You are on page 1of 29

Mir se vini.

Faleminderit pr t'u bashkuar me kanalet tona, pr juaj: RT, prmend, sugjerimet, propozimet, ankohet dhe komentet ... ato jan tjetr frymzues mnyra pr aksion, duke ndihmuar ne n do rast, feston kt prvjetor 28-t: marrjen e vendimeve m t mira, duke krijuar, duke e br propozimet dhe bast pr plotsoj shikimit, , t kuptuarit krijues, bashkpunues dhe t msuarit bashkpunues dhe komunikimi proces, si mjet pr fuqizimin e dhe zhvillimi arsimor n:

Kultura e paqes, Shtetsia kulturor, ekspresive demokratike, npr socio-kulturor prfshirjes dhe t njeriut dimensionet e zhvillimit, n t gjitha grupmoshat, kultura, subkulturave, kulturat e mikro (Dhe tem ose komunitetet tematike virtuale) lidhur OSE NDARJA N Komuneve

me vlerat tona, agjendat dhe qllimet,

premtuese GLOCALIZE, Personi njerzor, talentet, kritika, miqsi, salut, POLIS et ecumene. avokon pr qytetart m t prekshme, mbi tok, brenda CCIAV, t CC4AVE, t si themel dhe t rrjetit. 1. "Pakicat ekzistojn shum ..." Shpikje, kreativiteti, hulumtimi si krijues proceset, ndonjher, vetm thot, nj ose dy individ q punojn e vshtir, duke e br ndrrat vijn vrteta ... makin, energji elektrike, edhe m pak i shkurtr e di shembuj, rreth krijimtaris ose "Shkatrrim krijues" (Schumpeter) ... pr zhvillimin njerzor. "(...) Ndonjher paradigmat e reja sfidon "normale" shkencat, ato paradigmat emergjente, jan t prfaqsuar nga nj grup t vogl t individve, mbledhjen e dshmive n lidhje me anomali, si nj mundsi pr prpjekje dhe zhvillojn nj paradigm t re, nganjher, prfshirse vetm nga nj individ (...) burri prkushtuar n shkencat, duhet si artistt zhvillon kapacitetet pr t prshtatet duke jetuar n nj

pak dis-organizated bit bot, kjo sht ajo q I kishte quajtur, tensioni krijues ose krijuese stresi (...) Dshtimi i normave t vjetra dhe Rregullat, sht nj mundsi pr zhvilluar, paradigm e re (...) " Thomas S. Khun (1954, 1962) Mir se vini krkimin ton udhtim pr Ithacas tjera n fillim t shekullit XXI, pershendetje vlersuar nga altruizmit, , pluralizmin dhe diversitetin ndryshim ... "Mediokriteti gjithmon organizon bandn e vet" Pedro Pompeyo Rosario

"Shkollat tona jan si burgje, kur ajo q ne kemi nevoj sht q t kthehet Burgjet n shkolla " Aaron Atkins Intervist: "Juvies" Politikat mbi Penale t Miturve Sistemi n Bregun Perndimor, Shtetet e Bashkuara. (Documentary TV) Nj jet sht koh e mjaftueshme n qoft se ju e dini se si t jetojn, dhe q nga viti 1999, me Garcia Canclini dhe t tij "Globalizimi Imagjinare",-si n "Konsumatort dhe qytetart",: ne e dim q shkaku i liris, si dhe ndrtimi i Komunitetet virtuale gjeneruar emocionet dhe refuzime, t transepochales, t ndrkufitar, nganjher e kupton se nj

qenie njerzore q jetojn n antipode t planetit, por t cilt punojn dhe luftojn pr lirin, t drejtat e njeriut, edukimi, socio-kulturore dhe prfshirja eksploruar, duke festuar apo duke ndihmuar prmirsimin e talentin e t tjerve, -Si nj kontribut pr produktivitet, e lumturi dhe prosperitetin e njeriut qenieveka m shum gjra t prbashkta, me ju si qenie njerzore ose organizat, SE kolegt tuaja Lidhur me paradigmat e vjetra, familjen tuaj, fqinjt tuaja, vendin fqinj, n t njjtn ndrtes, n lagjen e njjt n t njjtin rajon, komuna, vendi, kontinenti, gjuha, Cut ... radikalisht ose pjesrisht kto lidhje, lndon, (Nga diversifikimit t personave dhe organizatave

pr opinionet e aksioneve, informatat relevante, dshmi apo pyetje, n diku) por ju nuk mund t qndroj n nj Dialogu i t vdekurve dhe e shurdht, prgjithmon: kur keni nevoj pr shpjegime, kur ju keni dyshime apo dika t re pr t thn, ose kur ndonj prej tyre t kapem pr shkak t shtetit, autokraci dhe fondamentalizmi i projekt-ligj laik apo fetar. shtja e vlerave, demokratike dhe humaniste, promovimin, internalizimit dhe udhzime pr vendimmarrje sht themeli i ktij komuniteti online B2B mbi objektivat specifike t CCIAV, t CC4AVE, si luft pr t kaprcyer warlordism,, arbitrariteti urrejtja, propaganda, ideologjia ose dhuna, pr t ndrtuar, pr t ndrtuar nj dialog botror t qytetarve, burra, gra, fmij, t rinj, adoleshent, qenieve njerzore dhe t antarve t familjes njerzore, pra: nj bot e drejtsis, barazia, liria, solidaritet dhe toleranc, prplot deri tani manikeiste majt vs djatht drejtim vs baz apo ngjyrat e fes, lidershipit, preferencat, oportunizm i propagands apo indoktrinimi

ose socio-profesionale, Puna intelektuale vs Puns Manual: sidomos pas: - Gramscian-vizionet n fillim shekullit t njzet, n kuptimin q puna IP sht nj vul e njerzimit, kundr brutalitet ose hyjnia, t qenieve njerzore Vendimet, sjelljet dhe proceset krijuese dhe inovative, q: "do qenie njerzore sht nj intelektual, madje edhe kur nuk zn nj pozit t till n shoqri "; - Kontributet e duhura t Neuroscience, nga shkencat sociale dhe humane, Malinowski t Prensky (2001, 2012) pr vendasit digjitale, prmes studimeve t Gardner (1986) n inteligjencave t shumfishta apo multi-talente do antar i familjes njerzore; n pritje N do rast, pr zhvillimin e arsimit mundsi vetm pr t reja,, fuqit krijuese t tilla sfiduese dhe potencialet, si dshmohet n Garca Canclini (2005) - "do njeri ka kultur, i cili mund t zhvillojn at?" - Formula TRANS kulturor, translinguistics, trans-ideologjike, pr t plotsuar horizontet e mundsojn bashkjetesn bashkjetesn dhe t qet, t qytetruar, t ankoruar me qytetare, demokratike dhe humaniste, si nj mjet pr mbijetesn, individualisht dhe kolektivisht, n dhe npr nj bot asimetrike, kompleks, n zhvillim dhe t ndrvarura; -Puntor njohuri (Drucker, 1954, 1989, 1991,1993); - "Qyteti i ekonomis s re" (Castells, 1999, 2005); - Mendim kompleks, paradigm e Kompleksiteti ose pluriversity (Morin, 1968, 2007);

"Vet-udhheqja" (Blanchard, 2005); "Un si nj deg" (Tom Peters);

ose "ekonomia e dijes" (UNESCO, 2001,2003,2007); n t cilat elementi i kapitalit e ruajtjen dhe promovimin e aktivet jo-materiale ose jomateriale asetet dhe cilat jan fillestar dhe amator, nga edutainment, zhytur n ekosistemeve komunikuese

-Prodhimi, pasurimi, lvizje, reagime, lexime t konsumit t preferuara, internalizimit dhe trafikuflukset simbolike, shtesat dhe gjeografia e njeriut n vetvete, t brenda ekosistemeve t brishta, sosje nga lndt djegse fosile dhe ngrohjes globale. Ameriks Latine dhe vendet e Karaibeve filluar n kontributin meanful n procesin e pritjes pr mesazhe masive t medias, q nga '80 e hershme, t shekullit t kaluar XX deri n ditt aktuale. Ky kanal, e integruar ato Kontributet, deri t reja pyetje emergjente dhe m pak ose Problemet ULET strukturuara, n fillim t shekullit XXI: Rreth SI qndrojn ekzistuese si Karaibe, Latine Amerikant dhe Qytetart e Bots s Tret me tenxhere ton shkrirja e muziks, gatim, knaqsit, beson dhe kontakte hybridizing me botn aktuale nga turizmi, konsumin kulturor, flukset migratore, prtej problemeve tona dhe dallimet, t shoqruara me korrupsion t zgjatur dhe intensiv, t borxhit t jashtm, dhe ekonomike, politike, kulturore robri apo prvojat diasporic n shekullin e XX n ditt

aktuale (Garcia Canclini, 2005). Arsyet tona pr t folur dhe pr t krijuar dhe ndarjen e-prmbajtjet n kt specifik ose Komuniteti specializuar, NUK JANE PAPER si mbshtetje pr prodhimin e kulturore, n rajonin ton apo n mbar botn, por procesi i dixhitalizimit, pr ato kryeveprat, kujtess dhe kontributin simbolik pr pasurimin e kulturave t bots si mjete globale dhe lokale pr t kuptuar m t mir diversitetin ton krijuese, si individve, komuniteteve, t pavarur e nivelit t ekspertizs, fmija, fillestar, buffs, ekspert apo mjeshtra. T gjith ata jan njerz, Dhe kjo sht LINK ton vetm me produktet e tij ose t saj, proces, rezultatet. "ALL qenie njerzore sht superiore se un, n nj far mnyre: N kt kuptim, un mund t msojn prej tij ". Ralph W. Emerson Sot, pr Lirin Botrore t Shtypit mund t jet nj e bukur koha pr t RE-START "RE-magji jetn e prditshme" si nj hara t LEFEVRE dhe maj, 1968, Njsoj si Hostos Eugenio Maria de PROPOZIM m shkencore Arsimi n dispozicion pr vajz dhe grua.:

Sot si do dit, sht nj mundsi e mir pr: Rishoh vendin e komunikimit njerzor, nga Babel Kulla, nj dit kalon tani, jo pr t devijuar vmendjen nga ajo q me t vrtet rndsi, pr t gjith, nga djepi n varr, n do Cep t bots Q Tingujt dhe VEPRA dikush PR Kulturs PAQE DHE ZHVILLIMI NJEREZOR, Nga parimi i barazis, -N dinjitet dhe t drejtat e do DHE ALLPOR drejt legjitime pr t besojn, dyshim apo jobesimtar: mendoj se, t ndjehen dhe t shprehin ndryshme NE t gjith t tjert pr: - N socio-kulturor, -Risi -Shkencor, - Kreativiteti dhe arsimit, t brezit aktual t banort n tok; dhe mnyrat e lehtsimit, rekreative, t , arsimi nga puna dhe koh t lir,

prfaqsuar si ideal i drejtat e njeriut, lirit individuale, drejtat pr komunikim, T drejtat dhe Internet ZHVILLIMIT NJERZOR Axhenda GLOCALIZED far do t thot t jesh nj qenie njerzore, Irrepetible, UNIK, Dshmitar historik dhe aktore apo aktor, n historin e njerzimit sot ...?

Sot n fillim t njzet e nj shekullit dhe mijvjearit t tret far lloji t kompetencave, aftsit, riciklimin dhe aftsit, n gjendje pr t ndar dhe t nxis kulturn e paqes, diversitetit dhe fest, n publike dhe private, Prtej Literacy FUNKSIONALE Si nj faktor i INDIVID DHE Varfrimi KOLEKTIVE -N t individit, t komunitetit, qytetit, e njohur, fantazme Gazetaria politike, media dhe qytetar apo qytetarRrjetet e solidaritetit apo komunitetet virtuale, specializuar n dika rreth

Jetn e njerzve apo tematike - Vertikal ose prmbajtje t prshkohet nga kto vlera , demokratike dhe humaniste si nj faktor i kohezionit, nga unitet MBI diversitetit, Vlefshme si shprehje njerzore pr 99% e popullats botrore AS shpirtrat e lir t toks -Kundr autocracies, t diktaturave dhe Reduksionizm e "dogmat, si armiqt kryesor t kreativitetit njerzor " (Oscar Arias Sanchez, 1987) nga ndrtimi dhe definimi 24/7 etika personale (Laszlo, 2004:1-29) pas hapave t progresit n kulturn i paqes, i inicuar nga njerz si Mahatma K. Gandhi, Nelson Mandela, Martin Luther King, Jr dhe Hannah Arendt, nga shekulli i njzet. Duke reflektuar mbi kto raste, tregime t jets, Duke u prpjekur t prfshir msime prej tyre si Antart e klass krijuese Florida, 2002), ne mund t msojm shum gjra t dobishme pr t mbijetuar,

si artist, qytetar, baballar, nna, kujdestart, shkrimtar apo filozof, n DIGJITALE MUNDSI DHE SFIDAT kundr liris n bot aktual: Sfidat, kundr ZHVILLOJ individualitetin, Thirrjet profesionale, talentet dhe t shumta inteligjencat, nga, represionit indoktrinimit, , manipulimi ideologji apo perceptime t rrejshme n lidhje me realitetin, dhe vetn ton, shndetin mendor n do rast. dhe ndrtimin demokratik aktive , qytetari duke marr parasysh se "Gjithka sht e lidhur" -Si kam thn n at koh Luther King, Jr (Lincoln University, 1961) -Por mbi t gjitha, se: "Jo do gj q ju shihni, ka, ose sht ajo q ka rndsi" (Einstein).

N prag t prvjetorit ton t 28-t, rrjet si nj themel dhe t prgjithshm socio-kulturor solidariteti, nga CCIAV, e CC4AVE: SOT, kur ju keni kaluar kaq shum vite, nj brez t tr Shtojcave Domenikane kulturore i pranishm dje n Gazetave

(Jo pr t prmendur filozofike, sepse kjo do t ishte shum pr t krkuar): mungon, kur pothuajse do gj ka qen e prulur

... Megjithat, disa besojn se sht m mir sundimin e ligjit demokratik, q agjencit e pavarura, etnocentrizmi dhe autocracies, Pluralizmi sht mir q uniforme vagaries e fanatik fondamentalist, t Jetojn pr t vdekur ... por jetojn sht shum larg nga vetm frym. "Nuk sht dika e keqe se vdekja: humbja e jets " (Elizabeth Spencer) Ka momente n jetn e kompanive t caktuara dhe kulturat, n disa kapituj, plagosje, kqija, dhe dhimbje pazgjidhur me: duhet t prfundoj, pr t br mnyr pr t reja, jo thjesht pr t krkuar vazhdojn t jetojn me shpin t tij n realitet, n nj bot t ndrvarur.

Qytetaria demokratike dhe mnyr e jets dhe aktive

24/7, demokracia t kujdesshm, t kujton Charles Dickens, dhe ky sht mesazhi yn i shpresoj, pr ju, jetoni gjithashtu sigurim pr tuaja personale ose historia e komunitetit, her t vshtira e ndryshimit, pasiguria, diskriminimi, urrejtja, , intolerancs injoranca ose duartrokas mediokriteti, pr tradhti prej trashgimive ose t pacaktuar me:

"Askush ide pritja e progresit, vijn nga nj egoist dhe vet-knaqur njeri " Charles Dickens

I mirpritur Mnyra e prulsis dhe t krkoni n 360 grad, sht nj nga mnyrat pr t kaprcyer mediokritetit ose "gnjeshtr punn intelektuale" (Ander-Veza, 2001), edhe sot, Ndoshta n disa pika n historin njerzore, ishte e vrtet shprehja: "Dituria sht fuqi ..." por ajo q ka rndsi tani sht q t kthehet n liri, proceset risi, , cilsia e krijimtaris, prosperitet ...

Kjo sht e pamundur t arrihet, nse ne nuk pranojm ndrkulturor, multi-t gjeneratave dhe dialog trans qllimi ... pr t ndrtuar ura prtej thjeshtzimit - Flasim dhe propaganda grupet e interesit dhe Sektarizmi e tyre relative, e , dogmatizmi oportunizm dhe miopi, n ndrtimin e kulturs s paqes pr ekonomin e njohurive, , informacioni komunikimi dhe njohurit (ICKS) nga horizontal dhe trans-territorial dialog me t gjith shpirtrat e lir Gjithsia, e cila sht njlloj si t thuash, asamble planetare, e t gjith njerzve, t atyre q nga 99 pr qind t bots: punojn, t krijojn, t propozoj, t shndosha, reflektojn dhe t luftojn, fundin ose prmirsimi i punve tona: "Orthodoxies, seksi, akademik, politike dhe fetare "(Octavio Paz, 1990) t vetdijshm se, si ju vuri

Paz, nga t bilancit t shekullit t njzet: "Jo shekullit dhe prodhuar Gjenerata m e mbeturinave, sesa e jona, mbeturinave materiale MBETURINAT dhe moral " n mnyr q do qenie njerzore, nga djepi n varr, kudo n tok sht RESPEKTIMI statusi i tyre si t njeriut DO JAPIN mjetet dhe mundsit duke filluar me investimin arsimor -Familjare, personale, komuniteti, komunale, media, rajonale, kombtare, kontinentale dhe globale publik, privat, nga OSCpr t'u br nj person, qytetar n botn e sotme - Jo dje q ju vdiq, ndihmuar pr t prcaktuar dhe pr t ndrtuar nj t ardhme, HAPUR gjer t liris dhe pa urrejtje, diskriminimi dhe dhuna, nga djepi n varr ...

FINALLY Liruar

fmijt, adoleshentt, dhe t rinj, t e gjith injorancs s, gnjeshtra, paragjykimi, urrejtja, propaganda dhe shtypjeve q t parandaluar prfshirjen e saj konstruktiv: Kritikat, ndjeu-lozonjare, Ndjehen-menduarit, proaktive,, fun puna, socio-kulturor-n pun dhe koh t lir, si n publik dhe privatisht. Pa harruar, q nga mesi i tyre dhe ata ... Sot ka 400 milion E FMIJVE shitur ende dhe skllavruar ... -Jo pr t prmendur manipulimi i fmijve ushtar, n t gjitha konfliktet e armatosura, manipulohen apo Instrumentalizohet NGA GRUPET urrejtjes, N krahun e majt ose t djatht, jo shtje, pr t cilat ka statistika, dhe se do vit, 10 milion vajza jan vrar, Martesa e detyruar, ekonomike apo fetare lehtsi pr t mirn e prindrve t tyre. - 130 milion vajza jan n rrezik t FGM ... Pr mbrojtjen e "vlerave kulturore"

Justifikim i njjt pr t justifikuar argumentuar nga minber, Krimi i nderit, t folurit dhe krimeve t urrejtjes, ksenofobis, , racizmi mizogjinise, diskriminimi ose femicide, si shkeljet e t drejtave individuale dhe lirit, ekstreme njjt si dhe gjenocidi ecocide, spastrimi etnik apo abuzimi pushtet ndaj pakicave, n shndetsi, arsimit ose pjesmarrja n proceset vendimmarrse, n ndrtimin e komuniteteve t tyre, nga pikpamja e trashgimis, t prekshme dhe t paprekshme, si "PR SHTYP krijimtarin e t gjith njerzve" (UNDP, 2001). "T gjitha dogmat jan Armiqt kryesore t kreativitetit njerzor " (Oscar Arias Sanchez, 1987)

"Ajo q ne nuk mund t jap plqimin ose Krishter apo musliman,

NUK vajzat shkon n shkoll, Ashtu si djemt, t njjtn koh, t njjtn cilsi n fushn arsimore (...) ose duke u detyruar ato vajzat t martohen, Apo ndonj gj tjetr Q NUK SHT Vullneti JUAJ ... MBI T INTERESAVE Nga kto grupe fetare ka DREJTAT JANE Jepet personave (...) e ofruar pr T gjitha qeniet njerzore, t KUDO (...) " Burimi: "Multikulturalizmi ON debatit", Spanja Ne e vlersojm nse ju po pajtohem dhe ri-drguar kt mesazh i mirpritur pr t tjetr (s) e personit (s) Institucionet apo organizatat, shqetsuar, t brengosur apo t punojn n kto shtjet n qytetin tuaj ose n shkoll.

Yoe F. Santos / CEO Qendra Kulturore pr Audio Visual Exchange, Inc Fondacioni & Rrjeti Personi njerzor Talentet, criticality, Miqesi!

Salut, Polis et Ecumene! 28 vjetori th 1984-2012

"Ja pr" djemt e mendur "

Burimi: http://www.brindemosporloslocos.blogspot.com/ "Ja pr t mendur, pr Misfits, nga rebelt, element turbullues, pr ata q nuk prshtaten, nga ata q i shohin gjrat ndryshe. Ata nuk m plqejn rregullat dhe nuk respektojn status quo. Ju mund t japin kuotn e tyre, nuk pajtohen me ta, lavdrojn apo prgojoj ato. Por ju nuk mund t bni sht t injoroj ato. Sepse, ata t ndryshojn gjrat. Ata shtyjn gjinin njerzore prpara. Ndrsa disa e shohin ata si i mendur, ne shohim gjeniale. Sepse njerzit mendojn se ata jan aq t mendur t mendojn se mund t ndryshoj botn, jan ato q bjn. "

Jack Kerouac Prditsuar S Fundmi: Maj, 3th, 2012 Dita Botrore FREE Press @ Cciav

UPDATE TONA OSE FTES Friendly: KJO FALAS WORLD NJOFTIM DITA ... "T gjitha t drejtat e njeriut duhet t t respektojm at, t nxitur at ... " nga Yoe F. Santos Graciano t enjten, 3 maj 2012 Strategjit dhe metodat .... m kuratoriale e-prmbajtjet / dizajne - Plehra Out TV, radio ose shtypni-plehra plehra ... Join ton Komuniteti Virtual, nprmjet Twitter: @ cciav informacioni rrjedh n eksitim (Dera jon NEW m B2B, pr Antarsi pranimit t reja, donatort, bashkpuntor ose ofruesit e prmbajtjes n kanalet tona n hapsirn kibernetike) scribd.com apo facebook.com -Hapur dhe miqsorendarjen dhe Dialogjet n lidhje me t ... @ Cciav CCIAV, CC4AVE

Fondacioni dhe rrjet global. https://www.facebook.com/CCIAVAudioVisual.G.Net.Foundation www.twitter.com / cciav www.scribd.com / yoefsantos Personi njerzor Talentet, Kritika, Miqesi! Salut, Polis et Ecumene!

_______ Ju mund t prdorni pa pyesni pr leje resend pa prmbajtje tona, si antar i virtual ton komuniteti. Tekst yn dhe Foto nnshkruar nga Yoe F. Santos / cciav (CC) 2012, nn Creative Commons, OERS Commons, Licencat shkencore Commons me: disa t drejta jan t mbrojtura: Prdor JO komerciale, Share njsoj,, Attribution derivatet e jo punon ...

Prmbajtja dixhitale dhe prdor jofitimprurse pr e-prmbajtje, t

nj der e madhe pr globale Kuptimi dhe lokale,

Prmirsimi i kulturs s paqes, lufton kundr diskriminimit,

Paragjykimet, injoranca Promovimi humanistike

dhe parandalimin e dhuns dhe vlerave demokratike si jeta e zakonshme dhe

Praktikat Dialogical n fushat, t fillimin e nj shekulli t ri

dhe mijvjeari, Dal NEN Fordist PAS,

POST-kartezian, paradigma, Brenda Botrore glocalized ndrvarura. Lidhja: shpirtrat njerzore, kulturat, t Ekonomit dhe ndrrat pr t zakonshme, tashmen dhe t ardhmen DUAM ... VRTETA MBI qasjet DEMOKRATIKE. Yoe F. Santos / cciav Ju lutem, drgoni Pyetsorin TUAJ (Ose krkoni bibliotekistin tuaj t preferuar ...)

https://www.facebook.com/CCIAVAudioVisual.G.Net.Foundation http://www.twitter.com/cciav http://www.scribd.com/yoefsantos ose nprmjet LinkedIn. com Feedback: 809 467 0363 Gmail.com cciav.hq Prditsimi i fundit: Cyberspace Maj, 3th, 2012 Dita Botrore FREE Press "NUK ka rndsi cila boot sht e ndyr liria juaj INDIVIDUALE nse sht Majtas apo Djathtas ... se sht e parndsishme " Personi njerzor Talentet, Kritika, Miqesi! Salut, Polis et Ecumene! Prvjetori i 28 1984-2012

JU mund t bj dallimin: Jini kreativ! Le t shohim, prtej urrej - Urrejtje dhe urren-le t ndrtojm nj autentike: Kultura e paqes ... n rrnjt ...

Fmija Le fund skllavria, abuzimi i fmijve, fundamentalizmi, paragjykimet, padukshmri, diskriminim dhe rrnjt e dhuns ... KUNDR Njeriut Konventa t Drejtat e shkeljes pr t Drejtat e 4 fmijve, t skllavris fmij, format m t kqija t fmijve t puns (ILO, IPEC) ... "Nj shpirt i lir nuk mund t mson si nj skllav" Bettetini "(...) Dhuna sht frika pr idealet e t tjerve " Mahatma K. Gandhi

75 vjet, pas Guernica ... "Le zog n dor, pr nj mij fluturimit" Andre Breton "N 20 vitet e ardhshme do t jet m shum i zhgnjyer nga gjrat q ju nuk e keni br se nga ato q ju bri do.So hedhin litar. Lundrojn larg portit t sigurt. Catch errat tregtis n sails tuaja. Explore. Dream. Shih" nga Mark Twain simbolit 1835-1910) "Disa fmij n Republikn Domenikane, t pasur, n vend q t deklaruar n zyrat e Statusit: mund t deklarohet n Zyrn e Thesarit Kombtar" Esteban Rosario (1996) "Kush jan pronart e Republiks Dominikane?" "Ju nuk mund t presim ndryshime, duke br t njjtn gj, duke prsritur t njjtat forma ... Jo, do gj mund ta shikoni, do t thot: jo do gj q ju mund t shihni, sht e mundur nuk e tij t par, t gjitha q do t thot" Albert Einstein

"Anomali sht mundsi pr t identifikuar: paradigm e re " Thomas S. Khun (1962)

"Sigurisht q popujt nuk duan lufta ... por ata jan udhheqsit, krijuesit e politikave ... sht e leht t drag popullin pr luft ...-Pr shkak popujt cannotdistinguishdemocracy, fashizmi, komunizmi apo diktatura ... NSE duan terhiq e tyre n luft, u thuaj atyre:-si njerzit apo komb, ata jan n dangerand rnda q ata do t bjn ato zhduken orsomeone sht duke planifikuar t sulmojn ata,thuaj atyre se pacifist, far ndodh sht se ata nuk kan n e tij ose Patriotizmi i saj; tregoni ata rreth armikut, armiku i brendshm ose t brendshme dhe ndrkombtare armik ... " Nazistt Marshall Hermann Goering , Dshmitari Fragment, gjyqet e Nurembergut. Kujtoj mirsjellje: Halcomb bark me rrema ___ "... Gjat kohs Francisco Franco-s dhe regjimit: pam ngacmimi kundr antarve t energjis s Drejtsis, ndiqte qytetart dhe gazetart ..." Burimi: Milion nnshkrime pr mbshtetje t gjyqtarit Baltazar Garzon, fushat n Facebook.____ "(...) Leonardo Da Vinci ishte lindur prill 15 th, 1452 Por ... SI SHUME,

Qenie t veanta njerzore, si ai po vdes, ngordhje, pa shpres - I verbr i injorancs, dehur nga paragjykimet, gnjeshtra, urrej fjalime apo pikpamjet fundamentaliste pa mbshtetje, e prditshme n do vend, t lagjes, kontinenti, gjuha, grup etnik apo kultura, e prditshme, SOT, pas, t Prensky (2001) dhe t Gardner (1986), hulumtime? Kjo sht nj nga shtjet dhe axhendat, pr brezin ton ... Fmija Le fund puns dhe skllavri fmij ... pr t marr si socio-kulturore, rezulton: m shum Leonardo Da Vincis, Einsteins m shum, m shum Mme. Curies, gjithnj e m shum krijues, inovative, tolerant dhe multi-dimensionale qenieve njerzore, nn kulturn e paqes dhe t hapur shoqrit, kulturat, e qytetrimeve, n fillim t XXI shekullit dhe mijvjearit t tret ... M shum ... qeniet njerzore dhe t lir shpirtrat kritike dhe Hitlers pak ose Konyies.

Le t bast pr Zhvillim Njerzor njmijt Qllimet dhe + E Qllimet 21 breza iberoamerican n prvjetor i njqindt bi, me investime edukative. n brezin aktual ... KUDO ... Ju mund t bj dallimin! " Yoe F. Santos / cciav Personi njerzor Talentet, Kritika, Miqesi! Salut, Polis et Ecumene! Prvjetori i 28 1984-2012

"... Ne duhet t duan dhe urrejn, vetm pr ne e dim ende gjall, ne jemi qeniet njerzore, jo cyborgs ... "

Mario BUNGE "Ne vous attendez jamais une seule Idee de trans, en sortant de l'homme ou goste auto-satisfaits Charles Dickens _______ Vous pouvez shfrytzuesi et krkuesi

leje la, sans Renvoyer nos contenus, en rndsishm que membre de Notre virtuale communaut. Notre Texte et photos signes par Yoe F. Santos / cciav (CC) 2012, sous Creative Commons, komunat OERS, Komunave te shqiperise Te Scientifiques, licencat me: certains droits sont protgs: utilisations JO Commerciales, de la aussi pjes bien, l'atribuimit, jo de TRAVAUX rrjedhin internautes Contenus numriques et les usages por jo lucratif pour les e-contenu, une norme Porta pour la kuptuarit globale et locale, Amliorer la de la paix kultur, se contre la bat diskriminimi, les prjugs, l'Promouvoir injoranca humaniste et parandalimi de la dhuna et les valeurs dmocratiques comme la vie et ordinaire Pratiques dialogiques sur les Champs, en commenant un i Ri sicle et d'un millnaire, dalin dans PAS fordiste, post-cartsienne Paradigmes, Dans monde interdpendant glocalis. Pjes bashkuese: les Ames humaines, kultura les les, e ekonomive et

les rves sur commun, Aktualisht et l'Avenir intelekt voulons ... LA Verite Sur approches dmocratiques. Yoe F. Santos / cciav S'il vous grshet, ENVOYER VOTRE FAQ ou demandez votre bibliothcaire prfr ... https://www.facebook.com/CCIAVAudioVisual.G.Net.Foundation http://www.twitter.com/cciav http://www.scribd.com/yoefsantos Commentaires me: 809 467 0363 cciav.hq gmail.com @