kosovës”, thotë Rexhepi.

Skender Braka , Agim Faqe Desku, Monda Hamit- 6-7 7,-9, aj, Mimoza Rexhvelaj, 10-14 Vasil Tabaku, 17-19

Adresa Anetaresimi

Faqe 26

P a g e

2

O u r

W o r d s

The Role of Diaspora By Cafo Boga
The Role of Diaspora in Diplomacy western educational community as well as with the Albanian business sector. This is indeed a very complicated topic that cannot be discussed in the context of this speech. My objective was only to highlight its importance and to induce the government of Albania to take appropriate actions to help lead us toward these goals. Other countries have done it and Albania can learn from their experiences. The strategy of harnessing the talents of diaspora members must be seen as integral to the overall efforts of developing Albania’s economy. Without political commitment, these efforts will flounder. In conclusion, I will reiterate that members of the Albanian Diaspora are well equipped and uniquely qualified to recognize opportunities in both their homeland and the countries that they emigrated to. They are especially motivated to contribute to job creation and economic growth in their homeland. We urge the government of Albania and its institutions established for the promotion of foreign investments to closely cooperate with the Diaspora based organizations such as the Albanian-American Chamber of Commerce in New York and other business organizations aiming to promote Albanian business development. The AACC was established to develop business opportunities among members of the Diaspora and to promote bilateral business and investment activities between the United States and Albania, as well as with other countries in the Balkan region, such as Kosova, Macedonia, and Montenegro. It also was established to encourage the development of commercial enterprises between individuals and enterprises within each of these countries. The AACC strives to facilitate in the United States a greater awareness and understanding of current commercial and investment opportunities in Albania and its region. The organization aspires to bring together members who share common interests in the development of business activities and relations between the United States and Albania, as well as between Albania and other Balkan countries with Albanian populations. Cafo Boga is a senior executive and wellknown activist in the Albanian-American community. He writes here in a personal capacity, expressing his own views only and not necessarily those of any institution or organization with which he is or has been affiliated.

It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague

A thua do ti ushqej Klubi I Selanikut( ose quajtur klubi kucedrave te Tiranes) keto femije?

Varferia ne kulm dhe asnje sguxon te flase. Ata qe flasin pesojn aksidente ose vetevriten!!!

A ka me Burra ne Kosove ??? Rrembehen policet keto bejn fjale bosh!!!!

Solidariteti ne Maqedoni per Shqiptaret vendas te sulmuar nga Sllavet e ardhur!!!!

Sauku I dha votat ai u prishi shtepite...Cfare do te bej per ju?

Azem Hajdari iku dhe vrasesit po I nxjerrin ne drite deshmitaret & vrasesit ne Texas, USA.

Shkrime nga Sevime Kumanova Nebija
cdo nete na kujtone Gjakun e vellezerve te rene per liri Ti ende po endesh ne kohen e Komunizmit ende po shpalos kujtimet e dhembjes Sikur i bere njeqinde ore udhetim pak ishin per ty shpirti yte cdo caste po takohet me miqet e luftes Po rrefen sikur ushtaret po kendojne kenge dasmash, Vinin krushqit, pushkat krisnin, e ti gjyshi im po prisje nusen e Karadakut. Por fatkeqesisht, shume heret shpirti i saje u largua e tani gjindet ne porten e re te fatit Ende nuk dha doreheqje prej atij realiteti, kuptohet eshte mallengjim dhe kujtese e thelle kur kujton vrasjen mizore te nuseve te Karadakut. Eshte mallengjim kur kujton fustanin e nuserise te zhytur perplot ne gjake per kete Zoti i madhe ata ekstremiset do i denoje e neve duhet te lutemi dhe sa eshte e thene te jetojme Ti gjyshi im kudo qe ece kemba yte la gjurme, e sot niperit dhe mbesat e tua krenohen edhe me shume. Emrin e burreshtetit dhe trimerise ne zemra tona na e ke mbjellur Kudo qe kalove la nje deshmi Sot ti dhe fisi yte me atedhetarizmin tuaj kujtoheni me shume shkrime edhe ne histori . Kure te vie casti I Lirise dhe Bashkimit do te kujtohesh me Ballistat dhe ushtrine edhe shpirti yte sebashku me ne do e perjetone te Lire Shqiperine . Per ty gjyshi im dhe per kombin tone "Shqiperia Etnike" do jete gezimi yne.

Nje shekull -Besa bese para Ballit Kombetare (Per ty gjyshi im H.Bilall Nebija)

Besa dhe betimi yte para Ballit Kombetare eshte e pathyer O tokat te Shqiperise se percare Karadaku te shquan per trimerine me vellezerit e motrat gjithmone qofshi te bashkuar Ti dhe bijte e rene e kurre Jo te ndare. jeni te pavdekur per atedhene

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

3

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

Maqedonia Po “Shuan” Shqiptarët! Nga Besnik RAMA nga botimi 12
Problemet në enciklopedi, që gjoja do të ndreqen vazhdojnë të jenë fakt që Maqedonia është përgatitur të njollos çdo lidhje me shqiptarët dhe të kaluarën e tyre. Ndërtesat e vjetra të shqiptarëve janë prishur apo shembur, monumentet historike po ashtu, ndërkohë që ka një dallim racist edhe në shërbimet që ofrohen ndaj popullatës shqiptare. Ta mendosh që edhe në mes te Shkupit të ketë të tilla probleme, çfarë presim që të ndodh në zonat më të thella të këtij shteti që quhet Maqedoni?! Gjaku i shqiptarëve i derdhur në luftë po shuhet dita-ditës dhe një faj të madh dhe historik keni edhe ju z. Ahmeti. Ti po bashkepunon për të varrosur historinë e shqiptarëve, ndërsa urrejtja e tyre do të ngrihet një ditë kundër teje. Ti përfitove, ashtu siç përfiton çdo shkja i servirur si shqiptar mes shqiptarëve. Fitove bukën e admirimin e tyre, por tashmë ti shite luftën dhe luftëtarët që derdhen gjak shqiptar. Zoti do te jetë i pamëshirshëm me të tillë tipa si ti, koha do jetë faktor ndikues për të treguar fytyrën tënde, koalicioni me Gruevskin do të tregojë planet e përbashkëta për të eleminuar me cdo kusht shqiptarët, porse diçka ke harruar. Shqiptarët do të jenë dhe do të mbesin. Ka edhe prej atyre që po shiten, po blihen, po dhunohen, por ka edhe prej atyre qe kurre nuk dorezohen. Vitet do te kalojnë, por gjaku i nxehtë i tyre (gjaku shqiptar) mundet të shperthejë në ditën më të bukur të lulezimit të shtetit tënd, shteti maqedon… Drithërues është fakti që për të shembur çdo gjë është nisur nga ekonomia. Pjesa shqiptare është shumë e varfër, madje në pjesët e banuar me shumicë nga ato mjerimi është i skajshem. Po të hedhesh veshtrim në pjesët e popullatës maqedone shikon nje lulezim krahasuar edhe me disa vende të zhvilluara europiane. Dallimi është i prere me thikë! Një dallim racist dhe qëllimor, për të mbërritur në shuarjen e shqiptarëve dhe ngritjen e një kombi, gjoja maqedon. Mjerimi i shumë shqiptarëve pikerisht po blihet nga Gruevski, ndërkohë BDI harron të përfaqësojë interesat e votave të marra nga popullsia shqiptare, ndërkohë që “përpiqet” të ndërtojë një klimë pozitive diplomatike duke verbuar edhe shqiptarët se ju mund të keni nje kryeminister apo president në të ardhmen! Qesharake deklarata të tilla. Edhe nëse një gjë e tillë ndodh, dijeni ai është shqiptar aq sa është Tadiç shqiptar. Pra, thjesht një mekanizem i ngjyer me bojën kuq e zi, por që i shërben interesave të shtetit maqedonas në favor vetëm të maqedonasve duke dëmtuar përhere shqiptarët, të cilët tashmë edhe historia po pergatitet që t’i harrojë njëherë e mirë.

EULEX dhe KFOR hetojnë arrestimin e policëve të Kosovës nga Serbia nga Fq. 1 (vijon)
Edhe Misioni për Sundim të Ligjit i Bashkimit Evropian – EULEX, thotë se po i hulumton rrethanat dhe lokacionin e ndodhisë. EULEX-i shpreh habinë me këtë veprim pas frymës pozitive dhe arritjes së marrëveshjes për menaxhim të integruar të kufirit gjatë dialogut Kosovë – Serbi. Policia e Serbisë dje ka arrestuar Kuvendi i Kosovës, të cilët kanë dënuar në rajonin e Merdarës dy policë të këtë akt dhe kanë kërkuar lirimin e menKosovës. Pas arrestimit kanë jëhershëm të policëve kosovarë. reaguar Presidenca, Qeveria dhe

Diokleciani, deshmitari lart i madheshtise (vazhdon)
Diokleciani lindi në Salona të Dalma- Priska u internua në Siri prej cisë ilire (Split) më 22 dhjetor 245 perandorit Maksimin II Daia. Vdiq po aty më 3 dhjetor 313 Më vonë u arrestua dhe u dënua me Perandor: 20 nëntor 284 – 1maj 305 vdekje prej perandorit Licinus, në vitin 315. Familja: Valeria është vajza e Babai ka mbetur i panjohur; nëna Dioklecianit. Historia quhej Dioclea; gruaja ishte Prisca, me e Valerias është të cilën pati vetëm një vajzë, Galeria tragjike dhe inValeria, bashkëshorte e perandorit teresante Galeri. njëherësh. Jeta dhe vdekja e saj u diktuan tërësisht nga politika, pavarësisht se ajo pati pak ndikim në kontrollin e ngjarjeve që influencuan në jetën e saj. Titujt Perandorak: Imperator Caesar Caius Aurelius Valerius Diokletianus, Piu Felix Invictus Augustus, Pater Patriae, Pontifex Maximus, Germanicus Maximus (gjashtë herë), Sarmanticus Maximus (katër herë), Persicus Maximus (dy herë), Britanicus Maximus, Carpicus Maximus, Armenicus Maximus, Medicus Maximus, Adiabenicus Maximus, Tribunicea Potestatis (njëzet e një herë) Consul (dhjetë herë) dhe Proconsul. Titujt perandorak pas tërheqjes: Senior Augustus, Pater Imperatorum et Caesarum. Veçanësitë: - Dëshmitari suprem i madhështisë, njëri ndër tre perandorët që historia romane admiron më tepër. - Ashtu si Augusti në fillim, edhe Diokleciani në kohën e tij, për revolucionin e thellë që i bëri organizimit shtetëror, konsiderohet si themeluesi i një perandorie të re.

E vërteta historike mbi shqiptarët - pse nuk thuhet? Fatbardha Demi (vijon)
KA ARDHUR KOHA TË MESOHET E VËRTETA HISTORIKE DHE JO SAJIMET POLITIKE synuan të shkëputeshin dhe doli në dritë Historia e Lashtësisë së fiseve Ariane apo e popujve indo-europian. Në “Fjalime mbi nacionin gjerman”, Fichte (filozof gjerman shk18) vërente se vlera thelbësore e identitetit gjerman qëndronte në vijimsinë e jashtëzakonshme gjeografike dhe gjuhësore dhe vetëm gjermanët, « nga të gjithë nacionet e tjera të Europës moderne » kishin « mbetur në vëndbanimet e tyre të origjinës së popullit nga rridhnin », nga të cilët kishin « ruajtur dhe formuar më vonë, gjuhën origjinale ». (17) Athinës, duke përfshirë edhe Panteonin e famshem. Skema e “popujve Arian”, mohoi faktet historike, të qënies së një “Europe Pellazgjike” të Lashtësisë.Në rast se Bashkimi Europian, synon në një unifikim të politikave ekonomike, ushtarake dhe drejtuese, atëhere mund të themi në mënyrë figurative, se ai po shkon drejt modelit të “Europës” së popujve Pellazgë, që shtrihej jo në kufijt e sotëm kontinental , por në atë, që ne e emërtojmë “Hapsira Mesdhetare”. Kjo hapsirë përfshinte pjesën më të madhe të Kontinentit Europian, Azisë së Afërme dhe Pjesën veriore të Afrikës. Niveli shoqëror, kultura fetare, zbulimet e shumta: në ndërtim, në përdorimin e pasurive natyrore, njohjes së ligjeve të natyrës, etj. e kësaj Europe Pellazgjike, rrezatohej në hapsira shume më të largëta, nepërmjet rrugëve tregëtare (“rruga e mëndafshit” u fillua prej tyre) dhe pushtimeve koloniale (Veriut të Europës së sotme, të Azisë së Mesme dhe të Larget ) duke u bërë Lashtësia Greko-Romake u quajt “diepi” një burim grumbullimi të pasurive marramëndëse të i qytetrimit europian të shk 18-19 dhe dinastive të tyre. Në këtë hapsirë (që shtrihej në tre hyjnizohet deri në atë shkallë, sa mbreti kontinente) gjallonin shumë fise dhe fara, të një gjaku bavarez Ludovik, në Mynih ndërton dhe gjuhe , që kishin faltoren e tyre “Dodonën” në kopjet e monumenteve të Antikitetit të Thesproti, tek e cila vinin e faleshin nga çdo cep i Perandorisë. Në këtë “Europë Pellazgjike”, komunikimi -“Fjala” ishte “masmedia” dhe “Morali”- garancia e Konventave të Europës së sotme, dhe përbënin bazën e edukimit të elitave të ardhshme drejtuese. Fillimisht, në “Veriun” e Europës së Lashtë, (nga Danubi e deri në Jon), ku praktikuan metalurgjinë dhe nisën shpikjet e tyre të para, që i bënë “superfuqi” ushtarake, bujqësore dhe detare, më pas “qëndra “ u spostua në Afrikën Veriore, ku vijoi të lulëzojë shkenca dhe besimet, që i dedikohen Perëndisë-Thot, si mjete të sundimit dhe të drejtimit, e për këtë arësye i mbanin në kasafortën e padepërtueshme të pushtetit të Priftërinjve. Vetëm njeriu me aftësi të dallueshme, mund t’i merrte këto dijeni në formën e mësimeve gojore, duke ushtruar në maksimum memorien, përmes një periudhe të gjatë kohore prej 15-20 vitesh. Ata u bënë më vonë “mësues” dhe drejtues të fiseve të tyre të origjinës (Greqi, Romë , bregun e Azisë së Afërt) apo të grupimeve “të reja” (Kristianizmit dhe Islamizmit, etj). “Të gjithë udhëheqësit e mëdhenj fetare, prej Moisiut deri te Krishti, kanë qënë Initiates të Mistereve Egjiptiane(të shkollës së Thotit pellazg-shën im)... kjo shpjegon se përse të gjitha fetë, në dukje të ndryshme, kanë një bërthamë të përbashkët ngjashmërie, besimin tek Zoti, besimin te pavdeksia dhe kanë një kod etik (18)

P a g e

4

O u r

W o r d s

Shkrime nga Raimonda Moisiu
-Ëndërrat Me sy po kërkoj një tjetër shpresë, Të ndjej gishta të më krehin flokët e mij, Dhe dihatje të ngrohta nëpër mërdhirjen time. -.Të mund të ndizet edhe njëherë Flaka në kandilin e dashurisë, Të mbjell lulekuqet në gotën e kristaltë, Të vallëzoj përmbi re, nën tinguj serenatash… Pas reve të shiut – rri fshehur qielli, Pas mizoriës së dimrit – nisin sërish sythet, Pas një tradhëtie Po prêt një dashuri E re.....! Raimonda MOISIU HARTFORD CT USA (Nga vellimi poetik “Lulekuqja e eger) MARRËZI TË ËMBLA NËN BUKOVILEProzë poetike-nga Raimonda MOISIU Pulëbardhat fluturonin të menduara mbi detin e trazuar nga dallgët. Ajo ishte ulur në stolin poshtë bukoviles të dëndur dhe lulet e saj prushëronin si të kuq buzësh. Ndjente flladin e freskët t’i ledhatonte krahët e zbuluar dhe sinfoninë shushuritëse të gjetheve mbi kokë. Pas gjithë asaj lumturie që pati ndjerë natën e kaluar me ATË, sot ndjehej e pushtuar nga melankolia. Sa dëgjoi zhurmën e një makine, hoqi sytë nga libri, duke shpresuar të shihte makinën e blertë përsëri. Por jo! E ndoqi me sy makinën derisa u zhduk në thellësi të rrugës. Kishte humbur e tëra. Iu kthye përsëri librit. Lexoi titullin kushedi për të satën herë, Shekspirin, mjeshtrin e lotëve të hidhërimit dhe lotëve të haresë. ”Ëndrra e një nate vere”. Iu kujtua filmi “Shekspiri in love!” Buzëqeshje sekrete iu cfaq në buzë. Kishte aq romancë në atë dashuri të madhe, më shumë se sa zjarret e ciganëve që ndizen e shuhen brenda një nate....më shumë se yjet që bëjnë orgji tërë natën nëpër qiell dhe largohen të lodhur në mëngjes për t’u strukur e për të fjetur dikund, të dërrmuar nga orgjia . Ndarja është pjesë e dashurisë, është bash-

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone else’s land??

Ëndrra e vitit 1912 nuk është përmbushur, lufta për liri nuk është fituar akoma nga Skënder Minxhozi
drejtat themelore demokratike gjenden nën sulmin e vetë qeverisë, dhe se demokracia shqiptare ka bërë hapa prapa dhe është më e dobët se më parë. Por si mund të ndodhë kjo në një vend, njerëzit e të cilit janë kaq të talentuar, aspiratat e të cilëve për të ardhmen janë kaq largpamëse, dhe të cilët kanë punuar kaq shumë e me kaq mundim për të përmirësuar jetët e tyre dhe të fëmijëve të tyre? Unë kam besimin e palëkundur se publiku shqiptar është më i mençur se udhëheqja e tij dhe se një ditë kjo urtësi ka për të fituar. Një tjetër kabllogram i WikiLeaks pohonte se pas zgjedhjeve të qershorit 2009 “një ndër pyetjet madhore që shtrohet është nëse një mazhorancë e dobët do të jetë efektive në ndërmarrjen e reformave që i nevojiten vendit.” A e keni tani përgjigjen e asaj pyetje? Cili është mendimi juaj mbi debatin e madh që lidhet me çështjen e korrupsionit në vendin tonë? cilin, sipas asaj që shihje, gjykatësit bënë përpjekje të paimagjinueshme për të hedhur poshtë evidencën e pakundërshtueshme të shkeljes së ligjit, që u ishte vënë përpara. Por çfarë mesazhi jep një vendim i tillë i paprinciptë? Që gjykatat mbrojnë ata që kanë ndikim dhe para? Që të pasurit dhe të pushtetshmit janë të përjashtuar nga zbatimi i ligjit? Që në gjykimin e gjykatës, sundimi i ligjit vlen vetëm për ata që nuk kanë pushtet politik? Nëse është kështu, a nuk janë në thelb gjykatat, bashkëfajtore në vetë aktet e korrupsionit që ato lejojnë që të mos dënohen? Dhe nëse gjykatat nuk e shkulin tumorin e korrupsionit, a nuk ka për të hyrë ai shpejt në rrjedhën e gjakut? Nëse mendoni sot për kohën që shërbyet në vendin tonë, a ka diçka që do ta kishit bërë ndryshe? Po, ka disa gjëra. Së pari, do të isha përpjekur më shumë të mësoja gjuhën shqipe. Është një gjuhë kaq melodike dhe shprehëse dhe do doja që të kisha pasur mundësinë të flisja drejtpërdrejtë me miqtë e mi shqiptarë. Sot, kur dëgjoj shqiptarët në Amerikë që flasin me njëritjetrin, më duket si muzikë e dëgjuar në një ëndërr. Më zgjon shumë kujtime të bukura. Së dyti, gjatë kohës time në Shqipëri, unë u përpoqa shumë të takoj sa më shumë shqiptarë të zakonshëm. Do të doja të kisha pasur më shumë kohë për ta bërë këtë, për t’u prezantuar me më shumë njerëz, për të dëgjuar historitë e tyre, për të mësuar mbi ta si individë. Këto ishin momentet më të bukura për mua në Shqipëri: pirja e një kafeje me miqtë, shakatë, të dëgjoja shqetësimet e tyre, të përthithja gjërat e mençura që më mësuan. Më kujtohet një herë, jo larg prej fshatit Frashër, kur miqtë që më kishin ftuar në një drekë, papritur ia morën këngës. Një person udhëhiqte, të tjerët i mbanin ison, dhe të gjitha shkriheshin në një harmoni të mahnitshme. Atje, mes maleve dhe pyjeve, ku jetuan të tre vëllezërit e famshëm Frashëri, pasardhësit e tyre kishin ringjallur muzikën e një kohe që i përket historisë. Qe një moment magjik. Kam pasur shumë momente magjike kur isha mes shqiptarëve. Do doja të kisha pasur më shumë kohë. Zoti Ambasador, sot ju keni shprehur shqetësimin për gjendjen e demokracisë shqiptare, por cili është parashikimi juaj për të ardhmen? Pavarësisht vështirësive për të cilat folëm, unë mbetem shumë optimist për Shqipërinë. Historia është në anën tuaj. Sot që flasim, teksa përballen me mundësinë e vazhdimit të sundimit me dorë të fortë, njerëzit anembanë botës janë duke kërkuar demokraci. Jo shumë kohë më parë, kjo ndodhi në Europën Lindore. Sot është radha e Lindjes së Mesme. Një ditë demokracia do të përhapet kudo. Sepse nëse historia na mëson një gjë, ky është mësimi më themelor, se nuk mund të tallesh me vullnetin e popullit. Në fund, fuqia e votës së tyre ka për të fituar. Historia po priret drejt demokracisë. Askush nuk mund ta ndalojë këtë, e padyshim as ata pak udhëheqës regresivë, të cilët, siç ka thënë Presidenti Obama “janë në anën e gabuar të historisë.” Shqipëria ka qenë gjithnjë në udhëkryqin e historisë. Dhe aty jeni sërish. Ngrini zërin për demokracinë tuaj, ngulni këmbë për të kërkuar të drejtën tuaj të lindur si një popull i lirë, dhe në fund keni për të fituar.

Pak kohë më parë një gazetare e njohur ruse ka thënë – dhe po i perifrazoj komentet e saj – se në Rusi korrupsioni nuk është më një tumor në trupin e politikës, që Sërish, nuk do të komentoj përmbajtjen mund të hiqet relativisht lehtë. Por, kore kabllogrameve të WikiLeaks. Por rupsioni është si një helm që ka hyrë në përsa i përket çështjes së qeverisjes, në gjakun e politikës ruse dhe për ta eliminnjë kuptim më të gjerë, provat janë uar atë tani do të nevojiten masa të dhimbshqetësuese në qartësinë e tyre: kjo shme dhe afatgjata. Unë shpresoj sinqerqeveri sundon, por nuk qeveris; luan isht që kjo të mos jetë e vërtetë për politikash, por nuk ndërmerr reformat e Shqipërinë. Shqiptarët janë ndër njerëzit nevojshme; ajo përpiqet të fajësojë të më të ndershëm që njoh. Integriteti juaj tjerët për dështimet e saj politike dhe, është me emër: kur dikush jep besën, ajo iu shmanget përgjegjësive, por nuk kthehet në një lidhje solemne që nuk duhet kryen funksionet elementare për të cilat shkelur. është në pushtet. Prandaj është kaq e trishtueshme kur sheh Më sëmboi në zemër kur lexova Prose në ç’shkallë është përhapur korrupsioni gres Raportin e fundit të BE, i cili në Shqipëri, sidomos tek elitat tuaja. Lufta arrinte në përfundimin se Shqipëria kundër këtyre niveleve të korrupsionit nuk kishte bërë përparim në asnjë nga kërkon më shumë sesa atë retorikën boshe fushat ku duhet të përparojë për kandi- që del nga qeveria në mënyrë periodike. daturën e saj në BE. Është e dhimbGjëja esenciale që ju nevojitet është një shme kur Transparency International sistem gjyqësor i fortë dhe i besueshëm. dhe agjenci të tjera të respektuara Prandaj i ndoqa me shumë dhimbje veprindërkombëtare raportojnë se institucio- met e gjykatës jo vetëm në rastin e gjyqit net e pavarura, liritë e medias dhe të të Gërdecit, por edhe në rastin Meta, në të

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

5

Ishte fat që Idriz Zeqiraj mbeti gjallë për ta treguar të vërtetën (Vazhdon)
dy rrugë kur Kosova ishte e pushtuar nga Jugosllavia. ”O të ishin më Titon o të ishin më Enverin”.Unë do thosha më asnjërin as me Titon as më Enverin, po të ishim më kombin më atë që e kishim trashëguar gjysh e katragjysh, dhe jo me ideologjinë komuniste. Po kush të kishte mendë për ne ore të uruar. Ne spo mbledhim mendë as sot e gjithë diten për të krijuar shtet si duhet e lere më atëherë. Edhe mund ta gjëje në atë kohë ndonjë të rrallë që ishte më Titon dhe ata të pakt që ishin, kishin familje të perziera apo kishin shitur shpirtin okupatorit. Pra një pjesë e të rinjëve ishte më Enverin, sepse duke dashur Enverin mendonin qe po e duan Shqipërinë. Ky ishte realiteti. Duke mos ditur dhe pasur informacione më shumë, propaganda komuniste bënte të veten. Por mos të harrojmë edhe këtë gjë, sado një pjesë të rinjve e donin dhe flisnin ëmbël për Enverin, të moshuarit pothuaj pjesa dërmuase e tyre mendonte ndryshe. ”Ah po po Shqipërinë gjithsesi sepse është kombi ynë - gjaku ynë, që nga jugu gjerë të molla e kuqe. Do vdesim më sy hapur po su bashkuam, por regjimin komunist bre”! …”Enveri po i ha nja nga nja të vetët ”ishin fjalët e tyre më plotë peshë. Kështu mendonin ata dhe kështu doli. Sepse i kishin provuar në lëkuren e tyre masakrat serbosllave më miratimin e sivëllazërve të tyre komunist në Shqipëri. Edhe pse ne insitonim që t´ua kthenin mendjen duke menduar se ne të rinjët ishim më të shkolluar e më të ditur, ata prapëseprapë nuk e donin . Titon jo se jo, por as Enveri nuk vinte në shprehje për ta dashur. Pra këta ishin vëllezër të proletariatit proletar fantazmë për ta ruajtur sundimin e tyre absolut-komunist. Dhe a duhet të përsëritet ajo kohë më? Unë them jo, kurrë. Kurrë më vrasje, kurrë më vëllavrasje. Tani është koha të punojmë ashtu sa mundemi për të ardhmen e kombit. Enverin duhet të ia lëmë historisë ajo duhet të merret më te dhe t´ja caktojë vendin e ”merituar”.

Koco Danaj, Rojet e Ures”( Mostari) mbi lumin Iber dhe “fermani” i Beogradit (Koment)
vetem interes kulturoro historik, neqoftese pas me shume se kater shekujsh, ruajtesit e ures (mostari), te mos shfaqeshin papritur jo si ne romanin e Kadarese “Ura me tri harqe”, por ne realitetin e Ballkanit te shekullit te 21-te. Para dy muajsh ata u shfaqen perseri por ne nje ure tjeter dhe mbi nje lume tjeter te quajtur Iber, ne nje qytet tjeter te quajtur Mitrovice. Ka disa kohe qe Mitrovica praktikisht eshte e ndare me dysh. Vije ndarjeje eshte lumi Iber dhe ura qe lidh dy brigjet e tij. Por ruajtesit e ures (Mostari), nuk jane forcat franceze te KFOR-it, nuk jane as otomanet e te perndritshmit Sulltan Sulejmani. Ruajtesit e ures tashme jane serbet e Oliver Ivanovicit. Ne vitin 1566, Sulltan Sulejmani i Madherishem, per te lidhur dy brigjet e lumit Neretva ne Bosnje, ndertoi nje ure prej smeraldi si shenje te fuqise se tij. U caktuan dhe rojet e Ures, per ta ruajtur ate. Prej ketej erdhi dhe emri i qytetit Mostar (ruajtes i ures). Per mese kater shekuj ura qendroi. Bile ajo qendroi edhe ne betejen e ashper te Nereteves gjate luftes se dyte boterore. Por ura u shkaterrua ne vitin 1993 nga artileria kroate. Pra uren e shkaterruan nje pjese e atyre qe dikur eruanin. Ndersa para disa ditesh filloi rindertimi i saj ne te cilen moren pjese, midis te tjerave edhe presidenti italian Ciampi. Do quhet ura e bashkejeteses midis kroateve dhe boshnjakeve. Parashtrimi i mesiperm do te kishte Detyra e tyre nuk eshte te ruajne uren sic bene turqit e Sulltan Sulejmanit te Madherishem. Detyra e tyre eshte te mos lejojne shqiptaret te kalojne uren. Kesisoj termi ure shndrrohet nga mjet lidhes midis dy brigjeve ne vije ndarese midis dy etnive. Ju kujtohet se si politika perdor rendom termin se minoritetet jane ura lidhese midis kombeve dhe shteteve. Ndersa ura mbi Iber verteton te kunderten e politikes, qe shpesh here urat jane vija ndareve midis etnive. Beograd ka nje etpitaf gati nje shekullor ku shkruhet : « Ne e duam Francen se ajo na do ne ».Ky epitaf ze fill pas vendimeve te Konferences se Versajes, kur Kryeministri francez Klemansoi (Tigri), luajti rolin krysor per krijimin e mbreterise serbokroato-sllovene qe ne 1927 u quajt Jugosllavi Ura e Mostarit u shkaterrua kur etnite filluan luften midis tyre. Po ura e Ibrit a do te shkaterrohet per te shenuar fillimin e ndarjes se Kosoves. Marsel Valentin komandanti i KFOR-it nuk e pranon nje gje te tille. Shtajner administratori i Kosoves po ashtu flet i vendosur nuk do kete ndarje. Kryeministri i Kosoves Rexhepi deklaron se do ta kaloje ne kembe uren e Ibrit dhe do te sfidoje ruajtesit e saj. Ndersa Covic deklaron se rojet e ures (Mostari), mund te hiqen, po te hiqet dore nga pavarsia e Kosoves. Metafora politike eshte e qarte. Ruajtesit e ures se Ibrit u ngjajne personazheve te Kadarese qe vinin nga qendra e Perandorise dhe qe ai i quajti « sjellesit e fatekeqesive ». Po cili eshte « fermani » qe mban fshehur Oliver Ivanovici, komandanti i rojeve te ures ? ajo qe u quajt « Shqiperi e madhe ». Po sa e madhe ishte kjo Shqiperi qe disa qarqe politike vazhdojne te na akuzojne edhe sot? Edhe atehere kufiri i « Shqiperise se madhe » ishte deri ne lumin Iber, sepse Mitrovicen dhe krejt Kosoven Veriore i kishte nen juridiksion qeveria kuislinge serbe e Nedicit. Ndersa Kacanikun, Presheven, Kumanoven, Vitine, Bujanovcin i kishte nen juridiksion qeveria kuislinge bullgare e car Borisit. Historia nuk perseritet mund te thote dikush. Kjo eshte e vertete, por sic thote Kizinger, ajo te meson me shembullin e saj. Atehere mos valle “fermani” i komandantit te ruajtesve te ures se Ibrit (mostari), Ivanovic qe i ka ardhur nga Beogradi i vjeter, atje ku eshte dhe epitafi per francezet, ka kete domethenie : « Ruajeni fort uren, kufijte ne Ballkan akoma nuk jane percaktuar. Ata do te duan “Shqiperine e madhe” neser. Prandaj bene edhe nje Konference Kombetare per nje rruge qe e quajten rruga Durres-Prishtine. Le ta marrin, do tu japim ate qe kishin ne vitin 1941, qe ua dhane italianet. Ndersa ne do marrim pjesen tone, qe atehere na e dhane gjermanet, ndersa tani francezet. Po te jete nevoja uren mund ta shkaterrojme. Mbasi te ndahemi, na ndihmon bota ta rindertojme ashtu sic po rindertohet Ura e Mostarit perseri ne shenje bashkejetese midis kombeve dhe kombesive »

Ura e Mostarit u ruajt nga rojet e saj (Mostari) si shenje fuqie dhe lavdie e nje superfuqie, ndersa Ura e Ibrit ruhet nga nje pakice etnike nen hunden e superfuqive qe ndodhen ne Kosove me emrin KFOR, vecanerisht nen hunden e trupave franceze A mund te na ndihmoje memoria historike qe jane dislokuar ne rajonin Mitrovice-Zubin Potok- per ta marre vesh ate. Le ta provojme. Gjate Leposaviq, pra ne Kosoven Veriore. Cuditerisht ne Luftes se dyte boterore u krijua nga italianet

Si u helmua Mithat Frasheri nga Gezim Llojdia (vazhdon)
Si u helmua Mithat Frasheri Shkruar nga: Gezim Llojdia, Anëtar i Akademisë Evropiane të Arteve Si u helmua Mithat Frasheri koha, rreth viteve 1901 nga pinjolli i Frashëllinjëve Mit’hat Frashëri. Ky personalitet i nadh shqiptar u shua jashtë trojeve tona,në tokën e premtuar. Në shtëpinë e studiuesit Fahri Shaska, në Skelë të Vlorës, bëmë këtë bisedë lidhur me ditë-ikjen e gjeniut të kombit siç e ka përkufizuar Uran Butka. dhe për çudi. E gjeta në shtrat. Kur e pyeta se si sishte më tha se i ishin marrë pak mëndë dhe nuk hëngri drekë,mbasi nuk ndihesh mirë. Dëshmitari kujton se atë mbasdite të zezë ,Mithati i frashëllinjëve ky burrë i shquar e kombit ka kujtuar miqtë e B.Kombëtar. A mbahet mëndë ndonjë shprehje e tij në këto çaste para ikjes së përgjithmonë? “Tani biri imë,që bëmë atë thirrjen në radio Londrën thamë se shqiptarët duhet të jenë të denjë,për të qenë shërbëtorët e Shqipërisë. Unë besoj se të gjithë ballistët janë shërbëtorë të Shqipërisë. Çfarë ngjau më tej në orët e asaj dite ? Tek hoteli në dhomën e gjeniut të kombit kanë mbritur me urgjencë Dr Laci,Ilia Chapulari,Nuç Kota.I është bërë një injeksion. Dr Laci ka thënë se ataku ka qenë me të vërtetë serioz.Po u përsërit sërish zor se mund ta hidhte,por a ishte atak. Dëshmitari Telat ka hedhur më tej këto rreshta ka vënë në dijeni të mbesën e tij si dhe Z.Dostin. Dëshmitari ka shkruar se gjatë natës ka bërë nj gjumë të qetë,por kjo ka ngjarë deri në orën 7.30 të mëngjesit.Pra kishte ardhur e hëna. Aty rreth orës 8.30 bënë një lëvizje të fuqishme të këmbës dhe krahut.Në orën 9.10 minuta

Nga ora 13 mbas dreke “Ehu flamur i vjetër/ehu flamur i ri/ fillon të shqetësohet,të mërgimtar në dhe të huaj,mërgimtar në fërkoj gjoksin të ngriqiej të zi.. Dhe ja shkëndrit Fytyra jote/ het nga shtrati dhe të Fatlum,o Lumo,Drita jote/Ti frymë e -Zoti Shaska kur mbylli sytë bjerë përsëri. Ngrihet fundit Frashëri/Vakef për ne, për gjeniu i kombit shqiptar në përsëri nxjerr nga Shqipëri”. Ky është një varg i poemës tokën e premtuar? valixhja një shishe me “Drita jote” e gjeniut të kombit Mithat ilaçe dhe pi një kokër Frashëri. Diademë ose guri i xhevahirit Shpirti i këtij njeriu të ndriçëm me pak ujë,por pa është i kostueshëm në të vërtetë ata u shkëput ditën e hënë,dita dobi,sepse shqetësimet janë të fshehur në shpirtra njerëzor dhe 3,vjeshta e dytë ora 9.25 minuta dhe vuajtjet po i shkëndijimi i tij është marramendës. në New Jork, hoteli Winthrop. shtoheshin. Dëshmia Një diademë i këtillë shqiptari ishte qartëson se Telati më edhe Mithat Frashëri. Aguar në lindje. -A keni ndonjë dëshmi të vonë ka telefonuar tek Në farën e jetës Frashëri. Ndrit hapësi- njerëzve të cilët i kanë qëndruar pranë në kohën e Dr. Laci në klinikë dhe në shtëpi,por thirrjet ra. E maleve të gjelbër. Të ulur në shtegtimit yllësor të Mithatit? pas receptorit mbeteshin shurdhër. Telati i prerin e vetmisë.Mijëra vite e i pritëm ka kërkuar Mithatit që ti thërrisnin një mjek rilindasit.Atëherë, Frashëri, sigurisht që Është dëshmia e Talat Karagjozit që unë e disponoj të huaj ,mirëpo frashëlliu nuk e kë miratuar ka ekzistuar. Në suaz të maleve kishte në gazetën Flamuri që thotë:”Me lot në sy dhe me këtë propozim. Dr Laci është gjetur dhe ka ruajtur formën e vet.Dokumenti i parë zemër të brengosur po ju përshkruaj se si i erdhi ardhur. Dëshmitari ka shpjeguar se deri më që sjell dëshmi. Këtu në këtë vendvdekja dhe si u bë varrimi i Kryetarit tonë të dashur. mbritjen e Dr Laci,Mithati nuk ka qenë banim Frashëllinjtë janë vendosur aty Ishte ora 12 e drekës ditën e diel kur shkova në mirë dhe disa herë ka folur përçartë. nga 1710. Dokument ky i prurë nga hotel për të parë në më kishte ndonjë ndonjë punë

P a g e

6

O u r

W o r d s

Evropa sabotoi historinë tuaj në shekullin XIX, kur Ilirinë e quajti Ballkan nga Alfred Gjikolaj
janë regjistruar nga historia në Evropën Juglindore të paktën po aq herët sa edhe grekët. Ata janë unikë në Evropë, sepse prania e tyre në këtë zonë ngjitet të paktën deri në periudhën neolitike, siç e dëshmojnë arkeologjia, antropologjia dhe vazhdimësia kulturore dhe etnolinguistike. Grekët dhe shqiptarët kanë të përbashkët faktin se kanë gjuhë indoevropiane që dallohen nga gjuhët e tjera indoevropiane, ashtu sikurse edhe armenishtja. Studimet e gjysmës së dytë të shekullit XX, provojnë se shqipja është gjuha më e vjetër indoevropiane. Gjuha shqipe ndryshe nga greqishtja dhe armenishtja e sanskritishtja në shkrimin e saj përdor alfabetin latin, dhe shqiptohet ashtu sikurse shkruhet. Po të hyjmë në historinë e lashtësisë, ne mund të gjejmë se Aleksandri i Madh, i biri i Olimpias, epirote - ilire, kishte si gjuhë amtare ilirishten. Greqishten atij ia mësoi Aristoteli. Shumë e përhapur është në botën e sotme shprehja "Një fitore si e Pirros". Dhe kjo shprehje të kujton fitoren e famshme që Pirroja pati kur mundi romakët në Askulum në vitin 279, para Krishtit. Plutarku e ka vlerësuar Pirron si strategun më të madh të lashtësisë. Kjo betejë që humbën romakët mbeti në histori edhe si beteja që karakterizon fillimin e ngjitjes së tyre, kurse për Epirotët dhe për Pirron kjo betejë u shënua si pika e dekadencës së tyre. Bota e ka konsideruar Pirron si grek, edhe pse ai e mësoi greqishten në moshën 12-vjeçare në Aleksandri, ku vazhdonte edukatën e tij princore. Eshtë e vërtetë se romakët i mundën ilirët pas luftërash dhe kryengritjesh që zgjatën me shekuj. Konsulli romak Paul Emili nuk mundi të nënshtrojë ilirianët edhe pasi ai rrafshoi për tokë më se 70 qytete të tyre dhe dërgoi në Romë si skllevër 150.000 epirotë - ilirë, me në krye mbretin e tyre Genc. Sipas historianit romak Suetona, kryengritja e ilirëve në vitet 6 dhe 9 pas Krishtit ishte më e tmerrshmja nga të gjitha luftërat që Roma ka bërë në botën e jashtme pas luftërave Punike. Roma nuk arriti t'i asimilojë ilirët. Përkundrazi, janë me dhjetëra perandorët që Iliria i dha Romës, sidomos kur Perandoria romake filloi të bjerë. Midis perandorëve më të famshëm le të përmendim Konstantinin e Madh, që lindi në Kosovë. Qe Konstantini i Madh ai që u rreshtua vendosmërisht në anën e kishës Kristiane me Ediktin e Milanos të vitit 313, i cili u garantoi të krishterëve një tolerancë që ishte e barabartë me njohjen e kristianizmit si fe e shtetit. Sundimi i Konstantinit të I-rë shkëlqeu me ndërtimin e monumenteve kristiane, prej të cilëve po përmend Vatikanin. Edhe Perandori Justiniani i I-rë ishte ilir. Ai la si trashëgimi të lavdishme veprën e tij legjislative Kodi i Justinianit, që ka mbetur edhe sot e kësaj dite themeli i të drejtës civile moderne. Përkthyesi i parë i Biblës në gjuhën latine ka qenë iliriani Shën Hieronim. Kompozitori dhe himni kristian "Laudamus …" me përdorim edhe sot e kësaj dite është vepër e kompozitorit Niket Dardani, edhe ai ilirian nga Kosova. Duhet të pranojmë se ilirët në Evropë kanë qenë një nga popujt e parë që u kristianizuan, kjo vërtetohet edhe nga Bibla. Kur Shën Pavli shkoi në Iliri për të kristianizuar ilirët, ai gjeti në Durrës një kishë kristiane. A mund të na thoni diçka lidhur me shqiptarët që lanë gjurmë në historinë e Evropës gjatë Mesjetës, duke na e konkretizuar këtë dhe me emra? Në Mesjetë shqiptarët i kanë dhënë udhëheqës botës, udhëheqës laikë ose fetarë dhe personalitete kulturore që i kalojnë ku-

NË TIRANË, RIBOTOHET ROMANI“VRASËSIT E nga Prof.Shyqri Galica … (vazhdon)
NË TIRANË, RIBOTOHET ROMANI“VRASËSIT E apo krimit të organizuar, të fabrikuar po nga ata vetë. Mbrojta e Plavës dhe e Gucisë e viteve LIRIDONËVE” 1879-1880 është një dukuri tjetër e autorit, që dëshmon për atdhetarizëm, duke dokuProf.Shyqri Galica mentuar heroizmin dhe patriotizmin e pashoq të krahinë së Plavës dhe të Gucisë, U PROMOVUA LIBRI “GUXIM të heroit të krahinës, Ali Pash Gucisë me SHQIPTAR” I AUTORIT shokë,të Kosovës , të Lidhjes së Prizërenit, të gjithë Shqipërisë, në mbroFORI BRUQI jtje të së drejtës dhe të tokave shqiptare, me vendosmëri,me luftë të pandërprerë, Gjergj Ballshajt dhe Vuk Brankoviçit me gjakderdhje të pashoqe dhe me diplome takimin e tij në 1388 për koalicion, maci kundër malazezëve, që sulmuan dy se përmend luftëtarët e shquar shqiphere në mënyrë të organizuar dhe me tarë, si: Gjergj Ballshaj, Theodhor II egërsi për të pushtuar Plavën dhe Gucinë Muzakaj i Beratit, i cili u vra në betejë, në dhjetor 1879 dhe në janar 1880, por u për të cilët flasin edhe kronikat turke; sprapsën me trimëri, me guxim nga forcat se Beteja e Kosovës u mbështet nga një e organizuara shqiptare, edhe pse u përdor koalicion i gjerë, ku morën pjesë dredhia dhe përkrahja e Fuqive të Mëdha. serbët, Vuk Brankoviç që drejtonte Evropa e kuptoj më në fund se vendi atje popullatën e Kosovës, shqiptarët dhe ka zot shqiptarët. boshnjakët, duke iu kundërvënë historiografisë falsifikuese serbe, që mohon Dëshmitë dhe faktet angleze mbi konforcat e koalicionit,injoron historinë, ul fliktin shqiptaro-malazez rreth Plavës dhe vlerën e pjesëmarrjes së shqiptarëve Gucisë të viteve 1879-1880 të përmdhe të boshnjakëve dhe akoma më keq, bledhura në librin e studiuesit Idris Lamaj Milosh Kopiliqin e bëjnë serb dhe i botuar në Nju-Jork në 1999; konfirmojnë shtrembërojnë mbiemrin. Këto konpa ekuivokë shkrimin e autorit Bruqi. firmohen nga vetë serbët, që u “zgjuan” vonë për ta njohur, besuar Në vazhdim përmendim artikullin” Skëndhe për ta propaganduar betejën e derbeu dhe rëndësia e infrastrukturës Kosovës si mit në favor të tyre, kur logjistike për të udhëhequr luftën “që etnologu Vuk Karaxhiç u kujtua dhe autori me të drejtë e paraqet si një aspekt mblodhi disa rapsodi nga një i verbër të rëndësishëm dhe tepër të veçantë të rreth betejës së Kosovës, që më pas i epokës luftarake të Gjergj Kastriotit, që besuan dhe ata vetë. Çudia vazhdoi historiografia dhe Sesioni Shkencor i edhe në ditët tona, shpjegon autori, kur Akademisë tonë, kushtuar 600-vjetorit të Slobodan Millosheviç, për interesat e lindjes së Skënderbeut e kishin mënjanuar veta, të forcimit të pushtetit politik dhe atë, duke e kthyer në legjendë strategjinë moral, mitin e betejës së Kosovës e dhe betejat e tij luftarake, të cilat mbeten ktheu në thirrje për unitet, ku gjente si të fundit .Ky shkrim shfaq interes dhe edhe shkakun e humbjes së betejes dhe ka vlerë se për herë të parë evidentohet një për jehonë organizoi 600-vjetorin e saj koncept i ri, një ekspozim i një faze përme pretekst për të rindërtuar apo dëbu- gatitore dhe një moment vendimtar që ar shqiptarët dhe për të luftuar kundër duhet t’i jepet rëndësi në arritjen e suksesit pavarësisë së Kosovës me terma të të fitores së betejave, të vlerësuara me të irredentizmit islamik, të terrorizmit, drejtë edhe nga vetë Skënderbeu, që del më se qartas në artikull. Sekreti i Gjergj Kastrioti –Skënderbeut, që i rezistoi Perandorisë Osman dhe fitoi, i dedikohet jo vetëm se ishte vërtet i zoti si strateg, por më tepër se ai iu kushtua dhe kuptoi rëndësinë e infrastrukturës logjistike për të udhëhequr luftën, duke u mbështetur nga suita e tij jofisnike, përbërë nga klerikë, e nga grupi i tij laik, që kryenin punën e diplomacisë, të legatave në qytetet e Italisë, të tregtisë, të lidhjes e bashkëpunimit me shtetet fqinje të Evropës Juglindore dhe Perëndimore nga ku siguronte paranë, armatimet, pagesën e mirë të ushtarëve,bazën financiare dhe organizimin. Në këtë shkrim del se si strategji të tij, Skënderbeu kishte Rodonin si kështjellën kryesore dhe se Lezha për të ishte udhë-lidhëse midis detit dhe malësisë . Shkrim tjetër kurioz, origjinal dhe me interes mbetet “Napoleon Bonaparti dhe shqiptarët”, ku autori jep informacione, njoftime historiko-premtuese mbi origjinën autentike edhe të mbiemrit të Napoleonit, perandorit të Francës .Studimet e autorit hapin fushë veprimi, sjellin burime të besueshme, mendime dhe citime optimiste të mjaft autorëve autoritarë të huaj, që na konfirmojnë bindjen dhe konsideratën që kanë të huajt të pranojnë se heronjtë e tyre kanë origjinë shqiptare dhe që meritojnë përgëzime. Shkrimi sjell citimin e R. Anzhelit, qëi kujtonte botës se Napoleoni është po aq shqiptar sa edhe Aleksandri i Madh dhe Skënderbeu, ku folklori popullor e ka rrënjosur në këngë: Ti shqipe ishe e Aleksandrit , zaptove botën dhe vajte deri në Indi. Me Pirron vojte kundra romakëve me Skënderbeun pëmbi osmanllinj. Na kujton dëshminë e Xhozefinës për prejardhjen nga Mali i Peloponezit të Napoleonit, thënien e vëllait të Napoleonit se kemi orgjinë arbëreshe, afrimi i Napoleonit me Ali pashë Tepelenën, dënimi nga ana e Napoleonit e gjeneralit të tij, që i theu në besë shqiptarët, si dhe supozimet se a dinte shqip Napoleoni, a i njihte zakonet shqiptare, na mbushin me krenari të ligjshme se trualli iliro-shqiptar ka rritur brezni trimash dhe burra të mëdhenj shteti, duke sjellë plot shembuj edhe nga historia. Kapitulli i Dytë: Për Ramushin I. “ Dora e Zezë e serbëve vret çlirimtarët e Kosovës” ( Intervistë me Z. Adem Demaçi ). Intervista me z. A. Demaçin duket mjaft serioze, e bërë në kohë të përshtatshme, me përmbajtje shumë dinjitoze dhe përbën një thirrje për drejtësi, për patriotizëm dhe dinjitet njerëzor. Përgjigjet janë parimore, mendimet janë të çiltra, realiste, burrërore, objektive dhe pa dorashka. II. “Hero në luftë, hero në paqe – Ramush Haradinaj ”Titullin e shkrimit e konsideroj mjaft të përshtatshëm, emrin shumë të merituar, ndërsa përshkrimi mendoj se duhet të ishte më heroik, siç është, siç njihet dhe siç kërkohet të dihet për situatën dhe jo thjesht biografik. Akademia jonë në vitin 2005 ka reaguar me një letër ndaj Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë në mbrojtje të Ramush Haradinajt me këtë tekst: Krimineli dhe viktima nuk mund të ulen në një bankë gjykimi. III. Ramushi – viktim e situatës (neo ) koloniale Shkrimi mendoj se është një portretizim i denjë i figurës së Ramushit, ku përshkruhen kontributi dhe meritat e tij të padiskutueshme, puna dhe veprimtaria e tij prej një aktivisti, luftëtari dhe udhëheqësi trim dhe patriot. Atë e karakterizon burrëria e pashoq, guximi, zgjuarsia dhe drejtësia, për të përballuar padrejtësitë dhe akuzat e sajuara. Sugjeroj që figurës së Ramush Haradinit t’i jepet një vend më i merituar, më patriotik dhe më dinjitoz siç e meriton dhe e do situata. Kapitulli i tretë: Antropologjia . “Jakov Milaj dhe raca shqiptare”. Shkrimi është një kontribut i spikatur i autorit, që

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

7

Shkrime nga Vullnet Mato
HËNA: Këmbime që sollën arnat e mballomat,vunë racionin dhe frenuan gazin e të rinjve, lanë çakllin rrugor të kafshonte gomat, zgjatën gulçimat udhëtare të hallexhinjve. Kthyen punësimin, roje në gatishmëri marrëzie, rritën normat, ku mund t’i arrinte kolosi, rropatën muskujt dhe përpinë gjithë dijet, në netë turnesh mes vapës dhe të ftohtit. Kur çdo punëtori, në Rubik e metalurgjik, për treqind ditëpune në këmbë larg shtëpisë, i takonin tri vetura fringo shpërblim në vit, dhe paguhej për të ngrënë bukën me gjizë. Për tu kthyer këto sakrifica njerëzore, në avionë, tanke, silura e gjyle plumbi, për ta kërkuar drithin nga malet shkëmbore, që i shtrënguan rripin qytetit dhe katundit; Që bënë regjimin e kursimin të parën vlerë, për ta çuar varfërinë te palca e kockës, që u lanë juve në bishtin e fqinjëve të tjerë, si afrikanë të ngulur në mes të Evropës. DIELLI: Mblodhët arsenale të shfrynit lirshëm,urrejtjen për qytetërimin ku lind e perëndon, për të himnizuar varfërinë proletare të socializmit, duke fshehur kokën e strucit në tre pëllëmbë beton, mos u shuanin “Fenerin” pa vaj të marksizmit... Pesë dekada pritët me ankth “armikun”, por ai nuk u erdhi kurrë nga asnjë shteg, ta digjnim nëpër bunkerë si zvarranikun... që u mbështillej këmbeve nëpër shkorret; Ta vrisnim me bajonetat tuaja qesharake, kur secili nga ju kishte aq plumba arke, sa të shuante me karabinë mijëra frymë shpirti dhe mijëra bunkerë, ku të mbështillej si urithi. Kishit plumba dhe bunkerë me tepri, nga ngushtimi i banimit për dhjetëra vjetë,

Musine Kokalari, Zonja e Ndaluar (vijon)
e krijojë Partinë Socialdemokrate. Duhet të dimë që në këtë parti u grumbulluan intelektualët më të mirë të kohës. Këta ishin Isuf Luzi, profesor doktor me famë të madhe në Amerikë, Izet Bebeziqi, edhe ky profesor, Skënder Muço, një nga juristët më të mirë të Shqipërisë. Të gjithë ishin më mendime properëndimore aq të mëdha, sa në Dukat të Vlorës më 1943 u vendos pranë Forcave të Armatosura të Skënder Muços një mision Amerikan. Ky mision parashikonte se çfarë do të bëhej në Shqipëri, nëse do të bëhej një zbarkim anglo-amerikan. Kjo e tronditi shumë Enver Hoxhën, dhe jo vetëm atë, por edhe Gestapon gjermane. Gestapoja gjermane vihej vazhdimisht në dijeni për veprimtarin e Partisë socialdemokrate. Ato u kallëzua direkt te Gestapoja me urdhër të gjeneralit Fistun, që arrestohen në afërsi të Vlorës Skënder Muço, profesor Ismaili dhe Isa Komezini, tre udhëheqësit e Partisë socialdemokrate në Shqipëri. U behët një gjyq disaminutash në komandën e Gestapos së Vlorës, me një përfaqësues të gjeneralit Fiston dhe pushkatohen po atë ditë në fshatin Kallmë të Lushnjës. Musineja u trondit thellë dhe që atëherë u hodh në ilegalitet. Kjo gjë shqetësoj dhe Enver Hoxhën, sepse kjo forcë po njihej dhe në Perëndim dhe po bëhej forca e tretë në Shqipëri përveç Ballit Kombëtar dhe Partisë Komuniste. Partia Socialdemokrate u bashkua me Ballin Kombëtar, por nuk u shkri me Ballin Kombëtar. Ekzekutimi i Skënder Muços u bë në gusht 1944. Në këtë kohë pritej të bëhej zbarkimi anglo -amerikan. Fatkeqësisht, fatet e Shqipërisë qenë caktuar në takimin që bëri Titoja me Çurçillin më 1944 në Napoli të Italisë. Interesat e Anglisë ishin shumë më të mëdha ndaj Jugosllavisë sesa ndaj Shqipërisë. Po të bëhej zbarkimi në Shqipëri, komunistët nuk do të vinin dot në pushtet. Gjokë Beci - Sapo na ua tha një informacion që “pantera e zezë” (Nexhmie Hoxha) së bashku me panterën tjetër (Fiqirete Shehu) e kanë torturuar me një mllef të tmerrshëm Musine Kokalarin. Ka shumë të ngjarë që të ketë pasur ndonjë mëri femërore veç ideologjive, veç partive politike. Këto janë fenomene njerëzore. dhe i kishte kushërinj. Familja e Musinesë, dy vëllezërit që ishin juristë, hapën shtëpinë e parë botuese në Tiranë. Aty vinin librat më me vlerë: filozofia e Kantit, Platonit, shkrimtarët shqiptare më të dëgjuar perëndimorë. Enver Hoxha shkonte atje va- Zoti Gjokë, është një zhdimisht dhe polemizonte shfarosje që i është bërë një me Musimenë. Ndoshta i familjeje të tërë. Mund të është lindur dhe kjo, shkojë mendja njerëzore për megjithëse ishin dhe një incident deri në këtë lloj kushërinj të largët. reagimi? Megjithatë, thuhet, në qoftë Gjokë Beci- Këtu qëndron se është i vërtetë ditari, se hasmëria më e madhe. kur mori vesh Enveri që Musimeja vdiq, paska Agim Musta - Kjo është një shkruar në ditarin e tij: mister, ashtu siç është jeta e “Unë nuk jam fajtor. Ajo vetë Enver Hoxhës. Enver nuk kërkoi kurrë falje. Por Hoxha ishte i pashëm, ishte do të ishte më mirë ta një tip galant, futej në ta dënonim me vdekje, ta pushkatonim, sesa të vuante kaq tepër dhe të kishte një fund tragjik.” - Dua të kaloj në anën tjetër të medaljes. Unë kam marr një libër të Enver Hoxhës. Me nënvizimet që ka bërë Musimeja, arrin të bësh një histori tjetër mbi librin. Ka pasur interes, zoti Agim, për nivelin e udhëheqjes. Diku thuhet se 90% e Partisë Komuniste ishin fshatarë. Ka një moment tjetër më mbrapa ku thotë një kritik të Enver Hoxhës, ku thuhet se “jam i shqetësuar për spastrimet në parti se po përjashtojmë fshatarët, të cilët janë shumica të pashkolluar”. Ka një moment tjetër që ajo ka nënvizuar se “nuk jam dakot me zotin Hysni, se duhen

Robert Elsie, Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Është njësoj si në kohën osmane (Vazhdon)
asaj kohe, me ato të sotshmet? Çfarë ju kujtohet kur hynit në një institut shkencor në kohën e Hoxhës dhe tani në kohën e Berishës? libra në vitet ’80-’90. Çdo herë që vija në Shqipëri merrja me vete një çantë të madhe me vete. Edhe në Kosovë të njëjtën gjë. Kështu që kam një bibliotekë të madhe edhe për letërsinë shqiptare por Në kohën e Hoxhës kishte të paktën një edhe për albanologjinë në përgjithësi. Unë fasadë e një shkence të themeluar të nuk e di sa libra janë por di, nga transvërtetë. Tani nuk e di a ishte e vërtetë por portimi i bibliotekës tek shtëpia e re, që kishte institucione serioze, kishte njerëz që pesha e tyre është 2 ton e gjysmë. Është punonin seriozisht në lëndën e alpesha e në elefanti. banologjisë. Çfarë kanë arritur realisht është tjetër gjë por kishte fonde shtetërore Shqipja jonë peshon sa një elefant në sepse sistemi ishte shtetëror. Tani me bibliotekën tuaj? kapitalizmin e egër që keni nuk ka shumë fonde për të mbështetur kulturën, alDhe sinqerisht nuk kam më vend për libra, banologjinë. Shkencëtarët nuk nuk i flak dot dhe nuk di tani ç’të bëj me mbështeten. këto libra. Më tmerrojnë librat kur futem në bibliotekën time dhe mbase bëra gabim Po në Kosovë? që i mblodha të gjitha këto. E njëjta gjë pak a shumë. Atje ka Instituci- Sa vjen e merrni më pak libra nga on të Albanologjisë, por nuk është në Shqipëria tani? gjendje shumë të mirë. Ka shkencëtarë të mirë që mundohen por prapë më duket se Po, tani jam shumë përzgjedhës, jam u mungojnë fondet. shumë i kujdesshëm. Një bibliotekë e madhe është një përgjegjësi e madhe. Ju e keni përkthyer profesor Qosen? Me treguat që librin e Helena Kadarese, e Po, patjetër. Një pjesë të librit të tij për morët. E lexuat në shqip apo frëngjisht? çështjen shqiptare. Kujtimet e saj i kam lexuar në frëngjisht Si është biblioteka juaj profesor? kur doli në Paris, ishte një libër shumë i bukur. Më duket se do ketë shumë sukses Shumë e madhe. Kohët e fundit kam në tregun francez. Nuk e di si është pritur ndërruar shtëpi dhe e kisha problem në Shqipëri. bibliotekën time, kam mbledhur shumë Është pritur shumë, shumë mirë. E meriton, për mua ishte një libër shumë interesant. A është problem në jetën e këtyre 20 viteve mungesa e të vërtetës, ose fakti i të qenit shumë hipokrit të njerëzve të cilët nuk flasin, nuk e tregojnë atë që duhet të thonë. A është ky problem edhe për letërsinë? Po, besoj se letërsia është një pasqyrë e realitetit të vendit. Duke qenë se njerëzit kanë pak frikë nga njeri -tjetri, keqpërdoren kollaj nga njeri-tjetri, janë më të rezervuar këtu në Shqipëri se në vendet e tjera. Në vendet e tjera njerëzit janë më të hapur, më direkt, kështu çdo njeri mendohet mirë para se të flasë, duke menduar se çfarë do të bëjë tjetri me këtë informacion, si do ta keqpërdorë, janë të kujdesshëm. Edhe në letërsi mund të jetë e njëjta gjë, njerëzit nuk janë kaq të sinqertë dhe një letërsi e mirë duhet të jetë e sinqertë. Mbase kjo është që e pengon letërsinë dhe marrëdhëniet njerëzore, mungesa e sinqeritetit. Nëse dikush është i sinqertë, shahet nga të gjithë. Nëse dikush arrin diçka të madhe, shahet. Por këtë vit ne bëhemi 100 vjeç, vitin tjetër hyjmë në 100 vjetorin tjetër. ju na njihni mirë tashmë, flisni shqipen si ne, e doni këtë gjuhë, e studioni, e vëzhgoni. Ka diçka që do donit të ndryshonte kur të hyjmë në 100 vjetorin tjetër, diçka që vjen si urim, si kritikë, si mesazh? Për të ndryshuar ka mijëra gjëra në këtë vend, pothuajse çdo gjë. Unë them se Shqipëria 100 vjet është një kohë e gjatë dhe me thënë të drejtën habi si ky vend ka mbijetuar si shtet. Ishte një shtet kaq i brishtë jo

INTERVISTA/ Robert Elsie Duke folur për albanologjinë si një dritare të mbyllur tashmë, pyetjes si i bëhet për ta hapur, me çfarë mund ta hapësh, ju i përgjigjeni me diçka që është ë thjeshtë dhe e lashtë sa vetë bota: “me para”. Po, e vërtetë, duhet një financim. Vendet e tjera të Evropës bëjnë diçka, japin fonde për të mbështetur kulturën, letërsinë e tyre. Për shembull për përkthimin ka fonde, pothuajse për të gjitha vendet e Evropës përveç Shqipërisë. Të gjitha janë fonde shtetërore që mbështesin promovimin e kulturës së vet. Mbase ka fonde, por unë nuk kam dëgjuar të ketë. Çfarë ndryshimi ka midis albanologjisë së asaj kohe, instituteve të

P a g e

8

O u r

W o r d s

BALETI I DRERIT TE PLAGOSUR nga Vasil Tabaku (vijon)
Saranda iu përvesh punës për përfundimin e xhirimeve të filmit. Tashmë asaj iu desh të ndryshonte edhe disa gjëra në skenar. Heroina kryesore, Era tashmë kishte zhvillime tronditëse. Ajo ishte krejtësishtë e verbër dhe kjo e bënte thuajse të pamundur vazhdimin e rrolit. -Përse të pamundur?, i thash Sarandës. -Nuk e di, ngriti supet regjisorja. -Le të ecett me logjikën e realitetit. Helena e Prishtinës e ndodhur përballë një sulmi mafiozë humbet të dy sytë dhe kështu ajo do të hyjë natyrshëm në logjikën e vazhdimit të filmit. -Mbase,mërmëriti e menduar regjisorja. Unë pash se si Saranda kafshonte me dhembët e vegjël e të bardhë thonjtë e gishtave. -Mbase, pëshpëriti, do ta shoh,ndoshta duhet të më ndihmosh paksa edhe ti. -Patjetër, i premtova. Mendoj se duke iu referuar realitetit,ashtu sikundër more edhe personazhet, filmi do të fitoj dimensione të reja. Ishte vërtetë një punë e bukur me kamerat. Filmi po na jepte tashmë një portret të ri të Helenës së Prishtinës. Interpretimi i saj ishte vërtet mahnitës. Ajo bashkohej në një ansambël me personazhet dhe krijonte një profil real dhe të besueshëm të kosovarëve.Vajza ishte tashmë mishërim edhe i torturës psikologjike si dhe asaj fizike. Ajo po rikalonte nëpër portat e ferrit të tmerrit sllavoserb. Unë pash se shpirti i femrës dhe shpirti i luftëtares ishin tashmë një. Kjo gjë e bashkoj më tej lidhjen ,me Amundsen. Humbja e të dy syve e ka zhytur heroinën në një det dëshpërimi por gjithësesi, pranë saj gjendet një mik dhe ky është Amundsen. Një miqësi e vërtetë dhe magjike. Interpretimi i tyre është gati një mrekulli filmike dhe jetësore. Papritur,gjithcka ishte sendërtuar në mënyrë tepër të besueshme, ishte një harmonizim i shkëlqyer midis trillimit, reales dhe magjisë filimike...Unë aty po shikoja, po përjetoja dhe ndieja një shkallmim të kraharorit. Padyshim kjo përpjekje filmike e regjisores së re ishte edhe një shkrirje e harmonishe e çmendurisë së luftës, e ligjeve të saj makabre dhe të egra dhe dashurisë, partiotizmit dhe epizmit. Saransës si regjisore iu desh një punë tepër e madhe për të përballuar këtë vërshim tëq vrullshëm artistik i gërshetuar me materjalin jetik. Ashtu dhe mua m operacionet plastiko shpirtërore në skenar, të cilën për hirë të së vërtetës më duhet ta cilësoj si një punë ferri, tejet e lodhëshme dhe cfilitëse. Por regjisorja e re ishte thuajse e pamëshirshme, tepër e ashpër në kërkesat e saj artistike , sidomos me dialogun. Ajo këmbëngulte për një dialog të shkurtër dhe pa shumë komente e zbërthime. I mëshonte më tepër nënkuptimit artistik... Në marrveshje me trupat ndërkombëtare të KFOR-

it na u dëesh të improvizonim skenat e bombardimeve të avjonëvë të NATOS. Ishin skena tejet te bukura dhe të vështira nga ana profesionale. Vecanërishtë vështirësitë e piroteknikës, realizimit të shpërthimeve të bombave ,krismave të armëve dhe breshërive të automatikut. Midis, ushtarakëve të KFORit, ndodhej një pasionant i piroteknikës, një oficer amerikan nga Teksasi. Ai bëri vërtet ca mrekulli në këtë

fushë, ku u realizuan mjaft shkena të luftës...Megjithatë gjatë punës dalin gjithëfarë pengesash,problemesh dhe Saranda përjeton edhe strese. Lira e një populli, në këtë film, i ngjan një tempulli të rrënuar. Po kjo liri eshtë gati e vrarë tek njerzit,por gjithësesi shpresa. Ata i janë dorzuar shpresës se një ditë Kosova dhe liria e saj do të bëhen…

Mimoza Rexhvelaj, Gresa Pirana, Gentiana Avdiaj , Pilo Zyba, Gentiana MIkushnica, Ema Imeri
durie.... qafim,oh sa nevojë kisha, Trupat digjen ëmbëlnë zjarr... të ndjeja se dikë kisha pranë,më Buzët, Zjarrfikëse, akullnajën duhej veç ta dija, shkrijnë... Asgjë,asgjë më shumë,përbija Të ta them se ke ujë në Mrekullia, tërbushëm... gëllënjkat damar, sulmon qiellin e shtatë... e kafesë bashkë me lotët që pikonedhe uji sikur gjaku është i Agimi yjet i flak... in bekuar, Për të kënduar për një tjetër në të si mbi oqean. është mëkat nëse të natë... thërrasim-shqiptar, Ndonjëherë jeta të duket si kapituj ti je tradhëtar, nga Serbia i Gentiana Mikushnica lamtumirash komanduar. që era as edhe një fjalë rehat nuk Sa e pergjumer eshte bota ta lë, Të ta them se je njeri me Vazhdon rrugtimi im, fluturojnë momentet pa i bërë karakter, takoj nje zog, i them''me fal mend edhe karakteri është ato krah'', se asnjë nuk vie për të na qëndruar mentalitet njerëzor, ne qiell te erret te fluturopranë gjithnjë, është mëkat nëse të j''endrren ta kap..'' mësova,që me secilën qelizë duhet quajmë njeri - asnjëherë.. momenti të shijohet ti s'ke racë njerëzore, nuk pastaj nga drenusha''bukuroshe'', se më pas çdo gjë vyshket, pa je as jashtëtokësor. embelsin e saj kerkova, asnjë shpjegim ta mbeshtjell naten se ben Ti s'ke komb, s'ke moral, ftofte nga bora'', Dhe ja ku jam,përpara një tjetre as atdhe, lamtumire unë sot je tradhëtar, si një lavire Ben ftoft nata, se kjo botë më qenka mbushur me ke shitur trupin, duke pershperitur me ze te flluska dhembjesh ti s'ke fytyrë, s'ke ndjenja trishte që edhe ajrit ato frymën ia zënë. e as fe. i them shpirtit:Duhet te flesh, Mos guxo më të ma sepse mesnata iku, PILO zyba prekësh flamurin !!! mengjesi tani do te vi... LAHUTARI Mimoza Rexhvelaj Lahuta është zeri im! Gresa Pirana NATË ROMNTIKE NJË TJETËR Prekshem, dridhshem Nga harku dhe dhimbja, Para shishes me shampanLAMTUMIRË Krehur nga shuplaka, jë, Numërova secilin lot ditën Tendosur nga fjala e rëndë dhe gjunjëzohemi... kur ti mu largove grindja. Ndezim etjen,dehemi..... më rridhnin nga qepallet e Pasioni ndez qirinjtë, e mia në atë mëngjes Durimi tendoset, tendoset, epshit... të vranët,lotët e mi që edhe Tërhiqet por nuk këputet... Vaskë me petale kafenë ma ftohnin, Ai kurrë nuk më soset, trëndafiliaromë cmëntë strukesha në një përDhe pse thellë në trup dhimbja më Ema Imeri T R A DH Ë T A R ! futet. Lahuta! Vegla që këndon gezimet e mia të shpirtit. Nga legjenda, Deri te lindja e vetë mitit... Edhe kur hesht, Edhe kur rrine strukur, Dhimbjet, gezimet i mban brenda Heshtur, pa folur, pa u dukur! Çdo tingellime e saj, çdo vaj, Që rrjedh dridhshëm nëpër tela, Është ndjenja që unë mbaj Dhe nuk e bëj dramë nëpër skena... E le të më tretet, të më grryejë nëpër vena... Une, lahutar i mendimit, Qenie e dhimbjes dhe vetë gëzimit... Gurgulloj me nota dhimbje te trishta, Ne petalet e mia të bukura, por të brishta... Por ndonse ne trup Me hedhin zjarrin, thellimin, Në shpirt ruaj dashurinë, lulëzimin... Sepse kështu e dua botën, Pa dhimbjen dhe trishtimin... Si vete natyra që krijojë gjelbërimin! Krijimet e mia GENTJANA AVDIAJ qaj, çirrem, bërtas, e zëri humbet, në thyerje krimesh makabre. urrejtja.....më drithëroi, goditja.... më plagosi, vrasja..... më vrau, hidhërimi... më mbyti, A ka shpëtim mbi këte dhé, bëhu i gjallë Zot në je. Shpirtra të pafajshëm zënë në pritë, bishat mbi kufoma ecin pa frikë, lavde thurin ata mbi krim, vdekje mbjellin ata pa shpëtim, përdhunshëm mbytet pafajësia, ngadhënjen mbi jetët hipokrizia. trishtohet qielli, qan, derdh lot, mbi kufoma të pafajshme qan një zot, mbytet e dridhet toka e tërë, për një krim makabër, që dihet kush e ka bëre. ftesa shpërndanë, një maskaradë strisën, orar i një vdekje të paralajmëruar, AI, me çmendurinë e tij prej të marri, humnerën u tregoi, AI tjetri, i qëlloi me kokëfortësinë e tij prej shtaze, me megallomaninë e tij lehtësoi rrokullisjen në greminë. Gjaku lau bulevardin, klithma, dhimbje, ulërima tmerri, e Zoti derdh lotë gjaku mbi kufoma të pafajshme. ...dhe shpirti lebetitet, vuan e qan, këtë vuajtje, gjakderdhje, në koshiencë kush e mban?? tirania ende, pa barriera marshon, pjella e djallit si kukuvajkat mbi kufomat gëzon.

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

9

Tito Johalasi Shqiptari Cam Ortodoks nga Fatmira Nikolli
Tito Johalasi Shqiptari Cam Ortodoks nga Parga (fshati Rrapez) e Camerise ka frike te deklarohet se eshte Shqiptar i Camerise!!! Tito Johalasin është një albanolog grek, që si rrallëkush i është dedikuar albanologjisë duke shkruar për të me vërtetësi. Dëshira për të studiuar mbi Shqipërinë dhe shqiptarët është e hershme, kur ai qe veçse një student. Më pas takimi i tij në Itali me At Giuseppe Valentinin apo vizitat tek arbëreshët atje, e shtynë ende më shumë në këtë fushë. Së fundmi ai ishte në Tiranë kur edhe u shpall Anëtar Nderi i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë. Nuk i do shumë gazetarët, madje i ka "frikë" dhe këtë e thotë shqip. Ndonëse nuk e pranon, shqipja e prof. Johalasit është e qartë, e rrjedhshme dhe nuk para dallon me shqipen e folme në Tiranë, pra atë letraren, megjithëse ai i njeh edhe dialektet. Prof.Johalasin e gjejmë në sallonin e hotelit ku ka ndenjur gjatë vizitës në Shqipëri. Bashkë me të është e shoqja dhe profesor Emil Lafe. Mbas refuzimit të disahershëm për të folur për punën e tij mbi kulturën shqiptare, më në fund pranon me ndrojtjen se mbase të mos diturit aq mirë shqip do të krijojë keqkuptime. Gjatë intervistës flet për librat e tij shqip dhe dëshirën që puna e tij të vazhdojë sa më gjatë. Ai na tregon për vizitën në kalanë e Krujës, ku ka marrë trimërinë e Skënderbeut për të vazhduar studimet e mëtejshme, e ndërsa thotë "Rroftë Shqipëria", i pyetur nëse origjina e tij është arvanitase, shprehet se ka origjinë indoeuropiane. Keni studiuar në Itali me Atë Giuseppe Valentinin. Ky qe kontakti juaj u parë me albanologjinë? Giuseppse Valentini ka qenë për mua një profesor që me të vërtetë më ka dhënë fuqinë dhe interesimin për gjuhën shqipe dhe për Shqipërinë e për letërsinë shqipe. Kur unë kam vizituar fshatra arbëreshe në Itali, kam pasur një kontakt më direkt me gjuhën shqipe. Më tej në Gjermani jam marrë edhe me historinë e Shqipërisë dhe letërsinë e Shqipërisë. Pas kësaj kam ardhur në Tiranë në Kongresin e Studimeve Ilire para 40 vitesh. Ju keni shkruar edhe një libër për Skënderbeun?

Përgatitjet e Greqisë për okupimin e territoreve Shqiptare në vitet 1877-78s
Përgatitjet e Greqisë për okupimin e territoreve Shqiptare në vitet 1877-78s përgatitjet për t’u ballafaquar me vështirësitë që do të paraqiteshingjatë hyrjes së saj në luftë. Tani më nuk ishte sekrete aspirata e Greqisë që t’i zgjeronteterritoret edhe në veri-perëndim të kufirit të saj. Athina kishte vendosur që edhe këto territoreshqiptare ti merrte ose me luftë ose me koncesione në ndonjë konferencë të ardhshme tëpaqes. Planet greke kishin gjasa të realizoheshin pasi që ky shtet në jug të Shqipërisë, sikuredhe dy shtetet tjera në verilindje (Serbia dhe Mali i Zi), gëzonin përkrahjen e plotë ngaRusia dhe atë të pjesërishme nga disa fuqi tjera evropiane. Përkrahja e jashtme e Greqisë ishtemë e madhe pasi që edhe britanikët që moti kishin shpallur Greqinë si zonë të interesit të tyre. Në këtë kohë dhe këto rrethana Shqipëria, ende pjesë e territorit otoman, nuk gëzontendonjë përkrahje të veçantë nga asnjë fuqi. Fuqitë evropiane do të përkrahnin Shqipërinënë momentet kur paraqitej nevoja e rregullimit të balansit të forcave në mes tyre nga e cilaShqipëria përfitonte fare pak. Gjatë viteve që do të pasonin, Shqipëria mbeti edhe më shumëe vetmuar në rrugën e pavarësisë duke luftuar kundër një perandorie dhe tri shteteve fqinje,pas së cilave qëndronin Fuqitë e Mëdha. Rezultatet e individëve dhe grupeve greke luftënxitëse filluan të lajmërohen në fillim të vitit1878. Grekët filluan të invadonin territorin shqiptarë në afërsi të Artës që në janar të atijvitit por që zmbrapseshin nga otomanët. Kah java e fundit e muajit shkurt rajoni i Shqipërisëjugore filloi të vlonte nga ngjarjet e planifikuara nga agjentët grek. Luftënxitësit filluan tëarrinin edhe në Korfuz. Sipas konsullit sër C. Sebright, në natën e datës 18 shkurt një anijee postës shtetërore greke zbarkoi në Korfuz dhe nga aty dolën diku rreth 100 shqiptarë dhemenjëherë themeluan kontakt me “Komitetin Revolucionar”. Më vonë, diplomati britanikmori vesh se këta shqiptarë nga Komiteti paguheshin nga 120 franga në muaj dhe të cilëtkryesisht ishin himarjot nën udhëheqjen e “kapitenit”. Këta shqiptarë më parë kishin punuarsi minatorë në Larium dhe si punëtorë krahu në Athinë. Gjatë të njëjtës natë në ujdhesë ishte ankoruar edhe një vapor italian që kishte ardhur ngaBrindizi. Nga vapori kishin zbritur diku rreth 70 garibaldistë, disa në uniformë, dhe të cilëtnuk e mbanin sekret qëllimin e zbarkimit të tyre. Për ata që nuk kishin mjaft njohuri për ngjarjet e fundit, garibaldistët lajmëruan se qëllimi i tyre ishte që të “promovojnë lëvizjenrevolucionare në Epir” Garibaldistët iu bashkuan shqiptarëve, dhe gradualisht këtyre dygrupeve iu bashkuan edhe disa vendas. Brenda katër ditësh grupi u rrit në 300 veta tëarmatosur deri në dhëmbë. Gjatë natës së datës 23 shkurt grupi lundroi në bregdetin karshidhe pati sukses të zbarkonte afër llambadarit që qëndronte në mes Sarandës dhe Delvinës.Po në këtë vend, një natë më vonë (24 shkurt), zbarkoi edhe një grup tjetër me 700 vetanga vapori grek i quajtur “Eptanisos”. Diplomatët britanik në Korfuz kishin informatase “Epistanisos” një natë më parë ishte vërejtur në Itakë me po kaq njerëz në te dhe që ishtekthyer i zbrazur të nesërmen nga drejtimi i veriut. Këtu nuk duhet shumë hulumtim për të parë se kush qëndronte pas këtij organizimi.Sidoqoftë, këto dy grupe ishin bashkuar dhe duke numëruar rreth 1000 vetave menjëherëkishin sulmuar fortesën otomane në Delvinë. Fortesa kishte diku rreth 70 ushtarë otomanë tëcilët kur panë se po sulmoheshin nga rreth 1000 veta, ikën pa bërë ndonjë rezistencë. Raportii konsullit britanik bënë me dije që grupi i “revolucionarëve” menjëherë e vendosi flamuringrek në fortesë. Sipas shënimeve, fortesa kishte edhe topa. Invaduesit, shumica mercenarë, kishin për detyrë të bindnin himarjotët që t’ju bashkoheshindhe të fillonin të sulmonin forcat otomane. Ky rajon binte nën përgjegjësinë e Abdi Pashës icili ato ditë ishte stacionuar në Artë dhe po të vendoste të sulmonte këtë grup me forcat e tija,do t’i duhej të udhëtonte së paku 3 ditë nga toka.

E VËRTETA MBI PELLAZGO-SHQIPTARЁT Nga Rasim Bebo (vijon)
E VËRTETA MBI PELLAZGO – SHQIPTARЁT Nga Rasim Bebo komunitete fetare. Rjedhimisht shqiptarёt ishin ndarё nё tre komunitete fetare, duke mos i njohur si njёsi kombёtare me vete. Keshtu shkollat lejoheshin nё gjuhёn turko-osmane, greke dhe latino-italiane. Pas vitit 1821, qeveria e Athinёs pёrpiqej tё kultivonte nёpёrmjet gjuhёs, fesё, dhe historisё sё Greqisё, ndёrgjegjen kombёtare greke, veçanёrisht nё rininё ortodokse shqiptare. Rilindasit tanё iu kundёrvunё panhenizimit dhe pansllavizimit. Kisha nё Greqi ka nё kushtetutёn e kёtij vendi, shkruan: “çdo ortodokёs ёshtё grek dhe çdo grek ёshtё ortodokёs”. Bytyçi (“Shqiptarёt…” f. 202). Pёr kёtё tё gjithё shqiptarёt ortodoksё nё greqi i quan grekё, kёshtu qё greku vё fenё mbi kombin, kjo ёshtё fatkeqёsi pёr tё, qё gёnjen vetёveten e tij. Greqia ka njё komb artificial duke pёrdorur greqishten si gjuhё, fenё ortodokse dhe ideologjin heleniste si nacionalizёm. Njё nacionalizёm i tej skajshёm nga njё komb qё nuk ёshtё komb ёshtё i pa shёmbёll nё histori. (E. Kocaqi, f. 199). Kordinjano, e ka quajtur besimin e popullit tonё njё “besim natyral primitiv”. Ja se si shprehet ai: “Shqiptari nё praktikёn jetёsore dhe nё ndёrgjegjen intime tё veprimtarisё sё tij ёshtё thellёsisht fetar, por besimi i tij ёshtё njё besim natyral primitiv. Ideja nё Zotin prinё çdo gjё e mbi çdo gjё; ngjarjet e mёdha dhe tё vogla, rastet e begatisё e tё fatkeqёsisё, jeta dhe vdekja, tё gjitha i referohen Zotit si njё shkak universal dhe Suprem i çdo gjёje”. Lordi Hobhaus shkruan: “Vetёm shqiptarёt kanё ndjenjёn e kombёsisё; asnjё prej popujve tё tjere tё mbretёrise osmane nuk ndien gjё tjetёr pёrveç fesё”. (Anton Çefa, “Letёr e B. Shout dёrguar Nolit), “Illyria”, 11-12008, f. 30). Profeti Muhamed dhe pasuesit e tij, kalifёt, e shkrinё nё njё individ tё vetёm pushtetin fetar politik. Ata e ndanё botёn nё dy kategori: Daryl Islam (fusha e Islamit) dhe Daryl Harb (fusha e betejёs). Shpata komandohej nga Kurani si mjet pёr nёnshtrimin e botёs jo myslimane ndaj sulltanit si njё autoritet politik. Ky nёnshtrim politik…sinonte shndёrrimin e tё pa feve haraçpaguesve nё fenё Islame. (E. Jacques “Shqptarёt”, f. 241). Sulltan Murati i IV, lёshon urdhёrin sipas Kuranit dhe thotё: “Sa tё krishterё kanё

Shkrime nga Silvana Berki
Silvana Berki Bumerange Vlora Bumerange Vlora C'me kujtoi Cajupi Larte majes se Korabit ,me bicakun bishte briri Duke gedhendur pere shpirte shqiponjen rrenje Osiri Pellazgjin ngado shikoja, aqe te madhe aqe te bukur , te paane Te kater detet e saja qe kendoin ,flasin e qain Edhe malet larte tek ret mbushur blerim e kreshte thate Shikoi Sharin Pind thinjoshin Tomorrin sofer urate Prapa krahet e mije ngrohen alpeve te bardhe Dalmate Me hyne veshve troku kalit, te Piros mbretit shtrengate Para Aleksandri yne tutje thell ne Eufrat Ulur gureve te tije per vatanin ,ngrihet prape Po Cajupi i Cajupit me lundroi syt si varke Me kujtoi 'lulo malsorin' kure kendoi poezin 'balte'' Eh Cajup maje mbete perembi majen e Cajupit Nje ''lulo'' qe njohe kohes e veshe vargut te turpit Po sote ,sot te shikoshe cbehet ',soji; lulos mbuloi dhen Ska me vjershetore si tyne as si Fishte me Asdren Po ka ''lulo' bere turrma cipe lever, te marre e te harbuar Si dhelprat neper furriqe vjedhin vargjet nga ju shkruar Ca te shpifur ca te ligje nena e ter poshtersis Te gjith mbain kalem ne duar sikur jane bijte e Mesis Ase hopingat slidhin dote ikin pantallona cuore Epidemia e lulos na bene te cuditshmin kombe Vetem vetem poezi , buroin me mijra ne dite Te gjithe thare per dashuri kur kan shitur dhe femite Memen e gjore kane mohuar pere krunde e kocka kerme Vetem per 'shpirtra '' e shale kane refrenin e cdo kenge Shumohen ore e caste ca thinjosh e ca te rinje Kalemin e mbain duarve keta

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

Nasho Jorgaqi, Këshillat e Nolit për Enver Hoxhën në vitin 1946 (vazhdon)
me figura të njohura filoshqiptare, si Ç. Krane, S. Uilliams, R. Uds, T. Erikson etj. Puna e këtij komiteti bëri që t’i çelet rruga vargut të kontributeve që ata do të jepnin për mbrojtjen e interesave të Shqipërisë, nga të cilat mund të përmendim hapjen e konsullatës së parë shqiptare në ShBA. Fshehtë të Londrës dhe kërkonte nga presidenti Uillson “të parandalonte ndarjen e Shqipërisë nga Fuqitë e Mëdha”. Brenda një kohe të shkurtër u arrit që të krijohet Komiteti i miqve të Shqipërisë Në vitet 1917-1918, që mbahen mend dhe si kohë e artë e “Vatrës”, Noli, si kryetar i saj, zhvilloi një veprimtari të dendur politike, me peshë disa herë vendimtare. Krahas një takimi zyrtar në Departamentin e Shtetit, ai arrin të bisedojë personalisht me ish -presidentin e ShBA, T. Ruzvelt, dhe të marrë prej tij mesazhin se “Shqiptarët i dua dhe i admiroj se janë një racë e vjetër dhe trima dhe se independenca e Shqipërisë duhet restauruar dhe garantuar nga fuqitë aleate.” Pas një viti, më 4 korrik 1918, Noli, duke përfituar nga pjesëmarrja si delegat në Kongresin e Kombeve të Shtypura në Uashington, takohet dhe bisedon me presidentin e atëhershëm të ShBA, Uillsonin. Kanë mbetur të skalitura në kujtesën shqiptaro-amerikane fjalët gjeneroze të burrështetit idealist që i shqiptoi ai Nolit: “Unë do të kem vetëm një zë në Konferencën e Paqes në Versajë dhe këtë zë do ta përdor në interes të Shqipërisë.” Në këto fjalë historike zë fill ai qëndrim dashamirës i politikës amerikane ndaj Shqipërisë dhe jo më kot mendimi i ri historiografik shqiptar e cilëson atë si gur themeli të politikës së ShBA ndaj vendit tonë. Akti i parë i këtij miku të madh të shqiptarëve është denoncimi i Traktatit famëkeq të Londrës, për t’u pasuar me përkrahjen që i dha Shqipërisë në Konferencën e Paqes të Versajës. shqiptare konferencat e tij përpara auditorëve amerikanë, duke filluar nga Universiteti i Harvardit, nëpër klube e shoqata, e deri nëpër kisha të sekteve të ndryshme. Janë këto mbledhje që bëhen shkas që Aksionet politike e kulturore të shtohen radhët e shoqatës që Noli ndërmori në vitet “Miqt’ e Pavarësisë së 1917-1918 janë të Shqipërisë” me dhjetëra gjithanshme dhe nga më të anëtarë të rinj. Noli shkon e ndryshmet, të papraktikuara flet dhe në Kemp Deivis deri atëherë në atë shkallë para ushtarëve amerikanë nga qarqet shqiptare për të me origjinë shqiptare, që njohur e propaganduar stërviteshin për luftë. kauzën e atdheut të tyre në “Shqipëria, – u drejtohet ai Amerikë. Kanë hyrë në analet bashkëkombësve të tij, – i e historisë së bashkësisë është borxhli Amerikës.

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

Si filloi kolonizimi i Luginës së Preshevës nga Serbia? (vazhdon)
Memorandum: Si filloi kolonizimi i Luginës së Preshevës nga Serbia? Fronti Demokratik i Bashkimit Kombëtar (FDBK), Kryesia Qendrore e FDBK, Prot. Nr. 31-0012-22/AKT PUBLIK/. MEMORANDUM planit shekullor Rus për, fillimisht zhdukjen e shqiptarëve nga Korridori Strategjik Morava–Vardari dhe prishjen e marrëveshjes me amerikanët të nënshkruar në vitin 1913, dhe më vonë, edhe blerjen dhe hapjen e Kanalit Strategjik Ujor: Morava–Vardari, duke vendosur monopolin e transportit ujor në linjën Roterdam– Selanik. Preshevës vulos thundrrën ruse në Ballkan për shumë vite në vazhdim. Ndarja e Luginës së Preshevës dëmton interesat amerikane në rajon. A qëndron shteti rus prapa planit të coptimit të Luginës së Preshevës dhe pse..?! Interesi amerikan për rajonin e Luginës së Preshevës ishte i hershëm, shumë më i hershëm se sa që dihet dhe shkruhet nga publicistika, historia dhe media shqiptare. cave e deri tek propaganda mediale nëpërmjet webfaqeve www.danubepropeller.com si variant pan -europian dhe nëpërmjet webfaqes savasolunsrbkanal.com anashkalon krejtësisht autenticitetin shqiptar të Kosovës Lindore. Siç edhe mundur të shihet nga plani dhe mapa e paraqitur në këtë projekt apo variant serb të projektit, qëllimi është që kjo rrugë të mos kalojë nëpër vendet "jo miqësore" për Serbinë dhe Greqinë. për vizatimin e vijave të reja administrative të Komunës së Preshevës shkojnë dhe janë në favorin e aleancës së pa shpallur Serbo-Greke për dominimin e rrugës ujore, tokësore dhe hekurudhore, duke krijuar kështu kapitalin e transportit në Gadishullin Ballkanik, që as për së afërmi nuk shkon në dobi të palës Shqiptare dhe aleateve të tyre. (Shih: foto attachment mapa 1) përtej hekurudhës dhe autostradës, duke ndarë në dysh lidhjen e fshatrave shqiptare me Preshevën dhe Malësinë e Karadakut, shpjegon qartë planin e ri "urbanistik" serb për ndarjen e re të Kosovës Lindore. Edhe më keq, kur i shtohet kësaj edhe baza e re ushtarako-policore Cepotinë, në mes Preshevës dhe Bujanocit, s’do mend të kuptohen qëllimet serbe. Këshilli Nacional Serb së fundi po kërkon dhe demanton regjistrimet e popullsisë në vitin 2002, duke e akuzuar hapur Ambasadën e SHBAve në Beograd, per kinse manipulimin e këtij rezultati në favorin e "Shqiptarizimit të Bujanocit". Ata, haptas kanë filluar të kërkojnë ndarjen e Komunës së Bujanocit në vija etnike, në Komunë Shqiptare dhe Komunë Serbe, për të filluar procesin e dekompozimit të ri të Luginës së Preshevës mbi bazat e Planit Rus për rimarrjen e Luginës së Preshevës. Lugina e Preshevës me status kolonial. Të zgjidhet problemi mbi parimin e vetëvendosjes! Lugina e Preshevës sot është problem shumë më i madh se sa përmasat e saj të dukshme. Nga shkelja e të drejtave të njeriut e deri tek karakteri i saj strategjik dhe pozicional në raportet e vjetra-reja të super poleve ushtarakopolitike, ky problem me histori shumë të lashtë konflikti duhet shtruar për zgjidhje, ashtu siq i takon një regjioni me lloj llojshmëri karakteristikash. Por, gjithëherë baza e zgjidhjes së saj duhet të jetë e drejta e vetëvendosjes së asaj popullate që jeton aty, asaj duhet lejuar të thotë fjalën e saj. Vitin që vjen do të mbushen

Për Luginën e Preshevës shumë kohë më herët shfaqen intereset dhe hidhen shtizat e interesit nga fuqit kryesore të asaj kohe dhe Me vendosjen e këtij monopo- kohës së sodit duke u li, qëllimet Ruse janë, dobësimi përpiluar plane dhe ide për i pozicionit Anglez me humdominimin e rajonit dhe bjen e rëndësisë së Gjibraltarit projektit gjigant të rrugës dhe dobësimin strategjik të lundruese Danub-Deti Egje. Turqisë duke humbur rëndësinë e Bosforit dhe grykës Projekti që Serbia ka filluar së Dardaneleve. me të madhe ta propaganPushtimi Rus i Luginës së doj, nëpërmjet konferen-

Presheva është qytet kryekëput shqiptar. Presheva shtrihet jo vetëm Ata e shohin këtë plan si një nga qyteti e rreth malësisë rrugë që do kaloj në Serbisë Karadakut, por edhe Maqedoni dhe Greqi me çka përtej autostradës e deri në një mënyrë apo tjetër tek malet apo harku i krijohen dhe forcohen Rujenit. aleancat e reja, apo boshti pan sllavo-grek BeogradPor, zërat për një ndryAthinë me Shkupin zyrtar shim dhe mundësia për Maqedoni. krijimin e një komune të re të Stacionit të Trenit, Ndarja me vija ushtarake jashtë pushtetit të me anën e bazës Cepotinë, Komunës së Preshevës, që ndan Bujanocin dhe dhe krijimit të disa zonave Preshevën, si dhe tendencat të reja administrative

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

1 1

Shkrime nga Agim Desku
fletë për fletë shpalova historinë për dëshminë e emrit tënd Dodonë... Shtratin tënd dot s`e preka se ke shtrat gjithandej tek t`i Çamëri më mbet meraku freskinë dua të ta ndjej... Shtegëtimi im bashkë me vargun po të prek t`i po e ndjen dalngadalë edhe duvakun do ta kesh perëndeshë. Prita e prita deri vonë përgjithmonë të frymoj kjo këngë historia do të shkruhet por kufijt ne do vejmë... Fletë për fletë shpalova shekujt tash do t`ndalem mjaft shtegëtova dhe u mashtrova tash emblemën vetë do zgjedh... Kthimi ynë ka një arsye është një zjarr që pushton hapësi emri yt Dodonë e dashur do të vendoset edhe në veri... Pa titull Mes gishtërinjve e vura penën Në veprim foljen ta zgjedhoj Veta: Unë e rritur në mendime Më ëndërro dhe ti, Dhe unë të ëndërroj, Më gjyko dhe ti, Dhe unë të gjykoj, Numri: E vetme e heshtur pa fjalë Mënyra: Me urdhërin e kohës sime Koha : Dje, sot a nesër njëmend s`di Diateza: Shqiponjën krahë lehtë do e nis n`fluturim 100 Vjetorin do ta festojmë Tek ti Vlorë si gjithmonë. Do të puth ty dashuria ime Më përqafo dhe ti Dhe unë të përqafoj, Me forcën e shpirtit, Me vargje të përgëzoj. Në emër të dashurisë, Shkruaj vargun margaritar, Në emër të mirësisë, Ndjenjat e mia, detit valë, Në emër të shqiptarisë, Anëmbanë kam marrë, Të mirën Shqipëri, të qofsha falë. Në emër të dashurisë, Shkruaj sonte me gjysmëzemër, Në emër të shqiptarisë, S`do të vdes e do të rroj, Se rron Shqipëria, rron djalëria, Rron vashëria, rron vetë dashuria. Përmes dallgëve tua o kaltërsi, Rron dashuria dhe mirësia, Përmes bjeshkëve tua o bardhësi, Rron bukuria dhe mençuria. Me ëndrrën e jetës, Do t`i marr fluturat, zogjtë, lulet, Tokën, diellin, bjeshkët, detin, Do puth shqiponjën, erën, retë, Do të puth ty dashuria ime, O nënë e madhe ILIRI.

Dije Meniqi Fazliu Cikel poetik Fletë për fletë Fletë për fletë shpalova shekujt u ndala në ty atdhe

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it….

Ku eshte Kallezimi Penal ne Gjykaten Kushtetuese per votimin me dy duar? Fjale shume dhe vepra hic...Shperdoroet besimi, vullneti & ...

Edi Luarasi, jeta ime nga kënga, në teatër dhe kinemaIntervistoi nga Julia Vrapi (vazhdon)
emra të talentuar, por mendoj duhen mbështetur më shumë. Mendoj kështu sepse nëse nuk iu jep role, atëherë të rinjtë nuk kanë se si të mund të dalin në sipërfaqe, por megjithatë duhet shumë punë nga vetë ata. Po përmend këtu shprehjen e Stanisklavsit që thotë, 10 herë punë 1 herë talent. Në ato vite kur ne xhironim apo interpretonim në skenën teatrore pavarësisht shumë vështirësive kishte dhe shumë punë, por dhe pasion. Unë kam vetëm një vërejtje për të rinjtë në përgjithësi, të rregullojnë të folurën në skenë sepse kanë shumë mangësi, nuk duhet ti hanë germat. - Që në moshë të re keni debutuar në skenën teatrore, por nuk munguat dhe në disa filma shqiptarë të atyre viteve. Ka qenë e vështirë jeta artistike me filmin? Unë kam interpretuar në disa filma, por nuk kam ndjerë vështirësi në realizimin e roleve, përmend këtu filmat “Ngadhënjim mbi vdekjen”, “Vitet e para” apo “Gjurmët”. Ashtu siç ju thashë dhe pak më parë ka qenë një punë shumë profesionale nga aktorët dhe regjisorët në ato vite. Ishim të përkushtuar pas punës. -E ndërkohë që shumë vlerësime në jetën tuaj artistike ju keni marrë dhe në skenën teatrore. Ndër vite janë me dhjetëra role të ndryshme të teatër ku ju keni dhuruar jo pak emocione tek publiku. Çfarë mund të na thoni për teatrin? Edhe në teatër nuk kam ndjerë lodhje, kam interpretuar role dhe karaktere nga më të ndryshmet në shfaqjet teatrore që viheshin në skenë. Jo vetëm që nuk kam ndjerë lodhje, por dua t’ju them se mes teatrit dhe filmit, teatrin e dua më shumë. Roli i parë me të cilën kam mbrojtur diplomën ka qenë ai i Beatriçes në veprën “Shumë zhurmë për asgjë”, dhe publiku më ka pritur shumë mirë me këtë komedi të Shekspirit. Unë isha matura e parë që mbaroi në Shqipëri për aktrim. Pra isha ndër studentët е klasës së parë dramatike, pranë Institutit të Lartë të Arteve në Tiranë. -Thatë që keni interpretuar role të ndryshme, po ku ndjeheni më mirë në skenë apo në kinema? Filmi ka pozitivet e veta, dhe teatri ka të tijat. Unë më mirë e ndjej veten në skenën teatrore, sepse roli fillon dhe procedon nga fillimi dhe shkon në pikën kulminante atje ku duhet. Në film është sekuenca-sekuenca dhe nuk e ndjen rrjedhshmërinë e rolit. Filmi ti jep emocionet kur mbaron, ndërsa teatri ti jep në moment emocionet, por filmi ka bukurinë sepse mbetet, ndërsa në teatër nëse nuk regjistrohet shfaqja nuk mbetet gjë. -Me dhjetëra role në skenën teatrore. Kë veçoni mes tyre? Për mua të gjitha rolet janë të dashura, por njëri mbetet, dhe ai është Kerol në veprën “Orfeu zbret në

e shikoni tek aktorët e rinj? Nëse flasim për teatrin dhe filmin e atyre viteve, pra para ’90, aktorët e asaj kohe kanë punuar me shumë sakrifica për të qenë në teatër dhe në filma. Unë nuk them se sot aktorët e rinj nuk punojnë dhe nuk e dashurojnë artin, pasi dhe sot kemi shumë aktorë të mirë që e duan dhe kanë pasion dhe kanë filluar të dalin

Kasem Hoxha/“Kuqoja” një prej atyre që thyen ambasadat, tani aktor me 40 role në Gjermani (vazhdon)
“Mua personalisht m’u desh shumë punë për këtë rol, për të realizuar këtë personazh, sidomos nga ana emocionale. Boshnjaku gjatë gjithë kohës i rri mendja tek e kaluara, te tragjedia e familjes. Është i dashur, fisnik dhe mjaft i guximshëm. Në Gjermani ka një shok arab, student shumë i mirë, por ka mendime terroriste. Dhe ky e shfrytëzon Sarajevon që ta fusë në rrjetet terroriste. Ky rol është vërtet i vështirë, sepse ka dy profile: të njeriut që bart me vete dhimbjen nga humbja e familjes, që është dhe më i vështirë për t’ u interpretuar dhe pjesa tjetër, e atij të terroristit që është më i lehtë për t’ u interpretuar. Roli pati sukses, sepse edhe filmi korri shumë sukses, jo vetëm në kinematë gjermane dhe ato europiane, por edhe në festivalet ndërkombëtare, siç ishte ai në Montreal. Kasem Hoxha nuk e pati të lehtë të arrinte deri këtu. Fati e ka ndihmuar që rolet i janë përshtatur edhe tipit të tij. Më e vështira mbetet gjuha, aksenti i gjermanishtes. Prandaj, thotë Kasemi për Deutsche Welle-n, “unë ndoshta nuk do të jem kurrë një Hans, Wilhelm apo Gerhard si personazh. Rolet e mia janë gjithmonë të personazheve neutralë: “Sigurisht që nuk është lehtë të punosh me regjisorë gjermanë. Vështirësia mbetet gjuha dhe për fat të keq gjermanët janë shumë rigorozë në këtë drejtim. Në vende të tjera si në Francë apo në Itali regjisorët janë më tolerantë. Prandaj këtu më kanë ofruar më shumë role jo tipike gjermane, neutrale, personazhe europianë, ballkanas”. Për kontaktet me artistë shqiptarë

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

Mirënjohje për NATO-n, 13 vjet pas intervenimit (vijon)
Nisja nga baza në Itali, 24 mars derisa ka folur në Epopenë 1999... e Dukagjinit në Gllogjan. MADHËSIA E SHKRONJAVE Arton Konushevci Ky akt solidariteti e humaniteti i miqve tanë do të mbetet në kujtesën e brezave të sotëm dhe të ardhshëm të Kosovës, të cilët do ta ruajnë ndjenjën e mirënjohjes së përjetshme dhe miqësisë, të kalitur në orët e vështira të historisë sonë më të re”, ka theksuar Krasniqi, Ndërkaq, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në një fjalim të mbajtur për nder të këtij përvjetori, ka thënë se fushata e NATOs mbi caqet serbe kishte rëndësi më të thellë se të intervenimit humanitar dhe të stabilitetit rajonal. mars 1999, diplomacia botërore kaloi nëpër sprova dhe sfida të mëdha. Falënderuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës, shteteve të Evropës Perëndimore dhe vendosmërisë së liderëve politikë të këtyre vendeve, para 13 vjetësh filloi fushata më e suksesshme ushtarake e “Për të ardhur NATO-s, që kulmoi me deri te momen- dorëzimin e makinerisë ti i fillimit të luftarake të Millosheviqit”, bombardika theksuar kryeministri meve, më 24 Thaçi, duke bërë meritore për këtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe shtetet e Evropës perëndimore, anëtare të NATO-s. Nga ana tjetër, ishkomandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Çeku, aktualisht ministër i Forcës së Sigurisë së Kosovës, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se më 24 mars derisa UÇK-ja po luftonte, me intervenimin e NATO-s liria për kosovarët

Mihal Luarasi, Poezitë e ndaluara mi ruajtën mikeshat hungareze!! (Vijon)
vërtetë dhe unë e kam përmendur dhe në parathënien që kam bërë, që ky libër shpreh pjesën më të sinqertë e të dëlirë të shpirtit tim, se nuk është shkruar asgjë me imponim dhe nuk është bërë asgjë e stisur duke synuar botimin. periudhës së leximit artistik kur bëja studimet jashtë shtetit. Ato shkruheshin në gjuhën hungareze. Nga periudha e rinisë, në studimet këtu në Shqipëri ka shpëtuar vetëm një poezi e imja, që është poezia "Lisi" në fillim të vëllimit. Si kohë Zoti Luarasi, dimë që në atë atë ajo është më e vjetra në kohë, çdo i ri që do të kapej me 1951-n. Ajo shpëtoi sepse poezi të tilla, ku ka edhe mjaft Ramadan Sokoli ka komposhprehje erotike, me çdo kusht zuar një romancë mbi atë do të ndëshkohej ose dënohej poezi. Poezia mbeti në me burg. Jeni dënuar ju partiturat e tij dhe u këndua pikërisht për ndonjërën nga nga sopranoja Shqipe Zani. këto poezi? Prej partiatje turës së tij sopranoja e njohur Shqipe Për këto jo, sepse s'i ka lexuar Zani, kohët e fundit më kurrkush poezitë e mia të asaj nxori vargjet që hyn në këtë kohe. vëllim. Të gjitha të tjerat u zhdukën, të asaj kohe. Si është e mundur? Si u zhdukën dhe kush e Historia është kjo. Pjesa më e bëri? madhe e tyre janë poezi të Kur e nuhata situatën time se çka po ndodhte në 1973in, atëhere i paketova mirë dhe i çova te një i afërmi im, konkretisht te motra ime e martuar ...... Kur u pa se ç'rrugë po merrte fati im, në maj të atij viti, të gjitha shkrimet e daktilografuara, fatkeqësisht pas 11 korrikut nga frika i dogji. Gjatë viteve të mia në burgun e Ballshit u shkruan në mend edhe pak gjëra që i hodha në kartë pas 1985-s. Edhe nga '90-ta e këtej, herë pas here kam vargëzuar. Poezi dhe shkrime të tjera që ishin aty në dosje, u zhdukën. Po si mbetën "gjallë" poezitë e Hungarisë? Në vitet e Hungarisë ku studioja për regjizurë teatri, 1952-'58, shkrova disa vjerëshëza në hungarisht, të cilat, gjithashtu shpëtuan se ishin atje dhe më vonë i ktheva në shqip, pas '90-ës. Ambasada i kontrollonte aktivitete e studentëve, por nuk kishte këtë ndikim që kishte këtu. Ambasadori më tha mos e vazhdo këtë punë, s'ke pse të shkruash ti në gjuhë të huaj, edhe atje nuk botova më, por shkrova. Të gjitha ç'kisha shkruar atje, mbetën atje te mikeshat e mia, tek ato mikesha që i kisha shpërndarë për të lexuar, mbetën atje dhe në hungarisht. Shumë fakt interesant për lexuesit. Këto poezi dashurie të ruajtura me kujdes e për vite me radhë nga gratë hungareze…! Duhet të kesh lënë shumë mbresa tek ato. Paske qenë djalë tërheqës për vajzat hungareze? (Qesh) Shumë. Na donin vajzat hungareze ne shqiptarëve. Kishin një tërheqje që ato nuk na e fshihnin. Pas ardhjes së demokracisë, kur unë shkova në Hungari, ata të Amasadës më thirrën atje, sepse miqtë e mikeshta e mia më ftuan t'i vizitoja në Hungari dhe u befasova kur më thanë se poezitë ishin aty në hungarisht. Dhe ato unë i ktheva në shqip. Pra poezitë e rinisë i përkasin asaj periudhe të studimit atje. Disa janë të shkruara shumë vonë, por unë rrallë shkruaj. Më pëlqen kur poezia vjen natyrshëm, nuk më pëlqen të sforcohem për të bërë poezi se ato më duken artificiale po u bënë me imponim. Ndonjëherë shkruaj edhe për probleme sociale të kohës, siç është "Historia e njërës nga ato", ku kam marrë shkaks nga historitë e dhimbshme të shfrytëzimit të femrave shqiptare për prostitucion në Perëndim, që është për mua një nga plagët më të ndjeshme e më të dhimbshme. Poezitë e tua kanë ndjenjë dhe finesë, por një vend po kaq të rëndësishëm kanë "Aforizmat Skiplandeze". Mesazhi i tyre është gjithëkohor. Kur kanë nisur të shkruhen në të vërtetë këto lloj aforizmash që aludojnë për diktaturën dhe pasojat e saj në tokën e shqiptarëve, ShqipërinëSkiplandën? Duke filluar nga viti '73 e gjithë kohës. Ka dhe

Dhuna mbi shqiptarët në Maqedoni nga Sokol Bylykbashi (vazhdon)
flagrante të gjitha parimet universale për të drejtat e njeriut, po i provon shqiptarët nga të drejtat më elementare. Shteti maqedonas nuk e ka ndërprerë politikën shtypëse ndaj shqiptarëve me nënshkrimin e marrëveshjes se Ohrit. Marrëveshja e Ohrit, e cila i dha Shteti i Maqedonisë sikurse në fund luftës ndërmjet Ushtë kaluarën, po ushtron një trisë Çlirimtare Kombëtare politikë nacionaliste dhe dhe forcave policoroshoveniste ushtarake maqedonase edhe pas një dekade ka mbetë e Sokol Bylykbashi pazbatuar. Përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe, decentralizmbi shqiptarët në Maqedoni. mi, përfaqësimi adekuat dhe Mendësia politike maqedonase zgjidhja e statusit të katenënkupton dhunë dhe disgorive të luftës së UÇK-së, kriminim sistematik mbi shqip- janë pikat kryesore që i ka tarët autoktonë, që jetojnë në shkelur pushteti maqedonas. trevat e ndryshme në Maqedo- Qeveria dhe institucionet ni. Qeveria e këtij shteti artifi- tjera maqedonase në mënycial duke i shkelurë në mënyrë ra të ndryshme po përpiqen që të shtrembërojnë realitetin historik dhe demografik të shqiptarëve në Maqedoni. Pushteti maqedonas në vazhdimësi ka përpiluar projekte tjetërsuese dhe përvetësuese të identitetit kombëtar shqiptar. Nëpërmjet projekteve si Enciklopedia dhe Shkupi 2014, tentohet që shqiptarët t’i paraqes si arrdhacakë në vendin e tyre shumëshekullor dhe rrjedhimisht t’i përjashtoj nga antikiteti. Shteti maqedonas nuk është ndalur vetëm me projekte skandaloze, ngase në kohën e fundit i ka intensifikuar veprimet kriminale ndaj shqiptarëve. Për një kohë të shkurtër janë vrarë dy të rinj dhe janë rrahur rëndë fëmijë, nxënës e qytetarë shqiptarë. Përveç kësaj, sllavo-maqedonasit në tubime të ndryshme kanë bërë thirrje për gjenocid ndaj shqiptarëve. Këto krime zinxhirore antishqiptare janë nxitur, projektuar dhe ndihmuar nga pushteti maqedonas, i cili tashmë përkujdeset që të jenë të pandeshkuara. Sa herë që Subjektet politike shqiptare në vend që të veprojnë të bashkuara në mbrojtje të shqiptarëve në këtë shtet, ato e shpenzojnë energjinë politike duke e fajësuar dhe fyer njëra-tjetrën. Cilido subjekt politik shqiptar i cili behët pjesë e një qeverie antishqiptare maqedonase për interesa të ngushta grupore, pashmangshëm do të jetë përgjegjëse për ç’do persekutim që iu behët bashkëkombasëve të tyre. Qytetarët shqiptar që jetojnë në shtetin maqedonas, për të qenë subjekt e jo objekt i zhvillimeve politike duhet që të fuqizojnë qytetarinë aktive. shqiptarët kanë qenë Faktori politik shqiptar në Nëpërmjet veprime formale objekt i krimeve, instituci- maqedoni duke qenë i përçarë demokratike të reagimin onet ndjekëse dhe dhe i ndarë në pozitë dhe qytetar, shqiptarët atje duhet gjyqësore maqedonase opozitë, nuk mund të mbrojë që të ballafaqohen me nuk e kanë kryer punën e dhe përfaqësojë vullnetin e politikën destruktive dhe tyre. qytetarëve shqiptarë. denigruese maqedonase. Bashkimi Evropian i ka mbyllur sytë dhe veshët para veprimeve luftënxitëse të politikës maqedonase. Sokol Bylykbashi

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

1 3

PËRVJETORIT TE 30 TE DEMONSTRATAVE, PËRIUDHA E BURGJEVE 1981-1990 (vijon)
PËRVJETORIT TE 30 TE DEMONSTRATAVE, PËRIUDHA E BURGJEVE 1981-1990 Lugano, 09.01.2011 /Si letër dërguar Këshillit organizativ te përvjetorit te demonstratave te vitit 1981, dhe qartësimin e përvjetorit/ Duke ju përshëndetur, miqësisht këshillin e përgatitjeve te përgatitjeve te 30 vjetorit te Pranverës studentore apo te periudhës 1981-1990. Shprehu se pari nderim për te gjithë te rënët dëshmor te vitit 1981, e cila periudhë hapi një proces te ri e krenar ne truallin e Ballkanit apo filloj zhbërjeje e asaj Jugosllavie artificiale. Qëndrimi dhe organizim, dhe veprimi i te gjithë atdhetarëve si te renë ashtu dhe te burgosur ishte dhe mbeti një rrugë drejt bërjes se Shqipërisë. Përvjetori i 30 i këtyre ngjarjeve krenare duke përkujtuar te rënët e lirisë jep edhe një mesazh te çartë se këto ngjarje ishin dhe

Lufta e parë ballkanike 1912 -luftë kundër Perandorisë Otomane apo luftë pushtuese të tokave shqiptare!? Nga Ukshin Zajmi (vijon)
Lufta e parë ballkanike 1912 -luftë kundër Perandorisë Otomane apo luftë pushtuese të tokave shqiptare!? Ukshin Zajmi Millovanoviqit, nga Beogradi për në Nish me 13 mars 1912. (http://www.mfa.gov.rs/ History/fba_s.html). Popullsia e disa qyteteve të Kosovës në atë kohë (viti 1912) sipas gjermanit Gustav Vajgand ishte: Prishtina-67% shqiptarë, 30% serb, Prizreni- 63% shqiptarë 36% serb, Vushtria- 90% shqiptarë 10% serb, Ferizaji -70% shqiptarë 30 % serb, Gjilani 75% shqiptarë 23% serb, kurse Dukagjini me Gjakoven janë definuar me banorë ekskluzivisht shqiptarë (http:// web245.login47.hoststar.ch/ forum/viewtopic. php? t=1947&sid=5750e2bbbd243 1b0d4f616dd7decafd9). Sipas një dokumenti të Ministrisë së punëve të jashtme të Italisë, Shkupi në vitin 1912 kishte 50.000 banorë prej të cilëve 40 mijë ishin shqiptarë, 4 mijë bullgar dhe vetëm 150 serbë, shkruan historiani Skënder Hasani (http:// www.albeu.com/dossier/nevitin-1912-shkupi- ka-qeneme-80-per-qindshqiptare/53379). Populli shqiptar u organizua, luftoi me kërkesa e armë dhe siç dihet hynë në Shkup, kryeqytetin e Vilajeit të Kosovës, me 12 gusht 1912 pasi ai ishte çliruar nga çetat e Ali Efendi Topallit. Nga Shkupi i dërguan edhe një ultimatum Perandorisë Otomane, dhe sipas disa të dhënave krerët shqiptar u shpërndanë, me të vetmin gabim, që aty nuk e shpallën pavarësinë. Disa u kthyen nëpër vendet e veta, e sipas disa të dhënave, disa të tjerë shkuan duke luftuar edhe në drejtim të Selanikut. Se në gusht të këtij viti shqiptarët çliruan edhe Shkupin shkruajnë edhe historianët tjerë. Për këtë shih, Peter Batrl: Albanien (Vom Mitteralter bis zur Gegenwart),Verlag Friedrich Pustet, Regensburg, 1995 dhe i përkthyer edhe në gjuhen serbe: Peter Bartl: Albanci (od srednjeg veka do danas) CLIO, 2001 përkthyer nga Lubinka Milenkoviq, Pasthenia dhe ekspert redaktimi, Dr. Dushan T. Batakoviq, faqe 137. Në këto rrethana, kur në trojet shqiptare nuk kishte pushtet të organizuar otoman, kur shqiptarët ishin lodhur e raskapitur nga luftërat me këtë perandori, soldateska serbe, pikërisht me armatën e tretë të saj ia mësuni këtyre trojeve, armatë me numër të njejtë si në luftën e fundit, dhe bëri kërdi, e cila e tronditi edhe botën. Shqiptarët iu kundërvunë gjithandej ku mundën e patën fuqi. Forcat serbe ndaj Kosovës u vërsulën me 63.000 trupa kurse Mali i Zi në këto ekspedita angazhoi 35 mijë veta, e në këtë luftë u angazhuan edhe çetat çetnike të Gjilanit, Lisicës, Lukovës e të Llapit, që u futen e organizuan më herët. Shqiptarët të pa organizuar aq sa duhet, me mungesë të madhe të mjeteve luftarake e posaçërisht të municionit, të ushqimit për ushtarë e popullësi nuk mundën t'i përballën këtij sulmi shkatërrues, andaj kufinjt u thyen dhe hordhitë serbe e malazeze u futën në territorin e Kosovës duke bërë masakra brutale. Shtabi serb atbotë pat dhënë urdhër që çdo vendbanim ku shkrepët një plumb nga shqiptarët të shkatrrohet, e pas kësaj të bëhet masakër pa kursyer të sëmurët, të plagosurit, gratë dhe fëmijët ( Lav Trotsky, The Balkan War, 1912-13: The War Correspondence of Leon Trotsky, New York: Monad Press, 1980, faqe. 293). Në kohën e nënshkrimit të marëveshtjes paqësore të Londrës (30.05.1913) vendet ballkanike mbanin territoret e pushtuara: Bullgaria-Trakinë dhe Maqedonin Jugore; Greqia - Maqedonin jugore me Selanikun dhe pjesë të Epirit; Serbia- Maqedonin qendrore dhe perendimore, Sanxhakun, Kosovën me një pjesë të Dukagjinit, dhe Mali i Zi –një pjesë të Sanxhakut dhe një pjesë të Dukagjinit (marrë nga Leksikoni Historik i Malit të Zi) (http://www.montenegrina.net/ pages/pages1/istorija/ cg_od_20vij_do_1_svj_rata/ balkanski_ratovi1912_1913_istorijski_l eksikon1.htm). Bilanci i kësaj lufte pushtuese për Serbinë ishte se ajo shtoi territorin e vet për 81% dhe rriti numrin e banorëve për 1.3-1.4 milion banorë të rinj. Nga kjo pjesë e banorëve ¾ flasin gjuhën shqipe. Mendohet se gjatë kësaj lufte më tepër se 20 mijë shqiptarë humbën jetën dhe se mbi 60.000 banorë musliman u shpërngulen.(Dubravka Stojanoviq: U spirali zloqina: balkanski ratovihttp:// www.pescanik.info/content/ view/3092/143/) Për të përkujtuar këtë fitore të Serbisë Krali Petër i Parë, me 31 tetor të vitit 1913 themeloi Medalen

GIACOMO DURAZZO-GRIMALDI, DOZHI I PARE I DINASTISE DURRESAKU (vijon)
rinjëve” dhe shtresave popullore që i mbështesnin, qeveria u detyrua të heqë “garibetto-n”, të bëjë rritjen e pagave të artizanëve dhe heqjen e akcizës mbi verën që godiste shtresat e ulëta shoqërore. “Të vjetrit” u përpoqën që t’i ndanin “të rinjtë” nga masat e ppullit dhe pastaj u përgatitën që të përdorin edhe forcën me ndihmën e Gian Andrea Doria, kreu ushtarak i fraksionit të “të vjetërve”. me rreth njëqind “të vjetër”), ndërsa në qeveri merrnin pjesë vetëm senator “të rinj”, ndërkohë që për pajtimin midis dy fraksioneve u angazhuan Papati dhe Perandori, Grigori XIII, të cilët dërguan në qytet Kardinalin Giovanni Morone, me detyrën e ndërmjetësimit të fraksioneve. Në mes të gushtit të po atij viti arriti edhe një ndërmjetës tjetër në emër të Mbretit të Spanjës, Duka i Gandia-s, por “të vjetrit” nuk pranuan ta njohin më tej autoritetin e qeverisë, duke e konsideruar ilegjitime. Në shtator filluan zyrtarisht armiqësitë që zgjatën rreth një muaj. Ky ishte muaji i fundit në qeverisjen e Dozhit Giacomo Durazzo. Me 17 shtator ai e përfundoi mandatin dhe në vend të tij u zgjodh “i riu” Prospero Fattinanti Centurione, edhe ai imoderuar dhe i angazhuar në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve. Giacomo kaloi në funksionin e Prokurorit të Përjetshëm (një të drejtë që e gëzonin të gjith ish Dozhët), duke marrë pjesë pak në jetën politike të qytetit dhe së bashku me një Prokuror tjetër, Luca Spinola u ngarkua për të ndjekur një proces në ngarkim të markezit Alfonso Del Carretto me qytetin e Ventimiglia-s. me motrën e Giovanni Francesco -s, Dozh në vitet 1635-1637. Patën gjithashtu vajzat Lucrezia e Battina të martuara në familjen fisnike Balbi, ndërsa Madalena Giacomo qe martuar me me një djalë të familjes De Maria Maggiolo di VinFranchi që u bë Dozh. Këto cenzo, me të cilën pati lidhje martesore me shtresën më djemtë: Giovanni, Pietro të lartë të Xhenovës ndihmuan (Dozh në vitet 1619-1621) në rritjen e prestigjit të familjes dhe Agostino. Djemtë u Durazzo. martuan me vajza të shtresës së lartë shoqërore: Giacomo Durazzo vdiq me 7 Giovanni me Giustinianën shtator të vitit 1759 dhe u varros (motrën e Dozhit Alenë kapelen Assunta të Kishës së ksandër në vitet 1611Shën Ambrogio-s. 1613; Pietro u martua me një vajzë të familjes Literatura Saluzzo, ndërsa Agostino Luan Rama, Durazzo, Dozhët e

GIACOMO DURAZZOGRIMALDI, DOZHI I PARE I DINASTISE DURRESAKU të mbyllura dhe grupe të armatosura Qytetin e morën nën kontroll nëpër rrugë përballë “të fisnikët “e rinj” (së bashku

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

1 5

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te ….

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne SHqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!!

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

Disa Ngjarje e pazgjidhura ne Shqiperi nga Prokuroria...

?
Duet nje Kryeprokuror allcak qe te zbardhi ceshtjet te pazgjidhura qe nga vitet 1944!! Perse nuk u pane dokumentat qe verifikonin fjalet e Albana Vokshit? Disa nga ceshtjet qe kane kaluar pa hetuar ne Shqiperi!!

Perse vetem 2 Vjet heqje Lirie u kerkua kur te tjere kane marre me shume per me pak korrupsion? NJe hetues I mire do ti kishte keto kriminele cdo 2 dite gati tu duke dhene llogari….

Perse nuk u hetua shkelja e kushtetutes Shqiptare nga Prokuroria? A thua ka marr fund drejtesia?

Bilioneret e Rinj te pa Prekur ne Shqiperi qe bejn hesapet me $$$ e popullit me keq se S. Berisha

The leader of Opposition in Albania rather spend $$ on luxury vacations in US rather than face the facts and reality in Albania!! Could it be that he’s so implicated with the GOV. that he can end up serving life sentences?

Njerezit vdesin ne Shqiperi sepse Sekseri I lejeve te ndertimit ne tirane Alban Xhillari me E.ramen nuk cajn koke perhapesira midis ndertesave qe te kalojn makinat e urgjences. Me ato ne Shqiperi, kercenimet dhe blerjet ecin, po jo me ne pertej Oqeanit.

A pyet njeri ku eshte burimi I milionave $$ qe ky njeri eshte kukull? Alban Xhillari Sekseri I Lejeve te ndertimit tani kush eshte se E.Rama iku?

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

1 9

Vjedhja Mineraleve

Mineralet ne very te shqiperise te monopolizuara!!! Perse?

Floriri nepermjet mineraleve

Vdesin njerezit per tu pasuruar njerezit e Kryeministrit Shqiptare bashk me Fatos Nanon si sekretar PD’s ne Washington DC. USA

FLuturime me parate e mineriave te populit Shqiptare...

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Njerezit pergjegjes...

Stream Oil Albania has a direct connection to Shkelzen Berisha as well as to his sister Argita Berisha...te tjeret kane vec 1% si kukull qe jane...

Si mund te vjedhesh token parate e pronarit te tokes me ane te kompanive nafte fantazme nderkoh fshiet nga pas vete KM.

Argita & SHkelzen Berisha Pergjegjes per vjedhjen e naftes nga pronaret….

P a g e

2 0

O u r

W o r d s

Disa mbikqyrje nga pertej Oqeanit mbi familjen Balliu!!!! Fahri Balliu I paprekshem ne abuzime ndaj popullit te elbasanit!!! Ta kthej koken pas te shohi rrobat e grisura qe ka pas...

Henris Balliu Guilty as part of Gerdec Tragedy as well as being part of it!!!

A ka burra me ne ate vend??? 700 Punetore te firmes Kurum ne Elbasan ne proteste!

Kush nga keta nuk ka Ilegalisht Perfituar Financiarisht ne kurriz te popullit Shqiptare??? Te tere fajtore!!!

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

2 1

Lidhja Vokshi—Xheka —-Spahiu—-klani Berisha

Albana Vokshi Florentia Xheka Arjan tartari cfare kane keto te tre te perbashket/? Jane kukuallat e Klanit Berisha duke mbajtur kompani ne emer te tyre por qe gjenden Berishat nga pas

Kumbaret qe kane interesa financiare te perbashketa me opoziten e Rames qe pagoi $$$ Fatos Nanos per postin e kryetarit!!!

Fatos Nano u debua nga posti Kryeministrit nga nderkombetaret Amerikane!!!

Azem Hajdari I vrare nga bashkepunimi NanoBerisha!!!

Import Export I Droges ne kohen e Fatos Nanon ne Shqiperi ishte ne kulm te larte te Europes...

Kryengritje nga njerez me arme per parate e vjedhura ne kohen piramidale & ate qe vijoi me pas me fatosin ne krye...gjykoni vete njerez….

Koha kur Ishte Fatos Nano ne pushtet ne Shqiperi , kur krimi dhe rrembimi ishte 1 mij perqind lart

P a g e

2 2

O u r

W o r d s

A Funksionon Kontrolli Shtetit ne Shqiperi

Shembujt e Parave qe vijn drejt SHBA nga vendi me I Varfer ne Europe... Perse?

Familja Berisha & Podesta group 0— Albanian Americans 2

Nje vrime ne uje me keshillat drejt Shqiperise….zvogelimi I reputacionit te Podesta Group per hir te familjes Berisha... Mr. Countryman shell shocked when the opposition and the government of Albania sit down to vote some laws….Question– Did they really sit down together? Yes and you are welcome... Is the money being diverted to the Podesta group for retaliatory against those that tell the truth outside of Albania? So far YES...the war goes on..

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

2 3

Mundësia e lashtësisë së shqiptarëve që nga Atlantida legjendare?!Nga JOANA DIAMANTI
Në brendinë e kësaj vazoje gjeta do copa nga argjila, të holla nga metali, copa të ndryshme eshtrash dhe një mbishkrim tejet të rëndësishëm: PREJ MBRETIT TË ATLANTIDËS – KRONOSIT. Kjo Nuk ishte e tëra. Në zarfin e njëjtë gjeta edhe një dorëshkrim të shifruar me shkronja “B.E”. E hapa dhe e lexova: Në vitin 1883, në Muzeun e Luvrit (Paris) kam hasur në ekzemplar të shumtë të sendeve të zbuluara nga gërmadhat e qytetit të vjetër TIAKUNAKA (Amerika Qendrore) . nga shumë sende aty më ranë në sy disa grimca të vazove të argjilat, para nga metali, si dhe eshtra të ngurosura, plotësisht të njëjta si ato të zbuluara nga rrafshnalta e Hisarlikut (Trojës). Ngjashmëria e sendeve të njëjta më shtyn që të gjitha këto grimca t’ia nënshtroj analizave mikroskopike dhe laboratorike, kështu që arrita në përfundim se ato sende e kanë kohën dhe burimin e njëjtë dhe se materiali i ndërtimit të tyre nuk mund të gjendet as në Hisarlik dhe as në Amerikën Qendrore. Analizat edhe më detale të disa sendeve të metalta tregojnë se ato ishin të bëra prej një legure të përzierjes së platinës, bakrit dhe aluminit, legurë e cila edhe sot e kësaj dite mbete e panjohur. Prandaj, kam ardhur në përfundim se të gjitha këto sende që janë të zbuluara në të dy anët e kundërta të botës janë bërë nga materiali i njëjtë dhe se me siguri kanë edhe prejardhje të njëjtë. Poashtu ishte e rëndësishme edhe fakti se, sendet e cekura nuk kishin prejardhje fenikase, mikene dhe as amerikane… Të kujt kanë qenë pra? Çka duhej menduar në këtë moment? Shkrimi që zbulova nga sendet e Hisalikut, në gërmadhat e Trojës, bindshëm orientojnë kah burimi i tyre i vërtetë – ATLANTIDA”. Herri Shlimani, ky arkeolog legjendar gjerman, edhe para zbulimit të Trojës, dispononte me fakte bindëse për ekzistimin e saj dhe për këto teza të veta ka qenë i përqeshur nga kolegët e atëhershëm. Por, Troja legjendare nga epi i Homerit, është zbuluar pikërisht nga ai vetë. Së paku kjo është ende e pranuar botërisht, që mu në at vend shtrihet Troja e epit të Homerit. (edhe përpos hipotezave të reja që shfaqen kohën e fundit, sikur ajo e Prajsit) Edhe disa dëshmi logjike mbi mundësinë e prejardhjes së shqiptarëve nga Atlantida legjendare. Nëse atlantidasit si popull i ka karakterizuar inteligjenca e lartë kolektive dhe shkalla shumë e zhvilluar e përparimit kulturor dhe teknik, atëherë edhe shqiptarët në shumë etapa të zhvillimit të tyre, si individ dhe kolektiv etnik, i ka karakterizuar mu ky virtyt. Të marrim civilizimin e ilirëve të lashtë, të cilët, përveç një sistemi të organizimit shtetëror dhe teknikë, kanë qenë artist të suksesshëm, arkitektë, dhe ndërtues të mëdhenj. Fortifikatat e tyre të hershme befasojnë për shkallën e lartë teknike dhe arkitektonike të ndërtimit. Pas shtetit të fortë dhe të zhvilluar pellazg-ilir, shqiptarët përherë kanë qenë të robëruar dhe nën sundimin shekullor të tjerëve, andaj potenciali i madh i aftësive të tyre kulturor-teknik, nuk ka pasur mundësi të vjen aq në shprehje si kolektiv etnik i organizuar. Nuk ka dyshim se shqiptarët janë popull që kanë prirje të shprehur kolektive kulturo-artistike. Nëse do ta krahasonim me numrin e banorëve, numri i krijuesve të suksesshëm artistik, e tejkalon mesataren e shumë popujt tjerë të botës. Mjaftë artist shqiptar, posaçërisht ata të shpërngulur jashtë kufijve etnik. Përherë kur u është dhënë mundësia e lirë e krijimit, energjia e tyre latente diku në ndërvetëdijen kolektive si stereotip i të parëve tanë të lashtë (ndoshta edhe nga atlantidasit), gjithnjë ka ardhur në shprehje. Shumë emra shqiptar (ose me prejardhje shqiptare), janë të njohur në të gjithë botën për sukseset e tyre në lëmenjtë e ndryshëm të jetës shoqërorepolitike dhe kulturo-artistike. Kontributi i tyre në zhvillimin e gjithmbarshëm material dhe shpirtëror të civilizimit gjithëpërfshirës bashkëkohor është i madh. Të gjitha që i theksuam më lartë, marrë realisht, nuk janë një gjë e re. Çdo popull në botë ka gjenialitetin e shprehur kolektiv dhe individual, por tek shqiptarët duhet të jetë diçka e veçantë: Deri më tani në histori nuk na është e njohur asimilimi i ndonjë populli tjetër në shqiptarë. Përkundrazi, ne kemi qenë si popull viktimë e asimilimeve të ndryshme gjatë pushtimeve të sunduar askënd. Andaj, të gjithë ata që janë shqiptarë, e mbajnë vulën gjenetike të pastër racore, pa ndonjë kryqëzim të ndonjë shkrirje tjetër masovike. Përkundrazi, shqiptarët ishin ata që nga pushtuesit e ndryshëm u asimiluan duke u përzier edhe me popuj tjerë që tani ekziston me ndonjë emër tjetër në Evropë. ( shembull: dalmatinët e Kroacisë, kanë prejardhje nga fisi ilir DALMAT; malazezët e Malit të Zi, kanë prejardhjen nga fisi ilir DOKLEATËT, etj.) Civilizimi bashkëkohor i sotëm në Perëndim, për zhvillimin e vetë material de kulturor, gjithmonë ka qenë mirënjohës bazave të trashëguara nga kultura e lashtë helene e Greqisë Antike. Ky “shabllon” është pranuar si realitet i pacenueshëm. Ajo, jo rastësisht, ka qenë edhe tendencë e fortë që të ruhet me çdo kusht, nga frika e lëkundjes së themeleve bazë e një vetëdije kolektive mbi të cilën do të ndërtohet rendi i ri botëror. Projektuesit e këtij “rendi të ri botëror”, edhe përpos dëshmive të reja që mund të paraqiten, nuk kanë qenë të interesuar që të shkaktojnë rrëmujë për një çështje të kaluar dhe jo aq me rëndësi nga synimet e veta përfundimtare. që dikton kahet e orientimit të vetëdijes kolektive botërore. Masonët sot kanë depërtuar kudo, veçanërisht në koncerne të mëdha financiere-bankiere, dhe përmes imponimit të kredive dhe ndihmave tjera financiare, ndikojnë në vullnetin e popujve të vegjël, duke trysur të gjitha idetë e reja që nuk i konvenon qëllimeve të tyre të fundit. Qofshin ato edhe zbulime të mirëfillta shkencore. Nuk është fare e rastit që në shumë biblioteka të mëdha dhe të pasura botërore, ruhen me xhelozi dhe me një vello të fshehtësisë së madhe, shumë të vërteta që do ta dëshmonin të kundërtën historike nga ajo që është pranuar. Andaj, fare nuk mund të merret si e rastësi, që në mes të popujve që konsiderohen si një civilizim i lashtë, janë gjithmonë luftëra, tendenca të asimilimit ose imponimi i një mënyre të re dhe të përhapur të të jetuarit dhe të menduarit, me arsyetimin, se ajo bëhet në emër të modernizmit bashkëkohor. Poashtu, nëse e vrojtojmë me një vëmendje të përqendruar zhvillimin e shumë përleshjeve të armatosura me përmasa lokale dhe regjionale në botë, do të vërejmë se, këta popuj gjithnjë janë në luftëra dhe mbahen në ankth të përhershëm, duke ju mohuar e drejta për vetëvendosje dhe shtetësi të pavarur. Si shembuj mund t’i marrim: baskët, shqiptarët, palestinezët, kurdët…etj. Do të ishte naive të mendojmë se dikush frikohet nga ekzistenca e tyre fizike, por frika e vërtetë qëndron gjetiu: në inteligjencën e lartë të trysur si ndërvetëdije Kosovë dhe ngjarjet rreth saj, dhe në kontest të temës tonë në shtjellim, e parashtrojmë pyetjen: Çka ishte ajo që i shtyri pikërisht këta hartues të “rendit të ri botëror” të bëjnë diç të tillë?! Në këtë pyetje do të ketë shumë përgjigje të natyrës: humanitare, ekonomike, politike, ushtarakostrategjike etj. Normalisht, që edhe disa prej tyre mund të merren si të sakta, por, në këtë ngjarje të madhe me përmasa botërore, ka edhe diçka irracionale, ose si latente shpirtërore. Ajo nuk mund të lexohet në gazeta dhe as të ndihet nga goja e politikanëve, poashtu, as të kuptohet nga qendrat e ndryshme të vendosjes politike globale. E përgjigjja do të ishte: magnetizmi i fortë i ndërvetëdijes tonë kolektive që rrezaton pa masë dhe tërheq. Është intuita e popujve tjerë që shpaloset një realitet të pamohueshëm se ne jemi pjesë e atij civilizimi të lashtë, nga i cili kanë buruar shumë njohuri gjatë tërë ekzistencës njerëzore, dhe se është momenti i fundit, që sipas të gjitha ligjeve natyrore, t’i kthehet ky borxh u kahershëm këtij populli. Dhe si përfundim: ME PLOTË BESIM INDIVIDUAL DHE KOLEKTIV DUHET TË KRENOHEMI SE JEMI SHQIPTARË, DHE SI KOMB I TAKOJMË NJË CIVILIZIMI TË LASHTË DHE SHUMË TË PËRPARUAR. Pse të mos themi, edhe nga Atlantida legjendare. Me zbulimet e afërta edhe arkeologjik të ekzistimit të Atlantidës, jam i bindur se patjetër do të vërtetohet hipoteza e pamohueshme e Katapanos se, THOTI-TOTI me të vërtetë fliste shqip, dhe se stërgjyshërit tanë janë më të vjetër nga ato të vërtetuara pellazgeilire. Koha punon për ne shqiptarët…

pandërprera shekullore. Dihet se asimilimi është i imponuar ( i dhunshëm) e shqiptarët kurrë nuk kanë pasur një mundësi të tillë, sepse kurrë nuk kanë

Botën, realisht, e sundon MASONERIA e sekteve të ndryshme, dhe ata, vetën e konsiderojnë si “ELITA SHOQËRORE”

kolektive të këtyre popujve të lashtë. Pra, ata frikohen nga shpirti i këtyre popujve. Nëse marrim luftën e fundit në

P a g e

2 4

O u r

W o r d s

A Study on Albania and it’s Politics from 1944-1960 Declassified (continues)

V o l u m e

4 ,

I s s u e

1 4

P a g e

2 5

A Study on Albania and it’s Politics from 1944-1960 Declassified pg2

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

“ N E W

L I F E ”

J E T A

E

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Sot para 13 vitesh, shkijet e Istogut vranë dhe dogjën 5 familjar 'Rexhaj' nga Cerrca, Shkurtë për ditën e fillimit të bombardimit të Serbisë nga NATO-ja (nga Fq.1)
Sot forcat serbe masakruan dhe vranë 19 anëtarë të familjes Imeraj në fshatin Padalishtë, ndër ta mësuesin dhe veprimtarin e kësaj ane Bekë Cenë Imeraj (daja im), 5 vajzat e tij dhe djalin e tij 2 vjeçar si dhe nënën e shumë kushërinjë pra familjarë Imeraj. Me gjithë momentet shokuese të këtij lajmi disi ne shqiptarët thuaja se ishim imunizuar që të përmbahemi me dinjitete edhe nfaj këtyre lajmeve tronditëse dhe të dhimbëshme për shpirtin dhe qenjën tonë shpirtërore. Ishte një dhimbje e madhe për dajen dhe familjarët e tij, gruaja dhe dy fëmij të tjerë kishin shpëtuara, ngase gruaja e bekës ishte në pozllam të bagëtive dhe siq do të rrëfej ajo vetë në gjyqin kundër Millosheviqit, ajo kishte parë të terë skenën fatkeqe se si shkiet kishin masakrue fëmijët, burrin dhe vjehrren e saj. Një gjë ajo do e potenconte me vuajtje të shpirtit të saj Z. Lirije Imeraj kur ajo rrëfente rastine prerjesë së dorës të fëmijës së saj Afrimit 2 vjeqar me bajoneten¨e shkaut gjakpirës dhe në atë moment fëmiu kishte bërtitur me fjalët “babai ky njeri ma mori doren...” ah a ka zemër shqiptari që nuk derdh lot kur dëgjon këte rrëfim nga kjo tragjedi, eh u çoftë i lehtë dheu i Dardanisë... Varret e viktimave të Familjesë Imeraj nga Padalishta 19 të vrarë, prej moshës 2 deri në afer 80 vjeqarë... Lajmet e mbrëmjes në TVSH, 2 prill 1999”; Mbrëmë me 1.04.1999 serbët masakruan dhe dogjën për së gjalli 5 anëtarë të familjes Rexhaj të fshatit Cerrcë. familjarë të të vrarëve. Të gjithë këta të masakruar dhe të vrarë kurrsesi nuk kishin pranua që të lëshonin shtëpijat e tyre dhe ishin tubuar të gjithë së bashku në shtëpinë e Isufit, dhe kishin edhe dy Pamje nga ajo që mbeti nga trupat e revole me vete Isufi dhe Kadria, dhe nji djegur të familjarëve Rexhaj (në foto pushkë gjyetie, dhe sipas dëshmive nga është i përvjedhur një gabim me ngjarja Kadriu ka shtie me allti kundër emrin Sofia ngase fatmirësishte ajo paramilitarëve kur ata kanë fillue të nuk ishte viktimë, por është trupi i shtinë me armë ndaj viktimave, dhe djegur i Rifatit fotografuar nga dy athere paramilitarët kanë vra dhe kanë kënde...) djegur për së gjalli brenda në dhomë 5 Të gjitha kufomat e djegura nga dora kufomat. Në mengjesë të hershem kur e serbit kanë mberritur nga Studenica të afërmit ....”O djali i jem ju keni me e gëzua mjerisht i kanë gjeturë viktimat të lirinë e Kosovës e për ne pleqtë qysh djegura, dhe ashtu shpejtë i kanë bë e pastë shkrua Zoti se shkijet janë të fotot dhe i kanë varros në shpejtësi pa shpirtë dhe se shtëpinë nuk do ta duke i mbështjellur me plastika që së lëshojmë....” paku të dihen kufomat .... Nëna Unë me këtë shkrim i falënderoi pubKëto foto i kanë bërë në mëngjesin e likisht të afërmit e mi që sakrifikuan 2 prillit, Flamuri (djali Kadrisë), dhe varrosën nanën, vëllanë dhe Mustafa, Bekimi, Bedriu, Ibri (djali i familjarët tjerë nënë rrezikun serb, do u Isufit) e Smajli dhe disa të tjerë të jem gjithherë mirënjohës. cilët ishin që të gjithë të armatosur në Ishin këto lajme që të turbullonin trurin mbrojtje të të ikurve në fshatrat e dhe shpirtin por ishin lajme që tregonin Studenicës dhe Kaliqanit, të gjithë realitetin se çka është në gjendje të bëjë njeriu kundër njeriut, pra sa urrejtje ka njeriu për njeriun, sa gjakpirës është njeriu kundër njeriut dhe se sa kënaqësi ka njeriu kur shef dhimbje te viktima, ishte pra Njeriu me emrin Serb ai që i bënte të tillat. Të jem i sinqertë dhimbja ishte e madhe, por dhimbja ishte thuaja e njëjtë për të gjitha viktimat që masakroheshin nga gjakatarët serbë, sepse që të gjithë ishin, nëna, motra, vëllezër dhe të afërm - pra ishin shqiptarë, ishin dhimbje për mua dhe mbarë shqiptarinë. Athua a harrohen këto ndonjëherë? Athua a duhet ti kujtojmë gjithherë vrasësit… Me këta pak rreshta desha të kujtoi se të gjithë shqiptarët e të gjitha moshave që ishin vrarë dhe masakruar nga armiku, ishin dhe do të mbesin martirë të truallit të quajtur Dardani- Republika e Kosovës. Tutje këto do ia lëmë kohës, ama ne shqiptarët të ecim me kohën, të jemi bashkë e ta zhvillojmë dhe lulëzojmë tokën tonë dardane ku prehen eshtrat e të rënëve për lirinë jo vetëm të Kosovës por të mbarë kombit shqiptarë. Edhe pas të gjitha këtyre që i shkrova, ora 19:45 e natës së 24 marsit 1999, do jetë për mua festë e përjetshme se u bombardua dhe më vonë u shkatërrua sajesa e të keqes, fabrika e prodhimit të panjerëzisë u bombardua aleati i Rusisë dhe ish gjelati i Ballkanit që më pastaj do të tkurret në Serbinë e brendshme … Këtë shkrim e bëra që të tregoi me fotografi edhe tani se çfarë kanë bërë dhe prapë do ta bënin ata që deshën të na e hanin kokën tërësisht, mirëpo me kohë do ta hanë vetveten dhe kokën e tyre, kanë borxhe të mëdha të pa kthyera. Pushofshi lehtë në tokën Dradane të dashtun familjarë të mi, të familjesë Rexhaj dhe Imaraj dhe të mbarë shqiptarisë. Lavdi të gjithë atyre që ranë dhe u vranë nga dora çetnike serbe, me gjakun e tyre është murosur edhe më shumë pavarësia e Dardanisë.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful